ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 20:25:40  Εμφάνιση Προφίλ
στη συνέχεια.....

"Καμουφλαρισμένοι Νεο-Ναζί" λεει η σελίδα...

Ο δημοσιογράφος, Pepe Rodriguez,κατηγόρησε τη λατρεία για νεο-Ναζισμό,
και παραστρατιωτικό Φασισμό
και για να το αποδείξει έδειξε φωτογραφία με κτίρια του οργανισμού μέσα στα οποία υπήρχαν συλλογές παλιών πυροβόλων όπλων.
Η αστυνομία αντέδρασε καταγράφοντας τα κέντρα της Νέας Ακρόπολης.......
http://www.egolpion.com/nea_akropolis.el.aspx

Σε εσωτερικό βιβλίο της οργάνωσης καθορίζεται και ο τρόπος δράσης της και πληροφορούνται τα μέλη της ότι “η προπαγάνδα πρέπει να προσφέρει εικόνα που προσελκύει, εικόνα προσωπικής ευχαρίστησης, χωρίς να υποψιάζεται κανείς πως οι άνθρωποι καλούνται ν’ αλλάξουν τρόπο ζωής και πως επιφορτίζονται με μεγάλες θυσίες ή προσπάθειες”.

http://www.avakasmedia.gr/2012/01/parakladi-ths-organoshs-nea-%CE%91kropolh-sth-zakyntho/

Edited by - pantelis1 on 17/01/2012 20:31:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 20:50:38  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ (Νέα φυλή ? Νέα τάξη εξουσίας ?)

Είναι ολοκληρωτική και επικίνδυνη για τον άνθρωπο. Σύμφωνα με τον π. Αντώνιο Αλεβιζόπουλο....

http://aspidablog.pblogs.gr/2008/07/312925.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 23:43:14  Εμφάνιση Προφίλ
Μια σελίδα που λέει πολλά!!!

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μετάφραση από google

http://www.periodicotribuna.com.ar/7813-de-como-la-secta-nueva-acropolis-destruyo-mi-familia.html&ei=beUVT7veL8bT4QSugf3YBg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=3&sqi=2&ved=0CDcQ7gEwAg&prev=/search%3Fq%3Dnueva%2Bacropolis%2Bsecta%26hl%3Del%26biw%3D1920%26bih%3D941%26prmd%3Dimvns

http://gandia.nueva-acropolis.es/pagina.asp?art=6224

http://www.pepe-rodriguez.com/Sectas/Casos/NA/Nueva_Acropolis_Livraga.htm

Edited by - pantelis1 on 18/01/2012 00:14:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 04:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Μια σελίδα που λέει πολλά!!!

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει μετάφραση από google



pantelis1
αυτό τώρα που κάνεις το λες συζήτηση;
Πας δηλαδή σε μια παρέα και τους λες "μια σελίδα που λέει πολλά, όποιος θέλει μπορεί να κάνει μετάφραση από google";

Σε παρακαλούμε να σταματήσεις τον βομβαρδισμό από links. Τα links, οι εικόνες και τα βίντεο χρησιμοποιούνται μονάχα ως υποστηρικτικό υλικό των απόψεων.

Επίσης, μιας και οι απόψεις σου κατατίθενται σε έναν χώρο που προωθεί τον φιλοσοφικό τρόπο πραγμάτευσης των θεμάτων, καλύτερα θα ήταν να αποφεύγεις παραθέσεις και αναφορές που προέρχονται από κυνηγούς αιρέσεων και "μαγισσών" (π.χ. Αλεβιζόπουλος).

Μήπως να φέρναμε και την Ιερά Εξέταση στην Ελλάδα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 13:23:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
pantelis1
αυτό τώρα που κάνεις το λες συζήτηση;

Αμαλία δεν το λέω συζήτηση (χρειάζεται πάνω απο ένα άτομα η συζήτηση), Το λέω ενημέρωση μιας άλλης πλευράς της Ν.Α.

Καθώς την όμορφη πλευρά της Ν.Α την προπαγανδίζει η Ν.Α μια χαρά με την γραμματεία προπαγάνδας,

Αλλά εγώ Αμαλία μου, επειδή πέρασα από μέσα, μπορώ να σου πω εσένα που δεν πέρασες (δηλαδή καθώς δεν έχεις σοβαρές μακροχρόνιες εμπειρίες εννοώ), ότι η Ν.Α δεν είναι καλή και άγια.
Και τι ποιο φυσιολογικό, το να το κάνω στο θέμα για την Ν.Α.

Εξάλλου δεν βγήκε και κανείς από την Ν.Α για να συζητήσουμε ώστε να γίνει διάλογος,

Η απάντηση τους γνωρίζεις ποια ήταν!!!
( μια κίνηση εκφοβισμού προς εμάς), Μακάρι να μας είχαν απαντήσει σε όλα όσα ειπώθηκαν στο φόρουμ "όμως ένα μόνο τους ενδιέφερε πιστεύω, να μην χαλάσουν την ωραία εικόνα που χτίζουν."

Και όπως βλέπεις με τα άλλα παιδιά, που δεν πέρασε κανείς από την Ν.Α (ώστε να έχει σοβαρή εμπειρία από εκεί), οι συζητήσεις μας τελειώνουν πολύ γρήγορα λόγο έλλειψης εμπειριών.


quote:
Πας δηλαδή σε μια παρέα και τους λες "μια σελίδα που λέει πολλά, όποιος θέλει μπορεί να κάνει μετάφραση από google";

Γιατί δεν μπορεί να κάνει κάποιος μετάφρασή;;;
Τι το άσχημο έχει η εξέλιξη της τεχνολογίας;;;

Επειδή δεν κάνει το google ακριβής μετάφραση; (μεγάλα παιδιά είμαστε, θα βγάλουμε την άκρη ,εξάλλου δεν χρειάζονται και πολλά για να καταλάβει κάποιος.)

(Έχεις άγχος για το τι θα είναι αυτό που θα καταλάβει ο άλλος;;; Άστον να καταλάβει ελεύθερα για τον ίδιο, αυτό που πρέπει, δεν χρειάζεται να τα ελέγχεις όλα)


quote:

Σε παρακαλούμε να σταματήσεις τον βομβαρδισμό από links. Τα links, οι εικόνες και τα βίντεο χρησιμοποιούνται μονάχα ως υποστηρικτικό υλικό των απόψεων.

Αυτό είναι παράκληση;
ή θα μου επιβληθείς έπειτα; με αφορμή ότι στηρίζω άποψη;

Αμαλία δεν πρόκειται απλά για άποψή μου, πρόκειται για εμπειρία δικιά μου, κάτι που εσείς δεν είχατε από την Ν.Α, δεν στηρίζω άποψη.

Έχω το δικαίωμα να διαμορφώσω άποψη λόγο εμπειρίας, Λόγο μακρόχρονης εμπειρίας

και λόγο διείσδυσης στον πυρήνα της.

Έτσι λέγεται!!!

δεν λέγεται στηρίζω άποψη!

quote:
Επίσης, μιας και οι απόψεις σου κατατίθενται σε έναν χώρο που προωθεί τον φιλοσοφικό τρόπο πραγμάτευσης των θεμάτων, καλύτερα θα ήταν να αποφεύγεις παραθέσεις και αναφορές που προέρχονται από κυνηγούς αιρέσεων και "μαγισσών" (π.χ. Αλεβιζόπουλος).


Είναι όπως το λες κυνηγός αιρέσεων, οπότε ο καταλληλότερος για να ξεμπροστιάσει ένα μυστικοπαθής σύστημα σαν την Ν.Α.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να συνετίσω την έρευνά μου κατά την δική σου τακτική και τρόπο (αν έπεσα στο Αλεβιζόπουλος, δεν πειράζει, δεν ακολουθώ συγκεκριμένη ύλη θεμάτων όπως η Νέα ακρόπολη)

Η γνώμη μου είναι, ότι κανένας δεν έχει το δικαίωμα, ούτε μπορεί, να μου επιβάλει τη να παραθέτω, σύμφωνα με την άποψή του.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο λογοκρισίας στο συγκεκριμένο άρθρο.

Μεταφέρω απόψεις ηλεκτρονικών σελίδων και άλλων ανθρώπων,
είναι κατακριτέο;;;

Όταν λες "καλύτερα" καλύτερα για ποιον;;;

Είναι μια παράκληση; ή θα μου επιβάλεις επειτα αυτο το "καλύτερα";;;

quote:
Μήπως να φέρναμε και την Ιερά Εξέταση στην Ελλάδα;

Η ιερά εξέταση είναι Ίδη στην Ελλάδα, δεν θα την φέρουμε εμείς, κι σε πληροφορώ ότι η Ν.Α πιστεύω ότι συμβάλει περισσότερο από τον Αλεβιζόπουλος (με οργανοτικότητα και τεχνικές υψηλών προδιαγραφών).
Όχι απλά είναι Ίδη στην Ελλάδα οι Ιεροεξεταστές,
αλλά κάνουν και πόλεμο για το ποιος θα πάρει ποιο κομμάτι της πίτας, και μάλιστα από αρχαιοτάτων χρόνων.

Εξάλλου, δεν έχω διαβάσει ποτέ για έναν ιεροεξεταστή να κατατροπώνει χιλιάδες μαζί.

Πολλούς ιεροεξεταστές έχουμε διαβάσει πολλές φορές στην ιστορία, να καίνε έναν.

Εκ της Ισπανίας Αμαλία μου, Εκ της Ισπανίας μάλιστα!!!

Θέλω να σε ρωτήσω, ό τρόπος σου είναι λίγο υποτιμητικός και επιθετικός προς εμένα;
ή μου φάνηκε;

Στο λέω, γιατί έχω την διάθεση να συνεργαστώ, άλλα ο τρόπος σου δεν βοηθά καθόλου (Δεν είναι καθόλου φιλοσοφικά εποικοδομητικός).


Edited by - pantelis1 on 18/01/2012 16:15:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 16:46:08  Εμφάνιση Προφίλ
Επείσης!!!

quote:

Σε παρακαλούμε να σταματήσεις τον βομβαρδισμό από links. Τα links, οι εικόνες και τα βίντεο χρησιμοποιούνται μονάχα ως υποστηρικτικό υλικό των απόψεων.

Είναι κατακριτέο και λόγος λογοκρισίας το ότι υπάρχουν links, εικόνες και βίντεο, που στηρίζουν μία άποψη;;;
(άλλο και τούτο).

Που είναι το λάθος;;;;;;;;

.ότι στηρίζουν άποψη;;; (όλες οι απόψεις στηρίζουν καποια άλλη κ.λ.π)

.ότι υπάρχουν;;; (να μην υπάρχουν;).

.ότι τα μετέφερα;;;;; (δεν έχω δικαίωμα;).

.ότι ο άλλος μπορεί να βγάλει όποιο συμπέρασμα θέλει;;; (να μην το κάνει;).

Δεν είναι "υποστηρικτικό υλικό των απόψεων" ούτε το χρησιμοποιώ για αυτό το λόγο που λες.
Είναι απλά απόψεις διαφόρων και δεν είμαι υπεύθυνος εγώ γιαυτό και ούτε ταυτίζεται η γνώμη μου με αυτές απαραίτητα.

Θα κρίνεις εσύ για το κάθε ανθρώπο που μας παρακούθεί;;;

Δεν μπορούν μόνοι τους;;;

Τυγχάνουν ανάγκης διαφόρων φίλτρων κάποιου εξωγενούς παράγοντα;;;

(Οι σελίδες και οι πληροφορίες είναι αυτές που είναι!!!
και ο καθείς μπορεί να δει και να κρίνει).

Θα ακρωτηριάσουμαι πτυχές και εκφάνσεις της έννοιας "ΆΠΟΨΗ"

Δηλαδή μια "ΆΠΟΨΗ" μπορούμε να την εκφράζουμε άλλα όχι να την στηρίξουμε ή να την επιβεβαιώσουμε η να την αναπτύξουμε;;;

Εγώ δεν εισβάλλω σε κανενός προσωπικό χώρο και δεν αφαιρώ κανενός προσωπικό αναφαίρετο δικαίωμα.

Εσύ;;;

Edited by - pantelis1 on 18/01/2012 18:58:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 00:25:30  Εμφάνιση Προφίλ
"Επίσης, μιας και οι απόψεις σου κατατίθενται σε έναν χώρο που προωθεί τον φιλοσοφικό τρόπο πραγμάτευσης των θεμάτων, καλύτερα θα ήταν να αποφεύγεις παραθέσεις και αναφορές που προέρχονται από κυνηγούς αιρέσεων και "μαγισσών" (π.χ. Αλεβιζόπουλος).

Μήπως να φέρναμε και την Ιερά Εξέταση στην Ελλάδα;"

αμαλία, καλά θα ήταν να μας μιλήσεις λίγο περισσότερο, μιας και ήμαστε και καινούργια μέλη στο φόρουμ,για το πως εννοείς τον "φιλοσοφικό τρόπο πραγμάτευσης των θεμάτων".
Μη ξεχνάς πως, ο Πλάνας γι αυτό ακριβώς σας κατηγορεί, για την επιφανειακότητα του φόρουμ σε σχέση με την φιλοσοφική εμβάθυνση που γίνεται στη ΝΑ. Ή μήπως δεν είναι έτσι;
Όσο τώρα για την συμβουλή που δίνεις στον παντελή... "καλύτερα θα ήταν να αποφεύγεις παραθέσεις και αναφορές που προέρχονται από κυνηγούς αιρέσεων και "μαγισσών" (π.χ. Αλεβιζόπουλος)", αυτό που έχω να σου πω είναι πως, την αλήθεια πρέπει να την αναζητάς σε κάθε χώρο και κάτω από οποιαδήποτε ταμπέλα και αυτό γιατί η αλήθεια δεν έχει αφεντικά . Ένα διαμάντι, ακόμα και λασπωμένο εξακολουθεί να έχει την ίδια αξία, πάλι ένα διαμάντι θα είναι.
Σχετικά τώρα με τους κυνηγούς αιρέσεων που λες, πρέπει να σου επιστήσω την προσοχή πως,όλοι αυτοί ξεχωρίζουν από ένα κοινό σημείο...δεν ανέχονται την ύπαρξη των εκφραστών διαφορετικών απόψεων. Είναι δηλ επικίνδυνοι βλάκες , και γι αυτό προσπαθούν με κάθε τρόπο να φιμώσουν του άλλους και να τους συνθλίψουν.
Στο θέμα αυτό, πιστεύω πως, έχει γίνει φανερό σε όλους, ποιος είναι υπέρ του διαλόγου και ποιος είναι αυτός που με απειλές, βία και ασυνεργασία θέλει να φιμώσει τους άλλους...
Οι οικουμενικοί ιεροεξεταστές όλων των ειδών, αποτελούν την μάστιγα των λαών και οι ιεροεξεταστές όλων των μορφών είναι από τους κυριότερους εκφραστές των λαθεμένων πίστεων.
Κανείς ιεροεξεταστής δεν συγχωράει στον άνθρωπο να είναι έξω από το δικό του πιστεύω.
Πες μας τώρα αμαλία, ποιοι είναι οι ιεροεξεταστές?
Αλήθεια, τι έγινε, την ρωτήσατε την ΝΑ για το αποτέλεσμα της δίκης που με έσυραν?
Όσο τώρα για τον Αλεβιζόπουλο που ανέφερες, τον γνώρισα λίγο πριν βγάλω το βιβλίο μου και μου είχε πει..."μη γράψεις τίποτα".
Το "δεξί του χέρι" ήταν ένας πρώην αρχηγός των γνωστικών.
Έμαθες να έχει κυκλοφορήσει τίποτα γι αυτούς?
Όσο για τους τόνους λάσπης που δέχτηκε από τον Ραφαηλίδη (το όνομά του υπάρχει και στη δικογραφία του εισαγγελέα κ.Αγγελή, για το κέφε),ο ίδιος αργότερα ανακάλεσε.
Ο Ραφαηλίδης, παρεμπιπτόντως, ήταν και ο κύριος υποστηριχτής του Πλάνα στην εκπομπή με την Ε.Στάη. Στη προσπάθειά του μάλιστα να υποστηρίξει την ΝΑ από εμένα, ρωτάει τον Πλάνα..."πόσα μέλη είσαστε?" και ο Πλάνας του απαντάει..."καμιά διακοσαριά". Τότε ο ευφυέστατος, κατά τα άλλα, δημοσιογράφος αποφάνθηκε..."τότε δεν είστε νεοφασιστική οργάνωση" Άρες, μάρες, κουκουνάρες δηλαδή. Τι σχέση μπορεί να είχε ο αριθμός των μελών, με το τι ιδεολογικά πιστεύουν...

Αλήθεια αμαλία, γνωρίζεις αν έσυρε στα δικαστήρια κάποιον αιρετικό ο Αλεβιζόπουλος? ή μήπως είχα τον ίδιο ή κάποιο εκπρόσωπό του σαν μάρτυρα υπεράσπισης στη δίκη που μου έκανε η ΝΑ?

Μάλλον, μετά από όλα αυτά θα πρέπει να επαναπροσδιορίσεις, ποιος ανήκει στις μάγισσες και ποιος στους ιεροεξεταστές.

Όσο τώρα, για την ιερά εξέταση. Πρέπει να ξέρεις πως, δεν ξεκινούσε καμιά επίθεση αν προηγουμένως δεν είχε μια επίσημη καταγγελία.
Αυτό είναι και ήταν που εκμεταλλεύονται οι απανταχού συκοφάντες για να κλείσουν, δια της δικαστικής οδού, τα στόματα όλων όσων εκφράζουν διαφορετικές ιδέες από αυτούς.
Είναι τραγικό. Για μη δικαστικές υποθέσεις, να χρησιμοποιούμε τους δικαστές και τους νόμους. Το μόνο που αποδεικνύει είναι η ιδεολογική φτώχεια, αποτέλεσμα της ελιτίστικης νοητικής γκετοποίησης.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 01:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
pantelis1
quote:
amalia - Απεστάλη: 18/01/2012, 04:48:35:

Σε παρακαλούμε να σταματήσεις τον βομβαρδισμό από links. Τα links, οι εικόνες και τα βίντεο χρησιμοποιούνται μονάχα ως υποστηρικτικό υλικό των απόψεων.



Το παραπάνω μήνυμα ήταν προτροπή (που την κάνουμε πολύ συχνά στα forum και ειδικότερα για καινούργια μέλη). Θα ήταν σίγουρα ορθότερο να έγραφα:
"Τα links, οι εικόνες και τα βίντεο θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μονάχα ως υποστηρικτικό υλικό των απόψεων.".
Ήταν ωστόσο προφανές τι εννοούσα: Αναφερόταν στο γεγονός ότι σε κάποια μηνύματά σου παρέθετες το ένα μετά το άλλο links (εξ' ου και ο "βομβαρδισμός"). Σε μια συζήτηση όμως, αυτό που γίνεται είναι ανταλλαγή απόψεων. Εάν κάποιος θέλει να παραθέσει κάποιο link, κάποια εικόνα ή κάποιο βίντεο για να υποστηρίξει μια άποψή του, εφόσον φυσικά κατατεθεί και άποψη μαζί με τα παραπάνω, έχει καλώς. Θα πρέπει όμως σαφώς να φαίνεται ότι το link, η εικόνα ή το βίντεο έχουν παρατεθεί για να συνοδεύσουν/στοιχειοθετήσουν/υποστηρίξουν μια άποψη και όχι για να την αντικαταστήσουν.

quote:
pantelis1 - Απεστάλη: 18/01/2012, 16:46:08

Δεν είναι "υποστηρικτικό υλικό των απόψεων" ούτε το χρησιμοποιώ για αυτό το λόγο που λες.
Είναι απλά απόψεις διαφόρων και δεν είμαι υπεύθυνος εγώ γιαυτό και ούτε ταυτίζεται η γνώμη μου με αυτές απαραίτητα.



Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι τα links που παρέθεσες, δεν τα παρέθεσες για να υποστηρίξεις κάποια άποψή σου, αλλά μας τα "άφησες" στη θέση του μηνύματος, σαν ο χώρος συζητήσεων να ήταν κάποιου είδους "πίνακας ανακοινώσεων". Δεν είναι όμως. Είναι συζήτηση και σε μια συζήτηση δεν συνδιαλλέγονται links αλλά απόψεις ανθρώπων που συμμετέχουν ενεργά σ' αυτή.

Κατανοητό τώρα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 02:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Περί "Ιεράς Εξέτασης":
Έχει αναφερθεί σε πολλά άλλα σημεία της παρούσας συζήτησης τι εννοούμε με τον όρο "φιλοσοφικός τρόπος πραγμάτευσης των θεμάτων" (και σε πάμπολλες άλλες συζητήσεις των forums, φυσικά). Σίγουρα πάντως, ως παραδείγματα φιλοσοφικής πραγμάτευσης δεν θεωρούμε κείμενα που προέρχονται από διάφορους στρατευμένους και δη "αρχηστράτηγους" στη μάχη της ορθοδοξίας για να "καταπολεμήσει" κάθε διαφορετική από αυτήν ιδεολογία - ως παράδειγμα φέρνω το παρακάτω:
Πατρός Ἀντωνίου Ἀλεβιζοπούλου Ἡ «Νέα Ἐποχή» κίνδυνος γιά τόν Πολιτισμό !
To εν λόγω κείμενο καταλήγει έτσι:

"Ὁ π. Ἀντώνιος συμπερασματικά ἔκρινε ὅτι τό πρόβλημα δέν εἶναι μόνο θρησκευτικό ἀλλά ἀπειλεῖ τούς δημοκρατικούς θεσμούς καί ὁλόκληρο τόν πολιτισμό μας, ὁ ὁποῖος στηρίζεται σέ μιά ἀντίληψη περί ἀνθρώπου ἀσυμβίβαστη μέ τήν ἀντίληψη τῆς «νέας ἐποχῆς». Τελειώνοντας εἶπε χαρακτηριστικά :

Κλείνοντας θέλω νά ὑπογραμμίσω : Οἱ ὁμάδες τῆς Νέας Ἐποχῆς δέν ἀποτελοῦν διέξοδο, δέν εἶναι λύση. Εἶναι ἀπειλή»."

(Τα έντονα γράμματα στο κείμενο, δικά μου)

Νομίζω πως η δήλωση αυτή είναι αρκετή για να γίνει κατανοητό το γιατί θεωρούμε ότι τέτοιας προέλευσης παραθέσεις και αναφορές είναι ασύμβατες με κάθε σοβαρή έννοια περί φιλοσοφικής διερεύνησης.
Απλώς, το διαφορετικό δεν αποτελεί εδώ "απειλή".
Ακόμα ακόμα, κι αν το "διαφορετικό" είναι μια άποψη ενός κυνηγού αιρέσεων - κι αυτό ακόμα θα μπορούσε να ενταχθεί σε μια συζήτηση εάν παρουσιαζόταν ως μέρος μιας συλλογιστικής διεργασίας που εκφράζει μια αιτιολογημένη άποψη. Σίγουρα όμως όχι ως μια σκέτη παράθεση. Τέτοιου είδους πηγές είναι τόσο βαθιά εμποτισμένες από τον φανατισμό που από μόνες τους το μόνο που φέρνουν στο μυαλό είναι η "Ιερά Εξέταση".



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 03:20:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχάς,
Αμαλία εισαι απόλυτα κατανοητή και για να γίνω και έγω κατανοητός θα σου πω το έξης, ξανά:

quote:
"Τα links, οι εικόνες και τα βίντεο θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μονάχα ως υποστηρικτικό υλικό των απόψεων."

Ότι τα links που παρέθεσες, δεν τα παρέθεσες για να υποστηρίξεις κάποια άποψή σου, αλλά μας τα "άφησες" στη θέση του μηνύματος, σαν ο χώρος συζητήσεων να ήταν κάποιου είδους "πίνακας ανακοινώσεων". Δεν είναι όμως. Είναι συζήτηση και σε μια συζήτηση δεν συνδιαλλέγονται links αλλά απόψεις ανθρώπων που συμμετέχουν ενεργά σ' αυτή.


Δεν νομίζω ότι πρέπει να συνετίσω την έρευνά μου κατά την δική σου τακτική και τρόπο (αν έπεσα στο Αλεβιζόπουλος, δεν πειράζει, δεν ακολουθώ συγκεκριμένη ύλη θεμάτων όπως η Νέα ακρόπολη)

Η γνώμη μου είναι, ότι κανένας δεν έχει το δικαίωμα, ούτε μπορεί, να μου επιβάλει τη να παραθέτω, σύμφωνα με την άποψη την δική του.

Το λέω ενημέρωση μιας άλλης πλευράς της Ν.Α.

Αρα, αν θέλω να πληροφορήσω άπλα τι είναι η Ν.Α, δεν είναι απαραίτητο να πάρω θέση ή να συνοδεύσω τα λινκ με κάποια προσωπική έμπνευση (αυτό ακριβώς λέγεται ενημέρωση - πληροφόρηση)

Εξάλλου από τα λινκς,

μπορεί κάποιος να αντιληφθεί πράγματα και έννοιες αποτελεσματικότερα, ώστε η δίκη μου θέση να περιττεύει (αφήνω να καταλάβει κάποιος αυτά που πρέπει από μόνος του)

Εξάλλου, Του Ηλίου το ολοφάνερο εξηγήσεις δεν χρειάζεται.

ΌΛΟΙ ΕΔΩ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Α ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ Ν.Α

ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΑΣ ΤΑ ΠΕΙ ΌΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ,

ΚΑΙ ΌΤΑΝ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΟΙΣΤΡΟ , ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΥΨΗΛΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΟΙΣΤΡΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Απαγορεύεται;;;


Edited by - pantelis1 on 19/01/2012 03:46:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 04:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Απαγορεύεται;;;

Ευτυχώς στο Internet γενικώς δεν απαγορεύεται και γι' αυτό μπορεί ο καθένας να κάνει το δικό του site, blog, κ.λπ., να το οργανώσει και να το διαχειριστεί όπως θέλει.

Εδώ πάλι, ισχύουν κάποιοι κανόνες στις συζητήσεις που δεν αποτελούν τη δική μου "τακτική" και τον δικό μου "τρόπο", αλλά τον "τρόπο" του ESOTERICA. Και εδώ που τα λέμε, δεν είναι και κάτι παράλογο αυτό που σου έγραψα για τους κανόνες που διέπουν τις συζητήσεις, αποτελεί κοινό τόπο για κάθε σοβαρή συζήτηση και ιδιαίτερα εάν πρόκειται για φιλοσοφικό διάλογο.

quote:
ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΑΣ ΤΑ ΠΕΙ ΌΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ,

ΚΑΙ ΌΤΑΝ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΟΙΣΤΡΟ , ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΥΨΗΛΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΟΙΣΤΡΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!



Να τα πει όμως pantelis1 και όχι να αφήνει τα links να τα λένε γι' αυτόν!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 05:33:04  Εμφάνιση Προφίλ
αμαλία, μάλλον δεν διάβασες την δική μου δημοσίευση.
Λες..."Απλώς, το διαφορετικό δεν αποτελεί εδώ "απειλή".
Ακόμα ακόμα, κι αν το "διαφορετικό" είναι μια άποψη ενός κυνηγού αιρέσεων"
΄Μια και μιλάς για τον ""τρόπο" του ESOTERICA" και για "φιλοσοφικό διάλογο", θέλω να σε ρωτήσω... έχεις καμιά απόδειξη πως, ο Αλεβιζόπουλος κυνήγησε κάποια αίρεση ή κάποιον αιρετικό?
Το να εκφράζει κάποια άποψη, απευθυνόμενος στους ανθρώπους της ομάδας του (ας μη ξεχνάμε, στην Ελλάδα βρισκόμαστε και η επικρατούσα θρησκεία είναι η Ορθοδοξία), με σκοπό να τους προστατέψει ιδεολογικά, διαφέρει πολύ από το να γίνει διώκτης κάποιας διαφορετικής άποψης.
Όπως δηλαδή έκανε η ΝΑ με εμένα.
Παρεμπιπτόντως, θέλω να σε ενημερώσω πως, ο Αλεβιζόπουλος δεν μου ήταν καθόλου, μα καθόλου συμπαθής. Αυτό όμως είναι άσχετο με την φιλοσοφική εξέταση του θέματος.
Αν νομίζεις λοιπόν πως, έχεις κάποια παραπάνω πληροφόρηση για αυτό το άτομο, πιστεύω πως είναι καλό πριν να το κρίνεις να μας την παρουσιάσεις, έστω και εκ των υστέρων.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 11:10:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
εάν πρόκειται για φιλοσοφικό διάλογο

Δηλαδή ρε Αμαλία τι να κάνουμε; να τον προκαλούμε τον διάλογο με το ζόρι;;; (αλλιώς να σιωπούμε! καταλαβαίνεις τι λες!!!)

Τι λένε δηλαδή οι κανονισμοί του εσωτέρικα ότι δεν μπορώ να παραπέμπω λινκς;;; (τα οποία ποιος σου λεει εσένα ότι δεν μπορούν να είναι αφορμή για φιλοσοφικό διάλογο, την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα)

quote:
Να τα πει όμως pantelis1 και όχι να αφήνει τα links να τα λένε γι' αυτόν!!

Καλά, θα μου πεις και πως ακριβώς θα εκφράσω την άποψή μου τώρα;;; αν θα παραπέμπω απλά τα λινκς; (αν θα αφήνω τα λινγκς στην κρίση του καθενός;) (πες μου αν είναι και μέχρι πόσες λέξεις να γράφω και ποιες!!! (καταλαβαίνεις τi λες;)

Αν εγώ εκφράζομε με το λινκς η πληροφορώ με λινκς, είναι απαγορευμένο σε αυτό το φόρουμ (καταλαβαίνεις τi λες;)

?????????????


Αμαλία...εδώ το θέμα έχει πάρει εντελώς διαφορετική προέκταση! Δεν είναι απλά θέμα κανόνων του Εσωτέρικα.

Εδώ σου μιλάω για τη στοιχειώδη ελευθερία και δικαίωμα άποψης και λόγου ενός ανθρώπου!

Θέλεις να μου πεις ότι το Εσωτέρικα έχει κανόνες περί συζήτησης,

που βάλουν κατά και ακυρώνουν την ελευθερία ενός ανθρώπου, στο να εκφράζεται ελεύθερα και με τον τρόπο του;;;

θέλει και έχει και επιβάλει το Εσωτέρικα συγκεκριμένη γραμμή στον τρόπο που θα εκφράζετε κάποιος;;;

Εκτός αν όλα αυτά που μου εξηγείς είναι απλά μιά συμβουλή για την ομαλή διεξαγωγή μιάς συζήτησης.

Σε αυτή την περίπτωση, θα σε ευχαριστήσω γι'αυτό και θα αποφασίσω αν θα την ακολουθήσω...
(ανάλογα κατά πόσο την εγκρίνω, με την προσωπική μου κρίση, για το πόσο αυτό που μου προτείνεις ανταποκρίνεται στην έννοια της ελευθερίας του ανθρώπου)

Edited by - pantelis1 on 19/01/2012 14:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 16:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Εκτός αν όλα αυτά που μου εξηγείς είναι απλά μιά συμβουλή για την ομαλή διεξαγωγή μιάς συζήτησης.

Σε αυτή την περίπτωση, θα σε ευχαριστήσω γι'αυτό και θα αποφασίσω αν θα την ακολουθήσω...
(ανάλογα κατά πόσο την εγκρίνω, με την προσωπική μου κρίση, για το πόσο αυτό που μου προτείνεις ανταποκρίνεται στην έννοια της ελευθερίας του ανθρώπου)


pantelis1
δε διαφωνούμε, πάρτο όπως θέλεις.
Αν πάντως δεν θες να ακολουθήσεις τις συμβουλές, είσαι παντελώς ελεύθερος να πας όπου αλλού θέλεις.
Αυτά που σου έγραψα τα καταλαβαίνει κι ένα πεντάχρονο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 17:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
pantelis1
δε διαφωνούμε

Αν είναι έτσι! τότε γιατί προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς που ξέρεις πολύ καλά ότι είναι προσβλητικοί.
Μου λες:"(αυτά που σου έγραψα τα καταλαβαίνει κι ένα πεντάχρονο.)"
Αυτή είναι η εσώτεριστική φιλοσοφική σου παιδεία;;;

επίσης μου λες:

quote:
Αν πάντως δεν θες να ακολουθήσεις τις συμβουλές, είσαι παντελώς ελεύθερος να πας όπου αλλού θέλεις.

Και σε αυτό το σημείο είναι που επιβεβαιώνεις ότι ποιο πάνω λες ψέματα.
Μια χαρά διαφωνούμε,
Καθώς, μια συμβουλή, έχει αξία, όταν δεν επιβάλεις άργοτερα αυτό που συνβουλεύεις.
Αλλιως λέγεται (σε προειδοποιώ πριν στο επιβάλω με το ζόρι).
Όπως επίσης, μου απαντάς πάρα πολύ έντεχνα με δυο αντιφατικές ακολουθίες εννοιών, δηλαδή μου λες:


"Αν πάντως δεν θες να ακολουθήσεις τις συμβουλές,(προειδοποίηση)είσαι παντελώς ελεύθερος να πας όπου αλλού θέλεις." εδώ λείπει το επίρρημα "αλλιώς" ειδάλος δεν εχει όλοκληρομένη προθεση αυτη η πρότασή σου.(Άσε που στην ουσία μου λες: ότι οπουδήποτε εκτός από το Εσωτέρικα υπάρχει Ελευθερία)
Και σε διευκολύνω εγώ, αν δεν ακολουθήσω και δεν φύγω, για πες μου τι θα κάνεις;;;;

Κάνεις λάθος, εσύ είναι που νομίζεις ότι μιλάς σε πεντάχρονα και έχεις τι αίσθηση, ότι με κάποιες διοικητικού τύπου φρασιολογίες θα με ταΐσεις σανό.

Εξάλλου σε αυτό το μήνυμα σου, ποιο πολύ προσπαθείς να προσβάλλεις παρά να επιχειρηματολογήσεις, γιατί άραγε;;;;

Διότι αγαπητή μου Αμαλία αν είχες καταλάβει τι λες, θα ντρεπόσουν,
Αυτό που μου λες είναι : ή συμμορφώσου ή φύγε! πράγμα που επιβεβαιώνει όσα λέω ως τώρα!
Διαφωνώ!!! Για το λόγο ότι δεν παραφέρθηκα πουθενά στο φόρουμ, ώστε να χρειάζεται να φύγω η να διορθώσω κάτι,
και ούτε το απέδειξες με κάποια σοβαρή επιχειρηματολογία, γι αυτό και καταλήγεις να προσπαθείς να με προσβάλλεις και να θέλεις να με διώξεις από το φόρουμ.

Επίσης μου λες

quote:
πάρτο όπως θέλεις.

Δηλαδή κανε ότι θέλεις, αλλά σε συνδυασμό με τη παρακάτω πρόταση, είναι σαν να μου λες: Να ξέρεις ότι εγώ έχω την εξουσία και θα την χρησιμοποιήσω,

ποιος είναι το πεντάχρονο τώρα;;;;

Εγώ η εσύ,με αυτήν την απαξιωτική και υβριστική συμπεριφορά σου απέναντί μου;;;

Η θέση σου δεν σε βοήθα καθόλου ώστε να παραδεχθείς στο ελάχιστο κάποιο από τα λάθη σου απέναντί μου, γι αυτό και δεν θα το κάνεις.

Θα χάσεις το κύρος σου και δεν θα μπορείς να επιβάλλεσαι έπειτα!
(σε άλλους)

Τα κατανοώ αυτά και δεν θα περιμένω ούτε να καταλάβεις ούτε να κατανοήσεις,
Τα όσα λέω!

Είναι καλό να ξέρεις όμως, ότι δεν τρώνε κουτόχορτο οι άνθρωποι.
(Σε όποια Εσώτερική ομάδα, μπορεί να είσαι!!!).

Και για μένα που το έζησα στο πετσί μου, δεν μπορείς να προσπαθείς να μου επιβάλεις την διοικητικού τύπου πυραμιδική ιεραρχία, με όλες τις εκφάνσεις της χωρίς να το καταλάβω!
Αν θέλεις να λέγεσαι φιλόσοφος (η ότι, άλλω θέλεις) να προσπαθείς να κατανοείς και όχι να εξασκήσε στην διοίκηση με μένα!

Εδώ δεν υπάρχουν μανίπουλα, (εδώ μας βλέπουν πολλοί) ή πρέπει να είσαι δίκαια ή να με αδικείς, όπως και κάνεις.


Edited by - pantelis1 on 19/01/2012 19:16:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Τι να πω τώρα... είσαι απίστευτος πάντως!
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά, κ.λπ.
Αλλά εσύ δεν παίρνεις από λόγια, γι' αυτό καλύτερα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 07:16:52  Εμφάνιση Προφίλ
"Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά".

Ποια επιστήμη αμαλία?
Μήπως εννοείς κάποιο κλάδο της ιατρικής?
Ελπίζω να μην εννοείς της ψυχιατρικής...

Αλλά και πάλι, αν δεν εννοείς κάποιο κλάδο της ιατρικής, για ποια επιστήμη μιλάς?

Ας αφήσουμε όμως την πλάκα. Οι φωτογραφίες σου, προσβάλουν την αισθητική μου και όπως πιστεύω και την αισθητική πολλών άλλων που μας διαβάζουν.
Το μόνο που καταφέρνουν είναι να...μποϊκοτάρουν το θέμα!
Δεν πιστεύω να, είναι αυτό που επιδιώκεις?

Το σίγουρο πάντως είναι πως με τον τρόπο αυτό, μόνο φιλοσοφικός διάλογος δεν γίνεται.

Σου ζητώ να την διαγράψεις και να ζητήσεις συγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ γι αυτό το προσβλητικό ατόπημά σου.

Μη κατεβάζεις και άλλο το επίπεδο του φόρουμ!

Κάτι τέτοια βλέπει ο Πλάνας και μετά λέει τα όσα λέει... για το φόρουμ.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:32:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γαρατζωτης
Σου ζητώ να την διαγράψεις και να ζητήσεις συγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ γι αυτό το προσβλητικό ατόπημά σου

Δεν βλέπω κάτι άσχημο στην φωτογραφία.Ενας ακρυλικός στόκος είναι.

γιατί σε πειράζει κ.Γιάννη?

Και γιατί να έχει σημασία τι νομίζει ο κ.Πλάνας?

Μπορείς να κάνεις μήνυση στην εταιρία παρασκευής του στόκου,αν δεν σου αρέσει το look.Αν προσβάλλει την νοημοσύνη σου να στείλεις επιστολή στο αρμόδιο υπουργείο να καταργήσει δια νόμου την παρασκευή...στόκων!!

Εγώ δεν βλέπω πάντως καμμία σχέση του στόκου,με τα μέλη του φόρουμ.
Βέβαια αυτο δεν σημαίνει τίποτα.Ούτε κάν άν υπάρχει τέτοια σχέση!!

Στα δικαστήρια ο στόκος δεν αποτελεί εξύβριση.Δεν βλέπβ επίσης να ονοματίζεται κανείς.

Εχεις καμμιά μυίγα κ.Γιάννη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:58:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στα δικαστήρια ο στόκος δεν αποτελεί εξύβριση.
Ιδίως όταν αληθεύει...

Edited by - Αίολος on 20/01/2012 12:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 12:27:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι να πω τώρα... είσαι απίστευτος πάντως!
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά, κ.λπ.
Αλλά εσύ δεν παίρνεις από λόγια, γι' αυτό καλύτερα...

Άντε να σταματήσω την επιχειρηματολογία γιατί όπως φαίνεται σου δένει το στόμα (σε αποστομώνει) φυσικό είναι δεν έχεις να μου επιρρίψεις τίποτε και δεν είχες από μια αρχή!

η επιστήμη δεν έχει καμία σχέση με μας εδώ και ούτε εσύ είσαι επιστήμων ώστε να μπορείς να την επικαλείσε.
(από ότι βλέπω συνεχίζεις να προσπαθείς να με προσβάλλεις (σου ζητάω ευγενικά να σταματήσεις να προσπαθείς να με προσβάλλεις).

Και να ενημερώσω ότι στο PC μου η φωτογραφία δεν φαίνεται (δεν μου εμφανίζεται).

Από ότι καταλαβαίνω οδηγεί πάλι σε προσπάθεια υβριστικού περιεχομένου,

Τι εννοείς "γι' αυτό καλύτερα...";

δεν μπορείς να μιλάς ξεκάθαρα και ευγενικά;;;;

πρέπει να προσπαθείς να προσβάλλεις και να υπονοείς διαρκώς διάφορα.

και τώρα εμφανίζονται και φωτογραφίες μάλιστα.

Σου προτείνω να ηρεμήσεις λίγο και να αφήσεις να επιστρέψουμε στου θέμα μας, το όποιο είναι η Νέα Ακρόπολη

μην θυμώνεις μαζί μου,

Εσύ πιθανών ξεπέρασες τα όρια του ρόλου του διαχειριστή και απέκτησες προσωπική εμπάθεια με εμένα και ανταπαντάς (γιατί πως αλλιώς χαρακτηρίζεις η υβριστική σου διάθεση;)
(ειδάλλως θα κάναμε αυτήν την συζήτηση σε προσωπική βάση και θα κρατιόταν και η ισορροπία του φόρουμ, αλλά μάλλον ήθελες να με τιμωρήσεις παραδειγματικά)

Πάντως Αμαλία σαν ένδειξη της δικής μου κατανόησης και ευγένειας

Σε βεβαιώνω ότι δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω το φόρουμ για βομβαρδισμό λινκς

ούτε λινκ που δεν θα χρησιμοποιηθεί ως υποστηρικτικό υλικό άποψης!!!

Edited by - pantelis1 on 20/01/2012 15:14:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 12:37:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στα δικαστήρια ο στόκος δεν αποτελεί εξύβριση.
""Ιδίως όταν αληθεύει...""


Από τη φαίνεται, ήρθες πάλι Αίολε ώστε να μην συμβάσεις στο θέμα, άλλα να στηρίξεις άλογων γνώμες

και από ότι φαίνεται με διάθεση επιθετική.

αυτή η φωτογραφία προορίστικε ως απάντηση προς εμένα.

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι είναι κάτι το ευγενικό;;;

ή εθελοτυφλείς και είρθες να παίξεις;

Γιατί αν είναι το δεύτερο (είρθες να παίξεις;),
θα σε παρακαλούσα να φύγεις όπως ήρθες!


Συγνώμη! ξέχασα! είχες πει ότι δεν θα μου ξανά απευθύνεις το λόγο.
Δεν περιμένω απάντηση!


Edited by - pantelis1 on 20/01/2012 12:59:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 12:47:22  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει ρε Νικόμαχε, τότε να αρχίσουμε να ανταλλάσσουμε πετρώματα,

Άλλα ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, για να είναι ευγενικό, θα έπρεπε να ανταλλάξουμε τα ποιο σπάνια και ποιο όμορφα πετρώματα,
(Όπως και στις συλλογές της Η Deagostini, σου στέλνει τα καλύτερα).

όχι να πετάμε στον άλλο το χειρότερο πέτρωμα και το ποιο αναλώσιμο .

Άλλα μάλλον, από τέτοια πετρώματα (από στόκους ) αποτελείτε η καρδιά της Αμαλίας, αλλιώς θα μου έστελνε κάτι ποιο ευγενικό.

Κρίμα, είναι και γυναίκα η Αμαλία, που υποτίθεται ότι είναι τα πλάσματα που ενσαρκώνουν την ομορφιά, την ευαισθησία και την αγάπη.

Edited by - pantelis1 on 20/01/2012 12:56:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 12:57:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αυτή η φωτογραφία προορίστικε ως απάντηση προς εμένα.

Αυτό δεν μπορείς να το αποδείξεις και καλλίτερα θα ήταν να μην την επιβεβαιώσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:05:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά εσύ δεν παίρνεις από λόγια, γι' αυτό καλύτερα...


Σε αυτό το σημείο είναι που προορίζετε καθώς βρίσκεται στο κλείσιμο του μηνύματος της (η Αμαλία) προς εμένα

Μην παίζεις τον ανίδεο Αίολε!!!

quote:
Αυτό δεν μπορείς να το αποδείξεις και καλλίτερα θα ήταν να μην την επιβεβαιώσεις

Δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη πιστεύω τον Νικόμαχο!

Αίολε, σου αρέσει να υποδύεσαι το ρόλο του δικηγορίσκου και δημαγωγού;

Αφού ξέρεις πολύ καλά τι συμβαίνει!

Γιατί υποδύεσαι το ανίδεο και τον κολπατζή;


Edited by - pantelis1 on 20/01/2012 13:20:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:12:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αιολος

Αυτό δεν μπορείς να το αποδείξεις και καλλίτερα θα ήταν να μην την επιβεβαιώσεις..


Yes Yes !!

Παντελή

γιατί δεν είναι ευγενές πέτρωμα ο στόκος?

αν στη θέση του στόκου μπεί ενα διαμάντι θα ικανοποιηθείς?

Βάλτου βρε Αμαλία έναν αδάμα 200 καρατίων!
Θα νοιώσει...ευγενής!!!

Αλλωστε...πέτρωμα είναι και το διαμάντι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:23:23  Εμφάνιση Προφίλ
Παντελή

Σοβαρά τώρα.

Ισως έχεις γίνει "μονόχνωτος" και δεν βλέπεις το θέμα ευρυζωνικά.

Ενας τρίτος παρατηρητής,διαβάζοντας τα δικά σου και της Αμαλίας,μπορεί να είναι πιο αντικειμενικός στην κρίση του.

Θα σου πώ γιατι και δώσε την πρέπουσα σημασία πρίν απαντήσεις.

Εχεις αποκτήσει εμπάθεια με την ΝΑ και καλά κάνεις,αλλά με λάθος τρόπο.
Χρειάσθηκε να περάσεις κάποιο χρόνο μαζί τους,ώστε να ενεργοποιηθεί η φαιά σου ουσία και να σε οδηγήσει στην έξοδο.Αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να καυχιέσαι,ότι την γνωρίζεις απο μέσα αφού είσαι παθών.

Σκέψου ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι με ευρύτερη της δικής σου διάνοιας,που δεν χρειάσθηκε κάν να εγγραφούν ώς μέλη της ΝΑ,για να καταλάβουν το χαμερπές υπόστρωμά της.Απλώς με χρήση της διανοίας τους,είδαν τι παίζει και απέφυγαν να γίνουν μέλη.

Παντελή υπάρχουν άνθρωποι,που σκέπτονται και έχουν την ικανότητα να διαβλέπουν πίσω απο τον ορίζοντα και να διακρίνουν την όποια απάτη υπάρχει σε κάθε τι στην ζωή μας.

Υπάρχουν άνθρωποι που εξετάζουν πολύ καλά τα κίνητρα,μιας προσφοράς,μιας ιδέας,μιάς οργάνωσης ενός κόματος κ.λ.π και αφου δούν τον "λάκο" δεν εισέρχονται.

Αφού λοιπόν υπάρχει και τέτοια μερίδα ανθρώπων,κάνε τον κόπο και σκέψου,μήπως κάποιοι απο τους συνομιλητές σου στο παρόν φόρουμ,ανήκουν σε αυτη την μερίδα?

Αν καταλήξεις θετικά,τότε θα σταματήσεις να κομπάζεις ότι υπήρξες μέλος της ΝΑ και τα ξέρεις καλύτερα!!

Φιλικά στο λέω Παντελή,χάριν της e-φιλίας που αναγκαστικά αποκτούμε όλοι,αφού συμμετέχουμε σε συζήτηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 20/01/2012 13:25:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:23:50  Εμφάνιση Προφίλ
Οταν τελειώσεις με τις διορθώσεις, δηλαδή σε 5-6 ώρες, τα λέμε. (Παντελή)

Edited by - Αίολος on 20/01/2012 13:26:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:27:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Yes Yes !!

Παντελή

γιατί δεν είναι ευγενές πέτρωμα ο στόκος?

αν στη θέση του στόκου μπεί ενα διαμάντι θα ικανοποιηθείς?

Βάλτου βρε Αμαλία έναν αδάμα 200 καρατίων!
Θα νοιώσει...ευγενής!!!

Αλλωστε...πέτρωμα είναι και το διαμάντι.



Πω! Πω! χιούμορ!!!

Τι παιχνιδιάρηδες που είστε!!!

Αστό δεν πειράζει!!!

Από τι κατάλαβα σας αρέσει ο Στόκος.

Δεν μου πέφτει λόγος δικαίωμά σας.

Μην ζητάς διαμάντι από την Αμαλία δεν έχει αλλίως θα το έβαζε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:30:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οταν τελειώσεις με τις διορθώσεις, δηλαδή σε 5-6 ώρες, τα λέμε. (Παντελή)

Δεν μπόρεσες να μην μου μιλήσεις,

Όπως έλεγες ε;

Είναι βαθύ το πρόβλημα σου με μένα.

Ψάξε λίγο μην τα παρατάς τόσο εύκολα

Edited by - pantelis1 on 20/01/2012 13:31:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:31:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παντελής
Μην ζητάς διαμάντι από την Αμαλία δεν έχει αλλίως θα το έβαζε!

Πάω στοίχημα ότι θα σου βάλει διαμάντι.

Για 200 καράτια δεν ξέρω,αλλά διαμάντι σίγουρα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy