ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 15:31:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νικόμαχε , όπως καταλαβαίνεις (δεν είχα αντιληφθεί την τελευταία δημοσίευσή σου, όταν απαντούσα στον gianipseftis) η πρηγούμενη δημοσίευσή μου απαντά και σε σένα...

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε τα αυτονόητα, δεν σας φταίω εγώ!

Πάρτε τα κουβαδάκια σας και πηγαίνετε να παίξετε αλλού!


πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


Τελικά είχα κάνει λάθος!!

ο ανεκδιήγητος κ.γαρατζώτης γιάννης μας δ ι ώ χ νε ι !!!!!

Αίολε
Βάλε μου σε παρακαλώ τα κουβαδάκια μου,να τα πάρω!!!
Ξέρεις εσυ,θέλω εκείνο με το σήμα της ΝΑ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 15:38:34  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ παιδιά, αφού δεν υπάρχει συμπνοια μεταξύ μας και δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε, ας αποχωρήσουμε.

Τα λέμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 15:40:06  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν σας διώχνω Νικόμαχε. Σας συμβουλεύω.
Μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Εσύ δεν ήσουν που ήθελες να ψηφίσετε και να με διώξετε από το φόρουμ.
Μήπως κάνω λάθος?

Απλά, δεν σου βγήκε και έχεις σκυλιάσει!

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 16:08:16  Εμφάνιση Προφίλ
Να σκυλιάσω εγώ????

Τι με πέρασες? Ακροπολιτανό?

Τελικά εσυ είσαι ο μακρυά νυχτωμένος!!!

Αστο κύρ-γαρατζώτη!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 17:04:24  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώην αρχηγέ
Το σχόλιό μου στην φράση σου “ήλθα για να με ανακρίνεται” στηρίχτηκε στην παρακάτω τοποθέτησή σου, που εγώ την εξέλαβα με το νόημα που περιέγραψα.

quote:
Όπως, πολύ καθαρά μπορεί να αντιληφθεί κάθε λογικός άνθρωπος, ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ, ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται.


Πέραν όμως αυτών , οι ερωτήσεις μου, οι οποίες επαναλαμβάνοντο με τον ίδιο περίπου τρόπο αρκετές φορές , ΔΕΝ ήταν ΠΟΤΕ ανακριτικές αλλά πληροφοριακές/επεξηγητικές και είχαν σχέση κυρίως με την δομή και την οργάνωση της ΝΑ.

Θα σου υπενθυμίσω πως αρχικά τις είχες ο ίδιος σχολιάσει (μετά μάλιστα από τη δεύτερη επαναλαμβανόμενη διατύπωσή τους – που είχε μείνει και αυτή αναπάντητη όπως και η πρώτη)

quote:

gianipseftis
είναι οι πρώτες σωστές ερωτήσεις που μου έχει κάνει κάποιος , όχι μόνο σε αυτό , αλλά και σε κάθε άλλο φόρουμ.
Θα σου τις απαντήσω όλες, αρκεί να μας αφήσουν…
.....................................................................

gianipseftis, με ρωτάς…
<<Η αναφορά σε “αρεία φυλή” παραπέμπει σε κάποια νεοναζιστική νοοτροπία της οργάνωσης, που είναι εμφανής κατά την γνώμη σου και εκδηλώνεται με συγκεκριμένους τρόπους, και πώς?>>
Εδώ είναι που άνοιξες μια μεγάλη συζήτηση, την οποία πολλές φορές , σε άλλα φόρουμ , προσπάθησα να κάνω αλλά κανείς δεν δέχτηκε να κάνει.
Πριν ξεκινήσουμε την συγκεκριμένη συζήτηση θα πρέπει να αποκτήσουμε μια κοινή αντίληψη για το τι είναι φασισμός, τι είναι ναζισμός, που μοιάζουν και που διαφέρουν και ποια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά για να κρίνουμε αν κάτι είναι ναζιστικό ή φασιστικό.
Άντε να δούμε, θα μπορέσουμε να φέρουμε εις πέρας μια τέτοια συζήτηση ?



Όπως βλέπεις δεν είμαι εγώ ο καταγγέλλων,ούτε δημιουργός του καταγγέλλοντος.
Εγώ απλά ρωτώ πάνω σε αυτά που γράφεις, και ζητώ διευκρινίσεις για το περιεχόμενο των λόγων σου.
Στην συγκεκριμένη ερώτηση, αντί μιας σαφούς απάντησης, παρέθεσες ένα κατεβατό για την προϊστορία του φασισμού προ της εποχής του Χριστού.

Αν και μας άφησαν (οι διαχειρηστές) , δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου, και όταν για τέταρτη πλέον φορά σε ρώτησα ξανά, εκνευρίστηκες και με κατηγόρησε μάλιστα – πετόντας λάσπη (θα το έχεις συνήθειο σου) - για.... “ιεροεξεταστή” και για .... διαστρεβλωτή των καταγγελτικών δικών σου λόγων , που εσύ των υστέρων προσπαθείς να ανασκευάσεις.

Προφανώς δεν έχεις επίγνωση του τι λες.

Φίλε μου μην νομίσεις πως εδώ, επειδή μιλάμε ανώνυμα, είμαστε και ανεγκέφαλοι (βλάκες κατά την δική σου ορολογία)

Μην κρίνεις εξ ιδίων, και ιδίως κατάλαβε πως ΔΕΝ είσαι αρχηγός, και ούτε σε παίρνει εδώ να ηγηθείς κάποιας ομάδας.

Αλλού αυτά!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 17:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι Νικόμαχε!
Δεν σε πέρασα για ακροπολιτανό.
Για φορουμιστή , σε πέρασα.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 18:10:17  Εμφάνιση Προφίλ
gianipseftis,μάθε να διαβάζεις και μη κάνεις (παρασυρμένος από τα συναισθήματά σου)όπως ακριβώς και ο επικίνδυνος βλάκας με το απόσπασμα της Παλαιάς Διαθήκης.

Στη πρόταση...

 Όπως, πολύ καθαρά μπορεί να αντιληφθεί κάθε λογικός
άνθρωπος, ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ,
ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία
κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται.
το"ήλθα για να με ανακρίνεται, δεν πάει μόνο του, αλλά με το "ούτε.......ήλθα για να με ανακρίνετε". Όπως ακριβώς και στο παράδειγμά μου , το ¨δεν υπάρχει Θεός" δεν πάει μόνο του αλλά με το "είπε άφρων".
Μην επιμένεις άλλο, δεν το κατέχεις το θέμα.

Το άλλο βλέπω το έκανες γαργάρα. Ποιο άλλο? Μα αυτό για το αν εγώ , όσο ήμουν στη ΝΑ, ήμουν επικίνδυνος βλάκας ή όχι?
Το είχα, ξεκάθαρα, μα πολύ ξεκάθαρα γράψει. Έτσι δεν είναι?

Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί παρ ακούτε τον Dr Jekyll Mr Hyde.
Αφού, σας είπε...

 Οκ παιδιά, αφού δεν υπάρχει συμπνοια μεταξύ μας και δεν υπάρχει
κάτι άλλο να πούμε, ας αποχωρήσουμε.

Αλήθεια, για ποια σύμπνοια σας έλεγε?
Σε τι είδους παιχνίδι έχετε εξασκηθεί και τώρα δεν καταφέρατε να έχετε σύμπνοια σαν ομάδα?

Μη μου πείτε τώρα πως, περίμενε να έχουμε σύμπνοια εσείς και εγώ. Για τη μεταξύ σας σύμπνοια μίλαγε...

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


------------------------------------------
Επέμβαση στον κώδικα του
μηνύματος για τη διόρθωση
προβλήματος αναγνωσιμότητας
εξαιτίας επιμήκυνσης της
οριζόντιας μπάρας κύλισης.
23/12/2011
------------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 18:56:43  Εμφάνιση Προφίλ
Μόνο ένας επικίνδυνος βλάκας θα έκανε τόσο ασαφή διατύπωση.

Μετά τα δύο “ούτε” σου , και βάζοντας κόμμα, συνεχίζεις λέγοντας πως “ μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται"

Αν εσύ είχες άλλο στο μυαλό σου, αυτό είναι δικό σου θέμα.

Όπως όμως επεσήμανα αυτό δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία γιατί ούτως ή άλως, εγώ ερωτήσεις σου υπέβαλα πάνω σε δικές σου καταγγελίες που έκανες εδώ στο φόρουμ και στις υπέδειξα πολλές φορές (άσχετα εσύ πως ονομάζεις αυτά που λες)

Το αν είσαι “επικίνδυνος βλάκας” όπως ο ίδιος παραδέχτηκες πως υπήρξες,το έχω δεχτεί (ως όφειλα), δεν ήταν όμως αυτό που σε ρώτησα.

Εγώ σε ρώτησα πως θα χαρακτήριζες ένα αρχηγό επικινδύνων βλακών.

Μην κάνεις συνεχώς πως δεν καταλαβαίνεις τι σε ρωτώ,και απαντάς άλλα αντί άλλων.

Το παράδειγμα με την αγία γραφή, το άφησα ασχολίαστο την πρώτη φορά, μια και συνήθως δεν σχολιάζω σοφίσματα, αλλά σοβαρά επιχειρήματα.
Τέτοια “σοφά” κουβεντιάζονται στην λέσχη σου?

Όσον αφορά την πρόταση του ντοκτορα που μου ζητάς να σχολιάσω, σχετικά με το “σύμπνοια” που εσύ κακέντρεχα έσπευσες να καταδείξεις λόγο κεκτημένης ταχύτητας από δικές σου πρακτικές.
Δεν έχω λόγο.

Μου δημιουργεί απορία η προτροπή του να κλείσει το θέμα, αν βεβαίως κατάλαβα καλά την πρότασή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 19:29:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

gianipseftis
Μήπως ο μεγαλύτερος και ποιο επικίνδυνος βλάκας της ομάδας χρίζεται αρχηγός?
Ένα καλό, γνωστικό, και καλοπροαίρετο άτομο, είναι δυνατόν να καθοδηγεί και να νουθετεί βλάκες και μάλιστα “επικίνδυνους”?


γαρατζώτη περιμένω απάντηση στο ανωτέρω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 22:50:31  Εμφάνιση Προφίλ
"Όπως, πολύ καθαρά μπορεί να αντιληφθεί κάθε λογικός άνθρωπος, ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ, ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται."
Εδώ μετέφερα ολόκληρη την επίμαχη πρόταση.
Υπάρχει κάποιος άλλος που, έστω και με ερωτηματικό, μπορεί να ισχυριστεί πως λέω ότι ...ήλθα για να με ανακρίνετε?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2011, 22:58:04  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, η ερώτηση που επιμένεις να πάρεις απάντηση είναι τόσο ανόητη που μόνο ένας επικίνδυνος βλάκας θα μπορούσε να κάνει.
Ξαναδιαβάστε αυτά που λέω για τους επικίνδυνους βλάκες.
Προσεκτικά, πολύ προσεκτικά.

Ούτε στοιχειωδώς δεν έχετε καταλάβει τι σας λέω.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 01:00:14  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ επιμένω να μάθω.

Μήπως ο πιο επικίνδυνος βλάκας της ομάδος,χρίζεται αρχηγός?

Και ο gianipseftis ,που έθεσε την ερώτηση,θέλει να μάθει.

Θα απαντήσεις σε μας τούς μη έξυπνους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 06:42:35  Εμφάνιση Προφίλ
θα σας απαντήσω, αν καταφέρετε με απλά λόγια να περιγράψετε τι είναι ένας "επικίνδυνος βλάκας".

Επαναλαμβάνω, δεν έχετε καταλάβει, ούτε στοιχειωδώς, την διαφορά μεταξύ, απλοϊκού ή έντιμου και ενός επικίνδυνου βλάκα.
Γιατί άραγε? Είναι τόσο δύσκολες έννοιες?
Δείξτε μου πρώτα πως αναγνωρίζετε τις δυο έννοιες και μετά θα σας απαντήσω.

Αν δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε τις δυο αυτές έννοιες, μη περιμένετε να καταλάβετε απολύτως τίποτα, όχι μόνο για τη ΝΑ, αλλά και για οποιαδήποτε άλλη ομάδα ανθρώπων.

Καλά είναι να βάζετε ερωτήσεις, αλλά θα πρέπει και να απαντάτε κιόλας για να δούμε αν έχουμε τους ίδιους σημειωτικούς κανόνες, για να μπορούμε, από κοινού να πάμε την συζήτηση πιο κάτω.

Τι έγινε gianipseftis, απ ότι φαίνεται, μόνο εσύ "διαβάζεις" πως, ζητάω να με ανακρίνετε.

Έλα, πες το...να! πάλι ζήτησε να τον ανακρίνουμε!.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 09:40:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρετε, εδώ δεν είναι τσιφλίκι για τους διαξιφισμούς του καθενός.

Για τους εθισμένους στους διαξιφισμούς και τις λεκτικές εξυπνάδες υπάρχουν καλοί ψυχολόγοι, και επίσης πολύ καλά φάρμακα.

Ιδού μερικές προτάσεις:

Navane
Trilafon
Haldol
Prolixin
thorazine
Fanapt
Haldol decanoapte
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 12:06:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γαρατζώτης
θα σας απαντήσω, αν καταφέρετε με απλά λόγια να περιγράψετε τι είναι ένας "επικίνδυνος βλάκας".

Με απλά λόγια?

επικίνδυνος βλάλας="στρατιώτης της ΝΑ!!!!!!!!!

Τάδε έφη γαρατζώτης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 12:16:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dr Jekyl
Ξέρετε, εδώ δεν είναι τσιφλίκι για τους διαξιφισμούς του καθενός.

Mε συγχωρείς Ντοτόρο,αλλά δεν ανέχομαι να προσβάλλουν την κοινή νοημοσύνη,άτομα σαν τον τέως!!

ή σταματά να προκαλεί ή θα με έχει απέναντί του.

Αυτό τον δρόμο επιλέγω,αφού του υπέδειξα πιό πάνω τον ομαλό τρόπο επαναφοράς της συζήτησης σε φιλολογικά πλαίσια,"ρίχνοντας νερό στο κρασί" μου.Ο κ.γαρατζώτης συνεχίζει ακάθεκτος,επιθετικός και αλαζών!

Μια απλή ερώτηση του έκανε ο gianipseftis και την οποία επαναλαμβάνω κι εγω!

κ.γαρατζώτη

Μήπως ο πιο επικίνδυνος βλάκας της ομάδος,χρίζεται αρχηγός?

Βλέπεις Ντοτόρο πόσο απλή είναι η ερώτηση?

Δεν του ζητώ να μου λύση μιγαδική συνάρτηση πάνω σε επιφάνεια Ρίμαν!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 12:51:06  Εμφάνιση Προφίλ
Μα δεν καταλαβαίνεις πως ο πρώην αρχηγός δεν ξέρει πλέον τι λέει?
Έχει μπλοκαριστεί
Αλλιώς είχε σχεδιάσει να μας τα παρουσιάσει τα πράγματα, και τελικά δεν του βγήκε.

Όταν κατάλαβε πως αυτά που κατήγγειλε θα γύριζαν εις βάρος του, μια και ήταν για αρκετά χρόνια μέλος της οργάνωσης, τα μέλη της οποίας ο ίδιος χαρακτήριζε κατ΄ επανάληψη “επικινδύνους βλάκες”, το έστριψε σε ....“τσάμικο”.

Τι μας ρωτάς βρε “πρώην αρχηγέ επικύνδινων βλακών” ?
Να σου ορίσουμε εμείς τι είναι “επικίνδυνος βλάκας”?

Εσύ πρώτο αναφέρθηκες στα μέλη της τοπικής οργάνωσης Θεσσαλονίκης της ΝΑ, και με την ιδιότητα του πρώην αρχηγού τους, του αποκάλεσες ΟΛΟΥΣ και “βλάκες” και “επικινδύνους”.

Τι ζητάς τώρα να σου πούμε ποιοι είναι?
Είναι αυτοί που εσύ κατονόμασες έτσι, και εσύ έχεις την ευθύνη και το χρέος να το αποδείξεις, διαφορετικά θα είσαι ένας κοινώς συκοφάντης.

Αν έχεις στοιχεία και επιχειρήματα που μπορείς να τα στηρίξεις αυτά, σε ακούμε.

Διαφορετικά .... να τα πείς αλλού, εκεί που θα βρεις βλάκες να ξαναφτιάξεις την ομάδα σου, και να το παίξεις πάλι αρχηγός.

Εδώ δεν σε παίρνει.

Μας έπρηξες με τις αρλούμπες σου, και τις αόριστες και γενικόλογες καταγγελίες σου χωρίς στην ουσία να μας απαντήσεις σε τίποτα από αυτά που σε ρωτήσαμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 13:09:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μια απλή ερώτηση του έκανε ο gianipseftis και την οποία επαναλαμβάνω κι εγω!

κ.γαρατζώτη

Μήπως ο πιο επικίνδυνος βλάκας της ομάδος,χρίζεται αρχηγός?

Βλέπεις Ντοτόρο πόσο απλή είναι η ερώτηση?


Και έχοντας τι ως κίνητρο, κάνεις αυτήν την ερώτηση;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 13:19:18  Εμφάνιση Προφίλ
(Συνεχίζω την περασμένη παράθεσή μου)

Επίσης υπάρχουν τα εξής φάρμακα, τα οποία βέβαια δεν εγγυόνται αποτελέσματα, εν τούτοις από την στιγμή που τίποτα άλλο δε πιάνει, αξίζει να τα δοκιμάσετε:


Prolixin Decanoate
Pentothal
Combro
Moban
Compazine Spansule
Permitil

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 13:27:01  Εμφάνιση Προφίλ
Σημειώνουμε ότι τα παραπάνω φάρμακα πρέπει να δίνονται και δίνονται μόνο με συνταγή γιατρού. Τουτέστιν μόνο με την υπογραφή μου στο τρελόχαρτο. Επομένως μην προσπαθήσετε να τα ζητήσετε ερήμην ιατρικής γνωμάτευσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 13:34:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σημειώνουμε ότι τα παραπάνω φάρμακα πρέπει να δίνονται και δίνονται μόνο με συνταγή γιατρού. Τουτέστιν μόνο με την υπογραφή μου στο τρελόχαρτο. Επομένως μην προσπαθήσετε να τα ζητήσετε ερήμην ιατρικής γνωμάτευσης.

Tώρα κατάλαβα...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 13:43:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Tώρα κατάλαβα...

Δεν τα καταλάβες όλα ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αν δεν πάρεις μια καλή δόση Haldol δε θα καταλάβεις τίποτα, δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις τίποτα, το πολύ-πολύ να γίνεις φυσιολογικός.
Ωστόσο, σαν φίλος, πρέπει να σε προειδοποιήσω:

Increased Mortality in Elderly Patients with Dementia-Related Psychosis

Elderly patients with dementia-related psychosis treated with antipsychotic drugs are at an increased risk of death. Analyses of seventeen placebo-controlled trials (modal duration of 10 weeks), largely in patients taking atypical antipsychotic drugs, revealed a risk of death in drug-treated patients of between 1.6 to 1.7 times the risk of death in placebo-treated patients. Over the course of a typical 10-week controlled trial, the rate of death in drug-treated patients was about 4.5%, compared to a rate of about 2.6% in the placebo group. Although the causes of death were varied, most of the deaths appeared to be either cardiovascular (e.g., heart failure, sudden death) or infectious (e.g., pneumonia) in nature. Observational studies suggest that, similar to atypical antipsychotic drugs, treatment with conventional antipsychotic drugs may increase mortality. The extent to which the findings of increased mortality in observational studies may be attributed to the antipsychotic drug as opposed to some characteristic(s) of the patients is not clear. HALDOL Injection is not approved for the treatment of patients with dementia-related psychosis


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/12/2011 13:51:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 16:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Dr Jekyll Mr Hyde
ένα επίσης καλό "φάρμακο" (που δρα κατά της τάσης παράθεσης υπονοούμενων για ψυχιάτρους, τρελόχαρτα και "ψυχοφάρμακα" σε μια συζήτηση) είναι η χρονική απενεργοποίηση. Πρόσφατα έχω αναφέρει σε άλλο θέμα:

quote:
Να επικαλεστώ λίγο την προσοχή σας:

Επειδή κάποιες κουβέντες ξεκινούν με "ηρεμιστικά" (Ψηλός-Απεστάλη: 18/12/2011, 19:06:13), συνεχίζουν με "ασπιρίνες" (macedon-Απεστάλη: 18/12/2011, 23:56:58 και Ψηλός-Απεστάλη: 19/12/2011, 00:48:36), εμπλουτίζονται με "αλπραζολάμη-xanax"(violent king-Απεστάλη: 19/12/2011, 11:06:07), πολύ γρήγορα επεκτείνονται σε αναφορές για "ψυχιάτρους" (violent king-Απεστάλη: 19/12/2011, 11:04:14)...

για να καταλήξουν τελικά σε απενεργοποιήσεις (amalia-Απεστάλη: 17/12/2011, 03:55:12)

Καλύτερα θα ήταν να αποφεύγονται "ιατροφαρμακευτικά υπονοούμενα" ή σχετικές αναφορές του είδους αυτού που μπορούν να προσβάλλουν ανθρώπους


Η παραπάνω δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά που αναφερόμαστε στο ζήτημα των υπονοουμένων που αφορούν φάρμακα, ψυχοφάρμακα, ψυχιάτρους, κ.λπ., έχουμε κάνει δε αρκετές επεμβάσεις σε μέλη και μηνύματα όπου χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους αναφορές (εννοείται, σε περιπτώσεις που η χρήση τέτοιων αναφορών έχει περιπαιχτικό/προσβλητικό χαρακτήρα). Θα έπρεπε να γνωρίζεις τη στάση μας αυτή, όντας και αρκετά ώριμο μέλος των forums (εννοώ, ώριμο σε αριθμό μηνυμάτων και χρόνια συμμετοχής).

Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται χρονικά για δύο ημέρες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 20:19:13  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, σε ακούσαμε να λες…

1) «Προχώρα παρακάτω στον σκοπό που σε έκανε να έρθεις εδω στο esoterica!
Δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σου.
Αλλωστε αυτο θα σε ανακουφίσει»

2) «Ανοιξε ένα τόπικ για ψηφοφορία των μελών [απο ενα αριθμο μηνυματων και πάνω για λόγους εγκυρότητας] με το ερώτημα της παραμονής του μέλους γαρατζώτης γιαννης στο φόρουμ και πράξε ανάλογα με το αποτέλεσμα.
Τι το πιο δημοκρατικό?»

3) «ή σταματά να προκαλεί ή θα με έχει απέναντί του.»

Δηλαδή, στην αρχή λες πως δεν θα ασχοληθείς άλλο μαζί μου, στη συνέχεια καταλαβαίνεις πως δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο (τι είδους εξάρτηση είναι αυτή?) και προσπαθείς να με αποκλείσεις από το φόρουμ (εντελώς δημοκρατικά. Εδώ γελάμε!) και στη συνέχεια λες πως θα σε έχω απέναντί μου.

Μήπως έχει απόλυτο δίκιο, ο Dr Jekyll Mr Hyde?

Μήπως αμαλία κακώς τον καταδίκασες?

Μήπως ήταν εντός θέματος ?

Το σίγουρο είναι πως, δεν είπε κανένα υπονοούμενο.
Μίλησε πολύ συγκεκριμένα.

Ντόκτορα, να η ευκαιρία…Αφήνεις τον υπολογιστή and get a life.
( Δυο ημέρες είναι μόνο)


Αμαλία, για να μπορέσεις να κρίνεις καλύτερα, έστω και εκ των υστέρων, τον ντόκτορα, σε ενημερώνω με τις πιο κάτω πληροφορίες, που είναι παρμένες από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

• Η μανία είναι μια εξαιρετικά σοβαρή διαταραχή διάθεσης, η οποία χαρακτηρίζεται απο ανυψωμένη ή οξύθυμη διάθεση, ανυψωμένη ενέργεια και διαταραγμένες σκέψεις

Συμπτώματα
Συμπτώματα της μανίας περιλαμβάνουν διαταραχή της συναισθηματικής διάθεσης, ευφορία, ευερεθιστότητα, διογκωμένη αυτοεκτίμηση, ελαττωμένη ανάγκη για ύπνο, πίεση λόγου, διάσπαση της προσοχής, υπερκινητικότητα, αυξημένη σεξουαλική διάθεση ( Προσοχή!, μη κολλήσεις μόνο σ αυτό το σύμπτωμα), συναισθηματική αστάθεια και παραληρητικές ιδέες και ψευδαισθήσεις.

Ένας μανιακός ασθενής μπορεί ασυναίσθητα να χαμογελάσει και να βρεθεί στην ανάγκη να συγκρατήσει μιαν παρόρμηση να γελάσει με πράγματα που στο παρελθόν δεν θεωρούσε αστεία.

Η προσοχή ενός ατόμου με μανία συνήθως διασπάται.
Η έλλειψη κριτικής μπορεί να οδηγήσει ένα άτομο σε πράξεις που να επιφέρουν άσχημες και οδυνηρές συνέπειες.
Μπορεί επίσης να αρχίσουν την χρήση διαφόρων ουσιών όπως, αλκοόλ και ναρκωτικών.
Η συμπεριφορά τους μπορεί να γίνει ενοχλητική και επιθετική.
Πολλά άτομα μπορεί να πιστεύουν οτι είναι σε μια "ειδική αποστολή" ή μπορεί να φθάσουν να πιστεύουν ότι έχουν ειδική σχέση με το θεό, ότι έχουν ένα καταπληκτικό σχέδιο με το οποίο θα σώσουν τον κόσμο από την καταστροφή ή ότι έχουν μοναδικά ταλέντα ή ικανότητες, αυτές οι ιδέες θεωρούνται μεγαλοπρεπής και εξωπραγματικές.
Επίσης η σεξουαλική διάθεση μπορεί να αυξηθεί ( μην εστιάσεις μόνο εδώ).
Οί μανιακοί ασθενείς μιλούν σα να βρίσκονται κάτω από πίεση να βγάλουν τις λέξεις έξω.
Μιλούν δυνατά και γρήγορα και συνήθως είναι δύσκολο να τους διακόψει κανείς.
Το περιεχόμενο της ομιλίας τους μπορεί να είναι φυσιολογικό ή γεμάτο αστεία και λογοπαίγνια ή γεμάτο κατηγόριες, εχθρικότητα και υβρεολόγια.
Συχνά οί μανιακοί ασθενείς μπορεί να έχουν θεατρικό στυλ, να χορεύουν και να τραγουδούν και να παρουσιάζονται αρκετά διασκεδαστικοί.
Σε πιο ακραίες περιπτώσεις ένα άτομο με μανία μπορεί να αρχίσει να βιώνει ψύχωση ή διάσπαση απο την πραγματικότητα όπου η σκέψη επηρεάζεται μαζί με την διάθεση.

Θεραπεία

Η θεραπεία της μανίας γίνεται με αντιψυχωτικά όταν προκαλείται απο διπολική διαταραχή.

Άλλα φάρμακα που χρησιμοποιούνται είναι τα αντιεπιληπτικά και το λίθιο.
Ο ασθενής έχει περισσότερη βελτίωση όταν τα φάρμακα συνδυάζονται με ψυχοθεραπεία.

Διαβάζοντας τα συμπτώματα και συγκρίνοντάς τα με τα τεκταινόμενα στο θέμα, σίγουρα θα μπορέσεις να βγάλεις πιο αντικειμενικά συμπεράσματα για το δίκιο ή το άδικο του ντόκτορα.

Εν τέλει Νικόμαχε, θα μου δώσεις να καταλάβω, με δυο απλά , δικά σου λόγια, τι είναι ο επικίνδυνος βλάκας?

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως, δεν έχεις καταλάβει τίποτα και επομένως δεν έχει κανένα νόημα να σου απαντήσω.

gianipseftis, τελικά, απ ότι φαίνεται κανείς άλλος δεν καταλαβαίνει να λέω πως ήλθα για να με ανακρίνετε από την πιο κάτω πρόταση…
"Όπως, πολύ καθαρά μπορεί να αντιληφθεί κάθε λογικός άνθρωπος, ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ, ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται."

Μόνο εσύ το κατάλαβες αυτό. Γιατί άραγε?

Πάντως το παράδειγμα με τον επικίνδυνο βλάκα (ξαναδιάβασε για να το καταλάβεις λίγο καλύτερα) λέω να το εκσυγχρονίσω λίγο.
Έτσι, αντί να αναφέρεται στη Παλαιά Διαθήκη, μπορεί να γίνει ως εξής…

«Σε ένα φόρουμ, κάποιος γράφει… «ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ, ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνετε» και ο επικίνδυνος βλάκας λέει… «Να! , και στο φόρουμ το λέει… «ήλθα για να με ανακρίνετε» »

Περιμένω να παραδεχτείς το λάθος σου.

Ναι ! ξέρω . Ήμουν πολύ ασαφής χρησιμοποιώντας δύο ούτε.

Πολύ πολύπλοκο για να το καταλάβεις...


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 21:17:59  Εμφάνιση Προφίλ

Πρώην αρχηγέ “επικινδύνων βλακών”

Σε τοποθέτησή μου στις 22/12/2011 17.04.24 αναφέρω ακριβώς τα εξής.
Διάβασε ακριβώς τι γράφω, και μπορεί να καταλάβεις τήν θέση μου.


quote:
Πρώην αρχηγέ
Το σχόλιό μου στην φράση σου “ήλθα για να με ανακρίνεται” στηρίχτηκε στην παρακάτω τοποθέτησή σου, που εγώ την εξέλαβα με το νόημα που περιέγραψα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όπως, πολύ καθαρά μπορεί να αντιληφθεί κάθε λογικός άνθρωπος, ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ, ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται.
--------------------------------------------------------------------------------

Πέραν όμως αυτών , οι ερωτήσεις μου, οι οποίες επαναλαμβάνοντο με τον ίδιο περίπου τρόπο αρκετές φορές , ΔΕΝ ήταν ΠΟΤΕ ανακριτικές αλλά πληροφοριακές/επεξηγητικές και είχαν σχέση κυρίως με την δομή και την οργάνωση της ΝΑ.

Θα σου υπενθυμίσω πως αρχικά τις είχες ο ίδιος σχολιάσει (μετά μάλιστα από τη δεύτερη επαναλαμβανόμενη διατύπωσή τους – που είχε μείνει και αυτή αναπάντητη όπως και η πρώτη)



Περιμένω ακόμα τις απαντήσεις στα ερωτήματα που σου έθεσα εξ αρχής, και ιδικά τώρα που φάνηκε που το πας, ζητώ να μας ενημερώσεις, πως θεμελιώνεις τις καταγγελίες σου κατά της ΝΑ και τους πρώην υποταχτικούς σου στην οργάνωση, που σαν υπεύθυνος τοπικός αρχηγός τόσο καιρό καθοδηγούσες.

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι το μεγαλύτερο βάρος των καταγγελιών και των ισχυρισμών σου κατά της ΝΑ, βαρύνει εσένα προσωπικά σαν αρχηγό και οργανωτή των “επικινδύνων βλακών”

Οι προσπάθειές σου να μεταφέρεις αλλού την συζήτηση, και να αποποιηθείς των δικών σου ευθυνών είναι για γέλια.

Υ,Γ
Τελικά θα μας πεις με ποια προσόντα χρίζεται κάποιος αρχηγός “επικινδύνων βλακών”?
Καθώς και πώς εσύ θα τον αποκαλούσες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 21:43:23  Εμφάνιση Προφίλ
κ.γαρατζώτη

επειδή η αλήθεια,πρέπει να λέγεται και να υποστηρίζεται,ναι ο giannipseftis εξέλαβε λανθασμένα την επίμαχη πρότασή σου.Το παραδέχεται έμμεσα στο προηγούμενο πόστ του.
Είναι τόσο μεγάλη αφορμή,ώστε να αποφεύγεις τις απαντήσεις?

και να προκαλείς και εμένα αντί να απαντάς ευθέως?

Για να παίξω λοιπόν το παιχνίδι σου.
Δεν έχω ιδέα τι είναι ένας "επικίνδυνος βλάκας"!Δεν ξέρω,ρε παιδί μου!!

Και δεν με ενδιαφέρει κι όλας να μάθω!

Εκείνο που θέλω να μάθω είναι: Στην Νέα Ακρόπολη,ο πιο επικίνδυνος βλάκας,χρίζεται αρχηγός ?

Η ορολογία [επικίνδυνος βλάκας] είναι δανεισμένη απο εσένα!

Και επειδή δεν ξέρω τι είναι,αφου μου εξηγήσεις [που δεν θέλω],απάντησε και στην ερώτηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 21:44:47  Εμφάνιση Προφίλ
gianipseftis, ακόμα δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα.
Τουλάχιστον ,προσπάθησε να καταλάβεις πως, με την επιμονή σου στην ίδια ανόητη ερώτηση, το μόνο που καταφέρνεις είναι να φαίνεσαι ακόμα πιο γελοίος.

Ευχαρίστως όμως να σου απαντήσω , αν προηγουμένως μας δώσεις να καταλάβουμε τι εννοείς με τον όρο "επικίνδυνος βλάκας".
Ναι, εγώ έθεσα τον όρο, αλλά θα πρέπει να βεβαιωθούμε πως και εσύ τον έχεις καταλάβει.
Άντε λοιπόν, να τελειώνουμε.
Τόσο δύσκολο είναι?

Ακόμα, πάντως, μόνο εσύ φαίνεσαι να έχεις καταλάβει πως...ήλθα για να με ανακρίνετε.

Υπάρχει μήπως και κανείς άλλος? Ας μας το πει...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 22:16:28  Εμφάνιση Προφίλ
τελικά, όταν οι δύο δημοσιεύσεις έχουν πολύ μικρή χρονική διαφορά, την πατάω.
Θα έπρεπε να μας ενημερώνει το φόρουμ, πριν αποστείλουμε την δημοσίευσή μας πως, στο μεταξύ έχει υπάρξει μια νέα απάντηση.

Νικόμαχε, τώρα μιλάς πιο σωστά και γι αυτό θα σου εξηγείσω, πολύ πιο αναλυτικά,την έννοια του επικίνδυνου βλάκα.
Λες..."Δεν έχω ιδέα τι είναι ένας "επικίνδυνος βλάκας"!Δεν ξέρω,ρε παιδί μου!!

Και δεν με ενδιαφέρει κι όλας να μάθω!

Εκείνο που θέλω να μάθω είναι: Στην Νέα Ακρόπολη,ο πιο επικίνδυνος βλάκας,χρίζεται αρχηγός ?"

Πως είναι δυνατόν Νικόμαχε να θέτεις την πιο πάνω ερώτηση, χωρίς να καταλαβαίνεις το πραγματικό της νόημα?
Μη ξεχνάς πως, εσύ είσαι που είπες πως δεν έχεις ιδέα τι είναι ο επικίνδυνος βλάκας.
Μπορεί κάποιος να κάνει ερωτήσεις, χωρίς να γνωρίζει τι είναι αυτό που πραγματικά ρωτάει? Μη τρελαθούμε δηλαδή...

Πάντως, το σίγουρο είναι πως, κατάλαβες καλά, πολύ καλά πως όταν κρίνω πως χρειάζεται, σκάω γάιδαρο , όπως λέει και ο σοφός λαός.

Ευχαρίστως να σου ξαναεξηγείσω (αν και δεν θέλεις)ποιος για μένα είναι ο "επικίνδυνος βλάκας" και είμαι σίγουρος πως, όταν το καταλάβεις, θα καταλάβεις ακόμα και το ανόητο της ερώτησης.

Το νέο ερώτημα πάντως που προκύπτει από την άρνησή σου να μάθεις τι σημαίνει ο όρος, είναι... είναι δυνατόν να καταλάβει κάτι κάποιος, όταν δεν θέλει?
Είναι δυνατόν να υπάρξει ποτέ γνωσιολογική μέθοδος δια "του στρουθοκαμηλισμού"?
Σίγουρα όχι!
Παρ όλα αυτά , θα προσπαθείσω...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 22:57:19  Εμφάνιση Προφίλ
Oχι κ.γαρατζώτη δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις.

ούτε να μου εξηγήσεις!

Πήρα την απάντησή μου.

Τελικά ο πιο επικίνδυνος βλάκας-στρατιώτης,γίνεται πράγματι αρχηγός στην Νέα Ακρόπολη!!!!!!!!!

Δεν είναι για σένα τα mind games αρχηγέ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2011, 00:00:53  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή Νικόμαχε, στη πράξη, δεν με ενδιαφέρει τι θέλεις ή τι δεν θέλεις εσύ.
Αν δηλαδή περιμένεις ή δεν περιμένεις απάντηση και αυτό γιατί εσύ απλά αποτελείς την αφορμή και μόνο αυτή για να καταλάβουν αρκετοί από αυτούς που μας παρακολουθούν ή θα μας διαβάσουν στο μέλλον, τι σημαίνει στη πράξη το να είναι κάποιος επικίνδυνος βλάκας.
Γι αυτό και αντιπαρέρχομαι την απάντησή σου και συνεχίζω...
Στη Ν.Α., όπως προανέφερα στη σελ 14, γνώρισα πολύ λίγα άτομα που απ΄όσα έλεγαν και όσα έκαναν, να γίνεται φανερό πως, δεν είναι και πολύ έξυπνα.
Αυτούς θα τους αποκαλούσα απλοϊκούς ή έντιμους βλάκες.
Οι περισσότεροι όμως, απ τα μέλη της ΝΑ, ανήκαν σε μια άλλη κατηγορία ανθρώπων, που ενώ είχαν μια μεγάλη ευφυΐα, κατάφερναν να την ακυρώσουν εξαιτίας των διαφόρων ψυχολογικών προβλημάτων τους.
Έτσι, αν και είχαμε να κάνουμε με έξυπνους ανθρώπους, τα αποτελέσματα των πράξεών τους μας αναγκάζει να τους λέμε και αυτούς βλάκες.

Παρατηρώντας τους καλύτερα, διαπίστωσα πως, αυτού του είδους οι άνθρωποι ήταν πάντα πεπεισμένοι για την ηθική ανωτερότητά τους και αυτό επειδή προσάρμοζαν πάντα την ηθική στα μέτρα της νοητικής τους ικανότητας.
Για το λόγο αυτό και διάλεξαν να υπηρετούν την πνευματικότητα της δύναμης αντί γι΄αυτή της αγάπης.
Γι΄αυτούς τους ανθρώπους δεν μπορούμε να μιλάμε για έλλειψη ευφυΐας αλλά για την αποτυχία της.
Είναι όλοι αυτοί που πιστεύουν πως, έχουν το ηθικό δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν για να εξουσιάσουν τους άλλους και να τους οδηγήσουν στη δικιά τους αλήθεια.
Αυτοί οι άνθρωποι επειδή στερούνται της αυτεπίγνωσης έχουν τρομερή επιμονή σ΄αυτά που κάνουν και δεν διδάσκονται από τη ζωή.
Αυτού του είδους, λοιπόν, οι βλάκες, μπορεί να αποδειχτούν οι πιο επικίνδυνοι από όλους τους ανθρώπους γιατί, πιστεύοντας στην εξυπνάδα τους, αντιμετωπίζουν τους άλλους με μεγάλη αλαζονεία.
Ουδέποτε ενδιαφέρονται για τη σοβαρότητα αυτών που υποστηρίζουν, αλλά για τη στόχευση... αν δηλαδή οι ενέργειές τους μπορούν να ολοκληρώσουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους.
Αυτό συμβαίνει γιατί αυτού του είδους η βλακεία δεν αποτελεί ελάττωμα της νόησης αλλά του συναισθήματος.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, θα πρέπει οπωσδήποτε να ξεχωρίσουμε τους απλοϊκούς βλάκες, αυτούς δηλαδή με την χαμηλή ευφυΐα από τους επικίνδυνους βλάκες. Τους ευφυείς δηλαδή ανθρώπους που, εξαιτίας κάποιου ψυχολογικού προβλήματος, με όσα κάνουν, ακυρώνουν την εξυπνάδα τους.
Έτσι λοιπόν στη σελ 14, δεν λέω, κατ ουδένα τρόπο πως, στη ΝΑ υπήρχαν μόνο επικίνδυνοι βλάκες.

Η γενίκευση της ποιότητας των ακροπολιτανών, δεν προήλθε από εμένα. Άλλοι ήταν που, για δικούς τους λόγους, που μόνο αυτοί γνωρίζουν, παρερμήνευσαν τα λεγόμενά μου.
Εγώ απλά είπα πως…τα περισσότερα από τα μέλη της ΝΑ, ήταν επικίνδυνοι βλάκες.
Εξήγησα μάλιστα, πολύ ξεκάθαρα, τους όρους και επομένως κανείς δεν είχε καμία δικαιολογία ώστε να παραφράσει τα λόγια μου.

Με λίγα λόγια, αυτό που απεκάλεσα «επικίνδυνους βλάκες», δεν έχει να κάνει με τη βλακεία, την νοητική υστέρηση δηλαδή, αλλά με την ακύρωση της ευφυίας.
Με άλλα λόγια, αυτό που είπα για τη ΝΑ, ήταν πως, οι περισσότεροι ήταν αρκετά ευφυείς, αλλά με κάποιο, πολύ συγκεκριμένο, ψυχολογικό πρόβλημα, που τους έκανε να ακυρώνουν την νοημοσύνη τους.

Μόνο αν καταλάβουμε, καλά, μα πάρα πολύ καλά όλα όσα αφορούν τους επικίνδυνους βλάκες, τότε μόνο θα μπορέσουμε να εξηγήσουμε και το φαινόμενο της ΝΑ, αλλά και το φαινόμενο του φασισμού και πολύ περισσότερο το φαινόμενο του Ναζισμού.

Θα χαρώ πολύ να δώσω και άλλες επεξηγήσεις , αν χρειάζεστε. Σας περιμένω…


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy