ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 13:05:02  Εμφάνιση Προφίλ
glinaeaa
quote:
Φίλε μου, όταν δημιουργήθηκε η ΓΗ (και κάθε Γη) δεν υπήρχε ΖΩΗ, ούτε DNA, ούτε RNA. Υπήρχα όμως οι ψυχές με την δύναμή τους και μ αυτήν κατάφεραν σιγά-σιγά να δημιουργήσουν την ζωή και να εξελιχθεί.


Σε παραπέμπω σε παλαιότερα ποστ μου για τη σούπα της ζωής(για το πείραμα της οποίας αναπαράγονται οι συνθήκες της νεαρής γης,με υψηλές θερμοκρασίες και ηλεκτρικές εκκενώσεις ώστε τελικά να φτιαχτεί οργανική ύλη) και τα οργανικά μόρια που βρέθηκαν σε μετεωρίτες (τους οποίους ο τρέχα ερμήνευσε ως απόδειξη εξωγήινης ζωής ενώ η αλήθεια είναι πιο ταπεινή, είτε παρέλαβαν οργανική ύλη από εκεί που ξεκίνησαν, από τη ζώνη των αστεροειδών,μεταξύ Δία και Άρη, είτε συντέθηκαν κάτω από την επίδραση της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσσεται με την τριβή κατά την είσοδο τους στη γη και της κοσμικής ακτινοβολίας ) . Τα οργανικά μόρια συνθέτουν τα μακρομόρια της ζωής (RNA, DNA, πρωτεΐνες). Η πρόκληση για τη σύγχρονη επιστήμη είναι εξηγήσει πώς ακριβώς η άβια ύλη κατάφερε να δημιουργήσει οργανικά μόρια. Τα ευρήματα και τα πειράματά μας μέχρι τώρα μας παραπέμπουν σε αυτήν ακριβώς την κατεύθυνση

DPJ10

quote:
Διότι οι δεινόσαυροι υπήρχαν , αγαπητοί χριστιανοί του φόρουμ , χωρίς να συνυπάρχουν τότε με τον άνθρωπο....

Ισχύει η πρόκληση μου να εξηγήσουν τον κόσμο χωρίς να χρησιμοποιήσουν την εξέλιξη. Φυσικά το πιθανότερο είναι να μην ανταποκριθούν. Βεβαία υπάρχει και το ενδεχόμενο να ακούσουμε καμιά εξυπνάδα ότι οι δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν γιατί δε χώραγαν στην κιβωτό του Νώε και να μας πέσουν τα αφτιά. Έχω διαβάσει πολλά τρελά σε σάιτ δημιουργιστών της Αμερικής, όπως το ότι οι κρατήρες του φεγγαριού δεν είναι αποτέλεσμα της πτώσης μετεωριτών αλλά το κατάλοιπο της μάχης του Διαβόλου με τον αρχάγγελο Μιχαήλ... Από εκεί και μόνο μπορείς να καταλάβεις πόσο αστείοι είναι.

Edited by - IndustrialAngel on 15/03/2010 13:06:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 13:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Κοιτα , ως μαθηματικός , γνωρίζω πολύ καλά την αφηρημενη σκέψη και σίγουρα 100 φορές καλύτερα απο σένα , που δεν γνωρίζεις καλά καλά τι σημαίνει .
Δώσε μας έναν ορισμό λοιπόν , για να έχω κάτι να γελάω την υπόλοιπη μέρα ...

Την γνωρίζεις θεωρητικά και την χρησημοποιείς απειροελάχιστα πρακτικά.

Η αφηρημένη σκέψη είναι η ουσία του αντικειμένου.

Στο πρακτικό επίπεδο που σου λέω,είναι να μπορείς να έχεις το νόημα του αντικειμένου χωρίς την εικόνα του,η εικόνα του αντικειμένου είναι το περίβλημά του,αν την αφαιρέσεις θα έχεις την ουσία του αντικειμένου.Αν προσπαθήσεις να το κάνεις αυτό,τότε θα νιώσεις ζαλάδα την πρώτη φορά,επειδή ο εγκέφαλος δέν είναι εξοικειωμένος.

Γνωρίζοντας την ουσία του αντικειμένου μπορείς να μάθεις πράγματα που δέν φαντάζεσαι κάν οτι υπάρχουν.

Με την αφηρημένη σκέψη μπορείς να πάς απο το φυσικό στο υπέρφυσικο, να το καταλάβεις δηλαδή,να αισθανθείς νοητικά οτι υπάρχει.

Edited by - alex22 on 15/03/2010 13:38:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 13:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις χαζέψει εντελώς, IndustrialAngel; Σου γράφω τόσο καιρό,
ότι έχει καταργηθει η θεωρια της εξέλιξης και δεν υπάρχει απόδειξη της εφαρμογής της, εσύ τώρα,μας λές ότι δεν γίνεται τίποτε χωρίς την εξέλιξη; Φέρε μας μια εξέλιξη βρε ποντιε...
Μια..Όχι πολλές, μια, που την είδες;
Στα γαριδάκια μπόζο;...
Και μάλιστα,να φερεις απόδειξη απο τον πιθηκάνθρωπο πρόγονο σου..
Να ξέρουμε πως ήσουν μικρός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 17:38:21  Εμφάνιση Προφίλ
Σου έφερα και δεν τις είδες,Τυφλογύρευε...

Παρέθεσα λινκ για την εξέλιξη της φάλαινας, του αλόγου. Αν έχεις
Μέσα σε αυτά υπάρχουν απολιθώματα. Τα απολιθώματα δείχνουν τη βαθμιαία εξέλιξη που προβλεφθηκε από την εξέλιξη
Άλλα επιχειρήματα υπέρ της εξέλιξης είναι η ομολογία και η αναλογία, που το σάπιο μυαλό σου δεν καταλαβαίνει.
Επίσης έχουμε τη ραδιοχρονολόγηση των ευρημάτων και των πετρωμάτων που υπάρχουν τα ευρήματα.
Μια άλλη απόδειξη είναι η έρευνα του γονιδιώματος και του γενετικού υλικού, που επιβεβαιώνει τη γονιδιακή συσχέτιση μεταξύ των ζώων που θεωρούμε συγγενικά.Τα ζώα των ίδιων "κατηγοριών" έχουνε περισσότερα κοινά γονίδια από τον άλλων.
Αποδείξεις έφερα και το σημαντικότερο εγώ μπορώ να παρουσιάσω μια λογική εξήγηση των φαινομένων. Επίσης, η θεωρία της εξέλιξης βρίσκει εφαρμογή στη σχεδίαση πιο αποδοτικών φαρμάκων και στην μελέτη της πορείας ασθενειών στον πληθυσμό. Και εφαρμογές και στοιχεία. Αν κάτσεις να τα δει ένα ένα θα δει ότι όλα κολλάνε

Εσύ δειλέ και τυφλέ, θα απαντήσεις στην πρόκλησή μου;
Δέχτηκες ή δε δέχτηκες ρε κωλοτούμπα ότι ισχύει η εξέλλιξη στο είδος;


άλεξ22, εγώ από αυτο που διαβάζω καταλαβαίνω ότι αυτο-υπνωτίζεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 18:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά βρε Βιομηχανικέ Αγγελε, θέλεις να μου πεις ότι είσαι τόσο βλάκας,ώστε δεν καταλαβαίνεις, πως η εξέλιξη ζώου,σε βέλτιστο,δεν έχει καμιά σχέση με την εξέλιξη απο είδος σε είδος, όπως λεει η θεωρία τυ Δαρβίνου;
Τον Δαρβίνο, λέω, τον παραδέχεσαι ως επιστήμονα και σωστό,στη θεωρία του περί εξέλιξης των ειδών;Με ακούς;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 19:49:03  Εμφάνιση Προφίλ
D.P.J. 10

quote:
Διότι οι δεινόσαυροι υπήρχαν , αγαπητοί χριστιανοί του φόρουμ , χωρίς να συνυπάρχουν τότε με τον άνθρωπο....

Τι λες άνθρωπέ μου; Είσαι με τα καλά σου; Από πού το βγάζεις αυτό;
Εχεις δει κανένα ζωντανό δεινόσαυρο ή έχεις διαβάσει στην ΠΔ κάτι σχετικό με δεινόσαυρους;

Τόσο εγωισμός πιά;

ΥΓ. Σιγά-σιγά θα μας πεις και συ ότι ο άνθρωπος εξελίχτηκε και ότι δεν έγινε από κοκκινόχωμα και μια ροχάλα του Γιαχωβά.

ΥΓ2. Οι χριστιανοί έχουν κάθε δίκιο να μην δέχονται την εξέλιξη και να θεωρούν ότι είναι ίδιοι με τους πρωτόπλαστους. Αν σκεφτούμε ότι οι πρωτόπλαστοι έγιναν από πηλό (μάλλον κοκκινόχωμα), από το ίδιο υλικό δηλαδή που γίνονται και τα τούβλα, είναι προφανές ότι καμία εξέλιξη δεν έλαβε χώρα μέχρι σήμερα στο συγκεκριμένο χώρο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 20:14:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλά βρε Βιομηχανικέ Αγγελε, θέλεις να μου πεις ότι είσαι τόσο βλάκας,ώστε δεν καταλαβαίνεις, πως η εξέλιξη ζώου,σε βέλτιστο,δεν έχει καμιά σχέση με την εξέλιξη απο είδος σε είδος, όπως λεει η θεωρία τυ Δαρβίνου;
Τον Δαρβίνο, λέω, τον παραδέχεσαι ως επιστήμονα και σωστό,στη θεωρία του περί εξέλιξης των ειδών;Με ακούς;....

Φίλε Τρεχαγύρευε, μια θεωρία την οποία εκ των πραγμάτων λόγω ελλειψεις ειδικών γνώσεων δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε
θα την κρίνουμε με την απλή λογική του πολίτη?
Πόσο λογικό το βρίσκεις αυτό?

Και σε ρωτάω, τολμάμαι να την αμφισβητίσουμε εμείς που είμαστε άσχετοι αλλά δεν τολμάνε τα τοπ επιστημονικά μυαλά του κόσμου?
Εμείς(και εσύ εκ τούτου) είμαστε πιο έξυπνοι ή ακόμα πιο έμπιστοι απο αυτούς?

Περιμένεις δηλαδή μη την μικρή μας δυνατότητα να σκεπτόμαστε λογικά -πόσω μάλλον όταν έχουμε απο πριν σχεδιάγραμμα για το τι πρέπει να πιστεύουμε- να πιστέψουμε την δικιά σου επίκληση στην "λογική" η οποιά βασίζεται στο πουθενά? Ιδού η απορία.


"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 20:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Φίλε Τρεχαγύρευε, μια θεωρία την οποία εκ των πραγμάτων λόγω ελλειψεις ειδικών γνώσεων δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε
θα την κρίνουμε με την απλή λογική του πολίτη?
Πόσο λογικό το βρίσκεις αυτό?

Και σε ρωτάω, τολμάμαι να την αμφισβητίσουμε εμείς που είμαστε άσχετοι αλλά δεν τολμάνε τα τοπ επιστημονικά μυαλά του κόσμου?
Εμείς(και εσύ εκ τούτου) είμαστε πιο έξυπνοι ή ακόμα πιο έμπιστοι απο αυτούς?
Περιμένεις δηλαδή μη την μικρή μας δυνατότητα να σκεπτόμαστε λογικά -πόσω μάλλον όταν έχουμε απο πριν σχεδιάγραμμα για το τι πρέπει να πιστεύουμε- να πιστέψουμε την δικιά σου επίκληση στην "λογική" η οποιά βασίζεται στο πουθενά? Ιδού η απορία.


Δηλαδή ο Σωκράτης,ο Πλάτωνας ο Ηράκλειτος και ολοι αυτοι ήταν άσχετοι,αφού δέν ήχαν πτυχία.Dr Jekyll Mr Hyde καταλαβαίνεις οτι πέφτεις και εσύ στην παγίδα? Ασχολείσαι με το αντικείμενο και όχι με το υποκείμενο.

Οι επιστήμονες είναι γνώστες του τίποτα, όσο και να καμαρώνουν για τα επιτευγματά τους, εξακολουθούν να είναι ένα τίποτα σε σχέση με την πραγματική γνώση γιατί δέν καταλαβαίνουν οτι μέσα στο υποκείμενο είναι όλες οι απαντήσεις(όλα απο εκεί έρχονται), ψάχνουν σε λάθος μέρος,δέν ξέρουν οτι το σύμπαν είναι μια ολογραφική παραίσθηση που δημιουργείται απο τον ανώτερο εαυτό και βιώνεται με τον εγκέφαλο.

Όσο ασχολείται κανείς με το αντικείμενο τόσο πιό μακριά είναι απο την αληθινή γνώση.

Πάνω απ' όλα να πιστεύεις τον εαυτό σου και κανέναν ειδικό "επιστήμονα".

Edited by - alex22 on 15/03/2010 20:57:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 20:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

alex22:
"Η αφηρημένη σκέψη είναι η ουσία του αντικειμένου."

Ωρίστε ?
Ποιά είναι εδώ η έννοια της λέξης "αντικείμενο" ?
Είναι αντικείμενο του φυσικού κόσμου , είναι ανθρώπινο ον , ή και τα δύο ταυτόχρονα ?

quote:
Στο πρακτικό επίπεδο που σου λέω,είναι να μπορείς να έχεις το νόημα του αντικειμένου χωρίς την εικόνα του,η εικόνα του αντικειμένου είναι το περίβλημά του,αν την αφαιρέσεις θα έχεις την ουσία του αντικειμένου.Αν προσπαθήσεις να το κάνεις αυτό,τότε θα νιώσεις ζαλάδα την πρώτη φορά,επειδή ο εγκέφαλος δέν είναι εξοικειωμένος.

Πως γίνεται αυτό ?
Παίρνεις LSD , ή το πετυχαινεις με τον διαλογισμό ?

quote:
Με την αφηρημένη σκέψη μπορείς να πάς απο το φυσικό στο υπέρφυσικο, να το καταλάβεις δηλαδή,να αισθανθείς νοητικά οτι υπάρχει.

Εγώ νομίζω οτι ζείς μία αυταπάτη .
Οσα γράφεις δεν έχουν ούτε ειρμό ούτε λογική .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 21:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Εξάλου ένας "επιστήμονας" δέν είναι τίποτα άλλο απο ένα ρομπότ με καταχωρημένη συγκεκριμένη μνήμη για συγκεκριμένα πράγματα στον σκληρό του,άμα τις αφαιρέσεις αυτές τις μνήμες τότε τί μένει? Προφανώς τίποτα.

Η διαφορά απο ένα ρομπότ είναι μόνο η συνείδηση,η οποία φυσικά είναι μηχανική.Διανοείσαι οτι εμπιστεύεσαι ανθρώπους οι οποιοί έχουν κοιμησμένη συνείδηση και μιλάνε για τόσο σημαντικά πράγματα όπως η καταγωγή του ανθρώπου,αν είναι δυνατόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 21:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
"Η αφηρημένη σκέψη είναι η ουσία του αντικειμένου."

Γιατί γελάς?(λέμε τώρα),απο το ειδικό πάμε στο γενικό,απο το συγκεκριμένο στο αφηρημένο. Το τρίγωνο με τις χ ψ γωνίες γίνεται η έννοια τρίγνωνο που επμπεριέχει όλα τα είδη τριγώνου.Δέν σε καλύπτει αυτό?

quote:
Ποιά είναι εδώ η έννοια της λέξης "αντικείμενο" ?
Είναι αντικείμενο του φυσικού κόσμου , είναι ανθρώπινο ον , ή και τα δύο ταυτόχρονα ?

Πρέπει να αστειεύσαι έτσι? Έχεις σοβαρο πρόβλημα στην αφηρημένη σκέψη,πάλι το πάς στο ειδικό,νομίζω οτι τελικά χρειάζεσαι ειδικό.
Ως αντικείμενο -μεγάλε μαθηματικέ- βάλε ό,τι θέλεις, ένα σπίτι μία μπάλα ένα πρόσωπο,οτιδήποτε τέλος πάντως είναι σκέψη στο μυαλό σου.

quote:
Πως γίνεται αυτό ?
Παίρνεις LSD , ή το πετυχαινεις με τον διαλογισμό ?

Γίνεται με την προσπάθεια,απλά αφήνεις την εικόνα και προσπαθείς να πιάσεις το νόημα της,είναι δύσκολο στην αρχή(για σένα φαντάζομαι είναι ακατόρθωτο).

Edited by - alex22 on 15/03/2010 21:13:29

Edited by - alex22 on 15/03/2010 21:14:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Εγώ νομίζω οτι ζείς μία αυταπάτη .
Οσα γράφεις δεν έχουν ούτε ειρμό ούτε λογική .

Όταν το σώμα μου τραντάζεται απο τις δονήσεις δέν νομίζω οτι είναι αυταπάτη.

Δέν έχουν λογική για σένα που ακολουθείς έναν "μηχανικό υλιστικό" τρόπο σκέψης κάποιος που ακολουθεί έναν "κβαντικό" τρόπο σκέψης τα καταλαβαίνει.

Edited by - alex22 on 15/03/2010 22:02:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 22:22:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλά βρε Βιομηχανικέ Αγγελε, θέλεις να μου πεις ότι είσαι τόσο βλάκας,ώστε δεν καταλαβαίνεις, πως η εξέλιξη ζώου,σε βέλτιστο,δεν έχει καμιά σχέση με την εξέλιξη απο είδος σε είδος, όπως λεει η θεωρία τυ Δαρβίνου;
Τον Δαρβίνο, λέω, τον παραδέχεσαι ως επιστήμονα και σωστό,στη θεωρία του περί εξέλιξης των ειδών;Με ακούς;...

Μα ο λόγος της εξέλιξης είναι ακριβώς η βέλτιστη προσαρμογή στο μεταβαλλόμενο περιβάλλον, δηλαδή η βελτίωση.

Τι σημαίνει είδος; Μια φάλαινα με άκρα και μια φάλαινα χωρίς άκρα σήμερα δε θα εντασσόντουσαν στο ίδιο είδος με την ίδια λογική που ο γάιδαρος και το άλογο είναι δύο διαφορετικά αλλά αρκετά παρόμοια ζώα


Εγώ υπερασπίζομαι τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία η οποία περιέχει πολλά από τα στοιχεία της δαρβινικής, την οποία φυσικά αγνοείς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 22:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω τι εννοείς, με το αν γνωρίζω την σύγχρονη δαρβινική,
ή ότι άλλο προσπαθείς να περάσεις,IndustrialAngel,εγώ σε ρωτάω εδώ και καιρό, αν η θεωρία του Δαρβίνου, καταρρίπτεται ή έχει απόδεξη ισχύς της όπως κι ότι η εξέλιξη απο είδος,σε είδος,είναι άλλο απο την εξέλιξη είδους σε καλύτερο, ή βελτιωμένο είδος, ανάλογα και με το περιβάλλον του, διότι η προσαρμοστικότητα σε περιβάλλον,δεν είναι εξέλιξη, αλλά μετάλλαξη....
Μπαίνουμε σε άλλα χωράφια έτσι,αλλά ρε φιλε,έχεις κανένα ενδιάμεσο κρίκο, ή πρόγονο, όπως λες, που να αποδεικνύουν την θεωρία του Δαρβίνου, περί εξέλιξης απο πρωτοζωα, σε αλλα είδη;Γιατί, εγώ λέω, ότι όλα τα ειδη υπήρξαν ανεξάρτητα και ότι το κάθε ειδος εξελίσσεται στο καλύτερο του, ως λογική συνέχεια...Αλλά,τονίζω, ότι κανένα ζώο, δεν προήλθε απο το άλλο και να συνυπάρχουν....Ελληνικά ξέρεις;
Δεν ξέρω για σένα,φίλε Dr Jeckyl & Mr Hude,αλλά εγώ νοιώθω απλός πολίτης...Εσύ απο ποιά ......δημοκρατια πήρες τα παραπάνω δικαιώματα;Ρε φίλε,η λογική, είναι μία, δεν είναι ανωτέρων και κατωτέρων όντων...Μην μπερδεύεις τα πνευματικά με τα υλικά...
Φίλε Think math, όπως πάντα, έρχεσαι μόνο για το κυνήγι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 22:57:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν ξέρω τι εννοείς, με το αν γνωρίζω την σύγχρονη δαρβινική,
ή ότι άλλο προσπαθείς να περάσεις,IndustrialAngel,εγώ σε ρωτάω εδώ και καιρό, αν η θεωρία του Δαρβίνου, καταρρίπτεται ή έχει απόδεξη ισχύς της όπως κι ότι η εξέλιξη απο είδος,σε είδος,είναι άλλο απο την εξέλιξη είδους σε καλύτερο, ή βελτιωμένο είδος, ανάλογα και με το περιβάλλον του, διότι η προσαρμοστικότητα σε περιβάλλον,δεν είναι εξέλιξη, αλλά μετάλλαξη....
Μπαίνουμε σε άλλα χωράφια έτσι,αλλά ρε φιλε,έχεις κανένα ενδιάμεσο κρίκο, ή πρόγονο, όπως λες, που να αποδεικνύουν την θεωρία του Δαρβίνου, περί εξέλιξης απο πρωτοζωα, σε αλλα είδη;Γιατί, εγώ λέω, ότι όλα τα ειδη υπήρξαν ανεξάρτητα και ότι το κάθε ειδος εξελίσσεται στο καλύτερο του, ως λογική συνέχεια...Αλλά,τονίζω, ότι κανένα ζώο, δεν προήλθε απο το άλλο και να συνυπάρχουν....Ελληνικά ξέρεις;
Δεν ξέρω για σένα,φίλε Dr Jeckyl & Mr Hude,αλλά εγώ νοιώθω απλός πολίτης...Εσύ απο ποιά ......δημοκρατια πήρες τα παραπάνω δικαιώματα;Ρε φίλε,η λογική, είναι μία, δεν είναι ανωτέρων και κατωτέρων όντων...Μην μπερδεύεις τα πνευματικά με τα υλικά...
Φίλε Think math, όπως πάντα, έρχεσαι μόνο για το κυνήγι...

Aντί να κάνεις την προσευχή σου , που κάθονται εστω και σε παίρνουν στα σοβαρά...θέλεις και να μιλάς κιόλας!

Στο είπα και στο άλλο πόστ...


Λυπήθηκε ο θεός το χορτάρι
Γι'αυτό δεν σ'εκανε μοσχάρι.

Πάντως εσένα , ένα είναι σίγουρο...η εξέλιξη δεν σε άγγιξε για κάποιο λόγο...παρέμεινες πρωτόζωο , κάτι σαν τον Βροντόσαυρο...μολονότι εμένα κάτι απο χλωρίδα μου θυμίζεις...σπάνιο φυτό ίσως..φτέρη..γκαζόν???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 23:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

alex22 :

quote:
Οι επιστήμονες είναι γνώστες του τίποτα, όσο και να καμαρώνουν για τα επιτευγματά τους, εξακολουθούν να είναι ένα τίποτα σε σχέση με την πραγματική γνώση γιατί δέν καταλαβαίνουν οτι μέσα στο υποκείμενο είναι όλες οι απαντήσεις(όλα απο εκεί έρχονται), ψάχνουν σε λάθος μέρος,δέν ξέρουν οτι το σύμπαν είναι μια ολογραφική παραίσθηση που δημιουργείται απο τον ανώτερο εαυτό και βιώνεται με τον εγκέφαλο.

Τι λές ρε φίλε !
Δεν ασχολείται η επιστήμη με το υποκείμενο ?
Πλάκα κάνεις ?
Η Ψυχολογία η Ψυχιατρική και οι υπόλοιπες νευροεπιστήμες με τι ασχολούνται ? με την μαγειρική ?
Για ρίξε μια ματια :

http://www.uth.tmc.edu/clinicalneuro/symposium/

Διάβασε να ξεστραβωθείς με τι ασχολειται η επιστήμη και που έχει καταλήξει σχετικά με την συνείδηση και την μελέτη του του εγκεφάλου , και μετά μίλα για την ολογραφική παραίσθηση και τις άλλες ατεκμηρίωτες μπούρδες που γράφεις .

Εχεις έστω και ένα στοιχείο για όσα λές η μόνο την προσωπική σου εμπειριά ?

quote:
σο ασχολείται κανείς με το αντικείμενο τόσο πιό μακριά είναι απο την αληθινή γνώση.
Πάνω απ' όλα να πιστεύεις τον εαυτό σου και κανέναν ειδικό "επιστήμονα".

Η επιστήμη ασχολείται με τον άνΘρωπο πολύ περισσότερο απο οτι νομίζεις .
Απλά είσαι άσχετος με το αντικείμενο και γράφεις βλακείες .
Εμαθες μια κευλόντια κοτσάνα , και το παίζεις παντογνώστης ενώ δεν ξέρεις τι σου γίνεται .

Οσο για το τελευταίο που γράφεις ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ .
Είναι μεσαιωνικός τρόπος σκέψης .


quote:
Εξάλου ένας "επιστήμονας" δέν είναι τίποτα άλλο απο ένα ρομπότ με καταχωρημένη συγκεκριμένη μνήμη για συγκεκριμένα πράγματα στον σκληρό του,άμα τις αφαιρέσεις αυτές τις μνήμες τότε τί μένει? Προφανώς τίποτα.

Η διαφορά απο ένα ρομπότ είναι μόνο η συνείδηση,η οποία φυσικά είναι μηχανική.Διανοείσαι οτι εμπιστεύεσαι ανθρώπους οι οποιοί έχουν κοιμησμένη συνείδηση και μιλάνε για τόσο σημαντικά πράγματα όπως η καταγωγή του ανθρώπου,αν είναι δυνατόν.


Δεν μπορω να το σχολιάσω γιατί είναι μόνο για γέλια .
Εσύ που έχεις ξύπνια συνείδηση οδηγησέ μας στην αλήθεια μεγάλε διδάσκαλε ...
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ...


quote:
Γιατί γελάς?(λέμε τώρα),απο το ειδικό πάμε στο γενικό,απο το συγκεκριμένο στο αφηρημένο. Το τρίγωνο με τις χ ψ γωνίες γίνεται η έννοια τρίγνωνο που επμπεριέχει όλα τα είδη τριγώνου.Δέν σε καλύπτει αυτό?

Εντάξει . Οτι πείς εσύ . ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

quote:
Όταν το σώμα μου τραντάζεται απο τις δονήσεις δέν νομίζω οτι είναι αυταπάτη.
Δέν έχουν λογική για σένα που ακολουθείς έναν "μηχανικό υλιστικό" τρόπο σκέψης κάποιος που ακολουθεί έναν "κβαντικό" τρόπο σκέψης τα καταλαβαίνει.

Εγώ θα σου πρότεινα να βρείς κανένα γκομενάκι να νιώσεις άλλου είδους δονήσεις , γιατί η κευλοντια επιστήμη μπορεί να βαράει κατακέφαλα .
Φιλικά στο λέω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 23:29:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν ξέρω τι εννοείς, με το αν γνωρίζω την σύγχρονη δαρβινική,
ή ότι άλλο προσπαθείς να περάσεις,IndustrialAngel,εγώ σε ρωτάω εδώ και καιρό, αν η θεωρία του Δαρβίνου, καταρρίπτεται ή έχει απόδεξη ισχύς της όπως κι ότι η εξέλιξη απο είδος,σε είδος,είναι άλλο απο την εξέλιξη είδους σε καλύτερο, ή βελτιωμένο είδος, ανάλογα και με το περιβάλλον του, διότι η προσαρμοστικότητα σε περιβάλλον,δεν είναι εξέλιξη, αλλά μετάλλαξη....
Μπαίνουμε σε άλλα χωράφια έτσι,αλλά ρε φιλε,έχεις κανένα ενδιάμεσο κρίκο, ή πρόγονο, όπως λες, που να αποδεικνύουν την θεωρία του Δαρβίνου, περί εξέλιξης απο πρωτοζωα, σε αλλα είδη;Γιατί, εγώ λέω, ότι όλα τα ειδη υπήρξαν ανεξάρτητα και ότι το κάθε ειδος εξελίσσεται στο καλύτερο του, ως λογική συνέχεια...Αλλά,τονίζω, ότι κανένα ζώο, δεν προήλθε απο το άλλο και να συνυπάρχουν....Ελληνικά ξέρεις;

Πρώτον μην ξαναπείς ποτέ τη λέξη πρωτόζωο για να περιγράψεις τον πρόγονο. Είναι εντελώς αδόκιμη για να περιγράψεις αυτό που εννοείς. Πρωτόζωο είναι κατηγορία ευκαρυωτικών (δηλαδή με ευδιάκριτο και σχηματισμένο πυρήνα) μονοκύτταρων οργανισμών. Πρωτόζωα είναι η αμοιβάδα, το πλασμώδιο της ελονοσίας κτλ.

Δεύτερον, η θεωρία του Δαρβίνου έχει συμπληρωθεί και βελτιωθεί. Η σύγχρονη εξελικτική θεωρία περιέχει στοιχεία από την κληρονομικότητα και τη γενετική οι οποίες δεν υπήρχαν την εποχή του Δαρβίνου. Και παραδέξουν ότι ποτέ στη ζωή σου δεν έχεις διαβάσει κανένα σοβαρό σύγχρονο βιβλίο που μιλάει για εξέλιξη. Το ξέρω είναι ακριβά(δεν πουλιούνται σε πακέτα των 20 ευρώ όπως τα βιβλία των ελλαδέμπορων) αλλά από όσο ξέρω στη Λάρισα έχουν ιατρική και κτηνιατρική σχολή. Φαντάζομαι ότι η είσοδος στη βιβλιοθήκη(αν υπάρχει) είναι ελεύθερη.Τουλάχιστον στον πολυτεχνείο που σπουδάζω εγώ είναι. Αν γίνεται πήγαινε στη βιβλιοθήκη τους και προσπάθησε να βρεις σοβαρά σύγχρονα βιβλία για την εξελικτική βιολογία.


Επίσης αν μπορείς να βρεις ένα βιβλίο ζωολογίας γιατί οι όροι "άλλο είδος" και "βελτιωμένο ίδιο είδος" είναι σκοτεινοί και ανύπαρκτοι. Να μάθεις τι σημαίνει ταξινόμηση, τι σημαίνει είδος για να λέμε τα ίδια πράγματα.


Τέλος, αν μπορείς κοίτα και για παλαιοντολογία αλλά αν δεν βρεις δεσμεύομαι ότι μετά το Πάσχα θα έχω στα χέρια μου βιβλίο παλαιοντολογίας (σε φωτοτυπίες γιατί είπαμε είναι πανάκριβα) από ένα φιλαράκι που σπουδάζει γεωλόγος. Δεν ξέρω ακριβώς τους κανονισμούς του φόρουμ, αν επιτρέπετε να ανεβάσω αποσπάσματα αλλά θα τα δούμε εν καιρώ


Μπλέκεις τον όρο εξέλιξη και μετάλλαξη ενώ είναι απόλυτα συνυφασμένοι. Η μετάλλαξη είναι η κινούσα δύναμη του οχήματος της εξέλιξης.Μεταλλάξεις(δηλαδή αλλαγές στο γενετικό υλικό) συμβαίνουν κάθε μέρα. Μεταλλάξεις στα σωματικά κύτταρα δημιουργούν διάφορα φαινόμενα(τερατογεννέσεις,καρκίνους) αλλά δεν κληρονομούνται. Αντίθετα οι μεταλλλάξεις που λαμβάνουν χώρα στα γαμετικά κύτταρα, τα σπερματοζωάρια και τα ωάρια δηλαδή, κληρονομούνται. Μεταλλάξεις έχουν παρατηρηθεί στο ανθρώπινο είδος σε διάφορα γονίδια, ας πούμε το γονίδιο αντοχής στη λακτόζη είναι προϊόν εξέλιξης(μετάλλαξης). Έχω παραπέμψει στο παρελθόν σε τέτοιο λινκ το οποίο δεν είδες. Τέλος πάντων η μετάλλαξη είναι φαινόμενο κεφαλαιώδους σημασίας και στη βιολογία και στην εξελικτική βιολογία. Δεν αναλύεται σε 2 σειρές. Πάντως σε πληροφορώ ότι η αντίληψη σου του όρου είναι εντελώς εσφαλμένη. Δεν είναι μετάλλαξη αυτό που καταλαβαίνεις


Σου έχω δώσει τους ενδιάμεσους προγόνους αλλά είσαι τυφλός είπαμε. Αυτό το μοντέλο που περιγράφεις (ότι τα είδη "βελτιώνονται") εμπεριέχει την εξέλιξη σε μια ευνουχισμένη της μορφή. 2 είδη σε διαφορετικό περιβάλλον "βελτιώνονται" διαφορετικά άρα έχουμε 2 διαφορετικά στελέχη του είδους. Ναι ή όχι;


Αλλά η εξέλιξη από ένα ζώο που ζούσε στη στεριά σε μια φάλαινα που κολυμπάει στη θάλασσα(αυτό τεχμηριώνεται 100% από τα λινκ που παρέθεσα) δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως μία απλή "βελτίωση", αλλά μια επαλληλία πολλών απλών "βελτιώσεων" που μας φτιάχνουν ένα νέο είδος

Ισχύει η πρόκληση να εξηγήσεις τον κόσμο με ένα μοντέλο της επιλογής σου διάφορο της εξέλιξης. Η εξέλιξη τον εξηγεί επαρκώς, εσύ θα πέσεις σε αντιφάσεις ότι μοντέλο και αν υιοθετήσεις...


Πάντως το ότι περάσαμε απο Χριστιανούς που πιστεύανε σε στατικά είδη που ζούσαν σε μια γη 10000 ετών (γιατί τόσο έβγαινε το άθροισμα των ηλικιών των προσώπων της Αγίας Γραφής) σε Χριστιανούς που αποδέχονται την "περιορισμένη εξέλιξη" είναι μια επιτυχία.

Edited by - IndustrialAngel on 15/03/2010 23:32:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 23:35:03  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης άλεξ22, μεγάλοι και τεράστιοι οι αρχαίοι φιλόσοφοι που επικαλείσαι αλλά στηριζόντουσαν μόνο σε 2 όπλα: την πράγματι τρομερή τους σκέψη και την παρατήρηση. Το εργαλείο που τους έλειπε είναι το πείραμα. Η σύγχρονη επιστήμη μας έχει προσφέρει αυτό το θαυμάσιο εργαλείο να ελέγχουμε τις υποθέσεις μας. Οι φιλόσοφοι έκαναν το πρώτο αλλά όχι το τελευταίο βήμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 23:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Τρεχαγύρεβε :
quote:
Φίλε Think math, όπως πάντα, έρχεσαι μόνο για το κυνήγι...

Εγω φίλε μόνο ψάρια κυνηγάω .
Δεν έχω γεράσει τόσο πολύ , για να το γυρίσω στα ... ραδίκια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2010, 23:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχω δική μου βιβλιοθήκη,εδώ και δεκαετίες, φίλε μου,IndustrialAngel,
βιβλία που δεν έχουν πολλοί....Αλλά,δεν μου αρέσει και η περιττή γνώση......Πλέον,ασχολούμαι με πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο...Που πάει ο άνθρωπος...Μόνος του...Δίχως Δαρβινικές θεωρίες που είναι απίθανες, για τη φύση, γιατί θα τρελαίνονταν στις εξελίξεις,αν ήταν τόσο εύκολο γι αυτήν, ή επιστημονικές αναλύσεις...Με ενδιαφέρει να συμπληρώσω, μια εικόνα που έχω κομμάτια της...Αυτό είναι που με απασχολεί και όχι το να κοιτάω κοντόφθαλμα, όπου πάει η όποια επιστήμη...Δεν με έχει πείσει για την χρησιμότητα της...Και φυσικά, άλλο επιστήμη κι άλλο ιατρική,φυτολογία και η γνώση που πρέπει να έχει ο άνθρωπος, για να ζει σε αυτόν τον πλανήτη....Έχεις χαθεί στην μετάφραση, φίλε μου...Διάβασε κι άλλα βιβλία,ελπίζω σύντομα να διαπιστώσεις αυτά που σου γραφω εδώ και καιρό....
Φίλε think math,υπενίσσεσαι κάτι για την ηλικία μου;
Εαρινέ, άντε βόσκα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 00:05:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχω δική μου βιβλιοθήκη,εδώ και δεκαετίες, φίλε μου,IndustrialAngel,

H ανθρώπινη γνώση αυξάνεται με αλματώδεις ρυθμούς, πολλές φορές και με εκθετικούς. Ενδεικτικά

http://www.labspaces.net/96432/Yeast_biology_yields_insights_into_human_knowledge_expansion
Αν έχεις μείνει στα βιβλία μιας δεκαετίας έστω πίσω, έχεις μείνει πολύ πίσω.


Εξάλλου, η ίδια η αντίληψη σου της γνώσης(μαζεύω βιβλία στη βιβλιοθήκη μου) ταιριάζει σε αλχημιστή του Μεσαίωνα ή σε μάγο των βιβλίων του Τόλκιν και όχι σε σύγχρονο επιστήμονα.


Παράλληλα, η άγνοια σου σε κάνει να παρανοείς πράγματα και να μένεις εγκλωβισμένος στις ίδιες καταργημένες πλέον απόψεις...

quote:
υτό είναι που με απασχολεί και όχι το να κοιτάω κοντόφθαλμα, όπου πάει η όποια επιστήμη...Δεν με έχει πείσει για την χρησιμότητα της...Και φυσικά, άλλο επιστήμη κι άλλο ιατρική,φυτολογία και η γνώση που πρέπει να έχει ο άνθρωπος, για να ζει σε αυτόν τον πλανήτη....Έχεις χαθεί στην μετάφραση, φίλε μου...

Τράβα πες σε κανένα γιατρό που έλιωσε παντελόνια και σώβρακα καθιστός στα θρανία 30 χρόνια και είναι υποχρεωμένος να διαβάζει και να παρακολουθεί την επιστήμη του ακόμα και τώρα ότι άλλο ιατρική και άλλο επιστήμη. Τα μπινελίκια που θα σου ρίξει με καλύπτουν. Αν τολμάς πες του, σε προκαλώ....

Την προσφορά και το σκοπό της επιστήμης τους έχω ξανά-αναφέρει μπαίνω στον κόπο να το ξαναπώ:

1. Κατανόηση των αρχών που διέπουν τον κόσμο. Όχι τα καράβια δεν τα σπρώχνει ο Ποσειδώνας και του κεραυνούς δεν τους ρίχνει ο Δίας. Αίτιο και αιτιατό, ποιο είναι ακριβώς το αίτιο και πιο μαθηματικό τύπο ακολουθάει

2. Εκτίμηση του μέλλοντος. Από το απλό δελτίο καιρού ή τον υπολογισμό του χρόνου που θα διανύσει ένα όχημα μια απόσταση με βάση την ωριαία του ταχύτητα μέχρι το πότε θα γίνει λευκός νάνος ο ήλιος ή πότε θα εξαντληθούν τα αποθέματα πετρελαίου


3. Χρήση της γνώσης για να φτιαχτούν διατάξεις που βοηθούν τον άνθρωπο. Αξονική τομογραφία, υπολογιστής, αεροπλάνο, δορυφόροι, ίντερνετ, ηλεκτρικό ρεύμα κτλ κτλ ο κατάλογος δεν τελειώνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 00:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
alex22 -Οι επιστήμονες είναι γνώστες του τίποτα, όσο και να καμαρώνουν για τα επιτευγματά τους, εξακολουθούν να είναι ένα τίποτα σε σχέση με την πραγματική γνώση γιατί δέν καταλαβαίνουν οτι μέσα στο υποκείμενο είναι όλες οι απαντήσεις(όλα απο εκεί έρχονται), ψάχνουν σε λάθος μέρος,δέν ξέρουν οτι το σύμπαν είναι μια ολογραφική παραίσθηση που δημιουργείται απο τον ανώτερο εαυτό και βιώνεται με τον εγκέφαλο
Εξάλου ένας "επιστήμονας" δέν είναι τίποτα άλλο απο ένα ρομπότ με καταχωρημένη συγκεκριμένη μνήμη για συγκεκριμένα πράγματα στον σκληρό του,άμα τις αφαιρέσεις αυτές τις μνήμες τότε τί μένει? Προφανώς τίποτα.
Η διαφορά απο ένα ρομπότ είναι μόνο η συνείδηση,η οποία φυσικά είναι μηχανική.Διανοείσαι οτι εμπιστεύεσαι ανθρώπους οι οποιοί έχουν κοιμησμένη συνείδηση και μιλάνε για τόσο σημαντικά πράγματα όπως η καταγωγή του ανθρώπου,αν είναι δυνατόν.

Βέβαια αυτή είναι η προσωπική σου άποψη, γιατί αν το είχες ψάξει καλύτερα θα είχες δει από την επιστήμη (γνώση) πολλά από αυτά που αναφέρεις…!!

Το Σύμπαν Που Αγάπησα - Η Πλάνη Των Αισθήσεων (1/3)
Το Σύμπαν Που Αγάπησα - Το Ολογραφικό Σύμπαν (1/3)

Έξαλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε και πως ο «εσωτερισμός» έχει χρησιμοποιήσει (με κάθε τρόπο) πολλά από αυτά που έλεγε και λέει η επιστήμη, ειδικά πάνω στην κβαντομηχανική..
Πχ, Κβαντική Θεοσοφία, Κβαντική Μαγεία, Κβαντική Παραφυσική, Κβαντική Μεταφυσική.. κλπ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 00:48:18  Εμφάνιση Προφίλ
Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο που κυκλοφορεί στο τμήμα φυσικής

όταν προσπαθείς να διαβάσεις αλλά περισσότερο χαζεύεις(παίζεις πισί, βλέπεις τηλεόραση κτλ): κβαντικό διάβασμα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 09:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

Φίλοι μου καλή μέρα.
------------------------------------------
IndustrialAngel
Σε παραπέμπω σε παλαιότερα ποστ μου για τη σούπα της ζωής(για το πείραμα της οποίας αναπαράγονται οι συνθήκες της νεαρής γης,με υψηλές θερμοκρασίες και ηλεκτρικές εκκενώσεις ώστε τελικά να φτιαχτεί οργανική ύλη) και τα οργανικά μόρια που βρέθηκαν σε μετεωρίτες (τους οποίους ο τρέχα ερμήνευσε ως απόδειξη εξωγήινης ζωής ενώ η αλήθεια είναι πιο ταπεινή, είτε παρέλαβαν οργανική ύλη από εκεί που ξεκίνησαν, από τη ζώνη των αστεροειδών,μεταξύ Δία και Άρη, είτε συντέθηκαν κάτω από την επίδραση της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσσεται με την τριβή κατά την είσοδο τους στη γη και της κοσμικής ακτινοβολίας ) . Τα οργανικά μόρια συνθέτουν τα μακρομόρια της ζωής (RNA, DNA, πρωτεΐνες). Η πρόκληση για τη σύγχρονη επιστήμη είναι εξηγήσει πώς ακριβώς η άβια ύλη κατάφερε να δημιουργήσει οργανικά μόρια. Τα ευρήματα και τα πειράματά μας μέχρι τώρα μας παραπέμπουν σε αυτήν ακριβώς την κατεύθυνση
-------------------------------------------------
Φίλε μου ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟΝΙΣΕΙ ΑΥΤΟ. Η επιστήμη όμως ερευνά την πορεία και τις αιτίες της εξέλιξης. Δεν μπορεί να εξηγήσεις την αιτία και το ξεκίνημά της. Αυτό ακριβώς είναι το συμπλήρωμα και η ολοκλήρωση της θεωρίας της εξέλιξης.
Όλα αυτά που είπες είναι η φωτιά και ο καπνός. Οι νόμοι της φύσης συνεχίζουν το κάψιμο που υπάρχει σε συνέχεια. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ ΠΟΥ ΑΝΑΨΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ. ΑΥΤΗ η σπίθα ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ, που χωρίς την ψυχή σβήνει κάθε τέτοια φωτιά.
Πάρε ένα ζώο (ή άνθρωπο) και αφαίρεσέ του την ψυχή, θα συνεχίσει να ζει?????????
Και για την νύξη που έκανες το ίσως δηλ να ξεκίνησε η ζωή από εξωγήινους οργανισμούς (από την ζώνη των αστεροειδών), ΚΑΙ εκεί όπου εννοείς αλλά ΚΑΙ σε άλλους πλανήτες το ερώτημα είναι το ίδιο με της Γης. ΠΩΣ ξεκίνησε ΚΑΙ ΕΚΕΙ η ζωή???
Αυτόματα πρέπει να φτάσουμε στην πρωταρχική αιτία.
Αν δεν βάλουμε ΚΑΙ την επιστήμη ΚΑΙ την αρχική σπίθα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ.
Αν και μπορώ να πω ότι εξέλιξη ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ.
---------------------------------

IndustrialAngel
Μπλέκεις τον όρο εξέλιξη και μετάλλαξη ενώ είναι απόλυτα συνυφασμένοι. Η μετάλλαξη είναι η κινούσα δύναμη του οχήματος της εξέλιξης.Μεταλλάξεις(δηλαδή αλλαγές στο γενετικό υλικό) συμβαίνουν κάθε μέρα. Μεταλλάξεις στα σωματικά κύτταρα δημιουργούν διάφορα φαινόμενα(τερατογεννέσεις,καρκίνους) αλλά δεν κληρονομούνται. Αντίθετα οι μεταλλλάξεις που λαμβάνουν χώρα στα γαμετικά κύτταρα, τα σπερματοζωάρια και τα ωάρια δηλαδή, κληρονομούνται. Μεταλλάξεις έχουν παρατηρηθεί στο ανθρώπινο είδος σε διάφορα γονίδια, ας πούμε το γονίδιο αντοχής στη λακτόζη είναι προϊόν εξέλιξης(μετάλλαξης). Έχω παραπέμψει στο παρελθόν σε τέτοιο λινκ το οποίο δεν είδες. Τέλος πάντων η μετάλλαξη είναι φαινόμενο κεφαλαιώδους σημασίας και στη βιολογία και στην εξελικτική βιολογία. Δεν αναλύεται σε 2 σειρές.
----------------------
Σωστό αλλά όπως βλέπεις και εσύ αυτά είναι αποτελέσματα της έρευνας για τις διαστάσεις και τις κατευθύνσεις που παίρνει η φωτιά, και τα αποτελέσματα οφείλονται στα εμπόδια που βρίσκει (και το πώς τα υπερπηδάει) και για τα πρόσφορα εδάφη (που ακολουθεί).
Στο σχέδιο αυτό πρόσθεσε και την αρχική σπίθα και θα έχεις όλη την αλήθεια.
Α, και κάτι άλλο προς όλους: ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, δεν είναι κακό.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 10:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Η ανθρωπότητα είναι ένα τεράστιο κτήνος, ανόητα ή αμετανόητα υποκριτικό σκληρό και αδυσώπητο, ένα κτήνος επικίνδυνο και ηλίθιο, στο οποίο δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσει κανείς να διδάξει οτιδήποτε.

Ηράκλειτος.

Κάτι ήξερε και αυτός.Φαντάζομαι αμα έβλεπε εσάς η γνώμη του θα ήταν ακόμα χειρότερη.

Edited by - alex22 on 16/03/2010 10:34:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 10:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

--------------------
alex22

Η ανθρωπότητα είναι ένα τεράστιο κτήνος, ανόητα ή αμετανόητα υποκριτικό σκληρό και αδυσώπητο, ένα κτήνος επικίνδυνο και ηλίθιο, στο οποίο δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσει κανείς να διδάξει οτιδήποτε.

Ηράκλειτος.
Κάτι ήξερε και αυτός.Φαντάζομαι αμα έβλεπε εσάς η γνώμη του θα ήταν ακόμα χειρότερη.
-----------------------
Μπορείς να κάνεις επεξήγηση επ αυτού??????????

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 10:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι ίδιον της νεότης,η αφέλεια,φίλε IndustrialAngel, να πιστεύει,δλδ, ότι αυτή, βλέπει, καλύτερα, απο όσους προηγήθηκαν...Η εξέλιξη της κοινωνίας μας,είναι φυσιολογική,δεν είναι τόσο ταχύτατη, όσ την φαντάζεσαι...Αργά πάμε,αλλά, μάθαμε να χαίρομαστε τα επιτεύγματα μας, περισσότερο απο όσο,τους αξίζουν και να τα χρησιμοποιούμε, ιδιοτελώς, έως κορεσμού....
Η επιστήμη σου, φίλε μου, βασίστηκε παρα πολύ σε αλχημιστές του Μεσαίωνα....Ψάξε το λίγο, θα εκπλαγείς, με το τι ρόλο παίξανε στην επιστήμη οι αλχημιστές και οι κομπογιανίτες...Για να μην έχεις την επιστήμη και πολύ περι υψηλού επιπέδου και καταγωγής...
Ο Δαρβίνος σου, παράδειγμα..Ήταν επιστήμονας;Όχι,φυσιοδίφης, ήταν ο άνθρωπος,γυρνούσε τον κόσμο, παρατηρώντας,την χλωρίδα και την πανιδα...Για σένα έγινε επιστήμονας...
Τον έκανες θεό, δεν έγινε..Τον λάτρεψες,δεν είπε κατι σωστό.Για την ακρίβεια,όχι απλά δεν αποδείχτηκε, αλλά, όλες οι σύγχρονες ανακαλύψεις, διαφωνούν, με όσα υπέθεσε με την θεωρια του...
Γι αυτό,εσύ είσαι υποκειμενικός και νεοτεριστής και γώ νηφάλιος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 12:37:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχω δική μου βιβλιοθήκη,εδώ και δεκαετίες, φίλε μου,IndustrialAngel,
βιβλία που δεν έχουν πολλοί....Αλλά,δεν μου αρέσει και η περιττή γνώση......Πλέον,ασχολούμαι με πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο...Που πάει ο άνθρωπος...Μόνος του...Δίχως Δαρβινικές θεωρίες που είναι απίθανες, για τη φύση, γιατί θα τρελαίνονταν στις εξελίξεις,αν ήταν τόσο εύκολο γι αυτήν, ή επιστημονικές αναλύσεις...Με ενδιαφέρει να συμπληρώσω, μια εικόνα που έχω κομμάτια της...Αυτό είναι που με απασχολεί και όχι το να κοιτάω κοντόφθαλμα, όπου πάει η όποια επιστήμη...Δεν με έχει πείσει για την χρησιμότητα της...Και φυσικά, άλλο επιστήμη κι άλλο ιατρική,φυτολογία και η γνώση που πρέπει να έχει ο άνθρωπος, για να ζει σε αυτόν τον πλανήτη....Έχεις χαθεί στην μετάφραση, φίλε μου...Διάβασε κι άλλα βιβλία,ελπίζω σύντομα να διαπιστώσεις αυτά που σου γραφω εδώ και καιρό....


Φίλε think math,υπενίσσεσαι κάτι για την ηλικία μου;


Εαρινέ, άντε βόσκα...


Δεν υπαινίσσεται τίποτα για την ηλικία σου , αλλα για την βλακεία σου...και για την βιβλιοθήκη σου , που φαντάζομαι τι θα περιέχει...

Ρε τι πάθαμε..

Τρεχα-γύρευε vs Επιστήμης ...σημειώσατε 98-0...

Να εγκαταλειφθεί άμεσα η επιστήμη , έχουμε την παγκόσμια γνώση πλέον , την Τρεχα-γύρευε...για όλα τα ερωτήματα και αναζητήσεις ...

Σου έχει κάνει το θυμιατό το κεφάλι σου κουρούμπελοοοο!!!!

soul

Edited by - Εαρινός on 16/03/2010 12:40:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 12:54:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είναι ίδιον της νεότης,η αφέλεια,φίλε IndustrialAngel, να πιστεύει,δλδ, ότι αυτή, βλέπει, καλύτερα, απο όσους προηγήθηκαν...Η εξέλιξη της κοινωνίας μας,είναι φυσιολογική,δεν είναι τόσο ταχύτατη, όσ την φαντάζεσαι...Αργά πάμε,αλλά, μάθαμε να χαίρομαστε τα επιτεύγματα μας, περισσότερο απο όσο,τους αξίζουν και να τα χρησιμοποιούμε, ιδιοτελώς, έως κορεσμού....
Η επιστήμη σου, φίλε μου, βασίστηκε παρα πολύ σε αλχημιστές του Μεσαίωνα....Ψάξε το λίγο, θα εκπλαγείς, με το τι ρόλο παίξανε στην επιστήμη οι αλχημιστές και οι κομπογιανίτες...Για να μην έχεις την επιστήμη και πολύ περι υψηλού επιπέδου και καταγωγής...
Ο Δαρβίνος σου, παράδειγμα..Ήταν επιστήμονας;Όχι,φυσιοδίφης, ήταν ο άνθρωπος,γυρνούσε τον κόσμο, παρατηρώντας,την χλωρίδα και την πανιδα...Για σένα έγινε επιστήμονας...
Τον έκανες θεό, δεν έγινε..Τον λάτρεψες,δεν είπε κατι σωστό.Για την ακρίβεια,όχι απλά δεν αποδείχτηκε, αλλά, όλες οι σύγχρονες ανακαλύψεις, διαφωνούν, με όσα υπέθεσε με την θεωρια του...
Γι αυτό,εσύ είσαι υποκειμενικός και νεοτεριστής και γώ νηφάλιος...


ΩΠ!!!

Βάστα και μην είσαι μετριόρφων...

Για την ακρίβεια η νηφαλιότητα προσωποποιημένη είσαι...ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ!

Αλήθεια , παθαίνεις διαλήψεις και δεν θυμάσαι τι λές και πως βρίζεις και ειρωνεύεσαι συνέχεια και πως έχεις παραμείνει στην εποχή του μεσαίωνα???

Άλήθεια , αυτό το εργαλείο που χρησιμοποιείς για να μας τα πρήζεις με τις απείρου κάλλους βλακείες σου , οι Παλαιο-ημερολογίτες το έφτιαξαν???

Κομπιούτερ..ίντερνετ..φόρουμ..λειτουργικά συστήματα...κλπ...κλπ???

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και οργανισμοί , που δεν εξελίχθηκαν ποτέ και σύ ανήκεις σ'αυτούς ...μικρός εγκέφαλος-ερπετοειδής-...αργόστροφος...κάτι σαν τους "μουντζούρηδες" τους θυμάσαι???

Και βέβαια τους θυμάσαι...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 13:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πειράζει που ειμαι και πολύ μυαλό, πειράζει;Θα μου πάθεις τίποτε, καλέ μου...Και ποιός θα μας διασκεδάζει, τόσο ..κατατοπιστικά,οπως εσύ;Θα σκάσεις, βρε ...σκασμένο!!!..Ηρέμησε...
Για να ησυχάσεις,όλοι μαζί είμαστε, ότι κι αν κάνουμε, όλοι μας θα πάοθυμε τα ίδια,δεν κερδίζω εγώ τιποτε παραπάνω....
Ζούμε στον ίδιο πλανήτη, είμαστε μια κοινωνία,εσύ δεν το έχεις αντιληφθει ακόμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy