ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 23:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω, ή δεν είμαι σίγουρος,αν το λένε εγωισμό ή ...χαζομάρα, φίλε μου IndustrialAngel, αλλά εδώ και καμιά 200αριά μηνύματα, σου λέω να πεις, αν πιστεύεις, ότι η ακριβής θεωρία του Δαρβίνου, είναι εφαρμόσιμη, αν τη δέχεσαι και ότι η επιστήμη,δεν την αποδέχεται πλέον...Βρε καρμοίρη, μου το φέρνεις τώρα,σαν θέση σου;...Έ δεν παίζεσαι!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 00:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Φίλε μου Sesostris,ισχύει το ίδιο....Μην ξεχνάς, ότι ο άνθρωπος,έρχεται χωρίς ταυτότητα... Αν το σκεφτείς καλά αυτό, θα καταλάβεις τι γίνεται λόγω του ότι ξαναερχόμαστε, έχουμε πολλές ταυτοτητες που ζήσαμε....Κι ο Χριστός θα ξανάρθει...
Εφόσον δε,εμείς οι άνθρωποι, ειμαστε υιοί Θεού, θέλουμε έχουμε τέτοια δυνατότητα...Που το παράξενο;....

Φίλε Βαγγέλη , το «Κάρμα» και τις διαδοχικές μετενσαρκώσεις μέχρι την τελείωση , το αποδέχομαι κι εγώ , γιατί υπάρχουν πολλά περιστατικά με ανθρώπους που θυμούνται προηγούμενες ζωές τους που μας το επιβεβαιώνουν . Το παράξενο είναι ότι αυτά που υποστηρίζεις εδώ , δεν τα αποδέχεται ο χριστιανισμός , ο οποίος αποδέχεται μόνο την ανάσταση των νεκρών κατά την «Δευτέρα παρουσία» , όπου και θα κριθούν οι πάντες .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 09:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου sesostris, η θεία οικονομία,δουλεύει με πολλούς τρόπους,αλλά, το θέμα της μετανσάρκωσης, το λέει η Αγία ΓΤαφή πολλές φορές...Με τα κόκκαλα που ξαναγίνονταν σάρκα στο όραμα προφήτη, με την ανάσταση νεκρών, που λέει η Αποκάλυψη, εννοώντας επι γής,την επιστροφη όλων επι γης....Το κατά Ιωάννην, που ειπαμε αλλά και αλλού...
Δεν την διαβάζετε σωστά,ΦΑΊΝΕΤΑΙ γι αυτο και δεν την εννοείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 11:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa

Δεν την διαβάζετε σωστά,ΦΑΊΝΕΤΑΙ γι αυτο και δεν την εννοείτε...


Καλά στα λέει Sesostris, δεν την διαβάζεις σωστά.

Σκέψου σαν χριστιανός, ξαναδιάβασε την και να δεις πως θα τα καταλάβεις ΟΛΑ!!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 12:50:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν ξέρω, ή δεν είμαι σίγουρος,αν το λένε εγωισμό ή ...χαζομάρα, φίλε μου IndustrialAngel, αλλά εδώ και καμιά 200αριά μηνύματα, σου λέω να πεις, αν πιστεύεις, ότι η ακριβής θεωρία του Δαρβίνου, είναι εφαρμόσιμη, αν τη δέχεσαι και ότι η επιστήμη,δεν την αποδέχεται πλέον...Βρε καρμοίρη, μου το φέρνεις τώρα,σαν θέση σου;...Έ δεν παίζεσαι!!!

Η ηλιθιότητα σου δεν παίζεται...

Πρώτον, είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις διαβάσει τη θεωρία του Δαρβίνου αλλά μόνο την κριτική της από διάφορους "μεγαλοχριστιανούς" στα βιβλία της βιβλιοθήκης των δεκαετιών σου.

Δεύτερον είμαι ακόμα περισσότερο σίγουρος ότι δεν έχεις διαβάσει τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία η οποία υιοθετεί τις θέσεις του Δαρβίνου αλλά δε σταματάει εκεί.

Να αρχίσουμε λοιπόν τα "Λόλα να ένα μήλο" για τους αγράμματους...

Ο Δαρβίνος είπε ότι ο πιο ταιριαστός το περιβάλλον επιζεί και αφήνει απογόνους. Στα αγγλικά το λέμε "survival of the fittest". Αυτή η θέση του που είναι σχεδόν αυτονόητη(και παρόλα αυτά έχει αποδειχτεί και πειραματικά) έχει υιοθετηθεί ΠΛΗΡΩΣ (λέξη κλειδί ΠΛΗΡΩΣ, σημειωσέ την) από τη σύγχρονη επιστήμη, τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία. Επίσης ο Δαρβίνος έκανε κάποιες παρατηρήσεις για την εξέλιξη των ειδών στα διαφορετικά περιβάλλοντα την οποία φυσικά δε διάβασες στο λινκ που παρέθεσα γιατί είσαι τεμπέλης και φοράς παρωπίδες.Ακόμα διαπίστωσε την παρουσία ομόλογων δομών μελετώντας τους σπίνους στα Γκαλάπαγκος. Φυσικά λόγω χαμηλής ευφυίας ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι είναι ομόλογη δομή και σε τι διακρίνεται από την ανάλογη...


Πάμε τώρα στο τι ΔΕΝ ήξερε ο Δαρβίνος τότε. Δεν ήξερε στοχαστικές διεργασίες(που είναι κλάδος της στατιστικής). Το πέρασμα των ουδέτερων γονιδίων(που δε δίνει ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα σε δεδομένο περιβάλλον) είναι ένα στοχαστικό φαινόμενο. Αυτό είναι συμπλήρωμα της γνώσης όχι ανατροπή. Επίσης δεν ήξερε τους νόμους της κληρονομικότητας του Μέντελ(ο οποίος ήταν καλόγερος παρεπιπτόντως και ασχολήθηκε κυρίως με το μοσχομπίζελο) και δεν ήξερε τι είναι DNA και κύτταρο. Επίσης αυτά συμπληρώνουν τη γνώση και την επιβεβαιώνουν δεν την ανατρέπουν.


Μια σειρά πολύ σημαντικών γεγονότων που μεσολάβησαν από τότε είναι η ανακάλυψη απολιθωμάτων που προβλέφθηκαν ότι θα υπάρχουν εκ των προτέρων και τα οποία επιβεβαιώνουν πλήρως την εξελικτική θεώρηση.


Δεν ξέρω αλλά έχεις βάλει με το κούφιο μυαλό σου δίπλα ελέφαντες, δεινόσαυρους, ανθρώπους ; Έτσι φαντάζεσαι τον κόσμο του παρελθόντος;Όλα τα είδη μαζί;Η εξελικτική θεωρία δεν τα βάζει μαζί. Είναι αδιέξοδο ότι ολα αυτά τα είδη συμβίωναν κάποτε


Ζητώ συγγνώμη που αναφέρθηκα σε στατιστική και στοχαστικά αλλά μπορεί η βιβλιοθήκη των δεκαετιών σου να περιέχει(αμφιβάλλω). Βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα για σένα. Ούτε καν θα ψάξεις να δεις τι είναι, θα με αποκαλέσεις ανόητο και θα επικαλεστείς την παντογνωσία σου για να τα βγάλεις ψέμματα...


Ακόμα περιμένω απαντήσεις(που δεν έχεις προφανώς) για τα θεολογικά ζητήματα ερμηνείας που έθεσα και για τα βακτήρια που τρώνε νάυλον.

Άντε και καλή ανάσταση να έχεις

Edited by - IndustrialAngel on 01/04/2010 12:52:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 18:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εισαι τόσο καθυστερημένος, ΒιομηχανικέΑγγελε,που ακόμη να καταλάβεις, ότι δεν μπορείς να κξάνεις εξετάσεις στον άλλο για ποδήλατο;Με κάνεις και θαυμάζω, το πόσο θεωρείς χαμηλή γνώση ως δύσκολη...
Λέμε βρε ημιμαθή, ότι σε ρωτάω εδω και μήνες,αν η Δαρβινική θεωρία,είναι συγκεκριμένη, αν είναι πλέον ως έχει αποδεκτή, ή όχι;Για να δεις, ότι όλα όσα υποστηριζεις αλλάζουν, ενώ η Αγία Γραφή, μένει βράχος αιώνιος....
Καταλαβαίνεις, γιατί ειπώθηκε, το "σκληρόν λακτίζειν, προς κέντραν..";Γιατί σε αφορά άμεσα και δεν το εννοείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 20:17:30  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα ποιος αποκαλεί τον άλλο ημιμαθή, αυτός που δεν ξέρει καν τι λέει η θεωρία που απορρίπτει. Για πες ΕΣΥ ρε "εγγράμματε" τρέχα με τις ερωτήσεις που κάνεις εδώ και μήνες(στις οποίες απάντησα ήδη) τι λέει η σύγχρονη εξελικτική θεωρία.


Ο μικρός εγκέφαλος σου δεν μπορεί να αντιληφθεί τη διαφορά μεταξύ της αμφισβήτησης της Αγίας Γραφής και της αμφισβήτησης στην ερμηνεία που δίνουν οι άνθρωποι σε αυτή. Από τον Ιησού του Ναυί που είπε στον ήλιο να σταθεί ερμήνευσαν ότι ο ήλιος περιστρέφεται γύρω από τη γη,αυτό φυσικά είναι λάθος, η Αγία Γραφή δεν άλλαξε (γιατί δεν είχε λόγω να αλλάξει) έγινε όμως μία ωραιότατη κωλοτούμπα πάνω στην ερμηνεία. Σε έχω προκαλέσει επανειλημμένα να μας παρουσιάσεις τα χωρία και τις ερμηνείες που δίνεις εσύ σε αυτά και το μόνο που απάντησες είναι ότι διάβαζες από μικρός το πρωτότυπο της Αγίας Γραφής άρα εσύ ξέρεις. Σαν τους κατασκευαστές πλυντηρίων ένα πράμα. Αστεία επιχειρήματα. Άσε που θεωρείς πρωτότυπο τα αρχαία ελληνικά μια γλώσσα που δεν υπήρχε ΚΑΝ την εποχή του Μωυσή....


Επίσης κακομοίρη, θύμα του κάθε θεομπαίχτη βιβλιο-έμπορα, νομίζεις ότι οι ψευδεπιστημονικές μπαρούφες που μας παρουσίασες(για τον Ράνα και τους άλλους) είναι η σύγχρονη επιστήμη; Πρώτα πρώτα αυτοί σκοτώνονται μεταξύ τους για το ποιος έχει δίκιο σε ανόητη ερμηνεία που δίνει στην Αγία Γραφή και στο πώς θα υιοθετήσει κάποια επιστημονικά δεδομένα για να παραποιήσει ή να αρνηθεί τα υπόλοιπα

ενδεικτικά παραθέτω τους κλάδους της ψευδεπιστήμης που σου πουλάνε

CREATION
Flat Earthers(ναι υπάρχουν και τέτοιοι ηλίθιοι ακόμα)
Geocentrists(και αυτοί ηλίθιοι είναι και υπάρχουν ακόμα)
Young Earth Creationists (αυτοί βγάζουν λάθος τις χρονολογήσεις και λένε ότι αλλάζει η ταχύτητα του φωτός με τα χρόνια και ότι κάνουν λάθος εκτιμήσεις οι επιστήμονες για δις χρόνια ηλικίας του σύμπαντος αλλά η αλήθεια είναι δικιά τους 10000 χρόνια
(Omphalos)
Old Earth Creationists (αυτοί αναγνωρίζουν τις ραδιοχρονολογήσεις, αλλά λένε ότι τα είδη δεν αλλάζουν)
(Gap Creationism)
(Day-Age Creationism)
(Progressive Creationism)
(Intelligent Design Creationism)(εδώ ανήκει ο φίλος σου ο Ράνα, αυτοί βλέπουν τον κόσμο ως αποτέλεσμα της ευφυούς οντότητας)
Evolutionary Creationists
Theistic Evolutionists
Methodological Materialistic Evolutionists
Philosophical Materialistic Evolutionists

για περισσότερα εδώ
http://www.talkorigins.org/faqs/wic.html

Ποιες οι θεωρίες της σοβαρής επιστήμης; Η εξής ΜΙΑ, μόνο ΜΙΑ
ΕΞΕΛΙΞΗ


Περίμενε πρώτα να συμφωνήσουν μεταξύ τους οι ψευδεπιστήμονες για να μας παρουσιάσεις μία άποψη και όχι αυτό το συνονθύλευμα.Σιγά μη συμφωνήσουν βέβαια, τα λεφτά από τα βιβλιαράκια που πουλάνε στους μεγαλοχριστιανούς δεν είναι λίγα. Αλλά άμα είσαι λυσσασμένος να μη γκρεμιστεί η ιδέα που έχεις για το Θεό, πιστεύεις ότι μπούρδα και αν σου πλασάρουν.Αλήθεια δεν είναι αντιφατικό να πιστεύεις σε ένα Θεό που όλα τα μπορεί και από την άλλη να λες ουσιαστικά ότι ΔΕΝ μπορεί να έχει φτιάξει την εξέλιξη;


Εγώ σε ρωτάω εδώ και μήνες να μου παρουσιάσεις ένα μοντέλο της ζωής του παρελθόντος αλλά δεν τολμάς γιατί θα αποδειχτεί η πλάνη σου. Ταυτοχρονίστηκαν ποτέ δεινόσαυροι και μεγάλα θηλαστικά; Σε ρωτάω έχεις απάντηση;
Σε ρωτάω εδώ και μήνες να μου προσκομίσεις μια σοβαρή ερμηνεία της Αγία Γραφής που να δείχνει μονοσήμαντα και αδιαμφησβήτα ότι δεν υπάρχει εξέλιξη και σιωπάς....

Με λίγα λόγια όταν ισχυρίζεσαι κάτι αλλά αυτό δεν αντέχει σε ερωτήσεις και επιχειρήματα, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Σε έχω πατήσει κάτω ιδεολογικά, έχω σφουγγαρίσει το πάτωμα με τις "γνώσεις" σου και το μόνο που κάνεις είναι να φωνάζεις ότι είμαι ανόητος και ότι έχεις δίκιο και ότι η επιστημονική γνώση είναι χαμηλή. Κακομοίρη έβγαλες εύκολη τη στατιστική,νομίζεις ότι όλα είναι ντολμάδες, στα δείχνουν και τα τρώς... Συνέχισε έτσι, γελάω με την απελπισμένη σου προσπάθεια να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση, αλλά σου δίνω το λόγο μου, όσο μπορώ σε κάθε σελίδα θα σε ρωτάω μέχρι να μου απαντήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 20:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο δικος σου εγκέφαλος είναι αυτός που είναι ημιμαθής, έγραψα,και που αναφέρεις φίλε Βιομηχανικέ Αγγελε,γιατί, ο εγωισμός σου,δεν σε κρύβει.... Η Αγία Γραφή, η ίδια , λέμε βρε ούφο, αμφισβητείται;Κι, όχι πόσο καλά την ξέρω εγώ ή εσύ....Αλλάζεςι συνέχεια το θέμα..Τόσος εγωισμός;
Η θεωρία του Δαρβίνου, ισχύει;Βλέπεις, ή να βάλουμε την μεγάλη σκάλα; Αν όχι, μην λές για δαρβινιστές, γιατί παραπλανάς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 20:35:52  Εμφάνιση Προφίλ
Τι λες ρε κακομοίρη που δεν παίζει ρόλο πώς την ερμηνεύεις! Αυτό ακριβώς κάνεις εσύ. Ερμηνεύεις. Και εγώ αμφισβητώ εσένα όχι την Αγία Γραφή. Σε παλαιότερα πόστ που είχα παραθέσει λινκ (και μετά από το ίδιο σάιτ ο think math και ο alzarro) που ερμηνεύουν την Αγία Γραφή και τη βγάζουν συμβατή με την εξέλιξη. Και αυτοί το ίδιο βιβλίο με εσένα διαβάζουν αλλά κάτω από το πρίσμα της σύγχρονης επιστήμη βγάζουν άλλα συμπεράσματα. Πώς λοιπόν μου λες ότι δεν παίζει ρόλο η ερμηνεία; Και σου ξαναείπα και το γεωκεντρικό σύστημα ερμηνεία ήταν. Δεν άλλαξε το χωρίο με τον Ιησού του Ναυί αλλά άλλαξε η ερμηνεία.


quote:
Η θεωρία του Δαρβίνου, ισχύει;Βλέπεις, ή να βάλουμε την μεγάλη σκάλα; Αν όχι, μην λές για δαρβινιστές, γιατί παραπλανάς..

Άντε πάλι "Λόλα να ένα μήλο". Εσύ ξέρεις τι λέει η θεωρία που απορρίπτεις μορφωμένε μου με τα 3 πτυχία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 00:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα είναι επιπόλαιε νεανία, ότι έχεις μπερδέψει τον εγωισμό σου, με την σοβαρότητα....Λέμε για την Αγία Γραφή,στο θέμα, βρε αμετανόητε πόντιε,όχι για μένα, επ αυτώ, μπορείς να τοποθετηθείς, πέραν απο την άσκηση της ...μαντικής στο πόσο έξυπνοι είναι οι υπόλοιποι,οπως και βλέπω ότι κανεις και με άλλους,στο φόρουμ;
Κανένα κόμπλεξ κατωτερότητος, να υποθέσω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 15:39:34  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα ποιος μιλάει για εγωισμό.

Ο άνθρωπος που έβγαλε ίδιο περιβάλλον την τούνδρα και τους πάγους με τη ζούγκλα και την έρημο επειδή είναι στον ίδιο πλανήτη. Και που δεν έχει την παληκαριά να παραδεχτεί ότι έκανε λάθος.

Αυτός που είπε το μεγαλειώδες ανέκδοτο "πάνω και κάτω του σύμπαντος"

Αυτός που το παίζει σοφός επειδή είναι μεγαλύτερος σε ηλικία.

Αυτός που δεν προσκομίζει επιχειρήματα και αποδείξεις εκτός από κάτι ψευδεπιστήμονες της πλάκας και μετά αρκείται στο να αποκαλεί τους άλλους άσχετους.

Αυτός που καταλαβαίνει άλλα από αυτά που εννοείς αλλά επιμένει να σου λέει ότι τα κατάλαβε σωστά. Του μιλάς για αβιογένεση και καταλαβαίνει για εξωγήινους, του μιλάς για ομολογία και αναλογία και καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει εξέλιξη.

Τιμή μου να με βρίζουν άτομα της συνομοταξίας σου τρέχα...

quote:
Κανένα κόμπλεξ κατωτερότητος, να υποθέσω

εκτός από κοσμολόγος, παλαιοντολόγος και θεολόγος θες να το παίξεις και ψυχολόγος τώρα;

quote:
Λέμε για την Αγία Γραφή,στο θέμα, βρε αμετανόητε πόντιε,όχι για μένα, επ αυτώ, μπορείς να τοποθετηθείς,

Εφόσον η Αγία Γραφή δεν το λέει ρητά ότι δεν υπάρχει εξέλιξη, όπως το ου φονεύσεις (ου πεις ότι υπάρχει εξέλιξη; 11η εντολή;) το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει εξέλιξη είναι προϊόν κάποιας ερμηνείας. Η' ακόμα χειρότερα έχαψες ότι σου πλασάρανε, σου είπαν ότι έτσι λέει η Αγία Γραφή και πιστεύεις ότι όντως έτσι είναι χωρίς καν να ψαχτείς στο "πρωτότυπο". Η ερμηνεία ή έστω η μεταφορά της πληροφορίας από κάποιο τρίτο πρόσωπο έχει κάποιο υποκείμενο, κάποιον άνθρωπο και αντικείμενο την Αγία Γραφή. Αυτό το υποκείμενο εύκολα κάνει λάθη, αποδεδειγμένο ιστορικά, έχουμε λανθασμένες ερμηνείες της Αγίας Γραφής όχι λανθασμένα χωρία. Για αυτό θέλω να βάλουμε την ερμηνεία της Αγίας Γραφής στο μικροσκόπιο και το υποκείμενό της επίσης(ποιος ερμηνεύει) για να δούμε αν όντως έτσι λέει η Αγία Γραφή. Είναι δύσκολες η έννοιες αλλά κάνε μια προσπάθεια, χώρισε την παράγραφο σε περιόδους και προτάσεις και διάβασε προσεκτικά για να καταλάβεις ότι εγώ δεν αμφισβητώ την Αγία Γραφή αλλά την ερμηνεία ορισμένων...

Edited by - IndustrialAngel on 02/04/2010 15:40:22

Edited by - IndustrialAngel on 02/04/2010 15:41:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 17:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι ένας που μας τα πρήζει,γιατι δεν λέει ποτέ την αλήθεια, ότι σφάλει και προσπαθεί με την συκοφαντία να πετύχει αποτελέσματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 18:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
IndustrialAngel
quote:
Εφόσον η Αγία Γραφή δεν το λέει ρητά ότι δεν υπάρχει εξέλιξη,

Φίλε μου IndustrialAngel η Βίβλος δεν λέει οτι οι πρωτόπλαστοι ήταν οι πρώτοι άνθρωποι.
Πρόσεξε.
Ο Θεός λέει δημιούργησε τα φυτά και τα ζώα.
Τα ζώα αυτά συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου στην τότε μορφή του.
Τα ζώα αυτά έτρωγαν το ενα το αλλο καθώς και τότε άνθρωπος.
Τα ζώα αυτά και τα τότε ανθρωποειδή πιθανόν να εξελίσσοταν απο ανθρωποειδή σε ανθρωποειδή εως ότου στόν άνθρωπο για τον οποίο έχουμε πληροφορίες οτι ακόμα και μέχρι το 3.000 ΠΧ έτρωγαν ο ενας τον αλλον.
Ο χώρος ΕΔΕΜ ήταν ενας ``ειδικός χώρος`` οπου ολα τα ζώα ζούσαν ``ειρηνικά`` δεν έτρωγαν το ενα το αλλο. Η τροφή που εδίδετο μεταφράζεται ως ``χόρτον``.
Εξω απο την ΕΔΕΜ υπήρχε ενας αλλος κόσμος απο ζώα και ανθρώπους οπου έτρωγαν ο ενας τον αλλον και δεν ζούσαν ειρηνικά.
Απο την στιγμή λοιπόν που αναφέρεται οτι ο Θεός δημιούργησε τα ζώα εκτός ΕΔΕΜ ζώα που δεν είχαν καμμία σχέση με τα ζώα της ΕΔΕΜ αφήνει να εννοηθεί εμμέσως πλήν σαφώς οτι υπήρξε εξέλιξη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 18:42:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κι ένας που μας τα πρήζει,γιατι δεν λέει ποτέ την αλήθεια, ότι σφάλει και προσπαθεί με την συκοφαντία να πετύχει αποτελέσματα..

τρέχα
Πρώτον Μεγάλη Παρασκευή είναι σήμερα, μάζεψε το στόμα σου.

Δεύτερον, τι είπα που είναι ψέμματα; Δεν έχεις πει αυτά ακριβώς που έγραψα; Δεν είναι τα απολιθώματα έτσι όπως τα παρουσιάζω;

Τρίτον αντεπιχειρήματα έχεις ή μόνο κατηγορίες και βρισιές; Θεολογικά μπορείς να αντιτάξεις ερμηνείες ή μόνο αστειάκια

http://www.blackwellpublishing.com/ridley/tutorials/Fossils_and_the_history_of_life1.asp
http://www.agiweb.org/news/evolution.pdf

τα δύο αυτά σάιτ παρουσιάζουν τη σύγχρονη θεώρηση της εξελικτικής θεωρίας και επίσης παρουσιάζουν πλειάδα στοιχείων, πειραμάτων και ευρημάτων. Καλό είναι να τα μελετήσεις πριν αρχίσεις τα γνωστά σου...


allzzaro.
Την έχω ακούσει αυτήν την άποψη, ο Αδάμ δεν ήταν ο πρώτος άνθρωπος αλλά ο πρώτος "πνευματικά" ενεργός άνθρωπος που ήταν σε θέση να ερμηνεύσει και να επικοινωνήσει με το Θείο. Δεν έχω κάποια θέση πάνω σε αυτό καθώς άπτεται κυρίως της θεολογίας και όχι της επιστήμης. Πάντως συμφωνώ ότι υπαινικτικά η Αγία Γραφή αναφέρεται σε εξέλιξη και ότι σαφώς υπάρχουν πολλές ερμηνείες του ίδιου ακριβώς κειμένου. Σε τι γλώσσα όμως να το πω στον τρέχα για να το καταλάβει; Μπορείς να με βοηθήσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 20:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Σε τι γλώσσα όμως να το πω στον τρέχα για να το καταλάβει; Μπορείς να με βοηθήσεις;

Kάτι αλλο?
Μπορώ να βοηθήσω σε πολλά αλλά αυτό που μου ζητάς βρε IndustrialAngel είναι δύσκολο Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 20:25:38  Εμφάνιση Προφίλ
ρε φίλε allzzaro δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, μήπως τα λέω περίπλοκα;

Πώς πρέπει να πεις σε κάποιον ότι το ίδιο κείμενο ερμηνεύεται με εκατοντάδες διαφορετικούς τρόπους όχι μόνο την εποχή του Γαλιλαίου με το γεωκεντρικό αλλά ακόμα και σήμερα οι τόσες διαφορετικές παραλλαγές του χριστιανισμού (καθολικοί, ορθόδοξοι, διαμαρτυρόμενοι) και οι ακόμα περισσότερες αιρέσεις προέκυψαν ουσιαστικά από την ερμηνεία του ίδιου ακριβώς ιερού βιβλίου. Όλοι έχουν δίκιο; Ταυτόχρονα; Και τότε γιατί τσακώνονται;


Έχει τελματώσει η συζήτηση αφού δε γίνεται δεκτή αυτή η αυτονόητη σχεδόν αλήθεια... Πώς να μπούμε στα βαθιά αν κολλάμε σε αυτό;

Edited by - IndustrialAngel on 02/04/2010 20:26:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 20:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ρε φίλε allzzaro δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, μήπως τα λέω περίπλοκα;

Οχι βέβαια, δεν φταίς εσύ.
Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να είναι σκεπτικιστές.
Παίζουν πολλά ρόλο η παιδεία, το περιβάλλον, η οικογένεια, η ψυχολογία που δεν τους αφήνουν να δούν παραπέρα.
Εκείνο που έχει σημασία είναι να μην παρεξηγιόμαστε να μιλάμε όμορφα χωρίς να προσβάλλουμε μέσα απο τις συζητήσεις μας μαθαίνουμε..
Φίλοι είμαστε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 21:49:55  Εμφάνιση Προφίλ
Μα δεν είναι ζήτημα σκεπτικισμού,allzzaro, είναι ζήτημα κοινής λογικής


Ας παραθέσουμε λίγα ακόμα στοιχεία, άσχετο που θα πάνε στο βρόντο

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την εξέλιξη
http://knol.google.com/k/khuda-dad-azara/tales-of-evolution-home-page/u0xvf5xtwsek/140#
http://www.livescience.com/strangenews/051109_evolution_science.html

Στοιχεία για την εξέλιξη του ανθρώπου
http://wapedia.mobi/en/Human_evolution

και της φάλαινας
http://www.squidoo.com/whale-evolution

σχόλια πάνω στις αστειότητες των καινούριων φρούτων, των υποστηρικτών του ευφυούς σχεδίου
http://www.livescience.com/health/050922_ID_main.html

ένα επιχείρημα του Paley,το ίδιο εδώ και 200 χρόνια. Δεν έχουν καταφέρει να βρουν καλύτερο...

από το τελευταίο σάιτ υπογραμμίζω την τελευταία παράγραφο
"Evolution is not opposed to religion unless people make it so," Miller said. "The message of evolution is that we are just as Genesis told us, we are made out of the dust of the Earth and that we are united in this web of life with every other living creature on the planet, and I think that's a fairly grand notion."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ άγγελε και allzzaro, μπορείτε, όσο θέλετε, να διασκευάζετε το πως έχουν τα πράγματα, αλλά, διασκεδάζει Κυριος τας βουλάς των ανθρώπων...
Βλέπω,αρκετές αυθαίρετες, εκτιμήσεις και αποφθέγματα, που δεν έχουν υπόσταση και όμως, επειδή λύνουν κάποιες απορίες, νομίζετε, ότι φτάσατε κάπου, ότι εννοήσατε, το ακατανόητο...
Φτάνετε όντως κάπου, αλλά, επειδή δεν έχει υποστήριξη,ως υποκειμενικό, αυτο που λέτε, μένει τυφλή πίστη και θρησκεία, καθώς, δεν υποστηρίζεται, αλλά, συγχίζεται περισσότερο,απο την αλήθεια...
Προσπαθέιστε, να δείτε, την αλήθεια, πως έχουν τα πράγματα...Διαβάστε την Αγία Γραφή..Αν τη διαβάσετε δυο φορές ολόκληρη, στο πρωτότυπο, θα ξέρετε τον σκελετό του κόσμου μας και θα μπορείτε να εννοήσετε, τι γίνεται και τι θα γίνει....Είναι προορισμένο και προηγούμενο, όσο και επόμενο....
Υπάρχουν αυτοί, που νομίζουν ότι έπιασαν το νόημα....Δεν το ξέρουν, αλλά,έχουν ήδη χάσει....Γιατί αυτό που νομίζουν ότι κατάλαβαν, τους το περάσαν άλλοι, αρκετά επιτηδιοι,αλλα, οι ταλαίπωροι οι οπαδοί, νομίζουν ότι το σκέφτηκαν αυτοί...
Και καλα,ρε Βιομηχανικέ Αγγελε, γράφεις, ότι η εξέλιξη δεν είναι ανίθετη προς τη θρησκεία, όταν απο την αρχή συζητάμε,γι αυότ το πράγμα....Ρε φιλε, είσαι τόσο αθώος,που δεν καταλαβάινεις τι γράφεις;Εσύ είσαι ενάντια στη θρησκεία με τα μηνύματα σου άρα είσαι εκτός επιστήμης....Ποια πλευρά,υποστηρίζεις,τελικά;
Και έχω κι εσένα,να προσπαθεις να βγάλεις εμένα εκτός θρησκείας....
Νά ξερες, κακομοίρη μου...
Δεν έλεγες, χρησιμοποιώντας, κάποια επιστήμη, ότι καταρρίπτεται η Αγία Γραφή, όσα λέει η ΘΡΗΣΚΕΊΑ; Με αυτό που γράφεις, δεν λές το αντίθετο;Τι σύγχιση βαράς;
Εκτίθεσαι, δεν το καταλαβαίνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 12:54:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βλέπω,αρκετές αυθαίρετες, εκτιμήσεις και αποφθέγματα, που δεν έχουν υπόσταση και όμως, επειδή λύνουν κάποιες απορίες, νομίζετε, ότι φτάσατε κάπου, ότι εννοήσατε, το ακατανόητο


Κοίταξες τα λινκ που σου παρέθεσα; Και όταν λέω κοίταξες εννοώ τα άνοιξες και τα διάβασες; Αν από αυτά που έλεγαν και από τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ που περιείχαν έβγαλες ότι είναι αυθαίρετες εκτιμήσεις είσαι άσχετος και τυφλός.

quote:
Προσπαθέιστε, να δείτε, την αλήθεια, πως έχουν τα πράγματα...Διαβάστε την Αγία Γραφή..Αν τη διαβάσετε δυο φορές ολόκληρη, στο πρωτότυπο, θα ξέρετε τον σκελετό του κόσμου μας και θα μπορείτε να εννοήσετε, τι γίνεται και τι θα γίνει....Είναι προορισμένο και προηγούμενο, όσο και επόμενο..

Καλά ρε είσαι τόσο ηλίθιος που επιμένεις να αποκαλείς τη μετάφραση των Ο' πρωτότυπο; Επίσης είσαι ακόμα μεγαλύτερος ηλίθιος που δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ερμηνείας και ερμηνευόμενου κειμένου! Ολόκληρο το σχίσμα δεν έχει στηθεί πάνω σε ένα "και εκ του υιού" και μια ερμηνεία της Αγία Γραφής ρε ανιστόρητε; Το "πρωτότυπο" κείμενο είναι αυτό που διαβάζουν και οι ορθόδοξοι και οι καθολικοί, αλλά 500 εκατομμύρια καθολικοί βγάζουν τους 300 εκατομμύρια ορθόδοξους βλάκες ότι δεν ερμηνεύουν σωστά και τούμπαλιν οι ορθόδοξοι βγάζουν βλάκες του καθολικούς. Τόσο στο ντούκου περνάς το ζήτημα της ερμηνείας ρε γκασμά;

quote:
Υπάρχουν αυτοί, που νομίζουν ότι έπιασαν το νόημα....Δεν το ξέρουν, αλλά,έχουν ήδη χάσει....Γιατί αυτό που νομίζουν ότι κατάλαβαν, τους το περάσαν άλλοι, αρκετά επιτηδιοι,αλλα, οι ταλαίπωροι οι οπαδοί, νομίζουν ότι το σκέφτηκαν αυτοί...

Και πώς ξέρεις εσύ ρε μάστορα σε ποιους ανήκεις; Στους "αυτούς" ή στους "άλλους"; Γιατί ο Ράνα και οι άλλοι θεομπαίχτες με αρχηγό τους ένα καθηγητή νομικής(ναι νομικό τέχνασμα είναι η όλη υπόθεση, όχι επιστημονική διαφωνία) ακριβώς αυτό είναι επιτήδειοι...


quote:
Και καλα,ρε Βιομηχανικέ Αγγελε, γράφεις, ότι η εξέλιξη δεν είναι ανίθετη προς τη θρησκεία, όταν απο την αρχή συζητάμε,γι αυότ το πράγμα....Ρε φιλε, είσαι τόσο αθώος,που δεν καταλαβάινεις τι γράφεις;Εσύ είσαι ενάντια στη θρησκεία με τα μηνύματα σου άρα είσαι εκτός επιστήμης....Ποια πλευρά,υποστηρίζεις,τελικά;
Και έχω κι εσένα,να προσπαθεις να βγάλεις εμένα εκτός θρησκείας....
Νά ξερες, κακομοίρη μου...
Δεν έλεγες, χρησιμοποιώντας, κάποια επιστήμη, ότι καταρρίπτεται η Αγία Γραφή, όσα λέει η ΘΡΗΣΚΕΊΑ; Με αυτό που γράφεις, δεν λές το αντίθετο;Τι σύγχιση βαράς;
Εκτίθεσαι, δεν το καταλαβαίνεις;

Πάμε πάλι "Λόλα να ένα μήλο"

Είναι ανθρώπινο δικαίωμα και κατάκτηση της δημοκρατίας ο κάθε άνθρωπος να έχει τη θρησκεία που επιθυμεί και να λατρεύει το Θεό που επιλέγει χωρίς κανένας να τον παρενοχλεί. Είναι ηθικό και ταυτόχρονα νόμος του κράτους. Λίγη σημασία έχει αλλά δηλώνω ότι και εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Επίσης έχω δει άρρωστους ανθρώπους, ανθρώπους που έχουν χάσει πρόωρα στενούς συγγενείς τους, οι οποίοι βρίσκουν αποκούμπι στη θρησκεία. Αυτό με έχει πείσει για την αξία της θρησκείας. Όμως όπως και οι νόμοι του κράτους βάζουν όριο στην ανεξιθρησκεία να μην παραβιάζει τους υπόλοιπους νόμους έτσι βάζω και εγώ.


Πιο αναλυτικά, οποιοσδήποτε εμποδίσει εσένα ή ένα μουσουλμάνο ή όποιον άλλο να λατρέψει το Θεό που επιθυμεί θα με βρει εναντίον του. Ακριβώς όμοια όμως, όποια θρησκεία απαιτήσει για παράδειγμα στα πλαίσια των λατρευτικών της δραστηριοτήτων ανθρωποθυσίες ή βιασμούς θα με βρει εναντίον της. Είπαμε η ανεξιθρησκεία έχει και τα όρια της. Επεκτείνοντας αυτή τη λογική της ελευθερίας με όρια(που δεν είναι δικιά μου πρωτοτυπία όπως καταλαβαίνεις, αλλά κοινός τόπος)αν μια θρησκεία διαδίδει ψεύδη πάνω σε επιστημονικά ζητήματα θα με βρει εναντίον της. Δε θα επιτρέψω πχ κάποιος να διαδίδει ότι παθαίνεις AIDS επειδή παραβιάζεις τη νηστεία και όχι λόγω της επαφής των σωματικών υγρών(αίμα, σπέρμα, κολπικά υγρά) και ότι αν νηστεύω δε χρειάζεται να χρησιμοποιώ προφυλακτικό.


Και ερχόμαστε στο ζήτημα της εξέλιξης, εκ πρώτης όψεως, εγώ ερμηνεύω ότι δεν υπάρχει αντίθεση μεταξύ της έννοιας της οντότητας του Θεού και της εξέλιξης. Και όχι μόνο εγώ, αλλά και έγκριτοι επιστήμονες(ερευνητές βιολόγοι όχι δικηγόροι) και θεολόγοι,ΝΑΙ και ΘΕΟΛΟΓΟΙ, λένε τα ίδια. Θεώρησε ότι απλώς ασπάζομαι την άποψη τους. Βέβαια όλοι αυτοί, έχουν μια διαφορά με εσένα, δεν είναι βλάκες.


Εν γένει θεωρώ ότι η Αγία Γραφή(ή μάλλον καλύτερα η ερμηνεία που τις δίνουν) περιέχει ανακρίβειας πάνω σε πάρα πολλά επιστημονικά ζητήματα ειδικά στο πρώτο κεφάλαιο της Γενέσεως, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι αντίθετος στη θρησκεία, δε με ενοχλεί που πηγαίνουν οι άλλοι στην Εκκλησία, και εγώ πηγαίνω, όχι τακτικά το ομολογώ αλλά πηγαίνω. Είμαι αντίθετος στις νοσηρές σου αντιλήψεις ότι η Αγία Γραφή φέρει την απόλυτη αλήθεια σε ζητήματα άλλα εκτός από τα ζητήματα σωτηρίας. Ο σκοπός της παρεμπιπτόντως είναι αυτός, το θυμάσαι; Η σωτηρία του ανθρώπου όχι η πληροφόρηση του πάνω σε επιστημονικά ζητήματα.


Και σε όλα μου τα ζητήματα ακολουθώ αυτή τη λογική, δεν προτρέπω κανένα να αρνηθεί το Θεό,έχω και εγώ ένα θρήσκευμα, ΧΟ είμαι, δε βγάζω κανένα ανόητο επειδή πιστεύει στο Θεό ,το ανάποδο ισχύει σέβομαι απόλυτα τους θρησκευόμενους ανθρώπους. Αλλά υπογραμμίζω τις ανακρίβειες και τα ψεύδη που διαδίδονται από ορισμένους. Και μάλιστα αν προσέξεις πολύ τι έγραψα εγώ και ο allzzaro παίζει και να τα λέει σωστά η Αγία Γραφή αλλά οι γκασμάδες θεομπαίχτες βιβλιοπώληδες του κιλού(10 βιβλία 20 ευρώ) που πιστεύεις και έχεις βάλει πιο ψηλά από το ν ίδιο το Θεό την ερμηνεύουν λάθος.


Κατάλαβες τώρα, σαΐνι μου μορφωμένο, γιατί δεν εκτίθομαι καθόλου;

Edited by - IndustrialAngel on 03/04/2010 12:57:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 13:43:36  Εμφάνιση Προφίλ
Δύο σημεία ακόμα να επισημάνω:

Πολλοί από τους έγκριτους επιστήμονες που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ έχουν θρησκεία κανονικότατα και συνήθως είναι χριστιανοί χωρίς να βλέπουν καμία σύγκρουση μεταξύ της θρησκείας και της επιστήμης.


Σε κάθε περίπτωση αν η(όποια) θρησκεία (ή μάλλον κάποιοι που μεθοδεύουν τις καταστάσεις, βιβλιο-έμποροι και μεγαλο-ιερείς) έρθει σε σύγκρουση με τα λεγόμενα τις επιστήμης σε ζητήματα που αφορούν το φυσικό κόσμο εγώ θα πάρω το μέρος της επιστήμης. Πρώτον,διότι η επιστήμη έχει μηχανισμούς να ελέγχει την αλήθεια (δηλαδή παρουσιάζει υψηλά επίπεδα βεβαιότητας στα όσα πραγματεύεται) και δεύτερον δεν αφορά τη θρησκεία ο φυσικός κόσμος αλλά η σωτηρία του ανθρώπου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Σε κάθε περίπτωση αν η(όποια) θρησκεία (ή μάλλον κάποιοι που μεθοδεύουν τις καταστάσεις, βιβλιο-έμποροι και μεγαλο-ιερείς) έρθει σε σύγκρουση με τα λεγόμενα τις επιστήμης σε ζητήματα που αφορούν το φυσικό κόσμο εγώ θα πάρω το μέρος της επιστήμης.

Αφού είσαι ένας ανθρωπάκος,τί άλλο θα έκανες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:44:05  Εμφάνιση Προφίλ
Έλα ρε άλεξ22, κάτοχε της απόλυτης και πλήρους αλήθειας,που τα ξέρεις όλα...είχαμε τον τρέχα που έχει στο κινητό του το Θεό και τον Τσάκ Νόρις και τον ενημερώνουν για όλα, ήρθες και εσύ να δέσει το γλυκό.


Είναι εύκολο να βγάζεις προβληματική την επιστήμη όταν δεν μπορείς να την καταλάβεις. Είναι "βαριά η καλογερική" του διαβάσματος βλέπεις...Που να κάτσεις τώρα να διαβάσεις για το πείραμα των Avery, Macleod και McCarthy ή για στατιστική ή για μιγαδική ανάλυση ή για κβαντομηχανική. Δυσνόητα και βαρετά, τα βγάζεις όλα σκάρτα και όσους ασχολούνται με αυτά τους αποκαλείς ανθρωπάκια. Άμα αρρωστήσεις όμως θα γίνεις ανθρωπάκι για πάρεις αντιβιοτικά ή θα μείνεις "παληκάρι" και δε πάρεις τα "ψέμματα" της επιστήμης;


Χαρακτηρισμούς έχεις, επιχειρήματα έχεις; Εκτός φυσικά από την αποψάρα σου...Ευρήματα, πειράματα; Η' μόνο διαφήμιση ότι έχεις την απόλυτη αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 18:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το μεγαλο ανέκδοτο,Βιομηχανικές μου, είσαι εσύ, αφού δεν καταλαβαίνεις, ότι όλα όσα λές, δεν έχουν βάση και επιμένεις...
Τα όποια πειράματα σου,δεν λένε τίποτα....Γι αυτό και δεν έχει γίνει αποδεκτή η θεωρία της Δαρβινικής εξέλιξης και βασανίζεται, να βρει μια θεση στον κόσμο....
Υπάρχει μονάχα, ότι έφτιαξε ο Θεός, όμως, αυτο παραδέχεστε όλοι....
Κι εσυ,απο την άλλη να λες, ότι ξέρεις τι λές, ενω δεν λές τιποτε..Έχεις πολύ πλάκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 18:59:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το μεγαλο ανέκδοτο,Βιομηχανικές μου, είσαι εσύ, αφού δεν καταλαβαίνεις, ότι όλα όσα λές, δεν έχουν βάση και επιμένεις...
Τα όποια πειράματα σου,δεν λένε τίποτα..

Τεμπέλη διάβασες για ποια πειράματα αναφέρομαι; Η' απλώς ανάτρεξες στη "βιβλιοθήκη των δεκαετιών" σου και κοίταξες να βρεις τη φράση "τα πειράματα για την εξέλιξη δεν αποδεικνύουν τίποτα;" Αν σε ρωτήσω να μου απαριθμήσεις και να μου ονομάσεις πειράματα και ευρήματα μπορείς τεμπελάκο; Και επίσης ποιο πείραμα θα σε έπειθε ότι υπάρχει εξέλιξη; Γιατί ο ανοιχτόμυαλος άνθρωπος έχει υποτίθεται ένα όριο που αν περαστεί επανεξετάζει τα πιστεύω του.Μου αρέσει που δηλώνεις ότι ψάχνεσαι πάντως...

quote:
Γι αυτό και δεν έχει γίνει αποδεκτή η θεωρία της Δαρβινικής εξέλιξης και βασανίζεται, να βρει μια θεση στον κόσμο.

Την άγνοια σου και την αγραμματοσύνη σου την κάνεις επιχείρημα...γελάω μαζί σου...Σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου, σε οποιαδήποτε σχολή βιολογίας ή ιατρικής, σε οποιοδήποτε ερευνητικό κέντρο, σε οποιοδήποτε μουσείο φυσικής ιστορίας η εξέλιξη έχει δεσπόζουσα θέση αγράμματε... Είναι πλήρως αποδεκτή από ΟΛΟΥΣ τους σοβαρούς επιστήμονες.Κάνε ένα ταξίδι να δεις κανά μουσείο, άνοιξε κανά βιβλίο, ντροπή να σε κάνει χώμα ένα παιδάκι 23 ετών ΚΑΘΕ φορα, κάθε φορά όμως. Οι μόνοι που την παρουσιάζουν ως θεωρία σε κρίση είναι οι "βιβλιόεμποροι" του κιλού των οποίων τα βιβλία σίγουρα έχεις στη βιβλιοθήκη των δεκαετιών σου. Και εσύ φυσικά που είσαι εντελώς ετερόφωτος και βλάκας και χάφτεις ότι σου λένε


quote:
Κι εσυ,απο την άλλη να λες, ότι ξέρεις τι λές, ενω δεν λές τιποτε..

Αυτό είναι δικιά σου επιστήμη. Μπουρδολόγος με πατέντα εγώ δεν είμαι, μιλάω μόνο με στοιχεία, μη με μπερδεύεις με εσένα


Τρέχα, τράβα φάε μαγειρίτσα για η επιστήμη σου πέφτει βαριά

Edited by - IndustrialAngel on 03/04/2010 19:00:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:06:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπάρχει μονάχα, ότι έφτιαξε ο Θεός, όμως, αυτο παραδέχεστε όλοι

Πού κολλάει αυτό ρε τρέχα;
Εγώ είπαμε δεν παραδέχομαι την ιστορία με τη λάσπη με την ίδια λογική που δεν πιστεύω ότι τα μωρά τα φέρνει πελαργός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Φίλε IndustrialAngel δεν χρειάζεται να συγχίζεσαι και να προβαίνεις σε βαρείς χαρακτηρισμούς.

Κι αυτό δεν στο λέω σαν ευκαιριακή παρατήρηση αλλά με ειλικρινή εκτίμηση της προσφοράς σου στο παρόν θέμα μέσα από τον ανεξάντλητο πλούτο επιστημονικών πληροφοριών για την εξελικτική θεωρία.

Μην απορείς φίλε μου που μερικοί άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει την έννοια της επιστήμης και της επιστημονικής σκέψης. Επειδή εσύ έχεις μάθει να σκέφτεσαι ορθολογικά νομίζεις ότι το έχουν κατορθώσει όλοι οι συνάνθρωποί μας? Υπάρχουν άνθρωποι που είναι τόσο έντονα προσκολλημένοι σε συστήματα πίστης (και δεν εννοώ απαραίτητα θρησκευτικής) που οποιαδήποτε υποψία γκρεμίσματος αυτής, τους οδηγεί σε μια ενστικτώδη κοντόφθαλμη αντίδραση ενάντια στην εξωτερική απειλή που κάλλιστα μπορεί να εντοπίζεται στις διατυπώσεις μιας επιστημονικής θεωρίας.

Νομίζεις φίλε IndustrialAngel ότι ένας τέτοιος "πραγματικός πιστός" (και δεν εννοώ κάποιας θρησκείας, μιλάω γενικότερα) θα κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά με τη θεωρία της εξέλιξης ή να την μελετήσει διεξοδικά? Νομίζεις ότι μπορεί να βγάλει την παρωπίδα και να ανοίξει τον πνευματικό του ορίζοντα σε νέες ιδέες και θεωρίες? Οχι φίλε IndustrialAngel, δεν θα το κάνει διότι η ψευδαίσθηση ότι "απειλείται" ο φαντασιακός του "κόσμος" στον οποίο στηρίζεται δεν θα τον αφήσει να στρέψει τα μάτια του προς τα νέα γι'αυτόν δεδομένα. Οι άνθρωποι αυτοί θα αισθανθούν υπερτατη ικανοποίηση αν ψαρέψουν στο νετ κανά άρθρο ενάντια στην εξέλιξη με επιστημονικοφανείς ορολογίες αλλά ψευδοεπιστημονική στην ουσία βάση του τύπου "μη απλουστεύσιμη πολυπλοκότητα", κι ας μην καταλαβαίνουν περί τίνος πρόκειται.

Μην απορείς φίλε μου που η ποιότητα των απαντήσεων σε θεωρίες που ο "πραγματικός πιστός" (δεν αναφερομαι σε θρησκείες απαραίτητα) δεν καταλαβαίνει και δεν έχει μελετήσει είναι εξαιρετικά χαμηλή. Ποιος σου είπε ότι θα διαβάσει τις επιστημονικές παραπομπές σου? Ποιος σου είπε ότι γνωερίζει αγγλικά για να το κάνει? Ποιος σου είπε ότι ακόμα κι αν γνωρίζει την αγγλική είναι κατανοητές γι'αυτόν οι ειδικότερες επιστημονικές ορολογίες της εξελικτικής θεωρίας? Ποιος σου είπε ότι και ελληνικό βιβλίο να του προτείνεις αυτός θα το διαβάσει και θα το κατανοήσει?

Αναρωτιέμαι συχνά αν πραγματικά αξίζει τον κόπο να διαψεύδονται οι αντιεπιστημονικές θεωρίες, αφού και μόνο η ενασχόληση μαζί τους ενδεχομένως τους προσδίδει κάποιο κύρος στα μάτια των πλανεμένων οπαδών τους, οι οποίοι συσπειρώνονται με θέρμη για την αντιμετώπιση της "απειλής". Ενας πρόσθετος λόγος που αυτά τα άτομα όχι απλά αμφισβητούν(η αμφισβήτηση είναι προαπαιτούμενη για μια επιστημονική θεωρία), αλλά απορρίπτουν συλλήβδην μια "ανεπιθύμητη" επιστημονική θεωρία μη έχοντας σχέση με αυτήν είναι η ανυπαρξία κόστους επάνω τους. Οπως εύστοχα επισήμανες κι εσύ, όταν μια επιστήμη όπως η ιατρική είναι αναγκαία για έναν άνθρωπο αυτός αμέσως θα ζητήσει τη συνδρομή της και θα ακολουθήσει τις οδηγίες των αρμόδιων επιστημόνων! Γιατί? Μα γιατί δεν "τον παίρνει" να κάνει διαφορετικά. Ξέρει ότι αν δεν εκμεταλλευτεί την συγκεκριμένη επιστημονική γνώση(η οποία πηγάζει από πάμπολλες επιστημονικές έρευνες) θα υποστεί δυσάρεστες συνέπειες, συνεπώς η παρωπίδα στιγμιαία αφαιρείται! Κι ας υπάρχει ακόμα και στην ιατρική το περιθώριο του λάθους και της απροβλεψιμότητας. Όπου όμως δεν αντιμετωπίζει συνέπειες και η εκάστοτε επιστήμη/επιστημονική θεωρία τον ενοχλεί, θα την απορρίψει ευθύς αμέσως κι ας μην έχει καταλάβει τι είναι αυτό που απορρίπτει! Δύο μέτρα και δύο σταθμά λοιπόν, με το παράλογο και το φαντασιακό να υποκαθιστούν την λογική και την επιστημονική σκέψη.

Δεν μπορούν να καταλάβουν φίλε IndustrialAngel την έννοια της επιστημονικής θεωρίας. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ορισμένες επιστημονικές θεωρίες όπως η εξέλιξη είναι πλέον γεγονός και ότι η λέξη θεωρία είναι θέμα ορολογίας και μόνο. Δεν μπορούν να αποδεχθούν ότι οι ειδικοί επιστήμονες ενός επστημονικού κλάδου που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στην επιστημονική έρευνα γνωρίζουν τα ζητήματα του κλάδου τους απείρως καλύτερα απ'οσο τα γνωρίζει ο Μπάμπης ο Σουγιάς και ο Μήτσος ο Πεταλούδας που βρίσκονται έξω από τα πράγματα.
Το φαινόμενο κατά το οποίο άνθρωποι μη έχοντες σχέση με τις βασικές έστω ιδέες μιας επιστημονικής θεωρίας αναλώνονται στη στείρα κριτική της πλάθοντας παράλληλα ανορθολογικές σοφιστείες για την εξήγηση του υπό συζήτηση φαινομένου είναι τη μόδας στην εποχή μας. Ενσαρκώνεται μέσα από τηλεπλασιέ κίβδηλων γνώσεων και "αποκαλύψεων", βιβλία και περιοδικά συγγραφέων ανύπαρκτης επιστημονικής κατάρτισης καθώς και διαδικτυακών φωστήρων που μέσω διάφορων ελληνικών φόρουμς κομπορρημονούν για τις συγκλονιστικές "απαγορευμένες" γνώσεις που προσφέρουν, μη αντιληπτές ή και κρυμμένες από το σκοτεινό επιστημονικό κατεστημένο! Το παραπάνω φαινόμενο το έχω βιώσει σε πολυάριθμες διαδικτυακές συζητήσεις και ακόμα το βιώνω πάνω σε ποικίλα θέματα που άπτονται μιας ειδικότερης επιστημονικής προσέγγισης.

Μην εξάπτεσαι λοιπόν φίλε μου και να ξέρεις ότι οι πραγματικά ποιοτικές, σοβαρές και τεκμηριωμένες δημοσιεύσεις είναι εκτιμητέες από τους αναγνώστες που πρώτα απ'όλα γνωρίζουν τις βασικές παραμέτρους ενός θέματος καθώς ακόμα και γι'αυτούς που μπορεί να μην τις γνωρίζουν αλλά επιθυμούν να ασχοληθούν σοβαρά και υπεύθυνα με αυτό. Συνέχισε να προσφέρεις με κόσμιο τρόπο χρήσιμη γνώση την ώρα που κάποιοι ενδεχομένως επιλέγουν να ζουν στην άγνοιά τους. Στην ανάγκη χώσε και λίγο "Du hast" (ξέρεις εσύ) και να αισθάνεσαι τυχερός που είσαι κοινωνός αυτής της γνώσης. Ο καθένας είναι άξιος των επιλογών του εν τέλει. Αν κάποιοι επιθυμούν να παραμείνουν στο σκοτάδι και στην άγνοια, άφησέ τους στην μακαριότητά τους...
Αυτοί χάνουν

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Προσπαθώ εδώ και μερικές εκατοντάδες μηνύματα, Βιομηχανικέ μου,
να σου πω, ότι δεν κάνουμε εξετάσεις, δεν είσαι εξεταστής και να πας να ...εξεταστείς,γιατί δεν καταλαβαινεις τι γράφεις....
Όλα τα πειράματα σου,βάσει της θεωριας του χάους, είναι απλά μια πλευρά της αλήθειας, άρα δεν λένε τίποτε...Περαν αυτού,δεν έχουν φέρεικαμία αλλαγή....Δεν αλλάζουν τιποτε, απο ότι πιστεύαμε, απλά συμπληρώνουν, ή συγχίζουν...
Εσύ και όμοιοι σου, προσπαθειτε να προσεταιριστείτε την αλλαγή, όταν όλα ειναι μια συνέχεια και γι αυτό εσείς μερικοί....
Βρε νούμερο, το να με λες εσύ αγράμματο, το θεωρώ κοπλιμάν...Εφιάλτης μου θα ήταν το αντίθετο, το φαντάζεσαι να με καταλάβαινες;...
Δεν μου λές,εσύ έφαγες πολύ επιστήμη και κατάντησες έτσι;....Να προσέχεις τι τρώς, κυκλοφορούν και μολυσμένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Μην απορείς φίλε μου που μερικοί άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει την έννοια της επιστήμης και της επιστημονικής σκέψης. Επειδή εσύ έχεις μάθει να σκέφτεσαι ορθολογικά νομίζεις ότι το έχουν κατορθώσει όλοι οι συνάνθρωποί μας?

Θες να πείς οτι του έχουν μάθει να σκέφτεται έτσι,μάλλον να "σκέφτεται".

quote:
Υπάρχουν άνθρωποι που είναι τόσο έντονα προσκολλημένοι σε συστήματα πίστης (και δεν εννοώ απαραίτητα θρησκευτικής) που οποιαδήποτε υποψία γκρεμίσματος αυτής, τους οδηγεί σε μια ενστικτώδη κοντόφθαλμη αντίδραση ενάντια στην εξωτερική απειλή που κάλλιστα μπορεί να εντοπίζεται στις διατυπώσεις μιας επιστημονικής θεωρίας.

Κοιτάξου στον καθρέπτη,και η επιστήμη σου είναι ένα σύστημα,μια πεποίθηση.Η διαφορά είναι οτι μελετάει αυτό που φένεται, σε αντίθεση με ποιό εξελιγμένα συστήματα που μελετάνε αυτό που δέν φένεται αλλά υπάρχει.


Agnostic,απο την μεριά μου δέν απορίπτω πλήρως την επιστήμη,αλλά αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι θα πάψω να πιστεύω και σε κάτι άλλο.

Ποιός λέει δηλαδή οτι άμα πιστεύεις στην επιστήμη παύεις να πιστεύεςι και στο υπερφυσικό?Γιατί έχετε αυτήν την εντύπωση?


Edited by - alex22 on 03/04/2010 19:59:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 20:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά για τον Agnostic φίλε Alex22, μην μπαινεις σο κόπο....Ένας οπαδός μιας αστείας και όχι μόνο μιας, θεωρίας,των ...ινδοευρωπαίων,λέει για τους πιστούς της αποδεδειγμένης αλήθειας,ότι είναι οπαδοί...
Είναι αστειο, αλλά, όχι αθώο..Επικίνδυνο, γιατί οι σοβαροφανείς,δεν ειναι και σοβαροί...
Αποδείξεις, που γινονται αντικείμενο λατρείας,είναι αστείες....
Η επιστήμη, είναι απλά μια άκομψη κα κομπογιανίτικη απόδοση του θείου...Υπάρχουν τέτοιες ικανότητες στον άνθρωπο και αυτές έχουν σημασία...Οι ανακαλύψεις,δεν είναι νέες ,εμείς τις ανακαλύπτουμε τώρα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy