ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 10:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εκεί, είναι το ζήτημα,βρε παιδιά, αφού για σας ο άνθρωπος είναι
μόνο σώμα, έχουμε την διαφορά μας, στην πνεμυατική του υπόσταση, που όπως σας λέει ο φίλος μου Ευρωπαίος2,έχει ανώτερη νόηση και ολοκληρώνει την ύπαρξη του ανθρώπου...
Υποβιβάζετε τον άνθρωπο, με αυτά που πιστεύετε, δεν εξυψώνετε τα ζώα...Τα ζώα, μένουν εκεί που είναι, ο άνθρωπος μόνο πέφτει σε κατώτερο επίπεδο,αφού συγκρίνεται με σερβομηχανισμούς, όπως είναι
τα ζώα, που ζούν μόνο με τις αισθήσεις και τα ένστικτα τους...
Μπορείτε να καταλαβετε, ότι αν δεν αναγνωρίσετε την πνευματική υπόσταση,τον Θεό τον ιδιο, πρώτα, σαν πνευματική Οντότητα και δύναμη, ώστε να κατανοήσουμε και τον άνθρωπο, που έγινε κατ εικόνα, δεν μπορείτε να δείτε τον πραγματικό άνθρωπο που υπάρχει μέσα μας;Ότι βλέπετε ένα ανώτερο ζώο, ενώ δεν είναι ζώο, όσον αφορά την συνολική του υπόσταση;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 11:25:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ευρωπαιος
Άνθρωπέ μου απλά δε μου αρέσει!

ΟΚ .. ΤΕΛΟΣ !!! καθως επι του ΤΙ ΣΑΡΕΣΕΙ δεν μου πεφτει λογος ... αλλα το τι ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ δεν νομιζω οτι ενδιαφερει την επιστημη , την φυση ακομη και τον θεο σου !!!! αλλα ξερεις ρε φιλε , στα μαρεσει και δεμαρεσει , ουτε γνωση υπαρχει ουτε επιστημη ουτε προοδος ουτε τιποτα παρα μονο ΕΓΩΙΣΜΟΣ !!!! και εμενα δε μαρεσει που 1+1 κανουν 2 ... εμενα με βολευει το 3 περισσοτερο ...ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ? Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ και δυστυχως δικαιωνεις ολους οσους λενε οτι η πιστη - θρησκεια ειναι ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ , μαζι και το αποφθευγμα που κλεινει τα μυνηματα μου καθως αποτελεις τρανταχτο παραδειγμα !!! οπως ειπα , ΟΚ ... ΤΕΛΟΣ !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 13:22:19  Εμφάνιση Προφίλ
@τρέχαγυρευε
Συμφωνώ.
Ο άνθρωπος δεν είναι μόνο σώμα. Όμως το μόνο που μπορούμε να μελετήσουμε είναι το σώμα. Να μη μάθουμε τις λειτουργίες του; Να μη μάθουμε την πρέλευση του;


Και ξαναλέω όπως το να περιγράψεις τις χημικές αντιδράσεις που διασπούν το σώμα με το θάνατο ΔΕΝ είναι άρνηση ούτε της μεταθανάτιας ζωή ούτε της ύπαρξης της ψυχής έτσι και η εξελικτική θεωρία δεν είναι άρνηση ούτε της ψυχής ούτε της σχέσης του Θεού με τον άνθρωπο.


Να σου επιστρέψω το ερώτημα σου σε άλλη μορφή: Ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ψυχή βρε τρέχαγύρευε. Είναι και σώμα. Επίσης ο άνθρωπος διαθέτει ένα ιδιαίτερο εργαλείο τη λογική(δεν ξέρω τώρα ακριβώς τα της θρησκείας, αν η λογική είναι λειτουργία της ψυχής ή του εγκεφάλου, δηλαδή αν είναι δώρο Θεού ή όχι). Αυτό το εργαλείο του ανθρώπου που ενδεχομένως και είναι το περίφημο "κατεικόνα και καθομοίωσιν" του επιτρέπει να μελετήσει το σώμα. Αυτά τα συμπεράσματα βγαίνουν. Σώμα και ψυχή υπάρχουν παράλληλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 17:47:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εκεί, είναι το ζήτημα,βρε παιδιά, αφού για σας ο άνθρωπος είναι
μόνο σώμα, έχουμε την διαφορά μας, στην πνεμυατική του υπόσταση, που όπως σας λέει ο φίλος μου Ευρωπαίος2,έχει ανώτερη νόηση και ολοκληρώνει την ύπαρξη του ανθρώπου...
Υποβιβάζετε τον άνθρωπο, με αυτά που πιστεύετε, δεν εξυψώνετε τα ζώα...Τα ζώα, μένουν εκεί που είναι, ο άνθρωπος μόνο πέφτει σε κατώτερο επίπεδο,αφού συγκρίνεται με σερβομηχανισμούς, όπως είναι
τα ζώα, που ζούν μόνο με τις αισθήσεις και τα ένστικτα τους...
Μπορείτε να καταλαβετε, ότι αν δεν αναγνωρίσετε την πνευματική υπόσταση,τον Θεό τον ιδιο, πρώτα, σαν πνευματική Οντότητα και δύναμη, ώστε να κατανοήσουμε και τον άνθρωπο, που έγινε κατ εικόνα, δεν μπορείτε να δείτε τον πραγματικό άνθρωπο που υπάρχει μέσα μας;Ότι βλέπετε ένα ανώτερο ζώο, ενώ δεν είναι ζώο, όσον αφορά την συνολική του υπόσταση;...

Έτσι Ευάγγελε..έτσι σε θέλω , κράτα γερά το κοντάρι ...της σημαίας -της αλήθειας-....

Άντε με αυτά τα λαμόγια εδώ μέσα , που μας κάνουν και τους ξερόλες...φραππεδάκι και πλατεία και ολίγον τζάκι..

Σύ αγόρι μου καμμιά σχέση δεν έχεις με τα ζώα ... ούτε κοντινοί συγγενείς σου δεν είναι αντίθετα με όλους τους άλλους εδώ μέσα τους ακατονόμαστους και ανεγκέφαλους...εκείνος ο Αερινός μάλλον για μακάκας μου "φέρνει" λιγάκι...ή καλύτερα για ασπόνδυλο...

ΣΕΡΒΟΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΡΑΝΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ...

Άντε τώρα να καταλάβει ...πνευματικές υποστάσεις και όλες τις ανωτέρω επιπέδου σκεπτομορφές σου..τσσσσσ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 18:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητε IndustrialAngel,η προέλευση του ανθρώπου,δεν είναι μόνο σαν σώμα, ειναι σαν το ..ρητό με το δάχτυλο, που δειχνει καπου και εμείς κοιτάμε το δάχτυλο κι όχι ότι δείχνει...Θέλει δουλειά, γιατί, είμαστε πολλοί και η αληθεια ολων..Άρα, θέλει πολλές οπτικές, δίχως όμως, η μία να αναιρεί την άλλη...
Το φθαρτό σώμα μας, πιστεύεις ότι καθοριζει την ύπαρξη μας;
Φίλε μου Εαρινέ,πάντα χρειαζεται και ο χιουμορίστας της παρέας...Χαίρομαι που βρήκες ρολο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 18:30:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητε IndustrialAngel,η προέλευση του ανθρώπου,δεν είναι μόνο σαν σώμα, ειναι σαν το ..ρητό με το δάχτυλο, που δειχνει καπου και εμείς κοιτάμε το δάχτυλο κι όχι ότι δείχνει...Θέλει δουλειά, γιατί, είμαστε πολλοί και η αληθεια ολων..Άρα, θέλει πολλές οπτικές, δίχως όμως, η μία να αναιρεί την άλλη...
Το φθαρτό σώμα μας, πιστεύεις ότι καθοριζει την ύπαρξη μας;
Φίλε μου Εαρινέ,πάντα χρειαζεται και ο χιουμορίστας της παρέας...Χαίρομαι που βρήκες ρολο...

Έτσι είναι ...

Εσύ ως Γενετιστής-ιατρικός επιστήμονας-ψυχίατρος- και ως ειδικός εφ'ολης της ύλης των δακτύλων -παγγίνως στο χώρο αναγνωρισμένο- και γώ ως χιουμορίστας .... τυχαίοο ο Αερινός???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 19:02:48  Εμφάνιση Προφίλ
@τρεχαγύρευε συμφωνώ το θέμα δεν είναι μόνο ο καθορισμός της ύπαρξης

Είναι 3 τα καίρια ερωτήματα: Γιατί φτιαχτήκαμε, ποιοι είμαστε και ποιος είναι ο σκοπός μας. Σε αυτά ο καθένας δίνει τις δικές του απαντήσεις και σαφώς παίζει ρόλο η θρησκεία του (αν έχει) σε αυτές. Σε καμία από αυτές της ερωτήσεις απαντάει (ούτε και μπορεί) η επιστήμη.


Ακριβώς όπως λες η μία οπτική ΔΕΝ αναιρεί την άλλη. Πες το σε όσους λένε ότι η εξελικτική θεωρία είναι αντιχριστιανική προπαγάνδα.


Βεβαίως δεν πρέπει να χάνουμε το φεγγάρι κοιτώντας το δάχτυλο. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν σου λέει κάποιος δημιουργιστής ότι το δάχτυλο δεν είναι δάχτυλο αλλά κοντάρι ενώ εσύ το βλέπεις μπροστά σου ότι είναι δάχτυλο.


Για συνοψίσω, δεν έχω καμία βέβαιη γνώση για την προέλευση της ψυχής. Και πιστεύω οι περισσότεροι άνθρωποι σε ένα επίπεδο βαθειά, είτε πιστεύουν είτε όχι, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ. Αυτή είναι η πιο ειλικρινής στάση. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα στραφήκαμε στο ζήτημα του ΣΩΜΑΤΟΣ και είδα αρκετούς να απορρίπτουν την επιστημονική αλήθεια. Σε αυτό με βρίσκουν απέναντι τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 20:45:51  Εμφάνιση Προφίλ
πραγματι κανεις δεν ξερει , ομως υπαρχουν καποιοι λογικοι κανόνες θα τολμουσα να πω στο τι αποδεχομαστε και στο τι οχι ...

η υπαρξη του "οτιδηποτε" πρεπει να μπορει να αποδειχθει , σε καθε αλλη περιπτωση απλα δεν υπαρχει ΕΩΣ οτου αποδειχθει !!! και τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καμια τετοια αποδειξη για "ψυχη" και "πνευμα" !!! αντιθετα υπαρχουν ξεκαθαρες ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ εως και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι αυτα τα "δυο" εαν πρεπει να "υπαρχουν" τοτε βρισκονται εντος του ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ , μιλαμε συχνα για ψυχη και ψυχιατρους και αλλα , ομως εχει αποδειχθει οτι ολα αυτα ειναι εντος εγκεφαλου και αλλωστε τα φαρμακα ΕΚΕΙ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ !!! σε αυτα δεν μπορουμε να σφυριζουμε αδιαφορα , αλλα πρεπει να τα παιρνουμε σοβαρα!!!

οσο αφορα το ΤΙ ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ , απο οσο γνωριζω καθε μερα μαθαινουμε και κατι ακομη και μπορει να μην εχουμε ολοκληρωσει το 100% του παζλ αλλα τα στοιχεια που ερχονται ολο και ποιο πολλα ολο και ποιο συχνα συμπληρωνουν την ΕΙΚΟΝΑ του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!! , σιγουρα δεν θα δωθει ποτε απαντηση και ισως δεν υπαρχει και λογος για να δωθει στο ερωτημα ΣΚΟΠΟΣ και τον ΛΟΓΟ υπαρξης , αλλωστε πιστευω οτι μεσα απο την κατανοηση ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ο σκοπος και ο λογος περισευουν!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 20:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε απολυτα, σχεδόν, φιλε μου IndustrialAngel, γιατι, ο άνθρωπος, παραμενει ένα μυστήριο, όσο κι να το αναλυσαν, όσοι κι να το αναλύσαν και φυσικά, η ανώτερη δύνανη που τον έφτιαξε,είναι ακόμη μεγαλύτερο μυστήριο...
Πρέπει, όμως, να αποσκορακίσουμε την ουσία του είναι μας, για να βγει η τελική του υπόσταση,αγνωστη σε μας, αφου χρησιμοποιούμε την δική μας θέση, δίχως να κάνουμε χρήση των αγνώστων ικανοτήτων του, στην κάθε στιγμη, διχως να είμαστε εμείς οι ίδιοι,αλλά ένα τμήμα μας...
Ζούμε μια επιθανάτια φαση αυτού του επιπέδου μας και πρέπει να τη ζήσουμε, μαζί με ότι το συνοδεύει, γιατι, με αυτό τον τρόπο, θα παμε σίγουρα πιο πέρα...Είτε το θέλουμε, είτε οχι, φίλε μου..Πρόσεξε το αυτό, το τελευταίο...
Ο στόχος μας,ότι και να κάνουμε, είναι κοινός...
Φίλε μου Εαρινέ,χαιρομαι που σε βλέπω εύθυμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 22:51:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συμφωνούμε απολυτα, σχεδόν, φιλε μου IndustrialAngel, γιατι, ο άνθρωπος, παραμενει ένα μυστήριο, όσο κι να το αναλυσαν, όσοι κι να το αναλύσαν και φυσικά, η ανώτερη δύνανη που τον έφτιαξε,είναι ακόμη μεγαλύτερο μυστήριο...
Πρέπει, όμως, να αποσκορακίσουμε την ουσία του είναι μας, για να βγει η τελική του υπόσταση,αγνωστη σε μας, αφου χρησιμοποιούμε την δική μας θέση, δίχως να κάνουμε χρήση των αγνώστων ικανοτήτων του, στην κάθε στιγμη, διχως να είμαστε εμείς οι ίδιοι,αλλά ένα τμήμα μας...
Ζούμε μια επιθανάτια φαση αυτού του επιπέδου μας και πρέπει να τη ζήσουμε, μαζί με ότι το συνοδεύει, γιατι, με αυτό τον τρόπο, θα παμε σίγουρα πιο πέρα...Είτε το θέλουμε, είτε οχι, φίλε μου..Πρόσεξε το αυτό, το τελευταίο...
Ο στόχος μας,ότι και να κάνουμε, είναι κοινός...
Φίλε μου Εαρινέ,χαιρομαι που σε βλέπω εύθυμο...

Εγώ να δείς...που δεν με ξεχνάς ποτέ να με συμπεριλάβεις στις απαντήσεις σου..

Αυτό το τελευταίο δε που ανέφερες , τι να σου πώ...με ανατρίχιασε , συγκλονίσθηκα -θά΄λεγα- .....καλό θα ήταν να μας έθετες και υπ'οψιν μας την σχετική βιβλιογραφία..προκειμένου να ενημερωθούμε "επισταμένως"...δώσε κάτι και σε μάς..φιλαράκια σου είμαστε..

Μπαγάσικο..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 11:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν δίνω ποτέ όπλα σε παιδιά, αγαπητέ μου Εαρινέ....Νόμιζα ότι το είχες καταλάβει...Ποτέ δεν ξέρεις τι ζημιά μπορούν να κάνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 12:19:52  Εμφάνιση Προφίλ
ρε εαρινε , ρε εαρινε , τι μας κανεις πρωι πρωι .. ποιο ευκολο φιλε μου ειναι να σου φερω νερο απο το φεγγαρι παρα ο εν λογω κυριος αποδειξεις και αλλα !!!! λοιπον στειλε δ/νση να σου στελω μια μπουκαλα φεγγαρισιο νερο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 10/02/2010 12:20:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 13:53:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν δίνω ποτέ όπλα σε παιδιά, αγαπητέ μου Εαρινέ....Νόμιζα ότι το είχες καταλάβει...Ποτέ δεν ξέρεις τι ζημιά μπορούν να κάνουν...

Ε! Βέβαια , ως "προληπτική συντήρηση" αναφέρεται ... να λοιπόν πως δικαιολογείται το ότι ποτέ ότι λές και ισχυρίζεσαι δεν συνοδευεται απο καμμιά απόδειξη...για το καλό μας..

Και μείς 'η αλητεία' και όλοι οι παγανιστές ... οι εχθροί του χριστιανισμού αρνούμαστε να καταλάβουμε το σκεπτικό σου και το οποίοι εν'τέλλει είναι ζωοσωτήριο για εμάς..ντροπή μας και ντροπή μου που αρνήθηκα να σε καταννοήσω..τρέχω για εξομολόγηση και νηστεία ενός εξαμήνου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 13:54:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ρε εαρινε , ρε εαρινε , τι μας κανεις πρωι πρωι .. ποιο ευκολο φιλε μου ειναι να σου φερω νερο απο το φεγγαρι παρα ο εν λογω κυριος αποδειξεις και αλλα !!!! λοιπον στειλε δ/νση να σου στελω μια μπουκαλα φεγγαρισιο νερο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 10/02/2010 12:20:25


Καλά ντέ...μη με μαλλώνεις , απλά το παρεξήγησα το παιδί..!

Θα κάνω μετάνοιες..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 14:08:12  Εμφάνιση Προφίλ
καλου κακου ριξε και πεντε-εξι πατερημων ,,, ποτε δε ξερεις τι γινεται ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 17:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε συ makfor, αυτό το ...τριαξονικό φορτηγό, με τις αποδείξεις εξω, δικό σου ειναι;Γιατί το γράφει η ....τροχαια..
Που το παρκαρες κι εσύ;.....
Ρε φίλε,με το μυαλό που κουβαλάς, μόνο σε φεγγαρίσια νερά θα πίστευες.....Γιατί ολα τα άλλα, εισι ανίκανος,να τα δεις....
Αλήθεια, αυτά τα ...χαχαχχουχα, που ακούγωνται απο το τριαξονικό που λέμε, ο ..Άι Βασίλης είναι;....
Σοβαρότητα, όχι παίζουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 18:51:28  Εμφάνιση Προφίλ
Απογοητεύομαι. Θεωρούσα ότι στο φόρουμ υπήρχε σοβαρότητα. Τίποτα περισσότερο από προσωπικές επιθέσεις δεν μπορείτε να πείτε; Κάντε επίθεση στα επιχειρήματα του άλλου όχι προσβολές. Δεν είμαστε στο προαύλιο του σχολείου.Έλεος μεγάλοι άνθρωποι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 19:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22

quote:
η υπαρξη του "οτιδηποτε" πρεπει να μπορει να αποδειχθει , σε καθε αλλη περιπτωση απλα δεν υπαρχει ΕΩΣ οτου αποδειχθει !!! και τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καμια τετοια αποδειξη για "ψυχη" και "πνευμα" !!! αντιθετα υπαρχουν ξεκαθαρες ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ εως και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι αυτα τα "δυο" εαν πρεπει να "υπαρχουν" τοτε βρισκονται εντος του ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ , μιλαμε συχνα για ψυχη και ψυχιατρους και αλλα , ομως εχει αποδειχθει οτι ολα αυτα ειναι εντος εγκεφαλου και αλλωστε τα φαρμακα ΕΚΕΙ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ !!! σε αυτα δεν μπορουμε να σφυριζουμε αδιαφορα , αλλα πρεπει να τα παιρνουμε σοβαρα!!!


Μα έχουν γίνει χιλιάδες έρευνες και πειράματα που αποδεικνύουν αόρατες δυνάμεις.

Θεωρώ όμως οτι είναι άσκοπο να χαλάνε λεφτά οι ερευνητές για να αποδείξουν τέτοια πράγματα,θα έπρεπε να επικεντρωθούν περισσότερο στην ανθρώπινη ηλιθιότητα και στους απίστευτα στενούς ορίζοντες του μυαλού τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 20:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
ποιες αόρατες δυνάμεις εννοείς; τη μαγνητική, την ηλεκτρική και τη βαρύτητα; Αόρατες είναι και αυτές.


Η' το πας στο υπερφυσικό; Σε αυτήν την περίπτωση για πες μας, ποια πειράματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 21:21:23  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε αλεξ, το τι εχει αποδειχθει ειναι αλλη ιστορα , τωρα ενα μιλας για αορατες δυναμεις δεν ξερω τι εννοεις , εγω παντως εννοω οτι εφοσον δεν εχουμε αποδειξη για ψυχη , πνευματα , θεους και αλλα , απλα δεν μπορω να τα πιστεψω και η αποψη μου ειναι ξεκαθαρη , αποτελουν αποψεις ανθρωπων που ειχαν αγνοια για τον κοσμο μας , τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω δεν λεω ... δεν μενει παρα να αποδειχθει κατι διαφορετικο για να το δεχθω , το θεμα ειναι οτι οσο περναει ο καιρος τοσο ποιο πολυ επαληθευεται η αποψη μου...

τρεχα ,ουτε ρεσυ ουτε ρεσου , κοψτε τις μπουρδες και εαν εχεις να πεις κατι πεστο ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 10/02/2010 21:40:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 21:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχει δίκιο ο Άλεξ22,φίλε IndustrialAngel, απο τον 2ο Π.Π. και μετά, Ρωσια και ΗΠΑ, αλλά κα άλλες χώρες, στα πλαίσια του ψυχρού πολέμου, κάνανε πλήθος πειραμάτων και ερευνών, με τον κόσμο, εν γνώσει και εν αγνοία του, με αντικείμενο, διάφορα μεταφυσικά φαινόμενα, ικανότητες, τηλεπάθεια και άλλα πολλά....
Το πείραμα της Φιλαδέλφειας, είχε διάφορες, μεταφυσικές παρενέργειες, όπως οι ενασχολούμενοι με αυτό αναφέρουν, αλλά και πολλές αναφορές υπάρχουν για ανάλογες ενεργειες, ,με τα πάλσαρ,τις πνευματικές οντότητες που αναγωρίζει η επιστήμη και λοιπά....
Η πνευματική υπσταση, δεν αμφισβητείται,αλλά,δεν περιχαρακώνεται κι όλας...Είναι πέρα απο τη λογική αντιμετώπιση και αντιληψη μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου makfor,οι μπούρδες, ειναι αποκλειστικά δικό σου προνόμιο και του Εαρινού,δεν ειμαστε όλοι ίδιοι, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...Εγώ τοποθετούμε συνέχεια, εκτός απο τα διαλλείματα, με διαφημίσεις....
Εσύ για το θέμα αν η Αγία Γραφή, είναι αληθινή, όσον αφορά την προέλευση του ανθρώπου, έχεις καποια στοιχεια,κάτι που εχει αποδειχτεί, κάτι ενάντια σε ότι λέει η Βίβλος,κατά τις .....αποδείξεις σου;...
Για λέγε, για λέγε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Την είδα, αγαπητέ noel...Ωραία ταινία, με νόημα.....Διδακτική....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
Θα την δώ το Σαββατοκύριακο.
Διαβάζοντας για την Υπάτια βρήκα οτι ήταν Νεοπλατωνικός φιλόσοφος.
Στην ταινία αναφέρεται ως θεματοφύλακας της αρχαίας γνώσης οπου δολοφονήθηκε δια λιθοβολισμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Που ήταν έτοιμη να γίνει χριστιανή,όταν την λιθοβόλισε ο όχλος και η εκκλησια έχει αγιοποιήσει, για το ήθος της και τον άδικο θανατο της......Αυτά τα διαβασες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
Οχι τώρα τα ψάχνω εδώ στο ιντερνετ φυσικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
Εδώ γράφει οτι δολοφονήθηκε απο τον Κύριλλο Ρωμαίου κυβερνήτη της Αλεξανδρείας ο οποίος αναφέρεται ως φανατικός Χριστιανός που θεωρούσε την Υπατία ως μάγισσα εκπρόσωπο του Κακού.

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/hepatia/hepatia.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 23:10:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου makfor,οι μπούρδες, ειναι αποκλειστικά δικό σου προνόμιο και του Εαρινού,δεν ειμαστε όλοι ίδιοι, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...Εγώ τοποθετούμε συνέχεια, εκτός απο τα διαλλείματα, με διαφημίσεις....
Εσύ για το θέμα αν η Αγία Γραφή, είναι αληθινή, όσον αφορά την προέλευση του ανθρώπου, έχεις καποια στοιχεια,κάτι που εχει αποδειχτεί, κάτι ενάντια σε ότι λέει η Βίβλος,κατά τις .....αποδείξεις σου;...
Για λέγε, για λέγε...

Ευάγγελε , ασφαλώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι και αυτό αποτελεί την μαγεία της ζωής!

Προσωπικά και επειδή προσπάθησα πολλές φορές να συζητήσω μαζί σου ...πλέον εγκατέλειψα και αυτό διότι θεωρώ , ότι μαζί σου λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει συζήτηση και αυτό διότι ... όχι , ότι δεν είσαι καλός άνθρωπος αλλα ασφυκτικά εναγκαλισμένος απο δοξασίες με αποτέλεσμα η λογική να μην υπάρχει στην σκέψη σου , παρα μόνο τις στιγμές που "αναπαύεται" η θρησκευτική σου έξαρση και εναγκαλισμός ταυτόχρονα!

Ασφαλώς αυτό είναι δικό σου θέμα και πρόβλημα -κατα την γνώμη μου- και επιπροσθέτως θα ήθελα να σου πώ , ότι ουδέποτε απευθύνθηκα απαξιωτικά στο προσωπό σου , όπως κάνεις εσύ σε όλους τους συνδίκτυους σχεδόν και είναι και καταγεγραμμένα όλα...σε περίπτωση που υποστηρίξεις ότι σε αδικώ!

Φρόντισε λοιπόν να είσαι εγκρατής και άσε τις κατηγοριοποιήσεις που με τόση ευκολία επιδίδεσαι και ενηλικιώσου και φέρσου ως ώριμος άνθρωπος ...έστω και τώρα μπορείς και έχεις το δικαίωμα να το επιτύχεις...και 'το σκίσε με να αλλάξω ράφτη' δεν το λέμε όλοι σε γυναίκες!

Πρίν λοιπόν αναφερθείς σε οποιονδήποτε άλλο ...πρωτίστως κοίταξε τα δικά σου θέματα και αφού μπορέσεις να ελέγξεις τον άκρατο θρησκευτικό φανατισμό σου στην συνέχεια βλέπουμε και για τα ημέτερα!

Άσε λοιπόν τα κηρύγματα και τις κορώνες και αν κάτι δεν σου αρέσει απ'οσα λέμε ...κρύο νερό ή ξυδάκι...και θα σου περνάει!

Αυτά είχα κατ'αρχάς να σου πώ... στην συνέχεια και ανάλογα με την συμπεριφορά σου...θα δούμε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 23:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve...Που ήταν έτοιμη να γίνει χριστιανή,όταν την λιθοβόλισε ο όχλος και η εκκλησια έχει αγιοποιήσει, για το ήθος της και τον άδικο θανατο της......Αυτά τα διαβασες;..

Σωστά…

Για αυτό και την σκότωσαν οι μοναχοί της Εκκλησίας του Αγ. Κυρίλλου, επειδή η δράση της θεωρήθηκε επικίνδυνη σε μια περίοδο που είχε αρχίσει η εξάπλωση του χριστιανισμού..!!

Πρώτα σκοτώνουν, και μετά αγιοποιούν…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 09:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:

Η' το πας στο υπερφυσικό; Σε αυτήν την περίπτωση για πες μας, ποια πειράματα;

Γιατί νομίζεις οτι έχει νόημα να σου πώ? Θα βρείς μια δικαιολογία και θα πείς οτι δέν υπάρχει ξεκάθαρη απόδειξη,κλασσικά.

Όπως ένας επιστήμονας(?) που το κάλεσαν για να σχολιάσει την θέαση ενός ufo και είπε οτι πρόκειται για την αφροδίτη!

Για αυτό λέω οτι πρέπει να ασχοληθούν με την ηλιθίοτητα μπάς και κάνουν κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy