ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:00:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ότι πεις ρε συ τρέχαγυρευε, μπορείς να μου απαντήσεις τώρα σε αυτά που σε ρωτάω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και γιατί να σου χαλάσω το χατήρι φίλε μου ΒιομηχανικέΑγγελε;
Αλλά μου λές σε παρακαλώ και τι ρώτησες,γιατί κάπου το έχασα,ή δεν το βρίσκω;Για πες μου τι ρωτάς;
Αν εννοείς τι διάβασα και τι είδα απο όσα έβαλες,τα είδα όλα....Αυτό που έγραψα,είναι ότι τέτοιες υποθέσεις, έχουν και τις αντίθετες και διαφορετικές τους...Θα μπορούσαν κάλλιστα να προέρχονται οι κοινοί οργανισμοί, απο την ίδια αρχική πηγή, ώστε να μην ισχύει το ειμαστε εξωγήινοι...Όπώς και το να αναπτύψθηκαν,παράλληλα και με άλλο σκοπό...Υπάρχουν πολλές εξηγήσεις και υποθέσεις...Αλλά, επειδή δεν ξέρουμε, δεν μπορούμε να τις υποδτηρίζουμε ως σωστές...
Αν θές,γράφω κι άλλα..Εμένα με καλύποτυν,αλλά,εσύ,άμα θές,βάζω κι άλλα...
Φίλε μου sesostris,χρησιμοποιείς την επιστήμη, και δεν σε κατηγορώ,έχεις ανάγκη όπλων,έναντι του χριστιανισμού, όταν η ουσία της αντιπαράθεσης,όμως,είναι σαφής,δέιχνεις ατυχής, τουλάχιστον:
Η Αγία Γραφή,λεει πράγματα που δεν έχουν βγει λάθος, ενώ η επιστήμη, αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι...
Απο αυτά,τι είναι μπερδεμένο;
Άλλως, φέρετε αποδειξεις του εναντιου...Που σφάλλει η Αγία Γραφή και που το αποδεικνυει η επιστήμη...
Ρηχά ειναι μπείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:21:16  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.bioedonline.org/news/news.cfm?art=3737
http://www.talkorigins.org/faqs/platypus.html
http://findarticles.com/p/articles/mi_m1272/is_2759_137/ai_n32093055/

Ο πλατύπους εξελίχθηκε,οι πρόγονοι του είχαν δόντια, ενώ σήμερα δεν έχει. Εξελίχθηκε πιο αργά γιατί στο απομονωμένο περιβάλλον της Αυστραλίας η εξελικτική πίεση ήταν μικρότερη...Σου κάνει για απάντηση αυτό τρέχα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:23:06  Εμφάνιση Προφίλ
Είδες που δεν καταλάβες τι διάβασες; Δε λένε αυτό στα λινκ που έδωσα.Κανένας δεν έγραψε για εξωγήινη ζωή. Ξαναδιάβασε τα και πες μου τι κατάλαβες πάλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Νομίζω οτι όλοι εδω μέσα ξέρουμε τί θέλεις εσύ για να ευχαριστηθείς...
Έχω αλεργία σε αυτές τις γυναίκες,ξεσπάνε σε άλλους για τα σεξουαλικά τους προβλήματα.

Κοίτα δεν φταίω εγώ αν το ρήμα 'ευχαριστηθείς' σου προκαλεί αμαρτωλές σκέψεις. Αν είχα γράψει "ηδονιστείς" θα το καταλάβαινα, αλλά τώρα τί συνειρμός ήταν αυτός;
Δεν είχα κάτι σεξουαλικό στο μυαλό μου, μα τον άγιο ντρακόνιαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Αγαπητέ think math, μπορείς να βαράς και 15 τρικυμίες εν κρανίω,αλλά, επειδή δεν ειμαστε ολοι, μονόχνωτοι σαν εσένα,όταν βλέπω κάτι σωστό,πιστεύω ότι πρέπει να το επικροτώ..

Είδες κάτι "σωστό" για το οποίο κανένας απο τους δυό σας δεν καταθέτει κανένα στοιχείο για να το αποδείξει .
Είναι "σωστό" γιατί σε βολεύει, και σε βοηθα να ζείς στο παραμύθι σου .


quote:
Καιπροπάντων, μάθετε να μιλάτε, ή να γράφετε..Λές κοτσάνες, όταν μου στερείς το δικκαίωμα να συμφωνώ με τον άλλο..

Τελικά έχεις πρόβλημα στο να καταλαβαίνεις και τα στοιχειώδη .
Σου στέρησα εγώ το δικαίωμα να συμφωνήσεις με όποιον θέλεις ?
Σου είπα απλά οτι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και επιπλέον είπες οτι δεν μπορούμε να απαντήσουμε στις θέσεις του alex22.
ΠΡΩΤΟΝ οι θέσεις σας δεν συμπίπτουν , και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ο alex22 δεν εξέθεσε επιχειρήματα ώστε να πάρει απαντήσεις .
Προσπαθεις να πιαστείς απο οτιδήποτε , για να πείσεις τον εαυτό σου για τα παραμυθάκια που πιστεύεις , αλλά είναι φανερό οτι ούτε αυτόν μπορείς πια να τον πείσεις .


quote:
Νήπιο είναι ΑΚΌΜΗ και την πατε βόλτα;Στράτα, στρατούλα, μην πέσει το μωρό μας....

Είναι γελοίο να κάθεσαι στην ζεστούλα του air-contition να απολαμβάνεις τον καφέ σου , να γραφεις στο pc , και ταυτόχρονα να μας λές οτι η επιστήμη είναι ανώριμη και άχρηστη στο να εξηγήσει οτιδήποτε .

Αν τα πιστεύεις αυτά , ανέβα σε κάποιο βουνό , παράτα το pc που το έχεις λιώσει στο internet , και ζήσε αν το αντέχεις χωρίς κανένα επιτευγμα της επιστήμης .
Οσο είσαι εδώ και γράφεις αυτές τις κοτσάνες απλά στρουθοκαμηλίζεις και προκαλείς το γέλιο .

alex22 :

quote:
Έτσι υποτίθεται οτι θα έπρεπε να είναι η επιστήμη,χωρίς δόγματα.Μακάρι να ήταν έτσι,ο λόγος που υποστηρίζω την δογματικότητα της επιστήμης,είναι οτι έχουν συμβεί πάρα μα πάρα πολλά γεγονότα που χρήζουν έρευνας και το μόνο που γίνεται είναι ο χλευαζμός τους,"δέν υπάρχουν αυτά τα πράγματα,είναι της φαντασίας","ποιό ufo,πρόκειται για την αφροδίτη"

Νομίζω οτι έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα .
Ο χλευασμός δεν έχει επιστημονική προέλευση , αλλα καθαρά πολιτική .
Υπάρχει μια γενική τάση αποσιώπησης του φαινομένου των ufo απο τις κυβερνήσεις (άσχετα με το πόσο αληθινό είναι η όχι) αλλα δεν προέρχεται απο την πλευρά της επιστήμης .
Ισα ισα οι περισσότεροι επιστήμονες είναι ενθερμοι υποστηρικτές της πιθανότητας να υπάρχει εξωγήινη ζωή με νοημοσύνη .
Οσο όμως δεν υπάρχουν ατράνταχτα στοιχεία η επιστήμη είναι λογικό να τηρεί επιφυλακτική στάση .


quote:
Αυτά και άλλα πολλά,που δείχνουν ξεκάθαρα την ανόητη και δογματική προσέγγιση της φύσης και κατα συνέπεια της ίδιας της ζωής και της ποιότητας της σε όλα.

Ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα . Είσαι προκατειλημένος .
Μπερδευεις την επιστήμη ως γνώση , με τις εφαρμογές της που δεν κατευθυνει δυστυχώς η ίδια , αλλα τα μεγάλα κέντρα εξουσίας .
Αυτό δεν είναι πρόβλημα που αφορά την επιστήμη , αλλα τον άνθρωπο εν γένει .


quote:
Κοίταξε,αυτό είναι αδύνατον και ο λόγος είναι οτι δέν έχετε το μυαλό για να καταλάβετε.Όσο για της ενδείξεις,υπάρχουν άπειρες γύρω σου,αλλά δέν μπορείς να τις δείς όσο κοιμάσαι.

Δεν είμαι αντιπαλός σου , ούτε απορρίπτω αυτά που λες αρκεί να έχουν λογική βάση .
Και σε πληροφωρώ πως δεν κοιμάμαι , και έχω ψαξει το ζήτημα πάρα πολύ , και δεν το απορρίπτω ώς ενδεχόμενο .
Αρκεί να μην φτάνει στην υπερβολή.


quote:
orry που μιλάω έτσι αλλά ξέρω τί θα γράψεις και γενικά ξέρω το σκεπτικό όλων εδω μέσα και έχω απογοητευτεί.

Οπως σου είπα είσαι λίγο προκατειλημμένος .
Δεν μπορείς να προδικάζεις την θέση των άλλων σε μία συζήτηση . Δεν σε παρεξηγώ , και ελπίζω να κάνεις το ίδιο και εσύ .

quote:
Νομίζω οτι όλοι εδω μέσα ξέρουμε τί θέλεις εσύ για να ευχαριστηθείς...

Εδώ ξέφυγες .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό λέμε,αγαπητέ μου ΒιομηχανικέΑγγελε, ότι ο πλατύπους σου,δεν έχει εξελιχθει και η σύνδεση των δυο ειδών,δεν υπάρχει,ακριβως γιατί
πάει πολύ πιο πίσω,όπως λέει το άρθρο που έβαλες..Κοινως,αυτό που γράφει,δεν αποδεικνύει ότι υπήρξε εξέλιξη του όποιου πλατύπους...
Για να το πω απλά και πέραν του πλατύπους...Ότι αλλάζουν όλα όσα λέγαμε,για .....μητέρα απο την Αφρική, ,με την νέα Γεωργιανή, να πέρνει κεφάλι,σκρινάρει απο το πάλι,κι η Πολωνία, με άλλους σκελετούς,οπότς χάνουμε την μπάλα...Κι η εξέλιξη, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
Εκεί πάμε με τη θεωρία του χάους, που εφαρμόζεται πια παντού...Με βασικό σκοπό, να είναι πιο εύκολο θύμα ο άνθρωπος,στην εμπορευματοποίηση του την ίδια...
Αυτό,μπορείς να το δεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:37:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ξαναδιάβασε και τα λινκ για τους μετεωρίτες και για τον πλατύποδα και ξαναπές μου τι λένε με δικά σου λόγια και σύντομες προτάσεις με απλά ρήματα.


Ποια Αγία Γραφή επικαλείσαι όταν δεν καταλαβαίνεις των ανθρώπων τα λόγια καλά καλά;

Edited by - IndustrialAngel on 02/03/2010 23:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 00:04:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μια διόρθωση, sesostris, αν και καταλαβαίνω τι εννοείς γενικά και τα λες σωστά, δε είναι σωστός ο όρος πρωτόζωο. Πες το καλύτερα, κοινό πρόγονο σκέτα όπως σωστά γράφεις μέσα στην παρένθεση.


Για το ότι η επιστήμη είναι το μοναδικό σύστημα γνώσης που έχει μηχανισμούς διαρκούς ελέγχου και επαλήθευσης της γνώσης αυτής ο τρέχα δεν έκανε κανένα σχόλιο. Για το αν υπάρχει τέτοιο σύστημα στη θρησκεία δε μας απάντησε. Για το γιατί υπάρχουν τόσες ερμηνείες του ίδιου βιβλίου όσοι και πιστοί(όχι μόνο στο Χριστιανισμό, σε όλες τις θρησκείες) πάλι δε λάβαμε απάντηση. Κατά τα άλλα κατηγορήθηκα εγώ από τον τρέχαγυρευε ότι κάνω παράλληλο μονόλογο...Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο σου για τη νοσήρη και ελαστική χρήση της επιστήμης από τον τρέχαγυρευε


Edited by - IndustrialAngel on 02/03/2010 22:36:35


Κατέθεσε και κάποια στοιχεία και για κάποιες ανακαλύψεις εκατομμυρίων χρόνων...ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ...Μπα παναθεμάτον...του ξεφεύγουν πράματα και μετά δεν μπορεί να τα συμμαζεψει...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 00:06:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξαναδιάβασε και τα λινκ για τους μετεωρίτες και για τον πλατύποδα και ξαναπές μου τι λένε με δικά σου λόγια και σύντομες προτάσεις με απλά ρήματα.


Ποια Αγία Γραφή επικαλείσαι όταν δεν καταλαβαίνεις των ανθρώπων τα λόγια καλά καλά;

Edited by - IndustrialAngel on 02/03/2010 23:38:03


Μην τον αγριεύειςςςςςςς.....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 00:07:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Ο ..ορνιθόρυγχος, το αποδεικνύει....


Τελικά κοιτάχθηκες στον καθρέπτη παλιόπαιδο...δεν αντιστάθηκες..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 00:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Τρεχαγύρεβε :

quote:
Με βασικό σκοπό, να είναι πιο εύκολο θύμα ο άνθρωπος,στην εμπορευματοποίηση του την ίδια...
Αυτό,μπορείς να το δεις;...

Ενω σκοπος της εκκλησίας είναι να μας σώσει απο την εμπορευματοποίηση .
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ .

Μήπως να απευθυνθούμε στον Εφραίμ τον βατοπεδινό να μας σώσει ?

ΤΙ λέει ο άνθρωπος ... ΕΛΕΟΣ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 00:25:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τρεχαγύρεβε :

quote:
Με βασικό σκοπό, να είναι πιο εύκολο θύμα ο άνθρωπος,στην εμπορευματοποίηση του την ίδια...
Αυτό,μπορείς να το δεις;...

Ενω σκοπος της εκκλησίας είναι να μας σώσει απο την εμπορευματοποίηση .
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ .

Μήπως να απευθυνθούμε στον Εφραίμ τον βατοπεδινό να μας σώσει ?

ΤΙ λέει ο άνθρωπος ... ΕΛΕΟΣ .



ΌΛοι όσοι ασχολούνται με το άθλημα , κάτι ξέρουν ...όλο και κάτι τσιμπάνε ...θεική βοήθεια για την πίστη τους...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 10:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Έχει δίκιο ο allzzaro ,πώς δημιουργήθηκαν όλα αυτά? Πώς μέσα σε μια ανύποπτη χρονικά περίοδο ξαφνικά μερικοί λαοί απέκτησαν απίστευτες γνώσεις?Πώς τα ήξεραν όλα αυτά? Πώς είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με τον δικό μας τρόπο σκέψης?Δέν έχουμε απαντήσεις για όλα αυτά και η μόνη λύση είναι οτι κάποιοι που τα ήξεραν τους τα έμαθαν.

Think_Math και IndustrialAngel,η αλήθεια δέν βρίσκεται στα σχολικά βιβλία,ο τρόπος σκέψης σας είναι λάθος.Είναι ακριβώς όπως θέλει το κράτος να είναι.

Βρέθηκαν σε κάποιον μετεωρίτη μικροοργανισμοί,ε ωραία και πώς είσαστε τόσο σίγουροι οτι έτσι δημιουργήθηκαν και οι άνθρωποι? Τι λογική είναι αυτή?

Για να μπορέσετε να το αποδείξετε πρέπει να έχετε επιστημονικές γνώσεις σε βάθος,τις έχετε? Πρέπει να είστε απολύτως σίγουροι οτι έτσι είναι.

Αλλά ακόμα και ένας επιστήμονας,στην πραγματικότητα αγνοεί πλήρως,τί νόημα έχει να ξέρει ένα σωρό θεωρίες και να κανει λογικές σκέψεις και εικασίες την στιγμή που αυτό που νομίζει πως ξέρει,αυτό που εικάζει δέν το έχει ζήσει,δέν το ξέρει απο πρώτο χέρι.

Η εμπειρία είναι το κλειδί εδώ, ο νούς ξεγελάει,ο νούς δέν είναι τόσο ικανός για να καταλάβει τα πάντα,για να γίνει αυτό πρέπει κάποιος να είναι ολοκληρωμένος,αλλά και πάλι δέν είναι το ίδιο να καταλαβαίνεις κάτι με το να το ζείς,όταν το ζήσεις αλλάζεις γνώμη,μαθαίνεις πολλά καινούρια.

Η σπηλιά του Πλάτωνα,αυτός που βγήκε έξω και τους διηγήθηκε αυτά που είδε,τον πέρασαν οι άλλοι για τρελό,με την ίδια λογική εδώ πέρα,οι επιστήμονες βρίσκονται στην σπηλιά και κάνουν μόνο εικασίες για το πώς είναι ο κόσμος,δέν μπορούν να τον δούν,μόνο υποθέτουν.

Με λίγα λόγια,οι θεωρίες που ξέρετε δέν έχουν καμία αξία αν δέν οδηγήσουν στην βίωση,αν δέν μπορούν να το κάνουν τότε είναι ελειπείς ή ψεύτικες.

Στην κευλόντια επιστήμη,ζείς αυτό που μαθαίνεις.


Μιμοζα, ΣΕΞ-ΛΕΦΤΑ,ΣΕΞ-ΛΕΦΤΑ,ΣΕΞ-ΛΕΦΤΑ,προσκύνα τους 2 θεούς σου και άσε τον ντρακονιαν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 10:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
alex22

Μιμοζα, ΣΕΞ-ΛΕΦΤΑ,ΣΕΞ-ΛΕΦΤΑ,ΣΕΞ-ΛΕΦΤΑ,προσκύνα τους 2 θεούς σου και άσε τον ντρακονιαν.


alex μην μιλάς για ΣΕΞ και ΛΕΦΤΑ γιατί αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ προσκυνά η θρησκεία που πιστεύεις.
Έχουν μία ειδική μάλιστα εξάρτηση και από τα δύο σε σημείο ψύχωσης......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 10:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
alex μην μιλάς για ΣΕΞ και ΛΕΦΤΑ γιατί αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ προσκυνά η θρησκεία που πιστεύεις.
Έχουν μία ειδική μάλιστα εξάρτηση και από τα δύο σε σημείο ψύχωσης......

Είμαι άθρησκος,ουτε καν έχω βαφτιστεί.

Οπότε λές ψέματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 10:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Η εντύπωση που μου έδωσες είναι πως είσαι χριστιανός......τεσπά....
Ψέματα που είπα...?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 11:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ε καλά τώρα, βρε, Βιομηχανικέ Αγγελε, να μας την πεις κι εσύ,πάει πολύ....Βρε νούμερο,για την Αγία Γραφή πόσο σημαντικό βιβλιο είναι λέγαμε, έχεις πιάσει τα βουνά και τα λαγκάδια και δεν γυρνάς με τιποτε...Πάλι με μένα ασχολείσαι; Απορία ψάλτου βήξ....
Ρε έχεις καμια απόδειξη, ότι έλεγε αυτό η Αγία Γραφή,ενώ αποδειχτηκε άλλα;...Ακούς ...γυριστρούλα κι εσύ;Ξέρεις;
Όχι..
Τουμπεκί ψικλοκομμένο ρε νούμερο , που θα μου πεις εσύ αν κατανοώ εγώ την Αγία Γραφή...
Εσύ δεν μπορείς να τη διαβάσεις, όχι να την κατανοήσεις..Ούτε τη γλώσσα δεν καταλαβαινεις στο πρωτοτυπο,θα μας πεις κι όλας για αντίληψη;
Είμαι καθηγητης σου, παιδί μου,εγώ σου βάζω τέςστ, όχι εσύ...
Να το θυμάσαι αυτό..Γιατί, αποτυχαινεις και το παίζεις αδιάφορος...

Εαρινέ,κοιτάχτηκα στον καθρέφτη και βεβαιώθηκα ότι δεν έχω καμία σχέση με σένα...Θα ανησυχούσα για το αντίθετο...

Απο κει κι έπειτα,think math,μιλάμε για μια εποχή εμπορευματοποίησης, αν δεν το έχεις καταλάβει, μίλα για τις μονές και τον Εφράιμ...
Χρειαζεσαι ΆΛΛΛΟΘΙ,για μετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 11:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

alex22:
quote:
Έχει δίκιο ο allzzaro ,πώς δημιουργήθηκαν όλα αυτά? Πώς μέσα σε μια ανύποπτη χρονικά περίοδο ξαφνικά μερικοί λαοί απέκτησαν απίστευτες γνώσεις?Πώς τα ήξεραν όλα αυτά? Πώς είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με τον δικό μας τρόπο σκέψης?Δέν έχουμε απαντήσεις για όλα αυτά και η μόνη λύση είναι οτι κάποιοι που τα ήξεραν τους τα έμαθαν.

Καταρχήν για να μην υπερβάλλουμε , οι αρχαίοι λαοι δεν είχαν απιστευτες γνώσεις .
Ασφαλώς γνώριζαν τα βασικά μαθηματικά και την βασική γεωμετρία και αυτό δεν έγινε ξαφνικά αλλά μέσα σε μία περίοδο 3000 χρόνων , απο την αρχαία Σουμερία μέχρι τον κλασικο Ελληνικό πολιτισμό .
Που είναι το ξαφνικά ?
Οι δε μαθηματικές γνώσεις των Αιγυπτίων ήταν σχετικά περιορισμένες . Μπορώ να σου δώσω πολλά παραδείγματα για αυτό.
Τα μαθηματικά έγιναν ουσιαστικά επιστήμη , στην κλασική Ελλάδα.

Απο την άλλη , η κατασκευή των πυραμίδων ασφαλώς και είναι τεράστιο έργο , αλλα δεν νομίζω οτι ήταν έξω απο τις δυνατότητες των αρχαίων πολιτισμών .
Ανέφερες προηγουμένως οτι θα ήταν αδύνατον οι πέτρες στις πυραμίδες να λαξευτούν ή να κοπούν με τα εργαλεία της εποχής .
Αυτό είναι λάθος .
Εχεις πάει στην Αιγυπτο ?
Επειδή εγώ έχω πάει και είχα την τύχη να γνωρίσω αυτο το καταπληκτικό μέρος απο κόντά , σε πληροφορώ οτι η πέτρα απο την οποία είναι κατασκευασμένες οι πυραμίδες είναι ένα σχετικά μαλακό είδος ασβεστόλιθου , που μπορεί να λαξευτεί σχετικά εύκολα και μαλιστα μας είχαν κάνει και επιδειξη για το πως περίπου γινόταν η διαδικασία .
Δεν υπάρχει τίποτα μυστηριώδες σε αυτό .

Απο την άλλη η μεταφορά των ογκόλιθων δεν χρειαζόταν να γίνει με "υπερβαρύτητα" . Υπάρχουν πολύ πιο ταπεινές εξηγήσεις όπως η η χρήση κεκελιμένων επιπέδων , και αναβαθμίδων, μερικές απο τις οποίες μάλιστα σώζονται στο Καρνάκ , σε ένα ημιτελές τμήμα του ναού .

Απο την άλλη υπάρχει η υποψία οτι αρκετοί απο τους ογκόλιθους της κορυφής των πυραμίδων ίσως να έχουν κατασκευαστεί συνθετικά απο ασβεστολιθικό ειδος τσιμέντου γιατί παρουσιάζουν ψαθυρή και κωκώδη υφή .
Πριν καταλήξει κάποιος στην υπερβαρύτητα πρέπει να εξετάσει πρώτα τις πιο απλοικές εξηγήσεις .


quote:
Think_Math και IndustrialAngel,η αλήθεια δέν βρίσκεται στα σχολικά βιβλία,ο τρόπος σκέψης σας είναι λάθος.Είναι ακριβώς όπως θέλει το κράτος να είναι.

Βρέθηκαν σε κάποιον μετεωρίτη μικροοργανισμοί,ε ωραία και πώς είσαστε τόσο σίγουροι οτι έτσι δημιουργήθηκαν και οι άνθρωποι? Τι λογική είναι αυτή?

Για να μπορέσετε να το αποδείξετε πρέπει να έχετε επιστημονικές γνώσεις σε βάθος,τις έχετε? Πρέπει να είστε απολύτως σίγουροι οτι έτσι είναι.


Απολυτως σίγουρος δεν είναι κανένας για τίποτα που δεν ανηκει στην κατοχυρωμένη γνώση .
Η εξέλιξη όμως δεν είναι υπόθεση .

Εχει αποδειχθεί άπειρες φορές στην πράξη , απο τα βιολογικά εργαστήρια , και απο την ίδια την ζωή .

Εσύ είσαι απόλυτα σίγουρος οτι η κευλόντια "Επιστήμη" είναι αληθινή ? Ποιά είναι τα δεδομένα που το αποδεικνύουν ?

Τουλάχιστον η κλασική επιστήμη χρησιμοποιεί την επιστημονική μέθοδο , και εχει αποδείξει στην πράξη οτι λειτουργεί .
Ο τεχνικός πολιτισμός δεν είναι ψευδαίσθηση είναι πραγματικότητα .
Η ιατρική θεραπεύει και σου εξηγεί και τον τρόπο .
Δεν στηρίζεται σε υποθετικά πράγματα .

quote:
Αλλά ακόμα και ένας επιστήμονας,στην πραγματικότητα αγνοεί πλήρως,τί νόημα έχει να ξέρει ένα σωρό θεωρίες και να κανει λογικές σκέψεις και εικασίες την στιγμή που αυτό που νομίζει πως ξέρει,αυτό που εικάζει δέν το έχει ζήσει,δέν το ξέρει απο πρώτο χέρι.

Τι εννοείς με αυτό ?
Ο Αινστάιν ας πούμε έζησε απο πρώτο χέρι τις υψηλές ταχύτητες κοντα στην ταχύτητα του φωτός ?
Επισκευθηκε ποτέ καμμιά μαυρη τρύπα ?

Και όμως πρόβλεψε την ύπαρξη τους απο το σαλόνι του σπιτιού του , και η ερευνα τον δικαίωσε .

Εχε επίσης υπόψη σου οτι η εμπειρία είναι ο πιό ευκολος τρόπος για να κάνεις λάθος .
Η επιστήμονική έρευνα πρέπει να είναι ανεξάρτητη απο την προσωπική εμπειρία , γιατί το άνθρώπινο μυαλό ξεγελιέται εύκολα .

quote:
Η εμπειρία είναι το κλειδί εδώ, ο νούς ξεγελάει,ο νούς δέν είναι τόσο ικανός για να καταλάβει τα πάντα,για να γίνει αυτό πρέπει κάποιος να είναι ολοκληρωμένος,αλλά και πάλι δέν είναι το ίδιο να καταλαβαίνεις κάτι με το να το ζείς,όταν το ζήσεις αλλάζεις γνώμη,μαθαίνεις πολλά καινούρια.

Ισχύει το ακριβώς ανάποδο απο αυτό που γράφεις .
Οι εμπειρίες εξαρτώνται απο το ανθρώπινο μυαλό και σε οδηγούν σε λάθος .

Δύο άτομα που έζησαν το ίδιο περιστατικό μπορεί να σου διηγηθούν εντελώς διαφορετικές προσωπικές εμπειρίες .
Κάποιος μπορει σε κάποιο φαινόμενο να δεί ένα θαυμα , και κάποιος άλλος ένα φυσικό φαινόμενο , ανάλογα με τις στροφές που έχει στο κεφάλι του .

Η γνώση δεν προάγεται με την εμπειρία .
Εισαι βαθιά νυχτωμένος .
Η γνώση προάγεται μόνο στα εργαστήρια κάτω απο αυστηρά καθορισμένες και αμερόληπτες μεθόδους .

quote:
Η σπηλιά του Πλάτωνα,αυτός που βγήκε έξω και τους διηγήθηκε αυτά που είδε,τον πέρασαν οι άλλοι για τρελό,με την ίδια λογική εδώ πέρα,οι επιστήμονες βρίσκονται στην σπηλιά και κάνουν μόνο εικασίες για το πώς είναι ο κόσμος,δέν μπορούν να τον δούν,μόνο υποθέτουν.

Είσαι εκτός τόπου και χρόνου .
Το Pc στο οποίο γράφεις δεν είναι υπόθεση .
Είναι απτή πραγματικότητα .
Υποθέσεις είναι αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ .

Θα μπορούσα να σου πω και εγώ οτι ξέρεις , το σύμπαν έχει 17987 διαστάσεις με 45 διαφορετικά επίπεδα , και ζούν σε αυτό 33871 είδη εξωγήινων , και μάλιστα το έχω βιώσει καθώς οραματιζόμουν υπο την επήρια μαριχουάνας ...
ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ .

Προφανώς αυτή η προσωπική μου εμπειρία δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα . Απλώς είναι ακόμα μία ουτοπία που πλάθει το μυαλό μου για να εξηγήσει το το γιατί υπαρχω .
Οταν γίνεται δε εμμονή , καταλήγει στην ψύχωση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 13:22:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξαναδιάβασε και τα λινκ για τους μετεωρίτες και για τον πλατύποδα και ξαναπές μου τι λένε με δικά σου λόγια και σύντομες προτάσεις με απλά ρήματα.


Ποια Αγία Γραφή επικαλείσαι όταν δεν καταλαβαίνεις των ανθρώπων τα λόγια καλά καλά;

Edited by - IndustrialAngel on 02/03/2010 23:38:03


Εγώ φίλε μου , σου τα έλεγα ... αλλα δεν με άκουγες..

Δες πως σε αποκάλεσε και πως απευθύνηκε στο προσωπό σου ...

Το ωραίο που έχει και μεγάλη πλάκα πάντως και προβάλλει τον διάτρητο ψυχισμό του και την βασική του επιθυμία , είναι το αστειάκι που είπε ο μικρός Τρέχα ότι είναι διδάσκαλος...και βέβαια δεν είναι καθόλου τυχαίες οι προβολές που κάνει , πρόκειται για το εντελώς αντίθετο απο αυτό που καταστατικά πιστεύει για τον εαυτό του ... ότι είναι περίγελως του κόσμου δηλαδή...και τον πονάει πολύ , διότι το βλέπει παντού και καθημερινά όπου πηγαίνει ο μεγάλος ποιητής-συγγραφέας τρίπτυχος...με τρία πτυχία εννοώ...γειά σου μεγάλε Βάγγο..σαίνι μου ...ξ-ο-υράφι μου εσύ...

Σ'αγαπάμε ρε μπαγάσα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 13:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Είμαι άθρησκος,ουτε καν έχω βαφτιστεί.
Οπότε λές ψέματα.

Και η Κεϋλόντια τι νομίζεις ότι είναι; Για να δούμε τις ομοιότητες με μια θρησκεία.
- Πουλάει το φώς πακέτο με το σκοτάδι. Το christic, πακέτο με το antichristic. Τον καλοκάγαθο άγγελο πακέτο με τον κακό Νεφιλίμ. Ξύπνα! Αυτό ακριβώς κάνει και η εκκλησία που απορρίπτεις.
- Υπόσχεται "ουράνιες βασιλείες", με έναν πιο εναλλακτικό τρόπο. Αναβαθμίστε τον 6ο κλώνο του dna σας, ανεβείτε απο την 3η στην 6η διάσταση και μεταφερθείτε με το μερκάμπα σας στις Πλειάδες, στη Λύρα, στο Σείριο, κλπ. Μπορείτε βέβαια να προσπαθείτε μέχρι τη στιγμή που θα πεθάνετε κι έτσι θα χάσετε τη γήινη βασιλεία. Αυτό το τελευταίο δεν το λέει, το συμπληρώνω εγώ. Σου θυμίζει κάτι;
- Η "γνώση" της Κεϋλόντιας "επιστήμης" (μη χέσω), μας έγινε γνωστή μέσω αόρατων οντοτήτων και φωνών από το υπερπέραν. Σου θυμίζει κάτι;

Δεν διαφέρει σε κάτι από μια θρησκεία. Η Κεϋλόντια ... προσφέρεται για ατομικό πειραματισμό των "πολεμιστών του φωτός" και σε καμμμία περίπτωση δεν είναι επιστήμη. Ο κάθε πικραμένος από τον χριστιανισμό και τις διάφορες αναποτελεσματικές θρησκείες, δηλ αυτές που δεν τον βοήθησαν να βρεί τον εαυτό του, μπορεί να ακολουθήσει τις τεχνικές της Κεϋλόντιας μπάς και βρεί το φως...πράγμα που με βρίσκει σύμφωνη. Εγώ δεν θα το δοκίμαζα γιατί απορρίπτω οποιοδήποτε σύστημα που χρησιμοποιεί τον ΦΟΒΟ για να χειραγωγήσει... εν τω μεταξύ, το καλό πάει πάντα με το κακό... κάνουν παρέα!!! τα χουν βρεί μεταξύ τους!! μας τα προσφέρουν πακέτο κι εμείς τα βλέπουμε σαν κάτι διαφορετικό, τα διαχωρίζουμε. Γιατί;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 14:12:37  Εμφάνιση Προφίλ
μιμοσα , γιατι μας αρεσει να αποδιδουμε τις πραξεις μας αλλου και να μας τις βαθμολογουν ως καλες ή κακες , το κακο ειναι του διαβολου το καλο του αγγελου και ο ανθρωπος αβουλο ον , μαριονεται στα χερια θεων και δαιμονων !!!!

αυτο ζηταει η "ψυχουλα" μας (δηλαδη το κεφαλι μας το ξερο) αυτο μας βολευει , αυτο θελουμε

γιατι το θελουμε ? γιατι αυτη ειναι η φυση μας , η φυση μας ? οχι ολων , παντα υπηρχαν οι φωνες που λεγανε "ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ , ΤΙ ΠΠΡΙΕΣ ειναι αυτα , ανθρωποι ειμαστε , εμεις κανουμε και το καλο και το κακο , και σχοινια δεν εχουμε στα χερια μας για να ειμαστε μαριονετες του ενος και του αλλου" αλλα οι φωνες αυτες χανονταν , δεν ακουγονταν τις καλυπταν οι απανταχου δοξολογιες των θρησκειων , οι νομοι και το κυνηγητο του εκαστοτε ιερατιου ...

ΣΗΜΕΡΑ , σημερα οι φωνες ειναι ποιο πολλες ,ποιο καθαρες , ποιο σιγουρες και ποιο ΔΥΝΑΤΕΣ και ειναι εμφανες πλεον οτι το παλιο θα αντισταθει να δεχθει το νεο , το διαφορετικο ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ... αλλα στο τελος θα το δεχθει , θα δεχθει ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ , "ΓΙΟ" ΤΗΣ ΓΗΣ και "ΑΔΕΡΦΟ" ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ (φυτων και ζωων) ...

το νεο ερχετε και δε σταματαει ουτε σε χριστους ουτε σε κευλανς ουτε σε τιποτα ... χαχαχαχαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 15:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινέ, ειναι σίγουρο πλέον,ότι χρειάζεσαι γιατρό...Βλέπεις σε μένα τις προσωπικές σου καταστάσεις...Το ότι σαν εσένα κι άλλα μερικά άτομα, όταν δεν έχουν επιχειρήματα, την κάνουν γυριστή,δεν αποτελεί κανόνα και ήθος...Πρόσεξε τι λές...
Αυτό το "σε αγαπάμε" με συγκίνησε βαθύτατα...Δεν το περίμενα,ξαφνιάστηκα, που άγνωστοι μου αποφάσισαν να ενωθούν και να κάνουν κλάμπ για την πάρτη μου...Νοιώθω βαθύτατα συγκινημένος...
Φίλε Μακφόρ,με συγκίνησες επίσης, ειδα τον .....προσκυνημένο, που πιστεύει οτι το νέο έχει εξουσία,γι αυτό και το υποστηρίζει,ασχέτως σωστού λάθους, ώς δυνατού,όταν,δεν γνωριζει ότι αυτό που καλεί νέο,είναι παλιό κι επειδή πεθαίνει,γι αυτό κάνει τον τελευταίο του σπασμό....
Όλα καταρρέουν απο τη Νέα Εποχή και την νέα επιστήμη...Τίποτε δεν ειναι όπως τα λένε...Μαθαίνετε ψέματα,αλλά, το κακό είναι ότι δεν το κοιτάτε, δεν ψάχνετε τι σας περνάνε...Τα κατεβάζετε αμάσητα...
Ψάξτε να δειτε πόσο νέο είναι,αυτο που λέτε νέο..Να δείτε πως εχάθει και πως λίγο θέλει ξαναφανει και μετά θα χαθεί για πάντα,γιατί η γνώση, θα αποκαλύψει την αλήθεια...
Λίγο καιρό έχει,ο πως κάθε θνητό...Μόνο το αθάνατο μένει...
Η ..νεκροψία θα δείξει, οπως και η πορεία, αποκαλύπτει συνέχεια....
Λίγο ψάξιμο θέλει..
Υπαρχουν ακόμη ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΦΩΝΕΣ,ΜΗ ΠΟΥΛΗΜΕΝΕΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 15:32:00  Εμφάνιση Προφίλ
εαν ελευθερια θεωρεις την υποδουλοση σου σε αορετες δυναμεις , σε θεους και διαβολους και ζεις μια ζωη με "θεοπνευστους" νομους και κανονες με μονο στοχο να την ανταλαξεις με μια αιωνια "καλη" ζωη... τοτε κρατατην για παρτη σου ... προτειμω την σκλαβια του ελευθερου νου και το ακουσμα των συναισθηματων μου για το πως θα ΖΩ ...


αλλα θες δε θες ... θα ερθει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ή να στο πω οπως πρεπει ?

του κωλους να βαράς θα ερτ !!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

περα απο την πλακα ομως , να ρωτησω κατι που εαν θες απαντας καθαρα για στατιστικους λογους ,απο οσο ειπες εχεις παιδια ? (εγινες και παπους) τα παιδια σου ακολουθουν το γραμμα του θεου οπως και εσυ? πανε με την ιδια συχνοτητα στην εκκλησια? νηστιες κτλπ ? και πριν προλαβεις να πεις κατι , εννοω οσο πιστος εισαι ειναι ? ή απλα ειναι λιγο ποιο χαλαρα ? (ξερεις η νεα γενια παντα ειναι ποιο χαλαρη)
(εαν θες απαντας οκ? απλα μαζευω στοιχεια για μια ερευνα που ειναι να κανουμε , οποτε εαν θες συμμετεχεις... ευχαριστω)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 16:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Mimosa
quote:
Και η Κεϋλόντια τι νομίζεις ότι είναι; Για να δούμε τις ομοιότητες με μια θρησκεία.
- Πουλάει το φώς πακέτο με το σκοτάδι. Το christic, πακέτο με το antichristic. Τον καλοκάγαθο άγγελο πακέτο με τον κακό Νεφιλίμ. Ξύπνα! Αυτό ακριβώς κάνει και η εκκλησία που απορρίπτεις.
- Υπόσχεται "ουράνιες βασιλείες", με έναν πιο εναλλακτικό τρόπο. Αναβαθμίστε τον 6ο κλώνο του dna σας, ανεβείτε απο την 3η στην 6η διάσταση και μεταφερθείτε με το μερκάμπα σας στις Πλειάδες, στη Λύρα, στο Σείριο, κλπ. Μπορείτε βέβαια να προσπαθείτε μέχρι τη στιγμή που θα πεθάνετε κι έτσι θα χάσετε τη γήινη βασιλεία. Αυτό το τελευταίο δεν το λέει, το συμπληρώνω εγώ. Σου θυμίζει κάτι;
- Η "γνώση" της Κεϋλόντιας "επιστήμης" (μη χέσω), μας έγινε γνωστή μέσω αόρατων οντοτήτων και φωνών από το υπερπέραν. Σου θυμίζει κάτι;

Δεν διαφέρει σε κάτι από μια θρησκεία. Η Κεϋλόντια ... προσφέρεται για ατομικό πειραματισμό των "πολεμιστών του φωτός" και σε καμμμία περίπτωση δεν είναι επιστήμη. Ο κάθε πικραμένος από τον χριστιανισμό και τις διάφορες αναποτελεσματικές θρησκείες, δηλ αυτές που δεν τον βοήθησαν να βρεί τον εαυτό του, μπορεί να ακολουθήσει τις τεχνικές της Κεϋλόντιας μπάς και βρεί το φως...πράγμα που με βρίσκει σύμφωνη. Εγώ δεν θα το δοκίμαζα γιατί απορρίπτω οποιοδήποτε σύστημα που χρησιμοποιεί τον ΦΟΒΟ για να χειραγωγήσει... εν τω μεταξύ, το καλό πάει πάντα με το κακό... κάνουν παρέα!!! τα χουν βρεί μεταξύ τους!! μας τα προσφέρουν πακέτο κι εμείς τα βλέπουμε σαν κάτι διαφορετικό, τα διαχωρίζουμε. Γιατί;


Εχεις μπερδέψει την βούρτσα με την...

Think_math,ο τρόπος που μιλάς φανερώνει απο μόνος του την δογματικότητα.

quote:
Ισχύει το ακριβώς ανάποδο απο αυτό που γράφεις .
Οι εμπειρίες εξαρτώνται απο το ανθρώπινο μυαλό και σε οδηγούν σε λάθος .

Δύο άτομα που έζησαν το ίδιο περιστατικό μπορεί να σου διηγηθούν εντελώς διαφορετικές προσωπικές εμπειρίες .
Κάποιος μπορει σε κάποιο φαινόμενο να δεί ένα θαυμα , και κάποιος άλλος ένα φυσικό φαινόμενο , ανάλογα με τις στροφές που έχει στο κεφάλι του .

Η γνώση δεν προάγεται με την εμπειρία .
Εισαι βαθιά νυχτωμένος .
Η γνώση προάγεται μόνο στα εργαστήρια κάτω απο αυστηρά καθορισμένες και αμερόληπτες μεθόδους .


Η προσωπική εμπειρία ειναι το πάν,ανόητε.
Εσένα τί σε ενδιαφέρει να ζήσεις κάτι ή να σου το περιγράψουν,ξύπνα.

Ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα,ο καθένας διαφορετικά δηλάδη,πρέπει κάτι να φανερώνει,οτι το σύμπαν είναι μια ψευδαισθηση,εμείς το δημιουργούμε με την σκέψη μας.

Εξάλου δέν υπάρχει αντικειμενικότητα ,αυτό δέν αποδυκνύει και η κβαντική θεωρία Dr.idiot?

Ο παρατηρητής επηράζει το αποτέλεσμα.

Πώ ρε κάτι ζώα που υπάρχουν στο esoterica...

Edited by - alex22 on 03/03/2010 16:24:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 17:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
το κακο ειναι του διαβολου το καλο του αγγελου και ο ανθρωπος αβουλο ον , μαριονεται στα χερια θεων και δαιμονων !!!!

Και φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια ρε συ. Πάνω που ξεφορτώνεσαι τον έναν σου ρχεται ο άλλος απο το α του Βοώτη.

quote:
Πώ ρε κάτι ζώα που υπάρχουν στο esoterica...

Το Φώς που παίρνεις απο τις Κεϋλόντιες τεχνολογίες, φροντίζεις να μας το δείχνεις σε κάθε ευκαιρία και σε ευχαριστούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 17:58:56  Εμφάνιση Προφίλ
Δάσκαλε τρέχα σου επιστρέφω όλους τους χαρακτηρισμούς. Ό,τι με αποκαλείς είσαι εσύ...Ευγενέστατα και με πολύ αγάπη.

Η αντικειμενική αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ έχεις καταλάβει ακόμα και αυτή τη στιγμή τι ακριβώς λένε τα λινκ που έδωσα. Με έβρισες και δε μου είπες τι λένε. 3 πτυχία και δεν μπορείς να κατανοήσεις και να διαχωρίσεις απλές έννοιες. Δεν είσαι για δούλεμα, για λύπηση είσαι. Επίσης όταν απαντάς ότι η γη που φτιάχτηκε στην αρχή ΠΡΙΝ τον ήλιο δεν είναι ο πλανήτης αλλά είναι τα "πάνω και τα κάτω του σύμπαντος" τι περιμένεις να σου απαντήσω όταν σταματήσω να γελάω;Αφού αυτή σου η απάντηση αναιρεί τον εαυτό της, είναι ανάγκη να ασχολιάσω, να αντιτάξω επιχειρήματα; Τι να πω; Δε ντρέπεσαι λίγο να προσβάλλεις τη θρησκεία σου έτσι; Δε ντρέπεσαι να προβάλλεις τις ανοησίες που σκέφτηκες και κατάλαβες(με το εγνωσμένα πλέον μικρών δυνατοτήτων μυαλό σου) εσύ όταν διάβαζες την Αγία Γραφή ως λόγο του Θεού; Ποιος νομίζεις ότι είσαι; άγιος; έχεις κλείσει και στασίδι στον παράδεισο από τώρα;

Δηλαδή, άλεξ22, επειδή δεν έχω βιώσει την ύπαρξη δεινοσαύρων σημαίνει ότι δεν υπήρξαν; Μία από τις κυριότερες προσφορές της επιστήμης είναι ότι μας δίνει πληροφορίες για εποχές και καταστάσεις που δεν υπήρχε καν ανθρώπινο είδος. Για τον παρατηρητή που αλλοιώνει το παρατηρούμενο αυτό ισχύει στο μικρόκοσμο (heisenberg απροσδιοριστία), καμία σχέση με αυτό που συζητάμε τώρα. Ο think math σου γράφει ότι έχουν βρει απλές κατασκευές για να φτιάξουν τις πυραμίδες,εγώ έγραψα ότι βρήκαν τους τάφους των εργατών τι εξήγηση δίνεις εσύ σε αυτά. Πέραν του ότι είμαστε δογματικοί που λένε μπούρδες.


Για γερά νεύρα. Πείραμα: βάζουμε ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ γονίδιο ή γονίδιο ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ για τα μάτια σε μύγα. Τι μάτια βγάζει η μύγα; Απάντηση: Μύγας! Γιατί;
http://www.pbs.org/wgbh/evolution/library/04/4/text_pop/l_044_01.html

http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/homology_04

Ποια εξήγηση δίνετε εσείς, δάσκαλοι; Πληροφοριακά η εξέλιξη το εξηγεί. Αν απλώς είχαμε παρόμοια χαρακτηριστικά επειδή "μοιραζόμαστε το ίδιο περιβάλλον" σύμφωνα με την επιστήμη της στομάχας των Χριστιανών Ταλιμπάν, θα εκτελούσαμε την ίδια λειτουργία με διαφορετικά γονίδια. Οι ομοιότητες τον γονιδίων μας δείχνουν ότι έχουμε την ίδια "παλέτα" γονιδίων και κοινή προέλευση

τακ. τακ. καρφιά στο φέρετρο του δημιουργισμού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 18:23:45  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Πώ ρε κάτι ζώα που υπάρχουν στο esoterica...

Έχεις ανταλλάξει πάνω από 900 μηνύματα με... ζώα;;;

Και δεν είσαι ο...Μόγλης, έτσι;;

Για πρόσεξέ το ΑΝΘΡΩΠΕ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 18:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Έχεις ανταλλάξει πάνω από 900 μηνύματα με... ζώα;;;

Όπως βλέπεις,είμαι ζωόφιλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 19:56:10  Εμφάνιση Προφίλ
υπαρχει μια μεγαλη παρανοϊση , οταν μιλαμε για κβαντικη , νομιζουν οτι ειναι ενα πειραμα που γινεται μεσα σε μπουκαλακια και το αποτελεσμα ειναι ορατα στα ματια μας και μετραμε τι γινεται ... τωρα απο την κβαντικη που λεει οτι το αποτελεσμα ενος πειραμοτος εξαρταται απο τον παρατηρητη (ή την παρατηρηση) φτασαμε να δημιουργουμε συμπαντα με την σκεψη μας ... οκ φιλε αλεξ εαν ειναι τοσο απλα τα πραγματα εξαφανισε μας , εξαφανισε ολα τα ζωακια εδω μεσα και αφησε μονο ανθρωπους ... για δοκιμασε ...


βρηκα μια πολυ ομορφη αναφορα στην κβαντικη που δειχνει το αυτονοητο !!!

ελπιζω να βοηθησε ωστε να φυγουν οι πασις φυσεως παραισθησεις


Μια μικρη εισαγωγη στην κβαντικη θεωρια πεδιου.

ΛΟΙΟΙΟΙΟΙΠΩΝ, θα το κανω τελειως μη μαθηματικο το θεμα, αλλα θα πρεπει να κρατησετε λιγακι ανοιχτο μυαλο και να ΜΗΝ κολησετε στα μηχανικα αναλογα γιατι ειναι απλως αναλογα δεν ειναι ακριβως το πως δουλευει το πραγμα.

Το καθιερομενο μοντελο ειναι η κβαντικη θεωρια πεδιου που περιγραφει τις 3 απο τις 4 αλληλεπιδρασεις της φυσης και τα σχετικα σωματιδια που τις διεπουν καθως επισις και τα σωματιδια που απαρτιζουν τον υλικο κοσμο.

Αποτεληται απο δυο θεωριες την κβαντικη χρωμοδυναμικη που περιγραφει την ισχυρη πυρινη αλληλεπιδραση και την κβαντικη ηλεκτροδυναμικη που περιγραφει την ηλεκτρασθενη αλληλεπιδραση. Ηλεκτρασθενης = ηλεκτρομαγνητισμος και ασθενης πυρινικη αλληλεπιδραση, ο δυο αυτες διαφορετικες δυναμεις σε υψηλες ενεργειες γινονται μια δυναμη η ηλεκτρασθενης. Οσο η ενεργειες πεφτουν γινεται αυτο που λεμε "αυθορμητη ρηξη συμετριας" και ετσι παρατηρουμε τελικα δυο διαφορετικες δυναμεις.

Περνοντας το απο την αρχη το ζητημα εχει ως εξις:

Συστηματα αναφορας και πεδια:

Στην φυσικη περιγραφουμε τα πραγματα γυρω μας χρησημοποιοντας πεδια. Το πεδιο ειναι μια μαθηματικη μεθοδος να περιγραφεις τι θα μπορουσε να γινει σε ενα σημειο στο χωρο αν εκει υπηρχε ενα θεωρητικο σωματιδιο το οποιο θα αλληλεπιδρουσε με την πηγη του πεδιου.

Για παραδειγμα μια σομπα σε ενα δωματιο δημιουργει ενα θερμοκρασιακο πεδιο. Κοντα στη σομπα εχει μεγαλες θερμοκρασιες μακρια απο τη σωμπα εχει μικρες. Αυτο ειναι ενα βαθμοτο πεδιο δηλαδη σε καθε σημειο στο χωρο υπαρχει ενας αριθμος ο οποιος λεει οτι εκεινο το σημειο εχει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.

Τα βαθμοτα πεδια οπως η θερμοκρασια ειναι αναλοιοτα, ΔΗΛΑΔΗ δεν εχει σημασια απο ΠΟΥ και με ποιο τροπο κοιτας το πεδιο, η τιμη του θα ειναι παντα η ιδια.

Δυστοιχως στην φυση τα περισοτερα πεδια (πχ η ταχυτητα του αερα, η το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο) ΔΕΝ ειναι βαθμοτα. Ειναι διανυσματικα. Δηλαδη σε καθε σημειο δεν αντοιστηχει ενας μονο αριθμος αλλα περισοτεροι, συνηθως δε δεν αντιστιχουν καν αριθμοι αλλα συναρτησεις. Αυτο λεγεται διανυσματικο πεδιο, που χου η βαρυτητα, καθε σημειο γυρω απο τη γη εχει εναν αριθμο για το μετρο της βαρυτητας που εξαρτατε απο την αποσταση απο τη γη, εχει ενα αριθμο για τη φορα και ενα για την κατευθυνση στην οποια ελκετε το σωμα.

Τα διανυσματικα πεδια ΔΕΝ ειναι αναλοιοτα, αναλογα πως τα κοιτας αλαζουν οι τιμες τους. Παραδειγμα, αν υπαρχουν δυο παρατηρητες που κοιτουν ενα σωμα να πεφτει. Ο ενας παρατηρητης καθεται στο εδαφος και το βλεπει το σωμα να πεφτει με 20 μετρα αν δευτερολεπτο. Ο αλλος πεφτει και αυτος αλλα με αλεξιπτοτο οποτε βλεπει το σωμα να πεφτει με 10 μετρα ανα δευτερολεπτο (αφαιρουντε οι ταχυτητες προφανως). Αυτο ειναι προβλημα γιατι οι νομοι της φυσης πρεπει να ειναι ιδιοι για ολους, δεν πρεπει να αλαζουν. Μια πιο προσεκτικη ματια θα μας δειξει οτι οι νομοι της φυσης ΔΕΝ αλαξαν, απλα πρεπει να μετασχηματιστουν ωστε να ταιριαζουν στις ιδιαιτερες συνθηκες του καθε παρατηρητη (= αλαγη συστηματος αναφορας).

Κβαντομηχανικη και χωροι χιλμπερτ.

Στην κβαντομηχανικη περιγραφουμε τα παντα χρησημοποιοντας τους λεγομενους state spaces, δηλαδη για να περιγραψουμε ενα συστημα (πχ το τι θα κανει ενα ηλεκτρονιο αν αλληλεπιδρασει με ενα αλλο ηλεκτρονιο) χρησημοποιουμε ενα μαθηματικο χωρο (δηλαδη ενα συνολο απο πραγματα που υπακουουν σε ορισμενους κανονες: προσθεση, πολλαπλασιασμο με αριθμο και εσωτερικο γινομενο - για τους πιο διαβασμενους αυτο ειναι ενας διανυσματικος χωρος).

Ο μαθηματικος χωρος αυτος περιγραφει ολες τις δυνατες καταστασεις που μπορει το συστημα των δυο σωματιδιων να παρει. Αυτο γινεται γιατι σε τοσο μικρα μεγεθη τα παντα λειτουργουν με βαση τις πιθανοτητες. Το ηλεκτρονιο ΜΠΟΡΕΙ να παει αριστερα αλλα μπορει να παει και δεξια, οι πιθανοτητες να παει αριστερα και δεξια αθροιζουν στην μοναδα. Οποτε εχουμε ενα διανυσμα στον διανθυσματικο μας χωρος που λεει οτι το ηλεκτρονιο μπορει να παει 40% αριστερα και ενα αλλο διανυσμα που λεει οτι μπορει να παει 60% δεξια.

Λαγκρατζιανες.

Μια φυσικη θεωρια που περιγραφει ενα συστημα ξεκιναει απο την λαγκρατζιανη του συστηματος. Η λαγκρατζιανη ειναι μια διαφορικη εξισωση που λεει οτι το συστημα θα ακολουθησει την πορεια που θα εξασφαλησει την μικροτερη δυνατη ενεργεια.

----------------------------

Αν παμε στην κβαντομηχανικη και τα βαλουμε ολα αυτα μαζι, εχουμε μια θεωρια που εχει διανυσματικους χωρους καταστασεων (κβαντομηχανικη) οι οποιοι πρεπει να παραμενουν αναλοιοτοι σε συγκεκριμενους μετασχηματισμους ωστε οι νομοι της φυσης να ειναι ιδιοι παντου (θεωρια πεδιου). Ο τροπος που εχουμε για να το κανουμε αυτο ειναι να ξεκινησουμε με τη λαγκρατζιανη του συστηματος. Ξεκινοντας απο λοιπων απο την λαγκρατζιανη που περιγραφει τις καταστασεις του συστηματος που λεγεται ηλεκτρασθενης δυναμη αρχιζουμε και κανουμε τους σχετικους μετασχηματισμους. Η λαγκρατζιανη που περιγραφει ενα πεδιο παραμενει ιδια για ολους της μετασχηματισμους (δηλαδη ιεναι συμετρικη). Κωλαει το πραγμα σε εναν ομως, οταν πεφτουν οι ενεργειες και η ασθενης πυρινικη χωριζεται απο την ηλεκτρομαγνητικη αλληλεπιδραση δημιουργουντε δυο διαφορετικα πεδια, το ασθενες πυρινικο και το ηλεκτρομαγνητικο. ΕΚΦΡΑΣΗ των πεδιων αυτων ειναι τα σωματιδια φορεις των σχετικων δυναμεων, δηλαδη τα μποζονια W και Z για την ασθενη και το μποζονιο φωτονιο για την ηλεκτρομαγνητικη.

Το προβλημα ειναι οτι οταν γινεται αυτο η λαγκρατζιανη παυει να ειναι συμετρικη γιατι τα W και Ζ εχουν μεγαλες μαζες ενω το φωτονιο δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ μαζα.

Εδω μπαινει ο μηχανισμος higgs.

Αυτο που κανουμε ειναι να προσθετουμε στους μετασχηματισμους που κανουμε ενα ΤΡΙΤΟ πεδιο, το οποιο ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να συμπληρωνει τα αλλα δυο πεδια με τετοιο τροπο ωστε τελικα η λαγκρατζιανη να παραμενει αναλοιοτη στους μετασχηματισμους. Το τριτο αυτο πεδιο που ξεκιναει ως μαθηματικη ευκολια καταληγει να εχει φυσικο νοημα. Ειναι ενα βαθμοτο πεδιο το πεδιο higgs του οποιου η εκφραση ειναι το σωματιδιο higgs.

Αυτο ψαχνουν στο LHC αν το βρουν σημαινει οτι το καθιερομενο μοντελο ειναι σωστο, αν δεν το βρουν ειναι λαθος και την κατσαμε τη βαρκα.

Και ναι ειναι ΑΠΛΑ ενα μαθηματικο τρικ.

Το οποιο στο παρελθον ομως εχει λειτουργησει, ετσι προβλεψαμε την υπαρξη των κουαρκ πριν καν τα παρατηρησουμε, ηταν απλα ενα πεδιο που επρεπε να προστεθει στις σχετικες λαγκρατζιανες ωστε οι συμετριες μετρου να παραμηνουν αναλοιοτες.

απο το http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=17588

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2480469
Maintained by Digital Alchemy