ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

ΕΟΝΑΚΟ,γλυκο μου νεραντζι,μελι βγαινει απο το στοματακι σου,
αφου η καρδια σου ειναι πια ποτισμενη τελεια,
απο τις δονησεις της Χριστιανοδυναμης(μην μπλεκομαστε με Χριστοδυναμεις...).
Αυτη η Χριστιανοδυναμη,σου δινει το "μαννα" η' οποιο πακετο-μαννα,
για να ουρλιαζεις σαν λυκος με πεταλα,εδω μεσα?
Και τι να μου πεις μετα τοσον καιρο?
Να μου μιλησεις για καθαρη καρδια?
Αφου η δικη σου-οπως και των περισσοτερων εβραιοχριστιανων-ειναι αρρωστημενη και ακαθαρτη,ποτισμενη απο την μισαλλοδοξια.
Να μου μιλησεις για εσωτερισμο?
Αφου δεν εχεις σχεση με τον εσωτερισμο,ασχετο ον,γιατι αν ειχες,θαχες ακουσει,οτι ο εσωτερισμος δεν χρωματιζεται απο θρησκευτικεες πεποιθησεις,οπως πας να εκχριστιανισεις τα παντα...
Μπορεις να δεις μια θρησκεια με εσωτερικο τροπο,και να την ανεβασεις απο το χαλι του ιουδαιοχριστιανισμου-ναζισμου-φασισμου σου,
αλλα δεν μπορεις να καλουπωσεις τον εσωτερισμο στα πλαισια μια ς θρησκειας,ειναι κατι πολυ πιο περα.
Επειδη ομως στο ταραγμενο μυαλουδακι σου περα βρεχει,και ηδονιζεσαι φαντασιουμενος οτι υπερασπιζεσαι την αγαπη του Χριστου σου,σου λεω,οτι πας χερι-χερι με τον Αντιπαλο του.
Καλυτερη συμμαχιαδεν θαβρισκε,απο σενα.
Ετσι,εμενα τουλαχιστον,δεν μπορεις να με πεισεις ουτε για την ποιοτητα της "αγαπης" που θες να δηλωνεις ,ουτε για τα εξω καρδια χειριστικα που κανεις για δημιουργια παρειτσας-επιπλεον των γνωστων-
εντος του χωρου,και κατι για τελος
η ΝΑ,εχει και αξιολογα προσωπα και πραγματα.
Αν θες να το παιξεις τωρα εσωτεριστης,κι οχι φτιασιδωμενο χριστιανοπουλο,
παρε διαβασε κανενα βιβλιο τους,
γνωρισε κανενα ατομο απο μεσα,
κρατα αυτα που σου ταιριαζουν
και ασε τα υπολοιπα που δεν σου κανουν.
Γιατι, κανεις πολυ θορυβο,χωρις λογο,
και -οπως ο φιλος σου ο "Κελσος" η'*****Κελσος(βλεπεις Αdmin,
οτι θελω να μην σε κουραζω)-
μιλας πολυ,χωρις να λες τιποτε πλεον.
Τωρα,πολυ θαθελα οι Λιβραγκαραιοι,
να καθησουν στο σκαμνι κανεναν δημοσιογραφισκο,
απο τους γνωστους και μη εξαιρεταιους -
που ζεσταινονται απο τα ευρωπακετα της Αρχιεπισκοπης,
να δουν λιγο τα πισινα τους ποσο σκληρο ειναι το σκαμνι.
Και επισης,οσοι χριστιανοι-ρατσιστες-φυτα
ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ,
ΠΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΖΟΜΠΙ,
ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΛΗΘΟΥΝ,
αυτοι φαινεται οτι ,1.τα παιρνουν απο καποια πηγη
2.παιρνουν ναρκωτικα,3.βλεπουν πολυ πρωινη ζωνη,με αποτελεσμα εγκεφαλικη βλαβη,
και τελος ειναι αξιολυπητοι,αφου εχουν αποριες του τυπου πως η ΝΑ προωθει τον ελληνισμο στο Ισραηλ.
Οι χριστιανοι ρατσιστες,καλα θα κανουν να αναρωτηθουν,
πως και δεν εχουν διαβασει ουτε τα μισα απο τα κειμενα των Αρχαιων,
απο αυτα που διαβασαν συνανθρωποι τους εβραιοι,γερμανοι,γιαπωνεζοι,
ας ειναι και απο μεταφραση,γιατι οι εν λογω συνανθρωποι τους τα διαβαζουν απο το πρωτοτυπο...ελληνοορθοδοξοι ξερολες-φασιστες.
Και κατι αλλο,γιατι τα φυτα θα κανουν Αμαζονιο το μερος,
οτν μιλαμε για καρδουλες και καθαρες ψυχουλες-
βεβαια οι πλεον ακαθαρτοι απατεωνες θα ουρλιαζουν πρωτοι-
ας τους υπενθυμισω τους τρελλους καλογερους της "καρδιας"
και τα παραληρηματα τους,που οι ΕΟΝακοι πιπιλιζουν εδω μεσα,
και να θυμισω στους εσωτεριστες αυτους της πενταρας,
τα σοφα και φωτισμενα λογια του Κρισναμουρτι,
"που τοσο πολυ διαβασαν-χα,χα,χα"
με κεφαλαια για γκαβους,
ΟΤΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΜΟΝΙΑ=ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΙΣΗ=ΙΣΟΖΥΓΙΣΜΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑΣ,
ΣΕ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ,
ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.
Ετσι ,οι οπαδοι των τρελλαμενων καλογερων,ας αρχιζουν να ασκουν και το νοητικο τους.
Και αφου καιγονται τοσο πολυ για την προοδο την πνευματικη στην ελλαδιτσα μας,
και αφου πονουν τοσο πολυ για την προπαγανδα απο τηνΝΑ,
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,
ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ-γιατι αραγε?,
και μιας και αποκτησαν τοση εμπειρια εδω στον τοπο,
τοσες γνωσεις,τοσες πληροφοριες,
γιατι δεν γινονται μελη στην ΝΑ,να δουν απο πρωτο χερι τι γινεται εκει μεσα,αντι να ειναι ειδικοι πορδολογοι στο esoterica.gr?
Μηπως φοβουνται τιποτε?
Τι ειναι αυτο?
Αφου ειναι ανικανοι και για μια δημοσια εξομολογηση,κρυμμενοι τοσον καιρο πισω απο ψευδωνυμα και Χριστιανουληδες...?




Ήρθε και ο Helios να μας.....
Λοιπόν να που άρχισαν τα όργανα της προπαγάνδας....
Άραγε εσυ Helio τα παίρνεις από κάπου;
Αλήθεια ποιός είσαι;

Αγαπημένοι φίλοι και ΕΣΥ ΑΙΩΝ σας παρακαλώ μην απαντήση κανείς σε τούτον τον "ανθρωπακο" γιατί εδώ κάποιος μας παίζει καθαρά ζάρια, στη πλάτη, όπου περιμένουμε να έρθουν οι επίσημοι της Ν.Α. για να μας δώσουν απαντήσεις σε τόσα ερωτήματα...
Α το λέω και σε εσάς, σε κάθε επίδοξο από εδώ και πέρα προπαγανδιστή, ότι δεν θα καταφέρετε να μας φιμώσετε!

Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari
Γεια χαρα σας παλι εδω.
Πολλα πραματα ειδα να λεγονται αλλα ειναι καλο που θαγινει αυτη η συνετευξη και θα ακουστουνν κι αλλες αποψεις επισημες γιατι τουλαχιτον εδω υπαρχει κοσμος που σκεφτεται και η ΝΑ μπορει να ακουστει. Ειπα ξανα και καπιοι δεν διαβασαν οτι οι διγηγοροι της ΝΑ της λενε να μην βγει στην τηλεοραση γιατι οι αυτο θελουν οι δημσοιγραφοι. Τι να πεοις στην τηλεοραση; Να πεις για εσωτερισμο για συμβολα για δασκαλους σοφγιας; Ειδατε η παπαδομιχολακη που κοντεψε να γινει ρεζιλι που αναγκαστικε να πει για λευκη ιεραρχια που ηταν δασκαλοι της μπαλαβατσκι; Δεν μπορεις να εξηξγησεις αυτα τα πραγματα. Θα σε φανε ζωντανο, οι κανοιβαλοι.

Για πιο στρατοπεδο μιλατε ρε παιδια; Απο ποτε η κατασκλινωση ειναι στρατοποεδο; Αυτλην την κατασκινωση την φτιαχναμε πολλα χρονια, λιγο, λιγο απο τις συνδορμες και τις δωρεες μας. Την περισσοτερημ δουλεια για να την φτιαξουμε την καναμε ενμεις; Γιατι ειναι περιεργο; Γαιτι λετε οτι ειναι εκμετελευση; Κουραστηκαμε να φτιαχνουμε τις χαλασμενες κατασκινωσεις τοσα χρονια και καναμε πολυ κοπο να κανουμε μια δικη μας. Δεν αναγκαστικε κανεις να δωσει χρηματα και να βοηθησει. Οπιος ηθελε το εκανε και ειμαστε περιφανοι που τα καταφεραμε μετα απο τοσα χρονια.
Αυτο για την εταιρια που λετε η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι απλα ζητημα νομικο και τυπικο. Ετσι νομιχω και μου φαινεται λογικο.Αφου καθε ΝΑ μιας χωρας ειναι παραρτιμα της διεθνης, αφου μια ειναι η ΝΑ σαν οργανισμνος, τοτε πρεπει τα χαρτια να ειναι σε μια εταιρια διεθνη για να μην υποαρξει ασυδοσια και εκμετελευση σε περιπτωση που ειναι σε καπιο προσωπικο ονομα γραμμενο ενα τετιο περουσιακο στοιχιο. Αλλα σιγουρα ειναι καλυτερα να τα πει η ΝΑ στην συνεντευξη γιατι αυτα τα νομικα και λογιστικα ειναι πολυ εξειδικευμενα. Παντως σιγουρα δεν υπαρχει θεμα εκεμταλευσης. Αν αυτο δεν σας αρεσει τι θελετε; Ολα αυτα που καναμε ολοιστη ΝΑ με κοπο να ειναι γραμμενα σε εαν ονομαμ ατομου; Αν ηταν σε καπιο προσωπικο ονομα γραμμενο θα λεγατε οτι αυτος ειναι εκμετέλευτης και μπορει να το κλεψει. Οπως να ναι δηλαδή, η πονιρη σκεψη θα γινοταν. Ανιξτε το μυαλο σας. Σε αυτην την κατασκινωση καναμε μαθιματα, γιορτες, αγνωνες αθλητικους και μουσικους, γνωριζομασταν και βοηθουσαμνε και στις εργασιες καποιες φορες για να κανοθυμε τον χωρο καλιτερο Αυτο ειναι πολυ ομοροφο αλλα σιγουρα θα βρθει και καπιος να πει οτι μας υποχερωνανε να κανουμε εργασ9ιες. Λυπαμε που σκεφτεται ετσι αλλα εγω εχω τη δικη μου σκεψη και λογικη και ειμαι περιφανος που βοηθισα και θα βοηθισω στο μελον ξανα οταν εχω ευκαιρια.

Αυτλά που βλεπετε στο ιντερνετ ειναι ολα πατιτουρα απο 2-3 σαιτς που καπιοι ειπαν τις θεωριες τους για πολλες εσωτερικες ομαδες και για τη ΝΑ και αλλοι 20 τα πηρανε αντιγραφη και τα λενε κι αυτοι. Αυτος ο Μαρτινεζ εχει μεγαλη κοντρα με ενα σαιτ το cesnur. Εκει ενας ανεξαρτητος ερευνητης ο ιντροβινιε εκανε ερευνα στη ΝΑ για τα μελη ππυ φευγουν στη Γαλια και ειπε οτι οι περισστοεροι που εφυγαν εχουν καλη αποψη και οχι αρνητικη και οτι ειναι υπερβολες αυτα που λεγονται για ΝΑ. Ο μαρτινεζ του επιτεθηκε και τον εβγαλε ψευτη και υποκριτη. βρηκε τον μπελα του ο ιντροβινιε. Δειτεhttp://www.cesnur.org/testi/Acropolis.htm

Αυτος ο μαρτινεζ γενηθηκε και εζησε στη ιταλια. πως ειδε τον λιβραγκα να οδηγει τανκ στην αργεντινη; Αυτο δεν σαν φαινετε κουφο; τελος παντον ο καθενα μπροει να λεει οτι θελει. Ας πει και η ΝΑ αυτο που θελει.

Γαι την βιβλιοθηκη που λεει η ζεζμπεργκ. Η βιβλιοθηκη καθε σχολης ειναι απο αγορες η δωρεες. οταν περνανε πολλα ατομα και δινουν καπια βιβλια σε τοσα χρονια ειναι λογικο να γινει η βιβλιοθηκη καπως μεγαλη. Διστυχως τα ατομα που λες δεν μου θυμιζουν κατι.

Γιατι λετε οτι υπαρχει στρατιοτικο τμημα; Που το ειδατε; Ειναι μεγαλη χαζομαρα και ολα τα μελη και προην μελη της ΝΑ γνψριζουν οτι αυτο ειναι χαζομαρα. Η ΝΑ δεν εχει σχεση με αυτα. Αυτο που παρεξιγει καπιος μπορει να ειναι οι συμβολσιμοι που εχουν απο την μπαγαβατ γκιτα για την εσωτερικη μαχη του πολεμιστη και τα συμβολα που εχουν απο την ιπποτικη παραδοση. Αυτα ειναι συμβολα εσωτερικού αγωνα και αρετης κι οχι εξωτερικα. Εαν π.χ.μελετας τον Αρθουρ και τους ιπποτες του το κανεις γιατι εμνπνεεσαι απο την αρετη και το θαρρος τους και αυτα βοηθανε την ζωη σου. Βοηθανε να ξερεις οτι στη ζωη πρεπει να εχεις τιμιοτητα, ευγενια, να βοιθας τους αδυναμους, να τιμας το πνευμα, να στεικεις πανω απο την κακια και τον υλισμο. Το εξκαλιμπερ ειναι η εσωτερικη σου βουληση, το πνευμα σου, που ειναι βυθισμονο στην υλη και πρεπει να το χρησιμοποιησεις οχι εξω για να κανεις κακο αλλα μεσα σου. Να ξυπνας τις δυνατοτιτες του πνευματος σου και να μην υποχωρις στις αδικιες. Αυτα τα εχουν κι αλλες εσωτερικες ομαδες και δεν παρεξιγουνται. Γιατι να παρεξιγουνται στη ΝΑ; Αν καπιος νομιζει οτι ειναι χαζομαρες και οτι δεν ειναι ο εσωτερισνος ετσι, με γεια του και χαρα του. Ας επιλεξει αλλο. Αλλα να λει οτι ειναι στρατος, τοτε κανει λαθος και κρίμα του

Παιδια στη ΝΑ δεν υπαρχυν ως μελη. Καπια παιδια μελων σε μεγαλες πολεις με την αδεια τον γονιων, ερχονται καποιες φορες και κανουν καπια πργαματα οπως κανουν και οι προσκοποι αλλα λιγοτερα. Αυτα δεν ειναι ουτε εσωτερσιμος ουτε φιλσοφια ουτε μαθηματα μελων. Γιατι αμεσως πιστευετε οταν ακουτε οτι υπαρχει παιδικο τμημα οτι ειναι μελη; Τοση καχιποψια.

Οπλα δεν βρεθικαν στη ΝΑ. Υπαρχουν τελεσιδικες αθωωτικες αποφασεις. Η ΝΑ μποερι να το αποδειξει. Ρωτηστε και θα σας δειξουν τα εγγραφα.

Νομιζω οτι πρπει να κανετε ερωτισεις και να δειτε τι λεει η ΝΑ. Μετα αμαθελετε πιστεψετε την η οχι, αλλα σιγουρα θα εχετε ησυχη συνειδιση οτι προσπαθισατε να ειστε αντικειμενθικοι. Εγω εχω απορια. Που θα γινουν ερωτησεις; ποτε; Ο αδμιν κατι λεει αλλα δεν βλεπω αλλο πραημα.

Αν εχω χρονο θα πω και εγω οτι ξερω. Ο φιλος ο σεβεκ που ειναι στη ΝΑ ισως μπορει να βοιηιθησει./ Ξαναλεω ομως οτι μην παρεξηγηετε που δεν μιλω σθχνα. Οταν μποτρω το κανω.

Edited by - sasantari on 28/02/2004 20:16:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Θα παρακαλούσα πολύ τον Helios να προσπαθήσει να μην μεταφέρει μια διαπροσωπική κόντρα του, που κρατάει χρόνια και ζαμάνια, κι εδώ σε αυτό το topic. Κουραστήκαμε με αυτήν την κόντρα. Μέχρι και εγώ που κονταροχτυπήθηκα τόσες φορές μαζί σου, έχω βαρεθεί.

Τώρα για το θέμα μας. Είναι μια καλή κίνηση, να έχουμε εδώ στο Esoterica.gr τις απόψεις αυτής της Ομάδας. Αλλά επιμένω ότι αυτό πρέπει να γίνει για όσες περισσότερες ομάδες γίνεται. Το Esoterica.gr ίσως είναι αυτήν την στιγμή το μόνο... ΜΜΕ (φτού παναγία μου, είπα κακιά λέξη) που μπορεί να εγγυηθεί την μεγαλύτερη αντικειμενικότητα για την παρουσίαση των Φορεών του Εσωτερισμού. Ας το εκμεταλλευτούμε. Να κάνω πιο συγκεκριμένες προτάσεις σε αυτό το topic ή να στείλω email. ADMINNNNNN ;;;;;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari
Αμελισα να πω οτι αυτο που λεει ο κ. πλανας στο τελος δεν ειναι ετσι. Ειναι λαθος αν το εννουσε ετσι. Ισως εκανε λαθος στην εκφραση αλλα εγω διαφωνθω αν το εννουσε ετσι. Αυτο το σαιτ ειναι πολυ σημαντικο και μοναδικο και συγχαρητηρια σε ολους σας που το μεγαλωνετε και το βοηθατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 21:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Θα παρακαλούσα πολύ τον Helios να προσπαθήσει να μην μεταφέρει μια διαπροσωπική κόντρα του, που κρατάει χρόνια και ζαμάνια, κι εδώ σε αυτό το topic. Κουραστήκαμε με αυτήν την κόντρα. Μέχρι και εγώ που κονταροχτυπήθηκα τόσες φορές μαζί σου, έχω βαρεθεί.

Καλέ μου Thoth σε χαιρετώ.
Έχουμε καιρό να τα πούμε μέσα από κάποιο topic, μα πάντα Master παρακολουθώ ότι κατεβάζεις, ότι νέο προσθέτεις στο forum της Σοφίας και σε ευχαριστώ προσωπικά για τούτο.
Να που τώρα όμως, αισθάνομαι, και ειδικότερα μετά απο αυτή την φράση σου στον Helios, πως κάτι πήγε στραβά...
Ίσως η καχυποψία μου από το προηγούμενο post, για άλλο ένα καπέλωμα;
Δεν νομίζεις όμως φίλε, που ειλικρινά σε σέβομαι και σε εκτιμώ για το ήθος σου μέσα στο esoterica.gr αλλά και για τις γνώσεις σου γύρω από την επιστήμη της ψυχής, πως κάτι δεν έχει πάει και πολύ σωστά;
Εννέα σελίδες και τώρα μόνο σιγα-σιγά αρχίζουν κάποιοι να αρθρώνουν λίγα και στον αφρό πάντα, για τον οργανισμό της Ν.Α.
Σίγουρα Thoth υπάρχουν ίσως και κάποιοι υψηλόβαθμοι από το esoterica.gr που είναι και μέλη της Ν.Α. -εώς εδώ τίποτα το άσχημο ή το μεπτό-, όμως γιατί καλέ μου, να μην βγουν μπροστά και να πουν την δική τους άποψη για αυτόν τον οργανισμό; Πιστεύω πως όλοι μας έχουμε το δικαίωμα να τοποθετούμε το πνεύμα μας όπως νομίζουμε καλύτερα μέσα στις σχολές της φιλοσοφίας και του εσωτερισμού.
Είναι τόσο κακό να παίζονται τα e-mail με ονόματα, ανάμεσα στα μέλη του δικτιακού τούτου τόπου, δηλαδή, όλοι γνωρίζουμε ποιός είναι εκείνος που έχει σχέσεις με την Ν.Α. αλλά αποφεύγουμε να τον ονομάσουμε.....
Πιστεύω λοιπόν, ότι ήρθε ο καιρός να επωμιστούμε, ο καθένας από εμάς που είναι μέλος στο χώρο αυτό, και τις δικές του πνευματικές ευθύνες απέναντι στους άλλους πνευματικούς συνειδητούς συνοδοιπόρους.

quote:

Τώρα για το θέμα μας. Είναι μια καλή κίνηση, να έχουμε εδώ στο Esoterica.gr τις απόψεις αυτής της Ομάδας. Αλλά επιμένω ότι αυτό πρέπει να γίνει για όσες περισσότερες ομάδες γίνεται. Το Esoterica.gr ίσως είναι αυτήν την στιγμή το μόνο... ΜΜΕ (φτού παναγία μου, είπα κακιά λέξη) που μπορεί να εγγυηθεί την μεγαλύτερη αντικειμενικότητα για την παρουσίαση των Φορεών του Εσωτερισμού. Ας το εκμεταλλευτούμε. Να κάνω πιο συγκεκριμένες προτάσεις σε αυτό το topic ή να στείλω email. ADMINNNNNN ;;;;;


Ελπίζω Master ότι θα γίνει έτσι, εύχομαι δηλαδή να γίνει, μόνο που θα πρέπει να ειδοποιηθούμε για την ημέρα και την ώρα.
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 21:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε sasantari,
όπως καταλαβαίνεις προσπαθούμε να κάνουμε μία αντικειμενική έρευνα και αυτό προϋποθέτει να γνωρίζουμε και τις θέσεις της οργάνωσης και τις κατηγορίες που υπάρχουν εναντίον της. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα πάντως πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν κατηγορούμε κανέναν, απλώς προσπαθούμε να δούμε αν συμβαίνει κάτι αξιοκατάκριτο ή όχι.

Για την παρουσία παιδιών στην οργάνωση, όπως λέει και η Zadok δεν μπορεί να θεωρηθεί παράνομη δραστηριότητα, εφ όσον έχουν την έγκριση των γονέων, παρόλα αυτά δίνει την εικόνα ότι η οργάνωση είναι χώρος μέσα στον οποίο κινείται ολόκληρη η οικογένεια, κοινώς η οργάνωση είναι "τρόπος ζωής" γι αυτούς, και όχι μία παράλληλη ενασχόληση.
Αυτή η εικόνα, σε σχέση με την ύπαρξη camps (μπορεί να μεταφραστεί και ως κατασκήνωση και ως στρατόπεδο), εμένα μου κρούει το καμπανάκι, επειδή έχουμε δει πως λειτουργούν και λειτούργησαν στο παρελθόν διάφορες ομάδες, να σου θυμίσω τις περιπτώσεις των Jim Jones, David Koresh, των μελών του Τάγματος του Ναού του Ηλιου, του Heaven's Gate;

Θα μου πεις "μα εμείς δεν είμαστε ίδιοι με αυτούς!" Εγώ όμως δεν το γνωρίζω, γι αυτό και το ψάχνω. Εξ άλλου κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι αυτοί φαίνονταν εξ αρχής ότι θα καταλήξουν κάπως...

Τα περί "στρατιωτικής οργάνωσης" ή του νεο-ναζιστικού προφίλ της Νέας Ακρόπολης, είναι φανερό ότι αυτή την εικόνα έδωσαν οι φωτογραφίες που είδαμε στην εκπομπή του Χαρδαβέλα. Να σου θυμίσω την μία που μου έκανε και ιδιαίτερη εντύπωση, τα μέλη ντυμμένα ομοιόμορφα σε παράταξη (στον χώρο της κατασκήνωσης όπως κατάλαβα) να χαιρετούν ναζιστικά.
Θα μου πεις δεν ήταν ναζιστικός ο χαιρετισμός, αλλά Ρωμαϊκός (το ave). Αυτός όμως που είναι απ έξω, αναγνωρίζει αυτόν τον χαιρετισμό ως ναζιστικό και παραβλέπει ή και αγνοεί ότι προέρχεται από την Αρχαία Ρώμη. (O admin έδωσε μια καλή επεξήγηση και για την χρήση των συμβόλων γενικότερα αλλά δεν παύει να ισχύει ότι συνήθως μας μένει πάντα η πιό πρόσφατη χρήση και ο πιό πρόσφατος συμβολισμός τους.)
Η χρήση πάντως συμβολικών λέξεων όπως Emperor, Empire, Supreme Commander, υπονοούν ή όχι την ιμπεριαλιστική τάση της οργάνωσης;

Η ύπαρξη ή όχι όπλων μέσα στην οργάνωση μπορεί να διευκρινιστεί. Και αν υπάρχουν, για ποιόν λόγο υπάρχουν; Για "ψυχαγωγικούς λόγους" όπως λέει ο Martinez;

Για την "ιπποτική παράδοση" που αναφέρεις, να θυμίσω το σχόλιο της κοπέλας που ήταν στην οργάνωση και έφυγε που δεν μας απασχόλησε μέχρι στιγμής. Είπε ότι το κάθε μέλος είχε έναν προσωπικό "συνοδό"(ίδιον της ιπποτικής παράδοσης που ανέφερες), πχ. η κάθε γυναίκα είχε την
"ντάμα" της, στην οποία έδινε καθημερινά λεπτομερείς πληροφορίες για το είχε κάνει, ποιούς είχε συναντήσει και τι είχαν πει μεταξύ τους, εκτός οργάνωσης.
Αυτό σημαίνει ότι η οργάνωση κρατάει πλήρες αρχείο για την προσωπική ζωή των μελών της. Ισχύει; Και αν ναι, γιατί;

Για τις ομάδες "Living Forces" δεν μας είπες κάτι. Είναι ειδικές ομάδες και τι σκοπό έχουν; Είπα ότι φαίνεται να έχουν στρατιωτική εκπαίδευση, επειδή ο Martinez λέει ότι έκανε εντύπωση στα απλά μέλη (που δούλευαν μέχρι τελικής πτώσης) ότι αυτοί έδειχναν πολύ "ζωντανοί" και δεν κουράζονταν εύκολα, πράγμα που σημαίνει ότι αν μη τι άλλο έχουν "σκληραγωγηθεί" περισσότερο από τους υπόλοιπους της οργάνωσης. Και ανέφερε ότι είχαν ένα ειδικό σημάδι στο μπράτσο που τους ξεχώριζε.

Και να ρωτήσω και κάτι διευκρινιστικό. Τώρα που πέθανε ο Livraga ποιός είναι ο αρχηγός της οργάνωσης; Είδα ότι είναι το τμήμα του Βελγίου. Δηλαδή αυτοί στο Βέλγιο είναι ανώτεροι των υπολοίπων; Και πώς πήραν στα χέρια τους την προεδρία;

Και βέβαια φίλε μου οι ερωτήσεις μου δεν απευθύνονται σε σένα ειδικά. Οποιος γνωρίζει και θέλει, μας απαντά.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sembek
Νέο Μέλος

Azores
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 22:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sembek
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΦΥΣΙΚΑ .
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΓΡΑΨΩ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ Ν.Α. ΚΑΙ ΡΩΤΑΝΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΡΙΜΩΞΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Α. ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Α. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΣΤΗΝ Ν.Α. ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΩ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΕΡΕΥΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΟΥ ΙΔΕΙ ΕΧΩ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η Ν.Α. ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΓΚΟ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΗ
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ ΔΑΣΟΣ -ΠΑΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΒΑΡΔΙΑ ΔΑΣΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ
ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΩΜΟΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ ΖΕΖΜΠΕΡΓΚ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΡΩΗΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ .ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΥΡΙΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ,ΠΙΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ E-MAIL

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 22:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Λοιπον,κατι ξερω κι εγω για την ΝΑ,και δεν μιλαω απο τον καναπε μου Χαρδαβελλιζοντας.
θωθουλιξ,δεν υπαρχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΜΑΧΗ,
ΑΛΛΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΦΟΡΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ,
ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΛΕΓΟΤΑΝ ΕΟΝΑΚΟΣ,*****ΚΕΛΣΟΣ ΚΑΙ
ΟΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥΣ ΛΙΒΑΝΙΖΟΝΤΕΣ,
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΝΤΑΚ.
ΤΑ ΙΔΙΑ -ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΘΩΘΟΥΛΙΞ-ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕ
ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΜΠΕΖΑΝΤ
ΤΗΝ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ
ΤΟΝ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
ΤΟΝ ΡΑΖΝΙ
ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
ΤΟ ΥΣΕΕ
ΤΟΥΣ 12ΘΕΙΣΤΕΣ
κλπ,κλπ,κλπ,
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΑ,
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΤΟ
ΜΕΛΛΟΝ ΚΟΝΤΙΝΟ Η ΜΑΚΡΥΝΟ,
ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ,
ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ
ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΘΙΓΕΤΑΙ
Η ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ Ο ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ"ΤΟΥΣ.
Συνεπως,επειδη ταχω πει 10000 φορες,
και πιθανον ενα κουνουπιδι η λαχανο θα τοχε καταλαβει,
δεν με ενδιαφερει ο καθε Εον,
αλλα η ιδεολογια και πρακτικη του καθε Εον.
Ενταξει λαχανακια μου?

Edited by - Helios on 28/02/2004 23:03:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 22:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ sembek,

νομίζω ότι αδίκως διαμαρτύρεσαι. Υπάρχουν και "κακοφωνίες", δε λέω, αλλά στην πλειοψηφία μας θεωρώ ότι ερευνούμε καλοπροαίρετα, ως οφείλουμε να κάνουμε.

Εξάλλου, ακόμα κι αν όντως υπάρχουν κακοπροαίρετοι, εσύ ή οποιοσδήποτε θελήσει ν' απαντήσει στα ερωτήματα δεν έχει να χάσει κάτι, αντιθέτως θα βοηθήσει στο να λάμψει η αλήθεια. Αυτός δεν είναι ο σκοπός κάθε εσωτεριστή;

Η αγαπητή Ostria έχει θέσει κάποια ενδιαφέροντα ερωτήματα, αν έχεις την καλοσύνη ή όποιος άλλος δύναται, ας απαντήσει.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 23:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Λοιπον να συνεχισουμε τωρα θωθουλιξ,για το υφος και το ηθος,
ωρισμενων εδω,
για το "υψηλο επιπεδο δονησεων και επαφων",
για την "αντικειμενικη τους ματια και ερευνα",
και αλλους τραγελλαφους?
Τωρα που αρχιζω λιγο -λιγο να τα παιρνω βραδυατικα?
Η Μπεζαντ ασχολιοταν με μαυρη μαγεια?
Ο Ραζνι και ο Μπαμπα απατεωνες?
Η Μπλαβατσκυ εβραιοχριστιανη?
Ο Κρισναμουρτι εβραιοχριστιανος?
Το ΥΣΕΕ σιωνιστες,σατανιστες,ναζιστες?
Οι 12θειστες ...
εσυ λες οτι δεν βαρεθηκα να διαβαζω
τους ιδιους και τους ιδιους
σαν κασσετοφωνα,
να επαναλαμβανουν τα ιδια και τα ιδια?
ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΕΣΩΤΕΡΙΖΟΝΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ
ΔΕΙΞΕΙ ,
ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ ΤΗΣ ΑΝΟΧΗΣ,
Η' ΜΟΝΟΝ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΡΕΤΗ ΤΗΣ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ?
ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ,
ΟΤΑΝ ΤΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ,
ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ,
ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ
ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ,
ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΚΡΥΝΟ?


Edited by - Helios on 28/02/2004 23:16:56

____________________________________________
Παρακαλούμε: όχι εκφράσεις χαρακτηρισμών
προς ομάδες ανθρώπων ή ιδεολογίες, που μπορούν
να τροφοδοτήσουν αναίτιες και μη δημιουργικές
αντιπαραθέσεις. Ευχαριστώ για την κατανόησή σας!
- Admin
____________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 23:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Και δεν μου αρεσουν τα ζαρια.
Μπαρμπουτι παιζουν αλλοι ,
με το μυαλο και την ψυχη σας,
οντες αναλωσιμοι...
οι χριστιανουληδες ναναι καλα...
που τους τραβαει η ατιμη η τσοχα...

Edited by - Helios on 28/02/2004 23:26:09

____________________________________________
Παρακαλούμε: όχι εκφράσεις χαρακτηρισμών
προς ομάδες ανθρώπων ή ιδεολογίες, που μπορούν
να τροφοδοτήσουν αναίτιες και μη δημιουργικές
αντιπαραθέσεις. Ευχαριστώ για την κατανόησή σας!
- Admin
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 02:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Helios νομίζω ότι είπα κάποια πράγματα αυτονόητα και απλά. Σε αυτά θα μείνω.

Τώρα για την καλή μου Zezmperg. Φίλη μου, στο αρχικό μήνυμα της ιδρυτικής ομάδας του Esoterica.gr λέει:

quote:
Όσοι ανήκουμε στην συντακτική και ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr θα θέλαμε να πληροφορήσουμε το φίλο επισκέπτη ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν ήδη διανύσει μία μακρόχρονη πορεία στον χώρο της σοβαρής μεταφυσικής και εσωτερικής μελέτης που για κάποιους αγγίζει ή και υπερβαίνει ακόμη τις δύο δεκαετίες. Η πορεία αυτή περιλαμβάνει για πολλούς και την πιο οργανωμένη έρευνα στα πλαίσια έγκριτων και σημαντικών ομάδων - φορέων του ευρύτερου χώρου.

Στην πολύ υπεύθυνη όμως, όπως την αισθανόμαστε, προσπάθεια που αναλαμβάνουμε για τη δημιουργία και λειτουργία αυτού του δικτυακού τόπου προσπαθούμε να παραμερίσουμε οποιεσδήποτε προσωπικές προτιμήσεις θα έθεταν σε κίνδυνο τους σκοπούς και τις αρχές του ESOTERICA.gr με γνώμονα πάντα την όσο δυνατόν ευρύτερη και σοβαρότερη πληροφόρηση του επισκέπτη-αναζητητή (και συνοδοιπόρου).

Τα μέλη της συντακτικής και ερευνητικής ομάδας λαμβάνουν σε αυτόν τον τόπο μόνον την ταυτότητα του ιδιώτη, ανεξάρτητου ερευνητή του Μυστηρίου, του Μεταφυσικού και του Εσωτερικού.



Αυτό το μήνυμα είναι εκεί από τότε που υπάρχει αυτό το site. Και δεν μπήκε τυχαία. Και δεν είναι ψέμα. Και δεν είναι λάθος ούτε άστοχο και ούτε και προκάλυψη. Είναι η αλήθεια. Πολλές φορές σε αυτό το forum ειπώθηκαν θετικά και αρνητικά στοιχεία για πολλές εσωτερικές ομάδες και γνωρίζω ότι πολλά από τα τότε άτομα της συντακτικής ομάδας (όσο ήμουν κι εγώ εκεί) είχαν τις προσωπικές τους συμφωνίες ή διαφωνίες ανάλογα με τα προσωπικά τους "πιστεύω" ή την προσωπική τους διαδρομή, αλλά δεν είδα ποτέ κανέναν να προσπαθεί να χρησιμοποιήσει την δική του επιρροή για να κατευθύνει την συζήτηση ή να καπελώσει κάποιον. Κι αυτό γιατί εδώ φέρει την προσωπική του ευθύνη και δεν εκπροσωπεί κανέναν χώρο. Και ελπίζω (και έτσι πιστεύω) ότι αυτό γίνεται και σε αυτήν την περίπτωση.

Εάν αρχίζει ο καθένας να λέει "εγώ πέρασα από τις τάδε ομάδες" ο άλλος "εγώ είμαι στις δείνα ομάδες", κι άλλος "εγώ δεν είμαι σε καμία ομάδα" τότε θα αρχίζει το esoterica να χωρίζεται σε στρατόπεδα και ο καθένας θα τα "χώνει" στον συντονιστή που δεν τον "πάει" γιατί δεν του αρέσει ο φορέας από τον οποίον πέρασε ή άλλος θα κολλάει και θα υπερασπίζεται αυτόν που τον "πάει" γιατί του αρέσει ο Φορέας από τον οποίον πέρασε ή είναι ακόμα.

Καταλαβαίνεις ότι η κατάσταση θα είναι πολύ προβληματική και αντί να ξεπεράσουμε τις διαχωριστικές γραμμές θα ταμπουρωθούμε πίσω από αυτές. Άρα τι νόημα έχει να κάνουμε το Esoterica;

Η προσωπική μου γνώμη είναι, όπως προείπα, να αφήσουμε πίσω ταμπέλες και ιστορίες και να είμαστε εμείς, ως πρόσωπα, ως ερευνητές, ως φίλοι, ως συζητητές εδώ μέσα. Αν εμένα με ενοχλήσει κάποιος συντονιστής και προσπαθήσει να μου περάσει τις απόψεις του, κάνοντας κατάχρηση εξουσίας και προσπαθώντας να με καπελώσει με τις απόψεις της ομάδας που εκπροσωπεί τότε θα διαμαρτυρηθώ και θα τον καταγγείλω. Αλλά όσο δεν με ενοχλεί δεν θέλω να ξέρω την ιστορία του.

Δεν είναι καθόλου σωστό εντέλει να χρησιμοποιήσει κάποιος συντονιστής την επιρροή του, που οφείλεται μόνο και μόνο στη προσωπικότητά του, για να αυξήσει ή να μειώσει την λάμψη κάποιου εσωτερικού φορέα. Τότε δεν θα έχουμε esoterica αλλά rodostavrika, neoacropolitanika, tectonica, esotericoxristianika κ.α. Και η αλήθεια είναι από ότι βλέπω και από ότι αποδεικνύεται όλα αυτά τα χρόνια ότι όλοι οι συντονιστές κράτησαν και κρατάνε αυτήν την αρχή πολύ καλά και ακολουθούν αυτό που ειπώθηκε στο ιδρυτικό μήνυμα. Δεν νομίζω κανείς να αισθάνθηκε ότι καπελώθηκε από κάποια ομάδα. Οι προσωπικές επιλογές του καθενός ας είναι σεβαστές και ας παραμείνουν προσωπικές όταν δεν θίγεται η λειτουργία του site.

Τώρα για αυτό που λες...

quote:
Να που τώρα όμως, αισθάνομαι, και ειδικότερα μετά απο αυτή την φράση σου στον Helios, πως κάτι πήγε στραβά...
Ίσως η καχυποψία μου από το προηγούμενο post, για άλλο ένα καπέλωμα;

Πραγματικά δεν κατάλαβα τι εννοείς. Αυτό που είπα στον Helios δεν διαφέρει από αυτό που του λέω εδώ και μήνες ! Του λέω να μην χρησιμοποιεί το forum για προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά για γόνιμο διάλογο. Εάν δεις κάποιους μήνες πίσω και παρακολουθήσεις τις συζητήσεις θα επιβεβαιώσεις ότι αυτή είναι μια ιστορία παλιά και ότι δεν έχει καμία σχέση με το υπό συζήτηση topic. Θα ήμουν ευγνώμων να καταλάβω ποια παρανόηση υπήρξε και αν νομίζεις ότι θέλεις να το κάνεις προσωπικά στείλε μου email και θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 02:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari
Γεια παλι σε ολους. ειμαι κουραμσενος αρκετα γιατι ειχα δσκολη μερα και θα πω λιγα τοωρα και αλλα αυριο οποτε μπορεσω. Να πω οτι ειναι καλο που μιλαει και ο σεβεκ για να ακουτε και αλλον και οχι μονο μενα.

Φιλη οστρια. Η κατασκινωση ειναι 5 μερες τον χρονο, δεν ειχαμε κοινοβιο και σε παρακαλω να βγαλεις απο τους φοβους σου τις περιπτωσιες που λες. Καμια σχεση. Φυσιολογικοι ανθρωποι ειμαστε δεν ειμαστε αρωστοι ψυχικα. Στις ασκσεις που γινονται για γυμνστικη, γιογκα, για ται τσι, ιερες συμβολιες χειρονομιες και σωματικο ιερατισμο, και για να μαζευτουμε και να συντονσουμε εργασιες για καθε μερα, πολλες φορες χρησιμοποισαμε ταξη στις θεσεις μας αλλα μονο τοτε και αυτο ητανε. Δεν ήτανε για σκοπους στρατου.

τΤα παιδια ηταν 4 με 8 καθε φορα απο οτι θυμαμαι για τα μελη που ηθελαν να ρθουν και δεν ειχαν που να αφισουν τα παιδια τους. Γαι αυτα ειχε παιδικο τμημα για να περασουν καλα και να ειναι χαρουμενα στην φσυη. Δεν εχει σκοιπο η ΝΑ να ειναι τα παιδια μεσα στις κατασκινωσεις. Τι να κανουν τα παιδια; Γιογκα, ταιτσι, φιλοσοφια; προσπαθει να εξυπηρετισει καπια μελη με αυτο το τροπο. Οπιοσδηποτε γονιος της ΝΑ τα ιδια θα σας πει.

Δεν υπαρχουν -οπλα στη ΝΑ. Δεν υπαρχουν οπλα στη ΝΑ. δεν υπαρχυν οπλα στη ΝΑ. Να το πω κι αλλη φορα; Κριμα να το ξαναπω. Τι να κανουμε τα οπλα; Πολεμο; Σε πιον; Στο κατωτερο ζωικο εγω μας; Τι να το κανουμε αυτο το εγω; Να το μπουμπουνισουμε με μια καραμνπίνα; Τρελοι ειμαστε; Η ΝΑ δεν εχει οπλα. Δεν τα χρειαζεται, δεν τα θελει. Αντε να εχει καπιο αποκριατικο σπαθι ή καμια αντικα για τα θεατρικα της, αλλα δεν εχει οπλα.

Οι ζωντανες δυναμεις ειναι ομαδες που μιλησα σε παλιο μηνθμα μου, σε παρακαλω δες το παλι, θα αργισω να το ξαναγραψω. Ειναι ανθρωποι οπως ολοι μας, σε πιο προχορημενα εσωτερικαμαθηματα, και δεν ειναι ρομποτ που δουλεουν συνεχια. Αλλο παλι και τουτο. Σας λεω τα γενικα γιατι αυτα ειναι που εχουν νοημα τωρα και αυτά ειναι αληθινα. Ρωτιστε και τη ΝΑ να σας τα πει καλυτερα και με λεπτμεριες.

Η κοπελα που μιλαει ηταν 8 μηνες μελος και για να σας πεισει λεει οτι ειναι 2,5 χρονια. Το ξερω προσωπικα Ποσα ειδε σε 8 μηνες; Εχω φιλη που σαε ειπα σε άλλο μηνιμα που ηταν 5 χρονια και τωρα δεν ειναι για λογους επαγελματικους και οικογνεικαούς αλλα ειναι φιλη, ειναι αυτή που επαιρνε τλεφωνο στη πρωτη εκπομπη και δεν την εβγαλα στο αερα. Αυτη που ηταν 5 χρονα γιατι εχει να πει καλα πραματα και η αλλη με 8 μηνες τα εμαθε ολα; Εγω απορώ ακομη.

Τωρα αρχηγος ειναι η κα δελια γκουθμαν, που ειναι στην ισπανια. Μαλιστα ο γαραντζωτης ειρωνυυτηκε καπια στιγμη σε μια εκπομπη λεγοντας οτι μοιαζει εβραικο επωνυμο. Τρελο ειναι να λενε απο τη μια οτι ο λιβραγκα ειχε μακρινη συγγενια με εβραιους, οτι η γκουθμαν το ιδιο και μετα να λενε οτι ειναι ναζιστες στη ΝΑ. Ποσα κουφα και τρελα θα ακουσουμε παλι. Κανενας δεν ειναι αυτοκρατορας στη ΝΑ, υπαρχυν δασκαλοι και μαθητές, όχι στρατιωτες. Ποια παρεξηγηση θα υπαρχει παλι απο πισω ουτε να το φανταστω μπρω

Δεν υπαρχει παροκολουθηση μελων και της ζωης τους. Αυτα που λενε ειναι δασκαλεμενοι απο τον δικηγορο τους, γιατι αυτα ειναι που φοβιζουν. Οπιος θελει ερχεται οποιος θελει σταματα και αν θελει ξαναρχεται. Τοσα μελη ξερω που στυαματισαν και δεν ειχαν καμια ενοχλιση. Πως να πιστεψω αυτους οταν εχω τοσα παρδειγματα διπλα μου; Ας ερθει ο εισαγγελεας να τα δει ολα αυτα. Η ΝΑ παρακαλαει να ερευνηθουν ολα αυτα. Αυτα που λενε εθναι τριχες. Θα ηξερε η ΕΥΠ κι η αστυνομια ολα αυτα και θα τα αφηναν; Ας γινουν ερευνες επιτελους. Η ΝΑ αυτο παρακαλαει, αλλα αυτοι στα παραθυρα βολεθυονται καλυτρα αφου ξερουν οτι δεν μπορει νααποδειχτει τιποτε.

Καπιος ειπε οτι τους φοβιζουμε με μινησεις και ζητουμε πολλά λεφτά. Οταν τους αφιναμε να λενε ψεματα μας λεγανε: γιατι δεν κανετε μινηση; Ειστε ενοχοι, φοβαστε. Τωρα που τους κανουμε αγωγη ειμαστε καρχαριες που απιλουμε τους αλλους. Παλι τα ιδια. οτι και να κανουμε θα φταιμε. Αγωγή δε ζητάμε για λεφτα αλλα για να αποκταστισουν τιν αξιπρεπεια και την τιμη ολων των μελων, των οικογενιω τους και των προην μελων που θιγονται με αυτα τα ψεματα. Νισταξα αυριο ελπιζω παλι να μπρω να πω κι αλλα. Καληνυχτα και καλο μηνα σε ολους μας.

Edited by - sasantari on 29/02/2004 02:50:42

Edited by - sasantari on 29/02/2004 03:03:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 08:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Φιλη οστρια. Η κατασκινωση ειναι 5 μερες τον χρονο,


Ως φαίνεται κάποιο λάθος κάνεις....
Η Κατασκήνωση είναι 10 ημέρες όπως λέει το περιοδικό σας, που σε παραπάνω post έχω αντιγράψει, αλλά και δεν είναι έτσι απλά για την φύση, παρά μόνο για μυητικό σκοπό.
quote:

Στις ασκσεις που γινονται για γυμνστικη, γιογκα, για ται τσι, ιερες συμβολιες χειρονομιες και σωματικο ιερατισμο, και για να μαζευτουμε και να συντονσουμε εργασιες για καθε μερα, πολλες φορες χρησιμοποισαμε ταξη στις θεσεις μας αλλα μονο τοτε και αυτο ητανε. Δεν ήτανε για σκοπους στρατου.


Λοιπόν φίλε μου, προσπαθείς να μας αποπροσανατολίσεις. Η κατασκήνωση είναι επιβεβλημένη σε όλους τους βαθμούς της φιλοσοφικής σας ανάπτυξη. Δηλαδή, εκείνος που είναι στο Α' επίπεδο ας πούμε, θα πάει κατασκήνωση με τους ανθρώπους του δικού του επιπέδου κ.τ.λ., για να βαδίσει στην σκληραγώγηση, (μα και στην πνευματική κάμψη των αντιστασεών του απέναντι σε όσα μέσα του επαναστατουν)(*).
(*) ετούτο είναι δικό μου....Δηλαδή η κάμψη των αντιστάσεων.
quote:

τΤα παιδια ηταν 4 με 8 καθε φορα απο οτι θυμαμαι για τα μελη που ηθελαν να ρθουν και δεν ειχαν που να αφισουν τα παιδια τους. Γαι αυτα ειχε παιδικο τμημα για να περασουν καλα και να ειναι χαρουμενα στην φσυη. Δεν εχει σκοιπο η ΝΑ να ειναι τα παιδια μεσα στις κατασκινωσεις. Τι να κανουν τα παιδια; Γιογκα, ταιτσι, φιλοσοφια; προσπαθει να εξυπηρετισει καπια μελη με αυτο το τροπο. Οπιοσδηποτε γονιος της ΝΑ τα ιδια θα σας πει.


Άλλο πάλι και τούτο;
Αγαπητέ τα παιδικά τμήματα είναι στα διάφορα κέντρα της οργάνωσης σας σαν αρχή και σκοπός, διότι έτσι μπορείτε ευκολότερα να διαμορφώσετε ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ! Και όχι απλός, ότι δήθεν εξαναγκάζονται οι γονείς να τα πάρουν μαζί τους στην κατασκήνωση....
quote:

Η κοπελα που μιλαει ηταν 8 μηνες μελος και για να σας πεισει λεει οτι ειναι 2,5 χρονια. Το ξερω προσωπικα Ποσα ειδε σε 8 μηνες; Εχω φιλη που σαε ειπα σε άλλο μηνιμα που ηταν 5 χρονια και τωρα δεν ειναι για λογους επαγελματικους και οικογνεικαούς αλλα ειναι φιλη, ειναι αυτή που επαιρνε τλεφωνο στη πρωτη εκπομπη και δεν την εβγαλα στο αερα. Αυτη που ηταν 5 χρονα γιατι εχει να πει καλα πραματα και η αλλη με 8 μηνες τα εμαθε ολα; Εγω απορώ ακομη.


Λυπάμαι φίλε μου, μα εγω έτυχε να μελετώ και να ερευνώ την οργανωσή σας επί τουλάχιστον 17 χρόνια! Από μέσα και από έξω.
quote:

Καπιος ειπε οτι τους φοβιζουμε με μινησεις και ζητουμε πολλά λεφτά. Οταν τους αφιναμε να λενε ψεματα μας λεγανε: γιατι δεν κανετε μινηση; Ειστε ενοχοι, φοβαστε. Τωρα που τους κανουμε αγωγη ειμαστε καρχαριες που απιλουμε τους αλλους. Παλι τα ιδια. οτι και να κανουμε θα φταιμε. Αγωγή δε ζητάμε για λεφτα αλλα για να αποκταστισουν τιν αξιπρεπεια και την τιμη ολων των μελων, των οικογενιω τους και των προην μελων που θιγονται με αυτα τα ψεματα. Νισταξα αυριο ελπιζω παλι να μπρω να πω κι αλλα. Καληνυχτα και καλο μηνα σε ολους μας.


Τελικά μας κάλυψες σε όλα....Μα σε όλα σου λέω φίλε μου......Μέχρι και την αξιοπρέπεια και την τιμή σας......μας ανέπτυξες.
Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 09:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
quote:

Αμελισα να πω οτι αυτο που λεει ο κ. πλανας στο τελος δεν ειναι ετσι. Ειναι λαθος αν το εννουσε ετσι. Ισως εκανε λαθος στην εκφραση αλλα εγω διαφωνθω αν το εννουσε ετσι. Αυτο το σαιτ ειναι πολυ σημαντικο και μοναδικο και συγχαρητηρια σε ολους σας που το μεγαλωνετε και το βοηθατε.


Τελικά καλέ μου φίλε ποιος είσαι;
Λες για την βιβλιοθήκη, δηλαδή για τα βιβλία που είναι ότι το λιγότερο απο τις δωρεές, ενώ, εγώ εννοώ το κτήριο που είναι η βιβλιοθήκη στην κυψέλη.
Ακόμα αναφέρω τρεις ανθρώπους που ήταν μέλη της οργάνωσής σας και γράφεις ότι δεν τους ξέρεις!!!!!!!!!!!Δηλαδή εσύ τους ξέρεις όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και γιατί θα έπρεπε να τους ξέρεις;

Αλήθεια από πότε είσαι στην Ν.Α.;
Μάλλον έχετε χάσει πολύ απ΄τη συνέχεια.......
Ο Κύριος Πλάνας δεν έχει φωνή να πεί τι ήθελε να πει....
Α και τώρα ήρθε και η δημοκρατία στις απόψεις των μελών της Ν.Α.!!!!
Σαν δεν ντρεπόμαστε λιγάκι, έτσι για την αξιοπρέπεια και την τιμή μας!
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sasantari
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 10:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sasantari
καλημερα σε ολους.

Προσπαθω να πω καπια πραματα οπως τα εχω δει και τα ταξερω στη ΝΑ για χρονια ζεζεμπεργκ, και πιστεψε με αυτα αισθανομαι αυτα ειδα αυτα ξερω. Δεν αμφισβητω την δικη σου ειλκρινεια και θα ηταν σωστο να μην μου μιλας λες και με κατιγορεις για ψευτη και υποπτο. Τετια συζιτηση με τετια υπονοουμενα δεν μπορι να γινει κι εγω δεν θα μπω σε αυτην την ατμοσφαιρα.

Τα συμεπρασματα ειναι δικα σου και εχω τα δικα μου συμπερασματα. Θα ηταν καλο να ξερεις οτι η κατακσινωση ειναι περιπου 5 μερες για καθε μελος σε δυο επιπεδα μαθηματων. Ετσι ειναι δεκα ημερες συνλικα αλλα οχι για καθε μελος. Βλεπις οτι μπορεις να εχεις δικιο αλλα να εχω κι εγω και να λυθουν παρξεγησεις χωρις μαυρα εντονα γραμματα στις λεξεις μας. Αυτα που λες για επιβεβλημενα και καμεψεις και αντιστασεις δεν μπορω να τα καταλαβω. Τιποτε δεν ειναι επιβελβημενο. οποιος μαθαινει την φιλσοφια στα μαθηματα και θελει να τα εφαρμοσει για να τα δει εαν ειναι ετσι και να εχει αποδιξεις τοτε συμετεχει στις δραστηριτιοτητες, στις εθλεντικες δρασεις, στις κατασκινωσεις και σε αλλα. Αν τα κανει και δει οτι αυτα δεν τον βοηθανε, τοτε αναζητα αλλες προτασεις και σχολες και καλη τυχη του ευχομαι. Δεν λεει ποτε καπιος οτι η ΝΑ ειναι η λυση για ολους. Λεει να δοκιμασεις να κανεις ρπαξη αυτα που συμφωνεις στα μαθηματα και να δεις μονος σου. Αυτοι που για πολοους λογους νιωθουν τελικα οτι αυτος δεν ειναι ο δρομνος τους, αποχωρουν χωρις καμψεις σε αντιστασεις και χωρις επιβεβλημενα. Διαμαρτυρημενοι στενοχωρημενοι ανθρωποι ειναι κατι ασχιμο σε καθε ομαδα και χαλανε την δικη τους διαθεση και στενοχωρουν και τους αλλους. Υπαροχουν και καπιοι λιγοι που ειπαν μεγαλα λογια για το τι θελουν κα μπορυν να κανουν και οταν δεν τα κανουν τα φορτωνουν στην κακη ΝΑ. Δικαιωμα τους αλλα ειναι ευτυχως πολυ λιγοι, οι περισοετεροι παραμενουν φιλοι της ΝΑ και ας διαφωνουν σε καπια πραγματα. Ταξιδευουν στον δικο τους δρονο και στις δικες τους ανζητησεις αλλα δεν φορτωνουν τη ΝΑ.

Γαι τα βιβλια και το κτιριο. Συγνωμη αλλα νομιζα ελεγες για τα βιβλια. Το κτηριο το νοικιαζει η ΝΑ οπως ηξερα μεχρι περυσι και το νοικιαζει γαι πολλα χρονια, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αυτο κακο. που να ειναι δηλαδή; Που ειναι το κακο;

Για το παιδικο τμημα ειπες κατι που νομιζω οτι δεν θα διαφωνησω. Μακαρι να ηταν ετσι. Οπως καπια παιδια πανε στους προσκοπους και μαθαινουν να στηριζονται στα ποδια τους και να μαθαινουν καπια βασικα για το πως να ζουνε σωστα με τους αλλους και να μαθαινουν να μοιραζονται και να σεβοται τους αλλους ετσι θα μπορυσε να ειναι και καπιο παιδκο τμημα στη ΝΑ με εγκριση των γονιων φυσικα. Δεν ξερω γιατι να ειναι κακο; Αλλα τα τελευταια χρονια απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει παιδικο τμημα, που να κανει μαιθηματα, πουθενα στην ελλαδα στη ΝΑ αν και υπαρχυν γονεις με παιδια. Γαιτι να σου πω ψεματα; Δεν διαφνω με το να γινονται καπια μαθηματα μια δυο ωρες την εβδομαδα σε παιδια μελων αλλα αυτο δεν γινεται οποτε δεν εχω λογο να πω ψεματα.

Αυτο για τα μελη που ξερω αν δεν ξερω. Συγνωμη παλι γιατι ισως δνε καταλαβα. εσυ ρωτησες για καπια ατομα και ειπες ονοματα και ρψτησες τι γινονται. επειδη ρωτησες σου ειπα αυτα που ξερω. Δεν πεταχτηκα ετσι στην πλακα να στα πω. εσυ ρωτησες. ουτε ειπα οτι τους ξερω ολους σου ειπα οτι δεν τους ξερω απο τα μικρα ονοματα σιγουρα. Γιατι θυμωνεις; δεν ηθελες να σου απαντησς και να σου πω τι ξερω εγω; φανηκα να σου δειχνω οτι τα ξερω ολα; Σιγυρα δεν ειναι ετσι. Μιλαω για μενα. Αν δεν θες να απανταω και μονο να ρωτας πες το μου, θα σεβαστω την θεση σου.

Αυτο για τον πλανα και για την δημοκρατια νομιζω οτι ηταν λαθος να το πεις. Με προσβαλεις πολυ και δεν νομιζω να το αξιζω αυτο. Λεω την αποψη μου που δεν συμφωνει με την αποψη του πλανα για το εσοτερικα αν και δεν ειμαι σιγουρς οτι ο πλανας ειχε κακια προθεση. διαφωνω με τον πλανα και εσυ με κατηγορεις για δημοκρατια. Ειναι σα να λες: εαν συμφωνεις αλεξανδρε, εισαι υποδουλος της ΝΑ, εαν διαφωνεις ειναι υποπτη αυτη η δημοκρατια σου, δεν θα επρεπε να την εχεις και ντροπη σου. που την βρηκες αυτην την ελευθρια; δεν επρεπε να την εχεις. που την ψαχνεις την τιμη και αξιπρεπεια; την εχεις πουλησει.

Αρχιζω να καταλαβαιων τον σεβεκ και αυτα που λεει στο τελυταιο μηνιμα του. Πως να συζητησις οταν σε εχουν κατηγορυμενο εκ των προτερων; Πως να συζιτιησω οταν κατηγορουμε; δεν ξερω ποσο αντοχη μπορω να εχω χωρις να θυμωνω και να πικριανομαι για αυτην την σταση. Και τλεικα αν δεν θελετε την αποψη μου να σας αφισω να συμφωνειτε μεταξυ σας κανοντιας τις ιδιες ερωτησιες για τις οποιες δεν θελετε πραγματικα απντησεις. Εαν νομιζτε οτι ξερτε τι ειναι η ΝΑ, ας μην σας στενοχωρω. Πιος ειμαι εγω που θα σας χαλασω τις αποψιες σας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 10:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

Θα ήθελα να σημειώσω κάποιες παρατηρήσεις στο κείμενο που μας παρατέθηκε από τον κύριο Πλάνα.

quote:
Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη.

Αυτή την παράγραφο θα ήθελα να την προσέξουμε ιδιαίτερα !
Ο καθένας από εμάς τους επιφανειακούς εσωτεριστές, που ασχολείται με το esoterica.gr ή με κάποια ομάδα ή με την ίδια του την οντότητα.
Ίσως αν ανήκαμε στην Ν.Α. να είχαμε εντρυφήσει στις βαθιές φιλοσοφικές αξίες που η ίδια εκπροσωπεί.
Αυτό δεν εννοεί το παραπάνω απόσπασμα ή κάνω λάθος ;


Ο κακός λύκος


Πολύ εύστοχος, ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ αγαπητέ μου Ράμογλου...
Βέβαια, τα έχουμε ΞΑΝΑΠΕΙ αυτά...

quote:
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"
Posted - 22/02/2004 : 12:46:28 & 13:48:36

"...Για αυτή τη ΨΥΧΗ, είναι που βρέθηκα στο Esoterica.gr...
Την ψυχή ΜΟΥ αλλά ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ τη ψυχή του ΚΑΘΕ ΕΙΛΗΚΡΙΝΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ...
Και ω! ποία μαγεία...
Μέσα εκεί, στο Esoterica.gr forums βρήκα ΠΟΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ΑΠΟ ΕΙΛΗΚΡΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ...
Ετσι άφησα τη δική μου ψυχή να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ με εκείνες και το αποτέλεσμα ήταν τα forums να ΓΕΜΙΣΟΥΝ απο αγνές ψυχές....

Αυτά ΟΜΩΣ στην αρχή...
Και κάθε αρχή και δύσκολη δε λένε...

Ψάχνω με όση ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ ΔΙΑΘΕΤΩ, να βρω τα ΚΟΙΝΑ με το "τότε" και το
"τώρα"...
Και το "τώρα" με αφήνει ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ, μίας και τα forums για τα οποία δούλεψα και θυσίασα ΠΟΛΛΑ, έχουν χάσει εκείνες τις ΑΓΝΕΣ ΨΥΧΕΣ που αναζητούσαν "σημάδια" για να προχωρήσουν προς την ανακάλυψη του ΕΣΩ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ, ΤΟΥ ΕΣΩ ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΟΥ ΤΟΥΣ...

Και τη θέση τους έχουν πάρει ψυχές που είναι ΦΙΜΩΜΕΝΕΣ και ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΕΣ απο τη λογική και τις αισθήσεις και έτσι έχουν μετατρέψει τα forums σε ένα μεγάλο ΑΧΛΑΔΟΤΥΡΟ για να ΜΗΝ ΠΩ σ' ένα μεγάλο ΧΡΥΣΟ ΚΟΥΦΕΤΟ...

Φυσικά και ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ...
Απεναντίας, τις ΚΑΤΑΝΟΩ...

Δυστυχώς το www.esoterica.gr έχει ΗΔΗ ξεκινήσει να μεταλλάζεται σε αυτό που ΜΠΟΡΕΙ να ΕΙΝΑΙ...
Ενας φιλολογικός τόπος ΔΗΛΑΔΗ, γεμάτος απο "παράξενο" με πολλές "απόψεις & προτάσεις" για το πώς μπορεί να απολαύσει κανείς το "αχλαδότυρο"...


Πραγματικά ΛΥΠΑΜΑΙ, αλλά ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ τα πράγματα ΔΥΣΤΥΧΩΣ το ξαναλέω...
Το ΓΙΑΤΙ κατάντησαν έτσι τα πράγματα, οι υπέυθυνοι του τόπου ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ πως έχουν μια απάντηση την οποία θα ήθελα να τη μάθω...

Μια απάντηση στο "ΓΙΑΤΙ" και εννοώ το "ΓΙΑΤΙ" οι απλοί παρακολουθητές των συζητήσεων (και εννοώ τον Κο Πλάνα και την ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ, αν και αμφιβάλω ότι ο ΙΔΙΟΣ ο Κος Πλάνας παρακολουθεί το Esoterica.gr ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ συντρέχουν "άλλοι" λόγοι για να παρακολουθήται το Esoterica.gr απο την ΟΡΓΑΝΩΣΗ της Νέας Ακρόπολης) έχουν το δικαίωμα να υποβιβάζουν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ;;;

ΓΙΑΤΙ τους έδωσαν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ;;;
ΓΙΑΤΙ δεν περιφρούρησαν ΩΣ ΟΦΕΙΛΑΝ, την εσωτερική αναζήτηση και ΑΦΗΣΑΝ να μετατραπεί σε ότι ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ ο δικατυακός αυτός τόπος;;;

Επι της ΟΥΣΙΑΣ τώρα του θέματος...
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη, ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ (μακάρι να βγώ λάθος), ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...
Ξαναλέω πώς απο το τι γράφεται και λέγεται απο τα "επίσημα χείλη", δε καλύπτομαι μιας και είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να έρθουν και να πούν "ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ..."

Περισσότερα μαθάινουμε απο τα μέλη που έχουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ και ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΤΡΟ ερευνήσει το θέμα (και είναι άρκετά ευτυχώς), απ'ότι απο τους "νόμιμους εκπροσώπους" είτε του ενός είτε, του άλλου φορέα...

Να θυμήσω κάτι που με έχει βοηθήσει κατά καιρούς πολύ...
"Η επιβεβαίωση του ΚΑΘΕ κανόνα είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ"

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Α! και κάτι που σκέφτηκα μόλις τώρα...
Να προσέξουμε τι λέγεται για τη Νέα Ακρόπολη, ΓΙΑΤΙ καραδωκούν και μηνύσεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 13:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε sasantari προσωπικά σε ευχαριστώ που απάντησες στις ερωτήσεις μου. Μπορεί να μην με καλύπτουν απόλυτα, πάντως δεν αμφισβητώ την ειλικρίνεια σου στις απαντήσεις που έδωσες.

Η φίλη zezmperg γνωρίζει σίγουρα περισσότερα από μένα, εφ όσον ασχολήθηκα με αυτή την οργάνωση μόλις προχθές, με αφορμή την γνωστή εκπομπή. Οπότε και την παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Στο θέμα που έθιξε ο φίλος Κέλσος, θα συμφωνήσω. Από επίσημα χείλη, θα ακούσεις αυτά που θέλουν να σου πουν, αυτά που θέλουν οι ίδιοι να βγάλουν προς τα έξω. Ποτέ κανείς δεν θα έρθει να σου πει, "έλα σε μας για να σε εκμεταλλευτούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο", και όλοι ξέρουμε ότι κυκλοφορούν διαφόρου είδους εκμεταλλευτές σε όλους τους χώρους.
Αυτός είναι και ο μόνος προβληματισμός μου στην πρόταση που έκανε ο φίλος thoth. Να γνωρίσουμε τις θέσεις της κάθε ομάδας είναι πανεύκολο, να γνωρίσουμε τις πραγματικές προθέσεις της κάθε ομάδας είναι το δύσκολο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 14:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Αυτός είναι και ο μόνος προβληματισμός μου στην πρόταση που έκανε ο φίλος thoth. Να γνωρίσουμε τις θέσεις της κάθε ομάδας είναι πανεύκολο, να γνωρίσουμε τις πραγματικές προθέσεις της κάθε ομάδας είναι το δύσκολο.

Φίλοι μου,

νομίζω ότι άθελά μας θέτουμε το ζήτημα σε λάθος βάση.

Ο Εσωτερισμός δεν βιώνεται μέσα από κείμενα και απόψεις, είτε είναι καλά είτε κακά.

Εξάλλου υπάρχουν πολλές εσωτερικές οργανώσεις που μοιράζονται παρεμφερείς ονομασίες.
Αυτό δε σημαίνει ότι είναι όλοι καλοί όσοι φέρουν το ίδιο όνομα ή όλοι κακοί.

(Η περιγραφή μου είναι απλοϊκή για χάριν ευκολίας).

Κι αυτό το λέω, γιατί θα μπορούσε παραδείγματος χάριν η "Νέα Ακρόπολη" της Αθήνας να είναι μία καθόλα σωστή οργάνωση, ενώ στο Παρίσι (τυχαίο το παράδειγμα) να γίνονται έκτροπα.

Αυτό το οποίο νομίζω ότι είναι σημαντικό και πρέπει να προκύψει μέσα από τις θέσεις της κάθε εσωτερικής ομάδας, εφόσον γίνει δυνατό να παρουσιαστούν αυτές, είναι οι διαφορές, αυτά δηλαδή τα στοιχεία, τα οποία καθιστούν την ομάδα μοναδική στο χώρο της και επομένως η ένταξη ή μη ένταξη σ' αυτήν καθιστά την επιλογή μας συνειδητή.

Ας μην κοροϊδευόμαστε, το ύφος και η σύνταξη ενός κειμένου είναι καθρέφτης του ατόμου ο οποίος θεωρείται ότι εκπροσωπεί την κάθε ομάδα, άσχετα απ' το περιεχόμενο.

Το να γνωρίζουμε λοιπόν, με ποιόν άνθρωπο έχουμε να κάνουμε, είναι βασικότατο.

Οι ηγετικές φυσιογνωμίες του εσωτερισμού καθόριζαν ανέκαθεν και την πορεία του πέρα από ταμπέλες.

Δε θα σταθώ στο κείμενο, το οποίο υποτίθεται ότι έγραψε ο κ. Πλάνας.
(Εδώ ίσως θα μπορούσε να μας διευκρινίσει ο αγαπητός Admin, ο οποίος φαντάζομαι ήταν αποδέκτης των δύο επιστολών, αν πιστεύει ότι έχουν γραφτεί και οι δύο από τον ίδιο)

Θα σας παραπέμψω όμως στα κείμενα τα οποία φιλοξενήθηκαν με αφορμή το θέμα περί ΜΜΕ.

Μη μου πείτε ότι όλα τα κείμενα ήταν ίδια.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 14:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ο χέλιος....

Στο τοπικ του ΣαιΜπάμπα ήμουν ο μόνος που τον υπερασπίστηκε απο τα πυρά του φίλου του Πλάτων!!! οποιος δεν πιστεύει ας πάει να δεί...
Για τον Κρισναμούρτι δεν είπα τίποτα.
Για την Μπλαβάτσκυ το ίδιο... Αν είπα ας τα κολήσει εδώ!

Κάνει "νοητικές ακροβασίες", κάνει γκεμπελική προπαγάνδα..."λέγε λέγε...κάτι θα μείνει απο το ψέμμα"
Αυτά σου μαθαίνουν στη ΝΑ ?

Χέλιο είσαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

Μου προκαλέις οίκτο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 19:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Φίλε sasantari προσωπικά σε ευχαριστώ που απάντησες στις ερωτήσεις μου. Μπορεί να μην με καλύπτουν απόλυτα, πάντως δεν αμφισβητώ την ειλικρίνεια σου στις απαντήσεις που έδωσες.

Η φίλη zezmperg γνωρίζει σίγουρα περισσότερα από μένα, εφ όσον ασχολήθηκα με αυτή την οργάνωση μόλις προχθές, με αφορμή την γνωστή εκπομπή. Οπότε και την παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Στο θέμα που έθιξε ο φίλος Κέλσος, θα συμφωνήσω. Από επίσημα χείλη, θα ακούσεις αυτά που θέλουν να σου πουν, αυτά που θέλουν οι ίδιοι να βγάλουν προς τα έξω. Ποτέ κανείς δεν θα έρθει να σου πει, "έλα σε μας για να σε εκμεταλλευτούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο", και όλοι ξέρουμε ότι κυκλοφορούν διαφόρου είδους εκμεταλλευτές σε όλους τους χώρους.
Αυτός είναι και ο μόνος προβληματισμός μου στην πρόταση που έκανε ο φίλος thoth. Να γνωρίσουμε τις θέσεις της κάθε ομάδας είναι πανεύκολο, να γνωρίσουμε τις πραγματικές προθέσεις της κάθε ομάδας είναι το δύσκολο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-



Καλή μου φίλη Όστρια σε χαιρετώ.
Θα μου επιτρέψεις να δανεισθώ το δικό σου ετούτο post διότι με καλυπτει πλήρως.
Ευχαριστώ.


Master έψαξα στα topic και όντως έτσι είναι όπως τα είπες τα πράγματα με τον "ανθρωπάκο"!
Οφείλω λοιπόν καλέ μου Thoth να σου ζητήσω συγνώμη για την δική μου πλέων παρανόηση.
ΣΥΓΝΩΜΗ


sasantari σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον κόπο που έκανες να μας τις δώσεις. Επειδή όμως δεν μπορούν να έχουν τον επίσημο χαρακτήρα, διότι όπως μας έχεις πει, είσαι και εσύ ένα πρώην μέλος της οργάνωσης της Ν.Α. Ας αναμένουμε εκείνο που έχουν συμφωνήσει οι δύο αρχές (μας) το esoterica και η Ν.Α.
Σε πληροφορώ ότι δεν είναι και τόσο κακόπιστη σε όσα μου λέγουν, μόνο να, οι εμπειρίες των εσωτερικών μονοπατιών με έκανε να ερευνώ τα πάντα και ακόμα εκείνα τα θέματα που ΕΓΙΝΑ ΚΟΙΝΩΝΟΣ ΤΟΥΣ φίλε μου. Διότι η Πολυξένη σήμερα και ο Χρήστος είναι δύο κλοσαρ των Αθηνών και εάν δεν υπήρχαν κάποιοι φίλοι, ίσως να μην ήταν και στη ζωή....

Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 19:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Είμαι ευτυχής που όντως ήταν μια παρεξήγηση καλή μου Zezmperg. Ανακουφίστηκα, γιατί η αλήθεια είναι ότι "έσπαζα το κεφάλι μου" να δω ποιες άλλες ερμηνείες μπορεί να είχαν τα γραφόμενά μου και δεν έβρισκα τίποτε.

Ostria νομίζω ότι οι συνεντεύξεις που θα ήθελα να υπάρχουν στο esoterica ήταν ένας από τους αρχικούς σκοπούς αυτού του site αλλά δυστυχώς οι διάφορες οργανώσεις και ομάδες στις οποίες αποτανθήκαμε είχαν μια λογική και ίσως βάσιμη καχυποψία απέναντί μας και εκείνη η αρχική προσπάθεια, προς απογοήτευσή μας, απέτυχε. Νομίζω όμως ότι τώρα δεν πρέπει να υπάρχει κανένας φορέας ή ομάδα που να φοβάται ότι το esoterica θα μεροληπτήσει εναντίον τους.

Δεν είμαι και εγώ καθόλου σίγουρος ότι αυτές οι συνεντεύξεις θα αντανακλούν την... αλήθεια και μόνο την αλήθεια χωρίς φόβο και παθος . Αλλά είμαι βέβαιος ότι θα είναι ένα σημείο αναφοράς για όλους όσοι θα ενδιαφερθούν να γνωρίσουν περισσότερα για αυτές τις ομάδες.

Δεν θέλω να το κάνουμε για να προβάλλουμε τις ομάδες αλλά αντίθετα για να πληροφορηθούν τα μέλη μας και οι επισκέπτες μας για αυτό που αυτές οι ομάδες θεωρούν ότι είναι κι ότι κάνουν. Έτσι ο καθένας θα έχει πλέον τις ευθύνες του και θα μπορεί να αποφασίσει καλύτερα και να κρίνει πιο ορθά τις επιλογές του.

Νομίζω ότι η Zadok έχει δίκιο στο ότι μπορεί τα κείμενα των συνεντεύξεων να θεωρηθούν από κάποιους ως "βιτρίνα" αλλά κάτι θα δείξουν, από το ύφος, την ποιότητα και την δυναμική της κάθε ομάδας.

Ας κρατήσουμε τις επιφυλάξεις μας αλλά ας δώσουμε το δικαίωμα και στις διάφορες ομάδες να αυτοπροσδιοριστούν επίσημα μέσα από αυτό το site. Εάν υπάρχει μια περίπτωση να είναι πιο ανοιχτές και πιο άνετες στο να εμβαθύνουν και θα πούνε περισσότερα θα είναι σίγουρα μέσα σε αυτό το site.

Και ποιος ξέρει; Ίσως με τις ερωτήσεις μας και με την κριτική μας μπορέσουν αυτές οι ομάδες να πάρουν τα μηνύματα (ωχχ... πολύ κακό μου έκανε το debate ) που θα τους δώσουμε από τις τοποθετήσεις και τις ερωτήσεις μας και έτσι τους βοηθήσουμε να επαναπροσδιορίσουν τις τακτικές τους, τις δράσεις τους και τις ιδέες τους.

Η φιλοσοφημένη συζήτηση και η γόνιμη αντιπαράθεση νομίζω ότι πάντα κάνει καλό σε όλες τις πλευρές ακόμα και όταν αυτό δεν φαίνεται εκ πρώτης όψεως.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 08:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Θα ήθελα να τοποθετηθώ πάνω σε κάποια από τα πιο πρόσφατα Θέματα αυτής της Συζήτησης:

- Προς Helios: Θα συμφωνήσω με αυτά που σου είπε ο φίλος thoth παραπάνω! Σε παρακαλώ για άλλη μία φορά, και ελπίζω να είναι η τελευταία, να σταματήσεις να χρησιμοποιείς εμπρηστικούς τρόπους έκφρασης στα μηνύματά σου. Έρχεται πάντα ο καιρός νομίζω για να μεταλλαχτούν οι οποιεσδήποτε "αψιμαχίες" σε ευκαιρίες για γόνιμο Διάλογο. Ίσως αυτά που θέλεις να πεις να μην στοχεύουν σε συγκεκριμένους ανθρώπους αλλά στη στηλίτευση συγκεκριμένων δογματικών νοοτροπιών που απομακρύνουν από την φιλοσοφική θεώρηση των πραγμάτων, όμως το να χρησιμοποιείς φράσεις που παραπέμπουν, έμμεσα ή άμεσα σε Θρησκευτικές πίστεις και ιδεολογικά συστήματα, πιθανότατα να τοποθετεί συλλήβδην ανθρώπους σε "τσουβάλια", πράγμα στο οποίο το ESOTERICA δεν συναινεί φυσικά. Όπου τα "συστήματα" είναι ακόμη σε επαφή με την αυθεντική αρχική τους ουσία(και νομίζω πως όλα όσα είναι τέτοια από αυτά είχαν κάποτε μία "αρχή" που δεν προέρχεται από αυτό το πεδίο, απλά εκφράστηκε μέσω ανώτερων ανθρώπων ή θεανθρώπων και σίγουρα δεν ήταν μία "μερική" και δογματική "αρχή") αποβάλλουν από μόνα τους τα μη υγιή και μισαλλόδοξα στοιχεία, σε αντίθεση με τα άλλα, τα μη αυθεντικά ή αυτά που πλέον δεν έχουν επαφή με την "αρχή" τους. Όλα τα πράγματα εξάλλου στον κόσμο της εκδήλωσης έχουν την γέννηση, την ακμή και την παρακμή τους.

Εξαιρετική ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν Helios! Όχι σε εκφράσεις κατά Ομάδων αλλά και σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς! Ας μην αφήνουμε άλλο τις ανούσιες κόντρες να διαιωνίζονται.

- Προς Zadok:

quote:
Δε θα σταθώ στο κείμενο, το οποίο υποτίθεται ότι έγραψε ο κ. Πλάνας.
(Εδώ ίσως θα μπορούσε να μας διευκρινίσει ο αγαπητός Admin, ο οποίος φαντάζομαι ήταν αποδέκτης των δύο επιστολών, αν πιστεύει ότι έχουν γραφτεί και οι δύο από τον ίδιο)

Πραγματικά Zadok, δεν κατάλαβα την ουσία και το νόημα της ερώτησής σας! Εφόσον... τέλως πάντων, ο τελικός αποδέκτης των επιστολών αυτών ήμουν όντως εγώ, ας απαντήσω στο ότι δεν έχω κανέναν λόγο να θεωρήσω ότι ο συγγραφέας τους είναι ο ίδιος...
Εφόσον η πρώτη υπογράφεται από τον κο Πλάνα, Πρόεδρο του συγκεκριμένου φορέα και η δεύτερη υπογράφεται συνολικά από το Διοικητικό Συμβούλιό του! Έτσι μας δόθηκαν και έτσι τις τοποθετήσαμε σε αυτήν τη Συζήτηση.
Ταυτόχρονα βέβαια δεν έχω και κανέναν λόγο να ισχυριστώ ότι δεν γράφτηκαν ίσως από τον ίδιο άνθρωπο, τον κο Πλάνα προφανώς που υπογράφει και την 1η από αυτές. Ίσως το προφανέστατα διαφορετικό ύφος, σε αυτήν την περίπτωση να οφείλεται στην διαφορετική σκοπιμότητα των κειμένων και στην διαφορετικότητα των ανθρώπων που αυτά απευθύνονται.

- Σχετικά με την άποψη του κου Πλάνα στο πρώτο κείμενο όσον αφορά τα ενδιαφέροντα και το πεδίο Δράσης του ESOTERICA, Θέλω να πω ότι και εμένα, όπως και άλλους συμμετέχοντες δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο, και μου δημιουργεί αρκετά ερωτήματα σε σχέση με το πως εκλαμβάνει ο κος Πλάνας ή οποιοσδήποτε ιθύνων των Εσωτεριστικών και Μεταφυσικών Φορέων αυτό που εδώ, στο ESOTERICA κάνουμε τόσο καιρό τώρα!


Δεν θα έβγαζα βέβαια εύκολα το συμπέρασμα ότι η γνώμη αυτή αφορά τα Μέλη των Forums αλλά μάλλον περισσότερο τον Τόπο Συνολικά και την αίσθηση που αποπνέει, πάντα από την οπτική γωνιά που το βλέπει ο κος Πλάνας και με τα στοιχεία που έχει σχετικά. Ίσως ευθύνονται οι εμφανίσεις μας στην Τηλεόραση που εστιάστηκαν αναγκαστικά σε Θέματα του τομέα του Παράξενου και σε Παραφυσικά Φαινόμενα, ίσως και η δική μας ελλειπής, σε κάποια σημεία, ενημέρωση των Φορέων. Πιθανότατα και κάποια αποσπασματική δειγματοληψία των Συζητήσεων που διεξάγονται στον χώρο των Forums που δεν ήταν οπωσδήποτε αρκετή να δώσει την σαφή και πραγματική μας εικόνα...

Δεν μπορώ ακόμη να ξέρω που στηρίζεται μία τέτοια άποψη και θα ήθελα να πιστεύω ότι οφείλεται σε παρερμηνεία ή σε λανθασμένη διατύπωση ακόμη αλλά σίγουρα θα το ρωτήσουμε κατά τη διάρκεια της Συνέντευξης με τον συγκεκριμένο Φορέα για να το διευκρινήσουμε.

Προσωπικά πιστεύω ακράδαντα ότι το έργο που το ESOTERICA έχει αναλάβει, διακινείται σαφώς από μία Ουσιαστική Εσωτεριστική Βούληση και Όραμα, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Δράσης μας εστιάζεται στην Υγιή Έρευνα, Φιλοσοφικής Αρχής, χωρίς να παραβλέπει στο ελάχιστο τις τάσεις και τις ροπές της κοινωνίας αλλά και του ευρύτερου χώρου του Εσωτερισμού και του Μεταφυσικού. Θεωρώ ακόμη ότι οπουδήποτε μέχρι τώρα έχουμε ενεργοποιηθεί και εμφανιστεί, ωθούμε τον Εσωτερισμό και την Αναζήτηση γιατί βλέπουμε την Εσωτερική ουσία σε όλα τα πράγματα, ακόμη και στα Θέματα Μυστηρίου, Ανεξήγητου, Παράξενου που αποτελούν κατά κάποιον τρόπο "ταμπού" για αρκετούς φορείς. Έχω ξανατοποθετηθεί πρόσφατα σχετικά, στην εξαιρετική Συζήτηση που διεξάγεται στο Θεμα Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;.
Επίσης επαναλαμβάνω την θέλησή μας να φιλοξενήσουμε όσες περισσότερες απόψεις Φορέων και Προσωπικοτήτων του Ευρύτερου Πεδίου είναι εφικτό και γι'αυτό είμαστε πάντοτε ανοιχτοί σε προτάσεις και ιδέες και προωθούμε το "Όραμά" μας, ένα όραμα Ενότητας και Αρμονικής Συνύπαρξης, όπου και όποτε μπορούμε, με τους τρόπους που οι δυνάμεις μας και οι ικανότητές μας επιτρέπουν.

Στα πλαίσια του τελευταίου, είμαστε ευτυχείς να σας ανακοινώσουμε ότι εκπρόσωποι του ESOTERICA παρευρέθηκαν εχτές, Κυριακή, στην Ημερίδα/"Στρογγυλή Τράπεζα" που διοργάνωσε η "ΚΙΝΗΣΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ" με τίτλο "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ", μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα Δραστηριότητα η οποιά βιντεοσκοπήθηκε στο μεγαλύτερό της μέρος και καταγράφηκε ηχητικά. Ανταπόκριση και στοιχεία από την εκδήλωση θα υπάρξουν στο επόμενο χρονικό διάστημα στην Κεντρική μας Σελίδα. Οι Υπεύθυνοι του ESOTERICA που συμμετείχαν είχαν αρκετές επαφές με προσωπικότητες της "Κίνησης" και των Φορέων που την συναποτελούν και τέθηκαν ή ανανεώθηκαν οι βάσεις για περαιτέρω συνεργασίες. Νομίζουμε ότι από αυτές τις ιδέες θα γεννηθούν πολλά σημαντικά γεγονότα για τον Χώρο μας και θα εμπλουτιστούν σε σημαντικό βαθμό οι υπηρεσίες και η προσφορά προς τους Αναζητητές που μας συντροφεύουν, Eπισκέπτες, Φίλους και Μέλη των Forums μας. Στον χώρο της Ημερίδας αυτής διατέθηκαν και ενημερωτικά φυλάδια για τις Δραστηριότητες του ESOTERICA.

Τελειώνοντας με αυτό το σημείο, των "απόψεων" για αυτό που εδώ κάνουμε, θέλω να προσθέσω πως είναι πασιφανές για όλους τους Ανθρώπους που απαρτίζουμε την Ομάδα των Συν-Εργατών του ESOTERICA, ότι το φιλοσοφικό επίπεδο πάρα πολλών Μελών των Forums, ίσως και στο μεγαλύτερο ποσοστό των ενεργών Μελών, είναι πολύ υψηλό, και ότι έχουν τεθεί στέρεα θεμέλια για μία περαιτέρω βελτίωση και ανάπτυξη ακριβώς από την ανιδιοτελή συνεισφορά τόσων και τόσων Ανθρώπων που πραγματικά ενδιαφέρονται, ουσιαστικά προσφέρουν και αληθινά ερευνούν! Το σίγουρο είναι ότι μόνον όλοι εμείς που συμμετέχουμε σε αυτήν την πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα(και όχι μόνον) προσπάθεια μπορούμε να καταλάβουμε το μέγεθός της και την πραγματική της διάσταση, γιατί εμείς την δημιουργούμε και την ζούμε ημέρα με την ημέρα(ή και νύχτα με την νύχτα ). Τις οποιεσδήποτε άλλες απόψεις, επιφανειακές ή διαστρεβλωμένες, μπορούμε να προσπαθήσουμε να τις μεταλλάξουμε, με την πληροφόρηση και την συν-κοινωνία, αλλά σε περιπτώσεις επιμονής, που ωθείται από την τάδε ή την δείνα προκατάληψη ή "φόβο", ίσως και να μην αξίζει η μεγάλη σπατάλη ενέργειας και χρόνου, εφόσον έχουμε φυσικά προσπαθήσει επαρκώς. Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψή του αλλά και ο καθένας θα πρέπει να είναι ελεύθερος να κάνει αυτό που θεωρεί καλό για τον εαυτό του και για τον κόσμο που τον περιβάλλει, εφόσον είναι έτσι πραγματικά! Ο καθένας πρέπει φυσικά και να έχει το δικαίωμα να "αυτοπροσδιορίζεται"(όπως πολύ σωστά υποστηρίζει ο κος Σιμονέτος) και αυτό να γίνεται σεβαστό από τους άλλους.

Γι'αυτό το δικαίωμά μας, είμαστε διατεθιμένοι και προετοιμασμένοι να αγωνιστούμε αλλά και αναγνωρίζουμε τη μεγάλη ευθύνη μας να στηρίξουμε τα Οράματά μας με όλες μας τις δράσεις.

- Περί της "Συνέντευξης" τώρα, αλλά και όλων των μελλοντικών, θεωρούμε, μετά από πολύ στοχασμό, ότι ο βέλτιστος και πλέον λειτουργικός τρόπος είναι ο εξής:

Να δημιουργηθεί καταρχάς ένας ειδικός χώρος, μέσα στα Forums που θα φιλοξενεί τις Συνεντεύξεις(οι τελευταίες επαφές μας σχετίζονται και με αυτό, με την εξασφάλιση αρκετών άλλων - ελπίζω να απαντώ έτσι και στις "εκκλήσεις" του thoth...), τις Διαλογικές Παρουσιάσεις Ομάδων και Προσωπικοτήτων του ευρύτερου Χώρου της Αναζήτησης ακόμη και άλλων, δυναμικού τύπου, δραστηριοτήτων που είτε είναι ακόμη κάπως νωρίς να τις ανακοινώσουμε, είτε δεν έχουμε σκεφτεί όλες τις πιθανές εκδοχές.

Το ESOTERICA να αναλάβει τον Διαμεσολαβητικό κυρίως ρόλο ανάμεσα στα Μέλη των Forums και στον Φορέα ή τον άνθρωπο ο οποίος δίνει τη Συνέντευξη. Δηλαδή να υπάρχει μία ανοιχτή Συζήτηση όπου θα κατατίθονται οι ερωτήσεις και οι απορίες(για τη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως η παρούσα εξυπηρετεί αυτόν τον ρόλο) και αυτές να συγκεκριμενοποιούνται και να ομαδοποιούνται, εάν χρειάζεται, από τα Μέλη της Συντονιστικής Ομάδας που θα αναλάβουν υπεύθυνα το συγκεκριμένο έργο. Οι ερωτήσεις στην συνέχεια να ανακοινώνονται στον Φορέα ή το Πρόσωπο, στους οποίους θα δίνεται ένα εύλογο, αλλά σύντομο χρονικό διάστημα για να απαντήσουν. Οι απαντήσεις θα τοποθετούνται στον χώρο που θα τις φιλοξενεί και ο οποίος θα είναι "μόνον για ανάγνωση". Πάνω στις απαντήσεις θα υπάρχουν επιπλέον ερωτήσεις, διασαφηνιστικές ή καινούργιες και η όλη διαδικασία θα συνεχιστεί έτσι μέχρι ένα προσυμφωνηθέν όριο χρόνου ή μέχρι την "εξάντληση" των ερωτήσεων κατά την κρίση μας και σύμφωνα με τις περιστάσεις. Σίγουρα οι ερωτήσεις σχετικά με κάποιο ζήτημα ίσως δεν είναι δυνατόν να εξαντληθούν ποτέ, όμως δεν μπορεί και να "δεσμεύουμε" φορείς ή άτομα για μία εσαεί Συνέντευξη.

Το όλο σύστημα θα λειτουργεί λοιπόν ως δύο "συγκοινωνούντα δοχεία", ένα που θα "ζυμώνονται" οι ερωτήσεις και ένα που θα κατατίθενται με σαφήνεια μαζί με τις απαντήσεις. Θα βασίζεται σε "πακέτα ερωτήσεων" που θα αποτελούνται από ερωτήσεις των Μελών των Forums, αλλά και των Υπευθύνων του ESOTERICA.

Ο χώρος των "Δυναμικών αυτών Παρουσιάσεων" δεν έχει φτιαχτεί ακόμη. Αυτό θα γίνει μέσα στην εβδομάδα που μόλις ξεκίνησε. Παράλληλα εργαζόμαστε στην ομαδοποίηση και όσο το δυνατόν σαφέστερη διατύπωση ήδη κατατιθεμένων ερωτήσεων για την συγκεκριμένη περίπτωση καθώς και στην κατάρτιση άλλων(από την πλευρά των υπευθύνων) που δεν έχουν ήδη κατατεθεί. Μόλις τελειώσουμε με το πρώτο "πακέτο" ερωτήσεων θα το επικοινωνήσουμε στην "Νέα Ακρόπολη" για να μας απαντήσει. Η συμφωνία μας είναι για μη ύπαρξη χρονικού ορίου αλλά τη συνέχιση της Συνέντευξης μέχρις εξάντλησης των ερωτήσεων...
ή μέχρις εξάντλησης δικής τους (αυτό δεν είναι βέβαια στη "συμφωνία" αλλά δεν το βρίσκω και απίθανο, σύμφωνα με αυτά που έχω δει μέχρι τώρα! ).

Θα παρακαλούσα, όσο το δυνατόν οι ερωτήσεις που κατατίθονται εδώ να είναι σαφείς και συγκεκριμένες έτσι ώστε να μας βοηθήσετε στο έργο μας. Επίσης θα παρακαλούσα για την υπομονή σας... είναι η πρώτη φορά που το κάνουμε και θα θέλαμε να το κάνουμε όσο δυνάμεθα καλύτερα και χωρίς υπερβολική βιασύνη.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 10:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
Καλό μήνα φίλοι μου.

Admin σε χαιρετώ.
Ειλικρινά, αγαπητέ με εντυπωσίασε το τελευταίο σου post στο τόπο του οργανισμού της Ν.Α.!!!
Και μία ακόμα φορά βλέπω, ότι όσα "καλά" λόγια γράφονται για τα μέλη του esoterica.gr. Τελικά ίσως να παραμένουν μόνο λόγια...
Ναι αγαπητέ διότι όπως γράφεις και ότι έχετε ήδη πάρει -άγνωστο ποιοι- μία άλλη απόφαση, για την περιβόητη συνέντευξη που θα μας έδινε ο Κος Πλάνας....
Ξέρεις, κάπου γύρω στο 1989, ένα τέτοιο "κόλπο" δήθεν φιλτραρισμένου ερωτηματολογίου το ξανασυνάντισα στα κεντρικά της Ν.Α. Όπου και το αποτέλεσμα φίλτατε ήταν, να σταμπαρισθούν κάποια ΜΕΛΗ ως μη παραγωγικά!!! Δηλαδή πως δεν πρόσφεραν δωρεάν σκληρή εργασία παρά μόνο την οικονομική τους συνεισφορά.
(΄Ισως τώρα οι ελάχιστοι παλιοί της Ν.Α. να κατάλαβαν πια είμαι...)
Έτσι λοιπόν Admin, επειδή πιστεύω πως μόνο οι ερωτηθέντες θα εκτεθούν και ίσως ετούτη την δόση ανεπανόρθωτα ΑΡΝΟΥΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΜΑΤΙΚΆ ΝΑ ΣΥΜΠΡΑΞΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ (ΜΟΥ) ΥΠΟΒΑΛΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ESOTERICA.GR, ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ.
Κιαν εσείς θέλετε να διαφυλάξετε κάποιον οικονομικό σας παράγωντα ΕΓΩ ΑΡΝΟΥΜΕ να βρίσκομε κάτω απ΄την ίδια στέγη με τούτους τους ελάχιστους ευτυχώς της Ν.Α. Γιατί σαν υγιείς εσωτεριστές που λέτε πως είστε αναρωτηθήκατε ποτέ που συλλέγει και πως χρήματα η Ν.Α.;
Αντίο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 10:39:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πραγματικά Zadok, δεν κατάλαβα την ουσία και το νόημα της ερώτησής σας!

Πραγματικά και γω αγαπητέ admin δεν καταλαβαίνω προς τι ο "πληθυντικός" ευγένειας(?) προς την Zadok...Εμείς δεν έχουμε ψυχούλα?

Εγώ θα μείνω σε κάτι που όλοι σας περιέργως πέρασαν στα τυφλά...ίσως γιατί δε θέλησαν να το θίξουν...ίσως πάλι γιατί δε το πρόσεξαν...
Κάτι που αναφέρθηκε στα λινκ της Οστριας...ότι δηλαδή κρυφά μέλη της ΝΑ εισχωρούν σε άλλα τάγματα και οργανώσεις... με σκοπό...???

Helios ...έχεις καταντήσει κουραστικός το ξέρεις?
Εχω φτάσει σε σημείο να προσπερνώ τα μηνύματά σου γιατί απλά επαναλαμβάνονται τα ίδια... Εχεις σκεφθεί τι θα γίνει αν όλοι ακολουθήσουν το παράδειγμά μου? Θα είσαι ο μόνος που θα διαβάζει αυτά που γράφεις!!!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 11:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Και γώ ρώτησα το ΠΟΥ, ΠΩΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΛΛΕΓΕΙ ΛΕΦΤΑ η Ν.Α. αλλά σε τέτοια θέματα μην περιμένουμε απαντήσεις απο τον κύριο Πλάνα.
Επίσης να τονίσω οτι πολλές μη κυβερνητικές οργανώσεις που παρουσιάζουν "πολιτιστικό" έργο και δρώμενα επιδοτούνται απο την Ε.Ε., δεν γνωρίζω αν γίνεται το ίδιο με την Ν.Α.


Θα ήθελα να σταματήσουμε να βαράμε το πτώμα της Ν.Α. Οσοι ανήκουν ακόμα εκεί μετά απο όλα αυτά είναι πια ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ. Το αν κάνουν καλά ή άσχημα που παραμένουν θα το κρίνει η συνειδηση τους σύμφωνα πάντα με το τι θέλησαν και τι βρήκαν. Υπάρχουν πολλοί που διψάνε για αξιώματα, ομάδες , ιεραρχίες και όλα αυτά. Δεν ειναι κακό...
Κακό είναι να βαφτίζουμε τα πάντα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ενώ δεν είναι. ΕΝΩ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...
Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ. ΣΟΦΙΑ-ΑΠΛΟΤΗΤΑ-ΑΓΑΠΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.Δεν χωράνε σε αυτήν ούτε εταιρείες- κομμάντος απο τον Παναμά, ούτε ΑΡΧΗΓΟΙ,Ούτε ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ, ΟΥΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ, ΟΥΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ , ΟΥΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ....... ΟΥΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΑΝΗΣ, ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ. ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.


Η συζήτηση πιστεύω οτι θα πρέπει να στραφεί και να γίνει πιο γενικευμένη με τον γενικό τίτλο "Χρήμα και Εσωτερισμός".
Στην συζήτηση αυτή θα εμπλέξουμε όλους τους γνωστούς και άγνωστους φορείς απο την Ορθόδοξη Χριστιανική Ελλαδική Εκκλησία μέχρι τους περιφερόμενους γκουρού που κάνουνε μυήσεις με χρηματικό αντίτιμο.
Για εμένα είναι μια συζήτηση με ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΑΡΟΣ γιατι πιστεύω ακράδαντα οτι για την "απαξίωση" και τον "ξεφτυλισμό" της πνευματικότητας υπάρχουν υπαίτιοι.
Υπάρχουν υπαίτιοι για το οτι η κοινωνία έχει ταυτίσει τον εσωτερισμό με την ΑΓΥΡΤΙΑ και την εκμετάλευση, ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΛΠΙΔΩΝ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΔΥΝΑΜΗΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.
Ενώ θα μπορούσε να ειναι η ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ την κατέντησαν να είναι ΧΟΜΠΥ ΒΑΡΕΜΕΝΩΝ ΜΙΚΡΟΑΣΤΩΝ.
ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ... ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ "Απόδραση απο την ρουτίνα της καθημερινότητας", την κατάντησαν ΦΤΙΑΣΙΔΩΜΑ ΚΑΙ ΕΚΟΣΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΥΤΑΠΑΤΗ.
Να γιατι ακούς όλους όσους έχουν μια ιδέα απο αυτά ... το μόνο που ρωτάνε και ενδιαφέρονται είναι οι προηγούμενες ενσαρκώσεις τους. Αχ και να ξέρατε πόσους Μεγαλέξανδρους και Σωκράτηδες έχω δεί τελευταία...

Οι θέσεις μου διατυπώθηκαν και πιο πάνω στο τοπικ αλλά δεν σχολιάστηκαν απο κανέναν.Είναι συγκεκριμένες.
Περιμένω λοιπόν να ακούσω και εγώ συγκεκριμένες θέσεις για το ζήτημα.

Και κάτι άλλο. Οι φύλακες είχαν γνωση και τότε που οι επονομαζόμενοι Χριστιανοί έκαναν τις σταυροφορίες. Πολλοί αναρωτιούνται το γιατι δεν επεμβαίνουν... Μα αν επενέβαιναν στην ανθρώπινη δραστηριότητα δεν θα ήταν φύλακες, θα ήταν τα ξαδέλφια του Ζορό...

Ακόμα και η δυνατότητα κριτικής ικανότητας δείχνει να έχει εγκαταλείψει τον σημερινό άνθρωπο. Κάποτε δύσκολα οι γύφτοι πουλούσαν στους χωριάτες τα βαμμένα τους μουλάρια ... τώρα πια δεν χρειάζεται καν να τα βάψουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 11:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Εξηγώντας στην αγαπητη Avallon κάποια στιγμή είχα πει:
quote:
είναι πολύ εύκολο να λέμε ότι ο καθένας "περπατάει" τον δικό του δρόμο αλλά είναι και πολλοί αυτοί που ο εγωκεντρισμός τους αναγκάζει να ζητήσουν και απο άλλα άτομα να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο "χωρίς πολλές ερωτήσεις".

Ο αγαπητός Ramoglou πιό κάτω αναφέρει:

quote:
" Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη. "

Αυτή την παράγραφο θα ήθελα να την προσέξουμε ιδιαίτερα !
Ο καθένας από εμάς τους επιφανειακούς εσωτεριστές, που ασχολείται με το esoterica.gr ή με κάποια ομάδα ή με την ίδια του την οντότητα.
Ίσως αν ανήκαμε στην Ν.Α. να είχαμε εντρυφήσει στις βαθιές φιλοσοφικές αξίες που η ίδια εκπροσωπεί.
Αυτό δεν εννοεί το παραπάνω απόσπασμα ή κάνω λάθος ;


Επειδή δεν θα τοποθετήσω τον εαυτό μου ούτε καν στους επιφανειακούς εσωτεριστές μήπως να έμπαινα στην διαδικασία να συσχετίσω κάποια πράγματα εδω μέσα....(απορία!)

O EON πολύ εύστοχα λέει:

quote:
Εγώ έχω αρχίσει και νιώθω οίκτο πάντως...

Δυστιχώς ...και που 'σαι ακόμα....

Η Αρχοντας του Κακου

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 16:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Πολύ ζηλιάρα αυτή η Avallon!!!


Αγαπητέ Admin,

θα μου επιτρέψετε να σπάσω πρώτη τον πάγο μεταξύ μας, καθότι εδώ υποθέτω ότι δε συζητάμε αποκλειστικά με τον Διαχειριστή του χώρου, αλλά και με τον άνθρωπο πίσω απ' αυτόν τον τίτλο.

Δεν ξέρω γιατί σε προβλημάτισε ειδικά η πρόταση αυτή. Λίγο πιο πάνω εξηγούσα:


quote:
Ας μην κοροϊδευόμαστε, το ύφος και η σύνταξη ενός κειμένου είναι καθρέφτης του ατόμου ο οποίος θεωρείται ότι εκπροσωπεί την κάθε ομάδα, άσχετα απ' το περιεχόμενο.



Ακριβώς γι' αυτό και προσπαθώντας να κάνω μία σύγκριση κατ' αρχήν για ιδίαν χρήσιν, ζήτησα την γνώμη σου για το αν ο συγγραφέας είναι το ίδιο πρόσωπο.

Δεν ξέρω αν σε έφερα σε δύσκολη θέση, πιθανά γιατί ο ρόλος σου (και είναι απόλυτα κατανοητό αυτό, τουλάχιστον από εμένα) οφείλει να είναι ουδέτερος, αλλά θεωρώ ότι είναι διαφορετικό το "είμαι ουδέτερος", απ' το "δεν έχω άποψη".

Επειδή λοιπόν, θεωρώ ότι και έξυπνος άνθρωπος είσαι και άποψη, ως εκ τούτου, έχεις, μέσα απ' την ουδετερότητά σου πάντα, μπορείς να στηρίζεις την αναζήτηση της αλήθειας, η οποία (ξανατονίζω, για όσους πιθανά δεν το έχουν εμπεδώσει) είναι ο στόχος όλων μας ανεξαιρέτως.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/03/2004 16:20:37

Edited by - Zadok on 01/03/2004 18:36:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 17:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ 9 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ Ν.ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:
1. ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ Ν.Α. ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ.
2. ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΥΣΣΑΛΕΑ ΔΙΨΑ ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΝΟΣ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ. Η Ν.ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ Σ'ΑΥΤΟ.
3. ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΣ
4. ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΑΓΚΑΣ Ο ΧΑΡΔΑ(Β)ΔΕΛΑΣ,ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΑΪΤ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,ΑΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ. ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΕΧΟΝΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ΕΝΩ Η ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΡΑ ΤΩΝ ΤΗΛΕΚΑΝΝΙΒΑΛΩΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 18:47:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
4. ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΑΓΚΑΣ Ο ΧΑΡΔΑ(Β)ΔΕΛΑΣ,ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΑΪΤ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,ΑΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ. ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΕΧΟΝΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ΕΝΩ Η ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΡΑ ΤΩΝ ΤΗΛΕΚΑΝΝΙΒΑΛΩΝ..

Αγαπητέ φίλε gretel ο Χαρδαβέλας όπως και αρκετοί άλλοι ασχολήθηκαν με τον Τεκτονισμό.
Βλέπεις το θέμα πουλάει.
Ο Χαρδαβέλας έκανε δύο εκπομπές στην TV του ALTER και στην μία από αυτές είχε και εκπρόσωπο Τεκτονικής Στοάς.

Στο δε esoterica.gr έχουν γραφτεί αρκετά Topic με αυτή τη θεματολογία.

Ευχαριστώ.


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 01/03/2004 18:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy