ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 08:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μέσα απο τις λέξεις σου,φίλε elo, γίνεται αντιληπτό, ότι η αλήθεια, δεν ειναι κάποιων και φυσικά, ότι ειναι σταθερή κί οχι ευμετάβλητη, εξαρτώμενη, απο ούριους ανέμους, ή τύχη..Αυτό πιστευω κι εγώ...Δεν είναι, όμως επιπολαιότητα να λέμε κατι που κρατά 15 αιώνες, όπως ο χριστιανισμός,οτι είναι εφήμερο και ανάλογα,ότι δεν έχει ζήσει παρά μόνο στην ιδέα μερικών, να το βλέπουμε σταθερό και διαρκες;...
Είναι υποκειμενικό εννοώ και ατελέσφορο...
Και φυσικα, εκτίθενται, όσοι το κάνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 09:52:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μέσα απο τις λέξεις σου,φίλε elo, γίνεται αντιληπτό, ότι η αλήθεια, δεν ειναι κάποιων και φυσικά, ότι ειναι σταθερή κί οχι ευμετάβλητη, εξαρτώμενη, απο ούριους ανέμους, ή τύχη..Αυτό πιστευω κι εγώ...

-Καλά μέχρι εδώ..το πιστεύεις και σύ , όπως λές τουλάχιστον...αλλα για να δούμε πιο κάτω...
===================================================================

Δεν είναι, όμως επιπολαιότητα να λέμε κατι που κρατά 15 αιώνες, όπως ο χριστιανισμός,οτι είναι εφήμερο και ανάλογα,ότι δεν έχει ζήσει παρά μόνο στην ιδέα μερικών, να το βλέπουμε σταθερό και διαρκες;...
Είναι υποκειμενικό εννοώ και ατελέσφορο...
Και φυσικα, εκτίθενται, όσοι το κάνουν...

-Νάτοοοοοοο....το πήρες πίσω , συμφωνείς στην πρώτη σου διατύπωση και μετά μπάμ..τα παίρνεις όλα πίσωωωωωω.....


Ζεί και υποστασιοποιείται-η θρησκεία σου/σας/τους...- φίλε μου Βαγγέλη μέσα στον δικό σου/σας/τους ψυχικό κόσμο και -ίσως- απαντάει σε δικά σου ερωτήματα αλλα και ανάγκες..με έναν τρόπο μοναδικό και ο οποίος δεν είναι εμφανής στους υπολοίπους και καλά κάνεις ...αλλα ως εδώ...πως άραγε θα πρέπει να στο πούμε για να το καταλάβεις..πώώώώώώωώςςςςςςς???

Εγώ νοιώθω ένα φοβερό συναίσθημα ας πούμε για έναν άλλο άνθρωπο ή για κάτι και αυτό το ζώ , αποτελεί αληθειά μου...αλλα για πές μου κάτι:"Μπορείς εσύ να νοιώσεις αυτό το συναίσθημα για τον ίδιο άνθρωπο ή να καταλάβεις το πως αισθάνομαι εγώ γι'αυτόν???"

Όχι βέβαια...αυτή είναι η απάντηση ΚΑΙ σωστά..

Πίστεψε όπου σου αρέσει και σε κάνει να νοιώθεις όμορφα...κάντο δικαιωμά σου αλλα μέχρι εκεί , τι άλλο θέλεις δηλαδή , σου αποστέρησε κανείς το δικαίωμα του "θρησκεύεσθαι"???

Αλλα δεν είναι εκεί το πρόβλημα...είναι εμφανές αυτό..

soul

Edited by - Εαρινός on 26/01/2010 09:59:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 10:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω ρε φίλε Εαρινέ,πως το καταφέρνεις..Κάτι απο ΚΚΕ μου
θυμίζει...Όπου λέγανε ότι έγινε, κατά το πως τους βόλευε.... Που είδες εσύ, μαναράκι μου, να παίρνω τιποτε απο όσα ειπα, πισω;
Και εκει είναι το πρόβλημα, που ψάχνεις...Δεν μπορείς να μας αποδεχτείς, δίχως ....πρόβλημα...Πρέπει να μας αφήνει κάποιο κουσούρι, ο χριστιανισμός,δεν γίνεται, αν και δικαιούμαστε να πιστεύουμε όπου θέλουμε..
Πρέπει,δλδ, να είμαστε με το ζόρι, προβληματικοί;....Τόσος φασισμός και ρατσισμός;Τόση.....στραβομάρα;
Το καταλαβαίνω, γιατί...Αλλοιώς, θα είμαστε σωστοί και αυτό δεν βολεύει...
Ψάξε το λίγο το θέμα...Ο σωστος άνθρωπος, δεν έχει ανάγκη να μειώνει τον άλλον,τον αφήνει και τον σέβεται...Όποιος αρνείται,έχει αυτός πρόβλημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 19:03:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν ξέρω ρε φίλε Εαρινέ,πως το καταφέρνεις..Κάτι απο ΚΚΕ μου
θυμίζει...Όπου λέγανε ότι έγινε, κατά το πως τους βόλευε.... Που είδες εσύ, μαναράκι μου, να παίρνω τιποτε απο όσα ειπα, πισω;
Και εκει είναι το πρόβλημα, που ψάχνεις...Δεν μπορείς να μας αποδεχτείς, δίχως ....πρόβλημα...Πρέπει να μας αφήνει κάποιο κουσούρι, ο χριστιανισμός,δεν γίνεται, αν και δικαιούμαστε να πιστεύουμε όπου θέλουμε..
Πρέπει,δλδ, να είμαστε με το ζόρι, προβληματικοί;....Τόσος φασισμός και ρατσισμός;Τόση.....στραβομάρα;
Το καταλαβαίνω, γιατί...Αλλοιώς, θα είμαστε σωστοί και αυτό δεν βολεύει...
Ψάξε το λίγο το θέμα...Ο σωστος άνθρωπος, δεν έχει ανάγκη να μειώνει τον άλλον,τον αφήνει και τον σέβεται...Όποιος αρνείται,έχει αυτός πρόβλημα...

Δηλαδή , για να καταλάβω ..

Σε είπε κανείς προβληματικό...?

Απ'οσο ξέρω ...όχι!

Και αν δεν πιστεύω σε βιωματικού χαρακτήρα πράγματα , αυτό σημαίνει ότι δεν σε σέβομαι?

Μάλλον λάθος έχεις καταλάβει και προφανώς γι'αυτό εκνευρίζεσαι...για την ακρίβεια εσύ/εσείς προσπαθείτε να πείσετε για πράγματα , τα οποία δεν ερμηνεύονται και δεν αποδεικνύονται με την λογική αλλα είναι προσωπικά θέματα , βιωματικού χαρακτήρα..και μόνον!

Θα μου πεί δηλαδή -ο οποιοσδήποτε..- πίστευε και μη ερεύνα ή ερευνάτε τας γραφάς???

Φίλε μου , θα κάνω ότι θέλω εγώ και δεν θα μου υποδείξει κανείς -ακόμα και ο θεός...- το τι θα κάνω , πολύ δε περισσότερο κάποιοι άνθρωποι που ότι λένε δεν αποδεικνύεται αλλα αποτελεί προσωπική τους "αλήθεια" και μόνο..!

Εύκολο είναι να το καταλάβεις ... πίστευε αλλα μην προσπαθείς να αποδείξεις τίποτα , για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αποδεικνύονται προσωπικές αισθήσεις ή και "βιώματα"..σου αρκούν εσένα και σε κάθε "πιστό"...το παραπέρα άστο!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 20:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λέω καλέ μου Εαρινέ, ότι εσύ έγραψες πιο πάνω,"Αλλα δεν είναι εκεί το πρόβλημα...είναι εμφανές αυτό.."
Με το ζόρι πρόβλημα, σου λέω, να βρεις...Γιατί δεν δέχεσαι τους άλλους; Μου λές;Το έχεις ψάξει το θέμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Όσο για τα μαμούθ και τους ελέφαντες, ή ότι συγγενές σε ένα ζώο,ξέρεις πως δεν εννοώ τέτοιες εξελίξεις...Λέμε αν έχεις κανένα ζώο,που απο είδος ερπετού μετατράπηκε, μόνιμα σε πετούμενο, ή κάτι άλλο...Τέτοια, έχεις;
Γιατί, ότι έχουμε απο αυτά, είναι παραμυθάκια, που φτιάξαν μεγάλα παιδιά...
Και δεν σου ειπα για 200 χρόνια εξέλιξης, αλλά για χιλιάδες..Κανένα νέο ζώο...Εξαφανίστηκαν κάποια, ναι,αλλά κανένα νέο...Και τόσο σύμπτωση, πια, όλα τα ζώα κάνουν ....στάση εξέλιξης;...

Και όμως φίλε trexagireve η εξέλιξη δεν σταμάτησε ποτέ αλλά συνεχίζεται αργά αλλα σταθερά σε όλο το ζωικό και το φυτικό βασίλειο , υπάρχουν προσαρμογές στις νέες συνθήκες που δημιουργούνται . Από αυτό ισχύει και με τον άνθρωπο πού από ότι διάβαζα πρόσφατα συνεχώς εξελίσσεται και ατονούν ορισμένα χαρακτηριστκά του ενώ βελτιώνονται άλλα . Για παράδειγμα αναφέρθηκε ότι τα σημερινά παιδιά που γεννιουνται έχουν υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης από αυτά των αρχών του περασμένου αιώνα . Επίσης ότι τώρα γεννιούνται περισσότεροι άνθρωποι με δυσχρωματοψία από ότι παλιότερα , και άλλα πολλά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Λέω καλέ μου Εαρινέ, ότι εσύ έγραψες πιο πάνω,"Αλλα δεν είναι εκεί το πρόβλημα...είναι εμφανές αυτό.."
Με το ζόρι πρόβλημα, σου λέω, να βρεις...Γιατί δεν δέχεσαι τους άλλους; Μου λές;Το έχεις ψάξει το θέμα;



Ασφαλώς και δεν είναι εκεί το πρόβλημα και αυτό διότι έχω πεί πεί πάμπολες φορές , ότι έχει δικάίωμα ο καθένας να πιστεύει όπου θέλει και κανένας δεν σου αποστέρησε αυτό το δικαιωμά σου!


Απο την στιγμή λοιπόν που ελεύθερα θρησκεύεσαι αλλα και πολιτεύεσαι ...δεν κατανοώ το λόγο και αυτή την εμμονή να αποδείξεις κιόλας τα πιστεύω σου και αυτό διότι ...αυτά τα θέματα είναι προσωπικά βιωματικού χαρακτήρα και δεν επιδέχονται ορθολογιστικής ανάλυσης και απόδειξης!

Εσένα σε ηρεμεί και σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα ...μια χαρά σου λέω , όπως στο έχω ξανα'πεί..!

Τώρα τα υπόλοιπα τι τα θές και τα συζητάς , για ποιο λόγο ακριβώς , για να μην χάσουν τα προνόμιά τους οι καρεκλο-κένταυροι της Εκκλησίας?

Πάνε αυτοί τελειώσανε φίλε μου .... και τελειώσανε γιατί πλέον η όλη στρατηγική δεν αποδίδει , απέδειδε σε κοινωνίες παλαιότερες χαμηλού μορφωτικού επιπέδου , φοβισμένους ανθρώπους αλλα και κατατρεγμένους ...πλέον έχουν αλλάξει πολλά και οι άνθρωποι έχουν πρόσβαση στην πληροφόρηση αλλα και στην γνώση , διαμορφώνουν μόνοι τους την ζωή τους και δεν τους την διαμορφώνουν κάποιοι επιτήδειοι..!

Στο έχω ξανα-πεί η θρησκεία αποτελεί ενός είδους ψυχαναλυτικό εργαλείο για πολλούς συνανθρώπους μας και το κατανοώ .... να κατανοήσεις όμως και σύ , ότι υπάρχουν και άλλες πηγές όπου μπορούν οι άνθρωποι να απευθυνθούν και απευθύνονται πλέον!

Για τα προβλήματα υγείας υπάρχουν οι γιατροί..

Για τα ψυχολογικά προβλήματα υπάρχουν οι ψυχολόγοι..ψυχίατροι..ψυχοθεραπευτές!

Υπάρχουν οι ειδικοί...ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 00:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός

Για τα προβλήματα υγείας υπάρχουν οι γιατροί..

Για τα ψυχολογικά προβλήματα υπάρχουν οι ψυχολόγοι..ψυχίατροι..ψυχοθεραπευτές!

Υπάρχουν οι ειδικοί...ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ!




Ναι σιγά, αφού υπάρχουν οι παπάδες που είναι δύο σε ένα, κάτι σαν το βινταλ σασούν, που να τρέχεις τώρα να ψάχνεις τον καθενά ξεχωριστά.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 01:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

quote:
Κανένας εδώ πέρα δεν προτίθεται και δεν πρέπει να θίξει τη θρησκεία του trexagireve ή οποιουδήποτε άλλου. Επιμένω να λέω ότι θέματα όπως η ψυχή και ο Θεό ΔΕΝ άπτονται της επιστήμης γιατί απλούστατα δεν μπορούν να μελετηθούν, να μετρηθούν και να αναλυθούν. Επομένως καμία επιστήμη δεν έχει λόγο σε τέτοια ζητήματα. Εξάλλου θρησκεία υπάρχει για να απαντάει στα καίρια υπαρξιακά ερωτήματα του ανθρώπου από που πρόερχεται, τι είναι και ποιος είναι ο σκοπός του στη γη

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ??
Ναι. Πρέπει να αφήνουμε τον κάθε αγράμματο να λέει ότι του κατέβει , και να δηλητηριάζει τις ψυχές των ανθρώπων , και κύρια των παιδιών , με ανύπαρκτους φόβους και δεισιδαιμονίες .


quote:
Αν θέλει ο καθένας πιστεύει ή δεν πιστεύει στον παράδεισο ανεξάρτητα από το τι λέει επιστήμη γιατί απλούστατα δεν έχει λόγο επί του θέματος.

Η επιστήμη δεν ασχολείται με τον παράδεισο γιατί δεν ασχολείται με βλακείες .

quote:
Αν ειπωθεί η ίδια διαδικασία με τα μπλε ανθρωπάκια για την ΨΥΧΗ είναι μια απολύτως σεβαστή θρησκεία.

Η ψυχή δεν είναι αντικείμενο επιστημονικής μελέτης δηλαδή ?
Αν κάποια θρησκεία ισχυριστεί οτι ένας ψυχικά διαταραγμένος είναι δαιμονισμένος , πρέπει να την πάρουμε στα σοβαρά ?
Πλακά κάνεις τώρα ?

quote:
αυτό όμως δεν αποτελεί άρνηση της ύπαρξης της ψυχής,

Μάλλον δεν ξέρεις τίποτα για το τι ισχυρίζεται ο χριστιανισμός επι του θέματος .
Τα ζώα δεν έχουν ψυχή , αρα ο άνθρωπος δεν μπορεί να προέρχεται απο αυτά . Να την πάρουμε κι εδώ στα σοβαρά την θρησκεία ?
Και πως να σεβαστούμε την αποψή της , αφού έρχεται σε αντίφαση με τα γεγονότα ?

Η θρησκεία μπορεί να έχει όποια αποψη θέλει αλλά δεν είναι υπεράνω κριτικής ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΖΗΤΗΜΑ . Και μην ξεχνάς οτι οποια πρόοδος σημειώθηκε τους προηγούμενους αιώνες στη επιστήμη , προέκυψε απο ανθρώπους που όρθωσαν το αναστημά τους και πολέμησαν τα θέσφατα των θρησκειών .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 01:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

IndustrialAngel :

quote:
Κανένας εδώ πέρα δεν προτίθεται και δεν πρέπει να θίξει τη θρησκεία του trexagireve ή οποιουδήποτε άλλου. Επιμένω να λέω ότι θέματα όπως η ψυχή και ο Θεό ΔΕΝ άπτονται της επιστήμης γιατί απλούστατα δεν μπορούν να μελετηθούν, να μετρηθούν και να αναλυθούν. Επομένως καμία επιστήμη δεν έχει λόγο σε τέτοια ζητήματα. Εξάλλου θρησκεία υπάρχει για να απαντάει στα καίρια υπαρξιακά ερωτήματα του ανθρώπου από που πρόερχεται, τι είναι και ποιος είναι ο σκοπός του στη γη

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ??
Ναι. Πρέπει να αφήνουμε τον κάθε αγράμματο να λέει ότι του κατέβει , και να δηλητηριάζει τις ψυχές των ανθρώπων , και κύρια των παιδιών , με ανύπαρκτους φόβους και δεισιδαιμονίες .


quote:
Αν θέλει ο καθένας πιστεύει ή δεν πιστεύει στον παράδεισο ανεξάρτητα από το τι λέει επιστήμη γιατί απλούστατα δεν έχει λόγο επί του θέματος.

Η επιστήμη δεν ασχολείται με τον παράδεισο γιατί δεν ασχολείται με βλακείες .

quote:
Αν ειπωθεί η ίδια διαδικασία με τα μπλε ανθρωπάκια για την ΨΥΧΗ είναι μια απολύτως σεβαστή θρησκεία.

Η ψυχή δεν είναι αντικείμενο επιστημονικής μελέτης δηλαδή ?
Αν κάποια θρησκεία ισχυριστεί οτι ένας ψυχικά διαταραγμένος είναι δαιμονισμένος , πρέπει να την πάρουμε στα σοβαρά ?
Πλακά κάνεις τώρα ?

quote:
αυτό όμως δεν αποτελεί άρνηση της ύπαρξης της ψυχής,

Μάλλον δεν ξέρεις τίποτα για το τι ισχυρίζεται ο χριστιανισμός επι του θέματος .
Τα ζώα δεν έχουν ψυχή , αρα ο άνθρωπος δεν μπορεί να προέρχεται απο αυτά . Να την πάρουμε κι εδώ στα σοβαρά την θρησκεία ?
Και πως να σεβαστούμε την αποψή της , αφού έρχεται σε αντίφαση με τα γεγονότα ?

Η θρησκεία μπορεί να έχει όποια αποψη θέλει αλλά δεν είναι υπεράνω κριτικής ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΖΗΤΗΜΑ . Και μην ξεχνάς οτι οποια πρόοδος σημειώθηκε τους προηγούμενους αιώνες στη επιστήμη , προέκυψε απο ανθρώπους που όρθωσαν το αναστημά τους και πολέμησαν τα θέσφατα των θρησκειών .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 11:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλοί μου άνθρωποι!!!Ένας, ένας, με τη σειρά, όλοι θα πάρετε...Αγαπητέ μου sesostris, λές αυτό που πιστεύω εγώ, όχιτην απόδειξη της θεωρίας της εξέλιης των ειδών..Υποστηρίζουμε το ίδιο,
ότι ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ, ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ...Έτσι δεν είναι;Γιατί, αν είδες καμιά πεταλούδα, να γίνεται...ρινόκερος, να μου πεις......Τι πήρες και το είδες, να μου πεις,όχι τίποτε άλλο...
Φίλε μου Εαρινέ, ποτέ δεν με ενδιέφερε να αποδείξω τίποτε σε κανέναν...Συζητάμε για θέματα θρησκευτικά, δεν αποδεικνυω τι πιστεύω...Εσύ,όμως,γιατί δεν το βλέπεις έτσι;
Φίλε μου think math, λές αγράμματος και προσβάλεις μόνο τον εαυτό σου, γιατί εσυ είσαι ο αγράμματος,αφού δεν δέχεσαι την αλήθεια των πολλών...Αυτή που πιστεύουν το 95% των συνελλήνων σου, αλλά προτιμάς, να πιστεύεις απιθανότητες, όπως οι αγράμματοι....
Φίλη μου aria,στην εποχή μας,αν δεν έχεις ψυχαναλυτή,γκουρού,παράνομο δεσμό και πόρσε, δεν πιάνεις μπάζα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 21:00:07  Εμφάνιση Προφίλ
@ think math, man I'm on your side! και εγώ είμαι υπέρ της εξέλιξης!

Δεν κατάλαβες το παράδειγμα με τα στρουμφάκια που έκανα. Όταν σου λένε ότι υπάρχει κάτι άυλο, αόρατο, που δεν εκμπέμπει κάποια ακτινοβολία, θερμότητα, ήχο κάτι τέλος πάντων που να μπορούν να εντοπίσουν οποιαδήποτε επιστημονικά όργανα, ε ναι τότε η επιστήμη δεν μπορεί να το μελετήσει. Τώρα θα μου πεις γιατί να πιστεύουν σε κάτι που δεν μπορούν να διαπιστώσουν την παρουσία του, θα σου πω πρόβλημά τους αν νιώθουν αυτοί καλύτερα εμένα μου περισεύει. Όταν όμως κάτι μπορεί να το μελετήσει τότε απλώς αυτό που θα μας πει θα είναι αλήθεια και η θρησκεία περνάει σε δεύτερη μοίρα. Προσπάθησα να διαχωρίσω τη μεταφυσική πίστη από την επιστημονική γνώση.Θεωρώ ότι αν υπάρχει σύγκρουση επιστήμης και θρησκείας, υπάρχει επειδή κάποι χρησιμοποιούν ιερά βιβλία ως εγκυρες εγκυκλοπαίδειες κάθε μορφής επιστήμης. Ξαναλέω έχουν δικαίωμα να λένε ότι θέλουν για την ψυχή, όμως την ύλη την κατέχει πολύ καλύτερα η επιστήμη

trexagireve που σπούδασες; στη μεγάλη του γένους σχολή έτος 1756; Στα σοβαρά δε δέχεσαι ούτε την εξέλιξη των ειδών πέραν του ανθρώπου; Κάνε ένα κόπο, να πας σε κανά μουσείο με προϊστορικά ευρήματα πχ στην Κηφισιά στο Γουλανδρή να δεις αρχαία ζώα που δεν υπάρχουν σήμερα γιατί εξαφανίστηκαν, να δεις ενδιάμεσα στάδια της εξέλιξης. Εκτός αν το μόνο που πιστεύεις είναι τα photoshop που δείχνουν Νεφελίμ και λοιπούς συγγενείς. Δεινόσαυροι, μαμούθ, σήμερα δεν υπάρχουν. Η εξέλιξη ΞΑΝΑΛΕΩ δουλεύει πολύ αργά, οι μεταβολές από γενιά σε γενιά είναι αμυδρές, δεν πρόκειται να δεις ένα σκύλο να γενάει δελφίνι αλλά σε εκατομύρια χρόνια μετά, χιλιάδες χιλιάδων γεννήσεις θα διαπιστώσεις διαφορά. Ασφαλώς και στη διάρκεια της ζωής σου ΔΕ θα δεις την εξέλιξη να συμβαίνει τόσο δραματικά. Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις την εξελικτική θεωρία,το λέω πραγματικά τα αντεπιχειρήματα σου είναι απλώς σαθρά και απαντώνται πλήρως

Πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση πώς σκέφτονται οι άνθρωποι. Από τη θρησκεία τους ζητούν ελάχιστες για να μην πω μηδαμινές αποδείξεις αλλά αρνούνται αποδείξεις που βρίσκονται μπροστά τους όταν προκύπτουν από την επιστήμη. Ο ίδιος ο trexagireve δε θέλει να αποδείξει αυτό που πιστεύει. Επίσης, έχετε σκεφτεί όλοι οι πολέμιοι ότι είναι η ίδια επιστήμη που παράγει τεχνολογία που χαίρεστε κάθε μέρα και εξαρτιέται η ζωή σας, και η ζωή όλων μας. Δηλαδή, αμφιβάλλετε ποτέ για το αμάξι, για το κινητό, για το ρεύμα; Μήπως και αυτά στηρίζονται σε θέωρίες που λένε ψέμματα; Και αν ναι γιατί δουλεύουν; Η ίδια επιστημονική μέθοδος είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 22:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Δηλαδή, αμφιβάλλετε ποτέ για το αμάξι, για το κινητό, για το ρεύμα;

Παραδείγματα που έφερες κι εσύ...
Τα κινητά τα απαγορεύουν οι Νευρολόγοι, τα αυτοκίνητα μολύνουν. Το ρεύμα, περιττό, με τόσες εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Εδώ τη θέλω την επιστήμη, να εργάζεται για το κοινό καλό και όχι για τις τσέπες ορισμένων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 22:05:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλοί μου άνθρωποι!!!Ένας, ένας, με τη σειρά, όλοι θα πάρετε...



Φίλη μου aria,στην εποχή μας,αν δεν έχεις ψυχαναλυτή,γκουρού,παράνομο δεσμό και πόρσε, δεν πιάνεις μπάζα...




.....Καλά ρε σύ φίλε Βαγγέλη...αυτό αποτελεί σοβαρή απάντηση και λογικό επιχείρημα ή αδυναμία και εκνευρισμό ελλείψει επιχειρημάτων?

Είσαι σε θέση εσύ να κρίνεις επιστημονικά ευρήματα επιστημόνων , πως και απο πού??

Είσαι σε θέση και έχεις το γνωστικό αλλα και επιστημονικό κριτήριο προκειμένου να διαψεύσεις όλα όσα είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα και όλη η οικουμένη έχει δεχθεί , ομού και οι θρησκευτικοί ηγέτες πλέον που σπουδάζουν ψυχολογία ..κοινωνιολογία και συναφείς επιστήμες?

Ειλικρινά θα περίμενα μια καλύτερη αντιμετώπιση του θέματος απο σένα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 22:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Άσχετο, αλλά να δούμε κι ένα υπόδειγμα τεχνολογίας:

Το Ολυμπιακό καταδυτικό κέντρο στο Πεκίνο. Ελπίζω να είστε φαν των καταδύσεων και της κολύμβησης και να παρακολουθήσατε.
Μέσα δεν έχει ούτε μία λαμπα...
Λοιπόν, όταν ...οι άλλοι τρώγαν βαλανίδια; ή όταν οι άλλοι έφτιαχναν απίθανες κατασκευές ο καλατράβα μας έπιανε τον κ@@λο;
Άσχετο, συνεχίστε να λέτε για την εξέλιξη του ανθρώπου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου IndustrialAngel, ξεπεζεψε καμιά φορά...Δεν καταλαβαίνεις που δεν καταλαβαίνεις, πρέπει να το κάνεις βούκινο;
Λέμε για εξέλιξη, απο είδος σε ειδος, ξέρεις τίποτε;Κι άσε τις π@@@ρίες.....
Εαρινέ, επιμένω,δεν εισαι καλά....Γιατί ρε φιλαρακι, ποιός είσαι εσυ να μου πεις τι θα κρίνω; Κριτική επιτροπή, σαν τον Μουρατίδη, την είδες;Κανένας γιατρός!!!Δεν έχει και ζέστη να το δικαιολογήσω...
Ξεκόλα, λέμε, μάθε πρώτα τι γράφεις και να μιλάς και κόψε τις παπαρδέλες...Δεν έχεις θέσεις..Εγώ ποσωπικά, δεν ξέρω τι πιστευεις...Καταλαβαίνεις ποσο φελλός δειχνεις;Για ...δημόσιες σχέσεις, σε κόβω, τιποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:54:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου IndustrialAngel, ξεπεζεψε καμιά φορά...Δεν καταλαβαίνεις που δεν καταλαβαίνεις, πρέπει να το κάνεις βούκινο;
Λέμε για εξέλιξη, απο είδος σε ειδος, ξέρεις τίποτε;Κι άσε τις π@@@ρίες.....
Εαρινέ, επιμένω,δεν εισαι καλά....Γιατί ρε φιλαρακι, ποιός είσαι εσυ να μου πεις τι θα κρίνω; Κριτική επιτροπή, σαν τον Μουρατίδη, την είδες;Κανένας γιατρός!!!Δεν έχει και ζέστη να το δικαιολογήσω...
Ξεκόλα, λέμε, μάθε πρώτα τι γράφεις και να μιλάς και κόψε τις παπαρδέλες...Δεν έχεις θέσεις..Εγώ ποσωπικά, δεν ξέρω τι πιστευεις...Καταλαβαίνεις ποσο φελλός δειχνεις;Για ...δημόσιες σχέσεις, σε κόβω, τιποτε άλλο...

Εκτίθεσαι με τα όσα λές και με τον τρόπο που τα λές..!

Αναμένω επιχειρήματα και όχι ειρωνικά σχόλια ...αυτά τα κάνουν τα παιδάκια τα οποία αποστερούνται επιχειρημάτων!

Επιθυμώ να δώ τον Βαγγέλη να μου μιλάει με επιχειρήματα και όχι να εκενευρίζεται!

Περιμένω θέσεις σου επί του θέματος και θα απαντήσω με όλο το σεβασμό στο προσωπό σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 00:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :
quote:
Φίλε μου think math, λές αγράμματος και προσβάλεις μόνο τον εαυτό σου, γιατί εσυ είσαι ο αγράμματος,αφού δεν δέχεσαι την αλήθεια των πολλών...Αυτή που πιστεύουν το 95% των συνελλήνων σου, αλλά προτιμάς, να πιστεύεις απιθανότητες, όπως οι αγράμματοι....

Τι ανοησίες είναι αυτές που γράφεις ?
Ποια αλήθεια των πολλών και ποιά αλήθεια των λίγων ?
Εχει να κάνει η αλήθεια με το πόσους την πιστεύουν ή όχι ?
Πλάκα κάνουμε τώρα ?
Τι είναι η αλήθεια . Πολιτικό κόμμα ?
Η αλήθεια αποδεικνύεται απο τα γεγονότα . δεν είναι αποτελεσμα δημοψηφίσματος .


quote:
Φίλε μου IndustrialAngel, ξεπεζεψε καμιά φορά...Δεν καταλαβαίνεις που δεν καταλαβαίνεις, πρέπει να το κάνεις βούκινο;
Λέμε για εξέλιξη, απο είδος σε ειδος, ξέρεις τίποτε;Κι άσε τις π@@@ρίες.....

Οπως σου έχω ξαναεξηγήσει, η θεωρία της εξέλιξης δεν λέει οτι το ένα είδος μετατρέπεται σε άλλο , αλλα που να καταλάβεις ...
Αυτά που γράφεις για πεταλούδες και ρινοκερους ειναι δειγμα της άγνοιας σου επι του θέματος .
Κανένας Βιολόγος δεν λέει τέτοια πράγματα , ούτε τέτοια πράγματα γίνονται .
Αν θέλεις να μάθεις τι λέει η θεωρία της εξέλιξης διάβασε κάποιο σχετικό βιβλίο και μην μας πρήζεις με τις μπουρδες που γράφεις .

IndustrialAngel:

Το ξέρω οτι συμφωνούμε , αλλά δεν δέχομαι αυτό που έγραψες οτι η κάθε θρησκεία μπορεί να λέει οτι θέλει και εμείς πρέπει να το σεβόμαστε .
Αυτό που πρέπει να σεβόμαστε είναι η αλήθεια και η γνώση .
Οχι τις αστηριχτες υποθεσεις των τσοπαναραίων και των μουλάδων της ερήμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 00:38:51  Εμφάνιση Προφίλ
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ ξέρω για την εξέλιξη από είδος σε είδος εσύ δεν ξέρεις trexagireve και προσπαθώ να σε πείσω. Πάντως ρώτησα στα πολύ σοβαρά τι έχεις σπουδάσει.


Η mimosa σχολίασε ότι οι εφευρέσεις που ανέφερα έχουν μειονεκτήματα. Ασφαλώς και έχουν αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι δουλεύουν. Η επιστήμη τεστάρει και επιβεβαιώνει συνεχώς τις θεωρίες της με εφαρμογές. Αυτό κρατήστε από τις εφευρέσεις που ανέφερα. Εξάλλου και τα όποια μειονεκτήματα πάλι μέσω της επιστημονικής μεθόδου θα βρεθούν.


Όσον αφορά τις θέσεις μου, αποδέχομαι πλήρως τις θέσεις της επιστήμης τις οποίες γνωρίζω. Θεωρώ επίσης ότι δεν υπάρχει σύγκρουση με τη θρησκεία.


Αν ειλικρινά θες trexagireve να γίνει διάλογος, θα σου πρότεινα να εφαρμόσουμε τη διαλεκτική μέθοδο

2 ερωτήσεις και περιμένω απάντηση
1.Αποδέχεσαι την πιθανότητα έστω και 1 τοις χιλιοίς να μην ισχύει αυτό που πιστεύεις; Εγώ σου λέω ευθύς αμέσως για μένα ότι το αποδέχομαι.
2.Ο άνθρωπος διέπεται εν γένει από τους ίδιους νόμους που διέπουν την υπόλοιπη φύση; Δηλαδή, η βαρύτητα,η θερμότητα κτλ κτλ επηρεάζουν τον άνθρωπο ακριβώς όπως και του άλλους οργανισμούς;

Edited by - IndustrialAngel on 28/01/2010 00:39:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 01:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φιλέ μου trexagireve φαντάσου την εξέλιξη των ειδών σαν ένα δέντρο, όπου από κάθε κομμάτι κορμού (βάση) ξεκινάει η Χ εξέλιξη του Χ είδους, από αυτό το κομμάτι κορμού κάθε κλαδί και κάθε διακλάδωση επάνω του, είναι η εξέλιξη και η «διαφοροποίηση» του κάθε είδους, και αυτή η διαδικασία συνεχίζει μέχρι το τέλος του δέντρου.

Βέβαια αυτή η περιγραφή είναι πολύ πρόχειρη όπως την γράφω, απλά στο λέω για μια πρώτη εντύπωση, δες μια εικόνα που βέβαια αν την αναλύσεις (διαβάσεις) από την εξελικτική βιολογία θα καταλάβεις καλύτερα..

Edited by - elo on 28/01/2010 01:09:18

Edited by - elo on 28/01/2010 01:14:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 10:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και επαναλαμβάνω, καλοί μου φίλοι, κανένα ειδος που να εξελίχθηκε σε άλλο είδος, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΘΕΩΡΙΕΣ, έχετε να μας αναφέρετε κάτι;
Αγαπητέ μου elo, καταλαβαινω καλά τι εννοείς και έτσι το δέχομαι,κατάλαβες ότι φοβάμαι την πλάνη του ανακριβούς,σίγουρα όλα είναι μια ενότητα,μεριζόμενη σε αυτά τα στελέχη,αλλά,πιστεύω στην σταθερότητα των στοιχείων, αν και ζούμε μια μεγάλη αναταραχή και κανείς δεν ξέρει ποιός και τι είναι τι...Πιστεύω ότι κάθε όν,ζώο, φυτό, πράγμα, έχει μια οριστική θέση, που παίζεται,αλλά, δεν μπορει να μην ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ...Θα καλυφθεί, είτε απο το πρότερο όν, είτε απο άλλο...Δεν υπάρχουν κενά στο αιώνιο και αθάνατο...
Εδώ φίλε, όσο κι αν σου φανεί, όπως κι αν σου φανεί, ισχύει το: "στήτε, στήτε, τις ως ο Θεός ημών;"
Καλέ μου think math, ζούμε λέω, σε μια χώρα, με 10 εκατομμύρια, τοις τύποις αν θές, ορθοδόξους χριστιανούς,η κοινή γνώμη,που λέμε, δεν δικαιούνται να πιστεύουν ότι πάνε καλά;Με το ζόρι ειμαστε ένα τεράστιο φρενοκομείο και σε όλα;Τι μανία είναι αυτή, πια....
Φίλε industrial angel και μένα μου αρέσει η έρευνα, αλλά, όχι σε ότι νάναι...Να υπάρχει κάποια βάση και κάποιο σκεπτικό....Για τις εφευρέσεις,π.χ., που αναφέρεις,είναι το αιώνιο κυνήγι της σκιάς...Δεν φτάνεται ποτέ....Προς την άλλη κατεύθυνση, πρέπει να πάμε....Απο την σιγουριά, που μπορούμε να την κάνουμε ακόμη πιο στέρεη, ώστε να την κατανοήσουμε και να ανέβουμε επιπεδο...Να βασιστούμε σε ότι είναι στέρεο και όχι να αμφιβάλλουμε για τα πάντα...
Κάπου πρέπει να πατάμε...Και νασαι σίγουρος, ότι αν χάσουμε αυτό που πατάμε, θα βρεθούν κάποιοι να μας βάλουν να πατάμε σε κατι δικό τους και τότε, θα ειναι πολύ χειρότερα: Φασισμός και ολοκληρωτικός τρόπος ζωής για όλους και όλα...Θάνατος της ζωής, δόξα των μηχανών...
Τι λές τώρα, να τα γκρεμίσουμε όλα και να τα ξαναχτίσουμε απο την αρχή, όπως πολλοί ευαγγελίζονται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 10:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Trexagireve :
quote:
Και επαναλαμβάνω, καλοί μου φίλοι, κανένα ειδος που να εξελίχθηκε σε άλλο είδος, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΘΕΩΡΙΕΣ, έχετε να μας αναφέρετε κάτι;

ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ :
Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΝ ΕΙΔΟΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΕΙΔΟΣ .
ΜΙΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΙΝΟΚΕΡΟΣ , ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΦΑΛΑΙΝΑ .
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ?

Να σου δώσω μία παραβολη να το καταλάβεις :

Κάποτε γεννήθηκαν δύο διδυμα παιδάκια σε ένα χωριό της Αφρικής οταν ανθούσε το δουλεμπόριο . Κάποια μέρα Δουλέμποροι μπήκαν στο χωριό και άρπαξαν το ένα αδερφάκι και το πήγαν στην Αμερική . Εκει για καλή του τύχη απέκτησε ένα πολύ καλό και πλούσιο αφεντικό που είδε οτι το παιδάκι αυτό ήταν αρκετά έξυπνο και δεν του ταίριαζε η ζωή του δούλου .
Το έστειλε λοιπόν στο σχολείο να μορφωθεί και μετά στο πανεπιστήμιο και το παιδακι τελικά μια μέρα έγινε ένας σπουδαίος καρδιοχειρουργος .
Το άλλο αδερφάκι έμμεινε στο χωριό του στην Αφρική και επειδή ήταν και αυτό έξυπνο έγινε σπουδαίος κυνηγός άγριων ζώων . Συνέχισε να φορά κόκαλα στην μύτη , να φορά δέρματα αντί για ρούχα , και να χορευει γύρω απο τις φωτιές .

Αν κατάλαβες , το ένα παιδάκι είναι η "πεταλούδα" και το Αλλο ο "Ρινοκερος" και η εξέλιξη αφορα την καταληξη των δύο παιδιών στην ζωή .

Και έρχεσαι τωρα εσύ ο τρεχαγύρευε και μας λές :
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ , έχετε δεί ποτέ Αφρικάνο με κοκκαλα στην μύτη και καλαμιές για φόρεμα , να κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς ?
ΟΧΙ. Αρα η εξέλιξη είναι λάθος .

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ( ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ) ΟΥΤΕ Η ΕΞΕΛΙΞΗ λΕΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ .
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ .
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 13:45:41  Εμφάνιση Προφίλ
λεμε , ο θεος δεν δεχεται την εξελιξη ... ΤΕΛΟΣ ... εαν αυριο ερθει και μας πει ΤΗ ΔΕΧΟΜΑΙ (γραψει μια εντολη ακομη ρε παιδι μου σε ενα βραχο ή μας στειλει ενα ΜΜΣ ή ενα email ή παει στο twitter που ειναι και ποιο της μοδας και μας το ανακοινωσει ... τροποι υπαρχουν αλλωστε πολλοι) τοτε θα κανουμε και κλντουμπες απο τη χαρα μας ... ως τοτε ... ομως ΔΕΝ ... απλα πραματα... αντε δε θετε να καταλαβεται !!! φυσικα απορια το εχω εαν η εκκλησια αυριο δεχτει την εξελιξη τοτε οι πιστοι που σημερα λενε τις μλκιες που λενε μετα τι θα λενε ? παλι μλκιες ... σωστο και αυτο !!!

αλλωστε ειναι γνωστο οτι "Η Ελλάδα ξεπερνά σε επίπεδα αποδοχής της εξελικτικής θεωρίας μόνο τις ΗΠΑ και την Τουρκία" ...

με δυο κουβεντες για οποιον θελει να ΑΚΟΥΣΕΙ ...

Η ΓΗ ΓΥΡΙΖΕΙ ... γουσταρετε δε γουσταρετε , το δεχεστε δε το δεχεστε , το κλο σας να βαρατε ... ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ ...

το ιδιο ειναι και η εξεληξη ... θετε δε θετε ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ισως περισσοτερο και απο οσο η γη θα γυριζει ... σε 10 -20 - 100 χρονια θα ειστε οι μλκες που την αμφισβητουσατε ... (ηδη ειστε δηλαδη αλλα ακομη υπαρχει η σχετικη ανοχη - αμαθεια απο την κοινωνια ... οποτε σας δινεται αλλοθι)


ΟΜΩΣ το θεμα ειναι ακριβως το αντιθετο , το τι ΛΕΕΙ Ο ΘΕΟΣ για την εξελιξη και εχουμε ακουσει ενα σωρο μπουρδες ...

μπορει εαν θελει κανεις να μας πει ,
τελικα ο αδαμ και η ευα ηταν παραβολη ? και τελικα ποιο εκανε με λασπη κανενα? και πως μας εκανε κατ ομοιωση και φωτογραφια ? και τελικα ειχαμε δολοφονιες αδερφων και εαν δεν ειχαμε γιατι τα διδασκουμε τι θα μαθει καποιος απο μια δολοφονια ? και πως βγηκαν τα κινεζακια και τα λαπωνακια ? και πως πολλαπλασιαστηκαν ολοι αυτοι ? και ποτε εγινε αυτο ? και ποσους εκανε τελικα 2 , 5 , 123 , 666 ? ποσους ΚΑΙ ΠΟΥ ? παντου ή στην ΕΔΕΜ ? αποδειξεις εχετε ?? και τα απολυθωματα και ολα οσα βρισκουμε τι ειναι ? δοκιμες που εκανε και ΔΕΝ του εβγαιναν και τα πετουσε εδω και εκει για να βρουμε μετα και να πουμε ΝΑ ΕΝ ΣΟΦΙΑ ΕΠΙΟΙΣΕΝ ολα τα σκαρτα στο καιαδα ...

και φυσικα εχουμε καποια ΘΕΙΚΗ απαντηση στο ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΑΝΧΙΑ και ΟΥΡΑ ??? χμμμ γιατι ?????

τεσπα ... τωρα ψαχνουμε απαντηση απο το απολυτο παραλογο ... την πιστη...η ιδια η λεξη αποκλειει απο μονη της την καθε ειδους ΛΟΓΙΚΗ απαντηση ... και οπως βλεπετε ακομη και την ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ...

παντως σας βρισκω πολυ επιμονος και υπομονετικος πρεπει να πω (κατι που το ζηλευω) να θελετε να δειξετε σε εναν παλαιοημερολογητη τα τις επιστημης , αυτοι την καταργιουνται απο το πρωι ως το βραδυ την επιστημη ... γιαυτους μακαρι να ειμασταν στο 500 , ολοι με ρασα και να δοξολογαμε το θεο ... !!!! ... και απο οσο ξερω δεν δεχονται εκτος της επιστημης και αλλα οπως πχ τα χρωματα (και μη πεις κουβεντα γιατι θα σε στειλω στους σφιγμενους να σε σφιξουν λιγο την πιστη σου) ... κατι σα τους ΑΜΙΣ στην αμερικη (εαν το λεω σωστα) αλλα στο χειροτερο .. εκεινοι ειναι ΤΙΜΙΟΙ ενω οι δικοι μας οπως κατσει!!! χαχαχαχαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 28/01/2010 14:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 14:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
και επειδη υπαρχουν και αυτοι που θελουν να μαθουν ή να ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ κατι , οχι υποχρεωτικα να αλλαξουν την πιστη τους ή τα πιστευω τους ...

θυμηθηκα ενα αρθρο απο τα ΝΕΑ και σας το μεταφερω

Λευτέρης Ζούρος: Ομότιμος Καθηγητής Βιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης, Αντεπιστέλλον Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών
Στην Ελλάδα ο Δαρβίνος είναι... σε κατ΄ οίκον περιορισμό
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ: ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ

Το 2009 είναι Έτος Δαρβίνου, συμπληρώνονται 200 χρόνια από τη γέννησή του και 150 από τη διατύπωση της Θεωρίας της Εξέλιξης και ενώ σε διάφορες γωνιές του πλανήτη συνεχίζει να προκαλεί σφοδρές συγκρούσεις, στην Ελλάδα πολλοί την αγνοούν. Ο φόβος του κομματικού κόστους την κρατά μακριά από την εξεταστέα ύλη του σχολείου, όπως σημειώνει, αν και πλέον αποτελεί βάση για την κατανόηση πολλών εφαρμογών της σύγχρονης επιστήμης. Ωστόσο, ελπίζει ότι οι Έλληνες μπορούν και πρέπει να συμφιλιωθούν με την Εξέλιξη.

Ποια τομή επέφερε η Θεωρία της Εξέλιξης;

Απομάκρυνε την ανάγκη του μεταφυσικού για την ερμηνεία του φαινομένου της ζωής.

Τι προσφέρει πρακτικά στον άνθρωπο;

Το ότι οι βασικές λειτουργίες του μικροβιακού και του ανθρώπινου κυττάρου είναι ίδιες μπορεί να κατανοηθεί μόνο μέσα από την εξέλιξη. Αυτή η κατανόηση οδήγησε στη βιοτεχνολογική και βιοϊατρική επανάσταση, αλλά και στην οικολογική αφύπνιση.

Τι θα πρέπει οπωσδήποτε να συγκρατήσει κάποιος από τη θεωρία του Δαρβίνου;

Ο νεοδαρβινισμός εκφράζει την κοινή καταγωγή όλων των μορφών ζωής και τη διαφοροποίησή τους υπό την επίδραση του περιβάλλοντος. Η πηγή της διαφορετικότητας πάνω στη οποία δρα αυτή η διαδικασία είναι η μεταλλαγή, το μικρό αλλά αναπόφευκτο λάθος που γίνεται κάθε φορά που διπλασιάζεται το DΝΑ.

Στην Ελλάδα η διδασκαλία της στην ουσία επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια των δασκάλων. Τι επιπτώσεις έχει αυτό;
Αν υπάρχει η ευχέρεια να μη διδαχθεί κάτι, δεν θα διδαχθεί, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Πώς εξηγείτε την απροθυμία της πολιτείας να την εντάξει στην εξεταστέα ύλη;

Ιστορικοί λόγοι που τους συντηρεί ο φόβος του κομματικού κόστους που ενέχει η προβολή της Θεωρίας της Εξέλιξης στα σχολεία.

Η διδασκαλία της Βιολογίας στα ΑΕΙ αντιμετωπίζει προβλήματα;
Σήμερα, σχεδόν όχι. Μόνο 54% των Ελλήνων συμφωνεί με την Εξέλιξη. Ευθύνεται η άγνοια ή ο συντηρητισμός;

Και τα δύο. Υπάρχει μια βαθιά παρεξήγηση για το πώς επηρεάζει τις μεταφυσικές ανησυχίες του καθενός.

«Ας συμφιλιωθούμε με τον Δαρβίνο» ο τίτλος του τελευταίου σας βιβλίου. Μπορούν οι Έλληνες;

Είναι επιβεβλημένο, αν θέλουμε να ξεπεράσουμε την τεχνολογική και κοινωνική υπανάπτυξή μας. Γιατί ο Δαρβίνος συνεχίζει να προκαλεί σφοδρές συγκρούσεις;

Η φυσική αφαίρεσε τον σκοπό πίσω από τον κεραυνό- κατέστησε τον Δία περιττό. Η σύγχρονη βιολογία, ακολουθώντας τον Δαρβίνο, αφαίρεσε τον σκοπό από τα φαινόμενα της ζωής.

Παρά το γεγονός ότι δεν αμφισβητείται πλέον η ορθότητα της
Εξέλιξης, αρκετοί παραμένουν επιφυλακτικοί. Ο λόγος;

Άλλο το φαινόμενο της εξέλιξης και άλλο η ερμηνεία του. Η άρνηση του φαινομένου είναι εθελοτυφλία. Η αμφισβήτηση της θεωρίας, αν γίνεται με επιστημονικά κριτήρια, είναι υγιής.


Η Εξέλιξη αμφισβητεί τον Θεό;

Η ηλιοκεντρική θεωρία αμφισβητεί τον Θεό; Πριν από 400 χρόνια η ερώτηση αυτή διαίρεσε τον κόσμο. Σήμερα ηχεί αστεία. Το ίδιο θα ηχεί και η ερώτηση για την εξέλιξη στα εγγόνια μας.


Υπάρχει Θεός;

Επ΄ αυτού δεν είμαι αρμοδιότερος από τον οποιοδήποτε.


Η Ορθόδοξη Εκκλησία υποστηρίζει ότι ποτέ δεν καταδίκασε τον Δαρβίνο. Το πιστεύετε;

Δεν τον καταδίκασε, αλλά και δεν τον αθώωσε. Τον έχει σε κατ΄ οίκον περιορισμό χωρίς εισαγγελικό βούλευμα.


Οι σχέσεις πίστης και επιστήμης στην Ελλάδα έχουν αποκατασταθεί;

Δεν θα υπάρξει ουσιαστική αποκατάσταση αν δεν απεξαρτηθεί η Πολιτεία από την Εκκλησία.


Θα προτείνατε σε κάποιον να διαβάσει τα βιβλία του Richard Dawkins;

Ασφαλώς. Ακόμα και αν υπάρχουν σημεία που θα θεωρούσα ακραία, ο προβληματισμός τους είναι υγιής.


Στο τελευταίο του βιβλίο χαρακτηρίζει την άρνηση της Εξέλιξης ανάλογη με την άρνηση του Ολοκαυτώματος. Συμφωνείτε;

Οι λόγοι για την άρνηση της Εξέλιξης μπορεί να είναι ανάλογοι με τους λόγους για την άρνηση του Ολοκαυτώματος, δηλαδή να έχουμε μια ιδεολογική τύφλωση. Οι επικριτές του τον κατηγορούν για επιστημονικό φονταμενταλισμό. Έχουν δίκιο;

«Επιστήμη» σημαίνει «αμφισβητώ, ερευνώ», φονταμενταλισμός σημαίνει «πιστεύω». «Επιστημονικός φονταμενταλισμός» δεν έχει νόημα. Θα μπορούσαν να του προσάψουν κάτι πιο συγκεκριμένο.


Ο «ευφυής σχεδιασμός» έχει επιστημονική βάση;

Απολύτως καμιά. Επί πλέον είναι υποτιμητικός για τον «σχεδιαστή», αφού καμιά μορφή ζωής δεν είναι χωρίς ελαττώματα.


Έχετε διδάξει και στο εξωτερικό. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ελληνικού πανεπιστημίου και το κυριότερο πλεονέκτημά του;

Μειονέκτημα ότι το πανεπιστήμιο δεν εμπνέει πια τον φοιτητή και αποκαρδιώνει τον δάσκαλο. Πλεονέκτημα ότι η κραυγή να ξεφύγουμε προς τα εμπρός μπορεί να μας φέρει πιο πάνω απ΄ ό,τι ήμασταν.


«Η εξελικτική θεωρία έχει αναχθεί σε ένα είδος επιστημονικής θεώρησης του ανθρώπου, όχι μόνο ως βιολογικού, αλλά και ως κοινωνικού όντος».
Γιατί;

Διαπιστώνουμε συνεχώς περισσότερες παραλληλότητες απ΄ όσες υποπτευόμασταν μεταξύ βιολογικής εξέλιξης και εξέλιξης των γλωσσών, των τεχνών, των θρησκειών. Μέσα από τον άνθρωπο συντήκεται και ενοποιείται η βιολογική με την πολιτισμική εξέλιξη.

ΑΠΟ ΤΟ
http://www.alfavita.gr/typos/t4_9_9_814.php

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 28/01/2010 14:35:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 14:23:39  Εμφάνιση Προφίλ
και επειδη καποιοι μας εχουν ζαλισει με τα ποσοστα και το 95% !!!! με ιδιαιτερο ενδιαφερον η τελευταια παραγραφος που απλουστατα μας λεει οτι ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΚΑΝ η θεωριοα στα σχολεια ... φαντασου και να υπηρχε και διδασκαλια δηλαδη

Παρά το γεγονός ότι σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα έχει αποδεχτεί την ορθότητα και τη συμβολή του Δαρβίνου, η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία θεωρεί την θεωρία του συμβατή με τη χριστιανική πίστη και η Αγγλικανική αποδέχεται λανθασμένες εκτιμήσεις του παρελθόντος απέναντι στον Δαρβίνο, η Ορθόδοξη Εκκλησία αρνείται να πάρει θέση.

Βάσει έρευνας που πραγματοποιήθηκε το 2006 από το περιοδικό «New Scientist», σχεδόν οι μισοί Έλληνες αμφισβητούν την εξελικτική θεωρία. Μόνο το 54% συμφωνεί μαζί της, ενώ το 29% υποστηρίζει πως ο Δαρβίνος δεν είχε δίκιο και το υπόλοιπο 18% απλά, δεν γνωρίζει. Σε επίπεδα αποδοχής της θεωρίας του Δαρβίνου η Ελλάδα ξεπερνά μόνο τις ΗΠΑ και την Τουρκία. Ειδικότερα για τις ΗΠΑ, η διαμάχη της εξελικτικής θεωρίας έρχεται σε σύγκρουση μο δημοφιλή «ευφυή σχεδιασμό», σύμφωνα με τον οποίο κάποια ανώτερη μορφή νοημοσύνης κινεί τα νήματα στο Σύμπαν.

Οι Έλληνες μαθητές μέχρι το 1999, με εξαίρεση όσους φοιτούσαν στη Β’ Δέσμη ουδέποτε διδάχτηκαν τη θεωρία της εξέλιξης του ανθρώπου. Μετά το 2000, κανένας μαθητής δεν διδάσκεται όχι μόνο την εξέλιξη του ανθρώπου αλλά και γενικά την εξελικτική θεωρία, υποστηρίζουν οι ακαδημαϊκοί, τονίζοντας ότι ο Δαρβίνος συνεχίζει να προκαλεί συγκρούσεις και αμφισβητήσεις διότι τα θρησκευτικά αισθήματα είναι ιδιαίτερα έντονα. Συνεπώς, η άγνοια και η σύγχυση παρά η διαφωνία προς τις θέσεις του Δαρβίνου καθορίζουν τη θέση των Ελλήνων απέναντι στην εξελικτική θεωρία.

ΑΠΟ ΤΟ
http://tvxs.gr/node/5392/77986

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 15:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και επειδή, πραγματικα μας ζαλίζουν τους Ό@@εις, μερικοί,επαναλαμβάνω, μιλάμε για θεωρία που λέει ότι όλα εξελίχθηκαν απο μια αμοιβάδα, ή ότι όλα εξελίσσονται στο βέλτιστον των ορίων τους;
Γιατί, πολύ μανία να βγούμε αντιθετοι μεταξύ μας και με το ζόρι υπάρχει,αλλά,κάπου να βάλουμε και λίγη αξιοπρέπεια...
Και, φυσικά, δέχομαι απόλυτα, το ότι ο άνθρωπος κι ολα εξελίσσονται προς το καλύτερο, αλλά, όχι ότι θα γίνουν άνθρωποι οι πίθηκοι...Κι επ αυτού, όλοι, Αλέκος!!!!!!Ρε παιδιά, τον Δαρβίνο, τον έχετε ακουστα, ή όχι;
Γιατι εγώ γι αυτόν μιλάω....Εσείς;.....Ψυχή βαθεια!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 15:15:24  Εμφάνιση Προφίλ
Think_Math

quote:
...ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΦΑΛΑΙΝΑ .

Χμ... είσαι σίγουρος;;;

Με το τρεχα.... μιλάς, το ξέχασες;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 17:35:42  Εμφάνιση Προφίλ
ο κύριος καθηγητής στη συνέντευξη που παρέθεσε ο makfor λέει περίπου αυτό που είχα πει και εγώ. Όπως η σύγχρονη αστρονομία δεν είναι αμφισβήτηση του Θεού παρά μόνο στα μυαλά μερικών εκείνης της εποχής έτσι είναι και η εξελικτική.

Η λογική της εξέλιξης είναι ότι μικρές αλλαγές από γενιά σε γενιά, μετά από πολλές χιλιάδες γενεών συσσωρευμένες αλλάζουν τόσο πολύ τις τελευταίες γενιές που ουσιαστικά είναι άλλο είδος από το αρχικό.

Περιμένω απαντήσεις από τον trexagireve ή οποιον άλλο διαφωνεί


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 17:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν λέγεται έκφραση της θεωρίας της εξέλιξης του Δαρβίνου,η βελτιστοποίηση των ειδών,αγαπητέ μου IndustrialAngel, αυτό είναι
εξ ορισμού λογικό και αποδεκτό, κανείς δεν το αμφισβήτησε ποτέ....
Λέμε για ψάρια που γίναν πίθηκοι,πεταλούδες, που βγάλανε λέπια και ξαναβουτήξαν,και λοιπά...Αυτά, λέω, που λέει ο Δαρβίνος, τα ασπάζεστε; Προέρχεστε απο μια αμοιβάδα;Αν ναι....Πρόβλημα σας...
Γιατί εγώ, δεν ..προέρχομαι...
Αντιθέτως, η βελτίωση, εξέλιξη ενός είδους,σε κάτι καλύτερο,ίδιο πάντα, είναι δεδομένο, γι αυτό και είμαστε πάνω στη γή...Αλλά, όχι για κύκλο ζωής, μόνο...Επιτελούμε άλλο ρόλο, οπως και όλη η χλωρίδα και πανίδα....Κι όσο θα μιλάμε για εξέλιξη της ...στρουθοκαμήλου σε χελώνα, δεν θα έχουμε καμία σχέση με τον άνθρωπο....
Για άνθρωπο κανείς;Απο άνθρωπο, προέρχεται άνθρωπος κι απο βόδι, βόδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 19:50:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για άνθρωπο κανείς;Απο άνθρωπο, προέρχεται άνθρωπος....


κι απο βόδι, βόδι...



Έχεις κάτι υπ'οψιν σου???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy