ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 14:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Kαλή σας μέρα και καλή εβδομάδα προς όλους ανεξαιρέτως. Tο βαρύ επαγγελματικό μου πρόγραμμα, κατά το τελευταίο διάστημα, δεν μου επιτρέπει να συμετέχω στις συζητήσεις τόσο όσο θα ήθελα, αν και δεν χάνω την ευκαιρία να παρακολουθώ την προβληματική που αναπτύσεται σε κάποια topics.

Σε ό,τι αφορά την εν λόγω εκπομπή του Σαββάτου, θέλω να σταθώ στην πολιτισμένη παρουσία της Kας (με K κεφαλαίο) Aσπασίας Παπαδομιχελάκη που ανέλαβε το δύσκολο έργο του διαλόγου με φανατικούς τύπου Σωτηρόπουλου.

Σε ό,τι αφορά τα όσα ειπώθηκαν στο topic προσπαθώ να καταλάβω που κολλάνε το ΛA.O.Σ., οι Kεραμυδάδες, οι Φουράκηδες, οι E και όλες αυτές οι γραφικότητες


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 14:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
quote:
Εχουμε τα δικα μας ματια. Γιατι να βλεπουμε με δανεικα; Ας εχει ο καθενας τα δικα του ματια. Αφου εγω εχω τα δικα μου, κι εχω δει τοσα που χρειαζομαι, μου φτανει.

sasantari συμφωνώ μαζί σου!

η άποψή μου:
πόσο επιπόλαιο και ανόητο είναι γιά μένα να κοιτάζω με μάτια άλλων, να μιλώ με άλλων φωνές, να σκέφτομαι με ξένα μυαλά!

ουσιαστικά είναι ένας φαύλος κύκλος:
όταν ο δρόμος της μαθητείας -ο κάθε δρόμος μαθητείας- οδηγεί στην αυτογνωσία και την αυτοπραγμάτωση, πόσο αντίθετο είναι να υποχωρέι ο εαυτός μου και να αποφασίζει ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!

όταν ένας άνθρωπος πλησιάσει λάθος μονοπάτι, είναι σίγουρο ότι θα κάνει κακό σε αυτόν τον ίδιο.
δεν υπάρχουν λάθος μονοπάτια, απλά λάθος επιλογές, γιατί κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλον.
αν πας με πατίνια στο χωματόδρομο, θα πέσεις και θα χτυπήσεις...
αν πας με οριβατικά πάνω στον πάγο, θα κολλήσεις...

----------------------------------------------------------
ο Carlos Castaneda στη Διδασκαλία του Δον Χουάν...
ο μαθητής ρωτά τον δάσκαλο, πώς θα αναγνωρίσει το σωστό μονοπάτι της μαθητείας ανάμεσα στα εκατομύρια μονοπάτια, που πιθανά θα συναντήσει μπροστά του:

"πρέπει λοιπόν να έχεις πάντα στο μυαλό σου πώς ένας δρόμος έίναι ένας δρόμος, τίποτε παραπάνω. αν αισθάνεσαι πως δεν πρέπει να τον ακολουθήσεις, δεν πρέπει να μείνεις σ' αυτόν ό,τι κι αν συμβεί...
τότε θα καταλάβεις πως ένας δρόμος δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένας δρόμος και πως δεν προσβάλλεις ούτε τον εαυτό σου, ούτε κανέναν άλλο αν τον παρατήσεις εφόσον αυτό σου λέει να κάνεις η καρδιά σου...
εξέτασε το κάθε μονοπάτι με προσοχή και περίσκεψη. δοκίμασέ το όσες φορές νομίζεις ότι χρειάζεται. και έπειτα κάνε στονν εαυτό σου και μόνο στον εαυτό σου μίά ερώτηση...
ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΚΑΡΔΙΑ;
όλα τα μονοπάτια είναι ίδια. δεν οδηγούν πουθενά...
έχει αυτό το μονοπάτι καρδιά; αν έχει, το μονοπάτι είναι καλό. αν όχι είναι άχρηστο. και οι δυό δρόμοι δεν οδηγούν πουθενά, αλλά ο ένας έχει καρδιά, ο άλλος όχι.
ο ένας είναι φτιαγμένος γιά χαρούμενο ταξίδι. όσο καιρό τον ακουλουθείς γίνεσαι ένα μαζί του. ο άλλος θα σε κάνει να βλαστημήσεις τη ζωή σου.
Ο ΕΝΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟ, Ο ΑΛΛΟΣ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΔΥΝΑΜΗ"

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 18:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Τη καλησπέρα μου σε όλους και ιδιαιτέρος πρός το μέλος Sasantari και ΕοΝ που είχα πολύ καιρό να συναντήσω μηνύματά τους...

Πραγματικά η εκπομπή του κου Χαρδαβέλα ήταν έτσι ή αλλιώς ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...

Πολλοί αναφερθήκατε στο θέμα της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ...
Θέτω λοιπόν ΕΞ ΑΡΧΗΣ μια ερώτηση η οποία θα είναι ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ για τη πορεία της συζήτησης...
Ποιός είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της παραπληροφόρισης;;;;;;

Επίσεις το μέλος Αlastis έθεσε και εκείνος ΕΞ ΑΡΧΗΣ ένα ερώτημα (μεταξύ των άλλων) το οποίο και ΕΠΙΜΕΛΩΣ θα έλεγα ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ:

quote:
Εδω θα ηθελα να κανω ερωτηση κυριως προς τους "κατοχους" της ιστοσελιδας για το περιοδικο "Νεα Ακροπολη" και την οργανωση Νεα Ακροπολη. Σχετιζονται μεταξυ τους?

Υπάρχει κάποιος ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ που αποφέυγουν οι "κάτοχοι" (χρησιμοποιώ την έκφραση του μέλους Αlastis) της ιστοσελίδας (Esoterica.gr) να απαντήσουν ΕΥΘΕΩΣ;;;

Ξεκαθαρίζω πως δε με ενδιαφέρει (και πολύ) το τι "παίζεται" στις τάξεις του στρατου (εμ, να με συγχωρήτε, στις ομάδες μελέτης & έρευνας των αρχαιών πολιτισμών ήθελα να πω) της Νέας Ακρόπολης...
ΑΛΛΩΣΤΕ είμαι απο εκείνους, τους ΠΡΩΤΟΥΣ, που ΔΗΜΟΣΙΑ σε ΑΡΘΡΟ για τον Τζορντάνο Μπρούνο (ΑΥΡΙΟ, 17 Φεβρουαρίου είναι η επέτιος της μετάστασής του εις την αιώνια ανατολή 404 χρόνια πρίν, καθώς και η επέτιος μετάστασης εις την αιώνια ανατολή του πρώτου προέδρου της Θεοσοφικής Εταιρίας του Χένρυ Στήλλ Ολκοττ αλλά ΚΑΙ η γενέθλιος ημέρα του Κάρολου Λέντμπίτερ, στενού συνεργάτη της δεύτερης προέδρου της Θεοσοφικής Εταιρίας, της Αννας Μπέζαντ...), είχα ευχαριστήσει τον οργανισμό της Νέας Ακρόπολης για τη προσπάθειά της να καταστήσει ΓΝΩΣΤΟ το έργο του Τζορντάνο Μπρούνο στους Ελληνες αναγνώστες...

quote:
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω τον οργανισμό της "Νέας Ακρόπολης" γιατί είναι ο μόνος οργανισμός που γνωρίζω που έκανε την προσπάθεια να μεταφράσει στα Ελληνικά 2 από τα έργα του J. Bruno και να "θυμίσει" στους 'Ελληνες αναζητητές της "Εν τω Παντί Αλήθειας" την προσπάθεια του Ιταλού φιλόσοφου.
http://www.esoterica.gr/articles/contributions/sciences/bruno/bruno.htm


Θα με ενδιέφερε όμως πολύ περισσότερο και σε ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ, να υπάρξει μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ για το ποιά σχέση υπάρχει μεταξύ των "κατόχων" της ιστοσελίδας ΚΑΙ του οργανισμού της Νέας Ακρόπολης...

Αυτά για αρχή...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 18:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Παρακολουθώ αυτό το topic εδώ και δύο ημέρες αλλά δεν είχα σκοπό να γράψω γιατί νομίζω ότι πολλοί "γάιδαροι μαλώνουμε σε ξένον αχυρώνα".

Αλλά παρατηρώ μια συνεχή προσπάθεια να γίνουν ταυτίσεις για τη Νέα Ακρόπολη, τους Φουράκηδες, το ΛΑΟΣ, το Esoterica κ.α.

Μέσα στο Esoterica υπάρχουν μέλη σε όλα τα επίπεδα που έχουν την δική τους εσωτερική διαδρομή ως μοναχικοί cow boys όπως είπε ο "Πλωτίνος" ή μέσα σε Ομάδες ή σε συνδυασμό και των δύο (όπως π.χ. στην δική μου περίπτωση). - Είναι όντως πολύ ξεκούραστο και ανακουφιστικό το να είσαι "φτωχός και μόνος cow boy" Πλωτίνε, έχεις δίκιο, το νιώθω κι εγώ τον τελευταίο χρόνο)

Και ρωτώ είναι αυτό κακό ή μεμπτό εάν ένας Συντονιστής ή Διαχειριστής ή Συνεργάτης είναι στους Τέκτονες ή όχι, στην Νέα Ακρόπολη ή όχι, εάν ακολουθεί τις διδασκαλίες του Μαργιωρή ή όχι ή εάν συμπαθεί την τάδε ή δείνα Σχολή ή τάση Σκέψης; Έχει αρχίσει κάποιο κυνήγι μαγισσών στο Esoterica και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; Και σε τελική περίπτωση ποιος είναι ο γερουσιαστής Μακ Άρθουρ;

Για όσο καιρό ήμουν μέσα στα πράγματα διαπίστωσα ότι το Esoterica είχε μια ζηλευτή πολυσυλλεκτικότητα και δεν έκανε καμιά διάκριση για το ποιος θα βοηθούσε και με ποιον τρόπο αρκεί να άξιζε ως άνθρωπος και να ένιωθε ότι το Esoterica τον εκφράζει. Δεν διαπίστωσα κανένα καπέλωμα. Ο άνθρωπος ήταν το επίκεντρο και όχι κάποια ομάδα. Είναι λογικό βέβαια κάποιος άνθρωπος να κουβαλάει τις επιρροές του αλλά δεν είδα αυτές οι επιρροές να δημιουργούν κάποιο αξιοπρόσεκτο πρόβλημα.

Από την αρχή είχε δηλωθεί στο μήνυμα της Ομάδας ότι:

quote:
Όσοι ανήκουμε στην συντακτική και ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr θα θέλαμε να πληροφορήσουμε το φίλο επισκέπτη ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν ήδη διανύσει μία μακρόχρονη πορεία στον χώρο της σοβαρής μεταφυσικής και εσωτερικής μελέτης που για κάποιους αγγίζει ή και υπερβαίνει ακόμη τις δύο δεκαετίες. Η πορεία αυτή περιλαμβάνει για πολλούς και την πιο οργανωμένη έρευνα στα πλαίσια έγκριτων και σημαντικών ομάδων - φορέων του ευρύτερου χώρου.

Στην πολύ υπεύθυνη όμως, όπως την αισθανόμαστε, προσπάθεια που αναλαμβάνουμε για τη δημιουργία και λειτουργία αυτού του δικτυακού τόπου προσπαθούμε να παραμερίσουμε οποιεσδήποτε προσωπικές προτιμήσεις θα έθεταν σε κίνδυνο τους σκοπούς και τις αρχές του ESOTERICA.gr με γνώμονα πάντα την όσο δυνατόν ευρύτερη και σοβαρότερη πληροφόρηση του επισκέπτη-αναζητητή (και συνοδοιπόρου).

Τα μέλη της συντακτικής και ερευνητικής ομάδας λαμβάνουν σε αυτόν τον τόπο μόνον την ταυτότητα του ιδιώτη, ανεξάρτητου ερευνητή του Μυστηρίου, του Μεταφυσικού και του Εσωτερικού.


Αυτό είναι το δυνατότερο σημείο του Esoterica και όσο μπορώ να διακρίνω συνεχίζει να είναι, παρά τις κατά καιρούς απόπειρες ταυτίσεων του Esoterica, πότε με τον Τεκτονισμό, πότε με τον Ιουδαιοχριστιανισμό, πότε με τους Εθνικούς κ.α.

Αυτό το site το φτιάχνουμε όλοι μας κάθε ημέρα και αυτό είναι απόδειξη με την συνεχή προσφορά σε κείμενα, μηνύματα, άρθρα κ.λπ. Γιατί να πρέπει να του βάλουμε ταμπέλες; Ποιους συμφέρει αυτό το πράγμα; Λυπάμαι πολύ για το γεγονός ότι η ενδεχόμενη προσωπική εμπάθεια και πικρία κάποιων μελών γίνεται γνώμονας για την συμπεριφορά τους.

Και τελειώνω με την δήλωση ότι το Esoterica.gr θεωρώ ότι είναι ανεξάρτητο από Σχολές και Ομάδες και είναι όπως και ήταν ανοιχτό σε κάθε εσωτερικό ρεύμα για να γίνει τόπος συνάντησης των απλών αναζητητών, των μελών ομάδων, αλλά και των ίδιων των επίσημων φορέων αυτών των ομάδων.

Ας αφήσουμε την κάθε μία ομάδα να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει η ίδια, να έχει τον δικό της τρόπο σκέψης και δράσης και τέλος να έχει τα αποτελέσματα των δράσεών της, αλλά ας μην μπερδεύουμε το Esoterica με αυτές τις Ομάδες.

Εγώ έχω νιώσει πολύ ελεύθερος εδώ μέσα να λέω ότι πιστεύω εγώ προσωπικά και όχι τι μου έχουν πει ή άλλοι ή ποιες επιρροές και διδασκαλίες έχω πάρει από διάφορες ομάδες. Και αυτόν τον αέρα ελευθερίας και δημιουργικότητας δεν μου τον "πούλησε" κανείς, ούτε μου τον "νοίκιασε" κανείς και για αυτό αγαπώ αυτό το site. Και δεν βρίσκω κανένα λόγο να αλλάξει αυτό.

Όλα τα άλλα είναι για εντυπωσιασμούς και τζερτζελέ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
πολύ σωστός thoth δεν πρέπει μα γίνει καμία τέτοια συσχέτιση και σύγχιση. Το Εσωτέρικα είναι τόπος ελευθερίας λόγου και έκφρασης και όντως διαμορφώνεται απο τους επισκέπτες του.
Είναι τέτοια η ελευθερία στο εσώτερικα που απο τα 400κάτι κείμενα που υπάρχουν στο site μόνο στο κείμενο του Φώτη για τον Εσωτερικό Χριστιανισμό βλέπεις το παρακάτω...χαχαχαχχα!!!!


(Σημείωση από την συντακτική ομάδα του ESOTERICA.gr: Τα άρθρα των συνεργατών μας που φιλοξενούνται στην "Πύλη των Μυστηρίων" καθώς και όλα τα υπόλοιπα άρθρα, εκτός εάν δηλώνεται διαφορετικά και σαφώς, απηχούν πρωτίστως τις προσωπικές θέσεις και απόψεις των αρθρογράφων τους.
Σε όλες όμως τις περιπτώσεις η πληρότητα της έρευνας, η συγγραφική ποιότητα, το εύρος του περιεχομένου τους και η αξία που μπορεί να έχουν για την πληρέστερη ενημέρωση και συμβολή στην πορεία του Έλληνα Αναζητητή καθιστούν οπωσδήποτε εφικτή την συμπερίληψή τους στον κατάλογο των άρθρων μας!
Πιστεύουμε ακράδαντα ότι η προσπάθεια των Συνεργατών του ESOTERICA.gr και όλων των Αρθρογράφων είναι αξιολογότατη και η συμβολή τους ανεκτίμητη!)


Αλλά οκ, αυτό είναι ψιλοπήραγμα μην το πάρετε της μετρητής...γιατι στην πραγματικότητα όλα τα παιδιά στο Εσωτέρικα έχουν κρατήσει υψηλό επίπεδο και πραγματικά μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
amalia διαβασα το ite που παρεθεσες και το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερον
Η ενοια Ελευθερια εχει πολλες ερμηνειες και καθε ενας εχει μια....
πολυ περισοτερο υποπτο ομως μου φαινεται η προσπαθεια να επεξηγησει κανεις την ελευθερια
...διοτι τοτε αρχιζει να δινει αυθαιρετους ορισμους και να μειωνει την ενοια ως αθρισμα

Στο κατω κατω ο καθενας επιλεγει και καταστασεις που τον εκφραζουν και ενοιες που τον γεμιζουν και δεν εχει σημασια ποσο μεγαλες η μικρες ενοιες ειναι αυτες για την κοινη λογικη αλλα για τον ιδιο ...


anyway
εκεινο πουμε παραξενεψε ιδιαιτερα ειναι ενα σημειο οπου φαινεται σαν να εχει δωθει μια παραγγελια ή εντολη και να μην εχει εκτελεστει απο βλακεια καποιου....
για την κουβεντα το παραθετω

quote:
[...]Η υπερβολική, φανατική πίστη, μεγάλης μερίδας πληθυσμού, σε γραφόμενες και μεταδιδόμενες πληροφορίες, που αποκτούν γι'αυτούς μία σχεδόν "μαγική" επίδραση. (βαρύγδουπη φράση η κιτρινισμένη για να μπει εδώ. Καλύτερα να αφαιρεθεί, εφόσον δεν χρησιμοποιηθεί ως αιτία παρακάτω).
Η τάση για εύκολη κριτική που, μαζί με μία "λατρεία" στην εικόνα και στο "θέαμα",, οδηγεί είτε σε καταστάσεις δημόσιου "λιντσαρίσματος" και κοινωνικής εξουδετέρωσης, είτε σε κλίμα πραγματικής τρομοκρατίας του ατόμου

[...]


και γενιουνται μια σειρα ερωτηματα σε σχεση παντα με την τοποθετηση του κελσου στο προηγουμενο Τοπικ

εχει σχεση το site του εσωτερικα με την Ν Ακροπολη ????

παιρνει εντολες απο εκει???
οχι δηλαδη για να ξερουμε ποιος ειναι ο χωρος που μας φιλοξενει

Μηπως για αυτο καποια μελη απολαμβανουν ασυλια και καποια αλλα ειναι στο φτυσιμο (Ενα θεμα που εχει συζητηθει πολλες φορες στο παρελθον)
μηπως γιατι δεν ειναι "δικα μας" παιδια καποιοι "ενοχλητικοι" χλευαστικαν εντονα στο παρελθον και ειτε εφυγαν ειτε παραμενουν στην σιωπη
και τοσα αλλα
εν πασει περιπτωση ποιος αφησε την εντολη-νουθεσια

και αν ειστε στην νεα ακροπολη παιδες πειτε το
εκτος αν.... ντρεπεστε


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Να είσαι καλά ΑΙΟΝ. (Καλά που χάθηκες;)

Να είσαι σίγουρος ότι εάν υπήρχαν κι άλλα άρθρα για τον Εσωτερικό Χριστιανισμό στο Esoterica εγώ θα ήμουν πολύ πιο ευτυχής. Η αλήθεια είναι ότι ο ΦΩΤΗΣ είχε προγραμματίσει να γράψει κι άλλα αλλά φαίνεται ότι "λύγισε" από την... καθημερινότητα. Πάντως εγώ είμαι από αυτούς που θα παρακαλέσω να μπουν κι άλλα τέτοια άρθρα. Άντε, γράψε κανένα κι εσύ .

ο Φίλτατος Drumx13, ήρθε χωρίς τα σύνεργά του. Λοιπόν ξανά πίσω, φέρε το μαστίγιο, την ηλεκτρική καρέκλα, το πρότυπο δήλωσης του ανακρινόμενου και το συγχωροχάρτι στους "προδότες-δηλωσίες".

Λοιπόν σου έχω λαχταριστά νέα εγώ ξέρω σε ποιες ομάδες ανήκει ο καθένας από την σημερινή συντακτική Ομάδα και ποιοι δεν ανήκουν πουθενά. Τι κερδίζω; Αν δεν κερδίζω τίποτε δεν προβαίνω σε καμία δήλωση. Στους άλλους που είναι έτοιμοι για δηλώσεις αφήνω τα τριάκοντα αργύρια αλλά εσύ θα μου εκπαιδεύσεις το σκυλί μου, τζάμπα;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
άσε drum, άν ήταν έτσι όπως τα λές εμένα θα με είχαν σουτάρει πρώτο απ'όλους γιατι ήμουν ο μοναδικός που τα "έριξε" στην Ν.Α. πολύ πρίν γίνει το τζέρτζελο οπότε σου λέω ότι είναι άκυρο αυτό που λές και μην το συνεχίζεις...
Αν μπορεις να πείς κάτι για το Εσωτέρικα αυτό είναι οτι οι περισσότεροι είναι φίλοι της Θεοσοφίας και αυτό φυσικά δεν είναι κακό μιας και το 90% των ΣΟΒΑΡΩΝ δυτικών εσωτεριστών την Θεοσοφία έχουν ως εφαλτήριο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
VAIHINGER
quote:
ΠΡΟΣ DRUM 13:(1)Βρε ιδεολογικά τρομοκρατημένε, αν πιστεύεις ότι έχουμε την καλύτερη δημοκρατία είσαι είτε αθεράπευτα ηλίθιος, ή λακές του συστήματος και κονφορμιστής. Πραγματική Δημοκρατία είναι το εξής:Η ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΉ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, όπως εκφράζεται μέσα από το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες και τα έργα φιλοσόφων( π.χ. Πλάτωνος Πολιτεία) και περιλαμβάνει έννοιες σαν την ευγένεια, το αιεν αριστεύειν τι σχέση έχει με τη σημερινή δημοκρατία-οχλοκρατία της μετριοκρατίας, του βολέματος και του γυφταριού;Oχλος έναντι έλλογου, ζωοποίηση και μαζοποίηση ενάντια στην ατομικότητα και την προσωπικότητα…
Μόνο ελάχιστοι, οι σπάνιοι αριστοκράτες
της γης, μπορούν πραγματικά και αληθινά να σκεφτούν.
Σήμερα αποτελούν την αληθινή αριστοκρατία και δεν μιλάμε
για την αριστοκρατία του σώματος εκ γεννήσεως,
της αριστοκρατίας της ζωτικής ανωτερότητας, πλούτου,
υπερηφάνειας, και χλιδής, αλλά μιλάμε για την αριστοκρατία
της γνώσης, της ενόρασης και
της διανοητικής ικανότητας.
Έχει κάνει την εμφάνισή της δειλά αυτή η αριστοκρατία,
κι ας μην είναι ακόμη αντιληπτή από τους πολλούς,
και στις μελλοντικές διευθετήσεις της ανθρώπινης
κοινωνίας αυτή η φυσική αριστοκρατική μειοψηφία
θα παίξει ένα σπουδαίο ρόλο.

και ποιος θα κρινει το ποιος ειναι αριστοκρατης και ποιος οχι
μηπως η ομαδα Ε ...εσυ ... εγω .... ο καρατζαφερης?

quote:
(2) Ποίοι είναι οι πανίβλακες και ποίοι συνεργάζονταν πριν 2 χρόνια με το Σαμαρά;;

Οι περισοτεροι απο αυτους στην περιοχη μου ειναι τα ιδια κουμασια που κατεβηκαν με το Σαμαρα στις εκλογες
quote:
(3) Θα γυρίσει στη Ν.Δ.;;Εχεις εσωτερική πληροφόρηση γιατί ο ίδιος το αρνείται κατηγορηματικά…


Στην εκμπομπη του Χατζηνικολαου στον ALPHA ειπε ο προεδρος σου..."Αν Ο Καραμανλης Θελει να κερδισει τις Εκλογες να με παρει τηλεφωνο"
quote:
(4)Εκτός αν προσχωρήσει η Ν.Δ. στο ΛΑ.Ο.Σ…..Τι θα ψηφίσεις το ΠΑΣΟΚ του Μάνου και του Ανδριανόπουλου ή το παράρτημα του, τη Ν.Δ.;;

πρωσοπικο δεδομενο
quote:
(5) Αμετανόητε διεθνιστή που πιστεύεις στο τέλος των ιδεολογιών και της ιστορίας δε θα μου αφαιρέσεις το δικαίωμα να είμαι εθνικά υπερήφανος! Οι ιδεολογίες απευθύνονται σε έλλογους ανθρώπου και το τέλος τους θα σημάνει την πλήρη ζωοποίηση και μαζοποίηση και την εμφάνιση του ανθρώπου-ρομπότ!

οποιος δεν το καταλαβαινει αυτο ειναι εκτος εποχης
η ιδεολογια ειναι μια πλεον

"Ο καθενας ειναι μονος του και κοιταζει την παρτη του" και δεν πιστευω να εισαι τοσο ηλιθιος να ριξεις τον ψηφο σου σε ενα κομμα χωρις να παρεις κατι .... θα ειναι μαλακια και θα περιμενεις ακομα τεσσερα χρονια για να παρεις αυτο που μπορουσες να παρεις σημερα....
Εγω παντως ειμαι..... αναποφασιστος(ακομα) αν με ενοεις

quote:
(6) Παντουρκισμος;Πραγματικότητα ή ιδεολογία; δέχεσαι ότι οι Τούρκοι είναι τουρανομογγόλοι;


και τι εγινε ρε φιλε αν ειναι τουρκομογγολοιοι ή τουρανομογγολοι
αυτο τους κανει κατωτερους???
τουλαχιστον δεν λενε οτι ειναι ΟΥΦΟ που ηρθαν απο το διαστημα (καλα αυτοι οι Ε "δεν παιζονται" και το χειροτερο ειναι οτι υπαρχουν ακομα ποιο ηλιθιοι απο αυτους που τους πιστευουν

μια ερωτηση
μηπως φορατε τιποτα μπερτες τα βραδια και σωζεται τον κοσμο ( αποκριες εχουμε αλωστε και ολα επιτρεπονται)

quote:
(7) Eίσαι ανιστόρητος γιατί ο πραγματικά ενεργητικός άνθρωπος είναι εθνικιστής και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ο μεγάλος Έλλην ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ .
και επειδη το ειπε ο ΙΩΝ Δραγουμης εγω πρεπει να το δεχτω ως σωστο
νομιζω οτι ειναι η αποψη του και μονο

και ενα σχολιο προς την συντακτικη ομαδα

ειπα σε ενα προηγουμενο ποστ την φραση

quote:
του ΛΑΟΣ που εχει μαζεψει ολους τους πανιβλακες ανα την Ελλαδα

και πηρα ως απαντηση
quote:
είσαι είτε αθεράπευτα ηλίθιος, ή λακές του συστήματος και κονφορμιστής
Eίσαι ανιστόρητος
ΓΡΑΙΚΥΛΕ, ΜΑΖΑΝΘΡΩΠΕ, ΨΕΥΤΟΔΙΕΘΝΙΣΤΗ

που αναφερονται πρωσοπικα σε μενα
και δεν ανοιξε μυτη
τι εχουμε εδω
παιδια και αποπαιδια
μηπως επιδη ο VAIHINGER εκφραζεται θετικα για την Ν Α ειναι στο απυροβλητο ????


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Έχει πλάκα το γεγονός ότι για πολλούς σε αυτήν την συζήτηση, είναι δεδομένο ότι η Ομάδα είναι πάνω από το Άτομο. Μα... τόση ολοκληρωτική νοοτροπία υπάρχει και θεωρείται και μάλιστα τόσο φυσική; Όπως θα έλεγε ο ΦΡΟΜ, ο "φόβος μπροστά στην ελευθερία".

Για μένα πάντοτε η ΨΥΧΗ είναι πάνω από τους οργανωμένους φορείς. Η ΨΥΧΗ θα χρησιμοποιήσει φορείς για χιλιάδες χρόνια και αυτή είναι που θα επιβιώνει ενώ οι φορείς, οι ιδεολογίες, τα συστήματα θα πεθαίνουν κάθε τόσο.

Ποιοι είναι αυτοί που φοβούνται να έχουν την δική τους ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και ΔΡΑΣΗ και πρέπει να αναζητούν καταφύγιο κάτω από Ομάδες και Ονόματα. Εμείς ως ΨΥΧΕΣ φτιάχνουμε τις Ομάδες και εμείς τις εγκαταλείπουμε. Τιμή στην ΨΥΧΗ αξίζει. Όλα τα άλλα είναι απόνερα της Ιστορίας.

Εγώ αναζήτησα μια Ομάδα να μου δίνει για την σκέψη την Πλατωνική Φιλοσοφία, για την καρδιά την Χριστιανική Αγάπη, για την Ζωή την Στωική Ηθική, για την Μεταφυσική την Θεοσοφία και τον ΜΟΝΙΣΜΟ της Βεδάντα, αλλά όσο κι αν έψαξα δεν τις βρήκα όλες μαζί πουθενά. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή; Να αυτοευνουχιστώ κόβοντας την ελευθερία μου σε κάποια ομάδα ή να πάρω σαν την μέλισσα ότι καλύτερο μπορώ από αυτές; Προτιμώ βέβαια το δεύτερο.

Οι χουλιγκάνοι του εσωτερισμού ας αναζητούν να θυσιάζουν την ακεραιότητά τους σε ομάδες, εγώ μάλλον δεν θα πάρω.

Και θεωρώ ντροπή να βάζουμε ταμπέλες στις ΨΥΧΕΣ και να τις βαπτίζουμε στα κλουβάκια των ιδεολογιών και των ομάδων. Την ηθική ακεραιότητα και την αρετή των ατόμων που γνώρισα την είχαν κατακτήσει με την δική τους προσπάθεια και δεν τους την χάρισε καμία "ταμπέλα". Και είμαι χαρούμενος που είδα πολλούς τέτοιους ανθρώπους που δεν χωρούσε η ΨΥΧΗ τους σε ταμπέλες και ας τις είχαν χρησιμοποιήσει πολλές και διαφορετικές κατά καιρούς.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
THOTH...
..."μεσα" για το σκυλακι σου
εχω ετοιμες κατι πειραματικες μεθοδους στην "επιλεκτικη αναπαρωγη"...

αλλα για τις πληροφοριες που αναφερεσαι δεν ειναι αναγκη να τις δημοσιευσεις μπορεις να μου της στειλεις σε mail

διοτι υπαρχουν και πρωσωπικα δεδομενα που..... συλεγω εχμμ θιγονται ηθελα να πω ....

Οι Ερωτηση μου ηταν για το site και οχι για τα πρωσοπα

quote:
εχει σχεση το site του εσωτερικα με την Ν Ακροπολη ????


και

quote:
και αν ειστε στην νεα ακροπολη παιδες πειτε το
εκτος αν.... ντρεπεστε



οπως βλεπεις λεω ...."και αν .... μπλα μπλα ..." και οχι...

"μιλατε ρε ειστε στην Ν Α η οχι....."

(εδω θα κολουσε το μαστιγιο και η δηλωσεις)

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Αφασία είσαι... Drumx13.

Ό,τι κι αν σου πούνε εσύ θα επιμένεις στην δική σου τοποθέτηση. Μα αν ήξερες περισσότερα πράγματα για την Νέα Ακρόπολη, θα ήξερες ότι το Esoterica.gr την υπερβαίνει και την ξεπερνά κατά πολύ. Μάλλον η Νέα Ακρόπολη θα ήθελε να έχει σχέσεις με το Esoterica.gr

Και είμαι σίγουρος και ότι πολλές άλλες ομάδες της Ελλάδας θα ήθελαν να έχουν την δύναμη και την ευρύτητα του μέσου αυτού που λέγεται Esoterica.gr. Αλλά ευτυχώς δεν τους κάθησε.

Αλλά εσύ τον... χαβά σου ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ή ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ. Δεν ξέρω για σένα (πράσινο σε κόβω) αλλά εγώ χαίρομαι να είμαι με τον διαιτητή και τον αθλητικογράφο.

quote:
οπως βλεπεις λεω ...."και αν .... μπλα μπλα ..." και οχι...

"μιλατε ρε ειστε στην Ν Α η οχι....."

(εδω θα κολουσε το μαστιγιο και η δηλωσεις)


Μα βέβαια... όλοι οι συντονιστές είναι... ηλίθιοι και... πανίβλακες και τους κάνει η Νέα Ακρόπολη ό,τι θέλει (άραγε τι να θέλει;) και δεν το καταλαβαίνουν. Συνεχίζεις βλέπω την προσφιλή σου τακτική να προσβάλλεις την νοημοσύνη των συντονιστών, και αναθεμά αν το καταλαβαίνεις.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
quote:
Ποιοι είναι αυτοί που φοβούνται να έχουν την δική τους ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και ΔΡΑΣΗ και πρέπει να αναζητούν καταφύγιο κάτω από Ομάδες και Ονόματα. Εμείς ως ΨΥΧΕΣ φτιάχνουμε τις Ομάδες και εμείς τις εγκαταλείπουμε. Τιμή στην ΨΥΧΗ αξίζει. Όλα τα άλλα είναι απόνερα της Ιστορίας.

Εγώ αναζήτησα μια Ομάδα να μου δίνει για την σκέψη την Πλατωνική Φιλοσοφία, για την καρδιά την Χριστιανική Αγάπη, για την Ζωή την Στωική Ηθική, για την Μεταφυσική την Θεοσοφία και τον ΜΟΝΙΣΜΟ της Βεδάντα, αλλά όσο κι αν έψαξα δεν τις βρήκα όλες μαζί πουθενά. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή; Να αυτοευνουχιστώ κόβοντας την ελευθερία μου σε κάποια ομάδα ή να πάρω σαν την μέλισσα ότι καλύτερο μπορώ από αυτές;

Οι χουλιγκάνοι του εσωτερισμού ας αναζητούν να θυσιάζουν την ακεραιότητά τους σε ομάδες, εγώ μάλλον δεν θα πάρω. Και θεωρώ ντροπή να βάζουμε ταμπέλες στις ΨΥΧΕΣ και να τις βαπτίζουμε στα κλουβάκια των ιδεολογιών και των ομάδων. Την ηθική ακεραιότητα και την αρετή των ατόμων που γνώρισα την είχαν κατακτήσει με την δική τους προσπάθεια και δεν τους την χάρισε καμία "ταμπέλα". Και είμαι χαρούμενος που είδα πολλούς τέτοιους ανθρώπους που δεν χωρούσε η ΨΥΧΗ τους σε ταμπέλες.


συμφωνω απολυτως

εκει που διαφωνω με εσενα φιλε ΤΗΟΤΗ ειναι να αναλαμβανει καθηκοντα υποστηριξης τοτ εσωτερικα καθε φορα που ανοιγει ενα θεμα
δυσκολο για το site...
απο οτι γνωριζω μισθο δεν παιρνεις
και το site εχει επιλεξει να αντιμετωπιζει καποια μελη εχθρικα η τουλαχιστον "μη φηλικα"....
και επειδη...." στην ζωη ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει "
καρμα πες ή αιτιο- αιτιατο

το site αντιμετωπιζει κριτικη (ανωριμη και ανοργανοτη) κατα τον αδμιν και καλα πρατουν οσοι την κανουν


εσυ τι λογο εχεις να παιρνεις θεση υπερ του site παντα και παντου
αφου η στρατηγηκη ( που ειναι λιγο πολυ..." καλοι ειστε οταν μπαινετε "ψαρακλες" αλλα μην αρχησεται τις ερωτησεις κιολας ....." αυτο να το γραψετε στο μυνημα της συντακτικης ομαδας του εσωτερικα...το εχω προτεινει στο παρελθον)

στρατηγικη που οδηγησε πολους καλους φιλους.... και φιλους σου... στην σιωπη ...


....απο την αλλη ομως αισθανεται ο καθενας
feel free

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
quote:

Μα βέβαια... όλοι οι συντονιστές είναι... ηλίθιοι και... πανίβλακες και τους κάνει η Νέα Ακρόπολη ό,τι θέλει (άραγε τι να θέλει;) και δεν το καταλαβαίνουν. Συνεχίζεις βλέπω την προσφιλή σου τακτική να προσβάλλεις την νοημοσύνη των συντονιστών, και αναθεμά αν το καταλαβαίνεις.




ποιος μιλησε για τους συντονιστες ρε φιλε ειπα εγω αυτην την λεξη
μηπως εισαι σε αλλο θεμα???
παντως αν τους θεωρεις ηλιθιους εγω θα διαφωνησω μαζι σου αν ηταν ηλιθιοι θα ηταν παροντες σαν και εμας τωρα δα
μαλλον ειναι ποιο εξυπνοι απο μας και λοιπουν

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
εκει που διαφωνω με εσενα φιλε ΤΗΟΤΗ ειναι να αναλαμβανει καθηκοντα υποστηριξης τοτ εσωτερικα καθε φορα που ανοιγει ενα θεμα
δυσκολο για το site...
απο οτι γνωριζω μισθο δεν παιρνεις
και το site εχει επιλεξει να αντιμετωπιζει καποια μελη εχθρικα η τουλαχιστον "μη φηλικα"....
και επειδη...." στην ζωη ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει "
καρμα πες ή αιτιο- αιτιατο

Άντε πάλι, εγώ είμαι το πρόβλημα !!!

Πάλι μου λέτε να το σκάσω. Γιατί ρε παίδες; Περαστικός είμαι; Είδα... post και μπήκα;

Για κάποια χρόνια ήμουν από αυτούς που έδωσαν όλον τους τον χρόνο και την ενέργεια (και αρκετό χρήμα από την τσέπη μου) για να υπάρχει αυτό το site. Και λυπάμαι που πολλοί από τους πρώτους 3-4 δεν συνέχισαν ο καθένας για τους δικούς τους λόγους (μάλλον λόγοι μικροαστισμού ή εγωισμού).

Ήμουν από αυτούς που πάλεψαν για να ξεφύγει το Esoterica από τα πλαίσια των ατομικών δρόμων που είχαμε ακολουθήσει εμείς οι πρώτοι και να ανοίξει τα φτερά τους στην πολυσυλλεκτικότητα και στον αντί-σεχταρισμό.

Και έκανα πολλές θυσίες για αυτό, ειδικά προσωπικές. Τα έβαλα με πρώην φίλους μου από διάφορες Σχολές που πότε τους "μύριζε" το τάδε από το Esoterica γιατί δεν ταίριαζε με την ιδεολογία της ομάδας τους, πότε τους "βρωμούσε" το άλλο γιατί δεν ταίριαζε στο γούστο τους, πότε τους "ξίνιζε" το άλλο γιατί το είχε αναλάβει κάποιος που δεν συμπαθούσαν ούτε αυτόν ούτε τις ιδέες του. Κάποιος ήθελε περισσότερη Καββάλα και όχι Ινδουισμό, κάποιος ήθελε περισσότερο ελληνικότητα και όχι χριστιανισμό, κάποιος ήθελε περισσότερο Πλάτωνα και λιγότερο ΟΥΦΟ και Ανεξήγητα φαινόμενα, κάποιος ήθελε μόνο το σταθερό μέρος και καθόλου forum. Κατέφυγα στην λύση να πάρω αποστάσεις από όλα αυτά και να γίνω ένας συνειδητός ανένταχτος για να αφοσιωθώ χωρίς βαρίδια στο νέο αυτό "παιδάκι". Και έκανα πολλά, από λατζέρης, μέχρι... την τσα-τσα, και τον... λόρδο. Και κάποια στιγμή δεν άντεξα τις φιλοδοξίες και τον σεχταρισμό ορισμένων και τα βρόντηξα κάτω. Με τις ενοχές μου αλλά και με ειλικρίνεια. Απογοητεύθηκα από τον εαυτό μου (γιατί δεν μπόρεσα να αντέξω τις ευθύνες) και από πολλούς άλλους και είχα ως μόνη λύση να αποχωρήσω, από την συντακτική ομάδα, αξιοπρεπώς.

Εάν δεν έχω εγώ λόγο σε αυτές τις συζητήσεις ποιος δηλαδή έχει; Έχω άδικο; Κι εξάλλου τώρα πλέον λέω την προσωπική μου γνώμη και δεν δεσμεύω κανέναν. Αλλά τι να κάνω; Να ξεχάσω αυτά που είδα και αυτά που έκανα; Ήμαρτον παναγία μου... θα μου βάλετε φίμωτρο; Όπου βλέπω να υπάρχει αδικία (με σκοπιμότητα ή όχι) θα επεμβαίνω.

Ο μόνος που μπορεί να μου βάλει φίμωτρο σε αυτό το forum είναι ο Admin. Από μέσα μου θα τον στέλνω στο... διάολο αλλά δεν θα καθήσω να γελοιοποιηθώ και να εξευτελιστώ σαν κυρά-Κατίνα.

Όσο για το ποια γνωμη έχεις για τους συντονιστές υπάρχει αρχείο... των topics.

Αλλά τώρα βάζεις και άλλες διαστάσεις. Αν δεν είναι πανίβλακες τώρα απλώς ήταν πανίβλακες μέχρι τώρα, μεχρι να τους αποκαλυφτεί η... θεία Αλήθεια.

Και επειδή με παρεξήγησες που μιλάω μαζί σου όλη αυτή την ώρα είναι απλώς επειδή του Αγ. Βαλεντίνου δεν είχα ικανοποιητικό ραντεβού

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ρε φιλε
???
drumx13 πιπέρι... γρήγορα γιατί έρχεται ο κος Ράμογλου και θα σου την πει και σένα...εκτός κι αν έσύ εξαιρείσαι...

Αυτό που θα ήθελα εγώ να πω και που κατά τη γνώμη μου είναι πράγματι αξιοπερίεργο είναι το εξής:
Τόσες εκατοντάδες μέλη εδώ μέσα και δεν έχει βρεθεί ένα να παραδεχθεί ανοιχτά ότι είναι ένεργό μέλος της Ν.Α. Αντίθετα ξέρω τουλάχιστον καμμιά δεκαριά μέλη από δω μέσα που άμεσα ή έμμεσα έχουν δηλώσει ότι είναι Τέκτονες...
Αυτό μου λέει πολλά για τη μυστικοπάθεια και την ελευθερία του λόγου που υπάρχει στην εν λόγω εταιρεία...
Ας αρχίσουμε να ανοίγουμε επιτέλους τα χαρτιά μας...δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε αν είναι αυτό στο οποίο πράγματι πιστεύουμε...

Αλλος τελικά έχει τ'όνομα και άλλος τη χάρη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
σσσσ.... AVALLON
μην το πεις στον κο ραμογλου
και εχουμε προβληματα ....

ειπαμε μυστικοτητα

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Avallon, μου θύμισες το ανέκδοτο "Έχεις δει ελέφαντα να κρύβεται πίσω από παπαρούνα; ΌΧΙ; Άρα είδες τι καλά που κρύβεται;"

Που ξέρεις ότι υπάρχουν μέλη της Νέας Ακρόπολης στο site και δεν αποκαλύπτονται; Από όσο ήξερα, τουλάχιστον ένα χρόνο πίσω, ήταν στην Ελλάδα καμιά 300 μέλη. Άντε βάλε πόσοι από αυτούς έχουν Ιντερνετ και πόσοι έχουν βρει το site και πόσοι από αυτούς είναι και ενεργά μέλη και πόσοι από αυτούς γουστάρουν και να μιλήσουν; Συγκρίνονται αριθμητικά οι Τέκτονες με την Νέα Ακρόπολη; Μάλλον όχι.

Εξάλλου λίγο πριν κάποιος αποδέχτηκε ότι είναι μέλος της Νέας Ακρόπολης και δεν τον είδα ιδιαίτερα... φειδωλό.

Αν εμένα κάποιος μου πει ότι είναι Τέκτονας, αυτό δεν μου λέει τίποτε για τον Τεκτονισμό. Αν εμένα κάποιος μου πει ότι είναι μέλος στην Νέα Ακρόπολη δεν μου λέει τίποτε για τη Νέα Ακρόπολη. Έχω γνωρίσει και από τις δύο ομάδες καλά παιδιά αλλά και πολλά... "λουλούδια". 'Εχω γνωρίσει από το Ομακοείο καλά παιδιά και "λουλούδια", έχω γνωρίσει και από τον τότε Ιάμβλιχο κάλά παιδιά αλλά και "φευγάτους".

Τι μου πρόσθεσε αυτό για την γνώση των ομάδων; Τίποτε από μόνο του. Μόνο με την δική μου συμμετοχή όσες ομάδες συμμετείχα κατά καιρούς πήρα την δική μου γεύση η οποία ήταν καθαρά προσωπική μου. Και αν διάβασες πιο πριν είπα ξεκάθαρα ότι ο άνθρωπος βρίσκει αυτό που του αξίζει και δεν δίνει ομάδα αξία σε ένα άτομο που αυτό από μόνο του δεν έχει αξία. Έτσι εμένα λιγο με ενδιαφέρει ποιος θα πει και τι για να έχω πλήρη εικόνα για την ομάδα στην οποία ανήκει.

Δεν μπορούμε να έχουμε λίγο ανοιχτό πνεύμα; Ανοίξτε κανένα παράθυρο ρε παιδιά!

Και παρεπιμπτόντως παιδιά είμαι ελεύθερος αυτήν την εποχή θα με βάλει κανένας στον Τεκτονισμό; Από ότι ψυλλιάζομαι, όμως, οι τέκτονες του site με έχουν στην μπούκα. Εγώ περιμένω πάντως να με προτείνουν κάποιοι. Παλιά που με είχαν προτείνει ήμουν "πιασμένος", λέτε να έχασα το τρένο;


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Μιας και ήρθε το θέμα στην επικαιρότητα, αρπάζω την ευκαιρία.

Admin, παλιά που ήμουν μέλος της συντακτικής ομάδας είχα κάνει κάποια πρόταση. Να ανοιχτούν εδώ στο Esoterica ειδικές θεματικές κατηγορίες για όσες Σχολές και Ομάδες θέλουν να αντιπροσωπευτούν και να αναλάβει η κάθε μία Ομάδα την Διαχείριση του ειδικού της θεματικού forum και όλα τα μέλη να ρωτάνε ότι θέλουν για αυτές τις Ομάδες. Τι έγινε με αυτήν την ιδέα; Απορρίφθηκε ή όχι; Αν συμφωνείτε προτάθηκε σε καμιά ομάδα; Νομίζω θα ήταν πολύ καλή κίνηση.

Ξέρω βέβαια ότι πολλές ομάδες φοβούνται να ανοιχτούν τόσο πολύ (ειδικά κάποιες ομάδες υποσχέθηκαν να γράψουν στο αφιέρωμα στα ΜΜΕ και Εσωτερισμό αλλά έκαναν πίσω τελευταία στιγμή) αλλά δεν χάνετε τίποτε να προσπαθήσετε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
μην κανεις προτασεις ΤΗΟΤΗ ειναι επικυνδινο
και δεν αρεσουν γενικοτερα οι καινοτομιες στον χωρο

αποδειξη οτι δεν αλαξε τιποτα μεσα στο τοπικ τα τελευταια δυο περιπου χρονια που το ξερω
περα απο καποιους που ηρθαν και καποιους που φυγαν


και θυμαμαι και τον αδμιν στο τοπικ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ να λεει οτι ειμαστε εν μεσω αλλαγων

αληθεια ποσος καιρος παει απο τοτε
6 μηνες???


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
και οσο για την αγαπη σου για το φορουμ ΤΗΟΤΗ ειναι κατανοητη
και κανεις δεν θελει να σε φιμωσει


και επι τις προτασης σου
θα ηταν καλυτερα να υπηρχε μια αυτονομια στις

quote:
ειδικές θεματικές κατηγορίες για όσες Σχολές και Ομάδες θέλουν να αντιπροσωπευτούν
οσον αφορα την διαχειρηση και την θεματολογια
διοτι δυσκολα αυτοκαπελωνεται καποιος η καποια ομαδα κατω απο ενα site της N A ενδεχομενως και ειδικοτερα οταν υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση του ιδιου πραγματος

διοτι με την νοοτροπια να μην "πασουμε κανα αυγο στο site που μας φιλοξενει" δεν παει μακρυα το πραγμα καθοτι θα επιρεαζει την ελευθερια του λογου

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Καλά βρε drumx13, "μας δουλεύεις" εντελώς;;

quote:
... που αναφερονται πρωσοπικα σε μενα
και δεν ανοιξε μυτη
τι εχουμε εδω
παιδια και αποπαιδια
μηπως επιδη ο VAIHINGER εκφραζεται θετικα για την Ν Α ειναι στο απυροβλητο ????

Δηλαδή, το μήνυμα της Συντονίστριάς μας amalias αμέσως μετά το μήνυμα του VAIHINGER δεν το διάβασες; Ή είναι η πρώτη φορά που κάνουμε μία παρατήρηση στον VAIHINGER σχετικά με τα γραφόμενά του και τον τρόπο που έχει κάποιες φορές να αναφέρεται σε άλλους. Αυτός που θα πρέπει να αισθάνεται ευνοημένος είσαι εσύ σε αυτήν την περίπτωση γιατί σε σένα δεν κάναμε παρατήρηση παρότι - όπως και παραδέχεσαι - εσύ ξεκίνησες τον διαπληκτισμό(αφού γνώριζες τη Συμπάθεια του στο συγκεκριμένο κόμμα και προσέβαλλες την ιδεολογία του). Ποιος είναι λοιπόν το "παιδί" και ποιος το "αποπαίδι" τώρα;;

Έχουμε εξάλλου πει και άλλες φορές ότι στo ESOTERICA αποφεύγουμε να είμαστε "παρεμβατικοί" με περισσή ευκολία και "με την πρώτη", αφού πιστεύουμε ακράδαντα στην έμφυτη ικανότητα των ανθρώπων για μία δημιουργική επικοινωνία(Διαλεκτική) που μερικές φορές - όπως έχει αποδειχθεί και μέσα στα Forums - τελικά θριαμβεύει και σε περιπτώσεις που υπάρχουν διαπληκτισμοί και μάλλιστα με "πρωτεργάτες" τους ίδιους τους συμμετέχοντες σε αυτούς.

Συν τις άλλοις μου φαίνεται σαν να πιστεύεις και να το "προωθείς" εντέχνως πως θα είχαμε μία ιδιαίτερα μεγάλη ζέση να δώσουμε μία εξαιρετική προσοχή σε αυτήν την συζήτηση γιατί "μας ενδιαφέρει ιδιαιτέρως" και θα βάζαμε στην άκρη οποιεσδήποτε άλλες δραστηριότητες που σχετίζονται με το ESOTERICA γενικότερα και με τα Forums ειδικότερα. Και σήμερα γράφτηκαν σε αυτόν τον χώρο εκατοντάδες μηνύματα και άνοιξαν και καινούργια θέματα. Γιατί το συγκεκριμένο να έχει μία ειδικότερη μεταχείριση;; Επειδή κάποιοι θέλουν να βγάλουν το "μεγάλο λαβράκι"; Αφού, εξάλλου απαντήσαμε και στην αρχική ερώτηση(πέρα από αυτά που διατείνεται ο Kelsos) που τέθηκε προς τους κατόχους του διαδικτυακού αυτού χώρου. Θα μου επιτρέψετε να επανέλθω σε αυτό στην συνέχεια του μηνύματος.

Συνεχίζοντας πάνω στις "ερωτήσεις" του drumx13:

quote:
...εκεινο πουμε παραξενεψε ιδιαιτερα ειναι ενα σημειο οπου φαινεται σαν να εχει δωθει μια παραγγελια ή εντολη και να μην εχει εκτελεστει απο βλακεια καποιου....

Αυτό δηλαδή είναι κάποιου είδους επιχείρημα; Για να καταλάβω δηλαδή... Τι θέλεις να πεις ακριβώς;
Αποδείχτηκες πάντως ιδιαίτερα παρατηρητικός(σε αντίθεση με τους τουλάχιστον 2 Συνεργάτες του ESOTERICA που ασχολήθηκαν με την μεταφορά αυτού του άρθρου που μας παραχώρησε ο συγκεκριμένος φορέας για το Αφιέρωμά μας στη σελίδα μας) σε αυτήν την περίπτωση και πραγματικά σε συγχαίρω γι'αυτό! Όμως παραβλέπεις ένα πράγμα που το έχουμε ξαναπεί: δεν ασκούμε κριτική και λογοκρισία με κανέναν τρόπο στα άρθρα που μας παραδίδουν Συνεργαζόμενοι - άτομα ή φορείς! Το συγκεκριμένο σημείο του άρθρου που μπορεί να είναι νουθεσία όπως λες, ανταλλαγή σημειώσεων μεταξύ των αρθρογράφων του ή και σημείωση του συγκεκριμένου αρθρογράφου προς τον εαυτό του(πράγμα συνηθισμένο στη συγγραφή άρθρων εξάλλου) ξέφυγε της προσοχής μας, ή για κάποιον λόγο οι άνθρωποι που το παρέλαβαν και το μετέτρεψαν σε HTML το θεώρησαν τμήμα του άρθρου... Τι να πω, μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί και "αλλιώς", μπορεί να υπάρχουν και άλλοι πιθανοί λόγοι που δεν μπορώ να σκεφτώ(θα επικοινωνήσουμε πάντως με τους υπεύθυνους του συγκεκριμένου φορέα για να μάθουμε εάν επιθυμούν να το αφαιρέσουν). Εμάς όμως στο ESOTERICA τι μας ενδιαφέρει αυτό;; Υποδεικνύει κάτι άσχημο για εμάς, πέρα από μία αβλεψία από αυτές που θα έχουμε υποπέσει οπωσδήποτε και σε άλλες περιπτώσεις, ή μας ενοχοποιεί για κάτι;

Αλλά μάλλον προσπάθησες να δημιουργήσεις εντυπώσεις - ως ένας άλλος κος Σωτηρόπουλος, για να φέρω και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιων "γκεμπελικών" μεθόδων - για να "σκάσεις" στη συνέχεια το μεγάλο σου "θεμελιώδες" για τη Λειτουργία του ESOTERICA ερώτημα:

quote:
εχει σχεση το site του εσωτερικα με την Ν Ακροπολη ????

παιρνει εντολες απο εκει???
οχι δηλαδη για να ξερουμε ποιος ειναι ο χωρος που μας φιλοξενει


Εάν είχες διαβάσει το μήνυμα του thoth παραπάνω και αν είχες αφιερώσει λίγο χρόνο για να διαβάσεις το "Μήνυμα της Συντακτικής Ομάδας του ESOTERICA" θα είχες καταλάβει "ποιοι είμαστε"!
Είμαστε μία παρέα λίγων ανθρώπων που μοιράζονται ένα κοινό όραμα:
"Να δημιουργήσουμε έναν χώρο και γενικότερα συνθήκες για να μπορέσει να εκφραστεί ελεύθερα ο Έλληνας Αναζητητής καθώς και οι Ομάδες/Φορείς/Οργανώσεις/Σύλλογοι κ.λπ. χωρίς να στιγματίζονται και χωρίς να πετσοκόβονται και να "βεβηλώνονται" οι απόψεις τους στον βωμό του κέρδους ή της επικράτησης των "Σκοτεινών δυνάμεων" που προσπαθούν να χειραγωγήσουν τις ανθρώπινες συνειδήσεις.

Να μπορέσει επίσης να μάθει από τους άλλους και να συνεργαστεί μαζί τους στα πλαίσια ενός κοινού Ιδανικού που πιστεύουμε πως, όσο και αν κλείνουν τα μάτια τους κάποιοι άνθρωποι και κύκλοι ακόμη και από τον ίδιο τον χώρο του "Εσωτερισμού" και της "Μεταφυσικής Αναζήτησης", σίγουρα υπάρχει ως ένα ζητούμενο και στόχος για τους ανθρώπους"

Στα πλαίσια των παραπάνω στόχων λοιπόν σε τι θα οφελούσε να "αποκαλύψουμε" τις προσωπικές μας προτιμήσεις; Το έχουμε ξαναπεί ότι θα ήταν μάλλον(ή σχεδόν σίγουρα για την ακρίβεια) αρνητικό κάτι τέτοιο για την προσπάθεια που κάνουμε γιατί θα είχαμε να αντιπαλέψουμε την επιφυλακτικότητα και τον φόβο(δικαιολογημένα έως ενός σημείου) ατόμων και φορέων. Επίσης σίγουρα θα δυσαρεστούσαμε αρκετούς γιατί έτυχε να συμμετέχουμε ο καθένας και η καθεμία μας στην τάδε ή στην δείνα οργάνωση και έτσι δεν θα "προωθούσαμε" τη δική τους. Όχι λοιπόν, επιλέξαμε να είμαστε από την αρχή ξεκάθαροι και ειλικρινείς με τους αναγνώστες μας λέγοντας ότι κάποιοι/ες έχουν μία πιο οργανωμένη προσωπική πορεία σε διάφορους χώρους και κάποιοι μία πιο ατομική πορεία. Έτσι ήταν από την αρχή και έτσι θα εξακολουθήσει να είναι και στο μέλλον. Επιλέξαμε ακόμη να αποφύγουμε "Εκμυστηρεύσεις προτιμήσεών και αντιπαθειών" μας που θα αποδεικνύονταν σίγουρα "τροχοπέδη" σε αυτό που προσπαθούμε εδώ και καιρό να κάνουμε. Και νομίζω ότι τα έχουμε καταφέρει αρκετά καλά έως τώρα και ότι οπωσδήποτε μπορούμε και πολύ καλύτερα!

Μάλλον θα μπορείς λοιπόν drumx13 να καταλάβεις(έξυπνος άνθρωπος είσαι...) γιατί δεν δικαιούμαστε να απαντήσουμε στην ερώτησή σου... να πούμε "ναι, κάποιοι από εμάς είμαστε στη συγκεκριμένη ομάδα" ή "όχι, όχι, κανείς από μας δεν ανήκει εκει!!" Γιατί, ή στην μία ή στην άλλη περίπτωση, θα γινόμαστε οι ίδιοι αρνητές των Αρχών που έχουμε θέσει και έχουμε αποδεχτεί για το ESOTERICA. Θα εμφανιζόμασταν ως "αυτόματοι" υπέρμαχοι ή επικριτές(ανάλογα με την περίπτωση) για θέματα, ιδεολογίες και "οντολογίες", τα οποία θέλουμε να γνωρίσουμε καλύτερα και να διερευνήσουμε εις βάθος και χωρίς παρωπίδες(και μακρυά από εντυπωσιασμούς) πριν αποφανθούμε(έαν κρίναμε ότι πραγματικά θα οφελούσε και τα υπόλοιπα Μέλη και το "κοινό όραμα") ως "ιεροεξεταστές" γι'αυτά.

Δεν έχουμε επιλέξει να κρίνουμε επιφανειακά σε οποιαδήποτε περίπτωση. Έχουμε επιλέξει να προωθούμε την οδό της Αγνής Έρευνας - απομακρυσμένοι όσο μπορούμε από τα απατηλά πέπλα των προσωπικών παθών και εμπαθειών, μακρυά από την "εύκολη κριτική" - και αυτή την αρχή δηλώνουμε απερίφραστα ότι θα την ακολουθήσουμε πάση θυσία... σε άλλη περίπτωση ο Τόπος του ESOTERICA θα πάψει να έχει καν λόγο ύπαρξης!

Αγαπητέ AION, σε ευχαριστώ προσωπικά για το ότι έχεις επιδείξει αρκετές φορές ότι έχεις Ιστορική Μνήμη και δεν φοβάσαι να αποδεχτείς, σε κοινή θέα, και την ύπαρξή της, οτιδήποτε και αν σημαίνει(ως επίπτωση για σένα) αυτό! Ακόμη και την παραδοχή πιθανών λαθών!
Όντως αυτό που παραθέτεις σχετικά με το άρθρο του Φώτιου είναι αληθές και φαίνεται και "αστείο". Πάντως δεν είναι το μοναδικό που συνοδεύεται από αυτήν την παράγραφο κειμένου και σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με την εκτίμησή μας(νομίζω πως είναι εμφανές από την διατύπωση) για την ποιότητα του Άρθρου και των απόψεων που εκθέτει! Τό άρθρο είναι πολύ καλό γι'αυτό και το δημοσιεύσαμε! Όπως πολύ καλά θυμάται και ο φίλος thoth θα ευχόμασταν να έχουμε και άλλα που να παραθέτουν και αυτήν την σημαντικότατη πλευρά του πρίσματος! Το ότι τέτοιες διευκρινήσεις συνοδεύουν κάποια και όχι όλα τα άρθρα μας οφείλεται σε δική μας έλλειψη χρόνου, σωστής ροής της πληροφορίας και οργάνωσης σε κάποια σημεία. Την ύπαρξη των επισημάνσεων γι'αυτά τα πράγματα την έχουμε δηλώσει από την αρχή και γενικά για όλο το υλικό του Τόπου ήδη από το "Μήνυμα του ESOTERICA" όπου γράφει:
"Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους επισκέπτες μας ότι το ESOTERICA.gr - "Η Πύλη των Μυστηρίων" φέρει την ευθύνη για οποιοδήποτε υλικό (άρθρα, δηλώσεις, ειδήσεις ή άλλο) συνοδεύεται από τα ειδικά ενδεικτικά σημεία του τόπου. Για το υπόλοιπο περιεχόμενο του τόπου την ευθύνη φέρουν οι αντίστοιχες ομάδες ή άτομα και η συντακτική και ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr δηλώνει εκ των προτέρων ότι δεν είναι απαραίτητα σύμφωνη και δεν συνυπογράφει οποιεσδήποτε απόψεις εκτός εάν αυτό δηλώνεται σαφώς." Στις "αδυναμίες" μας αυτές, που σχετίζονται με την λειτουργία του τόπου, θα βελτιωθούμε, ελπίζω, έτσι ώστε να έχουμε και από τυπικής άποψης - γιατί από ουσιαστικής δεν έχω καμία αμφιβολία - μία "ίση μεταχείρηση" σε όλα τα κείμενα που φιλοξενούμε. Το έχουμε προγραμματίσει εξάλλου, να κάνουμε μία αναδιοργάνωση και αισθητική και συντακτική επιμέλεια των κειμένων - Άρθρα και Νέα - του Τόπου.

Προς τον Kelsos τώρα και σχετικά με τα πράγματα που "ρωτάει":

quote:
Πολλοί αναφερθήκατε στο θέμα της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ...
Θέτω λοιπόν ΕΞ ΑΡΧΗΣ μια ερώτηση η οποία θα είναι ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ για τη πορεία της συζήτησης...
Ποιός είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της παραπληροφόρισης;;;;;;

Επίσεις το μέλος Αlastis έθεσε και εκείνος ΕΞ ΑΡΧΗΣ ένα ερώτημα (μεταξύ των άλλων) το οποίο και ΕΠΙΜΕΛΩΣ θα έλεγα ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ:


"Εδω θα ηθελα να κανω ερωτηση κυριως προς τους "κατοχους" της ιστοσελιδας για το περιοδικο "Νεα Ακροπολη" και την οργανωση Νεα Ακροπολη. Σχετιζονται μεταξυ τους?"


Υπάρχει κάποιος ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ που αποφέυγουν οι "κάτοχοι" (χρησιμοποιώ την έκφραση του μέλους Αlastis) της ιστοσελίδας (Esoterica.gr) να απαντήσουν ΕΥΘΕΩΣ;;;


Προσωπικά δεν είδα σε κάποια από τις εκφράσεις του Αlastis ισχυρισμό για το ότι οι "κάτοχοι" της ιστοσελίδας αποφεύγουμε την ευθεία απάντηση...

Εκτός βέβαια εάν αναφέρεσαι στην συγκεκριμένη λέξη: "κάτοχοι" όπου και θα συμφωνούσα με τα εισαγωγικά καθώς κανένας δεν μπορεί να είναι "κάτοχος" ενός πνευματικού έργου.

Σε οποιαδήποτε πάντως περίπτωση - είτε της "έκφρασης", είτε της "λέξης" - νομίζω πως ηθελημένα ή αθέλητα(από βιασύνη ελπίζω) "αφήνεις εντυπώσεις"!

Ενισχύεται η άποψή μου από την αδυναμία σου να καταλάβεις ότι όντως έχουμε απαντήσει στην ερώτηση του Αlastis αρκετά μηνύματα πριν...

Η ερώτηση έλεγε:
"Εδω θα ηθελα να κανω ερωτηση κυριως προς τους "κατοχους" της ιστοσελιδας για το περιοδικο "Νεα Ακροπολη" και την οργανωση Νεα Ακροπολη. Σχετιζονται μεταξυ τους? Ειναι η οργανωση αυτη ο εκδοτης του περιοδικου?"

Η απάντηση ήταν:
"Ο συγκεκριμένος φορέας αγαπητέ Alastis όντως εκδίδει και το ομώνυμο περιοδικό..."

Μετά από αυτήν(την απάντηση) ο Alastis δεν έγραψε κάποιο άλλο μήνυμα που να διατείνεται πως δεν καλύφθηκε στο ερώτημά του...

Γιατί λοιπόν ισχυρίζεσαι πως δεν απαντήσαμε;; Κατά την γνώμη μου μία απτή ένδειξη παραπληροφόρησης είναι και το ίδιο το μήνυμά σου - εφόσον αφήνει εντυπώσεις για "υπόγειες κινήσεις" αποφυγής πραγμάτων και "συγκάληψης" στοιχείων χωρίς να έχει ερευνήσει διεξοδικά και με αντικειμενικότητα τα υπάρχοντα στοιχεία.

Πέρα από αυτό, φαίνεται ότι θέλεις - όπως και ο drumx13 - μάλλον να δημιουργήσεις το "υπόβαθρο" για την "μεγαλειώδη" σου ερώτηση:
"Θα με ενδιέφερε όμως πολύ περισσότερο και σε ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ, να υπάρξει μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ για το ποιά σχέση υπάρχει μεταξύ των "κατόχων" της ιστοσελίδας ΚΑΙ του οργανισμού της Νέας Ακρόπολης..."

Πιστεύω πως το πρώτο σκέλος της απάντησης θα το έχεις λάβει από αυτά που απεύθυνα στον drumx13 παραπάνω στο μήνυμά μου. Το δεύτερο σκέλος είναι απλούστατο:

Μεταξύ του Διαδικτυακού Τόπου του ESOTERICA και του Φορέα "Νέα Ακρόπολη" υπάρχει μία σχέση συμπάθειας και εκτίμησης. Γι'αυτό και αποτελεί ένα εκ των "ειδικών συνεργατών" μας - όπως για παράδειγμα συμβαίνει και με το Περιοδικό "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ".

Αυτό, όπως και παραπάνω δήλωσα, είναι αποτέλεσμα της προσωπικής μας εκτίμησης για την ποιότητα της ύλης του Περιοδικού αυτού του Φορέα καθώς και του Site του όπως και της διαπροσωπικής επαφής Υπευθύνων και των δύο χώρων. Για εμάς δεν υπάρχει μέχρι τώρα κάποιο στοιχείο που να μας υποδεικνύει μία αναγκαιότητα διακοπής της Συνεργασίας μας. Αυτό που υπάρχει - και δεν είναι και η πρώτη φορά - είναι ένα πλέγμα φημολογίας και ισχυρισμών που θα θέλαμε να διευρευνήσουμε σίγουρα διεξοδικότερα πριν λάβουμε οποιαδήποτε επίσημη θέση ως "Τόπος" εάν υπάρχει όντως λόγος.

Θα ήταν εξαιρετικά ανεδαφικό από μέρους μας να "υποχωρήσουμε" σε οποιεσδήποτε δημοσιεύσεις και σίγουρα "προδωτικό" απέναντι στους συνεργάτες μας, τη στιγμή που πολύ καλά γνωρίζουμε πως κατά συντριπτική πλειοψηφία - εναντίον οποιουδήποτε και αν "στοχεύουν" - αυτά αποτελούν ευφάνταστα, συνομωσιολογικού τύπου, σενάρια ή προϊόντα προσωπικής εμπάθειας ή φιλοδοξίας ατόμων.

Οι Φορείς που πραγματικά θα ήθελαν, τώρα ή στο μέλλον, να συμμετέχουν στην Προσπάθειά μας και να την Εμπλουτίσουν με την πολύτιμη βοήθειά τους, σίγουρα δεν θα είχαν πλέον την διαβεβαίωση πως ο Τόπος του ESOTERICA είναι ένας χώρος που πιστεύει στην Πραγματική Ελευθερία!

Κλείνοντας το "μικρό" μηνυματάκι μου... θα ήθελα να υπενθυμίσω στους φίλους του ESOTERICA ότι προσπαθούμε να είμαστε ένας χώρος Αληθινού Στοχασμού πάνω στα Πράγματα και στα Φαινόμενα και ότι αυτό πηγαίνει πολύ πιο πέρα από συγκεκριμένες Μορφές και Επιφανειακές κινήσεις του συναισθήματος ή του νου...

Μέχρι τη ρίζα της Ανθρώπινης Ύπαρξης, την Αλήθεια που διαλύει κάθε σκοτάδι!

Όσο νιώθουμε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ και να διαλύουμε εμείς οι ίδιοι τα "σκοτάδια" της δικής μας ακατέργαστης φύσης, τόσο και θα φτάνουμε σε μία πιο αγνή κατάσταση, πιο κοντά στο δικό μας Φωτεινό ΟΝ!

Έχουμε "λίγο" δρόμο ακόμη βέβαια...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
και επι τις προτασης σου
θα ηταν καλυτερα να υπηρχε μια αυτονομια στις

--------------------------------------------------------------------------------
ειδικές θεματικές κατηγορίες για όσες Σχολές και Ομάδες θέλουν να αντιπροσωπευτούν
--------------------------------------------------------------------------------

οσον αφορα την διαχειρηση και την θεματολογια
διοτι δυσκολα αυτοκαπελωνεται καποιος η καποια ομαδα κατω απο ενα site της N A ενδεχομενως και ειδικοτερα οταν υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση του ιδιου πραγματος

διοτι με την νοοτροπια να μην "πασουμε κανα αυγο στο site που μας φιλοξενει" δεν παει μακρυα το πραγμα καθοτι θα επιρεαζει την ελευθερια του λογου


Χαίρομαι που σε βρίσκει σύμφωνο η πρόταση Drumx13 αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις πιο καλά το σκεπτικό σου περί "αυτονομίας" και οφελειών της. Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER
ΠΡΟΣ DRUM 13:ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΣ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ…ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΑΚΡΙΤΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ!ΑΚΟΥ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ- Ο ΑΤΟΜΙΣΜΟΣ!ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΣ; ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΙΒΛΑΚΕΣ, ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ! Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ Ε-ΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΕΞΥΠΝΟΣ…Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΑ ΡΕΤΑΛΙΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ!ΒΕΒΑΙΑ, ΜΟΝΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!ΑΞΙΩΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΔΙΑΛΟΓΟ, ΕΝΩ ΠΡΩΤΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΝΟΙΚΕΙΟΥΣ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ!ΕΛΕΟΣ!ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΝΑΝΤΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΝΦΟΡΜΙΣΜΟ ΣΟΥ! ΒΟΛΕΜΕΝΕ ΤΗΣ ΟΧΛΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΑ!ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΕΛ-ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΘΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ!ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ «ΑΝΘΡΩΠΟΙ» ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ!ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΣΤΥΓΝΑ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΘΗ, ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ, ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗΣ!ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΟΥ!ΜΑΘΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ!ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ!ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;EIMAΣΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΕ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ!ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΣ ΣΟΥ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ! Ο ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ, Ο ΚΥΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΩΦΕΛΙΜΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΣΟΥ ΣΥΝΡΟΦΟΙ…
P.S. AN ΘΕΛΕΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ-ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΥΗ Η ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΕΝΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΤΟΜΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ….ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ
P.S. 2 ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΕ ΣΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΙΚΥΛΟΥΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ!
P.S 3 ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΤΙ ΕΣΤΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΑΝ ΥΠΗΚΟΟΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΙΡΕΤΕΟΥ ΤΑΚΗ ΤΣΟΥΚΑΛΑ!ΣΚΕΨΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!


ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
οκ admin καλυφτηκα..

ΤΗΟΤΗ
αυτο που εχω κατα νου ειναι οτι δυσκολα θα μπορουσε καποιος να εκφρασει Τον Τεκτονισμο πχ μεσα απο ενα site χωρις να εχει απο ενα κοματι ο καθε ενας... τεκτονισμος

περισοτερο δυσκολο ακομα θα ηταν να πειστουν αυτα τα μελη αυτον τον οργανωσεων να εκδηλωθουν σε ενα περιβαλον το οποιο δεν εχουν την δυνατοτητα να ελεγχουν ως προς το γραφομενα του καθενα που θα εχει την δυναμη να παρεμβει....

αυτο που εχω κατα νου ειναι κοματια του φορουμ ψιλοαυτονομα για καθε ενδιαφερομενο για καθε ομαδα η οργανωση με δικους τους συντονιστες και υπο την υψηλη εποπτια του αδμιν...κατι σαν αυτο που λες στο μυνημα σου

quote:
ειδικές θεματικές κατηγορίες για όσες Σχολές και Ομάδες θέλουν να αντιπροσωπευτούν και να αναλάβει η κάθε μία Ομάδα την Διαχείριση του ειδικού της θεματικού forum και όλα τα μέλη να ρωτάνε ότι θέλουν για αυτές τις Ομάδες.

καταλαβαινεις νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκιλο να πετυχει κατι τετοιο ποσο μαλον αν περασει η εικονα οτι το site ποδηγετηται απο καποιους...

Υπαρχει και το αλλο
πως ενας τεκτονισμος θα γραψει σε site που γραφει ενας αλλον τεκτονισμος.... ανυπαρκος.... χωρις αυτο να ειναι εμεση αναγνωριση
και να προκαλει συγχηση του ποιος ειναι ποιος

πως μια ομαδα πχ Ε θα συνηπαρξουν σε ενα χωρο που θα γραφουν παλαιοημερολητες
χρειαζεται αληλοσεβασμος ανοχη υπομονη και πολυ δουλεια χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει το πραγμα

απο την αλλη δεν θα ηθελα να δω το εσωτερικα μια μερα σαν μια διεθνεις εκθεση ομαδων και ιδεων οπου ο καθε εμπορος πουλαει την πραματια του προσπαθονατς να προσελκυσει πελατεια

καταλαβαινεις νομιζω τι εννοω

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
που εισαι... ΤΗΟΤΗ

ξεχασα να σου πω και για τους ....στοκους


quote:
ΠΡΟΣ DRUM 13:ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΣ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ…ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΑΚΡΙΤΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ!ΑΚΟΥ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ- Ο ΑΤΟΜΙΣΜΟΣ!ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΣ; ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΙΒΛΑΚΕΣ, ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ! Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΜΠΕΒΑΤΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ Ε-ΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΕΞΥΠΝΟΣ…Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΑ ΡΕΤΑΛΙΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ!ΒΕΒΑΙΑ, ΜΟΝΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!ΑΞΙΩΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΔΙΑΛΟΓΟ, ΕΝΩ ΠΡΩΤΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΝΟΙΚΕΙΟΥΣ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ!ΕΛΕΟΣ!ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΝΑΝΤΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΝΦΟΡΜΙΣΜΟ ΣΟΥ! ΒΟΛΕΜΕΝΕ ΤΗΣ ΟΧΛΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΑ!ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΕΛ-ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΘΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ!ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ «ΑΝΘΡΩΠΟΙ» ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ!ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΣΤΥΓΝΑ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΘΗ, ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ, ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗΣ!ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΟΥ!ΜΑΘΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ!ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ!ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;EIMAΣΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΕ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ!ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΣ ΣΟΥ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ! Ο ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ, Ο ΚΥΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΩΦΕΛΙΜΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΣΟΥ ΣΥΝΡΟΦΟΙ…
P.S. AN ΘΕΛΕΙΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ-ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΥΗ Η ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΕΝΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΤΟΜΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ….ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ
P.S. 2 ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΕ ΣΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΙΚΥΛΟΥΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ!
P.S 3 ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΤΙ ΕΣΤΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΑΝ ΥΠΗΚΟΟΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΙΡΕΤΕΟΥ ΤΑΚΗ ΤΣΟΥΚΑΛΑ!ΣΚΕΨΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!


Αυτους που τους βαζεις
μια κατηγορια μονοι τους


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Παιδιά ας ηρεμήσουμε και ας μην κάνουμε το topic ποδοσφαιρικό γήπεδο.

ADMIN, για την πρότασή μου δεν είπες τίποτε. Όποτε μπορείς, πες κάτι.

Ναι Drumx13 από ότι κατάλαβα μάλλον συμφωνούμε σε ένα κοινό πλαίσιο. Πάντα ο κίνδυνος να θεωρηθεί διαφήμιση αυτού του είδους η δράση, θα υπάρχει αλλά δεν εννοώ να είναι το forum μόνο αυτό. Ένα μέρος του μόνο. Κατά τα άλλα θα υπάρχουν όλες οι υπόλοιπες κατηγορίες. Είναι δύσκολο όχι γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλά γιατί δεν ξέρω κατά πόσο το θέλουν οι ίδιες οι ομάδες να το τροφοδοτήσουν και να αναλάβουν το ρίσκο. Νομίζω ότι πολύ συχνά, η εσωστρέφεια και ο σεχταρισμός, βολεύουν αυτούς που ανήκουν σε τέτοιες ομάδες. Αλλά μια δοκιμή μπορεί να πείσει.

Τέλος να πω (με αφορμή αυτά που λέει ο ADMIN) ότι και άλλη μια ομάδα που βοήθησε πολύ το Esoterica από την αρχή έως και τώρα με υλικό άρθρα και καλές προτάσεις ήταν και το Ομακοείο με υπεύθυνο τον Ηλία Κατσιάμπα. Μπορώ να πω ότι είναι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις στον κανόνα που παρατήρησα. Συμπαθάτε με για την... προώθηση αλλά το καλό πρέπει να λέγεται.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ «ΚΥΡΙΕ drum 13». Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΒΡΕΙΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΟΥ, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ!ΑΞΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΤΗΤΑ ΣΑΣ, ΕΓΩ Ο ΣΤΟΚΟΣ(ΧΑΡΗΚΕΣ Ε;). ΚΑΛΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ.; ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΩΝ ΥΒΡΕΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ. ΕΚΕΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΟΥ….ΜΠΡΑΒΟ ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ, ΟΣΟΙ-ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΔΥΣΤΥΧΕΙΣ-ΠΟΥ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ!ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ….

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:34:35  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΑΡΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ....

quote:
Και πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι όλα οσα λέγονται ειναι παραπληροφόρηση? Δεν διαφωνώ με την ιδέα του να χτυπήσουμε την παραπληροφόρηση...και εμένα με εκνευρίζει το γεγονός το να βγαίνει ο καθένας και να ισοπεδώνει τα πάντα...
Αλλά αναρωτιέμαι...
Πως είμαστε σίγουροι ότι τα όσα έδειξε ο Χαρδαβέλας (για παράδειγμα οι φωτογραφίες) δεν είναι όντως η αλήθεια για την Νέα Ακρόπολη ??
Τα περί εσωτερισμού και φιλοσοφίας μήπως είναι μία καλοστημένη βιτρίνα για να προσελκύσει κόσμο? Γιατί μου είναι λίγο δύσκολο να σκεφτώ το συνδιασμό εσωτερισμού και στρατιωτικής χαιρετούρας, στολής και συμπεριφοράς... Αν και βέβαια κάτι ανάλογο είχε εφαρμόσει και ο Χίτλερ...χμμμμμμ

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΓΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ......
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ....
ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ????
ΠΟΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΕΧΕΙ ????

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ...
ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΣΑΦΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΥΠΟΥ "copy-paste" ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ old tiger.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ AVATARGR,

με κάλυψες!

Θα πρόσθετα μόνον, ότι, μια και απ' ότι κατάλαβα (αν δεν κατάλαβα καλά, παρακαλώ διορθώστε με) οι υπεύθυνοι του χώρου αυτού έχουν κάποια συνεργασία με την οργάνωση, ας μας ενημερώσουν αν έχει υποπέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή τους και αν ναι, σε ποιό βαθμό. Θεωρώ ότι ως πιο αντικειμενικοί κριτές και εξοικιωμένοι με τα εσωτερικά θέματα, θα μπορούν να μας διαφωτίσουν.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2109375
Maintained by Digital Alchemy