ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:56:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ένα άλλο παράδειγμα της «επιστήμης» που ορισμένοι επικαλούνται είναι και αυτή που βιάστηκε τόσο να ανακηρύξει τη γρίπη των χοίρων σε πανδημία.
Είναι αυτή η «επιστήμη» που σήμερα βρίσκεται στο σκαμνί και πρέπει να λογοδοτήσει για ποιανών τα συμφέροντα εργάζεται;

Κάποιοι είχαν κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου για την κίνδυνο που υπήρχε από τη χρήση των εμβολίων, αλλά ποιος τους άκουσε;

Μήπως θα λογοδοτήσουν για τις εγκληματικές τους πράξεις όταν κάποια στιγμή, πράγμα που το απεύχομαι, αρχίσουν να εκδηλώνονται οι ανεπιθύμητες παρενέργειες των εμβολίων;

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ IndustrialAngel, εγώ είμαι ενάντια σε αυτή την «επιστήμη». Στην «επιστήμη» που βάζει πάνω απ’ όλα τον συμφέρον -της και όχι το συμφέρον της μοναδικότητας του ατόμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Την ανακάλυψη αυτή την έκαναν οι ίδιοι άνθρωποι (θέλω να ελπίζω πως είναι μειοψηφία μεταξύ των επιστημόνων) που προσπαθούσαν να πείσουν τον πονεμένο γονιό να «τραβήξουν τα σωληνάκια» από το «φυτό» παιδί του, λέγοντάς του πως δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει καλά.

Γνω΄ρίζεις κάποιον γιατρό που το έκανε αυτό;
Να τον στείλεις στον εισαγγελέα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι ρε συ φίλη mimosa,αλλά, τώρα τελευταία, η ευθανασία ανιάτων, η εγκεφαλικά νεκρών ανθρώπων,λόγω...φιλανθρωπίας,έχει γίνει μαστ....Τώρα, που ξέρουμε ότι δολοφονείς κάποιον, που νομίζεις σε κώμα, ενώ είναι ζωντανός, θα γίνουμε μήπως, πιο ευαίσθητοι, αντί τόσο αδιάφοροι και ρατσιστές, όσον αφορά το τι επιτρέπουμε και τι όχι;Η αυτοκτονία, είναι σωστό για σένα,φιλαράκι;'
Απλά, κάποια στιγμή, να ξέρουμε τι πιστεύουμε και τ θέλουμε....Όχι ΄όλα δικά μας,για να δειχνουμε άνετοι...Χρειάζεται και σοβαρότητα, με ορισμένα πράγματα, όπως η ανθρώπινη ζωή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Και είναι άλλο mimosa, το "κατέγραψαν εγκεφαλική λειτουργια" κι άλλο το "απαντούσε με ναι και όχι".....Λίγη προσοχή, δεν βλάπτει..
Για ανθρώπους μιλάμε, όχι για ζώα προς σφαγήν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:16:38  Εμφάνιση Προφίλ
εγώ ρώτησα πότε ήταν η τελευταία φορά που η θρησκεία αμφισβήτησε τον εαυτό της ως σύστημα γνώσης.

Να σου θυμίσω μερικά πρόσωπα
Θεόφιλος Καΐρης
Άγιος Νεκτάριος
Γαλιλαίος
Λασκαράτος

Για τον Καζαντζάκη άκουσε ότι έγινε κωλοτούμπα και ότι τελικά λέει δεν τον είχαν αφορίσει...

Επιμένετε να θεωρείτε ότι αμφισβητώ τη θρησκεία.
Εγώ αμφισβητώ την ικανότητά σας να ερμηνεύετε σωστά το ιερό σας βιβλίιο. Αμφισβητώ τη χρήση του Παλαιάς διαθήκης ως εγκυκλοπαίδειας. Θεωρώ ότι οι φίλτατοι Ψηλός Ευρωπαίος και τρέχαγύρευε είναι άνθρωποι και μπορεί να κάνουν λάθος, όπως κάνανε λάθος αυτοί που ερμηνεύανε τη Βίβλο και θεωρούσαν τη γη να βρίσκεται στο κέντρο του σύμπαντος. Αντιχριστιανικές θέσεις έχεις εσύ Ψηλέ που λές ότι είμαστε κατεικόνα και καθομοιώσιν ενός αγαθού όντος και ταυτοχρονα δέχεσαι έναν Θεό που μας κάνει παρόμοιους με τους πιθήκους "γιατί έτσι γουστάρει", ένα Θεό πονηρό, που αφήνει ίχνη της εξέλιξης για να βγάλουμε άλλα συμπεράσματα αλλα στην πραγματικότητα έχει φτιάξει τα είδη στατικά.


Αν κάτι δε λέγεται στην Παλαιά διαθήκη υπάρχει ή δεν υπάρχει; Όπως είπε και ο ευρωπαίος μπορεί και να υπάρχει


Την ειρωνεία την έγραψα για να δείξω ότι όταν ΔΕ θέλει να δεχτεί αυτά που βλέπει μπροστά του μπορεί να σκαρώνει σοφιστείες, εξυπνάδες και αστειάκια. Το θέμα είναι ότι η αλήθεια είναι εκεί μπροστά του


Δε μας είπε κανένας μεγαλοχριστιανός που στη γραφή αναφέρεται ρητά η μη συσχέτιση του ανθρώπου με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Η ίδια η σειρά της δημιουργίας από τα απλούστερα στα συνθετότερα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ την εξέλιξη. Αλλά είναι τυφλοί κάποιοι. Η ίδια η δημιουργία του ανθρώπου περιγράφεται συμβολικά. Το όργανο της θέλησης του Θεού μπορεί να είναι η εξέλιξη. Σε τι θα μειωθεί η θρησκεία τους αν προήλθαμε από άλλα ζώα. Μειώθηκε η θρησκεία επειδή η γη είναι 3η στη σειρά στο ηλιακό σύστημα; Μειώθηκε επειδή υπάρχουν και αλλού ηλιακά συστήματα και δεν είμαστε ο μοναδικό; Μειώθηκε επειδή γλυτώνουν άνθρωποι από το θάνατο με φάρμακα; Μειώθηκε επειδή δε ζούμε σε σπηλιές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:16:50  Εμφάνιση Προφίλ
Και πώς μπορείς να είσαι σίγουρη πως δεν υπάρχει εγκεφαλική δραστηριότητα βρε Μιμόζα;
Βασιζόμενη μόνο στα μηχανήματα που έχεις; Αυτό ακριβώς κατακρίνω και εγώ. Την τόση σιγουριά, την αδιαλλαξία και την άρνηση ορισμένων στο πως μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο, πέρα από αυτά που μπορούν και καταγράψουν τα έως τώρα μηχανήματα! Κατακρίνω αυτή την ψυχρή και άνευ ελπίδας αντιμετώπιση της ζωής, πράγμα που γίνεται βίαια και υπό το πρόσχημα της λογικής και της επιστήμης. Κάθε άλλη άποψη, διαφορετική από αυτή, θεωρείται ως άποψη οπισθοδρομική ή της θρησκείας, οπότε βαράτε και όποιον πάρει ο χάρος. Ποιος, λοιπόν, γίνεται φανατικότερος του φανατικού;

Ποιος σου είπε εσένα πως κάποιος άτυχος ασθενής δεν είδε ή αισθάνθηκε να του αποσυνδέουν τα μηχανήματα ενώ προσπαθούσε απεγνωσμένα να επικοινωνήσει με τους γιατρούς και να τους πει να μην το κάνουν;

Αν διάβασες το άρθρο, μιλά για σχεδόν κατεστραμμένους εγκέφαλους, σύμφωνα πάντα με το τι εννοούν οι ίδιοι οι επιστήμονες αυτοί ως «κατεστραμμένο εγκέφαλο».
Επίσης, αναφέρει πως κατάφεραν να καταγράψουν αυτή την εγκεφαλική δραστηριότητα με τομογράφο. Γιατί έως τώρα, πριν τη χρήση του συγκεκριμένου μηχανήματος, δεν είχαν επιτύχει κάτι παρόμοιο; Μήπως από τώρα και ξαφνικά άρχισαν οι ασθενείς αυτοί να έχουν εγκεφαλική δραστηριότητα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Googlάρετε σε τόσα θέματα, γιατί δεν γκουγκλάρετε και σε αυτό;

quote:
ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΦΥΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Υπάρχει σαφέστατη διαφορά μεταξύ της φυτικής κατάστασης (vegetative state) και του εγκεφαλικού θανάτου. Η φυτική κατάσταση είναι μια σοβαρότατη εγκεφαλική βλάβη, που όμως δεν σημαίνει θάνατο του ατόμου. Στη φυτική κατάσταση, ενώ διατηρείται ικανοποιητική η λειτουργία του εγκεφαλικού στελέχους, μόνον ο εγκεφαλικός φλοιός είναι εκείνος που έχει παύσει να λειτουργεί. Στην περίπτωση αυτή το άτομο έχει αυτόματη αναπνοή και καρδιαγγειακή λειτουργία, αλλά στερείται συνείδησης. Μόνιμη φυτική κατάσταση (persistent vegetative state) οφείλεται σε σοβαρή βλάβη του εγκεφάλου και αντιστοιχεί σε μια υποτυπώδη μορφή ζωής. Κατ αυτήν, ο ασθενής αν και έχει απολέσει όλα εκείνα τα στοιχεία που συνθέτουν την προσωπικότητα του ατόμου, μπορεί με κατάλληλη φροντίδα να διατηρείται στη ζωή. Έχει συμβεί, σε σπάνιες περιπτώσεις ασθενών με οριακή εγκεφαλική βλάβη, να επέλθει ανάνηψη από αυτήν την κατάσταση. Σε καμία περίπτωση, τα άτομα με παρατεινόμενο κώμα ή μόνιμη φυτική κατάσταση δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως εγκεφαλικά νεκρά και ακόμη περισσότερο, να θεωρηθούν ως δότες οργάνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:47:46  Εμφάνιση Προφίλ
εγώ ρώτησα πότε ήταν η τελευταία φορά που η θρησκεία αμφισβήτησε τον εαυτό της ως σύστημα γνώσης.

Να σου θυμίσω μερικά πρόσωπα
Θεόφιλος Καΐρης
Άγιος Νεκτάριος
Γαλιλαίος
Λασκαράτος

Για τον Καζαντζάκη άκουσε ότι έγινε κωλοτούμπα και ότι τελικά λέει δεν τον είχαν αφορίσει...

Επιμένετε να θεωρείτε ότι αμφισβητώ τη θρησκεία.
Εγώ αμφισβητώ την ικανότητά σας να ερμηνεύετε σωστά το ιερό σας βιβλίιο. Αμφισβητώ τη χρήση του Παλαιάς διαθήκης ως εγκυκλοπαίδειας. Θεωρώ ότι οι φίλτατοι Ψηλός Ευρωπαίος και τρέχαγύρευε είναι άνθρωποι και μπορεί να κάνουν λάθος, όπως κάνανε λάθος αυτοί που ερμηνεύανε τη Βίβλο και θεωρούσαν τη γη να βρίσκεται στο κέντρο του σύμπαντος. Αντιχριστιανικές θέσεις έχεις εσύ Ψηλέ που λές ότι είμαστε κατεικόνα και καθομοιώσιν ενός αγαθού όντος και ταυτοχρονα δέχεσαι έναν Θεό που μας κάνει παρόμοιους με τους πιθήκους "γιατί έτσι γουστάρει", ένα Θεό πονηρό, που αφήνει ίχνη της εξέλιξης για να βγάλουμε άλλα συμπεράσματα αλλα στην πραγματικότητα έχει φτιάξει τα είδη στατικά.


Αν κάτι δε λέγεται στην Παλαιά διαθήκη υπάρχει ή δεν υπάρχει; Όπως είπε και ο ευρωπαίος μπορεί και να υπάρχει


Την ειρωνεία την έγραψα για να δείξω ότι όταν ΔΕ θέλει να δεχτεί αυτά που βλέπει μπροστά του μπορεί να σκαρώνει σοφιστείες, εξυπνάδες και αστειάκια. Το θέμα είναι ότι η αλήθεια είναι εκεί μπροστά του


Δε μας είπε κανένας μεγαλοχριστιανός που στη γραφή αναφέρεται ρητά η μη συσχέτιση του ανθρώπου με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Η ίδια η σειρά της δημιουργίας από τα απλούστερα στα συνθετότερα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ την εξέλιξη. Αλλά είναι τυφλοί κάποιοι. Η ίδια η δημιουργία του ανθρώπου περιγράφεται συμβολικά. Το όργανο της θέλησης του Θεού μπορεί να είναι η εξέλιξη. Σε τι θα μειωθεί η θρησκεία τους αν προήλθαμε από άλλα ζώα. Μειώθηκε η θρησκεία επειδή η γη είναι 3η στη σειρά στο ηλιακό σύστημα; Μειώθηκε επειδή υπάρχουν και αλλού ηλιακά συστήματα και δεν είμαστε ο μοναδικό; Μειώθηκε επειδή γλυτώνουν άνθρωποι από το θάνατο με φάρμακα; Μειώθηκε επειδή δε ζούμε σε σπηλιές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 19:09:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό που δεν θέλεις να κατανοήσεις αγράμματε και ημίτυφλε Ψηλέ είναι πως το κώμα και ο εγκεφαλικός θάνατος είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις.

Η καταστροφή ή η δυσλειτουργία ορισμένων κέντρων του εγκεφάλου που οδηγούν σε κώμα ή σε καταστάσεις μη επικοινωνίας με το περιβάλλον, μη συναίσθησης και μη αντίληψης ΔΕΝ αποτελούν εγκεφαλικό θάνατο. Σε εγκεφαλικό θάνατο οδηγεί η καταστροφή του εγκεφαλικού στελέχους που αποτελεί μη αναστρέψιμη κατάσταση και που αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη για να θεωρηθεί κάποιος οριστικά και αμετάκλητα νεκρός.

quote:
Ποιος σου είπε εσένα πως κάποιος άτυχος ασθενής δεν είδε ή αισθάνθηκε να του αποσυνδέουν τα μηχανήματα ενώ προσπαθούσε απεγνωσμένα να επικοινωνήσει με τους γιατρούς και να τους πει να μην το κάνουν;

Κανείς νεκρός δεν μπορεί να δει ή να αισθανθεί οτιδήποτε.

quote:
Μήπως από τώρα και ξαφνικά άρχισαν οι ασθενείς αυτοί να έχουν εγκεφαλική δραστηριότητα;

Κανείς κλινικά νεκρός δεν έχει εγκεφαλική δραστηριότητα... Και όπως φαίνεται και πολλοί από τους ζωντανούς χριστιανούς του παρόντος φόρουμ επίσης δεν έχουν εγκεφαλική δραστηριότητα αλλά μάλλον οι λόγοι στην περίπτωση αυτή είναι ενδογενείς...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 19:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε συ mimosa, ....φυτική κατάσταση( μου άρεσε ο όρος!!!)που λές και άνθρωπς φυτό, το ίδιο δεν είναι;
Διάβασε το άρθρο,αν δεν το διάβασες και πές μας μετά, αν είναι σωστό να σκοτώνεις έναν άνρωπο, χωρίς καν να τον ρωτάς....Να του στερείς τη ζωή,γιατι εσύ πιστεύεις, ότι δεν πρέπει να ζει...Με σοκάρει η...δημοκρατική σκληρότητα σας....Το άρθρο, πάντως, ειναι σαφέστατό:
"Του Τάσου Σαραντή
Ενας 29χρονος άνδρας που βρισκόταν επί πέντε χρόνια σε κατάσταση «φυτού», μη επικοινωνώντας με το περιβάλλον του, μπόρεσε να «μιλήσει» για πρώτη φορά με τους γιατρούς του χρησιμοποιώντας μόνο τις σκέψεις του. Το επίτευγμα αποτελεί ορόσημο στην ιστορία της ιατρικής και ανοίγει νέους δρόμους στη φροντίδα των ασθενών που βρίσκονται σε πολύχρονη κατάσταση ασυνειδησίας.
Βρετανοί και Βέλγοι ερευνητές χρησιμοποίησαν μια συσκευή απεικόνισης του εγκεφάλου σε πραγματικό χρόνο (μαγνητική τομογραφία λειτουργικού συντονισμού - fMRI) και έδειξαν ότι ο Βέλγος ασθενής, ο οποίος είχε υποστεί σοβαρό τραύμα στο κρανίο σε αυτοκινητικό δυστύχημα το 2003, μπορούσε να σκέφτεται απαντήσεις του τύπου «ναι» και «όχι» σε ερωτήσεις που του έκαναν οι γιατροί (όπως π.χ. «είναι Τόμας το όνομα του πατέρα σου;»), αλλάζοντας με τη θέλησή του την εγκεφαλική δραστηριότητά του.
Σύμφωνα με τους ειδικούς, το αποτέλεσμα της ανωτέρω έρευνας δείχνει ότι πρέπει να επαναξιολογηθούν πολλές περιπτώσεις ασθενών σε κατάσταση «φυτού» (που μοιάζει με το κώμα, αλλά δεν είναι ίδια, καθώς στη «φυτική» κατάσταση οι ασθενείς είναι ξύπνιοι, αλλά δεν έχουν επίγνωση λόγω σοβαρής εγκεφαλικής βλάβης) και να αλλάξει έτσι στο μέλλον ο τρόπος ιατρικής φροντίδας τους.
Εκπληξη
Οι ερευνητές δήλωσαν έκπληκτοι από τη δυνατότητα «επικοινωνίας» με τον ασθενή. «Μπορούσε να απαντήσει σωστά στις ερωτήσεις που του κάναμε, αλλάζοντας απλώς τις σκέψεις του», δήλωσε ο υπεύθυνος νευροεπιστήμονας Αντριαν Οουεν του Συμβουλίου Ιατρικής Έρευνας του Κέιμπριτζ της Βρετανίας.
«Όχι μόνο η έρευνά μας έδειξε ότι ο ασθενής δεν ήταν σε κατάσταση φυτού αλλά, το σημαντικότερο, για πρώτη φορά μέσα σε πέντε χρόνια, βρήκε έναν τρόπο να επικοινωνήσει τις σκέψεις του στον έξω κόσμο».
Η έρευνα, που κράτησε τρία χρόνια, δημοσιεύτηκε στο έγκυρο ιατρικό περιοδικό «New England Journal of Medicine». Οι επιστήμονες μελέτησαν συνολικά 54 περιπτώσεις ασθενών που είχαν χαρακτηριστεί «φυτά» και διαπίστωσαν μέσω της τομογραφίας fMRI ότι τρεις από αυτούς έδιναν σημάδια επίγνωσης (ο ένας ήταν ο 29χρονος, ο μόνος που τελικά μπόρεσε να επικοινωνήσει με τους γιατρούς με «ναι» και «όχι»).
Ηταν η πρώτη φορά που η μαγνητική τομογραφία λειτουργικού συντονισμού δοκιμάστηκε σε ασθενείς που δεν μπορούν να μιλήσουν και να κινηθούν.
Στο μέλλον
Προς το παρόν πάντως, η μέθοδος δεν είναι έτοιμη για χρήση της σε νοσοκομεία. Στο μέλλον, οι επιστήμονες ελπίζουν ότι θα βελτιώσουν την τεχνική, ώστε, πέρα από τα απλά «ναι» και «όχι», μερικοί τουλάχιστον από τους ασθενείς «φυτά» να μπορούν να εκφράζουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους και να αποκτούν έναν υποτυπώδη έλεγχο στο περιβάλλον τους, αυξάνοντας, έστω και οριακά, την ποιότητα ζωής τους, σύμφωνα με τον δρα Steven Laureys του πανεπιστημίου της Λιέγης, ο οποίος ήταν επικεφαλής της βελγικής ερευνητικής ομάδας. Όπως είπε ο ίδιος, «τώρα πρέπει να καθήσουμε με τη διεπιστημονική ιατρική κοινότητα και με νομικούς ειδικούς για να δούμε τι πρόκειται να κάνουμε από εδώ και πέρα»."
Και αν πρόσεξες,"έκπληξη" διακατείχε τους επιστήμονες....Φυσικά, αφού δεν μπορούν να ξέρουν απολυτα τι συμβαίνει, με ότι μαθαίνουν, σοκάρονται...Αυτούς που τους σκοτώνουν να δεις τι φρίκη τραβάνε...Να είσαι ζωντανός και να σε σκοτώνουν...Πλέρια δημοκρατία...Τι Καιάδας και οδοντόκρεμες;Ευθανασία και καθαρίζεις, απο όλους τους ενοχλητικούς....Τους κάνεις όλους φυτά και καθαρίζεις αβέρτα....Κάτι τέτοια έλεγε κι ο Χίτλερ, ξαναλέω...
Μακεδών, που είσαι...Κωνσταντινε ΜΟΥ;Έτσι κάνουν οι φίλοι; Χάνονται;
Επειδή ειχες καιρος να μπεις, σου ...τη χαρίζω....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 20:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Ρε παιδιά, ρε γμτ, ρε άνθρωποι, ρε τρέχα, φαντασιώσεις έχεις;
Δεν τους σκοτώνουν λέμε! Διάβασες την παράθεση; διάβασέ τη 500 φορές και γράψτη άλλες 100 και τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου. Άντε μην φας και 5άρα (έτσι έλεγε ο Λυκειάρχης μας την 5ημερη αποβολή).
Την Τρίτη θα σου βάλω διαγώνισμα με θέμα το εγκεφαλικό στέλεχος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 21:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω για σένα αγαπητή μου mimosa, αλλά εγώ έχω διαβάσει εδώ και κάτι χρόνια, για τάσεις ευθανασίας, που εμένα μου φέρνουν σε δολοφονία και αυτοκτονία..Και λέμε,οτι αυτοί οι άνθρωποι, ειναι άνθρωποι, όχι φυτά και αποδείχθηκε ότι επικοινωνούν με το περιβάλλον γύρω τους και απαντάνε...Δεν σου φτάνει;
Εσύ, ονόμασε τις όπως θές....
Αμα ειναι να κοιμάσαι με ελαφριά συνειδηση,δίχως ενοχές και αμφιβολίες, πές τα και.... τσουπακούμπρας, δεν με χαλάει εμένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 22:07:57  Εμφάνιση Προφίλ
σόρρυ για το double post, έπασχε λίγο η σύνδεση δε φταίω εγώ.

Το ότι ΔΕΝ μπορούν να διακρίνουν τους όρους μεταξύ τους και ότι κάνουν τεράστια λογικά άλματα έπαψε να με προβληματίζει


1. επικαλείσαι δημοσιογραφικό άρθρο ως επιστημονικο
2. λέει πουθενά το ίδιο το άρθρο ότι η ανακάλυψη σώζει ζωές ανθρώπων που θεωρούσαμε νεκρούς; Λέει για βελτίωση της φροντίδας. ΛΟΓΙΚΟ ΑΛΜΑ
3. ΑΛΛΟ ΦΥΤΟ ΑΛΛΟ ΚΛΙΝΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ
4. το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι. Το ότι αποκρυπτογράφησαν την εγκεφαλική δραστηριότητα των "φυτών" σημαίνει ότι ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο. Θαυμάσια λογική


Εσυ σαν άνθρωπος ρε τιτανοτεράστιε ψηλέ ΔΕΝ μπορεί να κάνεις λάθος;

Ψηλέ μπορείς να μου αποδείξεις ότι όλοι οι άνθρωποι αναπνέουν οξυγόνο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 22:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
ψηλέ δλδ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πρέπει κάποιον που είναι σε κώμα να τον αποσυνδέουν από τα μηχανήματα σωστά?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 22:20:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ότι ΔΕΝ μπορούν να διακρίνουν τους όρους μεταξύ τους και ότι κάνουν τεράστια λογικά άλματα έπαψε να με προβληματίζει

με τα αλματα εισαι επιεικης φιλε μου ... πηδηματα κανουν σα τα καγκουρω ...

και να συμπληρωσω σε οσα λεει ο φιλος

α) μεχρι το 1900 οταν καποιος επεφτε σε κωμα ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ? απλα πεθαινε αβοηθητος ... ΚΑΠΟΙΟΙ επιστημονες ειπαν οτι πρεπει να τους ΚΡΑΤΑΜΕ

β) το οτι τους κρατανε ολους οσους ειναι σε κωμα μεχρι να "πεθανουν" δειχνει κατι , οτι γνωριζουν οτι ειναι ζωντανοι και ΔΕΝ ξερουν πως να επικοινωνησουν μαζι του

γ) δεν ξυπνας ενα πρωι και κανεις ανακαλυψεις , αυτο που καναν βασιζεται σε μελετες ετων που στοχο ειχαν να βρεθει τροπος επικοινωνιας, ξεραν ακριβως τι καναν , απλα εκπλαγηκαν απο το αποτελεσμα ... προφανως περιμεναν κατι λιγοτερο ... αλλωστε ποιος ο λογος που τους περασαν απο τετοιο ελεγχο ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝ τι καναν?

δ) δεν απαντασε με ΝΑΙ και ΟΧΙ , αυτο ειναι ακομη δυσκολο να γινει , απλα του λεγανε να κανει συγκεκριμενες ΣΚΕΨΕΙΣ οι οποιος καταγρφονται ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ στον τομογραφο , και αυτο απεδειξε οτι και ακουει και καταλαβαινει ... θεωρω οτι η επομενη προσπαθεια θα εχει στοχο να αποκωδικοποιησουν περισσοτερες πληροφοριες ωστε να επικοινωνησουν μαζι του , αραγε εαν το καταφερουν και ζητηση αυτος ο ανθρωπος να του κλεισουν το διακοπτη , θα πρεπει να το κανουμε ή οχι ?

ε) οι τομογραφοι ολοι επειδη εχουν ΙΔΙΟ ονομα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ μη μπερδευεστε με τις λεξεις

στ) την αποφαση εαν καποιος θα πεθανει ενω ειναι σε κωμα την παιρνει ο συγγενης , ο γιατρος-επιστημονας λεει παντα οτι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΕΑΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΠΟΤΕ και ρωταω εγω τωρα , εαν εχω εναν συγγενη μου σε αυτη την κατασταση ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ οτι επικοινωνει μου κανει ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ? οταν αυτος μενει φυτο και εγω ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ οτι ΑΥΤΟΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ πως πρεπει να νιωθω ???? μου τον κανει χειροτερο και τωρα θα πω ποιο ευκολα ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ μη μου τηρανατε αλλο τον ανθρωπο μου ... φυσικα καποιος αλλος μπορει να πει το αντιθετο ...αλλα σκεφτειτε ΠΟΣΟ δυσκολα περνα αυτος που ειναι σε κωμα και ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ και ποσο δυσκολα οι δικοι του που ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ !!!! εδω ενα χερι σπαμε και τρελαινομαστε που δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ... φανταστειτε να πως ειναι καποιος σε κωμα !!! τι να σκεφτεται και που θα τον εχουν οδηγησει αυτες οι σκεψεις....

ζ) δολοφονια-αυτοκτονια κτλπ ειναι αμαρτια ή οτι αλλο για αυτους που πιστευουν για τους αλλους ειναι ΛΥΤΡΩΣΗ απο ενα ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!! και οποιος δεν το εχει ζησει ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 05/02/2010 22:30:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 23:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Τα μοσχεύματα καλά καλά δεν ταιριάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Αυτό δε σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιο είδος. Και ξαναλέω ότι είναι πιο εύκολο να βρεις την καρδιά του γουρουνιού που είναι οικόσιτο είδος και με ελεγχόμενες συνθήκες ζωής και αναπαραγωγής παρά ενός άγριου ζώου. Τα γουρούνια με λίγα λόγια παράγονται μαζικά από τους ανθρώπους. Και παρεπιπτώντως δε χρησιμοποιούν μόνο γουρούνια αλλά και άλλα ζώα όπως άλογα. Επίσης ανατομικά ταιριάζει καλύτερα με του ανθρώπου

Θεωρείς δηλαδή δύσκολο την αναπαραγωγή χιμπατζήδων στην αιχμαλωσία.....λυπάμαι αλλά τα ντοκιμαντέρ σε διαψεύδουν.
Απλά το μόσχευμα θα ήταν ποιο ακριβό (μιας και κόστος συντήρησης και αναπαραγωγής των πιθήκων είναι μεγαλύτερο σε σχέση με αυτό των γουρουνιών.)
Στη βαλβίδα μόνο γουρουνιού χρησιμοποιείται. Υπάρχουν δύο ειδών ανταλλακτικά-μοσχεύματα η μηχανικής και αυτή του χοίρου, ανάλογα με την ηλικία και την αντοχή του ασθενή και ή προέλευση του μοσχεύματος.

quote:
IndustrialAngel:
Το θέμα είναι ότι το επιχείρημα είναι έτσι και αλλιώς σαθρό γιατί ακόμα και αν ως προς την καρδιά απέχουμε από τους πιθήκους περισσότερο από ότι από τα γουρούνια αυτό και πάλι υπογραμμίζει τη γήινη και ζωική μας φύση.

Υπογραμίζει όμως ότι ο δότης που ταιριάζει καλύτερα με εμάς!!! δεν έχει να κάνει με το DNA!...κι εκεί έρχεται η απλή ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να μην ταιριάζει το όργανο του στενού μας συγγενή!!! αλλά αυτό ενός άλλου μακρινού?
Η απάντηση είναι απλή! η συγγένειά μας περιορίζεται μόνο στους κανόνες επιβίωσης του οργανισμού μας, που είναι κοινοί με αυτούς και των άλλων θηλαστικών.

Τη στιγμή που βρισκόμαστε στο ίδιο οικοσύστημα και αυτά τα οποία παίρνουμε από το περιβάλλον μας προκειμένου να ζήσουμε, είναι κοινά με αυτά που παίρνουν τα άλλα θηλαστικά! το DNA μας θα μοιάζει με αυτών.
Χρειαζόμαστε και οι δύο το οξυγόνο, χρησιμοποιούμε το ίδιο είδος τροφής (χόρτα, καρπούς, κρέας), περπατούμαι περίπου με τον ίδιο τρόπο...κ.π.λ...θα ήταν λοιπόν φύσις αδύνατον το DNA μας, να είχε τεράστιες διαφορές!....το ότι συγκλίνει όμως αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε και αδέλφια....και απόδειξη ότι για ένα από τα ποιο ζωτικά μας όργανα δεν παίρνουμε ως μόσχευμα αυτό του στενού μας συγγενή (πίθηκου), αλλά αυτό του ποιο μακρινού (γουρουνιού)....
αυτό είναι.... Π Α Ρ Α Λ Ο Γ Ο!

quote:
IndustrialAngel:
Λογικά, δε θα έπρεπε να έχουμε καμία συμβατότητα με κανένα είδος αν όπως λέτε δημιουργηθήκαμε from scratch που λένε και οι Αμερικάνοι δηλαδή από μηδενική βάση.

Κάθε άλλο! για παράδειγμα τα αυτοκίνητα επειδή λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο....φρένο γκάζι ταχύτητα κ.λ.π....έχουν πανομοιότυπο μηχανισμό ...δεν είναι όμως αδέλφια!! τα έφτιαξε ο δημιουργός τους χωρίς να έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
Επειδή όμως ως καύσιμη ύλη χρησιμοποιούν την ίδια!! αναγκαστικά θα έχουν και τον ίδιο περίπου κινήτηρα και τρόπο λειτουργίας.

quote:
IndustrialAngel:
Στα άλλα ερωτηματάκια μου καμιά απάντηση;

Αν έχει διαφύγει κάποιο ξαναθέστο.

quote:
IndustrialAngel:
1.Το ερώτημα είναι αν οι κοινές ιστορίες είναι αποτέλεσμα κοινής αλήθειας ή απλώς της αλληλελεπίδρασης και της ανταλλαγής πολιτισμού μεταξύ των λαών. Αλφάβητο,θρησκείες, ήθη διατηρούνται ανά τους αιώνες. Ακόμα και σήμερα γιορτάζουμε στις 25 Δεκεμβρίου τη γέννηση του Χριστού που είναι ημερομηνία που γιόρταζαν αρχαίες θρησκείες άλλα γεγονότα.

Έχει τεθεί και απαντηθεί πολλές φορές! κατ' εμέ και τα δύο πρέπει να παίζουν.
quote:
Think_Math
Συγνώμη αλλα αν κατάλαβα καλά απο τα παραπάνω , έχεις αποδεχθεί την εξελιξη των είδών με μόνη εξαίρεση τον άνθρωπο.
Γιατί οταν λές , ενδέχεται ο ουρακοτάγκος ο χιμπατζής και ο Γορίλας να έχουν κοινό πρόγονο , δέχεσαι οτι ένα αρχικό είδος μπορεί να διασπαστεί σε περισσότερα ξεχωριστά είδη .
Μπραβο . Με εκπλήσεις .

Γιατί πότε είπα εγώ ότι δε δέχομαι γενικά την εξέλιξη?

quote:
Think_Math:
Τον φουκαρά τον μακάκο γιατί τον πετάς έξω ?
Διαφορές στο μέγεθος υπάρχουν ακόμα και σε οικογένειες του ίδιου είδους . Π.χ. Λυκόσκυλο και πεκινουα.

Τον πετάω γιατί είναι κοντός!! μια πιθαμή! ούτε το 1/4 του γορίλα δεν είναι! και έχουν τελείως διαφορετική νοοτροπία......ο μακάκος έχει συλληφθεί να την παίζει δημόσια!

Ίσως να υπήρχαν δύο ή τρεις ξεχωριστοί πρόγονοι των σκύλων.
Ένας μεγάλου μεγέθους, ένας μικρού και ένας μεσαίου...οπότε στο πέρασμα των αιώνων και με τις διάφορες μεταξύ των διασταυρώσεις δημιουργήθηκαν τα υπόλοιπα δεκάδες είδη.

quote:
Think_Math:
Σου κάνει εντύπωση οτι υπάρχει σε διαφορετικά είδη ?
Αυτό που γράφεις δεν είναι λογικό .

Κάνε τώρα και το επόμενο βήμα και βάλε και τον άνθρωπο στο παιχνίδι . Δεν είναι δύσκολο ...



Γιατί να μου κάνει εντύπωση? εντύπωση θα μου έκανε εάν το τσιουάουα είχε τον ίδιο πρόγονο με τον αγίου Βερνάρδου....αλλά και πάλι μικρό θα ήταν το κακό.
Ο σκύλος αυτός του Αγίου Βενάρδου έχει την ίδια περίπου νόηση με τσιουάουα.....και τρόπο εποικνωνίας, οπότε μπορείς να πεις ότι είχαν τον ίδιο πρόγονο.....ο άνθρωπος όμως? ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ!!!!... οπότε προήλθε από διαφορετικό πρόγονο, τόσο με αυτόν του πίθηκου! όσο και με αυτόν του σκύλου.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 00:16:39  Εμφάνιση Προφίλ
ρε συ ευρωπαίε το μέγεθος είναι το πιο εύκολο πράγμα να αλλάξει από γενιά σε γενιά


Αυτό που λες για τα 3 μεγέθη σκύλων, μόνο για κουτάλια έχει νόημα. Ξέρεις τι λέγεται αυτό; ψευδεπιστημονική εικασία.

Μα τα αυτοκίνητα είναι όλα ίδια ιδέα είναι, ατυχέστατο το παράδειγμα σου. Φτιάχνονται από εργοστάσια με τον ίδιο τρόπο. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω εναντίον σου το αντιπαράδειγμα. Έχουμε το Θεό εργοστασιάρχη που έχει φτιάξει όλων των λογιών τα μοντέλα.Και λέει τώρα θα φτιάξουμε τη ναυαρχίδα, τον άνθρωπο, θα έχει τούρμπο και διπλό διαφορικό και θα είναι και 50000 κυβικά. Όταν θέλουν να φτιάξουν πιο μεγάλο κυβισμού αμάξι δεν αλλάζουν τόρνους και πρέσες απλώς τους δίνουν εντολή να φτιάξουν πιο μεγάλους κυλίνδρους, να βάλουν και τουρμπίνα δίπλα στον κινητήρα. Στην προκειμένη περίπτωση οι πρέσες, οι τόρνοι, οι ρομποτικοί βραχίονες είναι η εξέλιξη. Αυτό που αλλάζει είναι η διαστασιολόγηση, οι προδιαγραφές του οχήματος που θέλουμε να φτιάξουμε αλλά όχι το εργοστάσιο. Βρες κανά καλύτερο παράδειγμα γιατί αυτό πάσχει


Κάτσε Κάτσε
εσύ δέχεσαι την εξέλιξη των ειδών
Ποια η απάντηση σου στο ότι είναι ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ο μοναδικός νόμος που παραβαίνει ο άνθρωπος. Βαρύτητα ίδια, θερμότητα ίδια, ανάσα κτλ κτλ όλοι οι νόμοι ίδιοι για ανθρώπους και ζώα. Εκτός από αυτόν που δε γουστάρεις γιατί περί γούστου πρόκειται


Για τα γουρούνια αυτό είπα ότι είναι πιο εύκολο να παράγουμε γουρούνια μαζικά. Δεν αποκλείεται να μπορεί να μπει και βαλβίδα πιθήκου αλλά να είναι οικονομοτεχνικό το ζήτημα.Προσωπικά δε γνωρίζω αν γίνεται ή δε γίνεται.


Και ξαναρωτάω σε τι αλλάζει η θρησκεία αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε από το ίδιο εργοστάσιο που λέγεται εξέλιξη όπως και όλα τα άλλα αμαξάκια που ζουν στη γη.

Σε τι άλλαξε η θρησκεία που η γη είναι σε μια γωνιά του σύμπαντος 3 στη σειρά στο ηλιακό σύστημα και όχι παντού πρώτη και στο κέντρο.

Και έχω θέσει επανειλημένα τις αμφιβολίες μου για την ορθότητα των ισχυρισμών σας με βάση τα συμπεράσματα που βγάζετε από τη Βίβλο αλλά κανένας δεν έχει μπει στο κόπο να παραδεχτεί έστω και την πιθανότητα να ερμηνεύει λάθος.Αγγίζει τη βλασφημία η αυθεντία με την οποία ερμηνεύετε το λόγο του Θεού. Εμένα δε με πειράζει αλλά εσείς θα πρέπει να φοβάστε την κόλαση πιο πολύ από εμένα


Η ίδια η Γέννεσις αναφέρει ότι δημιουργούνται τα πλάσματα με μια σειρά από τις πιο απλές μορφές ζωής στις πιο σύνθετες γεγονός που ενδεχομένως να επιβεβαιώνει την εξέλιξη.

Και ξαναρωτάω, έχουμε ένα βιβλίο το όποιο το έγραψε ένας νομάς της ερήμου για νομάδες της ερήμου και περιγράφει τις αλήθειες που του αποκάλυψε ο Θεός. Αν ο Θεός του έδειξε μέσα σε ένα άστρο ή σε ένα ηλεκτρόνιο ή στο δευτερόλεπτο του Big Bang τι κατάλαβε και τι έγραψε για να καταλάβουν οι αγράμματοι πατριώτες του; Μπορεί να έγραψε εγένετο φως. Αν του είπε ότι έκανε μετάλλαξη σε ένα θηλαστικό και αυτό έγινε άνθρωπος αυτός τι να έγραφε μια εποχή που δεν υπήρχε καν η λέξη. Έγραψε τον έπλασε στην άμμο. Απλοί συνειρμοί


Και πιο εδάφιο ακριβώς στηρίζει τη θαυματουργή δημιουργία του ανθρώπου;

Και ξαναρωτάω είστε τόσο σίγουροι ότι αυτό που διαβάζετε είναι η πραγματική γραφή; Μεσολαβούν: αντιγραφείς των πρωτότυπων, μεταφραστές,αντιγραφείς των μεταφράσεων κτλ κτλ. Ήταν όλοι αυτοί ακριβείς στη δουλειά τους; Γιατί και μία λέξη στο επίμαχο σημείο να είναι λάθος, ένα κόμμα έστω τότε πάνε για βρούβες οι θεωρίες σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 00:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :
quote:
Koινός.....το Ευρωκοινοβούλιο μελέτησε τις βλακείες περί συγγένειας! από τις επιτροπές για τα ανθρώπινα δικαιώματα των πιθήκων......τα θεώρησε μύθο και επιτρέπει τα πειράματα στους πιθήκους.

Μελέτησε λοιπόν καλύτερα τις πηγές και μετά να μας τις φέρνεις...


Κοινώς λες βλακείες οπως πάντα .
Το θέμα συζήτησης ήταν γιατί βαλβίδες απο γουρούνι , και όχι απο πίθηκο , και σύ απαντάς κάτι άσχετα για ευρωπαικά κοινοβούλια και πράσινα άλογα .

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΑ .

Και σε ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ :
Είναι προτιμότερα τα μοσχέυματα απο το γουρούνι ή απο τον πίθηκο ?
ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ .
Γιατί είναι κοντινότερος συγγενής μας .
ΑΥΤΗ είναι η ΟΥΣΙΑ.
ΑΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΚΟΤΣΑΝΕΣ .

Γιατί Οι φαρμακευτικές εταιρίες επίμενουν στα πειράματα με πιθηκους ?
Γιατί ειναι οι στενότεροι συγγενείς μας .
ΞΑΝΑ Η ΟΥΣΙΑ .

ΑΡΑ το "...μελέτησε τις βλακείες περί συγγένειας!" που είπες , ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΤΣΑΝΑ .
ΑΦΟΥ δεν υπάρχει συγγένεια , τότε γιατί γίνονται ιατρικά πειράματα σε πιθήκους ?
ΡΕ ΣΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ? ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ ?

Αυτά δε που γραφεις για να θολώσεις τα νερά , και να με βγάλεις δήθεν οτι δεν μελετάω τις πηγές μου , βάζοντας στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα , ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΔΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ .

ΣΟΥ απαντουν πανεπιστημιακοί καθηγητές :

" There is evidence that some animals, notably the higher primates, have much in common with human beings, including self-awareness, complex social relationships and many of the other characteristics that have often been supposed to make human beings unique. If that is so, then these animals should be accorded the same moral status as human beings."

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ :

" Υπάρχουν ενδείξεις οτι κάποια ζώα , ιδιαίτερα τα ανώτερα πρωτεύοντα , έχουν πάρα πολλά κοινά με τους ανθρώπους , συμπεριλαμβανομένων ,την αυτοσυνειδηση , τις σύνθετες κοινωνικές σχέσεις και πολλά άλλα χαρακτηριστικά που κάνουν τους ανθρώπους μοναδικους . Αν είναι έτσι , τότε τα ζώα αυτά πρέπει να απολαμβάνουν τά ίδια δικαιώματα με τα ανθρώπινα όντα ."

Αυτή είναι η θέση της Βιοηθικής και της μεγάλης πλειοψηφίας των επιστημόνων.
Τι σημασία έχει τι λέει ο κάθε πολιτικάντης και η κάθε ευρωπαική επιτροπή που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι η ευημερία των τραπεζικών λογαριασμών , και γράφει αποδεδειγμένα στα παλιά της τα παπουτσια τους ανθρώπους , το περιβάλλον και τα ζώα ?
Είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά ?
Η ευρωπαική επιτροπή θα κρίνει αν η εξέλιξη είναι σωστή η λάθος ?
ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 00:46:52  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις με αμείωτο ενδιαφέρον.

Είπα να καταθέσω στη συζήτηση ένα άρθρο που διάβασα πριν λίγο, έτσι γιατι πιστεύω είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Αμεσος απόγονος των Κρο-Μανιόν αποδεικνύεται ο Δαρβίνος

Σίδνεϊ

Ο Κάρολος Δαρβίνος, ο πρώτος άνθρωπος που κατάλαβε ότι ολόκληρη η ανθρωπότητα κατάγεται από έναν κοινό πρόγονο, ήταν μακρινός αλλά άμεσος απόγονος των ανθρώπων του Κρο-Μανιόν, των οποίων η άφιξη στην Ευρώπη πριν από 35.000 χρόνια σηματοδότησε την αρχή του τέλους για τους Νεάντερταλ.

Η καταγωγή του Δαρβίνου αποκαλύφθηκε με γενετικές αναλύσεις στον τρισέγγονό του, Κρις Ντάρβιν, σήμερα 48 ετών. Οι ερευνητές εξέτασαν το χρωμόσωμα Υ, το οποίο κληροδοτείται σχεδόν αναλλοίωτο από πατέρα σε γιο.

Η ανάλυση έδειξε ότι το Υ του Δαρβίνου ανήκει σε μια ομάδα που ονομάζεται απλότυπος R1b. «Οι άνδρες που ανήκουν στον απλότυπο R1b είναι άμεσοι απόγονοι του λαού των Κρο-Μανιόν, οι οποίοι, ξεκινώντας πριν από 30.000 χρόνια, κυριάρχησαν στην επέκταση του ανθρώπου [από την Αφρική] στην Ευρώπη» εξήγησε στο Γαλλικό Πρακτορείο ο γενεαλόγος Σπένσες Ουέλς.

Ο Ουέλς είναι διευθυντής του Γενογραφικού Προγράμματος, μια ερευνητική πρωτοβουλία για τη μελέτη των ανθρώπινων μεταναστεύσεων, την οποία ξεκίνησαν το National Geographic, η IBM και το κοινωφελές Ίδρυμα της Οικογένειας Ουέιτ στην Καλιφόρνια.

Η παρουσία του απλότυπου R1b αποτελεί σημαντική ένδειξη της προέλευσης του μεγάλου Βρετανού φυσιοδίφη. Οι πρόγονοί του άφησαν την Αφρική πριν από 45.000 χρόνια και διαχωρίστηκαν σε δύο επιμέρους ομάδες πριν από 5.000 χρόνια στην περιοχή της Μέσης Ανατολής.

«Περίπου το 70% των ανδρών στη νότια Αγγλία ανήκουν στον απλότυπο R1b, ενώ σε ορισμένες περιοχές της Ιρλανδίας και της Ισπανίας ο αριθμός αυτός υπερβαίνει το 90%» ανέφερε ο Δρ Ουέλς.

Στο Γενογραφικό Πρόγραμμα συμμετέχουν σήμερα και 265.000 μέλη του γενικού κοινού, οι οποίοι ίσως μπορέσουν έτσι να μάθουν την προέλευσή τους και να προσφέρουν νέα γνώση στην επιστήμη.

Οι ενδιαφερόμενοι αγοράζουν από το Διαδίκτυο κιτ των 100 δολαρίων, τα οποία χρησιμοποιούν στη συνέχεια για να στείλουν δείγμα γενετικού υλικού στους ερευνητές.

Η τελευταία έρευνα παρουσιάστηκε στο Σίδνεϊ ενόψει του ετήσιου συνεδρίου του Προγράμματος.

Στο Σίδνεϊ ζει εξάλλου και ο Κρις Δαρβίνος, ο οποίος εργάζεται σήμερα ως ξεναγός.

«Το Γενογραφικό Πρόγραμμα είναι εξαιρετικά σημαντικό» σχολίασε ο τρισέγγονος της μεγαλοφυίας.

πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1103191&lngDtrID=252

και το site του ερευνητικού προγράμματος με το άρθρο στην αγγλική γλώσσα:
https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/lan/en/darwin.html

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 00:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :
quote:
Ο σκύλος αυτός του Αγίου Βενάρδου έχει την ίδια περίπου νόηση με τσιουάουα.....και τρόπο εποικνωνίας, οπότε μπορείς να πεις ότι είχαν τον ίδιο πρόγονο.....ο άνθρωπος όμως? ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ!!!!... οπότε προήλθε από διαφορετικό πρόγονο, τόσο με αυτόν του πίθηκου! όσο και με αυτόν του σκύλου.

ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ .

1) Πως εξηγείται θεολογικώς οτι 2 χρωμοσώμτα του DNA των πιθήκων που έχουν συνολικά 48 , βρίσκονται ενωμένα μαζί στο Χρωμόσωμα 2 του ανθρώπου έχοντας αποτέλεσμα να έχει ο άνθρωπος 46 χρωμοσώματα .
Δεν μπορούσε ο Θεός να φτιάξει τον άνθρωπο απο το μηδέν , και χρειάζοταν να ενώσει 2 χρωμοσώματα των πιθηκοειδών για να τον φτιάξει ?
Η μήπως ήθελε να μπερδέψει τους κακους επιστήμονες ?

2)Πως εξηγείται θεολόγικώς οτι το RNA των πιθήκων και των ανθρωπων περιέχει στις ίδιες ακριβώς θέσεις μολυσματικό RNA , απο ρετροιούς ?
Ετυχε οι ίδιοι ιοί να μολύνουν δύο διαφορετικά είδη στο ίδιο σημείο του RNA που αποτελείται απο δισεκατομμυρια βάσεις ?
Ποια άλλη εξήγηση υπάρχει, εκτός απο το γεγονός οτι αυτός που μολύνθηκε είναι ο κοινός πρόγονος και το θέμα έληξε ?

3) " Υπάρχουν ενδείξεις οτι κάποια ζώα , ιδιαίτερα τα ανώτερα πρωτεύοντα , έχουν πάρα πολλά κοινά με τους ανθρώπους , συμπεριλαμβανομένων ,την αυτοσυνειδηση , τις σύνθετες κοινωνικές σχέσεις και πολλά άλλα χαρακτηριστικά που κάνουν τους ανθρώπους μοναδικους . Αν είναι έτσι , τότε τα ζώα αυτά πρέπει να απολαμβάνουν τά ίδια δικαιώματα με τα ανθρώπινα όντα ."

http://www.nuffieldbioethics.org/fileLibrary/pdf/xenotransplantation.pdf

Ποιον νομίζεις οτι πείθεις με αυτά που γράφεις πέραν του εαυτού σου ?
( Που και για αυτό αμφιβάλλω )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 01:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 -Τι αλτρουισμός!!....να φανταστώ ότι πατάς και φρένο μήπως πατήσεις το σκουλήκι?.....ή αυτά είναι πολλά....οπότε επιτρέπεται?
Α! και τις μύγες γιατί τις σκοτώνεις?.....για επιβίωση?
Δεν ντρέπεσαι να σκοτώνεις οργανισμούς τους οποίους θεωρείς ίσους με σένα?....ή πάλι λες ψέματα?
!!! τρως το κατσικάκι...το αρνάκι.....το γουρουνάκι....αλλά καταδικάζεις την κτηνωδία!!!....ξέχασα!! όμως!!! είναι θέμα επιβίωσης!! και οι χορτοφάγοι πως τα καταφέρνουν και ζούν? ο τρεχαγύρευε είναι χορτοφάγος!! να μιλήσει αυτός για κτηνωδία, θα το δεχτώ....εσύ όμως?
Έχεις δει πως σκοτώνουν τα γουρούνια? πως γδέρνουν τα αρνιά!!! ακόμη δεν έχουν ξεψυχήσει!! και τα γδέρνουν!!!....αλλά ξέχασα....είναι θέμα επιβίωσης....ποιον κοροϊδεύεις?

Ανεξάρτητα ότι αυτά που γράφεις είναι εντελώς για τα γέλια, απάντησε μου πως μπορείς να γνωρίζεις εσύ τον προσωπικό τρόπο ζωής μου, εκτός και αν νομίζεις ότι έχω ανάγκη να διατυμπανίζω (όπως κάνει και ο trexagireve, και μαγκιά του που το κάνει) τι στάση κρατώ , κούλαρε ευρωπαίε, σου είπα και άλλη φόρα ότι δεν κουβαλώ την νοημοσύνη την δικιά σου και αυτών που συναναστρέφεσαι στο «κατηχητικό» που πηγαίνεις ακόμα.

ΛΟΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ

quote:
europaios2 -Δεν έχεις γιατί δεν υπάρχουν, είναι η απάντηση....μόνο ενδείξεις υπάρχουν που αντιστοιχούν περίπου στο 3-5% και από εκεί φαντάζεσαι το άλλο 95-97%.

Ζητάς συνέχεια αποδείξεις και στοιχεία για αυτά που κουβεντιάζουμε εδώ μέσα, μα κάθε απόδειξη και στοιχείο που σου φέρνουμε δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το διαβάσεις και να το ερευνήσεις ή ακόμα και να ανοίξεις τα «λινκ» που σου δίνονται και γράφοντας συνέχεια ότι αυτά δεν είναι αποδείξεις ή γράφοντας (κατανοώντας) εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που γράφουμε, αποδεικνύοντας συνέχεια την πλήρη άγνοια που έχεις, αλλά και τον μεσαίωνα που ζεις.

ΛΟΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ

quote:
europaios2 -Η νόηση είναι ο "Λ"όγος της ψυχής....για να δούμε τι ψάρια πιάνεις...κοκοβιούς? ή και κανά σαργό...γιατί για λαβράκι δε σε κόβω.

Ότι ρώτησα πως αντιλαμβάνεσαι εσύ την νόηση και το πνεύμα, ήταν για να ξέρω την ροη που πρέπει να πάρει η κουβέντα μας και όχι κάποιο τεστ ευφυΐας για να απαντήσεις έτσι…
Εκτός και αν νομίζεις ότι για να συνομιλεί κάποιος μαζί σου, πρέπει να έχει και το ανάλογο δείκτη ευφυΐας, Μεγάλε και Τρανέ ευρωπαίε, που στην τελειωτική συνέχεια μας αποδεικνύεις εδώ μέσα την εξυπνάδα σου…!!!

ΛΟΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ

quote:
europaios2 -Για να δούμε λέει τίποτα για τη νόηση?......τίποτα.....θεωρία και πάλι θεωρία.....και ξαναρωτάω, αφού προερχόμαστε όλοι από έναν κοινό πρόγονο!! έπεται ότι είμαστε συγγενείς με όλους τους άλλους ζωντανούς οργανισμούς!!....σωστά?......άρα έχουμε όχι χιλιάδες!!...αλλά εκατομμύρια συγγενείς!!! είμαστε όλοι συγγενείς μεταξύ των ζώντων οργανισμών!!! σωστά?.....και ρωτάω!!! τι διάολο!! από όλους αυτούς τους συγγενείς μεταξύ τους!!! τα εκατομμύρια και ίσως τα δισεκατομμύρια των οργανισμών!! ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΗ ΝΟΗΣΗ?.......ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΠΗΓΑΔΙ ΚΑΤΟΥΡΗΣΑΝ?

Το λινκ που σου έδωσα ήταν για αυτό που έγραψες…. «europaios2- τη στιγμή που η επιστήμη έχει κάνει χοντρά λάθη, όπως για παράδειγμα ότι καταγόμασταν από τον Νεάτερταλντ και δεν έχει ακόμη δώσει τις αναγκαίες αποδείξεις για το ότι καταγόμαστε έστω και υλικά από τον πίθηκο, παρά μόνο θεωρίες, ...τότε θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω την επιστήμη των μαθηματικών και την εις άτοπων απαγωγή, για να καταλήξω στο ότι είμαστε είδος ανάδελφο»… αλλά όπως φαίνεται ο μεσαίωνας που ζεις σε κάνει να ξεχνάς ακόμα και αυτά που γράφεις…!!!

ΛΟΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ


Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ την ευφυΐα σου, καθώς είσαι ο μοναδικός που έχει καταφέρει να κατανοήσει όλα αυτά περί εξέλιξης των ειδών προσπερνώντας το "Α" και πηγαίνοντας κατευθείαν στο "Δ", ακόμα και στο ερώτημα για την νόηση ..(γιατί μόνο ο άνθρωπος;).. που αναφέρεσαι, πως μπορείς να κατανοήσεις τι είναι η νόηση (συνείδηση) αν δεν μπορέσεις να ερευνήσεις και να καταλάβεις τι είναι εγκέφαλος και όλο το φάσμα των νοητικών λειτουργιών, πάλι θα προσπεράσεις το "Α" και θα πας στο "Δ";
Αλλά ξέχασα …θεια φώτιση.. αυτό που λέμε εξ αποκαλύψεως αλήθεια..!!!

ΛΟΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ

quote:
elo:
Παίζεις με τα λόγια ευρωπαίε και μάλιστα χωρίς να υπάρχει λογική σε αυτά που λες, πράγμα που με κάνει άλλη μια φορά να αναρωτιέμαι το πόσο σοβαρά πρέπει να σε παίρνω…
________________________________________
europaios2 -Kαλά....μην παίρνεις όρκο κιόλας....


Δεν παίρνω κανένα όρκο…
Τελικά κατάλαβα (δυστυχώς) πως πρέπει να σε αντιμετωπίζω…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 02:12:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό που δεν θέλεις να κατανοήσεις αγράμματε και ημίτυφλε Ψηλέ είναι πως το κώμα και ο εγκεφαλικός θάνατος είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις.

Η καταστροφή ή η δυσλειτουργία ορισμένων κέντρων του εγκεφάλου που οδηγούν σε κώμα ή σε καταστάσεις μη επικοινωνίας με το περιβάλλον, μη συναίσθησης και μη αντίληψης ΔΕΝ αποτελούν εγκεφαλικό θάνατο. Σε εγκεφαλικό θάνατο οδηγεί η καταστροφή του εγκεφαλικού στελέχους που αποτελεί μη αναστρέψιμη κατάσταση και που αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη για να θεωρηθεί κάποιος οριστικά και αμετάκλητα νεκρός.

quote:
Ποιος σου είπε εσένα πως κάποιος άτυχος ασθενής δεν είδε ή αισθάνθηκε να του αποσυνδέουν τα μηχανήματα ενώ προσπαθούσε απεγνωσμένα να επικοινωνήσει με τους γιατρούς και να τους πει να μην το κάνουν;

Κανείς νεκρός δεν μπορεί να δει ή να αισθανθεί οτιδήποτε.

quote:
Μήπως από τώρα και ξαφνικά άρχισαν οι ασθενείς αυτοί να έχουν εγκεφαλική δραστηριότητα;

Κανείς κλινικά νεκρός δεν έχει εγκεφαλική δραστηριότητα... Και όπως φαίνεται και πολλοί από τους ζωντανούς χριστιανούς του παρόντος φόρουμ επίσης δεν έχουν εγκεφαλική δραστηριότητα αλλά μάλλον οι λόγοι στην περίπτωση αυτή είναι ενδογενείς...


macedon



Βρε, βρε να και ο αρχι-ειδικός!!!

Αν δεν την έλεγες και εσύ θα έσκαγες ε;
Πάντα γλυκομίλητος είσαι αγαπητέ συνονόματε!!
***Βέβαια, αυτή σου η γνώριμη συμπεριφορά με καθησυχάζει διότι αν ήταν διαφορετική θα με έκανε να αρχίσω να ανησυχώ για σένα!!

Παρόλο, λοιπόν, που μέσα από τα άρθρα και με αφορμή την εν λόγω ανακάλυψη, αρχίζει να γίνεται λόγος για αναθεώρηση των όσων μέχρι σήμερα δέχεται η επιστημονική κοινότητα στον εν λόγω τομέα, οι διάφοροι «ειδικοί» και αρχι-ειδικοί και παρα-ειδικοί του Εσωτέρικα, μας βεβαιώνουν για το αντίθετο.
Άιντε τώρα, βάλτα μαζί τους!!

Αγαπητέ macedon,
θα σου πω κάτι και πάρτο όπως θες.
Να το θυμηθείς μόνο ότι στο είπα εγώ, όταν θα έλθει εκείνη η ώρα.
Όλα αυτά, όσα έχεις πει και θα πεις στο Εσωτέρικα, αλλά και εκτός Εσωτέρικα, και εντάσσονται στη γενικότερη πολεμική σου κατά του Χριστιανισμού, θα έλθει κάποια στιγμή που θα το μετανιώσεις και θα θελήσεις να τα πάρεις πίσω. Για ορισμένα θα προλάβεις, για άλλα όμως όχι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 02:41:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Όλα αυτά, όσα έχεις πει και θα πεις στο Εσωτέρικα, αλλά και εκτός Εσωτέρικα, και εντάσσονται στη γενικότερη πολεμική σου κατά του Χριστιανισμού, θα έλθει κάποια στιγμή που θα το μετανιώσεις και θα θελήσεις να τα πάρεις πίσω. Για ορισμένα θα προλάβεις, για άλλα όμως όχι.

Με απειλείς ασβεστωμένε τάφε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 02:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Ναι, στην μεταθανάτιο ζωή…. ΚΟΛΑΣΗ..

Ανεξάρτητα την πλάκα, χαμηλώστε λίγο την ένταση, please..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 02:55:59  Εμφάνιση Προφίλ
elo

quote:
Ναι, στην μεταθανάτιο ζωή…. ΚΟΛΑΣΗ..

A, εντάξει. Αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι ο ανώνυμος επαγγελματίας χριστιανός εννοεί κάτι άλλο;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 07:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Παρόλο, λοιπόν, που μέσα από τα άρθρα και με αφορμή την εν λόγω ανακάλυψη, αρχίζει να γίνεται λόγος για αναθεώρηση των όσων μέχρι σήμερα δέχεται η επιστημονική κοινότητα στον εν λόγω τομέα

Με την άδειά σου, το ότι υπάρχει εγκεφαλική δραστηριότητα σε ανθρώπους που βρίσκονται σε κώμα, ότι δεν είναι νεκροί δηλαδή (!), δεν το ανακάλυψαν τώρα.

Τώρα ανακάλυψαν οτι νιώθει και επικοινωνεί με τον τρόπο του.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα αυτά τα χρόνια τους σκότωναν!

Edited by - mimosa on 06/02/2010 07:53:44

Edited by - mimosa on 06/02/2010 07:54:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 09:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου IndustrialAngel, ομολογώ ότι με εντυπωσίασε η σύγκριση που έκανες, με το ...μπουζούκι και την ανθρώπινη ζωή, καταλαβα δε και το επίπεδο της σοβαρότητας, που σε διέπει για την ανθρώπινη ζωή....Οπότε άστο καλύτερα θα ...αργήσουμε να συννενοηθούμε...
Δλδ,για σένα, αν ο άνθρωπος έχει αντίληψη του περιβάλλοντος του, υπάρχει σανάτομο μεσα του, ελπίζει, σκέφτεται, περιμένει,πιστεύεις ότι δεν έχει σημασια, εφόσον δεν έχει κινητική ή έντονη εγκεφαλική δραστηριότητα...Τον εκλαμβάνεις ως πράγμα;Με ποιά δεδομένα και κριτήρια;
Το όριο ποιο ειναι;Να ξέρω πόσους πιάνει το μέτρο σου...Απο δώ μέσα μιλώντας...Με τέτοια σοβαρότητα, εγωισμού,που δεν υπάρχει ο κοινός νους και συνείδηση,δεν πάμε μπροστά,αλλα πίσω...
Όχιαγαπητή μου mimosa,που συνεχίζεις να μην προσέχεις τι γράφω, μιλάμε ιγα σήμερα, που έγινε μόδα η ευθανασία,με μπόλικα περιστατικά και ειδικές κλινικές θανάτου, με ανάλογες άδειες οικείων....Τόσο προοδευτικά....
Επ αυτού, λέω, πιστεύεις, σωστα τους σκοτώνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 11:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Και ξαναρωτάω σε τι αλλάζει η θρησκεία αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε από το ίδιο εργοστάσιο που λέγεται εξέλιξη όπως και όλα τα άλλα αμαξάκια που ζουν στη γη.


Η Θρησκεία σε τίποτα δεν αλλάζει, γιατί πολύ απλά θα γυρίσω και θα σου πω ότι αυτό έγινε κατ' εντολή Θεού! και έλα εσύ να μου αποδείξεις το αντίθετο.

Πολύ απλά εγώ δε γουστάρω να κατάγομαι από εκεί που κατάγεται και η μαϊμού!
Και τη στιγμή που η επιστήμη ακόμη δεν έχει καταφέρει να το αποδείξει με αφοπλιστικό τρόπο παρά μόνο με θεωρίες και ενδείξεις, αλλά ούτε μπορεί να αποδείξει το γιατί η νόηση μεταδόθηκε μόνο στον άνθρωπο και όχι και "σε άλλον συγγενή του", μπορώ να το ισχυρίζομαι.
(γι' αυτό και έφερα το παράδειγμα της αλλαγής βαλβίδας αορτής, αποκλειστικά και μόνο με μόσχευμα γουρουνιού! ή άλλως μηχανική),

Μη ξεχνάς ακόμη ότι μεταξύ των κρανίων των ανθρωποειδών και των πιθηκοειδών υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις. Κρανία της ίδιας εποχής έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους ακόμη και με γυμνό μάτι!
Παλαιότερα ένας φίλος του φόρουμ, είχε φέρει τέτοιες φωτογραφίες όπου έδειχναν την εξέλιξη του ανθρώπου, από τον πίθηκο, αλλά δυστυχώς γι' αυτόν ένα κρανίο που ήταν χρονολογικώς (αν θυμάμαι καλά) περίπου 50-60.000 χρόνια μετέπειτα ενός άλλου! με γυμνό και μόνο το μάτι έκανε μπαμ! ότι ήταν πολύ κοντά σε αυτό του πιθήκου σε αντίθεση με το πριν από αυτό που πάλι έκανε μπαμ ότι ήταν πολύ κοντά σε αυτό του ανθρώπου. Κάτι που δε στέκει.
Αν θυμηθώ που ακριβώς το είχαμε συζητήσει θα φέρω και τις φωτό.

quote:
Think_Math:
Κοινώς λες βλακείες οπως πάντα .
Το θέμα συζήτησης ήταν γιατί βαλβίδες απο γουρούνι , και όχι απο πίθηκο , και σύ απαντάς κάτι άσχετα για ευρωπαικά κοινοβούλια και πράσινα άλογα .
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΑ .

Εσύ δε μας έφερες την απόφαση της Ισπανίας και τον οργανισμό? τι έγινε τώρα? ήσαν μπαγιάτικα τ' αυγά και πρέπει να πετάξεις την ομελέτα?

quote:
elo:
Ανεξάρτητα ότι αυτά που γράφεις είναι εντελώς για τα γέλια, απάντησε μου πως μπορείς να γνωρίζεις εσύ τον προσωπικό τρόπο ζωής μου, εκτός και αν νομίζεις ότι έχω ανάγκη να διατυμπανίζω (όπως κάνει και ο trexagireve, και μαγκιά του που το κάνει) τι στάση κρατώ , κούλαρε ευρωπαίε, σου είπα και άλλη φόρα ότι δεν κουβαλώ την νοημοσύνη την δικιά σου και αυτών που συναναστρέφεσαι στο «κατηχητικό» που πηγαίνεις ακόμα.

Nα δεις τελικά που πατάει φρένο να περάσει το σκουλήκι! και εγώ τον κοροϊδεύω!!

Υ.Γ.Τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω το βράδυ.

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 06/02/2010 11:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 13:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
άρα συμφωνούμε πολύ ωραία ότι έχουμε ένα εργοστάσιο που λέγεται εξέλιξη και εργοστασιάρχης για αυτούς που πιστεύουν είναι ο Θεός και για αυτούς που δεν πιστεύουν είναι η τυχαιότητα. Επίσης συμφωνούμε εξίσου ωραία ότι είναι προσωπικό σου ζήτημα να μη δέχεσαι την εξέλιξη και όχι θρησκευτικό.


Οι αποκλίσεις ΟΜΩΣ υπάρχουν και μεταξύ των ανθρωποειδών και των σημερινών ανθρώπων.

τρέχαγύρευε σχολιάζω τις σοφιστείες και τεχνάσματα λογικής που κάνετε αλλά που να το πάρεις πρέφα.

Edited by - IndustrialAngel on 06/02/2010 13:52:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 15:14:25  Εμφάνιση Προφίλ
ένα πανέξυπνο άρθρο που παρουσιάζει τη λογική των δημιουργιστών αν αυτή εφαρμοζόταν στη βαρύτητα
http://www.theonion.com/content/node/39512Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy