ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 20:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
alex22

Θες να πείς οτι του έχουν μάθει να σκέφτεται έτσι,μάλλον να "σκέφτεται".


Δεν έχει σημασία πως φτάνει κάποιος στη φάση να σκέφτεται έτσι, αλλά η ποιότητα των προσκομιζόμενων στοιχείων που επιβεβαιώνουν τον ισχυρισμό του άρα και τον συνεπή λόγο και τρόπο σκέψης του.

quote:
alex22

Κοιτάξου στον καθρέπτη,και η επιστήμη σου είναι ένα σύστημα,μια πεποίθηση.


Με αυτό που γράφεις δείχνεις ότι δεν έχεις κατανοήσει τι είναι η επιστήμη και οι επιστημονικές θεωρίες που τη συνθέτουν. Μια επιστημονική θεωρία είναι μια καλά θεμελιωμένη εξήγηση ενός φαινομένου, βασισμένη σ'ένα σύνολο δεδομένων, τα οποία έχουν επανειλημμένως επιβεβαιωθεί μέσα από την παρατήρηση και την πειραματική διαδικασία. Οπωσδήποτε δεν είναι η θολή και υπεραπλουστευτική έννοια που έδωσες.

Τουλάχιστον αυτό το σύστημα είναι το μόνο που μέχρι στιγμής μας πήγε σε άλλο κόσμο πέραν του πλανήτη γη και θα μας ξαναπάει στο μέλλον. Αντίθετα κάποια "άλλα" συστήματα πίστης υπόσχονται αφειδώς μακροπρόθεσμη μετάβαση χωρίς ευδιάκριτη στον ορίζοντα υλοποίηση του στόχου με τις ελπίδες του πιστού να βασίζονται καθαρά στην πίστη, ενώ το αναδυόμενο δίλημμα "κι αν κάνει λάθος ο ταγός?" που δεν ομολογεί παραέξω είναι παρόν. Να μην πιάσω και τα συστήματα που απομυζούν τις οικονομίες των πιστών προσφέροντας "αλήθειες" και "απόκρυφη γνώση" εκμεταλλευόμενα ελκυστικά μοτίβα θρησκειών της ανατολής και του αρχαίου παγανισμού.

quote:
alex22

Η διαφορά είναι οτι μελετάει αυτό που φένεται, σε αντίθεση με ποιό εξελιγμένα συστήματα που μελετάνε αυτό που δέν φένεται αλλά υπάρχει.


Απλοϊκές γενικότητες και αοριστίες. Τι θα πει "πιο εξελιγμένα συστήματα"? Πώς γνωρίζουν τα συστήματα που αναφέρεις ότι κάτι δεν φαίνεται αλλά υπάρχει? Με ποια αντικειμενική μεθοδο?

quote:
alex22

Agnostic,απο την μεριά μου δέν απορίπτω πλήρως την επιστήμη,αλλά αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι θα πάψω να πιστεύω και σε κάτι άλλο.


Μα δε νομίζω να τέθηκε τέτοιο ζήτημα από εμένα τουλάχιστον...

quote:
alex22

Ποιός λέει δηλαδή οτι άμα πιστεύεις στην επιστήμη παύεις να πιστεύεςι και στο υπερφυσικό?Γιατί έχετε αυτήν την εντύπωση?


Εδώ ανοίγεις ένα μεγάλο κεφάλαιο σχετικά με το τι θεωρείται "υπερφυσικό" και πόσο νόημα έχει σαν έννοια. Πολλά υπερφυσικά του χθες είναι εξηγήσιμα σήμερα μέσω της επιστημονικής έρευνας. Άρα μήπως ο όρος είναι λίγο παροδηγητικός και συνακόλουθα κατάλληλος για άκρατη εμπορική εκμετάλλευση από πάσης φύσεως "φωστήρες"? Λέω εγώ τώρα...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 03/04/2010 20:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 21:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου να σας ευχηθώ και εγώ η Ανάσταση του Ιησού να μαλακώσει τις καρδιές μας και να διευρύνει το πνεύμα μας.
Καλή Λαμπρή φίλοι μου
Γιορτάστε τη Λαμπρή χωρίς καρναβαλισμούς..

Φίλε Εαρινέ και ας εχεις σταματήσει να γράφεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 21:33:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά τρέχαγυρευε είσαι για γέλια. Σε είπα αγράμματο και πέταξες τη θεωρία του χάους για να με ψαρώσεις; Αγράμματος εξακολουθείς να είσαι απλώς αναμασάς πράγματα που έχεις ακούσει από άλλους. Ένας βλάκας που αναφέρει τη θεωρία του χάους εξακολουθεί να είναι βλάκας.


Πρώτα πρώτα, τι σε κάνει να δέχεσαι τη θεωρία του χάους και όχι της εξέλιξης; Από όσο γνωρίζω και οι δυο επιστημονικές θεωρίες είναι φτιαγμένες με την επιστημονική μέθοδο. Γιατί το ένα είναι καλό και το άλλο όχι; Γιατί το ένα είναι σωστό και το άλλο όχι; Επίσης, δεν είναι ασυνεπές με το Θεό που πιστεύεις(τον προσωπικό σου Θεό που δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου και των άλλων σκεπτόμενων χριστιανών)να παίζει ζάρια με το σύμπαν του; Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό μας λέει η θεωρία του χάους... Και για να το πάω λίγο πιο μακρυά μιας και δέχεσαι τη θεωρία του χάους, αν σου πω ότι το φαινόμενο της ζωής είναι ένα χαοτικό σύστημα και ότι η εξέλιξη είναι επίσης χαοτική τι θα μου πεις; Να σε πληροφορήσω ότι η θεωρία του χάους κακομοίρη αγράμματε προβλέπει τη δημιουργία τάξης από την αταξία, ή αλλιώς οργανωμένων οργανικών μορίων από ελεύθερα ανόργανα(αβιογένεση) για να το στρέψουμε στο πιο βιολογικό του. Χάος και εξέλιξη είναι συγκοινωνούντα δοχεία...Αρκεί να εφαρμόσει κάποιος το χάος στη ζωή...όπως το εφαρμόζει στην οικονομία, στην κοινωνία κτλ...


Τώρα για το αν το χαοτικό στοιχείο της φύσης επηρεάζει τα πειράματα, τι να πω...εκτός του ότι πάλι φαίνεται ότι είσαι αγράμματος και δεν ξέρεις τι είναι πείραμα...Εδώ και 300 χρόνια εφαρμόζεται το πείραμα από τους επιστήμονες και έχουν καθιερωθεί μέθοδοι τέτοιες ώστε να "στεγανοποιούν" το πείραμα από τα χαοτικά στοιχεία του περιβάλλοντος καθώς και από τα σφάλματα...Ποιες μέθοδοι; Τράβα διάβασε ένα σοβαρό βιβλίο,και όχι δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη των δεκαετιών σου.


Η διαφορά μας είναι ότι εγώ έχω λιώσει κάμποσα παντελόνια στα θρανία και έχω φτύσει αίμα για να μάθω την "εύκολη" για σένα γνώση και πλέον είμαι σε θέση να μη χάφτω ότι μου πλασάρουν (10 κιλά βιβλία 30 ευρώ)...

Για πες μου όμως τελικά...Δέχεσαι ή δε δέχεσαι τη θεωρία του χάους; Δυστυχώς για σένα στην επιστήμη ο ένας κλάδος επιβεβαιώνει τον άλλο. Αν δέχεσαι το χάος οφείλεις να δεχτείς και την εξέλιξη...Αναθεωρείς τώρα αγράμματε ;

http://www.publiclibraries.com/authors/jmcfadden/book1/index.html

Ναι άλεξ22 μόνο εσύ ξέρεις να σκέφτεσαι, μπράβο...Και αφού ξέρεις να σκέφτεσαι να σου δώσω ένα γρίφο που με ταλαιπώρησε αρκετά.Αν έχεις 5 σακιά με χρυσά νομίσματα(δεν ξέρεις πόσα ακριβώς νομίσματα έχει το καθένα σακί) και το ένα μόνο έχει τα κάλπικα (δηλαδή αυτά που είναι ελαφρύτερα από τα άλλα) πώς θα βρεις με ΜΟΝΟ ΕΝΑ ζύγισμα ποιο έχει τα κάλπικα; Για να δούμε τι φτουράς από σκέψη δηλαδή...


Επίσης, ΔΕΝ είναι θρησκεία και πεποίθηση η επιστήμη... καμία σχέση. Ο ορισμός του agnostic είναι απολύτως ακριβής. Πάντως αν αρρωστήσεις πες στο γιατρό να μη σου δώσει φάρμακα γιατί δεν ξέρει ο κακομοίρης να σκέφτεται, πες του ότι επειδή ξέρεις να σκέφτεσαι μόνο εσύ ,θα γίνεις καλά με τη σκέψη σου...και μετά να μου πεις τι μπινελίκια θα σου ρίξει...


Agnostic ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ, μου δίνεις κουράγιο να συνεχίσω. και πολύ respect που ανέφερες το du hast, με έφτιαξες! Όσο για το θέμα του irreducible complexity που ανέφερες, τα πτηνά που δεν πετάνε (κότες, στρουθοκάμηλοι) αποτελούν ξεκάθαρη διάψευση των ψευδών που διαδίδουν οι θεομπαίχτες έμποροι.

Με μεγάλη λύπη μου διαπιστώνω ότι υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι ο άντρας έχει λιγότερα πλευρά από τη γυναίκα γιατί του λείπει το ένα που πήρε ο Θεός για να φτιάξει τη γυναίκα. Δεν κάνω πλάκα κάποιοι ευτυχώς όχι στο φόρουμ(νομίζω δηλαδή) το πιστεύουν αυτό, και η πλάκα είναι ότι δε δέχονται αυτό που βλέπουν με τα μάτια τους, ότι έχουμε τον ίδιο αριθμό πλευρών με τη γυναίκα.

Edited by - IndustrialAngel on 03/04/2010 21:36:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 22:00:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλοι μου να σας ευχηθώ και εγώ η Ανάσταση του Ιησού να μαλακώσει τις καρδιές μας και να διευρύνει το πνεύμα μας.
Καλή Λαμπρή φίλοι μου
Γιορτάστε τη Λαμπρή χωρίς καρναβαλισμούς..

Φίλε Εαρινέ και ας εχεις σταματήσει να γράφεις..


Δεν έχω σταματήσει να γράφω φίλε μου , απλά γράφω σε άλλο σημείο!

Θα επανακάμψω όμως....

Πέρασαν όμως τοσες "λαμπρές" και ελάχιστες καρδιές μαλάκωσαν ... τόσες ευχές "υποκρισίας" και καθως-πρεπει(σμού) για να μην αλλάξει απολύτως τίποτα!

Ας μην γίνω κακός απόψε , να ευχηθώ και γώ με την σειρά μου , το καλύτερο για όλο τον κόσμο , μια ευχή που ούτως ή άλλως την κανω..... κάθε μέρα και δεν περιμένω την Λαμπρή...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 22:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η κακία και το πάθος, ή υπάρχει ή δεν υπάρχει, φιλε μου allzzaro...Απο ανθρώπους, που δεν μπορούν να δουν πέρα απο τη μύτη τους και την ανάσταση δεν την περιμένουν....Είναι κρίμα, να μην ελπίζει ο άνθρωπος....Και η ανάσταση, του έδωσε πρώτα ελπίδα...
Και θάρθει,για όλους,η αληθινή ανάσταση,ακόμη και όσους δεν θέλουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 12:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa

Και θάρθει,για όλους,η αληθινή ανάσταση,ακόμη και όσους δεν θέλουν...



Να μας ειδοποιήσεις εγκαίρως μόνο να προλάβω να πάω κομμωτήριο

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 04/04/2010 12:40:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 14:53:33  Εμφάνιση Προφίλ
Χριστός ανέστη σε όσους πρόλαβα.
Αλήθως ανέστη σε όσους με πρόλαβαν να ευχηθούν πρώτοι

Επανέρχομαι με μερικά στοιχεία για τη θεωρία του χάους
http://library.thinkquest.org/3493/frames/chaos.html

Αντιγράφω μια ενδιαφέρουσα παράγραφο

"In biology, chaos is used in the identification of new evolutionary processes leading to understanding the genetic algorithim, artificial life simulations, better understanding of learning processes in systems including the brain, and studies of such previously unresearchable areas as consciousness and the mind. This strain can be traced back to the work of Charles Darwin, and is a significant new understanding of evolutionary processes. Darwin's work also appears in direct conflict with Newton's because it changes our understanding of the nature of time, demonstrating that some time is not reversible."


Θεωρία του χάους και βιολογία, και ειδικά το εξελικτικό της κομμάτι , πάνε χέρι χέρι. Περιμένω να ακούσω από τον τρέχα κυρίως αν τελικά ισχύει η θεωρία του χάους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 18:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Ναι άλεξ22 μόνο εσύ ξέρεις να σκέφτεσαι, μπράβο...Και αφού ξέρεις να σκέφτεσαι να σου δώσω ένα γρίφο που με ταλαιπώρησε αρκετά.Αν έχεις 5 σακιά με χρυσά νομίσματα(δεν ξέρεις πόσα ακριβώς νομίσματα έχει το καθένα σακί) και το ένα μόνο έχει τα κάλπικα (δηλαδή αυτά που είναι ελαφρύτερα από τα άλλα) πώς θα βρεις με ΜΟΝΟ ΕΝΑ ζύγισμα ποιο έχει τα κάλπικα; Για να δούμε τι φτουράς από σκέψη δηλαδή...



Αυτό σε κάνει ακόμα ποιό χαζό ρε φίλε.Αυτό είναι το νόημα? Να βρώ ποιό είναι το κάλπικο?Με την ίδια λογική εγώ σου ζητώ να τερματίσεις το safecracker (παιχνίδι με γρίφους) σε 2 μέρες.
Αν σου αρέσουν οι γρίφοι,αυτό θα το λατρέψεις.

Οταν λέω οτι σε έχουν μάθει να σκέφτεσαι,εννοώ οτι σου έχουν κόψει τα φτερά του νού σου.Σου έχουν επιβάλει νόμους και όρια με αποτέλεσμα να αρνείσαι να πάς παραπέρα και να μένεις στάσιμος στις γνώσεις σου.

Εντάξει είναι δικαίωμα σου,όπως και να το κάνουμε.


To προγραμμα rybka είναι ανίκητο στο σκάκι,κανένανς σκακιστής δέν μπορεί να τα βάλει μαζί του.Τί σημαίνει αυτό ? οτι είναι ποιό έξυπνο απο έναν άνθρωπο?

Ποιά είναι η λύση του γρίφου? Φένεται δύσκολο.


Edited by - alex22 on 04/04/2010 18:40:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 19:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν θα σε νοιάζει και πολύ η κόμμωση σου, καλή μου ar_ia,τότε..Πίστεψε με....Όσο για τον Βιομηχανικό,μάλλον... βιομηχανικό ρεύμα πρέπει να παίρνει γι αυτό και λέει βλακείες...
Καλά ρε χαμένε, ακόμη στη θεωρία του χάους έμεινες;...
Έχει προχωρήσει ο κόσμος, δεν έμαθες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 20:39:32  Εμφάνιση Προφίλ
Θα σου δώσω ένα hint alex22. Ας πούμε ότι ξέρεις εκ των προτέρων το βάρος των νομισμάτων και επίσης μπορείς να βάλεις όσα νομίσματα θες στη ζυγαριά...Νομίζω τώρα μπορείς να το βρεις

quote:
To προγραμμα rybka είναι ανίκητο στο σκάκι,κανένανς σκακιστής δέν μπορεί να τα βάλει μαζί του.Τί σημαίνει αυτό ? οτι είναι ποιό έξυπνο απο έναν άνθρωπο?

Ναι είναι...

quote:
Οταν λέω οτι σε έχουν μάθει να σκέφτεσαι,εννοώ οτι σου έχουν κόψει τα φτερά του νού σου.Σου έχουν επιβάλει νόμους και όρια με αποτέλεσμα να αρνείσαι να πάς παραπέρα και να μένεις στάσιμος στις γνώσεις σου.

Κάτσε ρε φίλε...Οι νόμοι της φύσης δεν κατέβηκαν από το στομάχι των επιστημόνων, εκτός από τους νόμους της πλάκας που δεν ισχύουν που κατεβάζει ο τρέχα από το δικό του. Οι νόμοι της φύσης ισχύουν είτε τους ξέρουμε είτε όχι,ούτε αλλάζουν ούτε ψηφίζουμε για να ισχύουν. Και ναι είναι περιοριστικό αλλά από την άλλη έχει περιθώρια για δημιουργική σκέψη γιατί όταν θες να φτιάξεις κάτι (που να δουλεύει) πρέπει να βρεις τρόπους να χρησιμοποιήσεις ή να αντιμετωπίσεις τους νόμους της φύσης. Και οι τρόποι αυτοί είναι απεριόριστοι. Για παράδειγμα το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο χρειάζεται να γνωρίζεις τους νόμους της φύσης...Δε γίνεται να πετάει με την ταχύτητα του φωτός ας πούμε, ή η τριβή μπορεί να δημιουργεί προβλήματα υπερθέρμανσης για παράδειγμα. Αυτά ισχύουν, τέλος, δεν υπάρχει τρόπος να μην ισχύουν. Ο τρόπος που θα τα αντιμετωπίσεις είναι καθαρά ζήτημα δημιουργικότητας


Το κακό με εσένα τρέχαγυρευε είναι ότι είσαι ένα κανονικός άνθρωπος με 2 πισινά πόδια. Νομίζεις ότι περπατάς μπροστά αλλά στην πραγματικότητα πηγαίνεις πίσω...

Ρε αγράμματε έχεις ακόμα το κουράγιο και μιλάς σε εμένα; Ρε έγινες ρεζίλι πάρτο χαμπάρι.Επικαλείσαι τη μία τη θεωρία του χάους και την άλλη που τη χρησιμοποιώ εναντίον σου(δε φταίω εγώ σόρρυ, οι βιολόγοι είναι ψαγμένοι επιστήμονες τελικά,εγώ απλώς μετέφερα τα δεδομένα) λες ότι προχώρησε ο κόσμος... ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ;;;;;;;;;...Ρε τράβα φάε αρνάκι ζεστό από τη σούβλα(ή μάλλον φάε την πέτσα όπως ο σωστός ελληνάρας) και άσε την επιστήμη σου πέφτει βαριά. Θέλει πολλά χρόνια σπουδών και πολύ μυαλό να μου τη βγεις εμένα...


ΡΕ κακομοίρη ακόμα νομίζεις ότι επειδή διάβασες την Αγία Γραφή είσαι μορφωμένος; Όταν μπορέσεις να βάλεις 2 σκέψεις τη μία δίπλα στην άλλη χωρίς να αλληλο-αναιρούνται και βρεις και ένα ψήγμα στοιχείου(εύρημα, πείραμα κτλ) ξαναβγές από το λαγούμι σου, για την ώρα κρύψου καλά γιατί γελάνε όλοι μαζί σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 21:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Θα σου δώσω ένα hint alex22. Ας πούμε ότι ξέρεις εκ των προτέρων το βάρος των νομισμάτων και επίσης μπορείς να βάλεις όσα νομίσματα θες στη ζυγαριά...Νομίζω τώρα μπορείς να το βρεις

Πρώτα αριθμείς τους σάκους με 1,2,3,4,5 μετά βγάζεις ένα νόμισμα απο το καθένα και τα αριθείς αντίστοιχα. Μετά θα αφαιρείς απο την ζυγαριά ένα ένα τα νομίσματα μέχρι να βρείς την μεγαλύτερη διαφορά βάρους που προκύπτει.Κταλαβαίνεις φαντάζομαι.Εγω νόμιζα στην αρχή οτι δέν επιτρέπεται αυτό,τέλος πάντων.

Εχουν πλάκα αυτά,αλλά μόνο άν έχεις χρόνο.

quote:
Κάτσε ρε φίλε...Οι νόμοι της φύσης δεν κατέβηκαν από το στομάχι των επιστημόνων, εκτός από τους νόμους της πλάκας που δεν ισχύουν που κατεβάζει ο τρέχα από το δικό του. Οι νόμοι της φύσης ισχύουν είτε τους ξέρουμε είτε όχι,ούτε αλλάζουν ούτε ψηφίζουμε για να ισχύουν. Και ναι είναι περιοριστικό αλλά από την άλλη έχει περιθώρια για δημιουργική σκέψη γιατί όταν θες να φτιάξεις κάτι (που να δουλεύει) πρέπει να βρεις τρόπους να χρησιμοποιήσεις ή να αντιμετωπίσεις τους νόμους της φύσης. Και οι τρόποι αυτοί είναι απεριόριστοι. Για παράδειγμα το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο χρειάζεται να γνωρίζεις τους νόμους της φύσης...Δε γίνεται να πετάει με την ταχύτητα του φωτός ας πούμε, ή η τριβή μπορεί να δημιουργεί προβλήματα υπερθέρμανσης για παράδειγμα. Αυτά ισχύουν, τέλος, δεν υπάρχει τρόπος να μην ισχύουν. Ο τρόπος που θα τα αντιμετωπίσεις είναι καθαρά ζήτημα δημιουργικότητας

Οκ,απλά κάποιοι απο μάς δέν περιοριζόμαστε μόνο σε αυτό,γιατί υπάρχουν και άλλα ανεξήγητα πράγματα που συμβαίνουν,για τα οποία η επιστήμη δέν μπορεί να απαντήσει.Τί είναι η συνείδηση για παράδειγμα?Είναι άλυτο με την επιστημονική σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 21:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου IndustrialAngel.

Ας δώσουμε λίγο χρώμα στη συζήτηση.

Οι τελευταίες αποκαλύψεις της επιστήμης θέλουν ως αρχή της δημιουργίας την ``κοσμική πανσπερμία``.
Είναι η επικρατέστερη θεωρία έως τώρα.
Η πτώση μετεωρίτη είναι και πάλι η επικρατέστερη θεωρία καθώς μέσα σε αυτόν εμπεριέχονται οι μικροοργανισμοί που θα εξελιχθούν.
Η πτώση του μετεωρίτη αυτή θυμίζει μία καρύδα στην Αφρική που πέφτει απο το δένδρο ταξιδεύει στη θάλασσα να ταξιδέψει τον Ατλαντικό και να καταλήξει κάπου στην Αμερική οπου εκεί θα γίνει δένδρο.
Για τη διαδικασία αυτή ευθύνεται η φύση
Ενας αλλος μετεωρίτης ευθύνεται για την καταστροφή του πλανήτη εξαφανίζοντας κάθε είδος ζωής σε στη Γή σε μία περίοδο οπου το μέγεθος των ζώων και των φυτών ήταν δυσανάλογο με το μέγεθος των σημερινών.
Εάν αυτός ο μετεωρίτης δεν έπεφτε ποτέ στη Γή σήμερα ο άνθρωπος δεν θα υπήρχε.
Πώς το σχολιάζεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 21:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε άλεξ22 εγώ δεν είπα ότι οι απαντήσεις για όλα υπάρχουν στην επιστήμη. Είπα ότι ο επιστημονικός τρόπος σκέψης είναι ο πιο πλήρης που έχουμε στη διαθεσή μας και ότι οι νόμοι που μας μαθαίνουν στο σχολείο είναι της ΦΥΣΗΣ(δηλαδή αν θες του ΘΕΟΥ) και όχι της επιστήμης

Επίσης για το γρίφο μπορείς να βάλεις 1 από το πρώτο 2 από το δεύτερο 3 από το 3ο 4 από το 4ο και 5 από το 5ο. Ανάλογα το άθροισμα των βαρών θα ξέρεις σε ποιο σακί υπάρχουν τα κάλπικα

Λοιπόν allzzaro να διαχωρίσουμε ότι το ζήτημα της προέλευσης της ζωής είναι θέμα της αστροβιολογίας και το θέμα της πορείας της ζωής πάνω στη γη είναι θέμα της εξελικτικής βιολογίας. Η εξελικτική θεωρία είναι πιο πλήρης (υπάρχει και περισσότερα χρόνια άλλωστε) και επίσης δεν ασχολείται με την προέλευση της ζωής. Δέχεται ότι κάπως εμφανίστηκε και μελετάει από εκεί και πέρα. Σαφώς και οι 2 κλάδοι έχουν επαφή αλλά μπορούμε να μελετάμε τον ένα ανεξάρτητα από τον άλλο...

Πάμε όμως στο ζήτημα της προέλευσης της ζωής.
Αυτό που λέει εξετάζει η αστροβιολογία είναι το αν μπορεί από ανόργανες ενώσεις(λάσπη) να παραχθούν οργανικές και ειδικά οι οργανικές ενώσεις που ονομάζονται στη χημεία μονομερή (τούβλα)από τα οποία φτιάχνονται τα πολυμερή(τοίχος). Δεν ξέρω αν με πιάνεις στην παρομοίωση. Οι πρωτεΐνες και το DNA είναι τα πολυμερή, οι αμινικές ενώσεις και οι αζωτούχες βάσεις είναι τα μονομερή αντίστοιχα και τα ανόργανα στοιχεία είναι ο άνθρακας, το άζωτο, το υδρογόνο, το οξυγόνο κτλ.Εξετάζουν πώς ακριβώς από τα απλά φτιάχνονται τα σύνθετα


Είχα ποστάρει στο παρελθόν αναφορικά με το πείραμα της σούπας της ζωής των Miller-Urey. Σε αυτό το πείραμα, με μία σούπα (νερό)με χημικά στοιχεία και αναπαραγωγή των συνθηκών που επικρατούσαν στη νεαρή γη κατάφεραν να φτιάξουν μονομερή...


Επίσης έχουν βρεθεί μετεωρίτες οι οποίοι περιέχουν οργανικά μόρια. Είχα κάνει παραπομπές και σε τέτοια φαινόμενα σε παλαιότερα ποστ μου. Το λεπτό σημείο που ακόμα δεν κατάλαβε ο τρέχα είναι ότι κανένας δεν είπε ότι συνάντησε κάπου ζωή ο μετεωρίτης αλλά ότι οι ιδιαίτερες συνθήκες ακτινοβολίας και θερμοκρασίας που βρέθηκε ευνόησαν χημικές αντδράσεις οι οποίες μετέτρεψαν την ανόργανη ύλη σε οργανική. Καμία σχέση δηλαδή με εξωγήινους...

http://news.nationalgeographic.com/news/2006/11/061130-meteorite.html
http://www.sciencedaily.com/releases/2006/12/061204195843.htm

Αρκετές πληροφορίες με το θέμα της αβιοτικής γέννησης έχει η wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis

Να προσθέσω ότι ιστορικά ο πρώτος που αναφέρθηκε στην αβιοτική γέννηση είναι ο πατριώτης μας ο Αριστοτέλης

Edited by - IndustrialAngel on 04/04/2010 22:00:18

Edited by - IndustrialAngel on 04/04/2010 22:02:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 22:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Συμφωνώ φίλε μου IndustrialAngel.
Ευελπιστούσα σε μια διαφορετική απάντηση
Πάνω σε αυτή τη διαδικασία που σου περιέγραψα διακρίνεις κάπου το Θεό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 22:20:27  Εμφάνιση Προφίλ
Για το ζήτημα των μεγάλων καταστροφών σε πλανητικό επίπεδο έχω να σχολιάσω τα εξής(αν και έχω αναφερθεί και σε αυτό παλαιότερα):

Παρατηρούνται χοντρικά κάθε 50 εκατομμύρια χρόνια, και μαθαίνουμε για αυτές από τα απολιθώματα. Βλέπουμε δηλαδή ότι μια περίοδο(το ένα γεωλογικό στρώμα) η γη σφύζει από ζωή με ιδιαίτερη ποικιλία και την αμέσως επόμενη περίοδο(το ακριβώς από πάνω γεωλογικό στρώμα) έχουμε λίγα σε ποσότητα και ποικιλία ευρήματα


Οι καταστροφές πλανητικού επιπέδου δεν είναι μόνο οι πτώσεις μετεωριτών, είναι η έντονη ηφαιστειακή δραστηριότητα,η εκρήξη σουπερ-νόβας, η ανάπτυξη μικροοργανισμών που δεσμεύουν ένα χρήσιμο για τη ζωή στοιχείο και άλλα πολλά. Να σημειωθεί ότι ενώ το "αρχείο απολιθωμάτων" μας πληροφορεί χωρίς αμφιβολία ότι ΕΓΙΝΕ κάποια μεγάλη καταστροφή, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι ακριβώς συνέβη. Ποιο από τα φαινόμενα που ανέφερα προηγουμένως συνέβη ακριβώς. Μην αμφιβάλλεις όμως ότι είναι εξίσου καταστροφικά

Η πιο μεγάλη καταστροφή που παρατηρήθηκε ποτέ είναι αυτή:
http://en.wikipedia.org/wiki/Permian-Triassic_Extinction_Event
Επίσης γνωστότατη καταστροφή είναι αυτή που εξαφάνισε τους δεινοσαύρους
http://en.wikipedia.org/wiki/Cretaceous%E2%80%93Tertiary_extinction_event

Εν γένει πληροφορίες για τέτοια γεγονότα
http://en.wikipedia.org/wiki/Extinction_event

Σε μικρότερη κλίμακα μαζικές εξαφανίσεις ειδών μπορεί να προκαλέσει επίσης η έλευση ή η παρέλευση εποχής παγετώνων...

Όντως αν δεν είχε προηγηθεί η εξαφάνιση των δεινοσαύρων, όχι μόνο ο άνθρωπος αλλά τα θηλαστικά στο σύνολό τους δε θα μπορούσαν να έχουν εξελιχθεί. Δε θα ήταν δυνατόν να επιβιώσουν και να ανταγωνιστούν τα τεράστια ερπετά της εποχής εκείνης... Η εξαφάνιση τους, επέτρεψε στα μικρά τότε θηλαστικά να αναπτυχθούν και να εξελιχθούν όταν οι μέρες έγιναν καλύτερες. Τα θηλαστικά μπόρεσαν να αντέξουν λόγω του μεγέθους τους (αρκούσε ελάχιστη τροφή, τα ελάχιστα φυτά ή μύκητες που είχαν επιζήσει ή τα πτώματα των δεινοσαύρων για τραφούν) και το πιο αποδοτικό πεπτικό τους σύστημα. Για παράδειγμα τα περισσότερα θηλαστικά μασάμε την τροφή μας ενώ αντίθετα τα ερπετά την καταπίνουν


Θεωρείς allzzaro ότι θα έπρεπε να νιώθουμε τυχεροί που μια πλανητικού επιπέδου καταστροφή έπεσε στο κεφάλι των δεινοσαύρων;

Edited by - IndustrialAngel on 04/04/2010 22:27:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 22:24:37  Εμφάνιση Προφίλ
Τι περίμενες να ακούσεις από εμένα δηλαδή;

Βεβαίως και χωράει Θεός σε μια τέτοια θεώρηση. Σου περιγράφω το πώς ενεργεί ο Θεός. Ποιες είναι οι μέθοδοι που μεταχειρίζεται. Το ποιος και το γιατί δεν το πραγματεύομαι καν.

Αν πάλι κάποιος θέλει να πιστεύει ότι όλα αυτά έγιναν τυχαία έχει κάθε δικαίωμα.


Εξάλλου δε μου έχει απαντήσει κανένας ακόμα γιατί απαγορεύεται(αντιφατικό ε; ο Θεός όλα τα μπορεί λένε...) να έχει φτιάξει ένα τυχαίο σύμπαν όπου υπάρχει η δυνατότητα να φτιαχτεί ο άνθρωπος κάποια στιγμή.

Edited by - IndustrialAngel on 04/04/2010 22:26:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 22:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
IndustrialAngel
Εξάλλου δε μου έχει απαντήσει κανένας ακόμα γιατί απαγορεύεται(αντιφατικό ε; ο Θεός όλα τα μπορεί λένε...) να έχει φτιάξει ένα τυχαίο σύμπαν όπου υπάρχει η δυνατότητα να φτιαχτεί ο άνθρωπος κάποια στιγμή.

Είναι το πρόβλημα της μοναδικότητας που έχει η κάθε θρησκεία.
Πως λοιπόν να σκεφτεί κάποιος πιστός ότι μπορεί να υπάρχει αυτή η περίπτωση όταν ο ένας πιστεύει ότι δύο άνθρωποι είναι ικανοί να φτιάξουν όλο τον κόσμο (ξεχνώντας τα προβλήματα αιμομιξίας) ή όταν ο άλλος πιστεύει ότι κάποιος έριχνε πέτρες πίσω του και γίνονταν άνθρωποι;;;
Με λίγα λόγια: οι θρησκείες φτιάχτηκαν για τους ανθρώπους κάποιας συγκεκριμένης χρονικής στιγμής και δεν έχουν λάβει σε καμία περίπτωση υπόψιν το μέγεθος, ακόμα και την ύπαρξη του σύμπαντος...

quote:
Όντως αν δεν είχε προηγηθεί η εξαφάνιση των δεινοσαύρων, όχι μόνο ο άνθρωπος αλλά τα θηλαστικά στο σύνολό τους δε θα μπορούσαν να έχουν εξελιχθεί.

Αυτό δεν το ξέρουμε.
Τα τυχαία και χαοτικά συμβάντα θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν εξαφανίσει και τα δύο είδη και ένα τρίτο να έπαιρνε την άγουσα προς την εξέλιξη...

quote:
Οι τελευταίες αποκαλύψεις της επιστήμης θέλουν ως αρχή της δημιουργίας την ``κοσμική πανσπερμία``.

Διαφωνώ ως προς αυτό:
Αυτό που έχουμε βρει μέχρι στιγμής είναι στοιχεία από το ίδιο το πλανητικό μας σύστημα.
Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο μέχρι στιγμής το ότι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα ηλιακά συστήματα...
Αφήστε δε το γεγονός το ότι μπορεί απλώς να είναι επιμόλυνση εντός του ηλιακού μας συστήματος...

IndustrialAngel
Μην χαλάς την ζαχαρένια σου με τον τρέχα...
Είναι τόσο άσχετος από επιστήμη (και στην κατανόηση της), που έχει τσακίσει τα νεύρα όσων ασχολούνται με την επιστήμη και γράφουν σε αυτό εδώ το φόρουμ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 23:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θεωρείς allzzaro ότι θα έπρεπε να νιώθουμε τυχεροί που μια πλανητικού επιπέδου καταστροφή έπεσε στο κεφάλι των δεινοσαύρων;

Eξαρτάται.
Αν είναι ευτύχημα του να ζεί κανείς ή να μην ζεί
Δεν αποφασίσαμε εμείς για αυτό.
Ισως να θεωρηθεί τυχαίο οτι ενας μετεωρίτης έφερε τη ζωή στον πλανήτη, τυχαίο οτι ενας μετεωρίτης κατέστρεψε τον πλανήτη.
Η καρύδα ομως που σου έφερα για παράδειγμα δεν μεταφέρθηκε τυχαία στον προορισμό της.
Κάποια δύναμη την έσπρωξε προς τα εκεί, κάποια δύναμη που εμείς απλά την ονομάζουμε ``φυσικό φαινόμενο`` αλλά δεν μπορούμε να κατανοήσουμε αυτά τα φυσικά φαινόμενα απο πού αντλούν ενέργεια και πως είναι προγραμματισμένα.

quote:
Εξάλλου δε μου έχει απαντήσει κανένας ακόμα γιατί απαγορεύεται(αντιφατικό ε; ο Θεός όλα τα μπορεί λένε...) να έχει φτιάξει ένα τυχαίο σύμπαν όπου υπάρχει η δυνατότητα να φτιαχτεί ο άνθρωπος κάποια στιγμή.

Το τυχαίο είναι μια ανθρώπινη αντίληψη.
Μην περιμένεις απάντηση λοιπόν..

Edited by - allzzaro on 04/04/2010 23:06:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 23:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
OANNHSEA
quote:
Διαφωνώ ως προς αυτό:
Αυτό που έχουμε βρει μέχρι στιγμής είναι στοιχεία από το ίδιο το πλανητικό μας σύστημα.

Θα μπορούσες να πείς.. εχω τις αμφιβολίες μου.
Δεν μπορούμε να αποδείξουμε οτι τα στοιχεία αυτά δεν εμπεριέχονται και σε αλλους πλανήτες.
Aν πρόσεξες λέω οτι ``τελευταίες αποκαλύψεις θέλουν`` δεν είπα οτι συμφωνώ, αν και η θεωρία αυτού του είδους δεν είναι και τόσο αστήρικτη.

quote:
Αυτό που έχουμε βρει μέχρι στιγμής είναι στοιχεία από το ίδιο το πλανητικό μας σύστημα.
Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο μέχρι στιγμής το ότι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα ηλιακά συστήματα...

Nαί αλλά δεν υπάρχει και κανένα στοιχείο που να επιβεβαιώνει οτι δεν συμβαίνει. Απο τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε μπορούμε να υποθέτουμε.

Edited by - allzzaro on 04/04/2010 23:26:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 23:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
oannhsea
quote:
Είναι τόσο άσχετος από επιστήμη (και στην κατανόηση της), που έχει τσακίσει τα νεύρα όσων ασχολούνται με την επιστήμη και γράφουν σε αυτό εδώ το φόρουμ...

Λογικό είναι oannhsea οταν κάποιος δεν είναι επιστήμονας να μην κατανοεί την επιστήμη.
Εχει ομως κάθε δικαίωμα να λέει τη γνώμη του εστω και αν αυτή είναι λανθασμένη.
Στο έχω εξηγήσει και αλλη φορά οτι σκοπός των συζητήσεων είναι να ακουστούν όλες οι απόψεις και των επιστημόνων αλλά και των άσχετων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 01:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αγαπητέ μου OANNHSEA, εγώ προσπαθώ εδώ και χρονια να δω που βρίσκεται, τι ελπίζει και τι πιστευει η επιστήμη...Γιατί αυτη, λεονταρίζει απέναντι στον Θεό....
Αλλά...Δεν μου λέει....
Ακόμη....
Όταν ζητήσεις την πανεπιστήμη, θα καταλάβεις....Αποσπασματικά,δεν καταλαβαινεις τίποτε...Γι αυτο λες τέτοιες βλακείες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 16:06:29  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε τρέχαγυρευε δε σου είπα να κάτσεις στο λαγούμι σου και να μη λες ασυναρτησίες; Ρε φίλε δε σου έχουν διδάξει στην εκκλησία να είσαι ταπεινός;Το να το παίζεις ξερόλας δεν είναι ένδειξη ταπεινότητας...


quote:
αν ζητήσεις την πανεπιστήμη, θα καταλάβεις....Αποσπασματικά,δεν καταλαβαινεις τίποτε

Δηλαδή ο επαγωγικός τρόπος σκέψης, από το ειδικό στο γενικό, δε βγάζει νόημα σύμφωνα με εσένα; Μήπως μόνο εσύ δεν καταλαβαίνεις;

quote:
εγώ προσπαθώ εδώ και χρονια να δω που βρίσκεται, τι ελπίζει και τι πιστευει η επιστήμη...Γιατί αυτη, λεονταρίζει απέναντι στον Θεό....
Αλλά...Δεν μου λέει....

Πρώτον, εσύ δεν ξέρεις τι λέει η επιστήμη. Και όχι η επιστημονική γνώση δε σταματάει στην τρίτη δημοτικού. Δεν έχεις ούτε τις γνώσεις ούτε το πνευματικό επίπεδο για να αντιληφθείς.

Δεύτερον, είναι πολύ γνωστοί οι σκοποί της επιστήμης. Τους έχω αναφέρει και εγώ παλαιότερα, βλέπε παλιά μου ποστ. Η επιστήμη είναι σύστημα οργάνωσης και απόκτησης γνώσης δεν έχει πιστεύω και ελπίδες, οι επιστήμονες μπορεί να έχουν η επιστήμη όχι...

Τρίτον για να μάθεις "επιστήμη" δεν περιμένεις να σου πει (δε μιλάνε τα βιβλία και τα πειράματα), κάθεσαι ΛΙΩΝΕΙΣ στο διάβασμα, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ την επιστήμη αν κάπου αμφιβάλλεις (μπορείς να κάνεις και πειράματα ο ίδιος), τότε κάτι μπορεί να μάθεις από "επιστήμη". Σημείωσε επίσης ότι επιστήμη δεν είναι 30 κιλά βιβλία 30 ευρώ και δώρο το καινούριο εγχειρίδιο "άμυνα κατά του αόρατου εχθρού" των βιβλιο-έμπορων...


Για το λεοντοαρισμό στο Θεό,σου απονέμεται επισήμως το πτυχίο και το μεταπτυχιακό μπουρδολογίας... ΡΕ φίλε η επιστήμη ερευνά άσχετα πράγματα από τη θρησκεία. ΠΟΣΟ και ΠΩΣ σε αντιδιαστολή με το ΠΟΙΟΣ και ΓΙΑΤΙ. Δεν καταλαβαίνεις ελληνικά; Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες, Einstein, Newton, Maxwell πιστεύανε στο Θεό δεν υπήρχε καμία αντίθεση ανάμεσα στις 2 έννοιες. Αν αυτοί οι κολοσσοί της ανθρώπινης σκέψης δε βρίσκανε πώς μπορείς εσύ και βρίσκεις;


OANNHSEA

Είναι δεδομένο ότι η εξαφάνιση των δεινοσαύρων(μεγάλων ερπετών) ευνόησε την εξέλιξη των θηλαστικών. Τώρα αν μια διαφοροποίηση των συνθηκών θα έφερνε τα ίδια ή διαφορετικά αποτελέσματα δεν μπορώ να το γνωρίζω. Ίσως σε λίγα χρόνια που θα έχουν εξελιχθεί η προσομοιώσεις σε αυτήν την κλίμακα να έχουμε απαντήσεις...

allzzaro
Την τελευταία φορά που κοίταξα εδώ μιλάμε άνθρωποι, άντε και εγώ που είμαι "άγγελος"(χεχε), με ανθρώπινους όρους μιλάμε...Ακόμα και αν ο Θεός θελήσει να μας μιλήσει με ανθρώπινους όρους θα μας μιλήσει για να τον καταλάβουμε. Οπότε η ερώτηση μου ισχύει, ή αν θες μπορεί να μετασχηματιστεί ως εξής:
Μπορούν οι ενέργειες του Θεού να έχουν τέτοια μορφή ώστε να φαίνονται φυσικές και τυχαίες από την ανθρώπινη αντίληψη και όχι ως παραβιάσεις των φυσικών νόμων("θαύματα" ή ορθότερα "σημεία");Μπορεί ο Θεός να φτιάξει ένα νόμο της φύσης όπως η εξέλιξη για φτιαχτεί σε κάποια φάση ο άνθρωπος αντί να παρέμβει θαυματουργά ώστε να φτιάξει στιγμιαία τον άνθρωπο; Και δεν είναι εφάμιλλο μιας θεότητας να μην κάνει πισωγυρίσματα στο σχέδιο της και να παραβιάζει τους νόμους του σύμπαντος που η ίδια δημιούργησε; Αυτά χρήζουν θεολογικές απαντήσεις αλλά ο τρέχα δεν τολμάει απαντήσει, μήπως μπορείς εσύ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω για την...καταβόθρα που ζεις, Βιομηχανικέ μου,αλλά, εδώ στη Λάρισα,μένουμε σε σπίτια..Μην παρασύρεσαι....
Όσο για την επαγωγική ακολουθία, έτσι είναι,όπως λένε αυτοί που ξέρουν, εφόσον έχεις διαφορετική άποψη,άμα θες, πες της εσύ,οτι δεν στέκει...
Θα σε ακούσει...
Δεν ξέρω τι πιστευεις, αλλά,μαθαίνω συνέχεια ότι νέο,όπως όλοι όσοι έχουν διαδίκτυο και τηλεόραση....
Απο κει κι έπειτα, εσύ που ζείς;
Ρεύμα έχετε;
Στα μυαλά σας ,εννοώ...
Αν διασαφηνίσεις μέσα σου, το αν διαφωνεις ή όχι με την θρησκεία και ότι λέει, πάρε με τηλέφωνο...Μεχρι τότε, ζήσε μόνος σου το παραλήρημα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 19:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
IndustrialAngel
quote:
Μπορούν οι ενέργειες του Θεού να έχουν τέτοια μορφή ώστε να φαίνονται φυσικές και τυχαίες από την ανθρώπινη αντίληψη και όχι ως παραβιάσεις των φυσικών νόμων("θαύματα" ή ορθότερα "σημεία");Μπορεί ο Θεός να φτιάξει ένα νόμο της φύσης όπως η εξέλιξη για φτιαχτεί σε κάποια φάση ο άνθρωπος αντί να παρέμβει θαυματουργά ώστε να φτιάξει στιγμιαία τον άνθρωπο; Και δεν είναι εφάμιλλο μιας θεότητας να μην κάνει πισωγυρίσματα στο σχέδιο της και να παραβιάζει τους νόμους του σύμπαντος που η ίδια δημιούργησε; Αυτά χρήζουν θεολογικές απαντήσεις αλλά ο τρέχα δεν τολμάει απαντήσει, μήπως μπορείς εσύ;

Ο τρεχαγύρευε απαντά επικαλούμενος την Παλαιά Διαθήκη και την Καινή Διαθήκη.
Εχει δεχθεί τις γραφές αυτές ως θεόπνευστες τις έχει ασπαστεί και τις πιστεύει. Οσο και να προσπαθούμε να τον πείσουμε για κάτι που είναι εναντίον των γραφών αυτών είναι άκαρπη προσπάθεια.
Στο ερώτημα σου λοιπόν.
Σου απάντησα αλλά μάλλον δεν κατάλαβες
Ενας μετεωρίτης ίσως να φέρνει τη ζωή στη γή μας.
Κατά την τριαδική περίοδο δημιουργείτε ενα είδος ζωής οι αρχόσαυροι που εξελίσσονται σε δεινόσαυρους εως το τέλος της κρητιδικής περίοδου.
Η εξέλιξη αυτή κράτησε 160 εκατομμύρια χρόνια αρκετά για να εξελιχθούν.
Η εξέλιξη τους δεν έχει μέλλον πλέον,ήδη εχει αρχίσει και διαταράσετε η φυσική ισορροπία, οσα είδη εξελίχθησαν θα μπορέσουν να επιζήσουν της καταστροφής τα υπόλοιπα είναι καταδικασμένα, τεράστια ζώα που δεν μπορούν πλέον να συνεισφέρουν στην φυσική ισορροπία. Ο καταστροφικός μετεωρίτης δεν θα αφανίσει μόνο ζώα και φυτά, θα αλλάξει ακόμα και την ατμόσφαιρα.
Τα επίπεδα διοξειδίου του άνθρακα θα αρχίσουν να πέφτουν σημαντικά καθώς και τα επίπεδα οξυγόνου. Μία νέα ατμόσφαιρα προετοιμάζει για το νέο είδος ζωής που έχει πλέον τις κατάλληλες προυποθέσεις να εξελίχθεί.
Εμείς σήμερα τα θεωρούμε τυχαία φίλε μου IndustrialAngel οπως θεωρούμε τυχαία ολα τα φυσικά φαινόμενα. Δεν μπορούμε να δούμε τίποτε περιρισσότερο ομως η όλη αυτή τυχαία διαδικασία που έχει ως σκοπό να δημιουργεί μέσω της εξέλιξης το πιο τέλειο
Αυτός είναι ο σκοπός λοιπόν.
Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός, μην πυροδοτήσουμε και τον τρέχα γιατί οταν ακούει περί θεού-φύσης τον πιάνει κινέζικός πυρετός.

Edited by - allzzaro on 05/04/2010 19:48:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro
Μου δίνεις βιολογικές απαντήσεις σε ζητήματα που γνωρίζω αρκετά καλά. Δε με απασχολεί η βιολογική/επιστημονική πλευρά. Με απασχολεί η φιλοσοφική/θεολογική και εκεί δε μου δίνεις αρκετές πληροφορίες. Απο τα γραφόμενα σου νομίζω ότι στρέφεσαι προς την δικιά μου θεώρηση ότι το τυχαίο μπορεί να κρύβει το θέλημα του Θεού, θα ήθελα όμως να επεκταθείς και μην ανησυχείς για τον τρέχα,τον αναλαμβάνω εγώ άμα αρχίσει τις κορώνες...


τρέχαγυρευε

Ασήμαντο ανθρωπάκι, νομίζεις ότι με τα αστειάκια και τις μπηχτές θα μου τα βγεις; Σκούπισε τους αφρούς από το στόμα σου και προσπάθησε μπας και καταφέρεις να βάλεις 2 σκέψεις τη μια δίπλα στην άλλη χωρίς να προκαλείς γέλια


Ποια επαγωγική ακολουθία ρε; Διάβασε ένα λεξικό...επαγωγικός τρόπος σκέψης. Υπάρχουν 3 τρόποι γκασμά...παραγωγικός(γενικό=>ειδικό), επαγωγικός(ειδικό=>γενικό) και αναλογικός(ειδικό=>ειδικό). Γνώσεις γυμνασίου...Ποιοι είναι αυτοί που ξέρουν και λένε ότι δεν είναι έτσι; Οι βιβλιο-έμποροι;Οι μεγαλοχριστιανοί; Ονόματα; Πηγές; Πήγανε στην υποχρεωτική εκπαίδευση;


quote:
Αν διασαφηνίσεις μέσα σου, το αν διαφωνεις ή όχι με την θρησκεία και ότι λέει, πάρε με τηλέφωνο...Μεχρι τότε, ζήσε μόνος σου το παραλήρημα σου...


ΔΕΝ τα λέει η θρησκεία αυτό που ισχυρίζεσαι, πανίβλακα. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Είναι δικιά σου ερμηνεία και μερικών άλλων εμπόρων βλακείας. Βέβαια αυτοί είναι έξυπνοι γιατί κονομάνε από τα χαϊβάνια εσύ όμως πιστεύεις τα ψέμματα. Σου έχω κάνει 800 ερωτήσεις από πού προκύπτει ότι δεν υπάρχει εξέλιξη; Έχεις την παληκαριά να ψάξεις το βιβλίο που κραυγάζεις ότι κατέχεις και να μου πεις από πού και πώς προκύπτει ότι δεν υπάρχει;


Ο σκεπτόμενος άνθρωπος ερευνά μόνος του δεν ψάχνει την έτοιμη γνώση, τη μασημένη τροφή...

Από την άλλη έχουμε τα τούβλα σαν και του λόγου σου που προσπαθούν να μετατρέψουνε την πατρίδα μας, τη κοιτίδα του πολιτισμού και της δημοκρατίας σε ένα δεύτερο Ιράν. Να μας κάνουν ένα θεοκρατικό κράτος. Ε δε θα σας περάσει...

Edited by - IndustrialAngel on 05/04/2010 21:50:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 22:21:02  Εμφάνιση Προφίλ
Παραδείγματα των 3 τύπων συλλογισμού


Παραγωγικός:
Γνωρίζω ότι οι αρκούδες τρώνε μέλι, οπότε αναμένω η αρκούδα που βλέπω μπροστά μου να μπορεί να φάει μέλι
γενικο: όλες οι αρκούδες
ειδικό: η αρκούδα που έχω μπροστά μου

Επαγωγικός:
Βλέπω μια αρκούδα να τρώει μέλι, εικάζω ότι όλες οι αρκούδες μπορούν να φάνε μέλι
ειδικό =>γενικό

Αναλογικός συλλογισμός:
Είδα μια αρκούδα να τρώει μέλι, πιστεύω ότι και η επόμενη που θα δω μπορεί να φάει μέλι
ειδικό 1 : η αρκούδα που είδα
ειδικό 2 : η αρκούδα που θα δω


Ο επαγωγικός συλλογισμός κατέχει δεσπόζουσα θέση στην επιστημονική σκέψη αλλά και στην καθημερινή ζωή...

Ο αναλογικός είναι συγκριτικά ο λιγότερο ισχυρός τρόπος σκέψης σε σχέση με τους άλλους 2


Κατάλαβες τι λέω τώρα;
Λόλα να ένα μήλο...

Edited by - IndustrialAngel on 05/04/2010 22:21:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 22:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
IndustrialAngel
quote:
Απο τα γραφόμενα σου νομίζω ότι στρέφεσαι προς την δικιά μου θεώρηση ότι το τυχαίο μπορεί να κρύβει το θέλημα του Θεού, θα ήθελα όμως να επεκταθείς και μην ανησυχείς για τον τρέχα,τον αναλαμβάνω εγώ άμα αρχίσει τις κορώνες...

Ναί ακριβώς.
Για το Θεό φίλε μου IndustrialAngel θα σε απογοητεύσω.
Δεν είμαι σε θέση να εκφέρω γνώμη πέραν αυτού που βλέπω.
Οτι ο Θεός δημιουργεί μέσω των δημιουργημάτων του, οτι η Φύση αποτελεί μέρος του Θεού μέρος του Σύμπαντος. Ετσι απλά..
Παρεπιπτόντως πρέπει να είμαστε γειτονάκια.. χεχε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 22:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Καλησπέρα,
ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων που θα σας κουράσω λίγο.
Έλειψα αρκετό χρονικό διάστημα από το θέμα λόγω έλλειψης χρόνου, οπότε θα συνεχίσω από εκεί που είχα σταματήσει.
Για να σας διευκολύνω θα παραθέτω την ημερομηνία και ώρα των τοποθετήσεων που σχολιάζω ώστε να μην ψάχνεται κάποιος, δεδομένου ότι έχουν ανοίξει πολλές σελίδες από τότε.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 22:47:56  Εμφάνιση Προφίλ
Χαίρομαι που συμφωνούμε... αλλά θα έπρεπε να αναπτύξουμε την επιχειρηματολογία μας με θεολογικούς όρους...

Γιατί λες ότι είμαστε γειτονάκια; Πού μένεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, έχεις ξεπεράσει το άφρισμα κι είσαι στο ξύρισμα....Επαγωγική μέθοδος έμαθες..Τώρα θα μιλήσουμε κια για άλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy