ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:05:31  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε

Σε "πιάνω",νομίζω!!

Θέλεις να κρατήσεις ανοικτούς τους "ασκούς",δια την εκμαίευσιν περαιτέρω "ομολογιών",'ετσι?

Δίκοπο το knife φίλε.

Απο την μια θέλεις να ακούσεις και απο την άλλη πρέπει να υποστείς την εγκεφαλική ανεπάρκεια.

Αρα είναι μάλλον θέμα "αντοχής"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2
quote:

Αίολε
Σε "πιάνω",νομίζω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:24:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν υπαρχει ζωντανο ον που να μη αποζηταει να ανηκει καπου,αλλοι σε ομαδες αιωνια ταλαιπωρων(βλεπε χριστιανους και παοκτζηδες{οχι που νομιζες οτι ξεφυγες μασεντονα})αλλοι σε
ομαδες μεγαλοιδεατων αλλος απλα σε ενα φορουμ!

Σας είναι τόσο δύσκολο να δεχθείτε ότι υπάρχουν και άνθρωποι ανένταχτοι έτσι?

Θεωρείτε πώς ο κόσμος κινείτε στην δική σας περιορισμένη "φούσκα" αντίληψης.

Είναι για σας δύσκολο να καταλάβετε πώς υπάρχουν άτομα με ευρύτερη αντίληψη απο την δική σας και δεν "ανήκουν" πουθενά!
Δεν υπάγονται σε θρησκείες,οπαδικές ομάδες,κοινωνικές σέχτες,πολιτικά κόματα,ιδεολογίες κ.λ.π.
Είναι πραγματικά ελεύθερα άτομα.Η ελευθερία νοείται στο πνεύμα,στην σκέψη,στην παραδοχή και στην απόρριψη ταυτόχρονα των πάντων!

Τα άτομα αυτά δεν εντάσσονται πουθενά και δεν προσκυνάνε κανέναν και τίποτα.

και τέτοια άτομα,σαφώς δεν είστε εσείς!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Dr Jekyll Mr Hyde:
quote:
Και ότι όσοι λογαριασμοί αρέσκονται στη συκόφαντία, πρέπει επίσης να γίνουν delete όπως ο ακριβώς έγινε ο Deva Paradino μέσα σε μία-δύο μέρες;(χωρίς να έχει διαπράξει συκοφαντία βέβαια)

Ενδιαφέρον παράδειγμα... Για θέματα συκοφαντίας, ένα παράδειγμα που δεν έχει σχέση με συκοφαντία "βέβαια", και ανεσύρθει από μία εποχή αρκετά(έως πολύ) παλιά, κατά την οποία δε συμμετείχες μάλιστα στα Forums Dr Jekyll Mr Hyde!

"Ηρέμησε" πάντως. Καλά σου λέει ο Αίολος. Το θέμα δεν είναι τόσο απλό ώστε να εξαντλείται σε κάποιες απενεργοποιήσεις διπλών ή "περίεργων" λογαριασμών. Έχει προεκτάσεις -και πιθανές προεκτάσεις- οι οποίες θα μπορούσαν να απλωθούν και εκτός Forums. Εξάλλου υπάρχουν, όπως έχω καταλάβει, και συμμετέχοντες (εννοώ από τα "ευρύτερου πεδίου" -κανονικά- Μέλη των Συζητήσεων και όχι "ειδικού σκοπού") οι οποίοι μάλλον δε θα συμφωνούσαν με την οπτική σου περί "ευνόητων διαγραφών". Όπως, για παράδειγμα, ο IndustrialAngel.

Αίολε, αυτό: "υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα που θέλω να σου πω. Στη συνέχεια όμως" δεν το είχα απευθύνει σε σένα αλλά στον zip, καθώς θυμάμαι!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
πραγματικά ελεύθερα άτομα.Η ελευθερία νοείται στο πνεύμα,στην σκέψη,στην παραδοχή και στην απόρριψη ταυτόχρονα των πάντων.

Edited by - koukou2 on 16/12/2011 14:32:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:41:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αίολε, αυτό: "υπάρχουν και κάποια άλλα πράγματα που θέλω να σου πω. Στη συνέχεια όμως" δεν το είχα απευθύνει σε σένα αλλά στον zip, καθώς θυμάμαι!


Το ξέρω, το ξέρω.
Απλώς το περιμένω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 14:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2
quote:

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό ώστε να εξαντλείται σε κάποιες απενεργοποιήσεις διπλών ή "περίεργων" λογαριασμών. Έχει προεκτάσεις -και πιθανές προεκτάσεις- οι οποίες θα μπορούσαν να απλωθούν και εκτός Forums


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 15:04:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ενδιαφέρον παράδειγμα... Για θέματα συκοφαντίας, ένα παράδειγμα που δεν έχει σχέση με συκοφαντία "βέβαια", και ανεσύρθει από μία εποχή αρκετά(έως πολύ) παλιά, κατά την οποία δε συμμετείχες μάλιστα στα Forums Dr Jekyll Mr Hyde!
Δεν συμμετείχα αλλά έχω διαβάσει τα γραπτά του εν λόγω κύριου (αυτά υπάρχουν ακόμα) και δεν μου άρεσε η διαγραφή του - κανενός αξιόλογου μέλους δε μ'αρέσει η διαγραφή.

quote:
"Ηρέμησε" πάντως. Καλά σου λέει ο Αίολος. Το θέμα δεν είναι τόσο απλό ώστε να εξαντλείται σε κάποιες απενεργοποιήσεις διπλών ή "περίεργων" λογαριασμών. Έχει προεκτάσεις -και πιθανές προεκτάσεις- οι οποίες θα μπορούσαν να απλωθούν και εκτός Forums. Εξάλλου υπάρχουν, όπως έχω καταλάβει, και συμμετέχοντες (εννοώ από τα "ευρύτερου πεδίου" -κανονικά- Μέλη των Συζητήσεων και όχι "ειδικού σκοπού") οι οποίοι μάλλον δε θα συμφωνούσαν με την οπτική σου περί "ευνόητων διαγραφών". Όπως, για παράδειγμα, ο IndustrialAngel

Οκ Απλά αν κάποια στιγμή κάπου και κάπως δεν μπει μαχαίρι, η ιστορία αυτή θα γίνει.. αορίστου χρόνου, κάτι σαν το μνημόνιο δηλαδή.
Για να δούμε ποιος θα κουραστεί πιο σύντομα...

ΥΓ: Θα ήθελα ο λογαριασμός Pantelis να συνεχίσει την συμμετοχή του, εφόσον συνεχίσει την συμπεριφορά που έδειξε κατα την εμφάνισή του (και η οποία ήταν επιοικοδομητική για το φόρουμ).

Οι οποιαδήποτε τρολ λογαριασμοί όμως, σε όποιον και αν ανήκουν, πρέπει να κλείσουν.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/12/2011 15:06:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 15:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2
quote:

Οι οποιαδήποτε τρολ λογαριασμοί όμως, σε όποιον και αν ανήκουν, πρέπει να κλείσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 15:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 20:43:24  Εμφάνιση Προφίλ
Industrial Angel , λες…

«Γιάννη Γαρατζώτη,
Μπορείς σε παρακαλώ θερμά να συνεχίσεις να μας λες αυτά που θες να πεις τέλος πάντων και να αφήσεις τις κοντρίτσες με τον Αίολο και τον Admin;»
Πιο κάτω, λες…
« Ε μα...με έχει σκάσει. Όλο κάτι θα πει και όλο με αφήνει να περιμένω»
Βλέποντας, το ανυπόμονο του χαρακτήρα σου, αλλά συνάμα την ευθυκρισία που σε χαρακτηρίζει με τα σχόλια που κάνεις, δεν μπορώ παρά να προσπαθήσω να σου εξηγήσω πως ακριβώς αντιμετωπίζω το όλο θέμα από την δική μου πλευρά.
Έτσι λοιπόν σου λέω πως, εγώ από την πλευρά μου προσπάθησα αν συζητήσω το θέμα με τον τρόπο που εγώ αντιλαμβάνομαι σαν πιο σωστό.
Αντί δηλ να πω… κοιτάξτε η ΝΑ είναι μια φασιστική οργάνωση, που όπως καταλαβαίνεις, όλοι θα αντιδρούσαν άτσαλα και θα προσπαθούσαν να με στριμώξουν στη γωνία, εγώ είπα… ας το συζητήσουμε…
Να δούμε πρώτα τι είναι ο φασισμός, ποια είναι τα χαρακτηριστικά του , αν συμφωνούμε ή όχι με αυτό το πολιτικό σύστημα και στη συνέχεια να εξετάσουμε αν και αν ναι, ποια κοινά χαρακτηριστικά έχει με τη ΝΑ.
Τι πιο σωστό , καλοπροαίρετο και λογικό θα μπορούσα να κάνω ?
Παρ όλη όμως την καλή μου διάθεση, κανείς δεν δέχτηκε να ερευνήσει, το τι είναι η ΝΑ, κατ αυτόν τον τρόπο. Μπορείς να μου πεις γιατί ?
Όπως φάνηκε κατόπιν, από τα λεγόμενα του Νικόμαχου… «Ανοιξε ένα τόπικ για ψηφοφορία των μελών [απο ενα αριθμο μηνυματων και πάνω για λόγους εγκυρότητας] με το ερώτημα της παραμονής του μέλους γαρατζώτης γιαννης στο φόρουμ και πράξε ανάλογα με το αποτέλεσμα.
Τι το πιο δημοκρατικό?»
και από τη μη ύπαρξη αντίδρασης στα λεγόμενά του, από άλλα μέλη του φόρουμ πως, πολύ σωστά συμπεραίνω ότι, η πλειονότητα των συνομιλητών, ουδόλως και ουδέποτε έχουν προβληματιστεί με το τι είναι Δημοκρατία και το τι είναι Φασισμός.
Να σου εξηγήσω γιατί το λέω αυτό… τα δημοψηφίσματα, όπως επίσης και τα γκάλοπ κοινής γνώμης, αποτελούν καλό και χρήσιμο εργαλείο κάθε δημοκρατικού πολιτεύματος. Δεν μπορούν όμως να διεξαχθούν στηριγμένα επάνω σε αντιδημοκρατικά ερωτήματα. Δεν μπορούν δηλαδή να θέσουν ερωτήματα του τύπου… να διωχθούν από την Ελλάδα οι νάνοι, οι έγχρωμοι, όσοι είναι στις φυλακές, όσοι είναι μουσουλμάνοι και γενικότερα όλοι όσοι ανήκουν σε μειοψηφίες.
Το δημοκρατικό πολίτευμα, σαν κύριο χαρακτηριστικό του έχει…την προστασία των μειονοτήτων , είτε αυτοί είναι άνθρωπο είτε είναι ιδέες.
Γι αυτό το λόγο είναι που… επιτρέπει την ύπαρξη ακόμα και άκρως αντιδημοκρατικών ομάδων, αρκεί να μη παραβαίνουν στη πράξη, τους νόμους και το σύνταγμα.
Για το λόγο αυτό και στα σύγχρονα δημοκρατικά μας πολιτεύματα, δεν έχουμε τον θεσμό του εξοστρακισμού. Αυτόν δηλαδή που εμπνεύστηκε να εφαρμόσει ο Νικόμαχος, στο φόρουμ.
Ούτε κουβέντα βέβαια, από μεριάς του Νικόμαχου , για την εγκυρότητα ενός τέτοιου δημοψηφίσματος, σε σχέση με το ποσοστό αποχής που θα είχε από τα μέλη του φόρουμ. Αυτόν τον ενδιέφεραν μόνο οι καταδικαστικοί ψήφοι.
Η όλη πρότασή του λοιπόν δεν αποτελεί τίποτα άλλο παρά, αυτό που αποκαλείται…δικτατορία της ψήφου.
Και όμως γι αυτόν… «Τι το πιο δημοκρατικό?». Τάσο του κόφτει…τόσα λέει, όπως λέει και ο σοφός λαός.
Έλα τώρα Industrial Angel στην θέση μου και πες μου τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, παρά να τσιγκλήσω τα αντανακλαστικά των φορουμιστών, για να αποδειχτεί περίτρανα, η ασχετοσύνη και το κακοπροαίρετο των συνομιλούντων (?) στο θέμα μας.
Ποτέ δεν είχαν πολιτικούς (όχι κομματικούς) προβληματισμούς και παρ όλα αυτά απαιτούσαν απαντήσεις σε ένα θέμα που άπτεται άμεσα της πολιτικής.
Το τελευταίο το λέω επειδή, όπως θα κατάλαβες μετά από αυτά που εισήγαγε ο παντελής στο θέμα, (πράξη βίαιη, για την οποία δεν συμφωνώ), η ΝΑ έχει πολιτική θέση, αν και προς τα έξω βγάζει εντελώς αντίθετο χαρακτήρα.
Για τη ΝΑ το ‘χρήσιμο’ προηγείται της αλήθειας. Έτσι θα τους δούμε να διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για την δημοκρατία , άσχετα αν την θεωρούν σαν ένα από τα χειρότερα πολιτεύματα.
Λυπηρό πράγμα, αλήθεια, η χρησιμοθηρία . Αν η αλήθεια μας βολεύει, τότε είναι χρήσιμη. Αν όχι, την κρύβουμε…
Στη ΝΑ, έχουν κάνει επιστήμη την παραχάραξη της αλήθειας. Παρουσιάζουν το άσπρο για μαύρο και αντιστρόφως. Στα χέρια τους η αλήθεια δέχεται τα μεγαλύτερα πλήγματα και περνάει τις μεγαλύτερες και φοβερότερες δοκιμασίες. Οι αλήθειες παραχαράσσονται, αλλοιώνονται, διαστρεβλώνονται με τέτοιο ύπουλο τρόπο ώστε, να παραπλανιούνται και οι πλέον ειδικοί και αρμόδιοι.
Αυτού του είδους η παραχάραξη, αποτελεί και το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ιστορίας και της ανθρωπότητας, γιατί απ αυτό ξεκινούν όλα τα μετέπειτα κακά.
Όπου απουσιάζει η αλήθεια, εκεί θρονιάζεται η διαστροφή και η καταστροφή.
Αν κάποιος τολμήσει να τους αποκαλύψει, αφορίζεται και διώκεται και ας είναι άνθρωπος γνήσιος και αληθινός. Τον χτυπάνε με μανία, όλοι οι ‘πάτρωνες’ της αλήθειας και του πολιτισμού.
Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθούν οι διωγμοί και οι εγκλεισμοί σε στρατόπεδα εργασίας, όλων όσων ήταν αντίθετοι με το ναζιστικό ιδεώδες στην προπολεμική Γερμανία.

Ο Ναζισμός , πάντως, προερχόμενος και αυτός από τη Θεοσοφική Εταιρεία, δεν ήταν μόνο ένα κοινό πολιτικό κίνημα εθνικισμού, αλλά και μια αποκρυφιστική θρησκεία. Η πορεία μου, μέσα από τη ΝΑ, μου έδωσε τη δυνατότητα να καταλάβω πως όλοι όσοι αγνοούν και τη θρησκευτική πλευρά του ναζισμού, είναι πολύ φυσικό να αποτυγχάνουν να ερμηνεύσουν το φαινόμενο ολοκληρωτικά.
Αν μελετήσουμε τον ναζισμό μόνο από πολιτική, ιστορική ή κοινωνιολογική πλευρά, θα παραμείνουν με πολλές ερωτήσεις αναπάντητες.
Τα ναζιστικά εγκλήματα μπορούν να εξηγηθούν μόνο στη βάση πως οι ναζί εγκληματίες ήταν αληθινοί πιστοί και έτσι μπορούσαν να περάσουν την ευθύνη των δικών τους πράξεων σε μια ανώτερη εξουσία ή και στον ίδιο τον Θεό.
Ομοίως και την ΝΑ θα πρέπει να την εξετάσουμε από όλες τις πτυχές της προσωπικότητάς της, για να έχουμε μια αληθινή κατανόηση του φαινομένου…
Όποιος δεν βλέπει έτσι το θέμα, θεωρώ πως, είναι λάθος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως, εγώ θα επιτεθώ εναντίον του αλλά δεν πρόκειται να συνεργαστώ και μαζί του. Αυτός τη δουλειά του και εγώ τη δική μου. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν με βλέπετε, μέσα στο φόρουμ, να συνεργάζομαι και με τα άλλα μέλη που αποχώρησαν από τη ΝΑ.
Για μένα το θέμα , δεν είναι να βγάλουμε στη φόρα φωτογραφίες και παρόμοια ντοκουμέντα για να καταδείξουμε τι αληθινά είναι η ΝΑ, αλλά να σχολιάσουμε όλο το ιδεολογικό υπόβαθρο που της επιτρέπει να γίνει αυτό που πραγματικά είναι.
Άντε, να δούμε τώρα, μετά από όλα όσα έγιναν, θα καταφέρουμε να προχωρήσουμε το θέμα ή θα αρχίσουν οι ίδιες κοκορομαχίες, στις οποίες, ως συνήθως, πρυτανεύει η χαζομάρα και ο παραλογισμός. Άντε να δούμε…


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 23:02:10  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Γιάννη Γαρατζώτη σε παρακαλώ πάτα και κανά enter μεταξύ των παραγράφων... Βοηθάει την αναγνωσιμότητα. Και βάζε και κανά quote!

quote:
Βλέποντας, το ανυπόμονο του χαρακτήρα σου, αλλά συνάμα την ευθυκρισία που σε χαρακτηρίζει με τα σχόλια που κάνεις, δεν μπορώ παρά να προσπαθήσω να σου εξηγήσω πως ακριβώς αντιμετωπίζω το όλο θέμα από την δική μου πλευρά.


Ευχαριστώ για το χαρακτηρισμό και ευχαριστώ που επιτέλους με άκουσες.

quote:
Αντί δηλ να πω… κοιτάξτε η ΝΑ είναι μια φασιστική οργάνωση, που όπως καταλαβαίνεις, όλοι θα αντιδρούσαν άτσαλα και θα προσπαθούσαν να με στριμώξουν στη γωνία, εγώ είπα… ας το συζητήσουμε…
Να δούμε πρώτα τι είναι ο φασισμός, ποια είναι τα χαρακτηριστικά του , αν συμφωνούμε ή όχι με αυτό το πολιτικό σύστημα και στη συνέχεια να εξετάσουμε αν και αν ναι, ποια κοινά χαρακτηριστικά έχει με τη ΝΑ.
Τι πιο σωστό , καλοπροαίρετο και λογικό θα μπορούσα να κάνω ?


Υποτίθεται ότι το τι είναι φασισμός είναι κοινός τόπος, κοινή γνώση.


quote:
Παρ όλη όμως την καλή μου διάθεση, κανείς δεν δέχτηκε να ερευνήσει, το τι είναι η ΝΑ, κατ αυτόν τον τρόπο. Μπορείς να μου πεις γιατί ?
Όπως φάνηκε κατόπιν, από τα λεγόμενα του Νικόμαχου… «Ανοιξε ένα τόπικ για ψηφοφορία των μελών [απο ενα αριθμο μηνυματων και πάνω για λόγους εγκυρότητας] με το ερώτημα της παραμονής του μέλους γαρατζώτης γιαννης στο φόρουμ και πράξε ανάλογα με το αποτέλεσμα.
Τι το πιο δημοκρατικό?»
και από τη μη ύπαρξη αντίδρασης στα λεγόμενά του, από άλλα μέλη του φόρουμ πως, πολύ σωστά συμπεραίνω ότι, η πλειονότητα των συνομιλητών, ουδόλως και ουδέποτε έχουν προβληματιστεί με το τι είναι Δημοκρατία και το τι είναι Φασισμός.
Να σου εξηγήσω γιατί το λέω αυτό… τα δημοψηφίσματα, όπως επίσης και τα γκάλοπ κοινής γνώμης, αποτελούν καλό και χρήσιμο εργαλείο κάθε δημοκρατικού πολιτεύματος. Δεν μπορούν όμως να διεξαχθούν στηριγμένα επάνω σε αντιδημοκρατικά ερωτήματα. Δεν μπορούν δηλαδή να θέσουν ερωτήματα του τύπου… να διωχθούν από την Ελλάδα οι νάνοι, οι έγχρωμοι, όσοι είναι στις φυλακές, όσοι είναι μουσουλμάνοι και γενικότερα όλοι όσοι ανήκουν σε μειοψηφίες.


Να το ξεκαθαρίσω για νιοστή φορά. ΚΑΝΕΝΑΣ στο φόρουμ δε θέλει να μην επιτραπεί σε κάποιον να εκφράσει την άποψή του. Ούτε εγώ, ούτε ο Αίολος που έχασε την ψυχραιμία του(εν μέρει δικαιολογημένα) και σε πήρε στο ψιλό, ούτε οι διαχειριστές. Αν κάποιος θελήσει να το κάνει θα βρει την κοινότητα απέναντί του.

quote:
Το δημοκρατικό πολίτευμα, σαν κύριο χαρακτηριστικό του έχει…την προστασία των μειονοτήτων , είτε αυτοί είναι άνθρωπο είτε είναι ιδέες.
Γι αυτό το λόγο είναι που… επιτρέπει την ύπαρξη ακόμα και άκρως αντιδημοκρατικών ομάδων, αρκεί να μη παραβαίνουν στη πράξη, τους νόμους και το σύνταγμα.
Για το λόγο αυτό και στα σύγχρονα δημοκρατικά μας πολιτεύματα, δεν έχουμε τον θεσμό του εξοστρακισμού. Αυτόν δηλαδή που εμπνεύστηκε να εφαρμόσει ο Νικόμαχος, στο φόρουμ.
Ούτε κουβέντα βέβαια, από μεριάς του Νικόμαχου , για την εγκυρότητα ενός τέτοιου δημοψηφίσματος, σε σχέση με το ποσοστό αποχής που θα είχε από τα μέλη του φόρουμ. Αυτόν τον ενδιέφεραν μόνο οι καταδικαστικοί ψήφοι.
Η όλη πρότασή του λοιπόν δεν αποτελεί τίποτα άλλο παρά, αυτό που αποκαλείται…δικτατορία της ψήφου.
Και όμως γι αυτόν… «Τι το πιο δημοκρατικό?». Τάσο του κόφτει…τόσα λέει, όπως λέει και ο σοφός λαός.

Ή απλώς κανένας δεν τον πήρε στα σοβαρά και απλώς δεν απαξιούσε να του απαντήσει καν. Στη δικιά μου περίπτωση ίσχυε ακριβώς αυτό. Νομίζω ότι η Αμαλία μπήκε στη διαδικασία να του απαντήσει.


quote:
Έλα τώρα Industrial Angel στην θέση μου και πες μου τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, παρά να τσιγκλήσω τα αντανακλαστικά των φορουμιστών, για να αποδειχτεί περίτρανα, η ασχετοσύνη και το κακοπροαίρετο των συνομιλούντων (?) στο θέμα μας.


Έχω έρθει. Δεν προσπαθώ να το παίξω "πάλιουρας" αλλά έχω "γράψει αρκετά χιλιόμετρα" στο φόρουμ. Με το Νικόμαχο έχω συγκρουστεί στο παρελθόν. Νομίζεις ότι επειδή είμαστε στο ίδιο φόρουμ θα συμφωνούμε κιόλας;


quote:
Ο Ναζισμός , πάντως, προερχόμενος και αυτός από τη Θεοσοφική Εταιρεία, δεν ήταν μόνο ένα κοινό πολιτικό κίνημα εθνικισμού, αλλά και μια αποκρυφιστική θρησκεία. Η πορεία μου, μέσα από τη ΝΑ, μου έδωσε τη δυνατότητα να καταλάβω πως όλοι όσοι αγνοούν και τη θρησκευτική πλευρά του ναζισμού, είναι πολύ φυσικό να αποτυγχάνουν να ερμηνεύσουν το φαινόμενο ολοκληρωτικά.


Και όμως πολλοί χρησιμοποιούν τον όρο "state paganism" για να περιγράψουν ακριβώς τη θρησκευτική φύση του Ναζιστικού καθεστώτος.


quote:
Για μένα το θέμα , δεν είναι να βγάλουμε στη φόρα φωτογραφίες και παρόμοια ντοκουμέντα για να καταδείξουμε τι αληθινά είναι η ΝΑ, αλλά να σχολιάσουμε όλο το ιδεολογικό υπόβαθρο που της επιτρέπει να γίνει αυτό που πραγματικά είναι.

Ωραία! Το δέχομαι! Θες να εκφραστείς έτσι!


quote:
Άντε, να δούμε τώρα, μετά από όλα όσα έγιναν, θα καταφέρουμε να προχωρήσουμε το θέμα ή θα αρχίσουν οι ίδιες κοκορομαχίες, στις οποίες, ως συνήθως, πρυτανεύει η χαζομάρα και ο παραλογισμός. Άντε να δούμε…


Εύκολο είναι. Όταν σε τρολλάρει ο Νικόμαχος μην του απαντάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 23:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2
Μπραβο ρε IndustrialAngel!!!
Κυριολεκτικά μιλάω, η ευγενική συμπεριφορά σου και η προσπάθεια να είσαι αντικειμενικός
(και να μην αντιμετωπίζεις τους άλλους ως νεούδια που πρέπει περάσει καιρός για να τους δεχτούν)με αφοπλίζει,
Και θα με έκανε να πάρω στα σοβαρά το συγκεκριμένο φόρουμ έστω και μέτα από όσα συνέβησαν.
Ίσως αν υπήρχε αυτή η συμπεριφορά από την αρχή απέναντί μας, θα μπορούσα να γυρίσω πολύ εύκολα και να πω:''ok έκανα μεγάλο λάθος, συγνωμη''

Edited by - koukou2 on 17/12/2011 23:42:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
koukou2 ποτε δεν ειναι αργα ................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:16:21  Εμφάνιση Προφίλ
Τι λές κύριε γαρατζώτη!!!

Σου δημιούργησα τόσα προβλήματα?

Χαρά μου!!!

Αφού μπορεί κάποιος τόσο εύκολα να σε φέρει σε αγχωτική κατάσταση,φαντάσου πόσο προσπελάσιμος είσαι!!

Ωραία δικαιολογία βρήκες,για να αποφύγεις να εμβαθύνεις στις λεπτομέρειες.Σου φταίει η "δημοκρατία" του Νικόμαχου,έτσι?

Χαχα αστείος είσαι!!

Δεν θέλουμε κύριε να μας πείς τι είναι ο φασισμός και τι ο ναζισμός.Το γνωρίζαμε πριν ακόμη περπατήσεις στον πλανήτη!

Θέλουμε να μας πείς με ακρίβεια τα ενδόμυχα της οργάνωσης της ΝΑ.Και σταμάτα να βρίσκεις δικαιολογίες "νηπιακής" σύνθεσης,να το αποφύγεις.

Ο Industrial δέχεται να εκφρασθείς μέσω...Κιριμπάτι και Βλαδιβοστόκ για να φθάσεις εδώ.Εγω όχι.
Θέλεις να κάνουμε δημοψήφισμα και για αυτό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koukou2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koukou2
stivΤο είχα πει και παλαιότερα,άλλα και τώρα θα μπορούσα να το ξεκαθαρίσω ακόμα καλύτερα,
ότι αναγνωρίζω ότι δεν ξεκίνησα σωστά και ευγενικά και ήταν λάθος,
παρόλα αυτά η πρόθεση μου δεν είναι ούτε να τρολάρο ούτε να δημιουργώ προβλήματα
μπορώ να παραδεχτώ επίσης ότι η τότε κακή συμπεριφορά μου προερχόταν από κάποια συναισθήματα προσωπικά
και σίγουρα δεν χρωστούσαν σε τίποτα κάποιοι
άλλοι, όπως ο admin.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ σε όλα όσα έχουμε πει, άλλα σε αυτά που μπορεί να κάνω λάθος, τα αναλογίζομαι και προσπαθώ να επανορθώσω
(ελπίζω να μην το εισπράξει ως κίνηση αδυναμίας από πλευράς μου,αλλά ως κίνηση καλής προθέσεως)
Αν δεν μπορεί να το εισπράξει έτσι δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω από πλευράς μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:28:05  Εμφάνιση Προφίλ
Και αγαπητέ κύριε γαρατζώτη

Οσα δικαιώματα σου δίνει εσένα η ελευθερία του λόγου,άλλα τόσα ακριβώς μου δίνει και εμένα.

Οταν λοιπόν,εκτοξεύεις βέλη,σηκώνω την επταβόϊον αμυνόμενος!

Και ανταποδίδω,φυσικά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 00:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

stiv
(ελπίζω να μην το εισπράξει ως κίνηση αδυναμίας από πλευράς μου,αλλά ως κίνηση καλής προθέσεως)


και ετσι το εκλαμβανω εγω και πιστευω πως και οι αλλοι εδω στο φορουμ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 01:18:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία ρε συ κουκου2, κάνε μια προσπάθεια και εσύ, να κάνουμε και οι υπόλοιποι μπας και πάρει ανθρώπινη τροπή το θέμα γιατί τώρα ήταν τρολ-ποστ, ποστ, παρατηρήση, διαφωνία με την παρατηρήση και φτου και από την αρχή.


Γιάννη Γαρατζώτη, βλέπεις ότι σε τρολλάρει ο Νικόμαχος τώρα... Πράξε τα ανάλογα... Ξέρουμε όλοι ότι το δημοψήφισμα που πρότεινε ήταν υπερβολή (για να μην πω καμιά χοντράδα). Δεν είναι ανάγκη να του απαντήσεις εκτός από το σημείο που ζητάει πληροφορίες. Εκεί συμφωνώ και εγώ μαζί του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 04:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Χωρίς παρεξήγηση, (θα τοποθετηθούμε επ' αυτού κάπως περισσότερο τις επόμενες μέρες - αν και δεν πιστεύουμε ότι χρειάζονται και πολύ περισσότερες διευκρινήσεις για όσους καταλαβαίνουν πραγματικά τι γίνεται εδώ πέρα)
ενεργοί θα παραμείνουν μονάχα οι λογαριασμοί pantelis1 και γαραντζώτης γιάννης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 07:32:08  Εμφάνιση Προφίλ
Σχολιασμός της θέσης της Νέας Ακρόπολης απέναντι στα Μ.Μ.Ε.

-ΝΑ..."Το Πολιτιστικό και Φιλοσοφικό Σωματείο Νέα Ακρόπολη λειτουργεί καθημερινά με ελεύθερη είσοδο για κάθε ενδιαφερόμενο για φιλοσοφικά και πολιτιστικά θέματα. Γνωστοποιεί τις δραστηριότητές του μέσα από το πρόγραμμα δραστηριοτήτων που εκδίδει καιρό πριν την πραγματοποίησή τους, μέσα από έντυπο υλικό άλλου είδους, το οποίο διανέμεται σε κάθε ενδιαφερόμενο, μέσα από το διαδίκτυο, όπου ελεύθερα ο καθένας μπορεί να πληροφορηθεί για οτιδήποτε τον ενδιαφέρει.

Το Σωματείο μας δεν έχει κανενός είδους κερδοσκοπικό χαρακτήρα, επομένως είναι σχεδόν αδύνατον να δημοσιεύσει ή να ανακοινώσει τις δραστηριότητές του μέσα από τα Μ.Μ.Ε., που σήμερα ως επί το πλείστον είναι ιδιωτικά."

-Σχολιασμός Γ.Γ... "Στο σημείο αυτό θα πρέπει να επισημάνουμε το παράλογο του πιο πάνω ισχυρισμού. Υπάρχουν, δεκάδες άλλες οργανώσεις , μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, οι οποίες διαφημίζουν τις δραστηριότητές τους στα ΜΜΕ, Αυτές, γιατί μπορούν και η ΝΑ δεν μπορεί? Σίγουρα, άλλος είναι ο λόγος… Τα ΜΜΕ γνωρίζουν, τώρα πια, τι πραγματικά είναι η ΝΑ και γι αυτό δεν δέχονται την συνεργασία μαζί της."


-ΝΑ..."Ένας επίσης σημαντικός λόγος, για τον οποίο ομόφωνα το Διοικητικό Συμβούλιο αποφάσισε να μη «χρησιμοποιήσει» αυτού του είδους το μέσο προκειμένου να κάνει γνωστές τις δραστηριότητές του, είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρεται το Σωματείο μας για τη δημοσιότητα και την εμπορικότητα μέσω της στεγνής και απρόσωπης διαφήμισης. Άλλωστε έχει υιοθετήσει, από την ίδρυσή του, χαμηλό προφίλ, αφού αποκλειστικός στόχος είναι η επίτευξη των καταστατικών του σκοπών και μόνο."


-Σχολιασμός Γ.Γ..."Έχει μεγάλο ενδιαφέρον η πρόταση...<<σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρεται το Σωματείο μας για τη δημοσιότητα και την εμπορικότητα μέσω της στεγνής και απρόσωπης διαφήμισης>>
Φαίνεται πως θεωρούν ότι οι χιλιάδες αφίσες (το κύριο μέσο προπαγάνδας της Ν.Α.) που κολλάνε στους τοίχους, δεν είναι στεγνή, αλλά ζουμερή διαφήμιση εξ αιτίας της υγρής κόλλας που χρησιμοποιούν.
Φαίνεται επίσης πως θεωρούν την αφισοκόλληση πολύ πιο "προσωπική" διαφήμιση .Ίσως επειδή με αυτό τον τρόπο τα μέλη καταναλώνουν πολύ απ τον προσωπικό τους χρόνο σαν μια θυσία για το καλό του ιδεώδους της Ν.Α.
«ένα ιδεώδες αξιοποιεί την κούνια και τον τάφο. Για το ιδεώδες ζει και για το ιδεώδες πεθαίνει κανείς. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη Δόξα από το να υπηρετεί κανείς το ιδεώδες, ούτε μεγαλύτερο αίσχος από το να του γυρίσει την πλάτη» Λιβράγκα.
Αντιλαμβάνεστε, τώρα, μετά από τα τόσο διαφωτιστικά λόγια του Λιβράγκα για το Ιδεώδες, τι σημαίνει για τα μέλη της ΝΑ, το να ‘σπάσει’ κάποιος. Είναι το «μεγαλύτερο αίσχος»
Ας μη σχολιάσουμε το «χαμηλό προφίλ» που έχει υιοθετήσει η οργάνωση (Α!, συγνώμη εννοώ το σωματείο) από την ίδρυσή του.
Οι χιλιάδες αφίσες το "μαρτυρούν" από μόνες τους."


-ΝΑ..."Δυστυχώς, όμως, αναγκάστηκε να προβεί στην απόφαση να μη δέχεται τα ραδιοτηλεοπτικά συνεργεία στο χώρο του Σωματείου.
Σε μια τέτοια απόφαση οδηγήθηκε το Δ.Σ. ύστερα από τις αδικαιολόγητες επιθέσεις που το Σωματείο δέχτηκε τον τελευταίο καιρό, μέσα από τις οποίες μεταδόθηκαν διάφορα «ρεπορτάζ», τα οποία στηρίζονταν στις απόψεις ανθρώπων που μονίμως και σταθερά αντιμάχονται το Σωματείο μας, και αποκλειστικά και μόνο για αυτό το λόγο απευθυνθήκαμε στην Ελληνική Δικαιοσύνη."

-Σχολιασμός Γ.Γ..."Εδώ διαπιστώνουμε την μεγάλη λύπη που αισθάνθηκαν από την απόφαση να μη δέχονται ραδιοτηλεοπτικά συνεργεία στο χώρο του Σωματείου.
Βέβαια σε αυτή τη "λυπηρή" απόφαση οδηγήθηκαν μετά από τις αδικαιολόγητες (γι αυτούς, δικαιολογημένες όμως, όπως θα δούμε πάρα κάτω, για την ελληνική Δικαιοσύνη.) επιθέσεις που δέχτηκαν.
Δεν κατάλαβα δηλαδή, όποιος έχει αντίθετη άποψη είναι εχθρός τους? Τρομερή δημοκρατικότητα! Καλά ντε, μη ξεσχίζετε τα ιμάτια σας, σας πιστεύουμε. Ασχέτως αν πιστεύετε, σύμφωνα πάντα με τα λόγια του Λιβράγκα...<<όποιος θέλει μαζί μας, όποιος μπορεί εναντίον μας>>
Μήπως δεν κληθήκατε να παρουσιάσετε την άποψή σας, σαν δημοκρατικοί πολίτες, στις διάφορες εκπομπές? Πράγμα δηλ. που έγινε και 3 φορές, δύο με τον μετέπειτα από μένα αρχηγό της Ν.Α. Θεσσαλονίκης και μία με τον Εθνικό Αρχηγό της Ελλάδας και ιδρυτή της Ν.Α. στην Ελλάδα, τον Γ.Α. Πλάνα και στις οποίες αφού δεν κατάφεραν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, με οδυνηρά γι αυτούς εσωτερικά επακόλουθα και με αποτέλεσμα, στις επόμενες εκπομπές ή να στέλνουν τον νομικό εκπρόσωπό τους (λες και το θέμα ήταν νομικό) ή να στέλνουν αστείες δικαιολογητικές επιστολές στην προσπάθειά τους να αποφύγουν τα χειρότερα.
Είναι πολύ εύκολο, βλέπετε, να αυτοαποκαλείστε "σχολή φιλοσοφίας στον κλασσικό τρόπο", χρειάζονται όμως και τα αντίστοιχα @@ για να μπορείτε να ανταποκριθείτε σε ένα τόσο βαρύγδουπο τίτλο.
Πριν απ όλα , χρειάζεται βεβαίως, να μπορείτε να κάνετε διάλογο και με όσους έχουν αντίθετη άποψη από εσάς.
Το στοιχείο του διαλόγου είναι σίγουρα ένα από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά κάθε σχολής φιλοσοφίας στον κλασσικό τρόπο, ή μήπως δεν είναι έτσι?
Στο τέλος μη μπορώντας να αντιμετωπίσουν, τα ίδια τα φανατισμένα μέλη τους, τα οποία έβλεπαν πως αδυνατούσαν να στηρίξουν την δική τους άποψη (τύφλα νάχουν δηλαδή τόσοι ρήτορες), αποφάσισαν να προσφύγουν στην ελληνική Δικαιοσύνη. Εδώ ήταν που κάνανε το μεγάλο λάθος...
Το να απευθυνθούν στην ελληνική Δικαιοσύνη ήταν το μεγάλο τους λάθος και αυτό γιατί κατά πρώτο και κύριο λόγο το αποτέλεσμα της δίκης έδειξε πως πήγαν για μαλλί και βγήκαν κουρεμένοι. Όχι μόνο δεν κέρδισαν την δίκη, αλλά αναγκάστηκαν να πληρώσουν και αρκετές χιλιάδες ευρώ, καθώς επίσης και να ενημερωθεί η ασφάλεια για τον ύποπτο ρόλο τους, από τον πρόεδρο του δικαστηρίου.
Το χειρότερο βέβαια ήταν πως στη συνέχεια για μια ολόκληρη εβδομάδα "έπαιζε" το θέμα σε όλα τα κανάλια. Με αυτόν τον τρόπο έκλεισε μια για πάντα το θέμα Μ.Μ.Ε. για τη Ν.Α και όπως η πονηρή αλεπού στους μύθους του Αισώπου, έτσι και αυτοί αποκαλούν τα "σταφύλια-Μ.Μ.Ε." κρεμαστάρια και πως τάχα δεν τους ενδιαφέρουν, μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούν να τα "πιάσουν"
Μας λένε επίσης πως, απευθύνθηκαν στην ελληνική Δικαιοσύνη εξ αιτίας των ρεπορτάζ που μεταδόθηκαν και τα οποία στηρίζονταν στις απόψεις ανθρώπων που μονίμως και σταθερά αντιμάχονταν το σωματείο τους. Μα τότε δεν έπρεπε να απευθυνθούν στα αστικά δικαστήρια, αλλά στα ποινικά!!!
Όταν κάποιος δεν είναι σωστός δημοκρατικός πολίτης και αυτή η στάση του μας αδικεί, τότε απευθυνόμαστε στα ποινικά δικαστήρια στα οποία η πολιτεία φροντίζει να τον επαναφέρει στη τάξη.
Στα αστικά δικαστήρια, αυτά στα οποία δηλ. απευθύνθηκε η Ν.Α., απευθυνόμαστε μόνο όταν το κύριο μέλημά μας είναι πως θα πάρουμε χρήματα από τον άλλο και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα με τον τρόπο αυτό, διεκδικώντας δηλ. 15.000.000 δρχ , να προκαλέσουμε την φυσική εξόντωση του αντιπάλου. Θυμηθείτε τι έλεγα αρκετά πιο πριν για τη στάση κάθε επικίνδυνου βλάκα, ο οποίος θέλει την φυσική εξόντωση κάθε φορέα διαφορετικών ιδεών.
Παρόμοιες στάσεις ήλθε να καταδικάσει και το ευρωπαϊκό δικαστήριο στη προσπάθειά του να μας προστατέψει από όλους αυτούς τους επικίνδυνους βλάκες με το να ξεκαθαρίσει πως η έκφραση γνώμης δεν αποτελεί αδίκημα και συκοφαντική δυσφήμιση. Δείτε περισσότερα γι αυτό στοhttp://www.mediablog.gr/archives/1272"


-ΝΑ..."Επίσης, για τον ίδιο λόγο επιμείναμε στην αρχική μας στάση, σύμφωνα με την οποία δε δίνουμε απαντήσεις και προεκτάσεις τόσο στις κριτικές που δεχόμαστε όσο και στις επιθέσεις, που μέχρι τώρα ήταν όλες άδικες, επειδή δεν επιθυμούμε να αντιδικήσουμε με κανέναν μέσα από τα Μ.Μ.Ε. στα πλαίσια μιας «τηλεδίκης», γιατί πιστεύουμε ότι με αυτόν τον τρόπο αμαυρώνεται η ελευθερία σκέψης και έκφρασης, καθώς και η δημοκρατικότητα, που είναι οι βασικές αρχές του Σωματείου μας."


-Σχολιασμός Γ.Γ..."Λένε πως «δεν δίνουμε απαντήσεις και προεκτάσεις στις κριτικές που δεχόμαστε».Μα καλά τι σόι "φιλοσοφική σχολή στον κλασσικό τρόπο" είναι αυτή όταν καταργεί τον διάλογο, όταν αρνείται πεισματικά να ακούει κρίσεις διαφορετικές από αυτές που της αρέσουν και όταν τέλος κάθε τι το διαφορετικό το βλέπει σαν αντίπαλο και εχθρικό?
Στη συνέχεια μας λέει πως δεν επιθυμούν να αντιδικήσουν με κανένα μέσα από τα Μ.Μ.Ε. στα πλαίσια μιας «τηλεδίκης» γιατί πιστεύουν ότι με τον τρόπο αυτό αμαυρώνεται η ελευθερία σκέψης και έκφρασης. Καλά, θέλουν να μας τρελάνουν δηλαδή? Αυτοί δεν ήταν που μου έκαναν αγωγή , στη προσπάθειά τους να ελέγξουν την ελευθερία μου ως προς την σκέψη και την έκφραση? Εμένα δεν δικαίωσε το δικαστήριο? Εμένα δεν θα δικαίωνε και το ευρωπαϊκό δικαστήριο αν φτάναμε ως εκεί? Το ότι δεν φτάσαμε ως εκεί έγινε μόνο και μόνο επειδή, δυστυχώς, δεν ήταν συνεπείς στους λεονταρισμούς τους, πως θα έκαναν δηλ. έφεση στο αποτέλεσμα της δίκης. Επίσης, εγώ δεν ήμουν ο κατηγορούμενος στο δικαστήριο και για εμένα επομένως δεν θα ήταν η «τηλεδίκη» ?
Αυτοί δεν ήταν που αντί να έλθουν με τους τόσο εξαίρετους ρήτορες φιλοσόφους τους στις εκπομπές (αν και καλέστηκαν) και να λάμψει η αλήθεια τους , προτίμησαν να στείλουν τον δικηγόρο τους και επομένως να είναι οι μόνοι υπεύθυνοι αν μετατράπηκαν οι εκπομπές σε τηλεδίκες?"

-ΝΑ..."Πιστεύουμε ακράδαντα ότι ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα της δημοκρατίας είναι η ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης, γι΄ αυτό κάθε είδους δημοκρατικός θεσμός έχει χρέος να προασπίζει το δικαίωμα αυτό για όλους τους πολίτες μιας δημοκρατικής κοινωνίας."


-Σχολιασμός Γ.Γ..."Όσο για το ότι η δημοκρατία είναι από τις βασικές αρχές του σωματείου τους, εδώ είναι που πρέπει να γελάσουμε...αρκεί να θυμηθείτε την πρώτη καταστατική αρχή της που μας μιλάει για τον σχηματισμό ενός πυρήνα αδελφότητας και όχι για μια αδελφότητα. Μας μιλάει δηλ. για μια ελίτ ανθρώπων, αυτούς δηλ. που θα ανήκουν στον πυρήνα για τον οποίο και μόνο κάνει ότι κάνει η Ν.Α. και όχι για όλους τους ανθρώπους .Η λέξη πυρήνας δεν χρησιμοποιείτε τυχαία αλλά πολύ καλά στοχευμένα, δηλώνοντας τα ψυχολογικά χαρακτηριστικά όσων τον αποτελούν καθώς επίσης και ποιος είναι ο προορισμός τους .Όπως κάθε πυρήνας δηλ. θα αποτελείτε από το πιο σκληρό τμήμα του συνόλου, το οποίο και θα καεί μέσα στην ίδια του την φωτιά και επομένως θα γίνει στη πράξη αυτό που η Μπλαβάτσκυ μας λέει στη φωνή της σιγής...<<τώρα είσαι μια σπίθα που μέσα στη φλόγα έχει χαθεί>>.
Πόση δημοκρατία μπορεί να απορρέει από ένα τέτοιο σκοπό? Σίγουρα καθόλου, παρά μόνο η βεβαιότητα για την προσπάθεια δημιουργίας μιας αριστοκρατικής ελίτ "φωτισμένων φιλοσόφων" που αρνούνται πεισματικά τον διάλογο , ταμπουρωμένοι μέσα στη "παραδοσιακή κοινωνία" τους.
Λυπηρό φαινόμενο και αυτό!!!
Στα παραπάνω θα χρειαστεί ίσως να διευκρινίσω πως ο πυρήνας της αδελφότητας της Ν.Α., δεν περιέχει ούτε καν όλα τα μέλη της, αλλά μόνο τους "πελεκυφόρους" της, ένα ελάχιστο αριθμό μελών δηλαδή. Τα υπόλοιπα δεν αποτελούν παρά τον αέρα που θα δίνει ώθηση στα φτερά του ανεμόμυλου της Ν.Α , μόνο και μόνο για να τρίβεται ο πυρήνας-μυλόπετρα των πελεκυφόρων. Φυσάτε κορόιδα...
Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια πως και αυτή η ίδια καταστατική αρχή είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου και αυτό γιατί πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το διάταγμα του Λιβράγκα που διέτασσε για τα 100 χρόνια από το θάνατο της Μπλαβάτσκυ να συμμετάσχουν όλοι οι πελεκυφόροι στις επιμνημόσυνες τελετές με ποινή την παύση τους, αν δεν συμμετείχαν .Πως μπορεί να ευσταθεί μια τέτοια στάση αφού η πρώτη αρχή μιλάει καθαρά για ένα πυρήνα αδελφότητας αδιακρίτως πιστεύω. Αν κάποιος δεν πίστευε στην προσφορά της Μπλαβάτσκυ, γιατί θα έπρεπε να διωχθεί από τον πυρήνα, όπως δηλ. συνέβη στην περίπτωσή μου. Το σημείο αυτό βέβαια ήταν που απετέλεσε την αρχή της αμφισβήτησής μου και της αναθεώρησης των όσων πίστευα μέχρι τότε. Τι ήταν αυτό που ώθησε τον Λιβράγκα να γράψει στα παλιά του τα παπούτσια την πρώτη , συνταγματική αρχή της Ν.Α.? Τώρα βέβαια ξέρω.."

-ΝΑ..."Η ελευθερία της έκφρασης μπορεί να εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους. Ένας από αυτούς πρέπει να είναι τα ίδια τα Μ.Μ.Ε στα πλαίσια της ιδιωτικής τηλεόρασης, του Τύπου και του ραδιοφώνου, τα οποία υποχρεούνται να μεριμνούν για την ποιότητα των προγραμμάτων τους, την αντικειμενική ενημέρωση, τη διασφάλιση της πολυφωνίας, καθώς και την προαγωγή του πολιτισμού με τη μετάδοση εκπομπών λόγου και τέχνης.
Σύμφωνα με τη διαδικασία και τα κριτήρια χορήγησης αδειών ιδιωτικών τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών σταθμών, τα Μ.Μ.Ε υποχρεούνται να αυτοδεσμεύονται ως προς τους κώδικες δημοσιογραφικής δεοντολογίας, σύμφωνα με τους οποίους οι κάθε είδους εκπομπές που μεταδίδουν οι ραδιοφωνικοί και τηλεοπτικοί σταθμοί και ο Τύπος πρέπει να σέβονται την προσωπικότητα, την τιμή, την υπόληψη, τον ιδιωτικό και οικογενειακό βίο, την επαγγελματική, κοινωνική, επιστημονική, καλλιτεχνική, πολιτική ή άλλη συναφή δραστηριότητα κάθε προσώπου, η εικόνα του οποίου εμφανίζεται στην οθόνη, ή το όνομά του ή στοιχεία επαρκή για τον προσδιορισμό του οποίου μεταδίδονται.
Επίσης, σύμφωνα με τις ίδιες αρχές των εκπομπών, των διαφόρων ρεπορτάζ του Τύπου, των διαφημίσεων, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θίγεται η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, δεν πρέπει να εισάγονται διακρίσεις λόγω φυλής, φύλου, θρησκείας ή ιθαγένειας, και δεν πρέπει να προσβάλλεται η θρησκευτική και η πολιτική πεποίθηση των πολιτών.
Αν λάβουμε υπόψη μας τις γενικές αρχές των Μ.Μ.Ε, είναι φυσικό να αποδεχτούμε και να αναγνωρίσουμε το σημαντικό ρόλο που αυτά έχουν για την υπεράσπιση της ελευθερίας της έκφρασης και της πολυφωνίας μέσα σε μια δημοκρατική κοινωνία.
Το κατά πόσο όμως αυτές οι αρχές γίνονται σεβαστές από τα ίδια τα Μ.Μ.Ε. είναι αμφισβητήσιμο, δυστυχώς, σήμερα, αφού το κοινό, δηλαδή οι ακροατές του ραδιοφώνου, οι τηλεθεατές, και οι αναγνώστες του Τύπου θεωρούνται πλέον καταναλωτές των υπηρεσιών, που προσφέρουν τις περισσότερες φορές με αντιδεοντολογικό τρόπο τα Μ.Μ.Ε. Και ενώ όλοι μας έχουμε το δικαίωμα που προβλέπει η νομοθεσία να προστατεύουμε τα δικαιώματά μας, συχνά φοβόμαστε να καταφύγουμε σε αυτά, επειδή κάτι τέτοιο θα σήμαινε την ανοιχτή αντιπαράθεση με τα Μ.Μ.Ε., τα οποία δεν μπορεί κανείς να αντιμετωπίσει εύκολα, έτσι όπως λειτουργούν σήμερα.

Δικαίως λοιπόν τα Μ.Μ.Ε., έχουν ονομαστεί τέταρτη εξουσία.
Έτσι όπως λειτουργούν σήμερα, με κύριο στόχο το οικονομικό όφελος, επιδιώκουν να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακροαματικότητα, αδιαφορώντας πολλές φορές για την ποιότητα και την αλήθεια. Επομένως, ενδιαφέρονται ως επί το πλείστον για βία, εγκλήματα, ατυχήματα, δυστυχήματα, οικογενειακά δράματα, κοινωνικά επεισόδια, συγκρούσεις, αντιπαραθέσεις, πολέμους, κουτσομπολιά, αισθησιακές επιδείξεις, reality show, με άλλα λόγια, για όλα αυτά «τα ωραία πράγματα» που βλέπουμε κάθε βράδυ στην οθόνη μας ή που διαβάζουμε στον Τύπο.
Έτσι λοιπόν στη «δημοκρατία» μας, οι σοβαρές ειδήσεις και η σωστή - αληθινή ενημέρωση αναγκαστικά λογοκρίνονται, και βγαίνουν προς τα έξω μόνο αυτές που διεγείρουν έντονα το θυμικό, προκαλώντας φόβο, τρόμο, ανησυχία, επιθετικότητα, σεξουαλική διέγερση κλπ.
Συχνά μπορεί να αφήσουν να φτάσει στο κοινό μία αρνητική πληροφορία για ένα θέμα, για να εμφανιστούν έτσι δίκαιοι και αμερόληπτοι, χωρίς να έχουν μπει καν στη διαδικασία να φιλτράρουν αυτή την πληροφορία, χωρίς να έχουν ερευνήσει πραγματικά και εις βάθος. Και όμως η μετάδοση κάθε πληροφορίας μπορεί να παρουσιαστεί στηριζόμενη σε μια υποτιθέμενη έρευνα, και έτσι με αυτό τον τρόπο να επηρεάσει την κοινή γνώμη και τον κάθε ανυποψίαστο πολίτη.
Λόγω της παραπάνω συμπεριφοράς των Μ.Μ.Ε., το Δ.Σ. αποφάσισε να μη δέχεται τα ραδιοτηλεοπτικά συνεργεία στο χώρο του Σωματείου, γιατί επιθυμεί την πλήρη διασφάλιση της ηρεμίας του, την προστασία των μελών του και τη διαφύλαξη των επισκεπτών του, και αυτό είναι η πρωταρχική μας επιδίωξη. Επίσης ενδιαφέρεται αποκλειστικά και μόνο για την εκπλήρωση των σκοπών του, που σε καμιά περίπτωση δεν επιτυγχάνονται με την ευρεία δημοσιότητα."


-Σχολιασμός Γ.Γ..."Εδώ μπορούμε να δούμε πως μετά από ένα αρχταμά απόψεων, παρμένων και συρραμμένων από εδώ και από εκεί και οι οποίες είναι ολοφάνερο πως δεν αποτελούν προϊόν βιωματικής εμπειρίας, καταλήγουν με περισσή σοφία να μας πουν πως εξ αιτίας της παραπάνω συμπεριφοράς των ΜΜΕ, το ΔΣ αποφάσισε να μη δέχεται ραδιοτηλεοπτικά συνεργεία στο χώρο του Σωματείου.
Άντε για τα ιδιωτικά κανάλια ας δεχτούμε πως έχουν κάποιο δίκιο, εξ αιτίας του ότι υπάρχει ο παράγων κέρδος, για τη δημόσια τηλεόραση όμως, γιατί δεν μας λένε ούτε μια λέξη? Γιατί την τσουβαλιάζουν και αυτή, που την πληρώνουμε όλοι οι Έλληνες, μαζί με τα άλλα κανάλια?
Γιατί επίσης, αφού υπάρχουν καλοί και κακοί δημοσιογράφοι, δεν συνεργάζονται ούτε με τους καλούς?
Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας, το πρόβλημα είναι αλλού. Είναι ένα και μοναδικό, δεν έχουν χρόνο να δουν τηλεόραση!
Για άλλη μια φορά λοιπόν, η πονηρή αλεπού αυτά που δεν φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια!
Το ξέρουμε όλοι μας πως δεν ζούμε σε παραδεισένιες καταστάσεις, όπως π.χ. γνωρίζουμε όλοι μας πως οι δρόμοι που κυκλοφορούμε έχουν λακκούβες, αλλά παρ όλες τις λακκούβες συνεχίζουμε να κυκλοφορούμε και δεν λέμε «δεν θα ξαναβγώ στους δρόμους». Έτσι ακριβώς και όλοι γνωρίζουμε τις παθογένειες της ελληνικής τηλεόρασης, όπως και τόσων άλλων θεμάτων που απασχολούν τις σύγχρονες κοινωνίες μας, αλλά παρ όλες αυτές δεν καταλήγουμε σε μηδενιστικά συμπεράσματα και συμπεριφορές.
Ας μη ξεχνάμε και τα παραγγέλματα προς τους φιλοσόφους του στωικού φιλόσοφου Επίκτητου, σ ένα από τα οποία μας λέει... «αν πρόκειται να επιχειρήσεις κάτι, σκέψου τι πράγμα είναι αυτό που επιχειρείς. Αν πρόκειται να πας να λουστείς, πρέπει πρώτα να βάλεις στο νου σου τι γίνεται στο λουτρό, εκείνους που ρίχνουν νερό επάνω σου, εκείνους που σε σπρώχνουν, που σε κοροϊδεύουν, που σε κλέβουν, και έτσι θα κάμεις τη δουλειά σου με μεγαλύτερη ασφάλεια. Αν μάλιστα τα λάβεις όλα αυτά υπ όψη σου από πριν, και πεις στον εαυτό σου «θέλω να κάμω λουτρό, αλλά και να διατηρήσω αδέσμευτη την κρίση μου σύμφωνα με τη φύση». Το ίδιο πρέπει να κάνεις για κάθε ενέργειά σου. Και έτσι, αν σου τύχει στο λουτρό κανένα εμπόδιο, θα έχεις πρόχειρη τη σκέψη «Μα εγώ δεν ήθελα μόνο να κάμω λουτρό, αλλά και να διατηρήσω αδέσμευτη την κρίση μου σύμφωνα με τη φύση». Δεν θα την διατηρήσεις όμως αδέσμευτη ,αν αγανακτήσεις για όσα γίνονται εκεί πέρα.»
Πόσο πολύ τελικά απέχει η "στάση της Ν.Α. απέναντι στα ΜΜΕ" από το να αποτελεί στωική συμπεριφορά. Γιατί άραγε?
Είναι σίγουρα πολύ όμορφο να μιλάς για τα φιλοσοφικά παραγγέλματα των στωικών, υπάρχει όμως ο κίνδυνος να πέσεις στην παγίδα του εγωισμού και να πιστέψεις πως επειδή άκουσες ή και ακόμα δίδαξες ,με τα λόγια, τα στωικά παραγγέλματα, έγινες και στωικός .Η ζωή όμως είναι πολύ σκληρή για τα πρόβατα «που πριν ακόμα καλά καλά χωνέψουν το χόρτο που βόσκησαν, θέλουν να δώσουν και το γάλα» Επίκτητος.
Πόσο στωική είναι τελικά η απόφαση του Δ.Σ της Ν.Α που «επιθυμεί την πλήρη διασφάλιση της ηρεμίας του από την συμπεριφορά των ΜΜΕ»?
Καλά είναι να το παίζουμε φιλόσοφοι, αλλά πρέπει και να είμαστε.!!!
Και σκεφτείτε πως δεν σας προσβάλλει εκείνος που σας κτυπά ή ακόμα και σας βρίζει, αλλά η ιδέα σας, ότι τάχα σας βρίζουν.
Έτσι δυστυχώς έχουν τα πράγματα..."


-ΝΑ..."Παράλληλα όμως το Δ.Σ. του Σωματείου αποφάσισε ομόφωνα - εκτιμώντας την αναγκαιότητα και τη χρησιμότητα του Τύπου και σεβόμενο την ενημέρωση των πολιτών - να επιτρέψει σε οποιοδήποτε δημοσιογράφο επιθυμήσει και σε οποιοδήποτε δημοσιογραφικό μέσο να υποβάλει γραπτές ερωτήσεις, στις οποίες θα απαντήσει εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του Σωματείου.
Τέλος, σε καμία περίπτωση, με την παρούσα μας επιστολή δε θέλουμε να θίξουμε το σύνολο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης και το σώμα των δημοσιογράφων εν γένει. Αντιθέτως, αναγνωρίζουμε την προσφορά όσων εργάζονται για την αληθινή ενημέρωση των πολιτών, όσων πραγματικά υπερασπίζονται την πολυφωνία και την ελευθερία της έκφρασης. Αλλά για άλλη μια φορά θα πούμε ότι δυστυχώς εκείνοι που επιτελούν ένα τέτοιο έργο σύμφωνα με τις αρχές και τους κώδικες της δημοσιογραφικής δεοντολογίας είναι πραγματικά πολύ λίγοι, όμως τους ευχαριστούμε για αυτήν τους την προσπάθεια.
Για τη συγγραφή της επιστολής αυτής χρησιμοποιήθηκαν τα πρακτικά των Γενικών Συνελεύσεων του Σωματείου Νέα Ακρόπολη, ο νόμος υπ.αριθμ.2328/95, το βιβλίο με τίτλο «Η τεχνολογία υποταγής συνειδήσεων και πώς να αντισταθείτε», των εκδόσεων «Έσοπτρον». Επίσης, βασίστηκε σε δηλώσεις επιφανών προσώπων και στα άρθρα περιοδικών και εφημερίδων."


-Σχολιασμός Γ.Γ..."Επειδή ίσως κάποιοι να αναρωτηθούν , μήπως είμαι περισσότερο ευαίσθητος απ ότι θα έπρεπε με το παραπάνω θέμα. Σε όλους αυτούς θέλω να πω πως, δεν είναι δυνατόν να σταθώ αδιάφορος σε μια οργάνωση που προς τα έξω παρουσιάζεται σαν τιμητής της Δημοκρατίας και την ίδια στιγμή, εσωτερικά, διοικείτε από ένα «ελέω Θεού Αυτοκράτορα».Έτσι λοιπόν ο Αυτοκράτορας, ελέω θεού, Λιβράγκα έβγαζε διατάγματα κατά το δοκούν, όπως το προαναφερθέν και όποιος συμφωνούσε και έσκυβε το κεφάλι, είχε καλώς, αλλιώς ήσουν εκτός. Με άλλα λόγια σου έλεγε πως αν δεν συμφωνούσες με κάτι...έπρεπε να το βουλώσεις, αλλιώς σε περιμένει η εξορία, όχι μόνο σ αυτή αλλά και στην άλλη ζωή. Η χειρότερη δηλ. όλων των ποινών. Σιγά τ αυγά!!!

Πόσο δημοκράτης, αλήθεια, μπορεί να είναι ένας Αυτοκράτορας? Ας το εξετάσουμε μέσα από αυτά που μας διδάσκει σύμφωνα με τη δική του φιλοσοφική θέση κατά την οποία η κατάσταση του "πολίτη"- του Συνειδητού Όντος μέσα στο Κράτος-, δεν αποκτάται με τη γέννηση απλά και μόνο, αλλά με την ατομική ανάπτυξη μετά από μια ουσιαστική και Πνευματική προετοιμασία. Ο Πολίτης είναι αυτός που μπορεί να επιθυμεί τα δημόσια αξιώματα και τις υψηλότερες πολιτικές θέσεις και γι αυτό πρέπει να εμφανίζεται μπροστά στον εαυτό του και στους άλλους με μια αρκετά μεγάλη φιλοσοφικο-πολιτική εξέλιξη και με έντονη αξιοπρέπεια .Ένας μέθυσος, ένας δολοφόνος, ένας σεξομανής, ένας τοκογλύφος, ένας ανεύθυνος κλπ, δεν θα μπορέσουν ποτέ να γίνουν Πολίτες στο Νέο Κράτος, αφού δεν έχουν κατορθώσει ακόμα να ξεφύγουν από την άρρωστη Πνευματική νηπιότητα ή, το λιγότερο, έχουν θολωμένη την ενεργητική τους συνείδηση.
Άν δινόταν σ αυτούς πολιτική ευθύνη και ψήφος θα δημιουργούταν ένας όλεθρος για όλους, ακόμα και γι αυτούς τους ίδιους, όπως καθαρά μπορούμε να δούμε στις σύγχρονες δημοκρατίες.
Με άλλα λόγια "Πολίτες" σύμφωνα πάντα με τον Λιβράγκα είναι μόνο μια ελίτ φιλόδοξων αριστοκρατών και είναι οι μόνοι που έχουν το δικαίωμα να έχουν πολιτικές ευθύνες και επομένως και εξουσίες.
Αλήθεια, πόση δημοκρατικότητα μπορεί να περιέχει μια τέτοια "φιλοσοφική" στάση?
Δεν σας θυμίζει κάτι από τον τίτλο του "Ρωμαίου Πολίτη"?
Σκεφτείτε πως στην αρχαία Ρώμη, ήταν πολύ πιο δημοκρατικοί. Είχαν και μια Σύγκλητο να ελέγχει τον Αυτοκράτορα.
Εδώ έχουμε ένα Αυτοκράτορα, ελέω θεού, χωρίς κανένα έλεγχο να βγάζει ακόμα και φωτογραφικά διατάγματα (τύφλα να έχουν δηλ. οι σύγχρονες δημοκρατίες), όπως για παράδειγμα αυτό που διέτασσε πως κάθε Αυτοκράτορας της Ν.Α. που έχει πάνω από 30 χρόνια στην εξουσία, δικαιούται κεφαλικό φόρο ,από κάθε μέλος της αυτοκρατορίας, για όλη την υπόλοιπη ζωή του. Τον κακόμοιρο, ούτε την παχυλή του σύνταξη δεν πρόλαβε να χαρεί και ας ήταν σε επαφή με την Λευκή Ιεραρχία.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 08:51:24  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel,λες… «Υποτίθεται ότι το τι είναι φασισμός είναι κοινός τόπος, κοινή γνώση.»

Δυστυχώς, για μένα τουλάχιστον, το…υποτίθεται, κυριαρχεί.
Ας δεχτώ όμως πως, όλοι γνωρίζουν και επομένως αναγνωρίζουν κάθε φασιστική ή κάθε δημοκρατική οργάνωση, όπου και αν την συναντήσουν

Εγώ λοιπόν τώρα, θα σας αναπτύξω την διάρθρωση της διοίκησης της ΝΑ και εσείς, για τους οποίους αποτελεί ‘κοινό τόπο’ το τι είναι ο φασισμός και το τι είναι δημοκρατία, θα προσφερθείτε να σχολιάσετε αυτό που θα σας παρουσιάσω…

Στην προσπάθειά μου αυτή, θεωρώ χρήσιμη την συνδρομή τωρινών ή πρόσφατα αποχωρησάντων μελών και αυτό επειδή μπορεί, στα 20 αυτά χρόνια που είμαι εκτός της ΝΑ, να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Στην κορυφή λοιπόν της ΝΑ συναντάμε αυτόν που αποκαλούν…Παγκόσμιο Αρχηγό ή Αυτοκράτορα Ελέω Θεού ή Παγκόσμιο Κομάντο .

Από κάτω υπάρχουν οι Εθνικοί Αρχηγοί των Κρατών που γεννιούνται με την δημιουργία της ΝΑ στα διάφορα κατ ευφημισμό ΄κράτη’ που λειτουργούν στις σύγχρονες δημοκρατίες.

Ίσως να αναρωτιέστε , τι εννοώ με αυτό. Για να το καταλάβετε , δεν έχω παρά να σας παρουσιάσω την αντίληψη που έχουν στη ΝΑ για τη γέννηση των κρατών.
Έτσι λοιπόν, όπως διδάσκεται στο μάθημα της κοινωνικοπολιτικής, στο εισαγωγικό σεμινάριο της ΝΑ, η οντότητα κράτος γεννιέται όταν, μέσα στη κοινωνία ενσαρκώνεται η οντότητα της Δικαιοσύνης.

Έτσι λοιπόν, αυτά που εμείς αποκαλούμε κράτη, δεν είναι τέτοια εφόσον δεν ενσαρκώνουν μέσα τους το στοιχείο της Δικαιοσύνης.

Πότε λοιπόν γεννιούνται? Μα πότε άλλοτε παρά τη στιγμή που, έρχεται ο Αετός της ΝΑ να αναλάβει την ενσάρκωση της Δικαιοσύνης μέσα στις διάφορες αγελαίες κοινωνίες, όπως αυτές που έχουμε εμείς δηλαδή.

Η παραπάνω θεώρηση είναι που τους δίνει το δικαίωμα να αποκαλούν τον πρόεδρο του σωματίου ΝΑ ως Εθνικό Αρχηγό της Ελλάδας και τη σημαία της χώρας μας να κυματίζει κάτω από τη σημαία της Αυτοκρατορίας της ΝΑ.
Στο σημείο αυτό θα σταματήσω, για λίγο, για να δώσω την ευκαιρία και σε άλλους να συμπληρώσουν ή και να σχολιάσουν αυτά που γράφω.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 09:55:38  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel,λες… «Υποτίθεται ότι το τι είναι φασισμός είναι κοινός τόπος, κοινή γνώση.»

Δυστυχώς, για μένα τουλάχιστον, το…υποτίθεται, κυριαρχεί.
Ας δεχτώ όμως πως, όλοι γνωρίζουν και επομένως αναγνωρίζουν κάθε φασιστική ή κάθε δημοκρατική οργάνωση, όπου και αν την συναντήσουν

Εγώ λοιπόν τώρα, θα σας αναπτύξω την διάρθρωση της διοίκησης της ΝΑ και εσείς, για τους οποίους αποτελεί ‘κοινό τόπο’ το τι είναι ο φασισμός και το τι είναι δημοκρατία, θα προσφερθείτε να σχολιάσετε αυτό που θα σας παρουσιάσω…

Στην προσπάθειά μου αυτή, θεωρώ χρήσιμη την συνδρομή τωρινών ή πρόσφατα αποχωρησάντων μελών και αυτό επειδή μπορεί, στα 20 αυτά χρόνια που είμαι εκτός της ΝΑ, να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Στην κορυφή λοιπόν της ΝΑ συναντάμε αυτόν που αποκαλούν…Παγκόσμιο Αρχηγό ή Αυτοκράτορα Ελέω Θεού ή Παγκόσμιο Κομάντο .

Από κάτω υπάρχουν οι Εθνικοί Αρχηγοί των Κρατών που γεννιούνται με την δημιουργία της ΝΑ στα διάφορα κατ ευφημισμό ΄κράτη’ που λειτουργούν στις σύγχρονες δημοκρατίες.

Ίσως να αναρωτιέστε , τι εννοώ με αυτό. Για να το καταλάβετε , δεν έχω παρά να σας παρουσιάσω την αντίληψη που έχουν στη ΝΑ για τη γέννηση των κρατών.
Έτσι λοιπόν, όπως διδάσκεται στο μάθημα της κοινωνικοπολιτικής, στο εισαγωγικό σεμινάριο της ΝΑ, η οντότητα κράτος γεννιέται όταν, μέσα στη κοινωνία ενσαρκώνεται η οντότητα της Δικαιοσύνης.

Έτσι λοιπόν, αυτά που εμείς αποκαλούμε κράτη, δεν είναι τέτοια εφόσον δεν ενσαρκώνουν μέσα τους το στοιχείο της Δικαιοσύνης.

Πότε λοιπόν γεννιούνται? Μα πότε άλλοτε παρά τη στιγμή που, έρχεται ο Αετός της ΝΑ να αναλάβει την ενσάρκωση της Δικαιοσύνης μέσα στις διάφορες αγελαίες κοινωνίες, όπως αυτές που έχουμε εμείς δηλαδή.

Η παραπάνω θεώρηση είναι που τους δίνει το δικαίωμα να αποκαλούν τον πρόεδρο του σωματίου ΝΑ ως Εθνικό Αρχηγό της Ελλάδας και τη σημαία της χώρας μας να κυματίζει κάτω από τη σημαία της Αυτοκρατορίας της ΝΑ.
Στο σημείο αυτό θα σταματήσω, για λίγο, για να δώσω την ευκαιρία και σε άλλους να συμπληρώσουν ή και να σχολιάσουν αυτά που γράφω.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 10:09:19  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή, έχω γνωρίσει προσωπικά τους...κουκου,παντελή και γκρι δράκο και επειδή θεωρώ πως έχει έλθει η στιγμή να κάνουμε μια καινούργια αρχή στο θέμα, θέλω να ζητήσω την λειτουργία όλων των λογαριασμών μαζί με τα δύο παλιά μέλη του φόρουμ που τιμωρήθηκαν.
Εξάλλου, για να είμαστε αντικειμενικοί, η διαχείριση έχει φερθεί πολύ πιο επιεικώς σε άλλα παλιά μέλη που θα έπρεπε να ήταν εκτός.
Περιμένω να δω την καλή διάθεση όλων...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 13:37:21  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώην αρχηγέ, όταν αρχικά μπήκες στο φόρουμ “εσωτερικά”, μπήκες με την επιθυμία να μας ενημερώσεις για την οργάνωση ΝΑ, - ως πρώην αρχηγός - καταδεικνύοντας την επικινδυνότητα της.

Ποστ άρες τεράστια κατεβατά, χωρίς μέχρι στιγμή δεν έχεις αναφέρει τίποτε το ουσιαστικό, που να δικαιολογεί τις προθέσεις σου, αν και έχεις ερωτηθεί (από εμένα τουλάχιστον τέσσερις φορές) να εξηγήσεις συγκεκριμένες πτυχές της οργάνωσης.

Έρχεσαι τώρα και ζητάς να μιλήσεις υπό προϋποθέσεις, και όρους?.
Είσαι σοβαρός?
Έχεις ο ίδιος να πεις κάτι ή δεν έχεις?

Κατάλαβε επιτέλους πως δεν μας ενδιαφέρει η προϊστορία του φασισμού.
Ξέρουμε καλά τι είναι φασισμός.
Μίλα για την ΝΑ, και θα κρίνουμε εμείς αν είναι φασιστική οργάνωση ή όχι.

Πριν λίγο άρχισες την περιγραφή σου, από πολύ υψηλά στην ιεραρχία, και σταμάτησες - απότομα - στο σημείο ακριβώς εκείνο που ήταν πάνω από εσένα, σαν τοπικό αρχηγό.
Τυχαία?
Όχι!
Η δικαιολογία σου ήταν να δόσεις χρόνο, να τοποθετηθούν παλιά και νέα μέλη, και να επιβεβαιώσουν ή συμπληρώσουν τα λεγόμενά σου.

Αν η ΝΑ είναι ιεραρχικά δομημένη, τότε κανένα μέλος κατώτερης βαθμίδας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αυτά που γνώριζες εσύ σαν πρώην αρχηγός.
Προχώρα λοιπόν στην περιγραφή της δομής της οργάνωση, και τα επίπεδα ιεραρχίας και μύησης, (αν υπάρχουν) , τα καθήκοντα και υποχρεώσεις οικονομικής, και εθελοντικής προσφοράς, για κάθε μέλος ανάλογο στάδιο μύησης του.
Εξήγησε μας τα καθήκοντα και υποχρεώσεις των τοπικών αρχηγών (όπως εσύ), τις ευθύνες του, και τις απολαβές του, καθώς και τον τρόπο που γίνεται η επιλογή του.
Ποια τα προσόντα που απαιτούνται, και από ποιόν γίνεται η επιλογή

Πως τα καινούργια μέλη καθοδηγούνται και εξελίσσονται σε μυημένα?
Υπάρχει συγκεκριμένο σετ ψυχολογικών τεστ που υποβάλλονται τα νέα μέλη?
Αν ναι, ποιος είναι ο εμπνευστής του?

Υπάρχουν μηχανισμοί πίεσης έμμεσοι ή άμεσοι που εξασκούνται στα μέλη?
Υπάρχουν βαθμίδες μύησης και σε ποια βαθμίδα μεταφέρεται η γνώσης των απώτερων στόχων και των βαθιών νοημάτων της οργάνωσης, που προφανώς διαφέρει ριζικά από την βιτρίνα της στον έξω κόσμο?

Ποια είναι η σχέση της ΝΑ με θεοσοφία, και πολιτικά κόμματα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 15:41:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γαρατζώτης
Πότε λοιπόν γεννιούνται? Μα πότε άλλοτε παρά τη στιγμή που, έρχεται ο Αετός της ΝΑ να αναλάβει την ενσάρκωση της Δικαιοσύνης μέσα στις διάφορες αγελαίες κοινωνίες, όπως αυτές που έχουμε εμείς δηλαδή

Δεν είναι μόνο η ακραία φασιστική,αλλά και "αυτοκρατορική" ιδεολογική θάση αυτή.Οπως κάθε φασίστας,έτσι και αυτοί την έχουν δεί "σωτήρες" της ανθρωπότητας.

Κάτι σαν την Νέμεση,με την διαφορά ότι είναι η απόλυτη κυριαρχία του ενός!Η Δικαιοσύνη θα είναι "ιδιωτική" και θα λειτουργεί σύμφωνα με τις επιθυμίες του ιεραρχικά ισχυρού.

Το θέμα όμως είναι μια σκληρή αλήθεια.Οι κοινωνίες μας,είναι πράγματι αγελαίες.Τουλάχιστον αυτό αποδεικνύεται με την επικράτηση και δράση των αιμοσταγών αυτοκρατοριών και μετέπειτα των αντιλαϊκών κυβερνήσεων.
Στο πέρασμα των αιώνων,πάντα μετριόνταν στα δάκτυλα του ενός χεριού οι ισχυροί του πλανήτη.Πώς επιτρέψαμε να γίνει αυτό?

Εδω υπάρχει εφαρμογή της λαϊκής ρήσης: Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.

Ποιός ή τι,θα μετατρέψει τούς λαούς απο αγελαίους σε σκεπτόμενους και υπεύθυνους για τις τύχες τους?Η Δημοκρατία με τις τόσες 'ανοχές" της ή ο φασισμός με την απίστευτη σκληρότητά του? Η μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος?

Εγω προσωπικά ακόμη το ψάχνω!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 18/12/2011 15:46:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 18:33:45  Εμφάνιση Προφίλ
Σαν να ακούω τον Νικόμαχο να λέει…
Μα τι έχουν πάθει όλοι αυτοί?
Μας οδηγούν από ευκαιρία σε ευκαιρία, όλοι αυτοί οι μεγάλοι ηγέτες και αντί να πηγαίνουμε από καλύτερο σε καλύτερο, οδηγούμαστε κατευθείαν στον γκρεμό.
Πρόκειται για μια καταραμένη τραγωδία.
Μα είναι τυφλοί?
Όχι, δεν είναι τυφλοί, είναι σατανικοί.
Βλέπουν μια χαρά.
Υπάρχουν παντοδύναμοι άνθρωποι που τελειοποιούν αυτή ακριβώς τη στρατηγική…
την αναμονή κάποιας μεγάλης κρίσης προκειμένου να εκποιήσουν τμήματα της δημόσιας σφαίρας, είτε αυτά είναι υλικά αγαθά, είτε ατομικές ελευθερίες είτε οποιεσδήποτε άλλες δημόσιες παροχές, σε ιδιώτες την στιγμή που οι πολίτες θα είναι ακόμα ζαλισμένοι από το σοκ και να μονιμοποιήσουν στη συνέχεια τις μεταρρυθμίσεις τους.
Μόνο μια μεγάλη κρίση μπορεί να οδηγήσει τους λαούς σε πραγματικές αλλαγές.
Όταν ξεσπάσει μια κρίση, οι δράσεις που αναπτύσσονται εξαρτώνται από τις περιρρέουσες ιδέες.
Όλοι αυτοί οι παντοδύναμοι άνθρωποι έχουν μια βασική λειτουργία…
να αναπτύσσουν εναλλακτικές πολιτικές που θα αντικαταστήσουν τις υπάρχουσες και να τις διατηρήσουν ζωντανές και διαθέσιμες, έως ότου το πολιτικά αδύνατο , να καταστεί πολιτικά αναπόφευκτο.
Έτσι, όπως μερικοί άνθρωποι συσσωρεύουν κονσέρβες και νερό ώστε να είναι προετοιμασμένοι για μια μεγάλη καταστροφή, έτσι υπάρχουν άλλοι που συσσωρεύουν ιδέες και τις προωθούν στις ελεύθερες κοινωνίες.
Όλοι αυτοί οι παντοδύναμοι, γνωρίζουν πολύ καλά πως, όταν ξεσπάσει η κρίση, αποτελεί ζήτημα καθοριστικής σημασίας η ακαριαία δράση, η γρήγορη και αμετάκλητη επιβολή αλλαγών, πριν η συγκλονισμένη κοινωνία διολισθήσει πάλι στην τυρρανία του στάτους κβο.
Είναι απολύτως αναγκαίο για όλους αυτούς τους σατανικούς παντοδύναμους να υπάρχει , πάντα διαθέσιμη, μια δεξαμενή σκέψεων με τις οποίες θα οπλιστούν και θα εφορμήσουν εναντίον των λαών αμέσως μετά από κάθε μεγάλη κρίση.
Μια δημοσίευση , ενός ακροπολιτανού, σε ένα άλλο φόρουμ, μπορεί να μας δώσει να καταλάβουμε πολύ καλύτερα τα όσα λέω παραπάνω…
«Όλοι ξέρουμε γιατί παραιτήθηκε ο κ. Γιάννης από τη Νέα Ακρόπολη. Μακάρι ο κόσμος να λειτουργούσε όπως λειτουργούν τα πράγματα μέσα στη Νέα Ακρόπολη, μακάρι ο κόσμος να είχε τις δικές μας ιδεολογίες (που πράγματι δεν είναι "δικές" μας αλλά αρχαίες ιδεολογίες πολιτισμών σε ακμή) και μακάρι όλοκληρος ο κόσμος να συμπεριφερόταν όπως ένας Ακροπολιτανός. Δεν θα υπήρχαν πολέμοι, ρατσισμός, σεξισμός, διαχωρισμός των ανθρώπων ανάλογα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, δεν θα υπήρχαν άτομα που δεν το αξίζουν στην εξουσία. Ο κάθε άνθρωπος θα ήταν εκεί που του αρμόζει ανάλογα με το φύλο και τις ικανότητες του και όλοι θα ήταν ευτυχισμένοι χωρίς να έχουν ανάγκη αύξησης υλικών αγαθών. Αν όλοι εσείς είσασταν Ακροπολιτανοί, δεν θα κάνατε βόλτες στο διαδύκτιο, γυρεύοντας ομάδες ανθρώπων ή "κινήσεις" να κατηγορήσετε. Θα διαβάζατε ένα βιβλίο ιστορίας ή φιλοσοφίας και θα μεταφέρατε την γνώση αυτή στους φίλους σας προσπαθώντας να τους κάνετε καλύτερους ανθρώπους, θα διδάσκατε στα παιδιά της γειτονιάς το αγνό παιχνίδι που δεν έχει να κάνει με πολέμους ή σεξ, θα καθαρίζατε ένα πάρκο, θα μαγειρεύατε για τους άστεγους, θα πηγαίνατε ένα περίπατο στη φύση να γίνετε ένα με αυτή.. Ναι, θέλουμε να δημιουργήσουμε το Νέο Άνθρωπο, αλλά όχι κατασκευάζοντας τον στα εργαστήρια. Κάνουμε δουλειά με τους εαυτούς μας και με τους γύρω μας και γινόμαστε "νέοι" και καλύτεροι, με την ελπίδα ότι κάποια μέρα θα αλλάξουμε τον κόσμο και να τον κάνουμε όπως πρέπει να είναι και όχι όπως είναι. Κοιτάξτε γύρω σας. Δεν πιστεύετε οτι ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ μια αλλαγή στο σημερινό κόσμο; Δεν πιστεύετε ότι οδηγούμαστε στην καταστροφή; Ποιός θα μας σώσει; Η εκκλησία; οι πολιτικοί μας; Οι στρατοί; Πνιγόμαστε στον υλισμό και στην μιζέρια που αυτός φέρνει.. Και χρειαζόμαστε μια "κιβωτό" είτε το πιστεύετε είτε όχι..»

Νικόμαχε, έχεις σκεφτεί πως και εσύ μπορεί να είσαι συνυπεύθυνος για τη δημιουργία της δεξαμενής σκέψεων , που αναφέρω παραπάνω?


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 20:03:20  Εμφάνιση Προφίλ
Στον πιο πάνω ακροπολιτανό,είχα απαντήσει μεταξύ άλλων...
"Αυτό για το οποίο σας κατηγορώ, αν δεν το κατάλαβες, είναι πως η ιδεολογία σας αποτελεί κίνδυνο για την κοινωνία και αυτό επειδή πρόκειται για κλειστό φονταμεταλιστικό δόγμα το οποίο δεν μπορεί να δεχτεί την συνύπαρξη με άλλα συστήματα πεποιθήσεων, καθώς οι οπαδοί σας απορρίπτουν τη διαφορετικότητα (αυτό το αποδεικνύει το πλήθος των διαταγμάτων με τα οποία λειτουργείτε) και απαιτούν να έχουν τα χέρια τους ελεύθερα για να επιβάλλουν το τέλειο σύστημά σας .
ο κόσμος όπως είναι πρέπει να ισοπεδωθεί, ώστε να ανοίξει ο δρόμος για το ανόθευτο επινόημά σας, γι αυτό μιλάς και για μια κιβωτό επιβίωσης.
Καθώς όλες οι πεποιθήσεις σας έχουν τις ρίζες τους στις βιβλικές φαντασιώσεις των σαρωτικών κατακλυσμών και των μεγάλων πυρκαγιών, πρόκειται για μια λογική που οδηγεί αναπόφευκτα στην βία .
όλες οι ιδεολογίες που λαχταρούν μια λευκή σελίδα, η οποία μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα από κάποιου είδους κατακλυσμό, είναι επικίνδυνες."

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2011, 20:17:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γαρατζώτης
Νικόμαχε, έχεις σκεφτεί πως και εσύ μπορεί να είσαι συνυπεύθυνος για τη δημιουργία της δεξαμενής σκέψεων , που αναφέρω παραπάνω?

Οχι φίλε μου,σε καμμία περίπτωση!!!
Σου έχω περιγράψει ήδη το προφίλ μου.Είμαι ανένταχτος.
Πώς θα μπορούσε αυτό να ήταν συνυπευθυνότητα στην δημιουργία χαμερπών think tanks?

Ωραία,πολύ ωραία θα ήταν μια κοινωνία αχρήματη,αταξική,χωρίς σύνορα και στρατεύματα,χωρίς ανισότητες και διακρίσεις.Δύο τρόποι υπάρχουν πρός αυτήν την ατραπό.Η απόλυτη βία και αναγέννηση μέσα απο τις στάχτες,μιας νέας ανθρωπότητας είναι ο ένας.Η αφύπνιση του νού και ο εξανδραποδισμός της βλακείας είναι ο άλλος.Προτιμώ τον δεύτερο,όσο καιρό και άν χρειαστεί.

Και ο λόγος είναι απλός και ξάστερος.
Με την βία,πόσοι θα απομείνουν και τι διάθεση θα έχουν πρός την αναγέννηση?Και άν εξακολουθήσουν να είναι υποχείρια στην δύναμη του ενός?
Με τον δεύτερο τρόπο όμως,το αποτέλεσμα θα είναι εγγυημένο εκ των πραγμάτων,δηλαδή της αφύπνισης!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2011, 06:54:54  Εμφάνιση Προφίλ
Gianipseftis,λες… «Πρώην αρχηγέ, όταν αρχικά μπήκες στο φόρουμ “εσωτερικά”, μπήκες με την επιθυμία να μας ενημερώσεις για την οργάνωση ΝΑ, - ως πρώην αρχηγός - καταδεικνύοντας την επικινδυνότητα της.
Ποστ άρες τεράστια κατεβατά, χωρίς μέχρι στιγμή δεν έχεις αναφέρει τίποτε το ουσιαστικό, που να δικαιολογεί τις προθέσεις σου, αν και έχεις ερωτηθεί (από εμένα τουλάχιστον τέσσερις φορές) να εξηγήσεις συγκεκριμένες πτυχές της οργάνωσης.
Έρχεσαι τώρα και ζητάς να μιλήσεις υπό προϋποθέσεις, και όρους?.
Είσαι σοβαρός?
Έχεις ο ίδιος να πεις κάτι ή δεν έχεις?
Κατάλαβε επιτέλους πως δεν μας ενδιαφέρει η προϊστορία του φασισμού.
Ξέρουμε καλά τι είναι φασισμός.
Μίλα για την ΝΑ, και θα κρίνουμε εμείς αν είναι φασιστική οργάνωση ή όχι.»
Ακούς άραγε τι λες?
Όταν μπήκα στο φόρουμ εγώ σας είπα… «Για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον το νεκρό αυτό θέμα, σας χαιρετώ και σας προσκαλώ σε ένα ειλικρινή διάλογο…»
Σε διάλογο σας προσκάλεσα και όχι στο να με ανακρίνεται!

Επίσης στη 14 σελίδα, μεταξύ άλλων , γράφω…
«Στην αρχή πίστευα πως χρωστάω σε όσους έβαλα στη Ν.Α. και όχι μόνο σε αυτούς αλλά και σε όλους όσους είχα επηρεάσει με τις χιλιάδες αφίσες που κολλούσα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης και σε όσους είχαν παρακολουθήσει τις διαλέξεις μου, τα θεατρικά και άλλες δραστηριότητες που είχα οργανώσει.
Πολύ χαρακτηριστικά, μπορώ να πω, πως η σκέψη που μου έδωσε την κινητήρια δύναμη να πάω κόντρα στη Ν.Α. για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι, πως όταν ανοίγουμε ένα λάκκο να πέσουν οι άλλοι μέσα, όταν καταλάβουμε το λάθος μας, προσπαθούμε με εντιμότητα να τον κλείσουμε και όχι να πάμε σπίτι μας χωρίς να ξανακοιτάξουμε πίσω μας.
Αυτές μου οι δράσεις βέβαια είχαν σαν αποτέλεσμα να γίνουν ποικίλα, όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια για μένα που από μόνος μου έγινα περισσότερο γνωστός στη μετά Ν.Α. εποχή μου παρά όταν ήμουν ένας από τους τέσσερις ανώτερους στη οργάνωση.
Δεν λέω βέβαια για το πόσο με κατηγόρησαν και με συκοφάντησαν οι πρώην σύντροφοί μου, πιστοί πάντα στο εγχειρίδιο του οδηγητή του 1981.
Σήμερα μετά από είκοσι σχεδόν χρόνια και ενώ έχω πατήσει επιτυχημένα στα πόδια μου ( επαγγελματικά, πολιτικά, κοινωνικά), μπορώ με σιγουριά να πω πως και πάλι έκανα λάθος. Δεν χρωστάω σε κανένα.
Ο καθένας είναι άξιος του παρελθόντος του και των πράξεών του. Αν κάποιος του χρωστάει που είχε αυτή την αρνητική εμπειρία, αυτοί είναι μόνο οι γονείς του και όλοι εκείνοι που έχουν σαν ρόλο τους την προστασία των πολιτών σε όποιο χώρο και αν ανήκουν.
Σήμερα, το να είσαι σε μια τέτοια οργάνωση θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα βλακείας.»

Όπως, πολύ καθαρά μπορεί να αντιληφθεί κάθε λογικός άνθρωπος, ούτε για να καταγγείλω μπήκα στο φόρουμ, ούτε και με κατεβασμένο το κεφάλι , μετά από καταγγελία κάποιου για το παρελθόν μου, ήλθα για να με ανακρίνεται.
Σε ειλικρινή διάλογο σας προσκάλεσα. Κανείς σας όμως δεν δέχτηκε να το αντιληφθεί αυτό, γιατί… «νους ορά και νους ακούει». Άλλα εγώ έγραφα και άλλα εσείς καταλαβαίνατε…
Πολλοί από εσάς ήταν που μίλησαν για καταγγελίες και για επίθεση στη ΝΑ. Όχι εγώ.
Εγώ επομένως, είμαι συνεπέστατος σχετικά με τον διάλογο στον οποίο σας προσκάλεσα.
Όσο εσείς είστε συνεργάσιμοι, τόσο και εγώ προχωράω τον διάλογο.
Δεν ήλθα τώρα, όπως λες…και ζητάω να μιλήσω με προϋποθέσεις και όρους.
Από την πρώτη στιγμή, αυτό κάνω.

Όσο τώρα για τον φασισμό και κατά πόσο καλά τον γνωρίζετε, επέτεψέ μου να αμφιβάλλω.
Πιστεύω πως, είστε παντελώς άσχετοι.
Την λέξη φασίστας, το πολύ-πολύ, την έχετε απλά σαν βρισιά, σαν κάτι το κακό και δεν μπορείτε , ουδόλως, να αναγνωρίσετε τι είναι φασιστικό και τι όχι.
Η πρόταση περί εξοστρακισμού μου, καθώς επίσης και η άρνησή σας να συζητήσετε γι αυτόν, συνηγορούν για την εγκυρότητα της άποψής μου.

Μου λες, εντελώς επιτακτικά… «Μίλα για την ΝΑ, και θα κρίνουμε εμείς αν είναι φασιστική οργάνωση ή όχι».
Όχι, σου ξαναλέω, δεν ήλθα να κάνω ένα μονόλογο. Διάλογο ήλθα να κάνω , σχετικά με όλα όσα γνωρίζω.

Σου λέω επίσης, πως… δεν είσαι εσύ που παίρνεις, αλλά εγώ που δίνω.

Το τελευταίο αυτό το λέω με αφορμή την επιτακτικότατα αυτών που απευθύνεις προς εμένα.
Κατέβασε λοιπόν τους τόνους, αν θέλεις να συνεργαστώ.
Μήπως όμως, δεν θέλεις?
Μήπως, σκοπός σου είναι να με εκνευρίσεις για να μη γράψω για την ΝΑ? Ύποπτος ο ρόλος σου.
Είδες, τώρα, πόσο άσχημο είναι να διαστρέφουμε την πραγματικότητα?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy