ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 11:55:48  Εμφάνιση Προφίλ
Μα βρε Αμαλία, αφού βλέπεις το σύστημα που έχουν αμφότεροι.
Πετάνε μια παπαριά και όποιον πάρει ο χάρος!
Για να βρισκόσαστε αμυνόμενοι - απολογούμενοι... Μην τσιμπάτε...
Τι περιμένεις να σου απαντήσει;

Μερσί και πάλι Παντελή!
Και στα οικονομικά την ίδια δομή με την επικρατούσα έχει η ΝΑ.
Αλλη μια "σύμπτωση"...

Edited by - Αίολος on 09/12/2011 12:01:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 14:45:28  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου Αίολε

quote:

ίδια δομή με την επικρατούσα έχει η ΝΑ


Με ποια επικρατούσα εννοείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 16:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema
quote:

Όταν οι καταστάσεις της ζωής, ο Θεός, η μοίρα ή τέλος πάντων, πες το όπως θέλεις, σε φέρουν σε ένα μέρος, το μόνο πρέπων, τουλάχιστον για μένα, είναι… ακόμα και αν οι συνθήκες είναι άκρως αντίξοες για να υποστηρίξεις τις αρχές σου και όλα όσα πιστεύεις σαν δίκαια και σωστά, ακόμα και αν όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι αντίθετοι με εσένα, εσύ να κρατήσεις τη θέση σου, μη παραδίδοντας ποτέ τα όπλα, μέχρι να έλθει η στιγμή που οι συνθήκες θα γίνουν πιο ευνοϊκές για σένα και το έργο σου.
Μέχρι τότε…δεν έχεις παρά, με όλο σου το είναι, ακόμα και με τη σιωπή σου να είσαι σαν την άμμο στα μάτια όλων αυτών που δεν μπορούν να ανεχτούν την παρουσία σου, μόνο και μόνο επειδή, είσαι φορέας διαφορετικών ιδεών.

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης



- κυριε του εαυτου σου κατ' αρχας ,
- και πρωην αρχηγε σε καποια ''Ακρη της πολης της θεσσαλονικης'' ,
- αν θελεις ,
- αν θελεις λεω ,
- να λογαριασουμε μαζι ,
- για την Αναγκη του Αλληλονοιασμου μεταξυ των ανθρωπων των κοινωνιων
- και την Ισοκρισια μεταξυ Τους ως Αρχη Τους ,
- ΑΝΤΙ να παραδερνομαστε σε ιδεολογιστικους συστηματισμους και εγωκεντρικες εξαρσεις , νομιζοντας Πολλα για Μας ...
- πες με κατα που μερια ειναι η συναγωγη σας ,
- και πες με , αμα ειμαι ευπροσδεκτος ...

- με τον τροπο μου και κατα το δυνατον κατανοητα ,
- μιλαω και για αρκετους ακομη ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ESOTERICA ,
- για καποιους Οχι Κενοψυχους δηλαδη , αλλα Δισταζοντες και Αναποφασιστους ακομη , ΣΤΟ ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΙΔΕΟΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ...
- με τον τροπο μου λεω , πως ειναι ωρα για να κοινοκαταλαβουμε ανεξαιρετα ,
- πως Αυτο που Μας αναλογει τους κοινωνικα ενσυνειδητους , ειναι η κοινωνια που αποτελουμε ,
- χωρις να εξαιρουμε Εμας Ασυνειδητα 'η Ανοητα 'η ...

- δεν ξεχωριζουνε αραγε ακομη ,
- το περιττο , το αναιτιο και ανουσιο , το υπερβολικο , το παραταιρο και παραλογο και το αχρειαστο και εκτος χρονου πραγματικου ;
- δεν ειναι Αλλο το να νοιαζεσαι , και Αλλο το να εισαι άνοιαστος ;
- δεν γινεται ακομη αντιληπτο ,
- πως με καθε τροπο απομακρυνομαστε και ξεμακραινουμε απο 'Μας ;
- δεν ειναι ωρα και αιτια-αναγκη για να αρχιζουμε να αλλαζουμε τις νοοτροπιες Μας , για κοινο μας καλο , κι' Εσυ κι' εγω ... ;;;

- τα Θεμελια της συνυπαρξης ανθρωπου και ανθρωπου , αναγκαιοτερα των Ακροπολεων των ανθρωπων ειναι κατα καιρους ...
- με τα Ενστικτα του ανθρωπου να αναμετριεσαι σαν ανθρωπος , και να τα εμπιστευεσαι περισσοτερο κατα τι , απο οσο θελεις εσυ να εμπιστευεσαι Εσενα , για Οτι Οτι ...

- την συγνωμη απο ολους οσους ΓΙΑ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥΣ 'μπηκα' με τον ευτυχως οχι και τοσο τυποενοχλητικο και με δηθεν ευγενιες ΚΑΙ προσκωμους τροπο μου , για να πω πως για το θεμα εδω , ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ , ΟΠΩΣ ,
- ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ...
- ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ ΚΑΤΑΓΗΣ ...
- ΔΙΕΡΧΟΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ...

- ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ;
- ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΝΑ , ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΑΚΟΜΗ , ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ;

- πιστευω πως στ' αληθεια καπου διακρινεις την αναγκη να αλλαξουμε 'η να αποκαταστησουμε την ως τα Τωρα νοοτροπια Μας ...
- Ολοι ...
- κι' Εγω ...
- κι' ΕΣΥ ... ... ...

-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 17:31:24  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σου φίλε noema

Τι θέλεις να πεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:10:49  Εμφάνιση Προφίλ
Noema, γεια σου.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και γι αυτό σου λέω πως, για σένα που καταλαβαίνεις την ολέθρια κατάστασή μας, που πνίγεσαι από την επικίνδυνη βλακεία που υπάρχει γύρω μας και που ο λόγος σου θρυμματίζεται πάνω στον τοίχο της χαζομάρας και της αδιαφορίας των συναισθηματικά παχύδερμων που όταν τους φτύνεις, νομίζουν ότι βρέχει...
δεν έχω παρά να σου πω να κάνεις υπομονή μέχρι ο νόμος της φύσης εκφραστεί πάνω σε όλους αυτούς, τους ψυχικά νεκρούς και ηθικά αδιάφορους


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:18:19  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάννη Γαρατζώτη, έχεις διαβάσει τι γράφεται για σένα και γενικά τι έχει γραφτεί στις πρώτες σελίδες του θέματος πριν από αρκετά χρόνια;


Για παράδειγμα ο Admin δημοσιεύει απάντηση του Γεώργιου Πλάνα (πρόεδρος του σωματείου)ο οποίος λέει ότι σου έχει κάνει μήνυση και ότι είσαι παλαιοημερολογίτης κτλ κτλ

Απεστάλη: 27/02/2004, 15:49:42
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3351


Ποια ήταν η έκβαση της μήνυσης;

Επίσης κάποια πράγματα που γράφονται τα επιβεβαιώνει η συζήτηση που διεξάγεται τώρα. Για την ακρίβεια, κάποιοι έλεγαν για μιλιταρισμό (μέλος zezmberg στην ίδια σελίδα) και τώρα ο παντελής1 το επιβεβαιώνει μιλώντας για πολεμικές τέχνες κλπ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:18:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ας επιστρέψουμε όμως και λίγο στο θέμα μας.
Αν παρατηρήσει κανείς τις ιδεολογίες που έχουν αποτελέσει κίνδυνο για την κοινωνία, θα διαπιστώσει πως έχουν κοινά χαρακτηριστικά.

Πρόκειται όλες για κλειστά φονταμεταλιστικά δόγματα που δεν μπορούν να συνυπάρξουν με άλλα συστήματα πεποιθήσεων, καθώς οι οπαδοί τους απορρίπτουν τη διαφορετικότητα και απαιτούν να έχουν τα χέρια τους ελεύθερα για να επιβάλλουν το τέλειο σύστημά τους.
Γι αυτούς, ο κόσμος όπως είναι πρέπει να ισοπεδωθεί, ώστε να ανοίξει ο δρόμος για το ανόθευτο επινόημά τους. Έτσι λοιπόν, θα τους δείτε, να προετοιμάζουν το έδαφος μιλώντας για ένα νέο μεσαίωνα, για τους κύκλους της ιστορίας, για καταστροφές από την μεταπτωτική κίνηση του άξονα της γης, για κατακλυσμούς, για πυρκαγιές και τόσα άλλα καταστροφικά φαινόμενα και αυτό γιατί το μόνο που έχουν στο μυαλό και τις καρδιές τους είναι η λαχτάρα για μια «λευκή σελίδα», η οποία μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσω κάποιου τέτοιου είδους καταστροφής.

Τέτοιες λογικές είναι που δίνουν τις δικαιολογίες για να προετοιμαστούν οι οπαδοί τους για την «αναπόφευκτη βία» που θα επακολουθήσει...

Συνήθως όταν μεγαλώνουν και βρίσκουν πολλούς οπαδούς αυτές οι ιδεολογίες οργανώνονται σε θρησκείες και φυλετικά συστήματα ιδεών που απαιτούν να αφανίσουν ολόκληρους λαούς και πολιτισμούς προκειμένου να εκπληρωθούν τα εξαγνισμένα οράματά τους για τον κόσμο.

Σήμερα μπορεί να παρουσιάζονται με όποιο απαλό προσωπείο κρίνουν πως θα βρουν ανταπόκριση από τον πολύ κόσμο, αύριο όμως μοιραία και αναπόφευκτα θα καταλήξουν στη βία.

Προσοχή λοιπόν, όταν σας μιλούν για τις βιβλικές φαντασιώσεις τους, άλλα έχουν στο μυαλό τους.

Αν τους ζήσετε από κοντά θα δείτε να συσσωρεύουν κονσέρβες, εργαλεία και όπλα ώστε να είναι προετοιμασμένοι για την μεγάλη καταστροφή που θα τους δώσει την δυνατότητα να ζήσουν την μεσσιανική αποστολή τους.

Το χειρότερο όμως, αυτό που δεν φαίνεται , είναι πως συσσωρεύουν και ιδέες , γιατί όταν ξεσπάσει μια κρίση από οποιοδήποτε είδος καταστροφής, αποτελεί ζήτημα καθοριστικής σημασίας η ακαριαία δράση, η γρήγορη και αμετάκλητη επιβολή αλλαγών, πριν η συγκλονισμένη κοινωνία διολισθήσει πάλι στην τυραννία του στάτους κβο.

Όταν μιλάω για καταστροφές, θα πρέπει να συμπεριλάβω και τις οικονομικές καταστροφές, όπως αυτή που περνάει τώρα η χώρα μας και η οποία έχει σοκάρει ψυχολογικά και έχει διώξει το χαμόγελο από εκατομμύρια συνέλληνες.
Το μεγαλύτερο κακό είναι η απώλεια της ελπίδας για ένα καλύτερο αύριο.
Αυτή δυστυχώς είναι η ψυχολογική κατάσταση που θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν όλες οι καταστροφικές, για την προσωπικότητα του ανθρώπου, ιδεολογίες διαβλέποντας την δημιουργία, ένεκα της κρίσης, μιας λευκής σελίδας , εύφορο έδαφος για την επανεγγραφή των δικών τους καταστροφολάγνων ιδεών.
Προσοχή λοιπόν, αρχομένου ενός κακού μύρια έπονται.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:21:58  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel , γεια σου. Τα γνωρίζω όλα αυτά και θα σας μεταφέρω τον σχολιασμό μου, λίγο αργότερα.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:24:00  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώην αρχηγέ της ΝΑ,
Αν και η είσοδος σου στο φόρουμ έγινε, για να μας αποκαλύψεις την επικινδυνότητα της οργάνωσης , μέχρι τώρα δεν το έχεις κάνει, πέραν από κάποιες ακαθόριστες καταγγελίες για την ΝΑ, και υπονοούμενα για την σχέση της ΝΑ με τους διαχειριστές και υπεύθυνους του φόρουμ “εσωτερικά”.

Δεν θα μπορέσεις να δικαιολογιθείς ισχυριζόμενος πως σε εμπόδισαν να μιλήσεις, και μήτε πως κανείς δεν σε ρώτησε για θέματα που σχετίζονται με την ΝΑ.
Σε έχω ρωτήσει επανειλημμένα να αποκαλύψεις και να μου περιγράψεις το ιδεολογικό στίγμα της οργάνωσης, την δομή της , το τρόπο που γίνεται η εγγραφή μελών και κυρίως πως επιτυγχάνεται ό “εγκλωβισμός” ανυποψίαστων νεαρών ατόμων – και εδώ είναι που εμπλέκεται η επικινδυνότητα της οργάνωσης και ο ας πούμε ο προσιλιτισμός στη φασιστική ιδεολογία.

Μέχρι στιγμής δεν έχεις απαντήσει στο ελάχιστο, των ερωτήσεων που σου υπέβαλα.

Άρχισα να υποψιάζομαι πως τελικά, φοβάσαι - ακόμη και αυτή την στιγμή - να μιλήσεις συγκεκριμένα για την ΝΑ και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από την εξής αναφορά σου, σε ισχυρούς “μπαρμπάδες” σου.

quote:
Αυτή τη στιγμή, που μιλάμε, υπάρχουν αρκετοί έγκριτοι δημοσιογράφοι, προσωπικοί φίλοι μου, πλέον, οι οποίοι έχουν στα χέρια τους πάρα πολλά στοιχεία και φωτογραφίες ώστε, αν χρειαστεί, να είναι ικανοί να αναδείξουν το όλο θέμα. Έχει επίσης δημιουργηθεί ένα άτυπο δίκτυο ανθρώπων, σε όλη την Ελλάδα, που είναι σε διαρκή ετοιμότητα, περιμένοντας κάποια λάθος κίνηση της οργάνωσης.

Ταυτόχρονα όμως μου περνά από το μυαλό πως δεν απάντησες, γιατί διαισθάνθηκες από την αρχή που θα το πάω, μια και από την πρώτη στιγμή σε ρώτησα τους λόγους της “μετάλλαξή” σου

Καταλαβαίνεις και αναλογίζεσαι την μεγάλη δική σου προσωπική ευθύνη, όντας όχι απλά μέλος για αρκετά χρόνια της ΝΑ, αλλά αρχηγός της, σε μια μεγάλη θα έλεγα περιοχή ευθύνης και επιρροής της?
Καταλαβαίνεις πως, αν όλες αυτές οι “επικίνδυνες” νοοτροπίες, φιλοσοφίες, συμπεριφορές, καθώς και η στρατολόγηση και προσηλυτισμός (πλύση εγκεφάλου) νέων μελών, είναι πρακτικές της ΝΑ, βαρύνουν κατά κύριο λόγο εσένα τον ίδιο, ως “χρισμένο αρχηγό”, ένα τίτλο που κατέκτησες με τον υπέρμετρο ζήλο, πίστη, και εφαρμογή των κανόνων και νοοτροπιών της οργάνωση, που τώρα όψιμα καταγγέλεις?

Σε είχα ρωτήσει από την αρχή, πως ξαφνικά από “Σαούλ” έγινες “Παύλος”

Είδες κάποιο όραμα?
Πέρασες νύχτα κάτω από “συκιά” ?
Άλλαξες μετά από κάποιο σοβαρό τραυματισμό του κρανίου σου σε τροχαίο?

Έφυγες ή σε απομάκρυναν?
Μήπως υπάρχουν ιδιοτελείς οικονομικοί λόγοι?

Μπορείς τέλος πάντων να δικαιολογήσεις επαρκώς τους λόγους, αυτής της μεγάλης σου μετάλλαξης?
Φίλε μου, δεν αλλάζουν έτσι ξαφνικά και τόσο ριζικά, οι άνθρωποι .

Υ.Γ
Καταλαβαίνω πως οι ερωτήσεις μου, δημιουργούν δυσφορία σε κάποιους και γίνεται προσπάθεια φίμωσης μου, με γνωστούς και παρωχημένους τρόπους.


___________________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω έμμεσης προσβολής
στοχεύουσας βάναυσα κατά του ψυχισμού και λόγω προσπάθειας
δημιουργίας εμπρηστικού κλίματος στη συζήτηση

10/12/2011
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:26:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θεωρούμε όμως οπωσδήποτε πως θα ήταν σαφώς το καλύτερο, να συμμετείχε και η "άλλη πλευρά" στη Συζήτηση, είτε "επίσημα", είτε μέσω ατομικών ανεξάρτητων συμμετοχών μελών της Ν.Ακρόπολης ή και με τις δύο μορφές, σε μία ελεύθερη διαλογική εξέταση θεμάτων τόσο θεωρητικής, όσο και πρακτικής/ανθρώπινης φύσης.

Εγώ έχω την αίσθηση πως υπάρχουν ήδη, αρκετά μέλη της ΝΑ – ενεργά – , που παρακολουθούν αυτή την συζήτηση.
Είναι επιλογή τους να μην θέλουν να πάρουν θέση για ευνόητους λόγους, ελπίζοντας πως η βαρύτητα της συζήτησης, θα μετατεθεί στην αξιοπιστία των ατόμων που κάνουν τις καταγγελίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 18:41:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το να μιλήσει κανείς π.χ. για τις εσωτερικές ομάδες και τον εσωτερισμό γενικώς, ή οτιδήποτε ανάλογο, είναι διαφορετικό απο το να μιλήσει για μια συγκεκριμένη οργάνωση που λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα, πράγμα που αφορά συγκεκριμένους ανθρώπους που πολύ πιθανόν να έχουν αφιερώσει κομμάτι της ψυχής τους, τον χρόνο τους, την ενέργειά τους σ' αυτό και να το αγαπούν.

Κουβεντιάζουμε – αν κατάλαβα καλά – για την ΝΑ, που πρόκειται, όπως διαπιστώνω, για μια παγκόσμια φασιστική, νεοναζιστική οργάνωση , και όχι για μια θρησκευτική αίρεση, όπως κάποιοι επιχειρούν να την παρουσιάσουν, και μήτε κάποιο σωματείο

Η ίδια η ΝΑ αυτοπροσδιορίζεται διεθνώς σαν φασιστική / νεοναζιστική οργάνωση

______________________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω συκοφαντικής δυσφήμισης
και παραπλανητικής - αστήρικτης αναφοράς, στοχεύουσας να
δημιουργήσει αρνητικές εντυπώσεις στους αναγνώστες για σύνολα ανθρώπων

10/12/2011
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 19:33:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου Αίολε

quote:

ίδια δομή με την επικρατούσα έχει η ΝΑ


Με ποια επικρατούσα εννοείς;


...θρησκεία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 21:34:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γαρατζώτης γιάννης
Προσοχή λοιπόν, όταν σας μιλούν για τις βιβλικές φαντασιώσεις τους, άλλα έχουν στο μυαλό τους.

Αν τους ζήσετε από κοντά θα δείτε να συσσωρεύουν κονσέρβες, εργαλεία και όπλα ώστε να είναι προετοιμασμένοι για την μεγάλη καταστροφή που θα τους δώσει την δυνατότητα να ζήσουν την μεσσιανική αποστολή τους.


Αγαπητέ γαρατζωτη ,για αυτά θα θέλαμε να ακούσουμε λεπτομέρειες και σχέδια της ΝΑ,ώστε άν και όταν συμβούν οι μεγάλες καταστροφές,να ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε απο ομάδες φανατσισμένων "σωτήρων",ώστε παράλληλα με τα μέτρα για την επιβίωση των οικογενειών μας,να λάβουμε και παραπλήσια για την προστασία μας απο τέτοιους "οπαδούς"!!

Σε γενικές γραμμές όλοι γνωρίζουμε τις "φαντασίες" των διάφορων οργανώσεων και οι πιο έξυπνοι απο μας,απέχουμε παντελώς απο αυτές.Δεν έχει νόημα η παράθεση εκ μέρους σου της φιλολογικής παρουσίασης,της επικινδυνότητας των οργανώσεων,όσο έχει η παράθεση του σκοτεινού τρόπου λειτουργίας τους.

Κάτι που θα γνωρίζεις άριστα εκ των έσω,καθ΄ότι συνέβαλες κι εσυ στο παρελθόν στην στελέχωση της οργάνωσης,είτε με πειθώ,είτε με δέλεαρ,είτε με διάφορους άλλους μη αποδεκτούς τρόπους.

Αυτές τις λεπτομέρειες ουσίας,σου ζητάμε και οχι φιλοσοφικές προσεγγίσεις!!

Αν μπορείς,τα ώτα μας και τα όμματά μας στην διάθεσή σου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 22:03:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ελα βρε Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
Τι με πέρασες; Με το "ωθήσει" εννοούσα αν κάτι σου είχε τραβήξει την προσοχή, αν το είδες κάπου και σ' άρεσε η περίληψη του εξωφύλου, από περιέργεια, κλπ.
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις κάνεις ότι θες.
Δεν εννοούσα ότι κάποιος σε "ανάγκασε" να το διαβάσεις.
Η απορία μου πηγάζει στον χαρακτήρα που μας έχει δείξει εδώ ο Τέως.
Τίποτε από αυτά που λέει εδώ, δεν θα με προϊδέαζε για κάποια αξιόλογη συγγραφή, ώστε να διαθέσω χρόνο να την διαβάσω.
Γι' αυτό απορώ.
Βέβαια, ενδεχομένως να μην μας δείχνει αυτό που είχες πιθανόν γνωρίσει, διαβάσει, ή ακούσει, κάτι το οποίο σε κέντρισε να διαβάσεις βιβλίο του Τέως.
Ελπίζω να είμαι σαφής.

Ρε ο Γαραντζιώτης δεν είναι κανας αξιόλογος συγγραφέας. αλλά το θέμα εδώ είναι η ΝΑ και όχι ο Γαραντζιώτης. Πάντως γράφει αλήθειες! Δεν γράφει ψέματα. Γράφει πράγματα με τα οποία δεν συμφωνώ. Και γράφει και διάφορα που εμένα μου φαίνονται αμπελοφιλοσοφίες. Τι σχέση έχει αυτό όμως. Αυτό που εγώ προσπαθώ να πω είναι ότι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ.

quote:
Ούτως ή άλλως, με μια τόσο έκδηλη προβληματικότητα δεν έχουμε κανέναν σκοπό να θορυβηθούμε υπέρ του δέοντος, αλλά έτσι, από περιέργεια, πες μας ΑΝΘΡΩΠΕ μου: πώς ακριβώς τον εννοείς αυτόν τον προσηλυτισμό;
Ανυπομονούμε να διαβάσουμε, προς τι προσηλυτίζουμε!

Το νόημα σαυτά που λέω δεν το σχολιάζετε. Θες να παίξουμε με τις λέξεις; Έγραψα ουσιαστικά ότι όπως εγώ "παραπλανώ" (όπως με κατηγορείτε έτσι εσείς "προσηλυτίζετε" ;) Να το κάνουμε αντίθετα. Προσπάθησε εσύ να αποδείξεις πως εγώ παραπλανώ και εγώ θα σου αντικρούω τα επιχειρήματα. Μπορώ να το κάνω επάπειρον. "Έκδηλη προβληματικότητα" λες (ότι κιαν εννοείς μαυτό). Προσπαθείς να μου "την πεις"; Προσπαθείς να "με μειώσεις"; "Σίγουρα πάντως αδιόρθωτος συνομωσιολόγος και υβριστής" λες. Έχω κάνει και εγώ διαχειρηστής σε φόρουμ και ποτέ δεν χρησιμοποίησα επίθετα για κάποιο μέλος (πέρα από την πλάκα). Κατά τάλλα εγώ είμαι κουκουλοφόρος Αν θες να παίξουμε μιας και είσαι κ κορίτσι να πάμε για καφέ και θα παίζω μαζί σου όλη μέρα αν είσαι κ χαριτωμένη. Αλλά εγώ δεν άρχισα να γράφω εδώ για να παίξω με παιδάκια. Ακόμη θάθελα να μου πεις ποιος "δεν με αφήνει να δρω ανεξέλεγκτα". Γιατί εγώ νόμιζα ότι μπορώ να δρω όπως θέλω και το πολύ πολύ μπορείτε να με διαγράψετε από το φόρουμ και να λέω ότι θέλω αλλού . Αλλά έχει έρθει η ώρα για σοβαρότητα! Θεωρώ πως πιθανότατα υπάρχουν εδώ μέσα μέλη της ΝΑ που μπορεί έστω και ασυνείδητα χρησιμοποιούνται για προσηλυτισμό από αυτούς που τα κατευθύνουν !!! Δεν είναι κακό... ούτε συνομοσία ούτε συκοφαντία είναι απλά η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Όσων αφορά την ανωνυμία μου (για την οποία με κατηγορείς) από το e-mail μου και μόνο μπορείς να δεις το όνομά μου. Δεν χρειάζεται να το δημοσιοπιούμε και φάτσα κάρτα στο κάθε φόρουμ όπου όλοι κυκλοφορούν με ψευδόνυμα ;) Για πες μας το δικό σου τώρα... Ο Διαχειριστής πρέπει προτίστος να γνωρίζουμε ποιος είναι αν υπάρξει κάποιο θέμα γιατί αυτός κουβαλάει ευθύνες. Τα μέλη είναι λογικό να είναι ανώνυμα. Για πες μας κιόλας αν είσαι μέλος της ΝΑ...; Να ξέρουμε τι πρεσβέβει ο Διαχειριστής της συζήτησης. Για να σηκώσουν το χέρι τους όσοι συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση κ είναι μέλη της ΝΑ !!! γιατί αυτό είναι το θέμα της συζήτησης εδώ νομίζω... η πραγματικότητα σχετικά με την ΝΑ κ όχι τι είναι ο καθένας (όχι φυσικά ότι έχω κάτι να κρύψω. Εγώ έχω αποδείξει προ-πολλού αν είμαι "προβληματικός" ή όχι στη κοινωνία. Να σου στείλω κ το βιογραφικό μου αν θες)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 22:34:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που εγώ προσπαθώ να πω είναι ότι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ.
Εντάξει, δεν είναι. Το χωνέψαμε και χεστήκαμε στο τέλος τέλος.
Τι θέλει εδώ τότε, αφού για την ΝΑ παπαρολογεί και όλες τις πληροφορίες μας τις έδωσε ο Παντελής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 23:43:08  Εμφάνιση Προφίλ
Γυρνώντας πίσω, στις σελίδες του παρόντος θέματος , μπορούμε να διαβάσουμε…

27/02/2004, 15:42:49
________________________________________
Admin…Τελικά οι εντυπώσεις μας για πιθανή καταφατική απάντηση της Νέας Ακρόπολης σχετικά με την πρότασή μας επιβεβαιώθηκαν!
Ο Φορέας αυτός αποδέχεται την πρόταση/πρόκλησή μας για να συμμετάσχει στις Συζητήσεις μας με τον τρόπο μίας, "δυναμικού τύπου", Συνέντευξης. Μας παρακάλεσαν να κοινοποιήσουμε στα Μέλη των Forums δύο κείμενα που μας έστειλαν. Το κάνουμε λοιπόν στη συνέχεια.
Απομένει τώρα να καταρτίσουμε έναν λειτουργικό τρόπο για να γίνει αυτό... Κάποιες ιδέες ήδη υπάρχουν, ελπίζω πως θα καταλήξουμε μέσα στις επόμενες ημέρες στην τελική μορφή.


Μηνύματα Απεστάλη: 27/02/2004, 15:49:42
________________________________________
"Γεια σας,
Οι συζητήσεις σας, απ’όσο παρακολούθησα, είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και έχετε θέσει κάποια ερωτήματα που θα ήθελα να απαντήσω. Προεδρεύω στο Διοικητικό Συμβούλιο του Σωματείου «Νέα Ακρόπολη» για το οποίο κάνετε λόγο στις τελευταίες σας συζητήσεις.
Το πρώτο που θα ήθελα να διευκρινίσω είναι ότι οι απόψεις που παρουσιάστηκαν στις εκπομπές του κου Χαρδαβέλα του Σαβ. 14 Φεβρ. «Χωρίς Μοντάζ ΙΙ» και της Τρ. 17 Φεβρ. «Αθέατος Κόσμος» είναι εντελώς ψευδείς και παραπλανητικές για τη Νέα Ακρόπολη. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό στα τηλεοπτικά κανάλια και επανειλημμένως έχουμε διευκρινίσει τις θέσεις μας, χωρίς να βρούμε το δίκιο μας στα media, που ως γνωστόν είναι «κανίβαλοι» της τηλεθέασης.
Γι’αυτό άλλωστε αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την δικαστική οδό και να κάνουμε αγωγή στα συγκεκριμένα άτομα που επι σχεδόν 13 χρόνια καλλιεργούν την φημολογία και την παραπληροφόρηση εις βάρος μας. Η «σταυροφορία» τους εναντίον μας υπακούει καθαρά σε προσωπικά κίνητρα εκδίκησης για πιθανές δικές τους αποτυχίες στον χώρο της φιλοσοφικής αναζήτησης.
Ο κος Γαραντζώτης, απέδειξε επανειλημμένως με τις απόψεις του, ότι είναι ένας φανατικός χριστιανός παλαιοημερολογίτης ο οποίος εναντιώνεται σε κάθε εσωτερική αναζήτηση και σε κάθε ελεύθερη διακίνηση ιδεών που δεν ταιριάζουν με την ιδεολογία του. Παλιά, όταν ήταν στην Νέα Ακρόπολη δεν ήταν έτσι… τι έγινε και μετά παραλόγισε… μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί «ακόμα και στην καλύτερη οικογένεια»… και δεν είναι ασυνήθιστο στην ιστορία το γεγονός τέτοιων μεταστροφών.
Εν πάση περιπτώσει, και για του λόγου το αληθές, σας παραθέτουμε πληροφοριακά το απαντητικό γράμμα που στείλαμε στον κο Χαρδαβέλα σχετικά με την εκπομπή του, του Σαβ. 14 Φεβρ.
Το δεύτερο που θέλω να διευκρινίσω, παρακινούμενος από κάποια πράγματα που διάβασα εδώ, είναι ότι, η Νέα Ακρόπολη έχει απλώς μία σχέση αμοιβαίας συνεργασίας με το Esoterica.gr που συνίσταται βασικά στην ανταλλαγή άρθρων και προβολής, όπως άλλωστε διατηρεί και με πολλούς άλλους φορείς και ομάδες. Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη. Πάντως, έτσι όπως σήμερα είναι ο κόσμος, κάνετε και εσείς τη δουλειά σας όσο καλύτερα μπορείτε, και αυτό είναι σίγουρα κάτι αξιόλογο. Άλλωστε εάν ενώνονται δύο ή περισσότερα «φώτα», ρίχνουν περισσότερο φως στην σκοτεινιά που βασιλεύει.
Το Δ.Σ. του Σωματείου μας συζήτησε την πρόταση που μας έγινε από τους υπεύθυνους του τόπου σας, τους οποίους και ευχαριστούμε, για να δώσουμε μία δικτυακή συνέντευξη πάνω στις ερωτήσεις των μελών σας και συμφώνησε σε αυτό.

Ο Πρόεδρος του Σωματείου «Νέα Ακρόπολη»
Γεώργιος Α. Πλάνας"

Ήλθε η ώρα να σχολιάσω την δυναμικού τύπου συνέντευξη ( ? ) του Καθηγητή (όπως τον προσφωνούν προς τα έξω τα μέλη της ΝΑ ) Γ.Πλάνα , για τις εκπομπές του Χαρδαβέλα στους <<κανίβαλους>> της τηλεθέασης, όπως αποκαλεί τους δημοσιογραφικούς σταθμούς.
Στις εκπομπές αυτές κλήθηκαν να παρουσιάσουν τις θέσεις τους ( οι της ΝΑ ), αλλά δεν παρευρέθηκαν λες και δεν θα τους δινόταν η ευκαιρία να παρουσιάσουν τις "αλήθειες" τους.
Που, στις εκπομπές του Χαρδαβέλα που όπως όλοι γνωρίζουμε δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός και ο καθένας έχει την ευκαιρία ακόμα και να πλατιάσει, ακόμα και να βγει από το θέμα.
Ο λόγος που δεν παρευρέθηκαν, όπως μας λέει είναι επειδή «επανειλημμένως έχουμε διευκρινίσει τις θέσεις μας, χωρίς να βρούμε το δίκιο στα media».
Μα αγαπητοί μου, αυτά δεν είναι δικαστήρια, αλλά απλώς κανάλια-δρόμοι για να παρουσιαστούν όλες οι απόψεις στους τηλεθεατές και αυτοί αφού γνωρίσουν να κρίνουν.
Τα μέσα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο παρά η σύγχρονη εκδοχή των αρχαίων αγορών , στις οποίες έλαμψαν με τη δράση τους, όλοι οι αρχαίοι φιλόσοφοι.
Λίγο πιο κάτω ο Κος Πλάνας προσπαθεί να μας πει γιατί έκαναν αγωγή (αλήθεια, γιατί δεν έκαναν μήνυση?) σε μένα, στο πρώην μέλος, στη δημοσιογράφο, στον ντετέκτιβ και στον τηλεοπτικό σταθμό Alpha, για τους οποίους όπως μας λέει στην επόμενη πρόταση, ισχύει πως... «η σταυροφορία τους εναντίον μας υπακούει καθαρά σε προσωπικά κίνητρα εκδίκησης για πιθανές δικές τους αποτυχίες στο χώρο της φιλοσοφικής αναζήτησης».
Δηλαδή, θέλει να μας πει πως ο σταθμός, η δημοσιογράφος και ο ντετέκτιβ, είπαν ότι είπαν εξ αιτίας των φιλοσοφικών τους αποτυχιών. Θα μας τρελάνει τελικά ο άνθρωπος?
Μήπως επειδή είναι όλη μέρα κλεισμένος μέσα στα τείχη του "γκέτο" τους, πιστεύει πως όλοι ζουν με τον ίδιο τρόπο?
Αν δεν είναι έτσι, ας μας δείξει τα ένσημα από την τίμια εργασία του και τότε ναι, θα παραδεχτώ πως έχει κάποια πιθανότητα να έχει επαφή με την πραγματική ζωή.
Σύμφωνα με τα γραφόμενα του Γ.Πλάνα και το σημείο στο οποίο ισχυρίζεται πως επί 13 χρόνια καλλιεργώ τη φημολογία και την παραπληροφόρηση εις βάρος τους.
Γιατί άραγε μέχρι τώρα, ποτέ δεν ανέφεραν κάποιο συγκεκριμένο ψέμα μου?
Μήπως από διακριτικότητα? ή μήπως επειδή βαθειά μέσα τους, αν και με κατηγορούν, ξέρουν όλοι τους, πως τίποτα απ όσα έχω πει δεν είναι ψέματα!
Αντίθετα μάλιστα, από την πλευρά τους , προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, κατέφυγαν στο ψέμα. Είναι βλέπετε ο πιο εύκολος δρόμος. Αυτός ακριβώς που ακολουθούν όλοι οι επικίνδυνοι βλάκες για τους οποίους μίλησα πιο πριν στο θέμα.
Έτσι λοιπόν σε τηλεοπτική εκπομπή με την Έλλη Στάη ο ίδιος ο Κος Πλάνας ( ο οποίος είχε χάσει και τα αυγά και τα πασχάλια, όπως λέει ο θυμόσοφος λαός ) ισχυρίστηκε πως με διώξανε επειδή καταχράστηκα χρήματα.
Λίγο πιο πριν βέβαια είχε πει πως έκανα πολύ μεγάλες δωρεές και πως ο ίδιος μου έλεγε να μη τις κάνω.(sic!)
Λίγο αντιφατικά δεν ακούγονται?
Στην αγωγή βέβαια που μου έκαναν, γράφουν πως έφυγα για ιδεολογικούς λόγους και πως δεν καταλαβαίνουν γιατί άρχισα να τους επιτίθεμαι.
Σ αυτά που σχολιάζω τώρα γράφει... «τι έγινε και μετά παραλόγισε...μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε».
Αν βέβαια αληθεύει το ότι με διώξανε γιατί καταχράστηκα χρήματα (αν και δεν ήμουν ταμίας της οργάνωσης), τότε θα ήξερε πολύ καλά γιατί "παραλόγισα" και δεν θα έκανε εικασίες.
Μέχρι τώρα, από πλευράς μου δεν ανέφερα τίποτα από τις βρωμιές τους και αυτό επειδή δεν με ενδιαφέρει να κτυπήσω κανένα προσωπικά (εξ άλλου όλους τους θεωρώ σαν θύματα), αλλά μόνο να σχολιάσω τις "διδασκαλίες" της οργάνωσης καθώς επίσης και τον τρόπο λειτουργίας της, που δεν είναι ξεκομμένος από το πολιτικό μοντέλο που ακολουθούν αλλά αποκρύπτουν επιμελώς από τον έξω κόσμο.
Αυτό βέβαια το τελευταίο είναι ολοφάνερο ακόμα και από τη στάση μου σε αυτό το "θέμα".
Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Λέει επίσης πως... «ο Κος Γαραντζώτης απέδειξε επανειλημμένως με τις απόψεις του, ότι είναι ένας φανατικός χριστιανός παλαιοημερολογίτης».
Δηλαδή Κε Πλάνα όταν εσύ μιλούσες για βουδισμό ήσουν ένας φανατικός βουδιστής?
όταν μιλούσες για τον Πλάτωνα ήσουν νεοπλατωνικός?
ή μήπως όταν μας μιλούσες για τον Κρίσνα , ήσουν ινδουιστής?
Μήπως θυμάσαι στη Μπακαβάτ Γκιτα, τα λόγια του Κρίσνα που μας δίδασκες... «Με οποιοδήποτε τρόπο προσφεύγουν σ Εμένα οι άνθρωποι, με τον ίδιο τρόπο εκπληρώνω τις επιθυμίες τους. Με όλους τους τρόπους, τον δικό μου δρόμο οι άνθρωποι ακολουθούν»
Τι έγινε, γιατί τόση απαξίωση λοιπόν, προς τον Χριστιανικό τρόπο?
Γιατί δεν αντέχεις κάποιον που στην εσωτερική του αναζήτηση χρησιμοποιεί διδασκαλίες του Χριστιανισμού?
Το ίδιο δεν κάνεις και εσύ με τόσες άλλες διδασκαλίες , άλλων θρησκειών ?
Αν , κάποιος χρησιμοποιεί διδασκαλίες που διδάσκονται στη Ν.Α. , είναι αυτό αρκετό για να τους πεις Ακροπολιτανούς?
Όχι βέβαια!
Απαιτείς και πολλά άλλα...όπως το να πληρώνει τις μηνιαίες του, να παρακολουθεί τα μαθήματα και να εργάζεται σε μια γραμματεία.
Αν τώρα κάποιος χρησιμοποιεί τις διδασκαλίες του Χριστιανισμού, είναι δυνατό (με την ίδια πάντα λογική) να τον αποκαλείς «φανατικό χριστιανό παλαιοημερολογίτη»?
Δεν νομίζεις πως χρειάζονται και πολλά άλλα, όπως το να έχει "πνευματικό", να νηστεύει, να εξομολογείτε, να κοινωνεί...
Τα γνωρίζεις αυτά για μένα?
Όχι βέβαια!!!
Τι θα έλεγες για μια μηνυσούλα για συκοφαντική δυσφήμιση?
Θα σου άρεσε να σε τρέξω λίγο ?
Το σημαντικό όμως είναι άλλο!
Το ότι χρησιμοποιείς τη λογική όπως σε βολεύει...
Πρόσεχε γιατί αυτό είναι το κύριο χαρακτηριστικό κάθε επικίνδυνου βλάκα φασίστα!
Θα πούμε γι αυτό περισσότερα πάρα κάτω.
Για να τελειώνω με τον Κο Πλάνα, τον Πρόεδρο του σωματείου <<Νέα Ακρόπολη>> (τι απέγινε άραγε ο "εθνικός Αρχηγός της Ελλάδας", ο Βασιλιάς μας) και την απάντησή του για τις εκπομπές του Χαρδαβέλα, θέλω να προσέξουμε και κάτι τελευταίο.
Λέει μεταξύ άλλων ο Κος Πλάνας...<<καταλαβαίνουμε ότι τα ενδειαφέροντα του Esoterika.gr παραπέμπουν περισσότερο στο χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στη βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη>>
Τι λες άνθρωπέ μου?
Τον έβγαλες άχρηστο τον Επίκτητο!!!
Αυτός δεν ήταν που έλεγε...<<πάντα λοιπόν να ξέρεις ότι είναι αρκετό το να είσαι φιλόσοφος.Άν όμως θέλεις όχι μόνο να είσαι, αλλά και να φαίνεσαι φιλόσοφος, πρέπει να φαίνεσαι φιλόσοφος στον εαυτό σου, και αυτό αρκεί>>
Απ ότι φαίνεται για τον Κο Πλάνα δεν αρκεί!
Μόνο αν είσαι στο λούκι της Ν.Α. μπορείς να κάνεις «βαθιά φιλοσοφική έρευνα»...χα! χα! χα!
Αν, αγαπητέ μου, βγεις από το γκέτο που είσαι κλεισμένος, τότε μπορεί ,ίσως, να μάθεις πως πολλοί από αυτούς που πολύ υποτιμητικά αποκαλείς "χριστιανούς", έχουν πολύ πιο μεγάλη ανεκτικότητα από εσένα.
Έτσι μη παραξενευτείς, αν ακούσεις να λεν... «το που δεν βρίσκεται μια εκκλησία, είναι αρκετά φανερό. Το που όμως βρίσκεται, κανείς δεν ξέρει. Έτσι μπορεί να δεις ένα τσαγκαράκο που όλη μέρα βαράει με το σφυρί, σκυμμένος στο πάγκο του, και αυτός, από μέσα του, όλη μέρα διαρκώς να προσεύχεται. Να μια εκκλησία».
Μπορείς άραγε να αντιληφθείς το βάθος της φιλοσοφίας αυτών των λόγων? ή το μόνο που μπορείς να αντιληφθείς είναι μια πνευματικότητα της Δύναμης? αν είναι ποτέ δυνατόν να υπάρχει μια τέτοια πνευματικότητα...

Αξίζει, πιστεύω, να σας μεταφέρω και την δημοσίευση του… Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA" , που εμφανίζεται λίγο πιο κάτω από την « δυναμικού τύπου συνέντευξη» του Κ.Πλάνα…

«Greece
2200 Μηνύματα Απεστάλη: 28/02/2004, 02:29:12
________________________________________
Θα ήθελα να σημειώσω κάποιες παρατηρήσεις στο κείμενο που μας παρατέθηκε από τον κύριο Πλάνα.
quote:
________________________________________
Ο κος Γαραντζώτης, απέδειξε επανειλημμένως με τις απόψεις του, ότι είναι ένας φανατικός χριστιανός παλαιοημερολογίτης ο οποίος εναντιώνεται σε κάθε εσωτερική αναζήτηση και σε κάθε ελεύθερη διακίνηση ιδεών που δεν ταιριάζουν με την ιδεολογία του. Παλιά, όταν ήταν στην Νέα Ακρόπολη δεν ήταν έτσι… τι έγινε και μετά παραλόγισε… μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί «ακόμα και στην καλύτερη οικογένεια»… και δεν είναι ασυνήθιστο στην ιστορία το γεγονός τέτοιων μεταστροφών.
________________________________________
Δε μπορεί δηλαδή κάποιος να αλλάξει πορεία στον τρόπο και στο μέσο που θα ήθελε, για να συνεχίσει την αναζήτηση ;
quote:
________________________________________
Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη.
________________________________________
Αυτή την παράγραφο θα ήθελα να την προσέξουμε ιδιαίτερα !
Ο καθένας από εμάς τους επιφανειακούς εσωτεριστές, που ασχολείται με το esoterica.gr ή με κάποια ομάδα ή με την ίδια του την οντότητα.
Ίσως αν ανήκαμε στην Ν.Α. να είχαμε εντρυφήσει στις βαθιές φιλοσοφικές αξίες που η ίδια εκπροσωπεί.
Αυτό δεν εννοεί το παραπάνω απόσπασμα ή κάνω λάθος ;»

Έτσι έχουν τα πράγματα… επιφανειακοί εσωτεριστές του esoterica.gr , σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του πρώην Εθνικού Αρχηγού της Ελλάδας της ΝΑ.


πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


_______________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω υπονοούμενου λόγου που φέρει έμμεσους προσβλητικούς
χαρακτηρισμούς που βάλλονται επί του προσωπικού

10/12/2011
_______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 00:33:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ας συνεχίσουμε όμως, λίγο ακόμα στις ιδέες της ΝΑ, γύρο από το καυτό θέμα της εξουσίας και της οργάνωσης του κόσμου.

« η εξουσία δεν πρέρχεται απο την λαική γνώμη, αλλά απο την κρίση. Και η κρίση είναι η ορθή γνώση της συνείδησης της φύσης. Έτσι λοιπόν, η εξουσία προέρχεται απο τη φύση, η δύναμη της εξουσίας ανήκει σ΄όποιον γνωρίζει...»
Λιβράγκα .Σπόροι φωτός 1989

Το ερώτημα είναι...ποιός κρίνει ποιός είναι αυτός που '''γνωρίζει'', αλλιώς ο κάθε τρελός εξουσιομανής θα κοιτάει πως θα αρπάξει την "ύναμη της εξουσίας" που θεωρεί πως του ανήκει.


«ένα έθνος είναι ένα ζωντανό ον.Κομματιασμένο σε κομμάτια (κόμματα) ανταγωνιστικά, είναι μονάχα ένα πτώμα που σε λίγο θα βρωμίσει.»
Λιβράγκα.Σπόροι φωτός 1989


Όσοι γνωρίζουν ιστορία, γνωρίζουν πως η ιδέα του έθνους δεν υπήρχε πριν απο τον 18ο αιώνα. Από την Βικιπαίδεια μαθαίνουμε οτι... «Γεννέθλιο γεγονός της σύγχρονης περί έθνους ιδέας αποτελεί, κατά την επικρατούσα άποψη, η Γαλλική επανάσταση, η οποία απετέλεσε ώριμο καρπό του Διαφωτισμού»
Την ιδέα αυτή εισήγαγε ο διαφωτισμός.
Πως λοιπόν γεννήθηκαν τα"ζωντανά αυτά όντα", μήπως με παρθενογέννεση? ΟΧΙ! φίλοι μου, το έθνος δεν αποτελεί οντότητα, όπως υποστηρίζει η ΝΑ.
Το έθνος δεν έχει προσωπικό εγώ, δεν είναι υποκείμενο με δική του προσωπική συνείδηση, αλλά σχέση μεταξύ ανεπανάληπτων προσωπικοτήτων.

«για να φτιάξουμε ένα Νέο Κόσμο πρέπει να ενώσουμε εθνότητες, να ενώσουμε ανθρώπους, να ενώσουμε ελπίδες»
Λιβράγκα. Σπόροι φωτός 1989

μετά δηλ. από την θυσία των προσωπικοτήτων για να φτιάξουν ένα "έθνος"-ζωντανό ον, θα έλθει η σειρά της θυσίας του έθνους για το καλό του "Νέου Κόσμου"


«είναι αναγκαίο να θυσιαστούμε ατομικά υπέρ του ομαδικού, για να μπορεί κάποτε όλος ο κόσμος να φτάσει σ΄ένα ανώτερο επίπεδο»
Λιβράγκα. Σπόροι φωτός 1989

σας θυμίζουν τίποτα αυτά τα λόγια?


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 00:58:31  Εμφάνιση Προφίλ
ανοίξτε , αν θέλετε την ΕΤ1 και δείτε "τα παιδιά του Σουίνγκ" που παίζει τώρα.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 03:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Απ' ότι φαίνεται ΑΝΘΡΩΠΕ,
με το μήνυμά σου [Απεστάλη: 09/12/2011, 22:03:09] "είπες" και τον "τελευταίο σου λόγο".
Τι λόγος ήταν αυτός;
Η απάντηση είναι εμφανής σε ολόκληρο το περιεχόμενο του μηνύματός σου, του απαυγάσματος κακοήθειας, απρέπειας και αγένειας, στο οποίο προβαίνεις ακόμα και σε σεξιστικά υπονοούμενα και της ίδιας φύσεως προσπάθειες χειραγώγησης.

Σε ρώτησα στην προηγούμενη σελίδα (Απεστάλη: 09/12/2011, 01:08:11) να μας εξηγήσεις σχετικά με τη συκοφαντική δυσφήμιση που έκανες εναντίον μας και συγκεκριμένα, την αναφορά σου περί προσηλυτισμού και του άρθρου 13 που με θρασυδειλία χρησιμοποίησες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Εκτός από το γεγονός ότι δεν απάντησες, προσπάθησες να στρέψεις αυτά που σου έγραψα εναντίον μας και εναντίον μου ειδικότερα.

Όπως ίσως θα κατάλαβες, ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται. Ο παρών χώρος δεν μπορεί να ανεχτεί τέτοιου είδους συμμετοχές.


Κρίμα που θα σε χάσουμε πάντως από τη συντροφιά μας.
Κάτσε τώρα παρέα με τον τεράστιο ανδρισμό σου και δράσε όσο θέλεις ανεξέλεγκτα (εκτός του παρόντος forum).
Αυτό, δεν έχουμε καμία διάθεση να μην στο επιτρέψουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 04:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gianipseftis
επέστρεψες στη συζήτηση μετά από την διήμερη απενεργοποίηση του λογαριασμού σου και εκτός από το πνεύμα "εκδικητικότητας" που (όπως φαίνεται από τα διάφορα υπονοούμενα και προσπάθειες δημιουργίας εντυπώσεων) διαπνέει τα γραφόμενά σου, προβαίνεις σε καταφανείς συκοφαντίες κατά ομάδων ανθρώπων και επίσης προσπαθείς να δημιουργήσεις εμπρηστικό κλίμα εξαπολύωντας έμμεσες προσβολές (εναντίον του Γ. Γαραντζώτη). Για τις συκοφαντίες και τις έμμεσες προσβολές έχει γίνει ήδη επέμβαση στα μηνύματά σου.

Πάντως, σχετικά με την επέμβαση που έγινε στο μήνυμά σου (Απεστάλη 09/12/2011, 18:41:13: "Η ίδια η ΝΑ αυτοπροσδιορίζεται διεθνώς σαν φασιστική / νεοναζιστική οργάνωση") απορίας άξιο είναι το εξής:

γνωρίζεις μήπως κάποιους χώρους όπου μπορεί κανείς να συμμετάσχει δημοσιεύοντας οτιδήποτε τόσο πρόδηλα συκοφαντικό εναντίον ανθρώπων και συλλογικοτήτων χωρίς καμία απολύτως στήριξη των δηλώσεών του; Το παραπάνω, ξεπερνάει όπως το αντιλαμβανόμαστε, διάφορων ειδών όρια, τουλάχιστον (και αυτό είναι το σημαντικότερο) ηθικής.
Εάν πάντως γνωρίζεις κάποιον τέτοιον χώρο, καλό θα ήταν να περιοριστείς εκεί και εάν θέλεις να συμμετέχεις στα forums του esoterica, καλύτερα θα ήταν να προτιμήσεις σοβαρές και αξιοπρεπείς τοποθετήσεις - συνένοχοι σε συκοφάντες δεν σκοπεύουμε πάντως να γίνουμε!


Πριν την χρονική (για μια βδομάδα) απενεργοποίηση του λογαριασμού σου, που θα είναι και η τελική χρονική (ή προειδοποιητική) απενεργοποίηση, σου δίνουμε τη δυνατότητα να τοποθετηθείς και να δώσεις εξηγήσεις επί των παραπάνω αν θέλεις, στο παρόν θέμα και μόνο, παρότι φοβόμαστε ότι και πάλι θα χρησιμοποιηθεί η δυνατότητα αυτή εναντίον μας, δηλαδή προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

Ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί την Κυριακή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 08:04:21  Εμφάνιση Προφίλ

Είναι απορίας άξιο, η λογική με την οποία γίνονται οι διάφορες παρεμβάσεις στις δημοσιεύσεις, από τους υπαλλήλους των ιδιοκτητών του φόρουμ.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, όταν δηλαδή η παρέμβαση γίνεται στις δικές μου δημοσιεύσεις, το πρόβλημα, ξεφεύγει του μέτρου.
Έχουμε την παρέμβαση, ενός που κυκλοφορεί με καλυμμένα τα προσωπικά του στοιχεία , στη δημιουργία ενός που…μιλώντας επώνυμα παίρνει ολόκληρη την ευθύνη των λόγων του.
Ακόμη και λίαν προσβλητικά να ήταν τα σχόλιά μου, θα έπρεπε να ισχύει ότι και στον έντυπο τύπο, πχ στις εφημερίδες, στις οποίες ο εκδότης αποποιείται των ευθυνών για ότι περιέχουν τα ενυπόγραφα άρθρα του εντύπου. Παραμένει όμως υπόλογος για οτιδήποτε μεμπτό περιέχουν ή τα ανώνυμα άρθρα ή αυτά που έχουν ψευδώνυμο.
Κατ αυτόν τον τρόπο, όταν δηλ είναι φανερά τα προσωπικά στοιχεία του γράφοντος, τα μόνα αρμόδια όργανα για να επιληφθούν του θέματος, είναι κατ αποκλειστικότητα τα ελληνικά Δικαστήρια και κανείς άλλος.

Το ότι … Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω υπονοούμενου λόγου που φέρει έμμεσους προσβλητικούς
χαρακτηρισμούς που βάλλονται επί του προσωπικού,χωρίς να γίνει καμία λογική αιτιολόγηση, με φέρνει στη δυσάρεστη θέση, να υποστηρίξω τα γραφόμενά μου, αν και όπως πιστεύω, τα έγραψα κατόπιν ώριμης σκέψης και αναλογιζόμενος τις ευθύνες που απορρέουν από αυτά.

Έτσι λοιπόν, σας λέω πως…θεωρώ πολύ πιο προσβλητικό αυτό που καταλογίζω στον Κ. Πλάνα γράφοντας… «Το ότι χρησιμοποιείς τη λογική όπως σε βολεύει...» παρά αυτό για το οποίο έγινε η επέμβαση.

Ας εξετάσουμε όμως, ποιος είναι ο “προσβλητικός χαρακτηρισμός”.
Μάθετε λοιπόν πως… ακόμα και βλάκα ( δηλ άνθρωπο χαμηλής ευφυΐας ) αν αποκαλέσεις κάποιον, δεν αποτελεί βρισιά, σύμφωνα με το νομικό μας σύστημα, αλλά έκφραση γνώμης.
Αν όμως του πεις…ρε βλάκα, τότε είναι λίαν προσβλητικό διότι αποτελεί προσπάθεια μείωσης της προσωπικότητάς του.
Τα πράγματα, όπως καταλαβαίνετε, είναι πολύ λεπτά και απαιτούν μεγάλο βαθμό διάκρισης.
Πως όμως να αποκτηθεί, αυτή , η μεγαλύτερη αρετή του ανθρώπου, όταν… το ίδιο πρόσωπο που…φέρει στο ακέραιο την ευθύνη, από τον θεσμικό του ρόλο, πχ να αποτρέπει στους “συνομιλούντες” να βρίζουν , να ειρωνεύονται και να προσβάλουν ο ένας τον άλλο, πέφτει, επανειλημμένα, σε αυτά τα ατοπήματα…

Όσο τώρα για τη λέξη …φασίστας, δεν αποτελεί παρά τον χαρακτηρισμό κάποιου που πρεσβεύει, συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα, όπως πχ είναι και ο κομμουνισμός. Εξ άλλου, εγώ προσωπικά, την εποχή που ήμουν στη ΝΑ και που δεν γνώριζα τι είναι ο φασισμός, άκουσα από το στόμα του εν λόγω κυρίου να λέει γι αυτούς που λένε πως η ΝΑ είναι φασιστική οργάνωση, πως… στην ουσία, αν και αυτοί το λένε με προσβλητικό τρόπο, λένε το σωστό, γιατί αυτός δεν είναι παρά και ο πρώτος φασίστας. Αυτός δηλ που “κάνει” τα πράγματα. Επισυνάπτοντας μάλιστα, την κατά μία εκδοχή, προέλευση του όρου από την ίδια λατινική ρίζα, από την οποία προέρχεται και η λέξη factory, που σημαίνει… εργοστάσιο, δηλ μέρος όπου κάνουν πράγματα.

Συνεχίζοντας την δικαιολόγηση μου, θέλω να πω πως, ούτε βλάκα τον αποκαλώ, αλλά του λέω πως πρέπει να προσέχει, για να μη πέσει σε αυτό που χαρακτηρίζει κάθε επικίνδυνο βλάκα, κάθε ένα, δηλαδή, που ακυρώνει την ευφυΐα του λόγω των συναισθημάτων του. Είναι δηλ σαν να τον προειδοποιώ… πρόσεχε!...την τρύπα που έχει μπροστά σου, μη πέσεις μέσα.
Αυτά τα λίγα, επί της διαδικασίας της λειτουργίας του φόρουμ και ελπίζω να μη χρειαστεί να επανέλθω.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 08:38:52  Εμφάνιση Προφίλ
Amalia, λες.. «επίσης προσπαθείς να δημιουργήσεις εμπρηστικό κλίμα εξαπολύωντας έμμεσες προσβολές (εναντίον του Γ. Γαραντζώτη)».

Σχετικά με αυτή σου την παρατήρηση, θέλω να σου πω πως… εγώ προσωπικά, δεν θέλω κανενός είδους υποστήριξη, είτε από εσένα, είτε από οποιονδήποτε άλλο από τους τους υπαλλήλους των ιδιοκτητών, ακόμα και αν με προσβάλλουν βάναυσα ή ακόμα και αν με συκοφαντούν ή λένε ειρωνικά λόγια ή υπονοούμενα.
Δεν ισχύει το ίδιο βέβαια και για τους διαχειριστές και τους συντονιστές του φόρουμ, οι οποίοι έχοντας την εξουσία ( από ποιον την πήραν, άραγε ) οφείλουν να λειτουργούν περισσότερο σαν θεσμικοί και λιγότερο σαν συμμετέχοντες στη συνομιλία.
Πρέπει να αντιληφθείτε πως… όσα συμβαίνουν μέσα σε ένα φόρουμ π.χ., δεν είναι ξεκομμένα από όλα όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα μας. Αν η ποιότητα της δημοκρατίας υστερεί μέσα σε ένα φόρουμ, αυτό είναι επακόλουθο του ότι η διαχωριστική γραμμή μεταξύ νόμιμου και παράνομου έχει καταστεί ασαφής, αν δεν έχει και καταργηθεί εντελώς σε ορισμένες περιπτώσεις.
Δυστυχώς, για πολλούς, η ανάγκη εφαρμογής του νόμου δεν θεωρείτε απόλυτη.
Η ευκολία με την οποία παρανομεί ένας πρόεδρος ή ανέχεται την παρανομία ενός μέλους της της συνδιοίκησής του, που εκμεταλλευόμενο τη θέση του και εξαιτίας της πολιτικής του ασχετοσύνης φέρεται ασεβώς προς τα άλλα μέλη , είναι ανάλογη με την απόλυτη φυσικότητα με την οποία παρανομεί ένας Υπουργός, ένας Νομάρχης, ένας Δήμαρχος.
Με άλλα λόγια , οι πολιτικά βάρβαροι, με τις πράξεις τους σχετικοποιούν την ισχύ αυτού που είναι νόμιμο.
Οι νόμοι ,γι αυτούς, πρέπει να βρίσκονται στην εφεδρεία και να τους εφαρμόζουν κατά περίπτωση, λογαριάζοντας τις εκάστοτε σκοπιμότητες και το κοινωνικοπολιτικό κλίμα.
Πόσο σοβαρά όμως, μπορεί να πάρει κανείς αυτούς τους πολιτικά βάρβαρους που θεωρούν πως η εφαρμογή των νόμων είναι θέμα πολιτικής απόφασης?
Οι νόμοι πρέπει να είναι στη διάθεση αυτών που ασκούν εξουσία, δηλ. των δυνατότερων, ή στη διάθεση αυτών που αναζητούν ένα πιο δημοκρατικό και αξιοκρατικό σύστημα διοίκησης?
Δυστυχώς στη πράξη παρατηρείτε μια κοινή πολιτική κουλτούρα την οποία συμμερίζεται ο άρχων με τον αρχόμενο, με αποτέλεσμα η ίδια η δημοκρατία να αυτοϋπονομεύεται και τελικά να αυτοαναιρείται .
Όλη αυτή η πραγματικότητα δημιουργεί ένα πολιτικό πολιτισμό που νομιμοποιεί (υποτίθεται) ορισμένες ενέργειες. Έτσι παράνομες ενέργειες θεωρούνται νόμιμες από τους διαμορφωτές κοινής γνώμης και γίνονται ανεκτές ή ακόμα χειρότερα και αγαπητές. Η υψηλοβάθμων αυτή υπεράσπιση της παρανομίας λησμονεί ότι ο νόμος προστατεύει τα δικαιώματα τα οποία έχει ο αρχόμενος, από τις έκνομες διαθέσεις που έχει ο κατά περίπτωση ισχυρός και ισχυρός εν προκειμένω είναι αυτός που ενεργεί με βία είτε ατομικά είτε συλλογικά. Όποιος δηλ. χρησιμοποιεί τη δύναμη που του δίνει ο τίτλος του για να παρανομήσει χωρίς να τιμωρηθεί.
Όλη αυτή η πολιτική βαρβαρότητα είναι η μόνη υπεύθυνη για την βαθειά κρίση που διανύει η χώρα μας.
Κάθε κρίση για να εμφανιστεί πρέπει να αποδομηθεί ένα ολόκληρο σύστημα μέσα στο οποίο, μία κοινωνία λειτουργούσε και η αποδόμηση αυτή έχει να κάνει και με την αντίληψη που έχουν να κάνουν οι άνθρωποι για την κοινωνία, την εργασία, την σχέση των ανθρώπων στον δημόσιο χώρο, στα διάφορα φόρα, με άλλα λόγια για την αντίληψη που έχουμε για την καθημερινότητά μας και την κοινωνία μας.
Αυτό στην Ελλάδα φαίνεται πως συνέβη αρκετό καιρό πριν επέλθει η κρίση.
Έτσι λοιπόν, για να ξεπεραστεί η κρίση, θα πρέπει να κτυπηθούν τα βαθύτερα αίτιά της, οι ρίζες της και όχι μόνο με πρόσκαιρα μέτρα να την ξεπεράσουμε προσωρινά. Θα πρέπει δηλ. να διαμορφώσουμε μια νέα αντίληψη που θα διέπει τις σχέσεις μας, την οικονομία μας, την καθημερινότητά μας, τους δημόσιους διαλόγους μας, όλα αυτά δηλ. που έχουν να κάνουν με τον πολιτικό πολιτισμό μας

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 09:29:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είναι απορίας άξιο, η λογική με την οποία γίνονται οι διάφορες παρεμβάσεις στις δημοσιεύσεις, από τους υπαλλήλους των ιδιοκτητών του φόρουμ.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, όταν δηλαδή η παρέμβαση γίνεται στις δικές μου δημοσιεύσεις, το πρόβλημα, ξεφεύγει του μέτρου.
Μα τι λες βρε Τέως μας!
Κανονικά έπρεπε να διαγραφείς από την αρχή, όταν άρχισες, αντι να μας πεις αυτά που σε ρωτάμε, τα έβαλες με τους συντονιστές και ακόμα δεν έχεις απαντήσει ούτε σε μια ερώτηση.
Δεν μας ενδιαφέρουν τα τυχόντα προηγούμενα που έχεις με κάποιους.
Δικαίωμα οποιουδήποτε είναι να συμμετέχει οπουδήποτε και η ιδιωτική ζωή του καθενός δεν μπορεί να γίνει αντικείμενο κρίσεων από άσχετους.
Αυτό είναι κακοήθεια και κουτσομπολιό.
Είσαι και ψεύτης. Μας λες ότι δεν σ' αρέσει η ιδεολογία της ΝΑ, την οποία ανακάλυψες, παραδόξως πως, μετά από μόνον εσύ ξέρεις πόσα χρόνια, ενώ ο πραγματικός λόγος είναι η μάσα.
Εαν σ' ενδιαφέρει θα σου εξηγήσω το γιατί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:00:54  Εμφάνιση Προφίλ
όχι , ευχαριστώ! Ποτέ δεν μου άρεσαν τα γκαρίσματα των γαϊδουριών...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:09:04  Εμφάνιση Προφίλ
Αλήθεια, όταν εγώ βάζω στην υπογραφή μου...πρώην αρχηγός..., με αποκαλείς...τέως. Όταν εσύ βάζεις ένα γάιδαρο, πως πρέπει να σε αποκαλώ ?
Τι έχει να μας πει ο μακεδόνας, σχετικά με αυτό?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:27:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλήθεια, όταν εγώ βάζω στην υπογραφή μου...πρώην αρχηγός..., με αποκαλείς...τέως. Όταν εσύ βάζεις ένα γάιδαρο, πως πρέπει να σε αποκαλώ ?

Ιιιιιιιιιι τι είπε για την image σου!!! Τι θα κάνεις τώρα Αίολε;;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/12/2011 10:30:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:31:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αλήθεια, όταν εγώ βάζω στην υπογραφή μου...πρώην αρχηγός..., με αποκαλείς...τέως. Όταν εσύ βάζεις ένα γάιδαρο, πως πρέπει να σε αποκαλώ ?
Τι έχει να μας πει ο μακεδόνας, σχετικά με αυτό?

Χαααχαχα! Πλάκα έχεις φιλαρακό!
Αυτό σε πείραξε;
Μπορείς να με αποκαλείς γάϊδαρο και άσε τον Μακεδόνα να λέει ότι θέλει.
quote:
Είσαι και ψεύτης. Μας λες ότι δεν σ' αρέσει η ιδεολογία της ΝΑ, την οποία ανακάλυψες, παραδόξως πως, μετά από μόνον εσύ ξέρεις πόσα χρόνια, ενώ ο πραγματικός λόγος είναι η μάσα.
Αυτό δεν φαίνεται να σε πείραξε.
Μήπως έπεσα μέσα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:33:10  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να κάνω ρε dr...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 11:30:46  Εμφάνιση Προφίλ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 11:37:03  Εμφάνιση Προφίλ
Οπως νομίζεις dr μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy