ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 17:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Helios:
quote:
δεν μπορουμε ναμαστε ολη την ωρα,σαν την ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ...

Συμφωνώ απόλυτα! Και όπως ήδη θα ξέρεις ο συγκεκριμένος Χώρος Συζήτησης δεν χαρακτηρίζεται δα και από ψευτο-πουριτανισμό, αλλά περισσότερο από μία συνεχή επιδίωξη ουσιαστικής ευγένειας ψυχής, πέρα από μάσκες και ωφελιμιστικές επιδιώξεις...

Πάντως, όπως πάλι θα έχεις ήδη παρατηρήσει, διάφορες περιστάσεις μας επιβάλλουν πολλές φορές να είμαστε πιο αυστηροί σε κάποια θέματα απ'ότι σε άλλα. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλο σημείο τελευταίως, "ο Νόμος απαιτείται να είναι Νοήμων και όχι Άτεγκτος".


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 17:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
quote:
Ελπίζω οι πιο πάνω παραινέσεις των αξιαγάπητων ΑΔΜΙΝ και ΑΜΑΛΙΑΣ να μην υπονοούν ταυτοποίηση των ΑΙΟΝ και ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ δηλ
ΑΙΟΝ = ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Θα θεωρήσω το παραπάνω ως μία βεβιασμένη, πλην καθαρότατη αστοχία από μέρους σου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Τα μηνύματα στα οποία αναφέρεσαι, είναι σαφέστατα και δεν επιδέχονται παρερμηνειών!

Απορώ πραγματικά τι σε παρακίνησε να κάνεις αυτήν την "υπόθεση"...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 18:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
** ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕ Ο THOTH…….

Μπράβο ρε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, πες του τα του ADMIN. Τόσο καιρό επέμενα να βάζει κόκκινα αστεράκια λογοκρισίας αλλά αυτός ανένδοτος.

Άσε που και για λόγους... ποδοσφαιρικούς, τα κόκκινα αστεράκια είναι πιο δημοφιλή

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 22:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητή Zadok,

quote:
Με το να κάνεις δηλώσεις του στυλ: ...
δεν μπορείς να προκαταβάλεις τις εντυπώσεις.

δεν με ενδιαφέρουν οι εντυπώσεις, να προκαταλάβω την απάντηση που μου έδωσες ήθελα, επειδή δεν την συμμερίζομαι, αλλά δεν τα κατάφερα όπως φαίνεται.

quote:
Έχω ξεκαθαρίσει πλειστάκις ότι έχω κατά καιρούς συμμετάσχει σε πολλές και "επώνυμες" ομάδες. Όμως ουδέποτε αντιλήφθηκα ότι ακολουθούνται πρακτικές, οι οποίες χρήζουν της επεμβάσεως της πολιτείας ως παράνομες. Οι όποιες διαφωνίες μου ήταν πάντα σε εσωτερικά πλαίσια, τα οποία θεωρώ ότι στην τελική δεν αφορούν την κοινωνία στο σύνολό της.

Το ότι εσύ δεν αντιλήφθηκες τίποτα το επιλήψιμο μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα. Είτε ότι συμμετείχες σε ομάδες που δεν χρήζουν της επεμβάσεως της πολιτείας, είτε ότι δεν έμεινες αρκετά σε αυτές ώστε να αντιληφθείς όσα πιθανόν συμβαίνουν πίσω από την "κουρτίνα".

Αλλά ακόμα δεν κατάλαβες ότι δεν μιλώ για τα απλά μέλη, όπως εσύ, που πιθανόν δεν γνωρίζουν ή δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν. Εξ άλλου για αυτά ισχύει συνήθως το "αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις".

Οσοι όμως είναι υπεύθυνοι της εισαγωγής των νέων μελών στον οργανωμένο χώρο του εσωτερισμού, είναι υποχρεωμένοι και να γνωρίζουν και να τα προφυλάσσουν.
Αυτή είναι η απόψη μου και σχόλια όπως "Οι εποχές των μασκοφόρων καταδοτών δε νομίζω να αντιπροσωπεύουν τον εσωτερισμό." με αφήνουν παντελώς αδιάφορη, επειδή θεωρώ ότι δεν έχουν θέση σε αυτή την συζήτηση.

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια κοινή βάση για την ανάπτυξη του συγκεκριμένου προβληματισμού, οπότε από την δική μου μεριά, τελειώνω εδώ.

Πάντα φιλικά,
Οστρια

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 01:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή Ostria,

δεν κατανοώ γιατί εξανίστασαι. Σου ξεκαθάρισα ότι δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς θέλεις να πεις κι εσύ απαντάς:

quote:
Το ότι εσύ δεν αντιλήφθηκες τίποτα το επιλήψιμο μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα. Είτε ότι συμμετείχες σε ομάδες που δεν χρήζουν της επεμβάσεως της πολιτείας, είτε ότι δεν έμεινες αρκετά σε αυτές ώστε να αντιληφθείς όσα πιθανόν συμβαίνουν πίσω από την "κουρτίνα".

Συγγνώμη, βρίσκεις ότι μπορούμε ν' ανταλλάξουμε διαπιστευτήρια σ' ένα ανοιχτό Φόρουμ;

Ότι και να γράψω μπορεί να είναι σοβαρό, μπορεί και να είναι στην σφαίρα της φαντασίας μου ή του ψώνιου μου... Έχεις κάποιο τρόπο να το πιστοποιήσεις;

Όσοι γνωρίζουν, καταλαβαίνουν κιόλας. Τώρα αν έχεις αποφασίσει να μη συνεχίσεις τη συζήτηση είναι άλλο θέμα. Δικαίωμά σου.

Πάντως αν θεωρήσουμε ότι ανήκω σε "υγιείς" ομάδες, έχεις να προτείνεις κάποιον τρόπο "αστυνόμευσης"; Θα ήθελα ειλικρινά να μ' ενημερώσεις, αν έχεις την καλοσύνη και εάν δύνασαι να διατυπώσεις τέτοια πρόταση. Θα ήταν, νομίζω, το πιο εποικοδομητικό, το οποίο θα μπορούσε να βγει μέσα απ' αυτή τη συζήτηση.

Όσον αφορά στην περίπτωση να ανήκω σε οργάνωση που δεν γνωρίζω τους απώτερους στόχους και σκοπούς (που στο αποκλείω), δεν ξέρω τί θα πρότεινες αλλά εγώ (σε όσους μας διαβάζουν) θα πρότεινα το βιβλίο της DION FORTUNE (την οποία ευστόχως ανέφερε η αγαπητή Avallon) "Τα Εσωτερικά Τάγματα και το Έργο τους", το οποίο κατά την γνώμη μου τα "λέει όλα".


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 11:02:16  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα μας λοιπόν είναι η Νέα Ακρόπολη.

Αποδείχτηκε λοιπόν πως το esoterica.gr και η Νέα Ακρόπολη έχουν σχέση διότι συνεργάζονται.
Ο ΕοΝ-ΑΙΟΝ είπε πως τα θέματα μιλιταρισμού δεν επιδέχονται αμφισβήτηση διότι είναι ξεκάθαρη η χρησιμοποίηση συμβόλων ( SS ) και η εκγύμναση κομάντος.

Και το ερώτημα που γεννιέται είναι, τελικά εκτός του φιλοσοφικού κομματιού η Νέα Ακρόπολη έχει και στρατιωτικό κομμάτι ;
Ή μήπως το φιλοσοφικό και το στρατιωτικό κομμάτι συνυπάρχουν ;

Αν μπορεί ο Admin ο οποίος έχει και την συνεργασία με την Νέα Ακρόπολη ας μου απαντήσει.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 11:39:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ή μήπως το φιλοσοφικό και το στρατιωτικό κομμάτι συνυπάρχουν ;
Πολύ φοβάμαι φίλε Ράμογλου ότι το ένα κομμάτι έχει βασιστεί πάνω στο άλλο και τρόπον τινά και τα δυο είναι αλληλένδετα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 11:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητή Zadok,

αν ανήκεις σε "υγειή" ομάδα, υποθέτω ότι υπάρχουν κάποιες Αρχές του εσωτερισμού που ακολουθούνται και προσυπογράφουν σε αυτό. Πιστεύω πάντως ότι πρέπει τα μέλη να βρίσκονται πάντα σε πνευματική και ψυχική εγρήγορση.
Αναφέρατε την Dion Fortune, και τα Μυστικά Τάγματά της, εκεί δίνει κάποιες συμβουλές για το πώς πρέπει ο υποψήφιος μαθητής να επιλέξει τον Δάσκαλο του, τον εκπαιδευτή του και την σχολή μέσα στην οποία θέλει να μαθητεύσει και να πάρει την μύηση. Αναφέρει σχεδόν επιγραμματικά τον κίνδυνο της λάθους επιλογής, αλλά δεν εμβαθύνει ιδιαίτερα σε αυτό. Ακόμα αναφέρει τι πρέπει να προσέχει ο μύστης όταν επιλέγει κάποιον μαθητευόμενο του, ποιούς πρέπει να αποφεύγει κλπ.
Νομίζεις ότι όλα αυτά ακολουθούνται σήμερα;
Εγώ θα έλεγα ότι όχι μόνο δεν ακολουθούνται σε πολλές περιπτώσεις, αλλά και δεν αρκούν. Πχ, η ίδια λέει ότι αρνιόταν να δεχτεί μαθητή κάτω από 23 ετών. Σήμερα σε αρκετές ομάδες πολλοί μυημένοι γονείς προσηλυτίζουν τα παιδιά τους από μιά πολύ τρυφερή ηλικία, χωρίς να τους αφήνουν το δικαίωμα της επιλογής.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι το βιβλίο αυτό γράφτηκε το 1923 όταν ο χώρος ήταν λίγο ως πολύ συγκεκριμένος και οριοθετημένος, αλλά από τότε έχουν αλλάξει πολλά.

Ισως λοιπόν το πρώτο βήμα να ήταν μία σειρά επανα-οριοθετήσεων του χώρου από τους μύστες, ομάδες, σχολές κλπ που ακολουθούν πιστά τις βασικές Αρχές, ώστε να εξετάσουν αν οι διάφορες "παρεκλήσεις" που παρατηρούνται, θεωρούνται "συμπλέουσες" ή όχι.
Επίσης θα μπορούσαν να εκδόσουν οδηγίες ανάλογες με αυτές της Fortune, αλλά προσαρμοσμένες στο σήμερα.
Κάτι σαν Οδηγίες προς "νέους ναυτιλλομένους", που θα τους επιστούν την προσοχή και θα τους βοηθούν να διαλλέξουν το καλύτερο γι αυτούς.

Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει μία τέτοια "συνεργασία" ανεξάρτητων ομάδων και μυστών/εκπαιδευτών, αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να προσπαθήσουν ώστε να προστατεύσουν τον χώρο και τα νέα μέλη που ενδιαφέρονται να ενταχτούν σε αυτόν.
Εξ άλλου η εσωτερική ρύθμιση των προβλημάτων προλαβαίνει την εξωτερική "αστυνόμευση" και επέμβαση (εκτός από τις περιπτώσεις που είναι αναγκαία πχ. όταν έχουμε εγκληματικές ενέργειες).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:16:21  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή Ostria δε θα διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου και με τους προβληματισμούς σου.
Όμως νομίζω πως τα «σοβαρά» τάγματα αντιτίθενται στον προσηλυτισμό.
Κάποιοι βέβαια όπως λες ίσως να το κάνουν αυτό στα παιδιά τους ή σε κάποια πολύ οικία πρόσωπα.
Το θέμα είναι αν αυτός που θα μπει σε μια εσωτερική ομάδα θα μπορέσει να αντεπεξέλθει.
Αν μπορέσει έχει καλώς αν όχι τότε η πόρτα είναι ανοιχτή και η έξοδος εύκολη.

Όσο βέβαια αφορά την λειτουργία και την πορεία των εσωτερικών Ταγμάτων πιστεύω πως μέσα από τη δυναμική που αναπτύσσεται εντός τους θα μπορέσουν να αυτοκαθαρθούν και αναγεννημένα να συνεχίσουν το έργο τους.
Μη ξεχνάμε ότι αυτή η διαδικασία είναι πανάρχαια.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητή Ostria,

ορθότατες οι παρατηρήσεις σου, επέτρεψέ μου να σχολιάσω τα εξής:

Το βιβλίο της FORTUNE είναι ένας μπούσουλας και γι' αυτό καθίσταται ιδιαίτερα χρήσιμο.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μένουμε σε αυτό.

Φαντάζομαι ότι θα συμφωνείς πως στο χώρο του υγιή εσωτερισμού οι κανόνες είναι αυστηρότεροι, πληρέστεροι και εκσυγχρονισμένοι.

Απλά δεν κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία, αλλά γνωστοποιούνται σε όσους ενδιαφέρονται.

Προσωπικά, πιστεύω πολύ στην ουσία όμως του εσωτερισμού. Πιστεύω δηλαδή, ότι όταν κάτι δεν είναι επιτρεπτό σε ανώτερα πεδία, καθίσταται "μαγικά" αδύνατο στα κατώτατα, εκτός αν εξυπηρετεί κάποιον συμπαντικό νόμο, τον οποίο δεν είμαστε ικανοί να κρίνουμε.

Κι εδώ θα έρθω να συμφωνήσω με το φίλτατο Ramoglou στο γεγονός ότι οι διαδικασίες των υγιών εσωτερικών ταγμάτων οδηγούν βαθμιαία στην αυτοκάθαρσή τους.
Η περιβόητη διαδοχικά εξελισσόμενη πορεία βοηθά και στην σταδιακή κατάκτηση των εσωτερικών πεδίων, αλλά και το φιλτράρισμα των "αγνών προθέσεων".

Έχω δει πολλές φορές τους φύλακες των εσωτερικών πεδίων εν ώρα εργασίας και έχω μάθει να εμπιστεύομαι αυτή τη διαδικασία πάνω απ' όλα.

Από κει και πέρα, συμφωνώ απόλυτα ότι επειδή το δικό μας δασάκι δεν καίγεται, δεν είναι δυνατόν να επιτρέψουμε στους εμπρηστές να δραστηριοποιούνται εν γένει...
Γι' αυτό ερευνούμε...

Αλήθεια, υπάρχει κάποια απάντηση στο ερώτημα

quote:
τελικά εκτός του φιλοσοφικού κομματιού η Νέα Ακρόπολη έχει και στρατιωτικό κομμάτι

;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
μώλις η φίλτατη zadok ακύρωσε τον νόμο της ελεύθερης βούλησης!

Δηλαδή είναι σαν να μας λέει πως η ιερά εξέταση των Χριστιανών (που ξεκίνησαν και αυτοί σαν εσωτερικό "τάγμα") έγινε για να εξυπηρετήσει κάποιον συμπαντικό νόμο και όχι για λόγους εξουσίας...αλλιώς με κάποιο μαγικό τρόπο θα είχε εξαφανιστεί.


Τέτοια λέτε και μετά σας ενοχλεί που σας λέω να πάτε πίσω στα χωριά σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
...και τσαντίζομαι με κάτι τέτοια που κυκλοφορούν, περι συμπαντικής- καρμικής επιστασίας και τρίχες κατσαρες γιατι ξέρω πολύ καλά ποιοί και γιατι τα λένε αυτά...παραφράζωντας τελείως την ουσία του κάρμα, ήτε της μονάδος , ήτε του συνόλου...

Το μόνο πρόβλημα με το κάρμα της ανθρωπότητας και του κάθε ανθρώπου χωριστά είναι οτι δεν έχει αγάπη και όσο δεν θα ανοίγει το καρδιακό του κέντρο θα κινείται πάντα συναισθηματικά και με το κατώτερο νοητικό .... κάτι που οι "γάτες", που διαβάζουν το φορουμ θα το έχουν παρατηρήσει στις συζητήσεις μας... σα λειτουργικότητα.

Η επιστασία ... είναι το έλεος, το οποίο είναι αυτενεργές. Ολά τα άλλα ειναι φύκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Γεια σας φιλοι.
Φαινεται οτι η "δαιμονοποιηση",ειναι πρακτικη πολυ προσφιλης,ακομη και μεταξυ των "εσωτεριστων".
Ετσι φαινεται οτι,η "κακη" ΝΑ,ειναι η κυρια αιτια που πανε ασχημα τα εσωτερικα στην χωρα μας,και αν "εξυγιανουμε" τον χωρο απο την παρουσια της,ολα θα γινουν αγνα και καθαρα και ισια.
Προσφιλης τακτικη προπαγανδιστων καθε ειδους.
Επισης παρατηρω διαφορα στοιχεια του χωρου εδω,οπως Κελσος+ΕΟΝ+Ραμογλου+ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ κλπ,να εχουν φτιαξει "κοινοπραξιες" και να την πεφτουν σε διαφορους γενικως.
Τελος,παρ'ολα οσα εγραψα και γραφω,αστεια και σοβαρα,δεν μπορει κανεις να μην αναγνωρησει,ιδιαιτερα τελευταια,τις προσπαθειες των συντελεστων του χωρου,να αποφυγουν τις ακροτητες και να κρατουν ισορροπιες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ναι καλά όλα αυτά ...αλλά για τα "κομμάντα" στη βυτίνα θα μας πείς κάτι ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Για τα ιουδαιοχριστιανικα "κομμαντα",εντος και εκτος του χωρου,
θα μας πεις κατι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
τι θες να ακούσεις? Ρώτα για να μάθεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Κανε δημοσια εξομολογηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Οι Νοητικοί Ακροβατισμοί και ο Κιτρινισμός - πολλάκις, για να μην πω πάντα, το πρώτο συνδράμει στην Επιχειρηματολογική Υποστήριξη του πρώτου - είναι κάποιες από τις "Ασθένειες" της Εποχής μας. Και θεωρώ ότι είμαστε όλοι εμείς υπεύθυνοι, ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί, που τις αφήνουμε και εισβάλλουν στα "σπίτια" μας, δηλαδή στις Σκέψεις μας...

Θα επανέλθω στη συνέχεια στο παραπάνω.

Για αρχή:
Το ESOTERICA είναι υπερήφανο για τις Συνεργασίες του! Μικρότερες ή μεγαλύτερες, συνεχείς, περιοδικές ή σποραδικές... Γι'αυτό και τις ανακοινώνει και τις τιμάει στις σελίδες του! Δεν περιμένουμε βέβαια μία Συζήτηση στα Forums για να πούμε κάτι τόσο αξιόλογο.
Όπως αυτές τις Συνεργασίες με τους Φορείς Εσωτερισμού και Μεταφυσικής Έρευνας:
"Νέα Ακρόπολη", "Κέντρο Μεταφυσικής Ενημέρωσης", "Ροδοσταυρικό Τάγμα AMORC", "Ομακοεία Τρικάλων και Θεσσαλονίκης", για να θυμηθούμε αυτούς που συμμετείχαν στο σημαντικό, κατά την γνώμη μου, αφιέρωμά μας "Η Εσωτερική Αναζήτηση, τα ΜΜΕ και η Παραπληροφόρηση", με περιοδικά Φιλοσοφικής Μελέτης, Αναζήτησης, Μεταφυσικής Έρευνας κ.ό.κ., "ΑΒΑΤΟΝ"(που επίσης συμμετείχε στο πιο πάνω Αφιέρωμα), "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ", "Νέα Ακρόπολη" (με αυτά τα 2 είναι συνεχής η Συνεργασία μας), με το περιοδικό/ένθετο "ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ" της Εφημερίδας Ελεύθερου Τύπου για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο παρελθόν, με άλλους φορείς του χώρου στο παρελθόν(στο πλαίσιο προβολής και Παρουσίασης) και ελπίζουμε και στο μέλλον, όπως την "Κίνηση Φιλοσοφικών και Μεταφυσικών ομάδων για Ελεύθερη Πνευματική Έκφραση"(δράττομαι της ευκαιρίας να πω ότι ενημερωθήκαμε για τη διοργάνωση Στρογγυλής Τράπεζας με Θέμα "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ" αυτήν την Κυριακή , 29 Φεβρουαρίου, ώρα 11 π.μ. στο "Πνευματικό Κέντρο Ρουμελιωτών" - εκτενέστερη ανακοίνωση θα υπάρξει στην Κεντρική μας Σελίδα!), την ομάδα "URANTIA"(επίσης διοργανώνει Διαλέξεις το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Φεβρουαρίου, στο καφέ-βιβλιοθήκη «Διέλευσις», Γραβιάς 37, στη Θεσσαλονίκη) και με αρκετές άλλες ομάδες και Φορείς του Ευρύτερου χώρου που ενδιαφέρει το Site μας που θα απαιτούνταν ένας ιδιαίτερα μακροσκελής κατάλογος για να τις απαριθμήσουμε. Ζητούμε συγνώμη λοιπόν από τους παραλειφθέντες... Επίσης, δεν είναι σκόπιμο να αναφέρουμε όλες τις Συνεργασίες μας εδώ με Φορείς που δεν ασχολούνται με τον Χώρο της Αναζήτησης αλλά φιλοξενούν(ή παρουσίασαν) το υλικό μας, όπως τα μεγάλα sites Pathfinder και Asxetos.gr ή τα τηλεοπτικά κανάλια που μας φιλοξένησαν...

Ειδικότερα για τη συνεργασία με τους 5 φορείς που συμμετείχαν στο Αφιέρωμά μας είμαστε διπλά υπερήφανοι, και για εμάς και γι'αυτούς που τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την Επιλογή τους αυτή! Απαιτείται θάρρος και Αγνός Στόχος νομίζω να τολμήσει κάποιος στην εποχή μας να ασχοληθεί με αυτά τα θέματα, διακινδυνεύοντας τον πιθανό Διασυρμό του/τους από τα "Καρτέλ Ελέγχου των Συνειδήσεων". Προσωπικά είμαι σίγουρος πως και πολλοί άλλοι θα θελήσουν να συμπαραταχθούν και να πουν Ελεύθερα την Γνώμη τους, σε μελλοντικά μας Αφιερώματα ή άλλες Κινήσεις(Ανοικτές, ζωντανές Δραστηριότητες, Συνεργασίες κ.λπ.), φτάνει να ενημερωθούν και να ξεπεράσουν τυχόν Φοβίες και Προκαταλήψεις που δεν ταιριάζουν σε Αναζητητές. Ήδη μπορούμε και από τις τηλεοράσεις να δούμε ότι σιγά-σιγά αλλά με σταθερότητα και βούληση, οι αληθινές φωνές αρχίζουν να θεριεύουν(θα αναφέρω εδώ μόνο τα φωτεινά παραδείγματα του κου Νοδαράκη, του κου Σιμονέτου και της κας Παπαδομιχελάκη από πρόσφατες ή και παλαιότερες εκπομπές στα ιδιωτικά κανάλια).

Οι Αναζητητές δεν θα πρέπει φυσικά να έχουν Ταμπού και Προκαταλήψεις αλλά θα πρέπει να είναι Προσεκτικοί και Σώφρονες. Να σκέφτονται καλά εξετάζοντας αντικειμενικά τα στοιχεία που έχουν στη διάθεσή τους και με διάφορα κλειδιά ερμηνείας και ακόμη από τα "στοιχεία" που διοχετεύονται από τα ΜΜΕ να μπορούν να αντιληφθούν αυτό που βρίσκεται ή δεν βρίσκεται από πίσω και μετά να κρίνουν εάν θεωρούν τους εαυτούς τους έτοιμους και ώριμους να το κάνουν.

Για τα δικά μας τώρα εδώ στο ESOTERICA: εάν κάποιοι θελήσουν να μας κάνουν να ντραπούμε για τις Συνεργασίες μας σκορπίζοντας εντυπώσεις, να φοβηθούμε, να δειλιάσουμε για να ξεχάσουμε τους σκοπούς που έχουμε θέσει ή για άλλους λόγους... μάλλον γελιούνται οικτρά! Θέλω να πιστεύω πως η Ομάδα Συνεργατών του ESOTERICA, έχει αρκετά υγειές κριτήριο για να ακολουθεί και να υποστηρίζει αυτά που θεωρεί πραγματικά καλά και όχι αυτά που προβάλλονται από το τάδε ή δείνα κέντρο, εξουσίας, κλίκας, ωφελιμισμού... Το ίδιο θεωρώ και για μεγάλη μερίδα των Μελών αυτού του Forum!

Οι ίδιοι θα κατακρίνουμε πρώτοι τα λάθη μας, θα στιγματίσουμε επιλήψιμες καταστάσεις και λάθη άλλων(εάν μας αφορούν, εμάς ή τη δράση και τους στόχους μας), εάν έχουμε τα επαρκή στοιχεία πάντα, χωρίς να θέλουμε βέβαια να υποκαταστήσουμε με κανέναν τρόπο τη δικαστική λειτουργία αφού αυτό δεν ανήκει στον ρόλο μας. Είναι άξιο απορίας πως μερικοί άνθρωποι των ΜΜΕ θέλουν αντ'αυτού να το κάνουν, να γίνουν δικαστές δηλαδή και μάλιστα κακοί, εφόσον δεν διαθέτουν αντικειμενικά στοιχεία, παρά μόνον εντυπώσεις και δηλώσεις αμφίβολες, πολλές φορές κατασκευασμένα ή ανασυνδυασμένα για χάρη του "θεάματος". Μήπως ακόμη και σε πολέμους δεν είδαμε τέτοιες Χολυγουντιανές Σκηνοθεσίες, παραγωγές ανύπαρκτων ειδήσεων επί ανύπαρκτων γεγονότων. Η μνήμη μας, μετά την αποκάλυψη αρκετών από αυτές τις "χοντροκομμένες φάρσες", θα πρέπει να μας βοηθάει και για την ερμηνεία άλλων περιπτώσεων και να μην αμβλύνεται! Είναι νομίζω ταυτολογία ότι ο Αναζητητής του Εσωτερικού θα πρέπει να είναι Βαθύς και όχι Επι-πόλαιος(Επιφανειακός) στην έρευνα και στην ερμηνεία των Φαινομένων.

Επανέρχομαι για να τελειώσω κιόλας το μήνυμα αυτό, στην αρχική πρόταση, αυτή που αφορά τις "Νοητικές Ακροβασίες" και τη Συνδρομή τους στον Κιτρινισμό. Ελπίζω ότι δεν υπάρχει(;;) αυτή η στάση εδώ μέσα(του κιτρινισμού δηλαδή), όμως κάποιες Νοητικές Ακροβασίες τις έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον κατά την γνώμη μου. Εγώ σίγουρα πάντως δεν θα τις έκανα και σίγουρα θα έψαχνα να βρω περισσότερα στοιχεία πριν διατυπώσω κάποια άποψη...

Για παράδειγμα:
AION είπε ότι είναι ξεκάθαρη η χρήση συμβόλων των SS και επίσης ξεκάθαρη η εκγύμναση κομάντος από την Νέα Ακρόπολη, οπότε τα θέματα του μιλιταρισμού(που της προσάπτονται) δεν επιδέχονται αμφισβήτησης." (ανασυντάσσω λίγο τη δήλωση που κατέθεσε ο Ramoglou, για να βοηθήσω λίγο τον συλλογισμό μου, χωρίς φυσικά να παραλάσσω το νόημά της)

Υπάρχουν διάφοροι Νοητικοί Ακροβατισμοί(γενικεύσεις και υπεραπλουστεύσεις καθώς και λάθος αναγωγές), αλλά θα αναφερθώ σε δύο μόνο.

- "Το είπε ο AION" Επειδή φυσικά το είπε δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Και στην ίδια τη δήλωση του AION δεν βρήκα κάποιο αντικειμενικό στοιχείο που να μπορεί να σταθεί χωρίς αμφισβήτηση. Κάθε άλλο όπως θα προσπαθήσω να δείξω με το παρακάτω.

- "Η χρήση συμβόλων των SS είναι ξεκάθαρη"
Ας πούμε ότι στη Νέα Ακρόπολη χρησιμοποιούν κάποια σύμβολα που μοιάζουν ή είναι ίδια με αυτά που χρησιμοποίησαν τα SS, οι Ναζί γενικότερα, οι Φασίστες του Μουσολίνι, οι "Μαύροι Πάνθηρες", ο IRA κ.ο.κ.
Προσωπικά θεωρώ, μετά από πολυετή έρευνα του Συμβολισμού, ότι σχεδόν όλα τα Σύμβολα που έχουν χρησιμοποιηθεί από τους Ναζί καθώς και από άλλες Οργανώσεις στο παρελθόν και στο παρόν ανήκουν στην χαμένη στα βάθη των αιώνων και του Ομαδικού Ασυνείδητου παρακαταθήκη Συμβόλων της Ανθρωπότητας και αυτές οι Οργανώσεις τα οικοιοποιήθηκαν απλά. Δεν τα δημιούργησαν. Αν ήθελα να πάω πιο πέρα θα έλεγα πως κανένα σύμβολο δεν δημιουργήθηκε από κανέναν άνθρωπο μιας και αντανακλούν ανώτερες πραγματικότητες και στην ουσία δεν είναι "πλάσματα" αυτού του κόσμου... Οι άνθρωποι αυτό που έχουν κάνει είναι να παράγουν κατώτερου νοήματος "Σήματα" καθώς και συνδυασμούς των δεδομένων Συμβόλων.

Αν κάποιες από αυτές τις Οργανώσεις χρησιμοποίησαν αυτά τα Σύμβολα και αυτές είχαν κακές σκοπιμότητες όπως είχαν ή κατέληξαν να έχουν οι Ναζί σημαίνει ότι θα καταδικάσουμε και τα σύμβολα;

Θα πρέπει επίσης να "καταδικάσουμε" οποιαδήποτε άλλη Οργάνωση ή Φορέα χρησιμοποίησε ή χρησιμοποιεί τα ίδια ή παρόμοια σύμβολα και να ταυτίσουμε τις σκοπιμότητές της με άλλες οργανώσεις, αυτές με τα ανήθικα κίνητρα ή πιστεύω; Δεν νομίζω πως τέτοιοι συλλογισμοί στέκουν, εκτός φυσικά εάν έχουμε και την Ομολογία κάποιου ότι δίνει λανθασμένη ερμηνεία στα σύμβολα, μία ανήθικη ερμηνεία και κατ'επέκταση και ότι η δράση του είναι ανήθικη. Χρειάζεται όμως συνδυασμός πολλών στοιχείων και στέρεες αποδείξεις για κάτι τέτοιο!

Όπως είδα στο βίντεο, υπάρχει η περίπτωση η Νέα Ακρόπολη να χρησιμοποιεί κάποια σύμβολα όπως τον Διπλό Πέλεκυ ή τον Κεραυνό για κάποιους λόγους, π.χ. σεμινάρια Αποσυμβολισμού ή και οπτικοποίηση κάποιων Εσωτεριστικών Αληθειών. Επειδή χρησιμοποιήθηκαν από Φασίστες και Ναζί, μας επιτρέπει αυτό εμάς ως διανοητές να εξάγουμε το συμπέρασμα ότι και η Νέα Ακρόπολη είναι Φασίστες, Ναζί ή μιλιταριστές; Δεν το νομίζω καθόλου; Χρειάζεται σίγουρα κάτι πολύ παραπάνω για κάτι τέτοιο...

Αν είναι έτσι ας κατηγορήσουμε και τον Μινωικό Πολιτισμό(Διπλός Πέλεκυς) καθώς και τους Έλληνες της κλασσικής εποχής και τους Σουμέριους για Φασίστες και Ναζί, επίσης τον Δία που είχε τους κεραυνούς του, άντε μαζί και τον Ήφαιστο που τους έφτιαχνε!
Ο κεραυνός ανάμεσα στα άλλα είναι ένα σύμβολο Πνεύματος και όταν μάλιστα αναπαριστάται πάνω από τα Ύδατα είναι το Πνεύμα που "γονιμοποιεί" την Ύλη.

Με τον ίδιο τρόπο και η Θεοσοφική Εταιρεία και η Μπλαβάτσκυ ήταν Ναζί, πενήντα χρόνια πριν τους Ναζί, καθώς στο Έμβλημά τους συμπεριέλαβαν την Σβάστικα!!(το θυμήθηκα και αυτό μετά την στηλίτευση του ονόματος ακόμη και αυτής της Διανοήτριας στην εκπομπή που συζητάμε). Για του λόγου το αληθές:

Βέβαια, μάλλον θα πρέπει η άνθρωποι της Θεοσοφικής να είναι μαζί και Ναζί και Σιωνιστές(!!), εφόσον παρουσιάζεται και το σύμβολο των δύο τριγώνων, λεγόμενο και "Αστέρι του Δαβίδ".

Στη σελίδα της Θεσοφικής Εταιρίας(Αδυάρ) >> http://ts-adyar.org/emblem.html γράφεται για τη (δεξιόστροφη)Σβάστικα(κάνω μία απόδοση τμήματος του κειμένου):
"...represent the tremendous energies of nature incessantly creating and dissolving the forms through which the evolutionary process takes place."

"... αναπαριστά τις τρομερές δυνάμεις της φύσης, που ασταμάτητα δημιουργούν και καταστρέφουν τις μορφές, διαμέσου των οποίων η εξελικτική διαδικασία λαμβάνει χώρα."

Ένα Σύμβολο Δημιουργίας λοιπόν... Αλλά και Eξέλιξης. Για την αριστερόστροφη Σβάστικα που χρησιμοποίησαν οι Ναζί μάλλον ισχύει περισσότερο το δεύτερο σκέλος της ερμηνείας, δηλαδή της εξέλιξης μέσω καταστροφής των Μορφών και αν αναφερθούμε σε αντιστροφή των Αρχέγονων Σταδίων της Δημιουργίας ίσως σχετίζεται με την Άνοδο, Επιστροφή της Αυτο-Αναγνωρισμένης Εκδήλωσης προς τον Δημιουργό της. Η χρήση των Συμβόλων, καλή ή κακή, δεν στερεί από αυτά την Αξία τους, ούτε προσθέτει σε αυτήν!

Ναζί λοιπόν και οι Θεοσοφιστές; Ναζί και οι Ινδοί που χρησιμοποιούν εδώ και χιλιάδες χρόνια το ίδιο σύμβολο, Ναζί και οι Αρχαίοι Έλληνες που το αναπαριστούν στα αγγεία τους!

Κατά την ίδια λογική οι Τέκτονες που χρησιμοποιούν ποδιές σε κάποιες περιπτώσεις θα πρέπει να είναι... πραγματικοί χτίστες και στο επάγγελμα και να έχουν γιαπιά στις Στοές τους ή επειδή φέρουν και κάποια συμβολικά εγχειρίδια θα πρέπει να σκοτώνουν ανθρώπους!

Προσωπικά με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτή η διαστρεβλωτική οπτική πάνω σε πανάρχαια σύμβολα που βλέπουμε πως ακόμη και σήμερα, στην "Εποχή της Έρευνας", ευνοείται από διάφορα κέντρα! Η δική μου μεγάλη ωφέλεια από την μελέτη τους και από τις αλήθειες που μου αποκάλυψαν δεν μου επιτρέπει να μην σχολιάζω και να καταδικάσω, όπως και όταν μπορώ, την "κακομεταχείρισή" τους!

Επιστρέφω στον ευρύτερο συλλογισμό μου(και στη δήλωση που εξετάζω):
- "Εφόσον γίνεται χρήση συμβόλων των SS και εφόσον είναι και ξεκάθαρη η εκγύμναση κομάντος, τα θέματα περί μιλιταρισμού δεν επιδέχονται αμφιβολίας"

Το πρώτο υποτμήμα του πρώτους σκέλους του επιχειρήματος νομίζω πως έχει σχολιαστεί επαρκώς και ότι είναι αυταπόδεικτο ότι δεν μπορούμε να εξάγουμε το συμπέρασμα του μιλιταρισμού από την χρήση κανενός Συμβόλου(εννοείται από τα πραγματικά σύμβολα, εάν δούμε και κάνα σήμα οπλοπολυβόλου τα πράγματα αλλάζουν βέβαια! )

Σχετικά με το 2ο υποτμήμα, της "εκγύμνασης κομάντος", δεν μπορώ να πω ότι πείστηκα από την εκπομπή. Στο φερόμενο ως "στρατόπεδο" που δείχτηκε, δεν φάνηκε κανένα στοιχείο που να παραπέμπει εκεί! Ανάμεσα στα άλλα είδα λευκά σπιτάκια, κάποια ξύλα με επιγραφές από κείμενα του Φιλόσοφου(Στωικού)-Αυτοκράτορα Μάρκου Αυρήλιου και αυτό το σύμβολο που πιθανολογώ πως είναι ο ηλιακός, φτερωτός δίσκος του Άμμωνα-Ρα (νομίζω αποδεκτό για μία Εσωτερική ομάδα που ασχολείται με τον Συμβολισμό). Είδα και ένα αναποδογυρισμένο καροτσάκι σε κάποιο πλάνο, πιθανότατα για χρήση σε μεταφορές ή οικοδομικές εργασίες. Όποιοι άνθρωποι της Νέας Ακρόπολης πάντως έχω κατά καιρούς γνωρίσει κατά τη διάρκεια της Συνεργασίας μας, δεν μου έδωσαν καθόλου εντύπωση "κομμάντος" ή "μιλιταριστών". Κάθε άλλο! Σοβαροί, απλοί και μετρημένοι άνθρωποι.

Και απομένουν οι μαρτυρίες και οι καταγγελίες των ανθρώπων, οι οποίες είναι οπωσδήποτε σοβαρές και έντονες. Γι'αυτές φυσικά δεν μπορώ και δεν δικαιούμαι να εκφέρω καμία άποψη! Εάν υπάρχουν και στοιχεία που τις στηρίζουν θα πρέπει να ασχοληθεί η Δικαιοσύνη με αυτές, προφανώς μετά την αγωγή που το συγκεκριμένο Σωματείο έχει υποβάλλει για δυσφήμιση εις βάρος του.

Θα πρέπει να πω εδώ και να παρακαλέσω όλους και όλες να μην φέρνετε εμένα προσωπικά και τo ESOTERICA στην θέση του να εκφέρει άποψη εκ μέρους άλλων Ομάδων, Συνεργαζόμενων με μας ή μη. Εμείς μπορούμε να μιλήσουμε μόνον γι'αυτά που υποπίπτουν στην αντίληψή μας και μόνον γι'αυτά. Και γι'αυτά, όση προσπάθεια και να κάνουμε για να είμαστε αντικειμενικοί, δεν είναι σίγουρο και ότι έχουμε διαμορφώσει και πλήρη άποψη, ούτε τη σωστή απαραίτητα. Είπαμε, για τη σωστή ερμηνεία οποιουδήποτε φαινομένου χρειάζονται πολλά στοιχεία και πολυεπίπεδη ερμηνεία.

Δεν θέλω να έλθουμε στη δυσάρεστη θέση, κάθε φορά που κάτι βγαίνει στις τηλεοράσεις και σχετίζεται με τον έναν ή τον άλλον Συνεργάτη μας να μας ταυτίζουν κάποιοι με άλλους φορείς και να ζητάνε, και επιτακτικά ίσως, να εκδώσουμε και "ετυμηγορία"...

Δεν πρόκειται να το κάνουμε αυτό και δεν μπορούμε να το κάνουμε. Για τα πράγματα που αφορούν τα ενδιαφέροντά μας, όσα μας δημιουργούν εντύπωση, θετική ή αρνητική, ψάχνουμε και βρίσκουμε περισσότερα στοιχεία, όπως βλέπετε, και τα παραθέτουμε μαζί με την άποψή μας! Για τα υπόλοιπα είναι υπεύθυνοι μόνον οι εκάστοτε Φορείς να απαντήσουν γι'αυτά που τους αφορούν και γνωρίζουν καλύτερα και αυτοί θα πρέπει να το κάνουν εάν θέλουν.

Εμείς στο ESOTERICA, θέλουμε να κρατάμε δίκαιες αποστάσεις από κάθε συνεργαζόμενο φορέα, αλλά όσο μπορούμε μικρότερη απόσταση από την Αλήθεια!

Σχετικά με τον συγκεκριμένο φορέα λοιπόν, τη Νέα Ακρόπολη, στείλαμε και άλλο e-mail επαναλαμβάνοντας την πρόθεση και πρότασή μας για Συζήτηση/Συνέντευξη δυναμικού τύπου στον χώρο μας και επικοινωνήσαμε εκ νέου μαζί τους. Πιστεύω ότι η αντιμετώπιση είναι θετική και μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει. Περιμένουμε λοιπόν την απόφαση και την απάντησή τους.

Μέχρι τότε, ακονίστε τα μαχαίρια σας... ήθελα να πω: ετοιμάστε ερωτήσεις!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 17:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
Τελος,παρ'ολα οσα εγραψα και γραφω,αστεια και σοβαρα,δεν μπορει κανεις να μην αναγνωρησει,ιδιαιτερα τελευταια,τις προσπαθειες των συντελεστων του χωρου,να αποφυγουν τις ακροτητες και να κρατουν ισορροπιες.

Κοίτα ποιος μιλάει!!!!!!!
Τι έγινε μεγάλε, πας για συντονιστής ή για διαχειριστής;;;;
Άλλωστε σιγά-σιγά εκλείπουν τα εβραιοχριστιανικά στοιχεία και από το στελεχικό, αλλά και από το απλό δυναμικό του φόρουμ.
Ο δρόμος ανοίγει......
Καλή διάθεση να υπάρχει και γεμάτη τσέπη.......
Το φόρουμ έχει πολλά έξοδα........

**Εαν θέλεις να σου θυμήσω τι έχεις πει για το εσωτερικα, μη με αναγκάσεις να σου θυμίσω είναι τέσερεις σελίδες.....
ΚΕΛΣΟ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ......βρε ουστ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 17:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Μεγαλύτερη "νοητική ακροβασία" απο το κείμενο σου διαχειριστή δεν έχω ξαναδιαβάζει.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΒΑΣΤΙΓΚΑ όμως εσύ που ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙΣ την σκέψη αυτών που διαβάζουν μας έφερες και φωτογραφία...

Ο ΔΙΠΛΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΟ μα και ο ΜΟΝΟΣ δεν είναι σύμβολο... ΤΟ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΣ έριχνε κεραυνούς δεν νομιμοποιεί κανέναν... γιατι έριχνε έναν και όχι ΔΙΠΛΟ όπως η Ν.Α.

Επίσης ενημερώσου πρώτα γιατι είσαι και τσακάλι.... Το κομμάντος δεν το είπα για να δείξω οτι υπάρχει μιλιταριστική διάθεση ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΣΤΗ ΒΥΤΙΝΑ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΛΑΝΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 17:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Δηλ.αρχηγος σας ειναι ο Κελσος?
Βγηκε δια βοης οχλου,με ψηφο,η εγκαθετοποιηθηκε?
Δεν εχω αντιρρηση,να υπαρχουν οι παντες σε εναν χωρο,
αλλα να μην δειχνουν πνευματικο φασισμο,μισαλλοδοξια και βια,
ελλειψη ανοχης,και συννενοημενες επιθεσεις κατα αντιφρονουντων.
Τοτε αρχιζω και εγω να εκφραζομαι
κατα τον τροπο,που σε σημαδεψε και λατρευεις...
Για το διαχειριστιλικι,ειμαι φυσει και θεσει
σαν Ελλην θεοσοφιστης και εσωτεριστης,
ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ρε χέλιο για την νεα ακρόπολη μιλάμε ... βούλωστο για λίγο βρε καρνάβαλε.

Εδώ μας λένε οτι κατευθύνουμε συνειδήσεις με νοητικές ακροβασίες...επειδή λέμε τα αυτονόητα.Για κεραυνόύς μιλάμε σβάστικες ακούνε ...

Χέλιο ή πές για τα κομμάντα που αγόρασαν την έκταση και για το πώς προωθεί η ΝΑ τον ελληνισμό στο Ισραήλ ή ΒΟΥΛΩΣΕ ΤΟ !!!!

Δεν θα δεχτώ σαν καλό τσιρακι που είσαι να αποπροσανατολήσεις το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

μώλις η φίλτατη zadok ακύρωσε τον νόμο της ελεύθερης βούλησης!

Δηλαδή είναι σαν να μας λέει πως η ιερά εξέταση των Χριστιανών (που ξεκίνησαν και αυτοί σαν εσωτερικό "τάγμα") έγινε για να εξυπηρετήσει κάποιον συμπαντικό νόμο και όχι για λόγους εξουσίας...αλλιώς με κάποιο μαγικό τρόπο θα είχε εξαφανιστεί.


Τέτοια λέτε και μετά σας ενοχλεί που σας λέω να πάτε πίσω στα χωριά σας.



Πήγαινε πρώτα εσύ κι όσοι θέλουν θ' ακολουθήσουν, ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕ!!!!


Εγώ δεν ακύρωσα τίποτα, συ είπας.

Εσύ μας δείχνεις σε κάθε ποστ το πόσο έχεις ανοίξει το καρδιακό σου κέντρο!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
μιλάς για εμένα αλλά για το θέμα που έθιξα τίποτα ε?

Καμια φορά είναι καλύτερο να μασ(ΩΝ)άς παρά να μιλάς...

...η πρόοδος στο καρδιακό φαίνεται απο τον τρόπο που σκέφτεσαι και όχι απο το τι λές.


Edited by - AION on 25/02/2004 18:10:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Επίσης για να μη γίνονται ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΑΚΥΡΟΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΙ με τον γυμνοσάλιαγκα Χαρδαβελα και την εκπομπή του ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ Ο THOTH ΠΟΤΕ ΕΓΩ πρωτοείπα ΝΑΖΙΔΕΣ την Ν.Α. μέσα σε αυτό το forum...

Συνεπώς διαχειριστή ίσως ξέρω πιο πολλά απο όσα νομίζεις γιαυτό πρόσεχε πολύ καλά τι θα πείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 18:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
...η πρόοδος στο καρδιακό φαίνεται απο τον τρόπο που σκέφτεσαι και όχι απο το τι λές.



ΗΘΕΛΑ ΝΑ 'ΞΕΡΑ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ;;;


ΔΗΛΑΔΗ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΚΑΡΔΙΑΚΟ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ, ΕΤΣΙ;;;

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΙΕΙ, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΣΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ.

ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΑΣΥΔΟΤΗ ΒΟΥΛΗΣΗ;;; ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ;;;

ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΘΑ Σ' ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΟΥ...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 01:29:16  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά έμεινα άφωνος !!!
Ευτυχώς που μπορώ να γράψω !!!

Μήπως θέλετε να τρελαθούμε τελείως ;;;;;;;;;

Πρώτα συνδέουν εμένα με τον ΑΙΟΝ !
Με βάζουν και δίπλα δίπλα μαζί του , α πα πα πα ύπαγε οπίσω μου σατανά !

Μετά βλέπω ένα κείμενο τεράστιο , απολογητικό , δεικτικό κλπ για να απαντήσει σε μία απλή ερώτηση , απλή απλούστατη !
Να το θεωρήσω ταραχή , πανικό , εσκεμμένη τακτική , συνειδητή προσπάθεια αποπροσανατολισμού της κουβέντας ;
Τι απ’ όλα ;

Η ερώτηση μου ήταν :

quote:
Και το ερώτημα που γεννιέται είναι, τελικά εκτός του φιλοσοφικού κομματιού η Νέα Ακρόπολη έχει και στρατιωτικό κομμάτι ;
Ή μήπως το φιλοσοφικό και το στρατιωτικό κομμάτι συνυπάρχουν ;

Η απάντηση είναι :

quote:
Και απομένουν οι μαρτυρίες και οι καταγγελίες των ανθρώπων, οι οποίες είναι οπωσδήποτε σοβαρές και έντονες. Γι'αυτές φυσικά δεν μπορώ και δεν δικαιούμαι να εκφέρω καμία άποψη! Εάν υπάρχουν και στοιχεία που τις στηρίζουν θα πρέπει να ασχοληθεί η Δικαιοσύνη με αυτές, προφανώς μετά την αγωγή που το συγκεκριμένο Σωματείο έχει υποβάλλει για δυσφήμιση εις βάρος του.
Θα πρέπει να πω εδώ και να παρακαλέσω όλους και όλες να μην φέρνετε εμένα προσωπικά και τo ESOTERICA στην θέση του να εκφέρει άποψη εκ μέρους άλλων Ομάδων, Συνεργαζόμενων με μας ή μη. Εμείς μπορούμε να μιλήσουμε μόνον γι'αυτά που υποπίπτουν στην αντίληψή μας και μόνον γι'αυτά. Και γι'αυτά, όση προσπάθεια και να κάνουμε για να είμαστε αντικειμενικοί, δεν είναι σίγουρο και ότι έχουμε διαμορφώσει και πλήρη άποψη, ούτε τη σωστή απαραίτητα. Είπαμε, για τη σωστή ερμηνεία οποιουδήποτε φαινομένου χρειάζονται πολλά στοιχεία και πολυεπίπεδη ερμηνεία.
Δεν θέλω να έλθουμε στη δυσάρεστη θέση, κάθε φορά που κάτι βγαίνει στις τηλεοράσεις και σχετίζεται με τον έναν ή τον άλλον Συνεργάτη μας να μας ταυτίζουν κάποιοι με άλλους φορείς και να ζητάνε, και επιτακτικά ίσως, να εκδώσουμε και "ετυμηγορία"...
Δεν πρόκειται να το κάνουμε αυτό και δεν μπορούμε να το κάνουμε. Για τα πράγματα που αφορούν τα ενδιαφέροντά μας, όσα μας δημιουργούν εντύπωση, θετική ή αρνητική, ψάχνουμε και βρίσκουμε περισσότερα στοιχεία, όπως βλέπετε, και τα παραθέτουμε μαζί με την άποψή μας! Για τα υπόλοιπα είναι υπεύθυνοι μόνον οι εκάστοτε Φορείς να απαντήσουν γι'αυτά που τους αφορούν και γνωρίζουν καλύτερα και αυτοί θα πρέπει να το κάνουν εάν θέλουν.
Εμείς στο ESOTERICA, θέλουμε να κρατάμε δίκαιες αποστάσεις από κάθε συνεργαζόμενο φορέα, αλλά όσο μπορούμε μικρότερη απόσταση από την Αλήθεια!

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ;

Και ερωτώ αφού το site δεν έχει σχέση με τη Ν.Α. , εκτός από την ηλεκτρονική συνεργασία του , πως γίνετε να εκπροσωπεί στην TV το esoterica.gr ο ίδιος άνθρωπος που κάνει διαλέξεις σε σεμινάρια της Ν.Α. ;

Εκτός και αν ο άνθρωπος αυτός προσελήφθει από το esoterica.gr για την εφράδια του λόγου του και για τις γνώσεις του ή γιατί κανείς από την ομάδα συντονισμού του site δεν ήθελε να βγει στην TV ( Χλομό αλλά ας το υποθέσουμε ) .
Τότε ναι δεν θα υπάρχει άλλη σχέση του site με την Ν.Α.

Είπαμε καλό είναι να λοιδορείς αγαπητέ Admin αλλά όταν κάνεις επιθέσεις να περιμένεις και τις απαντήσεις.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 06:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ramoglou:
quote:
Μετά βλέπω ένα κείμενο τεράστιο , απολογητικό , δεικτικό κλπ για να απαντήσει σε μία απλή ερώτηση , απλή απλούστατη !

Φαίνεσαι να είσαι πολύ σίγουρος πως το προηγούμενο Μήνυμά μου ήταν απάντηση στη ερώτησή σου. Γιατί; Μήπως έτσι δήλωσα;

Έκανα μία δήλωση περί Κιτρινισμού και Νοητικών Ακροβασιών, ζητήματα που ταλανίζουν και τον χώρο του Εσωτερισμού ακόμη, πέρα από αυτό των καναλιών και των μέσων ενημέρωσης γενικά. Φαινόμενα που κάνουν την εμφάνισή τους και στο παρόν Θέμα, κατά την γνώμη μου. Για να στηρίξω τους συλλογισμούς μου έλαβα ως παράδειγμα και ένα δικό σου μήνυμα.
Επίσης στο μήνυμά μου συμπεριέλαβα και διάφορα άλλα στοιχεία σχετικά με το Θέμα που βρισκόμαστε και τη γενικότερη θέση του ESOTERICA. Δεν είπα όμως πουθενά πως το μήνυμα μου ήταν απάντηση προς οποιονδήποτε...

AION, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συγχύζεσαι, στο μήνυμά μου δεν παραθέτω το μήνυμα το δικό σου αλλά του Ramoglou που υποστηρίζει ότι το είπες εσύ. Φυσικά είναι προφανές ότι δεν είπες τα πράγματα έτσι. Για την ακρίβεια στο μήνυμά του είπε:
"Ο ΕοΝ-ΑΙΟΝ είπε πως τα θέματα μιλιταρισμού δεν επιδέχονται αμφισβήτηση διότι είναι ξεκάθαρη η χρησιμοποίηση συμβόλων ( SS ) και η εκγύμναση κομάντος."

Προσωπικά αυτήν τη δήλωση παίρνω ως παράδειγμα και όχι τη δική σου, όπως και λέω εξάλλου:
"Για παράδειγμα:
Ο AION είπε ότι είναι ξεκάθαρη η χρήση συμβόλων των SS και επίσης ξεκάθαρη η εκγύμναση κομάντος από την Νέα Ακρόπολη, οπότε τα θέματα του μιλιταρισμού(που της προσάπτονται) δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. (ανασυντάσσω λίγο τη δήλωση που κατέθεσε ο Ramoglou, για να βοηθήσω λίγο τον συλλογισμό μου, χωρίς φυσικά να παραλάσσω το νόημά της)"

Για το δικό σου μήνυμα λέω μόνον παρακάτω τα εξής:
"Και στην ίδια τη δήλωση του AION δεν βρήκα κάποιο αντικειμενικό στοιχείο που να μπορεί να σταθεί χωρίς αμφισβήτηση."

Έχεις πάντως δίκιο να εξεγείρεσαι μόνον για έναν λόγο... ότι στο μήνυμα του Ramoglou δεν έβαλα εισαγωγικά έτσι ώστε να φαίνεται και πιο σαφώς ότι το μήνυμα είναι δικό του και όχι να φαίνεται ίσως για κάποιους αναγνώστες το: Ο AION είπε ότι: "είναι ξεκάθαρη η χρήση συμβόλων των SS και..."

Διορθώνω το αρχικό μου μήνυμα προσθέτοντας τα εισαγωγικά λοιπόν.

Για τα "κομμάντος" ή όπως αλλιώς λέγεται η εταιρία που αναφέρεις δεν γνωρίζω τίποτα και εξάλλου είναι θέματα που θα πρέπει να απαντήσει ο ίδιος ο φορέας, εάν το θέλει. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ο ίδιος ο δημοσιογράφος είπε ότι δεν βρέθηκε οτιδήποτε το επιλήψιμο σχετικά. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να ξαναδώ το βίντεο της εκπομπής(τουλάχιστον για τις επόμενες ημέρες) για να δω μήπως ανακαλύψω εκεί κάποια επιπλέον διευκρινιστικά στοιχεία.

Σχετικά με το αν είναι ο Kεραυνός ή όχι ένα Σύμβολο, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Θα πρότεινα και σε σένα να το ξαναψάξεις.

Θα ήθελα επίσης να σου ζητήσω "να μου επιτρέψεις", εάν θέλεις, να χρησιμοποιώ οποιαδήποτε στοιχεία θεωρώ εγώ για να στηρίξω τους συλλογισμούς μου, το ίδιο δικαίωμα που δίνω και σε σένα και σε όποιον άλλον συμμετέχει. Από κει και πέρα τα στοιχεία, οι ισχυρισμοί και τα επιχειρήματα κρίνονται μόνον από την αλήθεια τους, την ορθότητά τους και τον νου του αντικειμενικού παρατηρητή.

Επίσης, τελευταία, θα ήθελα να σου ζητήσω να είσαι περισσότερο ευγενής απέναντί μου, με τον ίδιο τρόπο που είμαι κι εγώ. Δηλώσεις του τύπου: "Συνεπώς διαχειριστή ίσως ξέρω πιο πολλά απο όσα νομίζεις γιαυτό πρόσεχε πολύ καλά τι θα πείς." δεν έχω δείξει να τις επιτρέπω ούτε με τη στάση μου, ούτε με τον λόγο μου προς εσένα. Εάν έχεις κάτι να πεις, είσαι ούτως ή άλλως ελεύθερος να το πεις, φτάνει να είσαι μέσα στα πλαίσια των Κανόνων του Ευγενούς Διαλόγου.


Επιθυμώντας να συμβάλλω στο να δωθεί ένα τέλος(αν και το βρίσκω μάλλον δύσκολο...) σε αυτόν τον ιδιότυπο "βομβαρδισμό" εντυπώσεων που έχουν ως στόχο τον Τόπο του ESOTERICA.gr και σίγουρα δεν επιβοηθούν τους σκοπούς του, θέλω να δηλώσω τα παρακάτω:

Το ESOTERICA.gr δημιουργήθηκε, συντηρείται και συντονίζεται από ανθρώπους που τοποθετούν τις Αρχές και τους Σκοπούς του Τόπου πάνω από την προσωπική τους ιστορία και την προσωπική τους διαδρομή όπως άλλωστε έχει καταγραφεί στο Μήνυμα της Συντακτικής του Ομάδας(το πρώτο κείμενο του site) που αποτελεί και κατά κάποιο τρόπο το "καταστατικό" του. Δεν επιθυμεί με κανέναν τρόπο και δεν κάνει λογοκρισία και κατασκοπεία στους συνεργάτες του. Επιδιώκει δε με κάθε τρόπο την "προστασία" της ιδιωτικότητάς τους και των επιλογών τους από εξωγενείς και κακόβουλες προσπάθειες.

Θα ήταν τουλάχιστον φαιδρό, για τους παραπάνω λόγους, να πει οποιοσδήποτε ότι "αστυνομεύεται" κανένας από την Ομάδα των Συνεργατών(και Συντονιστών) και ούτε ζήτησε κανείς να "αστυνομεύσει" τον άλλον για το που επιλέγει να κάνει διαλέξεις, σεμινάρια, ομιλίες ή οτιδήποτε παρεμφερές, πότε να τα κάνει και με τι θέμα. Ούτε φυσικά πού να γράψει άρθρα και τι θέμα να έχουν. Οι προσωπικές επιλογές αφορούν αυστηρά και απαρέγκλιτα τα πρόσωπα, οι ομαδικές επιλογές την Ομάδα.

Η ελευθερία που έδινε, δίνει και θα δίνει το ESOTERICA στους Συνεργάτες του είναι τόσο μεγάλη και αδιαμφισβήτητη που κάποια στιγμή η μεγάλη πλειοψηφία των Συνεργατών ήταν από μια συγκεκριμένη εσωτερική ομάδα(και αυτή δεν ήταν η Νέα Ακρόπολη) και κανένας δεν σκέφτηκε ποτέ εκείνη την εποχή ότι το Esoterica "καπελώθηκε", για παράδειγμα, από αυτήν την ομάδα. Εάν υπήρχε κάποια άλλη σχέση του συγκεκριμένου φορέα "Νέα Ακρόπολη" με το ESOTERICA τότε στην Ομάδα των Συντονιστών(και των Συνεργατών ευρύτερα) δεν θα υπήρχαν τόσο διαφορετικά άτομα από τόσες διαφορετικές εσωτεριστικές προελεύσεις.

Στην τηλεόραση και στα περιοδικά, το ESOTERICA.gr εκπροσώπησαν κατά καιρούς αρκετά άτομα που είχαν ιστορία σε διαφορετικούς μεταξύ τους χώρους και αυτό θα εξακολουθήσει να γίνεται και στο μέλλον... και αυτό είναι το μεγάλο επίτευγμα του ESOTERICA.gr.

Λυπάμαι πραγματικά που αυτή η "νοοτροπία του μαντριού" που διακατέχει κάποιους, τους κάνει να προσπαθούν να εκβιάσουν ανυπόστατα συμπεράσματα. Το ESOTERICA το εμπνεύστηκαν άτομα με αγάπη για άλλα άτομα και για την Eσωτερική Aναζήτηση "πέρα από ονόματα, σχολές και ομάδες". Αυτό είναι τόσο φανερό, τόσα χρόνια, που είναι άσκοπο και ανόητο καν να προσπαθήσουμε να το αποδείξουμε. Χρειάζεται άραγε αποδείξεων κάτι που είναι τόσο ζωντανό και βαθιά καταγεγραμμένο παντού σε αυτόν τον Τόπο και στις δράσεις του; ... Φαίνεται, μέσα στα άλλα, από την ζωντάνια, τον πλουραλισμό και την ποικιλία των απόψεων και των θέσεων που ανταλλάσσονται ελεύθερα όλα αυτά τα χρόνια και σε αυτόν εδώ τον χώρο Συζήτησης.

Σίγουρα κάποια πράγματα δεν μας είναι άγνωστα και γι'αυτό είμαστε προετοιμασμένοι γι'αυτά. Δεν είναι η πρώτη φορά εξάλλου που μας ταυτίζουν με κάποια συγκεκριμένη ομάδα. Στο παρελθόν υπήρξαν και άλλες τέτοιες "κατηγορίες" και είμαστε σίγουροι πως θα υπάρξουν και στο μέλλον. Όσο ο Τόπος αυτός προχωράει πιο σταθερά και σίγουρα προς τους σκοπούς του, τόσο περισσότερες και οι κατηγορίες. Είναι κατά κάποιον τρόπο ένας εσωτεριστικός "νόμος".

Νομίζω πως αυτά που λέμε εδώ είναι τόσο ξεκάθαρα που δεν θα χρειαστεί να ξανατοποθετηθούμε γιατί έχουμε εμπιστοσύνη στην κρίση των Μελών των Forums, των χιλιάδων φίλων μας και των επισκεπτών μας. Έτσι κι αλλιώς αυτοί κρίνουν το ESOTERICA και από εκεί παίρνει δύναμη ο Τόπος αυτός. Εάν παρολαυτά μερικοί νομίζουν ότι "πίσω από το ESOTERICA" υπάρχει κάποια Οργάνωση, Σχολή, Ομάδα, κάποιο οργανωμένο οικονομικό συμφέρον, κάποια Συνωμοτική αρχή κ.ο.κ. μπορούν πανεύκολα και χωρίς κανέναν κόπο να μην "παγιδεύονται" πλέον με το να μην το επισκέπτονται.



-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 07:57:27  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΙΟΝ:

quote:
Επίσης κανένας δεν απάντησε για τους "κομμάντος" που πήραν την έκταση στην Βυτίνα αλλά και τα σήματα των ss για τα οποία δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία οτι τα χρησιμοποιούν...
Ναι καλό το θέατρο και η οικολογία ...καλύτερη όμως η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Ramoglou :

quote:
Ο ΕοΝ-ΑΙΟΝ είπε πως τα θέματα μιλιταρισμού δεν επιδέχονται αμφισβήτηση διότι είναι ξεκάθαρη η χρησιμοποίηση συμβόλων ( SS ) και η εκγύμναση κομάντος.

Και το ερώτημα που γεννιέται είναι, τελικά εκτός του φιλοσοφικού κομματιού η Νέα Ακρόπολη έχει και στρατιωτικό κομμάτι ;
Ή μήπως το φιλοσοφικό και το στρατιωτικό κομμάτι συνυπάρχουν ;


AION :

quote:
Επίσης για να μη γίνονται ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΙ ΑΚΥΡΟΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΙ με τον γυμνοσάλιαγκα Χαρδαβελα και την εκπομπή του ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ Ο THOTH ΠΟΤΕ ΕΓΩ πρωτοείπα ΝΑΖΙΔΕΣ την Ν.Α. μέσα σε αυτό το forum...

ADMIN :

quote:
AION, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συγχύζεσαι, στο μήνυμά μου δεν παραθέτω το μήνυμα το δικό σου αλλά του Ramoglou που υποστηρίζει ότι το είπες εσύ. Φυσικά είναι προφανές ότι δεν είπες τα πράγματα έτσι. Για την ακρίβεια στο μήνυμά του είπε:
"Ο ΕοΝ-ΑΙΟΝ είπε πως τα θέματα μιλιταρισμού δεν επιδέχονται αμφισβήτηση διότι είναι ξεκάθαρη η χρησιμοποίηση συμβόλων ( SS ) και η εκγύμναση κομάντος."

Προσωπικά αυτήν τη δήλωση παίρνω ως παράδειγμα και όχι τη δική σου, όπως και λέω εξάλλου:
"Για παράδειγμα:
Ο AION είπε ότι είναι ξεκάθαρη η χρήση συμβόλων των SS και επίσης ξεκάθαρη η εκγύμναση κομάντος από την Νέα Ακρόπολη, οπότε τα θέματα του μιλιταρισμού(που της προσάπτονται) δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. (ανασυντάσσω λίγο τη δήλωση που κατέθεσε ο Ramoglou, για να βοηθήσω λίγο τον συλλογισμό μου, χωρίς φυσικά να παραλάσσω το νόημά της)"

Για το δικό σου μήνυμα λέω μόνον παρακάτω τα εξής:
"Και στην ίδια τη δήλωση του AION δεν βρήκα κάποιο αντικειμενικό στοιχείο που να μπορεί να σταθεί χωρίς αμφισβήτηση."


No comments !!!

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 08:09:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εάν παρολαυτά μερικοί νομίζουν ότι "πίσω από το ESOTERICA" υπάρχει κάποια Οργάνωση, Σχολή, Ομάδα, κάποιο οργανωμένο οικονομικό συμφέρον, κάποια Συνωμοτική αρχή κ.ο.κ. μπορούν πανεύκολα και χωρίς κανέναν κόπο να μην "παγιδεύονται" πλέον με το να μην το επισκέπτονται.

Δυο πόρτες έχει η ζωή άνοιχτε μια και βγήτε !
Ευχαριστούμε για την δημοκρατική επιλογή που μας δίνετε αγαπητέ ADMIN.

Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 27/02/2004 07:04:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy