ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 00:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa

Αχ,εδώ είσαι καλή μου ar_ia; ...Δεν σε είδα, απο την αιθαλομίχλη του ...φουγάρου μας...


Να σβήνεις το θυμιατό πότε πότε....

quote:
trexa

Δεν ξέρω, αλήθεια, πιστευετε, ότι καποιος τα έφτιαξε, όλα, ή ότι έγιναν, μαγικά;


Κοίτα, αν πούμε πως κάποιος τα έφτιαξε θα μας πεις πως αυτός είναι ο Θεός σου, αν πάλι πούμε πως έγιναν μαγικά, θα μας πεις πως τα μαγικά τα έκανε πάλι ο Θεός σου, οπότε.......τι ΄χες Γιάννη τι 'χα πάντα.....


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 07:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

Φίλοι μου καλά σας ημέρα
_______________________________
IndustrialAngel
πρόσεξες τι είπα στον glinaaea; Ότι το θαύμα πάντα συμβαίνει σε άνθρωπο...αυτό καταργεί την έννοια του θαύματος τις πρώτες μέρες της δημιουργίας
________________________
Όχι φίλε μου ,τα θαύματα δεν συμβαίνουν μόνο σε ανθρώπους, αλλά παντού στην φύση, και αν πρόσεξες και κάνω αντιγραφή όπως το έγραψα πιο πριν:---------
Για τον τομέα που μιλάμε το καλό έπεται όταν οι νόμοι ακολουθούν την απλή πορεία τους χωρίς άλλη παρέμβαση και με ταυτόχρονη ταύτισή τους από εμάς και με εμάς. ------
Απλά ξεχώρισα τον τομέα των ανθρώπων επειδή σ αυτόν αναφέρεστε εσείς. Δεν αναφέρθηκα στα θαύματα ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ στην φύση.
Και όπως και να το κάνεις φίλε μου είναι τόσοι πολλοί οι νόμοι της φύσης, είναι τόσο τέλεια η λειτουργία και η αρμονία της φύσης και του σύμπαντος που είναι απόλυτα αδύνατον να δημιουργήθηκε μόνη τους. Σίγουρα ΚΑΤΙ έφτιαξε την πλήρη και σωστή λειτουργία των πάντων. Αυτό εμείς το λέμε θεό. Εσείς και κάποιοι άλλοι μπορείτε να το λέτε όπως θέλετε. Δεν παύει όμως να υπάρχει αυτό το κάτι.
Κατά την γνώμη μου το άσχημο με τον trexagireve είναι ότι δεν δέχεται καμία άλλη θρησκεία και έχει κολήσει μόνο με τον χριστιανικό θεό.
Φίλε trexagireve, απ ότι ξέρω ο θεός των χριστιανών έκανε την γνωστοποίησή του με τους απεσταλμένους του. Πρώτα με τους προφήτες του και το πιο κύριο με τον ίδιο τον Χριστό, Εξ ού και ονομάστηκε Χριστιανισμός.
Μα φίλε μου είναι δυνατόν ο θεός να ενδιαφέρθηκε ΜΟΝΟ για μια μερίδα ανθρώπων και μάλιστα μόνο των τότε εβραίων και όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΠΟΧΩΝ να μην ήθελα να τους σώσει χωρίς να τους δώσει καμιά ευκαιρία? Πιστεύουμε ότι ο θεός είναι -δίκαιος και είναι- αυτό όμως εσύ το βλέπεις δίκαιο?
Το σωστό είναι ότι ο θεός έστελνε και στέλνει αντιπροσώπους του πάντοτε και σε όλους του ανθρώπους, σε όλους τους λαούς και σε όλες τις εποχές και σε κάθε περίπτωση τους έκανε την γνωστοποίηση της ύπαρξής του με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ.
Αν θέλουμε να είμαστε αμερόληπτοι και πιο σωστοί θα μπορούσαμε να πάρουμε ΟΛΕΣ τις διδαχές από ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ και να τις ενώσουμε σε ΜΙΑ. ΤΟΤΕ θα έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ΤΟΥ ΘΕΟΥ και τότε θα καταλάβουμε πολλά περισσότερα πράγματα για ΤΟΝ ΘΕΟ.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 12:23:54  Εμφάνιση Προφίλ
glinaaea

Στρέφεσαι σε μια άκρως ματεριαλιαστική εξήγηση. Δεν μπορώ να την απορρίψω, μπορείς να πεις ότι συμφωνώ. Θαύμα μπορείς να χαρακτηρίσεις ένα "σπάνιο","δύσκολα εξηγήσιμο", "ασυνήθιστο" φυσικό φαινόμενο. Πχ το Γκραν Κάνυον είναι ένα θαύμα γιατί δεν υπάρχει πουθενά κάτι εφάμιλλο του. Εγώ μιλάω για το θαύμα όπως το έχω διδαχτεί και διαβάσει στις γραφές του Χριστιανισμού. Ίσως κακώς δεν το διευκρίνισα, σύμφωνα με τις γραφές, τι είναι θαύμα; Δεν είναι η "χαλάρωση" των νόμων της φύσης με τη χάρη του Θεού και καταλύτη την πίστη ώστε να βοηθηθεί ο άνθρωπος; Σύμφωνα με τις γραφές αν δεν υπάρχει άνθρωπος γιατί να γίνει θαύμα;

Να και ένα θαύμα της Ινδουιστικής θρησκείας
http://www.milkmiracle.com/

Το τελευταίο που λες περί δικαιοσύνης του Θεού, αν δεν έχουν όλοι πρόσβαση στη γνώση τότε εκ των πραγμάτων πιστεύουν άλλα είναι ένα προβληματικό σημείο των θρησκειών. Έχω ακούσει ότι το αντιπαρέρχονται λέγοντας ότι ο κάθε άνθρωπος θα κριθεί με βάση αυτά που γνώριζε (τις εντολές της θρησκείας του άραγε;) αλλά και πάλι οδηγούμαστε σε αδιέξοδο γιατί εκ των πραγμάτων κάποιες θρησκείες είναι πιο ελαστικές από άλλες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 13:04:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλοι μου καλά σας ημέρα
_______________________________
IndustrialAngel
πρόσεξες τι είπα στον glinaaea; Ότι το θαύμα πάντα συμβαίνει σε άνθρωπο...αυτό καταργεί την έννοια του θαύματος τις πρώτες μέρες της δημιουργίας
________________________
Όχι φίλε μου ,τα θαύματα δεν συμβαίνουν μόνο σε ανθρώπους, αλλά παντού στην φύση, και αν πρόσεξες και κάνω αντιγραφή όπως το έγραψα πιο πριν:---------
Για τον τομέα που μιλάμε το καλό έπεται όταν οι νόμοι ακολουθούν την απλή πορεία τους χωρίς άλλη παρέμβαση και με ταυτόχρονη ταύτισή τους από εμάς και με εμάς. ------
Απλά ξεχώρισα τον τομέα των ανθρώπων επειδή σ αυτόν αναφέρεστε εσείς. Δεν αναφέρθηκα στα θαύματα ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ στην φύση.
Και όπως και να το κάνεις φίλε μου είναι τόσοι πολλοί οι νόμοι της φύσης, είναι τόσο τέλεια η λειτουργία και η αρμονία της φύσης και του σύμπαντος που είναι απόλυτα αδύνατον να δημιουργήθηκε μόνη τους. Σίγουρα ΚΑΤΙ έφτιαξε την πλήρη και σωστή λειτουργία των πάντων. Αυτό εμείς το λέμε θεό. Εσείς και κάποιοι άλλοι μπορείτε να το λέτε όπως θέλετε. Δεν παύει όμως να υπάρχει αυτό το κάτι.
Κατά την γνώμη μου το άσχημο με τον trexagireve είναι ότι δεν δέχεται καμία άλλη θρησκεία και έχει κολήσει μόνο με τον χριστιανικό θεό.
Φίλε trexagireve, απ ότι ξέρω ο θεός των χριστιανών έκανε την γνωστοποίησή του με τους απεσταλμένους του. Πρώτα με τους προφήτες του και το πιο κύριο με τον ίδιο τον Χριστό, Εξ ού και ονομάστηκε Χριστιανισμός.
Μα φίλε μου είναι δυνατόν ο θεός να ενδιαφέρθηκε ΜΟΝΟ για μια μερίδα ανθρώπων και μάλιστα μόνο των τότε εβραίων και όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΠΟΧΩΝ να μην ήθελα να τους σώσει χωρίς να τους δώσει καμιά ευκαιρία? Πιστεύουμε ότι ο θεός είναι -δίκαιος και είναι- αυτό όμως εσύ το βλέπεις δίκαιο?
Το σωστό είναι ότι ο θεός έστελνε και στέλνει αντιπροσώπους του πάντοτε και σε όλους του ανθρώπους, σε όλους τους λαούς και σε όλες τις εποχές και σε κάθε περίπτωση τους έκανε την γνωστοποίηση της ύπαρξής του με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ.
Αν θέλουμε να είμαστε αμερόληπτοι και πιο σωστοί θα μπορούσαμε να πάρουμε ΟΛΕΣ τις διδαχές από ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ και να τις ενώσουμε σε ΜΙΑ. ΤΟΤΕ θα έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ΤΟΥ ΘΕΟΥ και τότε θα καταλάβουμε πολλά περισσότερα πράγματα για ΤΟΝ ΘΕΟ.

Φιλικότατα.


Καλημέρα συνδίκτυε!

Μπορεί κανείς να διαπιστώσει , ότι ένας λόγος "συναινετικος" με σεβασμό και "ανοικτός" προς όλες τις κατευθύνσεις , ορίζει και σκιαγραφεί με ιδιαίτερο τρόπο , τον εκφέροντά τον...

Μπορεί να μην συμφωνώ με το σύνολο των όσων κατέθεσες αλλα καμμιά απολύτως σημασία αυτό δεν έχει...ούτως ή άλλως δεν ήταν το κύριο ζητούμενο ποτέ αυτή καθ'εαυτή η συμφωνία αλλα η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων , μέσα σ'ενα κλίμα αμοιβαίου σεβασμού και καταννόησης!

Μέσα λοιπόν σε αυτό το κλίμα "συναίνεσης" και αμοιβαίου σεβασμού και το οποίο εισήγαγες με τον λόγο σου , αποτέλεσμα μιας εσωτερικής διαδικασίας που εκπορεύεται απο το "είναι" σου -και μπράβο- θα ήθελα -αν μου το επέτρεπες- να συνεχίσω την κουβεντα , θετοντας κάποια ερωτήματα , τα οποία -για μένα- είναι μείζονος σημασίας και επι της ουσίας των πραγμάτων...

-Αλήθεια , ποιός ο λόγος ύπαρξης όλων ανέξαιρέτως των ιδεολογιών-πίστεων που συγκροτούν και θεμαλιώνουν αυτό που κοινώς ονομάζεται κώδικας πεποιθήσεων???

-Αλήθεια , όλα όσα προτάσσονται ως αληθή και "έρχονται" να νοηματοδοτήσουν τον κάθε άνθρωπο , τελικό σκοπό και στόχο δεν έχουν να φέρουν την ομορφιά στην ζωή του , την προσωπική -και όχι μόνο- γαλήνη και ισσοροπία???

-Αλήθεια , όταν ένας άνθρωπος είναι διαποτισμένος απο όμορφες σκέψεις και συναισθήματα προς όλους τους συνανθρώπους του και το γέλιο και η χαρά αναβλύζουν αβίαστα απο το "είναι" του και διαχέονται -αγκαλιάζουν- τους πάντες γύρω του , μπορούμε να πούμε ότι αυτός ο άνθρωπος , δεν είναι καλός άνθρωπος αλλα και υγιής ταυτόχρονα ???

Εκείνο που θέλω τελικα να θέσω σαν κύριο ερώτημα , είναι το εξής:

"Αναζητάμε ως καλό άνθρωπο ή ορίζουμε -αν θές- ως καλό άνθρωπο...τον Βουδιστή..τον Χριστιανό..τον Μουσουλμάνο..ή τον "καλό άνθρωπο" , ο οποίος εμφορείται απο συναισθήματα αγάπης , καλοσύνης και σεβασμού έναντι πρωτίστως του εαυτού του και κατ'επέκτασιν προς όλους τους συνανθρώπους του???

Ο καλός ο άνθρωπος , ορίζεται-υποχρεωτικά- απο την νοηματοδοτησή του απο οποιαδήποτε θρησκεία και αν είναι "εγγενώς καλώς" ή μεσα απο την δια βίου καλλιέργεια και εκπαίδευση , δεν μπορεί να είναι καλός και να ορίζεται ως καλός εφόσον δεν "υπηρετεί" και δεν πιστεύει σε κάποιο δόγμα και θρησκεία...???

Αν προκειται για έναν υπέροχο άνθρωπο , ο οποίος καθημερινά σκέπτεται και πράττει υγιώς , ποιός είναι εκείνος -ο οποιοσδήποτε- που θα έλεγε:"Αυτός δεν είναι καλός άνθρωπος" , διότι δεν θρησκεύεται..και αυτό διότι σύμφωνα με την θρησκεία του , ο μόνος άνθρωπος που ορίζεται ως καλός και ενάρετος , είναι μόνο εκείνος που ευθυγραμμίζεται και ακολουθεί όλα όσα τον υποχρεώνει το δόγμα του...και πόσο "καλός" άνθρωπος θα ήταν αυτός που θα προ-έβαινε σε μια τέτοιου είδους κρίση???

Αν η ανθρωπότητα -παράδειγμα- ήταν καλή -με την έννοια του όρου- και ζούσε σε μια τέλεια ευ-ταξία -υπόθεση- χωρίς σκέψεις και πράξεις παραβατικές αλλα αυτό ήταν αποτέλεσμα μιας ιδεολογίας άσχετης με όλες όσες γνωρίζουμε ... αλήθεια ο Θεός ή οι Θεοί των καθε Θρησκειών , θα οργίζονταν και θα τιμωρούσαν τα εν ευ-ταξία "δημιουργήματά" τους???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 19:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μάλλον σε έπιασε κι εσένα η αιθαλομίχλη, καλή μου ar_ia...Για το Βιομηχανικό φουγάρο έλεγα, που μας φλόμωσε στην κάπνα...Δεν πειράζει, εγώ φταιω που περίμενα να καταλάβεις....
Τι να κάνουμε; Πάρτυ τάιμ...Για τα παιδιά...
Αλλά, πονηρούλα, όπως φαίνεται, κρύβεις ένα μεγάλο παιδί μέσα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 20:29:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αστειάκια πολλά βλέπω,επιχειρήματα 0. Χτες τράπηκες σε άτακτη φυγή και σήμερα επιτίθεσαι στη σοβαρότητα του θέματος και των συνομιλητών σου. Μόνο οι συζητήσεις που μπορείς να κερδίσεις έχουν αξία. Εδώ που έγινες χώμα προσπαθείς να χαλάσεις την παρτίδα για να μην κερδίσει κανένας. Όσα δεν φτάνει η αλεπού ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 21:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω τι παίρνεις και καταλαβαίνεις άλλα αντι άλλων, Βιομηχανικέ
αλλά, μετρίασε το, σε χαλάει....
Κοιμάμαι κι όλας,ξέρεις.....
Και προπάντων, βρε νούμερο, ασχολήσου με σένα, που μόνο για μένα
γράφεις, κολλημένε, και μετά ασχολείσαι και με τους άλλους...
Ζεις ένα παραμύθι, ή μου φαίνεται;
Έχεις ξεφύγει εντελώς, δεν είμαι εγώ το θέμα, γράψε κάτι και γι άλλο λόγο, όχι μόνο για μένα....Νοιώθω, άσχημα....Όλο για μενα μιλάμε...
Θα το πάρω πάνω μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 00:49:35  Εμφάνιση Προφίλ
Μίλησε ο τάφος-τρέχα και τι είπε...

Σε πειράζει που στις θέσεις σου και στα μηδενικά σου επιχειρήματα έχω να αντιτάξω θέσεις με στοιχεία; Είσαι ευαισθητούλης και δεν αντέχεις να κρίνονται αυτά που γράφεις; 3 πτυχία έχεις πάρει (και καλά) και σε πειράζει που σχολιάζω εγώ αυτά που γράφεις; Άσε που έχεις και το Θεό μαζί σου...


Λοιπόν, φασιστάκο με στολή δημοκράτη άκου να μαθαίνεις:

1.Όπως εσύ είσαι ελεύθερος να λες ό,τι μπούρδα κατεβάζει το χαζό κεφάλι σου, ότι προπαγάνδα σου περνάνε οι σχισματικοί χριστέμποροι έτσι είμαι και εγώ ελεύθερος να μιλάω. Αυτό είναι η δημοκρατία, κατάλαβες;Πρέπει να μάθεις να ακούς με λίγα λόγια!


2.Έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω τα γραφόμενα οποιοδήποτε. Αν κάποιο επιχείρημα είναι ανεπαρκές ή λάθος έχω κάθε δικαίωμα να το πω και να παραθέσω στοιχεία που να το αποδεικνύουν.Δεν είσαι ο μοναδικός με τον οποίο έχω διαφωνήσει στο φόρουμ οπότε άσε την καραμέλα της παγκόσμιας συνωμοσίας εναντίον σου βλαμμένε. Δημοκρατία δεν είναι να σου λένε πόσο δίκιο έχεις και πόσο σπουδαίος είσαι, δημοκρατία είναι να σε βάζουν στη σέντρα και να σου αλλάζουν τα φώτα στα αντεπιχειρήματα και την αμφισβήτηση, κατάλαβες τούβλο; Αν οι θέσεις σου επιζήσουν την κριτική τότε γίνονται δεκτές


3. Η κριτική ενδυναμώνει τις θέσεις οι οποίες επιζούν. Στην περίπτωση όμως που θέσεις δεν αντέχουν την κριτική ή που δεν έχουν στοιχεία και επιχειρήματα να τις στηρίξουν τότε δικαιωματικά χάνουν την ισχύ τους και ψοφάνε σαν ψεκασμένες κατσαρίδες


4. Δε σε υποχρεώνει κανένας να συμμετέχεις ούτε στο φόρουμ, ούτε στο θέμα. Άμα δε γουστάρεις να σε αμφισβητούν, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία,μπήκες μάγκα;

5. Όταν συμπεριφέρεσαι σαν ανθρωποφάγος και προσβάλεις κόσμο και γελοιοποιείς ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ τις θέσεις των άλλων, εγώ θα γίνομαι 2 φορές ανθρωποφάγος και θα σου απαντάω ακόμα χειρότερα. Αυτά που δίνεις αυτά θα λάβεις, κατάλαβες σχισματικέ;


Τέλος απευθύνομαι στη διαχειριστική ομάδα,να ξεκαθαρίσει μια και καλή το αν ένα μέλος έχει δικαίωμα να κρίνει τα γραφόμενα του άλλου και αν ο τρέχα τελεί υπό το καθεστώς μιας ιδαίτερης δημοκρατίας, είναι πιο προνομιούχος από τους υπόλοιπους και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε υποχρεωμένοι να τον ακούμε χωρίς να κρίνουμε τα γραφόμενα. Ξέρω ποια θα είναι η απάντηση αλλά θέλω να γραφτεί επίσημα για να μην επαναληφθεί η φράση μη με αμφισβητείς, μη με ρωτάς κτλ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 09:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
________________________
IndustrialAngel
glinaaea
Στρέφεσαι σε μια άκρως ματεριαλιαστική εξήγηση. Δεν μπορώ να την απορρίψω, μπορείς να πεις ότι συμφωνώ. Θαύμα μπορείς να χαρακτηρίσεις ένα "σπάνιο","δύσκολα εξηγήσιμο", "ασυνήθιστο" φυσικό φαινόμενο. Πχ το Γκραν Κάνυον είναι ένα θαύμα γιατί δεν υπάρχει πουθενά κάτι εφάμιλλο του. Εγώ μιλάω για το θαύμα όπως το έχω διδαχτεί και διαβάσει στις γραφές του Χριστιανισμού. Ίσως κακώς δεν το διευκρίνισα, σύμφωνα με τις γραφές, τι είναι θαύμα; Δεν είναι η "χαλάρωση" των νόμων της φύσης με τη χάρη του Θεού και καταλύτη την πίστη ώστε να βοηθηθεί ο άνθρωπος; Σύμφωνα με τις γραφές αν δεν υπάρχει άνθρωπος γιατί να γίνει θαύμα;
Να και ένα θαύμα της Ινδουιστικής θρησκείας
http://www.milkmiracle.com/
Το τελευταίο που λες περί δικαιοσύνης του Θεού, αν δεν έχουν όλοι πρόσβαση στη γνώση τότε εκ των πραγμάτων πιστεύουν άλλα είναι ένα προβληματικό σημείο των θρησκειών. Έχω ακούσει ότι το αντιπαρέρχονται λέγοντας ότι ο κάθε άνθρωπος θα κριθεί με βάση αυτά που γνώριζε (τις εντολές της θρησκείας του άραγε;) αλλά και πάλι οδηγούμαστε σε αδιέξοδο γιατί εκ των πραγμάτων κάποιες θρησκείες είναι πιο ελαστικές από άλλες.
_________________________________________
Φίλε μου δεν εννοώ μόνο τα φυσικά απλά φαινόμενα ως θαύματα της φύσης αλλά και θαύματα με την έννοια που λες και εσύ ότι την διδάχτηκες. Γίνονται τέτοια ΚΑΙ στην φύση και μερικές φορές για μας αδικαιολόγητα.
Το επόμενο που λες το περί δικαιοσύνης του θεού, όλοι έχουμε πρόσβαση στην γνώση. Πόσο όμως την εκμεταλλευόμαστε και πόσο της δίνουμε σημασία αξιολογώντας την.
Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι η πρώτη φορά, η μόνη φορά , ή και πιθανώς η τελευταία φορά που ζούμε στην Γη σαν άνθρωποι ο κάθε ένας μας. Κάθε φορά πάντα έχουμε πρόσβαση στην γνώση. Και κάθε φορά οι επιλογές μας μας δίνουν το δικαίωμα να μείνουμε στάσιμοι, να υποχωρήσουμε ή να ανέλθουμε σε επόμενο επίπεδο καλύτερης ζωής, καλύτερης ψυχικής κατάστασης και περισσότερης γνώσης.
Κάθε επόμενη φορά πρέπει να είναι καλύτερη από την προηγούμενη.
Και δεν κολλάω ΜΟΝΟ στις εντολές της κάθε θρησκείας , γιατί η συνείδηση δεν ανήκει στην θρησκεία ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, και βάσει ΑΥΤΗΣ πρέπει να ενεργούμε για να έχουμε και έχουμε την δικαίωση που πρέπει.
__________________________________
Εαρινός
-Αλήθεια , ποιός ο λόγος ύπαρξης όλων ανέξαιρέτως των ιδεολογιών-πίστεων που συγκροτούν και θεμαλιώνουν αυτό που κοινώς ονομάζεται κώδικας πεποιθήσεων???
-Αλήθεια , όλα όσα προτάσσονται ως αληθή και "έρχονται" να νοηματοδοτήσουν τον κάθε άνθρωπο , τελικό σκοπό και στόχο δεν έχουν να φέρουν την ομορφιά στην ζωή του , την προσωπική -και όχι μόνο- γαλήνη και ισσοροπία???
-Αλήθεια , όταν ένας άνθρωπος είναι διαποτισμένος απο όμορφες σκέψεις και συναισθήματα προς όλους τους συνανθρώπους του και το γέλιο και η χαρά αναβλύζουν αβίαστα απο το "είναι" του και διαχέονται -αγκαλιάζουν- τους πάντες γύρω του , μπορούμε να πούμε ότι αυτός ο άνθρωπος , δεν είναι καλός άνθρωπος αλλα και υγιής ταυτόχρονα ??
_____________________________
Φίλε μου ΟΛΑ αυτά πηγάζουν από τον εσωτερικό κόσμο που υπάρχει και πρέπει να ακολουθούμε όλοι μας. Τα αποτελέσματά του δε δεν έχουν αντίκτυπο μόνο στον εσωτερικό κόσμο του κάθε ανθρώπου, αλλά και στην ίδια την ζωή όπως σωστά τα εντόπισες.
________________________________
Εαρινός
Εκείνο που θέλω τελικα να θέσω σαν κύριο ερώτημα , είναι το εξής:
"Αναζητάμε ως καλό άνθρωπο ή ορίζουμε -αν θές- ως καλό άνθρωπο...τον Βουδιστή..τον Χριστιανό..τον Μουσουλμάνο..ή τον "καλό άνθρωπο" , ο οποίος εμφορείται απο συναισθήματα αγάπης , καλοσύνης και σεβασμού έναντι πρωτίστως του εαυτού του και κατ'επέκτασιν προς όλους τους συνανθρώπους του???
Ο καλός ο άνθρωπος , ορίζεται-υποχρεωτικά- απο την νοηματοδοτησή του απο οποιαδήποτε θρησκεία και αν είναι "εγγενώς καλώς" ή μεσα απο την δια βίου καλλιέργεια και εκπαίδευση , δεν μπορεί να είναι καλός και να ορίζεται ως καλός εφόσον δεν "υπηρετεί" και δεν πιστεύει σε κάποιο δόγμα και θρησκεία...???
Αν προκειται για έναν υπέροχο άνθρωπο , ο οποίος καθημερινά σκέπτεται και πράττει υγιώς , ποιός είναι εκείνος -ο οποιοσδήποτε- που θα έλεγε:"Αυτός δεν είναι καλός άνθρωπος" , διότι δεν θρησκεύεται..και αυτό διότι σύμφωνα με την θρησκεία του , ο μόνος άνθρωπος που ορίζεται ως καλός και ενάρετος , είναι μόνο εκείνος που ευθυγραμμίζεται και ακολουθεί όλα όσα τον υποχρεώνει το δόγμα του...και πόσο "καλός" άνθρωπος θα ήταν αυτός που θα προ-έβαινε σε μια τέτοιου είδους κρίση???
Αν η ανθρωπότητα -παράδειγμα- ήταν καλή -με την έννοια του όρου- και ζούσε σε μια τέλεια ευ-ταξία -υπόθεση- χωρίς σκέψεις και πράξεις παραβατικές αλλα αυτό ήταν αποτέλεσμα μιας ιδεολογίας άσχετης με όλες όσες γνωρίζουμε ... αλήθεια ο Θεός ή οι Θεοί των καθε Θρησκειών , θα οργίζονταν και θα τιμωρούσαν τα εν ευ-ταξία "δημιουργήματά" τους???
Θα το θέσω πιο απλά: Ο θεός δεν θα κρίνει και δεν κρίνει βάσει της οποιασδήποτε θρησκείας.
_____________________________
Οι θρησκείες δημιουργήθηκαν για να βοηθήσουν τους ανθρώπους στην γνωριμία τους με τον εσωτερικό κόσμο γιατί αυτόν πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι. Και από το αν , πόσο και πώς τον ακολουθούμε εξαρτάται και η ίδια η ζωή μας, αυτή που ζούμε, αυτή που δείχνουμε και το αν πλησιάζουμε ή όχι κοντά στον θεό.
Δεν είναι υποχρεωτικό να ανήκουμε σε μια θρησκεία αλλά είναι γεγονός ότι κάθε θρησκεία με τις υποδείξεις της βοηθάει πολύ στην εκτίμηση και στην γνώση του εσωτερικού κόσμου.
Εξ άλλου οι θρησκείες ήταν πάμπολλες από την απαρχή της ύπαρξης του συνειδητοποιημένου ανθρώπου.
Αλλά και οι πιο πριν καταστάσεις και στον ασυνείδητο άνθρωπο, αλλά και στα ζώα, και ακόμα πιο πριν, ήταν τέτοιες που βοηθούσαν την κάθε ύπαρξη όταν έπρεπε να μεταβεί σε επόμενο στάδιο, και να μην μένει καθηλωμένη καμία ψυχή.
Και τώρα βέβαια το ίδιο γίνεται σε κάθε μορφή ζωής.
Οι θρησκείες βοηθούν. Δεν σε ανεβάζουν όμως.
Το ανέβασμα γίνεται μόνο αν το θες εσύ και μόνο αν δουλέψεις γι αυτό
Και όσο για τα είδη των ανθρώπων που ανέφερες ΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ μέσα στον εσωτερικό κόσμο, μόνο που δεν ευρίσκονται απόλυτα ενσυνείδητα. Απλά πρέπει και αυτοί, όπως όλοι μας, να μπουν συνειδητά για να μπορούν να κάνουν πλήρη αξιοποίηση και αξιολόγηση των γνώσεων του εσωτερικού κόσμου.
ΚΑΙ το καλό ΚΑΙ το <<κακό>> εκεί μέσα έχουν την αξιοποίησή τους και από εκεί πηγάζει η συνείδηση.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 11:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα γιατρο,Βιομηχανικέ ύπνε....Δεν είσαι καλά,και οι διαχειριστές, όντως, πρέπει να σε προσέξουν, γιατι δεν γράφεις χωρίς να με βρίζεις, έτσι κότα που εισαι,ενω απο κοντά,κορίτσι μου, θα σου ειχα βάλει τον κ@λο σου στο στόμα να φας τα σκατά σου....
Homo, παλιαδερφή του κερατά.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι θα γινει ρε παιδιά; Θα περιμένω πολύ, να αρχισετε τις κατηγορίες;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 14:26:12  Εμφάνιση Προφίλ
Τι καλός χριστιανός που είσαι. Τι όμορφες εκφράσεις. Με αυτό το στόμα φιλάς τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου; Ενσαρκώνεις το λόγο του Θεού, μπράβο σου. Την Κυριακή μετά την Εκκλησία να πεις στην οικογένεια σου τα επιτεύγματα σου, ότι έβρισες και απείλησες έναν άνθρωπο στην ηλικία των παιδιών σου. Και να τους τα πεις την ώρα του φαγητού για να τους ανοίξει η όρεξη. Είμαι σίγουρος ότι θα σου πούνε όλοι μπράβο


Αφού δεν μπορείς να με αντιμετωπίσεις, άρχισες τις βρισιές και τους τσαμπουκάδες της πλάκας γιατί είναι πολύ εύκολο να κάνεις τον άντρα από το πληκτρολόγιο, αλλά ο μάγκας φαίνεται αλλού...

Δεν κατάλαβα όμως σε τι διαφωνείς. Στη δημοκρατία δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε; Μόνο οι μεγαλοχριστιανοί θα μιλάνε; Για πες μας τις ιδέες σου να φανεί πόσο φασίστας είσαι. Πες μου σε τι διαφωνείς ακριβώς άμα τολμάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 14:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είτε Εαρινός είτε Βιομηχανικός, δεν κερδιζεις τιποτε με τη συκοφαντια...Πιστεύω ότι έχει γινει αντιληπτό, ότι δεν συμμετέχεις σε συζητήσεις, παρά μόνο κατινίζεις,ειδικά κολλημένος με μένα...
Επαναλαμβάνω, οι υπόλοιποι,καλά θα ήταν να τοποθετηθούν, γιατι το επίπεδο,παραέπεσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 18:28:58  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτον, δεν έχω καμία σχέση με τον εαρινό και ΑΠΑΙΤΩ να το πάρεις πίσω γιατί είσαι συκοφάντης και δεν έχεις στοιχεία.


Δεύτερον, θα ασχολούμαι με όποιον γουστάρω. Και δεν μπορείς να μου το απαγορεύσεις. Έχω ξεκαθαρίσει ποια δημοκρατία νομίζω ότι υπάρχει. Αν δε σου αρέσει ξαναλέω, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία


Τρίτον, παρέθεσα ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΑ στοιχεία που αποδεικνύουν την εξέλιξη και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ερωτήσεις που εντοπίζουν τις ασάφειες στους ισχυρισμούς σου. Αρνείσαι πεισματικά να απαντήσεις σε αυτά. Οι θέσεις επομένως είναι ψόφιες και προς ανακύκλωση. Αν θες να "ανεβάσεις" το επίπεδο στρώσου και απάντα. Αν πάλι τη βρίσκεις να συμπεριφέρεσαι σαν ανθρωποφάγος έχει καλώς αλλά μη ζητάς και τα ρέστα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 19:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εκτός απο κάτι λίνκ, ούτε μια θέση δεν παρέθεσες Βιομηχανικέ...Ένα απλό ψάξιμο στο γκούγκλ έκανες,γι αυτό και δεν μπορείς να υτποστηρίξεις τις θέσεις σου και βρίζεις,σαν αντίδραση....
Δεν μπορείς να κάνεις κατι άλλο....
Αλλα, ξαναλέω, αν θέλεις να μου πεις απο κοντά,μερικά πράγματα, να το κανονίσουμε,αλλά εδώ κόψε τις μαγκιές, δεν σε παίρνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 19:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
trexagireve
quote:
Αλλα, ξαναλέω, αν θέλεις να μου πεις απο κοντά,μερικά πράγματα, να το κανονίσουμε,αλλά εδώ κόψε τις μαγκιές, δεν σε παίρνει...

Τι πράγματα είναι αυτά ρε παιδιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 23:07:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα γιατρο,Βιομηχανικέ ύπνε....Δεν είσαι καλά,και οι διαχειριστές, όντως, πρέπει να σε προσέξουν, γιατι δεν γράφεις χωρίς να με βρίζεις, έτσι κότα που εισαι,ενω απο κοντά,κορίτσι μου...

.... θα σου ειχα βάλει τον κ@λο σου στο στόμα να φας τα σκατά σου....
Homo, παλιαδερφή του κερατά.....



Απορώ , έχεις επαφή με το περιβάλλον .... καταλαβαίνεις τι λές και πως συμπεριφέρεσαι φίλε μου???

Καλά , είναι δυνατόν να λές τέτοια λόγια ... να ξεστομίζεις τέτοια λόγια και μετά να έχεις το θράσος να μιλάς για επίπεδο διαλόγου και "εκπεσόν"...???

Καλά που νομίζεις ότι βρίσκεσαι , σε καμμιά εκκλησία???

Φίλε μου , έσο εγκρατής και προσπάθησε τουλάχιστον ...να δείχνεις καλός άνθρωπος , ασχέτως αν δεν είσαι...και μην εξευτελίζεσαι τόσο πολύ!

Τι να πώ???
Το θυμιατό μάλλον και το θυμιάτισμα , απ'οτι βλέπω δεν κάνει καλό!

Ωραίες κουβέντες πάντως και χριστιανικές...να σε χαίρονται οι "ενορίτες" σου...


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 23:23:57  Εμφάνιση Προφίλ
Τι λες μωρέ τρέχα; Τι λες; Έχεις αίσθηση; Με απειλείς; Είσαι με τα καλά σου; Επειδή σου λέω ότι έχεις άδικο; Είσαι εντελώς βλαμμένος;Θέλεις να μείνουν ορφανά τα παιδιά σου;


Τι θέσεις ζητάς ακριβώς; Τι νοοτροπία είναι αυτή εδώ στην Ελλάδα; Να κάνουμε παράθεση αποψάρας για να διαλέγει την πιο ωραία ο καθένας; Και ποτέ κανένας να μην αλλάζει γνώμη; Αυτό θες;... Εγώ πάω πιο μπροστά, ασχολούμαι με τα θεμέλια, με την αιτιολογία της κάθε άποψης, με τα επιχειρήματα και τα στοιχεία που τη στηρίζουν. Όποιες θέσεις έχουν ισχυρό έρισμα επικρατούν, αυτό το αυτονόητο λέει η δημοκρατία και η επιστήμη.


Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι οι θέσεις μου είναι σαφείς. Να τις επαναλάβω για χιλιοστή φορά; Η επιστήμη και η θρησκεία δεν έρχονται σε σύγκρουση και την αλήθεια για το φυσικό κόσμο μας την λέει η επιστήμη. Το γιατί και το ποιος μας το απαντάει η θρησκεία. Αποδέχομαι πλήρως την εξέλιξη ως έννοια. Δεν μπορεί να μην το κατάλαβε κάποιος από αυτά που γράφω... ακόμα και αν είναι τόσο βλάκας όσο εσύ. Το αν μπορώ να τις υποστήριξω είναι σχεδόν αδιάφορο αφού τα

"Τα κάτι λινκ" είναι στοιχεία από έγκριτα σάιτ, όπως το σάιτ του πανεπιστημίου Berkeley, το talkorigins, το σάιτ του περιοδικού Nature, το σάιτ της ΝΑΣΑ κτλ κτλ. Για να καταλάβω τι αμφισβητείς; Το ίντέρνετ ή το γκούγκλ; Μήπως δε δουλεύουν σωστά; Άσε δεν τα κοίταξες ΚΑΝ και φαίνεται από αυτά που γράφεις.


Εσύ ΔΕΝ έχεις δώσει απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω. Σε ρωτήσει 70000000000000000 φορές: "ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ". Απάντησες; Απάντησες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 23:50:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Εσύ ΔΕΝ έχεις δώσει απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω. Σε ρωτήσει 70000000000000000 φορές: "ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ". Απάντησες; Απάντησες;


Έ!!! Και σύ συνδίκτυε ... ασφαλώς και σου απάντησε και μάλιστα με απόλυτο τρόπο...

"Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα γιατρο,Βιομηχανικέ ύπνε....Δεν είσαι καλά,και οι διαχειριστές, όντως, πρέπει να σε προσέξουν, γιατι δεν γράφεις χωρίς να με βρίζεις..

έτσι κότα που εισαι,ενω απο κοντά,κορίτσι μου...


... θα σου ειχα βάλει τον κ@λο σου στο στόμα να φας τα σκατά σου....


Homo, παλιαδερφή του κερατά....."

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 03:00:40  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Αλλα, ξαναλέω, αν θέλεις να μου πεις απο κοντά,μερικά πράγματα, να το κανονίσουμε,αλλά εδώ κόψε τις μαγκιές, δεν σε παίρνει...


Γειά σου ρε τρεχα...., με τα... φονικά ραντεβού σου...

Έχεις χάρη που έφθασε η στάχτη του ηφαιστείου στη Λάρισα και δεν πετάνε τ' αερόπλανα, αλλιώς θα σου έδινα ραντεβού σε κάνα... αλώνι να ματωθούμε...


Σύνελθε βρε και άσε τις παπαριές, έχεις αποφοιτήσει απ' το νηπιαγωγείο εδώ και πολλά χρόνια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 08:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

Φίλοι μου καλή σας η μέρα.
_________________________
trexagireve
Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα γιατρο,Βιομηχανικέ ύπνε....Δεν είσαι καλά,και οι διαχειριστές, όντως, πρέπει να σε προσέξουν, γιατι δεν γράφεις χωρίς να με βρίζεις, έτσι κότα που εισαι,ενω απο κοντά,κορίτσι μου, θα σου ειχα βάλει τον κ@λο σου στο στόμα να φας τα σκατά σου....
Homo, παλιαδερφή του κερατά.....


Τι θα γινει ρε παιδιά; Θα περιμένω πολύ, να αρχισετε τις κατηγορίες;....
_____________________________________
Φίλε trexagireve, όπως και να το κάνεις αυτό δείχνει αντιχριστιανικό χαρακτήρα.
Δείχνεις παθιασμένος προσηλυτής. Απ ότι ξέρω μόνο ο Μωάμεθ διακήρυξε να κάνουν οι πιστοί του προσηλυτισμό με το σπαθί τους. Και εσύ το ίδιο θέλεις να κάνεις?
Εξ άλλου και να ήθελε κάποιος να πιστέψει περισσότερο τον Χριστιανισμό, με τον τρόπο σου τον απομακρύνεις περισσότερο.
Δεν νομίζεις ότι ο << Χριστιανισμός >> έχει δώσει αρκετά δείγματα βίας και εξαναγκασμού?????????
Αν θέλεις το σωστό λοιπόν δώσε ΕΣΥ το καλό παράδειγμα.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 09:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή μέχρι τώρα έχουμε πει αρκετά για το πως δείχνουν κάποιοι φίλε glinaaea, θα σου πρότεινα,αν είναι δυνατον, να μείνουμε στο ότι κάοπιοι βρίζουν και κάποιοι απαντούν,όπως πρέπει να διαχωρίζεται....Ειναι άξιον πολιτισμού, η διαφοροποίηση, όχι η ισοπέδωση...Μεγαλυτέρα, πασών των αρετών η διάκριση,όχι το συγκέντρωμα....
Γιάπετ, ελπίζω να αποφοιτήσεις κι εσυ κάποτε απο το νηπιαγωγείο,...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 10:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλε trexagireve απ ότι βλέπω ΚΑΙ εσύ βρίζεις.
Ο χριστιανισμός διδάσκει αγάπη και καλοσύνη ,όχι εκδίκηση ή ανταπόδοση.
Και εσύ ανταποδίδεις τα ίσα.
Ο Μωσαϊκός νόμος δίδασκε ανταπόδοση. Ο Χριστός ήλθε να το αλλάξει αυτό με το γύρνα και το άλλο μάγουλο. Εσύ τί θες να κάνεις?
Και μην ξεχνάς ότι ο Χριστιανισμός είναι η συνέχεια του θεού του Μωυσή αλλά με μετατροπές και προσαρμογές.
Όπως βλέπεις κάθε θρησκεία στην εποχή της αλλά ο ίδιος θεός.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 11:53:10  Εμφάνιση Προφίλ
Θες να σου κάνω quote τον εαυτό σου και να σε εκθέσω εντελώς, τρέχα; Να σου δείξω ποιος το ξεκίνησε;Θες να σου αποδείξω ποιος απάντησε και ποιος έβρισε πρώτος;Θες; Άσε που άφησες κατά μέρος το "άλλο μάγουλο" που λέει ο glinaaea...


Ρε Γιάπετ εσύ που διαβάζεις την Αγία Γραφή, έστω και από τη μη-χριστιανική σκοπιά, έχεις βρει που λέει ότι δεν υπάρχει εξέλιξη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 12:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι ρε φίλε glinaaea, έχω μάθει να μην αφήνω κάτι παιδιάκια να μου το παίζουν μάγκες, μέσω διαδικτύου..Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πηδημα, για τυχόν ενδιαφερόμενο....
Αν θέλεις διαλογο, δεν βρίζεις, όταν σε βρίζουν, ομως, απαντάς...
Βιομηχανικό απόβλητο, βάλε έργα, εκεί που βάζεις τα θρασύδειλα λόγια σου, αλλοιώς,κάνε την κότα...
Περί εξελίξης ειδών απο είδος σε ειδος,κατά Δαρβίνο, λέμε,εδώ και 51 αναθεματισμένες σελίδες, ακόμη δεν καταλάβατε για το τι μιλάμε;
Αυτή η εξέλιξη απο αμοιβάδα μέχρι τον άνθρωπο, λεω εγώ, έχει καταρριφθει, εκ των ευρημάτων, ενώ η Αγία Γραφή, έχει αποδειχτει σωστη σε ότι και να γράφει μέχρι τώρα.....Αυτό ήταν το θέμα μας..
Τόσο εγωισμό κουβαλάτε;
Όλα τα άλλα, είναι δικαιολογίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 14:51:17  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ και 51 σελίδες γράφω αλλά στο κεφάλι σου δεν κουνιέται τίποτα. Και αν ανατρέξεις στις 51 σελίδες θα δεις μόνος σου ποιος άρχισε να βρίζει, ανθρωποφάγε.


Πρώτον, η αγία γραφή ΔΕΝ βγαίνει σωστή στο ζήτημα της κοσμογονίας, της δημιουργίας του ηλιακού συστήματος και δεν το λέω εγώ το λέει η ΝΑΣΑ, ψάξε και βρες τι λέει για τη δημιουργία του ηλιακού συστήματος. ΠΡΩΤΑ φτιάχνεται ο ΗΛΙΟΣ και ΜΕΤΑ η ΓΗ. Αυτό το καταλαβαίνεις ελληνικά;

Δεύτερον, ένα κείμενο με ΣΩΤΗΡΙΟΛΟΓΙΚΟ και όχι επιστημονικό περιεχόμενο δεν μπορεί να βγει λάθος ως προς αυτό γιατί δεν είναι ελέγξιμες ως προς την ορθότητά τους οι θέσεις του. Πάντως πληροφοριακά, σε οποιαδήποτε θρησκεία και αν ρωτήσεις θα σου πουν το ίδιο ακριβώς για το ιερό τους Βιβλίο.


Τρίτον, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ; Αν δεν το λέει ρητά είναι προϊόν ερμηνείας και η ερμηνεία μπορεί να είναι λάθος. Πες μας εσύ τα γεγονότα της υπόθεσης Γαλιλαίου. Τον κυνήγησαν ή δεν τον κυνήγησαν επειδή ερμήνευαν λάθος ένα κομμάτι της Παλαιάς διαθήκης;


Τέταρτον, ποια ευρήματα; Που τα είδες; Και ακόμα και αν βρεθούν (που δεν έχουν βρεθεί) δε σημαίνει ότι ισχύει αυτό που λες. Δεν αποκλείεται να είναι σε ισχύ κάποια τρίτη άγνωστη μέχρι σήμερα θεωρία. Ποτέ στην ιστορία θεωρία που ανατράπηκε δεν παλινδρόμησε σε προηγούμενη (γιατί κακά τα ψέμματα ο δημιουργισμός είναι η παλιά σάπια θεωρία δηλαδή η προηγούμενη)αλλά αντιθέτως βελτιώθηκε από μια άλλη. Πχ η κίνηση των σωμάτων είχε μελετηθεί από τον Αριστοτέλη, ανατράπηκε από το Νεύτωνα και το Γαλιλαίο και συμπληρώθηκε από τη σχετικότητα από τον Αϊνστάιν δεν παλινδρόμησε πίσω στον Αριστοτέλη.


Πέμπτον, μπορείς να μου πεις, όχι με 2 λόγια, αλλά επεκτεταμένα, τι στο διάολο λέει αυτή η ρημάδα η εξελικτική θεωρία. Με βάση αυτά που κατάλαβες εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 15:16:01  Εμφάνιση Προφίλ


Μπορεί κανείς να μου πει αν αυτό το οστό του φαίνεται ως οστό ανθρώπου ή ως οστό πιθήκου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 17:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Αυτή η εξέλιξη απο αμοιβάδα μέχρι τον άνθρωπο, λεω εγώ, έχει καταρριφθει, εκ των ευρημάτων

Ποιων Ευρημάτων ?

Ανέφερε έστω ΕΝΑ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Περι ανθρωποφάγων, σε...χορτοφάγο, μάλλον την συνήθη κοτσάνα είπες Βομηχανικέ,αλλά τέλος πάντων.......
Αγαπητέ Βιομηχανικέ,το χέρι που δειχνεις,δεν μοιάζει να είναι ανθρώπινο,αλλα, αν αποτελεί, παραμορφωμένο άκρο, μπορει να είναι και ανθρώπινο....
Πέραν αυτού, περι Αγίας Γραφής, επιτέλους, ξαναλές την αλήθεια, ότι δεν πιστεύεις πως είναι ακριβής...Για τον ήλιο και τη γή, τυο συζητήσαμε, έφερα παραδείγματα και απόψεις, αλλά, με ...περισση ανωτερότητα, τα απέρριψες..Γνώμες επιστημόνων, όχι τυχαιων....
Δεν σε βολευε, τι να κάνουμε...
Απο τη μια λές, ότι δεν λέει καλά τα πράγματα για τη γή και τον ήλιο και μετα, λέει σωστα,αποφάσισε επιτέλους...Όλα δικά σου;
Περι εξέλιξης, είπαμε, υπάρχει η εξέλιξη του κάθε ειδους, αλλά, όχι απο ειδος σε είδος....Πόσο δύσκολο το κανεις,για να χαθείς;
Αφού καταλαβαίνεις τις πολλαπλές αλλαγές των επιστημόνων, μην τους φέρνεις σαν παράδειγμα....Πεοφανώς, αύριο θα λένε άλλα....
Επι της ουσίας, ο άνθρωπος, προοδεύει για να γινει κάτι, αλλά, τι είναι αυτό είναι που μας απασχολεί, όχι απο που ήρθε,αμοιβάδα, ή πίθηκο....Εκτός θέματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 17:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν σε προλαβα, καλέ μου think math...Αποδείξεις;, μα τις αναφέραμε, για τον σκελετό στην Γεωργία,1,8 εκατομμύρια χρόνια, που καταργεί τη θεωρία περί αφρικανικής καταγωγής,το ανύπαρκτο του ενδιάμεσου κρίκου, μεταξύ, οποιουδήποτε ζώου,κλπ.. Αλλά,επισης,στην Ουγγαρία, αν θυμάμαι καλά, με τετράποδα, που ήταν επι γής, όταν η θεωρια της εξέλιξης έλεγε, ότι υπήρχαν μόνο ψάρια και ερπετά, ένα μήνα πριν....
Αν εσείς δεν διαβάζετε, εγω τι να σου κάνω;
Την ....εφημερίδα;
Αλλά, πάνω απο όλα...Σας ενδιαφέριε πως έχουν τα πράγματα, ή πως τα θέλετε;Για να μην απογοητευτείτε πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy