ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 20:16:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τοτε, αγαπητέ μου Δήμο, γιατι αυτόν τον ....ελέφαντα, τον ανέφερες
5 φορές;....

Διότι δεν απάντησες στην ερώτησή μου Βαγγέλη , γι'αυτό..!

Εμμένεις στα 10.000 χρόνια και ενώ υπάρχουν ευρήματα εκατοντάδων χιλιάδων και μάλιστα εδώ στην Ελλάδα....συμφωνείς με όλα τα υπόλοιπα και δεν παίρνεις θέση ως προς αυτό...γι'αυτό ρε Βαγγέλη..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 21:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα Δήμο μου, ο συσχετισμός που προσπαθείς να κανεις, δεν στέκει..
Εγώ αναφέρομαι στο ότι τα παλαιότερα, ασχέτως πόσο,ευρήματα,
για τον άνθρωπο και τον πολιτισμό του, είναι στην Ελλάδα...
Το απο πότε είναι, προσπαθώ να σου πω, ότι αφορά άλλη συζήτηση...
Μην τα κάνουμε όλα αχταρμά και μπεςρδευτούμε...Να αρχισουμε να επικοινωνούμε, με έννοιες που συμφωνούμε και ψάχνουμε..
Όχι να χαθούμε...
Ο χ ελεφαντας,μπορεί να έχει μόνο 10000 χρόνια,η και 1 εκατομμύριο,για να σου κανω το χατήρι..Αλλά,το θέμα είναι,
πως η χώρα μας, ξεκίνησε ακόμη και την έννοια άνθρωπος...
Πολύ σημαντικό,για την ιστορία του ανθρώπου, που τον θέλουν,
να κατάγεται απο την...Λούση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 22:09:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα Δήμο μου, ο συσχετισμός που προσπαθείς να κανεις, δεν στέκει..
Εγώ αναφέρομαι στο ότι τα παλαιότερα, ασχέτως πόσο,ευρήματα,
για τον άνθρωπο και τον πολιτισμό του, είναι στην Ελλάδα...
Το απο πότε είναι, προσπαθώ να σου πω, ότι αφορά άλλη συζήτηση...
Μην τα κάνουμε όλα αχταρμά και μπεςρδευτούμε...Να αρχισουμε να επικοινωνούμε, με έννοιες που συμφωνούμε και ψάχνουμε..
Όχι να χαθούμε...
Ο χ ελεφαντας,μπορεί να έχει μόνο 10000 χρόνια,η και 1 εκατομμύριο,για να σου κανω το χατήρι..Αλλά,το θέμα είναι,
πως η χώρα μας, ξεκίνησε ακόμη και την έννοια άνθρωπος...
Πολύ σημαντικό,για την ιστορία του ανθρώπου, που τον θέλουν,
να κατάγεται απο την...Λούση...

Μπορεί να κατάγομαι και απο σκωληκομερμηγκότρυπα...προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου...ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥΥΥ...!!!

Εδώ τώρα με νοιάζει...τι κάνω τώρα...!!!

Και κάποιοι είναι γόνοι γαλαζο-αιματων -λένε- ... ε!!! και..???

Η εν γένει πολιτεία του καθενός , ορίζει και ποιός είναι φίλε μου...ο τρόπος που σκεπτεται και δρά...η επικοινωνία με τον εαυτό του και η γνώση του εαυτού του αλλα και ο τρόπος που συμπεριφέρεται στον εαυτό του αλλα και στους άλλους ... κατα πόσο γίνεται διακριτός νάμεσα στους άλλους με την εν γένει στάση του και πόσο μπορεί να καλλιεργεί αισθήματα "ασφάλειας" και σεβασμού έναντι των άλλων...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μιλάμε για τον άνθρωπο ρε Δήμο...Δεν μπορεί να μην σε νοιάζει
αν κατάγεσαι απο γορίλα, ή απο Έλληνα, αυτόχθονα και γηγενή...
Μην προσωποποιείς τα ζητήματα..Δες τα γενικά...
Για το άν ο άνθρωπος εξελίσσεται σε ένα ανώτερο και καλύτερο όν,
συζητάμε,δίχως απλά την μοίρα ενός ζώου, που προχωράει...
Δεν έχει πνεύμα που τον κάνει να εξελίσσεται σε άλλο όν, απο ότι είναι;Δεν στοχεύει να γίνει ανώτερος;..
Αυτο δεν είναι ο σκοπός της ζωής του ανθρωπου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 22:36:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μιλάμε για τον άνθρωπο ρε Δήμο...Δεν μπορεί να μην σε νοιάζει
αν κατάγεσαι απο γορίλα, ή απο Έλληνα, αυτόχθονα και γηγενή...
Μην προσωποποιείς τα ζητήματα..Δες τα γενικά...
Για το άν ο άνθρωπος εξελίσσεται σε ένα ανώτερο και καλύτερο όν,
συζητάμε,δίχως απλά την μοίρα ενός ζώου, που προχωράει...
Δεν έχει πνεύμα που τον κάνει να εξελίσσεται σε άλλο όν, απο ότι είναι;Δεν στοχεύει να γίνει ανώτερος;..
Αυτο δεν είναι ο σκοπός της ζωής του ανθρωπου;...

Ανώτερος???

Δεν έχω τέτοια προβλήματα φίλε μου και καμμιά δηλωμενη θέση εντός μου -πλέον- που με καλεί να την υπερασπίσω...!

Είμαι "εγώ" και τίποτ'αλλο...ούτε ανώτερος ...ούτε κατώτερος...ούτε καλύτερος ...ούτε χειρότερος...ούτε εξυπνότερος αλλα ούτε πιο χαζός κλπ...κλπ...κλπ...!!

Είμαι "εγώ" έτσι απλά...και μου αρέσει!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 22:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και εδώ που έρχεσαι, φίλε μου Δήμο,δεν έρχεσαι για να γίνεις καλύτερος, να αποκτήσεις εμπειρίες γνώση, να γινεις ανώτερος, απο ότι ήρθες,να εξελίξεις ότι πιστευεις,σε κατι πιο ουσιαστικό;...
Εισαι σιγουρος;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 23:05:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και εδώ που έρχεσαι, φίλε μου Δήμο,δεν έρχεσαι για να γίνεις καλύτερος, να αποκτήσεις εμπειρίες γνώση, να γινεις ανώτερος, απο ότι ήρθες,να εξελίξεις ότι πιστευεις,σε κατι πιο ουσιαστικό;...
Εισαι σιγουρος;...

Να βελτιωθώ ως άνθρωπος φίλε μου και να αποκτήσω επιμέρους γνώσεις φίλε μου και όντως αυτό συνέβη...και πιο ταπεινός θα ήθελα να γίνω ...πιο εγκρατής και πιο ήρεμος ως άνθρωπος...αλλα ανώτερος απο ποιόν...και γιατί ανώτερος απο κάποιον ή απο τον εαυτό μου ως έχει μέχρι κάποια δεδομμένη χρονική στιγμή..???

Ποιός ο σκοπός του να γίνει κάποιος ανώτερος και μάλιστα αυτό να το επιδιώκει συνειδητά???

Αυτοματικά δηλώνει ο ίδιος ανεπάρκεια και αυτό δεν είναι κάτι που δεν επιφέρει συναισθηματικές δονήσεις και μάλιστα αρνητικές...κάθε βήμα είναι ένα άλλο ένα βήμα προς τον στόχο μας φίλε μου...άλλο ένα βήμα και τίποτα περισσότερο...άλλο ένα βήμα προς τα μπρός και όχι αίσθηση υπεροχής και ανωτερότητας...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 10:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε Δήμο, ποσο δύσκολο είναι,να δεις, ότι υπάρχει η βελτίωση, εξέλιξη ωρίμανση του ανθρώπου,ανα την ιστορία του και υπάρχει κι ο άνθρωπος,του σήμερα, του "ωχαδερφέ,δεν με νοιάζει" που ερχεται ,
μόνο και μονο για να ζήσει όσο καλύτερα μπορεί ως ...ζώον, ως σωματικές ανάγκες,δίχως να εξελιχθεί, σε ένα καλύτερο άνθρωπο,
αλλά, σε ένα καλύτερο ζώο, αποκτηνώνοντας τις αισθήσεις του;....
Έχουμε διαφορά, φίλε μου, στο ότι εμένα, με προβληματίζει, η ....σούμα της ζωής μου, πλέον..
Κοιτάω πισω και θέλω να δω που βρισκομαι, αν πάω καλά...
Δεν βιάζομαι να κατευθυνθώ...
Γιατι, πολυ πρεμούρα βλέπω, απο τον κόσμο και την κοινωνία, να προχωρήσει, πολυ παρα πέρα........Εκτός ορίων, εκτός αρχών, εκτος,
πραγματικότητας....
Ο ...Χώκινς,ας πούμε, λεει, να φύγουμε απο τη γή....
Αυτή την παράνοια του υστερικού αύριο, λέω να αποφύγω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 14:02:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά ρε Δήμο, ποσο δύσκολο είναι,να δεις, ότι υπάρχει η βελτίωση, εξέλιξη ωρίμανση του ανθρώπου,ανα την ιστορία του και υπάρχει κι ο άνθρωπος,του σήμερα, του "ωχαδερφέ,δεν με νοιάζει" που ερχεται ,
μόνο και μονο για να ζήσει όσο καλύτερα μπορεί ως ...ζώον, ως σωματικές ανάγκες,δίχως να εξελιχθεί, σε ένα καλύτερο άνθρωπο,
αλλά, σε ένα καλύτερο ζώο, αποκτηνώνοντας τις αισθήσεις του;....


Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πώ...προφανώς δεν θέλεις να καταλάβεις...

Φια ποιά εξέλιξη ρε Βαγγέλη μου μιλάς και απο ΠΟΥ???

Απο το Άγιο Πνεύμα και απο τους Παππάδες..???

Η όποια βελτίωση έρχεται εκ των έσω και απο μάς και με δουλειά και καλλιέργεια αλλα και γνώσεις βασισμένες σε σωστές ιδέες...!

Επιμένεις στα ίδια και ενώ γνωρίζεις ότι δεν ισχύουν όλα όσα λές...απο πείσμα προσπαθείς να τα υποστηρίξεις..!

Στο ξανά-πα , οι Θρησκείες αποτελούσαν ενός είδους ψυχαναλυτικό εργαλείο κάποτε αλλα και τώρα για ανθρώπους που εκ των έσω δεν μπορούσαν να στηρίξουν τον εαυτό τους...με πενιχρά όμως πάντα αποτελέσματα...ΠΑΝΤΑ!!!

Δεν έχουν γνώσεις πρωτογενείς για την ουσία του ανθρώπου και κινούνται επιφανειακά...και δεν στο λέω για να σε εκνευρίσω...αλλα κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους...το χρωστάμε στις επερχόμενες γενεές , ας μην υποστουν και αυτές τα ίδια που παθαμε και μείς...!!!

Δεν μπορεί οι Θρησκείες να νοηματοδοτούν και να εκ-παιδεύουν τα παιδιά αλλα και τους ανθρώπος γενικότερα...αυτό είναι θέμα του Εκ-παιδευτικού συστήματος της πολιτείας .... αν θέλει τώρα κάποιος να πάει στην εκκλησία και το επιθυμεί , δεν θα τον ενοχλήσει κανείς...ελέυθερα να πάει και ας μείνει και κεί μέσα , προσωπικά ουδόλως με απασχολεί...ο καθένας ας κάνει ελεύθερα ότι θέλει...δικαίωμά του είναι..!!!

Πρέπει ένας άνθρωπος και μια κοινωνία να αναγνωρίζουν τον εαυτό τους φίλε μου..."ναί" ή "όχι"..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 17:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μάλλον άλλος δεν θέλει να καταλάβει αγαπητέ μου Δήμο....Εγώ
σου μιλάω, για την εξέλιξη του ανθρώπου,κάτι που γίνεται, ως ειδος κι εσύ ανακατεύεις τους...παπάδες...Δεν ξέρω ρε φιλε...
Κατα λάθος σου συνέβη;
Και προπάντων, σταμάτα να νομίζεις ότι αυτά που λές είναι νέα...
Είναι πολύ παλιά,αν και δεν το ξέρεις..
Πέραν αυτου, αν δεν σε πειράζει, επαναλαμβάνω, οι χριστιανοί ειμαστε
οι κάτοικοι αυτής της χώρας....
Απο κει κι έπειτα, αν δεν θέλεις να πιστέψεις, μην αναγκάζεις και τους άλλους, να δουν, ότι θέλεις εσύ...Εγώ, λέω ότι πιστεύω,ΕΓΩ, ενώ εσύ, ότι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνουμε,εμείς..
Γιατι ρε Δήμο, απο πότε έγινες ειδικός;...
Επιτέλους,αν δεν το έχεις προσέξει, γράφεις σε θρησκευτικά θέματα, ενάντια στην ....θρησκεία..
Πόσο νορμάλ σου μοιάζει αυτό;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 18:45:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάλλον άλλος δεν θέλει να καταλάβει αγαπητέ μου Δήμο....Εγώ
σου μιλάω, για την εξέλιξη του ανθρώπου,κάτι που γίνεται, ως ειδος κι εσύ ανακατεύεις τους...παπάδες...Δεν ξέρω ρε φιλε...
Κατα λάθος σου συνέβη;
Και προπάντων, σταμάτα να νομίζεις ότι αυτά που λές είναι νέα...
Είναι πολύ παλιά,αν και δεν το ξέρεις..
Πέραν αυτου, αν δεν σε πειράζει, επαναλαμβάνω, οι χριστιανοί ειμαστε
οι κάτοικοι αυτής της χώρας....
Απο κει κι έπειτα, αν δεν θέλεις να πιστέψεις, μην αναγκάζεις και τους άλλους, να δουν, ότι θέλεις εσύ...Εγώ, λέω ότι πιστεύω,ΕΓΩ, ενώ εσύ, ότι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνουμε,εμείς..
Γιατι ρε Δήμο, απο πότε έγινες ειδικός;...
Επιτέλους,αν δεν το έχεις προσέξει, γράφεις σε θρησκευτικά θέματα, ενάντια στην ....θρησκεία..
Πόσο νορμάλ σου μοιάζει αυτό;....

Άλλο Σωτηρία και άλλο καλλιέργεια...και δεν υπάρχει κανένα λάθος σε αυτό..κανένα..!!!

Όποιος θέλει να σωθεί, μπορεί να πηγαίνει στην Εκκλησία ή οπουδήποτε αλλού του αρέσει και όποιος θέλει να καλλιεργηθεί και να μορφωθεί στο σχολείο φίλε μου..!!!

Εφόσον λοιπόν το θεμα είναι θρησκευτικής φύσεως , θα έλεγα και γώ με την σειρά μου , να παραμένει αυστηρά στα της θρησκείας και να μην ανακατεύεται το πράμα με τα της πολιτείας και της εκ-παίδευσης...μιάς και αυτά τα θέματα δεν είναι αρμοδιότητα της εκκλησίας και των παππάδων...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 12/08/2010 18:49:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2010, 10:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η κατήχηση της πίστης, Δήμο μου, δεν μπορεί να είναι θέμα Πολιτείας,
λόγω ανεξιθρησκείας,αλλά,φυσικά και δεν είναι δημοσιουπαλληλίκη
για να το ελέγχει το κράτος....
Η πίστη ,διδάσκεται στις εκκλησίες, διαβάζοντας και συζητώντας,
πράγματα που έχουν πολλαπλές έννοιες και που υπάρχουν μέσα
στην Αγία Γραφή και όσα κείμενα έχουμε απο τον χριστιανισμό..
Κοινώς, ο πολιτισμός μας, βασίζεται, εν μέρει και στον χριστιανισμό, που αξιοποίησε το ελληνικό πνεύμα που έφεραν οι λόγιοι χριστιανοί του Βυζαντιου,στην Ευρώπη...
Η κοινωνία, είναι ένα μεγάλος χώρος, όπου κρύβονται πολλά...Σε
μια εποχή απομόνωσης,δεν ξέρεις ποιός είναι ο διπλανός σου και
όλα μπορούν να συμβούν...
Δεν ήταν έτσι ο κόσμος...Κάποτε οι πόρτες στα σπιτια ήταν ανοικτές, όχι διπλοαμπαρωμένες...
Κοίτα γύρω σου, δεν ήμαστε έτσι πριν 30 χρόνια...
Ήμασταν πιο άνθρωποι....
Τι αλλαξε, μπορείς να δεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2010, 19:13:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η κατήχηση της πίστης, Δήμο μου, δεν μπορεί να είναι θέμα Πολιτείας,
λόγω ανεξιθρησκείας,αλλά,φυσικά και δεν είναι δημοσιουπαλληλίκη
για να το ελέγχει το κράτος....
Η πίστη ,διδάσκεται στις εκκλησίες, διαβάζοντας και συζητώντας,
πράγματα που έχουν πολλαπλές έννοιες και που υπάρχουν μέσα
στην Αγία Γραφή και όσα κείμενα έχουμε απο τον χριστιανισμό..


Αυτό ακριβώς είπα , όσοι θρησκεύονται με σκοπό την σωτηρία στην εκκλησία και να ασχολείται μόνο με αυτό...τι δεν κατάλαβες..???

Τα της εκ-παίδευσης και του πολιτισμού αφορούν την πολιτεία..!!!

Δεν διαφωνούμε..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2010, 02:05:31  Εμφάνιση Προφίλ
Μαζεύτηκε πολύ πράμα...χεχε

Δήμο

Για ποιον κατακλυσμό μιλάς ακριβώς; Γιατί εδώ μπλέκουμε υπαρκτά γεωλογικά συμβάντα (τσουνάμι και εκρήξεις ηφαιστείων) με μυθολογικές καταστάσεις (παγκόσμιους κατακλυσμούς)


τρέχα

quote:
Πολύ σωστη η καταγραφή αγαπητέ μου Δήμο...Αυτή είναι η αρχή του
ανθρώπου..Απο την Ελλάδα...Αλλά, τόσα κόμπλεξ που κουβαλάνε μερικοί
ούτε την αλήθεια δεν θέλουν.

Το νέο έργο που θα παίξει το "Αδάμ,ο Έλληνας"; Για πες μας ποια κόμπλεξ κουβαλάει οι Αμερικάνοι ανθρωπολόγοι και παλαιοντολόγοι που ΔΕ βγάζουν την πατρίδα τους κοίτιδα της ανθρωπότητας αλλά την τριτοκοσμική Κένυα και την Αιθιοπία. Τους βγαίνει η πίστη σε ανασκαφές για να βρουν ότι ΑΛΛΗ χώρα γέννησε τον άνθρωπο....Μάλιστα...


quote:
Η Ελλαδα, με το Σέσκλο το Διμίνι, το σπήλαιο των Πετραλώνων,
αλλά και σε όλη την χώρα, απο Κρήτη, έως...,Αλβανία,Βουλγαρία,
έχει μαρτυρίες, πολιτισμού,απο πολύ παλιότερα, σπο ότι η επιστήμη και η ιστορία, επίσημα, δέχεται, παρά την πληθώρα των ευρημάτων και στοιχείων..

Έχεις ιδέα ΠΟΣΟ παλιά πάνε αυτά; Γιατί ΔΕ συμβαδίζουν με τα 10000 χρόνια που θέλει να πλασάρει η σέκτα... 200 000 ετών είναι πχ ο παλαιάνθρωπος των Πετραλώνων... Αλήθεια... Αυτός τι είναι; Δε μας είπες; Άνθρωπος; Πίθηκος; Έχεις ψάξει ποτέ να δεις πώς είναι το κρανίο του; Έχεις πάει να το δεις; Πώς εξηγείς τα οστά πάνω από τα μάτια του;

quote:
Για να ενισχύσουν κουφές, προσβλητικες για τον άνθρωπο ιδέες, όπως της ινδεοευρωπαικής φυλής, ως αρχικής, γιατι δεν θέλουν να δεχτούν, ότι κάθε φυλή, υπάρχει ξεχωριστά, ενάντια,δλδ, στους νόμους της εξέλιξης..Και το χειρότερο, διαστρέφουν την ιστορία,για να βολέψουν την φασιστική ιδέα τους.

Έχεις μπλέξει μια ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΗ θεωρία με μια ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ. Κλασσική μέθοδος συμψηφισμού και παραπληροφόρησης. Τα λεφτά της σέκτας είναι καλά αλλά μην κάνεις τέτοια προφανή λάθη. Καρφώνεσαι δεν το βλέπεις; Φασισμός είναι να λες ότι ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ οι φυλές γιατί εκεί μπορεί να βρει βάση ο ισχυρισμός "διαφορετικός άρα και ανώτερος". Αντι-φασιμός είναι να καταλάβεις ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε κοινό πρόγονο...Ακόμα και το ιερό σου βιβλίο το λέει αυτό... Μάλλον το ξέχασες πάνω στην κάψα να αποδείξεις τις διδασκαλίες της σέκτας. "κάθε φυλή ξεχωριστά". Και ο βλάκας ο Θεός δε σας ρώτησε και έφτιαξε έναν Αδάμ...


Και επιτέλους θα γράψεις σαν άντρας έναν ορισμό; Τι είναι φυλή; Ποιοι οι νόμοι της εξέλιξης;

quote:
Κρύβουν και δεν ανακοινώνουν,ούτε τα ευρήματα, ούτε τα συμπεράσματα που εξάγονται, εκ των ευρημάτων..Ακόμη, παράδιεγμα, δεν ξέρουμε ιτ γίνεται με την εξέλιξη απο πιθηκο σε άνθρωπο;
Δεν γιναν σχετικά πειράματα; Τι δείξανε; Γιατί δνε τα ανακοινώνουνε;
Γιατί υπάρχει αυτή η μυστικοπάθεια και η αλλοίωση της γνώσης;

Πώς δεν ανακοινώνουν! το παιδί τον Απρίλιο και η Άρντι πέρισυ... Το αγράμματο βλάχικο κεφάλι σου δεν τα δέχεται καθώς θεωρεί ότι με την ημιμάθεια του και τη σάπια, σαθρή και στρεβλή πίστη του είναι σε θέση να κρίνει ευρήματα της επιστημονικής κοινότητας


quote:
Όχι ΜΟΝΟ,αλλά, γιατί, η Ελλάδα, στέκεται εμπόδιο, με την ελεύθερη σκέψη της, το ...απείθαρχο πνεύμα της,στην παγκοσμιοποίηση που
προωθούν...
Θέλει πολυ σκέψη, πρώτα γισ το τι συμβαίνει γύρω μας,μετά για το πως
τα βλέπουμε και τέλος τι θα κάνουμε και ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ

Για ποια ελεύθερη σκέψη μιλάς; Πού είναι η ελευθερία όταν θέλεις εσύ προσωπικά και η σέκτα σου να ιρανοποιηθούμε και να λέμε στον κόσμο ότι "έτσι το έκανε ο Θεός" στην ερώτηση "πώς εξηγείται αυτό;" Αυτό είναι το ΤΕΛΜΑ και το ΤΕΡΜΑ της υγιούς ανθρώπινης σκέψης. Όταν απαντάς αυτό το πράγμα δεν υπάρχει ακόμα ένα γιατί να ακολουθήσει γιατί ο Θεός είναι μια απρόβλεπτη, αψυχολόγητη και ανεξέλεγκτη οντότητα. Τι προσφέρει στον άνθρωπο η γνώση ότι ο Θεός το έκανε έτσι; Αν δεν αλλοιώσεις το αίτιο-Θεός(που υποτίθεται δεν μπορείς) πώς θα ελέγξεις το αιτιατό-κόσμο; Και επιτέλους απάντα: άσε την εξέλιξη κατά μέρος, ΟΝΕΙΡΕΨΟΥ για λίγο ότι όλοι οι επιστήμονες του κόσμου κάνουν λάθος και εσύ ο αγράμματος βλάχος έχεις δίκιο, τι γίνεται με τη διάβρωση; Τι γίνεται με την ορογένεση; Με την κίνηση των τεκτονικών πλακών; Με τους σεισμούς; Με τη βροχή; Όταν τα παιδιά μας ρωτάνε γιατί είναι έτσι το Γκραν Κάνυον τι θα τους απαντάμε; Ότι έτσι το έκανε ο Θεός ή ότι έγινε λόγω της διάβρωσης; Όταν ρωτάνε γιατί υπάρχουν βουνά και πεδιάδες θα λέμε για τη γεωλογική ορογένεση που είναι αποτέλεσμα της κίνησης των τεκτονικών πλακών ή θα τους λέμε ότι ο Θεός βαριόταν το φλατ και έκανε για πλάκα και 2-3 βουναλάκια να σπάει τη μονοτονία; Όταν μας ρωτάνε αν η Αφρική με την Αμερική ήταν ενωμένες κάποτε γιατί μοιάζουν με κομμάτια παζλ τι θα λέμε; Ότι ήταν ενωμένες ή ότι "έτσι τα έκανε ο Θεός"; Όταν ρωτάνε γιατί βρέχει θα τους λέμε για την εξάτμιση που φτιάχνει σύννεφα και ότι από αυτά έχουμε βροχή ή ότι τη ρίχνει ο Θεός της βροχής;


Και τι ζητάς να κάνει ο άνθρωπος; Να πηγαίνει εκκλησία και να σε πιστεύει; Γιατί εγώ ζητάω να ΜΗ με πιστεύει και να ΨΑΧΝΕΙ διαρκώς

quote:
Φίλε μου Δήμο,ας ξεκινήσουμε, απο το απο που άρχισε ο άνθρωπος
και μετά πάμε και στο πότε..Βλέπεις, το θέμα της μέτρησης
του χρόνου, χωράει πολύ νερό.

Τι λες ρε παιδάκι μου... Ποιος το λέει αυτό; Εσύ; Εκτός από βιολόγος και θεολόγος της πλάκας τώρα είσαι και πυρηνικός φυσικός; Γιατί η μέτρηση γίνεται με ραδιοχρονολόγηση... Θα αμφισβητήσεις ΚΑΙ την πυρηνική φυσική τώρα; Μήπως θα μας πεις ότι τον Αύγουστο του 1945 στην Ιαπωνία ήταν σκηνοθετημένο το γεγονός της ρίψης των ατομικών βομβών όπως η προσελήνωση και ότι δεν υπάρχει πυρηνική ενέργεια; Δε θα μου προκαλέσει έκπληξη. Στις τόσες μπούρδες που έχεις πει χωράει και άλλη μία...

quote:
Και επαναλαμβάνω, οι 156 μεταλλάξεις, που έχει το ανθρώπινο γονίδιο
δεν γίναν, πέραν των 10000 χρόνων, λέει η ίδια η επιστήμη, άλλως, έπρεπε να δούμε πολλές αλλες.....εξελίξεις ζώων, ή του ανθρώπου,
αφού ο χρόνος περνάει..
Δεν βλέπουμε,ομως, τιποτα...
Μήπως, η ζωή, δεν είναι πολύ παλιά,στη γή

Πρώτο λάθος... Χρησιμοποιείς τη λέξη γονίδιο για να περιγράψεις το γονιδίωμα ή το γενετικό υλικό. Τι Λωζάνη, τι Κοζάνη βέβαια στο βλάχικο αγράμματο κεφάλι όλα ίδια είναι. Δεύτερον, ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ το έχεις διαβάσει αυτό για τις 156 μεταλλάξεις; 100 φορές έγραψα Δώσε πηγή! ντρέπεσαι; Εξήγησε μας γιατί αυτό αντιβαίνει στην εξέλιξη τη στιγμή που έχουμε 800000 φορές ότι η ΚΙΝΟΥΣΑ δύναμη της εξέλιξης είναι ακριβώς οι μεταλλάξεις στις οποίες επενεργεί η φυσική επιλογή. Εξήγησε τι είναι μετάλλαξη... Όρισε το ΑΥΣΤΗΡΑ, με επιστημονικό τρόπο! Δε θα τολμήσεις φυσικά γιατί εσύ ο ίδιος θα δείξεις την πλάνη σου και πιθανόν να δυσαρεστήσεις τον εργοδότη.


Επίσης, κάτι μπούρδες έλεγες στο μέρος 1 ότι τα ζώα αλλάζουν μόνο σε μέγεθος...Θες να σου τις φέρω να τις θυμηθείς και να σε κάνω για πολλοστή φορά ρεζίλι; Τελικά άλλαξες γνώμη; Γίνονται μεταλλάξεις ή μόνο το μέγεθος αλλάζει;


Η σέκτα τώρα θέλει τη ζωή να είναι ΟΧΙ μόνο αμετάβλητη αλλά και πρόσφατη. Καινούρια μπούρδα στην αρχή. Να σου θυμίσω για να γλυτώσεις το ρεζιλίκι ότι οι φίλοι σου στην Αμερική έχουν εγκαταλείψει ΠΑΝΤΕΛΩΣ το Young Earth Creationism γιατί έχουν ΠΟΔΟΠΑΤΗΘΕΙ οι αρλούμπες τους από τη σοβαρή επιστήμη...Τα εκατομύρια της ηλικίας των απολιθωμάτων τα απορρίπτουμε δηλαδή; Για ποιο λόγο;


Όσο για το αν εξελίσσονται τα ζώα... Αν γκουγκλάρεις τη λέξη speciation θα δεις ΠΕΡΙΤΡΑΝΕΣ αποδείξεις του Δαρβίνου. Έχω ήδη ποστάρει σχετικώς και έλεγες ότι "στη δημοσιογραφία αυτό λέγεται κοπτοραπτική" επειδή αντέγραψα το κατεβατό. Για την ταμπακέρα όμως τίποτα... Γιατί απορρίπτονται αυτές οι ΠΕΡΙΤΡΑΝΕΣ αποδείξεις ΔΕΝ ειπώθηκε ποτέ...Τι να πεις βέβαια αφού θα ταπωθείς...

quote:
Αυτό λέει, για τον άνθρωπο, τουλάχιστον, η λίγη συλλογή των μεταλλάξεων του, σύμφωνα, με τους ρυθμούς, όλων των ζώων, πόσο μάλλον ,ενός εξελιγμένου και ανώτερου όντος, όπως ο άνθρωπος...
Έχει πολλά κενά και δεν στέκει λογικά, η άλλη ιστορία, που μαθαινουμε....Για δεινόσαυρους,κλπ, που έζησαν εκατομμύρια χρόνια πριν, απογόνους των,άρα υπάρχουν, άρα, δεν εξαφανίστηκαν, κλπ...

Το ανάποδο λέει η επιστήμη. Ο άνθρωπος εξελίχθηκε και εξελίσσεται ταχύτατα. Μην αποκαλείς τις μπούρδες της σέκτας επιστήμη, θα πέσει φωτιά να σε κάψει...


Όσο για αυτό που λες ότι δε στέκει λογικά... Αφού είσαι άσχετος τι να καταλάβεις. Τι σημαίνει ΠΡΟΓΟΝΟΣ; οεο; Αν κάτσεις και δεις αναλύτικά τι λέει η εξέλιξη θα δεις ότι βγάζει νόημα... Αλλά το χρήμα σου θολώνει την κρίση. Τελικά υπήρξαν δεινόσαυροι; Αυτό το δέχεσαι;

quote:
Λέμε για το άν η Ελλαδα, ήταν η έναρξη της ζωής στη γη,μέσα απο στοιχεία, όπως η Θεόγονία του Ησίοδου κι άλλες πηγές, απο την αρχάια Φθεια, μητρόπολη του ελληνισμού,ίσως και οτυ κόσμου όλου....
Και τέλος πάντων,αν είναι έτσι,όπως άλλοι λένε, περι ινδοευρωτέτοιων,ή όχι, γιατι δεν υπάρχει τίποτε
άλλο εκτός απο θεωρίες

Πολιτική συσκότισης και σύγχισης. Τι σχέση έχει η γλωσσολογική με τη βιολογική θεωρία; Τι είναι θεωρία; Πώς καταρτίζεται; Όσο για το τίποτα που υπάρχει ναι μωρέ τίποτα...Εκτός από ΟΛΕΣ τις αποδείξεις. Και πόθεν ο Ησίοδος είναι ακριβής στις βιολογικές του τοποθετήσεις; Τόσο πολύ επιστήμη από τότε


quote:
Ούτε ένα στοιχείο..Μόνο ιερές επιταγές, μιας θρησκόληπτης σέχτας, τρελοαλχημιστών επιστημόνων, που κάποιοι μάζεψαν και οδηγούν τη γή...
Γιατί να τους πιστεψω,ΈΝΑΝΤΙ ΌΤΙ ΣΤΕΚΕΙ ΑΙΩΝΙΑ;...
Θα περάσουν αυτοί....

Το μόνο που υπάρχει πιθανότητα να σταθεί αιώνια είναι η λογική. Παράξενο πάντως τα υπόλοιπα ακριβώς ισχύουν για σένα... Ακόμα και το ότι θα περάσετε. Θα διασπαστούν όλες οι θρησκείες σε τόσα πολλά κομμάτια που θα πάψουν να υπάρχουν. Και πρώτοι και καλύτεροι οι παλαιοημερολογίτες που είστε πόσοι; 50 000 ε;


Όσο για το τι στέκει αιώνια...Συμφώνησε με 6 δις ανθρώπους ΠΩΣ είναι το όνομα του... Αλάχ, Θεός κτλ κτλ και μετά πες μας και εμάς...


quote:
Αλλά,το θέμα είναι,
πως η χώρα μας, ξεκίνησε ακόμη και την έννοια άνθρωπος...
Πολύ σημαντικό,για την ιστορία του ανθρώπου, που τον θέλουν,
να κατάγεται απο την...Λούση...

Να μας πεις τι κερδίζουν οι υπόλοιποι ξένοι ως προς την Αφρική επιστήμονες βγάζοντας τη Λούσυ. Αντιθέτως, ξέρουμε τι κερδίσεις εσύ λέγοντας τέτοια... Φανατίζεις με το γλύψιμο όποιον αγαπάει την πατρίδα του. Γνωστή τακτική για βρεις οπαδούς. Πιάνεις τον πατριωτισμό και τον καπηλεύεσαι... Αλλά το ίδιο κάνεις και το Θεό, στην πατρίδα θα κολλήσεις;...


Στα περί τι θέλει να είναι ο άνθρωπος με καλύπτει ο Δήμος για να μη μακρυγορούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2010, 03:07:20  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

Επειδή περιμένεις απαντήσεις που δεν θα έλθουν, παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω εγώ εκ μέρους του trexagireve, σε μερικά πράγματα, έτσι για να σου φύγουν οι απορίες.

quote:
Γιατί ΔΕ συμβαδίζουν με τα 10000 χρόνια που θέλει να πλασάρει η σέκτα... 200 000 ετών είναι πχ ο παλαιάνθρωπος των Πετραλώνων

Είναι ακριβώς 6.500 ετών, όσο και η δημιουργία του κόσμου σύμφωνα με τις γραφές. Το 200.000 προέκυψε γιατί ο άνθρακας που το μέτρησαν ήταν...ληγμένος. Πρόκειται για γνωστή απάτη.

quote:
Αυτός τι είναι; Δε μας είπες; Άνθρωπος; Πίθηκος;

Ήταν σαφώς χριστιανός, θύμα διωγμών. Γι'αυτό άλλωστε και κρυβόταν στη σπηλιά.

quote:
Πώς δεν ανακοινώνουν! το παιδί τον Απρίλιο και η Άρντι πέρισυ

Τα επιστημονικά ευρήματα προφανώς και δεν τα ανακοινώνουν. Και όταν υποτίθεται ότι τα ανακοινώνουν, τα γράφουν σε κάτι ... πώς τα λένε να δεις... αα.. βιβλία και μάλιστα σε απίθανες γλώσσες. Δεν υπάρχει καμία επιστημονική ανακάλυψη γραμμένη στα Λαρισαϊκά. Αν αυτό δεν είναι απόκρυψη της γνώσης, τότε τι είναι;

quote:
Όταν τα παιδιά μας ρωτάνε γιατί είναι έτσι το Γκραν Κάνυον τι θα τους απαντάμε;

Για να δοξολογούμε το Θεό!

quote:
Όταν ρωτάνε γιατί υπάρχουν βουνά

Για να χτίζουμε εκκλησάκια του προφήτη Ηλία. Καλά, ντιπ άσχετος είσαι;

quote:
Εκτός από βιολόγος και θεολόγος της πλάκας τώρα είσαι και πυρηνικός φυσικός;

ΚΑΙ κοινωνιολόγος ΚΑΙ φιλόλογος ΚΑΙ ανθρωπολόγος ΚΑΙ αρχιτέκτονας ΚΑΙ ιστορικός ΚΑΙ δικηγόρος ΚΑΙ γιατρός... Ρε, κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση του Γιαχωβά λέμε... Και είμαστε και 98% (άσχετο αλλά μου'ρθε).

quote:
Θα αμφισβητήσεις ΚΑΙ την πυρηνική φυσική τώρα;

Εφ'όσον η Αγία Γραφή δε λέει τίποτε σχετικό, φυσικά και την αμφισβητώ.

quote:
Μήπως θα μας πεις ότι τον Αύγουστο του 1945 στην Ιαπωνία ήταν σκηνοθετημένο το γεγονός της ρίψης των ατομικών βομβών όπως η προσελήνωση και ότι δεν υπάρχει πυρηνική ενέργεια;

Αυτό το πρόβλεψαν οι προφήτες και συγκεκριμένα (επειδή θέλεις και πηγές) ο προφήτης Δανιήλ, ο οποίος στο τέλος της προφητείας του μας λέει και τη μέθοδο που τον οδήγησε σε τέτοιες μεγάλες προφητείες:

και εγώ Δανιήλ εκοιμήθην και εμαλακίσθην (Δανιήλ
8,27)

quote:
Εξήγησε τι είναι μετάλλαξη

Εύκολο! Είναι όταν γεννιέσαι άνθρωπος, κανονικός, με εγκέφαλο και με τα όλα σου και σιγά-σιγά ο εγκέφαλός σου συρρικνώνεται απελπιστικά, χωρίς φανερή αιτία, και μεταλλάσσεσαι σε χριστιανό.

quote:
Τελικά υπήρξαν δεινόσαυροι; Αυτό το δέχεσαι;

Αν υπήρχαν θα το έγραφε η Αγία Γραφή. Λέει πουθενά για δεινόσαυρους; Οχι, πες μου, λέει;

quote:
Γίνονται μεταλλάξεις ή μόνο το μέγεθος αλλάζει;

Κοίτα, είπαμε να μιλήσουμε σε κατανοητή γλώσσα. Αυτά που λες είναι επιστημονικά, δεν τα καταλαβαίνω.

quote:
Τι σχέση έχει η γλωσσολογική με τη βιολογική θεωρία;

Θα σου απαντούσα όπως σου αξίζει... αν καταλάβαινα τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις...

quote:
Και πρώτοι και καλύτεροι οι παλαιοημερολογίτες που είστε πόσοι; 50 000 ε;

Στη Λάρισα είμαστε ακριβώς 6: Εγώ, η γυναίκα μου, ο γιος μου, ο μπατζανάκης μου, μια θεία μου από της μάνας μου το σόι και ο περιπτεράς. Γιατί δηλαδή, οι οπαδοί του Ηρακλή πόσοι είναι;

quote:
Συμφώνησε με 6 δις ανθρώπους ΠΩΣ είναι το όνομα του... Αλάχ, Θεός κτλ κτλ και μετά πες μας και εμάς...

Σιγά τα δύσκολα. Ο μπαμπάς ονομάζεται Γιαχωβάς και ο γιος Ιησούς-Μανώλης. Εχουν κι ένα πτηνό (νομίζω περιστέρι ή παπαγάλο, δεν είμαι σίγουρος) αλλά δεν το έχουν δώσει όνομα ακόμα...

quote:
Και τι ζητάς να κάνει ο άνθρωπος; Να πηγαίνει εκκλησία

...KAI να αφήνει κάτι στο παγκάρι. Αλλά στις δικές μας εκκλησίες, όχι στων αιρετικών ορθοδόξων. Αυτοί έχουν λεφτά.

quote:
Να μας πεις τι κερδίζουν οι υπόλοιποι ξένοι ως προς την Αφρική επιστήμονες βγάζοντας τη Λούσυ.

Είναι προφανές ότι εργάζονται για το Σατανά. Οι άνθρωποι δεν κατάγονται από τη Λούση. Φτιάχτηκαν από εξαιρετικής ποιότητας αργιλόχωμα (απ'αυτό που κάνουν τα πυρότουβλα) γι'αυτό και οι πρώτοι άνθρωποι είχαν το χρώμα του τούβλου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2010, 08:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή, όμως, Δήμο μου, έτσι είναι τα πράγματα,εδώ και αιώνες,
μήπως θα ήταν καλό να μην κομίζεις γλαύκας εις τας Αθήνας, ίνα μην κατηγορηθείς ως λαοπλάνος, εκ του ανενεργούς της θέσης σου;...
Αν και κάποια στιγμη,πρέπει νομίζω, να επανεξετάσεις την σχέση σου, με την ....,επανάσταση που βαράτε μερικοί, εν Ελλάδι, χωρίς να
εννοείτε, ότι έχουμε δημοκρατία κι όχι χούντα...
Υπάρχουν σατανιστές, παιδεραστές, νεκρόφιλοι...Γιατί δεν ασχολείσαι αγόρι μου, με αυτούς;;
Κι εσύ να σώσεις τον κόσμο απο τον χριστιανισμό;
Τοση υποκρισία, πια;
Τα άλλα δεν σε πειράζουν;
Γιαυτό, πρέπει να μάθεις περι κωνώπων και καμήλων, όπως και περι μυός και όρους....
Και προπάντων, ξέρεις τι θέλεις ρε φιλε;
Βλέποντας σε,διαβάζοντας σε, εγώ δεν καταλαβαίνω...Δημοκρατία, ή φασισμό;
Γιατί την πρώτη, δεν την έχεις και σε ιδιαίτερη συμπάθια, βλέπω...
Άλλως, θα καταλάβαινες, ότι οι συνέλληνες σου, έχουν τουλάχιστον τα ίδια με σένα δικαιώματα και διάΛεξαν ΠΊΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΌ...Εσείς οι λίγοι ....αναποφάσιστοι πάντα είστε ένα μικρό νούμερο στο χάρτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2010, 14:01:04  Εμφάνιση Προφίλ
Λίγα στοιχεία ακόμα

http://www.usnews.com/science/articles/2008/07/24/where-is-human-evolution-heading.html
http://www.genetics.org/cgi/content/full/156/1/297

New mutations. Until recently, anthropologists thought that human evolution had slowed down. But last December, Hawks reported that it has actually accelerated 100-fold in the past 5,000 to 10,000 years. He figured that out by comparing chunks of DNA among 269 people from around the world. Over time, DNA accumulates random mutations, just as the front of a white T-shirt tends to accumulate spots. The bigger the chunks of DNA without random spots, the more recently it had been minted. Using this system, Hawks concluded that recent genetic changes account for about 7 percent of the human genome. Much of the increase, he says, has been fueled by the growth of the world's population, which has expanded by a factor of 1,000 over the past 10,000 years. Having more people increases the odds of mutations.

At the same time, the human genome has been scrambling to adapt to a rapidly changing world—11,000 years ago, nobody farmed, nobody milked domesticated animals, and nobody lived in a city. People with a mutation that aided survival were more likely to thrive, reproduce, and pass that mutation along to offspring.
For example, the capacity to digest lactose, the sugar in milk, has become common only over the past 3,000 years. Now, about 95 percent of the people in northern Germany have the mutation, which also popped up independently among the Masai in Africa and the Lapps in Finland. Hawks says: "This is really rapid evolution."

Πού είναι οι 156 μεταλλάξεις; 7% του γονιδιώματος είναι... Ταχύτατη η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους λένε...

Μακεδών καλός ο χαβαλές!
Εκεί που λες για τα πυρότουβλα ξέχασες να πεις και το ότι οι άντρες έχουν ένα πλευρό λιγότερο γιατί τους το πήρε ο Θεός για να φτιάξει τη γυναίκα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2010, 20:12:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επειδή, όμως, Δήμο μου, έτσι είναι τα πράγματα,εδώ και αιώνες,
μήπως θα ήταν καλό να μην κομίζεις γλαύκας εις τας Αθήνας, ίνα μην κατηγορηθείς ως λαοπλάνος, εκ του ανενεργούς της θέσης σου;...
Αν και κάποια στιγμη,πρέπει νομίζω, να επανεξετάσεις την σχέση σου, με την ....,επανάσταση που βαράτε μερικοί, εν Ελλάδι, χωρίς να
εννοείτε, ότι έχουμε δημοκρατία κι όχι χούντα...
Υπάρχουν σατανιστές, παιδεραστές, νεκρόφιλοι...Γιατί δεν ασχολείσαι αγόρι μου, με αυτούς;;
Κι εσύ να σώσεις τον κόσμο απο τον χριστιανισμό;
Τοση υποκρισία, πια;
Τα άλλα δεν σε πειράζουν;
Γιαυτό, πρέπει να μάθεις περι κωνώπων και καμήλων, όπως και περι μυός και όρους....
Και προπάντων, ξέρεις τι θέλεις ρε φιλε;
Βλέποντας σε,διαβάζοντας σε, εγώ δεν καταλαβαίνω...Δημοκρατία, ή φασισμό;
Γιατί την πρώτη, δεν την έχεις και σε ιδιαίτερη συμπάθια, βλέπω...
Άλλως, θα καταλάβαινες, ότι οι συνέλληνες σου, έχουν τουλάχιστον τα ίδια με σένα δικαιώματα και διάΛεξαν ΠΊΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΌ...Εσείς οι λίγοι ....αναποφάσιστοι πάντα είστε ένα μικρό νούμερο στο χάρτη...

Όντως φίλε μου , ανήκω σε μια μικρή μειοφηφία ανθρώπων αλλα μου αρκεί , εξάλλου ποτέ δεν ήθελα αλλα και δεν υπήρξε αυτο-σκοπός η ένταξή μου σε πολυ-πληθείς ομάδες...ο συνωστισμός δεν με εμπνέει και ασφυκτιώ...!

Ποτέ μου δε , δεν αποκάλεσα κανέναν Φασίστα , ούτε και σένα και παράκλησή μου είναι να είσαι λίγο εγκρατής στις εκφράσεις σου , μάς και αυτές παραμένουν στο θυμικό των ανθρώπων και δημουργούν εντυπώσεις...

Δεν σε πρόσβαλλα και καταθέτω τις απόψεις μου και στις οποίες ο καθένας μπορεί να απαντήσει με επιχειρήματα , εφόσον αυτά υπάρχουν...... αλλα με χαρακτηρισμούς προσώπων έχω την αίσθηση ότι ουσιαστικά και τελικά ενδέχεται να αυτοχαρακτηρισθείς ο ίδος..!!

Ήρεμα λοιπόν φίλε μου , εφόσον διαφωνείς πές το και επιχειρηματολόγησε
με ήρεμο και κόσμιο τρόπο...θα με φιμώσεις αν με πείς φασίστα ή οτιδήποτε άλλο..???

Η χριστιανική αγάπη είναι ένα μύθευμα και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...δεν επισυμβαίνειεντός μας κατόπιν οποιασδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα εντολής αλλα συγκροτείται και θεμελιώνεται αλλα και απολαμβάνει πολύ πολλών και συγκεκριμμένων παραγόντων εντός μας..!!!

Πρέπει να δείς και σύ την πραγματικότητα και να την δεχθείς , αρκετά πια ολόκληρες γενιές νοηματοδοτήθηκαν στρεβλά και πάραξαν στρεβλά κάτω απο την καθοδήγηση του Ιερατείου , που νομίζει και έχει πεισθεί ότι γνωρίζει αλλα δυστυχώς δεν γνωρίζει τίποτα ...


Τουλάχιστον ας ασχοληθεί με όλους όσους το έχουν ανάγκη και σπεύδουν οι ίδιοι για την σωτηρία τους...και να πάψει να έχει δημόσιο λόγο...αυτά είναι υπόθεση μορφωμένων και καλλιεργημένων ανθρώπων και μακριά απ'οτιδήποτε το έχον σχέση με θρησκείες κλπ...!!!

Για "Σωτηρία" στην εκκλησία και για μόρφωση και καλλιέργεια στα σχολεία και στα πανεπιστήμια φίλε μου...

Τώρα εις τι ακριβώς συνίσταται μόρφωση και καλλιέργεια μορούμε και με καλή διάθεση να το συζητήσουμε αν θές και να αποδειχθεί γιατί η Εκκλησία δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό...μα ΚΑΜΜΙΑ..!!!

Δεν χρειαζόμαστε ηθικούς πρστακτικούς κώδικες φίλε μου -προκειμένου ακολουθώντας τους να γίνουμε καλοί- αλλα πραγματικά καλούς ανθρώπους φίλε μου...ΚΑΛΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥς...

Και αυτό , περί "καλών ανθρώπων" και τι εν-νοούμε με αυτό , μπορούμε και αυτό να το συζητήσουμε...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2010, 20:13:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επειδή, όμως, Δήμο μου, έτσι είναι τα πράγματα,εδώ και αιώνες,
μήπως θα ήταν καλό να μην κομίζεις γλαύκας εις τας Αθήνας, ίνα μην κατηγορηθείς ως λαοπλάνος, εκ του ανενεργούς της θέσης σου;...
Αν και κάποια στιγμη,πρέπει νομίζω, να επανεξετάσεις την σχέση σου, με την ....,επανάσταση που βαράτε μερικοί, εν Ελλάδι, χωρίς να
εννοείτε, ότι έχουμε δημοκρατία κι όχι χούντα...
Υπάρχουν σατανιστές, παιδεραστές, νεκρόφιλοι...Γιατί δεν ασχολείσαι αγόρι μου, με αυτούς;;
Κι εσύ να σώσεις τον κόσμο απο τον χριστιανισμό;
Τοση υποκρισία, πια;
Τα άλλα δεν σε πειράζουν;
Γιαυτό, πρέπει να μάθεις περι κωνώπων και καμήλων, όπως και περι μυός και όρους....
Και προπάντων, ξέρεις τι θέλεις ρε φιλε;
Βλέποντας σε,διαβάζοντας σε, εγώ δεν καταλαβαίνω...Δημοκρατία, ή φασισμό;
Γιατί την πρώτη, δεν την έχεις και σε ιδιαίτερη συμπάθια, βλέπω...
Άλλως, θα καταλάβαινες, ότι οι συνέλληνες σου, έχουν τουλάχιστον τα ίδια με σένα δικαιώματα και διάΛεξαν ΠΊΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΌ...Εσείς οι λίγοι ....αναποφάσιστοι πάντα είστε ένα μικρό νούμερο στο χάρτη...

Όντως φίλε μου , ανήκω σε μια μικρή μειοφηφία ανθρώπων αλλα μου αρκεί , εξάλλου ποτέ δεν ήθελα αλλα και δεν υπήρξε αυτο-σκοπός η ένταξή μου σε πολυ-πληθείς ομάδες...ο συνωστισμός δεν με εμπνέει και ασφυκτιώ...!

Ποτέ μου δε , δεν αποκάλεσα κανέναν Φασίστα , ούτε και σένα και παράκλησή μου είναι να είσαι λίγο εγκρατής στις εκφράσεις σου , μάς και αυτές παραμένουν στο θυμικό των ανθρώπων και δημουργούν εντυπώσεις...

Δεν σε πρόσβαλλα και καταθέτω τις απόψεις μου και στις οποίες ο καθένας μπορεί να απαντήσει με επιχειρήματα , εφόσον αυτά υπάρχουν...... αλλα με χαρακτηρισμούς προσώπων έχω την αίσθηση ότι ουσιαστικά και τελικά ενδέχεται να αυτοχαρακτηρισθείς ο ίδος..!!

Ήρεμα λοιπόν φίλε μου , εφόσον διαφωνείς πές το και επιχειρηματολόγησε
με ήρεμο και κόσμιο τρόπο...θα με φιμώσεις αν με πείς φασίστα ή οτιδήποτε άλλο..???

Η χριστιανική αγάπη είναι ένα μύθευμα και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...δεν επισυμβαίνειεντός μας κατόπιν οποιασδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα εντολής αλλα συγκροτείται και θεμελιώνεται αλλα και απολαμβάνει πολύ πολλών και συγκεκριμμένων παραγόντων εντός μας..!!!

Πρέπει να δείς και σύ την πραγματικότητα και να την δεχθείς , αρκετά πια ολόκληρες γενιές νοηματοδοτήθηκαν στρεβλά και πάραξαν στρεβλά κάτω απο την καθοδήγηση του Ιερατείου , που νομίζει και έχει πεισθεί ότι γνωρίζει αλλα δυστυχώς δεν γνωρίζει τίποτα ...


Τουλάχιστον ας ασχοληθεί με όλους όσους το έχουν ανάγκη και σπεύδουν οι ίδιοι για την σωτηρία τους...και να πάψει να έχει δημόσιο λόγο...αυτά είναι υπόθεση μορφωμένων και καλλιεργημένων ανθρώπων και μακριά απ'οτιδήποτε το έχον σχέση με θρησκείες κλπ...!!!

Για "Σωτηρία" στην εκκλησία και για μόρφωση και καλλιέργεια στα σχολεία και στα πανεπιστήμια φίλε μου...

Τώρα εις τι ακριβώς συνίσταται μόρφωση και καλλιέργεια μορούμε και με καλή διάθεση να το συζητήσουμε αν θές και να αποδειχθεί γιατί η Εκκλησία δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό...μα ΚΑΜΜΙΑ..!!!

Δεν χρειαζόμαστε ηθικούς πρστακτικούς κώδικες φίλε μου -προκειμένου ακολουθώντας τους να γίνουμε καλοί- αλλα πραγματικά καλούς ανθρώπους φίλε μου...ΚΑΛΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥς...

Και αυτό , περί "καλών ανθρώπων" και τι εν-νοούμε με αυτό , μπορούμε και αυτό να το συζητήσουμε...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2010, 03:01:18  Εμφάνιση Προφίλ
Παρουσιάζω τα 25 λάθη-τεχνικές επιχειρηματολογίας των δημιουργιστών που βρήκα σε ένα φόρουμ από το εξωτερικό

http://whywontgodhealamputees.com/forums/index.php?topic=650.0

ακολουθάω τη λογική του αλλά προσθέτω και δικά μου. Εμπνέομαι ΔΕ μεταφράζω ακριβώς το κείμενο

1. Λανθασμένη λόγω μεροληψίας βάση. Όλοι ανεξαιρέτως οι δημιουργιστές ενδιαφέρονται να επαληθεύσουν το βιβλίο της γενέσεως σε αντίθεση με την αυθεντική επιστήμη που ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ δόγμα για να υπερασπιστεί. Η αυθεντική επιστήμη έχει στοιχειά που οδηγούν σε συμπεράσματα/θεωρίες. Η παγκόσμια αρχή της λογικής είναι στοιχεία =>συμπέρασμα όχι έτοιμο συμπέρασμα και ψάχνω στοιχεία που συμφέρουν αγνοώντας τα υπόλοιπα. Με αυτή τη βάση ΠΡΟΦΑΝΩΣ είναι ανοιχτοί σε όλα τα λάθη.


2. Επίθεση στο σκιάχτρο. Αντί να απαντήσουν/αμφισβητήσουν την αυθεντική θεωρία όπως υπάρχει στα βιβλία επιτίθονται σε ένα λανθασμένο νόθο μόρφωμα που κατ'όνομα μοιάζει με τη θεωρία(σκιάχτρο). Σε αυτό φυσικά εκμεταλλεύονται τις παρανοήσεις και την παραπληροφόρηση του κοινού ανθρώπου που δεν έχει κάτσει να διαβάσει αναλυτικά τη θεωρία. Φυσικά είναι πανεύκολο να βγάλεις ψεύτικο το σκιάχτρο αφού είναι εξ'ορισμού λάθος ακόμα και από τη σκοπιά της θεωρίας αφού δε λέει αυτά που λέει η θεωρία αλλά κάτι άλλο. Παράδειγμα: Η παρουσίαση "ζωντανών απολιθωμάτων" δήθεν αμφισβητεί την εξέλιξη. Εδώ το σκιάχτρο της εξέλιξης είναι η λανθασμένη γνώση ότι ΟΛΑ τα είδη ΝΤΕ και καλά εξελίσσονται με τον ΙΔΙΟ ρυθμό. Αυτό ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά και είναι προφανώς λάθος με την εξελικτική θεώρηση και προφανώς καταρρίπτεται. Το θέμα είναι ότι δεν έκαναν τίποτα στη θεωρία αλλά στο σκιάχτρο της.


3. Βιαστικοί συλλογισμοί και γενικεύσεις. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί και συνέχεια του προηγουμένου καθώς η γενίκευση είναι ο ευκολότερος τρόπος να φτιάξεις σκιάχτρο. Αλλά υπάρχει και κάτι παραπάνω. Όσο σπουδαιότερος και ευρύτερος είναι ένας ισχυρισμός ΤΟΣΟ περισσότερα στοιχεία χρειάζεται να υποστηριχτεί και αυτό το έχουν ΠΑΝΤΑ στο μυαλό τους οι επιστήμονες και ΠΟΤΕ οι δημιουργιστές. Προφανώς ο δημιουργισμός ΠΟΤΕ δεν μπόρεσε ΟΥΤΕ και θα μπορέσει ποτέ να παρουσιάσει ΠΛΗΘΩΡΑ στοιχείων. Για αυτό στηρίζεται σε μερικές (τις περισσότερες φορές επιφανειακές ή φαινομενικές) ανακολουθίες ή λάθη τις οποίες γενικεύουν για να στηρίξουν την ψευδοθεωρία τους

Παράδειγμα: Η απάτη ( η αναγνωρισμένη και επίσημα από την επιστήμη) του Piltdown Man. Η λογική είναι της αδικαιολόγητης γενίκευσης. Ότι δηλαδή αφού έκαναν κάποιοι επιστήμονες αυτήν την απάτη ΟΛΑ τα απολιθώματα είναι απάτη... Η απάτη των απολιθωμάτων αποδεικνύεται σε καθέ ένα ξεχωριστά. Αν δεν αποδείχθεί σημαίνει ότι είναι αληθές. Προφανώς υπάρχουν πλαστά αρχαία όμως αυτό δε σημαίνει ότι η Ακρόπολη είναι ψεύτικη για να το κάνουμε πιο παραστατικό παράδειγμα


4. Επικλήσεις στην αυθεντία. Παρουσίαση διάφορων επιστημόνων οι οποίοι υποστηρίζουν το δημιουργισμό ΧΩΡΙΣ να γίνεται παρουσίαση των ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ τους. Περιμένουν δηλαδή να εμπιστευτούμε το κύρος τους. Το θέμα είναι ότι στην Επιστήμη δεν υπάρχουν αλάθητοι, πάπες και πεφωτισμένοι. Δεν έχει σημασία ΠΟΙΟΣ είσαι και τι περγαμηνές έχεις αλλά ποια στοιχεία έχεις.

Παράδειγμα... Όλη η κουστωδία του Ινστιτούτου "reasons to believe". Ακούσαμε για το Ράνα, το Μπέχε κτλ οι οποίοι αντιμάχονται την εξέλιξη σε μια προσπάθεια να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι υπάρχουν και ΑΛΛΕΣ εξίσου έγκυρες απόψεις για την εξέλιξη της ζωής στη γη ενώ δεν είναι έτσι

5. Ad hominem επιχείρημα. Επίθεση (ακόμα και υβριστική)στο πρόσωπο που διατυπώνει ένα επιχείρημα και προσπάθεια μείωσης του κύρους του. Είναι το αντίθετο του επιχειρήματος της "επίκλησης στην αυθεντία". Εδώ εντάσσω και την ατάκα τύπου " μη νομίζεις ότι μας λες κάτι καινούριο" χωρίς να ακολουθείται από ανάλογο αντεπιχείρημα.


6.Ad populum επιχείρημα. "Επειδή κάτι το πιστεύουν πολλοί είναι κατ'ανάγκη αλήθεια". Αυτό το επιχείρημα το έχουν λιώσει εδώ στο φόρουμ. Είναι απλά τα πράγματα. Η αλήθεια είναι εκεί είτε το πιστεύεις/ξέρεις είτε όχι. Προφανώς την εποχή του ανθρώπου των σπηλαίων ΚΑΝΕΝΑΣ δε γνώριζε την ατομική θεωρία αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρχαν ηλεκτρόνια τότε... Η πίστη ή η αποδοχή ειδικά όταν μιλάμε για το γενικό πληθυσμό και όχι για ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ επιστήμονες είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση των επιστημόνων, η ΑΠΟΔΟΧΗ δεν είναι απόλυτα καθοριστική, πχ η επιστημονική κοινότητα έχει κάνει αρκετές διορθώσεις σε θέματα μέχρι πρότινος καθολικά αποδεκτά

7. "Μαγείρεμα" ρήσεων. Ψάχνουν για ατάκες ή προτάσεις στο έργο διάφορων επιστημόνων και τις παρουσιάζουν έτσι ώστε να διαφωνούν με την εξέλιξη. Απομονώνοντας το ευρύτερο νόημα/κείμενο(τα συμφραζόμενα) μπορείς να βγάλεις ότι νόημα θέλεις από μισές προτάσεις.Έχω σιχαθεί να ζητάω τις ρήσεις στην αυθεντική γλώσσα με σελίδα και μάλιστα ΟΛΟΚΛΗΡΗ την παράγραφο κτλ. Το ότι δεν τις φέρνει κανένας δείχνει κάτι.

Παράδειγμα; Ένα κλασσικό είναι παίρνουν φράσεις του Gould ο οποίος έγραψε ότι κάτι δεν κολλάει στην εξέλιξη με αμέσως επόμενη τη φράση που λέει ότι για αυτό προτείνει ένα ΑΛΛΟ μοντέλο εξέλιξης, απομωνόνουν την πρώτη και λένε ότι ο Gould διαφωνεί την εξέλιξη.

Επίσης σημειώνω μια περίεργη συνήθεια που έχουν οι δημιουργιστές να φέρνουν πηγές από πολλά χρόνια πριν... Γιατί άραγε;;


8. "τι λέει ο κόσμος στο δρόμο". Συμβαίνει σε τηλεοπτικές εκπομπές κυρίως. Αδιάφορο το τι νομίζει ο καθένας σε σχέση με την αλήθεια


9.Non Sequitur. (επιχειρήματα που ΔΕ συνάδουν, δεν έχουν λογική ακολουθία). Ένας συνδυασμός γενίκευσης και παραλογισμού. Παρουσιάζουν κάποια στοιχεία και μετά πετάνε ένα ΑΡΑ η εξέλιξη είναι λάθος, χωρίς να εξηγούν το γιατί. Ποια τα ενδιάμεσα βήματα του συλλογισμού. Πού ακριβώς και με ποιο τρόπο κατέρριψαν την εξέλιξη;


Παράδειγμα; Ο τρέχα με τις 156 μεταλλάξεις που λέει ξανά και ξανά. (Δεν μπαίνει σε λεπτομέρειες ακριβώς για να μη φανεί η αδικαιολόγητη ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ και ο ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ συλλογισμός. ).

10. Άσχετα θέματα. Και αυτό το έχουμε δει συχνά στο φόρουμ. Ενώ έχει τεθεί άλλο θέμα ξαφνικά ο δημιουργιστής λέει κάτι ΑΣΧΕΤΟ (που μπορεί να είναι και σωστό) για να μετατοπίσει το κέντρο βάρους της συζήτησης. Εδώ φαίνεται το πόσο ενδιαφέρονται να κερδίσουν εντυπώσεις στις συζητήσεις(και κατ'επέκτασιν οπαδούς) και όχι να βρουν την αλήθεια μέσω του διαλόγου. Το έντιμο στη συζήτηση είναι ανταλλάζονται επιχείρηματα εκατέρωθεν μέχρι να λήξει το ζήτημα και όχι να μένουν ανοιχτά 10 διαφορετικά επειδή τελείωσαν τα επιχείρηματα του δημιουργιστή στα 9 προηγούμενα.

11. Προσωπική άποψη. Μοιάζει με επίκληση στην αυθεντία αλλά δεν είναι παρά προσπάθεια να κερδίσεις τις εντυπώσεις εμφανιζόμενος ως ιδιαίτερος. "Εγώ δεν πιστεύω ότι κατάγομαι από τη Λούσυ". "Δε θεωρώ λογικό να.." κτλ κτλ. Συνήθως ακολουθείται από αστειάκια και ευφυολογήματα που διακωμωδούν τη θεωρία χωρίς όμως να εμφανίζεται ένα επιχείρημα.


12. Επιχειρήματα άγνοιας. Αν κάτι το αγνοούμε, σημαίνει ότι το αγνοούμε και τελεία. Οι δημιουργιστές χρησιμοποιούν τα θέματα που ΔΕ γνωρίζουμε ως λανθασμένα σημεία ή ορθά σημεία κατά το δοκούν. Επίσης κάτι που δεν ξέρουμε πώς γίνεται δε σημαίνει ότι το έκανε κάτι μεταφυσικό κατ'ανάγκην. Όλη η λογική του "Θεού των κενών" στηρίζεται εκεί. Έχω αναφερθεί στο Θεό των κενών σε προηγούμενα ποστ


13. Παραβίαση των κανόνων και της φιλοσοφίας της επιστήμης. ΠΟΤΕ η επιστήμη δεν ασχολείται με το υπερφυσικό. Επιχειρήματα του στυλ "η επιστήμη ανακαλύπτει το Θεό" είναι αστεία. Έχω ήδη αναφέρει ότι η επιστήμη εξηγεί "νατουραλιστικά" τον κόσμο. Φυσικό φαινόμενο προκαλεί φυσικό φαινόμενο (αίτιο-αιτιατό). Δεν υπάρχουν Θεοί της βροχής, του κεραυνού ή της εμφάνισης των ζώντων οργανισμών... Για να μη φανεί ότι παραβιάζουν τους κανόνες της επιστήμης και χάσουν το μανδύα επιστημοφάνειας που χρειάζονται για να προωθήσουν το δημιουργισμό ΠΟΤΕ δεν ορίζουν την επιστήμη ή την ορίζουν στρεβλά. Σημειώνουμε ότι η υπόθεση με τη νατουραλιστική εξήγηση του κόσμου ξεκινάει από την εποχή των Ιώνων φιλοσόφων...

14. Λανθασμένη χρήση όρων. Οι δημιουργιστέ ΔΕΝ ορίζουν τους όρους που χρησιμοποιούν, τους διαστρεβλώνουν και τους χρησιμοποιούν κατά το δοκούν. Κλασσικά παραδείγματα; Οι όροι "είδος" και "θεωρία"

15. Ψευδής διχασμός. Προσπαθούν να καλλιεργήσουν ένα δυασμό, ότι αν το ένα είναι λάθος τότε το άλλο είναι σωστό. Αυτό δεν ισχύει αφού δεν έχουν αποκλείσει την πιθανότητα να ισχύει κάτι τρίτο. Ακόμα και αν η εξέλιξη διαψευστεί αυτό δε σημαίνει ότι μας έφτιαξε ο Θεός με χώμα. Μπορεί άνετα να λάβει τη θέση της μια άλλη, ΝΑΤΟΥΡΑΛΙΣΤΙΚΗ πάντα, θεωρία η οποία να εξηγεί με πληρέστερο τρόπο τις μεταβολές των ζώντων οργανισμών


16. Κυκλική λογική. Όταν οι προκείμενες του συλλογισμού περιέχουν το συμπέρασμα.

παράδειγμα. Το ευαγγέλιο λέει αλήθεια γιατί περιέχει το λόγο του Χριστού και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ο λόγος του Χριστού είναι αληθινός επειδή τον λέει το ευαγγέλιο...

17. Ταυτολογία. Ειδική περίπτωση κυκλικής λογικής όταν προκείμενες και συμπέρασμα ταυτίτζονται. Μπορεί να ισχύει η ταύτιση αλλά δεν αποδεικνύεται ΤΙΠΟΤΑ πέρα από την ισοδυναμία "Α=Α"

18. Εξαγωγή συμπερασμάτων σε λανθασμένη βάση, σε παραδοχές που δεν ισχύουν, σε προκείμενες που δεν αποδεικνύονται. Ο συλλογισμός στηρίζεται στις προκείμενές τους όπως το σπίτι στα θεμέλια. Αν δεν είναι σωστές προφανώς είναι σαθρός.
παράδειγμα
"ο κόσμος είναι τέλειος άρα τον έφτιαξε ο Θεός". Με ποια κριτήρια αξιολογήθηκε η τελειότητα; Πώς μετρήθηκε; Με τι μονάδα μέτρησης και όγανο; Με πόσους κόσμους συγκρίθηκε; Ποια χαρακτηριστικά θα τον καθιστούσαν ατελή; Μια αόριστη και λανθασμένη προκείμενη καταστρέφει έναν καλό συλλογισμό

19. ad hoc λογική. Εδώ είναι τα πολλά γέλια. Πολλά επιχειρήματα των δημιουργιστών στηρίζονται σε τόσο σαθρή βάση που όταν καταρρίπτονται κάνουν τρελές υποθέσεις για να τα σώσουν... Πχ στο επιχείρημα "τα άστρα που απέχουν εκατομμύρια έτη φωτός πιστοποιούν ότι το σύμπαν είναι τόσο αρχαίο αφού μπορούμε και τα βλέπουμε, δηλαδή το φως διένυσε την απόσταση αυτή σε αυτόν τον χρόνο" η ad hoc απάντηση που προσπαθεί απεγνωσμένα να το σώσει είναι "και πού ξέρεις ότι το φως είχε την ίδια ταχύτητα;"

20. Επιχείρημα της κατρακύλας/επιχείρημα του πανικού. Εξετάζεται (με τραβηγμένη λογική κατά κανόνα) το αποτέλεσμα της αποδοχής ενός επιχειρήματος το οποίο παρουσιάζεται δυσάρεστο. Το κακό είναι ότι δεν απαντάει κανένας στο αν είναι ΣΩΣΤΟ επιχείρημα.

παράδειγμα; "Η αποδοχής της εξέλιξης θα μας κάνει εγκληματίες/ναζί/κομουνιστές/άθεους"

21 Σύγχιση της ταυτόχρονης μεταβολής με την αιτιώδη σχέση. 2 φαινόμενα μπορεί να μεταβλήθηκαν ταυτόχρονα αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι το ένα προκαλεί το άλλο. Μπορεί να τα προκαλεί κάτι 3ο ή να είναι συμπτωματικό το γεγονός. Υπάρχει βέβαια πλάκα μεγάλη όταν παρουσιάζεις στοιχεία της αυτής λογικής που ΑΝΤΙΒΑΙΝΟΥΝ στο συμπέρασμα που θέλει να περάσει ο άλλος. Πχ όταν ο άλλος προσπαθεί να συσχετίσει την εξέλιξη με την αύξηση των εκτρώσεων(λες και έχει κάποια σχέση) έχει πλάκα να του τρίψεις στη μούρη(ακόμα και αν δεν είναι σωστό από καμιά σκοπιά) ότι στη Δανία που έχει μεγαλύτερο ποσοστό αποδοχής της εξέλιξης γίνονται ΛΙΓΟΤΕΡΑ εγκλήματα από ότι στις ΗΠΑ ή το Ιράν.

22 Δημιουργικά μαθηματικά. Συνήθως παίζουν με τις πιθανότητες. Έχω ήδη μιλήσει για το ευφυές σχέδιο και τα λάθη του και σκοπεύω να γίνω πιο αναλυτικός σε μελλοντικά ποστ οπότε δε θα σταθώ άλλο εδώ. Θα πω όπως ότι είναι ουσιαστικά μια εκλεπτυσμένη "επίθεση στο σκιάχτρο". Γιατί η εξέλιξη δε μιλάει ΜΟΝΟ για τυχαιότητα αλλά για τυχαίες μεταλλάξεις στις οποίες επιδρά ένας ντετερμινιστικός νόμος...


23. Αλλαγή των στόχων. Στην αρχή λένε δεν υπάρχουν "μεταβατικά είδη". Αποκαλύπτεις τα απολιθώματα που έχουν ανακαλυφθεί και κάνουν κωλοτούμπα "ΕΧΟΥΝ βρεθεί" λένε " αλλά δεν είναι αρκετά/είναι ψεύτικά"... Δεν μπορείς να βάλεις γκολ όταν κάποιος μετακινεί τα γκολποστ. Κανένας δημιουργιστής δεν έχει πει τι θα τον έπειθε ότι κάνει λάθος γιατί τότε θα του είναι πολύ δύσκολο να κουνήσει τα γκολποστ...

24. Απλές μπούρδες. Από αυτές έχουμε χορτάσει... Αποκομμένες από την πραγματικότητα ατάκες. Λες εξηγήστε μου τους φρονίμιτες, πώς γίνεται να μη χωράνε αν δεν είναι κατάλοιπο των αρχαίων προγόνων μας και ο ευρωπαίος απαντάει ότι άμα έχεις πρόβλημα με τα δόντια σου δεν τα βάζεις με το Θεό... Για το τι έχει πει ο τρέχα...το αφήνουμε καλύτερα...

25. (το χειρότερο) ΣΤΕΓΝΟ και ΚΑΡΦΩΤΟ ψέμμα. Δε χρειάζονται συστάσεις...

Παρατήρηση...Είναι τρομέρο το γεγονός ότι παρουσιάζουν ΤΟΣΕΣ ομοιότες με το εξωτερικό. Αξίζει τον κόμο να κοιτάξει κανείς τα ξένα φόρουμ. Η' ακολουθάνε την ΙΔΙΑ γραμμή ή διαβάζουν τα ΙΔΙΑ βιβλία που ακολουθούν την ίδια γραμμή. Το θέμα είναι ότι σε κάθε περίπτωση πρόκειται περί γραμμής που θέλει να προωθήσει μια θεοκεντρική ψευδεπιστημονική θεώρηση της πραγματικότητας και όχι για ανθρώπους που γνήσια και έντιμα αμφισβητούν. Και αυτό πρέπει να μας προβληματίσειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
ΠΡΟΣ ΝΑΥΑΓΟΥΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΑ ΑΦΑΣΙΑΣ:
Κύριοι, τόσο καιρό που λείπετε, απο την ...κοινωνία, έχουν συμβεί
φοβερά πράγματα και κάποιος πρέπει να σας ενημερώσει:
Απο την "Ημερησία",στο θέμα επιστήμης,Ο Αυστραλοπίθηκος Λούση,χρησιμοποιούσε πέτρινα εργαλεία,3,4 εκατομ. χρόνια πριν,
αλλάζει,λεει,τα δεδομένα...:
"Μια πολύ σημαντική επιστημονική ανακάλυψη έρχεται να ανατρέψει τις μέχρι τώρα αντιλήψεις για το πότε άρχισε η χρήση των πρώτων λίθινων εργαλείων από τους προγόνους του ανθρώπου. Το γεγονός αυτό θα οδηγήσει να ξαναγραφεί το βιβλίο της ανθρώπινης εξέλιξης και να προστεθεί ένα νέο «κεφάλαιο», καθώς «σπρώχνει» κατά σχεδόν ένα εκατομμύριο χρόνια στο παρελθόν την χρονολογία έναρξης της Λίθινης Εποχής. Όπως έδειξε η ανακάλυψη ιχνών από σημάδια πάνω σε απολιθωμένα οστά ζώων, που βρέθηκαν στη βόρεια Αιθιοπία, οι πρόγονοί μας την εποχή της «Λούσι», πριν από 3,4 εκατ. χρόνια (800.000 νωρίτερα από ό,τι θεωρείτο μέχρι τώρα) χρησιμοποιούσαν πρωτόγονα εργαλεία για να κόβουν το κρέας τους.
Οι ερευνητές, υπό τον Σάνον ΜακΦέρον του γερμανικού Ινστιτούτου Εξελικτικής Ανθρωπολογίας Μαξ Πλανκ στη Λειψία, στη σχετική εργασία τους που δημοσίευσαν στο περιοδικό «Nature», σύμφωνα με το BBC, το «Science», το «New Scientist» και τη βρετανική «Τέλεγκραφ», αναφέρουν ότι ο Αυστραλοπίθηκος Αφαρένσις (το είδος της «Λούσι» που ανακαλύφθηκε το 1976) χρησιμοποιούσε εργαλεία, συνεπώς η εξέλιξη της χρήσης των εργαλείων και της κατανάλωσης κρέατος είναι πιο αρχαία και περίπλοκη από ό,τι νόμιζαν οι επιστήμονες. Αυτό, μεταξύ άλλων, σημαίνει ότι ο συγκεκριμένος πρόγονος του ανθρώπου, υπήρξε πιθανότατα πιο κοντά στον άνθρωπο παρά στον πίθηκο.
Οι επιστήμονες γενικά θεωρούσαν μέχρι σήμερα ότι η ανακάλυψη των εργαλείων και η κατανάλωση κρέατος, που σηματοδοτούν την ανάδυση του γένους Homo, είχαν χονδρικά συμπέσει πριν από περίπου 2,5 εκατ. χρόνια (τα αρχαιότερα λίθινα εργαλεία μέχρι σήμερα, ηλικίας 2,5 εκατ. ετών, είχαν βρεθεί στην περιοχή Γκόνα της Αιθιοπίας), αλλά τώρα αυτή η ημερομηνία μεταφέρεται πολύ πιο πίσω στο παρελθόν, στα 3,4 εκατ. χρόνια.
Οι ερευνητές ανακάλυψαν πάνω στα οστά των ζώων (θηλαστικών) βαθιές χαρακιές. Η μελέτη τους με ηλεκτρονικά μικροσκόπια, ακτίνες Χ κλπ. απέκλεισε την πιθανότητα να είχαν γίνει από άλλα ζώα. Το συμπέρασμα ήταν ότι προέρχονταν από μυτερά πέτρινα εργαλεία, που χρησιμοποιήθηκαν για να αποκοπεί η σάρκα από τα οστά του ζώου, ενώ άλλο αμβλύ εργαλείο είχε χρησιμοποιηθεί για να σπάσουν τα οστά και οι πρόγονοί μας να φάνε το θρεπτικό μεδούλι στο εσωτερικό τους. Παραμένει όμως άγνωστο αν οι Αυστραλοπίθηκοι βρήκαν στη φύση τις μυτερές πέτρες ή τις έκαναν εκείνοι μυτερές.
Τα οστά βρέθηκαν στην περιοχή Ντικίκα της Αιθιοπίας σε γεωλογικό στρώμα ηλικίας 3,2 - 3,4 εκατ. ετών. Ο Homo habilis (Επιδέξιος) έζησε μεταξύ των 2,4 - 1,4 εκατ. ετών και είχε θεωρηθεί ο πρώτος που χρησιμοποίησε εργαλεία, αλλά τώρα αυτή η «τιμή» περνάει στον ανθρωπίδη Australopithecus Afarensis.
Μερικοί πάντως επιστήμονες δήλωσαν ότι δεν έχουν πειστεί για την ορθότητα της ανακάλυψης, τόσο για την παλαιότητά των οστών, όσο και για το κατά πόσο τα σημάδια έχουν γίνει από εργαλεία ή από δόντια άλλων ζώων (π.χ. κροκοδείλων). "

Τι ισχύει ,τελικά, βρε Βιομηχανικέ; Πως έχει τελικά,Λούση, Αυστραλοπίθηκος,ή κάτι άλλο, απο ποιόν κατάγεσαι;..
Πόσα ακόμη θα αλλάξουν, μέχρι να ...αποτρελάνουν τον καημένο τον
άνθρωπο, με ανακαλύψεις οι τρελοί αλχημιστές του σήμερα, που λένε τους εαυτούς τους επιστήμονες..Πολλά ακόμη..
Αλλά, δυστυχώς,για σας, υπάρχουν και οι νηφάλιοι...
Οπότε, προσγειωθείτε, άνετα...
Καλά, εσένα Μακεδών, δεν σου απαντάω..Θα σε στενοχωρέσω και δεν το θέλω....
Για πήγαινε μέχρι τον...Σειριο να δεις αν έρχομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 17:44:10  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτον, είσαι ΓΕΛΟΙΟΣ όταν το παίζεις σοφός και "νηφάλιος" όταν έχεις ταπωθεί ΤΟΣΕΣ φορές και δεν ξέρεις ΟΥΤΕ τι διαβάζεις... Και το δεύτερο το λέω γιατί θα χρησιμοποιήσω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο το κείμενο που έφερες για να αποδείξω την πλάνη σου.


1.Δέχομαι ως αληθή την πληροφορία επειδή έχει πηγή. Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις ακριβώς γιατί αυτό αντιβαίνει στην εξέλιξη; Άσε κατά μέρος τα non-sequitur επιχειρήματα. Δεν είμαστε βλάκες σαν και σένα, έχουμε βρει τον τρόπο που κάνεις συζήτηση, τον έχω ΗΔΗ παρουσιάσει στο προηγούμενο ποστ. Πετάς μια αοριστία η οποία ΔΗΘΕΝ διαψεύδει... Εξήγησε ακριβώς τι αντιβαίνει πού και με ποιον τρόπο... Προφανώς η γνώση στην επιστήμη συμπληρώνεται, αυτό θα της το καταλογίσουμε ως σφάλμα ή ως αναίρεση ΚΑΘΕ προηγούμενης γνώσης;


2. Θα αποφασίσεις τελικά αν ο αυστραλοπίθηκος υπήρξε; Αν είναι πίθηκος, άνθρωπος ή πρόγονος του ανθρώπου; Αν είναι αληθινός η ψεύτικός; Γιατί στα 2 θέματα έχεις κατά καιρούς διατυπώσει διάφορα αντιφατικά... Τη μια λες ότι είναι πίθηκος και την άλλη ότι είναι ψεύτικος. Τώρα βρήκες κάτι άλλο που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι διαψεύδει την εξέλιξη και τον δέχεσαι ως αληθινό για να το ισχυριστείς... Τελικά τι ισχύει; Φυσικά δεν περιμένω απάντηση από εσένα γιατί είσαι ξεφτιλισμένος και δειλός.


3. Για να εξηγούμε τα απλά. ΠΟΥΘΕΝΑ η εξέλιξη αυτή καθέ αυτή δεν κάνει κανενός είδους υπολογισμούς για γεγονότα όπως το πότε έμαθαν τα ανθρωποειδή τη χρήση εργαλείων. ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ και ΥΙΟΘΕΤΕΙ τη γνώση από άλλες επιστήμες γιατί όπως είπαμε όλα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Στην προκειμένη περίπτωση, για τη γνώση των γεγονότων χρησιμοποιήθηκε η Παλαιοντολογία. Στην παλαιοντολογία λέμε ότι υπάρχει ΜΟΝΟ αυτό το οποίο βρίσκουμε (δεν αποδεχόμαστε ούτε άτρωτους παρθενικούς υμένες, ούτε 3 που είναι 1 κτλ κτλ όπως εσύ). Μέχρι τώρα είχαμε βρει εργαλεία ΜΕΧΡΙ και τον άνθρωπο τον επιδέξιο(homo habilis) ο οποίος είναι άμεσος απόγονος του αυστραλοπιθήκου και πρόγονος του σημερινού ανθρώπου (μεταξύ σύγχρονου ανθρώπου και ανθρώπου του επιδέξιου μεσολαβούν και άλλα είδη ανθρώπου όπως ο homo erectus ). Αυτό ακριβώς λέει και το κείμενο σου. Εφόσον βρήκαμε εργαλεία ή για την ακρίβεια ίχνη ΧΡΗΣΗΣ εργαλείων την εποχή των αυστραλοπιθήκων τότε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρέπει να θεωρήσουμε ότι αυτοί γνώρίζαν τη χρήση εργαλείων. Αυτό είναι μια θαυμάσια περίπτωση που δείχνει ότι η επιστήμη πάντα ερευνά και πάντα προσπαθεί να προσεγγίσει καλύτερα την αλήθεια.


4.

quote:
Αυτό, μεταξύ άλλων, σημαίνει ότι ο συγκεκριμένος πρόγονος του ανθρώπου, υπήρξε πιθανότατα πιο κοντά στον άνθρωπο παρά στον πίθηκο.


Αυτήν την πρόταση την πρόσεξες; Η' το δήθεν αμερόληπτο δημοσιογραφικό σου μάτι τυφλώνεται όταν βλέπει τέτοια; Τι λέει εδώ ακριβώς; Γιατί είναι αυτό μια καυτή πατάτα ΓΙΑ ΣΕΝΑ και πρέπει να δώσεις εξηγήσεις;


Η εξελικτική θεωρία λέει ότι ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ το μεταβατικά (ενδιάμεσα) είδη θα παρουσιάζουν χαρακτηριστικά του τελικού είδους. Μπορούμε να δηλώσουμε χωρίς σφάλμα της λογικής ότι ένα από τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά του ανθρώπινου είδους είναι η ΧΡΗΣΗ εργαλείων, τα οποία μάλιστα όσο περνάνε τα χρόνια γίνονται όλο και πιο εκλεπτυσμένα και πολύπλοκα. Άρα το ότι κάποιος πρόγονος μας χρησιμοποιούσε εργαλεία είναι ΑΠΟΛΥΤΑ συμβατό με τη θεωρία καθώς αυτό αποτελεί ένα από τα ανθρωπόμορφα χαρακτηριστικά που υπήρχαν ΗΔΗ σε ένα αρχαίο πρόγονο μας...


Το πρόβλημα είναι δικό σου... Πρέπει να μου εξηγήσεις πώς γίνεται


το πλάσμα το οποίο είχε ΑΥΤΟ το κρανίο



να είναι κοντύτερα στον άνθρωπο ο οποιός έχει ΑΥΤΟ το κρανίο

ενώ ταυτόχρονα να έμοιαζε ΤΟΣΟ πολύ με αυτό, που λέγεται χιμπατζής


Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος είχε προσέξει τι είχα γράψει για τους δείκτες μάζας/κρανιακής χωρητικότητας θα ήξερε ΗΔΗ ότι με βάση αυτούς, ο αυστραλοπίθηκος παρόλο που είχε ίδια κρανιακή χωρητικότητα με τους σημερινούς χιμπατζήδες ήταν πολύ μικρότερος σε μέγεθος, γεγονός που τον καθιστά ενδεχομένως εξυπνότερο ΟΧΙ μόνο από τους σύγχρονούς του πιθήκους (οι οποίοι είχαν μικρότερους εγκεφάλους από τους σημερινούς απογόνους τους) αλλά και από τους σημερινούς. Δηλαδή βγάζει νόημα ο αυστραλοπίθηκος με την αυξημένη για την εποχή του ευφυΐα να είχε ανακαλύψει τη χρήση εργαλείων. Βέβαια όπως λέει το κείμενο μπορεί να μην ήταν τόσο έξυπνος ώστε να ανακαλύψει ΚΑΙ την κατασκευή τους(όπως ο άνθρωπος ο επιδέξιος) και σε καμία περίπτωση δεν ήταν εξυπνότερος από αυτόν ούτε φυσικά από ένα σημερινό άνθρωπο.

Και ρωτάω επίσης...Αν ο αυστραλοπίθηκος είναι "ανθρώπινος" τότε ο Δαρβίνος επιβεβαιώνεται... Αν είναι "πίθηκος" τότε τα επιχειρήματα τύπου ευρωπαίου ότι " μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση" αποδεικνύονται ΤΖΟΥΦΙΑ. (άσχετο που δε μας όρισε τι είναι νόηση...

quote:
Τι ισχύει ,τελικά, βρε Βιομηχανικέ;

Ως προς ποιο ζήτημα; Στην επιστήμη δεν υπάρχουν δόγματα όπως στο σάπιο κεφάλι σου... Ισχύει ότι λένε τα ευρήματα, τα πειράματα κτλ... Βέβαια η επιστημονική κοινότητα είναι κριτής αυτών, όχι ο Λαρισαίος γιδοβοσκός με τις δογματικές του απόψεις

quote:
Πως έχει τελικά,Λούση, Αυστραλοπίθηκος,ή κάτι άλλο, απο ποιόν κατάγεσαι;..

Μπαρδόν; Μάθε ελληνικά πρώτα και μετά παίξτο "μύστης" τρομάρα σου!. έχει τι; αντικείμενο πάει μετά; απαρέμφατο; Τι πρόταση είναι αυτή...

quote:
Πόσα ακόμη θα αλλάξουν, μέχρι να ...αποτρελάνουν τον καημένο τον
άνθρωπο, με ανακαλύψεις οι τρελοί αλχημιστές του σήμερα, που λένε τους εαυτούς τους επιστήμονες..Πολλά ακόμη..

Θες να μιλήσουμε για κωλοτούμπες; Σε 7 μέρες φτιάχτηκε ο κόσμος ή σε 7 "περιόδους"; Άσε φίλε... Το ποιος αλλάζει αυτά που λέει δε σε συμφέρει... Όσο για το ποιος θα αποτρελαθεί, για να αποτρελαθείς χρειάζεσαι εγκέφαλο οπότε εσύ μην ανησυχείς.

(Και αυτό σημειώνουμε ότι είναι επιχείρημα τύπου "πανικού" ότι αν αποδεχθούμε την επιστήμη με τις αλλαγές της αυτή θα μας "αποτρελάνει". Βλέπει νομίζω ο καθένας ότι ο τρέχα ακολουθάει ΓΡΑΜΜΗ και δεν αμφισβητεί ΕΝΤΙΜΑ και ειλικρινά μια επιστημονική θεωρία. Μπορώ να ταξινομήσω ΚΑΘΕ ατάκα που λέει σε μια από τις 25 κατηγορίες που ανέφερα) .Για πες μας ρε τρέχα αποτρελάθηκε κανένας ότι η επιστημονική κοινότητα αποδέχθηκε τη σχετικιστική θεώρηση της κίνησης και παραγκώνισε τη νευτώνεια;


quote:
Καλά, εσένα Μακεδών, δεν σου απαντάω..Θα σε στενοχωρέσω και δεν το θέλω....
Για πήγαινε μέχρι τον...Σειριο να δεις αν έρχομαι...

Ο μόνος τρόπος για να ταπώσεις το Μακεδόνα είναι να απαντήσεις... Αλλά πού...Είπαμε ξεφτιλισμένος και δειλός... Είναι αλήθεια ΥΒΡΙΣ να αποκαλείς τον εαυτό σου χριστιανό. Εσύ δε μας έλεγες για κάτι Χριστιανούς που δε φοβούνταν τα λιοντάρια και τα βασανιστήρια; Εσύ που φοβάσαι ερωτησούλες δικαιούσαι άραγε να δηλώνεις Χριστιανός (έστω και σχισματικός);

Edited by - IndustrialAngel on 18/08/2010 17:45:01

Edited by - IndustrialAngel on 18/08/2010 17:47:08

Edited by - IndustrialAngel on 18/08/2010 17:47:38

Edited by - IndustrialAngel on 18/08/2010 17:50:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 21:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειχα κάποιες κρυφές ελπίδες,Βιομηχανικούλη μου, ότι γυρνώντας,
απο όπου ήσουνα, με αναμνήσεις των ...επών σου, θα ήσουν λιγότερο αστείος,επιστρέφοντας και δεν θα εκτιθέσαι,έτσι αδικαιολόγηα..
Ότι θα σε ενδιεφερε, πια,
το να μην γίνεσαι ρεζίλι,αλλάζοντας θέσεις, εκ διαμέτρου αντίθετες,σαν να μην τρέχει τιποτε...Καλά, ο παλιμπαιδισμός σου,
δεν παιζεται...Τοσες τάπες, τόσο γελοιοποίηση κι εσύ επιμένεις;
Αντέχεις, ρε ...θηριο;...
Αλλά, Ο ...ΒΡΕΓΜΈΝΟΣ τη βροχή, δεν τη φοβάται...
Σάματις, τι, πρώτη φορά, γίνεσαι ρεζίλι;....
Βρε που είναι η αλήθεια λέμε,ο πρώτος άνθρωπος,βρέθηκε στην...Αφρική, ή στην Αυστραλία;
Όταν δεις ότι ήταν η ..Ελλάδα, θέλω να δω τότε, πως θα το φέρεις
ότι ...εσύ το έλεγες απο πριν..
Απιθανε μου Βιομηχανικέ...Αθεράπευτα πάθη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 22:55:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε που είναι η αλήθεια λέμε,ο πρώτος άνθρωπος,βρέθηκε στην...Αφρική, ή στην Αυστραλία;


Δεν το πιστεύω... Ακόμα και εσύ ο βλάκας δεν μπορεί να είπες τέτοια ΧΟΝΤΡΟΜΠΟΥΡΔΑ.


Αγράμματε δημοσιογράφε, ΚΑΝΕΝΑΣ αυστραλοπίθηκος ή άλλος homo δεν έχει βρεθεί ποτέ στην Αυστραλία εκτός από τον άνθρωπο το σύγχρονο. Η λέξη Αυστραλοπίθηκος βγαίνει από το australis (λατινικά για το νότιος) και το pithecus(λατική εκδοχή της ελληνικής λέξης πίθηκος). Με άλλα λόγια ο Αυστραλοπίθηκος είναι ο πίθηκος του Νότου... Προφανώς Αυστραλία σημαίνει χώρα του Νότου. Εσύ νόμιζες ότι ο Αυστραλοπίθηκος λέγεται έτσι επειδή τον βρήκαν στην Αυστραλία; Αυτή είναι η αντίληψή σου της θεωρίας της εξέλιξης; Αυτή είναι η γνώση σου; Τέτοια λάθη έκανα εγώ στην τετάρτη δημοτικού όταν πρωτοδιάβασα την εξέλιξη του ανθρώπου, η διαφορά είναι ότι εγώ έμαθα από τότε.


Νόμιζες ότι αμφισβήτισες τη θεωρία της εξέλιξης του ανθρώπου επειδή βρήκες αυστραλοπίθηκο στην...Αφρική; Well, news flash dude... ΜΟΝΟ στην Αφρική έχουμε βρει αυστραλοπιθήκους. Δε μου λες έχεις και άλλες τέτοιες ανοησίες να πεις;

Για να γίνω πιο αναλυτικός o Australopithecus Afarensis λέγεται έτσι επειδή βρέθηκε στο Αφάρ της Κένυας. Ο Australopithecus Aricanus λέγεται έτσι επειδή βρέθηκε στην...μάντεψε...άσε θα στο πω γιατί θα το πεις και αυτό λάθος, στην Αφρική. O Αustralopithecus Anamensis λέγεται έτσι επειδή anam στη γλώσσα Τουρκάνα της Κένυας σημαίνει λίμνη. Τον βρήκαν σε μία λίμνη. Τέλος Australopithecus sebida σημαίνει «Νότιος πίθηκος της νερομάνας»


Όσο για το πόσο ξεφτιλισμένος και άνανδρος είσαι που ΔΕΝ απαντάς σε ερωτήσεις αλλά συνεχίζεις να λες άσχετα πράγματα... Απορώ αντέχεις να κοιτάς τα μούτρα σου στον καθρέφτη; Τόσο πολύ αξία έχουν τα λεφτά που σου δίνουν από την σέκτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 23:02:06  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να μην υπάρχει καμιά αμφιβολία

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&pubid=11011002

«Νότιο πίθηκο της νερομάνας» βάπτισαν οι επιστήμονες το νέο είδος αυστραλοπίθηκου, οι δύο απολιθωμένοι σκελετοί του οποίου ανακαλύφθηκαν κοντά στο Γιοχάνεσμπουργκ και πιθανότατα αποτελούν έναν χαμένο συνδετικό κρίκο στην αλυσίδα της εξέλιξης του ανθρώπου.

Οι ηλικίας σχεδόν δύο εκατομμυρίων ετών σκελετοί αντιστοιχούν σε ένα νέο είδος αυστραλοπίθηκου, το οποίο είχε αρχίσει να περπατά στα δύο πόδια, παραμένει ωστόσο ασαφές το αν πρόκειται για πρόγονο του σύγχρονου ανθρώπου ή αν ανήκε σε κάποιο συγγενικό, αλλά διαφορετικό εξελικτικό παρακλάδι.
Το νέο είδος περπατούσε και έτρεχε στα δύο πόδια, αλλά ορισμένα χαρακτηριστικά των πιθήκων, όπως οι μεγάλοι βραχίονες και τα μικρά αλλά ισχυρά χέρια, οδήγησε τους ανθρωπολόγους να το κατατάξουν στο γένος afarensis των ανθρωπιδών και όχι στο homo.
Ο ένας αυστραλοπίθηκος ήταν θηλυκός, ηλικίας 20 έως 30 ετών, και ο άλλος ήταν αρσενικός, οκτώ με εννέα ετών, ενώ και οι δύο είχαν ανάστημα 1,27 μέτρα και βάρος 30 κιλά.


http://en.wikipedia.org/wiki/Australopithecus
Australopithecus (Latin australis "southern", Greek πίθηκος pithekos "ape") is a genus of hominids that are now extinct.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 08:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Ειχα κάποιες κρυφές ελπίδες,Βιομηχανικούλη μου, ότι γυρνώντας,
απο όπου ήσουνα, με αναμνήσεις των ...επών σου, θα ήσουν λιγότερο αστείος,επιστρέφοντας και δεν θα εκτιθέσαι,έτσι αδικαιολόγηα..
Ότι θα σε ενδιεφερε, πια,
το να μην γίνεσαι ρεζίλι,αλλάζοντας θέσεις, εκ διαμέτρου αντίθετες,σαν να μην τρέχει τιποτε...Καλά, ο παλιμπαιδισμός σου,
δεν παιζεται...Τοσες τάπες, τόσο γελοιοποίηση κι εσύ επιμένεις;
Αντέχεις, ρε ...θηριο;...
Αλλά, Ο ...ΒΡΕΓΜΈΝΟΣ τη βροχή, δεν τη φοβάται...
Σάματις, τι, πρώτη φορά, γίνεσαι ρεζίλι;....

Κάποια στιγμή στην ζωη σου , πρεπει να κοιταχτείς στον καθρέφτη και να επαναλάβεις αυτά που έγραψες παραπανω στον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
Αλλα για να το κάνεις χρειάζεται θάρρος που δυστυχώς δεν έχεις .

quote:
Βρε που είναι η αλήθεια λέμε,ο πρώτος άνθρωπος,βρέθηκε στην...Αφρική, ή στην Αυστραλία;
Όταν δεις ότι ήταν η ..Ελλάδα, θέλω να δω τότε, πως θα το φέρεις
ότι ...εσύ το έλεγες απο πριν..
Απιθανε μου Βιομηχανικέ...Αθεράπευτα πάθη...

Στην ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ????

Πόσο γελοίος μπορείς ΑΚΟΜΑ να γίνεις ??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 11:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειναι κουραστικό που δεν καταλαβαίνετε τον άλλο,όταν μπαίνετε σε ένα φόρουμ, τουλάχιστον, βεβαιωθείτε, ότι έχετε κάποια λογική...
Αλλά, να βγάζετε την νεανική επιπολαιότητα σας,ως
δικό του μειονέκτημα, δειχνει, ότι είστε, όντως αθεράπευτοι...
Άλλως,προφανώς, όντως καταλάβατε,ότι η επιστήμη δεν υποστήριξε μέχρι σήμερα, ούτε καταγωγή απο Αφρική,είτε απο Αυστραλία, είτε απο όπου, αλλού,διότι,αυτό, εννοούσα εγώ...
Και, άρα, δεν έχει σημασία που βρέθηκε ο αυστραλοπιθηκος Afarensis , ή ο άλλος που βαφτίσανε Λούση, γιατί, με τα εκατομμύρια ετών που διαφέρουν, δεν μπορεί να ειναι εξέλιξη,αφού ο δεύτερος, μέχρι τώρα, ή επόμενος, γισ την επιστήμη,βρίσκεται τώρα ως προηγούμενος βιώσας, επι γης....
Δεν στέκει, δλδ, πουθενά για πουθενά η θεωρία της εξέλιξης,αφού, ότι λεει, δεν έχει καμία αποδειξη,αλλάζει τάχιστα και παντελώς,αναθεωρώντας, πολλά απο τανπυοτιθέμενα δεδομένα του...
Και μέχρι τώρα, τιποτε, δεν βρέθηκε,που να συμφωνει, με την όποια ακολουθία ειδών, όσο κι αν το ψάξανε, ή το ψάξεις.....Μοιάζει μάταιο... εσείς, ακόμη, στο περιτύλιγμα μεινατε ρε παιδιά;...
Με απογοητεύετε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 13:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ειναι κουραστικό που δεν καταλαβαίνετε τον άλλο,όταν μπαίνετε σε ένα φόρουμ, τουλάχιστον, βεβαιωθείτε, ότι έχετε κάποια λογική...
Αλλά, να βγάζετε την νεανική επιπολαιότητα σας,ως
δικό του μειονέκτημα, δειχνει, ότι είστε, όντως αθεράπευτοι...

Περί λογικής εγκώμιον...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 14:50:52  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά σε έχουν πάρει όλοι χαμπάρι... Ξεφτιλισμένε και δειλέ ... Ακόμα και ο DI σε δουλεύει.

quote:
Ειναι κουραστικό που δεν καταλαβαίνετε τον άλλο,όταν μπαίνετε σε ένα φόρουμ, τουλάχιστον, βεβαιωθείτε, ότι έχετε κάποια λογική...
Αλλά, να βγάζετε την νεανική επιπολαιότητα σας,ως
δικό του μειονέκτημα, δειχνει, ότι είστε, όντως αθεράπευτο

Ποια επιπολαιότητα ρε Τρικαράγκιοζα; Είπες ή δεν είπες χοντρομπούρδα και δεν έχεις τον ανδρισμό να το παραδεχτείς;

quote:
Άλλως,προφανώς, όντως καταλάβατε,ότι η επιστήμη δεν υποστήριξε μέχρι σήμερα, ούτε καταγωγή απο Αφρική,είτε απο Αυστραλία, είτε απο όπου, αλλού,διότι,αυτό, εννοούσα εγώ

Άρα άλλα γράφεις και άλλα εννοείς. Παραδέχεσαι και εσύ ο ίδιος ότι λες χοντρομπούρδες. Και αυτόν που λέει χοντρομπούρδες πώς τον λένε; Βλάκα, ήλίθιο ή και τα δύο; Η ατάκα για την Αυστραλία είναι επίπεδου ανέκδοτου με ξανθιά. Τη ρώσικη σαλάτα την κάνουμε εισαγωγή από τη Ρωσία; Τη σαλάτα του κηπουρού τη φτιάχνουν κηπουροί; Τόσο ηλίθια ατάκα είναι...Για ανέκδοτο...

Η επιστήμη υποστήριξε και υποστηρίζει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ότι το λίκνο της ανθρωπότητας είναι η Αφρική. Όταν σου λέει ότι πρόγονοι των Homo είναι οι Australopithecus και ΜΟΝΟ στην Αφρική έχουμε βρει australopithecus τότε δε χρειάζεται πολύ σκέψη.

Αν έχεις πηγή που να λέει ότι αμφισβητείται αυτό να την παρουσιάσεις...

quote:
Και, άρα, δεν έχει σημασία που βρέθηκε ο αυστραλοπιθηκος Afarensis , ή ο άλλος που βαφτίσανε Λούση

Καλά είσαι εντελώς ΜΑΛΑΚΑΣ. Η Λούσυ είναι Australopithecus Afarensis. Aυτό είναι το επιστημονικό της όνομα. Λούσυ είναι παρατσούκλι χιουμοριστικό επειδή στις ανασκαφές ακούγανε το τραγούδι " Lucy in the Sky with Diamonds" και το υιοθέτησαν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείται επιστημονικά ένα παρατσούκλι αντί του πλήρους ταξονομικού ονόματος.

Επίσης το "και άρα" είναι ένας non sequitur συλλογισμός. Με ποιον τρόπο προκύπτει το και άρα.

quote:
δεν μπορεί να ειναι εξέλιξη,αφού ο δεύτερος, μέχρι τώρα, ή επόμενος, γισ την επιστήμη,βρίσκεται τώρα ως προηγούμενος βιώσας, επι γης....

ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Ποιος τα λέει αυτά ρε βλάκα; Από που προκύπτουν; Μια χαρά κολλάνε τα έτη...


quote:
Δεν στέκει, δλδ, πουθενά για πουθενά η θεωρία της εξέλιξης,αφού, ότι λεει, δεν έχει καμία αποδειξη,αλλάζει τάχιστα και παντελώς,αναθεωρώντας, πολλά απο τανπυοτιθέμενα δεδομένα του


Επίσης μπούρδες... Ο ισχυρισμός που γίνεται από έναν άνθρωπο που νομίζει ότι ο Αυστραλοπίθηκος βρέθηκε στην Αυστραλία και ότι η Lucy είναι ξεχωριστό είδος από το είδος της το Afarensis ΔΕΝ έχει καμία εγκυρότητα εκτός αν προσκομιστεί μαζί με πηγές.

quote:
Και μέχρι τώρα, τιποτε, δεν βρέθηκε,που να συμφωνει, με την όποια ακολουθία ειδών, όσο κι αν το ψάξανε, ή το ψάξεις.....Μοιάζει μάταιο... εσείς, ακόμη, στο περιτύλιγμα μεινατε ρε παιδιά


Μάταιο είναι αν παίρνεις λεφτά για να κάνεις το χαζό. Αν κάποιος μελετήσει θα δει ότι όλα βγάζουν νόημα. Όσο για το ψάξιμο... το είδαμε πόσο ψάχνεις...Δεν ξέρεις ΟΥΤΕ τι είδος είναι η Λούσυ.


Και δεν είναι ζήτημα περιτυλίγματος να ξέρεις την ετυμολογία των ταξονομικών ονομάτων... Αν νομίζεις ότι ο Αυστραλοπίθηκος είναι από την Αυστραλία είναι σα να λες ότι η ρώσικη σαλάτα εισάγεται από τη Ρωσία.


quote:
Με απογοητεύετε.

Ναι παίξτο υπέρανω... Να σου πω ένα μυστικό; Δε με νοιάζει η γνώμη ενός ανθρώπου που είναι Δειλός, βλάκας, εγωιστής και ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΣ.


Ας δώσει κάποιος λίγη προσοχή στο πόσα θέματα άνοιξε ο τρέχα σε 3 απανωτά ποστ. Στο ένα πέταξε ένα άρθρο που ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ διαψεύδει την εξέλιξη και έβγαλε ένα αόριστο συμπέρασμα... Όταν είδε ότι δεν τον παίρνει γιατί δεν τον συνέφερε να απαντήσει στις ερωτήσεις μου για το τι είναι ο άνθρωπος άλλαξε τροπάριο και μίλησε για την καταγωγή του Αυστραλοπιθήκου από την Αυστραλία... Εικάζω ότι αν δεν είχα απαντήσει με πληρότητα θα είχε κάνει σημαία το ότι διαψεύδεται η εξέλιξη επειδή βρήκαμε αυστραλοπίθηκο στην Αφρική. Στο τελευταίο ποστ του κάνει κωλοτούμπα για πολλοστή φορά, κάνει ότι εμείς δεν καταλάβαμε καλά και πετάει για τις ηλικίες. Γιατί πετάγεται από θέμα σε θέμα; Μήπως αυτή είναι η τεχνική επιχειρηματολογίας που παρουσίασα και μάλιστα το υπαριθμόν 23 (αλλαγή στόχων) και 10 (άσχετα θέματα); Γιατί δε θέλει να ανταλλάξει επιχειρήματα πριν περάσει στο επόμενο; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 16:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Aντε ρε προσεχε λιγο τις εκφρασεις σου.....συζητηση κανετε.....σας διαβαζουν και αλλοι,δεν ειστε μεταξυ σας.....κακομαθημενε τεντυμποι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy