ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 16:39:08  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία,

Αυτά που γράφεις στο μέλος γαραντζώτης γιάννης δεν είναι σωστά. Πρώτα πρώτα που ξέρεις αν όντως είναι ο ίδιος και όχι κάποιος θαυμαστής/συνεχιστής/προβοκάτορας. Αν εγώ γράφω με username "Κάρολος Δαρβίνος" επειδή τον θαυμάζω/εμπνέομαι από αυτόν, δε σημαίνει ότι αυτό είναι το όνομα μου.

Εφόσον δε βρίζει ή δε συκοφαντεί κάποιον θα πρέπει να είναι ελεύθερος να μιλάει. Δεν ξέρω ποιος ακριβώς είναι, δεν ξέρω αν λέει αλήθεια αλλά θεωρώ υγιές να υπάρχουν τα ποστ του στο φόρουμ. Επίσης, δεν έχω ΙΔΕΑ για την οργάνωση "Νέα Ακρόπολη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 05:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γεια σου IndustrialAngel

Το πρώτο τμήμα του μηνύματός σου, πώς σχετίζεται με το δεύτερο; Δεν καταλαβαίνω.

Επίσης, το παράδειγμα που γράφεις για τον Κάρολο Δαρβίνο είναι άστοχο: ο Κάρολος Δαρβίνος έχει πεθάνει και είναι φυσικό να μην πιστέψουμε ότι κάποιος που θα μπει με το όνομα-μέλους "Κάρολος Δαρβίνος" είναι ο ίδιος ο Δαρβίνος που ενσαρκώθηκε για να γράψει στο forum!!

Έχεις βέβαια δίκιο στο θέμα της διαπίστευσης της ταυτότητας κάποιου ανθρώπου που γράφει με ονοματεπώνυμο, αλλά από ότι μπορούμε να συνάγουμε κρίνοντας από τα στοιχεία που διαθέτουμε, θεωρούμε ότι δεν ψεύδεται.

Για τα μηνύματα του "γαραντζώτη γιάννη" που γράφεις ότι:

quote:
θεωρώ υγιές να υπάρχουν τα ποστ του στο φόρουμ

Είπε κανείς να μην γράφει στα forums ή ότι θα σβηστούν τα μηνύματά του;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2011, 19:43:58  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel γεια σου. Τι θέλεις να κάνω για να σου αποδείξω την αυθεντικότητα της προσωπικότητάς μου ?
Αν θέλεις μου τηλεφωνείς στο 2310.209. 413 8-4μμ , να βρούμε κάποιο τρόπο.
Χαίρομαι πάντως για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις όλα όσα είπε η αμαλία.

Ας μη την παρεξηγούμε πάντως, σίγουρα είναι δύσκολη η θέση της.Σκέψου να ήσουν στη θέση της και να πρέπει να επεξεργάζεσαι το μακρύ ή το κοντό του καθενός. Ελπίζω να αμείβεται ικανοποιητικά γι αυτή της τη δουλειά και να μη την εκμεταλλεύονται.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 00:38:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γεια σου IndustrialAngel


Γεια σου και σένα Αμαλία! Μπορείς να με χαιρετάς και με το μικρό μου, αν θες (Γιώργος).


quote:
Το πρώτο τμήμα του μηνύματός σου, πώς σχετίζεται με το δεύτερο; Δεν καταλαβαίνω.

Δε σχετίζονται, για αυτό και τα έβαλα σε 2 παραγράφους. Απλώς θίγω 2 ζητήματα. Τα εξής 2:

1. Εμφανίζεται κάποιος να γράφει επώνυμα, πράγμα ασυνήθιστο για τα δεδομένα του ίντερνετ. Από μόνο του αυτό το γεγονός καθιστά πολύ λεπτό το θέμα.Επίσης,η αντιμετώπισή σου είναι η ίδια ανεξαρτήτως αν είναι όντως ο ίδιος ή κάποια πλαστοπροσωπία;


2. Οι συστάσεις που του έκανες.


quote:
Επίσης, το παράδειγμα που γράφεις για τον Κάρολο Δαρβίνο είναι άστοχο: ο Κάρολος Δαρβίνος έχει πεθάνει και είναι φυσικό να μην πιστέψουμε ότι κάποιος που θα μπει με το όνομα-μέλους "Κάρολος Δαρβίνος" είναι ο ίδιος ο Δαρβίνος που ενσαρκώθηκε για να γράψει στο forum!!

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! Ντροπή. Κοτζάμ διαχειρίστρια του esoterica.gr και δεν πιστεύεις στη μετενσάρκωση;


Στα σοβαρά. Έφερα ένα όνομα στην τύχη για να δώσω ένα παράδειγμα και από ότι φαίνεται δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.


Αν εγώ πω ότι είμαι ο Penn Jilettte (που όντως θαυμάζω και ζει από όσο ξέρω) ή πω ότι λέγομαι "Κλεάνθης Χρυσόμαλλος" ή "Αργύρης Χατζηφεύγας" λέω αλήθεια;


quote:
Έχεις βέβαια δίκιο στο θέμα της διαπίστευσης της ταυτότητας κάποιου ανθρώπου που γράφει με ονοματεπώνυμο, αλλά από ότι μπορούμε να συνάγουμε κρίνοντας από τα στοιχεία που διαθέτουμε, θεωρούμε ότι δεν ψεύδεται.



Α μπράβο. Άρα με έπιασες. Αυτό που λες το δέχομαι και προσθέτω ότι το ζήτημα είναι λεπτό και θέλει προσοχή.


quote:
Είπε κανείς να μην γράφει στα forums ή ότι θα σβηστούν τα μηνύματά του;


Του έβαλες περιορισμούς και του έκανες συστάσεις. Συγκεκριμένα:


quote:
Μπορείς λοιπόν να κάνεις την κριτική σου, αλλά λαμβάνοντας υπόψη όσα σου ανέφερα πιο πάνω: δηλαδή, στα πλαίσια μιας γενικότερης συμμετοχής σου στις συζητήσεις και σίγουρα όχι με ένα στοχευμένο "Κατηγορώ" που ξεκινάει με τα πρώτα μηνύματά σου. Παρολαυτά, πολύ σωστά παραθέτεις σε κάποια σημεία και πηγές - η τεκμηρίωση σίγουρα για όλα τα θέματα και περισσότερο ίσως για ένα τέτοιο ζήτημα είναι απολύτως απαραίτητη.


Δε συμφωνώ με αυτό. Αν ο άνθρωπος έχει κάτι να πει για αυτό το θέμα και μόνο τι να κάνει; Να ποστάρει στο "Ancient Aliens" πρώτα κανά 2 ανούσια ποστ για να τον συμπαθήσουμε και μετά να αρχίσει να κατηγορεί εδώ; Τι πάει να πει ευρύτερη συμμετοχή και από πότε χρειάζεται; Αν αυτά που μπορεί να πει μόνο είναι κατηγορίες, ας πει αυτά.

γαραντζώτης γιάννης

quote:
IndustrialAngel γεια σου. Τι θέλεις να κάνω για να σου αποδείξω την αυθεντικότητα της προσωπικότητάς μου ?
Αν θέλεις μου τηλεφωνείς στο 2310.209. 413 8-4μμ , να βρούμε κάποιο τρόπο.

Δε χρειάζεται να πείσεις εμένα. Ακόμα και αν πείσεις εμένα και πει ότι όντως είσαι εσύ μπορεί να βρεθεί κανένας και να πω ότι είμαι δικός σου ρουφιάνος/αβανταδόρος. Μιλάς δημόσια σε ένα μέσον που είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να διαπιστωθεί η ταυτότητα σου για όσους σε διαβάζουν. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου.

quote:
Χαίρομαι πάντως για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις όλα όσα είπε η αμαλία.

Πίστεψέ με αντιμετωπίζω με 10πλάσιο σκεπτικισμό αυτά που γράφεις εσύ. Την Αμαλία τη γνωρίζω (ηλεκτρονικά) 2 χρόνια τώρα και τη θεωρώ σοβαρό άτομο ενώ για σένα δεν ξέρω τίποτα. Το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να τηρήσω ΟΥΔΕΤΕΡΗ στάση.

quote:
Ας μη την παρεξηγούμε πάντως, σίγουρα είναι δύσκολη η θέση της.Σκέψου να ήσουν στη θέση της και να πρέπει να επεξεργάζεσαι το μακρύ ή το κοντό του καθενός.

Δεν την παρεξήγησα καθόλου. Μια κουβέντα της είπα.


quote:
Ελπίζω να αμείβεται ικανοποιητικά γι αυτή της τη δουλειά και να μη την εκμεταλλεύονται.

Νομίζω τα παιδιά της ομάδας διαχειριστώ εδώ είναι εθελοντές. Εκτός αν πετάς μπηχτές για κάτι...

Edited by - IndustrialAngel on 22/11/2011 00:42:17

Edited by - IndustrialAngel on 22/11/2011 00:44:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 00:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
γαραντζώτης γιάννης

Χαίρομαι πάντως για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις όλα όσα είπε η αμαλία.


Εσύ αγαπητέ Γιάννη μπορεί να χαίρεσαι με τον IndustrialAngel, εγώ όμως δεν χαίρομαι διόλου μαζί σου γιατί σου έχω κάνει ένα σωρό ερωτήσεις στην προηγούμενη σελίδα του θέματος τις οποίες τις έκανες γαργαρέν. Με εννοείς ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 00:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Νομίζω επίσης πως πρέπει να υπάρξει κάποια επέμβαση στην τελευταία δημοσίευσή σου [ Απεστάλη: 21/11/2011, 19:43:58 ] γιατί αναφέρεις σ' αυτήν έναν αριθμό τηλεφώνου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 02:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
zip:
quote:
Νομίζω επίσης πως πρέπει να υπάρξει κάποια επέμβαση στην τελευταία δημοσίευσή σου [ Απεστάλη: 21/11/2011, 19:43:58 ] γιατί αναφέρεις σ' αυτήν έναν αριθμό τηλεφώνου.

Δηλαδή; Τι είδους επέμβαση;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 08:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Admin

Δηλαδή; Τι είδους επέμβαση;


Δημοσιεύει έναν αριθμό τηλ. Ξέρω 'γω ; Μήπως θα έπρεπε να σβηστεί αυτό ; Να μπουν π.χ "*" στα νούμερα ; [ για δική του προστασία δηλ. όχι τίποτ' άλλο ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Cyprus
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 10:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou1
Ρε ZIP ένας είχε μείνει εσύ που έκανε κάποιες ρωτήσεις με βάση αλλά το μάμισες ρε φίλε, πάρε τηλ η μην παίρνεις, όπως είπε και ο κοστ μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν πειράζει θα γίνουν και λάθη.
Nόμιζα ότι μπήκα σε άλλο θέμα πριν λίγο, αυτοί που θέλουν να ακινητοποιήσουν το θέμα, το κάνουν από ότι φαίνεται μια χαρά. Aν θες πάντως σου απαντάω και εγώ σε ερωτήσεις, όπως είχα πει ήμουν μέλος, αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 14:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
koukou1,

το θέμα δεν είναι αν θα πάρω ΕΓΩ τηλ, έλεος με αυτή την στενοκεφαλιά σας δηλ. Το θέμα είναι πως υπάρχει ένας αριθμός τηλ. δημοσιευμένος στις συζητήσεις. Μπορεί αυτός ο αριθμός να μην είναι καν του γαραντζώτης γιάννης, μπορεί και να είναι. Όπως και να 'χει, αυτόν τον αριθμό μπορεί κάποιος (ο οποιοσδήποτε, είτε είναι μέλος, είτε αναγνώστης, είτε κάποιος εντελώς άσχετος) να τον πάρει και να τον χρησιμοποιήσει αν θέλει κακόβουλα.

Γι' αυτό λέω, μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει μια επέμβαση ώστε να μην φαίνεται αυτός ο αριθμός, για να προστατευτεί και ο γαραντζώτης γιάννης από κάθε ενδεχόμενο ;

Στο κάτω κάτω, είναι προσωπικό δεδομένο. Μπορεί βέβαια ο ίδιος να το δημοσιεύει, εντάξει, και μπορεί αν θέλει κάποιος να το βρει το τηλ. του ρε παιδί μου, στον τηλ. κατάλογο π.χ, και πάλι εντάξει αλλά είναι λεπτό το θέμα. Άλλο να ψάχνει κάποιος σε έναν τηλ. κατάλογο να βρει ένα τηλέφωνο κι άλλο να το βρίσκει δημοσιευμένο σε ένα forum. Αυτό λέω, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο ...

Edited by - zip on 23/11/2011 15:07:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 16:43:50  Εμφάνιση Προφίλ
Ζip, γεια σου. Σου ζητώ συγνώμη, αν δεν σε κάλυψα με τις απαντήσεις μου, αλλά αυτό το διάστημα έχω μεγάλο πρόβλημα χρόνου και σκέψης. Έχουμε εκλογές στο Βιοτεχν Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης και το μυαλό μου είναι μόνο εκεί. Από Δευτέρα θα μπω για τα καλά στο θέμα και τότε θα σου απαντήσω σε όποια ερώτηση θες. Είχα και άλλο ένα πρόβλημα για την είσοδό μου στο θέμα αλλά το έλυσα.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 18:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
γαραντζώτης γιάννης

Ζip, γεια σου. Σου ζητώ συγνώμη, αν δεν σε κάλυψα με τις απαντήσεις μου, αλλά αυτό το διάστημα έχω μεγάλο πρόβλημα χρόνου και σκέψης. Έχουμε εκλογές στο Βιοτεχν Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης και το μυαλό μου είναι μόνο εκεί. Από Δευτέρα θα μπω για τα καλά στο θέμα και τότε θα σου απαντήσω σε όποια ερώτηση θες. Είχα και άλλο ένα πρόβλημα για την είσοδό μου στο θέμα αλλά το έλυσα.


Οk, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πληροφοριακά σου λέω πως έχω πάει κι εγώ δυο τρεις φορές στο παράρτημα της Ν.Α στην Λ. Στρατού. Δεν ήμουν μέλος, δεν έγινα δηλ. αλλά δυο φορές ήμουν σε κάτι συζητήσεις που 'καναν. Έχουν περάσει βέβαια 5 χρόνια από τότε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 18:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
zip τι εντυπωσεις αποκομισες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 19:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
stiv,

'ντάξει, κουβεντολόϊ κάνανε, μια "άσκηση" θυμάμαι μας έβαλαν να κάνουμε [ ψυχολογικού τύπου βέβαια ], ε, ok, δεν μπορώ να πω πως κάνανε και τίποτε τρομερό.

Την επόμενη φορά που πήγα, μια παρουσίαση θυμάμαι ήταν, αλλά εγώ δεν συμφωνούσα με τον τρόπο που γινόταν αυτή. Ήταν σε στυλ διάλεξης δηλ. ρε παιδί μου. Θεώρησα [ και εξακολουθώ αυτό ακόμη να το λέω ] πως ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάρει ένα - δυο βιβλία και να τα διαβάσει αυτά που έλεγαν. Δεν έλεγαν τίποτε νέο ας πούμε, τίποτε που να μην μπορείς να το βρεις στην υπάρχουσα βιβλιογραφία. Με κάτι διαφώνησα τέλος πάντων τότε με την εισηγήτρια, δεν θυμάμαι τώρα λεπτομέρειες, και μετά δεν ξαναπήγα.

'Ντάξει ... ούτε κρύο ούτε ζέστη. Το ψυχολογικό τεστ ήταν λίγο ύποπτο βέβαια, με την έννοια πως έτσι και απαντούσες στις ερωτήσεις [ επειδή αυτό το τεστ είναι τυποποιημένο ] αυτοί στο τέλος, νομίζω πως θα μπορούσαν να βγάλουν από τις απαντήσεις μια αρκετά καλή εικόνα για το profil σου και το ψυχολογικό σου status ας πούμε. Δηλ. τους έδινες μια "εικόνα" σου ρε παιδί μου μέσα από αυτό το τεστ. Τώρα, την χρησιμότητά του δεν την ξέρω αλλά φαντάζομαι πως κάπως θα το χρησιμοποιούσαν αυτό. Κατά τα άλλα, κανένα πρόβλημα. Τους ευχαρίστησα, τους χαιρέτησα, με χαιρέτησαν και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 19:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Ενταξει στην αρχη σε καθε τυπου οργανωσης ,στην επιφανεια της ,ειναι ολα ενταξει ,δεν σου φαινεται τιποτα το υποπτο και κατα καποιον τροπο ολα πανε καλα και η προσεγγισει απο τους υπευθυνους και τα μελη τους καλη και θερμη.

Στο μετα ειναι το θεμα, το τι παιζεται ,που αποσκοπουν στο βαθος της οργανωσης και οταν γινεσαι οργανωμενο μελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 19:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Μη το λες. Σε μια άλλη ομάδα που ήμουν [ εκεί ήμουν κανονικό μέλος ] από την αρχή ήταν όλα περίεργα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 12:43:53  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε zip, μια και γνώρισες την οργάνωση (δεν ξέρω αν έγινε επί αρχηγίας του γιάννη γαραντζωτη) και πέρασες και το ψυχολογικό τεστ, σε ερωτώ ...

Η εντύπωση που αποκόμισες, συμφωνεί με την ανατριχιαστική νοοτροπία των ατόμων που περιγράφει ο πρώην – κατά δήλωσή του – αρχηγός?

Πως θα χαρακτήριζες εσύ αυτή την οργάνωση, και ποιους σκοπούς κατά την γνώμη σου υπηρετεί, η ύπαρξη τη.
Έχεις κάποια ιδέα ?

Εννοείται πως μου απαντάς μόνο, αν έχεις την διάθεση και δεν κωλύεσαι.

Γιατί αν κατάλαβα καλά, υπάρχει διάχυτη μια τρομερή απειλή ακόμη και κατά της ζωής των μελών (ενεργών και μη) της οργάνωσης.

Για το μελλοντικό καλό τους βεβαίως (μετά θάνατον)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 12:52:51  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάννη γαραντζωτη,
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, υπήρξες επι μακρόν ενεργό μέλος της Ν.Α.
Η συμμετοχή σου στην οργάνωση υπήρξε ζηλευτή και σε ανέδειξε ως έναν απο τους τεσσερεις αρχηγούς της οργάνωσης πανελλαδικά (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου), μια θέση πολύ αξιόλογη φαντάζομαι, καρπός της δικής σου έντονης δραστηριότητας και συμβολής στην οργάνωση και στρατολόγηση νέων μελών.
Σωστά?

Ερώτηση.
Στο διάστημα της οκταετούς συμμετοχής σου στην οργάνωση άλλαξε ο ιδεολογικοπολιτικός προσανατολισμός της ?
Τα μέλη δηλαδή της οργάνωσης, κατά την διάρκεια της συμμετοχής,
“δεν ήταν οι βλάκες που αντιμετωπίζουν τους άλλους με τόση αλαζονεία, λες και είναι μυρμήγκια” και “έχουν δίκιο γιατί ανήκουν στο μέλλον, στην έκτη ή αρεία φυλή” ?
(εδώ εννοείς ναζιστική/φασιστική νοοτροπία ?)

Στο διάστημα της δικής σου δραστηριότητας – αρχικά ώς απλό ενεργό μελος, και μετά ως τοπικός αρχηγός - ο ιδεολογικοπολιτικός προσανατολισμός της οργάνωσης, δεν συνοψίζετο – όπως εσύ ο ίδιος λες – στην άποψη πως ....
“ακόμα και το να σκοτώσει κανείς μπορεί να είναι μια πράξη αγάπης, σταματώντας τη δράση ενός αδελφού που έχει παρεκκλίνει, τουλάχιστον σ΄αυτόν τον κόσμο, και γλυτώνοντας πολλούς από περισσότερα βάσανα και οδύνες”

καθώς και

“είναι περισσότερο εγκληματίας αυτός που σκοτώνει ένα μερμήγκι χωρίς λόγο, από αυτόν που σκοτώνει άλλον άνθρωπο με ένα λόγο ή ιδανικό που να δικαιολογεί την πράξη του.” ?

Απορία

Πως από ένθερμος και συνειδητά οργανωτής, καθοδηγητής, στρατολόγος νέων μελών, και υπέρμαχος αυτών των ανατριχιαστικών ιδεών, έγινες ξαφνικά πολέμιό τους?

Θεία φώτιση να υποθέσω. (ως νέος Σαούλ) ?

Μήπως όμως πρόκειται για προσωπική σου πίκρα, ως μη αναγνώριση της μακρόχρονης και “άξιας” προσφοράς σου στην οργάνωση?

Έχεις κάποια σοβαρή και λογική αιτιολόγηση αυτής της ριζικής μεταστροφής σου, που να μπορεί να με πείσει κάποιον δύσπιστο και καχύποπτο για την καθαρότητα και ανιδιοτέλεια των καταγγελιών σου.

Πληροφοριακά επιπλέον σε ρωτώ αν ξέρεις (ώς πρώην αρχηγός).

Αυτή η οργάνωση είναι πανελλαδικής εμβέλειας? (έχει δηλαδή γραφεία σε όλους τους νομούς)?

Έχει πολιτικές εξαρτήσεις και συμπάθειες / προτιμήσεις?

Από ποιον χρηματοδοτείται?

Τέλος η επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση της ιδιότητας σου ως
“Πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης”

γίνεται για να δόσεις κύρος σε αυτά που λες, ή αποτελεί τίτλο τιμής ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 14:04:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Zip
Ντάξει ... ούτε κρύο ούτε ζέστη. Το ψυχολογικό τεστ ήταν λίγο ύποπτο βέβαια, με την έννοια πως έτσι και απαντούσες στις ερωτήσεις [ επειδή αυτό το τεστ είναι τυποποιημένο ] αυτοί στο τέλος, νομίζω πως θα μπορούσαν να βγάλουν από τις απαντήσεις μια αρκετά καλή εικόνα για το profil σου και το ψυχολογικό σου status ας πούμε. Δηλ. τους έδινες μια "εικόνα" σου ρε παιδί μου μέσα από αυτό το τεστ. Τώρα, την χρησιμότητά του δεν την ξέρω αλλά φαντάζομαι πως κάπως θα το χρησιμοποιούσαν αυτό. Κατά τα άλλα, κανένα πρόβλημα. Τους ευχαρίστησα, τους χαιρέτησα, με χαιρέτησαν και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Επαληθεύω αυτό που λέει ο Ζιπ, για τα ψυχολογικά τεστ.

Μάλιστα σου δίνουν δύο τέτοια τεστ, όχι ένα. Το ένα τεστ είναι το "τεστ πυραμίδα" που σου βγάζει στο τέλος μια (ας την πούμε) πυραμίδα, που δείχνει κατα ιεραρχία τις "ανάγκες" που έχεις ως άνθρωπος, ανάλογα με το τι απάντησες.
Θυμάμαι είχα παρατηρήσει σε εκείνο το ερωτηματολόγιο, ότι είχε πολλές ερωτήσεις που ουσιαστικά έδειχναν το αν είσαι άτομο που αγαπάς την εξουσία ή όχι (υποθέτω ότι για την Νέα Ακρόπολη το να αγαπάς την εξουσία είναι καλό - όπως και το να την υπηρετείς).

Το άλλο τεστ το θυμάμαι ιδιαίτερα γιατί είχε να κάνει με το αν χρησιμοποιείς δεξί-αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου, ή μικτό (εμένα βγήκε συντριπτικά μικτό).

Η εικόνα που πήρα ήταν γενικά καλή. Αλλά υπήρχε μια λανθάνουσα αίσθηση "εξουσίας" (και ο χώρος ήταν πολύ επιβλητικός). Κάποιοι απ' τους ανθρώπους εκεί μου φαίνονταν λίγο χαμένοι. Δηλαδή ασχολούνταν ναι μεν με τα πνευματικά και έλεγαν κάποια πράγματα ωραία ας πούμε στο άκουσμα, αλλά αν τους έλεγες κάτι πιο βαθύ δεν το πολυ έπιαναν. Σαν να μη μπορούσαν δηλαδή και τόσο να μπούνε στην ουσία των πραγμάτων.
Αν και αυτό που κάποιος το βρίσκει επιφανειακό, κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί πολύ ουσιαστικό και βαθύ.

Ούτε εγώ έγινα μέλος, πήγα απλά για να δω τι κουμάσια είναι γιατί έβλεπα παντού τις αφήσες τους και αρκετός κόσμος πήγαινε στις διαλέξεις τους τις αρχικές (τις δωρεάν δηλαδή γιατί μετά σου έπιαναν κώλο).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/11/2011 14:06:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Cyprus
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 14:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou1
Παιδιά δείτε μια ενδιαφέρον σελίδα που λύνει πολλές απορίες, πιστεύω.
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=2309&postdays=0&postorder=asc&start=75&sid=c0dd43cdb0817566c1cabf6bc375f4d7

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 18:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
gianipseftis,

quote:
Βρε zip, μια και γνώρισες την οργάνωση (δεν ξέρω αν έγινε επί αρχηγίας του γιάννη γαραντζωτη) και πέρασες και το ψυχολογικό τεστ, σε ερωτώ ...

Ο γαραντζώτης γιάννης λέει πως παραιτήθηκε το 1991. Εγώ μιλάω για 5 ή 6 χρόνια από τώρα, δηλ. 2005 ή 2006, δεν θυμάμαι καλά. Συνεπώς, όταν πήγα εγώ, μάλλον είχε ήδη παραιτηθεί ο γαραντζώτης γιάννης.

Το ψυχολογικό τεστ, δεν το "πέρασα" ακριβώς. Στο τέστ έπρεπε να κλείσουμε τα μάτια μας και να φανταστούμε πως ήμασταν σε ένα δάσος και κάτι τέλος πάντων συνέβαινε εκεί. Εγώ έκλεισα μεν τα μάτια μου, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ τίποτε, συνεπώς όταν ήρθε η σειρά μου να τους πω τι έκανα στο δάσος, δεν τους είπα τίποτε. Θυμάμαι με ρώτησαν "που ήσουν ; που πήγες ;" και τους είπα "Πουθενά, εδώ ήμουν, στη θέση μου".

quote:
Η εντύπωση που αποκόμισες, συμφωνεί με την ανατριχιαστική νοοτροπία των ατόμων που περιγράφει ο πρώην – κατά δήλωσή του – αρχηγός?

Δεν τα ξέρω τα άτομα. Σου είπα, δεν ήμουν μέλος. Δυο φορές πήγα σε κάτι συζητήσεις.

quote:
Πως θα χαρακτήριζες εσύ αυτή την οργάνωση, και ποιους σκοπούς κατά την γνώμη σου υπηρετεί, η ύπαρξη τη.
Έχεις κάποια ιδέα ?

Σαν ομάδες μελέτης φιλοσοφικών κειμένων ίσως, κάπως έτσι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 19:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Επίσης, θυμάμαι πως στο τέλος αυτής της "συνεδρίας" ας πούμε, ζήτησαν από τους παρεβρισκόμενους να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο με τα στοιχεία τους : ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλ. κλπ. Εγώ θυμάμαι είχα δώσει ψεύτικα στοιχεία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 19:47:08  Εμφάνιση Προφίλ
Zip
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου
Ελπίζω να κατάλαβες τον σκοπό των ερωτήσεων μου, που δεν ήταν να ελέγξω τα λεγόμενά σου, αλλά τα ανατριχιαστικά – κατα την δική μου ηθική και φιλοσοφική προσέγγιση – που καταθέτει ο φερόμενος ώς πρώην αρχηγός της ΝΑ, υπεύθυνος μάλιστα , οργανωτής, καθοδηγητής, και στρατολόγος νέων μελών, στην δική σου – αν δεν κάνω λάθος – πόλη/νομό.(αν και αυτό δεν σχετίζεται με σένα)
Δεν πιστεύω δηλαδή (προσωπική μου εκτίμηση ) πως η οργάνωση άλλαξε φυσιογνωμία/φιλοσοφία μετά την αποχώρηση του αρχηγού.

Καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου, πως η σύντομη σχέση σου με την οργάνωση, δεν σου επέτρεψε να έχεις αυτή την εικόνα για την οργάνωση, ώστε να μπορείς να συμπεράνεις σαν πιθανά αυτά που μας περιγράφει ο πρώην αρχηγός.

Το ψυχολογικό τεστ το οποίο υποβάλουν τα νέα μέλη (όπως αυτό που ανέφερες), και με την προϋπόθεση πως θα ακολουθήσει και άλλο, παρέχει στην “εξεταστική ομάδα” στοιχεία απαραίτητα που τους βοηθούν στην ψυχολογική χειραγώγηση των νέων μελών.
Θα ήθελα να ακούσω τον γιαννη γαραντζιωτη – όταν με το καλό επιστρέψει στην συζήτηση – ποιος ή ποιοι έκαναν τις αξιολογήσεις των νέων μελών, και ποιοι καθόριζαν τους ρόλους.

Είμαι επήσεις πολύ περίεργος να ακούσω πως πέρασε στο “αντίθετο στρατόπεδο”
Αυτές οι μεταλλαγές δεν γίνονται στο “τσακ – μπαμ”

Άν αυτά που αναφέρει ο πρώην αρχηγός ισχύουν, τότε η οργάνωση αυτή είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνη για την νεολαία.
Αυτή είναι εκτίμηση δική μου.

Μην κρίνεις από τον εαυτό σου που δεν “τσίμπησες”.
Δεν έχουν όλοι οι νέοι την δική σου κρίση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 22:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
gianipseftis,

δεν ξέρω αν έχεις προσωπική εμπειρία με τον λεγόμενο "οργανωμένο εσωτερισμό" και αν γνωρίζεις εσύ ο ίδιος προσωπικά ως μέλος π.χ ομάδες και οργανώσεις τέτοιου τύπου, όμως θα ήθελα να σου πω [ και στους υπόλοιπους αναγνώστες ασφαλώς ] κάποια πράγματα που προσωπικά εγώ έχω συμπεράνει από την πολύχρονη ενασχόλησή μου μ' αυτό που ονομάζουμε "Εσωτερισμό".

Προσωπικά ήμουν μέλος για κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα μιας μικρής ομάδας εργασίας πάνω στην διδασκαλία του Γ. Γκουρτζίεφ. Ξεκινήσαμε καμιά 30αρία άτομα και είχαμε μείνει στο τέλος μονάχα 6. Αυτό βέβαια δεν έχει και τόσο σημασία γιατί η διδασκαλία αυτή είναι συγκεκριμένη και δύσκολη. Δεν περιορίζεται δηλ. μονάχα σε μελέτες, σε αναγνώσεις και σε ας πούμε διαλέξεις αλλά συμπεριλαμβάνει πολλά πράγματα, περισσότερο διαδραστικά, θα έλεγα. Τέλος πάντων, εγώ μέσα από αυτή την ομάδα έμαθα πάρα πολλά πράγματα και συνεχίζω ακόμη την "εργασία" μόνος μου.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως το κάθε άτομο όταν πλησιάζει κάποια ομάδα ή κάποια οργάνωση, το κάνει ασφαλώς για τους δικούς του λόγους. Ένας από αυτούς τους λόγους μπορεί να είναι και η περιέργεια, αυτό το "Nα δω τι κουμάσια είναι" όπως λέει ο Dr Jekyll Mr Hyde και κάποιος άλλος λόγος μπορεί να είναι λίγο πιο σοβαρός ας πούμε. Ο γαραντζώτης γιάννης στην αρχή λέει κάτι πολύ σωστό με το οποίο συμφώνησα ευθύς εξ' αρχής. Λέει :

quote:
γαραντζώτης γιάννης

Το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα πληροφόρησης αλλά ψυχολογικό. έχουμε να κάνουμε με προβληματικούς ανθρώπους, όπως ήμουν και εγώ κάποτε.


Η πλειοψήφια αυτών των ανθρώπων είναι "προβληματικοί", με την έννοια πως έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, άλλος μικρό, άλλος μεγάλο. Αυτό δεν είναι κατακριτέο ασφαλώς και σε πληροφορώ πως σε μια ψυχολογική θεραπευτική αγωγή πολλοί ψυχολόγοι προτείνουν οι ίδιοι στους ασθενείς τους την ένταξή τους σε διάφορες ομάδες, φιλοσοφικού ενδιαφέροντος, μελέτης του αρχαιοελληνικού πνεύματος κλπ. ανάλογα δηλ. της περίπτωσης και των ενδιαφερόντων του ασθενή. Αυτό συμβαίνει σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν είναι δηλ. απίθανο.

Συνεπώς, μην διακατέχεσαι από ... έτσι, κάποιον αρνητισμό γι' αυτές τις ομάδες τύπου Ν.Α.

'Ντάξει, κάποιος μπορεί να πηγαίνει εκεί για να περνάει ευχάριστα δυο - τρεις ώρες του απογεύματός του κάνοντας παρέα με τα άλλα μέλη και να μαθαίνει συνάμα και κάτι που τον ενδιαφέρει σχετικά με την φιλοσοφία κλπ. Δεν είναι κακό αυτό.

Το πράγμα αρχίζει να χαλάει, όταν το μέλος νιώθει πως πιέζεται[ με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο ] το ίδιο από την ομάδα ή την οργάνωση. Και τότε, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να απομακρυνθεί και να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

Αυτή τη στιγμή ο αγαπητός γαραντζώτης γιάννης, μπορεί να λέει πως

quote:
Το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα πληροφόρησης αλλά ψυχολογικό. έχουμε να κάνουμε με προβληματικούς ανθρώπους, όπως ήμουν και εγώ κάποτε.

δηλ. ήταν κάποτε και ο ίδιος προβληματικός άνθρωπος [ ενώ τώρα δεν είναι ], όμως εξακολουθεί να έχει πρόβλημα, με την διαφορά πως είναι ένα άλλο είδος προβλήματος που ο ίδιος δεν το αντιλαμβάνεται.

Αυτή η επιθυμία που του έχει δημιουργηθεί στο να ενημερώνει ας πούμε τον κόσμο για τα κακώς κείμενα της Ν.Α. είναι στην ουσία μια προβληματική συμπεριφορά. Αν δεν είχε κανένα πρόβλημα, δεν θα τον ενδιέφερε διόλου πια η Ν.Α., δεν θα ασχολείτο καθόλου !

quote:
γαραντζώτης γιάννης

Τον Ιούνιο του ίδιου έτους έφυγα και από μέλος της Ν.Α. και τον Οκτώβριο μετά από εντατική έρευνα στην προϊστορία της οργάνωσης, ξεκίνησα ένα αγώνα ενημέρωσης για το τι πραγματικά ήταν αυτή η οργάνωση.


Αυτός λοιπόν ο αγώνας ενημέρωσης, που ασφαλώς δεν είναι κατακριτέος, κρύβει από πίσω του ένα πρόβλημα. Ο γαραντζώτης γιάννης δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, ακόμη. Κάποια στιγμή όμως, αργά ή γρήγορα, θα το αντιληφθεί ΚΑΙ αυτό [ πως όλο αυτό δηλ. είναι ένα πρόβλημα ] και θα πάψει να ασχολείται εντελώς. Αν διαβάζει αυτές τις γραμμές ο φίλος κι αν έχει προχωρήσει λίγο βαθύτερα μέσα του, ξέρει πως έχω δίκιο.

Εμένα με ενδιαφέρει να δω, όχι τι "κακό" έκανε η Ν.Α στον γαραντζώτης γιάννης, αλλά - πρόσεξε - τι "κακό" άφησε ο γαραντζώτης γιάννης να του κάνει η Ν.Α. Γιατί καμία ομάδα και καμία οργάνωση δεν μπορεί να κάνει κάτι στον οποιονδήποτε, αν πρώτα ο οποιοσδήποτε δεν αφήσει αυτή την ομάδα ή την οργάνωση να του κάνουν ότι του κάνουν.

Συνεπώς, δεν φταίει η N.A. [ και η κάθε Ν.Α. ] για τα "δεινά" των μελών της. Τα ίδια τα μέλη φταίνε [ ως ανθρώπινες μονάδες δηλ. ] για τα "δεινά" που αφήνουν αυτές τις οργανώσεις να τους φέρουν. Δεν φταίει το τηλεοπτικό σκουπίδι που υπάρχει στην τηλεόραση, δηλ. Φταις εσύ κι εγώ που παρακολουθούμε αυτό το σκουπίδι. Συνεπώς, το να βγαίνω εγώ που παρακολουθούσα επί 8 χρόνια αυτό το σκουπίδι, το να βγαίνω τώρα και να το κατηγορώ, είναι σαν να κατηγορώ εμένα τον ίδιο.

O γαραντζώτης γιάννης θα μπορούσε να κάνει το εξής. Να βγει και να πει [ αναφερόμενος όμως στον εαυτό του, όχι στη Ν.Α. ] : "Παίδες, εγώ ήμουν 8 χρόνια στη Ν.Α, ήμουν αρχηγός της στην Θεσσαλονίκη, τώρα καταλαβαίνω τι μαλακία έκανα!" [ Εγώ, εγώ την έκανα την μαλακία, δεν φταίει η Ν.Α. Εγώ φταίω. Αυτό είναι το ειλικρινές, το ντόμπρο, το αληθές, το σωστό και το ... υγιές ]. Όταν όμως βγαίνει και κατηγορεί την Ν.Α. δηλ. κατηγορεί όχι τον τηλεθεατή του σκουπιδιού αλλά το ίδιο το σκουπίδι, αυτό σημαίνει ... problem.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 23:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
zip

Το πράγμα αρχίζει να χαλάει, όταν το μέλος νιώθει πως πιέζεται [ με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο ] το ίδιο από την ομάδα ή την οργάνωση. Και τότε, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να απομακρυνθεί και να ασχοληθεί με κάτι άλλο.


Ο τρόπος της πίεσης το πως ασκείται δηλ. αυτή, δεν έχει σημασία. 10 άτομα εγκατέλειψαν π.χ την δική μας την ομάδα γιατί δεν μπορούσαν να ήταν συνεπείς στα ραντεβού της ομάδος για λόγους οικογενειακούς ή επαγγελματικούς. Το να καλείσαι 2 ή 3 φορές την εβδομάδα να συγκεντρωθείς σε ένα μέρος που αποφασίζεται την τελευταία στιγμή, ε, δεν είναι και τόσο εύκολο, ειδικά στις μέρες μας με τις τόσες υποχρεώσεις που έχει ο καθένας μας. Συνεπώς, είναι και αυτό ενα είδος πίεσης που ασκεί η ομάδα στο μέλος. Αν μπορείς να ανταποκριθείς, ok. Αν όχι, λες "παιδιά, εγώ δεν μπορώ να έρχομαι γιατί π.χ δεν έχω που να αφήσω τα παιδιά μου", χαιρετάς και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κανένας δεν θα σου πει τίποτε. Άλλα ούτε κι εσύ θα βγεις να κατηγορήσεις την ομάδα επειδή συγκεντρωνόταν 2 ή 3 φορές την εβδομάδα σε μέρη που αποφασιζόταν την τελευταία στιγμή. Δηλ. επειδή εσύ δεν μπορείς να έρθεις, φταίει η ομάδα ; Όχι φυσικά.

Εγώ δεν νομίζω δηλ. πως τον γαραντζώτης γιάννης τον πείραξε η μη εθελοντική διάθεση των υπολοίπων μελών όταν δεν τους "διέταξε" να βοηθήσουν και περίμενε ο ίδιος να βοηθήσουν στις όποιες εργασίες από μόνοι τους.

Έπειτα, η Ν.Α. δεν προβάλλει, ούτε ασχολείται με τον εθελοντισμό. Να πω ότι ήταν π.χ η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, που κατ' εξοχήν απαρτίζεται από εθελοντές, να πω ναι, δεν έδειξαν τα παιδιά εθελοντική διάθεση, με πείραξε ρε παιδί μου αυτό. Αλλά η Ν.Α. τώρα, τι σχέση έχει με τον εθελοντισμό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 23:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Απ' όσα τέλος πάντων είδα αυτές τις δυο ή τρεις [ δεν θυμάμαι ] φορές που πήγα, συμπέρανα πως η Ν.Α. δεν ασχολείται με κάποια συγκεκριμένη διδασκαλία. Δεν διδάσκονται π.χ τα μέλη τους ρε παιδί μου Κρισναμούρτι, μόνο Κρισναμούρτι και τίποτε άλλο. Ασχολείται με πολλά φιλοσοφικά είδη, με πολλές διδασκαλίες και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εύκολο να γίνει με επιτυχία. Νομίζω αυτό είναι ένα μειονέκτημα για την ίδια την οργάνωση. Τώρα, δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τις αρχές της οργάνωσης, αυτόν τον Λιβράγκα που λένε κλπ, αλλά κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ο τρόπος αυτής της διδασκαλίας [ πιθανόν ήταν μάπα η "δασκάλα", τώρα που το σκέφτομαι ].

Θέλω να πω δηλ. την δεύτερη φορά που πήγα, υπήρχε ένα συγκεκριμένο θέμα συζήτησης. Θυμάμαι ήταν για την αύρα. Ε, η "δασκάλα" παρέδειδε μάθημα σαν να ήταν ωρομίσθιος εκπαιδευτικός υπάλληλος στο εξατάξιο Γυμνάσιο της Ψαροκώσταινας. Άνοιξε εκεί ένα βιβλίο και ουσιαστικά το διάβαζε χωρίς την παραμικρή δική της γνώμη ή άποψη ή σκέψη τέλος πάντων. Ε, ΄ντάξει, αυτό το βιβλίο μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάει σε ένα βιβλιοπωλείο, να το αγοράσει και το διαβάσει ο ίδιος. Γιατί δηλ. θα πρέπει να πάει στη Ν.Α ; Για να έχει μια κοπελίτσα να του το διαβάζει ;

Υπήρχαν βέβαια και θετικά πράγματα, όπως η βιβλιοθήκη π.χ που είχαν τα παιδιά της Ν.Α. εκεί ή το μπαράκι που 'φτιάχναν καφέ, ωραία στημένο, παρεϊστικο δηλ.

Πάντως, η άποψή μου [ από τις ελάχιστες φορές που πήγα ] σχετικά με την Ν.Α είναι : Μεταξύ μιας ομάδας ορειβασίας και μιας ομάδας της Ν.Α, προτιμώ αναμφίβολα την πρώτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Cyprus
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 00:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou1
ZIP σου βγάλω το καπέλο για κάποια από αυτά που ανέλυσε και το λέω αυτό γιατί όντος για να τα προβεί κάποιος τέτοια συμπεράσματα είναι απαραίτητο να έχει εμπλακεί σε κάποια ομάδα εσωτερισμού, ειδάλλως δεν μπορεί να τα αναλύσει.
Άγγιξες σε ένα βάθος το ζήτημα και αν μου επιτρέπεις να σου πω ότι θέαμα μας ει ναι τι είναι η Νέα Ακρόπολη, οπότε είναι φυσιολογικό να μιλάμε για το τι συναντάει κάποιος στην Νέα Ακρόπολη και όχι τι πρόβλημα έχει ο Γιάννης Γαρατζιωτης , αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για το μέρος που είναι μια πηγή πολλών στρεβλών και προβληματικών καταστάσεων.
Το ότι κάποιος που φεύγει από την Νέα Ακρόπολη και συνεχίζει να έχει προβλήματα και πως θα τα λύσει είναι ένα άλλο θέμα αρκετά ενδιαφέρον άλλα δεν είναι αυτό το θέμα μας. Ελπίζω να μη το πάρεις στραβά,
καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις ,απλά το θέμα που άγγιξες ίσως μπορούμε να το συζητήσουμε ποιο εύκολα κάποιοι που την έχουμε πατήσει,
σαφώς για όλα φταίμε πρώτα εμείς αλλά δεν ακυρώνει αυτό το ότι η Νέα Ακρόπολη είναι Πηγή προβλημάτων.
Όταν προχωράς και σκοντάφτεις σε μια πέτρα τι θα πεις, φταίω εξολοκλήρου εγώ ας τι πατήσουν όλοι για να μάθουν, θα πεις φταίω εγώ και ας πω και στους άλλους τι μου συνέβη,
μου φαίνεται υγιές αυτό και έξαλλου αν προσέξεις πόσο χρόνο καταναλώνουμε εμείς σε αυτό το θέμα σε σχέσει με την υπόλοιπη ήμερα, δεν είναι δα και τόσο πολύς, λίγα λεπτά είναι,
πριν γινόταν το μεγάλο λάθος και υπήρχε το μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα που αφιερώναμε χρόνο και χρήμα.
Τώρα δεν είναι και τόσο φανατικό που ίσως θέλουν κάποιοι να λένε.
Tώρα έχουμε οικογένεια παιδια, δουλεύουμε, έχουμε κοινωνική δράση και δημόσια Ζωή και το βραδάκι η οπότε μπορεί ο καθένας μας θα πει την γνώμη του στο esoterica όσο σκληρά θέλει και το βίωσε.
ελπίζω να μην με παρεξηγείς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 01:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ωραία και κατανοητά τα λες ζιπ. Το σίγουρο πάντως που καταλαβαίνω είναι ότι αρκετές από αυτές τις οργανώσεις θυμίζουν κάτι από Hotel California, "μπορείς να μπεις όποτε θέλεις, αλλά δεν μπορείς να φύγεις"...διότι εάν μείνεις για ένα μεγάλο διάστημα μοιραίως δένεσαι με την οργάνωση, και ειδικά κι αν προαχθείς σε κάποιο αξίωμα, τότε το δέσιμο αυτό ισχυροποιείται.

Τώρα αν για κάποιο λόγο τελικά αποφασίσει κάποιος από τους παλιούς να φύγει ή τον διώξουν τότε το "στοιχειό" της οργάνωσης τον κυνηγάει για καιρό (ο "απόστρατος" πάντα νοσταλγεί τις παλιές ημέρες...). Το να υπογράφει δηλαδή ο γαραντζώτης ακόμα και μετά από 20 χρόνια ως "πρώην αρχηγός ΝΑ" υποδηλώνει, εκτός από "μόστρα", ότι ένα μέρος του ακόμα ταυτίζεται με την εν λόγω οργάνωση, όσο κι αν την αντιπαθεί.

Ένας από τους λόγους πάντως που κάνουν κάθε οργάνωση ιεραρχίας ή εταιρία πυραμίδας αντιπαθή (από τις δεύτερες έχω και εμπειρία), είναι ότι ακριβώς επειδή τρέμουν την διαρροή αρνητικής ενέργειας και την αλυσιδωτή άποχώρηση μελών, φροντίζουν να στιγματίζουν τους αποχωρούντες (ή ακόμα και όσους σκέφτονται να αποχωρήσουν) ως αδύναμους που δεν αντέχουν την πίεση και τις ευθύνες, κάτι που ανέφερε και ο γαραντζώτης σε προηγούμενο μήνυμα.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας...υπάρχουν άνθρωποι που επιθυμούν σφόδρα να ενταχθούν σε μία ομάδα-"οικογένεια" ιεραρχικής δομής, με την προοπτική μάλιστα να αποκτήσουν αξιώματα και τίτλους, αρεσκόμενοι στην ιδέα του ότι "πρέπει να μάθεις να υποτάσσεσαι ώστε να μάθεις και να διοικείς"...όσοι όμως απεχθάνονται κάθε είδους ιεραρχία και απεχθάνονται να δέχονται ή να δίνουν "εντολές" τότε δεν είναι για αυτές τις εταιρίες ούτε οι εταιρίες είναι για αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 06:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
kost,

quote:
Το σίγουρο πάντως που καταλαβαίνω είναι ότι αρκετές από αυτές τις οργανώσεις θυμίζουν κάτι από Hotel California, "μπορείς να μπεις όποτε θέλεις, αλλά δεν μπορείς να φύγεις"...διότι εάν μείνεις για ένα μεγάλο διάστημα μοιραίως δένεσαι με την οργάνωση, και ειδικά κι αν προαχθείς σε κάποιο αξίωμα, τότε το δέσιμο αυτό ισχυροποιείται.

Ναι, αν η οργάνωση αυτή έχει ιεραρχία, τότε ναι, συμβαίνει αυτό που λες και είναι σαφώς πιο δύσκολο να αποχωρήσεις λόγω της ανάληψης ίσως κάποιων καθηκόντων που συνοδεύουν αυτό το αξίωμα. Όταν όμως είσαι απλό μέλος, δεν έχεις καμιά δέσμευση. Εγώ τουλάχιστον δύο οργανώσεις που ξέρω από προσωπική εμπειρία δηλ. δεν σου απαγορεύουν να φύγεις όποτε εσύ το θελήσεις.

Το θέμα είναι ότι το μέλος, επειδή όπως είπαμε πρόκειτε για προβληματικό άνθρωπο [ με κάποιο μικρό ή μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα δηλ. ] δεν έχει την δύναμη να φύγει. Πολλές φορές αντιλαμβάνεται πως πρέπει να φύγει από την οργάνωση, αλλά του λείπουν ψυχικά αποθέματα ικανά ώστε να τον κάνουν να εγκαταλήψει την οργάνωση. Αυτό το πράγμα [ αυτή την αδυναμία δηλ. του κάθε μέλους ] την γνωρίζουν όσοι είναι ψηλά στην ιεραρχία της κάθε οργάνωσης και την εκμεταλλεύονται κατά το δοκούν.

quote:
Το να υπογράφει δηλαδή ο γαραντζώτης ακόμα και μετά από 20 χρόνια ως "πρώην αρχηγός ΝΑ" υποδηλώνει, εκτός από "μόστρα", ότι ένα μέρος του ακόμα ταυτίζεται με την εν λόγω οργάνωση, όσο κι αν την αντιπαθεί.

Εγώ γι' αυτό στην αρχή του είπα πως δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει αυτό. Μπορούσε ας πούμε να πει : "Παιδιά γεια σας, είμαι ο τάδε και ήμουν αρχηγός της Ν.Α της θεσσαλονίκης για 8 χρόνια. Επειδή εγώ την "πάτησα" με αυτήν την οργάνωση, θα σας πω δυο πράγματα κι αν θέλετε τα πιστεύετε, αν δεν θέλετε, με γεια σας με χαρά σας". Ένα απλό πράγμα δηλ. ανθρώπινο, αληθινό. Τώρα, το να έρχεται και να υπογράφει κατ' αυτόν τον τρόπο, το να λέει με στόμφο "εγώ κάνω αγώνα ενημέρωσης κατά της Ν.Α.", το να χαρακτηρίζει "βλάκες" όσους βρίσκονται σε μια τέτοια οργάνωση, ε, κάτι άλλο δείχνει. 'Ντάξει, μπορεί να γινόμαστε και καχύποπτοι τώρα ... αλλά, τι να πω ;

quote:
Από εκεί και πέρα είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας...υπάρχουν άνθρωποι που επιθυμούν σφόδρα να ενταχθούν σε μία ομάδα-"οικογένεια" ιεραρχικής δομής, με την προοπτική μάλιστα να αποκτήσουν αξιώματα και τίτλους, αρεσκόμενοι στην ιδέα του ότι "πρέπει να μάθεις να υποτάσσεσαι ώστε να μάθεις και να διοικείς"...όσοι όμως απεχθάνονται κάθε είδους ιεραρχία και απεχθάνονται να δέχονται ή να δίνουν "εντολές" τότε δεν είναι για αυτές τις εταιρίες ούτε οι εταιρίες είναι για αυτούς.

Συμφωνώ. Είναι και θέμα του να αρέσει σε κάποιον να βρίσκεται μέσα σε μια ομάδα, να ανοίκει κάπου δηλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 06:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
koukou1,

quote:
Άγγιξες σε ένα βάθος το ζήτημα και αν μου επιτρέπεις να σου πω ότι θέαμα μας ει ναι τι είναι η Νέα Ακρόπολη, οπότε είναι φυσιολογικό να μιλάμε για το τι συναντάει κάποιος στην Νέα Ακρόπολη και όχι τι πρόβλημα έχει ο Γιάννης Γαρατζιωτης , αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για το μέρος που είναι μια πηγή πολλών στρεβλών και προβληματικών καταστάσεων.

Το ότι κάποιος που φεύγει από την Νέα Ακρόπολη και συνεχίζει να έχει προβλήματα και πως θα τα λύσει είναι ένα άλλο θέμα αρκετά ενδιαφέρον άλλα δεν είναι αυτό το θέμα μας.


Συμφωνώ. Μια παρατήρηση απλώς έκανα koukou1.

quote:
Όταν προχωράς και σκοντάφτεις σε μια πέτρα τι θα πεις, φταίω εξολοκλήρου εγώ ας τι πατήσουν όλοι για να μάθουν, θα πεις φταίω εγώ και ας πω και στους άλλους τι μου συνέβη, [...]

Χμμ ... όταν προχωράς και σκοντάφτεις σε μία πέτρα, θα πεις "Ωπ, σκόνταψα! Εγώ φταίω που δεν είδα την πέτρα, αλλά ας πάρω την πέτρα παραπέρα, ας την απομακρύνω από τον δρόμο καλού - κακού, μήπως και κάποιος δεν την δει και σκοντάψει κι αυτός όπως σκόνταψα εγώ". Καταλαβαίνεις τι λέω ; Δεν θα βγεις να πεις "Προσέξτε! Σε εκείνον τον δρόμο υπάρχει μια πολύ μεγάλη και απαίσια πέτρα!" [ Θα την έχεις ΗΔΗ απομακρύνει εσύ που σκόνταψες ! ] Αφού υπάρχει και εσύ σκόνταψες πάνω της, ε, γιατί δεν την μάζεψες παραπέρα ; Γιατί δεν την απομάκρυνες απ' τον δρόμο ; Αν το έκαναν όλοι αυτό, αν όλοι μάζευαν δηλ. τις πέτρες που σκόνταψαν απ' τους δρόμους, τώρα η δρόμοι θα ήταν πεντακάθαροι φίλε/η [ δεν ξέρω ] και δεν θα μας απασχολούσε καμιά Ν.Α. και καμιά πέτρα. Με εννοείς ;

quote:
[...]μου φαίνεται υγιές αυτό και έξαλλου αν προσέξεις πόσο χρόνο καταναλώνουμε εμείς σε αυτό το θέμα σε σχέσει με την υπόλοιπη ήμερα, δεν είναι δα και τόσο πολύς, λίγα λεπτά είναι,[...]

'Ντάξει, κουβέντα κάνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy