ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 06:10:26  Εμφάνιση Προφίλ
Γαρατζωτη

Δεν χρειάζομαι αποδείξεις ότι ο Λιβράγκα λέει ανοησίες!!

Ετσι κρίνω,έτσι είναι!

Αν δεν σου αρέσει,τα παράπονά σου στον λιβράγκα.

Το ότι εκπροσωπώ το φόρουμ είναι δικά σου λόγια και όχι δικά μου.

Είπα προσωπικά εγω, νομίζω ότι ο Λιβράγκα λέει μπούρδες για χαζούς και αυτο δεν σημαίνει πως το υπόλοιπο φόρουμ συμφωνεί μαζί μου.

Κατάλαβες έξυπνε τέως?

Είπα ότι κατά την κρίση μου,επειδή κανείς δεν ασχολείται με τα δημοσιεύματά σου,δεν ενδιαφέραται να σχολιάσει.Αιτιολόγησα σαφώς το γιατί το είπα.

Αλλά εσυ,πιστός στο "ιδεώδες" της διαστρέβλωσης προσπαθείς να βολέψεις την "κατάσταση",πρός ίδιον όφελος.

Αυτά που σου είπε η Αμαλία εκφράζουν το φόρουμ.

Αυτά που σου λέω εγω,εκφράζουν εμένα και το τονίζω για να το εμπεδώσεις,

ΝΟΜΙΖΩ και αρκετούς άλλους συνδίκτυους!


Το νομίζω απέχει παρασάγγες απο την εξουσιοδότηση να μιλώ εκ μέρους άλλων.

Σου έχω γίνει απαραίτητος κ.γαρατζώτη έτσι?
Χάριν εμού,αποφεύγεις να μιλήσεις για την ουσία,έτσι?

Ασχολήσου μαζί μου.Κι εγω δεν έχω τι να κάνω και περνώ την ώρα μου μαζί σου!!

Πάμε για άλλα τώρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 06:17:53  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία

Εξέφρασα προσωπική άποψη και αν κρίνεις ότι είναι απρεπείς οι χαρακτηρισμοί μου πρός τον Λιβράγκα,καλώς τούς "κοκκίνησες"!

Ισως σκοπός του γαρατζώτη είναι να μας ωθήσει στα άκρα,νομίζοντας ότι με τον υποτιμητικό τρόπο έκφρασής του,θα "τσιμπήσουμε" το δόλωμα...!!!

Καλή χρονιά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 06:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα και καλή χρονιά ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

Ξέρεις, με τα "κοκκινίσματα" δεν λύνεται το πρόβλημα της καταστρατήγησης των κανόνων διαλόγου. Λειτουργούν προειδοποιητικά και ως υπενθύμιση, για το ότι υπάρχουν και... αυστηρότερες επεμβάσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 07:15:16  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα μάλιστα, αμαλία! Θα βρεθώ να χρωστάω και από πάνω!
Είναι ολοφάνερο, πλέον, ποιος είναι στο απυρόβλητο και ποιος όχι.
Όχι δηλαδή πως δεν ήταν φανερό και από πιο πριν.
Μπορούμε όλοι να δούμε πιο πίσω, όπου και ψεύτη με αποκάλεσαν ,ευθέως, και απατεώνα και δεν σχολιάστηκε τίποτα από την διαχείριση.

Όσο για την λέξη "χειραγωγώ",που χρησιμοποίησες για να κρίνεις την υποτιθέμενη, κατ εσέ , διάθεσή μου, μάλλον δεν είναι η κατάλληλη. Όταν κάποιος, ευθέως, καταγγέλλει κάτι, δεν λέμε..."χειραγωγεί", αλλά απλά ότι..."καταγγέλλει".
Λες...
"οφείλουμε ωστόσο να πούμε και το δίκαιο, όπως για παράδειγμα ότι είναι σωστή η υπενθύμισή του για την προτροπή σε φιλοσοφικό διάλογο."
Πες μας, τώρα, πως, ο Νικόμαχος δεν κάνει φιλοσοφικό διάλογο.
Έπρεπε να "ξεφύγει" τόσο πολύ για να το παραδεχτείτε?
Τι λέω τόσο καιρό?
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΛΟΓΟ !!!

Βλέπω αμαλία πως, δεν έκανες "επέμβαση" στο μήνυμα του Νικόμαχου, στο σημείο που λέει..."και οργανωτής παραστρατιωτικής ομάδας,με σκοπό την εξυπηρέτηση ολοκληρωτικών καθεστώτων,αν και όποτε κρινόταν αναγκαίο!!"
Αυτό το άφησες ανέπαφο. Γιατί άραγε?
Είναι κάτι που έχει "κριθεί από την ιστορία" ή μήπως , το θεωρείς απόλυτα βέβαιο ή σαν κάτι το θεμιτό και απόλυτα φυσιολογικό, για το οποίο δεν χρειάζεται να "κάνεις επέμβαση"?

Όσο, για την περίπτωση "Νικόμαχος", δεν νομίζω πως χρειάζεται να σχολιάσω κάτι.
Όλοι, πιστεύω,τώρα πια, έχουν καταλάβει, τίνος τα συμφέροντα εξυπηρετεί, στο θέμα. Γι αυτό και έπεσε "στα μαλακά", παρ όλο το μεγάλο ατόπημά του

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 14:46:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
τέως
Όσο, για την περίπτωση "Νικόμαχος", δεν νομίζω πως χρειάζεται να σχολιάσω κάτι.
Όλοι, πιστεύω,τώρα πια, έχουν καταλάβει, τίνος τα συμφέροντα εξυπηρετεί, στο θέμα. Γι αυτό και έπεσε "στα μαλακά", παρ όλο το μεγάλο ατόπημά του

Είσαι ανεκδιήγητος!!!

Με ρωτούν στον κύκλο μου,πώς τα καταφέρνω και είμαι σχεδόν ατάραχος,σε καταστάσεις που ο περισσότερος κόσμος εκνευρίζεται και "βγαίνει απο τα ρούχα του".Δηλαδή σε ειρωνίες,εξύβριση,κουτοπονηριά,διαστρέβλωση,κ.λ.π.

Τούς απαντώ με μια ερώτηση:

Αν περνάτε στο πεζοδρόμιο,έξω απο το Κ.Θ.Ψ.Π.Α στο Δαφνί και οι τρόφιμοι όπως είναι μαζεμένοι στα κάγκελα,αρχίσουν να σε βρίζουν,να σε κοροϊδεύουν,να σου κάνουν κατήχηση για το "ιδεώδες" που βλέπουν στα οράματά τους και διάφορα άλλα,τι θα κάνεις?Θα εκνευρισθείς,θα ταραχθείς,θα τους επιτεθείς?

Οχι μου απαντάνε!!

Τότε γιατί απορείτε που κι εγω παραμένω ατάραχος και μάλιστα γελάω,με τέτοιες καταστάσεις?
Απλά φέρνω στο μυαλό μου το "σκηνικό" σε εκείνο το πεζοδρόμιο και μένω ήρεμος!!

Ετσι κύριε τέως,μπορείς ελεύθερα να συνεχίσεις την αρλουμπολογία σου.
Είσαι συνδεδεμένος με το...άπειρο,καθώς αποτελείς τμήμα του,άρα όλο το σύμπαν είναι δικό σου και να είσαι σίγουρος ότι έχει άπειρο χώρο για εγγραφή των λόγων σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

__________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω υπονοουμένων που φέρουν
προσβλητικό και υποτιμητικό χαρακτήρα
που βάλλεται κατά ανθρώπινων προσωπικοτήτων


2/1/2012

__________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 15:29:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
NIKOMAXOΣ
Κατάλαβε καλά τούτο:Για μένα προσωπικά ο Λιβράγκα ήταν ένας "πυροβολημένος" χαφιές ολκής,τσιράκι δικτατόρων και οργανωτής παραστρατιωτικής ομάδας,με σκοπό την εξυπηρέτηση ολοκληρωτικών καθεστώτων,αν και όποτε κρινόταν αναγκαίο!

γαρατζώτη

Η Αμαλία διέγραψε αυτές τις εκφράσεις,βάσει της πολιτικής του φόρουμ.Και καλά έκανε,αφού δικό της είναι και αυτη δικαιούται να αποφασίζει τι είναι πρέπον και τι όχι.

Ας δούμε και την αλήθεια τώρα!

<< "πυροβολημένος" χαφιές ολκής,είπα και θα πρέπει να το αναλύσω.
Με το δικό μου φτωχικό μυαλό,ο λιβράγκα όπως λέει η βιογραφία του,ήταν το αγαπημένο παιδί,του Πινοσετ.
Ποιανού Πινοσέτ?
Μα φυσικά του αιμοσταγούς δικτάτορα της Χιλής και καταδίκου του Διεθνούς Δικαστηρίου.
Λέω τώρα με το ανύπαρκτο μυαλό μου,για να είναι κανείς αγαπημένος ενος τέτοιου υπανθρώπου,πρέπει να είναι χαφιές και καταδότης και πάνω απο όλα ομοϊδεάτης !!!!!!!.Απλή λογική κ.γαρατζώτη.
Διαφωνείς μήπως?

Τώρα πές μου γιατί σε πείραξε αυτο το<< οργανωτης παραστρατιωτικών ομάδων>> ? Ψέματα είναι? Κάτω απο την "θρησκευτική ευλάβεια προς το ιδεώδες >>,τι κρύβεται κ.γαρατζώτη? Θα μας πείς τελικά ή θα ασχολείσαι μόνο τι λέει ο Νικόμαχος?


Και η άλλη "κοκκινίλα"" της Αμαλίας κ.γαρατζώτη περί << μακακίας κ.λ.π>>,έχει την εξήγησή της.
Θα πρέπει κι εγω να είμαι πολύ μακάκας,να δεχθώ οτιδήποτε λέει ένας "αγαπημένος" του Πινοσέτ και μάλιστα όταν αφορά φιλοσοφικούς οδούς!
Οχι φίλε δεν είμαι "μακάκας"!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 16:18:38  Εμφάνιση Προφίλ

Στις 23/12, η αμαλία έγραφε...
"ένα επίσης καλό "φάρμακο" (που δρα κατά της τάσης παράθεσης υπονοούμενων για ψυχιάτρους, τρελόχαρτα και "ψυχοφάρμακα" σε μια συζήτηση) είναι η χρονική απενεργοποίηση. Πρόσφατα έχω αναφέρει σε άλλο θέμα:

quote:Να επικαλεστώ λίγο την προσοχή σας:

Επειδή κάποιες κουβέντες ξεκινούν με "ηρεμιστικά" (Ψηλός-Απεστάλη: 18/12/2011, 19:06:13), συνεχίζουν με "ασπιρίνες" (macedon-Απεστάλη: 18/12/2011, 23:56:58 και Ψηλός-Απεστάλη: 19/12/2011, 00:48:36), εμπλουτίζονται με "αλπραζολάμη-xanax"(violent king-Απεστάλη: 19/12/2011, 11:06:07), πολύ γρήγορα επεκτείνονται σε αναφορές για "ψυχιάτρους" (violent king-Απεστάλη: 19/12/2011, 11:04:14)...

για να καταλήξουν τελικά σε απενεργοποιήσεις (amalia-Απεστάλη: 17/12/2011, 03:55:12)

Καλύτερα θα ήταν να αποφεύγονται "ιατροφαρμακευτικά υπονοούμενα" ή σχετικές αναφορές του είδους αυτού που μπορούν να προσβάλλουν ανθρώπους

Η παραπάνω δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά που αναφερόμαστε στο ζήτημα των υπονοουμένων που αφορούν φάρμακα, ψυχοφάρμακα, ψυχιάτρους, κ.λπ., έχουμε κάνει δε αρκετές επεμβάσεις σε μέλη και μηνύματα όπου χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους αναφορές (εννοείται, σε περιπτώσεις που η χρήση τέτοιων αναφορών έχει περιπαιχτικό/προσβλητικό χαρακτήρα). Θα έπρεπε να γνωρίζεις τη στάση μας αυτή, όντας και αρκετά ώριμο μέλος των forums (εννοώ, ώριμο σε αριθμό μηνυμάτων και χρόνια συμμετοχής). "

Στις 24/12 , απευθυνόμενη σε εμένα, έγραφε...
"Επιπροσθέτως, όλα τα παραπάνω τα έχεις γράψει κάτω από μήνυμά μου όπου αναφέρεται ρητά η έλλειψη ανοχής μας σε άμεσες ή έμμεσες αναφορές που εμπλέκουν ψυχιάτρους, ψυχοφάρμακα, κ.λπ., τέτοιες που υποδηλώνουν κακόβουλη σκοπιμότητα (περιπαιχτικές, προσβλητικές, χειραγωγικές, κ.λπ. εναντίον συμμετεχόντων στις συζητήσεις).

Μπορείς πάντως κι εσύ να... "get a life"!
Δύο ημέρες απενεργοποίηση του λογαριασμού σου είναι αρκετές γι' αυτό.
Και θα σου προτείναμε να το δεις αυτή τη φορά σαν σαφέστατη προειδοποίηση σχετικά με τη συμμετοχή σου.

Να παρακαλέσουμε γενικότερα τους συμμετέχοντες της παρούσας συζήτησης να συμβάλλουν ώστε να πέσουν οι τόνοι."

Πέρα από το..."Μπορείς πάντως κι εσύ να... "get a life"!

(άσχετα που απ ότι, εκ των υστέρων ίσως, όλοι καταλάβαμε πως, εγώ μετέφερα τις πληροφορίες για τη μανία για να εξυπηρετηθεί το θέμα)

"Δύο ημέρες απενεργοποίηση του λογαριασμού σου είναι αρκετές γι' αυτό".
Κρίνω χρήσιμο να δώσουμε λίγη παραπάνω προσοχή στο...
"Και θα σου προτείναμε να το δεις αυτή τη φορά σαν σαφέστατη προειδοποίηση σχετικά με τη συμμετοχή σου."

Στις 2/1/12, απευθυνόμενη στον Νικόμαχο έγραφε...
"Ξέρεις, με τα "κοκκινίσματα" δεν λύνεται το πρόβλημα της καταστρατήγησης των κανόνων διαλόγου. Λειτουργούν προειδοποιητικά και ως υπενθύμιση, για το ότι υπάρχουν και... αυστηρότερες επεμβάσεις."

Στις 2/1/12 ο Νικόμαχος γράφει..."Αν περνάτε στο πεζοδρόμιο,έξω απο το Κ.Θ.Ψ.Π.Α στο Δαφνί και οι τρόφιμοι όπως είναι μαζεμένοι στα κάγκελα,αρχίσουν να σε βρίζουν,να σε κοροϊδεύουν,να σου κάνουν κατήχηση για το "ιδεώδες" που βλέπουν στα οράματά τους και διάφορα άλλα,τι θα κάνεις?Θα εκνευρισθείς,θα ταραχθείς,θα τους επιτεθείς?

Οχι μου απαντάνε!!

Τότε γιατί απορείτε που κι εγω παραμένω ατάραχος και μάλιστα γελάω,με τέτοιες καταστάσεις?
Απλά φέρνω στο μυαλό μου το "σκηνικό" σε εκείνο το πεζοδρόμιο και μένω ήρεμος!!"

Ο παραλληλισμός και το υπονοούμενο είναι ολοφάνερα!!!


Σε σχέση τώρα, με την προβληματική συμπεριφορά του Νικόμαχου...

Τι έχεις να πεις αμαλία?

Βλέπεις...σε ένα πράγμα είχες δίκιο. Περιμένω στη γωνία...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 16:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Τι έχεις να πεις αμαλία?
Αυτό που έχω να πω γαραντζώτη γιάννη είναι ότι στραβοί δεν είμαστε και οπωσδήποτε δεν χρειαζόμαστε τις δικές σου υποδείξεις για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 17:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Απλά φέρνω στο μυαλό μου το "σκηνικό" σε εκείνο το πεζοδρόμιο και μένω ήρεμος!!



Μια βδομάδα απενεργοποίηση του λογαριασμού σου και θα γίνεις ακόμα πιο ήρεμος.

Το ζήτημα με τα ψυχολογικα/ψυχιατρικά υπονοούμενα έχει παραγίνει και το έχουμε δηλώσει ότι θα είμαστε ιδιαίτερα αυστηροί σε αυτό. Αν εσύ όμως δεν μπορείς να καταλάβεις, εμείς δεν μπορούμε να στο "βάλουμε στο κεφάλι", οπότε θα χρησιμοποιήσουμε αυτό που σε ανάλογες περιπτώσεις λέμε:
Τελευταία προειδοποίηση.
Προσπάθησε να καταλάβεις τις συνθήκες συμμετοχής στο forum και αυτές που έχουν αναπτυχθεί στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης.

Δεν θα αφήσουμε να γίνει εδώ πέρα παιχνιδότοπος, μια του γαραντζώτη και μια του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ...!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 17:45:54  Εμφάνιση Προφίλ
αμαλία,μη τσαντίζεσαι. Είμαι σίγουρος πως, δεν είστε στραβοί και πως οπωσδήποτε δεν χρειάζεστε τις δικές μου υποδείξεις για να κάνετε αυτό που θεωρείτε σωστό.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2012, 17:59:13  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώην αρχηγέ,.

Με το καλημέρα στο φόρουμ, μας “έσπειρε” κάποιους από τους “σπόρους” του φασίστα Λιβράγκα -όπως εσύ τον παρουσίασες με επιλεγμένα αποσπάσματα από τους “σπόρους” του, και φροντίζοντας να μας πληροφορήσεις και για την δράση της οργάνωσης ΝΑ της Χιλής επί προεδρίας του φασίστα δικτάτορα Πινοσετ, αντί να μας μιλήσεις για ΝΑ, απο πρώτο χέρι, ως πρώην αρχηγός της.

Σε ερωτήσεις μου για την δομή και την δράση της Ελληνικής οργάνωσης ΝΑ, καθώς και για τους φανερούς και κρυφούς στόχους της – όπως εσύ άφησες να νοηθούν σαν Νο 4 στην ιεραρχία της Ελληνικής οργάνωσης, άρα απόλυτα ενήμερος εκ των έσω, δεν απαντούσες.

Αντίθετα προκαλώντας – σε απουσία ενδιαφέροντος – την συζήτηση σε θέματα που εσύ επέλεγες , υποτιμώντας την νοημοσύνη, την γνώση, και την κριτική ικανότητα των μελών, αποπροσανατόλιζες την ροή, σε άσχετες συζητήσεις για σπηλιές, θεοσοφίες, Λιβραγκες και δεν ξέρω τι άλλο έχει και επιφυλάσσει το “μενού” σου.

Τελικά ΠΟΤΕ θα αναφερθείς, στα δικά σου έργα και ευθύνες, σαν αρχηγός “επικινδύνων βλακών”?

Σε ποιές “επικίνδυνες” πράξεις, σκέψεις, συμπεριφορές, παραλήψεις, και εν γένει δραστηριότητες, οργάνωνες, νουθετούσες, καθοδηγούσες, προέτρεπες, άμεσα, ή έμμεσα, με τον τρόπο που εσύ είχες εκπαιδευτεί να εφαρμόζεις επάξια και αντάξια της φιλοσοφίας και στόχους της οργάνωσης Θεσσαλονίκης, προσόντα και ζήλο για τα οποία, ανέβηκες σύντομα ιεραρχικά σε Νο 4 της Ελληνικής ΝΑ?

Μην μας αρχίσεις πάλι τις σεντονάτες σοφιστείες σου, - προσωπικά δεν έχω χρόνο να τις διαβάζω, και δεν τις διαβάζω, γιατί ούτως ή άλως δεν με ενδιαφέρουν οι “θεοσοφικές” συζητήσεις, ούτε ο Λιβραγκα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2012, 18:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gianipseftis μια από τα ίδια πάλι!

"Δικάζεται" εδώ ο Γιάννης Γαραντζώτης και δεν το ξέραμε;

Σε ότι θέλει θα απαντήσει ο άνθρωπος μέσα στα πλαίσια των κανονισμών και της νοοτροπίας του χώρου.
Όποιος θέλει το καταλαβαίνει αυτό.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2012, 20:05:04  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν δικάζεται κανένας.
Στα πλαίσια ενός διαλόγου, όταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιο θέμα και μου δημιουργούνται απορίες, οφείλω να ζητήσω διευκρινίσεις.

Στην προκειμένη περίπτωση, ο πρώην αρχηγός της ΝΑ (που είναι το θέμα της συζήτησης), προσφέρθηκε να μας πληροφορήσει για αυτήν την οργάνωση.
Αυτό κατάλαβα εγώ.

Μας παρέθεσε επιλεγμένα αποσπάσματα, του φερόμενου ιδρυτή της οργάνωσης Λιβράγκα καθώς και σύντομο “βιογραφικό” των δραστηριοτήτων του ιδρυτή Λιβραγκα στην Χιλή.

Κατάλαβα, πως οι αναφορές αυτές του πρώην αρχηγού, (που έγιναν με το “καλημέρα”του στο φόρουμ), δεν έγιναν τυχαία, αλλά με σκοπό να αποδώσουν την πραγματική φιλοσοφία της οργάνωσης ΝΑ, μέσω των απόψεων του ιδρυτή της.

Προσωπικά ΔΕΝ με ενδιέφερε ο ιδρυτής, αλλά το Ελληνικό “παράρτημα”, αν μπορεί να νοηθεί σαν έτσι της οργάνωσης ΝΑ.
Πάνω σε αυτό το πλαίσιο υπέβαλα κάποιες ερωτήσεις στον πρώην αρχηγό, για να σχηματίσω μια εικόνα της κατάστασης που περιέγραφε.
Αρχικά μάλιστα ο πρώην αρχηγός, είχε κρίνει τις ερωτήσεις μου πολύ εύστοχες, λέγοντας μάλιστα πως σε κανένα άλλο φόρουμ δεν του είχαν κάνει ερωτήσεις τόσο ουσιώδεις για την ΝΑ.

Το παράξενο όμως είναι πως ο ίδιος δεν τις απάντησε, και αυτό ήταν περίεργο, και έτσι με οδήγησε να επιμείνω στις ερωτήσεις μου, για να καταλάβω τον λόγο της αποφυγής απαντήσεων, στις κατ ομολογία του εύστοχες ερωτήσεις μου.

Όταν επανάλαβα για τέταρτη φορά τις ίδιες ερωτήσεις (αυτές που αρχικά έκρινε ο ίδιος έκρινε σημαντικές), για να αποφύγει την απάντηση (περίεργο γιατί), πρόβαλε το επιχείρημα της “ανάκρισης” , που τώρα και εσύ τώρα επικαλείσαι.

Το θέμα μας εδώ ΔΕΝ είναι ο πρώην αρχηγός της ΝΑ, μα ούτε όμως και ο Πλάτωνας και η “σπηλιά” του, και ούτε ο Λιβράγκα..
Το θέμα μας αν δεν κάνω λάθος είναι η “Νέα Ακρόπολη”

Αυτής της οργάνωσης ο Γ,Γ υπήρξε ο Νο 4 στην ιεραρχία - κατά δήλωσή του, και κανείς δεν το αμφισβήτησε -

Τι ποιο σημαντικό λοιπόν από τον Νο 4 της ΝΑ να μας μιλήσει για την δική του εμπειρία και δράση μέσα στην οργάνωση?
Ποιος άλλος θα μπορούσε να μας μιλήσει καλύτερα για τον τρόπο που αυτή δρούσε υπό την δική του καθοδήγηση από τον ίδιο τον οργανωτή/καθοδηγητή?

Η ΝΑ επί δικής του αρχηγίας ήταν διαφορετική από την πριν και μετά από αυτόν εποχή?

Για την ΝΑ ζητώ λοιπόν από το Γ.Γ να μας μιλήσει όχι για τον εαυτόν του.

Που βλέπεις εσύ την ανάκριση?

Δεν θέλεις να μιλήσει για την Νέα Ακρόπολη ένας πρώην αρχηγός της?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2012, 20:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Όλα τα πράγματα έχουν δυο όψεις Γιάννη. Εμείς σαν (φιλόσοφοι), πρεπει να τις εξετάζουμε και τις δυο. Και εκείνη που λες εν γνωσει, εναντίον κάτι, μα και που μπορει να προκαλέσει/ προκαλει και το αντίθετο του. Θυμάμαι μια διαφήμιση κάτι σαν όλα τα μασάει, ο κουτάλιανος, στο διαδίκτυο μόλις έβγαινε το καινούργιο iPhone/iPad, κάποιος έκανε διαφήμιση της ετερειας του, κάνοντας σκόνη τα πολυποθητα μπιμπελο, με την μηχανή αποσύνθεσης. Στην αναζήτηση google οι λέξεις iPhone iPad έβγαζαν και την μηχανή (εμεσα) είχε 20.000.000 view, και φυσικά πουλάγε και αυτός....

Που παει αυτο?
Πουθενά, έτσι το γράφω γιατί ψάχνω άνθρωπο να μιλήσω.

Gianispseftis, εσυ πόσες κίτρινες κάρτες έχεις?

Πρόσεχε βρε........ μην καεις! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2012, 22:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 03/01/2012, 20:05:04

Για την ΝΑ ζητώ λοιπόν από το Γ.Γ να μας μιλήσει όχι για τον εαυτόν του.

Που βλέπεις εσύ την ανάκριση?



quote:
gianipseftis - Απεστάλη: 03/01/2012, 17:59:13

Τελικά ΠΟΤΕ θα αναφερθείς, στα δικά σου έργα και ευθύνες, σαν αρχηγός “επικινδύνων βλακών”?

Σε ποιές “επικίνδυνες” πράξεις, σκέψεις, συμπεριφορές, παραλήψεις, και εν γένει δραστηριότητες, οργάνωνες, νουθετούσες, καθοδηγούσες, προέτρεπες, άμεσα, ή έμμεσα, με τον τρόπο που εσύ είχες εκπαιδευτεί να εφαρμόζεις επάξια και αντάξια της φιλοσοφίας και στόχους της οργάνωσης Θεσσαλονίκης, προσόντα και ζήλο για τα οποία, ανέβηκες σύντομα ιεραρχικά σε Νο 4 της Ελληνικής ΝΑ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2012, 00:36:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Gianispseftis, εσυ πόσες κίτρινες κάρτες έχεις?

Πρόσεχε βρε........ μην καεις!


Τώρα γέρνει στον Νικόμαχο η ζυγαριά... ο Νικόμαχος στο ένα άκρο, ο Γιάννης στο άλλο.. για να δούμε ποιος θα πέσει πρώτος!
Αν και εμένα προσωπικά μου είναι συμπαθείς και οι δύο, για τον λόγο ότι δεν με αφήνουν ποτέ σε ησυχία, σαν την μύγα που δεν φεύγει από πάνω σου, και άλλοτε σου κάνει παρέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2012, 00:45:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ήλθε, όπως πιστεύω, η ώρα να μιλήσω, για άλλη μια φορά, με ειλικρίνεια και να κάνω μια αναδρομή για το πως φτάσαμε ως εδώ.
Έχουν περάσει λιγότερο από τρία χρόνια, από τότε που άρχισα να ασχολούμαι, λίγο πιο συστηματικά, με το διαδίκτυο.
Αφορμή βέβαια υπήρξε το θέμα της ΝΑ.
Λίγο καιρό αργότερα, ανακάλυψα και το εσωτερικα. Δεν στάθηκα καθόλου στις συζητήσεις αλλά πήρα και σχολίασα τις "συνεντεύξεις" της ΝΑ.
Ο λόγος που δεν θέλησα να ανοίξω διάλογο στο "δικό" μας φόρουμ, ήταν...απ τη μια , ότι είχα ήδη ανοίξει ένα διάλογο σε άλλο φόρουμ και από την άλλη πως εξ αιτίας, απ τη μια, της ονομασίας και από την άλλη της αποκλειστικής συνέντευξης των της ΝΑ, ήμουν, καλώς ή κακώς,αρνητικά προκατειλημμένος.

Η ενασχόλησή μου με τα άλλα φόρουμ, με έκανε να προβληματιστώ πάρα πολύ. Μέχρι τότε, είχα έλθει σε επαφή με προβληματικούς ανθρώπους και προβληματικές καταστάσεις, σε διάφορες φάσεις της ζωής μου.
Περίμενα, κακώς όπως καταλαβαίνω τώρα,πως μέσα σε ένα φόρουμ διαλόγου θα συναντούσα λιγότερη προβληματικότητα.
Η πραγματικότητα ήταν πολύ διαφορετική!
Αυτό με έκανε να προβληματιστώ πάρα πολύ και να αναζητήσω το γιατί αυτής της προβληματικότητας.
Αυτός ήταν και ο λόγος που με έκανε να είμαι έτοιμος να αρθρώσω τόσο σκληρή κριτική για τον παρόντα χώρο.
Και η θεώρηση της "επικίνδυνης βλακείας" (έτσι όπως σας την μετέφερα) και η πληροφόρηση για τη "μανία" και το πρόβλημα της "νετομανίας" και η κριτική για τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ και η διαφορετική τοποθέτηση (από αυτή που, σίγουρα, είχατε στο μυαλό σας)για το τι είναι ένα φόρουμ, υπήρξαν καρπός της σύγκρουσής μου, μέσα σε άλλα φόρουμ.
Ως εκ τούτου, γνώριζα πολύ καλά τι θα συναντούσα στο φόρουμ.
Αν, σε όλα αυτά προσθέσετε και την πληροφορία που είχα από παλιά μέλη της ΝΑ πως,το φόρουμ είχε δοθεί στη ΝΑ από τον ιδρυτή του (στέλεχος της ΝΑ), το 2006. Ε! τότε, καταλαβαίνετε...

Τι πιστεύω τώρα?

Κατ αρχήν. Είναι πολύ πιο δημοκρατικό από όλα τα άλλα φόρουμ που γνώρισα. Αυτό ξεκινάει από τους όρους εγγραφής, συνεχίζει στον ανοικτό διάλογο που κάνουν οι υπεύθυνοι του φόρουμ, στο ότι δεν εξαφανίζουν τις προβληματικές δημοσιεύσεις αλλά απλά τις κοκκινίζουν και στο ότι , αν και όλοι καταλαβαίνουν πως, και μόνο η παρουσία μου στον παρόντα χώρο, αποτελεί κόκκινο πανί για πολλά παλιά μέλη, συνεχίζω να υπάρχω και δεν με έχουν εξαφανίσει.

Αυτή είναι η αλήθεια!

Σε σχέση τώρα, του αν το φόρουμ ανήκει ή όχι στη ΝΑ , η γνώμη μου είναι πως, όχι δεν ανήκει.
Σίγουρα υπάρχουν σχέσεις, σίγουρα υπάρχουν κοινά μέλη, αλλά μέχρι εκεί.

Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη μου.

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά πως, σίγουρα δεν ταιριάζω με πολλούς εδώ μέσα.
Αντιλαμβάνομαι, επίσης, πως, είμαι φορέας διαφορετικών αντιλήψεων.
Ποιος είναι αυτός, όμως, που, αρέσκεται να συνομιλεί μόνο με όσους μοιάζουν μαζί του και που μπορεί να πιστεύει πως αυτό μπορεί να σταθεί σαν θετική στάση για την εξέλιξη της ιστορίας?

Παρ όλα αυτά, το πρόβλημα παραμένει... πως αντιμετωπίζουμε κάποιον προβληματικό?
Με την υψηλοβάθμουσα άσκηση της εξουσίας ή με την προαγωγή ενός πολιτικού πολιτισμού (μεταξύ των μελών), τέτοιου που, να μην επιτρέπει παρεκτροπές?

Στη ΝΑ, μιμούμενοι την δόξα των αρχαίων Φαραώ της Αιγύπτου ,έχουν υιοθετήσει, σαν τρόπο άσκησης της εξουσίας ...το ραβδί και το μαστίγιο.
Όμως, ούτε με το ένα, ούτε με το άλλο , έρχεται η συνείδηση. Το μόνο που γίνεται κατορθωτό είναι...απλά να γίνουν τα πράγματα (αυτά δηλαδή που, κρίνει σαν σωστά η "ελίτ" της εξουσίας).
Μόνον όμως, μέσα σε ένα περιβάλλον ελευθερίας, μπορεί να υπάρχει πραγματική εκπαίδευση και πραγματική δημιουργία.
Αυτό βέβαια, ισχύει σε όλους τους χώρους. Ακόμα και σε ένα φόρουμ...

Ελπίζω, τα παραπάνω να αποτελέσουν ένα γόνιμο προβληματισμό και να μη γίνουν εργαλεία επίθεσης από ανώριμους συνομιλητές.

Στο θέμα μας τώρα.
Τι θα γίνει? Δεν θα βρεθεί κάποιος που να σχολιάσει τον Μύθο της Σπηλιάς?


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2012, 03:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Γαρατζιωτης.        
Ήλθε, όπως πιστεύω, η ώρα να μιλήσω, για άλλη μια φορά, με ειλικρίνεια και να κάνω μια αναδρομή για το πως φτάσαμε ως εδώ.
........

Φίλε γαραντζιωτη,

Γράφεις ήλθε η ώρα να μιλήσω για άλλη μια φορά με ειλικρίνεια. Αναρωτιέμαι αν θες να γράψεις αυτη είναι η (δεύτερη) φορα που σας μιλώ ειλικρινά, γιατί όλες τις άλλες σας δοκίμαζα, έγραφα για να σας προκαλεσω, να προκαλεσω διλαδη την αντίδραση σας. 

Συνήθως απαντώ στο φορουμ, όταν έχω πρασσινο φως. Με λίγα λόγια, όταν αισθάνομαι ότι αυτα που θα γράψω θα βρουν τόπο, αν όχι άμεσα, τουλάχιστον μιαν άλλη στιγμή. Αν καταλαβαίνω, πως είναι μάταιο, δεν γράφω η διαλεγω την ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ ψιλοειρωνια. Ποτέ όμως δεν είμαι υβριστικος προς το άτομο, αν και η πίστη του, τα πιστεύω του και γενικά οι σκιές που προεκτεινονται στο μυαλο του, (να μην ξεχνάμε και ότι θέλεις να σχολειασουμε) κινδυνεύουν άμεσα.

Γαρατζιωτης

Λίγο καιρό αργότερα, ανακάλυψα και το εσωτερικα. Δεν στάθηκα καθόλου στις συζητήσεις αλλά πήρα και σχολίασα τις "συνεντεύξεις" της ΝΑ.
Ο λόγος που δεν θέλησα να ανοίξω διάλογο στο "δικό" μας φόρουμ, ήταν...απ τη μια , ότι είχα ήδη ανοίξει ένα διάλογο σε άλλο φόρουμ και από την άλλη πως εξ αιτίας, απ τη μια, της ονομασίας και από την άλλη της αποκλειστικής συνέντευξης των της ΝΑ, ήμουν, καλώς ή κακώς,αρνητικά προκατειλημμένος.
.............
Απο ότι καταλαβαίνω, πρέπει να εμπεδωσες στο ΤΈΛΟΣ πως δεν χρειάζεται να είμαστε προκατειλημμενοι με τίποτα. Η έχουμε απέναντι μας τον παπά, η τον λιβραγκα, τον Μαρξ, η κάποιο μέλος του εσωτερικά, όταν το συναντά η συνείδηση μας, (όπως γράφεις παρακάτω) θα τυνχανει πάντα της δέουσας προσοχής και του σεβασμού, του ανθρώπινης συνηδεισης που όλοι ανοίκουμε.

Γαρατζιωτης
Η ενασχόλησή μου με τα άλλα φόρουμ, με έκανε να προβληματιστώ πάρα πολύ. Μέχρι τότε, είχα έλθει σε επαφή με προβληματικούς ανθρώπους και προβληματικές καταστάσεις, σε διάφορες φάσεις της ζωής μου.
Περίμενα, κακώς όπως καταλαβαίνω τώρα,πως μέσα σε ένα φόρουμ διαλόγου θα συναντούσα λιγότερη προβληματικότητα.
Η πραγματικότητα ήταν πολύ διαφορετική!
Αυτό με έκανε να προβληματιστώ πάρα πολύ και να αναζητήσω το γιατί αυτής της προβληματικότητας.
.........
Εγραψες σε λίγες γραμμές 6 φορές μια λεξη που εχει σαν ριζα το πρόβλημα! Μια ερώτηση. Έχεις μια συνείδηση που αντιμετοπιζει αμέσως το πρόβλημα? (δεν το κουβαλάει μέσα) για να μην ξεχνιωμαστε και με τη σπηλιά Πλάτωνα αδερφε.

Γαρατζιωτης
Αυτός ήταν και ο λόγος που με έκανε να είμαι έτοιμος να αρθρώσω τόσο σκληρή κριτική για τον παρόντα χώρο.
Και η θεώρηση της "επικίνδυνης βλακείας" (έτσι όπως σας την μετέφερα) και η πληροφόρηση για τη "μανία" και το πρόβλημα της "νετομανίας" και η κριτική για τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ και η διαφορετική τοποθέτηση (από αυτή που, σίγουρα, είχατε στο μυαλό σας)για το τι είναι ένα φόρουμ, υπήρξαν καρπός της σύγκρουσής μου, μέσα σε άλλα φόρουμ.
Ως εκ τούτου, γνώριζα πολύ καλά τι θα συναντούσα στο φόρουμ.
.....................

Βλέπεις γαρατζιωτης, το φόρουμ απαρτίζεται απο μέλη που είναι ζωντανά, σκέπτονται, ζυμονονται κάθε μέρα, ως εκ τούτου, δεν μπορούμε ποτέ μας να ξέρουμε τι θα συναντήσουμε. Μέρα με την μέρα αλλάζουμε, και δεν είναι αδύνατο, να βρεις άτομο που πριν μήνες να σε βρίζει με το χειρότερο τροπο, και μετα απο καιρο, το ίδιο άτομο να το βρεις αλλαγμενο, μάλιστα να σε εκτιμά.


Γαρατζιωτης
Αν, σε όλα αυτά προσθέσετε και την πληροφορία που είχα από παλιά μέλη της ΝΑ πως,το φόρουμ είχε δοθεί στη ΝΑ από τον ιδρυτή του (στέλεχος της ΝΑ), το 2006. Ε! τότε, καταλαβαίνετε...
..........
Έτσι λοιπόν, (για τη σπηλιά ο λόγος) δεν χρειάζεται να είμαστε προκατηλειμενοι με τους ανθρώπους, ούτε να τους χαρακτηρίζουμε έξυπνους η βλάκες, γιατί η διαχωριστική γραμμή σε πια μεριά βρισονται (και βρισκόμαστε), κρύβονται πολλές εκπλήξεις.

Γαρατζιωτης
Τι πιστεύω τώρα?

Κατ αρχήν. Είναι πολύ πιο δημοκρατικό από όλα τα άλλα φόρουμ που γνώρισα. Αυτό ξεκινάει από τους όρους εγγραφής, συνεχίζει στον ανοικτό διάλογο που κάνουν οι υπεύθυνοι του φόρουμ, στο ότι δεν εξαφανίζουν τις προβληματικές δημοσιεύσεις αλλά απλά τις κοκκινίζουν και στο ότι , αν και όλοι καταλαβαίνουν πως, και μόνο η παρουσία μου στον παρόντα χώρο, αποτελεί κόκκινο πανί για πολλά παλιά μέλη, συνεχίζω να υπάρχω και δεν με έχουν εξαφανίσει.

Αυτή είναι η αλήθεια!
...............

Ουφ τώρα ανασαναμε όλοι μας, Γαρατζιωτης. Ειδικά η Αμαλία και ο Αντμιν, θα το γιορτάσουν με παγωμένη Βότκα. ΓΝΩΡΊΖΩ και τους δυο, και πριν χρόνια όταν βρεθήκαμε, (αν απο τα γραφωμενα σου, κάποιος ήταν μέλος της ΝΑ, ούτε καν την αναφεραν, και η συνάντηση μας ήταν προς τα εκει, την έρευνα του εαυτού, και πως αυτο πρεπει να γινεται όχι ξεκομενα (τύπο μαστηρια) με την πραγματική μας ζωη. (χοντρικα στα γράφω)

Γαραντζιωτης
Σε σχέση τώρα, του αν το φόρουμ ανήκει ή όχι στη ΝΑ , η γνώμη μου είναι πως, όχι δεν ανήκει.
Σίγουρα υπάρχουν σχέσεις, σίγουρα υπάρχουν κοινά μέλη, αλλά μέχρι εκεί.

Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη μου.
...............
Και να είναι γαρατζιωτης, απο την στιγμή που στο φόρουμ συμπεριφέρονται όμορφα και δημοκρατικά, δεν μας πέφτει λόγος. Εμείς σαν παλιά μέλη, (μετα τον Αντμιν είμαι ο αρχαιοτερος εδώ μέσα) απλά που και που λέμε, γραφουμε τι σκεπτόμαστε. Π.χ οι διαγραφές μελών, μετα απο τις κίτρινες είναι αναχρονιστικές. Στα 10 χρόνια το εσωτερικά πρέπει να το ξανακοιταξει. Ας αυξηθεί ο ΧΡΌΝΟΣ αποκλεισμού. 7 μέρες, 15 μέρες, 30 μέρες...μα δεν μπορείς να γράφεις σε ένα χώρο, να έχεις μαζέψει κίτρινες, και να γράφεις ανεπειρεαστα και ελεύθερα όταν η επόμενη σου, είναι κόκκινη. (διαγραφή)

Γαρατζιωτης
Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά πως, σίγουρα δεν ταιριάζω με πολλούς εδώ μέσα.
...........
Μπα μην το λες.  ΨευτοΝικοζιπδοκτοριζεις και ΕΣΥ, δικός μας είσαι... :)

Γαρατζιωτης
Αντιλαμβάνομαι, επίσης, πως, είμαι φορέας διαφορετικών αντιλήψεων.
Ποιος είναι αυτός, όμως, που, αρέσκεται να συνομιλεί μόνο με όσους μοιάζουν μαζί του και που μπορεί να πιστεύει πως αυτό μπορεί να σταθεί σαν θετική στάση για την εξέλιξη της ιστορίας?

Παρ όλα αυτά, το πρόβλημα παραμένει... πως αντιμετωπίζουμε κάποιον προβληματικό? 
.............
Ακούγοντας τον

Γαραντζιωτης
Με την υψηλοβάθμουσα άσκηση της εξουσίας ή με την προαγωγή ενός πολιτικού πολιτισμού (μεταξύ των μελών), τέτοιου που, να μην επιτρέπει παρεκτροπές?

Στη ΝΑ, μιμούμενοι την δόξα των αρχαίων Φαραώ της Αιγύπτου ,έχουν υιοθετήσει, σαν τρόπο άσκησης της εξουσίας ...το ραβδί και το μαστίγιο.
Όμως, ούτε με το ένα, ούτε με το άλλο , έρχεται η συνείδηση. 
.............

Ε αφού το κατάλαβες, να βρούμε πως έρχεται η συνείδηση.

γαρατζιωτης
Το μόνο που γίνεται κατορθωτό είναι...απλά να γίνουν τα πράγματα (αυτά δηλαδή που, κρίνει σαν σωστά η "ελίτ" της εξουσίας).
Μόνον όμως, μέσα σε ένα περιβάλλον ελευθερίας, μπορεί να υπάρχει πραγματική εκπαίδευση και πραγματική δημιουργία.
Αυτό βέβαια, ισχύει σε όλους τους χώρους. Ακόμα και σε ένα φόρουμ...
........
Αν είσαι υπέρ της δεύτερης λύσης, είσαι μαζυ μας. Για το πρώτο μέρος, σου έγραψα και άλλου, δικό τους ειναι το φόρουμ, αυτοί αποφασίζουν.

Ελπίζω, τα παραπάνω να αποτελέσουν ένα γόνιμο προβληματισμό και να μη γίνουν εργαλεία επίθεσης από ανώριμους συνομιλητές.

Στο θέμα μας τώρα.
Τι θα γίνει? Δεν θα βρεθεί κάποιος που να σχολιάσει τον Μύθο της Σπηλιάς?
...............
Μου θυμιζεις λιγο τον φίλο μου το δοκτορα. Μου ζητάει να του γράψω για το ΕΓΏ. Πρόσεξε όμως πως το γράφει. 

Πλάτωνα, θα με ενδιεφερε να ακούσω τι ειναι για σένα το ΕΓΏ. Θα με ενδιεφερε, θα πει πως μεταφέρει στο χρόνο την ερώτηση, γνωρίζει η έχει διαμορφώσει μέσα του την εικόνα, του τι είναι το ΕΓΏ, απλά θέλει επιβεβαίωση, για όσα σκέπτεται, και αυτη είναι η δράση του ΕΓΏ. Δεν είναι η δράση της συνειδήσεις που θέλει να μάθει τι ακριβώς συμβαίνει.

Έτσι και με το μύθο φίλε γαρατζιωτη. Να σχολιάσω κάτι που έχεις διαμορφώσει μέσα σου κάποια εικόνα, η προτυμας απο πρώτο χέρι, (όχι του Πλάτωνα, του σωκρατη η του βουδα) τι βιώνω σαν... σπηλιά?

Στο γράφω γιατί η ανθρωπότητα για μένα είναι λάθος σε πολλούς σχολιασμους της, όσο αφορά τον Χριστό, τον βουδα, τον Σωκρατη, και κάθε (διαφορετικο) και εξελειγμενο σαν συνείδηση άνθρωπο, που ξέφυγε απο τις συνήθειεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2012, 14:59:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όλα τα πράγματα έχουν δυο όψεις Γιάννη. Εμείς σαν (φιλόσοφοι), πρεπει να τις εξετάζουμε και τις δυο. Και εκείνη που λες εν γνωσει, εναντίον κάτι, μα και που μπορει να προκαλέσει/ προκαλει και το αντίθετο του. Θυμάμαι μια διαφήμιση κάτι σαν όλα τα μασάει, ο κουτάλιανος, στο διαδίκτυο μόλις έβγαινε το καινούργιο iPhone/iPad, κάποιος έκανε διαφήμιση της ετερειας του, κάνοντας σκόνη τα πολυποθητα μπιμπελο, με την μηχανή αποσύνθεσης. Στην αναζήτηση google οι λέξεις iPhone iPad έβγαζαν και την μηχανή (εμεσα) είχε 20.000.000 view, και φυσικά πουλάγε και αυτός....

Που παει αυτο?
Πουθενά, έτσι το γράφω γιατί ψάχνω άνθρωπο να μιλήσω.

Gianispseftis, εσυ πόσες κίτρινες κάρτες έχεις?

Πρόσεχε βρε........ μην καεις!


Συμφωνώ βρε φίλε μου,
Και οι όψεις αυτές είναι ενωμένες
Κάποιους αυτή η ιδιομορφία, τους μπερδεύει άλλους τους προβληματίζει.

Λίγοι αναγνωρίζουν εκεί, το νόημα του κόσμου.

Όσο για τις κάρτες,
Και τέσσερις να έχω, δεν θα σταθώ στις δέκα τέσσερις. .
Θα πάω για το τριάντα ένα,
Και ας καώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2012, 15:01:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Gianispseftis, εσυ πόσες κίτρινες κάρτες έχεις?

Πρόσεχε βρε........ μην καεις!


Τώρα γέρνει στον Νικόμαχο η ζυγαριά... ο Νικόμαχος στο ένα άκρο, ο Γιάννης στο άλλο.. για να δούμε ποιος θα πέσει πρώτος!
Αν και εμένα προσωπικά μου είναι συμπαθείς και οι δύο, για τον λόγο ότι δεν με αφήνουν ποτέ σε ησυχία, σαν την μύγα που δεν φεύγει από πάνω σου, και άλλοτε σου κάνει παρέα.



Είναι καιρός που έχω σχηματίσει την εντύπωση πως έχεις κάποια μύγα.
Να που το επιβεβαίωσες

Αλογόμυγα αγαπούλα?

Να προσέχεις βρε!!
Δεν σε εγκαταλείπουν εύκολα – λένε - αυτές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 00:03:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είναι καιρός που έχω σχηματίσει την εντύπωση πως έχεις κάποια μύγα.
Να που το επιβεβαίωσες

Αλογόμυγα αγαπούλα?


Εξαρτάται από το πόσο μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 13:06:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Είναι καιρός που έχω σχηματίσει την εντύπωση πως έχεις κάποια μύγα.
Να που το επιβεβαίωσες

Αλογόμυγα αγαπούλα?


Εξαρτάται από το πόσο μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου

Ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις την αυτοκριτική σου.
Ξεκίνα από τώρα, μην μένεις μόνο στα λόγια τα παχυά.

"Ο ταπεινόνων εαυτόν υψωθείσεται..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 14:12:34  Εμφάνιση Προφίλ
Σοφά λόγια Γιάννη μου, σοφά λόγια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 04:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Θα ήθελα να κάνω καταρχάς κάποιες τοποθετήσεις με αφορμή απόψεις ή/και αντιπαραθέσεις που έχουν (ξανα)προκύψει τελευταίως στο παρόν θέμα.

Δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα η αντιμετώπιση των Συμμετεχόντων υπό συλλογικούς όρους, σαν να επρόκειτο για μέλη μίας ομάδας στα πλαίσια της οποίας έχουν κοινούς και πολύ συγκεκριμένους στόχους, τρόπους συμπεριφοράς, ταυτιζόμενες ιδιοσυγκρασίες και κυρίως ιδεολογικά ερείσματα. Η απεύθυνση σε δεύτερο πληθυντικό ("εσείς", "σας" κ.ο.κ.) μου φαίνεται τουλάχιστον άτοπη, καθώς τα Forums του Esoterica έχουν παρομοιαστεί ουκ ολίγες φορές ως μία "μικρογραφία της κοινωνίας" και αυτό έχει σίγουρα μία ισχυρή βάση! Κυρίως λόγω μεγάλων αριθμών αλλά και ποικιλότητας η οποία προκύπτει από τον ανοικτό τρόπο με τον οποίο ο Χώρος "προσκαλεί" τους ενδιαφερόμενους να τον "χρησιμοποιήσουν" και της έλλειψης αυστηρά περιοριστικών παραγόντων που αφορούν τα ρεύματα σκέψης και τις ιδεολογικές κατευθύνσεις που μπορούν να φιλοξενηθούν στο Esoterica γενικότερα αλλά και στα Forums/"Κοινότητα Διαλόγου" ειδικότερα.

Παρότι βέβαια κάποιος θα μπορούσε να προκρίνει ως ένα βασικό κοινό στοιχείο των ανθρώπων που συμμετέχουν ή διαβάζουν τα Forums, το ενδιαφέρον όσον αφορά στην Αναζήτηση ευρύτερα, ούτε και αυτός ο παράγοντας έχει μία μεγάλη συνοχή (αναφερόμενοι πάντα γενικά στους Συμμετέχοντες στις Συζητήσεις), καθώς υπάρχουν και εδώ πλείστες διαφορετικές αντιμετωπίσεις απέναντι στο "κεντρικό θέμα" (της Αναζήτησης), πιο επιφανειακές, πιο ουσιαστικές, ψυχολογίζουσες, επιστημονίζουσες, μυστικιστικές και εσωτεριστικές, συνολικές ή αποσπασματικά (ακόμη και "αυτιστικά"...) αφορούσες πολύ ειδικούς τομείς κ.λπ. Στον χώρο μας φιλοξενούνται δε(θα μπορούσα ακόμη να πω πως είναι και επιθυμητές ίσως...), κατά καιρούς, ακόμη και επιθετικές, καταγγελτικές κ.ά. εναντίον της Αναζήτησης απόψεις, φτάνει βέβαια -όπως και όλες οι άλλες- να σέβονται τα σημαντικότερα στοιχεία της νοοτροπίας του Esoterica (ή αλλιώς και "κανονισμούς συμμετοχής" -υπό ορισμένη οπτική): Σεβασμός προς τους άλλους, άτομα ή σύνολα ανθρώπων, Φιλοσοφικός εστιασμός και τρόπος διεξαγωγής του Διαλόγου κ.λπ.

Παρόλο που η παρούσα Κοινότητα Ελλήνων Αναζητητών έχει σαφέστατα και δηλωμένα Ανοικτή δομή, διάθεση και χροιά, αυτό δεν σημαίνει πως στερείται και στόχων. Αυτοί είναι ταυτόχρονα και οι γενικότεροι στόχοι του Esoterica ως προσπάθεια. Η προώθηση μίας σύγχρονης και πραγματικά ελεύθερης στην σκέψη οπτικής για την Αναζήτηση, αυθεντικά δια-πεδιακής και συνθετικής και περισσότερο η δημιουργία ανοικτών και αντικειμενικών διαδικασιών διάρθρωσης μίας τέτοιας οπτικής για την Αναζήτηση μέσα από τον Φιλοσοφικό Διάλογο και μέσα από μία Φιλοσοφικο-Επιστημονική Διερεύνηση και Συνεργασία.

Η εργασία της διαφύλαξης, ώθησης και "προστασίας" των Στόχων του Esoterica καθώς και των βασικών στοιχείων της Νοοτροπίας του, είναι κάτι που κατά κύριο λόγο αναλαμβάνει η Ομάδα των Συνεργατών του χώρου(που περιλαμβάνει και τους Συντονιστές/Διαχειριστές των Forums) και στην οποία βέβαια συμβάλλουν και όποιοι άλλοι συμμετέχοντες το νιώθουν και το επιθυμούν.

Θα ήταν πιθανότατα "ευχής έργον" για αρκετούς, οι διεργασίες συντονισμού να ήταν πάντα "αναίμακτες" και οι αποφάσεις εύκολες και ανώδυνες. Δεν είναι όμως -οι άνθρωποι που συμμετέχουν στις συζητήσεις- κάποιοι που έχουν όλοι συναινέσει στην υιοθέτηση μίας παρόμοιας (ήπιας) συμπεριφοράς, στην αποφυγή έντονων συγκρούσεων, στον σεβασμό ακόμη και της αντίθετης άποψης. Δεν θα έπρεπε κιόλας, κατά την γνώμη μου. Κάτι τέτοιο θα ήταν τεχνητό και σίγουρα θα υποδείκνυε κάποια βαθύτερη καταπίεση και υπόρρητο έλεγχο.
Στα Forums του Esoterica προσπαθούμε τόσα χρόνια τώρα(και "όλο και κάτι έχουμε καταφέρει"...) να διατηρήσουμε αυτές τις "λεπτεπίλεπτες" ισορροπίες ανάμεσα στην ασύδοτη ελευθεριότητα και στην άκαμπτη, τυπολατρική κοσμιότητα, ανάμεσα στην υπερβολική "χαλαρότητα" των συζητήσεων και σε έναν υπέρ το δέον, πειθαρχημένο -έως νέκρας- διάλογο, "ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό" όπως αναφέρει και η ψηφιακή υπογραφή του γράφοντος.
Περιττό ίσως να το επαναλαμβάνω/ουμε, αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου εύκολο και σίγουρα απαιτεί σε ορισμένες περιστάσεις "να σπάσεις και κάποια αυγά". Μακάρι να ήταν σε όλους εφικτό να καταλάβουν τα περί Δομημένου αλλά Ανοικτού Διαλόγου τόσο γρήγορα ή και να το καταλάβουν εν γένει και να συνταχθούν με αυτό. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι, τουλάχιστον σε "μη φαντασιωσικούς" κόσμους...

Το σίγουρο πάντως είναι πως κανείς δεν πιέζεται με κάποιον τρόπο ούτε να συμμετάσχει, ούτε και να παραμείνει στους χώρους των Συζητήσεων.
Εμείς από την πλευρά του Esoterica προωθούμε την θεματολογία και την ευρύτερη Στάση του Χώρου(και "προσφέρουμε" τον ίδιο τον Χώρο βέβαια...) και οι φίλοι/επισκέπτες/συμμετέχοντες τοποθετούνται απέναντί σ'αυτά με τους τρόπους που αυτοί επιλέγουν. Και έτσι όλοι μας προσπαθούμε να διατηρούμε και ταυτόχρονα κατανοούμε τους βαθμούς και το βάθος των ελευθεριών μας και των οντολογικών/μεταφυσικών μας ιδιοτήτων μέσα από αυτό το φιλοσοφικό "παίγνιο" μίας δυναμικά εξελισσόμενης διαλεκτικής σχέσης.


----------------------

Δευτερευόντως θα ήθελα να πληροφορήσω τους συμμετέχοντες για την επικοινωνία μας με τον οργανισμό "Νέα Ακρόπολη" για την οποία ενημέρωσε αρχικά η amalia πρωτύτερα.

Σε μήνυμά μου της 08/12/2011, 05:12:07 είχα γράψει, μεταξύ άλλων, αναφερόμενος στην γενική θέση του Esoterica:

"Θεωρούμε όμως οπωσδήποτε πως θα ήταν σαφώς το καλύτερο, να συμμετείχε και η "άλλη πλευρά" στη Συζήτηση, είτε "επίσημα", είτε μέσω ατομικών ανεξάρτητων συμμετοχών μελών της Ν.Ακρόπολης ή και με τις δύο μορφές, σε μία ελεύθερη διαλογική εξέταση θεμάτων τόσο θεωρητικής, όσο και πρακτικής/ανθρώπινης φύσης."

Φυσικά ενημερώσαμε και επίσημα, όπως οφείλαμε, την Ν.Ακρόπολη ως άμεσα ενδιαφερόμενους για την ύπαρξη ανανέωσης αυτής της Συζήτησης και για το ότι υπάρχουν διάφορα ζητήματα στα οποία πιθανώς θα ήθελαν να τοποθετηθούν.

Στην ανταπόκριση από πλευράς της οργάνωσης συμπεριλαμβάνονται η προτροπή υπενθύμισης της Συνέντευξης που μας είχε παραχωρήσει παλαιότερα ο πρώην Πρόεδρος της, Γεώργιος Πλάνας, και των σχετικών απαντήσεων που αυτή περιέχει, καθώς και η ενημέρωση προς κάθε ενδιαφερόμενο για το ότι (σύμφωνα με το κείμενό της)"οι θέσεις του Σωματείου τόσο απέναντι στον Γ.Γαρατζώτη και τις συκοφαντίες του, όσο και απέναντι στα ΜΜΕ και τις συζητήσεις στο διαδίκτυο, υπάρχουν εδώ και χρόνια στην ιστοσελίδα του, nea-acropoli.gr και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να προστεθεί". Η σελίδα στην οποία παραπέμπει η Ν.Ακρόπολη είναι η Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τη "Νέα Ακρόπολη".

Επιπρόσθετα, σε επίσημη και υπογεγραμμένη επιστολή που μας εστάλλει από το Διοικητικό Συμβούλιο του Σωματείου, μας ζητούν την απόσυρση των φωτογραφιών και του υπερσύνδεσμου που είχαν κατατεθεί από τον λογαριασμό pantelis1 στο μήνυμά του της 12/12/2011, 17:27:48.
Συγκεκριμένα στην επιστολή αυτή αναγράφονται(ανάμεσα στα άλλα):

"Παρόλο αυτά, οφείλουμε να σας ενημερώσουμε ότι όλες οι φωτογραφίες που εδώ και χρόνια έχει χρησιμοποιήσει ο κ. Γ. Γαρατζώτης στο βιβλίο του με τίτλο «το ξεσκέπασμα της απάτης», όπως και το καθαυτό περιεχόμενό του, ήταν και είναι συκοφαντικό και για το λόγο αυτό αποτέλεσε αντικείμενο δικαστικής διαμάχης.

Ασκώντας τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις σας ως διαχειριστής, θα πρέπει να αποσύρετε άμεσα τις εν λόγω φωτογραφίες όπως και το link που ο χρήστης Pantelis 1 δημοσίευσε, μιας και αυτό παραπέμπει τους χρήστες στις ίδιες φωτογραφίες αλλά και σε μια σωρεία ψευδών και συκοφαντικών στοιχείων για το Σωματείο μας.

Θεωρώντας ότι θα αντιληφθείτε τη σοβαρότητα των γραφομένων μας στην παρούσα επιστολή και θα πράξετε ως οφείλετε προκειμένου να αποσυρθούν τα προαναφερόμενα, σας ευχόμαστε καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο που έχετε αναλάβει σχετικά με την πληρέστερη ενημέρωση των αναγνωστών που ενδιαφέρονται για τα θέματα εσωτερισμού."


Ζητήσαμε από την πλευρά μας περαιτέρω διευκρινήσεις από την Ν.Ακρόπολη για να εξακριβώσουμε την πλήρη νομική κατωχύρωση και τεκμηρίωση για ένα τέτοιο αίτημα, καθώς αρχικά δεν μας φάνηκε αρκετό το ότι οι φωτογραφίες φέρονται να έχουν αποτελέσει "αντικείμενο δικαστικής διαμάχης".
Η απάντηση από πλευράς του Οργανισμού υπήρξε απόλυτη για το ότι η αίτηση για αφαίρεση των δεδομένων αυτών αποτελεί ένα πλήρως νομικά στηριζόμενο δικαίωμά του.

Ως εκ τούτου -και μετά τις διευκρινήσεις- δεν μπορούμε βέβαια, ως φορέας, να αμφισβητήσουμε κάτι τέτοιο και πρέπει όντως να προβούμε στην απόσυρση των δεδομένων αυτών, όπως μας έχει ζητηθεί.

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε και με τον χρήστη του λογαριασμού pantelis1 και για να δούμε κατά πόσον έχει πιθανώς ζητηθεί και από τον ίδιο τον συγγραφέα του μηνύματος να προβεί σε κάποια διευθέτηση του ζητήματος και δεν έχουμε λάβει ουδεμία απάντηση(έχουμε πληροφορήσει ξανά γι'αυτό), πράγμα που μας φαίνεται εξαιρετικά περίεργο, αν μη τι άλλο...
Επίσης, και για το εντελώς δίκαιο του πράγματος, θα ήθελα τέλος να ενημερώσω για το ότι η απόφαση από πλευράς μας, της Ομάδας Συνεργατών, για την αφαίρεση των δεδομένων αυτών δεν ήταν πλήρως ομόφωνη σε όλες τις εκφάνσεις της. Παρότι δεν υπήρξαν βέβαια καθολικές αντιρρήσεις, υπήρξαν όμως ορισμένες ελάσσονες ενστάσεις και αμφιβολίες από κάποια μέλη.

Βεβαίως προβαίνουμε στη απόσυρση(τροποποίηση μηνύματος του χρήστη) καθώς αντιλαμβανόμαστε πολύ καλά τη θέση του Οργανισμού Νέα Ακρόπολη για τη νομικά στηριζόμενη και δικαιωματική άποψη περί της "σωρείας ψευδών και συκοφαντικών στοιχείων".


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 11:34:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η απάντηση από πλευράς του Οργανισμού υπήρξε απόλυτη για το ότι η αίτηση για αφαίρεση των δεδομένων αυτών αποτελεί ένα πλήρως νομικά στηριζόμενο δικαίωμά του.

Ως εκ τούτου -και μετά τις διευκρινήσεις- δεν μπορούμε βέβαια, ως φορέας, να αμφισβητήσουμε κάτι τέτοιο και πρέπει όντως να προβούμε στην απόσυρση των δεδομένων αυτών, όπως μας έχει ζητηθεί.


Για να διαγράψετε αναρτήσεις πρέπει να γνωρίζετε το περιεχόμενο της αποφασης και όχι κατόπιν απλής διαβεβαίωσης.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην επιτρέπεται η δημοσίευση περιεχομένων του βιβλίου του Τέως, αλλά το βιβλίο να κυκλοφορεί ελεύθερα (υποθέτω).
Τι σόϊ απόφαση είναι αυτή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 12:40:59  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολος

quote:
Για να διαγράψετε αναρτήσεις πρέπει να γνωρίζετε το περιεχόμενο της αποφασης και όχι κατόπιν απλής διαβεβαίωσης.

Όχι απαραίτητα. Αν οι αναρτήσεις δημιουργούν βάση για στήριξη κατηγοριών "συκοφαντικής δυσφήμησης διά του τύπου" και έχουν ήδη κινηθεί διαδικασίες για απόσυρση παρόμοιων αναρτήσεων ή/και επιβολή περιοριστικών μέτρων, δεν σου χρειάζεται η απόφαση. Αρκεί ο κίνδυνος που έχεις να βρεθείς κατηγορούμενος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 14:01:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι σόϊ απόφαση είναι αυτή;

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει απόφαση .
Άλλο δικαστική διαμάχη , κι άλλο τελεσίδικη απόφαση .
η οποία και μόνο με την επίδειξη της θα λύνονται ολα ...

Προφανώς όμως δε μιλάνε για κατάθεση Ασφαλιστικών μέτρων,
η οποία δεν θα είχε καμιά τύχη
(απο μέρους του σωματείου)
μια και η συντριπτική πλειοψηφία των υπαρχουσών νομολογιών (δεδικασμένων) κανει λόγο για ΜΗ αποδεκτή τακτική την απαγόρευση κυκλοφορίας εντύπου ή βιβλίου , γιατι ενα τέτοιο μέτρο ισοδυναμεί με κατάσχεση εντύπου η οποία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ απο το Σύνταγμα (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων
(αρθρο 14 παρ3)

Άλλωστε εδω έγινε αναπαραγωγή και οχι "πρώτη δημοσίευση"
Ας παν να τα βρουν με το site όπου τα δημοσίευσε ...
(για το οτι υπαρχουν ακομα εκει ... λεει πολλα)

Με την ίδια λογική πρέπει να απαγορεύσουμε και στο μέλος γαραντζώτης γιάννης να αναρτά απόψεις του (!)
Μοιάζει σωστό αυτό ?
(για το σωματείο ίσως)

Εδώ θα βοηθούσε πολύ η τοποθέτηση του Γ.Γ. για την ιστορία της διαμάχης του με το πρώην σωματείο του.



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 14:49:09  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας
Θα ήθελα να απαντήσω ώστε να ξεκαθαριστούν ορισμένα πράγματα,
(από ηθικής πλευράς καθαρά)

Για αρχή ήθελα να πω αυτό που είπα και σε άλλο φόρουμ ότι:

1. Διαφωνώ ιδεολογικά και όχι σε προσωπικό επίπεδο.
2. Ότι ήταν να το πω το είπα, από εδώ και πέρα θα συνεχίσω τι ζωή μου λαβαίνοντας υπόψιν αυτά που αντιλήφθηκα.
Όπως
3. και σε αυτό το φόρουμ, εξήγησα τους λόγους που έγραψα(δεν έχω σκοπό να μιλάω επ' άπειρον για το θέμα, έξαλλου δεν έχει και νόημα για εμένα προσωπικά).

(''Ημουν και είμαι εκτός, δεν μου είναι εύκολο να γράφω και δεν θέλω επισης'')

εν συνέχεια

Δεν με υποχρεώνει κανένα νομοθετικό πλαίσιο που να να συνεχίζω να γράφω στο φόρουμ (ώστε να θεωρούμαι ύποπτος που δεν γράφω).
Ούτε είμαι υποχρεωμένος να εξηγήσω τους λόγους που δεν θέλω να γράφω άλλο, και τι συνέβη (ώστε να θεωρούμαι ύποπτος που δεν γράφω).

Σε αυτά που παρέθεσα, ήταν η άποψη μου και όπως τα έζησα εγώ (ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΆΠΟΨΗ!!!) και έχω κάθε δικαίωμα σαν ελεύθερος πολίτης να εκφέρω άποψη για τα πάντα(και να την λέω αυτή την άποψη),
ειδικότερα όταν μιλώ για κάτι που έζησα προσωπικά.

Δεν υπαρχή καμία συκοφαντική δυσφήμηση....(σε σχέση με τις φωτογραφίες) οι φωτογραφίες που παρέθεσα είναι παρμένες από ηλεκτρονικές σελίδες στις οποίες φαίνεται ξεκάθαρα ο ιδρυτής της Ν.Α και ο εθνικός αρχηγός της Ν.Α και το σύμβολο της Ν.Α

είναι αποδεδειγμένο, άρα δεν συκοφαντούν κανέναν οι φωτογραφίες

Δείχνουν κάτι που δεν είναι αλήθεια; ώστε να υπάρχει δυσφήμιση;

έξαλλου όλα αυτά τα παραδέχεται και η Ν.Α και τα εξηγεί και στο καταστατικό της, για τους χαιρετισμούς , τα σύμβολα κ.τ.λ.

Αν μιλούσα για τη Ν.Α χωρίς να σας παραθέσω φωτογραφίες και ηλεκτρονικές σελίδες, τότε θα μιλούσαμε για συκοφαντική δυσφήμιση (δηλαδή τότε είναι που θα μιλούσα χωρίς να σας παραθέσω στοιχεία και για όσα σας είχα είχα πει πρωτύτερα στο φόρουμ).

Στην Ν.Α δόθηκε εντολή από τον εθνικό αρχηγό να μην μιλάει κανένα μέλος της Ν.Α σε κανένα φόρουμ σε κανένα Μ.Μ.Ε, γιατί κλασικά ότι πουν δημόσια μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον τους.

Θα ήθελα να παρακαλέσω να τα μέλη του φόρουμ όπως και την διαχείριση να κατανοήσουν την επιλογή που κάνω(το να μην θέλω να συνεχίσω άλλο)

Δεν βλέπω τίποτα το εποικοδομητικό για να προσφέρω πλέον στο παρών θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 17:45:12  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να τελειώσει το ζήτημα
Ξεκαθαρίζω τα εξής

Αυτά που γράφω και παραθέτω όσον αφορά την Νέα ακρόπολη είναι είτε παραπομπές από άλλες ηλεκτρονικές σελίδες, είτε
προσωπικές απόψεις.

Αν σε οποιαδήποτε περίπτωση θίγουν το φόρουμ η βρεθεί απέναντι σε νομικά προβλήματα λόγο των πληροφοριών,φωτογραφιών κ.τ.λ.π που τους μεταβίβασα
Δίνω κάθε δικαίωμα να τις αποσύρουν από την κοινοποίηση.

Edited by - pantelis1 on 06/01/2012 17:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2012, 20:04:31  Εμφάνιση Προφίλ
Στις 18/12/11 στη σελ 39 έγραφα...
"Στο τέλος μη μπορώντας να αντιμετωπίσουν, τα ίδια τα φανατισμένα μέλη τους, τα οποία έβλεπαν πως αδυνατούσαν να στηρίξουν την δική τους άποψη (τύφλα νάχουν δηλαδή τόσοι ρήτορες), αποφάσισαν να προσφύγουν στην ελληνική Δικαιοσύνη. Εδώ ήταν που κάνανε το μεγάλο λάθος...
Το να απευθυνθούν στην ελληνική Δικαιοσύνη ήταν το μεγάλο τους λάθος και αυτό γιατί κατά πρώτο και κύριο λόγο το αποτέλεσμα της δίκης έδειξε πως πήγαν για μαλλί και βγήκαν κουρεμένοι. Όχι μόνο δεν κέρδισαν την δίκη, αλλά αναγκάστηκαν να πληρώσουν και αρκετές χιλιάδες ευρώ, καθώς επίσης και να ενημερωθεί η ασφάλεια για τον ύποπτο ρόλο τους, από τον πρόεδρο του δικαστηρίου."

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy