ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 20:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αναρωτιέμαι πραγματικά Oannes, που στο καλό είδες τους Βαρύτατους χαρακτηρισμούς...

Μήπως τους έχεις κάπου καταγράψει για να τους δω κι εγώ ή τους θυμάσαι για να μου φρεσκάρεις κι εμένα την μνήμη;; Φαίνεται πως έχεις όλη την καλή διάθεση για να βοηθήσεις, γιατί δεν το κάνεις με έναν πιο συνεκτικό τρόπο;

Περαιτέρω, πιθανόν και να μην έχεις αντιληφθεί τις τροποποιήσεις που έκανα στο μήνυμα του Helios, όπως καταλαβαίνω από το μήνυμά σου... όπου παραθέτεις το δικό μου, παραβλέποντας ίσως ότι αναφέρομαι σε αυτούς καθώς και στους λόγους της τροποποίησης(τι πιο παρεμβατικό;;) του μηνύματος που επισυνάπτω στο κείμενο του Helios.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 12:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, εσάς που ασχολείστε με τον "εσωτερισμό" και έχετε προσωπική γνώση από τις διάφορες ομάδες που πρεσβεύουν ότι κινούνται μέσα σε αυτόν τον χώρο.
Εχει γίνει ποτέ σοβαρή, επίσημη και δημόσια "αυτοκάθαρση" του χώρου του εσωτερισμού, από τα άτομα ή τις ομάδες που χρησιμοποιούν τον εσωτερισμό ως "βιτρίνα" για να προωθήσουν άλλους σκοπούς;

Και το ρωτώ αυτό επειδή η εντύπωση που έχω είναι ότι οι περισσότεροι φοβούνται πως αν "ξεσκεπαστεί" μία ομάδα, θα πληγεί όλος ο χώρος. Γι αυτό και προτιμούν να σιωπήσουν και να κλείσουν τα μάτια στα στραβά που υπάρχουν έτσι κι αλλιώς γύρω τους.
Η συνήθης απάντηση είναι "δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι, τι κάνουμε εμείς μας ενδιαφέρει". Αυτό όμως ακούγεται ως υπεκφυγή. Και βέβαια ως φόβος μην εκτεθούμε, μην λάβουμε θέση και για τον όποιο κακόπιστο "μην βγουν τα δικά μας άπλυτα στη φόρα".

Επειδή αν γίνει η "αυτοκάθαρση" ναι μεν θα υπάρξει μιά αναταραχή στον χώρο γενικότερα, αλλά γρήγορα οι ομάδες που έχουν "αγνές προθέσεις" θα ανακτήσουν την αξιοπιστία τους και θα αναδειχθούν. Οσο ο χώρος είναι έρμαιο των κάθε λογής απατεώνων και εκμεταλλευτών, χάνει την αξιοπιστία του, γίνεται πιό ευάλωτος στις επιθέσεις των κακόπιστων και ο κόσμος γίνεται ακόμα πιό καχύποπτος απέναντι σε αυτόν το έτσι και αλλιώς πολυσυλλεκτικό χώρο, καθώς δεν μπορεί από μόνος του να ξεχωρίσει την ήρα από το στάρι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 13:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Να σας ρωτήσω κάτι;

Εσείς με ποιό κριτήριο θα κάνατε "αυτοκάθαρση";

Πέρα από τα θέματα τα οποία υπόκεινται στην ποινική δικονομία και γι' αυτά είναι υπεύθυνο το κράτος με τους μηχανισμούς του, εσείς πιστεύετε ότι δεν έχει δικαίωμα ο καθείς να αντιλαμβάνεται τον εσωτερισμό όπως νομίζει;

Το ότι υπάρχουν διαφωνίες, δε σημαίνει ότι μπορούμε να λειτουργήσουμε λογοκριτικά.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 18:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους…
Ειδικά στη ***** ***** του μέλους Ηλιος…
Σα τους ***** και αυτός, μόλις τελείωσε η βροχή κάνει τη βόλτα του μέσα στους λασπότοπους…

Παρακολουθώ το θέμα και ειλικρινά μετά λύπης μου διαπιστώνω την ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ των forums…
Τι θέλω να πώ με αυτό;
Πολύ απλά, ότι ΚΑΠΟΤΕ όταν κάποιο μέλος, ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ, έκανε μια ερώτηση και μάλιστα που τη θεωρούσε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ για το εκάστοτε τρέχον θέμα "ΔΙΑΛΟΓΟΥ" που συμμετείχε, οι ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ (που τότε είχαν ΡΟΛΟ και όχι ΤΙΤΛΟ) με τον έναν ή άλλο τρόπο του απαντούσαν το ταχύτερο δυνατό, ούτως ώστε να μπορέσει να συμμετέχει ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ στο διάλογο που έχει ΕΠΙΛΕΞΕΙ να συμμετάσχει…
ΕΑΝ έχω κάνει λάθος, ας με διορθώσει κάποιος…

Και συνεχίζω….
ΣΗΜΕΡΑ θέτονται ερωτήσεις και μάλιστα ερωτήσεις με "εύκολο νόημα" και ΑΝΤΙ να απαντηθούν από εκείνους που κάνουν ΧΡΗΣΗ λέξεων και εννοιών ΣΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, αυτό που γίνεται είναι η ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΚΩΦΕΥΣΗ, κοινός ρουφούν το αυγό τους και πάνε παρακάτω….

Γιατί αγαπητοί μου;;;
Τόσο δύσκολο είναι λοιπόν να δώσετε τον ορισμό της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ που επιπροσθέτως τον έχετε κάνει σημαία, χαρακτηρίζοντας έτσι μέλη που το ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑΝ, ήταν ακριβώς αυτό, αλλά απεναντίας ως ΥΠΕΡΜΑΧΟΙ της κοινωνίας της πληροφορίας χαλάλισαν χρόνο και χρήμα για τον παρόντα τόπο ώστε να καθιερωθεί ως τόπος ΕΛΕΥΘΕΡΟΣΤΟΜΙΑΣ & ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ τόσο κειμένων όσο και ανθρώπων που συγγράφουν τα κείμενα;;;;

Λοιπόν, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ τόσο το θέμα, όσο και ολόκληρα τα forums έχει να κάνει με τη κοινωνία που προανέφερα, τη ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ και κατά πόσο εφαρμόζεται και υπό ποιες προϋποθέσεις ΤΟΣΟ στο "Φιλοσοφικό ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ (παρακαλώ) της Νέας Ακρόπολης", ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ (και αυτό ενδιαφέρει εμένα προσωπικά) στο παρόντα διαδυκτιακό τόπο, θα σας παραθέσω τι ανακάλυψα για τη λέξη ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ….

Όπως έχετε αντιληφθεί είναι μια ΣΥΝΘΕΤΗ λέξη - έννοια και αποτελείται εκ της ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ και τις πρόθεσης ΠΑΡΑ.
Ας δούμε τι κρύβουν αυτές οι λέξεις της πλουσιοτάτης Ελληνικής Γλώσσης.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ: Πλήρης πιστοποίησις, βεβαιότης, πεποίθησις (εκ του Πληροφορέω)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΩ: (εκ του πλήρης + φέρω) Φέρω πλήρη επιβεβαίωσιν, παρέχω πλήρη ασφάλειαν, φέρω πλήρες μέτρον || ικανοποιώ εντελώς || εκπληρώ, εκτελώ.-
Βεβαιούμαι πληρέστατα, έχω πλήρη ικανοποίησιν, μαθαίνω περί τίνος εντελώς.-
Πιστεύομαι πλήρως, γίνομαι εντελώς πιστευτός.

Αυτά με τη λέξη ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. Για να δούμε τι κρύβει η πρόθεση ΠΑΡΑ…

ΠΑΡΑ: Πρόθεση συντασσόμενη μετά της γενικής, δοτικής και αιτιατικής που η ριζική σημασία της είναι αυτή του πλησίον, του παραπλεύρως.
Στην αιτιατική, όπου συναντάτε με ρήματα, έχει τη σημασία του παρέρχομαι τι, αντιπαρέρχομαι τι.
Οπου τη συναντάμε σε ΣΥΝΘΕΣΗ, διατηρεί την αρχική της σημασία, αλλά επίσης μεταξύ των άλλων έχει το χαρακτηριστικό της ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ, της ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ με παράδειγμα το παρά-πείθω, παρ-αλάσσω, ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ.

Μάλισταααα….
Τι έχουμε εδώ;;;
Τι ανακαλύψαμε στη πλούσια Ελληνική Γλώσσα;;;
Τα προφανή θα βιαστούν να πούνε οι καλοθελητές της "φασκουλοκουκούλοστης τακτικής"…
Χμμμμμμμμμ…….

Δε θα αναφέρω τώρα, απλά θα αφήσω τα μέλη να εξάγουν τα συμπεράσματά τους περί της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ και του ΠΟΙΟΣ την υποκινεί ΜΕΣΑ ΣΤΑ forums….

Πάντως για να "ευλογήσω τα γένια μου" και για να απαντήσω ΕΥΘΕΩΣ στον Αdmin που έτρεξε να με κατηγορήσει ως "παραληροφορητή", θα πώ πως ΣΥΜΦΩΝΑ με την ανάλυση του ορισμού της λέξης, ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΛΟΙΩΣΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΜΕΤΕΒΑΛΑ από το μήνυμα του μέλους Αlastis…
Ορμώμενος από την ερώτησή του και έχων ΠΝΕΥΜΑ ΠΡΟΜΗΘΕΪΚΟ (εκ του Τιτάνα Προμηθέα) και ουχί ΕΠΙΜΗΘΕΪΚΟ (εκ του επίσης Τιτάνα Επιμηθέα τη διαφορά των δύο τη γνωρίζεται ΗΔΗ), έσπευσα να δώσω το λόγο στον αρμόδιο για να ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ και ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΣΕΙ τόσο τη θέση του όσο και τη θέση του Esoterica.gr

Από τη θέση του λοιπόν ακούσαμε ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με τη Νέα Ακρόπολη, αλλά συνεργάζεται μαζί της…
Εάν αυτό είναι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ή ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ το μέλλον θα δείξει…

Πάντα φιλικά

Κέλσος ο Φιλαλήθης


__________________________________________________________
Παρακαλούμε: όχι εκφράσεις προσωπικών χαρακτηρισμών
που μπορούν να τροφοδοτήσουν αναίτιες και μη δημιουργικές
αντιπαραθέσεις. Ευχαριστώ για την κατανόησή σας!
- Admin
__________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 19:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Aγαπητέ Φίλε Ωάννες...

Καλοσύνη σου τα όσα λες και υποστηρίζεις...
Φυσικά ΟΤΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΟΙΩΝΟΝΤΑΙ απο εκείνους που ΙΣΩΣ έχουν μάθει να τους χαϊδεύουν τα αυτιά...

Ξέρω, μεγάλο πρόβλημα το να λαμβάνει ο ΚΑΘΕΝΑΣ κατα το δοκούν τα όσα γράφονται ή λέγονται και το μέγα "μπλέξιμο" είναι όταν σε κάποιο μήνυμα σε αγκαλιάζουν και σου λένε ΜΠΡΑΒΟ, ενώ σε κάποιο άλλο σε βγάζουνε τρελό...

Φασκουλοκουκούλοστα...

Πάντως σε κάποιο μήνυμά σου που αναρωτήθηκες περί του "εσώτερου πυρός" λέγοντας "μα πού είναι;;;", σε παραπέμπω στο λίαν προσφάτως κλειδωμένο θέμα (μια προσφιλή και εκ του ασφαλούς τακτική), με τίτλο "Η Ατμα, ο Σταυρός και Διάβολος" ή κάπως έτσι (η αγαπητή Ατμα ΠΑΝΤΑ είχε μια ιδιαίτερη σχέση με τους τίτλους των θεμάτων της, χεχεχε) και εκεί θα ξεκαθαρίσεις πολλά απο όσα σε "μπερδεύουν" ή που σου δημιουργούν "απορίες", ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΕΣ....

Τέλος πάντων...

"Με τα ΜΗΔΑΜΙΝΑ δεν ασχολήται ο ΝΟΜΟΣ"

είχε βροντοφωνάξει κάποτε η Μεγάλη μου Δασκάλα...
Μην ασχολείσαι και συ με την κονιορτό του υποπόδιου των υποδημάτων σου, λεει η αναξιότης μου...

Να είσαι πάντα καλά

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 22:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Παρακαλώ, το "Μέλος" Kelsos, να προσπαθήσει να είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς που διέπουν τα Forums.

Όπως θα δείτε και παραπάνω, τροποποίησα κάποια σημεία του μηνύματός του(23/02/2004 : 18:58:55), εκθέτοντας και τους λόγους στο σημείωμα που το συνοδεύει στο τέλος του...

Όσο για τις, υποτιθέμενες, "ερωτήσεις" που μου αποτείνονται(πόσες φορές ακόμη αναρωτιέμαι...), έχω ήδη απαντήσει αρκετά πιο πίσω στο Θέμα αυτό... Η απάντηση στην ερώτηση του Alastis, ήταν σαφέστατη, γι'αυτό και δεν την ξαναυπέβαλλε προφανώς! Η θέση μου επίσης! Γράφω σε ελληνικά, απλούστατα ελληνικά, νομίζω πως είναι εύκολο για όλους να διαβάσουν και να καταλάβουν ακριβώς τι θέλω να πω!

Εκτός βέβαια από αυτούς που επιμένουν να... παραπληροφορούν!! Ε, ξέρουμε πάλι όλοι μας, ότι αυτοί δεν σταματούν ποτέ ή σταματούν πολύ δύσκολα!! Είναι και τα διάφορα προσωπικά συμφέροντα που ενεργόντας συνεχώς και διαβρωτικά τους κάνουν τελικά Εχθρούς προς όλα και όλους... δυστυχώς.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

__________________________________________________________
Παρακαλούμε: όχι εκφράσεις προσωπικών χαρακτηρισμών
που μπορούν να τροφοδοτήσουν αναίτιες και μη δημιουργικές
αντιπαραθέσεις. Ευχαριστώ για την κατανόησή σας!
- Admin
__________________________________________________________

Aγαπητέ Αdmin…

Θα σου συνιστούσα τη περισσή προσοχή σου σε αυτά που διαγράφεις…
Η ΑΝΑΙΤΙΑ διαγραφή μέρους - αποσπάσματος από μηνύματα, ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΝ και ΜΕΤΑΒΑΛΟΥΝ την ΟΥΣΙΑ ενός μηνύματος και σύμφωνα με το ετυμολογικό λεξικό, αυτό συνιστά σε ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ …
Δίνεις δηλαδή το ΔΙΚΑΙΩΜΑ σε εκείνους που ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΚΕΙΜΕΝΟ, να ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ με αποτέλεσμα το κακοχαρακτηρισμό του συγγραφέα του μηνύματος, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ δίνεις το δικαίωμα σε μέλη να θεωρούνται ότι έχουν προσβληθεί και μάλιστα ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ…

Η μακρά μου πορεία στο ρόλο του ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ και η εμπειρία που απόκτησα, έρχονται να επιβεβαιώσουν τις θέσεις μου αυτές για τη ΜΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΕΡΟΥΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ, θέσεις που κατείχα ΕΞ ΑΡΧΗΣ.
Η θητεία μου αυτή (ως συντονιστής) μου πρόσφερε τη πολυτέλεια να ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΜΑΙ και τα μηνύματα που καταθέτω σε δημόσια θέα, να ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ…

Επί της ουσίας των σβησμένων λέξεων από το μήνυμά μου…

ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟΣ: Είναι μια ΣΥΝΘΕΤΗ ΛΕΞΗ που φανερώνει ένα μικτό είδος θεατρικού δρώμενου, εκείνου που συνδυάζει τη ΚΩΜΩΔΙΑ και τη ΤΡΑΓΩΔΙΑ (η οποία και είναι είδος ΔΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ).
Η ΚΩΜΩΔΙΑ: ως θεατρικό είδος επιδιώκει τη διασκέδαση του θεατή με τη ΣΑΤΙΡΑ και τη ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΥΠΕΡΒΟΛΩΝ καθώς και ΑΔΥΝΑΜΙΩΝ.

Η ετυμολογία της λέξεως όπως ο Αριστοτέλης μας τη δίνει φαίνεται να προήλθε από την "κώμου ωδήν", δηλαδή από τα τολμηρά τραγούδια των ΦΑΛΛΟΦΟΡΩΝ εορταστών του Διονύσου όπου μεθυσμένοι χόρευαν και τραγουδούσαν στους δρόμους πειράζοντας τόσο τους διαβάτες όσο και μεταξύ τους.

Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ: ως ένα είδος ΔΡΑΜΑΤΙΚΟΥ θεάτρου και αυτή ανάγεται στις Διονύσιες τελετές και στους διθύραμβους που χρήση τους γινόντουσαν στις λατρείες του Διονύσου. Ο Αριστοτέλης και πάλι τη "Ποιητική" του, ανάγει τη ΤΡΑΓΩΔΙΑ στην ΑΝΩΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ.
Το θέαμα που αποτελούσε μια ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ήταν μια "τραγική τριλογία" και μια "σατιρική κωμωδία" και η διάρκειά της κρατούσε από την ανατολή του ΗΛΙΟΥ έως τη δύση του.

Μάλλον όμως θα έλεγα ότι αυτό που θέλησα να γράψω σε ύφος ήταν το Λατινικό "Fabula Atellana" ή αλλιώς "Ατελλανά Δράματα", μια ΚΩΜΙΚΗ σε είδος Ρωμαϊκή αφήγηση. Αυτό το είδος απαρτίζεται από λαϊκές φάρσες για ΗΘΙΚΟΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ. Αυτό το είδος ήταν ο πρόδρομος κατά κάποιο τρόπο της "Κομμέντια ντελλ' άρτε" ….

Για την επόμενη λέξη που μου διέγραψες, τη ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ…
Είναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ με την ελληνική λέξη ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑ που αυτό σημαίνει την τέχνη της παραμορφώσεως των χαρακτηριστικών ενός προτύπου με ΣΚΟΠΟ να το ΣΑΤΙΡΙΣΕΙ, να το ερμηνεύσει ή να τονίσει ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΝΤΑΣ τα ορισμένα ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ.
Επίσης να θέσω υπόψιν σας ότι η ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑ μπορεί να ΔΙΑΚΩΜΩΔΗΣΕΙ ή να καυτηριάσει έναν θεσμό, μια εποχή ή ένα ιστορικό γεγονός.

Παρακαλώ πολύ, ΞΑΝΑ ΕΛΕΓΞΤΕ με πιο προσοχή το ΤΙ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΠΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ και διορθώστε την επιπόλαια διαγραφή. Χρησιμοποίησα ΝΟΜΙΜΕΣ ΟΔΟΥΣ για το πώς θα απευθυνθώ στο μέλος ΗΛΙΟΣ, τόσο ΝΟΜΙΜΕΣ που σε ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ με όση ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΦΕΙ Ο ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ, δε θα με καταδίκαζαν σε αυτό που τόσο ΑΤΙΜΩΤΙΚΑ μου προσάπτετε, δηλαδή την ΕΞΥΒΡΙΣΗ μέσο ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ (πράξη που επιφέρει ΚΑΙ νομικές ευθύνες).

Μήπως όμως ανακαλύψατε "προσωπικό χαρακτηρισμό" στη ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ που χρησιμοποίησα με το συμπαθές κατά τα άλλα ΓΥΜΝΟΣΑΛΙΑΓΚΑ;;;;
Ελεος…
Ε, όχι και μια ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ που είναι ΟΛΟΤΕΛΑ ΟΡΘΗ, να θέλετε μέσο αυτής να ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ τα υπόλοιπα μέλη ότι τους "κακοχαρακτηρίζω"…
ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣΑΛΙΑΓΚΑΣ το μέλος ΗΛΙΟΣ…
ΟΥΔΕΠΟΤΕ έκανα κάτι τέτοιο σε κανέναν…

Απλά, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ παρομοίωσα την ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ στα forums, με εκείνη τη εμφάνιση του συμπαθές ΜΑΛΑΚΙΟΥ της συνομοταξίας των ΓΑΣΤΕΡΟΠΟΔΩΝ, της ιδιαίτερης οικογένειας του ΕΛΙΞ ή ΚΟΧΛΙΑ του ΠΩΜΑΤΙΑ (Helix Pomatia), του ΛΕΙΜΑΞ (κοινός γυμνοσάλιαγκα), αμέσως ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΡΟΧΗ, ή κάνω λάθος;;;

Η λογοκρισία είναι κάτι που ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ με όσα ευαγγελίζεστε…
Η λογοκρισία ταιριάζει σε ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ και σε ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ…
Νομίζω πώς έχετε δηλώσει ΗΔΗ ότι εσείς ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ…

Προσέξτε, η ΠΑΡΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ καραδοκεί…

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

ΠΡΟΣ ΑΝΤΜΙΝ:
"MEΣΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ...ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ"
(...ΜΙΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ -ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΑΘΩ,ΑΛΛΑ -ΕΔΩ-ΛΕΩ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ :)


(ΥΠΟ..ΣΗΜΕΙΩΣΗ:+Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΞΩ.../ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΤΜΑ)


ΦΩΣ!


..listen to the rythm of the universe...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 09:07:03  Εμφάνιση Προφίλ
Τι ΕΞΩ - ΜΕΣΑ και συναφή κουραφέξαλα είναι αυτά ρε παιδιά?

ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ?

Και στο κάτω κάτω της γραφής πως "σηματοδοτείται" το ΕΞΩ και πως το ΜΕΣΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ (σε περίπτωση που το ξεχάσατε)

Ποιός ο ρόλος της και ποια η σχέση της με το site...



"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 24/02/2004 11:42:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 10:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Το "ποιόν" του μέλους Χέλιος είναι γνωστό πια σε όλους και αντανακλά με τον καλύτερο τρόπο το τι μπουμπούκια βγάζει η Ν.Α.
Θα πρέπει να τους μαθαίνουν το μίσος πολύ καλά εκεί μέσα...αλλά η βλακεία επίσης πάει σύννεφο!!

Και ξαναρωτάω και το σασαντάρι και τον χέλιο και αυτή τη φορά θέλω συγκεκριμένη απάντηση..."Απο που και ως που μια πολυεθνική οργάνωση με υποκαταστήματα στο Ισραήλ προωθεί τον ελληνισμό ?" Μήπως στο Ισραήλ το μαγαζάκι τους προσπαθεί να εξελληνίσει τους Εβραίους ? χοχοχοχοχο !! Τους μιλάνε για ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ στο Ισραήλ? ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟ!!!!Μόνο αυτό δεν ακούσαμε ακόμα...


Πάρτε το χαμπάρι κοτουπουλάκια μου.... πρόκειται περι ΜΑΓΑΖΑΡΑΣ με ΓΑΜΩ ΤΑ ΕΣΟΔΑ απο τα κορόιδα σαν και τον Χέλιο που του ποτίσαν το μυαλό με την ιδέα οτι εκεί υπηρετεί τον Ελληνισμό ενώ στην ουσία υπηρετεί την κοιλιά και την εξουσιομανία του κυρίου Πλάνα και δεν ξέρω εγώ πιανού άλλου...
Επίσης κανένας δεν απάντησε για τους "κομμάντος" που πήραν την έκταση στην Βυτίνα αλλά και τα σήματα των ss για τα οποία δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία οτι τα χρησιμοποιούν...
Ναι καλό το θέατρο και η οικολογία ...καλύτερη όμως η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Επίσης οι τέκτονες που δεν είναι τέκτονες αλλά υπερασπίζονται την αλήθεια σε αυτό το σιτε (πολύ μπέρδεμα) έχουν καταντήσει γραφικότατοι. Για τους ελέφαντες μπορεί να λέει το θέμα....για τους Τέκτονες αυτοί... ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!

θΑ ξαναπώ μια συμβουλή που έδωσα και αλλού: γιατι δεν πάτε να πήξετε κανα τυρί στα χωριά σας βρε παιδιά ?
Καμιά φορά τα απλά πράγματα ....είναι και τα πιο θεικά...


___________________________________________________________
Επέμβαση από Admin λόγω "εμπρηστικών"
εκφράσεων, ασύμφωνων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 11:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Να σας ρωτήσω κάτι;

Εσείς με ποιό κριτήριο θα κάνατε "αυτοκάθαρση";

Πέρα από τα θέματα τα οποία υπόκεινται στην ποινική δικονομία και γι' αυτά είναι υπεύθυνο το κράτος με τους μηχανισμούς του, εσείς πιστεύετε ότι δεν έχει δικαίωμα ο καθείς να αντιλαμβάνεται τον εσωτερισμό όπως νομίζει;

Το ότι υπάρχουν διαφωνίες, δε σημαίνει ότι μπορούμε να λειτουργήσουμε λογοκριτικά.


Μα δεν μίλησα για την λογοκρισία ιδεών. Αυτό κατάλαβες;
Μίλησα για άλλους σκοπούς και για μεθόδους που έρχονται σε αντίθεση με τις βασικές αρχές του εσωτερισμού.
Το κράτος σπάνια επεμβαίνει αυτόκλητο, η όποια καταγγελία πρέπει να γίνει από ιδιώτες (ατομικά ή οργανωμένα).
Οι διαφωνίες ιδεολογικής φύσεως είναι πάντα και παντού χρήσιμες και αναμενόμενες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 11:49:37  Εμφάνιση Προφίλ
Kάτι σαν την παγκόσμια αστυνόμευση του αποκρυφισμού από oμάδα αποκρυφιστών και μεγάλων Μυστών όπως λέει και η DION FORTUNE...

Οντως αληθεύθει?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή Ostria,

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τί εννοείς;

Ο κάθε εσωτεριστής ακολουθεί την ατραπό, την οποία έχει επιλέξει, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει τί κάνουν άλλοι.

Το κάθε μέλος λοιπόν, είναι υπεύθυνο για τον χώρο στον οποίο μετέχει, γιατί μόνον αυτό μπορεί να καταγγείλει επίσημα και νόμιμα αν υπάρχουν παράνομες δραστηριότητες.


Αυτό το οποίο γράφει η DION FORTUNE, αγαπητή Avallon, αφορά σε άλλα πεδία (όπου ο κοσμικός νόμος δεν έχει καμία εξουσία) και εκεί σαφώς μόνον εσωτερικά μπορεί να επιβληθεί τάξις. Αυτά ισχύουν βέβαια εφόσον κάποια εσωτερική ομάδα καταφέρει να εισχωρήσει σε αυτά και εφόσον παραβιάσει κάποιους νόμους εκεί...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
θΑ ξαναπώ μια συμβουλή που έδωσα και αλλού: γιατι δεν πάτε να πήξετε κανα τυρί στα χωριά σας βρε παιδιά ?
Καμιά φορά τα απλά πράγματα ....είναι και τα πιο θεικά...



Αφήνουμε σ' εσένα αυτό το προνόμιο και... άμα βρεις και καμία κατσικούλα... μην ξεχαστείς!!! Εκτονώσου, βρε αδερφέ...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 14:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
πφφ... χιούμορ με το κιλό βλέπω.Μασωνικό χιούμορ...

Εγώ σου δίνω λύσεις ζωής και εξέλιξης και σύ κοροιδεύεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 14:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Καλέ μου, ότι μπορεί και έχει ο καθείς, δίνει...

Γέλα κι εσύ, πάντως, μπορείς!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΕΛΣΟ ΚΑΙ ΕΟΝ.
ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητή Zadok,

νομίζω ότι κατάλαβες. Η αντίρρηση σου εκφράζεται με την πρόταση ότι
"Ο κάθε εσωτεριστής ακολουθεί την ατραπό, την οποία έχει επιλέξει, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει τί κάνουν άλλοι."

Αυτό δεν ισχύει και το ξέρεις και το ξέρω και εγώ και όλοι οι άλλοι.
Το έγραψα ήδη στο πρώτο μου μήνυμα ότι αυτή η απάντηση είναι η πιό συνηθισμένη και αναμενόμενη. Απλώς δεν ισχύει και δεν πείθει κανέναν.
Ακριβώς επειδή δεν μιλάμε για "μοναχικούς αναζητητές" αλλά για οργανωμένες ομάδες.

Σχεδόν ο κάθε εσωτεριστής (με ή χωρίς εισαγωγικά) που ιδρύει μία νέα ομάδα, έχει μία προϋπηρεσία στον χώρο. Τους γνωρίζει και τον γνωρίζουν.
Οταν θα φύγει από μία ομάδα, λογικό είναι να μην ξανασχοληθεί κανείς με το τι θα κάνει στην συνέχεια, στην προσωπική του ζωή και την προσωπική του αναζήτηση.
Αλλά όταν αποφασίσει να φτιάξει την δική του ομάδα, είναι αδιανότητο να μην το μάθουν, για τον πολύ απλό λόγο ότι κινείται παράλληλα με αυτούς μέσα στον ίδιο χώρο και μαθαίνουν ακριβώς τι κάνει και ποιόν τρόπο, εφ όσον είναι αρκετά τα μέλη που μετακινούνται συνέχεια από ομάδα σε ομάδα.


Φίλη Avallon εγώ δεν θα το ονόμαζα "αστυνόμευση" αλλά προστασία του χώρου και των ανθρώπων που έχουν την διάθεση να ασχοληθούν με αυτόν και νομίζω ότι είναι απαραίτητη.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:34:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό το οποίο γράφει η DION FORTUNE, αγαπητή Avallon, αφορά σε άλλα πεδία (όπου ο κοσμικός νόμος δεν έχει καμία εξουσία) και εκεί σαφώς μόνον εσωτερικά μπορεί να επιβληθεί τάξις. Αυτά ισχύουν βέβαια εφόσον κάποια εσωτερική ομάδα καταφέρει να εισχωρήσει σε αυτά και εφόσον παραβιάσει κάποιους νόμους εκεί...

To ξέρω αγαπητή μου και γι'αυτό θεωρώ ότι μόνο μια τέτοιου είδους "αστυνόμευση" θα μπορούσε να αποφέρει καρπούς...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
BRAIN SALAD SURGERY,ATMA
TARKUS,TRILOGY,PICTURES AT AN EXHIBISION,
AND OTHER JOYS...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Eoνακο-εονακο,ζει ο βασιλιας Σολωμων?
Ξερεις ξερολακο,οτι κατι εβραιοι,διαβαζουν Ομηρο απο το πρωτοτυπο?
Οπως και κατι Γερμανοι?Γιαπωνεζοι και αλλοι?
Εσυ διαβαζεις τιποτε απο το πρωτοτυπο?
Εχεις να μας πεις κατι πρωτοτυπο,που να μην μυριζει λιβανι-εχει κι αλλα αρωματα η φυση...
Και αναγορευσες εαυτον σε Διδασκαλο,δινοντας και μαθηματα ζωης?
Εχεις γνωρισει κανενα μελος της ΝΑ?Η' Τεκτονα?
Εχεις καμμια προσωπικη εμπειρια?
Η' παλι ουρλιαζεις στο ειδωλο' σου στον καθρεφτη?
Θαρρεις οτι εισαι ο μονος εξυπνος που ξερει την συμπασα αληθεια,
και τα παιδια της ΝΑ,ειναι οι υπνωτισμενοι βλακες,οπως τους αποκαλεις?
Το ιδιο μπορει να πει κανεις και για σενα,
οτι εισαι υπνωτισμενος εβραιοχριστιανος...
δεν λες τιποτε παλι,ουτε εσυ ουτε ο Κελσακος,
αερολογιες και περιαυτολογιες...

___________________________________________________________
Επέμβαση από Admin λόγω παραποίησης
Ονομάτων Μελών
που δρα με "εμπρηστικό" τρόπο για
την εύρυθμη ροή των Συζητήσεων!

Συνιστώ επίσης μεγάλη προσοχή στην χρήση υποτιμητικών
χαρακτηρισμών που αναφέρονται σε πρόσωπα ή ιδεολογίες

___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή Ostria,

και πάλι δε σε κατανοώ. Με το να κάνεις δηλώσεις του στυλ:

quote:
Το έγραψα ήδη στο πρώτο μου μήνυμα ότι αυτή η απάντηση είναι η πιό συνηθισμένη και αναμενόμενη. Απλώς δεν ισχύει και δεν πείθει κανέναν.

δεν μπορείς να προκαταβάλεις τις εντυπώσεις.


Έχω ξεκαθαρίσει πλειστάκις ότι έχω κατά καιρούς συμμετάσχει σε πολλές και "επώνυμες" ομάδες. Όμως ουδέποτε αντιλήφθηκα ότι ακολουθούνται πρακτικές, οι οποίες χρήζουν της επεμβάσεως της πολιτείας ως παράνομες. Οι όποιες διαφωνίες μου ήταν πάντα σε εσωτερικά πλαίσια, τα οποία θεωρώ ότι στην τελική δεν αφορούν την κοινωνία στο σύνολό της.

Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω κατά ποίαν έννοια εγώ μπορώ να γνωρίζω τί μπορεί να συμβαίνει π.χ. δύο τετράγωνα παρακάτω από εμένα, σε χώρους που δεν έχω συμμετάσχει!

Αγαπητή μου, δεν είναι και τόσο μικρός ο κύκλος των εσωτεριστών, ώστε να δικαιολογείται η τοποθέτησή σου. Αν πάλι υπαινίσσεσαι ότι τα πρόσωπα τα οποία δημιουργούν αυτές τις οργανώσεις (που διαπράττουν αδικήματα) είναι γνωστοί, θα τονίσω ότι ζούμε σε ευνομούμενη δημοκρατία και όλοι (μηδενός εξαιρουμένου) είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Οι εποχές των μασκοφόρων καταδοτών δε νομίζω να αντιπροσωπεύουν τον εσωτερισμό.

Μήπως θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένη, ώστε να κατανοήσουμε περαιτέρω;

Αγαπητή Avallon,

νόμιζα ότι μου έριξες "πάσα" για τους αόρατους φίλους.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/02/2004 16:59:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Πες τα ΛΙΑΚΟ πες τα!!!!
Σε πεθύμησα.
Που είσαι τόσο καιρό και αναγκάζομαι να διαβάζω τις τριχολογίες του ΣΒΑΜΠΕ για να δω πόσο απολιθωμένος εβραιοχριστιανός είμαι.
Ενώ εσύ λες τα πράγματα με το όνομα τους.
Είσαι το απάυγασμα της αυτογνωσίας μας.
Μεγάλεεεεε!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Nεκραναστημενο Ζομπιονι,
μην ξεθαρρευεις τωρα που σε αμολησαν απο το Δρομοκαιτειο,
με την υπολοιπη ναζι-ιουδαιοχριστιανικη παρειτσα σου...
Να παιρνεις τακτικα τα χαπια σου,
και να μην μου συγχυζεσαι,μη δαγκωσεις και κανεναν....


___________________________________________________________
Επεμβάσεις από Admin λόγω ανάρμοστων και εμπρηστικών
εκφράσεων, ασυμβίβαστων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Oannes
quote:
Admin, μετά τους βαρύτατους χαρακτηρισμούς που διατυπώθηκαν απο το μέλος Helios εναντίον μελών

Admin

quote:
Αναρωτιέμαι πραγματικά Oannes, που στο καλό είδες τους Βαρύτατους χαρακτηρισμούς...

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Συνιστώ στους AION και Helios μία μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση. Νομίζω πως μπορούν σαφώς να καταθέσουν την επιχειρηματολογία τους αποφεύγοντας να θίξουν πρόσωπα και ιδεολογίες.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
ΑΙΟΝ και Helios!

Μπορείτε και καλύτερα!
Και οι δυό σας!
Σας έχω δει πρόσφατα σε τόπικ να συνυπάρχετε και η γνώμη του ενός να συμπληρώνει τη γνώμη του άλλου. Ειλικρινά το χάρηκα.

Είναι δεδομένο - τουλάχιστον μέσα από τα μηνύματά σας στα forums - πως έχετε κάποιες έντονες ιδεολογικές αντιθέσεις.
Τις έχετε λύσει;
Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα κάποτε να τις λύσετε, ή να αλλάξει ο ένας τη γνώμη του άλλου;
Ακόμα κι αν γινόταν αυτό, σίγουρα δεν μπορεί να γίνει με διαλόγους του είδους που βλέπουμε εδώ.

Τι να πω κι εγώ...
Είμαστε σχεδόν συνομήλικοι και οι τρεις μας, κι έρχομαι στην πολύ δυσάρεστη θέση, να κάνω τον τροχονόμο σε εσάς, δύο μέλη που έχουν πολλές φορές δείξει στις συζητήσεις, ενδιαφέρουσα άποψη!

Σταματήστε να ασχολείστε ο ένας με τον άλλον, και ασχοληθείτε καλύτερα με το θέμα αυτό όπου συμμετέχετε. Μας ενδιαφέρουν και των δύο οι απόψεις!

Παρακαλώ...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου
Να σπας τα σύνορα
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 17:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
Nεκραναστημενο Ζομπιονι,
μην ξεθαρρευεις τωρα που σε αμολησαν απο το Δρομοκαιτειο,
με την υπολοιπη ναζι-ιουδαιοχριστιανικη παρειτσα σου...
Να παιρνεις τακτικα τα χαπια σου,
και να μην μου συγχυζεσαι,μη δαγκωσεις και κανεναν....

ΛΙΑΚΟΥΛΙ μου γιατί ταράσσεσαι.
Εσύ μια σπουδαία προσωπικότητα της show bizzzzzz δεν ντρέπεσαι να μιλάς έτσι;;;
Εσύ που θα σώσεις την ανθρωπότητα από τη εβραιοχριστιανική μισαλοδοξία εσύ που θα φέρεις το ΦΩΣ στο ΣΚΟΤΑΔΙ......
Αχ ΛΙΑΚΟΥΛΙ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΩ......

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 24/02/2004 17:05:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 17:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Βρε Admin,ουτε λιγη πλακα δεν μπορουμε να κανουμε?
Ενταξει ,γραφουμε και σοβαρα,αλλα θελει και λιγη
κοκορομαχια να σπασει η σοβαροφανεια,
και η φαντασιωση...
ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΑΡΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣΑΡΚΑΣΜΟ...
Πιστευεις οτι θελω να προσβαλλω προσωπικα κανεναν?
παιζουμε με λεξεις και εικονες,
δεν μπορουμε ναμαστε ολη την ωρα,σαν την ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ...

Edited by - Helios on 24/02/2004 17:07:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 17:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Ελπίζω οι πιο πάνω παραινέσεις των αξιαγάπητων ΑΔΜΙΝ και ΑΜΑΛΙΑΣ να μην υπονοούν ταυτοποίηση των ΑΙΟΝ και ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ δηλ
ΑΙΟΝ = ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Και το ελπίζω γιατί θα δηλώσω εκ των προτέρων ότι όποιος το υπονοήσει είναι λίγο τυφλός, αρκετά αφελής και ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.


** ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕ Ο THOTH…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy