ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 08:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Άντε ξανά μανά τα ίδια.

Τέτοια διαφήμιση της Νέας Ακρόπολης σε αυτό το topic ούτε που θα το φανταζόταν ποτέ αυτή η Σχολή.

Τέλος πάντων μιας και διάβασα τώρα το post του ΑΙΟΝ που ζητάει την παρέμβασή μου, να επιβεβαιώσω ότι όντως έχει σίγουρα ένα χρόνο που έγινε αυτή η συζήτηση μεταξύ μας, με αφορμή ένα post του ΑΙΟΝ και μάλιστα από ότι θυμάμαι έγινε και ακόμη μια φορά.

Εγώ του είπα τότε ότι από αυτά που γνωρίζω διαφωνώ με την άποψή του αλλά την σέβομαι και δεν ζητάω να την αλλάξει. Διαφώνησε με την... διαφωνία μου, κι αυτός στη συνέχεια, και συνεχίσαμε... προς τα εμπρός. Αυτό είναι το Esoterica, ευτυχώς. Μπορούμε να συζητήσουμε για να ανακαλύψουμε αυτά που είναι κοινά και μας ενώνουν, αφήνοντας στην άκρη διαφωνίες για "ταμπέλες".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 10:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Eίχα αποφασίσει να μην γράψω ξανά στο topic αυτό για πολλούς λόγους - και δη πολυεπίπεδους - τους οποίους δεν θέλω να αναφέρω γιατί ενδέχεται να λειτουργήσουν ως λάδι στη φωτιά.
Tα περισσότερα απο όσα έχουν γραφεί μόνο με τον τίτλο δεν έχουν σχέση αφ' ενός, αφ' ετέρου αν κάποιος αλλάξει κάποια ονόματα φορέων και τα αντικαταστήσει με ποδοσφαιρικές ομάδες θα μπορούσε να μεταφέρει τους διαλόγους σε κάποιο site χουλιγκάνων.
Θα σταθώ όμως σε μια φράση του φίλου thoth (κι ας μην έχουμε γνωριστεί εκ του σύνεγγυς) που συντηχεί με τις δικές μου γενικότερες απόψεις

quote:
Μπορούμε να συζητήσουμε για να ανακαλύψουμε αυτά που είναι κοινά και μας ενώνουν

Ωστόσο, δεν θέλω φίλε μου να σε απογοητεύσω αλλά, μάλλον, πρόκειται τελικώς, για μια πολύ δύσκολη υπόθεση, τουλάχιστον από όσα έχουμε δει τον τελευταίο καιρό στο forum γενικότερα και ειδικά σε αυτό το topic. Eξάλλου, όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο επίσης φίλος Kelsos

quote:
μεγάλο πρόβλημα το να λαμβάνει ο ΚΑΘΕΝΑΣ κατα το δοκούν τα όσα γράφονται ή λέγονται

KAΛH ANAΣTAΣH ΣE OΛOYΣ ANEΞAIPETΩΣ


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 11:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Το ξέρω Oannes. Έχουμε καταταλαιπωρηθεί όλοι μας με αυτές τις ανούσιες διαμάχες.

Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε πίσω, ούτε να απολογούμαστε γιατί υπάρχουμε.

Πρέπει επιτέλους να πάρουμε την απόφαση να αφήσουμε στο "σπίτι", τις "ταυτότητες" και να χαρούμε την δημιουργική ελευθερία που μας δίνεται εδώ μέσα, τόσο καιρό. Εάν είμαστε τόσο σκλαβωμένοι στα "μαντριά" μας ας μένουμε εκεί να τα χαρούμε και ας μην τα βλέπουμε, όπως πολύ σωστά λέει και ο "Κέλσος", πίσω από τα "λόγια" των άλλων.

Ελευθερίαααα (όχι το μέλος του forum ).... βρεεεεεε..... Μας δίνουν γάιδαρο και τον κοιτάζουμε στα δόντια.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 13:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ναι αυτό με τα κοινά σημεία να το δούμε λίγο πρακτικά ?

Τι κοινό μπορώ να έχω εγώ που αγωνίζομαι και πιστεύω στην θεότητα του ανθρώπου και στην άπειρη εσωτερική του δύναμη με αυτούς που αντιμετωπίζουν τον κόσμο σαν στρατιωτάκια και τους βάζουν να μασκαρεύονται για να "τελετουργήσουν" στοχεύοντας στην δημιουργία συναισθηματικών εντυπώσεων, με αυτούς ΠΟΥ ΕΠΙ ΑΜΒΩΝΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΑΘΗΤΙΚΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ Ή ΧΕΡΕΤΑΝΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ...(Μόνο σε κύκλο δέχομαι να παρίσταμαι και πάντα χωρίς "τραπέζι" γιατι κάτω απο τα τραπέζια γίνονται πολλά...) Και αυτό πάει προς επίσημη εκκλησία, προς ΝΑ και προς Μασώνους.

Τι κοινό μπορεί να έχω εγώ που αγωνίζομαι για την κατάργηση κάθε "ελίτ" με τους μασώνους που δημιουργούν ελίτ και την ΝΑ που σαφώς θέλει να κάνει το ίδιο?
Τι κοινό μπορεί να έχω με αυτούς που αντί για το "αγαπάτε αλλήλους" έχουν κρεμασμένα τσιτάτα σφαγέων στρατιωτικών ?

Τι κοινό έχω εγώ που θέλω να σπρώξω το μυαλό μου πέρα απο σύμβολα, πέρα απο ποδιές, σφυριά και πρόκες γιατι θεωρώ πως στην νέα εποχή ΕΓΚΛΩΒΙΖΟΥΝ τον άνθρωπο σε πλαίσια, με αυτούς που έχουν φτάσει σε σημείο να ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΤΡΟΛΑΓΝΙΕΣ....
Τι κοινό έχω με αυτούς που επιζητάν ένα αστρικό ταξίδι χωρίς να έχουν ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ?

Τι κοινό έχει αυτός που επιζητά το έλεος και την αγάπη με αυτούς που επιζητούν τη δύναμη ?

κανένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 13:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
....και δεν είναι καθόλου ανούσιες οι διαμάχες και δεν κάνουμε καθόλου το ίδιο πράγμα και δεν έχουμε τις ίδιες ιδέες ούτε τους ίδιους στόχους ούτε κοινά βιώματα...
Αυτό που κάποιος απο εδω μέσα ονομάζει "εσωτερισμό" εγώ μπορεί να το λέω "σκοταδισμό" και τούμπαλιν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 14:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Αυτή απολυτοποίηση και γενίκευση είναι πάντα εις βάρος του προσώπου του συνομιλητή εδώ μέσα.

Αυτήν την διαδικασία προσωπικά την θεωρώ λανθασμένη:

Πρώτα να ταυτίζουμε το πρόσωπο του συνομιλητή με την Ομάδα που ισχυρίζεται ότι τον εκπροσωπεί (που θεωρούμε κι ότι την γνωρίζουμε καλύτερα και από τον άλλον) κι έτσι να χωρίζουμε τους ανθρώπους σε άσπρους και μαύρους.

Μετά να βάλλουμε κατά των ιδεών και των απόψεων των άλλων ισχυριζόμενοι ότι θα έπρεπε να βαδίζουν τον δικό μας δρόμο κι επιπλέον φορτώνουμε στο πρόσωπο του συνομιλητή τις κακές ιδέες και προθέσεις που θεωρούμε ότι έχει η ομάδα στην οποία εκπροσωπείται ο συνομιλητής.

Υπάρχει τόση προκατάληψη τα τελευταία χρόνια που θεωρώ ότι θα πρέπει να σεβαστούμε την διαφορετικότητα των ανθρώπων και των επιλογών τους και κυρίως να μην προσπαθούμε να ενοχοποιούμε τα πρόσωπα.

Και προσοχή, δεν λέω να αποδεχτούμε τις ιδέες τους, αλλά να προσπαθήσουμε να τις κατανοήσουμε ως διαφορετικές από τις δικές μας.

Οι διαμάχες, ΑΙΟΝ, είναι ανούσιες όταν γίνονται σε προκατασκευασμένα στρατόπεδα κι όταν δεν επιδιώκεται η κατανόηση και η προσέγγιση του άλλου ως προσώπου που θεωρεί και ο ίδιος ότι αγαπάει, ωφελεί και ωφελείται από τον δικό του δρόμο. Εάν δεν κάνουμε αποδεκτό αυτό το τελευταίο τότε κάθε συζήτηση γίνεται ανούσια.

Αυτές είναι οι δικές μου θέσεις. Σίγουρα είναι διαφορετικές από τις δικές σου αλλά δεν έχω σκοπό να στις αλλάξω, παρά μόνο να προσπαθήσω να γίνουν κατανοητές οι δικές μου.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 14:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Τhoth μιλάω πολύ συγκεκριμένα φίλε μου και δεν λέω οτι οι ιδέες μου είναι καλύτερες απο των άλλων, λέω οτι οι ιδέες μας είναι διαφορετικές. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ!!
Μήπως θες να αρχίσω να λέω για αυτούς που ζητάνε ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ για την παροχή μυήσεων και γνώσεων? για τα σεμινάρια των 500 ευρώ?
ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ?

Εδώ παλεύουμε " να μην ξέρει η αριστερά μας τι κάνει η δεξιά μας" και θές να δεχτώ ως εσωτερισμό τον κάθε αγύρτη ?
Που τα βρήκαν τα λεφτά ρε σύ για να πάρει η ΝΑ τόσα καταστήματα και την έκταση της βυτίνας ?
Bussiness ? ESO-BUSSINESS ?
Oi Μασώνοι με τις πολυτελείς στοές τους, οι ΠΑΠΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙΣ ΛΕΡΩΝΕΣΑΙ ? με mercedes και νηστία με αστακούς ?
ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ?
ΡΕ ΑΝΤΕ ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!

Εγώ ένα έμαθα.... θες ομάδες ? στα σπίτια ή ακόμα και στο βουνό... θές βιβλίο με τις σοφίες σου? ΠΟΥΛΑΣ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΤΣΑΜΠΑ ή ΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΦΟΥ ΘΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
Εσωτερισμός που μπλέκεται με χρήμα ΛΕΓΕΤΑΙ ....


ΜΠΟΥΡΔΕΛΙΑΡΙΣΜΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 14:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλά ντε δεν σε είπαμε φιλομασώνο και φιλονεοακροπολίτη ή... μητροπολίτη

Εξάλλου οι αντιπαραθέσεις όταν γίνονται με αποδοχή του σεβασμού του προσώπου και των καλών προθέσεων του άλλου είναι πάντοτε σημαντικές και αναντικατάστατες, γιατί βοηθούν στο αυτοπροσδιορισμό και ετεροπροσδιορισμό του καθενός και τον βοηθούν να γκρεμίσει τις φαντασιοπληκτικές εικόνες που έχει για τον εαυτό του.

Εσωτερικές ομάδες ή θεωρίες του... θερμοκηπίου δεν θα μπορέσουν ποτέ να προσφέρουν κάτι στο πνευματικό οικοσύστημα. Ας πολεμήσουμε λοιπόν για την αλήθεια και... όποιος αντέξει στην... ζούγκλα θα δώσει καρπούς σε όσες ψυχές τους χρειάζονται.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 15:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ναι ρε φιλάρα , έτσι είναι.
Πάνω απο όλα η αγνότητα και η καθαρότητα της ψυχής.

Αν υπάρχουν αυτά τότε όλα θα πάνε καλύτερα.

Σου έχω ξαναπεί το πρόβλημα δεν είναι με τους ανθρώπους αλλά με τις ιδεολογίες και τα φτιασιδώματα μιας και όταν ξεφύγει ο άνθρωπος απο το νοητικό....η ουσία του είναι ΜΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 08:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.

1ον. Και περιμένω κάποιο επίσημο μέλος της Ν.Α. να έρθει για να τον ρωτήσουμε, ή έστω εκείνον καλοί μου φίλοι, που είχε πάει στην Πάτρα. Για να μάθουμε επιτέλους τι ευσταθεί και αν είναι αλήθεια για την "παραστρατιωτική οργάνωση" της Ν.Α. που εκπαιδεύει τον "στρατό των Ιπποτών" ή κάπως έτσι, στην Ζήρια, Πάρνηθα και σε άλλα Ελληνικά βουνά.

2ον. Να ρωτήσω για την φίλη μου την Πολυξένη, τι έγινε και έμεινε οικονομικά και ψυχολογικά στον άσο, για τον Παύλο που χάθηκε σε κάποια άσκηση του "στρατού" τους στην Ισπανία, για τον πάρα πολύ αξιόλογο καθηγητή Χρήστο που και ετούτος είχε την κατάληξη της Πολυξένης και γυρίζει το κέντρο της Αθήνας μ'ένα ποδήλατο....
(Δεν αναφέρω επίθετα αλλά μόνο τα "μικρά" αληθινά τους ονόματα)

Ναι Admin είναι σημαντικό για μένα -που έχω την έρευνα μέσα μου- να μάθω κάποια πράγματα. Ακόμα και για την βιβλιοθήκη που διατηρεί η Ν.Α. σε κάποιο κτήριο της Κυψέλης....Ποιού ήταν και πως αγοράσθηκε;

Είναι πολλά αλλά τουλάχιστον ας γνωρίσουμε τα πιο κύρια από ετούτα.....

Φυσικά δεν θα με καλύψει μία απάντηση από εσένα για την Ν.Α. εκτός κιαν το μέλος ή συντονιστής που αποκάλυψε ο Ράμογλου και έχει κάποιες σχέσεις με την Ν.Α, μπορέσει να μας πει κάτι...
Ευχαριστώ.
Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 09:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Τη καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...
Σε ΟΛΟΥΣ όσους με θεωρούν ΦΙΛΟ αλλά ιδιαίτερα σε εκείνους που με κατατάσουν στους ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥΣ (το έμαθα ΚΑΙ αυτό...)

Αγαπητή Ζezmperg...
Μα καλά, ακόμα δε κατανόησες το ΠΡΟΦΑΝΕΣ;;;
Το ΠΡΟΦΑΝΕΣ σε πάρα πολύ κόσμο που ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ το παρόν τόπικ;;;
Ερχόμενος σε επαφή μαζί τους λοιπόν, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ μου είπαν το εξής:
ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Ο δε Admin, με ένα κείμενο μακροσκελέστατο που το κύριο νόημά του ήταν "να προσδιορίσει την απροσδιοριστία του ΤΙΠΟΤΑ", θεωρεί μέν ότι γράφωντας ελληνικά (ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ), σημαίνει ότι ξεκαθαρίζει κιόλας τα πράγματα...!!!
Ξαναδίαβασε (και εσύ αγαπητή μου, αλλά και οι υπόλοιποι ΣΥΝ-συζητητές) τι έγραψε (που είμαι βέβαιος ότι το έχεις ΗΔΗ πράξει) και ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ το πόσο συγχυση επικρατεί στη σκέψη του...

Πάντως, ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ που μάλλον έχεις και ΓΝΩΣΗ για όσα θέτεις υπο ρητορικών ερωτήσεων, θα ήθελα να μας πείς περισσότερα...
Το λέω, γιατί οι παιδικές απαντήσεις του τύπου "έψαξα στη σελίδα τους... ή στην ιστοσελίδα τους ενημερώθηκα... ή τους ρώτησα και μου είπαν...", προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο μιας και ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ θα έθετε σε κοινή πρόσβαση, στοιχεία που τον εκθέτουν... (ας ΜΗΝ είμαι όμως απόλυτος, μιάς και το είδα ΚΑΙ αυτό!!!!)

Αγαπητέ φίλε ΕοΝ (κρατώ το παλαιότερο τρόπο γραφής του ονόματός σου μιας και ήταν πολύ πιό μεταφυσικός)...
Λές πώς:

quote:
"...το πρόβλημα δεν είναι με τους ανθρώπους αλλά με τις ιδεολογίες..."

Πολύ θα ήθελα να συμμεριστώ την άποψή σου αυτή, ένεκα της μεγάλης αγάπης που νιώθω για τον ΑΝΘΡΩΠΟ...
ΟΜΩΣ...
Ομώς δε μπορώ...

Και ο λόγος είναι απλά ότι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι ΚΑΙ εκείνοι που συλλαμβάνουν τις ΙΔΕΕΣ, αλλά όι ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι ΚΑΙ εκείνοι που τις ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ...
Το σημαντικό όμως είναι ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα μπορούσα να "κατηγορήσω" τον Θεϊκό κόσμο των ΙΔΕΩΝ κατα το Πλάτωνα...

Και για να γίνω πιό συγκεκριμένος...
Εχω γνωρίσει δύο μέλη που ανήκουν στο ΙΔΙΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΤΑΓΜΑ...
Ο "άλφα" είναι ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΜΕΝΟΣ με τις αρχές που διέπουν το Τεκτονισμό...
Η "βήτα", ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ και ΚΑΜΙΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ με τις αρχές που τους ενώνουν...
Τι συμπέρασμα βγάζω λοιπόν;;;
Οτι φταίνε οι αρχές (ιδεολογίες όπως χαρακτηριστικά ανέφερες) ή ότι οι ΔΙΑΦΟΡΤΙΚΟΗΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...

Το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ έχει συμβεί με δύο μέλη που ανήκουν στην ΟΡΓΑΝΩΣΗ της Νέας Ακρόπολης...
Ο "άλφα" είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ με τον "βήτα"...
Που έγκηται η διαφορετικότητα;;;

Το θέμα ΧΡΗΜΑ ("τα λεφτά είναι πολλά Αρη", λεει μια ατάκα του ελληνικου κινηματογράφου), είναι ΟΝΤΩΣ ένα ερωτηματικό...
Ενα ερωτηματικό ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ και όχι ΜΟΝΟ για τις εσωτερικές ομάδες...
Μη ξεχνάς ότι ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ, στηρίζεται επάνω στο ΧΡΗΜΑ...
Και το ΧΡΗΜΑ φέρνει τη ΔΥΝΑΜΗ...
Και η ΔΥΝΑΜΗ φέρνει την ΕΞΟΥΣΙΑ...
Και πάει λέγοντας...

Δυστυχώς, έχουν παρέλεθει εκείνες οι "αγνές" εποχές των πρώτων μυστηρίων και μυητικών ταγμάτων - ομάδων...
Που ο υποψήφιος για ΜΥΗΣΗ έταζε τη ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ στο βωμό της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗΣ!!!
Που ΑΠΟΚΟΒΟΤΑΝ απο το κοινωνικό σύνολο και "χανόταν" στα βάθη των ιεροδιδακτηρίων για να ενωθεί με τον ΕΣΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ!!!

Ναι, μαζί σου είμαι σε ότι λές, ΑΛΛΑ γνωρίζω το που ζώ σήμερα...
Ναι, καλός ο ιδεαλισμός και πολλές φορές ΚΑΙ ο ρομαντισμός (ιδεαλιστής και ρομαντικός ο ίδιος), ΑΛΛΑ που είναι η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ τους;;;

Και κάτι για τις εσωτερικές ομάδες που μαζεύονατι σε κύκλο...
Πόσοι και πόσοι έχουν χάσει σε αυτές τις ομάδες ΚΑΙ τη περισουσία τους αλλά ΚΑΙ τη προσωπικότητά τους;;;

Πάντα ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ λοιπόν "φταίει" και αυτόν τον ΑΝΘΡΩΠΟ είναι που πρέπει να βελτιόσουμε...
Και ΑΝ οι ιδέες είναι λανθασμένες;;;
Πάλι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ "φταίει", γιατί ΑΥΤΟΣ είναι που τις συλλαμβάνει και τις εφαρμόζει...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 11:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Δυστυχώς, έχουν παρέλεθει εκείνες οι "αγνές" εποχές των πρώτων μυστηρίων και μυητικών ταγμάτων - ομάδων...
Που ο υποψήφιος για ΜΥΗΣΗ έταζε τη ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ στο βωμό της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗΣ!!!
Που ΑΠΟΚΟΒΟΤΑΝ απο το κοινωνικό σύνολο και "χανόταν" στα βάθη των ιεροδιδακτηρίων για να ενωθεί με τον ΕΣΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ!!!


Αγαπητέ Kelsos,

η απόρριψη συλλήβδην δε βοηθά στην απόκτηση γνώσης. Καμία τέτοια εποχή δεν έχει παρέλθει και δεν μπορώ να δεχθώ κάτι τέτοιο, γιατί είχα την ευτυχία να βιώσω, η ίδια, το ζωντανό παράδειγμα. Δε θέλω να επεκταθώ, αλλά διαφωνώ με τον EoN ακριβώς γιατί εκείνος καταδικάζει, χωρίς να γνωρίζει... Σεβαστή η άποψή του... Ο μοναχικός δρόμος είναι κι αυτός ένας δρόμος, αλλά αν τον πιστεύει πραγματικά, περιττεύει η δια της απορρίψεως αυτοεπιβεβαίωσις.

Εν πάσει περιπτώσει, το ποστ της αγαπητής zezmperg μας βάζει στην ουσία του θέματος. Θα ήταν δόκιμο να δοθεί απάντηση...


Αγαπητέ ΕοΝ, θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν άφηνες το καρδιακό σου να ξεδιπλωθεί πιο γλυκά κι αντί να σταθούμε σε ανούσιες αντιπαραθέσεις, να συμφωνήσουμε ότι όλοι οι άνθρωποι (πέρα από τις προσφιλείς σου ταμπελίτσες) αναζητούμε κι ερευνούμε για τη δική μας βελτίωση κι έπειτα των υπολοίπων. Πιστεύω ότι μπορείς να το δεχθείς αυτό.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 14:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.
Δυστηχως το επιπεδο μας σημερα ειναι αυτο!!!!!
Καθωμαστε και ασχολουμαστε τοσες μερες με την νεα ακροπολη με πρωτοφανη ενθουσιασμο λες και καποιοι τα παιρνουνε απο αυτη την οργανωση , εταιρεια ή οπως θελεται την λετε.
Εμενα με αφηνει φιλοι μου εντελως αδιαφορο.
Αλιμονο στους Εσωτεριστες που αναλλωνονται μ αυτα!!!
Αν ειναι ετσι ο εσωτερισμος φιλοι μου ποτε μην σωσω και γινω Εσωτεριστης.


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 15:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Τελικά οι εντυπώσεις μας για πιθανή καταφατική απάντηση της Νέας Ακρόπολης σχετικά με την πρότασή μας επιβεβαιώθηκαν!

Ο Φορέας αυτός αποδέχεται την πρόταση/πρόκλησή μας για να συμμετάσχει στις Συζητήσεις μας με τον τρόπο μίας, "δυναμικού τύπου", Συνέντευξης. Μας παρακάλεσαν να κοινοποιήσουμε στα Μέλη των Forums δύο κείμενα που μας έστειλαν. Το κάνουμε λοιπόν στη συνέχεια.

Απομένει τώρα να καταρτίσουμε έναν λειτουργικό τρόπο για να γίνει αυτό... Κάποιες ιδέες ήδη υπάρχουν, ελπίζω πως θα καταλήξουμε μέσα στις επόμενες ημέρες στην τελική μορφή.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 15:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
"Γεια σας,

Οι συζητήσεις σας, απ’όσο παρακολούθησα, είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και έχετε θέσει κάποια ερωτήματα που θα ήθελα να απαντήσω. Προεδρεύω στο Διοικητικό Συμβούλιο του Σωματείου «Νέα Ακρόπολη» για το οποίο κάνετε λόγο στις τελευταίες σας συζητήσεις.

Το πρώτο που θα ήθελα να διευκρινίσω είναι ότι οι απόψεις που παρουσιάστηκαν στις εκπομπές του κου Χαρδαβέλα του Σαβ. 14 Φεβρ. «Χωρίς Μοντάζ ΙΙ» και της Τρ. 17 Φεβρ. «Αθέατος Κόσμος» είναι εντελώς ψευδείς και παραπλανητικές για τη Νέα Ακρόπολη. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό στα τηλεοπτικά κανάλια και επανειλημμένως έχουμε διευκρινίσει τις θέσεις μας, χωρίς να βρούμε το δίκιο μας στα media, που ως γνωστόν είναι «κανίβαλοι» της τηλεθέασης.

Γι’αυτό άλλωστε αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την δικαστική οδό και να κάνουμε αγωγή στα συγκεκριμένα άτομα που επι σχεδόν 13 χρόνια καλλιεργούν την φημολογία και την παραπληροφόρηση εις βάρος μας. Η «σταυροφορία» τους εναντίον μας υπακούει καθαρά σε προσωπικά κίνητρα εκδίκησης για πιθανές δικές τους αποτυχίες στον χώρο της φιλοσοφικής αναζήτησης.

Ο κος Γαραντζώτης, απέδειξε επανειλημμένως με τις απόψεις του, ότι είναι ένας φανατικός χριστιανός παλαιοημερολογίτης ο οποίος εναντιώνεται σε κάθε εσωτερική αναζήτηση και σε κάθε ελεύθερη διακίνηση ιδεών που δεν ταιριάζουν με την ιδεολογία του. Παλιά, όταν ήταν στην Νέα Ακρόπολη δεν ήταν έτσι… τι έγινε και μετά παραλόγισε… μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί «ακόμα και στην καλύτερη οικογένεια»… και δεν είναι ασυνήθιστο στην ιστορία το γεγονός τέτοιων μεταστροφών.

Εν πάση περιπτώσει, και για του λόγου το αληθές, σας παραθέτουμε πληροφοριακά το απαντητικό γράμμα που στείλαμε στον κο Χαρδαβέλα σχετικά με την εκπομπή του, του Σαβ. 14 Φεβρ.

Το δεύτερο που θέλω να διευκρινίσω, παρακινούμενος από κάποια πράγματα που διάβασα εδώ, είναι ότι, η Νέα Ακρόπολη έχει απλώς μία σχέση αμοιβαίας συνεργασίας με το Esoterica.gr που συνίσταται βασικά στην ανταλλαγή άρθρων και προβολής, όπως άλλωστε διατηρεί και με πολλούς άλλους φορείς και ομάδες. Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη. Πάντως, έτσι όπως σήμερα είναι ο κόσμος, κάνετε και εσείς τη δουλειά σας όσο καλύτερα μπορείτε, και αυτό είναι σίγουρα κάτι αξιόλογο. Άλλωστε εάν ενώνονται δύο ή περισσότερα «φώτα», ρίχνουν περισσότερο φως στην σκοτεινιά που βασιλεύει.

Το Δ.Σ. του Σωματείου μας συζήτησε την πρόταση που μας έγινε από τους υπεύθυνους του τόπου σας, τους οποίους και ευχαριστούμε, για να δώσουμε μία δικτυακή συνέντευξη πάνω στις ερωτήσεις των μελών σας και συμφώνησε σε αυτό.


Ο Πρόεδρος του Σωματείου «Νέα Ακρόπολη»

Γεώργιος Α. Πλάνας"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 15:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
"Αθήνα 15/02/04
Αριθ. Πρωτ.: 23/04


Προς: κ. Κ Χαρδαβέλα, υπεύθυνο δημοσιογράφο εκπομπής
«Χωρίς Μοντάζ ΙΙ», τηλεοπτικού σταθμού ALTER

ΘΕΜΑ: Σχετικά με την παρουσίαση του σωματείου «Νέα Ακρόπολη»

Κύριε Χαρδαβέλα,

Με την παρούσα επιστολή, θα θέλαμε να σας εκφράσουμε την αντίθεσή μας και λύπη μας στο τρόπο παρουσίασης του σωματείου «Νέα Ακρόπολη», στην εκπομπή «Χωρίς Μοντάζ ΙΙ» της 14/2/04. Με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι αφενός μεν παραποιήθηκε και αλλοιώθηκε πλήρως η εικόνα του σωματείου μας, αφετέρου ότι υπήρξε παραπλάνησή σας, ενώ είστε έμπειρος και σοβαρός δημοσιογράφος, αν και σε κάποια σημεία αναρωτηθήκατε κι εσείς για τα αυτονόητα.

Στην εκπομπή σας, μεταξύ των άλλων – άσχετων με μας προσώπων – συμμετείχαν και οι κ. Γαρατζώτης, Θαλασσινός, Σαλαμανούδη, η δημοσιογράφος κα Κουβελιώτη (που παρενέβη τηλεφωνικά) και ο δικηγόρος κ. Αγγελέτος. Με τους τέσσερις πρώτους εξ αυτών υπάρχει δικαστική εμπλοκή του σωματείου μας. Συγκεκριμένα όσον αφορά στον κ. Γαρατζώτη, ξεκίνησε μια διασπορά συκοφαντικών απόψεων, από τη στιγμή που διεγράφη ως μέλος του σωματείου (απόφαση του ΔΣ 3/91).
Έκτοτε, το σωματείο μας προσπαθώντας να υπερασπισθεί την ορθότητα των σκοπών του και τα μέλη του, έκανε αγωγή εναντίον τους, η οποία εκδικάσθηκε στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών (δικηγόρος δε αυτών ήταν ο πέμπτος εκ των προαναφερομένων). Εξεδόθη πρωτόδικη απόφαση, η οποία αντιμετώπισε νεφελωδώς το θέμα και σε λίγες ημέρες θα καταθέσουμε έφεση κατά της πρωτόδικης αυτής απόφασης, ως απολύτως εσφαλμένης. Η υπόθεση θα μεταβιβασθεί στο Εφετείο Αθηνών, το οποίο με την εμπειρία που διαθέτει θα εκδώσει την τελεσίδικη απόφαση.
Επομένως η υπόθεση αυτή εκκρεμεί δικαστικά και δεν μπορούμε να την κρίνουμε, δεδομένου ότι έχει κριθεί μόνον από τον πρώτο βαθμό.
Θεωρούμε ότι η απόφαση αυτή είναι επηρεασμένη από τη ψευδή εικόνα που οι εναγόμενοι παρουσίασαν για εμάς, περιδιαβαίνοντας τα κανάλια, ενώ εκκρεμούσε η απόφαση του Πρωτοδικείου.

Όσον αφορά την κυρία που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά, ως η μητέρα πρώην μέλους μας, το σωματείο μας όχι μόνο δεν γνωρίζει την ίδια και τη θανούσα κόρη της, αλλά ουδέποτε είχαμε ούτε έχουμε ανήλικα μέλη στη Νέα Ακρόπολη, σύμφωνα με ρητή διάταξη του καταστατικού μας.

Η «Νέα Ακρόπολη» ασχολείται από τη δημιουργία της με την πολιτιστική και φιλοσοφική καλλιέργεια του ανθρώπου. Ως Διεθνής Οργανισμός, τα μέλη και οι φίλοι του προέρχονται από μια πλατιά γκάμα εθνολογικών προελεύσεων, με διαφορετικές πολιτιστικές, πολιτικές και θρησκευτικές πεποιθήσεις.
Οι καταστατικές αρχές της Νέας Ακρόπολης πρεσβεύουν τη συναδελφοσύνη όλων των λαών, καθώς προωθούν τη συγκριτική μελέτη όλων των θρησκειών, πολιτισμών, τεχνών και επιστημών. Επομένως, κάθε μέλος είναι ελεύθερο να απορρίπτει ή να επιλέγει όποια θεώρηση το εκφράζει. Πώς λοιπόν μέσα στα πλαίσια ενός Διεθνούς Οργανισμού, τέτοιες καταστατικές αρχές θα μπορούσαν να συμφωνήσουν - έστω και στο ελάχιστο - με τις ναζιστικές ή φασιστικές αντιλήψεις που μας καταλογίζονται; Ποτέ μια ναζιστική ή φασιστική θεωρία δεν θα μπορούσε να υπόκειται σε τέτοιες καταστατικές αρχές, σαν τις δικές μας, που σαφώς εναντιώνονται στο ρατσισμό κάθε τύπου.
Όσα ακούστηκαν δεν είναι τίποτα περισσότερο από κακόβουλες παραποιήσεις και παρερμηνείες των αρχών του σωματείου, από συγκεκριμένα άτομα που εξυπηρετούν κάποιες προσωπικές σκοπιμότητες, διαστρεβλώνοντας την αντικειμενική αλήθεια.
Οι λανθασμένες και συγκεχυμένες απόψεις του κ. Γαρατζώτη παραποιούν και συκοφαντούν στο έπακρο τις καταστατικές αρχές του σωματείου. Το γεγονός αυτό ενισχύεται και από το βαθμό της παρερμηνείας που έδωσε ο κ. Γαρατζώτης σχετικά με την έννοια και την αξία της Θεοσοφίας και των γραπτών της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, όπως ακριβώς επισήμαναν οι συμμετέχοντες κα. Παπαδομιχελάκη και κ. Συμωνέτος, τους οποίους δεν γνωρίζουμε. Ο τελευταίος μάλιστα τόνισε ότι: η λανθασμένη αντίληψη και ψευδολογία του κ. Γαρατζώτη επί των άνω θεμάτων είναι ανάλογη με τις αναξιόπιστες πληροφορίες επί του σωματείου μας.

Η Νέα Ακρόπολη στην Ελλάδα, λειτουργεί ως σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, με καταστατικό εγκεκριμένο από το Πρωτοδικείο Αθηνών με αριθμό 10670/82 της 28ης Νοεμβρίου.

Στα 22 χρόνια λειτουργία της στην Ελλάδα, η Νέα Ακρόπολη έχει επιδείξει μεγάλο πολιτιστικό και κοινωνικό έργο. Λόγω του διεθνούς χαρακτήρα του οργανισμού έχουμε συνεργαστεί με πολλούς επίσης διεθνείς οργανισμούς, αλλά και δήμους και κοινότητες, σε εκδηλώσεις προώθησης του εθελοντισμού στην κοινωνία. Οι δραστηριότητές μας, που είναι εκατοντάδες κάθε χρόνο, και που πραγματοποιούνται με τη συνεργασία ή όχι άλλων επιφανών οργανισμών, είναι ανοικτές και γνωστές στο ευρύ κοινό.

Τελειώνοντας, εκφράζουμε για άλλη μια φορά την έντονη διαμαρτυρία μας για την παρουσίαση, μέσα από τη συγκεκριμένη εκπομπή, ψευδών και συκοφαντικών στοιχείων για το σωματείο μας και τα μέλη του. Θα σας παρακαλέσουμε να αφήσετε τη δικαιοσύνη να κάνει το χρέος της και να εκδώσει τη δική της απόφαση. Η οποιαδήποτε παρέμβαση από ένα Μ.Μ.Ε. σε μια δικαστική διένεξη δεν είναι δεοντολογικά ορθή. Τώρα, ενόψει της εφέσεώς μας, είναι φανερό ότι η στρατηγική τους υπαγορεύει να προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν ανεξάρτητους και διακεκριμένους δημοσιογράφους με κύρος–όπως είστε εσείς- για να πετύχουν τους σκοπούς τους.

Το Δ.Σ. του Σωματείου"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 18:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.

Ωραία ετούτα τα δύο άρθρα-επιστολές από τον πρόεδρο της Ν.Α. Ελλάδος....δε, η πρώτη και στην τρίτη κιόλας παράγραφω του Κου Πλάνα μας κάνει σαφές, πως υπάρχει και η δικαστική οδό -παγιωμένη τακτική της Ν.Α. προς τους πάντα με τον εκφοβισμό κάποιων δις- για να λυθούν δήθεν, οι όποιες συκοφαντικές, για τούτους, μαρτυρίες.
Ας είναι και έτσι, θα περιμένω για να ρωτήσω εκείνα που πραγματικά με απασχολούν εδώ και δεκαεπτά χρόνια περίπου από ετούτη την οργάνωση.
Ευχαριστώ.
Σας χαιρετώ φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:12:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρώτα να ταυτίζουμε το πρόσωπο του συνομιλητή με την Ομάδα που ισχυρίζεται ότι τον εκπροσωπεί (που θεωρούμε κι ότι την γνωρίζουμε καλύτερα και από τον άλλον) κι έτσι να χωρίζουμε τους ανθρώπους σε άσπρους και μαύρους.

Aγαπητέ ΤΗΟΤΗ έχει δίκιο ο ΑΙΟΝ...
Δυστυχώς θέλοντας και μη το κάνουμε αυτό... και είναι πολύ ανθρώπινο να σκεφτόμαστε έτσι γιατί ξέρουμε πολύ καλά ότι το πρόσωπο αυτό έχει "ποτιστεί" με την ιδεολογία και τη φιλοσοφία της ομάδας που ανήκει αλλά και φέρει μαζί του τους κραδασμούς και την αύρα της...
Δεν είναι και λίγο αυτό...

Μετά απ'όσα διάβασα εντύπωση μου προκαλεί ότι έχουμε να κάνουμε με 2 πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες...αυτή της υπεξαίρεσης περιουσίας και αυτή της οργάνωσης μυστικού στρατού. Τα πράγματα εδώ είναι πολύ πιο "ξεκάθαρα" από τις συγκεχυμένες κατηγορίες που έχουν ακουστεί για άλλα Τάγματα όπως Τεκτονισμός.
Το ότι για παράδειγμα δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο για τους Μασώνους ενώ αντίθετα έχει ακουστεί για τη Ν.Α. πρέπει να μας λέει κάτι... ότι δεν υπάρχει πουθενά καπνός χωρίς φωτιά!...(Προσωπική μου πάντα άποψη...)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
το πρόσωπο αυτό έχει "ποτιστεί" με την ιδεολογία και τη φιλοσοφία της ομάδας που ανήκει αλλά και φέρει μαζί του τους κραδασμούς και την αύρα της...


Αγαπητή μου, αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να διευκρινίσουμε επί τη ευκαιρία ότι αυτό που αναφέρεις (εάν και εφόσον κατάλαβα καλά τί εννοείς), δεν είναι απόλυτα ακριβές.

Υπάρχουν διαδικασίες κάποιων εσωτερικών ομάδων οι οποίες βασίζονται και στο "πότισμα".

Κανονικά, αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει. Ο άνθρωπος και δει ο εσωτεριστής οφείλει να έχει αυτό που λέει ο EoN "ελεύθερη βούληση", δηλαδή να υποστηρίζει την όποια άποψή του επειδή εκείνος το επέλεξε και όχι επειδή "ποτίστηκε".

Αυτός εξάλλου είναι και ένας τρόπος για να κάνουμε έναν πρόχειρο διαχωρισμό μεταξύ των ομάδων του "υγιούς" εσωτερισμού και των άλλων, οι οποίες μη έχοντας άλλη μέθοδο ή ουσιαστικό αντικείμενο, αναζητούν την έμμεση ή και άμεση κάποιες φορές άσκηση επιρροής επί των μελών καθ' οιονδήποτε μέσον.

Υπάρχουν κάποια σημαντικά χαρακτηριστικά, τα οποία μπορούν να μας οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα και τα οποία ελπίζω να αναδυθούν στην πορεία αυτής της συζήτησης.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 27/02/2004 23:04:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 23:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.
quote:
Ο άνθρωπος και δει ο εσωτεριστής οφείλει να έχει αυτό που λέει ο EoN

Του δει ορ νοτ του δει??
Α ρε λουτσος που σου χρειαζεται......για μεσημεριανο.

Φιλικα..........Κανενας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!


Edited by - .Κανένας. on 27/02/2004 23:40:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 00:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
.Κανένας., δεν νομίζω πως θα κάνω και 3η προειδοποίηση! Για την "εμμονή" σου να αναφέρεις το συγκεκριμένο ψάρι σου έγραψα και πρωτύτερα στο Θέμα: "Επιμύθιο της Αποκριάς 2004 - Θέματα Καρδιάς".

Παρακαλώ!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 01:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
"Οι καταστατικές αρχές της Νέας Ακρόπολης πρεσβεύουν τη συναδελφοσύνη όλων των λαών, καθώς προωθούν τη συγκριτική μελέτη όλων των θρησκειών, πολιτισμών, τεχνών και επιστημών. Επομένως, κάθε μέλος είναι ελεύθερο να απορρίπτει ή να επιλέγει όποια θεώρηση το εκφράζει. Πώς λοιπόν μέσα στα πλαίσια ενός Διεθνούς Οργανισμού, τέτοιες καταστατικές αρχές θα μπορούσαν να συμφωνήσουν - έστω και στο ελάχιστο - με τις ναζιστικές ή φασιστικές αντιλήψεις που μας καταλογίζονται; Ποτέ μια ναζιστική ή φασιστική θεωρία δεν θα μπορούσε να υπόκειται σε τέτοιες καταστατικές αρχές, σαν τις δικές μας, που σαφώς εναντιώνονται στο ρατσισμό κάθε τύπου."

Μόνο που στο internet υπάρχουν πληροφορίες για την "ρατσιστική" δράση της ομάδας. Λίγες βέβαια και επιγραμματικές μέχρι και "παρανοϊκές", αλλά υπάρχουν.

"Another group, Nuevo Acropolis (New Acropolis), was founded in 1974 and continues to function. It organizes neo-Nazi activity under the guise of conferences on pseudo-philosophical and esoteric subjects."
http://sicsa.huji.ac.il/15spain.html

"On the other hand, in Zaragoza, the neo-nazi sect
New Acropolis has engaged a short time ago in
some anti-racist military expeditions."
http://www.geocities.com/CapitolHill/4858/46acrate.txt

"After a protest campaign Ministry of Social Affaires unauthorize to fascist sect "nueva Acropolis" (New Acropolis) the use of oficilal antirracist slogan "we`re different, we`re equal".
http://www.ainfos.ca/A-Infos96/2/0036.html

Also worthy of mention is the "New Acropolis", ostensibly a New Age philosophy club to outsiders, but a Fascist group known by insiders to be imitating the Third Reich.
http://www.studentcentral.co.uk/nazism_the_new_age_8000/

"An ideal state, according to Livraga, who died in 1991, weeds out everything which is "weak and stupid," beginning with the gathering of homosexuals into concentration camps." (υπερβολικό ε;!)
http://cisar.org/survey/xf.htm

Για να μην αναφέρω τα αντισημιτικά sites που βρήκα και κάνουν αναφορές κατά της Νέας Ακρόπολης (και όχι μόνο βέβαια)

"New Acropolis is not a newcomer to Israel; the group has been free to attract Israelis to its ranks for more than a decade. One former leader reports that the New Acropolis International Conference held in Rome in 1990 included Israelis, all of them dressed in black shirts and saluting an imperial Roman eagle, legionnaire style."
http://searchlight.iwarp.com/articles/na_missionize.html#new acropolis

"Department of Education investigates a racist teacher"
http://www.stelling.nl/simpos/new_acropolis_racism.htm

Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτές οι καταγγελίες και οι πληροφορίες έχουν κάποια βάση, απλώς τις παραθέτω προς περαιτέρω διερεύνηση.

Και κάτι διαφορετικό αλλά ενδιαφέρον για μας...

Re:Croatian TS & New Acropolis

"In Croatian non-religious press, there are the informations that
organization NA is trying to take over theosophical lodges, on the manner that some secret members of NA became members of the TS Lodge, work there, trying to make influence and in good moment join the lodge to NA, with members and oher properties. This should be the way how this organization spread. So, if it is the true, it is the answer on question why some theosophists want to join such organization."
http://www.theos-talk.com/archives/199802/tt00174.html


Οσο για το θέμα των ανηλίκων. Στο site της Νέας Ακρόπολης της Γερμανίας βρήκα μία σελίδα για τις περίφημες καλοκαιρινές κατασκηνώσεις (δεν βρήκα αναφορά για αυτές στα άλλα sites της οργάνωσης που κοίταξα -δεν τα κοίταξα όλα βέβαια-, ούτε στο Ελληνικό). Τίποτα το επιλήψιμο από ότι είδα, έχει και πολλές φωτογραφίες, στις οποίες όμως φαίνονται και παιδιά ανάμεσα στους ενήλικες.
Στην ίδια σελίδα υπάρχει link για άλλο site της οργανώσης με τον τίτλο "οικοσοφία" (που θυμίζει την πινακίδα για τους οικολόγους στην κατασκήνωση στην Βυτίνα).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 02:29:12  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ήθελα να σημειώσω κάποιες παρατηρήσεις στο κείμενο που μας παρατέθηκε από τον κύριο Πλάνα.

quote:
Ο κος Γαραντζώτης, απέδειξε επανειλημμένως με τις απόψεις του, ότι είναι ένας φανατικός χριστιανός παλαιοημερολογίτης ο οποίος εναντιώνεται σε κάθε εσωτερική αναζήτηση και σε κάθε ελεύθερη διακίνηση ιδεών που δεν ταιριάζουν με την ιδεολογία του. Παλιά, όταν ήταν στην Νέα Ακρόπολη δεν ήταν έτσι… τι έγινε και μετά παραλόγισε… μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί «ακόμα και στην καλύτερη οικογένεια»… και δεν είναι ασυνήθιστο στην ιστορία το γεγονός τέτοιων μεταστροφών.

Δε μπορεί δηλαδή κάποιος να αλλάξει πορεία στον τρόπο και στο μέσο που θα ήθελε, για να συνεχίσει την αναζήτηση ;

quote:
Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη.

Αυτή την παράγραφο θα ήθελα να την προσέξουμε ιδιαίτερα !
Ο καθένας από εμάς τους επιφανειακούς εσωτεριστές, που ασχολείται με το esoterica.gr ή με κάποια ομάδα ή με την ίδια του την οντότητα.
Ίσως αν ανήκαμε στην Ν.Α. να είχαμε εντρυφήσει στις βαθιές φιλοσοφικές αξίες που η ίδια εκπροσωπεί.
Αυτό δεν εννοεί το παραπάνω απόσπασμα ή κάνω λάθος ;


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 06:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Οσο για το θέμα των ανηλίκων. Στο site της Νέας Ακρόπολης της Γερμανίας βρήκα μία σελίδα για τις περίφημες καλοκαιρινές κατασκηνώσεις (δεν βρήκα αναφορά για αυτές στα άλλα sites της οργάνωσης που κοίταξα -δεν τα κοίταξα όλα βέβαια-, ούτε στο Ελληνικό). Τίποτα το επιλήψιμο από ότι είδα, έχει και πολλές φωτογραφίες, στις οποίες όμως φαίνονται και παιδιά ανάμεσα στους ενήλικες.


Σε χαιρετώ Όστρια.
Ποιός είπε καλή μου, πως δεν υπάρχουν παιδιά και παιδικά τμήματα στην οργάνωση της Ν.Α.;

Από το Περιοδικό της Ν.Α., λοιπόν. (ΕΤΟΣ 10, ΤΕΥΧΟΣ 46 Γεν-Φλεβ. 1990, σελίδα 23)

Γράφει ματαξύ άλλων και εν μέσων περίεργων φωτωγραφιών από δραστηριότητες της Ν.Α.: <<Φέτος το Γενάρη το Πολιτιστικό και φιλοσοφικο μας κέντρο κλείνει ένα δεκάχρονο κύκλο δημιουργικής παρουσίας στην πολιτιστική και πνευματική ζωή της Ελλάδος...τις αρκετές νέες ακδόσεις βιβλίων φιλοσοφικού και εσωτερικού περιεχομένου από τις Ε.Ν.Α., τις εκδηλώσεις του μουσικού και του θεατρικού Τμήματος, ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ,...>>

Μάλιστα υπάρχει στο ίδιο περιοδικό και ένα πολύ καλό άρθρο του θεσσαλονικιού Θανάση Καταφυγιώτη: Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΝΟΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.
Έτσι για να μην λέμε μόνο....

quote:

Στην ίδια σελίδα υπάρχει link για άλλο site της οργανώσης με τον τίτλο "οικοσοφία" (που θυμίζει την πινακίδα για τους οικολόγους στην κατασκήνωση στην Βυτίνα).


Καλή μου, σου αντιγράφω από το περιοδικό της Ν.Α. τον Οκτώμβρη του 1991 και από την 52 σελίδα.

<<ΚΑΤΑΣΚΉΝΩΣΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ
Δεν θα μπορούσε να λείψει φέτος, ειδικά μετά από έναν τόσο δύσκολο, συννεφιασμένο και "βαρύ" από πολλές απόψεις, χειμώνα.(*) Στο βουνό λοιπόν και φέτος πολλά μέλη της Ν.Α. μέσα στον Ιούλιο για ένα δεκαήμερο με σωματική και πνευματική άσκηση, μουσικούς και αθλητικούς αγώνες αφιερωμένους αυτή τη φορά στον Ηφαιστο,>>

(*)Μάλιστα στο ίδιο περιοδικό στην σελίδα 5, υπάρχει φωτογραφία του Κυρίου Πλάνα και ένα άρθρο με τον παράξενο τίτλο <<ΕΙΣΑΓΩΓΗ>>. όπου μέσα αναγνωρίζεις πολύ μένος για κάποιους που είπαν "ψευτο-φιλοσοφικές" τις δραστηριότητες της Ν.Α.

Αγαπητέ Κέλσο, πιστεύω πως όποιος ερευνά μαθαίνει και ιδικά εάν υπάρχει η κατά δύναμη αντικειμενική και ορθή αντίληψη στην έρευνα, έστω και του όποιου "επιφανειακού" κατά την Ν.Α. στην έρευνα που είναι μέλος στο esoterica.gr!!!

Και για να κλείσω με ένα απόσπασμα του Κυρίου Πλάνα προς απάντηση σε όσα μας τοποθέτησε σαν εσωτερική ταμπέλα. <<Άλλα σ'αυτόν τον δύσκολο κόσμο που ζούμε οι λέξεις και οι λόγοι δεν πείθουν πια κανέναν. Τα αποτελέσματα και τα βιώματα απαιτούν τη θέση τους, απαιτούν την υγιεινή βούληση των ατόμων. Μια βούληση που ν'ανυψώνεται προς τον ουρανό στο δρόμο της ειλικρινούς φιλοσοφικής αναζήτησης.>> Από το περιοδικό του Οκτώμβρη 1991 σελίδα 5 τελευταία φράση.
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 13:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Σας καλημερίζω όλους!
Πρώτα-πρώτα να κάνω μία διόρθωση στο προηγούμενο κείμενο μου, που το είδα μόλις τώρα.

"Για να μην αναφέρω τα αντισημιτικά sites που βρήκα και κάνουν αναφορές κατά της Νέας Ακρόπολης (και όχι μόνο βέβαια)"

Εννοώ τα εβραικά sites που κατακρίνουν τον αντισημιτισμό βέβαια!


Φίλε Ράμογλου, νομίζω ότι το κείμενο που υπογράμμισες το λέει ξεκάθαρα. Δεν σηκώνει "παράπλευρες" ερμηνείες. Η Νέα Ακρόπολις κάνει βαθειά φιλοσοφική έρευνα, εμείς όχι!


"Ποιός είπε καλή μου, πως δεν υπάρχουν παιδιά και παιδικά τμήματα στην οργάνωση της Ν.Α.;"

Αγαπητή zezmperg,
πάντως δεν το είπα εγώ! LOL
"ουδέποτε είχαμε ούτε έχουμε ανήλικα μέλη στη Νέα Ακρόπολη, σύμφωνα με ρητή διάταξη του καταστατικού μας."

Προφανώς εννοεί ότι δεν έχουν αυτόνομα ανήλικα μέλη, "χωρίς την έγκριση του κηδεμόνα τους".


Πάντως βρήκα ένα μακροσκελές αλλά άκρως ενδιαφέρον άρθρο ενός πρώην μέλους της Νέας Ακρόπολης του Miguel Martínez, ο οποίος δηλώνει ότι ήταν μέλος για 14 χρόνια και έφυγε το 1990.
Ο Martinez δίνει αρκετές λεπτομέρειες για την ζωή και τα "πιστεύω" του Livraga και για τον τρόπο που σχεδιάστηκε, οργανώθηκε και απλώθηκε σε όλες αυτές τις χώρες, η Νέα Ακρόπολις. Ακόμα, φαίνεται ότι προσπαθεί να αντικρούσει τις διάφορες κατηγορίες που έχουν ακουστεί κατά καιρούς.
Νομίζω ότι είναι αρκετά συγκρατημένος στην κριτική του και προσπαθεί να φανεί "αντικειμενικός" αν και είδα αρκετές αντιφατικές πληροφορίες.

Τι μου έκανε περισσότερη εντύπωση από όσα γράφει.
Ανάμεσα στα άλλα ενδιαφέροντα που λέει για την προσωπικότητα και την ιστορία του ιδρυτή (ο ίδιος μιλούσε για Αυτοκρατορία Ρωμαϊκού Τύπου υπόγραφε ως "Supreme Commander" και ισχυριζόταν ότι είχε μεταφυσικούς καθοδηγητές αλλά και μεταφυσικές δυνάμεις ο ίδιος),
μου έκανε εντύπωση η αγάπη του για κάθε ειδους όπλα (λέει ότι μέχρι και τανκ δανείστηκε από τον ισπανικό στρατό για να κάνει βόλτα!),
το ότι παρέμεινε στην Θεοσοφική Σχολή της Αργεντινής παρόλο που δεν συμπαθούσε τα μέλη εκεί και οργάνωσε το "Argentine Theosophical Youth", ένα μιλιταριστικό κίνημα μέσα στην Σχολή, ότι στον πόλεμο ξεκίνησε με τους Συμμάχους αλλά κατέληξε στην άλλη πλευρά...
δυστυχώς δεν δίνει καμιά πληροφορία για τα τρία ειδικά τμήματα της οργάνωσης που ονομάζονται "Living Forces"(Fuerzas Vivas) αλλά από τα λίγα που λέει εγώ τουλάχιστον κατάλαβα ότι έχουν στρατιωτική οργάνωση και εκπαίδευση.
"11) The latest version of the Articles of Association of the Italian branch of NA, dating back to the mid-'80s, speaks of three inside organizations which provide volunteer and ecological services, with uniforms described as being "like those of the fire brigade." However, the testimonies about paramilitary organizations inside NA date back to many years before the Italian organization decided to go into "volunteering" or "ecology." Identical testimonies come from France and Spain, where the organization became interested in ecology even later."

και βέβαια ειδικό ενδιαφέρον έχει η αναφορά για τα όπλα που βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις της οργάνωσης στην Ελλάδα και την Ισπανία.

"(31) The arms discovered by the police in the branches in Greece or by the journalist Pepe Rodriguez in the castle of Santiuste were probably more recreational than practical."

Και τέλος θα σταθώ σε αυτό που υποτίθεται ότι απάντησε ο Livraga όταν τον ρώτησαν ""How does the myth of JAL arise?", he would say of himself. "It is quite simple: I speak about everything, about engines or about Marcus Aurelius or about politics or astronomy, it depends who I have in front of me". "

ps. JAL ήταν το ακρώνυμο του μέσα στην οργάνωση, θεοσοφικής επιρροής.

Μήπως αυτό κάνει και η Νέα Ακρόπολις ως οργάνωση; Μήπως προσαρμόζεται ανάλογα με τον ποιόν έχει απέναντι της (άνθρωπο, κράτος ή ιδεολογία);

http://www.kelebekler.com/cesnur/txt/liv-gb.htm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 13:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.
quote:
Το πρώτο που θα ήθελα να διευκρινίσω είναι ότι οι απόψεις που παρουσιάστηκαν στις εκπομπές του κου Χαρδαβέλα του Σαβ. 14 Φεβρ. «Χωρίς Μοντάζ ΙΙ» και της Τρ. 17 Φεβρ. «Αθέατος Κόσμος» είναι εντελώς ψευδείς και παραπλανητικές για τη Νέα Ακρόπολη. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό στα τηλεοπτικά κανάλια και επανειλημμένως έχουμε διευκρινίσει τις θέσεις μας, χωρίς να βρούμε το δίκιο μας στα media, που ως γνωστόν είναι «κανίβαλοι» της τηλεθέασης.

Θα ηθελα να ειχατε παει στην εκπομπη να ακουγαμε τις αποψεις σας.
Για ποιο λογο δεν πηγατε?

quote:
Γι’αυτό άλλωστε αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την δικαστική οδό και να κάνουμε αγωγή στα συγκεκριμένα άτομα που επι σχεδόν 13 χρόνια καλλιεργούν την φημολογία και την παραπληροφόρηση εις βάρος μας. Η «σταυροφορία» τους εναντίον μας υπακούει καθαρά σε προσωπικά κίνητρα εκδίκησης για πιθανές δικές τους αποτυχίες στον χώρο της φιλοσοφικής αναζήτησης.



Σου προτεινω να κανεις μηνυση στον Χαρδαβελα, εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα αν με εκανε ¨ρομπα¨.Που ξερεις μπορει και να τα κονομησεις...

quote:
Το δεύτερο που θέλω να διευκρινίσω, παρακινούμενος από κάποια πράγματα που διάβασα εδώ, είναι ότι, η Νέα Ακρόπολη έχει απλώς μία σχέση αμοιβαίας συνεργασίας με το Esoterica.gr που συνίσταται βασικά στην ανταλλαγή άρθρων και προβολής, όπως άλλωστε διατηρεί και με πολλούς άλλους φορείς και ομάδες. Εμείς είμαστε μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία αυτή παρότι καταλαβαίνουμε ότι τα ενδιαφέροντα του Esoterica.gr παραπέμπουν περισσότερο στον χώρο των παράξενων φαινομένων και της εκπροσώπησης ομάδων και ατόμων του γενικού χώρου του εσωτερισμού και όχι στην βαθιά φιλοσοφική έρευνα που γίνεται στη Νέα Ακρόπολη.

Μολις τελειωσω το δημοτικο του εσωτερισμου στο Εσωτερικα, θα ερθω να γραφτω στο γυμνασιο της νεα ακροπολης.
Επισης δεν εχω ακουσει ανθρωπους που ασχολουνται με βαθια φιλοσοφικη ερευνα να βγαζουν ντελαλη και να φωναζουν: ¨Εδω η βαθια φιλοσοφικη ερευνα , παρε κοσμε!!!¨

quote:
Πάντως, έτσι όπως σήμερα είναι ο κόσμος, κάνετε και εσείς τη δουλειά σας όσο καλύτερα μπορείτε, και αυτό είναι σίγουρα κάτι αξιόλογο. Άλλωστε εάν ενώνονται δύο ή περισσότερα «φώτα», ρίχνουν περισσότερο φως στην σκοτεινιά που βασιλεύει.

Σιγουρα φωτιζουν περισσοτερο. Το θεμα ειναι που φωτιζουν?
Το ενα μπορει να φωτιζει ενα μονοπατι και το αλλο ενα γρεμο.
Κριμα δεν ειναι νυχτιατικα να γκρεμοτσακιστουμε?

Συμπερασμα: Κυριε Πλανα δεν με πειθεις.

Φιλικα........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 14:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.
quote:
Οι καταστατικές αρχές της Νέας Ακρόπολης πρεσβεύουν τη συναδελφοσύνη όλων των λαών, καθώς προωθούν τη συγκριτική μελέτη όλων των θρησκειών, πολιτισμών, τεχνών και επιστημών. Επομένως, κάθε μέλος είναι ελεύθερο να απορρίπτει ή να επιλέγει όποια θεώρηση το εκφράζει.

quote:
Ο κος Γαραντζώτης, απέδειξε επανειλημμένως με τις απόψεις του, ότι είναι ένας φανατικός χριστιανός παλαιοημερολογίτης ο οποίος εναντιώνεται σε κάθε εσωτερική αναζήτηση και σε κάθε ελεύθερη διακίνηση ιδεών που δεν ταιριάζουν με την ιδεολογία του. Παλιά, όταν ήταν στην Νέα Ακρόπολη δεν ήταν έτσι… τι έγινε και μετά παραλόγισε… μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

Κυριε Πλανα θα μας τρελανεις? Το παλικαρακι οσο ηταν μαζι σας ηταν λογικοτατος και μολις εφυγε παραλογισε και εγινε ¨φανατικος¨ χριστιανος παλαιοημερολογιτης? Κατα τ αλλα εσυ πιστευεις οτι καθε μελος ειναι ελευθερο να απορρίπτει ή να επιλέγει όποια θεώρηση το εκφράζει. Γι πες μου τωρα ποτε να αναψω τη φωτια να τον καψουμε?

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 14:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή Ostria,

η αλήθεια είναι πως έκανες πολύ καλή δουλειά με τα λινκς.

Έχω διαβάσει κι εγώ τη συνέντευξη του Miguel Martínez.


Η αγαπητή zezmperg βλέπω ότι διαθέτει πολύτιμο υλικό για έρευνα.


Όμως, θυμάμαι στην αρχή αυτής της συζήτησης που το μέλος sasantari είχε γράψει πως η αστυνομία δεν είχε βρει όπλα στην έρευνα που έκανε.

Χμμμ...


Και το θέμα των παιδιών, εάν είναι με τη συναίνεση των γονέων δεν μπορεί να θεωρηθεί παράνομη δραστηριότητα.

Από την άλλη πλευρά, αναρωτιέμαι τί σκοπό μπορεί να επιτελεί (για τον τρόπο σκέψης του Livraga) η δημιουργία μίας τέτοιας οργάνωσης.

Ήθελα να 'ξερα τί θεωρεί ότι προσφέρει παραπάνω από τις όποιες άλλες εσωτερικές οργανώσεις ή ομάδες. Τί είναι αυτό που κάνει τη "Νέα Ακρόπολη" μοναδική;
Ή μήπως απλά δεν είχε τί άλλο να κάνει και είπε: "Ε, δεν φτιάχνω κι εγώ μία οργάνωση, μπορώ!!!;;;"

Ίσως αυτές οι πληροφορίες να ήταν χρήσιμες για να εμβαθύνουμε κι εμείς οι light εσωτεριστές.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 15:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Ο Κύριος Πλάνας και η βαθυστόχαστη οργάνωση του...άραγε θα τους δούμε να απαντούν τώρα ?

Εγώ έχω αρχίσει και νιώθω οίκτο πάντως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 16:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
ΕΟΝΑΚΟ,γλυκο μου νεραντζι,μελι βγαινει απο το στοματακι σου,
αφου η καρδια σου ειναι πια ποτισμενη τελεια,
απο τις δονησεις της Χριστιανοδυναμης(μην μπλεκομαστε με Χριστοδυναμεις...).
Αυτη η Χριστιανοδυναμη,σου δινει το "μαννα" η' οποιο πακετο-μαννα,
για να ουρλιαζεις σαν λυκος με πεταλα,εδω μεσα?
Και τι να μου πεις μετα τοσον καιρο?
Να μου μιλησεις για καθαρη καρδια?
Αφου η δικη σου-οπως και των περισσοτερων εβραιοχριστιανων-ειναι αρρωστημενη και ακαθαρτη,ποτισμενη απο την μισαλλοδοξια.
Να μου μιλησεις για εσωτερισμο?
Αφου δεν εχεις σχεση με τον εσωτερισμο,ασχετο ον,γιατι αν ειχες,θαχες ακουσει,οτι ο εσωτερισμος δεν χρωματιζεται απο θρησκευτικεες πεποιθησεις,οπως πας να εκχριστιανισεις τα παντα...
Μπορεις να δεις μια θρησκεια με εσωτερικο τροπο,και να την ανεβασεις απο το χαλι του ιουδαιοχριστιανισμου-ναζισμου-φασισμου σου,
αλλα δεν μπορεις να καλουπωσεις τον εσωτερισμο στα πλαισια μια ς θρησκειας,ειναι κατι πολυ πιο περα.
Επειδη ομως στο ταραγμενο μυαλουδακι σου περα βρεχει,και ηδονιζεσαι φαντασιουμενος οτι υπερασπιζεσαι την αγαπη του Χριστου σου,σου λεω,οτι πας χερι-χερι με τον Αντιπαλο του.
Καλυτερη συμμαχιαδεν θαβρισκε,απο σενα.
Ετσι,εμενα τουλαχιστον,δεν μπορεις να με πεισεις ουτε για την ποιοτητα της "αγαπης" που θες να δηλωνεις ,ουτε για τα εξω καρδια χειριστικα που κανεις για δημιουργια παρειτσας-επιπλεον των γνωστων-
εντος του χωρου,και κατι για τελος
η ΝΑ,εχει και αξιολογα προσωπα και πραγματα.
Αν θες να το παιξεις τωρα εσωτεριστης,κι οχι φτιασιδωμενο χριστιανοπουλο,
παρε διαβασε κανενα βιβλιο τους,
γνωρισε κανενα ατομο απο μεσα,
κρατα αυτα που σου ταιριαζουν
και ασε τα υπολοιπα που δεν σου κανουν.
Γιατι, κανεις πολυ θορυβο,χωρις λογο,
και -οπως ο φιλος σου ο "Κελσος" η'*****Κελσος(βλεπεις Αdmin,
οτι θελω να μην σε κουραζω)-
μιλας πολυ,χωρις να λες τιποτε πλεον.
Τωρα,πολυ θαθελα οι Λιβραγκαραιοι,
να καθησουν στο σκαμνι κανεναν δημοσιογραφισκο,
απο τους γνωστους και μη εξαιρεταιους -
που ζεσταινονται απο τα ευρωπακετα της Αρχιεπισκοπης,
να δουν λιγο τα πισινα τους ποσο σκληρο ειναι το σκαμνι.
Και επισης,οσοι χριστιανοι-ρατσιστες-φυτα
ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ,
ΠΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΖΟΜΠΙ,
ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΛΗΘΟΥΝ,
αυτοι φαινεται οτι ,1.τα παιρνουν απο καποια πηγη
2.παιρνουν ναρκωτικα,3.βλεπουν πολυ πρωινη ζωνη,με αποτελεσμα εγκεφαλικη βλαβη,
και τελος ειναι αξιολυπητοι,αφου εχουν αποριες του τυπου πως η ΝΑ προωθει τον ελληνισμο στο Ισραηλ.
Οι χριστιανοι ρατσιστες,καλα θα κανουν να αναρωτηθουν,
πως και δεν εχουν διαβασει ουτε τα μισα απο τα κειμενα των Αρχαιων,
απο αυτα που διαβασαν συνανθρωποι τους εβραιοι,γερμανοι,γιαπωνεζοι,
ας ειναι και απο μεταφραση,γιατι οι εν λογω συνανθρωποι τους τα διαβαζουν απο το πρωτοτυπο...ελληνοορθοδοξοι ξερολες-φασιστες.
Και κατι αλλο,γιατι τα φυτα θα κανουν Αμαζονιο το μερος,
οτν μιλαμε για καρδουλες και καθαρες ψυχουλες-
βεβαια οι πλεον ακαθαρτοι απατεωνες θα ουρλιαζουν πρωτοι-
ας τους υπενθυμισω τους τρελλους καλογερους της "καρδιας"
και τα παραληρηματα τους,που οι ΕΟΝακοι πιπιλιζουν εδω μεσα,
και να θυμισω στους εσωτεριστες αυτους της πενταρας,
τα σοφα και φωτισμενα λογια του Κρισναμουρτι,
"που τοσο πολυ διαβασαν-χα,χα,χα"
με κεφαλαια για γκαβους,
ΟΤΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΜΟΝΙΑ=ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΙΣΗ=ΙΣΟΖΥΓΙΣΜΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑΣ,
ΣΕ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ,
ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.
Ετσι ,οι οπαδοι των τρελλαμενων καλογερων,ας αρχιζουν να ασκουν και το νοητικο τους.
Και αφου καιγονται τοσο πολυ για την προοδο την πνευματικη στην ελλαδιτσα μας,
και αφου πονουν τοσο πολυ για την προπαγανδα απο τηνΝΑ,
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,
ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ-γιατι αραγε?,
και μιας και αποκτησαν τοση εμπειρια εδω στον τοπο,
τοσες γνωσεις,τοσες πληροφοριες,
γιατι δεν γινονται μελη στην ΝΑ,να δουν απο πρωτο χερι τι γινεται εκει μεσα,αντι να ειναι ειδικοι πορδολογοι στο esoterica.gr?
Μηπως φοβουνται τιποτε?
Τι ειναι αυτο?
Αφου ειναι ανικανοι και για μια δημοσια εξομολογηση,κρυμμενοι τοσον καιρο πισω απο ψευδωνυμα και Χριστιανουληδες...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy