ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 19:30:26  Εμφάνιση Προφίλ
οκ stiv

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 19:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Είμαι απλά σκεπτόμενος και οραματιστής του ωραίου,του καλού και του αγαθού.Μιάς ουτοπίας δηλαδή!!


Aχα,δηλαδη Νικ εισαι Ουτοπιστης ,χμ...........

και προσεξε τι θα μου πεις ,γιατι ξερεις θα φας καμια κοκκινη

Edited by - stiv on 06/12/2011 19:48:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 19:46:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Pantelis1
δεν νομίζεις;

Μακάρι να μιλήσουμε μαζί τους επί τις βάσις.(εννοώ με τα μέλη της Ν.Α


Για να γίνει αυτο Παντελή,θα πρέπει πρώτα να μας αποκαλύψει κάποιος απο σας τους πρώην, τα μέλη της ΝΑ,εδω στο φόρουμ,ή να αποκαλυφθούν μόνοι τους.Με στοιχεία εννοείται και όχι με αρλούμπες τύπου ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΑΡΑΤΖΏΤΗΣ.

Από την άλλη,άν θέλετε πραγματικά να συζητήσετε με μέλη της ΝΑ,δεν ξέρετε που θα βρείτε πληθώρα εξ'αυτών?Δεν έχετε πρώην "συναδέλφους" σας,δεν είχατε αναπτύξει μαζί τους σχέσεις προσωπικές,φιλίες κ.λ.π?

Μπαίνετε σε ένα φόρουμ και κατηγορείτε ευθέως άτομα σαν μέλη της ΝΑ? {δεν ισχύει αυτο για σένα Παντελή].Και βγαίνετε και αθώες περιστερές και το παίζετε έξυπνοι και ξερόλες,επειδή ανανήψατε απο την "χαζομάρα" της συμμετοχής σας σε οργάνωση τύπου ΝΑ,σε βάρος ημών που δεν συμμετείχαμε ποτέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σταυρος

Aχα,δηλαδη Νικ εισαι Ουτοπιστης ,χμ...........

και προσεξε τι θα μου πεις ,γιατι ξερεις θα φας καμια κοκκινη


Κάτι σε τρώει και...ξύνεσαι Σταυρο??

Θα σου απαντήσω όμως,άν μου πείς τι είναι ένας ουτοπιστής.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 19:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Αυτος που επιδιωκει ουτοπιες, μη πραγματοποιησιμα ιδανικα ,που ακολουθει, σαν τον Νικομαχο ,ουτοπιστικες θεωριες.Που καποτεεεεεε ...μπορει να εφαρμοστουν.
Σε καλυψα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 20:36:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτος που επιδιωκει ουτοπιες, μη πραγματοποιησιμα ιδανικα ,που ακολουθει, σαν τον Νικομαχο ,ουτοπιστικες θεωριες.Που καποτεεεεεε ...μπορει να εφαρμοστουν.
Σε καλυψα !




Σωστά,πολύ σωστά Σταύρο. [αχ αυτη η βικιπαίδεια...σκοτώνει τη σκέψη].
Για να μην μεταφέρουμε την συζήτηση σε άλλους δρόμους,απάντησέ μου μόνο στο εξής:
Είπα,<< είμαι οραματιστής του καλού,του αγαθου,του ωραίου >>.<<Μιας ουτοπίας>>. Πού βλέπεις εδώ ιδανικά και ουτοπιστικές θεωρίες?

Αν πάρεις μιά γκόμενα [το ωραίο],απο σπίτι [καλή],ξανθιά [αγαθή] και περάσεις 10 μέρες στην Σιφνο,είσαι ουτοπιστής?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 20:43:08  Εμφάνιση Προφίλ
http://pepe-rodriguez.com/Sectas/Casos/NA/Nueva_Acropolis_Livraga.htm

αμαλία , σου το χαρίζω εξαιρετικά!

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης
[/quote]

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 21:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Σωστά,πολύ σωστά Σταύρο. [αχ αυτη η βικιπαίδεια...σκοτώνει τη σκέψη].
Για να μην μεταφέρουμε την συζήτηση σε άλλους δρόμους,απάντησέ μου μόνο στο εξής:
Είπα,<< είμαι οραματιστής του καλού,του αγαθου,του ωραίου >>.<<Μιας ουτοπίας>>. Πού βλέπεις εδώ ιδανικά και ουτοπιστικές θεωρίες?

Αν πάρεις μιά γκόμενα [το ωραίο],απο σπίτι [καλή],ξανθιά [αγαθή] και περάσεις 10 μέρες στην Σιφνο,είσαι ουτοπιστής?



Καταρχην Νικ,δεν χρειαζεται να εχεις βγαλει πανεπιστημια ,για ξερεις τι σημαινει ουτοπιστης,γιατι αναφερθηκες στην βικιπεδια ,που σημαινει οτι και πιθανον διαβασα απο εκει ,για να δω τι σημαινει αυτη η λεξη.
Τα ευκολος εννοουμενα παραλειπονται.....

Αυτα που αναφερεις πιο πανω τι ειναι? δεν χαρακτηριζονται ιδανικα!!!! και οταν δεν μπορεις να τα εχεις,να τα φτασεις δεν ειναι Ουτοπιστικες θεωριες!
Για τις διακοπες που αναφερες με τις ποιο πανω προυποθεσεις δεν ειναι ασχημα

Edited by - stiv on 06/12/2011 21:03:36

Edited by - stiv on 06/12/2011 21:04:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 22:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 06/12/2011, 19:25:23

Δεν έχω τόσο χαμηλό IQ,ώστε να συμμετέχω σε οργανώσεις και ειδικά σε "νοοκτόνες",όπως η ΝΑ.



ΝΙΚΟΜΑΧΕ έγινε επέμβαση στη συγκεκριμένη φράση του μηνύματός σου της προηγούμενης σελίδας.

Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο και συνάμα γελοίο το να αποδίδει κανείς τέτοιους μαζικούς χαρακτηρισμούς σε άλλους ανθρώπους - θεωρείς ότι είναι σοβαρό επιχείρημα το να χαρακτηρίζεις τους άλλους ως ηλίθιους και τον εαυτό σου έξυπνο; Κανονικά, αν λάβουμε υπόψη και τις τελευταίες προειδοποιήσεις και επεμβάσεις που σου κάναμε θα έπρεπε να απενεργοποιήσουμε χρονικά τον λογαριασμό σου. Δεν το κάνουμε, μόνο και μόνο (και μόνο γι'αυτή τη φορά), μην τυχόν και κάποιοι επιχειρήσουν να μας κατηγορήσουν για φίμωση λόγω της ιδιαιτερότητας του παρόντος θέματος. Παρολαυτά, θεώρησε την επισήμανση αυτή ως τελευταία προειδοποίηση και σα να έχει την ισχύ της απενεργοποίησης του λογαριασμού σου που δεν έγινε.

Προσπάθησε σε παρακαλούμε να συγκρατηθείς!

Λάβε υπόψη σου πάντως, πως αναφέρεσαι σε ανθρώπους όταν εκφράζεις τους μαζικούς αυτούς χαρακτηρισμούς. Υπενθυμίζω σχετικό τμήμα από το μήνυμα που είχα γράψει πριν από 3 βδομάδες όταν αναβίωσε η παρούσα συζήτηση:

quote:
amalia - Απεστάλη: 14/11/2011, 01:33:51

Το να μιλήσει κανείς π.χ. για τις εσωτερικές ομάδες και τον εσωτερισμό γενικώς, ή οτιδήποτε ανάλογο, είναι διαφορετικό απο το να μιλήσει για μια συγκεκριμένη οργάνωση που λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα, πράγμα που αφορά συγκεκριμένους ανθρώπους που πολύ πιθανόν να έχουν αφιερώσει κομμάτι της ψυχής τους, τον χρόνο τους, την ενέργειά τους σ' αυτό και να το αγαπούν.


Ακόμα πιο ανόητο είναι γενικώς, να θεωρεί κάποιος όσους είναι μέσα σε μια οργάνωση ως έχοντες χαμηλό IQ, αλλά συγχρόνως να συνομιλεί γι' αυτό με άτομα που δηλώνουν ότι εγκατέλειψαν τη συγκεκριμένη οργάνωση. Τι έγινε; Βρήκαν ξαφνικά το χαμένο IQ τους;


Θα ακολουθήσουν τοποθετήσεις για άλλες συμμετοχές, όπως αυτή του Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 23:35:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αμαλία
ΝΙΚΟΜΑΧΕ έγινε επέμβαση στη συγκεκριμένη φράση του μηνύματός σου της προηγούμενης σελίδας.

Δεν υποβάθμισα κανέναν Αμαλία.Η αναφορά στο χαμηλό ή υψηλό IQ,είναι αποτέλεσμα επιστημονικής μελέτης.Και σαν τέτοια,έχει διαβαθμίσεις,όπως χαμηλή,μέτρια,υψηλή,χωρίς αυτές να είναι υποτιμητικές.

Συγκεκριμένα μια έρευνα του ψυχολόγου του Χάρβαρντ Dr Howard Gardner,διαίρεσε την ανθρώπινη νοημοσύνη σε επτά είδη που αντιστοιχούν στις ανθρώπινες δραστηριότητες.Η υπ'αριθμόν 7 δραστηριότητα αφορά την διαπροσωπική αντίληψη.

Διαπροσωπική ή κοινωνική είναι η ικανότητα να καταλαβαίνουμε τις προθέσεις ή τις επιθυμίες των άλλων και να συνεργαζόμαστε αποτελεσματικά μαζί τους. Οι πωλητές, οι εκπαιδευτικοί, οι πολιτικοί ηγέτες και οι ηθοποιοί χρειάζονται ιδιαίτερα αναπτυγμένη διαπροσωπική νοημοσύνη. Αυτή συνδέεται άμεσα με την ενδοπροσωπική γιατί μόνο γνωρίζοντας τον εαυτό μας και τα συναισθήματά μας μπορούμε να κατανοήσουμε τον κόσμο που μας περιβάλλει.

Ποιά είναι η ενδοπροσωπική.

Ενδοπροσωπική είναι η ικανότητα να καταλαβαίνουμε τον εαυτό μας, τις επιθυμίες, τους φόβους, τις διαθέσεις μας και να χρησιμοποιούμε αυτές τις πληροφορίες για να ρυθμίζουμε τη ζωή μας. Είναι ένα από τα πιο παραμελημένα ήδη νοημοσύνης, ενώ η ικανότητα να αποφασίζουμε σωστά ποιοι θέλουμε να είμαστε, ποιο επάγγελμα να διαλέξουμε, ποιον να παντρευτούμε, είναι καίριας σημασίας για τη ζωή μας.

Γιατι τα αναφέρω αυτά?
Θέλω να δείξω οτι υπάρχει διαφορά στην νοημοσύνη μεταξύ των ανθρώπων.Ο έχων κάποια διαβάθμιση στην κλίμακα που ακολουθεί,δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι βλάκας ή έξυπνος.Απλά έχει λιγότερο ή περισσότερο IQ ,απο κάποιον άλλο.

Ασφαλώς και γνωρίζεις την κλίμακα του Raven.
Εχει διαβαθμίσεις που δεν θεωρούνται ακριβείς,επειδή δεν είναι γνήσιο τέστ νοημοσύνης αλλά αυξομειώνεται,αναλόγως των περιστάσεων.

Αυτο σε συνδυασμό με την έρευνα του Γκάρντνερ,μας δείχνει οτι οι άνθρωποι κατα την διάρκεια της ζωής τους,διέρχονται απο καταστάσεις,όπου χρησιμοποιούν ανάλογα την αντίληψή τους.Πότε σε χαμηλά,πότε σε υψηλά επίπεδα.Αυτο δεν σημαίνει οτι είναι βλάκες,ούτε έξυπνοι.

Στο προκείμενο τώρα,οι νέοι που γίνονται μέλη μιάς,όπως προείπα "νοοκτόνας" οργάνωσης,κατά την διάρκεια της παραμονής τους εκεί,χρησιμοποιούν το χαμηλό στάδιο του IQ τους,χωρίς αυτο να σημαίνει οτι είναι βλάκες.Εξερχόμενοι ανεβάζουν αυτον τον δείκτη,αφού έκαναν χρήση του μέτριου ή του υψηλού τους δείκτη.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην εξακολουθείς να νομίζεις οτι υποτιμώ τούς συνομιλητές μου ή τούς εξυβρίζω με υπονοούμενα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 00:52:04  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά έχω μια απορία.

Το μέλος "γαραντζώτης γιάννης" υπογράφει σαν "πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης".

Ένας τίτλος κάτω από το όνομα ενός ανθρώπου, δείχνει μια θέση που κατέχει και (όταν δεν μπαίνει ως υπηρεσιακό απαραίτητο, για να επικυρώσει την υπογραφή) συνήθως αποτελεί έναν τίτλο τιμής για τον φέροντα (π.χ. Β. Παπαζάχος, Διευθυντής του Σεισμολογικού Εργαστηρίου Θεσσαλονίκης, Γ. Ιωάννου, Αρχηγός 5ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων).

Ιδιαίτερα όταν αναφέρεται σε παρελθόντα χρόνο, δηλώνει μια περίοδο της ζωής του που ήταν ιδιαίτερα τιμητική για τον ίδιο (π.χ. Χ. Σαρτζετάκης, πρώην πρόεδρος της δημοκρατίας).

Δεν έχω συναντήσει σε κανένα άτομο (μέχρι τώρα) έναν τίτλο κάτω από το όνομά του που να δηλώνει ότι ήταν μέλος σε μια απαράδεκτη, ποταπή και σκοτεινή (κατά τα λεγόμενά του) οργάνωση ή συνδεόταν με μια περίοδο της ζωής του για την οποία ο ίδιος δεν πρέπει να είναι υπερήφανος.

Ποιά η σκοπιμότητα της χρήσης ενός τέτοιου τίτλου που δεν συνάδει με τα λεγόμενα του εν λόγω μέλους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 01:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 06/12/2011, 23:35:46

Δεν υποβάθμισα κανέναν Αμαλία.Η αναφορά στο χαμηλό ή υψηλό IQ,είναι αποτέλεσμα επιστημονικής μελέτης.Και σαν τέτοια,έχει διαβαθμίσεις,όπως χαμηλή,μέτρια,υψηλή,χωρίς αυτές να είναι υποτιμητικές. [...]

κ.λπ., κ.λπ.



Δηλαδή ΝΙΚΟΜΑΧΕ, θες να μας πείσεις, ότι σύμφωνα με τις δικές σου γλωσσικές συνήθειες, η έννοια "χαμηλό IQ" και "υψηλό IQ" έχει διαποτιστεί σε τέτοιο βαθμό από τις μελέτες που αναφέρεις, ώστε έχει χάσει το κοινό νόημά της και ότι κάτι τέτοιο (όπως αυτά που εξέθεσες στο μήνυμά σου) θα έπρεπε να κατανοήσει όποιος διαβάσει τη δήλωσή σου περί χαμηλού IQ για όσους συμμετέχουν σε οργανώσεις και ειδικά "νοοκτόνες" (όπως τις χαρακτηρίζεις) οργανώσεις;

Με άλλα λόγια, όποιο μέλος οργάνωσης διαβάσει τη διαγραμμισμένη δήλωσή σου, θα νιώσει ότι τον χαρακτηρίζεις λιγότερο "μειονεκτικό" ή "χαμηλό-νοο" επειδή υπάρχουν οι συγκεκριμένες έρευνες;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 02:01:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν έχω συναντήσει σε κανένα άτομο (μέχρι τώρα) έναν τίτλο κάτω από το όνομά του που να δηλώνει ότι ήταν μέλος σε μια απαράδεκτη, ποταπή και σκοτεινή (κατά τα λεγόμενά του) οργάνωση ή συνδεόταν με μια περίοδο της ζωής του για την οποία ο ίδιος δεν πρέπει να είναι υπερήφανος.

Ποιά η σκοπιμότητα της χρήσης ενός τέτοιου τίτλου που δεν συνάδει με τα λεγόμενα του εν λόγω μέλους;


Είναι λίγο περίεργο αλλά δε νομίζω ότι αυτοπροσδιορίζεται έτσι ο άνθρωπος ρε Κώστα. Απλώς προσπαθεί να δώσει εγκυρότητα σε αυτά που λέει. Ό,τι ξέρει πολλά (αν και κάνει πολύ κράτει μέχρι τώρα)


Και δεν ισχύει αυτό που λες. Αν κάποιος παίρνει κατάθεση ή συνέντευξη από κάποιν μπορεί να τον παρουσιάσει ως πρώην μέλος της τάδε ή της δείνα οργάνωσης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 03:18:15  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία

Δεν θέλω να πείσω κανέναν.

Εκρινες ότι πρέπει να επέμβεις!
Καλώς έπραξες.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 07:08:39  Εμφάνιση Προφίλ
Για να τελειώνει μια για πάντα αυτή η δήθεν απορία για την ¨υπογραφή¨ μου ως πρώην αρχηγού της ΝΑ, θέλω να παρατηρήσω τα κάτωθι…

Ο όρος ¨υπογραφή¨ στα διάφορα φόρουμ, δεν έχει, σίγουρα, καμιά σχέση με την έννοια που δίναμε στην προ-ιντερνετ εποχή, όταν χρησιμοποιούσαμε αυτή τη λέξη.

Στα φόρουμ ο όρος χρησιμοποιείτε, απλά και μόνο για να μας δώσει κάποια αίσθηση της προσωπικότητας του γράφοντος.
Αν δεν είναι έτσι, ας με διορθώσει κάποιος .

Το να συγχέουμε τις δύο, εντελώς διαφορετικές χρήσεις του όρου, θεωρώ πως, μόνο εκ του πονηρού είναι!!!
Η στάση αυτή, εκτός του ότι θα μπορούσα να τη θεωρήσω σαν επίθεση προς την προσωπικότητά μου, γιατί δεν πιστεύω πως δεν καταλαβαίνει κανείς, πραγματικά, την διαφορετική χρήση του όρου, μου θυμίζει, πάρα πολύ, την στάση των φονταμενταλιστών χριστιανών παλαιοημερολογιτών ως προς τις ταυτότητες.
Τι έκαναν δηλαδή ?
Ταύτιζαν την αστυνομική τους ταυτότητα με την ταυτότητα της προσωπικότητάς τους. Επειδή δηλαδή, κάποια στιγμή, οι αστυνομικές αρχές ονόμασαν κάποιο επικυρωμένο έγγραφο, ταυτότητα, θεώρησαν πως αυτό αποτελεί στοιχείο της προσωπικότητάς τους.

Ας σοβαρευτούμε λίγο!!!

Κατ αρχήν , αυτό που λέμε υπογραφή στο φόρουμ δεν είναι κάτω από το όνομα του γράφοντος, αλλά στο τέλος της δημοσίευσής του. Οπότε, αυτό από μόνο του καταδεικνύει το εντελώς άσχετο των παρατηρήσεων του μακεδόνα.

Οι λόγοι τώρα που έβαλα την συγκεκριμένη υπογραφή είναι δύο…
ο πρώτος είναι για να μπορεί κάποιος, οποιαδήποτε στιγμή μπει στο θέμα και δει μια δημοσίευσή μου, να αντιληφθεί αμέσως για το ποιος είναι αυτός που γράφει. Αν έχει δηλαδή βιωματική εμπειρία για όσα λέει.
Το ονοματεπώνυμο μόνο, δεν θεωρώ πως είναι αρκετό και αυτό γιατί, και να το έχει ακούσει κάποιος, μπορεί να μην το έχει συγκρατήσει . Αντιθέτως όμως, το ονοματεπώνυμο, μαζί με την πρώην ιδιότητά μου, μπορεί να του φέρει στη μνήμη τους κατάλληλους συνειρμούς, ώστε αμέσως να καταλάβει περί τίνος πρόκειται.
Ο δεύτερος λόγος είναι… για να ξεχωρίσω άμεσα τους καλοπροαίρετους από τους κακοπροαίρετους και για να ¨εξιτάρω¨ ( γιατί να το κρύψω ) τα αντανακλαστικά των πρώην ή νυν ακροπολιτανών και να συμμετάσχουν πιο γρήγορα και άμεσα στο διάλογο.

Λέει ο μακεδόνας…
<< Δεν έχω συναντήσει σε κανένα άτομο (μέχρι τώρα) έναν τίτλο κάτω από το όνομά του που να δηλώνει ότι ήταν μέλος σε μια απαράδεκτη, ποταπή και σκοτεινή (κατά τα λεγόμενά του) οργάνωση ή συνδεόταν με μια περίοδο της ζωής του για την οποία ο ίδιος δεν πρέπει να είναι υπερήφανος. >>
Είδες μακεδόνα…πάντα υπάρχει , για όλα, η πρώτη φορά. Αυτό ίσως είναι και κάτι που χαρακτηρίζει την προσωπικότητά μου. Σκέψου, πόσες χιλιάδες μέλη έχουν φύγει από την ΝΑ και πόσες παραπάνω χιλιάδες έχουν φύγει από τις εκατοντάδες άλλες οργανώσεις που δρουν στην Ελλάδα. Έχεις ακούσει για κανένα άλλο που να έχει βγει, τόσο ανοιχτά και για τόσο μεγάλο διάστημα και να έχει μιλήσει για μια άλλη ΑΠΟΨΗ του όλου θέματος ? έχεις δει κανένα άλλο που να κρατάει ανοιχτό ένα θέμα για είκοσι ολόκληρα χρόνια ? ( και μη νομίσεις πως μόνο με αυτό και λόγω πάθους, ασχολούμαι… )
Όσο τώρα για τους όρους που βάζεις στο στόμα μου, << απαράδεκτη, ποταπή, σκοτεινή >>, λυπάμαι αλλά δεν αντιπροσωπεύουν αυτά που εγώ λέω παρά μόνο το κακοπροαίρετο της στάσης σου σε αυτό το θέμα.

Τελικά , όντως, η ¨υπογραφή¨ μου, πέτυχε τον δεύτερο σκοπό της


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 07:13:22  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχος...<< Αμαλία

Δεν θέλω να πείσω κανέναν.

Εκρινες ότι πρέπει να επέμβεις!
Καλώς έπραξες. >>

Έτσι μπράβο Νικόμαχε! Υποταγή στην εξουσία !!!
Σκύψε το κεφάλι και πες...σφάξε με Αγά μου να αγιάσω... Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να είμαι κοντά Σου, να γράφω στο φόρουμ.

Άλλη μια μάχη που έχασες...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 07:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ - 06/12/2011, 17:55:02:
quote:
Τώρα πείτε με συνομοσιολόγο αλλά δικιά μου ιδέα είναι ότι αυτή η συζήτηση είναι ένα θέατρο όπου οι περισσότεροι συμμετέχοντες (πχ νικόμαχος, αμαλία, admin) είναι μέλη της ΝΑ κ απλά προσπαθούν να κατευθύνουν την συζήτηση εκεί που θέλουν. Επιτίθενται στον Γαραντζιώτη ο οποίος κατ εμέ δεν είναι καν εναντίον της ΝΑ απλά αντιδράει στις επιθέσεις που δέχεται επειδή απλά ξέρει και βγάζει στη φόρα και έχει και τον τίτλο του πρώην αρχηγού που δίνει ένα κύρος σαυτά που λέει ;)

Η συζήτηση Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ "κατευθύνεται" οπουδήποτε πάει από μόνη της, καθώς εξελίσσεται δυναμικά με τη συμμετοχή όλων μας! Ακόμη και με τη συμμετοχή αυτών που δεν επιθυμούν στην πραγματικότητα να συζητήσουν με τους άλλους...
Εν ολίγοις αυτός που μπορεί να καταλάβει ουσιαστικά την φύση ενός τέτοιου διαλόγου μπορεί εύκολα να επιλέξει μεταξύ δύο εκδοχών που στην πραγματικότητα είναι μόνον μία:

- "Η συζήτηση συν-κατευθύνεται απ'όλους όσους συμμετέχουν, ακόμη και από τους φαινομενικά αμέτοχους αναγνώστες όπως τους αντιλαμβάνεται ο καθένας από αυτούς (τους συμμετέχοντες)"
είτε,
- "Η συζήτηση 'αυτο-κατευθύνει' τον εαυτό της"

Το να μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο οφείλεται νομίζω τόσο στην εκφρασμένη στον παρόν θέμα βαθύτερη κατανόηση της νοοτροπίας του χώρου από τη μεγαλύτερη μερίδα των συμμετεχόντων(μέλη στον ευρύτερο χώρο των Συζητήσεων του Esoterica και όχι μόνον του παρόντος θέματος) και στην επιθυμία τους να μετέχουν εποικοδομητικά σ'αυτήν, όσο και στην φροντίδα που δίνεται από την πλευρά μας(των υπευθύνων του χώρου) για να μπορεί αυτή να διεξαχθεί υπό όρους ουσιαστικά ελεύθερου και δημιουργικού Διαλόγου.

Φυσικά και οι δικές σου "περίεργες" διαθέσεις συν-κατευθύνουν τη συζήτηση και όπως μπορώ να καταλάβω, είναι φανερό, το αντιλαμβάνεσαι καλά αυτό...

Τώρα, το να πρεσβεύεις τα παραπάνω που έχω παραθέσει στην αρχή του μηνύματος, νομίζω πως μπορεί σαφώς να σε κατατάξει όχι σε μία απλή κατηγορία συνομωσιολογικής τάσης αλλά μάλλον σε μία ακραία τέτοια και προφανώς αθεράπευτη εφόσον ούτε το τι διεξάγεται εδώ ερμηνεύεις σωστά, ούτε και έχεις προφανώς διαβάσει ορθά(ή καθόλου;) τις προηγούμενες σελίδες και τις διευκρινήσεις τόσο από την πλευρά των υπευθύνων του Esoterica όσο και από την πλευρά αρκετών Μελών των Συζητήσεων... και απλά λες αυτά που θέλεις να πεις.
Μία άλλη εκδοχή λοιπόν είναι να λειτουργείς σαν κάποιος "αβανταδόρικος" λογαριασμός που στόχο έχει να δυναμιτίσει τη συζήτηση και να πάει αυτή όντως προς κάποια κατεύθυνση "επιλεκτικά", εντελώς αντίθετα βέβαια από αυτό που ο ίδιος διατείνεσαι...
Σίγουρα δεν θα είναι και η μοναδική περίπτωση που έχουμε ήδη συναντήσει στην παρούσα συζήτηση. Υπενθυμίζω πως έχουν ήδη απενεργοποιηθεί δύο λογαριασμοί εξαιτίας παραπλανητικής χρήσης.

Δυστυχώς, τόσο η επαναφορά των ίδιων γελοίων εμμονών όσο και η επίσης περίεργη επιμονή στην κατάδειξη των υποτιθέμενα "άδικων επιθέσεων" κατά του γαραντζώτης γιάννης, προδιαθέτουν έντονα προς τέτοιες ερμηνείες της κατάστασης.

Όπως και νά'χει πάντως, όλα τα πράγματα αποκαλύπτονται αργά ή γρήγορα εξάλλου... το πιο σημαντικό που έχω όμως να σου απευθύνω επί του παρόντος, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, είναι να προσπαθήσεις να σεβαστείς την προσπάθεια που έχουμε όλοι καταβάλει στη συζήτηση μέχρι τώρα, καθώς και αυτά που έχουν ειπωθεί εδώ από ανθρώπους που σέβονται τον εαυτό τους, εμπεριστατωμένα και με σαφήνεια, τέτοια που δεν χωρά αμφισβήτηση.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 08:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
γαραντζώτης γιάννης, θα πρέπει μάλλον να αφήσεις κατά μέρος τόσο την τρελή και άκρατη συνομωσιολογία:

07/12/2011, 07:08:39:

quote:
Τελικά , όντως, η ¨υπογραφή¨ μου, πέτυχε τον δεύτερο σκοπό της

όσο και την γελοία χειραγώγηση:

07/12/2011, 07:13:22:

quote:
Έτσι μπράβο Νικόμαχε! Υποταγή στην εξουσία !!!
Σκύψε το κεφάλι και πες...σφάξε με Αγά μου να αγιάσω... Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να είμαι κοντά Σου, να γράφω στο φόρουμ.

Άλλη μια μάχη που έχασες...


Όχι τίποτε άλλο Δάσκαλε... στο λέω, κάνεις κακό σε σένα τον ίδιο!

Βλέπεις εντέλει Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, που ο Δάσκαλος "επιτίθεται" στην πραγματικότητα πρώτος εναντίον των άλλων και σίγουρα και εναντίον του εαυτού του κατά κάποιο τρόπο...

Πέρα από τα παραπάνω:
γαραντζώτης γιάννης, είναι όντως, και φυσικά, αναφαίρετό σου δικαίωμα να χρησιμοποιείς οτιδήποτε εσύ επιλέξεις για να χρησιμοποιείς ως "ψηφιακή υπογραφή" στο τέλος των μηνυμάτων σου, εφόσον δεν είναι προσβλητικό, απρεπές κ.ο.κ.

Από την άλλη πλευρά, εφόσον κι εσύ παραδέχεσαι πως το κείμενο που αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείς έχει τις "προκλητικές" του πλευρές προς αυτούς που το παρατηρούν, νομίζω πως δικαίωμα και των υπολοίπων είναι να το σχολιάζουν ή να προσπαθούν να ερμηνεύσουν/διερευνήσουν τις διάφορες πτυχές αυτής της υπογραφής, δικαιολογούμενα βέβαια από την οικονομία της Συζήτησης, και πάντα εντός θεμιτών πλαισίων.
Πιθανώς βέβαια, αυτά που μας είπες σχετικά στο εν λόγω μήνυμά σου, να είναι όντως επαρκή για να επιλύσουν τις απορίες όσων τις είχαν.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:06:40  Εμφάνιση Προφίλ
Pantelis1
quote:
Έχω να πω και το άλλο: λένε ότι μοιάζουν πάρα πολύ με τους πυθαγορείους,

μου έχουν πει ότι οι πυθαγόρειοι έλεγαν ότι όταν κάποιος εισέλθει στην αδελφότητα έδινε όλη την περιουσία του, αλλά αν αποφάσιζαν να φύγουν, τους επέστρεφαν όλη μέχρι και την τελευταία δραχμή.



Οντως ο Πυθαγόρας είχε δημιουργήσει κοινόβιο, όπως το ονόμαζε, στην Σικελία.
Οντως, εάν αποφάσιζε να φύγει κάποιος, του επέστρεφαν περισσότερα απ' όσα είχε βάλει.
Εάν σ' ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέριες, για να διαπιστώσεις την κοροϊδία, να ξαναρίξω μια ματιά.
Οχι άμεσα όμως, διότι έχω αφήσει μια εκκρεμότητα με τον φίλο μου τον Agnostic για τον Ομηρο και έχω αρχίσει να τον κσαναδιαβάζω όποτε έχω χρόνο.
Το σίγουρο όμως είναι, ότι, και πριν από την εποχή του (Ομηρος) και μετά, έως την κατάλυση της δημοκρατίας από τον Φιλιππο, οποιαδήποτε έννοια διαταγής ήταν αδιανόητη. Ουδείς διέταζε. Ολοι έπειθαν...


Αυτό που δεν καταλαβαίνω βρε παιδιά, είναι το πως γίνεται να πληρώνετε, να δουλεύετε και να σας διατάζουν κι από πάνω.
Στο χωριό μου διατάζει εκείνος που πληρώνει...

quote:
και την Ρωμαίικη αυτοκρατορία, έξαλλου προφέρονται ως έτσι, αυτοκρατορία της Ν.Α
Φυσικό είναι. Μια αυτοκρατορία - κατάκτηση με την ανάλογη νομοθεσία της υποταγής.
Αλλά είναι τόσο άσχετοι, που δεν έχουν καταλάβει ότι αυτή η νομοθεσία υφίσταται σήμερα.
quote:
Υπάρχει δυνατότητα να κληθεί κάποιο μέλος ή έστω να δημοσιευτεί κάποιο δελτίου τύπου που να απαντάει σε όλα αυτά που λέει ο παντελής (και αυτά που περιμένουμε να διαβάσουμε από το Γιάννη Γαρατζώτη);
Και να υπήρχε κάποιος IndustrialAngel, σίγουρα δεν θα δεχόταν "ανάκριση". Είναι μαθημένοι να διατάζουν και να μην λογοδοτούν.
Αν ήταν ανακριβή τα στοιχεία που μας καταθέτει ο Παντελής, να είσαι σίγουρος ότι θα είχαν ξεσκιστεί να διαμαρτύρονται.
Είναι έξυπνοι. Δεν τους αρέσει να τραβούν την προσοχή δημόσια σε ζητήματα που "βρωμάνε".
Μας παρακολουθούν σίγουρα....
Ε, από τον Τέως μην περιμένεις τίποτα. Εγινε γραφικός και αναξιόπιστος.

Edited by - Αίολος on 07/12/2011 12:21:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έτσι μπράβο Νικόμαχε! Υποταγή στην εξουσία !!!
Σκύψε το κεφάλι και πες...σφάξε με Αγά μου να αγιάσω... Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να είμαι κοντά Σου, να γράφω στο φόρουμ.
Ενας που ήταν εξουσία και διέταζε, αλλά βαρούσε προσοχές στους "ανωτέρους" του, μιλάει για υποταγή...
Εννοείται ότι βαρούσε προσοχές και χαιρετούρες, αλλοιώς δεν θα γινόταν αρχηγός.

Γραφικός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:18:58  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά υπάρχει ο ταπεινός, υπάρχει και ο σεμνός.
Ο ταπεινός έχει την νοοτροπία του δούλου.
Προσκυνά εκείνους που θεωρεί ανωτέρους του και απαιτεί να τον προσκυνούν εκείνοι που θεωρεί κατωτέρους του.
Ο σεμνός είναι ο αξιοπρεπής που δεν προσκυνά κανέναν, αλλά δεν δέχεται να τον προσκυνά κανείς.

Σε ποία κατηγορία νομίζετε ότι περιλαμβάνεται ο Τέως;

Μάλλον ρητορική ερώτηση, ε;

Edited by - Αίολος on 07/12/2011 12:33:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 12:40:06  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας παιδιά

Λοιπόν, σας προτρέπω σε αυτά τα links, καθώς σκεφτόμουν ότι, θα ήταν πολύ σωστό από την μεριά μου
να διασταυρώνω σιγά σιγά αυτά που σας έχω αναφέρει και νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσω με αυτά τα δυο links
τα λέμε......
http://es.wikipedia.org/wiki/Nueva_Acrópolis
http://asurayasura.blogspot.com/

Δυστυχώς δεν είναι όλα στα αγγλικά, αλλά μπορείτε να κάνετε αυτόματη μετάφραση από google


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:27:18  Εμφάνιση Προφίλ
Το 1988, Livraga δικάστηκε στην Ισπανία για παράνομη κατοχή όπλων από το Τρίτο Τμήμα του Επαρχιακού Δικαστηρίου της Μαδρίτης.

Μια έκθεση από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο 1984 συντάχθηκε από ευρωβουλευτής των Συντηρητικών Richard Cottrell ( Cottrell Έκθεση ), η ένωση αυτή είχε χαρακτηριστεί ως μια ομάδα φασιστική και παραστρατιωτικών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:54:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Νικόμαχος...<< Αμαλία

Δεν θέλω να πείσω κανέναν.

Εκρινες ότι πρέπει να επέμβεις!
Καλώς έπραξες. >>

Έτσι μπράβο Νικόμαχε! Υποταγή στην εξουσία !!!
Σκύψε το κεφάλι και πες...σφάξε με Αγά μου να αγιάσω... Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να είμαι κοντά Σου, να γράφω στο φόρουμ.

Άλλη μια μάχη που έχασες...

πρώην αρχηγός ΝΑ Θεσσαλονίκης


ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
Αλλη μια μάχη που κέρδισα!!!

Υ.Γ.
Αν με ρωτήσεις γαρατζώτης γιάννης,τι εννοώ, τότε σημαίνει οτι είχα δίκιο για όλα όσα σου καταλογίζω!!
Σκέψου...!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 07/12/2011 14:03:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 16:10:44  Εμφάνιση Προφίλ


Αριστερά είναι το σύμβολο της Ν.Α

H φωτογραφία παρμένη από την σελίδα που σας έστειλα.


Η διαφορά των φτερών όπως μας εξήγησαν στην Ν.Α είναι: ότι τα φτερά του χιτλερικού συμβόλου, συμβολίζουν το ιδεώδες που εγκαθίσταται στον κόσμο (είναι ο αετός που προσγειώνεται στον κόσμο)

ενώ,

Όταν ο αετός έχει τα φτερά ψηλά όπως της Ν.Α, το ιδεώδες απογειώνεται (ξεκινά την εξάπλωση).

Edited by - pantelis1 on 07/12/2011 17:29:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 17:05:10  Εμφάνιση Προφίλ
Μία παρένθεση εδώ: Το αριστερό σχήμα του αετού της ΝΑ αρχικά είχε δύο σβάστικες στα πόδια του (μία αριστερόστροφη κ μία δεξιόστροφη) αλλά αφαιρέθηκαν για "δημοσιοσχετίστικους λόγους" όπως αναφέρει ο Γαραντζιώτης αν θυμάμαι καλά στο βιβλίο του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 20:23:34  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, τι σε ώθησε να διαβάσεις βιβλίο του Τέως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 20:43:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολος

quote:
Και να υπήρχε κάποιος IndustrialAngel, σίγουρα δεν θα δεχόταν "ανάκριση". Είναι μαθημένοι να διατάζουν και να μην λογοδοτούν.


Αυτό δεν ταιριάζει με το προφίλ της φιλοσοφικής οργάνωσης φίλε μου.


quote:
Αν ήταν ανακριβή τα στοιχεία που μας καταθέτει ο Παντελής, να είσαι σίγουρος ότι θα είχαν ξεσκιστεί να διαμαρτύρονται.
Είναι έξυπνοι. Δεν τους αρέσει να τραβούν την προσοχή δημόσια σε ζητήματα που "βρωμάνε".
Μας παρακολουθούν σίγουρα


Παράλογο;;;; Δεν απαντάει κανείς ΑΡΑ λογικό. Δεν πάει έτσι ρε σύ Αίολε, δεν είμαστε η χήρα του Λαζόπουλου. Αν μας παρακολουθούν ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μιλήσουν, τα υπόλοιπα είναι εικασίες που κάνουμε. Επειδή δεν είναι αναγκαίο να ποντάρουμε στο γεγονός ότι μας παρακολουθούν και επειδή ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι το φόρουμ έχει συνεργαστεί μαζί τους ίσως είναι εφικτό να ζητήσουν να απαντήσουν εδώ.

Γιάννη Γαρατζώτη,

Γνωρίζεις κάτι για το Μακεδόνα και τη σχέση του με την οργάνωση; Μου φάνηκε ότι έκανες έναν τέτοιο υπαινιγμό


Macedon, εσύ ρε Κώστα την έχεις σχέση με τη ΝΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 20:48:21  Εμφάνιση Προφίλ
Admin, ( για να μη ξεχνιόμαστε... ) δεν έχεις πει ούτε λέξη για την παρακάτω δημοσίευσή μου...<<Για αυτές λοιπόν τις ¨κοινότητες ανοιχτού και ελεύθερου διαλόγου¨, όσο και για τις ¨ανοιχτές δημόσιες συζητήσεις¨ που αναφέρεις στο επόμενο μήνυμά σου, έχω παρατηρήσει και γι αυτό σχολιάζω πως… για εμένα δεν είναι καθόλου μα καθόλου δημόσιες και πως οι κοινότητες, όχι μόνο του δικού σας φόρουμ, αλλά και όλων των άλλων φόρουμ που έχω γνωρίσει, δεν κάνουν κανενός είδους ανοιχτού , δημόσιου και ελεύθερου διαλόγου. Πιστεύω πως, όπως καταλαβαίνεις, έχει έλθει η στιγμή να εξηγήσω τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα. Έτσι λοιπόν σου λέω πως για μένα τα διάφορα φόρουμ μοιάζουν περισσότερο με κάποιο ιδιωτικό χώρο συνάθροισης ανθρώπων , με μια μεγάλη τζαμαρία στην πρόσοψή του και εξωτερικά μεγάφωνα ,ώστε να ακούγονται οι συζητήσεις των μασκαρεμένων θαμώνων. Έχει μια μεγάλη ταμπέλα απέξω , η οποία όμως έχει κρυμμένο το πραγματικό όνομα του ιδιοκτήτη και μέσα υπάρχουν άμισθοι ( ? ) μασκαρεμένοι υπάλληλοι, που στέκονται πάνω από τους θαμώνες και λογοκρίνουν κατά το δοκούν τις συζητήσεις τους .Σαν εργαλείο , για να κάνουν ότι κάνουν, οι μασκαράδες υπάλληλοι έχουν την ενυπόγραφη δήλωση των θαμώνων πως, συμφωνούν στους όρους του κρυφού ιδιοκτήτη του φόρουμ.
Έτσι λοιπόν , απ ότι βλέπουμε, η όλη συζήτηση δεν διεξάγεται σε δημόσιο χώρο, αλλά σε ιδιωτικό , μεταξύ μασκαρεμένων, ανελεύθερων (αφού υπόκεινται σε λογοκρισία) ιδιωτών και επομένως , κατ ουδένα τρόπο δεν μπορεί και δεν πρέπει να θεωρηθεί δημόσιος διάλογος.
Αν τώρα οι ιδιώτες αυτοί θεωρούν πως, αποτελούν κοινότητα, τότε ερχόμαστε στο σημείο που θα πρέπει να εξετάσουμε τον τρόπο οργάνωσης αυτής της κοινότητας. Είναι άραγε δημοκρατικός ? Γίνονται δημοκρατικές διαδικασίες για την εκλογή των ιεραρχικά ανώτερων ? Ή , μήπως, το σύστημα οργάνωσής της είναι άκρως αντιδημοκρατικό ?
Όσο τώρα, για τους υπογραμμένους όρους συμμετοχής… αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. Αν το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος, τότε δεν χρειάζεται κανενός είδους όροι για να συμφωνήσουμε. Αν όμως λειτουργεί σαν ένα κλειστό κλάμπ ιδιωτών, έ! Τότε μπορούμε , ίσως, να το δεχτούμε. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε την ψευδαίσθηση πως, βρισκόμαστε σε δημόσιο χώρο.
Ό χώρος του φόρουμ είναι , τόσο δημόσιος, όσο είναι και ο χώρος των εμπορικών κέντρων. Είδατε ποτέ σε κάποιο εμπορικό κέντρο, όσο μεγάλο και αν είναι, να υπάρχει ελεύθερη διακίνηση ιδεών ? Είδατε μήπως να σας μοιράζουν κάποιο έντυπο που να αναφέρει κάποιο δημόσιο πρόβλημα ? Είδατε κάποια αφίσα για κάποια κοινωνική δραστηριότητα ? Σίγουρα όχι! Είναι ένας ψεύτικος ¨δημόσιος χώρος¨! Μόνο δημόσιος δεν είναι δηλαδή.>>

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 21:01:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος, τότε δεν χρειάζεται κανενός είδους όροι για να συμφωνήσουμε.
Χαααχαχα! Είσαι και αναρχικός κυρ Τέως μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy