ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 00:15:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολε, αν το σχέδιο της ΝΑ εκπληρωθεί, τότε...αυτό σημαίνει πως θα έχει εκπληρωθεί το σχέδιο των παγκόσμιων διοικητών, των κύριων των επτά ακτίνων που διαφοροποιούν τα πάντα που εκδηλώνονται, ορατά ή αόρατα,στον κόσμο και που στον ανατολικό αποκρυφισμό λέγονται Δυαν-Τσοχαν ή περίλαμπρα πνεύματα, των οποίων το όνομα αναφέρεται όχι μόνο στην νυχτερινή λαμπρότητα των πλανητικών σωμάτων τους, αλλά και στην εσωτερική, που έχουν αποκτήσει με μεγάλη υπερσυνειδησιακή εξέλιξη.Έτσι, για να καταλάβεις καλύτερα, η κοσμική οικία μας, η γη, είναι υλική έκφραση μιας κοσμικής ψυχής, η οποία έχει και το Διοικητή της , το Μαχαδέβα ή Δυαν-Τσοχαν.Όμως αυτό που την ενδιαφέρει περισσότερο είναι η εναρμόνιση και συνεργασία με τον τριπλό ηλιακό λόγο, ο οποίος εκδηλώνεται στην ανθρωπότητά μας μέσα από τους τρείς πλανητικούς εκπροσώπους Του, των οποίων οι αποστολές είναι ξένες προς τον πλανητικό Δυαντσόχαν.
Αυτοί οι τρείς εκπρόσωποι αποτελούν την λεγόμενη καρδιά της ιεραρχίας ή την εσωτερική κυβέρνηση του κόσμου. Αυτά, τα πάρα πάνω ,σύμφωνα με την <<εισαγωγή στη Μυστική Διδασκαλία>> του Λιβράγκα, ενός βιβλίου που όπως αναφέρει στον πρόλογό του <<γράφτηκε με σκοπό να διδάσκεται λεπτομερώς σε μαθήματα, για όσους θέλουν να επιτύχουν μια λεπτομερέστερη κατανόηση>>
Αυτός λοιπόν είναι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ.
Είσαι ικανοποιημένος τώρα?
Προσωπικά, απόλυτα!
Περισσότερο από το αναμενόμενο!
Αλλά μιλάς σαν τον φίλο μου τον Αμοθεν... (zip;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 00:22:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Pantelis
Μπορώ να σου πω ότι ξέρω ότι υπάρχει το παγκόσμιο κεντρικό συμβούλιο στην νότιο Αμερική,

Σίγουρα δεν θα μπορούσε να είναι αλλού η ηγεσία.
Εκεί που κατέφυγαν οι Ναζί και δημιούργησαν το Δ Ραϊχ.

Ομως εκεί υπάρχει και έντονη δραστηριότητα του "υπερφυσικού",λόγω ίσως των πολλών αρχαίων φυλών και των μυστηριωδών,ανεξήγητων ακόμη με σαφήνεια,αρχαιολογικών ευρημάτων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 00:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
ποιος(/ποιοι) ήταν ο λόγος/λόγοι της αποχώρησής σου από την εν λόγω οργάνωση

Όσο έμπαινα σε ποιο εσώτερους κύκλους που θεωρούνται από τους ίδιους Τάγματα, με τον καιρό αντιλαμβανόμουν ότι μου ζητούσαν με πολύ έντεχνους τρόπους όλο και περισσότερη αφοσίωση, υπηρεσία, τυφλή υπακοή

και υποβίβαζα έτσι τη νοημοσύνη μου, έμενα σιγά σιγά απένταρος επίσης.

Ο κάθε ένας που φεύγει φαντάζομαι τον έσπαγε όπως υπάρχει η συγκεκριμένη φράση στους εσώτερος κύκλους για διαφορετικούς λόγους .

Εγώ έφυγα γιατί καταλάβαινα ότι γινόμουν υπηρέτης και τα χρήματα που είχα δεν επαρκούσαν , κυρίως στους εσώτερους κύκλους των ζωντανών δυνάμεων γιατί για να είσαι εκεί έπρεπε να πληρώνεις υποχρεωτικά.

Σου λέγανε ότι ο φιλόσοφος πρέπει να έχει την δύναμη να βρίσκει χρήματα για το ιδεώδες και ότι δεν πρέπει να σπάσει την υπόσχεση που έδωσε σαν ιππότης του εσωτερικού τάγματος.

Αυτό το ονομάζανε γενναιοδωρία και δεν διστάζανε να σου λένε ότι ακόμα και η ζητιανιά είναι ένας τρόπος να βρίσκεις χρήματα,

αλλιώς τον σε πλακώνει ένα μεγάλο χρέος που δημιουργείς, κάρμα, μοίρα κ.λ.π

Δεν ξέρω αν σε καλύπτω Dr Jekyll Mr Hyde
Ρώταγε αν έχεις περαιτέρω απορίες η αν δεν ανέλυσα κάποια ζητήματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 00:52:34  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε αυτό που είπες και για τους Ναζί έχει πολύ ψωμί,

γιατί αν σου περιγράψω της στολές που φοράνε στα λεγόμενα (''ιδεολογικα'' θρησκευτικές τελετές) πιστεύω ότι θα ανοίγαμε ένα εντελώς νέο θέμα.

άλλα θα σου απαντήσω προς στο παρόν σε αυτό που με ρώτησες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 01:19:35  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε δεν αναφέρθηκαν ποτέ σε αυτά που ανέφερες,

άλλα όσο και περίεργο να φαίνεται όλο αυτό που αναφέρει ο κύριος γαραντζώτης γιάννης είναι σωστό περί τσοχαν και ιεραρχία κ.τ.π

Επίσης για ένα άλλο θέμα που αισθάνομαι άσχημα και πραγματικά ντρέπομαι είναι ότι μέσα στην Νέα Ακρόπολη έμαθα και με μάθανε να μισώ αλόγιστα

έναν άνθρωπο που δεν γνώρισα ποτέ από κοντά το γαραντζώτη γιάννη

δεν κοίταξα κατά πόσο συμφωνώ με αυτόν στα φόρουμ αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται τέτοιο συναίσθημα παιδιά,

δεν είναι ανθρώπινο αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 01:27:43  Εμφάνιση Προφίλ
Παντελη

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και για την καλή σου πρόθεση να απαντήσεις.Σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες ερωτήσεις απο πολλά μέλη του φόρουμ,όπως και αντιδράσεις.Ελπίζω να συνεχίσεις την όμορφη ομαλή συζήτηση που κάνεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 01:57:53  Εμφάνιση Προφίλ
Σ'ευχαριστώ Νικόμαχε, ελπίζω να μπορώ και να απαντώ με όσο δυνατόν

περισσότερη αντικειμενικότητα,

γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μου βγει και πικρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 03:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Εαρινός - 03/12/2011, 22:43:25:
quote:
Εμένα γιατί ρωτάς αναρρωτιέμαι , αφού έχεις τον ίδιο τον αναφερόμενο στην εν λόγω Κυρία/Δεσποινίδα...δεν ξερω κιόλας τι είναι...
Για ρώτα τον...

Εαρινέ, δεν υπονοώ ότι ευθύνεσαι σε κάτι βέβαια, απλά ρωτάω εσένα καθώς εσύ είπες στον gianipseftis ότι τον "κατανοείς απόλυτα" -03/12/2011, 15:48:12- και καθώς εγώ δεν τον κατανόησα, ζητάω από εσένα την σχετική βοήθεια. Δεν είναι περίεργο νομίζω και βασίζεται σε οικιοθελείς παραδοχές -δεν σε πίεζω σε κάτι που δε έχεις συμφώνησει ήδη από μόνος σου. Έτσι δεν είναι;

Αν το "μ-αννούλα" του gianipseftis αναφέρεται σε κάποιον άνθρωπο που συμμετέχει στις Συζητήσεις θα πρέπει να γίνει απόλυτα σαφές. Ο Εαρινός μιλάει για κάποια "Κυρία/Δεσποινίδα" κατανοώντας τα λόγια σου... εσύ τι έχεις να πεις gianipseftis; Θα αποσαφηνίσεις επιτέλους το ζήτημα;

-------------------

Επίσης παρακαλώ τους φίλους/ες να προσέξουν περισσότερο τις παραθέσεις/quotes που κάνουν από απαντήσεις των άλλων Συζητητών!

Έχει πραγματικά "παραγίνει" με αυτό το ζήτημα τους τελευταίους καιρούς...
Είτε δεν υπάρχουν σαφείς ενδείξεις σε ποιον απαντά κάποιος, είτε υπάρχει μία σκέτη αντιγραφή κειμένου από το μήνυμα κάποιου άλλου χωρίς αυτή να περικλείεται σε ενδεικτικά σύμβολα και πολλές φορές χωρίς να παρατίθεται καν το Όνομα Μέλους του Συγγραφέα. Το κανονικό/τυπικό είναι η χρήση της λειτουργίας quote του παραθύρου συγγραφής μηνυμάτων, δηλαδή οι δύο οριζόντιες γραμμές πάνω & κάτω από την παράθεση(που δημιουργούνται αυτόματα με την χρήση του εικονιδίου "Εισαγωγή Αποσπάσματος" -> , κώδικας: [quote] "απόσπασμα" [/quote]). Αυτό θα πρέπει να συνοδεύεται από το Όνομα Μέλους του ανθρώπου, κείμενο του οποίου παραθέτει κάποιος -με οποιονδήποτε κατανοητό/προφανή τρόπο και κατά προτίμηση και από κάποια ένδειξη για το ποιο μήνυμα(και Θέμα Συζήτησης αν πρόκειται για διαφορετικό θέμα) είναι αυτό από το οποίο παρατίθεται το κείμενο(το τελευταίο αν και προτείνεται, μπορεί και να μην υπάρχει αν είναι σχετικά εύκολα ευρέσιμο το μήνυμα από τους συμμετέχοντες και τους αναγνώστες).
Ως ενδεικτικοί συμβολισμοί για τις παραθέσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν και άλλοι βέβαια, σύμφωνα με τις προτίμησεις των συμμετεχόντων, παρολαυτά θα πρέπει να είναι προφανείς, όπως για παράδειγμα ο κλασικότατος συμβολισμός των εισαγωγικών(με ή χωρίς αλλαγή χρωματισμού του κειμένου που παρατίθεται) ή και άλλοι(επαναλαμβανόμενες μέσες παύλες ή κάτω παύλες πάνω & κάτω από το κείμενο κ.λπ.).
Η μόνη περίπτωση όπου δεν χρειάζονται(αν και δεν είναι παντελώς περιττά) συνήθως τα παραπάνω είναι όταν απαντά κάποιος με μήνυμα αμέσως κάτω από το μήνυμα του συζητητή στον οποίο απαντά. Τότε όλοι μπορούν να καταλάβουν ποιος είναι αυτός στον οποίο αναφέρεται ο πρώτος.

Τέλος θα ήθελα να καταλήξω στο ότι επ'ουδενί η σωστή χρήση της Παράθεσης/quote δεν θα πρέπει να σημαίνει την παράθεση ολόκληρου του μηνύματος του άλλου (μαζί με την ψηφιακή υπογραφή και με όλο το κείμενο, ανεξάρτητα αν απαντάμε μόνον σε ένα ή κάποια από τα σημεία του). Αυτό μπορεί να είναι και χειρότερο ακόμη από την έλλειψη σωστών quotes(και πραγματικά πολύ, μα πολύ κουραστικό)!!

Ας κάνουμε λοιπόν μία ακόμη προσπάθεια να είναι περισσότερο ευανάγνωστες οι Συζητήσεις!

(σημ.: ένα πλήρες παράδειγμα παράθεσης είναι αυτό στην αρχή του παρόντος μηνύματος -ενσωματώνει και σύνδεσμο που παραπέμπει κατευθείαν στο εν λόγω μήνυμα από το οποίο προέρχεται το απόσπασμα)



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 05:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
γαραντζώτης γιάννης, έχει γίνει επέμβαση σε προηγούμενο μήνυμά σου (03/12/2011, 22:35:08) και έχει εισαχθεί και το απαραίτητο διευκρινιστικό σχόλιο.

Θα παρακαλούσαμε να συμμορφωθείς με τους κανόνες συμμετοχής στις Συζητήσεις. Δεν υπάρχει -"δυστυχώς ή ευτυχώς"- άλλος τρόπος για να συμμετάσχει κάποιος. Εάν εσύ πιστεύεις για παράδειγμα ότι στις Κοινότητες Ανοικτού και Ελεύθερου Διαλόγου και ευρύτερα στο Διαδίκτυο συμμετέχουν άνθρωποι που δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν στη ζωή τους, είναι "νετομανείς" ή που είναι "κουκουλοφόροι" και εν δυνάμει εγκληματίες, αυτό είναι ένα δικό σου πρόβλημα και μπορείς να το διευθετήσεις όπως εσύ διαλέξεις, ακόμη και συνεργαζόμενος με οποιονδήποτε άλλον οργανισμό ή πρόσωπα πιστεύουν το ίδιο, πάντως όχι συνεχίζοντας να προσβάλεις τους συμμετέχοντες και αναγνώστες με άμεσους, έμμεσους ή πλάγιους τρόπους στον χώρο μας.


quote:
Προσέξτε καλύτερα τα δικά σας ατοπήματα, όπως αυτά της αμαλίας με τον ημίγυμνο έκφυλο γιατί απ ότι φαίνεται εσείς είστε που δίνετε πρώτοι το λάθος παράδειγμα. Για να μη σας μεταφέρω και ένα σωρό άλλα...

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


Κοίταξε, δεν γνωρίζω εάν ήταν έκφυλος όπως λες. Εμένα μου φάνηκε μάλλον για ομοφυλόφιλος. Ίσως να μπορούσα να του καταμαρτυρήσω μόνον την προσβολή της αισθητικής, βασικά για το βρακάκι με τα χρώματα της σημαίας των Ηνωμένων Πολιτειών σε συνδυασμό με το πηλήκιο.
Παρολαυτά εσύ είπες ότι "θα συνουσιαστείς με όλα τα μέλη του φόρουμ, εδώ και τώρα" (30/11/2011, 01:48:47) για να καταγγείλεις μετά τα όσα μέλη "τσιμπήσουν" και πέσουν στην "φάκα" σου, για εκχυδαϊσμό και εκφυλισμό, εμμέσως πλην σαφώς.
Δεν νομίζεις λοιπόν πως ταίριαζε και η κατάλληλη "γραφική" επένδυση στο καλοπροαίρετο αυτό παιγνιδάκι σου;

Τώρα όσον αφορά τον "ένα σωρό παραδείγματα" που μας πρότεινες, άσε καλύτερα. Μην σε κουράζουμε! Κατανοήσαμε ήδη την ποιότητα των παραδειγμάτων σου και για να μην χρειαστεί να ψάχνουμε κι εμείς για άλλες εικονικές συμβολικές σκηνές για να τα συνοδεύουν -που μάλλον δε θα εκτιμήσεις κιόλας- ας προσπαθήσουμε να το αποφύγουμε...


Τέλος, στο μήνυμά σου της 01/12/2011, 21:33:48, λες:

quote:
admin, τώρα που δημοσιοποιήθηκαν τα προσωπικά μου μηνύματα, για πες μου... τι το υβριστικό έχουν ? Σύμφωνα πάντα βέβαια με την νεοελληνική έννοια του όρου. Εκτός και αν νομίζεις πως βρίσκεσαι στην αρχαία Ελλάδα.

Έχω να σου απαντήσω τα εξής:
- 1ον: δεν ξέρω πραγματικά τι είδους αντιμετάθεση είναι αυτή που σου συνέβη και ποιο είναι το έναυσμα της αναφοράς στις ιστορικές περιόδους και σε εμένα προσωπικά... Το αναλύω κυρίως μ'αυτό τον τρόπο γιατί όπως είδαμε εσύ είσαι που χρησιμοποιείς (τροποποιημένη) αρχαιοελληνική ορολογία μέσα σε νεοελληνικό κείμενο με σκοπό να παγιδεύσεις κακόβουλα τους συνομιλητές σου και τους αναγνώστες.

- 2ον: την απάντηση στην ερώτησή σου θα έπρεπε να την έχεις βρει ήδη στο αντίστοιχο μήνυμα της amalias -01/12/2011, 00:59:47- όπου σου διευκρινίζει πως θεωρεί πως το e-mail μήνυμα που απρόκλητα της απέστειλες την 17/11 ήταν αγοραίο, χυδαίο, προσβλητικό και υβριστικότατο.
Τι συνέβει; Δεν είδες την απάντηση; Λες να έχω εγώ από την πλευρά μου κάτι διαφορετικό να πω;
Ακατανόητο μου φαίνεται αυτό που ζητάς! Πολύ παράξενο πραγματικά...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 07:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Μία, χρωστούμενη, απάντηση στον zip σε σχέση με όσα τον προβλημάτισαν σχετικά με τη δημοσιοποίηση προσωπικού χαρακτήρα δεδομένων από το ίδιο το άτομο.

Δεν μπορούμε, δεν οφείλουμε και δεν πρέπει να κάνουμε κάτι για τη δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων από το ίδιο το Μέλος στο οποίο αυτά αναφέρονται. Αυτό, από τη στιγμή που είναι διαπιστωμένη η "κυριότητα" των δεδομένων με κάποιον τρόπο που είναι επαρκώς πειστικός. Ας πούμε εάν έχουμε τα στοιχεία ταυτότητας του ατόμου από το ίδιο με κάποιον τρόπο, π.χ. τον/την γνωρίσουμε ή είναι δημοσίως γνωστός ο άνθρωπος(και τα στοιχεία του) που χρησιμοποιεί τον Λογαριασμό Συμμετοχής που του παρέχει το Esoterica.

Στην περίπτωση ας πούμε του συγκεκριμένου τηλεφωνικού αριθμού που ο ίδιος ο γαραντζώτης γιάννης δημοσιοποίησε σε μήνυμά του, μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να διαπιστώσει πως αυτός είναι ήδη δημοσιευμένος σε διάφορους τόπους από τον ίδιο ή γενικώς σύννομα(forums, επαγγελματικοί κατάλογοι, επιμελητήρια κ.λπ.) και ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι όντως αυτός που λέει πως είναι (πραγματικά όπως κι εμείς διαπιστώσαμε από άλλες συμμετοχές του σε fora, τις οποίες ανακαλύψαμε, διαθέτει ενός είδους "σφραγίδα" και δεν μπορεί με τίποτα να παραγνωριστεί...)

Προστασία ενήλικου ανθρώπου με σώας τας φρένας και γενικώς με ανεπηρέαστη δυνατότητα διαχείρισης-αυτοδιάθεσης της προσωπικότητάς και του ατόμου του γενικότερα, δεν νοείται.

Επίσης εάν δεν υπάρχει κάτι που να παραπέμπει σαφώς σε διακινδύνευση άλλων(τρίτων) από τη δημοσιοποίηση αυτών των στοιχείων πάλι δεν μπορεί να γίνει αφαίρεσή τους.

Τώρα, υπάρχουν κάποια λεπτά και ομολογώ δύσκολα στον χειρισμό και στην ερμηνεία σημεία σε όλα αυτά:
για παράδειγμα, στα Forums μπορούν να συμμετάσχουν άτομα που έχουν ακέραιο το έννομο δικαίωμα και ευθύνη να συμμετέχουν σε δημόσιες συζητήσεις. Γενικά και υπεραπλουστευμένα μόνον ενήλικοι ή ανήλικοι(οι οποίοι όμως δεν επιτρέπεται να δηλώνουν δημόσια την ηλικιακή τους κατάσταση και προτείνεται έντονα να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί σε οποιεσδήποτε ιδιωτικού τύπου επικοινωνίες) των οποίων οι γονείς ή κηδεμόνες τους έχουν πλήρη γνώση της συμμετοχής και της διαδικτυακής τους δραστηριότητας και εφόσον φυσικά πληρούνται όλες οι οποιεσδήποτε γενικότερες νομικές προϋποθέσεις προβλέπει η νομοθεσία. Με τη συγκατάθεσή του το άτομο που εγγράφεται στα Forums δηλώνει τη συμφωνία του με αυτά -πατώντας το κουμπί "Συμφωνώ!" στη διαδικασία Εγγραφής.
Εάν κάποιος, ο οποίος "δηλώνει" με κάποιον τρόπο ενήλικος και σε πλήρη ευθύνη, θελήσει να δημοσιοποιήσει Προσωπικά Δεδομένα και εμείς δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε με σίγουρο τρόπο το έννομο αυτό δικαίωμά του καθώς και την "κυριότητα" των στοιχείων αυτών, μπορούμε να του πούμε προφανώς ότι θα πρέπει να αποκρυφθούν τα στοιχεία αυτά. Σε μερικές περιπτώσεις αυτό μπορεί να δημιουργήσει προστιβές και αντιδικίες και γενικά είναι προβληματική περίπτωση(έχουν υπάρξει περιστατικά όπως θυμάμαι στο παρελθόν...).

Μία άλλη περίπτωση είναι κάποιος να διεκδικεί τη διαγραφή μηνυμάτων(φυσιολογικών μηνυμάτων) που έχει καταθέσει σε συζητήσεις εκ των υστέρων (μερικές φορές μετά και από χρόνια) θεωρώντας πως και αυτά υπόκεινται στην ίδια κατηγορία προσωπικών δεδομένων. Αυτό και αν είναι μεγάλο πρόβλημα και φυσικά δεν μπορεί και δεν πρέπει να γίνει καθώς οι συζητήσεις είναι κατά κάποιον τρόπο υποκείμενες στην κοινή κατοχή των συμμετεχόντων σ'αυτές και του χώρου που τις φιλοξενεί. Η φύση αυτών των δεδομένων(σε οποιαδήποτε διαδικτυακή κοινότητα συζητήσεων) λοιπόν είναι ιδιαίτερη, πρόκειται για δομικά συστατικά Δημόσιων Ανοικτών Συζητήσεων και θα πρέπει να το έχουν υπόψη τους οι συμμετέχοντες πριν καταθέσουν το οτιδήποτε πιθανώς να τους δημιουργήσει κάποιον "προβληματισμό" στο μέλλον.
Βεβαίως και μετά την αίτηση διαφόρων μελών έχουμε κάνει κάποιες τροποποιήσεις καταθέσεων ή αφαιρέσεις κειμένων όταν κι εμείς κρίναμε πως υπήρχε μία οποιασδήποτε "ευαίσθητη" φύση σ'αυτά και δεν θα δημιουργούσε αυτή η τροποποίηση κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα σε άλλους συμμετέχοντες και στις ίδιες τις Συζητήσεις.

Υπάρχουν σίγουρα και άλλες ιδιαιτερότητες καθώς και θέματα που δεν έχουμε πραγματευτεί ή που δεν έχουμε σκεφθεί.

Γενικώς πάντως προτείνουμε σε όλους/ες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στη δημοσιοποίηση στοιχείων προσωπικών και γενικά αν δεν έχουν σαφή λόγο για να προβούν σ'αυτήν, να το αποφεύγουν.

-----------------

Σχετικά με την απόκρυψη από την πλευρά μας προσωπικών δεδομένων (τον εν λόγω τηλεφωνικό αριθμό δηλαδή) παρότι ήταν υπό την αίτηση/έγκριση του ίδιου του ατόμου και είχε ήδη δημοσιευτεί από τον ίδιον, δεν υπάρχει κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Απλά μία επιπλέον επιφύλαξη και προφύλαξη από πλευράς μας καθώς δεν θέλουμε να εμφανιζόμαστε εμείς κάπου ως δημοσιοποιούντες τα στοιχεία άλλων, στον οποιονδήποτε τύχει να διαβάσει αποσπασματικά τη συζήτηση και δεν αντιληφθεί τι ακριβώς έχει συμβεί. Ίσως επιπλέον μία μεγαλύτερη ευαισθησία καθώς πρόκειται για εκ των υστέρων δημοσιοποίηση ιδιωτικής επικοινωνίας (που είναι ένα "ακανθώδες" ζήτημα). Γενικά μία εκ των προτέρων προφύλαξη για το οποιοδήποτε μελλοντικό ενδεχόμενο -έχουμε ή δεν έχουμε υπόψη μας.

Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι...

-----------------------

zip, κάτι άλλο: υπάρχουν εκκρεμότητες. Οφείλουμε να σε προϊδεάσουμε κάπως, καθώς υπάρχει, για παράδειγμα, ένα μήνυμα που ετοιμάζω, τροποποιώ και ξανατροποποιώ τις τελευταίες ημέρες αναφορικά στη σχέση σου με τον χώρο και την Κοινότητα.
Δεν ξέρω που θα καταλήξει τελικά το κείμενο -και η κατάσταση- καθώς πάντα τα πράγματα στο Esoterica έχουν μία δυναμικότητα, όπως γνωρίζεις από παλιά, και εξακολουθούμε εξάλλου και σκεπτόμαστε/συζητάμε τα όποια σχετικά θέματα, όμως θα ήθελα να σου πω ότι η συμμετοχή σου δεν μπορεί να παραμείνει η "ίδια" με αυτήν που υπήρχε μέχρι πρότινος (μέχρι "προχτές" που λέει ο λόγος...) Υπήρξαν πολλά σημεία προβληματικότητας αυτά τα τρία χρόνια και θα πρέπει σίγουρα να υπάρξει κάποια επανατοποθέτηση/επαναδιευθέτηση.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 08:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Admin

zip, κάτι άλλο: υπάρχουν εκκρεμότητες. Οφείλουμε να σε προϊδεάσουμε κάπως, καθώς υπάρχει, για παράδειγμα, ένα μήνυμα που ετοιμάζω, τροποποιώ και ξανατροποποιώ τις τελευταίες ημέρες αναφορικά στη σχέση σου με τον χώρο και την Κοινότητα.
Δεν ξέρω που θα καταλήξει τελικά το κείμενο -και η κατάσταση- καθώς πάντα τα πράγματα στο Esoterica έχουν μία δυναμικότητα, όπως γνωρίζεις από παλιά, και εξακολουθούμε εξάλλου και σκεπτόμαστε/συζητάμε τα όποια σχετικά θέματα, όμως θα ήθελα να σου πω ότι η συμμετοχή σου δεν μπορεί να παραμείνει η "ίδια" με αυτήν που υπήρχε μέχρι πρότινος (μέχρι "προχτές" που λέει ο λόγος...) Υπήρξαν πολλά σημεία προβληματικότητας αυτά τα τρία χρόνια και θα πρέπει σίγουρα να υπάρξει κάποια επανατοποθέτηση/επαναδιευθέτηση.


OK, θα το κουβεντιάσουμε, κανένα πρόβλημα,

[ ευχαριστώ για την υπόλοιπη απάντηση ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 11:02:54  Εμφάνιση Προφίλ
admin, αν δεν κατάλαβες καλά, σου λέω πως στο μήνυμά μου, στο οποίο έκανες επέμβαση ( το ¨δικαίωμά ¨σου αυτό, θα συζητηθεί κάποια στιγμή. Ίσως να το θεωρείς αναφαίρετο και αυτονόητο αλλά σίγουρα δεν είναι έτσι. Πάνω από τους έγγραφους ή άγραφους νόμους ενός φόρουμ ή μιας οποιασδήποτε οργάνωσης, είναι πάντα οι νόμοι του κράτους. Διασκέδασέ το λοιπόν όσο ακόμα έχεις καιρό, εξαιτίας της άτυπης και ιδιόμορφης ασυλίας που υπάρχει στο κράτος μας, τόσο ως προς όσα συμβαίνουν στο διαδίκτυο ,όσο και με όσα συμβαίνουν σε διάφορες οργανώσεις , ακόμα και σε καταξιωμένες ΜΚΟ.) σε κατηγορώ πως εσύ είσαι που προσβάλλεις τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.
Εγώ σου επαναλαμβάνω πως απλά ανέφερα για ποίους λόγους δεν μπήκα στο φόρουμ. Εσύ είσαι που με τα λεγόμενά σου, ταύτισες τα υπόλοιπα μέλη με τους λόγους αυτούς.
Ρώτησε και κανένα φιλόλογο να σου πει...
Τώρα , αν έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι, ε!, δεν σου φταίω και εγώ !!!

Όσο τώρα για αυτό που λες , για πλάγιους τρόπους προσβολής που χρησιμοποιώ , πιστεύω πως ήλθε η στιγμή να εξηγήσεις τι εννοούσες όταν έλεγες πως είμαι πολύ << διάφανος >>.
Μήπως εννοούσες πως…αυτός ο ανεκδιήγητος τύπος, ο Γαραντζώτης, είναι πολύ διάφανος, εννοώντας στο τι έχει μέσα του ?. Ότι δηλ αυτό που εκπέμπει είναι μεγάλη ηθική ανυποληψία και ένα μίσος προς τους ανθρώπους γενικά και πως υπάρχουν σίγουρα και πολλά άλλα άσχημα που μεταφέρει ? Μήπως και ότι προσωπικά σου φαίνεται άκρως
επικίνδυνος γι'αυτούς που τυχόν τον εμπιστεύονται και ίσως "πέφτουν στα νύχια του" ?.
Πρόσεχε Admin, γιατί αν αυτά τα υπονοείς μόνο, έχει καλώς για εμένα, σίγουρα όμως όχι για σένα και για την λογική σου (που πιστεύει πως ούτε να υπονοούμαστε δεν μπορούμε , κάτι προσβλητικό για τους άλλους ).
Δεν ταιριάζει πάντως, σε κανένα άνθρωπο, το να χρησιμοποιεί την λογική όπως τον βολεύει, σαν πατσαβούρι δηλαδή!
Το να έχει κάποιος δυο μέτρα και δυο σταθμά για να κρίνει τα πράγματα , ουκ ανδρός σοφού! Αν μάλιστα το συνεχίζει, ε! τότε , είναι σίγουρα…ουκ ανδρός…
Αν τώρα, όχι μόνο τα υπονοείς αλλά και τα λες σε κάποιον, ε! τότε…μπορεί να ισχύσουν αυτά που λέω για τους κουκουλοφόρους και για την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.
Όπως και να έχει πάντως, το σίγουρο είναι πως με τη λέξη ¨διάφανος¨ εννοούσες, όλα τα χειρότερα για εμένα, έναν άνθρωπο που στέκεται ακάλυπτος και άρα ευάλωτος, απέναντί σου.
Αν αυτή είναι έντιμη και μη προσβλητική στάση, μπορούν να το κρίνουν και τα τωρινά μέλη του φόρουμ, αλλά και όλα όσα θα γίνουν στο μέλλον ( αν τους το επιτρέψεις και δεν εξαφανίσεις όλα τα τόσα ¨προσβλητικά¨ που αναφέρω ), αλλά και όλοι αυτοί που μας παρακολουθούν, χωρίς να είναι μέλη του φόρουμ.
Όσο τώρα για τον όρο ¨κουκουλοφόρος¨, σου επαναλαμβάνω πως… αυτός δεν είναι όρος δικός μου, αλλά του υπουργού δικαιοσύνης και αν διαφωνείς δεν έχεις παρά να επικοινωνήσεις μαζί του και να του ζητήσεις εξηγήσεις, αν μάλιστα εγγραφεί και στο φόρουμ να του κάνεις βαρύτατες επιπλήξεις και να του βάλεις βαρύτατες ποινές για να μάθει να μην προσβάλλει τους συμμετέχοντες στις ¨κοινότητες ανοιχτού και δημόσιου διαλόγου ¨ για τις οποίες θα μιλήσω αμέσως μετά.
Για αυτές λοιπόν τις ¨κοινότητες ανοιχτού και ελεύθερου διαλόγου¨, όσο και για τις ¨ανοιχτές δημόσιες συζητήσεις¨ που αναφέρεις στο επόμενο μήνυμά σου, έχω παρατηρήσει και γι αυτό σχολιάζω πως… για εμένα δεν είναι καθόλου μα καθόλου δημόσιες και πως οι κοινότητες, όχι μόνο του δικού σας φόρουμ, αλλά και όλων των άλλων φόρουμ που έχω γνωρίσει, δεν κάνουν κανενός είδους ανοιχτού , δημόσιου και ελεύθερου διαλόγου. Πιστεύω πως, όπως καταλαβαίνεις, έχει έλθει η στιγμή να εξηγήσω τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι λοιπόν σου λέω πως για μένα τα διάφορα φόρουμ μοιάζουν περισσότερο με κάποιο ιδιωτικό χώρο συνάθροισης ανθρώπων , με μια μεγάλη τζαμαρία στην πρόσοψή του και εξωτερικά μεγάφωνα ,ώστε να ακούγονται οι συζητήσεις των μασκαρεμένων θαμώνων. Έχει μια μεγάλη ταμπέλα απέξω , η οποία όμως έχει κρυμμένο το πραγματικό όνομα του ιδιοκτήτη και μέσα υπάρχουν άμισθοι ( ? ) μασκαρεμένοι υπάλληλοι, που στέκονται πάνω από τους θαμώνες και λογοκρίνουν κατά το δοκούν τις συζητήσεις τους .Σαν εργαλείο , για να κάνουν ότι κάνουν, οι μασκαράδες υπάλληλοι έχουν την ενυπόγραφη δήλωση των θαμώνων πως, συμφωνούν στους όρους του κρυφού ιδιοκτήτη του φόρουμ.
Έτσι λοιπόν , απ ότι βλέπουμε, η όλη συζήτηση δεν διεξάγεται σε δημόσιο χώρο, αλλά σε ιδιωτικό , μεταξύ μασκαρεμένων, ανελεύθερων (αφού υπόκεινται σε λογοκρισία) ιδιωτών και επομένως , κατ ουδένα τρόπο δεν μπορεί και δεν πρέπει να θεωρηθεί δημόσιος διάλογος.
Αν τώρα οι ιδιώτες αυτοί θεωρούν πως, αποτελούν κοινότητα, τότε ερχόμαστε στο σημείο που θα πρέπει να εξετάσουμε τον τρόπο οργάνωσης αυτής της κοινότητας. Είναι άραγε δημοκρατικός ? Γίνονται δημοκρατικές διαδικασίες για την εκλογή των ιεραρχικά ανώτερων ? Ή , μήπως, το σύστημα οργάνωσής της είναι άκρως αντιδημοκρατικό ?
Όσο τώρα, για τους υπογραμμένους όρους συμμετοχής… αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. Αν το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος, τότε δεν χρειάζεται κανενός είδους όροι για να συμφωνήσουμε. Αν όμως λειτουργεί σαν ένα κλειστό κλάμπ ιδιωτών, έ! Τότε μπορούμε , ίσως, να το δεχτούμε. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε την ψευδαίσθηση πως, βρισκόμαστε σε δημόσιο χώρο.
Ό χώρος του φόρουμ είναι , τόσο δημόσιος, όσο είναι και ο χώρος των εμπορικών κέντρων. Είδατε ποτέ σε κάποιο εμπορικό κέντρο, όσο μεγάλο και αν είναι, να υπάρχει ελεύθερη διακίνηση ιδεών ? Είδατε μήπως να σας μοιράζουν κάποιο έντυπο που να αναφέρει κάποιο δημόσιο πρόβλημα ? Είδατε κάποια αφίσα για κάποια κοινωνική δραστηριότητα ? Σίγουρα όχι! Είναι ένας ψεύτικος ¨δημόσιος χώρος¨! Μόνο δημόσιος δεν είναι δηλαδή.

Στη προσπάθειά σου να υποστηρίξεις την αμαλία, αν δεν το καταλαβαίνεις, σου λέω πως πέφτεις όλο και πιο πολύ στα μάτια όχι μόνο τα δικά μου, αλλά και πολλών άλλων που όπως φαίνεται έχουν κάποιο καλύτερο επίπεδο πολιτισμού. Ένας τέτοιος είναι σίγουρα και ο AitheroVamon που καλά θα κάνεις να τον ακούσεις, όταν σου λέει…
<<οι λοιποί καλο θα ειναι να αποχωρήσουν απο το θεμα
μια και "κάποιοι" ξέρουν καλα τη δουλειά που τους έχουν αναθέσει..
και ειναι λιγάκι "άθλιο" το θέαμα στις αναρτήσεις (μας) >>

Η δικιά μου η γνώμη είναι πως καλά θα κάνεις να αποχωρήσεις γενικά από το φόρουμ , γιατί με την παρουσία σου το υποβαθμίζεις και προσβάλλεις και τα υπόλοιπα μέλη.

Δεν μπορείς δηλαδή να λες…
<<Τέλος θα ήθελα να καταλήξω στο ότι επ'ουδενί η σωστή χρήση της Παράθεσης/quote δεν θα πρέπει να σημαίνει την παράθεση ολόκληρου του μηνύματος του άλλου (μαζί με την ψηφιακή υπογραφή και με όλο το κείμενο, ανεξάρτητα αν απαντάμε μόνον σε ένα ή κάποια από τα σημεία του). Αυτό μπορεί να είναι και χειρότερο ακόμη από την έλλειψη σωστών quotes(και πραγματικά πολύ, μα πολύ κουραστικό)!! >>
και στο μήνυμα το οποίο απευθύνεις προς εμένα…
<<quote:
________________________________________
Προσέξτε καλύτερα τα δικά σας ατοπήματα, όπως αυτά της αμαλίας με τον ημίγυμνο έκφυλο γιατί απ ότι φαίνεται εσείς είστε που δίνετε πρώτοι το λάθος παράδειγμα. Για να μη σας μεταφέρω και ένα σωρό άλλα...
πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης
________________________________________
Να μεταφέρεις και την υπογραφή μου. Δάσκαλε που δίδασκες…

Μπορεί , όλα τα παραπάνω να τα θεωρείς προσβλητικά. Για μένα όμως αποτελούν απλά και μόνο την πραγματικότητα. Αν όντως σε προσβάλουν, καλό θα ήταν να τους δώσεις την πρέπουσα σημασία και να μη κάνεις όπως με κάποιον που βλέπει το λερωμένο πρόσωπό του στον καθρέπτη και που αντί να πάει να πλυθεί προτιμά να σπάσει τον καθρέπτη… ή με κάποιον άλλο που ενώ ανάβει το κόκκινο λαμπάκι στο αυτοκίνητό του, αυτός αντί να κοιτάξει το πρόβλημα, προτιμάει να βγάλει το λαμπάκι.
Εντελώς μεταξύ μας τώρα, εγώ πιστεύω πως η προσωπικότητά σου θα σε κάνει να επιτεθείς είτε στο λαμπάκι είτε στον καθρέπτη. Δεν σου κρύβω πως θα εκπλαγώ αν δεν λειτουργήσεις έτσι… να ξέρεις πάντως ότι θα χαρώ.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 11:11:46  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο ρε pantelis1!
Σε μία σελίδα έλυσες απορίες που δεν μας έλυνε ο πρώην σε 15.
Γι αυτό δεν θα σε έκαναν ποτέ αρχηγό. Ορθώς την κοπάνησες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 13:02:24  Εμφάνιση Προφίλ
γαρατζώτης γιάννης

Ηρθες στο esoterica,να μιλήσεις για την Νέα Ακρόπολη ή για να δώσεις μαθήματα δημοκρατίας?

Αν ήρθες για το δεύτερο,θα απογοητευθείς.Προσβάλλεις την νοημοσύνη και το κοινό αίσθημα των μελών του φόρουμ,αν νομίζεις ότι θα δεχθούμε μαθήματα δημοκρατίας απο έναν αρχηγό της Νέας Ακρόπολης.

Είναι ανέκδοτο,σαν να άκουγα στις ειδήσεις,ότι ο Ιντι Αμίν Νταντά προκύρηξε,εκλογές στην Ουγκάντα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 13:27:52  Εμφάνιση Προφίλ
pantelis1 ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αναφέρθηκες σε θρησκευτικές ("ιδεολογικές") τελετές.
Αυτές πού αποσκοπούσαν;

Δεύτερον, οι τελετές αυτές περιλάμβαναν επικλήσεις σε δυνάμεις ή άλλου είδους θρησκευτικές πρακτικές;

Τρίτον, αναφέρθηκες σε κάρμα κλπ. Το κάρμα ξέρω πώς λειτουργεί, αλλά πώς συνέδεαν το κάρμα με τα χρήματα των μελών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 13:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε, good posting! +1000 από μένα στον Παντελή.


Γιάννη Γαρατζώτη αυτό που ζητούσα τόσο καιρό από σένα το έκανε ο Παντελής. Το θέμα είναι ότι εσύ λογικά έχεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ να πεις. Σε παρακαλώ ΑΣΕ κατά μέρος οποιαδήποτε κόντρα ή αδικία έχεις με τον Admin, την Αμαλία, εμένα ή κάποιον άλλο. Πάρε παράδειγμα από τον Παντελή και συνέχισε στον ίδιο δρόμο. ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ σε αυτό το λεγόμενο από σένα "ξεκαθάρισμα" προθέσεων κτλ.

Παντελή, (συγγνώμη προκαταβολικά, θα σε ρωτήσουμε με ρυθμό πολυβόλου),

σου άφησαν την εντύπωση ότι υπάρχει στήριξη μεταξύ των μελών σε διάφορες περιστάσεις; Για παράδειγμα, αν 2 μέλη εργάζονται στον ίδιο τομέα υπήρχε κάποιου είδους βοήθεια-συνεργασία μεταξύ τους λόγω του ότι άνηκαν στην ίδια οργάνωση;


Σε ποιες δραστηριότητες συμμετείχες και ποιες άλλες είχες ακούσει ότι γίνονταν;


(γίνομαι αδιάκριτος) όταν λες απένταρος, πόσα λεφτά εννοείς ότι έχανες;


Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 13:45:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός - 03/12/2011, 22:43:25:
quote:
Εμένα γιατί ρωτάς αναρρωτιέμαι , αφού έχεις τον ίδιο τον αναφερόμενο στην εν λόγω Κυρία/Δεσποινίδα...δεν ξερω κιόλας τι είναι...
Για ρώτα τον...

Εαρινέ, δεν υπονοώ ότι ευθύνεσαι σε κάτι βέβαια, απλά ρωτάω εσένα καθώς εσύ είπες στον gianipseftis ότι τον "κατανοείς απόλυτα" -03/12/2011, 15:48:12- και καθώς εγώ δεν τον κατανόησα, ζητάω από εσένα την σχετική βοήθεια. Δεν είναι περίεργο νομίζω και βασίζεται σε οικιοθελείς παραδοχές -δεν σε πίεζω σε κάτι που δε έχεις συμφώνησει ήδη από μόνος σου. Έτσι δεν είναι;

Αν το "μ-αννούλα" του gianipseftis αναφέρεται σε κάποιον άνθρωπο που συμμετέχει στις Συζητήσεις θα πρέπει να γίνει απόλυτα σαφές. Ο Εαρινός μιλάει για κάποια "Κυρία/Δεσποινίδα" κατανοώντας τα λόγια σου... εσύ τι έχεις να πεις gianipseftis; Θα αποσαφηνίσεις επιτέλους το ζήτημα;


Καλημέρα Admin...έχω την αίσθηση , ότι όλοι εδω βρισκόμαστε και όλοι έχουμε δεί τις εξελίξεις όλων συζητήσεων μέχρι σήμερα και αντιλαμβανόμαστε...με ρωτάς για κάτι που δεν γνωρίζεις και δεν γνωρίζουμε όλοι???
Μιλάει για την Μ-Αννούλα...Αχ!! Αννούλα του Χιονιά που λέει και το τραγουδάκι!!
Το γεγονός ότι κάνω τον χαζό , μη μου το καταλογίζεις ως αρνητικό μου σημείο , ειδικά όταν ξέρω ότι ευθύς αντεληφθης περί ποιού προσώπου ομιλούσε ο "ποιητής"....
Γι'αυτό είπα ότι κατανοεί ο Admin...τόσο λάθος κάνω???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 14:13:59  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας παιδιά, είδα τις ερωτήσεις σας,

θα επιστρέψω σε 3 ώρες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 14:21:04  Εμφάνιση Προφίλ

Νικόμαχε, εσύ δεν ήσουν που δεν θα ξανασχοληθείς μαζί μου ?
Όχι δεν ήλθα στο φόρουμ για να δώσω μαθήματα δημοκρατίας, αλλά όταν μου επιτίθενται με εντελώς αντιδημοκρατικό τρόπο, δεν μπορώ , παρά να αντιδράσω.
Εσύ, μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα για να μιλήσεις περί δημοκρατίας ?
Αν αναρωτιέσαι τώρα, τι σχέση έχει η συζήτηση περί δημοκρατίας, με τη ΝΑ, σου απαντώ… ΑΜΕΣΗ !!!
Πολλά πράγματα τα θεωρούμε πως έτσι πρέπει να είναι, επειδή έτσι τα γνωρίσαμε. Είναι όμως έτσι ?
Στη ΝΑ π.χ. το θεωρούν αυτονόητο το να βάζουν ένα μέλος, εντελώς εθελοντικά, να φτιάχνει ένα τοίχο με γυψοσανίδα για να εκπληρώσει κάποια ¨ανάγκη¨ της ¨σχολής¨ .
Κολλάει όμως ένσημα στο ΙΚΑ, όπως ακριβώς επιβάλλεται από την νομοθεσία ?
Πληρώνει το μέλος που προσφέρθηκε να τον χτίσει ?
Σίγουρα όχι.
Μη μου πεις τώρα… γιατί να τον πληρώσει, αφού το κάνει εθελοντικά ! Και οι γιατροί χωρίς σύνορα εργάζονται εθελοντικά αλλά παρ όλα αυτά πληρώνονται. Και στη Greenpeace εργάζονται εθελοντικά και όμως πληρώνονται.
Εξάλλου αυτή είναι και η πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε σχέση με τον εθελοντισμό.
Συχνά θεωρείται πως ο εθελοντισμός δεν έχει υλικά ανταλλάγματα, όμως μάλλον δεν υπάρχει απόλυτη συμφωνία πάνω στο ζήτημα αυτό: αρκετοί εκτιμούν πως, για λόγους που εξυπηρετούν τη βιωσιμότητά της, η εθελοντική εργασία θα πρέπει να αμείβεται. Αρκετές φορές η αμοιβή πραγματοποιείται με έμμεσο τρόπο, παρέχοντας για παράδειγμα στον εθελοντή δωρεάν διαμονή, διατροφή ή άλλες διευκολύνσεις. Η έννοια 'εθελοντισμός' είναι αρκετά ευρεία και σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

Μπορεί άραγε , εντελώς εθελοντικά, κάποιος να υπογράψει ένα χαρτί και να δωρίζει την ενέργεια της προσωπικότητάς του για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή και για όλη την υπόλοιπη ζωή του, σε ένα άλλο, είτε αυτός είναι πολιτικός αρχηγός ή ένας γκουρού ή ο ιδρυτής μιας καταστροφικής για την προσωπικότητά του, οργάνωσης ή και λατρείας ?

Στη Γαλλία, υπάρχει νομοθεσία που προβλέπει τέτοιες περιπτώσεις και που υποχρεώνει αυτούς που ωφελήθηκαν από την εθελοντική εργασία κάποιου, να τον αποζημιώνουν, αν τους το ζητήσει εκ των υστέρων.

Νικόμαχε, πρόσεξε, γιατί αν κάποιος προσβάλει το κοινό αίσθημα των μελών, αυτός είσαι εσύ!
Σου έδωσαν , μήπως, μέσα από κάποιες διαδικασίες το δικαίωμα να τους εκπροσωπείς ?
Για σκέψου το καλύτερα !
Όσο για τα μαθήματα δημοκρατίας, τα οποία αναφέρεις, δεν σου τα δίνει ένας αρχηγός της νέας ακρόπολης, αλλά κάποιος που πέρασε από εκεί σε κάποια φάση της ζωής του και μετά γνώρισε και κατέκτησε πολλά περισσότερα απ όσα μπορείς να φανταστείς!!!


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 15:40:37  Εμφάνιση Προφίλ
Στη σελ. 1 του παρόντος θέματος ο VAIHINGER μεταξύ άλλων πολλών , γράφει…<< το ενδιαφέρον μας για την κοινωνία στην οποία ζούμε εκφράστηκε όχι με λόγια η προθέσεις αλλά:>>.
Από το παραπάνω απόσπασμα, αλλά και από όλα όσα γράφει βγαίνει εύκολα το συμπέρασμα πως το συγκεκριμένο μέλος , είναι και μέλος της ΝΑ.
Μεταξύ άλλων μας μεταφέρει και αρκετά από την βιογραφία του Λιβράγκα.
Θεωρώ, αρκετά χρήσιμο να σας μεταφέρω την αυτοβιογραφία του, έτσι όπως την έδινε στους πελεκυφόρους , μέσα από εσωτερικά έντυπα.
Έτσι λοιπόν, στα 6 χρόνια του, μας λέει πως θυμάται ότι στον κήπο του σπιτιού του υπήρχε μια λεμονιά και η γιαγιά του του έδωσε ένα καλάθι και ένα μακρύ ξύλο για να προσπαθήσει να κατεβάσει όσα περισσότερα μπορούσε.
Τον άφησε μονάχο του και τότε του δημιουργήθηκε το πρόβλημα πως να το κάνει ακριβώς, γιατί οι καρποί ήταν πολλοί και ήταν ψηλά γι αυτόν. Πήγε κάτω από το δένδρο και επιθύμησε πολύ να πέσουν οι καρποί στο έδαφος. Σήκωσε τα μπράτσα για να τα μαζέψει και τότε μεγάλος αριθμός λεμονιών ήλθε ξαφνικά στα πόδια του.
Δεν έδωσε μεγάλη σημασία, σκεπτόμενος πως αυτά που έμειναν ακόμα στο δένδρο θα τα κατέβαζε με το αεροβόλο του.
Στα 17 του έγινε μέλος της θεοσοφικής εταιρείας και στα 20 εσωτερικός γραμματέας. Από τα 18 έως τα 20 ασχολήθηκε πολύ έντονα με τα εσωτερικά θέματα και διάβασε χιλιάδες βιβλία (που απ ότι λέει ο ίδιος δεν είναι υπερβολή) και κυρίως τα έργα της Μπλαβάτσκυ ίσιδα αποκεκαλυμένη και μυστική διδασκαλία τα οποία καταβρόχθιζε την μια μετά την άλλη φορά. Στο ίδιο διάστημα αντέγραψε με το χέρι ολόκληρο το θεοσοφικό γλωσσάριο που ήταν εξαντλημένο την εποχή εκείνη και αυτό του έφαγε πολλές νύχτες.
Είχε αλληλογραφία με τον JINA RAJADASA τότε πρόεδρο της θ.ε. και έδινε ομιλίες για διάφορα θέματα ανατολικού εσωτερισμού και άρχισε να γράφει ποιήματα, θεατρικά και πεζά. Επίσης διοργάνωσε θεατρικές παραστάσεις στη θεοσοφική βιβλιοθήκη και μερικές βραδιές απαγγελίας θεάτρου των κλασσικών ελλήνων.
Από την Αδυάρ τον συμβούλευσαν ενώ ήταν 20 χρονών να βρει ένα χώρο πολύ ιδιαίτερο για τις μελέτες του.
Αυτός έγινε το υπόγειο του σπιτιού του που αφού το άδειασε είδε με έκπληξη πως τα σιδερένια καδρόνια του ταβανιού διαιρούσαν τον χώρο σε επτά μέρη και ότι το ορθογώνιο πάτωμα πλησίαζε πολύ τις αυρικές αναλογίες της χρυσής τομής και ότι ήταν προσανατολισμένο σύμφωνα με τις τέσσερις κατευθύνσεις του χώρου.
Βέβαια η έκπληξή του κράτησε λίγο γιατί όπως λέει εκείνη την εποχή είχε την εσωτερική ασφάλεια πως εργαζότανε για την ιεραρχία και για τους Διδασκάλους Σοφίας.
Κατόπιν πήγε στρατιώτης κανονικά, αν και προσπάθησε να παρουσιάσει μεγαλύτερη τη μυωπία του για να μην υπηρετήσει σε ενεργητική υπηρεσία.
Συγχρόνως με τη στρατιωτική θητεία του, έδινε ομιλίες κάθε βδομάδα και οργάνωνε μια αρκετά μεγάλη ομάδα νεαρών θεοσοφιστών. Πράγμα που του κόστιζε πολλές ώρες απομόνωση για τιμωρία.
Όταν τελείωσε το στρατιωτικό αποφάσισε να φτιάξει μια κρύπτη που θα έμοιαζε όσο περισσότερο με Αιγυπτιακή και όταν θα κατάφερνε να αποκτήσει τις γνώσεις και τις δυνάμεις τις απαραίτητες θα πήγαινε στο θιβέτ να ειδικευτεί σε μαγική ιατρική και στα 40 του χρόνια θα γύρναγε στη δύση για να ασχοληθεί με θαυματουργικές θεραπείες.
Ο Λιβράγκα ζωγράφισε μόνος του σύμβολα μέσα στη κρύπτη του υπογείου του. Ενα της θ.ε. πάνω στη πόρτα της εισόδου και πάνω σε μια άλλη πόρτα ένα άλλο εσωτερικό σύμβολο που παρίστανε τον Φοίνικα, την λύρα του Πύθειου Απόλλωνα και από κάτω μια αναπαράσταση της ζυγαριάς της καρδιάς σύμφωνα με το βιβλίο της απόκρυφης εστίας, την λεγόμενη βίβλο των νεκρών της Αιγύπτου. Στις πλευρές έτρεχαν δύο φίδια που περιτυλίγονταν, το ένα μαύρο και το άλλο άσπρο, επίσης στον αιγυπτιακό τρόπο. Μερικά ήταν ζωγραφισμένα με τέμπερα και άλλα, που δεν ανέφερε, με φωσφορούχα μπογιά αόρατη σε κανονικό φως και που γινόταν ορατή στο σκοτάδι. Έτσι είχε δύο κρύπτες, μια που έβλεπε κανείς στο σκοτάδι και μια που έβλεπε ανάβοντας φως.
Διακόσμησε το ταβάνι στον τρόπο ενός αιγυπτιακού τάφου με άστρα με πέντε χρυσές άκρες πάνω σε ένα μπλε σκούρο χρώμα. Επίσης υπήρχαν άλλα άστρα ζωγραφισμένα με την φωσφορούχα μπογιά και φαινόντουσαν μόνο όταν έσβηνε το φως. Κάλυψε το τσιμεντένιο πάτωμα με πέντε τόνους αγνής θαλασσινής άμμου, την πιο λεπτή που μπορούσε να βρει.
Εγκατέστησε αντίβαρα για να μπορεί να ανοίγει την πολύ βαριά σιδερένια πόρτα-καταπακτή από μέσα και που όταν ξεκρέμαγε κανείς τα αντίβαρα να μην υπάρχει τρόπος να ανοίξει από έξω, εκτός με τη δύναμη σιδερένιων μοχλών και τη δύναμη μερικών ανδρών αν τραβούσαν συντονισμένα απ τους μπρούτζινους κρίκους.
Ζωγράφισε φράσεις στο εξωτερικό μέρος της πόρτας-καταπακτής.
Στο κατώφλι που οδηγούσε στη ξύλινη σκάλα έγραφε την φράση που ίσχυε επί χιλιετηρίδες στη ζωή των μαθητών που είχαν ασχοληθεί με πνευματικές απομονώσεις. Ας είσαι άξιος να ξαναμπείς.
¨όταν κατέβαινε κανείς τη σκάλα που ήταν βαμμένη εντελώς άσπρη, πολύ κατηφορική και κατέβαινε περίπου πέντε μέτρα κάτω από το χώμα, βρισκόταν ένας τοίχος στον οποίο ήταν ζωγραφισμένο το πενταγράμματο. Για να μπει κανείς στη κρύπτη έστριβε προς τα δεξιά περνώντας από μια μικρή πορτούλα με μια κουρτίνα πολύ βαριά από μπλε σκούρο βελούδο όπου είχε ζωγραφίσει με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια και δουλειά ένα κοχλία σαν σύμβολο του χρόνου μέσα απ τον οποίο έπρεπε να περάσει κανείς για να μπει στη νέα διάσταση που ήταν η κρύπτη.
Στο κύριο μέρος ζωγράφισε με φωσφορική μπογιά το σύμβολο των αναξ και πάνω απ αυτό εγκατέστησε ένα πελώριο οσιρι που έφτανε μέχρι το ταβάνι και τον οποίο είχε χαράξει πάνω σε ένα ογκόλιθο από πέτρα-γύψο. Αυτό το μεγάλο γεωμετρικό σύμβολο βρισκόταν αντιμέτωπο με το ανάγραμμά του που στεφάνωνε την πόρτα.
Η κρύπτη είχε ένα παράθυρο άμεσης αγωγής που έβγαινε στο δρόμο και που είχε δυνατά κάγκελα.
Ήταν ένα είδος αγωγού αέρα στον οποίο έβαλε ένα παντζούρι φτιαγμένο από ξύλο και ίνες γυαλιού με τρόπο ώστε να απομονώσει εντελώς από οποιοδήποτε εξωτερικό θόρυβο την κρύπτη.
Με την βοήθεια ενός εγχειριδίου εγκατέστησε ένα ηλεκτρικό σύστημα που τροφοδοτούσε κρυμμένες λάμπες και επίσης ένα σωλήνα καθοδικών ακτινών που του είχαν συστήσει για την διευκόλυνση του ενοραματισμού των διπλών ομοιωμάτων.
Στο κέντρο ένα παλιό τραπέζι τραπεζαρίας της γιαγιάς του μετατράπηκε σε τελετουργικό τραπέζι, βαμμένο χρυσό και άσπρο με ένα μπλε ζωδιακό κύκλο γύρω-γύρω.
Επίσης έκανε ένα είδος τραπεζιού προσφορών που μπορούσε να γλιστρήσει πάνω στα ζωδιακά σύμβολα αν και συνήθως βρισκόταν στον υδροχόο.
όπως του είχαν διδάξει δεν μπορούσε να κατέβει στην κρύπτη με συνηθισμένα ρούχα και έτσι έκανε την μάνα του να του φτιάξει ένα χιτώνα από αιγυπτιακό λινό με κουκούλα που τον κάλυπτε από τα πόδια ως το κεφάλι.
Επίσης φόραγε πολύ ελαφριά παπούτσια και ένα σχοινί με λεπτούς κόμπους που του έζωνε τη μέση. Αργότερα σε μερικές πρακτικές ασκήσεις έζωνε λουρίδες από διάφορα χρώματα με μαγικά σύμβολα όπως τρίγωνα, σβάστικες και άλλα φωσφορικά σύμβολα που μπορούσε να τα δει κάποιος μόνο στο σκοτάδι.
Μια από τις πρώτες ασκήσεις του, ήταν να ζωγραφίσει στον τοίχο πολύ υπομονετικά την εικόνα ενός ψαριού και ύστερα να τη σβήσει, σύμβολο της παλιάς εποχής από την οποία βγαίναμε. Το ψάρι σιγά σιγά αντικαταστάθηκε από ένα μαγικό βουνό με τριγωνικό περίβλημα που αναδυόταν από τα νερά ρίχνοντας έξω δέσμες φωτεινών ακτινών, δηλ. με το σύμβολο του υδροχόου.
Έτσι άρχισε να ζει στη κρύπτη το μεγαλύτερο μέρος των ωρών της ημέρας. Όταν ανέτελλε έβγαινε στη ταράτσα του σπιτιού ντυμένος μονάχα με τον λευκό χιτώνα χειμώνα-καλοκαίρι, για να χαιρετίσει σε στάση προσευχής την Αφροδίτη, τον πλανήτη που σχετίζεται εσωτερικά με το άστρο Σείριος.
Οι πειθαρχίες αυτές σκληραγώγησαν όπως λέει τη βούλησή του, ενώ το σώμα του διαρκώς αδυνάτιζε και κρύωνε κάθε στιγμή.
Με τη ζωή της κρύπτης κατάφερε να αποκτήσει ικανότητες όπως το να διαβάζει γρήγορα μια φορά πολλά βιβλία και να τα φωτογραφίζει στη συνείδησή του και να ξέρει εκ των προτέρων ποιο θα ήταν το θέμα πάνω στο οποίο θα τον εξέταζαν έστω και αν περιστρεφόταν μπροστά του η κληρωτίδα με τα θέματα οπότε σε αυτή τη περίπτωση έφτιαχνε μια δυνατή σκεπτομορφή με το θέμα που ήθελε να του τύχει και που τελικά του τύχαινε.
Για να κερδίσει χρόνο είχε αναπτύξει ένα διπλό νου, δηλαδή μια διεστίαση της προσοχής, που του επέτρεπε να κάνει μια περίπλοκη νοητική άσκηση ταυτόχρονα ενώ οδηγούσε σε μια καθορισμένη πορεία, αλλά από την οποία ύστερα δεν θυμόταν τίποτα.
στη συνέχεια άρχισε να ριψοκινδυνεύει ασκήσεις πολύ σκληρές που έφταναν να τον αφήσουν πολλές ώρες εντελώς εξαντλημένο πάνω στην άμμο της κρύπτης.
Άλλες ασκήσεις οδηγούσαν την συνείδησή του στον κόσμο των διπλών ομοιωμάτων των πραγμάτων της φυσικής γης, σε αυτό που συνήθως λέγεται αναδίπλωση και που όταν χάρη στο δυνατό κουδούνισμα ενός ξυπνητηριού ξαναέμπαινε στο σώμα του, ένιωθε το στόμα του γεμάτο αίματα, τα μέλη του παγωμένα και ένα τρομερό κρύο από το οποίο στην αρχή ήταν δύσκολο να συνέλθει.
Θυμάται πως την πρώτη φορά που θέλησε να περάσει ένα τοίχο αφού ήταν αναδιπλωμένος, δεν μπόρεσε να το κάνει παρά μονάχα όταν κατάφερε να πεισθεί πως μπορούσε να το καταφέρει.
Κοιμόταν πολύ λίγο και σε παράξενες ώρες. Βέβαια η ζωή του μέσα στη κρύπτη δεν ήταν αποκλειστική χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο.
Συνέχισε να εργάζεται στη Θ.Ε. κάνοντας διαλέξεις και μελετώντας πρώτα στο πανεπιστήμιο ιατρικής και ύστερα στο αντίστοιχο φιλοσοφίας και γραμμάτων.
ταυτόχρονα επέβαλλε στον εαυτό του δοκιμασίες γιατί δίχως να έχει οικονομική ανάγκη εργαζόταν στα πιο διαφορετικά επαγγέλματα. Από τις γεωργικές εργασίες μέχρι πλασιέ εσωρούχων, γυναικείων και αντρικών.
Φόρτωνε σάκους ζάχαρης 50 κιλών σηκώνοντάς τους από ξύλινες ράμπες και καταπολέμησε ακρίδες οδηγώντας βαριά φορτηγά.
Σιγά-σιγά κατάφερε με τις ασκήσεις να βλέπει και να ακούει άυλα πράγματα όπως σαλαμάνδρες(στοιχειά της φωτιάς)
από τις σαλαμάνδρες ο Λιβράγκα έμαθε να μεταμορφώνει τις φλόγες και από τις συλφίδες να καταλαβαίνει την χρησιμότητα και τα μηνύματα των ανέμων,χωρίς τους οποίους δεν θα υπήρχαν φερ ειπείν τα δένδρα.
Στη συνάντησή του με τον Σρι-ραμ (τότε πρόεδρο της Θ.Ε.) ο τελευταίος του είπε πως η εσωτερική σχολή της Θ.Ε είχε κλείσει από το 1950 αλλά πως θα έκανε ένα πείραμα σε 8 μέρη του κόσμου και ότι εκείνος που θα επιζούσε ή καλύτερα που θα προεξείχε θα ξαναέπαιρνε την πεσμένη σημαία με άλλο όνομα και με μεταλλαγμένα σύμβολα.
Στη συνέχεια μεταξύ άλλων ασχολήθηκε με την εσωτερική ιατρική του διδασκάλου Σ.
Από τον δάσκαλο Α έμαθε τις αρμονικές σχέσεις όλων εκείνων που θέλουν να εκδηλωθούν αρμονικά. Από τον διδάσκαλο Αα έμαθε να βυθίζεται στις περασμένες μετενσαρκώσεις με ένα ελάχιστο βαθμό παραμόρφωσης λόγω παρασιτικών εικόνων και βιωμάτων . Από τον διδ. Μ να αναζητάει την αλήθεια χωρίς άχρηστους γύρους και να επιβάλλει τη βούλησή του πάνω στα πάθη. Από τον διδ. ΚΗ να καταλάβει την αποστολή του νέου ανθρώπου και της έκτης υποφυλής της πέμπτης φυλής στην οποία ανήκει η ανθρωπότητα σήμερα.
Τότε ήταν που τέλειωσε το βιβλίο του "Ανκόρ ο μαθητής " και είχε αρχίσει να σκέπτεται να γράψει το σήμερα ονομαζόμενο "Αλχημιστής", αλλά που εκείνη την εποχή το όνομά του ήταν "Εκκλησία δολοφόνος".
Το 1956 έμαθε πως ο Σρι-Ραμ θα ερχόταν στην Αργεντινή. Τότε διηύθηνε διαδοχικά τις στοές της Θ.Ε Λαουτάρου, Ειρήνη-Αρμονία και Αργεντινή.
Φυλακίστηκε πολλές φορές για παράνομη αφισοκόλληση και το 1957 συναντιέται με τον Σρι-Ραμ, ο οποίος του λέει πως από το πείραμα πέτυχε μόνο αυτός και του ζήτησε να παντρευτεί, να κλείσει την κρύπτη, να αρχίσει να πίνει και να καπνίζει, να τρώει απ όλα τα φαγητά και του έδωσε γραμμές γι αυτό που αργότερα ονομάστηκε Νέα Ακρόπολη.
Το 1959 ο Σρι-Ραμ ξαναεπισκεύτηκε την Αργεντινή και επιθεώρησε τους μαθητές και τα δεδομένα της νέας κίνησης.Σε ένα στιγμιότυπο που μας μεταφέρει ο Λιβράγκα, την ώρα του τσαγιού ζήτησαν από τον σρι-Ραμ να τους δείξει το περίφημο δαχτυλίδι, που σύμφωνα με την παράδοση υλοποιήθηκε στο χέρι της Μπλαβάτσκυ την ημέρα που ίδρυσε την Θ.Ε.
Έτσι αυτός τους έδειξε την παράξενη πέτρα που άλλαζε χρώματα και που όπως τους άφησε να καταλάβουν, ήταν μετεωρικής προέλευσης και δεν υπήρχε στον πλανήτη μας αυτό το είδος.
Το τελευταίο αυτό γεγονός μου θυμίζει ένα άλλο δαχτυλίδι, αυτό που φορούσε ο Λιβράγκα και που όπως έλεγε αναγνώρισε πως ήταν του Ιουλιανού, αφήνοντας έτσι να εννοηθεί πως ο ίδιος ήταν μετενσάρκωσή του.
Στο σημείο αυτό τελείωσα την βιογραφία του Λιβράγκα. Σας την παρουσίασα γιατί πιστεύω πως θα αποτελέσει χρήσιμο στοιχείο για να καταλάβετε το τι πραγματικά είναι η Νέα Ακρόπολη


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 17:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost


Άντε πάλι τα copy-paste…μαζί με μία υπέροχη συλλογή από μαργαριτάρια...


quote:
Η δικιά μου η γνώμη είναι πως καλά θα κάνεις να αποχωρήσεις γενικά από το φόρουμ , γιατί με την παρουσία σου το υποβαθμίζεις και προσβάλλεις και τα υπόλοιπα μέλη.

To καταλάβετε αγαπητέ admin? Nα σηκωθείτε να φύγετε (από το σπίτι σας) κύριε, να πάτε αλλού...


quote:
Όσο για τα μαθήματα δημοκρατίας, τα οποία αναφέρεις, δεν σου τα δίνει ένας αρχηγός της νέας ακρόπολης, αλλά κάποιος που πέρασε από εκεί σε κάποια φάση της ζωής του και μετά γνώρισε και κατέκτησε πολλά περισσότερα απ όσα μπορείς να φανταστείς!!!


Κάτι σαν τον άντρα τον πολύτροπο που γύρισε πολλά μέρη και γνώρισε πολλούς λαούς...βίος και πολιτεία ένα πράγμα...


quote:
Αυτό που δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω είναι... να αναλωθώ σε κοκορομαχίες. Εγώ δεν μπήκα στον παρόντα χώρο ούτε για να κάνω ψυχοθεραπεία, ούτε επειδή δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω, ούτε από ένα μεγάλο πάθος εναντίον της ΝΑ, ούτε ακόμα για να συνομιλήσω με κουκουλοφόρους που , όντας στο απυρόβλητο, να πετούν όποια μαλακία τους αρέσει και όποιον πάρει ο χάρος.


Επανειλημμένα μιλάς για μασκαράδες, κουκουλοφόρους και μισθωτούς του φόρουμ, για μέλη εδώ που χρειάζονται ψυχοθεραπεία, ή που κοπρίζουν όλη τη μέρα...

Άκου αδερφέ...εσύ είσαι αυτός που πρέπει να προσέχει πώς εκφράζεται διότι δεν έχεις κανένα δικαίωμα να υβρίζεις αυτούς που γράφουν σ’αυτό το φόρουμ...δεν ξέρω τι έχεις καταφέρει στην «μέχρι τώρα πορεία σου» (και ούτε μας ενδιαφέρει και εδώ) αυτό που βλέπω όμως είναι ότι το μοναδικό «επίτευγμα» που διαρκώς προβάλλεις είναι αυτό του «πρώην αρχηγού της ΝΑ» πριν από 20 χρόνια...τόσο πολύ νομίζεις ότι σε ανεβάζει αυτό??? Και αν τα πράγματα με τη ΝΑ είναι έτσι όπως τα λες τότε ρίξε 100 μούτζες στον εαυτό σου που έκατσε εκεί 8 χρόνια και ήθελε αρχηγιλίκια και άσε μας εδώ ήσυχους...

Το παράδειγμα του panteli, όπως σου ανέφεραν και άλλα μέλη, δείχνει ποιός ενδιαφέρεται να δώσει κάποιες πληροφορίες και ποιός ενδιαφέρεται για την προσωπική του προβολή! Ο δεύτερος εν προκειμένω είσαι εσύ που συνεχίζεις να επιδιώκεις την δική σου προβολή μέσα από τα φόρουμ...ο ίδιος ισχυρίζεσαι ότι έγινες γνωστός στη μετά-ΝΑ εποχή, με τα βιβλία σου και τις συμμετοχές σου σε εκπομπές της τηλεόρασης περί ΝΑ...προκειμένου λοιπόν αυτά τα «15 λεπτά δημοσιότητάς σου» να παρατανθούν επιλέγεις να συνεχίζεις τον αγώνα όλα αυτά τα χρόνια και να προβάλλεσαι στα φόρουμ ως ο σωτήρας που θα «προφυλάξει τα παιδιά μας με τις συμβουλές του», και «ως ο μοναχικός αγωνιστής που τα έβαλε με τις μυστικές ομάδες και τους τέκτονες που έχουν υποδουλώσει τον πλανήτη»...

Και λες δηλαδή λες όσα λες για τη ΝΑ, η ΝΑ από την άλλη στην παλιά συνέντευξη λέει ότι έκανες οικονομικές ατασθαλίες και ότι είχες ξεφύγει στη συμπεριφορά...αδιάφορο ποιός από τους δύο έχει δίκιο...ακόμα όμως κι αν έχεις εσύ δίκιο το δίκιο αυτό το καπελώνουν η προσπάθεια προβολής σου και ο παραφουσκωμένος σου εγωϊσμός. Όσο για τους χαρακτηρισμούς μην συνεχίζεις να περιγράφεις γενικώς τα μέλη του φόρουμ ως κουκουλοφόρους, χασομέρηδες και άτομα που χρειάζονται ψυχοθεραπεία διότι εσύ είσαι αυτός που ξευτυλίζεται...


Και κάτι τελευταίο, διαβάζω στο φόρουμ του filosofia ότι τα χώνεις γενικώς και αδιακρίτως στα πάντα, από την Ευρωπαίκή Ένωση μέχρι το ροκ, το μέταλ, την τρανς (τα θεωρείς όλα αυτά δημιουργήματα του Σιωνισμού για να αποχαυνώσουν τη νεολαία....). Φυσικά στρέφεσαι ενάντια στον εσωτερισμό, τη θεοσοφία, την αστρολογία και σε πολλά ακόμα....μέχρι και η φράση «θετική ενέργεια» είναι για εσένα και τους ρασοφόρους στους οποίους παραπέμπεις άκρως ύποπτη και αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλου που μας σπρώχνει προς νεο-παγανιστικές, ινδουιστικές, θεοσοφικές και αντι-χριστιανικές απόψεις.....τι να πω?????

Το μόνο που θα πω είναι ότι λογικά όπου να΄ναι τα παραπάνω θα τα κάνεις copy-paste και εδώ επομένως θα πέσει πολύ δούλεμα σε βάρος σου...εγώ όμως σε προλαβαίνω από τώρα ώστε να μην τα πεις για να σε προφυλάξω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 17:45:16  Εμφάνιση Προφίλ
<<Το μόνο που θα πω είναι ότι λογικά όπου να΄ναι τα παραπάνω θα τα κάνεις copy-paste και εδώ επομένως θα πέσει πολύ δούλεμα σε βάρος σου...εγώ όμως σε προλαβαίνω από τώρα ώστε να μην τα πεις για να σε προφυλάξω..>> Μην ανησυχείς Kost, έχω την προστασία του Admin, πάνω σ αυτό το θέμα.Μη ξεχνάς πως, δεν θα επιτρέψει σε κανένα να ειρωνευτεί και να προσβάλλει κάποιον.Αν κάπου διαφωνείς μαζί μου, γίνε πιο συγκεκριμένος και τεκμηρίωνε τις απόψεις σου. Αν, το μόνο που κάνεις είναι να κάνεις όπως ένας ταύρος σε υαλοπωλείο, κανείς δεν θα βγεί κερδισμένος.
Διαπιστώνω πως, είναι πάγια συμπεριφορά , σε πολλούς από εσάς, να δημαγωγείτε μιλώντας εκ μέρους των υπολοίπων.
Πιάνε, αν μπορείς, μια μια τις απόψεις μου και κατάρριπτέ τες .Εγώ είμαι εδώ και σε περιμένω.
Όσο τώρα για την αυτοβιογραφία του Λιβράγκα, είναι ένα κείμενο που όπως λέω στην αρχή, μας το έδωσαν μέσα στη ΝΑ. Τι περίμενες δηλαδή, να γράψω έκθεση ιδεών γύρω απ τη ζωή του ? Το μεταφέρω απλά από τα ¨έγγραφά μου¨, όπου κρίνω πως χρειάζεται. Πως αλλιώς θα έπρεπε να κάνω δηλαδή ?
Μήπως είσαι λίγο παράλογος ? ή μήπως θεωρείς πως είναι άσχετη με το θέμα ?


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 18:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
γαραντζώτης γιάννης - Απεστάλη: 04/12/2011, 17:45:16

Μην ανησυχείς Kost, έχω την προστασία του Admin, πάνω σ αυτό το θέμα.Μη ξεχνάς πως, δεν θα επιτρέψει σε κανένα να ειρωνευτεί και να προσβάλλει κάποιον.



γαραντζώτης γιάννης
που το γράφει αυτό ο Admin;
Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις τα λόγια του;
(και τα στοιχεία του μηνύματος που το αναφέρει)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 18:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
γαραντζώτης γιάννης - Απεστάλη: 04/12/2011, 11:02:54

Δεν μπορείς δηλαδή να λες…
<<Τέλος θα ήθελα να καταλήξω στο ότι επ'ουδενί η σωστή χρήση της Παράθεσης/quote δεν θα πρέπει να σημαίνει την παράθεση ολόκληρου του μηνύματος του άλλου (μαζί με την ψηφιακή υπογραφή και με όλο το κείμενο, ανεξάρτητα αν απαντάμε μόνον σε ένα ή κάποια από τα σημεία του). Αυτό μπορεί να είναι και χειρότερο ακόμη από την έλλειψη σωστών quotes(και πραγματικά πολύ, μα πολύ κουραστικό)!! >>
και στο μήνυμα το οποίο απευθύνεις προς εμένα…
<<quote:
________________________________________
Προσέξτε καλύτερα τα δικά σας ατοπήματα, όπως αυτά της αμαλίας με τον ημίγυμνο έκφυλο γιατί απ ότι φαίνεται εσείς είστε που δίνετε πρώτοι το λάθος παράδειγμα. Για να μη σας μεταφέρω και ένα σωρό άλλα...
πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης
________________________________________
Να μεταφέρεις και την υπογραφή μου. Δάσκαλε που δίδασκες…


(Ο τονισμός με bold, δικός μου)


γαραντζώτης γιάννης όταν αναφερόμαστε σε παράθεση ψηφιακών υπογραφών που γίνεται κουραστική, αναφερόμαστε προφανέστατα σε ψηφιακές υπογραφές που είναι εικόνες ή μικρά κείμενα (π.χ. κάποιο ρητό). Αν η υπογραφή είναι το όνομα αυτού που έγραψε το μήνυμα, τότε δεν είναι κουραστικό να τη βλέπεις κάτω από την παράθεση (κατά περίπτωση μπορεί μάλιστα να βοηθάει κάποιον να καταλάβει ποιανού είναι το μήνυμα μέσα στην παράθεση).

Αν καταλαβαίνεις βέβαια τη διαφορά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 18:22:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πρώην αρχηγός
Νικόμαχε, πρόσεξε, γιατί αν κάποιος προσβάλει το κοινό αίσθημα των μελών, αυτός είσαι εσύ!

Και ποιός εκπροσωπεί το κοινό αίσθημα στον παρόντα χώρο?
Ο γαρατζώτης μήπως?


quote:
πρώην αρχηγός
Σου έδωσαν , μήπως, μέσα από κάποιες διαδικασίες το δικαίωμα να τους εκπροσωπείς

Εδω έχεις εν μέρει δίκιο.Δεν είδα όμως κανέναν να δυσαρεστείτε,επειδή είμαι σε αντιπαράθεση μαζί σου.Προσπαθώ να διαχειριστώ τον άκρατο εγωϊσμό σου,ώστε να ακολουθήσει ομαλή συζήτηση.Οπως έγινε και με τον νέο μας συνδίκτυο Παντελή.
Αλήθεια τι τεράστια διαφορά με τον πρώην αρχηγό!!!


quote:
πρώην αρχηγός
Όσο για τα μαθήματα δημοκρατίας, τα οποία αναφέρεις, δεν σου τα δίνει ένας αρχηγός της νέας ακρόπολης, αλλά κάποιος που πέρασε από εκεί σε κάποια φάση της ζωής του και μετά γνώρισε και κατέκτησε πολλά περισσότερα απ όσα μπορείς να φανταστείς!!


Πρώτον δεν είσαι σε θέση ξέρεις τι μπορώ εγω να φανταστώ,ούτε και για κανέναν άλλον,πλήν του εαυτού σου.Αν δεν ταπεινώσεις το ΕΓΩ σου δεν θα μπορέσεις να συζητήσεις με κανέναν σε αυτο το φόρουμ.Δεν ξέρω πώς σε αντιμετώπισαν αλλού,αλλά εδω βλέπεις ήδη το κλίμα και αν ήσουν έξυπνος θα είχες εγκλιματισθεί.

Δεύτερον,όσα χρόνια εσυ χαράμισες στην ΝΑ,εγω προχωρούσα μπροστά.Ετσι όταν εγώ γύριζα,εσύ πήγαινες!Αυτό το "κατέκτησα πολλά περισσότερα απο όσα μπορείς να φανταστείς",ξέρεις πώς ακούγεται στα αυτιά μου? Μπρρρ...!!

Και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που δεν θα γίνεις ικανός συζητητής.Εκτός κι άν αλλάξεις και γίνεις pantelis1.Εσύ ήρθες,δεν σε καλέσαμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 18:41:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

pantelis1 ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αναφέρθηκες σε θρησκευτικές ("ιδεολογικές") τελετές.
Αυτές πού αποσκοπούσαν;

Δεύτερον, οι τελετές αυτές περιλάμβαναν επικλήσεις σε δυνάμεις ή άλλου είδους θρησκευτικές πρακτικές;

Τρίτον, αναφέρθηκες σε κάρμα κλπ. Το κάρμα ξέρω πώς λειτουργεί, αλλά πώς συνέδεαν το κάρμα με τα χρήματα των μελών;


1.Αναφέρθηκες σε θρησκευτικές ("ιδεολογικές") τελετές.
Αυτές πού αποσκοπούσαν;

οι τελελές που πραγματοποιούνται

1. Να ενεργοποιήσουν θεότητες που θεωρούνται αρχαίες δυνάμεις και πλέον απενεργοποιημένες για τον λόγο ότι ο κόσμος δεν πιστεύει πλέον σε αυτές.

Ποιο συγκεκριμένα στο τάγμα Σ.Σ (Σώματος σιγουριάς) που θεωρούνται οι φύλακες της σχολής (Νέας Ακρόπολης) άλλα και του ιδεώδους της Ν.Α ενεργοποιούν την θεότητα ΆΡΗΣ,

και για να είμαι ποιο συγκεκριμένος Των MARS των Ρωμαίων που τυγχάνει να είναι και πολύ θαυμάσιος πολιτισμός για αυτούς, για τον λόγο ότι κατάφεραν να ενοποιήσουν πόλους πολιτισμούς κάτω από συγκεκριμένους νόμους και κανόνες,

βέβαια καμία αναφορά για την προϊστορία της Ρώμης ως Δημοκρατία.....αλλά κύριος υπήρχε ένας θαυμασμός για την διοίκηση των αυτοκρατόρων.

Έχουν την προτομή του ΜΑRS μέσα στην αίθουσα γωνιακά αριστερά, στην μέση ένα λάβαρο Ρωμαϊκό με τα σύμβολα του Σ.Σ που είναι ''κεραυνος'', ποιο κάτω ''ταρασόμενα νερά'' και ποιο κάτω ένα ''φίδι'' μπροστά από το λάβαρο υπάρχει ένα σπαθί

καρφωμένο σε ένα τετράγωνο κύβο από μπετό, κάτι σαν το σπαθί του Αρθούρου φανταστείτε.

φοράνε όλοι στολές μαύρες με κόκκινο περιβραχιόνιο με τα σύμβολα του λαβάρου και πάντα χαιρετάνε με το χέρι ψηλά φωνάζονταν AVE!!!

Αυτός είναι ο μεταφυσικός λόγος που έχει μεγάλη προέκταση. Αν θέλετε το αναλύουμε


2. Μέσα στην αίθουσα αναπτύσσεται κάθε εβδομάδα ένα ιδεολόγημα από τον αρχηγό του Σώματος, με σκοπό να αναπτερώσει το ηθικό των φυλάκων-ιπποτών,

ώστε να λαμβάνουν τις δουλείες τις εβδομάδας με ακμαίο ηθικό, όπως επίσης να ξανά θυμούνται το σκοπό τους (επιβεβαιώνουν τον σκοπό τους--υλικής και ιδεαλιστικής φύσεως).
δουλειές όπως βάρδιες Φύλαξης στο παράτημα και άλλου τύπου, εργατικής φύσεως δουλειές.

Οι φύλακες στέκονται όρθιοι και παραταγμένοι σε στρατιωτικό σχηματισμό και ακούνε το ιδεολόγημα δεν μιλάνε ποτέ μόνο ακούν και σε κάποιες πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις τους δίνεται ευκαιρία να πουν κάποια πράγματα εν συντομία.

2.Δεύτερον, οι τελετές αυτές περιλάμβαναν επικλήσεις σε δυνάμεις ή άλλου είδους θρησκευτικές πρακτικές;

Ναι οι τελετές περιλάμβαναν επικλήσεις στην θεότητα 1.MARS για το τάγμα του Σ.Σ(Σώματος σιγουριάς)

Στον 2.Ήφαιστο το τάγμα του Α.Σ.Ε (ανδρικό σώμα εργασίας )

Στην 3.Μεγάλη Μητέρα για το γυναικείο Τάγμα Γ.Σ (Γυναικείο σώμα )

Ναι υπάρχουν θρησκευτικές πρακτικές,τελετουργικά βήματα με συγκεκριμένη σειρά βημάτων.


3.Τρίτον, αναφέρθηκες σε κάρμα κλπ. Το κάρμα ξέρω πώς λειτουργεί, αλλά πώς συνέδεαν το κάρμα με τα χρήματα των μελών;

Εννοούσα το πνευματικό χρέος, δηλαδή σου λέγαν ότι εφόσον έδωσες υπόσχεση αν δεν την τηρήσεις αυτό θα σε κυνηγά σαν νομός, το κάρμα δηλαδή (ο νόμος δράσης-αντίδρασης) και αυτό θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υπόλοιπη Ζωή σου αλλά ακόμα και στις επόμενες

μετ ενσαρκώσεις που θα έχεις....

Από απόψεις χρημάτων σου λέγαν ότι όσα περισσότερα δίνεις, τόσα περισσότερα θα λαμβάνεις αλλά όχι σε χρηματική ανταπόδοση απαραίτητα και φυσικά όχι από αυτούς


Edited by - pantelis1 on 04/12/2011 18:50:52

Edited by - pantelis1 on 04/12/2011 18:53:23

Edited by - pantelis1 on 04/12/2011 19:14:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 19:09:33  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, ακόμα με εμένα ασχολείσαι ?
Μήπως σου έχω γίνει έμμονη ιδέα ?
Λες...<<Εσύ ήρθες,δεν σε καλέσαμε!!>> Ποιος μιλάει ? Ο αρχηγός της αγέλης ? Σου είπα ποτέ πως ήλθα για να μιλήσω μαζί σου ? Μεγάλη ιδέα δεν έχεις για τον εαυτό σου ?
Λες... <<Αν δεν ταπεινώσεις το ΕΓΩ σου δεν θα μπορέσεις να συζητήσεις με κανέναν σε αυτο το φόρουμ.>>
Νάτο πάλι...μιλάς και προδιαγράφεις τις προθέσεις των άλλων.
Για ρίξε μια ματιά στις δημοσιεύσεις, πριν μπω εγώ στο φόρουμ. Γεμάτο κοκορομαχίες είναι. Μήπως δεν είναι έτσι ?
Έχουν περάσει τόσα χρόνια λειτουργίας και ακόμα δεν έχετε ξεπεράσει στοιχειώδη προβλήματα συμπεριφοράς. Ο ένας θέλει να κάνει τον έξυπνο στον άλλο.
Δυστυχώς για εσάς, ο αριθμός των δημοσιεύσεών σας είναι αν αντίστοιχος με τη μεταξύ σας συμπεριφορά. Σκέψου δηλαδή να είχατε και προσωπική επαφή.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 19:14:36  Εμφάνιση Προφίλ
αμαλία, πάλι τα έμπλεξες. Δεν είναι το όνομά μου...πρώην αρχηγός της νέας ακρόπολης.
Άσε καλύτερα, αφού δεν το κατέχεις το άθλημα του διαλόγου. Μη χαλάς τον χρόνο σου και τα κάνεις χειρότερα τα πράγματα.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 19:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
αμαλία, πάλι τα έμπλεξες. Δεν είναι το όνομά μου...πρώην αρχηγός της νέας ακρόπολης.
Άσε καλύτερα, αφού δεν το κατέχεις το άθλημα του διαλόγου. Μη χαλάς τον χρόνο σου και τα κάνεις χειρότερα τα πράγματα.

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης



Α ναι, σωστά.
Είναι ο διακριτικός τίτλος/παράσημο, τον οποίο χρησιμοποιείς για να καταλαβαίνουμε όλοι ποιος είσαι.

Σημ 1:
Σ' αυτό που σε ρώτησα στο προηγούμενο μήνυμά μου (Απεστάλη: 04/12/2011, 18:04:57) δεν έχεις απαντήσει ακόμα

Σημ 2:
Επίσης, απάντησέ μου, γιατί γράφεις "πάλι τα έμπλεξες";
Μήπως προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 19:40:04  Εμφάνιση Προφίλ
Ωχ βρε συ αμαλία...

Ο άνθρωπος αυτοπροσδιορίζεται έτσι...Λόξα του, δικαίωμα του. Ίσως φοβάται μήπως του πει κάποιος που δεν παρακολούθησε τη συζήτηση από την αρχή "και από πού τα ξέρεις εσύ αυτά ρε φίλε;". Πάμε παρακάτω. Δεν μπορώ να ακούω για αυτά...


ΥΓ. Πιο κουραστική είναι η έλλειψη παραγραφοποίησης, αν για κάτι πρέπει να του κάνει κάποιος παρατήρηση. Έτσι συνεχόμενα τα κείμενα είναι απάλευτα.

Edited by - IndustrialAngel on 04/12/2011 19:40:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy