ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:14:38  Εμφάνιση Προφίλ
makfor

quote:
οσο αφορα την ευθανασια , ειναι επισης δικαιωμα του ασθενη να το ζητησει

Φίλε μου, σαφώς είναι δικαίωμά του να το ζητήσει και προφανώς είναι (συνήθως) απόλυτα δικαιολογημένη μια τέτοια αίτηση.

Από την άλλη όμως υπάρχει το πρόβλημα ότι η ίδια η διαδικασία δεν είναι αυτοκτονία, καθώς δεν βάζει ο ίδιος τέρμα στη ζωή του αλλά βάζει κάποιον τρίτο να το κάνει. Οπότε ούτε νομικά αλλά ούτε ουσιαστικά έχουμε αυτοκτονία αλλά ανθρωποκτονία. Ο νόμος την αντιμετωπίζει όμως μάλλον με ασάφεια, καθώς τη χαρακτηρίζει πλημμέλημα (και όχι κακούργημα όπως την ανθρωποκτονία) και την τιμωρεί με φυλάκιση (και όχι με κάθειρξη όπως την ανθρωποκτονία) αλλά χωρίς να ορίζει τα ελάχιστα όριά της, αφήνοντάς τα στην κρίση του Δικαστή.

Κατά τη γνώμη μου, η απόλυτη νομιμοποίηση της ευθανασίας θα δημιουργήσει τεράστια νομικά και κοινωνικά προβλήματα, ενδεχομένως άλυτα. Για παράδειγμα, θα μπορεί χωρίς ενδοιασμό ή το φόβο της τιμωρίας, ο οποιοσδήποτε να δολοφονεί έναν βαριά (ή λιγότερο βαριά) ασθενή, για ιδιοτελείς σκοπούς, επικαλούμενος "παράκληση" ή "επιθυμία" του τελευταίου.

Από την άλλη όμως, θα πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστή η επιθυμία του βαριά ασθενή να θέλει να τερματίσει τη (ουσιαστικά τερματισθείσα) ζωή του, προκειμένου να προφυλάξει την αξιοπρέπειά του και να αποφύγει την ταλαιπωρία που δε συνοδεύεται από αντίστοιχη ελπίδα βελτίωσης.

Θεωρώ πως το θέμα της ευθανασίας είναι πολυσύνθετο και πολύπλοκο και δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται επιφανειακά και οπωσδήποτε όχι με τη γνωστή ελαφρύτητα στην οποία μας έχουν συνηθίσει οι γνωστοί χριστιανοί αρλουμπολόγοι του παρόντος φόρουμ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:18:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρωτάς τα αυτονόητα

Γιατί ΔΕΝ είχαν γίνει τα πειράματα για να το αποδείξουν. Όταν με το καλό αποδειχτεί κάτι τότε το μαθαίνουν οι επιστήμονες, τότε το μαθαίνουμε και εμείς. Δεν μπορούν να καμπυλώσουν το χωροχρόνο και να μάθουν κάτι πριν συμβεί



Θες να πεις πως η τύχη ενός ασθενούς ανθρώπου, εξαρτάται από το κατά πόσο η επιστημονική κοινότητα, στο πέρασμα του χρόνου, έχει προοδεύσει ώστε τα πειράματά της να είναι ικανά να καταγράψουν "πως ο ασθενής νιώθει και επικοινωνεί με τον τρόπο του";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Ψηλέ, δεν τους σκότωναν όλα αυτά τα χρόνια, πριν γίνει η καταγραφή. Μπορείς να το καταλάβεις αυτό το πράγμα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:46:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλέ, δεν τους σκότωναν όλα αυτά τα χρόνια, πριν γίνει η καταγραφή. Μπορείς να το καταλάβεις αυτό το πράγμα;


Βρε, τι φοβάσαι να μου απαντήσεις;;
Θα σου τραβήξει κανείς το αφτί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 02:03:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλέ σου λένε τους κρατάνε και περιμένουν να ξυπνήσουν. Απλώς δεν ξέρανε μέχρι σήμερα αν αντιλαμβάνονται το περιβάλλον.

Με τη λογική σου να χρεώσουμε στην επίστημη ότι αργεί να βγάλει φάρμακα και πεθαίνουν οι άνθρωποι στο μεταξύ. Δηλαδή ο πατριώτης μας ο Παπανικολάου φταίει που δεν ανακάλυψε το τεστ νωρίτερα...


Πες μας τι συμπέρασμα θες να βγάλεις από την αρχή. Αφού ότι και να σου πούμε εσύ θες να βγάλεις ένα συμπέρασμα.Τροποποίησε όλες τις φάσεις τις συλλογιστικής πορείας ώστε να βγαίνεις εκεί που θέλεις.Θες ντε και καλά να τους σκοτώνανε. Κάνε μωρέ εκεί ένα λογικό άλμα θεώρησε ότι έτσι είναι( πώς λέμε στα μαθηματικά έστω χ) και το έβγαλες. Άντε ρίχτο να ικανοποιηθείς ότι μας την είπες. Και σημείωσε το και στο βιβλίο που κρατάς με τις καλές πράξεις σου για να έχεις να δείχνεις την Ώρα της Κρίσης

Makfor

ακριβώς αυτά τα λυπηρά γεγονότα με έχουν κάνει να βλέπω με θετικό μάτι τη θρησκεία. Γιατί έχω δει ότι βοηθάει τους ανθρώπους. Και δεν τα βάζω με τη χριστιανική θρησκεία ούτε και καμία άλλη θρησκεία αλλά με την αντίληψη και τις ερμηνείες που βλέπω από μερικούς μεγαλοχριστιανούς.

Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 02:04:08

Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 02:04:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε φίλε makfor, δεν γινεται να μην φορτώνεις στους άλλους και ειδικά στους χριστιανους την απίστευτη ελαφρύτητα του χαχαχούχα σου;Επειδή εσύ τα βλέπεις ελαφριά,πάει να πει ότι έτσι τα βλέπουμε κι εμείς;
Δεν αφήνεις τον άλλο, κάν να έχει δική του πορεία,τον καθορίζεις, πιστεύεις ότι θέλει,του το καθορίζεις και του λές ότι εσένα βολεύει...Δεν γίνεται διάλογος, έτσι, αλλά μπάχαλο,γήπεδο....
Είπα γήπεδο και θυμήθηκα τον IndustrialAngel...Φίλε μου,βιομηχανικός άγγελος,είναι το νίκνέιμ σου,δεν θα μας μάθεις και αγγλικά...Είναι, λοιπόν, το "είδος" σου,ένα προιόν της εποχής μης, αυτό έγραψα...Όσο για το γήπεδο,είναι οι κουβέντες που κανουν στο γήπεδο, αντίπαλοι οπαδοί, όπως γράφουν πολλοί εδώ μέσα,διαφωνείς,ότι έτσι γράφεις κι εσύ;
Τι να σου πω ρε φίλε Kostakis, δλδ, δεν ξέρεις ότι διώκεται ποινικά και ψυχιατρικά θεωρείται πάθηση, η προσπάθεια αυτοκτονίας;Να μάθεις αγόρι μου κα μετά τα λέμε...Μην λέμε χαζομάρες, έτσι για να ξοδεύουμε χρόνο...
Αγαπητή μου aria,είσαι υπέρ να σκοτώνουν ανθρώπους,σαν ζώα, μόλις γεράσουν, ήτοι, πέσουν σε κώμα, ή κάτι συναφές, αλλά το σώμα κρατιέται στη ζωή;...Γιατί εγώ, προσωπικά και η θρησκεία μου, λένε ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ΑΦΑΙΡΈΣΕΙ,ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΦΤΙΑΞΕ Ο ΙΔΙΟΣ...
Μπορουμε να έχουμε την άποψη μας;
Το αντέχει ο φασισμός μερικών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Τι να σου πω ρε φίλε Kostakis, δλδ, δεν ξέρεις ότι διώκεται ποινικά

Όχι, δεν το ξέρω και γι αυτό σου ζήτησα το Νόμο. Είναι δύσκολο να τον προσκομίσεις; αν ναι, πες το μου, αν όχι, περιμένω. Αν δεν ξέρεις που να τον βρεις, κανένα πρόβλημα.

quote:
και ψυχιατρικά θεωρείται πάθηση

Δε μίλησα για το ψυχιατρικό μέρος, είναι άλλη ιστορία...

quote:
Να μάθεις αγόρι μου κα μετά τα λέμε

Μα αυτό προσπαθώ, αλλά δε με βοηθάς. Μάλλον σε λάθος διδάσκοντα απευθύνθηκα.

quote:
Μην λέμε χαζομάρες, έτσι για να ξοδεύουμε χρόνο...

Αν αδυνατείς να απαντήσεις στο απλό αίτημα "ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΝΟΜΟ", πες το. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις νομολογία, ούτε εγώ ξέρω, αλλά δεν την επικαλούμαι κιόλας ως επιχείρημα.
Επομένως, περιμένω....

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δυστυχώς αγαπητέ μου Kostakis, όταν ο άνθρωπος παίζει με τις λέξεις, σημαίνει ότι δεν έχει επιχειρήματα κι επειδή τα καταλαβαίνω εύκολα αυτά, πές μου κι εσύ, είσαι σύμφωνος με νόμιμες αυτοκτονίες, ή όχι;
Γιατί, ξέρεις ότι άμα βγει ο νόμος, επαναλαμβάνω, θα γινουν πολλά απο τα "παραθύρια" του...Είσαι υπερ του να τα ζήσουμε, χάρην δήθεν δημοκρατίας και δικαιώματος στον θανατο;Τότε ο ναρκομανής,γιατί καταδικάζεται, που είναι και ασθενής κι όλας;
Δες τι λέμε....Σκέψου ήρεμα και τα ξαναλέμε...Μην κάνεις λάθη...
Νόμος και ψυχιατρική αντιμετώπιση, περι αυτοκτονιών, υπάρχει στο γκούγκλ, ψάξε το...Να μην λές ότι σου περνάω δικά μου...

Και μην ξανακάνεις το λάθος και με πεις διδάσκοντα....Εγώ κάτι προβατα βοσκάω εδώ πιο κάτω...Και ψάχνω, ψάχνω φίλε μου,την αλήθεια...Όχι την δική μου, την...δική της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 13:06:39  Εμφάνιση Προφίλ
πρώτον ΔΕΝ έχει νόημα να απαγορεύεται η αυτοκτονία, γιατί ο παράνομος έχει αφήσει το μάταιο τούτο κόσμο και έχει πάει να βρει το δημιουργό του. Μόνο η απόπειρα και η συνέργια τιμωρείται. Εσύ επιμένεις ότι απαγορεύεται. Δηλαδή τι τους κάνουν τους νεκρούς σύμφωνα με το νόμο;Τους ανασταίνουν και τους εκτελούν για να μάθουν να μην το ξανακάνουν στην επόμενη ζωή;


Κωστάκη μην κάνεις λάθη. Λάθος είναι να διαφωνείς με τον τρεχαγύρευε που έχει άμεση επικοινωνία με το Θεό. Υπάρχουν απόψεις και υπάρχει και η ΑΠΟΨΑΡΑ του τρέχαγυρευε. Μιλάει με το Θεό και ξέρει ακριβώς τι θέλει να κάνουν οι άνθρωποι. Στο κινητό του έχει 2 τηλέφωνα: Chuck Norris και Θεός. Τώρα μη με ρωτήσεις ποιον έχει βάλει πρώτο δεν ξέρω.
Ξεχνάει όμως ότι ο Θεός του τού είπε ότι Χριστός είναι ο συνανθρωπός του. Τον φτιάχνει να υποφέρουν οι άνθρωποι. Δεν του έχει συμβεί να υποφέρει δικός του άνθρωπος και δεν ξέρει τι σημαίνει. Πρόβλημα των υπολοίπων.Αυτό κατάλαβε ο τρέχαγυρευε ότι ζητάει ο Θεός αυτό θα γίνεται.Τέλος. Δε βρίσκεις κάθε μέρα άνθρώπους που μιλάνε με το Θεό. Και ο Bush με το Θεό μίλαγε και του είπε να σκοτώνει τα παιδάκια στο Ιράκ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 13:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
πές μου κι εσύ, είσαι σύμφωνος με νόμιμες αυτοκτονίες, ή όχι;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ για την αυτοκτονία (κάτι απολύτως λογικό, αφού δεν μπορείς να δικάσεις το νεκρό), αλλά και η ανεπιτυχής ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ δε διώκεται ποινικά.
Αν λοιπόν εννοείς αυτές τις μορφές, το νομικό πλαίσιο είναι σαφές και σωστό ως προς τη θεωρία του.
ΑΝ αναφέρεσαι σε ευθανασία ή υποβοηθούμενη αυτοκτονία, τότε η δική μου θέση είναι ότι πρόκειται περί πολύ λεπτού ζητήματος, που ίσως θα έπρεπε να είναι προαπαιτούμενο στον ιατρικό φάκελο κάθε πολίτη, ως προς τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες (χτύπα ξύλο) θα δεχόταν κάτι τέτοιο, εφόσον δεν ήταν ικανός να το εκφράσει από μόνος του. Προς το παρόν όμως και με δεδομένες τις παρούσες συνθήκες, ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω με ένα ναι ή ένα όχι. Δεν έχω βρεθεί σε τέτοια θέση και δε θα ήθελα να βρεθώ...

quote:
Γιατί, ξέρεις ότι άμα βγει ο νόμος, επαναλαμβάνω, θα γινουν πολλά απο τα "παραθύρια" του...Είσαι υπερ του να τα ζήσουμε, χάρην δήθεν δημοκρατίας και δικαιώματος στον θανατο;

Σου ανέφερα παραπάνω τι θα έπρεπε να προβλέπει ο νόμος, κατά την άποψή μου. Ένας νόμος που θα μαζοποιεί περιπτώσεις αυτού του τύπου, δίδοντας "ελευθερίες" σε άλλους πλην του μελλοθάνατου, δε με βρίσκει σύμφωνο.

quote:
Τότε ο ναρκομανής,γιατί καταδικάζεται, που είναι και ασθενής κι όλας;

Σε τι ακριβώς καταδικάζεται ο ναρκομανής;

quote:
Δες τι λέμε....Σκέψου ήρεμα και τα ξαναλέμε...Μην κάνεις λάθη...

Όποτε και να με ρωτήσεις, τα ίδια θα σου πω. Τα έχω επεξεργαστεί αυτά τα θέματα πολύ πριν τα συζητήσω μαζί σας.

quote:
Νόμος και ψυχιατρική αντιμετώπιση, περι αυτοκτονιών, υπάρχει στο γκούγκλ, ψάξε το...Να μην λές ότι σου περνάω δικά μου...

Άλλο ο Νόμος, άλλο η Ιατρική (και άλλο η Βιοηθική). Δεν τα συγχέω.

quote:
Και μην ξανακάνεις το λάθος και με πεις διδάσκοντα....

Όταν μιλάς σε κάποιον με το στυλ "Να μάθεις αγόρι μου κα μετά τα λέμε", θα πρέπει να περιμένεις αντίστοιχη (κεκαλυμμένα ειρωνική) αντιμετώπιση. Όπως λέει και το ανέκδτο "ναι, αλλά εσύ το ξεκίνησες"

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Πάντως νόμο δε βρήκα, τουλάχιστον για τις περιπτώσεις (απόπειρας) αυτοχειρίας.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 14:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ενδεικτικό της νοοτροπίας του treaxireve:
έκφραση trexagireve: "εγώ, προσωπικά και η θρησκεία μου."

Σε 6 λέξεις οι 3 αφορούν τον εαυτό του: εγώ, προσωπικά και μου.50% ποσοστό.

Βάζει κόμμα θέλοντας να δείξει ότι το εγώ του περιλαμβάνει την προσωπικότητα του και τη θρησκεία του. Επίσης το προσωπικά προηγείται της θρησκείας. Δηλαδή το εγώ έχει πιο μεγάλη αξία και σημασία από τη θρησκεία.


To savoir vivre λέει να βάζουμε τον εαυτό μας στο τέλος. Πχ "ποιοι πήγατε εκδρομή;" "ΕΓΩ και κάτι άλλοι" ΛΑΘΟΣ ,"Ο Νίκος, η Μαρία και εγώ" ΣΩΣΤΟ
Μήπως ρε τρέχα να καθιερώσεις τον πληθυντικό μεγαλοπρεπείας; Όπως οι βασιλιάδς και οι πάπες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 15:23:59  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ IndustrialAngel,
Συγκρίνεις πράγματα ανόμοια. Ενώ καταλαβαίνεις πολύ καλά αυτό που ρωτώ και γιατί το ρωτώ, προτιμάς να κάνεις τον .... "κινέζο".
Το ίδιο κάνει και η mimosa.
Πώς είναι δυνατόν να συγκρίνεις το τεστ ΠΑΠ με το όταν κάποιος αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατο ενός ανθρώπου;

Αν θεωρείς ότι προσπαθώ να σου τη πω με το να επιμένω στο να δίνεται μια επιπλέον ευκαιρία σε όλους τους ασθενείς και να αντιμετωπίζονται ως άνθρωποι και όχι ως βάρος για την κοινωνία, τότε το πρόβλημα μάλλον το έχεις εσύ και, μάλλον, θα πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.

Αυτό που θέλω να πω, και με αφορμή την τοποθέτηση της mimosa, είναι πως δεν μπορούμε να αποφασίζουμε για τη ζωή ή το θάνατο ενός ασθενούς, βασιζόμενοι στα, όπως φαίνεται, ελλιπή τεχνολογικά επιτεύγματα της ιατρικής επιστήμης, διότι έρχεται η ίδια αυτή επιστήμη σήμερα και μας λέει πως «αυτό που εμείς θεωρούσαμε ως χτες νεκρό και μη αναστρέψιμο, δεν είναι νεκρό διότι τα καινούργια μας μηχανήματα διαψεύδουν αυτό που ξέραμε ως χτες».
Εν τω μεταξύ, ενδέχεται να έχουν οδηγηθεί στο θάνατο (με την απόφαση της διακοπής της μηχανικής υποστήριξης) ασθενείς που, η μέχρι εκείνη τη στιγμή «περιορισμένη» τεχνολογία, δεν τους έδωσε μια επιπλέον ευκαιρία.

Το θέμα του ορισμού του «εγκεφαλικού θανάτου» ως και βιολογικού θανάτου, σύμφωνα με όσα στοιχεία κατάφερα και συγκέντρωσα, έχει γίνει κατόπιν συμβιβασμού και προς εξυπηρέτηση της ανάγκης εύρεσης μοσχευμάτων.

Δεν θέλω να αγγίξω το θέμα των μεταμοσχεύσεων ούτε θα ήθελα να αποκλείσω τίποτα διότι καταλαβαίνω και σέβομαι την αγωνία όσων ασθενών περιμένουν ένα μόσχευμα που θα τους χαρίσει ή βελτιώσει τη ζωή τους.
Επίσης, στέκομαι με σεβασμό εμπρός σε όσους ανθρώπους η ζωή έχει καταντήσει ένας ατέλειωτος πόνος. Δεν θα τολμούσα να τους κρίνω, όποια κι αν είναι η απόφασή τους.

Επίσης, θα ήθελα να σου πω πως ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως είμαι αλάθητος και πως κατέχω όλη τη διδασκαλία της πίστης μου. Αντιθέτως, αν νομίζεις πως έχεις κάτι να προσφέρεις ή και να με διορθώσεις σε κάτι έχω λάθος, πολύ ευχαρίστως να σε ακούσω και να συζητήσουμε επ’ αυτού. Πιστεύω και εγώ πως η ερμηνεία κάποιων εδαφίων της Π.Δ. ή και της Κ.Δ. χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση ή και να ειδωθούν υπό διαφορετικά πρίσματα.

Αυτό που όμως εγώ καταλαβαίνω είναι πως δεν προσπαθείς να βγάλεις λάθος εμένα ή τον ευρωπαίο ή τον Τρέχα, αλλά τον ίδιο το Χριστιανισμό διότι, πιθανώς, οι αρχές του συγκρούονται με κάποιες δικές σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 15:27:32  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν,
Παρότι οι «ειδικοί, αρχι-ειδικοί και παρα-ειδικοί» του Εσωτέρικα, αποφαίνονται με περισσή ευκολία περί του ορισμού του εγκεφαλικού θανάτου ως οριστικού τέλους της ανθρώπινης ζωής, ας δούμε και τι γράφουν και κάποιοι «λιγότερο ειδικοί» από τους φωστήρες του Εσωτέρικα, για το πόσο εύκολο είναι τελικά ο ορισμός του τέλους της ζωής:


Review Article
Nuclear Medicine Contributions to the Diagnosis of Brain Death

D.Costa, S.Gacinovic, C.Ioannidis

Η Συμβολή της Πυρηνικής Ιατρικής στη Διάγνωση του Εγκεφαλικού Θανάτου
D.Costa, MD, Msc, PhD, FRCR, S.Gacinovic, MD, Msc, C. Ioannidis, MD

Περίληψη

Ως εγκεφαλικός θάνατος (Ε.Θ.) ορίζεται η μη αναστρέψιμη παύση των εγκεφαλικών λειτουργιών. Η ασφαλής διάγνωση του “Ε.Θ.” είναι συχνά δυσχερής αν και μεγίστης σημασίας, ιδιαίτερα σε ασθενείς υποψήφιους δότες οργάνων. Ακόμα και στους ιατρούς και τις νοσηλεύτριες που εμπλέκονται σε διαδικασίες μεταμοσχεύσεων οργάνων η ορθή γνώση των ιατρικών και νομικών κριτηρίων για την διάγνωσή του δεν είναι δεδομένη και συχνά επικρατεί σύγχυση ως προς τον καθορισμό του.
(βρε άσχετοι!! τι είναι αυτά που λέτε; Ρε σεις, πάτε και ρωτήστε «αρχι-ειδικό» macedon να σας διαφωτίσει και μη γίνεστε ρεζίλι, ρεεεεεεεε)

Τα παραπάνω δεικνύουν την ανάγκη για ταχεία ανάπτυξη περισσότερο αντικειμενικών και ισχυρών κριτηρίων για την αναγνώριση του “Ε.Θ.” Οι απεικονιστικές μέθοδοι της Πυρηνικής Ιατρικής στον εγκέφαλο συμβάλλουν θετικά στον τομέα αυτό.
(να πάτε να ρωτήσετε τον macedon, αυτός θα σας τα προσφέρει έτοιμα τα αντικειμενικά και ισχυρά κριτήρια που ζητάτε!! Μα τι ασχετίλα τέλως πάντων;;;;)

.....
...................

Για όποιον επιθυμεί να διαβάσει ολόκληρο το άρθρο μπορεί να το βρει εδώ:
http://www.med.auth.gr/pub/nuclmed/gr/may98/7.html

***θα μου πεις τώρα: «με τόσους ατσίδες πανεπιστήμονες που υπάρχουν εδώ μέσα τι ανάγκη έχεις βρε Ψηλές να ψάχνεις αριστέρα και δεξιά να διαβάζεις άρθρα;;;»

.... έλα μου ντε;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 15:42:37  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε IndustrialAngel , γιαυτο ειμαστε ανθρωποι , εγω ειδα ακριβως το αντιθετο .. οτι δεν εχει νοημα η θρησκεια ... αλλα αναγνωριζω καθε δικαιωμα στον αλλον να την θελει ... συμφωνω οτι τους βοηθαει (οσους ειναι πιστους) να το περνανε λιγο ποιο ευκολα ΑΛΛΑ μονο εαν εχουν τα "καλα" τους γιατι οταν ο πονος ειναι αφορητος και ουρλαζεις βδομαδες ολοκληρες και δε πιανει κανενα φαρμακο... εκει να χσω το κοσμο ολο και τις επιστημες και της θρησκειες και οτι υπαρχει στο συμπαν ολο ... και φανταζομαι καταλαβαινεις τον πονο μου (ελπιζω ομως να μη το καταλαβαινεις ουτε εσυ ουτε κανενας!!!)

ομως , η πιστη για πολλους ειναι αναγκαια , την εχουν αναγκη , ειτε να πιστεψουν σε θεο , ειτε σε εξωγηινο , ειτε σε πνευματα ειτε σε οτι αλλο θες ... και οταν λεω το εχουν αναγκη ΧΩΡΙΣ αυτο δεν μπορουν να ζησουν , φοβουνται κτλπ ... το προβλημα (οκ δεν ειναι προβλημα με την πληρη εννοια της λεξης) δημιουργειτε οταν νομιζουν οτι η αντιθετη αποψη τους ΘΙΓΕΙ προσωπικα ... οταν νομιζουν οτι αυτος που τους λεει ή δεν τους λεει αλλα απλα δεν πιστευει ή δεν θελει ή πιστευει κατι αλλο , ειναι εχθρος τους δικο τους και της πιστης τους, την οποια την προσωποποιουν και την δινουν ΥΠΟΣΤΑΣΗ σα να ειναι ενα αντικειμενο που κινδυνευει να σπασει ή ενας ανθρωπος που κινδυνευει να παθει καποια βλαβη ... (το εχουμε αυτο ως ανθρωποι να "προσωποποιουμε" διαφορα , να τα "ζωντανευουμε" και να τα δινουμε "υλικη" υποσταση )... εκει εχουμε τυπους σαν το τρεχαγυρευε που οχι απλα ειναι αδυνατο να κανεις διαλογο μαζι του αλλα και καθε προσπαθει σε οδηγει να χτυπας το κεφαλι σου στο τοιχο απο τις ππριες που ακους ...

η αδυναμια να αντιληφθουμε την διαφορετικοτητα , σε καθε επιπεδο , οδηγει καποιους στα ακρα ,στον φασισμο ... οπου η μονη αποψη που ειναι ορθη ειναι Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ και καμια αλλη ... ειναι η ΑΠΙΣΤΟΙ θωμαδες που δεν πιστευαν στο χριστο , ειναι οι ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ που σταυρωσαν το χριστο ... μονο που ο χριστος εχει εναν και μονο ΡΟΛΟ , τον ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ , ΤΟΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ , ΤΟ ΜΗ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟ (και οταν λεω χριστο εννοω ολους τους φιλοσοφους-δασκαλου υπαρκτους και μη) ... αλλα τωρα που να τους εξηγησεις οτι αυτο που κατηγορουν ειναι αυτο που πιστευουν !!!! τεςπα ... χαμενος κοπος αφου πολλες φορες δεν ειναι ικανοι να μπουν ουτε καν στη διαδικασια του διαλογου , αποτελεσμα του προβληματος που περιγραφω !!!

δες τι γινεται με την εξελιξη , εαν θεμα καθαρα ΑΣΧΕΤΟ με καθε πιστη ... με καθε θρησκεια ... με καθε θεο ... υπαρχουν οχι χιλιαδες αλλα εκατομυρια αποδειξεις ... αλλα ειναι αδυνατο , οχι να το δεχτουν και να το πιστεψουν , αλλα να πουν ΟΚ ναι κατι υπαρχει αλλα η πιστη μου μου λεει αλλα ... μπαινουν δε στην προσπαθεια να αμφισβητουν χιλιαδες επιστημονες καταξιωμενους στο κοσμο με δεκαδες ανακαλυψεις και να βαζουν ΠΟΙΟ πανω τον ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥΣ και πως θα αποδειξουν με τα τερτιπια τους ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ... ενω ταυτοχρονια απλα γινονται οι καραγκιοζηδες του φορουμ με τα οσα ασυναρτητα λενε !!! η διαστρευλοση της πραγματικοτητα δε ειναι τετοια που φτανουν στο σημειο να κατηγορουν γιατι δεν εγινε κατι νωριτερα και γιατι εγινε τωρα και οχι χτες ...οταν ΑΓΝΟΟΥΝ τι θα πει ΕΡΕΥΕΝΑ , τι θα πει ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ , τι θα πει ΕΜΠΝΕΥΣΗ , τι θα πει ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ μιας ιδεας ... ο απολυτος τοιχος , φυσικα ειναι δικαιωμα τους και χαλαλι τους αλλα ειναι αδυνατος ενας διαλογος επι ενος θεματος οταν υπαρχει τετοια αγκυλωση και προσπαθεια διαστρευλωσης !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 16:03:43  Εμφάνιση Προφίλ
Μακεδων , συμφωνω οτι ειναι πολυ δυσκολο να θεσπιστει καποιος νομος και μονο τους "εξυπνους" που θα πανε να τον εκμεταλευτουν εαν σκεφτω ειναι αρκετο για να πω οχι .. ΟΜΩΣ πρεπει υπο συνθηκες να υπαρχει ΚΑΤΙ (ειχα συγγενη που επι 3 μηνες ουρλιαζε πρωι βραδυ χωρις να κοιματε και χωρις να τον πιανει φαρμακο .. μαλιστα οταν ζητησαμε μεγαλυτερη δοση μας ειπαν οτι θα ειναι θανατηφορα !!!! )... το αιτημα να ειναι απο τον ασθενή ή τους συγγενεις οταν ο ασθενης δεν εχει επικοινωνια ... και να εξεταζεται απο ειδικη επιτροπη το καθε αιτημα με σημμετοχη γιατρων , δικαστικων κτλπ ωστε να ειναι αδιαβλητη ...

τελος ας μας φερει καποιος αυτο το κλνομο που λεει οτι απαγορευεται να αυτοκτονουμε ρε παιδια να το μαθουμε και εμεις οι ασχετοι που δεν ξερουμε απο τετοια ... και επισης ας μας ενημερωσετε και τι ποινες υπαρχουν για τους παραβατες α) αυτους που το πετυχαν β) αυτους του απετυχαν. εχει ενδιαφερον παντως ως θεμα , οποιος ξερει ας μας ενημερωσει για να μας φυγει η περιεργεια !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 16:23:08  Εμφάνιση Προφίλ
ψηλέ,όχι κάνεις μεγάλο λάθος. Είμαι ενάντια σε πολλές από τις ιδέες σου και καθόλου ενάντια στο Χριστιανισμό. Αποδέχομαι και σέβομαι τους ανθρώπους που πιστεύουν. Θεωρώ ακόμα ότι η θρήσκεια καλύπτει μια ανθρώπινη ανάγκη. Έχω τι καλό μπορεί να προσφέρει η πίστη στον άνθρωπο.ΌΜΩΣ αν μου πουν ότι ο Θεός ΘΕΛΕΙ να σκοτωθούν τα παιδάκια στο Ιράκ θα με βρουν απεναντί τους αυτοί που το λένε και όχι οι Χριστιανοί στο σύνολο τους. Έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ τις απόψεις ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ανθρώπου για οποιοδήποτε θέμα, είδικα όταν μιλάμε για ερμηνεία της θέλησης του Θεού.Εκτός φυσικά από τον τρέχαγυρευε που είπαμε έχει μόνιμη σύνδεση 24 ΜΒΙΤ με το Μεγαλοδύναμο και τον Chuck Norris.


Η επιστήμη ΚΑΝΕΙ λάθη. Δε μιλάω για τα λάθη που κάνει ο επιστήμονας μόνος του, δηλαδή όταν δεν εφαρμόζει σωστά την επιστήμη, που και αυτά είναι στο παιχνίδι. Μιλάω για θεωρήσεις της πραγματικότητας. ΑΛΛΑ είναι το μοναδικό σύστημα γνώσης το οποίο είναι ανοιχτό στην αμφισβήτηση και το κυριότερο έχει τους μηχανισμούς ώστε να γνωρίζει πότε κάνει λάθος. Η θεωρίες συμπληρώνονται και επεκτείνονται για πλησιάζουν την αλήθεια. Κανένας στην επιστήμη δε διεκδικεί το αλάθητο. Σε αντιδιαστολή, οι θρησκείες είναι πολύ δύσκολο να γνωρίζουν πότε ερμηνεύουν σωστά και πότε όχι και ακόμα χειρότερα κριτική των ερμηνειών αντιμετωπίζεται ως επίθεση στη θρησκεία όπως βλέπουμε να κάνεις εσύ. Αλάθητα δεν υπάρχουν στην επιστήμη ακόμα και ο μεγάλος Αινστάιν έκανε λάθος όταν δε δεχόταν την απροσδιοριστία. Ενώ οι θρησκείες έχουν αλάθητα. Αλάθητα συνόδων(ορθόδοξοι) και αλάθητα παπών(καθολικοί) επι παραδείγματι. Α και το αλάθητο του τρέχαγυρευε που φυσικά είναι ανώτερο από όλα τα προηγούμενα


Παρά τις όποιες ατέλειες(όντας ανθρώπινο δημιούργημα) η επιστήμη είναι ο πιο σωστός και συστηματικός τρόπος που έχουμε σήμερα για να βρούμε την αλήθεια (του φυσικού κόσμου και όχι του πνευματικού). Επίσης το ότι κάποτε μια θεώρηση ήταν λάθος ΔΕ σημαίνει ότι αναιρείται η επιστήμη στο σύνολο της. Σήμερα έχουμε στο σπίτι μας χιλιάδες προϊόντα της επιστημονικής έρευνας και της τεχνολογίας που δουλεύουν. Όταν πάς να τηλεφωνήσεις στο κινητό αυτό δε φτύνει πατάτες και όταν πατάς το ρεύμα δε στάζει νερό η λάμπα.Οι επιστημονικές διατάξεις ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Αν ΔΕ θες επιστήμη, πέτα το κινητό, ξερίζωσε τις πρίζες, ρίξε το αμάξι σου στο γκρεμό, μην πας σε γιατρό όταν αρρωσταίνεις, μη βλέπεις τηλεόραση, μη χρησιμοποιείς το διαδίκτυο, μη διαβάζεις ιστορία, μη μένεις σε σπίτι γενικώς παράτα τα όλα και πήγαινε να ζήσεις σε σπηλιά. Το ότι αγνοούσαμε ότι η μέγιση ταχύτητα της φύσης είναι αυτή του φωτός μέχρι που το απέδειξε ο Αινστάιν δε σήμαινει ότι αναιρείται η αρχή λειτουργίας της ατμομηχανής.


Στο θέμα μας τώρα.

Δυστυχώς άνθρωποι πεθαίνουν ΠΡΙΝ ανακαλυφθεί η θεραπεία για παράδειγμα η ευλογιά θέριζε μέχρι που ανακαλύφθηκε το εμβόλιο.Αλλά είναι ένα ανθρώπινο δημιούργημα η επιστήμη και υπόκειται σε χρονικούς περιορισμούς. Φυσικά δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για το θάνατο των ανθρώπων αυτών ,ήταν απλώς άτυχοι.


Δεύτερον, στο ίδιο το άρθρο που παραθέτεις εσύ ο ίδιος λέει ότι κλινικός θάνατος είναι η πλήρης παύση των εγκεφαλικών λειτουργιών με τις όποιες διαγνωστικές δυσκολίες γιατί μέχρι σήμερα κανένας εγκέφαλος από τη στιγμή που σταμάτησε να λειτουργεί δεν πήρε μπρος μετά από . Μακάρι να το καταφέρουν ΚΑΙ αυτό, περισσότερες ζωές σωσμένες είναι. Εσύ ο ίδιος παραθέτεις στο προηγούμενο άρθρο ότι επιστήμονες μελέτησαν την εγκεφαλική λειτουργία των ασθενών σε κώμα. Παλιότερα ανίχνευαν εγκεφαλική λειτουργία(άρα σε καμία περίπτωση δεν είναι κλινικά νεκροί αυτοί οι άνθρωποι του κρατάμε απλώς και δεν ξέρουμε πότε θα ξυπνήσουν) αλλά τη θεωρούσαν απλώς "θόρυβο" ότι δεν έχει δηλαδή κάποια σημασία,αν οι άνθρωποι σε κώμα ονειρεύονται, σκέφτονται, καταλαβαίνουν. Απέδειξαν και ΜΠΡΑΒΟ τους ότι αντιλαμβάνονται το περιβάλλον. Έτσι ενδεχομένως θα μπορούμε να αποκαταστήσουμε μέρος της επικοινωνίας με τους συγγενείς τους και το ιατρικό προσωπικό ή θα το χρησιμοποιήσουμε στο μέλλον για τους ξυπνάμε.


Ξαναλέω αν η επιστήμη δεν υπήρχε πολλοί άνθρωποι (ακόμα και συγγενείες δικοί μας) που αρρώστησαν ή τραυματίστηκαν σοβαρά ΔΕ θα είχαν επιζήσει. Τόσους μέχρι τώρα έχει σώσει η ιατρική. Τόσους μπορεί. Θα ήθελα να τους σώζει όλους.Δεν ξέρω θα το θέλανε και οι μεγαλοχριστιανοί από φόβο μήπως κλονιστεί η ανάγκη που έχουνε οι άνθρωποι για το Θεό. Θα πετάξουμε στον κάλαθο των αχρήστων την επιστήμη επειδή κάνει το ανθρωπίνως δυνατό; επειδή δεν μπορεί να τα ξέρει όλα από πριν και να τα κάνει όλα από πριν και να τους σώζει όλους; Μακάρι να βρεθεί τρόπος να παίρνεις μπρος ο εγκέφαλος του κλινικά νεκρού. Για την ώρα δεν υπάρχει.

Α και έχετε υπόψιν σας ότι η όλη φασαρία γίνεται επειδή ΔΕΝ μπορούμε να φτιάξουμε όργανα ανθρώπου στο εργαστήριο και η μόνη λύση είναι να τα πάρουμε από έναν κλινικά νεκρό που δεν έχει ελπίδα. Βέβαια για να ικανοποιηθεί μια θεότητα του μυαλού του κάθε μεγαλοχριστιανού καλύτερο από το να έχεις έναν νεκρό και 5-6 υγιείς ανθρώπους που πήρανε τα όργανά του είναι να έχεις έναν ασθενή ζωντανό-νεκρό σε ένα κρεβάτι με μια καρδιά ουσιαστικά να χτυπάει και να δουλεύει μόνη της, με έναν εγκέφαλο πολτό, και 5-6 ανθρώπους πεθαμένους επειδή δε βρέθηκε μόσχευμα. Έχεις κανένα γνωστό που θέλει μόσχευμα Ψηλέ; Πήγαινε πές του ότι ο Θεός ΜΟΥ λέει ότι πρέπει να πεθάνεις για να "ζήσει" ένας κλινικά νεκρός δηλαδή μια ήμι-ζωή στο κρεβάτι του νοσοκομείου χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα. Γιατί θεωρώ ΕΓΩ ότι ένας κλινικά νεκρός έχει πιο πολλά δικαιώματα από σένα. Τελικά μπορείς να δηλώνεις χριστιανός, αλλά στην πραγματικότητα κρυφός σου πόθος είναι να γίνει ΘΕΟΣ και να διαλέγεις ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει ανάλογα με το πώς αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα


Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 16:49:52

Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 16:56:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 17:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ψηλός:

quote:
Περίληψη

Ως εγκεφαλικός θάνατος (Ε.Θ.) ορίζεται η μη αναστρέψιμη παύση των εγκεφαλικών λειτουργιών. Η ασφαλής διάγνωση του “Ε.Θ.” είναι συχνά δυσχερής αν και μεγίστης σημασίας, ιδιαίτερα σε ασθενείς υποψήφιους δότες οργάνων. Ακόμα και στους ιατρούς και τις νοσηλεύτριες που εμπλέκονται σε διαδικασίες μεταμοσχεύσεων οργάνων η ορθή γνώση των ιατρικών και νομικών κριτηρίων για την διάγνωσή του δεν είναι δεδομένη και συχνά επικρατεί σύγχυση ως προς τον καθορισμό του.
(βρε άσχετοι!! τι είναι αυτά που λέτε; Ρε σεις, πάτε και ρωτήστε «αρχι-ειδικό» macedon να σας διαφωτίσει και μη γίνεστε ρεζίλι, ρεεεεεεεε)


Πραγματικά βρε Ψηλέ , δεν μπορώ να καταλάβω τι θές να πείς μέ όσα γράφεις .
Ξεκινάς μία συζήτηση για το γεγονός οτι κάποιοι ερευνητές διαπίστωσαν οτι μπορεί κάποιοι ασθενείς σε κατάσταση κώματος να αντιλαμβάνονται περισσότερα απο όσα νομίζαμε .
Και το κάνεις αυτό με προφανή στόχο να μας πείσεις οτι η επιστήμη κάνει λαθη , οτι φέρεται σκληρά στους ανθρώπους χωρίς να το ξέρει , και άλλα παλαβά .
Οπως σου τόνισαν και οι άλλοι φίλοι πρέπει να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ 2 ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

1)Χωρίς την ιατρική επιστήμη και τεχνολογία , οι άνθρωποι για τους οποίους δήθεν θλίβεσαι , Θα είχαν ΗΔΗ ΠΕΘΑΝΕΙ πρίν καν μπούμε στην διαδικασία να εξετάσουμε αν είναι εγκεφαλικά νεκροί η όχι .

2)Προφανώς ούτε η επιστήμη της ιατρικής ούτε ελπίζω και κανένας γιατρός ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ να βλάψει τον ασθενή του .

ΑΦΟΥ λοιπόν απουσιάζει η ΠΡΟΘΕΣΗ και Το μοιραίο θα ειχε επέλθει ούτως η άλλως , δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεται αυτή η ανόητη συζήτηση .

Τώρα κάνεις αναφορά σε τεχνικά ζητήματα που αφορούν στο πως εντοπίζεται ο εγκεφαλικός θανατος , δηλαδή πράγματα εντελώς ΑΣΧΕΤΑ με το θέμα .

Τι θέλεις να πείς ?
Οτι η επιστήμη κάνει λάθη ?
ΑΣΦΑΛΩΣ και κάνει .
Και λοιπόν ?

Τι θέλεις δηλαδή , να αντικαταστήσουμε τους γιατρούς στα νοσοκομεία με παπάδες που θα δίνουν άφεση αμαρτιών στους ετοιμοθάνατους ?
Η μήπως να αντικαταστήσουμε τους ψυχίατρους με εξορκιστές που βγάζουν δαιμόνια ?

Αλήθεια αν η επιστήμη είναι τόσο λάθος , και σεις οι χριστιανοί τόσο έξυπνοι , γιατί όλοι οι μεγαλοπαπάδες , και οι Χριστόδουλοι τρέχουν στους γιατρούς για να σώσουν το τομαράκι τους ?
Μήπως επειδή δεν σας πιάνουν οι προσευχές ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 18:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όπως φαίνεται,σε αυτή την χώρα, δεν πρόκειται να μάθει κανείς να ασχολείται με τα του οίκου του...Πάντα των άλλων τα σπίτια θα κοιτάει,και ειδικά όταν αυτός δεν έχει σπιτι...
Κατααλαβαίνω τη ζήλια κάποιου για τον χριστιανισμό,αλλά, μόνο και μόνο που ασχολείται ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,είναι δύνατον να νομίζει ότι τον υποβιβάζει;Μόνο με μας ασχολείστε, ζηλιάρικα.....Ούτε σατανιστές, ούτε σαιεντολόγοι, ούτε μάγοι, ούτς τίποτε δεν σας πειράζει...Μόνο οι χριστιανοι σαν πειράζουν....
Ψάξτε το σε κανέναν γιατρό το θέμα...Επείγει για σας....
Περί αυτοκτονίας, όμως, που ξεφύγατε, απο τη μανία σας να δείξετε κάτι άλλο, πείτε μια φορά ξεκάθαρα, συμφωνείτε με τιες αυτοκτονίες ή όχι;Είναι ...δημοκρατικό δικαίωμα,ή αυτά τα άτομα,θέλουν βοήθεια για να επανέλθουν;Δείξτε πόσο "νοιάζεστε" για τον συνάνθρωπο σας....Δείξτε τι πιστεύετε επιτέλους, μην κρύβεστε...
Αλλα,πες, ποιός ασχολείται με τους...ανάπηρους, με τα ...φυτά;Άστους να πεθάνουν, θα περισσεύει χώρος...
Τόση αναισθησία και επιπολαιότητα, πια;
Και καλά, δεν διαφωνείτε μαζι μας, βιομηχανικοί αγγελοι, αντίγραφα αγγέλων;Μα μόνο αυτό κανεις σε όλα και επίτηδες...Ζήλια κακια, ΠΙΑ...
Τίποτε άλλο, δεν έχει η ασημαντη ζωή σας να ασχοληθείτε;Τόσο πήξιμο πια απο την αχρηστία σας ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 18:46:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε μεγαλοπατριώτη-μεγαλοχριστιανέ διαφωνείς και με τις Σουλιώτισσες; Μετά το χορό του Ζαλόγγου ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ το ξέρεις;
Όχι οι άνθρωποι οι υγιείς δεν πρέπει να αυτοκτονούν στη γενική περίπτωση. Αν κάποιος φίλος μου θέλει να αυτοκτονήσει θα προσπαθήσω να τον αποτρέψω.

Για να δεις ότι δεν έχω κανένα άχτι με τους χριστιανούς.
Διαφωνώ και με τους Ιαχωβάδες που δεν κάνουν μεταγγίσεις αίματος ερμηνεύοντας το ίδιο ιερό βιβλίο με σένα. ΜΠΡΑΒΟ στους ορθόδοξους που δε διαφωνούν με τη μετάγγιση αίματος. Ικανοποιήθηκες τώρα;
Να πω και κάτι άλλο
Θεωρώ ότι ο λόγος του Χριστού στη γη είναι ίσως ότι πιο ανθρωπιστικό έγινε στη γη και μάλιστα μια πολύ πιο βάρβαρη εποχή από ότι σήμερα. Είναι γεμάτος αγάπη. Αυτήν την αγάπη δεν τη βλέπω στα λόγια σου. Τα βάζω με τις ιδέες σου και όχι με το Θεό σου.


Αυτό που έγραψα παράπανω στον ψηλό ισχύει και για σένα τρέχαγύρευε. Ψάξε βρες ένα γείτονα ή συγγενη που χρειάζεται μόσχευμα και πες του ότι πρέπει να πεθάνει για να δείξεις ότι νοιάζεσαι για τους κλινικά νεκρούς "ανάπηρους"(;;;; στο μυαλό σου ανάπηρος=κλινικά νεκρός, τρικυμία εν κρανίω πραγματικά.τι σχέση έχει ο εγκαφαλικός θανατος με την αναπηρία;;; ότι ναναι... ρώτα τον Chuck Norris και μετάφερε μας την απάντηση του) στο Θεό σου.

Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 18:47:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 19:12:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:

quote:
Περίληψη

Ως εγκεφαλικός θάνατος (Ε.Θ.) ορίζεται η μη αναστρέψιμη παύση των εγκεφαλικών λειτουργιών. Η ασφαλής διάγνωση του “Ε.Θ.” είναι συχνά δυσχερής αν και μεγίστης σημασίας, ιδιαίτερα σε ασθενείς υποψήφιους δότες οργάνων. Ακόμα και στους ιατρούς και τις νοσηλεύτριες που εμπλέκονται σε διαδικασίες μεταμοσχεύσεων οργάνων η ορθή γνώση των ιατρικών και νομικών κριτηρίων για την διάγνωσή του δεν είναι δεδομένη και συχνά επικρατεί σύγχυση ως προς τον καθορισμό του.
(βρε άσχετοι!! τι είναι αυτά που λέτε; Ρε σεις, πάτε και ρωτήστε «αρχι-ειδικό» macedon να σας διαφωτίσει και μη γίνεστε ρεζίλι, ρεεεεεεεε)


Πραγματικά βρε Ψηλέ , δεν μπορώ να καταλάβω τι θές να πείς μέ όσα γράφεις.



Θέλω να πω αυτό ακριβώς που αναφέρεται και στην παράγραφο που παραθέτεις και εσύ.
Δηλαδή, αν και για κάποιους «ειδικούς» του Εσωτέρικα είναι δεδομένο και πανεύκολο, για κάποιους λιγότερο ειδικούς της πυρηνικής ιατρικής «Η ασφαλής διάγνωση του “Ε.Θ.” είναι συχνά δυσχερής», καθώς και «η ορθή γνώση των ιατρικών και νομικών κριτηρίων για την διάγνωσή του δεν είναι δεδομένη».

Κατάλαβες τώρα τι θέλω να πω;

Και όταν, αγαπητέ φίλε, ο προσδιορισμός του Ε.Θ δεν είναι δεδομένος, κατά τη γνώμη μου, η επιστήμη της ιατρικής θα πρέπει να βάζει πάνω απ’ όλα τον άνθρωπο ασθενή και ύστερα όλα τα άλλα. Επαναλαμβάνω, το λέω αυτό έχοντας συνείδηση των πλεονεκτημάτων που μπορεί να προσφέρει και προσφέρει σήμερα η δυνατότητα μεταμόσχευσης οργάνων.


quote:

1)Χωρίς την ιατρική επιστήμη και τεχνολογία , οι άνθρωποι για τους οποίους δήθεν θλίβεσαι , Θα είχαν ΗΔΗ ΠΕΘΑΝΕΙ πρίν καν μπούμε στην διαδικασία να εξετάσουμε αν είναι εγκεφαλικά νεκροί η όχι .

Μα γιατί επιμένετε να διαβάζετε πράγματα που ποτέ δεν έγραψα;
Σας παρακαλώ, διαβάστε όσα γράφω και μη δημιουργείτε δικά σας αυθαίρετα συμπεράσματα!!
Πού στην ευχή έγραψα πως είμαι ενάντια στην ιατρική επιστήμη;

Το αν θλίβομαι ή όχι για τους ανθρώπους αυτούς, θα μου επιτρέψεις να το γνωρίζω καλύτερα εγώ από σένα.

quote:

2)Προφανώς ούτε η επιστήμη της ιατρικής ούτε ελπίζω και κανένας γιατρός ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ να βλάψει τον ασθενή του.

Καμιά επιστήμη από μόνης της δεν βλάπτει. Οι άνθρωποι «επιστήμονες» βλάπτουν, μερικές φορές άθελά τους, αλλά και μερικές άλλες ηθελημένα όταν εξυπηρετούν κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα.

Μπορώ να σου αναφέρω και παραδείγματα αν επιθυμείς.


quote:

Τι θέλεις να πείς ?
Οτι η επιστήμη κάνει λάθη ?
ΑΣΦΑΛΩΣ και κάνει .
Και λοιπόν ?

Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνονται λάθη, σαν και εκείνα που μερικές φορές χαρακτηρίζονται ως «εγκληματικές παραλείψεις/αμέλειες». Αλλά, δέχομαι πως μπορεί και να γίνουν, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτά και το ξέρεις.


quote:

Τι θέλεις δηλαδή , να αντικαταστήσουμε τους γιατρούς στα νοσοκομεία με παπάδες που θα δίνουν άφεση αμαρτιών στους ετοιμοθάνατους ?
Η μήπως να αντικαταστήσουμε τους ψυχίατρους με εξορκιστές που βγάζουν δαιμόνια ?

Αλήθεια αν η επιστήμη είναι τόσο λάθος , και σεις οι χριστιανοί τόσο έξυπνοι , γιατί όλοι οι μεγαλοπαπάδες , και οι Χριστόδουλοι τρέχουν στους γιατρούς για να σώσουν το τομαράκι τους ?
Μήπως επειδή δεν σας πιάνουν οι προσευχές ?



Τα παραπάνω θα μπορούσες να τα παραλείψεις, αλλά φαίνεται πως δεν μπορείς να ξεφύγεις από το βίτσιο σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 19:22:19  Εμφάνιση Προφίλ
τον "ασθενή άνθρωπο" λες.Ποιον από όλους;Αυτούς που χρειάζονται μόσχευμα ή αυτόν που είναι κλινικά νεκρός;

Είναι απίστευτο πώς διαβάζοντας το ίδιο κείμενο μπορούν να βγουν 2 συμπεράσματα αντίθετα από 2 ανθρώπους.

Εγκεφαλικός Θάνατος(κλινικά νεκρός) ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ είναι κώμα. Το κώμα έχει εγκεφαλική λειτουργία αισθητή και μετρήσιμη. Αυτό το άρθρο που παραθέτεις λέει ότι κάποιος που διαγιγνώσκεται ως εγκεφαλικά νεκρός μπορεί να μην είναι. Αν κάποιος διαγνωστεί με κώμα αποκλείεται να διαγνωστεί και κλινικά νεκρός ταυτόχρονα. Η' το ένα είναι ή το άλλο είναι.

Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 19:22:43

Edited by - IndustrialAngel on 07/02/2010 19:23:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
βασιζόμενοι στα, όπως φαίνεται, ελλιπή τεχνολογικά επιτεύγματα της ιατρικής επιστήμης,

Ο εγκεφαλογράφος κάνει περίπου την ίδια δουλειά με τον καρδιογράφο. Τόσο απλό μηχάνημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Τη δραστηριότητα που κατέγραψαν, σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να την καταγράψει ο εγκεφαλογράφος, γι αυτό και χρησιμοποίησαν εξελιγμένα μηχανήματα κλινικής ΑΠΕΙΚΟΝΗΣΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
ξέρεις τι γίνεται
αυτά που λέτε οι δημιουργιστές είναι αντιεπιστημονικά
μια επιστήμη έχει κάποιες απλές προϋποθέσεις για να είναι επιστήμη
1.Να μην έχει αντιφάσεις
2.Να μην αντιβαίνει αλλά αντίθετα να επιβεβαιώνει άλλες επιστήμες
3.Να στηρίζεται από εμπειρικά και πειραματικά στοιχεία
4.Να μπορεί να καταλήξει ο οποιοσδήποτε στα ίδια συμπεράσματα
5.Να επιβεβαιώνεται από πολλές πηγές

Δεν ξέρω αν παρατηρείτε αλλά αυτοί που υποστηρίζουμε την εξελικτική θεωρία παρουσιάζουμε μια στιοχειώδη συνάφεια,λέμε πάνω κάτω ίδια πράγματα ενώ ο κάθε δημιουργιστής λέει τα δικά του βασιζόμενος στην εξής μια πήγη: την Αγία γραφή.

Οι δημιουργιστική θεώρηση ΔΕΝ εξηγεί τα φαινόμενα και αντιφάσκει.



Έγραψε κάποιος από τους χριστιανούς ότι η επιστήμη είναι κάτι διαφορετικό? αυτό που γράφουμε είναι ότι θέλουμε όχι θεωρία αλλά απόδειξη έστω λογικοφανή.
Δεν εξηγεί όμως η επιστήμη γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει αυτή τη νόηση αλλά όχι και κάποιος από τους άλλους συγγενείς του. Αυτή την αδυναμία, προσπαθείτε να την αντιμετωπίσετε με εξηγήσεις τύπου "ΤΥΧΗ", δεν τις δέχομαι λοιπόν και τις θεωρώ αστείες.

quote:
IndustrialAngel:
Ευρωπαίε
Λες για πλεονέκτημα των χριστιανών έναντι των άλλων ανθρώπων. Αυτό αναιρεί τη δικαιοσύνη του Θεού.Αν κάποιοι (ας πούμε οι κάτοικοι της λεκάνης της Μεσογείου, όπου έδρασε ο Χριστός και οι απόστολοι του) έχουν πλεονέκτημα να σωθούν έναντι κάποιων άλλων(ας πούμε οι Ινδιάνοι της Αμερικής) τότε αυτό σημαίνει ότι ο Θεός διάλεξε κάποιους για τους οποίους ο δρόμος της σωτηρίας είναι γνωστός και άφησε τους άλλους στην άγνοια άρα δεν είναι δίκαιος.ΑΝΤΙΦΑΣΗ


Ο Θεός είναι δίκαιος και γι' αυτό έστειλε τους αποστόλους Του να διδάξουν απ' άκρη σ' άκρη.
Εμείς οι χριστιανοί έχουμε το πλεονέκτημα υπό την έννοια ότι έχουμε ακούσει το λόγο Του, άρα μπορούμε να προετοιμαστούμε καλύτερα.
Οι λοιποί όμως δεν είναι καταδικασμένοι και γι’ αυτό δε μίλησα για τετελεσμένα αλλά για πλεονέκτημα, εφόσον λοιπόν είναι καλοί άνθρωποι (να μην προχωρήσω σε ανάλυση του όρου "καλοί"), θα κερδίσουν και αυτοί τη βασιλεία των ουρανών σε αντίθεση με αυτούς τους χριστιανούς που έμαθαν για τη διδασκαλία του Ιησού αλλά πράττουν τα αντίθετα με αποτέλεσμα να είναι καταδικασμένοι.
Όπως το ίδιο συμβαίνει και με όλους τους άλλους ανεξαρτήτως θρησκεύματος.
Το πλεονέκτημα λοιπόν όντως υπάρχει.
Από εκεί και πέρα όμως κανείς δε γνωρίζει το πως θα εξετάσει η Θεία αυτή βούληση τη συμπεριφορά της κάθε μονάδας και τι παραμέτρους όπως η παραπάνω θα λάβει υπόψη Της.
Ένα όμως είναι σίγουρο! ότι δε θα αδικήσει και θα αποδώσει τα δέοντα στον καθένα ανεξαρτήτου θρησκεύματος.
Καμία λοιπόν αντίφαση παρά μόνό αυτή της φαντασίας σου.

quote:
IndustrialAngel:
Για την αυθυπαρξία του Θεού έγραψες ένα κάρο θεωρίες και όχι μια σαφή απάντηση. Είναι ή δεν είναι αυθύπαρκτος ο Θεός; Δεν προκύπτει τίποτα με τη λογική από αυτά που λες. Επειδή οι πατέρες της εκκλησίας ας πούμε οι 3 ιεράρχες ήταν θαυμάσια μυαλά και πολύ μορφωμένοι και γνώστες και της κλασσικής παιδείας αυτό κάνει το Θεό αυθύπαρκτο

Διαβάζεις τι γράφει ο άλλος? καμία θεωρία δεν έγραψα. Απλά ότι δε γνωρίζουμε, αλλά ούτε και μας νοιάζει το "πως", δημιουργήθηκε ο Θεός.
quote:
IndustrialAngel:
Όσον αφορά τα πατερικά κείμενα και τους ψαλμούς, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για αυτοαναφορική γνώση.

Θεϊκή έμπνευση είχαν....δεν έγραφαν το βιογραφικό τους για να το ισχυριστείς αυτό.
quote:
IndustrialAngel:
Μία είναι η πρωτογενής πηγή και οι άλλες επαναλαμβάνουν την πρώτη. Είναι πολύ απλό μου λες ο Θεός όλα τα μπορεί άρα μπορεί να γεννήσει και τον εαυτό του.

Με διαφορετικό όμως τρόπο, ως προς το πρώτο σκέλος και ως προς το δεύτερο, η απάντηση είναι ότι μπορεί τα πάντα.

quote:
IndustrialAngel:
Και θεωρείς ότι ένα παιδάκι δεν το καταρρίπτει αυτό. Άστο ρε φίλε μελετημένε είναι βαρύ για ολόκληρη την ανθρωπότητα,μόνο εσύ είσαι έξυπνος και έβγαλες συμπέρασμα. Θεός υπήρχε πριν από όλα.Γιατί να μην πω σύμπαν υπήρχε πριν από όλα που είμαι και σίγουρος για την ύπαρξη του σύμπαντος. Επίσης αν είναι άλλος ο αληθινός Θεός τότε δεν έχει κανέναν νόημα ούτε να ακολουθάς ούτε να λατρεύεις ένα ψεύτικο Θεό.

Δεν έχεις καταλάβει κάτι, ότι η θεωρία του Θεού είναι μία και αγκαλιάζει όλους, είτε αυτοί είναι μουσουλμάνοι είτε χριστιανοί βουδιστές...κ.λ.π. όπως και να χει λοιπόν λατρεύω τον αληθινό Θεό εφόσον προσπαθώ ν' ακολουθώ τη διδασκαλία Του.
Ξέρεις εσύ κάποιον Θεό των υπάρχουσων θρησκειών, που να διδάσκει τα αντίθετα από αυτά του Ιησού? Εάν ναι τότε είναι ψεύτικος, εάν όχι είναι ο αληθινός.
Ακόμη και οι άθεοι που στη ζωή τους προσπαθούν να ακολουθήσουν «έστω και ασυνείδητα» τη διδασκαλία του Ιησού, λατρεύουν και αυτοί τον αληθινό Θεό.
Δεν ακολουθώ λοιπόν το όνομα! αλλά τη διδασκαλία Του, όποια λοιπόν άλλη θρησκεία έχει το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας, αγάπη δικαιοσύνη, τιμιότητα και ηθική τότε ακολουθώ εμμέσως πλην σαφώς, όχι μόνο τον Ιησού αλλά και αυτόν της άλλης θρησκείας.

quote:
IndustrialAngel:
Οι φρονιμίτες είναι κατάλοιπα των δοντιών των αρχαίων προγόνων μας και είναι πρόβλημα όλων των ανθρώπων όχι μερικών.Το οστό κόκκυς είναι κατάλοιπο ουράς. Τα άλλα ζώα έχουν αυτό το οστό και εκεί στηρίζουν την ουρά τους, εμάς όμως μας είναι άχρηστο.Το ότι δεν ξέρεις σε τι χρείαζεται η ουρά στα ζώα είναι ενδεικτικό του χαμηλό επιπέδου γνώσεων που έχεις. Άλλα ζώα την έχουν για ισορροπία στο τρέξιμο, άλλα για όπως οι αλεπούδες για να μπερδεύουν το διώκτη τους, άλλα για εξομάλυνση της θερμοκρασίας του σώματος, άλλα για κρατιούνται από τα δέντρα

Ναι ε?.....για πες μας λοιπόν σε τι βοηθάει η ουρά το γουρούνι? στο να στρίβει? ή στο να κρέμεται?....το ίδιο και το κατσίκι...ξέρεις γύρω στους 5 πόντους ουρά!....και ο χιμπατζή πάλι?....γιατί δεν έχει ουρά? δεν του χρειάζεται για ισοροπία? ή δε σκαρφαλώνει στα δέντρα?

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους φρονιμίτες μου, ούτε κάποιο άλλο μέλος της οικογένειάς μου....κάθονται φρόνιμα.

quote:
IndustrialAngel:
Το γιατί έχουμε εμείς αυτό το οστό έχει την εξής εξήγηση. Αυτοί που περπατούσαν με τα 2 πόδια και δεν είχανε ουρά πλεονεκτούσαν έναντι αυτών που είχαν. Έτσι αυτοί επέζησαν περισσότεροι και αναπαράχθηκαν περισσότερο με αποτέλεσμα να επιβληθεί ένας φαινότυπος. Στις μέρες μας κανένας άνθρωπος δεν κερδίζει τίποτα είτε έχει είτε όχι το οστό έτσι δεν ασκείται καμία εξελικτική πίεση οπότε διατηρείται.


Με τα δύο περπατάει και ο μακάκος αλλά έχει ουρά! με τα δύο περπατάει και ο κόκορας αλλά και αυτός έχει ουρά!.....το ίδιο και ο χιμπατζής που δεν έχει....μαϊμού η μία, μαϊμού και η άλλη! και το ένα ζώο και το άλλο σκαρφαλώνουν στα δέντρα....
Η αρκούδα όμως γιατί δεν έχει ουρά?....περπατάει με τα τέσσερα και τρέχει και πολύ!....έχεις δει αρκούδα να κάνει κατοστάρι?....
Το ελάφι πάλι? αυτό και αν τρέχει!!
Δε θα μπορούσαμε να είχαμε μία μικρή ουρά σαν του ελαφιού? σε τι θα μας εμπόδιζε?....εκτός από τα ρούχα μας?.....και αυτό ακόμη σκέφτηκε ο δημιουργός!!! άντε να βολέψεις την ουρά στο σλιπ!!

quote:
IndustrialAngel:
Όσον αφορά τις μικρές διαφοροποιήσεις που δέχεσαι.Μα αυτό ακριβώς είναι εξέλιξη, το άθροισμα πολλών μικρών διαφοροποιήσεων στον αιώνα των αιώνων που φτάνεις σε σημείο αν κοιτάξεις τον πρόγονο και το σημερινό πλάσμα να μην μπορείς να τα συσχετίσεις. Δεν είναι απότομο γεγονός που θα διαπιστώσεις στη διάρκεια της ζωής σου. Αν μια μικρή διαφοροποίηση επιτρέψει σε κάποια μέλη ένος είδους να ζήσουν ενώ λειτουργήσει ως μειονέκτημα για κάποια άλλα τότε η επόμενη γενιά θα απαρτίζεται κυρίως από τα μέλη με το πλεονέκτημα.

Φίλε εάν περιμέναμε αυτές τις μικρές διαφοροποιήσεις, τότε δε θα επαρκούσαν όχι χιλιάδες ή εκατομμύρια!! αλλά δισεκατομμύρια χρόνια.
Κανείς δεν είναι κατά της εξέλιξης....κατά του φαινόμενου της απότομης αλλαγής είμαστε.
Και σε αυτό συνηγορεί και η έλλειψη σκελετών που να δικαιολογούν αυτή την αλλαγή.
Για παράδειγμα, λείπουν εκατοντάδες και όχι 5-10 κρανία για να επιβεβαιωθεί η εξέλιξη του πίθηκου σε άνθρωπο.
Γι' αυτό μιλάω και για πολλούς (χιλιάδες) αρχέγονους και όχι μόνο έναν οργανισμό.
Γιατί ντε και καλά να υπήρξε μόνο ένας οργανισμός από τον οποίο εξελίχτηκαν οι υπόλοιπο και όχι χιλιάδες?

quote:
IndustrialAngel:
Ας πούμε ότι ο ήλιος λόγω της ακτινοβολίας γίνεται επικίνδυνος και οι ξάνθοί άνθρωποι πεθαίνουν πριν φτάσουν σε ηλικία αναπαραγωγής. Τότε στην επόμενη γενιά ανθρώπων δε θα έχουμε ξανθούς.

Ακραίο πολύ ακραίο.

quote:
IndustrialAngel:
Με αυτή τη λογική και προσθέτοντας την πιθανότητα μεταλλάξεων ότι δηλαδή αυθόρμητα κάποια μέλη του είδους θα εμφανίζουν νέα χαρακτηριστικά τα οποία ανάλογα με το περιβάλλον θα τους δίνουν πλεονέκτημα ή μειονέκτημα θα φτάσουμε σε ένα άλλο είδος. Κανένας δε μίλησε για γκρέμλινς, δε ζούμε στο σινεμά.Απο γενιά σε γενία μόνο μικρές διαφορές θα βρεις

Αυθόρμητα? η τύχη πήγε περίπατο τώρα?....και γιατί τα άλλα αυθόρμητα δεν επέλεξαν να γίνουν άνθρωποι?.....ήσαν ηλίθιοι θα μου πεις.
Πρόσεξε να δεις! εάν ο Θεός δεν είχε φτιάξει τη φύση με τόση σοφία! και είχαμε γίνει όλοι άνθρωποι!! τότε πως θα υπήρχε η κότα και το αρνί για να φάμε? πως θα υπήρχε ο σκύλος να μας φυλάει? και πως το καναρίνι για να μας ευφραίνει? και να μην πάω σε άλλα μακάβρια όπως το σκουλήκι για να γίνει η αποσύνθεση.

quote:
IndustrialAngel:
Κάτσε τώρα γιατί ανοίξαμε θέμα. Μπορεί κάποιος να είναι τρελός να σκοτώσει άνθρωπο και να είναι λειτουργία του εγκεφάλου του.Τότε θα κρατηθεί υπόλογη η ψυχή για κάτι που δε φταίει. Κάτσε κάτσε γιατί μας μπερδεύεις.Ποιος κυβερνάει το σώμα, η ψυχή ή το μυαλό; Δηλαδή υπάρχει ψυχή και μυαλό μαζί; Και το μυαλό τι γίνεται πώς συσχετίζεται με την ψυχή; ΑΝΤΙΦΑΣΗ. Τουλάχιστον ο Μπλεκ δεν έπεφτε σε αντιφάσεις.

Δε θα είναι λειτουργία του εγκεφάλου του, αλλά βλάβη του εγκεφάλου του.
Η ψυχή δε θα κρατηθεί υπόλογος γιατί δεν το έπραξε αυτή, αλλά το άρρωστο σώμα.
Το σώμα, το κυβερνάει "υπό όρους" (σωματικές αδυναμίες) η ψυχή. Το μυαλό δεν είναι παρά μία λειτουργία της ψυχής που διέπεται όμως από σωματικές λειτουργίες με αποτέλεσμα η κρίση του να επηρεάζεται από αυτές, άλλοτε πολύ, άλλοτε λίγο και άλλοτε (εξαιρετικά σπάνιο), καθόλου.


quote:
IndustrialAngel:
Όσον αφορά το κλάμα, έχεις δει σκύλο που δεν έχει να φάει;Μια χαρά ξέρει να κλαίγεται.Μόνο γέλιο δεν υπάρχει στα ζώα και ίσως αυτό να είναι έκφραση της ψυχής.

Έχεις δει δηλαδή να τρέχουν δάκρυα σε σκύλο?....πάντως τα γουρούνια γελάνε...μπορεί όχι τρανταχτά με ήχο, αλλά υπάρχει τέτοια έκφραση για το πρόσωπο τους.

quote:
IndustrialAngel:
Την τελευταία φορά που κοίταξα οι μύγες είναι έντομα και όχι πουλιά


Και πως έγιναν τελικά? από τα ζώα ή από τα πουλιά? τι λέει η επιστήμη?

quote:
IndustrialAngel:
Έχουν 6 πόδια 4 φτερά και 3 μέρη σώματος(κεφάλι, θώρακα και κοιλιά). Θεμελιώδης ζωολογία. Επίσης οι αράχνες και οι σκορπιοί δεν είναι έντομα γιατί έχουν 8 πόδια και 2 μέρη σώματος. Είναι δικιά τους κατηγορία τα αραχνοειδή...

Έτσι λοιπόν και ο άνθρωπος είναι δική του κατηγορία και όχι σύνθετη με τους πιθήκους.
Η μύγα δηλαδή ήταν ζώο.....που βαρέθηκε να περπατάει....και σκέφτηκε....βρε δεν πετάω?...τι έχω να χάσω?

quote:
IndustrialAngel:
Τα ανθρωποειδή μοιάζουν να είναι ενδιάμεσα μεταξύ των σημερινών πιθήκων και των σημερινών ανθρώπων. Αυτό ΔΕ σε προβληματίζει; Βλέπεις τα κρανία πόσο διαφορετικά από το σημερινό είναι;

Δεν έχουν καμία σχέση με τον πίθηκο.
Αυτά είχαν αναπτύξει κάποια νόηση, την οποία ποτέ δεν ανέπτυξαν οι πίθηκοι.
Από αυτά μπορώ να δεχτώ ότι καταγόμαστε. Όχι όμως από τις μαϊμούδες!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 07/02/2010 21:08:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά έχω πάθει πλάκα, με την ελαφρύτητα, ορισμένων...Βρε ...μεγαλοβιομήχανε άγγελε,ξέρω ότι δεν μπορείς να διαχωρίσεις τον αξιοπρεπή θάνατο, αποτην μίζερη αυτοκτονια,αλλά, εγώ τι να κάνω;Δεν μπορώ να σου στείλω με ιμέιλ, .....μυαλό....Αν δεν έχεις να σκεφτείς,άστο καλύτερα...
Αν ο φίλος που λές, θέλει να αυτοκτονήσει,πως θα τον αποτρέψεις;Θυμίζοντας του τα δικαιώματα των ....αυτοκτονούντων;Γράφεις με εγωισμό και δεν σκέφτεσαι τι λές...Δεν σε παρεξηγώ....
Δεν συμπαθώ νούμερα σαν τον Τσάκ Νόρις,πάντα τον έβλεπα σαν κομπάρσο,αλλά για να μιλάς γι αυτόν καταλαβαινω το επίπεδο σου....Κι αυτά που αναγνωρίζεις,δικό σου θέμα, εμένα με ενδιαφέρει πως βλέπεις τον άνθρωπο...Αν τον αφήνεις να πεθανει, ή τον αποτρέπεις....Όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες, γιατί δεν με ξέρεις για να δικαιολογήσεις προσωπικά κάτι μαζί μου...Άρα, απλώς ξεχαρμανιάζεις κι εσύ,για να βγείς ωραίος....Παιδικές αθένειες, λέω εγώ...
Κι αφού δεν διαφωνούμε, που είναι το πρόβλημα,φιλαράκι;Στο ότι σας τη λέμε;
Πάρτε να έχετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε europaios2, έγραψες κάτι ενδιαφέρον

quote:
Ακόμη και οι άθεοι που στη ζωή τους προσπαθούν να ακολουθήσουν «έστω και ασυνείδητα» τη διδασκαλία του Ιησού, λατρεύουν και αυτοί τον αληθινό Θεό.

Συμφωνώ, απλά εγώ το βλέπω από την άλλη σκοπιά : ακόμη και οι ένθεοι που στη ζωή τους ακολουθούν τις αρχές της αγάπης, της δικαιοσύνης, της τιμιότητας και της ηθικής είναι απλά άνθρωποι με αληθινή συνείδηση.
Τελείωσε, το κλείσαμε το θέμα, φίλε μου, πραγματικά μεγάλη κουβέντα είπες...

quote:
Δεν ακολουθώ λοιπόν το όνομα! αλλά τη διδασκαλία Του, όποια λοιπόν άλλη θρησκεία έχει το ίδιο αντικείμενο διδασκαλίας, αγάπη δικαιοσύνη, τιμιότητα και ηθική τότε ακολουθώ εμμέσως πλην σαφώς, όχι μόνο τον Ιησού αλλά και αυτόν της άλλης θρησκείας.

...και τη βελτίωσες κιόλας! Όποια φιλοσοφία ζωής περιλαμβάνει αυτές τις ΒΑΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΑΙΩΝΙΕΣ ΑΓΡΑΦΕΣ ΑΡΧΕΣ και τηρείται το δυνατόν απαρέγκλιτα στην πράξη, ανεξαρτήτως της θρησκευτικότητας του ατόμου που την ενστερνίζεται, αποτελεί αναπόσπαστο μέρος ΤΗΣ πανανθρώπινης συνείδησης - "θρησκείας" και όχι ενός αποκλειστικά συγκεκριμένου δόγματος.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Τελικά εισαι για γέλια και για κλάματα .
Εγώ δεν είπα οτι δεν γίνονται πιά πειράματα σε πιθήκους .
ΑΣΦΑΛΩΣ και γίνονται ακόμα . Και κακώς γίνονται .

Διαβασες τι έγραψα η πάλι μας κάνεις πλάκα ?
Είπα οτι η χρήση των ζώων αυτών για τέτοιους σκοπούς είναι στην πορεία της οριστικής απαγόρευσης μετά τις πρόσφατες ανακαλύψεις οτι τα ζώα αυτά διαθέτουν αυτοσυνείδηση όπως ο άνθρωπος .
Το θέμα μας δεν ήταν όμως αυτό , αλλά το γιατί χρησιμοποιούμε μοσχεύματα απο τα γουρούνια και όχι απο τους πηθίκους .
Και η απάντηση είναι οτι ΦΥΣΙΚΑ και τα μοσχεύματα απο τους πιθήκους θα ήταν προτιμότερα γιατί οι πίθηκοι είναι κοντινότεροι συγγενείς του ανθρώπου απο τα γουρούνια , αλλά η χρήση τους δεν είναι εφικτή για τους λόγους που εξηγεί η παρακάτω επιστημονική εργασία :



Bρε άσχετε απλά δεν ταιριάζουν είναι η απάντηση,..... τότε βρε κουτεντέ! αφού η χρήση τους δεν είναι εφικτή, γιατί ταλαιπωρούν τα έρμαια τα ζώα?
Γιατί επιτρέπουν να τα κάνουν πειραματόζωα αφού δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουν ως μοσχεύματα?....συνειδητοποιείς τι βλακεία λες?
Έχεις ακούσει ποτέ σου για τα "Υβριδικά έμβρυα" για κάνε μία αναζήτηση στο google μπας και βγάλε τα σαλάμια από τα μάτια σου περί ηθικής κ.λ.π.....

Μου φέρνεις σαν μπούφος ένα άρθρο, που λέει ότι προτιμάτε το γουρούνι από τον πίθηκο για λόγους ηθικής.....τότε γιατί τον έχουν ξεσκίσει στα πειράματα? έχεις δει ντοκιμαντέρ με πίθηκους ως πειραματόζωα? αν και ζώα! θα τα λυπηθείς θες δε θες!! τους εισάγουν κάθε είδος ασθένεια (ενώ είναι υγιή) και μετά προσπαθούν να την καταπολεμήσουν!
Επιτέλους βάλε το μυαλό σου σε λειτουργία.....΄

quote:
Think_Math:
Αυτά λοιπον που γράφεις είναι απλά εκτος τόπου και χρόνου , διότι με κατηγορείς για πράγματα που δεν έγραψα , ενω αντίθετα σου αποδεικνύω οτι αυτά που έγραψα είναι ακριβέστατα , με ατράνταχτες αποδείξεις .
Διαβασε όλη την εργασία , και θα σου λυθούν όλες οι απορίες .


Τι να διαβάσω? τι? ότι λόγω ηθικής δε χρησιμοποιούν ανταλλακτικά από πίθηκο? Να μου απαντήσεις τότε για ποιο λόγο τους κάνουν πειράματα!
quote:
Think_Math:
Οπως ήδη σου εξηγησα στον κόσμο σου βρίσκεσαι εσύ που δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά , και ερμηνεύεις οτι διαβάζεις κατα το δοκούν .
Που έγραψα οτι δεν γίνονται πειράματα σε πιθήκους ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ .

Να μου πεις τότε το λόγο που δεν τους χρησιμοποιούν ως ανταλλακτικά! και εάν μπορεί να γίνει πείραμα χωρίς τη βλάβη του ζώου! ή εάν από τα πειράματα εξαιρείτε η βαλβίδα αορτής προκειμένου να διευκολυνθούν κάποιοι στις θεωρίες τους!

quote:
Think_Math:
Λυπάμαι για την μητέρα σου , αλλα δυστυχώς η απόρριψη μοσχευμάτων γίνεται ακόμα και με ανθρωπινους δότες .

Ευχαριστώ. Ευτυχώς όλα πήγαν όλα καλά.
Αν όμως το καλύτερο μόσχευμα ήταν του πιθήκου να είσαι σίγουρος ότι αυτό θα είχαμε βάλει.

quote:
Think_Math:
Θα μπορούσες να είσουν λιγότερο γελοίος .
Εντάξει , καταλαβαίνω οτι δεν έχεις κάποια εξήγηση , και το ρίχνεις ξανά και ξανά στην ειρωνία , αλλά απλά προκαλείς το γέλιο όσων διαβάζουν .

Γιατί? επειδή θέλω να πάρω ένα δώρο στον αδελφό μου? εγώ σέβομαι τη συγγένεια.....

quote:
Think_Math:
Τα πάντα εν σοφία εποίησε . ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ .

Εσύ να δούμε πως θα καθαρίσεις!

quote:
Think_Math:
Οι τρελές αγελάδες και οι ρετροιοι το ίδιο πράγμα . ΕΛΕΟΣ.
Τι κάνεις Γιάννη ? Κουκιά σπέρνω .
Απο την πόλη έρχομαι και στην κορφή ... Αγελάδα .

Ε! είσαι που είσαι γιατρός γιατί δε μας λες τί είναι οι ρέτροιροι.

quote:
Think_Math:
Για να σοβαρευτούμε τώρα .
Επειδή ο Ευρωπαίος είναι προφανές οτι δεν μπορεί να απαντήσει στις ερωτήσεις που έθεσα τις απευθύνω ξανά και σε οποιον άλλο πιστεύει οτι έχει κάποια πειστική απάντηση .

1) Πως εξηγείται θεολογικώς οτι 2 χρωμοσώμτα του DNA των πιθήκων που έχουν συνολικά 48 , βρίσκονται ενωμένα μαζί στο Χρωμόσωμα 2 του ανθρώπου έχοντας αποτέλεσμα να έχει ο άνθρωπος 46 χρωμοσώματα .
Δεν μπορούσε ο Θεός να φτιάξει τον άνθρωπο απο το μηδέν , και χρειάζοταν να ενώσει 2 χρωμοσώματα των πιθηκοειδών για να τον φτιάξει ?
Η μήπως ήθελε να μπερδέψει τους κακους επιστήμονες ?

2)Πως εξηγείται θεολόγικώς οτι το RNA των πιθήκων και των ανθρωπων περιέχει στις ίδιες ακριβώς θέσεις μολυσματικό RNA , απο ρετροιούς ?
Ετυχε οι ίδιοι ιοί να μολύνουν δύο διαφορετικά είδη στο ίδιο σημείο του RNA που αποτελείται απο δισεκατομμυρια βάσεις ?
Ποια άλλη εξήγηση υπάρχει, εκτός απο το γεγονός οτι αυτός που μολύνθηκε είναι ο κοινός πρόγονος και το θέμα έληξε ?

Περιμένω την συμμετοχή κάθε νεοκοπου η μη απολογητή



Σου απάντησα και στα δύο.
Η δύναμη του Θεού δε γνωρίζει επιστήμες και θεωρίες.
Αφού λοιπόν υπάρχουν αυτά τα χρωματοσώματα και σε τέτοιον συνδυασμό, γιατί τότε υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στην νόηση?
Όσο για τους ρετροιρούς:
Οι ρετροϊοί διαδίδονται με εξωγενείς τρόπους (μετάγγιση, σεξουαλική επαφή κ.λπ.) και όχι με ενδογενείς (κληρονομικότητα).
εδώ

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 07/02/2010 22:21:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:52:50  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίε είσαι ένα χιλιοστό πριν αποδεχτείς τη θεωρία
μάντεψε γιατί
δισεκατομύρια χρόνια θέλει όπως είπες
πολύ σωστά
4 δισεκατομυρίων ετών είναι η γη, do the math!

α και υπόψιν η αλλάγη δεν είναι ποσοτική δηλαδή για να περάσουμε από για παράδειγμα από τριχωτό σε άτριχο δε χρειάζεται να έχουμε μία τρίχα λιγότερη σε κάθε γενιά. Αλλάζει 1 γονίδιο μέσα σε κάποιες γενιές και έχουμε άτριχους ανθρώπους κατευθείαν. Και μάντεψε πόσα γονίδια διαφέρουν ανάμεσα σε εμάς τους πιθήκους.......περίπου 6% των γονιδίων μας διαφέρουν. Και το συνολικό γενετικό υλικό είναι κατά 98% ΙΔΙΟ. Τι λες αρκεί 5 000 000 χρόνια για να γίνουν αυτές οι αλλαγούλες βήμα βήμα γενιά γενιά μισό γονίδιο τη φορά;

Για απότομη μεταβολή όποιος λέει δεν ξέρει τι του γίνεται. Οι μεταβολές είναι πάντα αργές

όσον αφορά το ακραίο που είπες δεν είναι καθόλου ακραίο. Στα χιόνια επικρατούν οι λευκές τίγρεις γιατί κρύβονται καλύτερα, στις περιοχές με μόλυνση επικρατούν οι μαύρες πεταλούδες γιατί κρύβονται καλύτερα στα μαυρισμένα από την καπνιά δέντρα κτλ κτλ. αντίθετα όπου είναι ακόμα λευκοί οι κορμοί και φαίνονται οι μαύρες πιο εύκολα από τους θηρευτές οι λευκές πεταλούδες επικρατούν.
Το περιβάλλον που αλλάζει από περιοχή σε περιοχή καθορίζει ποια μεταβολή θα επικρατήσει έναντι των άλλων.


Σου είπα ότι ο συνδυασμός διποδισμού και ουράς μπορεί να δημιουργούσε πρόβλημα όχι ο συνδυασμό τρεξίματος και ουράς.Η' αντίστροφα η τυχαία αυθόρμητη μετάλαξη που μας αφαίρεσε την ουρά ενώ αρχικά θα φαινόταν ως μειονέκτημα ΜΑΣ ανάγκασε να διποδίσουμε για επιζήσουμε. Ο γορίλας που ζει συχνότερα στο έδαφος υπόψιν δεν έχει ουρά όπως και εμείς, άρα έχουμε παράλληλη εξέλιξη. Εγώ δίνω αυτήν την ερμηνεία στο άχρηστο αυτό οστό. Εσύ ποια δίνεις δίνεις;


την περιγραφή της σωστής επιστήμης την έκανα γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να προβάλει κάποιος δημιουργιστής κάποια "θεωρία" που να εξηγεί τον κόσμο και τις μεταβολές του και συγκεκριμένα τα κρανία που διαφέρουν, τα κατάλοιπα οστών που δεν χρειάζονται κτλ κτλ και να πληρεί αυτές τις προδιαγραφές. Αλλιώς απλώς έχουμε έλλειψη μοντέλου πλην του εξελικτικού.


αυθόρμητα είναι η λέξη για περιγράψω τη μετάλλαξη δηλαδή την αυθόρμητη, τυχαία, spontaneous αλλαγή του γεντικού υλικού. Σαφέστατα και η μετάλλαξη ΔΕΝ είναι ζήτημα πνευματικής επιλογής.Δεν έπαψα να αναφέρομαι σε τυχαιότητα ίσως τα ελληνικά μου να μην είναι καλά.


Στα περί κοσμογονίας δεν έχω τι να απαντήσω. Πάντα πίστευα ότι οι πιστοί χριστιανοί έχουν πιο πλήρεις απαντήσεις από το δε με νοιάζει και δεν ξέρω τι έφτιαξε το Θεό. Γιατί τότε είσαι στο ίδιο σκοτάδι της άγνοιας με όλους μας. Η' όντως οι χριστιανοί έχουν ένα πλεονέκτημα αλλά δε με νοιάζει που ο Θεός μου είναι άδικος ενώ μου λέει ότι είναι δίκαιος. Ίσως θα πρέπει θα μιλήσω με άλλους χριστιανούς για αυτές τις απαντήσεις. Μου προκαλεί εντύπωση που δηλώνεις πιστός και που επαναπαύεσαι σε αυτές τις απαντήσεις. Εγώ ξέρω ότι ο Θεός θέλει γνώσκουσα πίστη και όχι τυφλή...


τρέχαγυρευε διάβασε το ποστ μου για τους λόγους που ζητάει κάποιος να πεθάνει, πρώτο πρώτο έχω την αξιοπρέπεια και δεύτερο τον πόνο. Αυτό αποδεικνύει τη δικιά σου ελαφρύτητα. Δέχεσαι την αξιοπρεπή αυτοκτονία; Το ίδιο και εγώ... Διαφωνούσες ενώ συμφωνούσες, τρικυμία εν κρανίω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ ΒιομηχανικέΆγγελε,η τρικυμία εν κρανίω, είναι σεβαστή,δεν φταίς εσύ....Αλλά να προσέχεις τι γράφεις, γιατί scripta mannete...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Βιομηχανικέ Αγγελε, για να ξέρεις το "όνομα" σου και να το χαίρεσαι,θέλω να συζητήσουμε λίγο για τον πόνο....Βλέπω, με το νού μου, την παραολυμπιάδα κι έχω φιλους που ανήκουν σε άτομα με ειδικές ανάγκες,αυτούς τους ανθρώπους, να τους πω να πάνε να αυτοκτονήσουν;
Γιαί σε βλέπω πολύ προθυμο...
Αυτοί θεωρούν αξιοπρέπεια το να ζούν..Να τους μεταφέρω το μήνυμα σου, ότι καλύτερα να πανε να πεθάνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy