ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ινδοευρωπαίοι – πως, γιατί και πότε No1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 17:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑΣ. ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΡΗΚΑΝΕ ΚΑΠΙΟΙ ΠΑΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΜΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΜΕΤΑΒΑΛΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΕ ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΕ ΕΕ (ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ).

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ, ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ ΘΕΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 18:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε Κυνικέ

Σ΄ ευχαριστώ για την πολύ εύστοχη περιγραφή της έρευνας ως πορείας που προϋποθέτει μια κάποια υποθετική έστω αφετηρία, με καθ' οδόν συλλογή στοιχείων, για τα συγκριτικά σχόλια, και τον επίσης εύστοχο προσδιορισμό στόχων για ανίχνευση :
1) Τους αυτόχθονες κατοίκους και τους πολιτισμούς τους, παλαιολιθικούς και νεολιθικούς.
2) Τους τυχόν εισβολείς και την επιρροή τους στον χώρο.
3) Την επιρροή γειτονικών ανεπτυγμένων πολιτισμών, τόσο των ΙΕ, όσο και των προ- ΙΕ, όπως η Αίγυπτος.
τα οποία και προσυπογράφω …εύχομαι όλοι να συμβάλλουν με στοιχεία και εποικοδομητικές προτάσεις όπως εσύ.
Περιμένω πάντα την αξιολόγηση σου στο θέμα της μαθηματικής συγκρότησης της Ελληνικής γλώσσας. Το ζήτημα αυτό είναι θεμελιώδες διότι σε συνδυασμό με τα στοιχεία που προσφέρει ο Θ. Μανιάς επιβεβαιώνει την παραδοχή των Αιγυπτίων ιερέων προς τον Σόλωνα, ότι ο Ελληνικός πολιτισμός είχε διάρκεια εννέα χιλιάδων χρόνων την τότε χρονική στιγμή !

Σ΄αυτό το σημείο θα ήθελα να κάνω μια επιπλέον διευκρίνιση σχετική με την δική μου αφετηρία: Θεωρώ δεδομένη μια γλωσσική σχέση, όμως δεν συνδέω την γλωσσική αυτή σχέση, με αμφισβήτηση της αυτοχθονίας των Ελλήνων στον τόπο τους, αλλά με τα υπάρχοντα στοιχεία που έχω, την θεωρώ επί του παρόντος επίδραση. Οποιοδήποτε στοιχείο συνηγορεί με την παραπάνω αφετηρία αλλά και εξ' ίσου οποιοδήποτε αντίθετο, είναι ευπρόσδεκτο για ανάλυση, αρκεί να είναι πειστικά αληθοφανές. Ο λόγος που ξεκινάω με δεδομένη την γλωσσική σχέση, είναι ότι η εργασία που έχω κάνει συγκρίνοντας βασικές και διαχρονικές έννοιες στη μεγάλη πλειοψηφία από τις λεγόμενες ινδοευρωπαϊκές γλώσσες, δεν μου αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες ως προς αυτό το συμπέρασμα.

Θέλοντας να συμβάλλω με στοιχεία στην εποικοδομητική πορεία της συζήτησης προτίθεμαι να δώσω σε όποιον φίλο/η συζητητή μου το ζητήσει, ένα ενδεικτικό απόσπασμα από αυτήν την εργασία, που περιέχει την ονομασία των αριθμών από το 1 μέχρι το 10, σε ενενήντα δύο μέχρι στιγμής γλώσσες που καλύπτουν όλη την υδρόγειο, καθώς και περιγραφή των γλωσσών αυτών στην αγγλική, από σχετικές περιγραφές που έχω συλλέξει από γλωσσικές πηγές αλλά και το internet.
Θέλω να διευκρινίσω επίσης ότι μέσα στις περιγραφές των γλωσσών αυτών, δέχομαι τον όρο "ινδοευρωπαϊκές" μόνο συμβατικά, ελλείψει καταλληλότερου και ευρύτερα αποδεκτού όρου, ενώ διαφωνώ με την κατ' αρχήν χρήση του.

Αγαπητέ φίλε CyLight,

Θα ήθελα την βοήθειά σου μια και ζεις στην Ρωσία. Παρ' όλο του ότι έχω αρκετά άγγλο ρωσικά, γάλλο ρωσικά ιταλο ρωσικά κ.α. λεξικά δυσκολεύομαι να αποδώσω με ακρίβεια τους ήχους της ρωσικής με λατινικούς χαρακτήρες, πράγμα που χρειάζομαι για τον συγκριτικό πίνακα που φτιάχνω, με αποτέλεσμα η στήλη των ρωσικών να είναι ημιτελής. Εάν λοιπόν συμφωνείς, θα ήθελα να σου στείλω την λίστα με τις 161 λέξεις στα Ελληνικά σε excel, για να μου έγραφες παραδίπλα τη μετάφρασή τους στα ρωσικά, όχι με το κυριλλικό, αλλά με το ελληνικό και το λατινικό αλφάβητο μαζί -για καλύτερη προσέγγιση - και με τη δική σου απόδοση των ήχων σ' αυτά τα αλφάβητα . Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Αγαπητοί Φίλοι Eυθύμη, Enas και ΝΟΜΙΜΟΝ,

Καλώς ορίσατε στο θέμα μας και σας ευχαριστώ για τα ενδιαφέροντα ερωτήματα και στοιχεία που παραθέσατε, ο καθ΄ ένας από τη δική του σκοπιά. Ελπίζω σε μια καλή συνέχεια.

Φιλικά

Πελασγός

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 21:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON
Παιδιά, δηλώνω υπεύθυνα οτι διάβασα όλα τα μηνύματα και τα φχαριστήθηκα σχεδόν όλα.
Να πω κι εγώ κάτι, όπως επιβάλλουν οι κανόνες της συζήτησης.

Από αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει μέχρι τώρα, (όχι μόνο εδώ μέσα εννοείται), μου φαίνεται οτι μπορώ με κάποια σιγουριά να καταλήξω στα παρακάτω 4.

1. Ανθρωπος και γλώσσα πάνε μαζί (πακέτο που λέμε), είπαν άλλοι πολύ πριν απο εμάς.

2. Αν ήμουν μόνος μου στον κόσμο δε θα μιλούσα καμμία γλώσσα.
Δε θα μου χρειαζόταν.
Η γλώσσα είναι επικοινωνία.

3. Η γλώσσα ενυπάρχει στον καθένα ως δυνατότητα και εκδηλώνεται με τον καιρό ως έκφραση (μέχρι τα 8 χρόνια μας), λένε κάτι επιστήμονες.

4. Η γλώσσα έχει δύο βασικά συστατικά: ομιλία και γραφή.

Τώρα, πιάνομαι απ' αυτό το τελευταίο και λέω μια γνωστή ιστοριούλα.

Υπάρχουν δύο βασικές θεωρίες για την καταγωγή του είδους μας και κατά συνέπεια της γλώσσας και κατά παρα-συνέπεια της πρώτης γλώσσας και γραφής:

Η μία λέει οτι ο αρχικαραπροπάππος μου που ζούσε στα δένδρα, έφαγε ξαφνικά μια φλασιά και κατέβηκε στο έδαφος.
Εκεί κάτω, απέκτησε άλλες ανάγκες, άλλα γούστα, ήταν και περίεργος, άρχισε να την ψάχνει τη δουλειά, έφαγε την ουρά του, τέντωσε το λαρύγγι του γιατί έπρεπε να μιλάει με την αρχικαραγιαγιά μου ή να κάνει καμάκι και μετά απο κάμποσα χρόνια πήρε τους δρόμους κατά Ασία μεριά, κατά ευρώπη, κατά αμερική, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά.

Η άλλη λέει οτι ο αρχικαραπροππάπος μου φυτεύτηκε σ' ένα ωραίο μέρος απο κάποιον (θεό μου-σου-του) ή κάποιους (σείριους-μείριους και ξερωγώ τι) και ήταν εξ αρχής μάγκας κι έξυπνος, οπότε είχε λέγειν από τότε.

Κατά την πρώτη θεωρία, ο πιό μάγκας κι έξυπνος, έπιασε τα καλύτερα μέρη (εύκρατα), ζούσε καλύτερα, έκανε καλύτερο καμάκι, δλδ μίλαγε πιό όμορφα και μάλιστα κάποτε άρχισε να γράφει κιόλας.
Οι άλλοι δεν ήταν τόσο κωλόφαρδοι και άργησαν πολύ να γράφουν, μερικοί μάλιστα δεν τα κατάφεραν ποτέ.

Κατά τη δεύτερη θεωρία πάλι, αφού άρχισαν οι παππούδες να βαριούνται το ωραίο μέρος που τους φύτεψαν (είτε επειδή έγιναν πολλοί και δε χωρούσαν), κάποιοι απ' αυτούς πήραν τους δρόμους επίσης και των ομματιών τους και γέμισαν τον τόπο.

Οποια απ' τις δύο και να πάρω για σωστή, μάλλον στο ίδιο καταλήγω:
Κάποιος κάπου κάποτε έγραψε πρώτος.
Και λέω "έγραψε" γιατί μόνο η γραφή (ή κάποια συνέπειά της-θα το εξηγήσουμε άλλη φορά) μπορεί να με κάνει να πω οτι "ναι, αυτός είναι πιό μάγκας", γιατί το να γράψεις είναι μεγάλο πράμα και παρασάγγες απέχει απ' το να κράζεις, έστω και με ωραία φωνή.

Ελα όμως που είναι πολύ μανίκι να βρεις ποιός το έκανε πρώτος (που σημαίνει οτι έμαθε και κανα-δυο γκλίτσες γράμματα και στους άλλους)...
Αυτό που θα μπορούσε να ρίξει λίγο φως θα 'ταν κανα εύρημα, καμμιά πινακίδα, κανα σιντι(λές;).
Τέτοια όμως σπάνια βρίσκονται είτε γιατί είναι βαθειά χωμένα, είτε γιατί είναι και λίγα, είτε γιατί λίγοι ψάχνουν, είτε όλα αυτά μαζί.
Οπότε, μέχρι να βρεθούν κάμποσα, βάζω τη φαντασία μου να δουλέψει, κάνω υποθέσεις εργασίας ή το ψάχνω φιλοσοφικά (κομματάκι δύσκολο) το θέμα.

Ψάχνοντας όμως μου βγαίνει κι άλλο ερώτημα:
Γιατί;
Δλδ γιατί το ψάχνω;
Για να δείξω στον άλλον από κει οτι εγώ (ο παππούς μου δλδ) έγραψε πρώτος, άρα ήταν πιό μόρτης απ' τον δικό του;
Μα και να είναι έτσι, δε σημαίνει οτι κι εγώ είμαι πιό αλάνι από κείνον. Αλλα χρόνια τότε, άλλα τώρα, μπορεί να με ξεπέρασε στο μεταξύ.

Αρα, να μην ψάχνω;
Οχι βέβαια, είναι στη φύση μου εξ άλλου να το κάνω. Ομως να ξέρω τι ακριβώς ψάχνω και τι θα το κάνω άμα το βρω.

Ομως, επειδή σαν είδος λέω οτι έχω οργανωθεί καλά τελευταία, έχω αναθέσει το ψάξιμο (για ευρήματα που λέγαμε) σε άλλους που κάνουν μόνο αυτή τη δουλειά, την ξέρουν καλά, έχουν τα μέσα και μάλιστα δεν τους νοιάζει ποιός παππούς θα αποδειχτεί πιό μάγκας στο τέλος.
Τους λένε αρχαιολόγους και τους σέβομαι και τους εκτιμώ.
Μέχρι λοιπόν να μου βρουν αυτοί κάτι αξιόλογο και παραδεκτό απ' όλους, διαβάζω, συζητάω, ψάχνω κι εγώ όσο κι όπου μπορώ, ε, λέω και καμμιά μλκια να περνάει η ώρα.

Υ.Γ. Μπας και πρέπει κανένα απ' τα παιδιά εδώ ν' ανοίξει ένα θέμα για αρχαιολογία κλπ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 22:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Αγαπητέ Κυνικέ,

Κατ' αρχήν υποθέτω ότι εννοείς εμένα.

quote:

Δεν αρμόζει να μπούμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, ούτε να απομονώνεις μια φράση από το όλο κείμενο για να μου απαντήσεις.

Απλά απομόνωσα μια λανθασμένη σου άποψη (ότι η γλωσσολογία δεν
έχει προχωρήσει καθόλου από τις ελπιδοφόρες αρχές τις)
η οποία ήταν ένα απλό παράδειγμα του είδους των επιχειρημάτων
που θωρώ άκυρα -δηλαδή αυτά τα οποία δε βασίζονται σε
πραγματικά δεδομένα. Είμαι σίγουρος ότι και εγώ εμφανίζω
κατά καιρούς τέτοια επιχειρήματα, αν και τα αναθεωρώ όταν
πληροφορηθώ ότι είναι αβάσιμα. Π.χ. μέχρι προχθές που έψαξα
στο snopes.com, πίστευα κι εγώ ότι το 90% του εγκεφάλου
είναι ανενεργό.

Δεν είχα καμία διάθεση να σου αντιπαρατεθώ επί του προσωπικού
και ζητώ συγνώμη αν έδωσα αυτήν την εντύπωση.

quote:

«Ένας προσεκτικός και λογικός συλλογισμός μπορεί να δείξει πως το
κοινό της γλώσσας δεν είναι απόδειξη συγγένειας αίματος ή εθνολογικής ταυτότητας.»

Η πρόταση αυτή το μόνο που θέλει να δείξει είναι να επιστήσει την προσοχή μας, και να μην υποπέσομε σε λάθη ίδια με εκείνα που διαπράχθηκαν και στο παρελθόν.


Αυτό κι εγώ το έχω γράψει στο τόπικ "Γλωσσολογία ή διατήρηση της
ελληνικής γλώσσας". Και το έχει πει και ο Κυνικός και ο Πελασγός
(που αν θυμάμαι καλά αποδίδει την κοινή γλώσσα σε επιροές, που
φυσικά και είναι μια λογικότατη -αν και ελεγκτέα- εξήγηση).


quote:

Το όλο κείμενό μου έχει να κάνει, και το τονίζω αυτό, με το πόσο πρέπει να προσέχομε, επειδή η γλωσσολογία έχει σα βάση της καθώς έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα:

Πρώτα εκπόνησαν τη διαίρεση της πολιτισμένης ανθρωπότητας σε φύλα:
Aryan, Semitic, Dravidian και Turanian βασισμένα σε φιλολογική
ταξινόμηση των αρχαίων και σύγχρονων γλωσσών.


Δε νομίζω ότι ο Κυνικός, εγώ ή ο Πελασγός (ή οποιοσδήποτε
γλωσσολόγος αποδέχεται την ινδοευρωπαϊκή θεωρία τα τελευταία
60 χρόνια) πέφτουμε σε αυτήν την παγίδα. Δυστυχώς δε μπορώ
να πω το ίδιο και για τον αντίλογο, ο οποίος βασικά οφείλεται
σε αυτήν ακριβώς τη λανθασμένη αντίληψη.

quote:

Και πολύ σωστά ο CyLight σου απάντησε:

quote:
ΑΜΑΝ!!! Απο ποτε αυτες οι 2 "αγγλικες" λεξεις (αφου η μια ειναι ΚΑΘΑΡΑ Ελληνικη) αποδιδουν αυτο το νοημα?
Αυτο σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις ειναι η ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ και οχι η εννοια των λεξεων!!! Ημαρτον αλλα τα εχεις ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ!!!


Πολύ λάθος, γιατί το "formal methods" έχει μία δική του
έννοια, η οποία αναμφίβολα συνδέεται τόσο με το "formal" όσο
και με το "methods" αλλά δεν ισούται με το άθροισμά τους.

Παραδέχομαι πως διάλεξα ένα ακραίο παράδειγμα από το χώρο
της Πληροφορικής. Το θέμα είναι ότι στην ορολογία του
συγκεκριμένου χώρου "formal methods" σημαίνει όλο αυτό το
κατεβατό. Είναι όμως μία έννοια. Είναι επιστημονικός υποκλάδος, όπως
λέμε "Φυσική". Όπως όταν λέμε "φυσική" εννοούμε χίλια δυο πράγματα
(κι όμως τα καταφέρνουμε με μία λέξη), έτσι και στην αγγλική
γλώσσα όταν λένε "formal methods" εννοούν χίλια δυο πράγματα
αλλά δε χρειάζεται να τα πουν. Βλέπουμε τις λέξεις σαν
αναπόσπαστα συνδεδεμένες με μοναδικές έννοιες, αλλά αναλόγως
του context μια λεξούλα όπως "formal" μπορεί να σημαίνει
πολύ περισσότερα από "τυπικό".

quote:

Marketing = που σημαίνει διαφήμιση, προαγωγή (των αγαθών) πώληση, αγορά και τίποτε άλλο. Θα καταλάβεις τι εννοώ αν μπορείς να μου απαντήσεις σε τούτο: τι σημαίνει η λέξη «μετρό» και από πού προέρχεται και πώς βλέπεις τη σχέση της με την ερμηνεία της λέξης.

Ναι, αλλά καμία από αυτές τις λέξεις που παραθέτεις δε θα μπορούσε
να αντικαταστήσει αμφιμονοσήμαντα τη λέξη "μάρκετινγκ" σε κάποιο
ελληνικό κείμενο. Η λέξη είναι αμετάφραστη.

Το μετρό αν δεν κάνω λάθος προκύπτει από το metropolitan railroad,
(ή την αντίστοιχη γαλλική έκφραση που μου διαφεύγει, μάλλον όμως
από τα αγγλικά γιατί εκεί λειτούργησε το πρώτο μετρό)
μητροπολιτικός σιδηρόδρομος. Είναι αυτό που λέμε διπλό δάνειο,
δηλαδή η ρίζα της λέξης είναι ελληνική, αλλά επανεισήχθη στη
γλώσσα και πιθανότατα μέσω γαλλικής.

quote:

Αλήθεια πότε οι Γερμανοί και οι Άγγλοι άρχισαν να έχουν γραπτό λόγο;
Μπορεί κάποιος να απαντήσει;



http://www.tarahill.com/runes/runehist.html

Πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον είδος γραφής, που είναι
ταυτόχρονα αλφαβητικό και "ιερογλυφικό". Δηλαδή τα γράμματα
αναλόγως του context μπορούν να αποδίδουν φθόγγους ή
λέξεις ή και ολόκληρα μυστικιστικά νοήματα.
Φυσικά ποτέ δε γράφτηκαν εκτενή κείμενα με ρουνικά
(απ' όσο ξέρω).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:17:04  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε junk μπορεις να μας πεις για πιο λογο οι αγγλοσαξωνες φιλοι σου
επελεξαν στην θεικη εκφραση formal methods την ΕΛΛΗΝΙΚΗ λεξη methods και οχι την λεξη pongo

by the way (οπως λενε και οι φιλοι σου οι αγγλοσαξονες)
το ιδιο εχουν κανει σε ακομη 35.136 λεξεις απο το συνολο των 166.724 λεξεων που περιλαμβανονται στο λεξικο webster (πηγη "Συνοπτικη ιστορια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ γλωσσας του Μπαμπινιωτη)

quote:
Η έννοια είναι "formal methods", για τις
οποίες προφανώς δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Σε πληροφορώ λοιπόν
ότι είναι μέθοδοι σχεδίασης υλικού/λογισμικού που βασίζονται σε
θεωρητικά μοντέλα όπως συναρτησιακή ανάλυση, Petri Nets,
αλυσίδες Marcov και γράφοι ροής. Και αυτό είναι το κοντινότερο
πράγμα που μπορείς να βρεις σε ελληνική μετάφραση μιας έννοιας
που η αγγλική αποδίδει (ακριβέστατα) με 2 λέξεις.


την εκφραση formal methods την ανακαλυψαν 2 αγγλοσαξωνες επιστημονες μια ηλιολουστη μερα στο λονδινο μετα απο πολυετη ερευνα. 8 μηνες τους πηρε για το formal και μετα απο 2 χρονια αποτυχιων για την δευτερη λεξη ανοιξαν το λεξικο του φυτρακη και διαλεξαν το methods.

αν σε πειραζει το υφος μου δες τις απαντησεις σου.

ο φιλος cylight προσπαθησε να σε διαφωτισει λεγοντας

quote:
ΑΜΑΝ!!! Απο ποτε αυτες οι 2 "αγγλικες" λεξεις (αφου η μια ειναι ΚΑΘΑΡΑ Ελληνικη) αποδιδουν αυτο το νοημα?
Αυτο σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις ειναι η ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ και οχι η εννοια των λεξεων!!! Ημαρτον αλλα τα εχεις ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ!!!
Η Ελληνικη μεταφραση ειναι πολυ απλα (σαν εννοια λεξεων) "σχηματικες μεθοδοι", ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!
Και με αυτη τη παραγραφο που μας εβαλες εδω, απλα εξηγαμε ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΕ και οχι τι σημαινει!!!
(αν ρωτησετε οποιονδηποτε αγγλο στο δρομο "Τι ειναι formal methods?" ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ να σας πει αυτο που μας λεει οτι αποδιδει (ακριβεστατα κιολας) η αγγλικη γλωσσα με αυτες τις λεξεις!

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)
dimsotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 01:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
kynikos
Ευχαριστώ που μου θύμισες την ρίζα "ΜΑΝ-", που δεν ειναι μόνο germanic, αλλα και απο τις πιό σημαντικές Σανσκριτικές ρίζες. Προέρχεται από το manas, που σημαίνει "νοητικό υλικό", και ο ΜΑΝΟΥ, ο πατέρας του μετακατακλυσμικού πολιτισμού, είναι για τους Ινδούς ο ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ, ητοι ο κάτοχος του νοητικού υλικού. Θα πώ και άλλα επ'αυτού εν καιρώ, δεν θέλω να το ρίξω απο τώρα στον εσωτερισμό....

Το manas θεωρειτε "ινδοευρωπαικο" ή μονο σανσκριτικο? Αν μπορεις απαντησε μου για να σου εξηγησω την αποροια που γενιετε αυτοματα...

quote:
Enas
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑΣ. ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΡΗΚΑΝΕ ΚΑΠΙΟΙ ΠΑΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΜΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΜΕΤΑΒΑΛΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΕ ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΕ ΕΕ (ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ).
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ, ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ ΘΕΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ.

Ξαναδιαβασε τον μυθο. Ο μυθος μιλα και για καποιον ΣΤΡΑΤΗΓΟ (...)

quote:
Πελασγός
Αγαπητέ φίλε CyLight,
Θα ήθελα την βοήθειά σου μια και ζεις στην Ρωσία. Παρ' όλο του ότι έχω αρκετά άγγλο ρωσικά, γάλλο ρωσικά ιταλο ρωσικά κ.α. λεξικά δυσκολεύομαι να αποδώσω με ακρίβεια τους ήχους της ρωσικής με λατινικούς χαρακτήρες, πράγμα που χρειάζομαι για τον συγκριτικό πίνακα που φτιάχνω, με αποτέλεσμα η στήλη των ρωσικών να είναι ημιτελής. Εάν λοιπόν συμφωνείς, θα ήθελα να σου στείλω την λίστα με τις 161 λέξεις στα Ελληνικά σε excel, για να μου έγραφες παραδίπλα τη μετάφρασή τους στα ρωσικά, όχι με το κυριλλικό, αλλά με το ελληνικό και το λατινικό αλφάβητο μαζί -για καλύτερη προσέγγιση - και με τη δική σου απόδοση των ήχων σ' αυτά τα αλφάβητα . Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.


Μπορεις να μου στειλεις οτι θελεις φιλε Πελασγε στο ηλεκτρονικο μου ταχυδρομιο(sic) ειναι michaliscy AT hotmail DOT com

quote:
junk95
Πολύ λάθος, γιατί το "formal methods" έχει μία δική του
έννοια, η οποία αναμφίβολα συνδέεται τόσο με το "formal" όσο
και με το "methods" αλλά δεν ισούται με το άθροισμά τους.

Παραδέχομαι πως διάλεξα ένα ακραίο παράδειγμα από το χώρο
της Πληροφορικής. Το θέμα είναι ότι στην ορολογία του
συγκεκριμένου χώρου "formal methods" σημαίνει όλο αυτό το
κατεβατό. Είναι όμως μία έννοια. Είναι επιστημονικός υποκλάδος, όπως
λέμε "Φυσική". Όπως όταν λέμε "φυσική" εννοούμε χίλια δυο πράγματα
(κι όμως τα καταφέρνουμε με μία λέξη), έτσι και στην αγγλική
γλώσσα όταν λένε "formal methods" εννοούν χίλια δυο πράγματα
αλλά δε χρειάζεται να τα πουν. Βλέπουμε τις λέξεις σαν
αναπόσπαστα συνδεδεμένες με μοναδικές έννοιες, αλλά αναλόγως
του context μια λεξούλα όπως "formal" μπορεί να σημαίνει
πολύ περισσότερα από "τυπικό".



Φιλε Junk95, αν πω σε καποιον Ελληνα να μου εξηγησει τι ειναι ο αντικειμενοστρεφεις προγραμματισμος θα μπορεσει (αν δεν ειναι προγραμματιστης βεβαια)?
Εγω και εσυ (και ολοι οι προγραμματιστες) εννοουμε κατι λεγοντας αυτες τις 2 λεξεις, ομως αυτο που για μας ειναι τοσο ευκολοκατανοητο για καποιους αλλους φαινετε σαν "κινεζικα".
Καταλαμβαινεις που θελω να καταληξω?
Αλλη η εννοια των λεξεων, αλλη η εξηγηση τους και αλλο τι καταλαμβαινουν οι σχετικοι με το θεμα. Οπως εχεις πει και εσυ:
quote:
Το θέμα είναι ότι στην ορολογία του συγκεκριμένου χώρου

ακριβως εδω επαναλαμβανεις αυτα που σου ειπα! Οτι αλλο η εννοια και αλλο Η ΟΡΟΛΟΓΙΑ. Ελπιζω να καταλαβες τωρα.

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 02:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
Ξανατονίζω ότι το θέμα έχει τεθεί σε λάθος βάση.

ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ πχ:

Χαβάη : Αέτο, Αρέτο, Άνγκου, Αέρε, Μανάω
Ελλάδα : Άετός, Άρτος, Άγχω, Αέρας, Μανθάνω

και με την ομοιότητα αυτών των αγγείων: http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellenic_History/AMERIKH.html

, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΟΙΚΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΑΒΑΝΕΖΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΠΙΜΙΝΕΖΟΥΣ.

Ποιός είναι τόσο μωρός να πιστέψει κάτι τέτοιο; Κοινές πολιτιστικές πτυχές εμφανίζονται σε πάμπλλους πολιτισμούς. ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟ ΠΟΙΟΥ;

Το θέμα είναι ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΟ (=σχετίζεται με όλες τις επιστήμες που τελούν υπό τη σκεπή του ανθρωπισμού), και όποιος θεωρεί σίγουρη τη ΘΕΩΡΙΑ-ΥΠΟΘΕΣΗ της Ινδοευρωπαϊκής φυλής βασιζόμενος στα γλωσσολογικά και μυθολογίκά στοιχεία παραπέμπει στον δογματισμό.

Προσωπικά, δεν έχω κάτι να αντιπροτείνω, ούτε απορρίπτω οποιαδήποτε θεωρία. Δηλώνω ερευνητής. Ό,τι και αν αποδειχθεί, δε νομίζω να πλήξει τον εγωισμό μου, δεν κατέχομαι από εθνικιστικές τάσεις, αλλά και αν το έκανα, θεωρώ τον Έλληνα πρώτα σε πνευματικό επίπεδο και δευτερευόντως, αν ποτέ υπήρξε, σε βιολογικό. Έχω γνωρίσει Τούρκους και Αλβανούς, περισσότερο Έλληνες από αυτούς που συναντάμε στην Ελλάδα, ανθρώπους προσκολλημένους σε μικροπρέπειες "του τύπου εμείς οι πρώτοι, εμείς αυτό, εμείς το άλλο" - ανθρώπους στηριγμένους στο "εμείς" που τους προσφέρουν οι αρχαίοι Έλληνες που δεν αποβλέπουν στο τι θα προσφέρει το "εγώ" τους. Ώρες - ώρες λυπάμαι, διότι σκέφτομαι ότι αν οι αρχαίοι Έλληνες γεννιόντουσαν αλλού, εμείς σήμερα ίσως προσφέραμε περισσότερο στον παγκόσμιο πολιτισμό, από το να διατυμπανιζόμαστε απόγονοι εκείνων. Ίσως προσπαθούσαμε να τους μοιάσουμε όπως κάνουν οι ξένοι..

Αλήθεια όμως, έστω ότι κάποιοι διακατέχονται από σύνδρομο εθνικισμού και θα το έφεραν βαρέως να αποδειχθούν ετερόχθονες οι Έλληνες. Οι "απέναντι" από ποιό σύνδρομο και κόστος καταβάλλονται και υπάρχει τόση ένταση;

Παρακαλώ, όσοι επικαλούνται πηγές-γραφές ΑΡΧΑΙΩΝ πολιτισμών περί της ύπαρξης αυτής της φυλής (όπως και αν αποκαλείτο τότε), να επικολλήσουν τα σχετικά αποσπάσματα, όπως συνέβη με τον Τίμαιο, ο οποίος αφέθηκε ασχολίαστος (καλύτερα διότι ίσως βαπτίζαμε και τους Αιγύπτιους "Ινδοευρωπαίους").

Με μικρή επιφύλαξη επικολλώ ένα απόσπασμα που βρήκα σε 2 ιστοσελίδες (http://www.addgr.com/art/grwords/power.htm), (http://abnet.agrino.org/htmls/E/E011.html), σχετικά έγκυρες.

Ο Ινδός καθηγητής γλωσσολογίας, πρόεδρος του "Ελληνικού Κύκλου" και διευθυντής του Ινδικού Υπουργείου Παιδείας κ. Sacramborty (ομιλεί 22 γλώσσες), ανεκοίνωσε χωρίς επιφύλαξη ότι η ελληνική γλώσσα δεν προέρχεται από τα Σανσκριτικά, αλλά το εντελώς αντίθετον. Το επίσημο περιοδικό του Ελληνοϊνδικού Ομίλου, ονομάζεται "Πελασγία" και η εφημερίδα τους "Samelan" που σημαίνει "Σελήνη" από τη "Σεμέλη", την μητέρα του Διονύσου. Ο Διόνυσος ήταν ο πρώτος που τα αρχαία χρόνια κατοίκησε την Ινδία. Από την "Ελληνική Ακαδημία της Βασκονίας", τα συμπεράσματα των επιστημονικών τους ερευνών, έρχονται το ένα μετά το άλλο. Πρόεδρος της επιστημονικής κοινότητας είναι ο Βάσκος ελληνιστής και καθηγητής των ανατολικών γλωσσών, Frederico Sagredo (Βραβείο Ομήρου το 1989 από το ίδρυμα Ωνάση). 'Εχουν συμπεράνει ότι η καλούμενη Βασκική γλώσσα έχει ελληνική προέλευση. Συμπεριλαμβάνει, όχι μόνο ρίζες, αλλά και ολόκληρες Πρωτοελληνικές, Πελασγικές λέξεις. Μετά από προσωπικές, επίμονες, εργαστηριακές και χρονοβόρες μελέτες στη σύγκριση των ελληνικών με τις 5 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, μία ελληνικά ομιλούσα Ευρώπη μου αποκαλύφθηκε, «Ελλάδος φθόγγον χέουσα», Αισχύλος.

Συγνώμη που σας κούρασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 02:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Ο Ινδός καθηγητής γλωσσολογίας, πρόεδρος του "Ελληνικού Κύκλου" και διευθυντής του Ινδικού Υπουργείου Παιδείας κ. Sacramborty (ομιλεί 22 γλώσσες), ανεκοίνωσε χωρίς επιφύλαξη ότι η ελληνική γλώσσα δεν προέρχεται από τα Σανσκριτικά, αλλά το εντελώς αντίθετον. Το επίσημο περιοδικό του Ελληνοϊνδικού Ομίλου, ονομάζεται "Πελασγία" και η εφημερίδα τους "Samelan" που σημαίνει "Σελήνη" από τη "Σεμέλη", την μητέρα του Διονύσου. Ο Διόνυσος ήταν ο πρώτος που τα αρχαία χρόνια κατοίκησε την Ινδία. Από την "Ελληνική Ακαδημία της Βασκονίας", τα συμπεράσματα των επιστημονικών τους ερευνών, έρχονται το ένα μετά το άλλο. Πρόεδρος της επιστημονικής κοινότητας είναι ο Βάσκος ελληνιστής και καθηγητής των ανατολικών γλωσσών, Frederico Sagredo (Βραβείο Ομήρου το 1989 από το ίδρυμα Ωνάση). 'Εχουν συμπεράνει ότι η καλούμενη Βασκική γλώσσα έχει ελληνική προέλευση. Συμπεριλαμβάνει, όχι μόνο ρίζες, αλλά και ολόκληρες Πρωτοελληνικές, Πελασγικές λέξεις. Μετά από προσωπικές, επίμονες, εργαστηριακές και χρονοβόρες μελέτες στη σύγκριση των ελληνικών με τις 5 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, μία ελληνικά ομιλούσα Ευρώπη μου αποκαλύφθηκε, «Ελλάδος φθόγγον χέουσα», Αισχύλος.

Αυτο το θυμασε φιλε Κυνικε? Δες στο προηγουμενο τοπικ, ενα ποστ μου που μιλουσε για αυτο ακριβως (αλλα δεν θυμομουν το ονομα του Ινδου)...

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 02:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Το γραμμα του Frederico Sagredo προς την υπουργο παιδιας της ισπανιας:
http://www.grecoreport.com/frederico_sagredo's_letter.htm

Επισης ακομα μια σελιδα για τον Sacramborty:
http://trygin.com/places/greklang.htm


http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορία

Edited by - CyLight on 19/02/2004 03:04:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 13:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑΣ. ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΡΗΚΑΝΕ ΚΑΠΙΟΙ ΠΑΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΜΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΜΕΤΑΒΑΛΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΕ ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΕ ΕΕ (ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ).


O μύθος είναι το κεντρικό θέμα στα "Διονυσιακά" του Νόννου, το τελευταίο έπος της αρχαιότητας γύρω στο 400μ.Χ. Επίσης αναφέρεται
από Ρωμαίους ιστορικούς κατά πολύ μεταγενέστερους του
Μ. Αλεξάνδρου. Τέλος στη Βακτριανή διασώζονται ακόμα και σήμερα
τοιχογραφίες με το Διόνυσο να επιστρέφει νικηφόρος από την Ινδία,
όλες των μεταχριστιανικών χρόνων.

Με δεδομένο ότι ο Διόνυσος ήταν ο κατ' εξοχήν λαϊκός θεός[*]
στην αρχαιότητα, νομίζω ότι η σχετική ιστορία μπορεί με
σοβαρές πιθανότητες να χαρακτηριστεί urban legend (ή
μάλλον rural legend) της ύστερης ελληνιστικής εποχής.


Αντιστοίχου επιπέδου δηλαδή με το μύθο της Γοργόνας ή
του Αγ. Γεωργίου και του καταραμένου Όφη. Δε νομίζω ότι
πρόκειται για ιδιαίτερα παλιά ιστορία και σίγουρα καμία
πηγή πριν την εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου δεν την αναφέρει.
Εξάλλου ούτε η Ινδική μυθολογία αναφέρει κάτι τέτοιο.
Δες το σαν ένα ωραίο παραμύθι εμπνευσμένο από την εκστρατεία
του Μ. Αλεξάνδρου.


Αυτό που είναι ενδιαφέρον και αξίζει να
εξεταστεί είναι οι εκπληκτικές ομοιότητες
που παρουσιάζει η λατρεία του Διονύσου (σε μία τουλάχιστον
από τις πολλές εκφάνσεις τις) με τη λατρεία του Σίβα.

[*] Ο Όμηρος τον περιφρονεί επιδεικτικότατα, ο Ευριπίδης παρουσιάζει τη λατρεία του σαν το άκρον άωτον του ξεπεσμού. Παρ' όλα αυτά στο
λαό η λατρεία του ήταν πάντοτε πολύ αγαπητή (ακόμα και σήμερα,
βλ. καρναβάλι). Όπως συμβαίνει με όλες τις λαϊκές
δοξασίες, έτσι και η μυθολογία του Διονύσου βρίθει ξένων
επιροών, αστείων ή διδακτικών ανεκδότων και μεταγενέστερων
προσθηκών κατ' ευθείαν από το συλλογικό ασυνείδητο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 14:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Φίλε Ευθύμη,

quote:

Αλήθεια όμως, έστω ότι κάποιοι διακατέχονται από σύνδρομο εθνικισμού και θα το έφεραν βαρέως να αποδειχθούν ετερόχθονες οι Έλληνες. Οι "απέναντι" από ποιό σύνδρομο και κόστος καταβάλλονται και υπάρχει τόση ένταση;


Λες και εσύ μόνος σου παραπάνω ότι αυτή η προγονοπληξία περισσότερο
κακό κάνει παρά καλό. Σε αυτό οφείλεται και η ένταση.

quote:

Με μικρή επιφύλαξη επικολλώ ένα απόσπασμα που βρήκα σε 2 ιστοσελίδες (http://www.addgr.com/art/grwords/power.htm), (http://abnet.agrino.org/htmls/E/E011.html), σχετικά έγκυρες.

Ο Ινδός καθηγητής γλωσσολογίας, πρόεδρος του "Ελληνικού Κύκλου" και διευθυντής του Ινδικού Υπουργείου Παιδείας κ. Sacramborty (ομιλεί 22 γλώσσες), ανεκοίνωσε χωρίς επιφύλαξη ότι η ελληνική γλώσσα δεν προέρχεται από τα Σανσκριτικά, αλλά το εντελώς αντίθετον. Το επίσημο περιοδικό του Ελληνοϊνδικού Ομίλου, ονομάζεται "Πελασγία" και η εφημερίδα τους "Samelan" που σημαίνει "Σελήνη" από τη "Σεμέλη", την μητέρα του Διονύσου. Ο Διόνυσος ήταν ο πρώτος που τα αρχαία χρόνια κατοίκησε την Ινδία. Από την "Ελληνική Ακαδημία της Βασκονίας", τα συμπεράσματα των επιστημονικών τους ερευνών, έρχονται το ένα μετά το άλλο. Πρόεδρος της επιστημονικής κοινότητας είναι ο Βάσκος ελληνιστής και καθηγητής των ανατολικών γλωσσών, Frederico Sagredo (Βραβείο Ομήρου το 1989 από το ίδρυμα Ωνάση). 'Εχουν συμπεράνει ότι η καλούμενη Βασκική γλώσσα έχει ελληνική προέλευση. Συμπεριλαμβάνει, όχι μόνο ρίζες, αλλά και ολόκληρες Πρωτοελληνικές, Πελασγικές λέξεις. Μετά από προσωπικές, επίμονες, εργαστηριακές και χρονοβόρες μελέτες στη σύγκριση των ελληνικών με τις 5 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, μία ελληνικά ομιλούσα Ευρώπη μου αποκαλύφθηκε, «Ελλάδος φθόγγον χέουσα», Αισχύλος.




Καλά κάνεις και το αναφέρεις με επιφύλαξη. Κατ' αρχήν γιατί
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ άνθρωπος με στοιχειώδη γνώση της Βασκικής να πει
ότι έχει ελληνική προέλευση (άσχετο αν έχει πολλά λεξιλογικά
δάνεια). Κατά δεύτερον γιατί δεν αναφέρονται ούτε ημερομηνίες
ούτε τόποι. Κατά τρίτον γιατί αν ψάξουμε στο site του ιδρύματος
Ωνάση δε θα δούμε κανένα Federico Sagredo να έχει πάρει βραβείο
το 1989. Υπάρχει βέβαια ένα βραβείο στο "ισπανοαρχαιοελληνικό
λεξικό", αλλά δε μπόρεσα να επιβεβαιώσω ότι ο Sagredo είναι ο
συγγραφέας. Κατά τέταρτον γιατί λίγο πιο προσεκτική έρευνα για
Sagredo στο Google βγάζει αυτό το ενδιαφέρον απόσπασμα:


Federico Krutwig Sagredo (b. 1921), a linguistician, now head of the Hellenic Academy of Vasconia, authored the guerrilla warfare strategy of ETA, and transformed ETA from a think-tank at Deusto University called EKIN, into a full-blown assassins club. He understood that ETA cadre should be recruited principally from the fertile ground prepared by priests like de Barandiar?n among the most backward peasant elements and unskilled manual laborers. The son of a German industrialist and a Basque woman who was a "daughter of an extremely old Venetian family," Krutwig Sagredo has been reported, variously, to have worked for virtually every major secret service, including the East Germans and the Chinese. He was president of the Academy of the Basque Language in 1953. The Basque bible is his Vasconia (1963). His thesis was that for the separation of the Basque provinces to succeed, ethnic and linguistic identity must take precedence over the political. Krutwig's references were Marxist-Leninist; he applied to the "revolutionist struggle," the lessons of the operations of Mao Zedong and Ho Chi Minh, and of the French counter-guerrilla expert, Trinquier.

Έχουμε δηλαδή να κάνουμε με έναν πορωμένο εθνικιστή που απεχθάνεται
πλήρως οτιδήποτε το λατινίζον στην κουλτούρα του. Αυτό φαίνεται
και από το γράμμα του που παραθέτει ο CyLight, στο οποίο
παρεμπιπτόντως δεν αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ για καταγωγή της Βασκικής από την
Ελληνική (διότι πρέπει να είσαι Έλληνας εθνικιστής για να πιστέψεις
μια τέτοια χαζομάρα).

Κατά πέμπτον επειδή στο Ινδικό Υπουργείο Παιδείας δεν αναφέρεται
κανένας Sacramborty: http://www.education.nic.in/htmlweb/orga.htm#2
και εξάλλου το όνομα Sacramborty δε μοιάζει καθόλου ινδικό. Βασικά
το όνομα αυτό δεν εμφανίζεται ούτε στην επιστημονική βιβλιογραφία
ούτε πουθενά, παρά μόνο σε αυτό το απόσπασμα.

Κατά έκτον επειδή το απόσπασμα που παρέθεσες εμφανίζεται ΑΥΤΟΥΣΙΟ
(και πάντα ανυπόγραφο, πάντα χωρίς πηγές, πάντα χωρίς ημερομηνίες)
στο Google όταν ψάχνω για Sacramborty, Samelan, Basque ή οποιαδήποτε
από τις λέξεις-κλειδιά που περιέχει. Και είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ το ΜΟΝΟ
κειμενο που τα λέει όλα αυτά.

Με λίγα λόγια: urban legend.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 14:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
ΕΥΘΥΜΗ ΟΣΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΔΕΝ ΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΑΠΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ Η ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΛΟΓΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΟΥΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ "ΚΟΛΑΕΙ" Η ΙΕ ΘΕΩΡΕΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ "ΚΟΛΑΕΙ" ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΟΥΣ.

quote:
'Εχουν συμπεράνει ότι η καλούμενη Βασκική γλώσσα έχει ελληνική προέλευση. Συμπεριλαμβάνει, όχι μόνο ρίζες, αλλά και ολόκληρες Πρωτοελληνικές, Πελασγικές λέξεις. Μετά από προσωπικές, επίμονες, εργαστηριακές και χρονοβόρες μελέτες στη σύγκριση των ελληνικών με τις 5 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, μία ελληνικά ομιλούσα Ευρώπη μου αποκαλύφθηκε, «Ελλάδος φθόγγον χέουσα», Αισχύλος.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΝΔΕΟΥΝ ΤΑ ΒΑΣΚΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΡΒΙΔΙΚΕΣ (ΜΗ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ) ΓΛΩΣΣΕΣ ΤΗΣ ΙΝΔΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΔΑΡΒΙΔΩΝ.

quote:
Ο Ινδός καθηγητής γλωσσολογίας, πρόεδρος του "Ελληνικού Κύκλου" και διευθυντής του Ινδικού Υπουργείου Παιδείας κ. Sacramborty (ομιλεί 22 γλώσσες), ανεκοίνωσε χωρίς επιφύλαξη ότι η ελληνική γλώσσα δεν προέρχεται από τα Σανσκριτικά, αλλά το εντελώς αντίθετον. Το επίσημο περιοδικό του Ελληνοϊνδικού Ομίλου, ονομάζεται "Πελασγία" και η εφημερίδα τους "Samelan" που σημαίνει "Σελήνη" από τη "Σεμέλη", την μητέρα του Διονύσου. Ο Διόνυσος ήταν ο πρώτος που τα αρχαία χρόνια κατοίκησε την Ινδία.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΣΑΝΣΚΡΙΤΙΚΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΣΙΑΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλοι,

Θα προσθέσω μια μικρή παρένθεση στο θέμα του κυρίου Σακ Ρομπότη (μιλάει 22 γλώσσες).
Να ευχαριστήσω όσους παρέθεσαν λινκ, το θέμα με ενδιαφέρει πολύ.

Βάζοντας και σε εφαρμογή τις λίγες γλωσσολογικές μου γνώσεις (ποιός είπε οτι είνα άχρηστες ) καταλήγω οτι πρέπει να αναφέρερεται μάλλον σε κάποιον κύριο Τσακραβάρτι, Ινδικο επόνυμο εξαιρετικά διαδεδομένο, που με Λατινικους χαρακτήρες γράφεται: Chakravarty, Chakrabarti, Chakrabarty, Cakrabarty και άλλους (πολλούς, 24+) συνδιασμούς.

Ανάζήτηση στο νετ με αυτό το όνομα, και με τις λέξεις Greek και Sanskrit, μου δίνει δεκάδες κυρίους Τσακρομπάτηδες, προφεσόρους, πχ:

Vishwanath Chakravarty, Kalinga Chakravarty, Manjula Chakravarty, Ishwar Chandragupta Chakravarty, Deepesh Chakravarty, Chinahara Chakravarty και έναν σωρό άλλους.

Διαβάζοντας μερικά απο τα λεγόμενά τους, κανείς τους δεν φαίνεται να υποστηρήζει οτι τα Σανσκριτικά προέρχονται απο τα Ελληνικά, και μάλιστα οι πιο εθνικόφρονες ανάμεαα τους "αποδεικνύουν" το αντίθετο.

Έτσι, δυστυχώς το μυστήριο του αγαπητού κ. Sacroboty παραμένει, εως ότου τουλαχιστόν εντωπίσουμε και το μικρό του όνομα...

ΜΦΧ

Κ

Edited by - kynikos on 19/02/2004 21:07:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 20:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Πελασγέ

Περιμένω με ενδιαφέρον το βιβλίο του Μανιά, αλλά θα με πάρει κανα μήνα και βάλε πριν μπορέσω να εκφέρω γνώμη. Αν μπορέσεις, κάνε εδώ μια μικρή συνοπτική παρουσίαση των κεντρικών θεμάτων, και επίσης δώσε, αν υπάρχουν, παρεμφερή λινκ.

ΝΟΜΙΜΟΝ

Θα έχεις ήδη καταλάβει οτι και εγώ δίνω μεγάλη σημασία στην αρχαιολογία της Π & Ν λιθηκης εποχης.
Ούτε συζήτηση οτι αξίζει δικό της τόπικ!

Κάνε όμως λίγο κράτει αν θες, έτσι, να μεστώσει το θέμα, καί να έχουμε μια ξεκάθαρη ιδέα για τον ρόλο που παίζει.
Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να τονίσω οτι η παρουσία (ή μη) των νεολιθικών πολιτισμών, δεν λέει τίποτα για την ΙΕ υπόθεση - ούτε υπέρ, ούτε κατά - εκτός και άν αποδειχθούν, κατα κάποιον τρόπο, Ελληνικοί.
Όποτε νομίζεις οτι ήρθε η ώρα, προχώρα, θα είναι σίγουρα ένα από τα πιο συναρπαστικά τοπικ του esoetrica.gr

Εννοείτε οτι η αρχαιολογία "ΙΕ" θεμάτων (Αχαιοί, Δωρειείς, Αιολοί, Πέρσες, Χιττίτες, κλπ) αρμόζει καλύτερα στο παρόν θέμα.
Αυτό επίσης θέλω να το τονίσω: Ουσιαστικά, ένα απο τα κεντρικά ερωτηματα αυτού του τόπικ περιστρέφεται γύρω απο τις λεγόμενες εισβολές τους Αχαιών κ.α., δλδ, της αποδεκτής "κατεστημένης" άποψης.

Γεια σου πάλι Ευθύμη,

Θά σταθώ σε κανα-δυο σημεία που ανέφερες:

Πώς αφέθηκε ασχολίαστος ο "Τιμαιος" ; Πρώτα-πρώτα, και εγώ, και ο Πελασγός προσυπογράψαμε την παρατήρησή σου, και τονίσαμε την τεράστια σημασία της Αιγυπτιακής προσφοράς. Είναι μεγάλο θέμα, και να δείς που θα αναδειχθεί ξανά και ξανά. Μην σκας, και κανείς άλλος να μην το ξανασχολιάσει εγώ δεν το αφήνω να περάσει έτσι....

Ούτε πιστεύω να πει κανείς τους Αιγύπτιους Ινδοευρωπαίους! (Αν κι εδω μέσα ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! )
Σύμφωνα με τις απόψεις των περρισότερων εσωτεριστών (για τους οποιουσδήποτε λόγους), η Αίγυπτος ήταν ένα από τα μεγαλύτερα θυσαυροφυλάκια γνώσεων του προκατακλυσμιαίου πολιτισμού, και ρόλος της ήταν η προσεχτική διάδωση τους στους νεοαναδυόμενους μετακατακλυσμιακούς πολιτισμούς που αναδύωνταν στην "γειτωνιά" της.

Επίσης να πω οτι προσωπικά δεν κολλάω στον όρο "ΙΕ", θα μπορούσα εξ ίσου να λέω και "Μετακατακλυσμιαίους", αλλα αυτό μάλλον θα δημιουγούσε ακόμα πιο πολλά προβλήματα!

Κάτι άλλο: Οι απόψεις περι Ελληνικής επιρροής στην Πολυνησία, όσο απίθανες και ξεκάρφοτες να φαίνονται, πιστεύω οτι μπορει να έχουν κάποια βάση. Προς το παρόν δεν ξέρω αρκετά, και πηγαίνω μόνο με την διαίσθηση - και συνεπώς με κάθε επιφύλαξη, αλλα... είδωμεν.

Τώρα μόλις αρχίζουμε την συζήτηση, αν και έστω σε έναν χρόνο έχουμε καταλήξει σε κάποια κοινα συμπεράσματα, εγω λέω οτι θα πηγαίνουμε πολύ καλα.

Φιλικά

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 03:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε Ευθύμη,

Ξεκινάς το μήνυμα σου λέγοντας ότι το θέμα έχει τεθεί σε λάθος βάση. Νομίζω ότι αυτό είναι μια πρόχειρη τοποθέτηση για ξεκίνημα, αν και δικαιολογημένη με δεδομένο ότι εδώ γράφονται όλων των ειδών οι προσεγγίσεις σε όλες τις συχνότητες , χωρίς χρονικό η θεματικό προγραμματισμό.
Πιο κάτω λες –πολύ σωστά μεν - ότι το θέμα είναι πολυδιάστατο, διότι σχετίζεται με όλες τις επιστήμες που έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο. Αν είχες διαβάσει όμως από την αρχή το topic, θα έβλεπες ότι αυτό ακριβώς έχει τεθεί ως βάση σε αυτή τη συζήτηση, από το πρώτο κιόλας μήνυμα, ότι δηλαδή θα ήταν απαραίτητη μια ομάδα επιστημόνων από 5 τουλάχιστον ετερόκλητες επιστήμες με άνεση κινήσεων και χρόνου για να μπορέσει να καλυφθεί το θέμα με επιστημονικά τεκμηριωμένα συμπεράσματα. Αυτό το έθεσα ακριβώς για να προσδιορίσω ότι δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε πολλά από μια τέτοια προσπάθεια.

Στη συνέχεια φέρνεις δύο πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, την εικόνα με τα αγγεία από την Κνωσσό και τα Μπιμίνι, και ένα δείγμα από την επίδραση των Ελληνικών στην περιοχή του Ειρηνικού, αλλά στη συνέχεια έκπληκτος παρατηρώ ότι τα διακωμωδείς μιλώντας για κοινές πτυχές –συμπτώσεις δηλαδή- και λέγοντας ότι δεν αποδεικνύουν ποιος πήγε πού !! Μα φυσικά και αποδεικνύουν φίλε μου που δηλώνεις ερευνητής !! Δεν θα απομακρυνθώ αναλύοντας τις πάμπολλες συγγένειες με τα Ελληνικά που στοιχειοθέτησε σε βιβλίο Γερμανός καθηγητής της γλωσσολογίας για την περιοχή του Ειρηνικού (Θα ξεφύγουμε πολύ, άλλωστε μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομά του) Τα Μινωικά όμως αγγεία που βλέπεις είναι ακριβώς το είδος του στοιχείου όπου δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις για να αποκλεισθεί οποιαδήποτε πιθανότητα να μην είχαν κοινή προέλευση και κατασκευαστή, και είναι αφελές να συζητάμε για το ποιο μεταφέρθηκε πού, όπως θα ήταν αφελές να πούμε ότι κάποιος έχει προδιάθεση να δει ομοιότητες. Αν και αυτό, μαζί με πάμπολλα στοιχεία του Μινωϊκού πολιτισμού που βρέθηκαν στην Αμερική, είναι στοιχεία ενός ευρύτερου θέματος και όχι μόνο του ινδοευρωπαϊκού ζητήματος, αποτελεί όμως ένδειξη για το πόσα πράγματα αφήνονται ασχολίαστα, όπως κι εσύ σωστά αναφέρεις ότι δεν σχολιάστηκε επαρκώς ο Τίμαιος. Πρέπει κάποτε να δώσουμε στα στοιχεία που διαθέτουμε τη σημασία που έχουν ! Ποιόν για παράδειγμα μπορούμε να θεωρήσουμε σοβαρότερο και πιο φερέγγυο να κρίνει και να αμφισβητήσει τα λεγόμενα του Σόλωνος ; Ποιος έχει το ανάστημα να προβάλει ειλικρινέστερος μέσω της άρνησης και μόνον;
Στη συνέχεια θέτεις ορθά ένα πολύ εύλογο ερώτημα, το οποίο έθεσα ακριβώς και εγώ με παρεμφερή διατύπωση, αλλά ούτε εγώ πήρα ουσιαστική απάντηση: « έστω ότι κάποιοι διακατέχονται από σύνδρομο εθνικισμού και θα το έφεραν βαρέως να αποδειχθούν ετερόχθονες οι Έλληνες. Οι "απέναντι" από ποιο σύνδρομο και κόστος καταβάλλονται και υπάρχει τόση ένταση;»
Αυτό θα στο απαντήσω εγώ φίλε μου αλλά δεν θα μπορέσω να αποφύγω να εισέλθω στα χωρία της ψυχολογίας:
Οι «απέναντι» λοιπόν αποτελούν κλασσικό παράδειγμα συμπλεγματικής συμπεριφοράς, οι οποίοι κατά πάγια τακτική καταφεύγουν στη συστηματική αφαίρεση της αξίας των άλλων για να εξισορροπήσουν την δική τους έλλειψη
αυτοεκτίμησης, ενώ η φυσιολογική συμπεριφορά είναι το να καταφεύγεις στην αναζήτηση απόκτησης πρόσθετης αξίας για την κάλυψη των όποιων κενών σου.
Δεν αναφέρομαι στις αντίρροπες τάσεις που φυσιολογικά επικρατούν στις συζητήσεις, αλλά στα μεμονωμένα παραδείγματα όπου με λυσσαλέο μένος
και απίστευτο πάθος, πασχίζουν δήθεν για να ξυπνήσουν τους φανατισμένους εθνικιστές από το λήθαργο της άγνοιάς τους ! Κάτι που αν ήταν η αληθινή τους πρόθεση θα απαιτούσε μόνο μερικές νηφάλιες παρατηρήσεις !

Αγαπητέ φίλε Κυνικέ,

Αρχικά εκτιμώ ότι παρήγγειλες το βιβλίο και θα περιμένω όποτε εσύ είσαι έτοιμος να το σχολιάσεις.

Όσο για την συνοπτική παρουσίαση των κεντρικών θεμάτων που ζητάς, θα πρέπει να σου παραθέσω τα εξής, ξεκινώντας από το ότι βρίσκομαι εδώ για να μάθω και όχι για να υποδείξω.

Η δική μου εικόνα για το πώς θα ήταν ιδανικό να εξελιχθεί η παρούσα συζήτηση, με βάση την ανομοιογενή σύνθεση των συζητητών, και την έλλειψη δυνατότητας οργανωμένης έρευνας που θα παρέπεμπε σε μεθοδική ανάπτυξη κεντρικών θεμάτων, είναι η εξής :

Ας υποθέσουμε ότι η αλήθεια για την ύπαρξη της φυλής αυτής που ψάχνουμε είναι ένα αγγείο. Ένα αρχαίο αγγείο του οποίου τα κομμάτια είναι διάσπαρτα και θαμμένα σε μια μεγάλη περιοχή. Με βάση τα κομμάτια που ήδη έχουμε ( την αφετηρία όπως λες εσύ ) ας προσπαθήσουμε να σχηματίσουμε το περίγραμμά του, εφαρμόζοντας και συγκολλώντας τα πάνω σε ένα εύπλαστο υλικό από νηφαλιότητα και συνεργατικότητα, που θα χρησίμευε για καλούπι. .

Σε δεύτερη φάση προσκομίζουμε όσα περισσότερα κομμάτια βρίσκουμε ο καθ΄ένας σκάβοντας στο internet, αλλά και πιο ουσιαστικά σε βιβλία, με πρωταρχικό κριτήριο την εφαρμογή, το δέσιμο δηλαδή, με τα υπάρχοντα κομμάτια, κάτι που θα πιστοποιούσε την ύπαρξη αλήθειας. Κανένα κομμάτι δεν έχει την παραμικρή αξία εφ΄όσον παραμένει θραύσμα. Την αποκτά αποκλειστικά και μόνον μόλις δέσει διότι τότε παύει να είναι ενα απόσπασμα και γίνεται μέρος ενός συνόλου.

Ας προσπαθήσουμε να φέρουμε όσα κομμάτια μπορεί ο καθ’ ένας αρκεί τουλάχιστον με την πρώτη ματιά να δείχνουν ότι δένουν, χωρίς να τα εκθειάζουμε ή να τα απορρίπτουμε προτού βεβαιωθούμε πως εφαρμόζουν, και στην πορεία τα υποβάλουμε σε σχολαστικότερο έλεγχο για να το εξακριβώσουμε.

Το συναρπαστικό στην περίπτωσή μας είναι ότι τα κομμάτια που συγκεντρώνονται επειδή είναι αντίγραφα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανεξάρτητα από τον καθένα για να φτιάξει το δικό του αγγείο, αφήνοντας απ’ έξω όσα κομμάτια δεν θεωρεί πως εφαρμόζουν απόλυτα με το αγγείο του ! Δεν χρειάζεται να πω πόσο αστείο είναι να προσπαθεί κανείς να σπάσει το αγγείο του άλλου γιατί αμέσως συνειρμικά παραπέμπει σε παιδικό σταθμό!

Η έρευνα τούτη ανταμείβει τον χρόνο σου όταν χτίζεις το δικό σου αγγείο, και όχι όταν τον σπαταλάς παρατηρώντας τον άλλο αν χτίζει το δικό του σωστά και να ωρύεσαι νομίζοντας πως ότι δεν το κάνει !! Επίσης αν πρέπει να αξιολογήσουμε την όλη εργασία, πόση ικανότητα και αντίληψη χρειάζεται να έχει αυτός που χτίζει, και πόση αυτός που καταστρέφει ; Και ποιος αποκομίζει κάτι στο τέλος ;

Φιλικά

Πελασγός

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 04:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
Αγαπητέ Πελασγέ, σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου. Ωστόσο επιθυμώ να αποσαφηνίσω λίγο τα πράγματα, διότι λόγω ίσως του έκφρασής μου και του απροσώπου της επικοινωνίας, υπήρξαν παρεξηγήσεις.

Λέγοντας ότι το θέμα έχει τεθεί σε λάθος βάση, δεν αναφερόμουν στον τρόπο με τον οποίο εσύ άνοιξες τη συζήτηση. Έκανα λόγο για την προσπάθεια που γίνεται να αποδειχτεί η ύπαρξη μιας φυλής μέσω γλωσσικών ομοιτήτων ΜΟΝΟ, και κατά δεύτερον να αποτελέσει αυτή η φυλή τη μητρική όλων των Ευρωπαϊκών κτλ..

Δε διακωμώδησα την ύπαρξη των Ελλήνων στην Πολυνησία. Κάθε άλλο, εμμέσως, θεώρησα πολύ πιθανότερο να καταγόμαστε από αυτούς και όχι από τους Ινδοευρωπαίους (αν με το ζόρι πρέπει να είμαστε ετερόχθονες). Εξ' ού και το "ποιός πήγε που" και "ποιός αποτελεί απόγονο ποιού". Αν ήρθαν αυτοί εδώ αποτελούμε δικό τους απόγονο, αν πήγαμε εμείς, αποτελούν αυτοί δικούς μας. ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ" ΣΤΟ ΝΑ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 3000 πΧ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ ΤΟ 900 πΧ.. Υπάρχει και το άλλο σενάριο, η Ελληνική να ήταν παγκόσμια γλώσσα κάποτε..όπως θα μπορούσε να ήταν και στην εποχή μας, μέσω της γνωστής ψηφοφορίας (...). Αν σε ενδιαφέρει η προσωπική μου άποψη, η Ατλαντίδα ίσως να μη βυθίστηκε, αλλά να απομαρκύνθηκε από την Ευρώπη και την Αφρική (παρατήρησε σε ένα παγκόσμιο χάρτη, σα παζλ συμπληρώνονται η Αφρικανική και Ν.Αμερικανική ήπειρος σε υποτιθέμενη ένωση).

Ο Πλάτωνας μας πληροφορεί, πάλι στον Τίμαιο, ότι οι Έλληνες, με πρώτους τους Αθηναίους, όχι μόνο απώθησαν τους Ατλάντες, αλλά τους έκδιωξαν μέχρι τις Ηράκλειες στήλες. Όλα αυτά, ΑΝ τα περί Ατλαντίδος είναι αληθή. Επίσης η Ατλαντίδα, σύμφωνα με τον Τίμαιο, είναι μεγαλύτερη από την Ασία και την Αφρική μαζί, πράγμα που συμβαίνει αν τις ενώσουμε και νοήσουμε ως μία Ήπειρο. Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα όμως..

Ο Γερμανός καθηγητής, μελετητής της Πολυνησία στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο Nors S. Josephson, και το έργο του σχετικά με τα Ελληνικά λεξιλογικά στοιχεία στην Πολυνησία, τα βρήκα ως αναφορές σε αυτές τις 2 "επισημότατες" ιστοσελίδες. (http://southpacific.arts.unsw.edu.au/resourceislands_f.htm , http://www.nla.gov.au/nacq/20007/authors.html).

ΚΥΝΙΚΕ, όταν επισήμανα ότι δε σχολιάστηκε ο Τίμαιος, εννοούσα ότι δεν αναφέρθηκαν κάποια συνδρομητικά ή αντιφατικά στοιχεία.

junk95, καλώς παρέθεσες όσα γνωρίζεις, αποσαφήνισες κάποια πράγματα και δικαίωσες τις σχετικές επιφυλάξεις.

Για να είμαι ειλικρινής, απορώ και απογοητεύομαι που υπάρχει έρευνα προς την "Ινδοευρωπαϊκή" κατεύθυνση αντί για το πώς υπάρχουν Ελληνικά στοιχεία στην Πολυνησία, που αν μη τι άλλο, όντως υπάρχουν. Και συνδρομητικά σε αυτά, υπάρχουν και αναφορές και σε έργα αρχαίων συγγραφέων.

Να επαναλάβω την ερώτηση περί αρχαίων πηγών, διαφόρων πολιτισμών, περί της Ινδοευρωπαϊκής, ή όπως αλλιώς λεγόταν φυλής. Γνωρίζει κάποιος κάποια συγκεκριμένη πηγή και τα σχετικά αποσπάσματά της;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 15:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Στη συνέχεια φέρνεις δύο πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, την εικόνα με τα αγγεία από την Κνωσσό και τα Μπιμίνι, και ένα δείγμα από την επίδραση των Ελληνικών στην περιοχή του Ειρηνικού, αλλά στη συνέχεια έκπληκτος παρατηρώ ότι τα διακωμωδείς μιλώντας για κοινές πτυχές –συμπτώσεις δηλαδή- και λέγοντας ότι δεν αποδεικνύουν ποιος πήγε πού !! Μα φυσικά και αποδεικνύουν φίλε μου που δηλώνεις ερευνητής !! Δεν θα απομακρυνθώ αναλύοντας τις πάμπολλες συγγένειες με τα Ελληνικά που στοιχειοθέτησε σε βιβλίο Γερμανός καθηγητής της γλωσσολογίας για την περιοχή του Ειρηνικού (Θα ξεφύγουμε πολύ, άλλωστε μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομά του) Τα Μινωικά όμως αγγεία που βλέπεις είναι ακριβώς το είδος του στοιχείου όπου δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις για να αποκλεισθεί οποιαδήποτε πιθανότητα να μην είχαν κοινή προέλευση και κατασκευαστή, και είναι αφελές να συζητάμε για το ποιο μεταφέρθηκε πού, όπως θα ήταν αφελές να πούμε ότι κάποιος έχει προδιάθεση να δει ομοιότητες. Αν και αυτό, μαζί με πάμπολλα στοιχεία του Μινωϊκού πολιτισμού που βρέθηκαν στην Αμερική, είναι στοιχεία ενός ευρύτερου θέματος και όχι μόνο του ινδοευρωπαϊκού ζητήματος, αποτελεί όμως ένδειξη για το πόσα πράγματα αφήνονται ασχολίαστα, όπως κι εσύ σωστά αναφέρεις ότι δεν σχολιάστηκε επαρκώς ο Τίμαιος. Πρέπει κάποτε να δώσουμε στα στοιχεία που διαθέτουμε τη σημασία που έχουν ! Ποιόν για παράδειγμα μπορούμε να θεωρήσουμε σοβαρότερο και πιο φερέγγυο να κρίνει και να αμφισβητήσει τα λεγόμενα του Σόλωνος ; Ποιος έχει το ανάστημα να προβάλει ειλικρινέστερος μέσω της άρνησης και μόνον;


Με συγχωρείς, αλλά δεν είναι τα λεγόμενα του Σόλωνος. Είναι
τα λεγόμενα των αιγυπτίων ιερέων στο Σόλωνα, όπως τα παραθέτει
ο Πλάτων σε έναν φανταστικό διάολογο. Μου φαίνεται σημαντικότατη
η διαφορά και μου είναι δύσκολο να παραβλέψω ότι κανείς
πριν τον Πλάτωνα (των Αιγυπτίων συμπεριλαμβανομένων) στα 9.000
χρόνια που υποτίθεται ότι μεσολάβησαν από τη βύθιση της Ατλαντίδας
μέχρι την Κλασσική Εποχή δεν αναφέρει τα ίδια. Ούτε καν ο ίδιος
ο Σόλων, που απέχει παρεμπιπτόντως από το συγγενή του σχεδόν 200
χρόνια. Για εμένα οι μύθοι των βυθισμένων ηπέιρων είναι ανάμνηση
των γεωλογικών καταστροφών που ακολούθησαν το λιώσιμο των πάγων
το 10.000π.Χ. και τίποτα παραπάνω. Ειδικά δε ο μύθος της Ατλαντίδας
είναι μια αλληγορία του Πλάτωνα που έχει σκοπό να δείξει πώς
παρακμάζει μια κοινωνία. Για οποιαδήποτε άλλη εξήγηση, τα γεωλογικά
δεδομένα είναι κατηγορηματικά ενάντια. Ευθύμη η άποψή σου περί
χωρισμού είναι ενδιαφέρουσα. Η Ν. Αμερική όντως ήταν κάποτε ενωμένη
με την Αφρική και εξακολουθούν να απομακρύνονται,
με συνέπεια τη δημιουργία του Ατλαντικού ωκεανού. Όμως η
ταχύτητα της απομάκρυνσης δεν ξεπερνά τα μερικά εκατοστά κάθε χρόνο.

Δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα των Μινωικών/Ελληνικών επιδράσεων
στην Πολυνησία. Οφείλω όμως να παρατηρήσω ότι τα αρχαιολογικά
δεδομένα στα περισσότερα από τα νησιά μαρτυρούν ότι κατοικήθηκαν
βαθμιαία από το 300π.χ. έως το 1000μ.Χ., με κατευθύνσεις από
ΝΔ (Αυστραλία/Ινδονησία) και ΝΑ (Ν. Αμερική) για τα Γκαλαπάγκος
και τη Ν. Πάσχα. Προσωπικά δε μπορώ να αποκλείσω ελληνικές
επιροές στην περιοχή με δεδομένο ότι το 300π.Χ. υπήρχαν ελληνιστικά
βασίλεια στην Ινδική υποήπειρο. Αυτές οι επιροές εξηγούν
τις ομοιότητες στο λεξιλόγιο, αλλά δε θα έπρεπε να βιαστούμε
να θεωρήσουμε συγγενική της ελληνικής μια γλώσσα στην οποία οι αριθμοί από το 1-10 είναι ekahi, elua, ekolu, eha, elima, eono, ejiku, ewalu, eiwi, eumi, η σύνταξη είναι εντελώς διαφορετική και κάθε λέξη έχει πάρα πολλές σημασίες που καθορίζονται από τα συμφραζόμενα (και επίσης κάθε σημασία έχει πάρα πολλές λέξεις που καθορίζονται από τα συμφραζόμενα).

Επίσης έριξα μια ματιά στις λέξεις που αναφέρονται στη σελίδα
http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellenic_History/H_ELLHNIKH_GLVSSA.htm
(που υποθέτω ότι είναι η βασική πηγή σας)

και προσπάθησα να τις επαληθεύσω με τη βοήθεια online λεξικών,
όπως
http://wehewehe.olelo.hawaii.edu/cgi-bin/hdict

Έχω να παρατηρήσω ότι:
iki = μικρός (και όχι έρχομαι)
manao = επιθυμία, δοξασία, σκέψη (και όχι "μανθάνω")
αετός = aeko και όχι aeto
ψωμί = palaoa και όχι areto
πλέω = holo και όχι aere
θάρρος = Koa, wiwo 'ole, ho??ho και όχι τάρα
-χινέ είναι κατάληξη που σημαίνει θηλυκό και όχι αυτόνομη λέξη.
Παρ' όλα αυτά πρέπει να παραδεχτώ το εντυπωσιακό "alopeke" που σημαινει "αλεπού".

Επίσης η έγκυρη επιστημονική δουλειά του Josephson αφορά την
Πολυνησία και όχι τη Χαβάη όπως αφήνει να εννοηθεί η σχετική
σελίδα.

Επίσης πρέπει να παρατηρήσω ότι οι Μινωίτες δεν ήταν
(κατά πάσα πιθανότητα) Έλληνες. Οι Ετεοκρήτες στην περιοχή
της Σητείας ήταν κατά γενική ομολογία απόγονοι των Μινωιτών
και επίσης κατά γενική ομολογία μη Έλληνες. Η Γραμμική Α
ΔΕΝ έχει αποκρυπτογραφηθεί και δεν πέτυχαν οι απόπειρες
αποκρυπτογράφησής της με την υπόθεση ότι ήταν ελληνική, όπως
έγινε με τη Γραμμική Β. Ο Δίσκος της Φαιστού είναι παντελώς
ακατάληπτος. Συνεπώς δεν βλέπω πώς η ύπαρξη Μινωικών αγγείων οπουδήποτε συνεπάγεται ελληνικές επιδράσεις, τουλάχιστον
μέχρι να αποκρυπτογραφηθεί η Γραμμική Α και να επιβεβαιωθεί
ότι είναι Ελληνική.

Όπως λες κι εσύ Πελασγέ, πρέπει να βλέπουμε τα στοιχεία μας
στην πραγματική τους διάσταση. Μπορεί να καταντάω ενοχλητικος,
αλλά η επιστήμη δεν έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει με
το να αποδέχεται κάθε ανορθόδοξη θεωρία χωρίς εξαντλητικό
έλεγχο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 17:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON

"...Ότι αυτήν την χώραν την κατοικούμε, όχι κατόπιν εκδιώξεως άλλων οι οποίοι κατοικούσαν εις αυτήν, ούτε κατόπιν καταλήψεώς της, ενώ εκείνη ήταν έρημη από κατοίκους,
ούτε κατόπιν εγκαταστάσεώς μας εις αυτήν ως ομάδα αποτελουμένη από διάφορα φύλα,
αλλά αντιθέτως είναι τόσο ευγενές και γνήσιον το γένος μας ώστε εις την χώραν αυτήν η οποία μας εγέννησεν από τα σπλάγχνα της, εις αυτήν εξακολουθητικώς
άνευ διακοπής κατοικούμεν διότι είμεθα αυτόχθονες..."

ΙΣΟΚΡΑΤΟΥΣ ΛΟΓΟΙ γ'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 18:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:


"...Ότι αυτήν την χώραν την κατοικούμε, όχι κατόπιν εκδιώξεως άλλων οι οποίοι κατοικούσαν εις αυτήν, ούτε κατόπιν καταλήψεώς της, ενώ εκείνη ήταν έρημη από κατοίκους,
ούτε κατόπιν εγκαταστάσεώς μας εις αυτήν ως ομάδα αποτελουμένη από διάφορα φύλα,
αλλά αντιθέτως είναι τόσο ευγενές και γνήσιον το γένος μας ώστε εις την χώραν αυτήν η οποία μας εγέννησεν από τα σπλάγχνα της, εις αυτήν εξακολουθητικώς
άνευ διακοπής κατοικούμεν διότι είμεθα αυτόχθονες..."

ΙΣΟΚΡΑΤΟΥΣ ΛΟΓΟΙ γ'


Από αυτούς [σημ. στο σχολιαζόμενο απόσπασμα του Ομήρου που
μιλάει για τους λαούς της Κρήτης], ο Στάφυλος λέει ότι οι
Δωριείς καταλαμβάνουν την ανατολική περιοχή, οι Ετεοκρήτες
[σημ. "αληθινοί Κρήτες"] το Δυτικό ... όπου είναι και ο
ναός του Δικταίου Διός. Και ότι οι Ετεοκρήτες και οι Κυδώνιοι
είναι μάλλον αυτόχθονες αλλά οι άλλοι νεοαφιχθέντες...

(Στράβων)

Επίσης ρίξε μια ματιά στον Ηρόδοτο, όπου συμπεραίνει πως οι
Πελασγοί ήταν βαρβαρικό αυτόχθον έθνος και οι κάτοικοι της
Αθήνας έχουν Πελασγική καταγωγή και άλλαξαν τη γλώσσα τους.

(γεγονός που:
α) συμφωνεί με το μοντέλο της ινδοευρωπαϊκής "ήρεμης" αγροτικής
επέκτασης και πρόσμιξης με ντόπια φύλα.
β) εξηγεί την πεποίθηση των Αθηναίων (όχι όλων των
Ελλήνων) ότι είναι αυτόχθονες.

Επίσης στα ίδια αποσπάσματα περιγράφει πώς οι Δωριείς κατέβηκαν
στη Ν. Ελλάδα. Νομίζω είναι βιβλίο 2(;), 56-58.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 18:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Μια μικρή παρένθεση για όσους φίλους ενδιαφέρθηκάν για την Σανσκριτική ρίζα man-. Δεν είναι μόνο Σανσκριτική, εμφανίζεται σε πολλές ΙΕ γλώσσες, είτε με την έννοια "ανθρωπος", ειτε με την έννοια "νους".

Στα Αγγλικά έχουμε "man" και "mind", "mensch" στα Γερμανικά για τον άνθρωπο, "mens" για τον νου στα Λατινικά, δη "mens sana in copore sanum" {νους υγειης εν σωματι υγειες), "mand-" ο νους στα Πέρσικα, κ.ο.κ.

Είναι ενδιαφέρον οτι στα Ελληνικά αυτή η ρίζα δεν εμφανίζεται, σε αντίθεση με τις περρισότερες ΙΕ γλώσσες.

=====

Φίλε ΝΟΜΙΜΟΝ,

Σε ευχαριστώ για το quote του Ισοκράτη. Δεν έχω διαβάσει όλον τον λόγο, ξέρει κανείς να μας πει μέσα σε τι πλαίσια το είπε;

Θέλω να πώ, μπορούμε να εμπιστευτούμε τα κίνητρά του και τις πηγές του, ή υπάρχει πιθανότητα να έβγαλε τον λόγο σε "προεκλογική" περίοδο;

Κ.

Edited by - kynikos on 20/02/2004 18:57:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 20:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Μερικά (σκόρπια αλλά τεκμηριωμένα) στοιχεία για το
πώς, το γιατί και το πότε. Μόλις τα ψάρεψα:

http://www.humanevolution.net/a/indo-european.html

(Υ.Γ: όχι, δε λέει για γραφή, ούτε για Ακροπόλεις ούτε
για μικροτσίπς).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 20:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Πελασγός,
Οι «απέναντι» λοιπόν αποτελούν κλασσικό παράδειγμα συμπλεγματικής συμπεριφοράς, οι οποίοι κατά πάγια τακτική καταφεύγουν στη συστηματική αφαίρεση της αξίας των άλλων για να εξισορροπήσουν την δική τους έλλειψη αυτοεκτίμησης, ενώ η φυσιολογική συμπεριφορά είναι το να καταφεύγεις στην αναζήτηση απόκτησης πρόσθετης αξίας για την κάλυψη των όποιων κενών σου.

Δεν θα μπορουσα να το πω καλυτερα φιλε Πελασγε.


quote:
Junk95,
Επίσης πρέπει να παρατηρήσω ότι οι Μινωίτες δεν ήταν
(κατά πάσα πιθανότητα) Έλληνες.

Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα!!!
Οι Μακεδονες ηταν Ελληνες? (προσεξε τι θα απαντησεις!!!)


quote:
Junk95,
Όπως λες κι εσύ Πελασγέ, πρέπει να βλέπουμε τα στοιχεία μας
στην πραγματική τους διάσταση. Μπορεί να καταντάω ενοχλητικος,
αλλά η επιστήμη δεν έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει με
το να αποδέχεται κάθε ανορθόδοξη θεωρία χωρίς εξαντλητικό
έλεγχο.

Τοτε γιατι δεχεσε την εντελως ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΗ υποθεση (ουτε καν θεωρεια) των "ινδοευρωπαιων"?


quote:
kynikos,
Είναι ενδιαφέρον οτι στα Ελληνικά αυτή η ρίζα δεν εμφανίζεται, σε αντίθεση με τις περρισότερες ΙΕ γλώσσες.

Πολυ ενδιαφερον! Αλλα αυτο δεν αναιρει το ψεμα, ετσι?


quote:
Junk95,
Λες και εσύ μόνος σου παραπάνω ότι αυτή η προγονοπληξία περισσότερο κακό κάνει παρά καλό. Σε αυτό οφείλεται και η ένταση.

Ποιος σου ειπε ρε ανθρωπε οτι ειμαστε προγονοπληκτοι? Επειδη δεν δεχομαστε μια αστεια υποθεση σημαινει ταυτοχρονα οτι ειμαστε στο αντιθετο ακρο?
Δηλαδη εκτος απο το ασπρο και το μαυρο, για σενα δεν υπαρχουν αλλα χρωματα???


quote:
Junk95,
Καλά κάνεις και το αναφέρεις με επιφύλαξη. Κατ' αρχήν γιατί
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ άνθρωπος με στοιχειώδη γνώση της Βασκικής να πει
ότι έχει ελληνική προέλευση (άσχετο αν έχει πολλά λεξιλογικά
δάνεια).

Παλι εισαι πολυ απολυτος ρε αδελφε! Αυτη η ερευνα πρεπει να σε εχει επηρεασει πολυ!!!
Πως αποκλειεις κατι αφου ακομα το ερευνας?
Να σου θυμησω τι εγινε με αυτους που απεκλειαν την ελληνικοτητας της γραμμικης β'???


quote:
Junk95,
Έχουμε δηλαδή να κάνουμε με έναν πορωμένο εθνικιστή που απεχθάνεται
πλήρως οτιδήποτε το λατινίζον στην κουλτούρα του. Αυτό φαίνεται
και από το γράμμα του που παραθέτει ο CyLight, στο οποίο
παρεμπιπτόντως δεν αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ για καταγωγή της Βασκικής από την
Ελληνική (διότι πρέπει να είσαι Έλληνας εθνικιστής για να πιστέψεις
μια τέτοια χαζομάρα).

Ή να εισαι βασκος εθνικιστης!
Θα το αφηνα ασχολιαστο αυτο το κομματι, αλλα και πολυ εισαι πολυ απολυτος (ερευνητης???).


quote:
Junk95,
Με λίγα λόγια: urban legend.

Με λιγα λογια "ινδοευρωπαιοι" πες καλυτερα! Αφου και αυτοι urban legend ειναι!

Junk95,
Οσο για τα σχολια σου στα οσα εγραψα, δεν θα τα σχολιασω ΑΦΟΥ δεν εγραψες τιποτα!!!


http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 20:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON
KYNIKE
Το απόσπασμα που παρέθεσα (ως συμβολή σε παρατηρήσεις περί αυτοχθονίας ή μη) είναι από τον "Πανηγυρικό" (380 π.Χ.) και απηχεί το πολιτικό "πιστεύω" του Ισοκράτη.
Αυτό είχε να κάνει πάντα με την προσπάθεια για ενότητα των Ελλήνων και το ακολούθησε μέχρι το τέλος της ζωής του.
Είναι γνωστό οτι υποστήριζε μια εκστρατεία εναντίον των Περσών και πίστευε οτι κάποιος έπρεπε να ενώσει τους Ελληνες για τον σκοπό αυτό.
Αυτόν τον βρήκε στο πρόσωπο του Φιλίππου, στον οποίο απήυθυνε και τρεις επιστολές.
Δεν τίθεται θέμα "προεκλογικού" λόγου λοιπόν, αφού ήταν σταθερός στις απόψεις του μέχρι τέλους.

Junk95
Ως ευγενές γένος και αυτόχθονες εννοούσε όλους τους Ελληνες, τις τότε ελληνικές πόλεις έστω ( σε άλλο απόσπασμα που έκανε και hit τελευταία, λέει καθαρά ποιούς θεωρεί Ελληνες), συμπεριλαμβανομένων και των Λακεδαιμονίων, τους οποίους δεν δίστασε να κατηγορήσει και να καυτηριάσει σκληρά για τη στάση τους και ειδικώτερα για την Ανταλκίδειο ειρήνη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Φίλε junk95 με συγχωρείς… υπελόγιζα φαίνεται πως μερικά πράγματα είναι καταφανή και αυτονόητα, και μου διέφυγε προς στιγμήν ότι υπάρχει και η επιστημονική βάσανος ! ας επανατοποθετήσω λοιπόν την ερώτησή μου επί το ορθότερον :

Ποιόν για παράδειγμα μπορούμε να θεωρήσουμε σοβαρότερο και πιο φερέγγυο να κρίνει και να αμφισβητήσει τα λεγόμενα των Αιγυπτίων ιερέων δια στόματος Σόλωνος και μετέπειτα δια στόματος Πλάτωνος ; Ποιος έχει το ανάστημα να προβάλει ειλικρινέστερος των τριών μέσω της άρνησης και μόνον;

Και να προσθέσω : χαίρομαι όταν εκτελείς το απομυθοποιητικό σου καθήκον με ηρεμία και νηφαλιότητα… τότε ίσως μπορεί να αποβεί και χρήσιμο.

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
ΝΟΜΙΜΟΝΑNOMIME ;; )
quote:
Το απόσπασμα που παρέθεσα (ως συμβολή σε παρατηρήσεις περί αυτοχθονίας ή μη) είναι από τον "Πανηγυρικό" (380 π.Χ.) και απηχεί το πολιτικό "πιστεύω" του Ισοκράτη.
Αυτό είχε να κάνει πάντα με την προσπάθεια για ενότητα των Ελλήνων και το ακολούθησε μέχρι το τέλος της ζωής του.
Δεν τίθεται θέμα "προεκλογικού" λόγου λοιπόν, αφού ήταν σταθερός στις απόψεις του μέχρι τέλους.

Ευχαιστώ πολύ για την διευκρίνηση. Με γλύτωσες απο ώρες ψαξίματος

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 23:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλοι,

Απ'όσα διαβάζω εδώ μέσα μου γίνεται όλο και πιο φανερό οτι μερικοί απο εσάς θεωρούν τον Μινωϊκό πολιτισμό Ελληνικό.

Πρέπει να πώ οτι αυτό μου είναι πρωτάκουστο, αλλά... ενδιαφέρον.

Μέσα από όλους τους μύθους που έχω ακούσει, ο Μίνως ήταν εχθρός των Ελλήνων, είτε μάζευε πιτσιρίκια για θυσίες, είτε "φιλοξενούσε" τον Δαίδαλο και τον Ίκαρο, κ.ο.κ. Ούτε ακούμε ποτέ να πήγαν οι σοφοί της Αρχαιότητας για προσκύνημα στην Κρήτη, πάντα στην Αίγυπτο.

Ομολογώ και κάποιες προσωπικές προτιμήσεις / γούστα: Όταν στέκομαι στην Ακρόπολη κοιτάζοντας τον Παρθενώνα, αισθάνομαι ένα ρίγος. Αντίθετα, στην Κνωσσό, μου δημιουργείται η εντύπωση ενος χαμερπούς πολιτισμού, χθόνιου, με κάποιες πολυτέλειες βέβαια, αλλα χωρίς πνευματική ανάταση.

Να μου πείτε αυτό είναι προσωπική εντύπωση και δεν έχει καμμία σχέση με τεκμήρια..... Πολύ σωστά!

Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω απο όποιους φίλους τείνουν προς αυτήν την άποψη (Μινωϊκή-Ελληνική) -- ιδίως αυτούς που δεν έχουν ακόμα δώσει μια προσωπική τοποθέτηση, παρα τις ατέρμονες επισημάνσεις του Πελασγού και εμου -- να παρουσιάσουν εδώ κάποιες απόψεις του σκεπτικού τους:

Με ποιά βάση, δηλαδή (λαϊκιστί, με τί προσόντα), είναι ο Μινωϊκός πολιτισμός Ελληνικός, εκτός, βέβαια, απο την γεογραφική του τοποθεσία;

Ευχαριστώ

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 00:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
CyLight ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ, ΜΑΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΤΕΥΘΗΝΟΜΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΑΙΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΥΠΤΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΕ ΘΕΩΡΙΑ. ΜΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΟΜΩΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΓΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΑΠΟΡΥΠΤΕΙΣ.

ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΣΚΟΥΣ, ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ. ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΤΗΝ ΘΕΑ ΜΑΡΙ - ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ-ΘΕΑ - ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ, ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΝΩΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 02:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός

Αγαπητέ Κυνικέ,

Σχετικά με το θέμα που έθεσες σχετικά με τους Μινωϊτες, έχω να παραθέσω τα εξής : Πρώτος ο Ηρόδοτος μεταξύ των Ελλήνων ιστορικών έγραψε πως οι αυτόχθονες κάτοικοι της Κρήτης οι Ετεοκρήτες, δηλαδή οι αληθινοί Κρητικοί, κάποτε υπήρξαν ο μοναδικός πληθυσμός του νησιού. Στις μέρες του ζούσαν σε δύο περιοχές : την Πολίχνη και τον Πραίσο. (Ηρόδ. 170-171) Ο ίδιος αναφέρει ότι πριν οι Δωριείς κατέβουν από την Πελοπόννησο, οι Λέλεγες κατείχαν την Κρήτη και τα υπόλοιπα νησιά του Αιγαίου. Λέει μάλιστα επί λέξει : « την γαρ Κρήτην είχον το παλαιόν πάσαν βάρβαροι » (Ηρόδ. Ι, 173) Παρ’ όλα αυτά ο ισχυρισμός του Ηροδότου δεν είναι απόλυτα ακριβής, διότι ο ίδιος σε άλλα σημεία του έργου του αναφέρει ότι οι Λέλεγες ήταν από την Κρήτη, και ότι ο Σαρπηδόνας, ο αδελφός του Μίνωα αποίκησε την Μίλητο. Άλλωστε υπήρχαν από τότε η Κρητική Ίδη και η Τρωϊκή Ίδη, πράγμα που αποδεικνύει την σχέση του νησιού με την Μικρασιατική κοινωνία. Ο Απολλόδωρος στα «Χρονικά» ισχυρίζεται πως ο Ηρόδοτος με την περίπτωση του Σαρπηδόνα αναγνωρίζει την καταγωγή των Λυκίων από την νήσο Κρήτη. (Απολλόδ. ΙΙΙ,1,2)
Σύμφωνα με το αγγλόφωνο βιβλίο του Νικολάου Μαργιωρή « DRAVIDIANS THE PRE-HELLENIC GREEKS» οι Ετεοκρήτες, οι Λέλεγες και Λύκιοι σώθηκαν από τον καταποντισμό της μεγάλης χώρας του Αιγαίου και γενικότερα της περιοχής της Μεσογείου, που συνέβη το 16.000 με 12.000 π.Χ. Σύμφωνα με τον συγγραφέα συναποτελούσαν τους Δραβίδες, λαό εξελιγμένο και με ανώτερο πολιτισμό, τον οποίον κληρονόμησαν οι επιζήσαντες. Απόδειξη της ανωτερότητας αυτής είναι η κυριαρχία της Κρήτης σε όλη τη μεσόγειο για 2000 περίπου χρόνια, χωρίς τείχη και πολυάριθμο στρατό, καθώς και η ανώτερη τεχνολογία όπως βλέπουμε από τον Τάλω την πτητική μηχανή που έφερε τον γύρο του νησιού 3 φορές την ημέρα όπως μας πληροφορεί ο ίδιος ο Όμηρος, και ειδοποιούσε τον Μίνωα 2 ημέρες πριν φθάσει ένα καράβι στην Κνωσσό, ώστε να γνωρίζει ήδη την κατεύθυνση του, πόσους άνδρες είχε και από πού είναι. Ο Τάλως είναι που έδωσε την δυνατότητα στους Μινωϊτες να εντοπίσουν πετώντας από ψηλά την καταπληκτική ομοιότητα του δυτικού άκρου της νήσου με κεφαλή ταύρου, και να την ταυτίσουν με το σύμβολο της Κρήτης.(όποιος αμφιβάλει ας πάρει ένα λεπτομερή χάρτη της Κρήτης και ας προσέξει όλη την περιοχή συνολικά, δυτικά της Σούδας ) Η Κρήτη παραμένει κιβωτός αρχαιοτάτων μυστηρίων, αφού ο ύπατος των θεών του δωδεκαθέου, γεννήθηκε, δηλαδή μυήθηκε στην Κρήτη όπου υπήρχαν προκατακλυσμιαία μυστήρια.

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 14:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Ομολογώ και κάποιες προσωπικές προτιμήσεις / γούστα: Όταν στέκομαι στην Ακρόπολη κοιτάζοντας τον Παρθενώνα, αισθάνομαι ένα ρίγος. Αντίθετα, στην Κνωσσό, μου δημιουργείται η εντύπωση ενος χαμερπούς πολιτισμού, χθόνιου, με κάποιες πολυτέλειες βέβαια, αλλα χωρίς πνευματική ανάταση.


Σ' ευχαριστώ για την πάσα. Άμα δείτε το link που παρέθεσα πιο
πάνω, εκεί αναφέρεται ότι οι περισσότεροι πολιτισμοί στον
Ευρωπαϊκό χώρο πριν την κυριαρχία των Ινδοευρωπαίων είναι στο στυλ του Μινωϊκού.

Δηλαδή απίστευτα φιλειρηνικοί (ή εν πάσει περιπτώσει με μια σιγουριά για τον εαυτό τους που τους έκανε να μην έχουν οχυρωματικά έργα),
κατά βάση φυσιολάτρες (όπως φαίνεται από τις τοιχογραφίες στην
Κρήτη και στη Σαντορίνη) και κυρίως μητριαρχικά δομημένοι
(όπως φαίνεται από τα εδώλια και τις παραστάσεις της Μεγάλης Μητέρας αλλά και από μερικά ενδιαφέροντα ήθη των Ετεοκρητών και των Ετρούσκων
που περιγράφουν Έλληνες και Ρωμαίοι ιστορικοί).

Αντιθέτως οι Έλληνες, Χετταίοι, Λατίνοι, Γερμανοί αλλά και
οι γλωσσικά συγγενείς τους σε Περσία και Ινδία αφ' ενός πιστεύουν
σε Πάνθεα με κυρίαρχες αρσενικές θεότητες, αφ' ετέρου οι κοινωνίες
τους είναι πατριαρχικές και τέλος παρουσιάζουν την ίδια
βασική ταξική οργάνωση: απλός λαός, ιερατείο, τάξη ευγενών αφιερωμένη στον πόλεμο. Φυσικά όσο αναπτύσσονται οι πολιτισμοί ή έρχονται
σε επαφές με άλλους βλέπουμε παραλλαγές ή μεταξελίξεις στην
οργάνωση, όπως το πολύπλοκο σύστημα των καστών στην Ινδία ή
και οριστική κατάργησή της και αντικατάστασή της με πιο
μοντέρνα συστήματα (όπως η Αθηναϊκή Δημοκρατία).

Αξίζει να αναφερθεί ότι αυτή η οργάνωση ίσχυε
στη Δυτική Ευρώπη μέχρι και τη Γαλλική Επανάσταση, αφού τα
γερμανικά φύλα μένοντας πολιτισμικά πολύ πίσω φαίνεται την
είχαν διατηρήσει και απλά την προσάρμοσαν στα χριστιανικά δεδομένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 14:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
οι περισσότεροι πολιτισμοί στον Ευρωπαϊκό χώρο πριν την κυριαρχία των Ινδοευρωπαίων είναι στο στυλ του Μινωϊκού.

Δηλαδή απίστευτα φιλειρηνικοί (ή εν πάσει περιπτώσει με μια σιγουριά για τον εαυτό τους που τους έκανε να μην έχουν οχυρωματικά έργα),


Νά κάνω και μιά μικρή παρεμβολή:- το ίδιο φαινεται να ίσχυει και για τους (προ-Ινδοευρωπαϊκούς) πολιτισμους της κοιλάδας του Ίνδου, Mohenjo-Daro καί Harrapa, απίστευτα φιλειρηνικοί, καί ίσως πιο ανεπτυγμένοι ακόμα και απο τους Μινωϊκους.
(Δεν γνωρίζω αν ήταν μητριαρχία, ίσως ξέρει κάποιος άλλος)

Edited by - kynikos on 21/02/2004 14:25:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy