ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 21:15:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Ερμή...σε βρίσκω πολύ επιδειξιομανή...αλλά και πολύ σέξυ...Που κρυβόσουν τόσο καιρό κάτω από αυτή την καπαρντίνα?
Τη συνέντευξη δε τη διάβασα ακόμη σπεύδω να τη διαβάσω και επανέρχομαι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 23:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Όπως είπε και η Zadok, είναι ένα Αιγυπτιακό Μυστήριο....

Και μιας και ανέφερα την ZADOK...

ZADOK, μάντεψε τι ακούω αυτήν την στιγμή...

HANDEL...

Και ποιο κομμάτι του;

Μα το ... "ZADOK THE PRIEST" ... Εμπνευσμένο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 00:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok

Απ' τις καλές του στιγμές!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgos1
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 20:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgos1
kalispera paidia

kapoios filos eixe stilei kapote mia fotagrafia ths akropolhs pou apoikonize ena proswpo panw sto braxo.an einai dynato thelw na th sthlei ksana h na epoikinonisei mazi moy.to e-mail moy einai giorgos_mel@yahoo.gr

euxaristw.

GmelapsosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 21:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειάσου Giorgos1!

Λίγο καθυστερημένα είδα την ερώτησή σου σχετικά με τον βράχο της Ακρόπολης που φαίνεται να μοιάζει με ανθρώπινο πρόσωπο. Αν και δεν είναι η ερώτηση αυτή σχετική με το παρόν θέμα, μπορώ να σε παραπέμψω σε δύο άλλα θέματα πιο σχετικά, και για να βρεις τις πληροφορίες (αλλά και κάποιες φωτογραφίες) που ζητάς, αλλά και για να συνεχίσεις τη συζήτηση εκεί:

Το προσωπο της ακροπολης
Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΚΡΟΠΟΛΗ!

Επίσης, καλό θα ήταν να συνεχίσεις να γράφεις στα ελληνικά κι όχι στα greeklish

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 19:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Η 1η φάση αυτής της Αποκλειστικής Δυναμικής Συνέντευξής μας από τον φορέα "Νέα Ακρόπολη", μία ακόμη επιτυχία και πρωτοπορία του ESOTERICA(), έχει πλέον ολοκληρωθεί.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την Νέα Ακρόπολη και τους ανθρώπους της για τη Συνεργασία τους!

Διαβάστε τις δύο τελευταίες απαντήσεις, καθώς και ολόκληρη τη Συνέντευξη στον ειδικό χώρο που την φιλοξενεί >> Συνέντευξη από τη "Νέα Ακρόπολη"

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Θα τολμησω μερικες ερωτησεις...

Υπαρχουν και αλλες ομαδες "συντεχνειες" και οργανωσεις που πρεσβευουν ακριβως τα ιδια πραγματα. Ειδικα σε οτι αφορα την αυτοβελτιωση του ατομου και μεσω αυτου την βελτιωση της κοινωνιας.

Μπορει ο τροπος που δρουν να διαφερει καθως και η προσεγγιση του στοχου να γινεται απο διαφορετικες κατευθηνσης
αλλα ο στοχος ειναι ο ιδιος.

Τι ηταν αυτο το "κατι" λοιπον που ελειπε απο αυτες και ιδρυθηκε ή Ν Α...??

μηπως λιγο λιγοτερη σκεψη... και περισοτερη δραση???

Υπαρχει ιεραρχια στην ΝΑ και αν ναι πως εκλεγεται ή διοριζεται

Ειναι πρακτικα... μια ακομα συντεχνεια που προωθει τα συμφεροντα των μελων της.....

και αν οχι τοτε ποιος ο αληθηνος λογος να μπει καποιος (εγω πχ) αν δεν ειμαι.... φιλοσοφος, ερευνητης, ή (εστω και ελαφρα) βλαμενος...

Τι γινεται με τα ατομα με ειδικες ικανοτητες... σωματικες ή διανοητικες???

Χτιζετε κατι???... καποιο Ναο ισως??? μεταφορικα ή εσωτερικα???

Πιστευεται στον ενα θεο (με οποιο ονομα και αν εμφανιζεται)

Απο τα τελευταια σας κειμενα που διαβασα και την δικαολογια!!! για τον χαιρετισμο με το δεξι σας χερι (οτι προερχεται απο την αρχιαοτητα και οτι οι ναζι τον βεβηλωσαν) ....θα μπορουσε ο οποιος δοιποτε να αναρατωθει τι θα κανατε αν....
... αυριο ανακαλυπτατε οτι το να καταναλωνεις τα μυαλα των εχθρων σου ή την καρδια του σε καποιους πολιτισμους σημαινει οτι παιρνεις την δυναμη του.

Σε καποιους αλλους το να ακρωτηριαζεις καποια μελη του σωματος σου και ή να τα παραμορφωνεις ειναι ενδειξη κυρους ή ομορφιας.

και τελος οι προκολομβιανοι αμερικανοι εθαβαν παιδακια στα βουνα για να εξευμενισουν τους Θεους

Αναρατιωτιεμε λοιπον αν υπαρχει ενα μετρο σε αυτα που θα υιοθετουσε καποιος απο τους αρχαιους πολιτισμους

Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι ψαχνετε μια δικαιολογια για αυτην σας την επιλογη και κανατε μια ατυχεστατη επιλογη δικαιολογιας.

θα ελεγα επισης οτι ...
Αν ο χαιρετισμος αυτος εχει ερθει και επιβληθει απο το εξωτερικο θα ανυσηχουσα για την Ελευθερια που απολαμβανεται οντας μελης της ΝΑ...

Αν εχει ερθει απο το εσωτερικο θα εψαχνα να βρω το σκεπτικο του εμπνευστη του.

Παντως ειναι σιγουρα ενα δυνατα φορτισμενος χαιρετισμος

και τελος Θα ηθελα να μαθω την Ηλικια της ΝΑ σε παγκοσμιο και εθνικο επιπεδο διοτι καπου εχω διαβασει οτι ξεκηνησατε διεθνως καπου λιγο μετα το τελος του ΒΠΠ και σε Ελληνικο μετα το 1986 χρονια ετσι και αλλιως σημαντικη για τον χωρο του "εσωτερισμου" (χαχα) στην Ελλαδα.

Θα ηθελα επιβαιβεωση για το τελευταιο αλλα και.....

μια απαντηση γενικοτερα

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 23:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΦΙΛΕ DRUMX13. ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΙΕΣ. ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
1.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ?
2. ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?(ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΥΡΟΙ)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 00:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα.
Φίλε drumx13, διάβασα κι εγώ τις ερωτήσεις σου, και σχετικά με τις αρχικές -ιδιαίτερα ως προς το ποια είναι η διαφορά της Ν.Α. από άλλες οργανώσεις ώστε να δικαιολογεί την ύπαρξή της - τις συμμερίζομαι κι εγώ ως απορίες.

Αλλά βρε παιδί μου...

quote:
Απο τα τελευταια σας κειμενα που διαβασα και την δικαολογια!!! για τον χαιρετισμο με το δεξι σας χερι (οτι προερχεται απο την αρχιαοτητα και οτι οι ναζι τον βεβηλωσαν) ....θα μπορουσε ο οποιος δοιποτε να αναρατωθει τι θα κανατε αν....
... αυριο ανακαλυπτατε οτι το να καταναλωνεις τα μυαλα των εχθρων σου ή την καρδια του σε καποιους πολιτισμους σημαινει οτι παιρνεις την δυναμη του.


Εκεί που σε παρακολουθώ, εκεί σε χάνω!
Πως είναι δυνατόν να συσχετίζεις έναν χαιρετισμό που υψώνει το χέρι, με μία πράξη τέτοια όπως τις παρακάτω, βγάζοντας ένα γενικευμένο συμπέρασμα; Αυτό θα σήμαινε πως δεν υπάρχει διάκριση, η αρετή εκείνη που μας επιτρέπει να συγκρατούμε την ουσία πέρα από κάθε μορφή, ενταγμένη σε ένα κοινωνικοπολιτιστικό χρονικό πλαίσιο!

Ωστόσο, θα σχολιάσω την τελευταία πρότασή σου που σχετίζεται με τον χαιρετισμό της Ν.Α., επειδή την βρήκα ιδιαίτερα εύστοχη (σε αντίθεση με την προηγούμενη ).
Γράφεις:

quote:
Παντως ειναι σιγουρα ενα δυνατα φορτισμενος χαιρετισμος

Πράγματι υπάρχει και αυτή η διάσταση του θέματος. Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω τι θα μας απαντήσει η Ν.Α. σχετικά, ωστόσο η δική μου γνώμη είναι ότι, εφόσον γνωρίζουμε ότι ο συγκεκριμένος χαιρετισμός δεν ήταν από τη φύση του κακός, αλλά φορτίστηκε αρνητικά από την χρήση του την εποχή του χίτλερ, ποιος θα μπορούσε να είναι καλύτερος τρόπος για να σταματήσουμε αυτήν την αρνητική φόρτιση; Να μην χρησιμοποιείται, ή να επαναφορτιστεί με θετικότερο τρόπο; Αν κάτι τέτοιο όντως συμβαίνει στη Ν.Α. (και περιμένω βέβαια την απάντησή τους, καθώς και τη δική σου γνώμη σχετικά), τότε προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε η χρήση αυτού του τρόπου χαιρετισμού.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 01:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Τι ηταν αυτο το "κατι" λοιπον που ελειπε απο αυτες και ιδρυθηκε ή Ν Α...??

Πολύ σημαντικό ερώτημα, φίλτατε drumx13.

Είχε αναφερθεί και στις προηγούμενες σελίδες και θέλω να πιστεύω ότι ο αγαπητός Admin το έχει σημειώσει για να τεθεί σε δεύτερη φάση.


Όσον αφορά δε στο θέμα των συμβόλων, των χαιρετισμών κλπ. και της χρήσης τους νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγηθεί κατ' αρχήν ποιά είναι τα όρια χρήσης τους (όπως το θέτεις), αλλά και μήπως γίνεται κάποιου είδους κατάχρησή τους.

Το αναφέρω αυτό, γιατί π.χ. τα σύμβολα απαιτούν σεβασμό και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ασκόπως. Υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ του μελετώ και του βιώνω και κατά την άποψή μου μέση οδός δεν μπορεί και δεν πρέπει να υπάρχει: ή μελετάμε σε γνωστικό επίπεδο ή βιώνουμε και κατ' επέκτασιν μελετάμε. Τα υπόλοιπα μάλλον μου κάνουν κάτι σαν πασαλείμματα και δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση...

Ως εκ τούτου, θεωρώ ότι ο καθένας εσωτεριστικά είτε το ξέρει, είτε όχι, έχει κάποιον προσανατολισμό.

Μπορεί να μελετά τα πάντα, αλλά δεν μπορεί να βιώνει τα πάντα.
Πολλές σχολές λοιπόν, έχουν οικειοποιηθεί διαφορετικές θεωρήσεις, αλλά καμία δεν απετέλεσε ή δεν αποτελεί ένα τεράστιο "Σούπερ Μάρκετ". Αντιθέτως, όλες έχουν εντοπίσει και έχουν κτίσει τη δική τους συνισταμένη, η οποία κατέληξε να είναι και το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό τους.

Η Ν.Α έχει κάνει κάτι τέτοιο; Αν όχι, θα το κάνει στο μέλλον ή θα λειτουργεί ως "Σούπερ Μάρκετ"; Γιατί αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει εξ όσων διάβασα.

Από τη συνέντευξη:

quote:
Από το 2002 η συνδρομή των μελών της Νέας Ακρόπολης έχει οριστεί σε € 45

Δεν είναι και λίγα για μηνιαία συνδρομή, αν θεωρήσουμε ως δεδομένο ότι αφορούν μόνο σε λειτουργικά έξοδα.
Αλήθεια, πόσα μέλη έχει;


quote:
Η ομάδα αυτή απαρτίζεται από μέλη της Νέας Ακρόπολης, που προσφέρουν εθελοντική εργασία, για να καλύψει τις ανάγκες του σωματείου μας (ανάγκες ασφάλειας, συντήρησης και επιδιορθώσεων, και δημοσίων σχέσεων), αλλά και για να καλύψει εξωτερικές ανάγκες για προστασία του περιβάλλοντος και κοινωνική βοήθεια, πάντα μέσα στα πλαίσια της εθελοντικής προσφοράς και του κοινωφελούς έργου των μελών της.


Τί σημαίνει "ανάγκες ασφάλειας";;;

quote:
Σχετικά τώρα με τον κατασκηνωτικό χώρο κοντά στη Βυτίνα, ανήκει σε μια διεθνή ανώνυμη εταιρεία που εκπροσωπείται στην χώρα μας από τον κο. Γ. Α. Πλάνα. Στο σωματείο μας παραχωρείται ο χώρος αυτός με αντάλλαγμα, αντί ενοικίου, να αναλάβει κάποιες τεχνικές εργασίες συντήρησης και ανάπλασης που θα εξυπηρετούν τις εκεί δραστηριότητές μας.


No comments


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 21/04/2004 01:10:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 16:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΑΥΤΟ?

Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΩΝ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 22:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
quote:
ΦΙΛΕ DRUMX13. ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΙΕΣ. ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
1.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ?
2. ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?(ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΥΡΟΙ)


Στην πρωτη ερωτηση η απαντηση ειναι προσωπικο δεδομενο...
....και αλλωστε δεν εχει σημασια και δεν προσφερει τιποτα στην κουβεντα

Αν σου ελεγα πχ ειμαι με το ταδε συστημα σε τι θα βοηθουσε ???

Ασε που μπορει να φανει οτι εκπροσωπω καποιο συστημα
και "παρακολουθω" την κουβεντα για λογαριασμο καποιων.... κατι τετοιο φυσικα δεν συμβαινει


Στην δευτερη ερωτηση.....την ρητορικη
Η απαντηση ειναι αυτονοητη....
ειμαι Βαζελος οπως καθε νοημων Ελληνας

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 08:29:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
και τελος Θα ηθελα να μαθω την Ηλικια της ΝΑ σε παγκοσμιο και εθνικο επιπεδο διοτι καπου εχω διαβασει οτι ξεκηνησατε διεθνως καπου λιγο μετα το τελος του ΒΠΠ και σε Ελληνικο μετα το 1986 χρονια ετσι και αλλιως σημαντικη για τον χωρο του "εσωτερισμου" (χαχα) στην Ελλαδα.

Mπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για το 1986?...
Τι καθιστά αυτή τη χρονιά τόσο σημαντική?

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και στα βόρεια Βάζελοι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 10:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
και τελος Θα ηθελα να μαθω την Ηλικια της ΝΑ σε παγκοσμιο και εθνικο επιπεδο διοτι καπου εχω διαβασει οτι ξεκηνησατε διεθνως καπου λιγο μετα το τελος του ΒΠΠ και σε Ελληνικο μετα το 1986 χρονια ετσι και αλλιως σημαντικη για τον χωρο του "εσωτερισμου" (χαχα) στην Ελλαδα.

>> Ίδρυση

Από τη δημιουργία του πριν 45 χρόνια, το 1957, ο Διεθνής Πολιτιστικός Οργανισμός "Νέα Ακρόπολη" ασχολήθηκε με τους νέους, με στόχο μια καλύτερη φιλοσοφική επιμόρφωση, προσαρμοσμένη στη σύγχρονη εποχή, και με μια προσπάθεια να ενταχθούν σε ένα πλαίσιο ανεξάρτητο και ξένο ως προς κάθε θρησκευτική, πολιτική ή κοινωνικο-οικονομική επιρροή.
...
Η Νέα Ακρόπολη αναγνωρίζεται ως κοινωφελές Ίδρυμα στην Αργεντινή, από τις αρχές της δεκαετίας του ΄70, χάρη στις κοινωφελείς και πολιτιστικές της δράσεις. Σε αυτήν την περίοδο αποκτά διεθνή διάσταση.
...
Το 1972 ο Λιβράγκα (Livraga) αποφασίζει να αναπτύξει τις δραστηριότητές του στην Ευρώπη, πρώτα στην Ισπανία, μετά στη Γαλλία και στη συνέχεια στην Αγγλία. Η εξάπλωση του Πολιτιστικού Οργανισμού Νέα Ακρόπολη δεν σταμάτησε από τότε και σήμερα βρίσκεται σε πενήντα περίπου χώρες της Ευρώπης, της Αμερικής και της Ασίας.
...
Η Νέα Ακρόπολη στην Ελλάδα, λειτουργεί ως Σωματείο με Καταστατικό εγκεκριμένο από το Πρωτοδικείο Αθηνών με αρ. 10670/82 της 28ης Νοεμβρίου 1981.

ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ "ΝΕΑΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ"

(Σχετικά πάντως με το γιατί αναφέρεις το 1986 ως "σημαντική χρονιά για τον εσωτερισμό στην Ελλάδα", περιμένω κι εγώ απάντηση φίλε drumx13)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 14:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin
Χαιρετώ την παρέα. Αφού κατάφερα και διάβασα (ουφ!) τη συζήτηση που έχει προηγηθεί και τη συνέντευξη της Νέας Ακρόπολης θα ήθελα να αναφέρω μερικά πράγματα.

Κατ'αρχήν να απαντήσω στην Ostria

quote:
Εγώ πάντως θέλω να ευχαριστήσω τον κύριο Πλάνα που απάντησε στην ερώτησή μου.

Βρήκα ότι έχει γράψει ένα κείμενο(;) για την "αισθητική του χάους" αλλά είναι στα Ισπανικά.


Ψάχνoντας το site της νέας ακρόπολης βρήκα το κείμενο στο ελληνικά και έχει ενδιαφέρον:
http://www.nea-acropoli.gr/publications/arthra/chaos.htm

Όσον αφορά τον χαιρετισμό, διάβασα το άρθρο τους «ο αρχαιότερος χαιρετισμός» http://www.nea-acropoli.gr/publications/arthra/xaire.html

quote:

Έτσι, ο δεξί μέρος του σώματος είναι θετικής ενέργειας και το αριστερό είναι αρνητικής, θεωρώντας τα με την ίδια ακριβώς έννοια που αποδίδουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς σε μία μπαταρία.

Δεν είναι λοιπόν τυχαίο το γεγονός ότι τις ανθρώπινες πράξεις "θετικού τύπου", όπως το να προσφέρουμε κάτι σε κάποιον, να γράψουμε, να χειριστούμε εργαλεία, κλπ. Τις κάνουμε με το δεξί χέρι, το θετικά φορτισμένο. Από εκεί προέρχεται και η έννοια του δεξιοτέχνη και του επι-δέξιου.

Το δεξί χέρι λοιπόν, δίκαια καλείται να παίξει ένα σημαντικό ρόλο στον πιο αρχαίο και παγκόσμια διαδεδομένο ανθρώπινο χαιρετισμό. Ένα χαιρετισμό που δηλώνει σεβασμό, ειρήνη και φιλία, με γενναιοδωρία και ειλικρίνεια απέναντι στο συνάνθρωπό μας.


Σύμφωνα με το Λεξικό των Συμβόλων του Cirlot:

«…το χέρι έχει ένα καταπληκτικό ρόλο γιατί αντιπροσωπεύει την σωματική παρουσία της εσωτερικής κατάστασης του ανθρώπου και γιατί εκφράζει μια ψυχική διάθεση κατά τρόπο μη ακουστικό...Το ανοιχτό χέρι, στα ιερογλυφικά των Αιγυπτίων συμβολίζει οποιαδήποτε ανθρώπινη εργασία αλλά και μαγνητική δύναμη, μια αντίληψη που υπάρχει και στην προκολομβιανή Αμερική...

Η διάκριση μεταξύ αριστερού και δεξιού χεριού δεν είναι κανόνας, αλλά όταν εμφανίζεται χρησιμοποιείται για να εμπλουτίσει το αρχικό νόημα με επιπρόσθετες σημασίες συμβολισμού του χώρου. Το δεξί χέρι ή όλη η δεξιά πλευρά ανταποκρίνεται στη λογική, συνείδηση, την ανδροπρέπεια, και η αριστερή στα αντίθετα.»

Νομίζω ότι όντως ο χαιρετισμός αυτός ήταν πολύ σημαντικός σε πάρα πολλούς λαούς, και θα συμφωνήσω με τον drumx13 ( και εγώ βάζελος είμαι) ότι είναι ένας δυνατά φορτισμένος χαιρετισμός, όμως στον 20ο αιώνα έχει αμαυρωθεί, από τα εγκλήματα των ναζί.

quote:

Το γεγονός ότι και οι ναζί χρησιμοποίησαν έναν αντίστοιχο χαιρετισμό και η ιστορία τον συνέδεσε με τις φρικαλεότητες που έγιναν στον Β’ Π.Π. δεν είναι λόγος για να γενικευτεί αυτή η κακή χρήση και να αμαυρώσει και όλους τους αρχαίους πολιτισμούς, ανάμεσά τους και τους αρχαίους Έλληνες, τους Αιγυπτίους, τους Ινδούς, τους Κέλτες, τους Ρωμαίους ή τους ινδιάνους της Αμερικής ανάμεσα σε πολλούς άλλους

Σε αυτό θα συμφωνήσω.

Όσον αφορά την ερώτηση της amalias

quote:

... ποιος θα μπορούσε να είναι καλύτερος τρόπος για να σταματήσουμε αυτήν την αρνητική φόρτιση; Να μην χρησιμοποιείται, ή να επαναφορτιστεί με θετικότερο τρόπο;

νομίζω ότι, χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος, μόνο αν χρησιμοποιείται με την ορθή φόρτιση μπορεί να αποφορτιστεί από τις αρνητικές ενέργειες. Και μία σκέψη που μου ήρθε τώρα: Με το χέρι μπορείς να στραγγαλίσεις κάποιον, αλλά με το ίδιο χέρι μπορείς και να θεραπεύσεις. Όπως είχα γράψει και σε ένα άλλο τοπικ, τα πάντα εξαρτώνται από τι σκοπιμότητες έχεις για αυτά που πράττεις. Οπότε νομίζω ότι λιγότερη σημασία έχει το πως χαιρετάς τον άλλον (ίσως έχει λίγη σημασία από άποψη εκπομπής θετικής ή αρνητικής ενέργειας) , από το τι σκέφτεσαι ή τι κάνεις για αυτόν.

Φιλικά calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 23:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
ok αφου λενε για 1981 παω πασο...

Το 1986 ειναι σημαντικη χρονια για τον εσωτερισμο διοτι ενας σημαντικος αριθμος τεκτονικων στοων αποσκιρτησε απο την ΜΣτΕ και εφτιαξαν την ΕΜΣτΕ

Μεταξη των στοων που αποσκιρτησαν ηταν και η στοα ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ που στην συνεχεια 1991 αποσκιρτησε και παλι και εκτοτε λειτουργει αυτονομα χωρις περαιτερω ιχνη και αναφορες

ΤΑ στοιχεια αυτα ειναι απο το βιβλιο του ΙΩΑΝΝΗ ΛΟΥΚΑ
"Η Ιστορια της Ελληνικης μασονιας και η Ελληνικη Ιστορια ( εκδοσεις Παπαζηση)

Επειδη λοιπον υπαρχει κοινο ονομα (και οχι μονο ) μεταξυ ΝΑ και ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ θεωρησα σκοπιμο να ρωτησω για τυχων διασυνδεση ...(εμεσως )

Οσο για τον φιλο που ρωτα να μαθει αν υπαρχουν βαζελοι στην Β Ελλαδα θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα
α) πως ξερεις οτι ειμαι στην Β Ελλαδα και
β) πως συμπερενεις οτι δεν υπαρχουν νοημωνες Ελληνες στην Β Ελλαδα (δηλαδη Βαζελοι)???


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

timing
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 01:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους timing
Γειά σε όλους, όσοι έχετε γράψει σε αυτό το topic. Είμαι μέλος της Νέας Ακρόπολης εδώ και πολλά χρόνια. ΄Οπως καταλαβαίνετε δεν νομίζω ούτε υποθέτω, αλλά γνωρίζω μέχρι ποιου σημείου έχει φθάσει η παραπληροφόρηση μέσα από τα ΜΜΕ, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Και αυτό δεν αφορά μόνο στη Νέα Ακρόπολη, αλλά σε μία μεγάλη γκάμα πνευματικών φορέων, ανθρώπων και κινημάτων. Αν και η συζήτηση αυτή έχει ξεκινήσει εδώ και κάποιο καιρό, άργησα να μπω λόγω ενός υπέροχου ταξιδιού στην Αίγυπτο το οποίο και συνιστώ σε όλους σας ανεπιφύλακτα!

Το πρώτο λοιπόν που έχω να πω πάνω σε όλα όσα διάβασα εδώ, είναι ότι η προσπάθεια που καταβάλλεται μέσα από τους υπεύθυνους του συγκεκριμένου topic αλλά και όλου του forum γενικότερα, είναι πολύ αξιόλογη και ιδιαίτερα δύσκολη. Να ευχηθώ λοιπόν σε όλους να έχουμε γόνιμους και αποτελεσματικούς διαλόγους -ζωντανούς και ηλεκτρονικούς- που να οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα και όχι σε πελαγοδρομίες. Η Ελευθερία, της οποίας και εγώ είμαι υπέρμαχος, βασίστηκε όχι μόνοο στο "λέω ότι θέλω", αλλά το λέω με σεβασμό στον άλλον και στις ιδιαιτερότητές του. Αυτή είναι μια βασική αξία για όλα τα μέλη της Νέας Ακρόπολης, μιας που βρισκόμαστε στους κόλπους ενός Διεθνούς Οργανισμού, μέσα στον οποίο συμβιώνουν αρμονικά, εδώ και μισό σχεδόν αιώνα, άνθρωποι από 50 διαφορετικές χώρες, άνθρωποι με διαφορετική κουλτούρα, γλώσσα, θρησκεία, παραδόσεις, ήθη και έθιμα.

Ίσως αυτό να είναι μέσα στα "κάτι" που έλειπε και για το οποίο κάποιοι από εσάς έχετε αναρωτηθεί. Για μένα, αυτό είναι το κάτι διαφορετικό που συντελείται μάλιστα κάτω από τις δυσκολότερες συνθήκες. Γιατί -και πιστεύω να συμφωνείτε μαζί μου- ζούμε σε ένα Μεσαίωνα, με όλα του τα χαρακτηριστικά της μισαλλοδοξίας και των ρατσισμών κάθε είδους, των φανατισμών, της καταδίωξης της ελεύθερης σκέψηςς και κυρίως των κατακερματισμών κάθε είδους.

Όμως εμείς επιμένουμε στην αξία της ανθρώπινης συμβίωσης πέρα από τις διαφορές, επιμένουμε για την αξία όλων αυτών που μας ενώνουν πάνω σε ολα αυτά που μας χωρίζουν και το κάνουμε αυτό έχοντας τη σίγουρη δυσφήμιση των κάθε είδους " ιερο-εξεταστών", που δυστυχώς δεν λείπουν από καμία εποχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 04:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ timing,

καλωσήλθες στο χώρο!

Λες:

quote:
Η Ελευθερία, της οποίας και εγώ είμαι υπέρμαχος, βασίστηκε όχι μόνοο στο "λέω ότι θέλω", αλλά το λέω με σεβασμό στον άλλον και στις ιδιαιτερότητές του. Αυτή είναι μια βασική αξία για όλα τα μέλη της Νέας Ακρόπολης, μιας που βρισκόμαστε στους κόλπους ενός Διεθνούς Οργανισμού, μέσα στον οποίο συμβιώνουν αρμονικά, εδώ και μισό σχεδόν αιώνα, άνθρωποι από 50 διαφορετικές χώρες, άνθρωποι με διαφορετική κουλτούρα, γλώσσα, θρησκεία, παραδόσεις, ήθη και έθιμα.

Ίσως αυτό να είναι μέσα στα "κάτι" που έλειπε και για το οποίο κάποιοι από εσάς έχετε αναρωτηθεί



Ε, δε νομίζω ότι η Ν.Α είναι η μοναδική διεθνής οργάνωση με αυτό το "προνόμιο"!!!
Μήπως δεν είναι αυτό το "κάτι";


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 09:29:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ε, δε νομίζω ότι η Ν.Α είναι η μοναδική διεθνής οργάνωση με αυτό το "προνόμιο"!!!Μήπως δεν είναι αυτό το "κάτι";

Φίλε drumx ηρέμησε... και γω βάζελος είμαι...
Οσο για το ότι είσαι από Βόρεια είναι κάτι που μου έχει μείνει από κάτι που έχεις αναφέρει σε κάποιο τόπικ (μη ρωτήσεις δε θυμάμαι τι...), ο απόηχος αυτού του κάτι είναι αυτή η εντύπωση...
Αν κάνω λάθος σκότωσέ με...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 01:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Ζω στα κεντρικα (πεδινα) καπου πριν την κοιλαδα των τεμπων
Γενηθηκα καπου μετα την οροσειρα των Αλπεων και προς την βαλτικη απο γονεις... μεταναστες
Μεγαλωσα στην ΝΑ Ευρωπη περα-κατω απο τον Ισθμο στον νισι του Πελοπα οπου η Εθνικη οδος δεν εχει φτασει ακομα.
Καταγομαι απο την Μακεδονια... καπου στην κοιλαδα του Στρυμωνα.
και ..
ειμαι (δις....... ....λεξικος)
πολιτης του κοσμου

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροι

Edited by - drumx13 on 10/05/2004 07:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

timing
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 19:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους timing
Αγαπητή Zadok

Θα ήταν πολύ αλλαζονικό και αναληθές να υποστηρίξει κανείς ότι δεν υπήραν ποτέ άλλοτε κινήσεις που να συγκέντρωσαν ανθρώπους ανεξαρτήτως φυλής, φύλου, κοινωνικής τάξης, πολιτικών και θρησκευτικών πεποιθήσεων και να τους ένωσαν κάτω από το ιδεώδες της Φιλοσοφίας.

Ομως, η Νέα Ακρόπολη ανανέωσε αυτή την πρακτική, με έναν πρωτότυπο και ανοικτό τρόπο. Έτσι κάθε χρόνο διοργανώνει (στην Ελλάδα) περισσότερες από 200 δραστηριότητες, όλες με ελεύθερη είσοδο, τις οποίες μπορεί να παρακολουθήσεις κι εσύ, για να έχεις μια δική σου άποψη.

" Kαι ο μακρύτερος δρόμος αρχίζει κάτω από τα πόδια σου"

timing

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 21:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ timing,

σ' ευχαριστώ για την απάντηση, όμως το ζητούμενο είναι να εντοπίσουμε (αν υπάρχει) τί το διαφορετικό έχει να προσφέρει η Ν.Α .

Άρα, μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις κάποια περισσότερα στοιχεία;

quote:
ανανέωσε αυτή την πρακτική, με έναν πρωτότυπο και ανοικτό τρόπο

Πώς το εννοείς αυτό;

Εκδηλώσεις και μάλιστα ανοιχτές οργανώνουν όλες οι ομάδες, οργανώσεις, σύλλογοι κλπ.
Τί το διαφορετικό προσφέρει η Ν.Α ;

Θα μου επιτρέψεις να επισημάνω ότι το να με συμβουλεύσεις να συμμετάσχω και να σχηματίσω δική μου άποψη δε βοηθάει την εδώ συζήτηση. Εξάλλου, μπορεί και να το 'χω κάνει ήδη.

Σημασία έχει πώς το βλέπεις εσύ (στην προκειμένη περίπτωση), μια και αποφάσισες να συμμετάσχεις στη συγκεκριμένη συζήτηση.

Σ' ευχαριστώ και πάλι!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 02:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου timing και καλώς ήρθες στα forums του ESOTERICA.

Θα ήθελα κι εγώ να σου απευθύνω κάποιες ερωτήσεις:

Σαν μέλος της Ν.Α. για αρκετά χρόνια, θα έχεις αναρρωτηθεί - φαντάζομαι - ποια ήσουν πριν και ποια είσαι τώρα μετά από την μακρόχρονη πορεία σου στον εσωτερικό αυτό δρόμο.
Τι πιστεύεις λοιπόν έχει αλλάξει σε εσένα, που το οφείλεις στην παραμονή σου και τη μαθητεία σου στην φιλοσοφική αυτή σχολή; Σε τι σε έχει βοηθήσει; Πως νιώθεις; Γυρνώντας πίσω και στρέφοντας το νου σου στα παλιά, σε ποιους τομείς πιστεύεις ότι βελτιώθηκες; Και πόσο κοντύτερα ήρθες στον εσωτερικό σου στόχο;

Με λίγα λόγια, η ερώτησή μου αναφέρεται στο δικό σου το "κάτι", αυτό που πιθανώς να συμφωνεί με την εσωτερική φωνή που σε οδήγησε να ακολουθήσεις τον δρόμο αυτό.

Θα περιμένω...


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 17:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Μια παροιμία λέει η π_____α θέλει να κρυφτεί αλλά η χαρά δεν την αφήνει. Ετσι κι εσείς εδώ στο σάιτ αυτό που λέγεται esoterica προσπαθείτε να το παίξετε ανοιχτοί σε όλα, αλλά το μόνο που καταφέρνετε είναι να δείχνετε σε όλο το μεγαλείο πως απο πίσω βρίσκετε η Νέα Ακρόπολη. Τώρα΄για τη Νέα Ακρόπολη το μόνο σίγουρο είναι οτι προκειται για μια νεα προσπάθεια τύπου Κου Κλουξ Κλαν απο τις πολλές που υπάρχουν ανα τον πλανήτη, με επίδοξους αρχηγισκους που καταναλώνουν πατρικές περιουσίες.

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 18:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Και κατι ακομη. Μετά το θανατο του Λιβράγκα, ποιός ηγείται της ομάδας σας

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Μάλιστα...

Μία εκ νέου αναβίωση του "προ-αιώνιου ερωτήματος", "Ποιοι κρύβονται πίσω από το ESOTERICA;"

Οι "Ε", οι Τέκτονες, η Νέα Ακρόπολη, Σιωνιστικοί κύκλοι, οι Iluminati, η CIA, το Συμβούλιο Εκκλησίων();;

Παρακαλώ όποιος απαντήσει στο ερώτημα και βρει ικανοποιητικά στοιχεία να μου τα αποστείλει κι εμένα...
Θέλω κι εγώ να γνωρίσω επιτέλους τον... Εργο-δότη μου!
Όχι τίποτε άλλο... με έχει αφήσει και απλήρωτο!!

Πέρα από τα παραπάνω, θα ήθελα να παρακαλέσω για κάτι και τον καινούργιο μας "Φίλο" αλλά και όσους άλλους θέλουν να συμβάλλουν στην καινούργια μας αυτή προσπάθεια των "Δυναμικών Συνεντεύξεων"(έχουμε 2 που διεξάγονται αυτήν τη στιγμή στα Forums, αυτήν από την "Νέα Ακρόπολη" που σχετίζεται με την παρούσα Συζήτηση και αυτήν(που ξεκίνησε πριν από λίγες ημέρες) από την "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής" στην Συζήτηση http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3922:

Είναι τουλάχιστον μη ευγενικό(και προς τους ανθρώπους που παίρνουμε συνέντευξη αλλά και προς το ESOTERICA) να παραθέτουμε μία άποψη για κάποιον Φιλοξενούμενο στα Forums Φορέα, και ειδικά μία άποψη που είναι υποτιμητική ή γενικά εκφράζει μία κατηγορία χωρίς επιχειρήματα! Όσοι θέλουν να συμβάλλουν στις Συνεντεύξεις παρακαλούνται να καταθέτουν όσο το δυνατόν σαφέστερες ερωτήσεις(και όχι φυσικά αυτές που μπορούν να απαντηθούν από τους ίδιους με μία απλή αναζήτηση) που θα βοηθήσουν να μάθουμε περισσότερα για τους Φορείς της Αναζήτησης και το Έργο τους. Φυσικά οι "δύσκολες" ή και "σκληρές" ερωτήσεις σαφώς και είναι επιτρεπόμενες(άλλωστε προειδοποιούμε γι'αυτό κάθε φορέα που ερχόμαστε σε επαφή για Συνεντεύξεις), φτάνει να πληρούν τους κανόνες της Ευγένειας και να είναι στοιχειοθετημένες!

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας αλλά και για την βοήθειά σας σε αυτή μας την Προσπάθεια!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ULIOS APOLLON
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 16:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ULIOS APOLLON
Διαβάζοντας τις 12 σελίδες αυτού του topic θεώρησα καλό να συμμετέχω στην συζήτηση για να αναθερμανθεί ( το ελπίζω) μια και έρχομαι ως ο αυτόπτης μάρτυρας για το θέμα που συζητάτε. Είμαι στην Νέα Ακρόπολη τα τελευταία 10 περίπου χρόνια και ο λόγος που με έκανε να γράψω είναι αφενός η απορία ενός μέλους του forum « γιατί δεν βγαίνει κάποιο μέλος να μας διαφωτίσει» και αφετέρου οι διάφορες ασάφειες και μπούρδες που έχουν γραφεί από τάχα αρμόδιους και σχετικούς…..
Βέβαια ίσως τώρα είναι κάπως αργά , αφού υπάρχουν ήδη οι επίσημες απαντήσεις της Ν.Α αλλά το ζωντανό … έχει άλλη χάρη. Είμαι ανοικτός σε κάθε καλοπροαίρετη ερώτηση , αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω εκ των προτέρων ότι δεν θα κάτσω να απολογηθώ για κάτι που δεν είμαι , ούτε μπαίνω για να καθίσω σε κάποιο ειδώλιο , αλλά γιατί πιστεύω ότι και γω όπως πολλοί από εσάς είμαι ένας αναζητητής της Αλήθειας και αυτήν θέλω να υποστηρίξω. Επίσης οι απόψεις μου είναι προσωπικές και δεν είναι απαραίτητα οι επίσημες θέσεις που έτσι και αλλιώς μπορεί να βρει κανείς στο σχετικό topic ( ίσως μερικοί να θεωρούν ότι όταν κάποιος επιλέγει να συστηματικοποιήσει την έρευνα του μέσα από κάποια οργάνωση να χάνει το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης , κάτι που δεν ισχύει για τη Ν.Α.)
Πιστεύω ότι σε αυτόν τον χώρο θα βρώ πολλούς που μπορούν να ακούσουν χωρίς να πατάξουν και επίσης πολλούς που πιστεύουν ότι αν και δεν συμφωνω με αυτά που λές θα υποστηρίξω το δικαίωμα σου να το λές…….
ΚΑΛΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 17:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ ULIOS APOLLON,

καλώς ήλθες στο esoterica!

Αφού έχεις διαβάσει τις σελίδες του τόπικ, γνωρίζεις ποιά είναι τα ερωτήματα.

Το κυριότερο που θα ήθελα να σου απευθύνω είναι:

Πώς επέλεξες τη Ν.Α και τί το διαφορετικό πιστεύεις ότι προσφέρει από άλλες ανάλογες οργανώσεις;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
timing
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 12:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους timing
Φίλε Ulios Apollon καλώς ήρθες σε αυτή τη συζήτηση και είμαι σίγουρη ότι μπορείς να συμβάλλεις τα μέγιστα.

Αγαπητοί Zadok kai amalia,

Απαντώντας στις ερωτήσεις σας, δεν θέλω να προσδώσω σ' αυτό το "κάτι" της Νέας Ακρόπολης μια απόλυτη γενίκευση που να ισχύει για όλους και για όλα. Αλλιώς, η συζήτησή μας κινδυνεύει να πάρει τη μορφή του "παιχνιδιού της κολοκυθιάς" και να εξελιχθεί σε μια αναζήτηση χωρίς τέλος.
Γαι εμένα λοιπόν, αυτό το διαφορετικό που έχει η Νέα Ακρόπολη είναι ένας αρμονικός συνδυασμός (που πάντα αναζητούσα) μεταξύ των ανώτερων ιδανικών της Φιλοσοφίας με τα σημερινά δεδομένα και τα προβλήματα της σύγχρονης εποχής και του σύγχρονου ανθρώπου.
Βρήκα μια Φιλοσοφική Κίνηση που δεν είναι κλεισμένη στον εαυτό της, αλλά είναι ανοικτή και ενεργητική στο εδώ και τώρα. Από την άλλη, δεν είναι ένα club ή σύλλογος, όπου μαζευόμαστε για να "τα λέμε μεταξύ μας", χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τέτοιες ομάδες. Απλά, εγώ δεν αναζητώ αυτό, αλλά κάτι πιο δυναμικό, πιο σταθερό, με δύναμη συνέχειας και με ενδιαφέρον τόσο για την εσωτερική μου βελτίωση όσο και για τη βελτίωση της κοινωνίας. Αυτά εγώ τα βρήκα στη Νέα Ακρόπολη. Αναζητούσα την εναρμόνιση της θεωρίας με την ΠΡΑΞΗ. Όπως λέει και ο Καζαντζάκης:

" Η στερνή, η πιο ιερή μορφή της θεωρίας είναι η Πράξη"

Edited by - timing on 20/05/2004 19:08:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 22:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya
Αντμινάκο ούτε Κυβερνητικός Εκπρόσωπος της Νέας Ακρόπολης δεν θα απαντούσε τόσο υπερασπιστικά. Μα τι λεω. Κυβερνητικός Εκπρόσωπος. Ξεχασα. Η N.A. είναι φιλοσοφικός Οργανισμός. Τα λέμε *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy