ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 15:19:22  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974, δεν κατάλαβα τι θέλεις να δείξεις, μ' αυτό το φιλμάκι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 18:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, τι γίνεται;...Αναγνωρίζεις την έξοδο των εβραίων
απο την Αίγυπτο;Σιγά σιγά, θα τα δεις όλα άμα αφήσεις την
προκατάλειψη,με γνώμωνα την αλήθεια κι όχι το πάθος...
Αλήθεια, εκείνος ο καλός φίλος ο Ψηλός που είναι;
Μέρες έχω να διαβάσω κάτι δικό του...
Έ, πατρίδα!! Που είσαι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 00:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ
Άσε φίλε trexagireve, στο λέω για μία ακόμα φορά. Τα έχεις μπερδεμένα πολύ άσχημα όλα μέσα στο μυαλό σου. Σου μίλησα για Baal Zephon και συ μου τον βαπτίζεις Ζεφόρ. Τι να σου κάνω;
Αν δεν γνωρίζεις ποιος ήταν ο Baal Zephon ονόμασέ τον Τυφώνα για να συνεννοηθούμε και καμιά φορά. Βαρέθηκα αυτό το «Λο- λο η Λόλα, Λόλα να ένα Νινί». Υπεκφυγή στην υπεκφυγή είσαι φίλε μου και όλο αοριστίες. Ουσία καμία.
Αν λοιπόν δεν καταλαβαίνεις ποιος είναι ο Τυφών δεν μας πειράζει. Τράβα το «Σιφόνι» και θα καταλάβεις τι έκανε ο Μωυσής.

Άντε γειά…

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 03:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
Φιλε τρεχα.... πιος σου ειπε οτι ειμαι μονος μου και οταν θα ερθει εκεινη η ωρα γιατι νομιζεις οτι θα λερωσω τα Πεντακαθαρα χερακια μου με κατι γελοια Υποκειμενα σαν τους χριστιανους και αν το κανω θα το κανω για πολυ ΕΜΦΑΝΕΙΣ λογους οπως Ξεπουλημα τις πατριδας μου. Αληθεια αν Δεν εβγαζε στην φορα το καναλι Αλφα το σκανδαλο με το μοναστηρι Σε πιον θα τα Μοσχοπουλουσαν ολα αυτα τα οικοπεδα φιλετο????????????

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 08:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Λουκά, γιατί πειράζεσαι;Επι της ουσίας τιποτα;
Αναγνωρίζεις την έξοδο των εβραίων τώρα, γιατί σε συμφερει,
αλλά πιο παλιά, όχι ... Τελικά,πολιτικοί είστε,ενώ εγώ σας
είχα περάσει για 12θειστές...
Φίλε μου ZeusE,υπάρχουν τόσα έκτροπα που λαμβάνουν χώρα στην
πατρίδα μας, που η επιλογή σου , κάτω απ το πρίσμα εμπάθειας,
δέιχνει οτι στην ουσία δεν σε ενδιαφέρει τι συμβαίνει, αλλά
η κατηγορία προς την εκκλησία... "Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.."πού'λεγε
κι οσχωρεμένος ο Χριστόδολους... Με τις τοποθετήσεις σου,
δείχνεις στείρα αντιπαλότητα και τίποτε το υγιές... Σε καλώ να συνέλθεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 23:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ τρεχαγύρευε

quote:
Απο αυτά που σου λέει ο φίλς Σαμουήλ, αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ
εσύ το ότι ο Μωυσής λάτρευε τον Βαάλ ζεφόρ,κατάλαβες

Ωχ βρε αφερφέ! Δεν περίμενα να μου πει κάτι ο Εριώπις... Όταν φτάνουμε στο σημείο να συζητάμε για το εάν υπάρχουνε αγάλματα και τοιχογραφίες αιγυπτιακών θεοτήτων, που είναι αρχαιότερα της Εξόδου των Εβραίων (που υποτίθεται ότι έγινε περίπου 12 αιώνες π.Χ.), δηλαδή εάν υπάρχουνε αγάλματα αιγυπτιακών θεοτήτων, που χρονολογούνται πριν τον 12ο π.Χ. αιώνα, τότε το βρίσκω φρόνιμο εκ μέρους μου να αποσύρομαι απο την κουβέντα.

Όταν κάποιος προσπαθεί να στηρίξει μια του κοσμοθεωρία διαστρεβλώνοντας ακόμα και εννοιολογικές σημασίες ελληνικών λέξεων, που χρησιμοποιούμε όλοι μας κάθε μέρα, όπως έκανε ο Σβάμπε στο ίδιο θέμα ή αμφισβηττεί πολιτολογικά δεδομένα, τα οποία παραθέτει το γερμανικό κράτος στις ιστιοσελίδες του, όπως έκανε ο Μακεδών στο άλλο θέμα που άνοιξα, τότε φαντάζει πολύ "αθώο" εκ μέρους του Εριώπις, το να αμφισβηττεί κάποια ιστορικά τεκμήρια που σκαλίσανε πάνω στην πέτρα, κάποιοι άνθρωποι πριν απο χιλιάδες χρόνια...

Καμιά φορά έχω την εντύπωση, ότι εδω δε συζητάμε, αλλά ότι παίζουμε μια υπαρξιακή, διαδικτυακή έκδοση του παιχνιδιού "πετάει πετάει ο γαϊδαρος;"


HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 11/10/2008 23:30:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 23:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι όπως πολύ σωστά λες φίλε Σαμουήλ "πετάει ο γάιδαρος, πετάει..."
ἄλλά και φλάς βγάζει στις στροφές....
...Δεν μπορείς να πεις, όμως, μια καλή άσκηση γίνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 22:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Η απάντηση αυτή επρόκειτο να σταλή στις 03/10/2008 , όμως λόγω βλάβης στο Modem μου δεν μπόρεσε να σταλή . Τωρα που αποκατεστάθη η βλάβη και επειδή θεωρώ ότι οφείλω να απαντήσω , το στέλνω σήμερα έστω και με αυτήν την καθυστέρηση των 9 ημερών .

quote:
trexagireve 02/10/2008, 09:32:14
Αγαπητέ μου Sesostris, δεν σε είχα για υλιστή...
Νόμιζα ότι πίστευες στη δύναμη του πνεύματος...
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι εδώ ερχόμαστε, ότι φάμε ότι
πιούμε κι ότι καταλάβουμε;Δεν υπάρχει μετά;Για πες μου...
Γιατί ο Χρστός αυτό υπόσχεται.Όχι απλά το μετά, αλλά ένα
τέλειο και παραδεισένιο μετά που δικαιούται να δώσει στο πλάσμα του,
τον πραγματικό κόσμο που έφτιαξε γιαυτόν...

Εξαρτάται φίλε trexagireve για ποιο πνεύμα μιλάς , γιατί αν εννοείς τον Βιβλικό Θεό του Ιουδαϊσμού και των αιρέσεών του , που δίνει την κλεμμένη γη των Φιλισταίων , και μοιράζει το πλιάτσικο από τις λεηλασίες μετά την γενοκτονία των Μαδιανιτών στον λαό του τον εκλεκτό , που στέλνει τον γιό του για να μας σώση , από τι άραγε ; Αφού επί 2008 χρόνια από τότε που υποτίθεται ότι γεννήθηκε δεν κατόρθωσε να αλλάξη τίποτε στο κόσμο , και οι μόνοι που σώθηκαν οικονομικά είναι το ιερατείο του και οι συνεργάτες τους που αντί να δώσουν χιτώνα στον μη έχοντα προσπαθούν να γδύσουν τους έχοντας από τον μοναδικό χιτώνα τους για να πολλαπλασιάσουν τους δικούς τους χιτώνες , έ όχι φίλτατε στη δύναμη αυτού του πνεύματος δεν πιστεύω . Προτιμώ τους ήρωες επιστημονικής φαντασίας για να περνώ την ώρα μου .

Όσο για τις υποσχέσεις του Χριστού , αυτές είναι γραμμένες στα ευαγγέλια τα οποία δεν είναι ιστορικά αλλά θρησκευτικά βιβλία που γραφτήκανε δύο αιώνες μετά και αυτοί που τα έγραψαν , έγραψαν μέσα ότι ήθελαν . Γιατί τα ευαγγέλια γράφουν τις υποσχέσεις του Χριστού στους χριστιανούς , η Τορά τις υποσχέσεις του Γιαχβέ μέσω του Μωϋσή στους Εβραίους , το Κοράνι τις υποσχέσεις του Αλλάχ μέσω του Μωάμεθ στους Μουσουλμάνους , κάθε θρησκεία θεωρεί την δική της αλήθεια μοναδική , και πάει λέγοντας .

Τελικά αν πάρω όλους αυτούς στα σοβαρά , ο Παράδεισος θα πρέπη να έχη τόσα σκηνικά , όσες είναι και οι θρησκείες στον κόσμο . Ούτε τα στούντιο της Metro Goldwin Mayer να ήτανε .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 22:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φίλε μου Sesostris, μιλάω για τον ένα και μοναδικό
παντοδύναμο Θεό, που φυσικά δεν μπορεί να προσδιοριστεί
από ένα λαό, σε ένα σύνολο τόσων δημιουργημάτων και
που τον πρόδωσε, μη μπορώντας να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων...
Ένα ρολο που ανέλαβε και φέρει επάξια εις πέρας η Ελλάδα.
Φίλε μου το νόημα σου αρέσει από την έννοια Θεός,΄οπως την αισθάνεσαι
εσύ μέσα σου;Αυτή είναι μια απόδοση του όλου του Θεού. Ἡ σχέση με το
Θεό, πιστεύω ότι είναι προσωπική και αυτή προώθησε εσύ, αν σε έχω
καταλάβει καλά...Όταν οι μαθητές του Χριστού τους έιπαν ότι εμπόδιζαν κάποιους
που έκαναν θαύματα στο όνομα του, αλλά δεν τους ήξεραν αυτοί ( οι μαθητές)
ο Χριστός τους επεπληξε... "Μη κωλύετε το καλό..."τους είπε... Αυτός
ο Χριστός, αν τον είχες γνωρίσει, είμαι σίγουρος ότι θα σου άρεσε πολύ...

Αυτό,όμως που δεν κατάλαβες από τον χριστιανισμό, είναι ότι πιστεύει στην δύναμη
του Θεού, μέσα από κάθε άνθρωπο, κατά τη ρήση του Ιησού, :"αν έχετε
πίστη, θέλετε κινήσει τα βουνά.." Κι αυτό είναι ήδη δοσμένο στον άνθρωπο,
εμείς έχουμε απωλέσει την ικανότητα της χρήσης αυτής της δύναμης, μαζί με την
πίστη στο Θεό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 00:34:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
samuel1974
ή αμφισβηττεί πολιτολογικά δεδομένα, τα οποία παραθέτει το γερμανικό κράτος στις ιστιοσελίδες του, όπως έκανε ο Μακεδών στο άλλο θέμα που άνοιξα

Γιατί προκαταλαμβάνεις τις απαντήσεις μου; Σου υποσχέθηκα να σου αποδείξω τη ρηχότητα των επιχειρημάτων σου, την επιπολαιότητα των θέσεών σου και την αυθαιρεσία των συμπερασμάτων σου, που υποστηρίζουν σύνδεση νεοναζισμού και νεοπαγανισμού και θα το κάνω μόλις συγκεντρώσω τα στοιχεία (βλέπεις, δεν συνηθίζω να στηρίζομαι σε αρθρίδια του ιντερνετ).

Διακρίνω όμως μια νευρικότητα από μέρους σου, χωρίς να έχω παραθέσει τίποτε ακόμη. Μήπως δεν έχεις και τόση εμπιστοσύνη στα στοιχεία σου;

Περίμενε να δεις τις θέσεις μου και κρίνεις επ'αυτών...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 02:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ macedon

quote:
Γιατί προκαταλαμβάνεις τις απαντήσεις μου; Σου υποσχέθηκα να σου αποδείξω τη ρηχότητα των επιχειρημάτων σου, την επιπολαιότητα των θέσεών σου και την αυθαιρεσία των συμπερασμάτων σου, που υποστηρίζουν σύνδεση νεοναζισμού και νεοπαγανισμού και θα το κάνω μόλις συγκεντρώσω τα στοιχεία (βλέπεις, δεν συνηθίζω να στηρίζομαι σε αρθρίδια του ιντερνετ).

Διακρίνω όμως μια νευρικότητα από μέρους σου, χωρίς να έχω παραθέσει τίποτε ακόμη. Μήπως δεν έχεις και τόση εμπιστοσύνη στα στοιχεία σου;

Περίμενε να δεις τις θέσεις μου και κρίνεις επ'αυτών...



Περι προσβολής της εγκυρότητας των όσων αναφέρω, στο θέμα "σχέση Νεοναζισμού και Νεοπαγανισμού", την οποία άρχισε πρώτα να καλλιεργεί ο Σβάμπε οτι τάχα δεν ξέρω Γερμανικά, και συνεχίζεις εσύ, σαν μη βάσιμα και έωλα και αλιευμένα απο το ίντερνετ... Επειδή ακριβώς ήξερα ότι ένα τέτοιο θέμα δεν θα τύχει και ιδιαίτερης συμπάθειας απο μέρους κάποιων, φρόντισα πριν το αρχίσω να συμβουλευτώ κάποιους, που έχουνε ασχοληθεί εντατικά με το θέμα. Το τι εθνικότητας είναι τώρα αυτοί οι κάποιοι και με τι ακριβώς ασχολούνται, μπορείς νομίζω να το φανταστείς...

Εσύ μιλάς για αποδείξεις;;

Τα μέλη που έχουνε διαγραφτεί απο εδω μέσα, περιέργως όλα είχανε αποδείξει, ότι τα λιονταρίσια σου βρυχητά βγήκανε τελικά σκουξίματα ποντικιού...


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 03:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
quote:

Όταν κάποιος πηγαίνει σε θρησκευτική τελετή, πρέπει ασφαλώς να πάρει μαζί και την οικογένεια του, δηλαδή την κόρη του, την αδερφή του και τη μητέρα του, σωστά;;

Ερώτηση:
Ποιός απο τους συνφορουμίτες θα πήγαινε με την οικογένεια του, σε μια τέτοια τελετή, όπως αυτή που δείχνει το παρακάτω;;;;

http://uk.youtube.com/watch?v=rxkt9FGNbSU&eurl=http://www.aneas.info/search/label/Pagan



HASTA LA VICTORIA SIEMPRE


Κατι παρομοιο με τα δικα μας τα Αναστεναρια με αρκετες διαφορες βεβαια.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 04:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
quote:
Φίλε μου ZeusE,υπάρχουν τόσα έκτροπα που λαμβάνουν χώρα στην
πατρίδα μας, που η επιλογή σου , κάτω απ το πρίσμα εμπάθειας,
δέιχνει οτι στην ουσία δεν σε ενδιαφέρει τι συμβαίνει, αλλά
η κατηγορία προς την εκκλησία... "Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.."πού'λεγε
κι οσχωρεμένος ο Χριστόδολους... Με τις τοποθετήσεις σου,
δείχνεις στείρα αντιπαλότητα και τίποτε το υγιές... Σε καλώ να συνέλθεις...
Φιλε τρεχα δεν ειναι κατηγορια κατα τις "εκκλησιας " διοτι ποσος με ενδιαφερει η Εκκλησια ειναι κατηγορια κατα των μοναχων οι Οποιοι πηγαν εκει που πηγαν για να φυγουν απο τα Εγκοσμια για να βρουν Θεο και οχι να ασχολουνται με Μπιζνες και το οτι δεν αναφερα τους πολιτικους νομιζω οτι δεν χριαζεται να τους αναφερω γιατι ολοι ξερουμε οτι κανεις απο δαυτους που μας κυβερνανε δεν ειναι Αξιος και ολοι οσοι Μπενουν στην πολιτικη μπενουν με σκοπο να γεμισουν τις τσεπες τους. Και Ναι να ψοφισει η κατσικα του γειτονα απο την στιγμη που ο Γειτονας την αφηνει στον δικο μου κηπο να βοσκισει και οχι στον δικο του. Καθοτι Ελλην και οχι εβραιοχριστιανος να ειμαι και χτυπιμενος στον Εγγεφαλο με τιν καθε παπαρια που Υπαρχει Στην δηθεν αγια γραφη.Δεν χριαζομαι τον χριστιανισμο για να ειμαι καλος ΑΝΘΡΩΠΟΣ και να κανω καλες πραξεις. Αρκει να κατσω να μελετισω τους αρχαιους (τουλαχιστον οτι εχει διασωθει απο αυτους) και να προσπαθησω να καταλαβω το πως βλεπανε τα πραγματα Αυτοι. Και για την κατασταση τις χωρας δεν Ευθινομαι εγω,αλλα ουτε και μπορω να κανω κατι τουλαχιστον μονος μου (Ενας κουκος δεν εφερε ποτε τιν Ανοιξη).

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 17:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ τρεχαγύρευε

quote:
...Δεν μπορείς να πεις, όμως, μια καλή άσκηση γίνεται...

Ο άνθρωπος πρέπει να μιλάει ΟΤΑΝ πρέπει.
Ο άνθρωπος πρέπει να μιλάει ΟΣΟ πρέπει.
Και ο άνθρωπος πρέπει να μιλάει ΟΠΩΣ πρέπει.

Θυμάσαι ποιός το έλεγε αυτό;



HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 18:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου ZeusE, καλοί ήταν οι αρχαίοι, αλλά δεν πιστεύεις
ότι θέλουν συμπλήρωμα, απο τη μόνη θρησκεία που εκτίμησε την
φιλοσοφία και έχουν κοινή ρίζα, όσον αφορά στους σκοπούς, αλλά
και κοινή προοπτική και οράματα;Δηλαδή τον χριστιανισμό...
Φίλε μου Σαμουήλ, όχι δεν θυμάμαι,τώρα τουλάχιστον, ποιός είπε
τη φράση που αναφέρεις, αλλά η άσκηση δυναμώνει... Και φυσικά, τι
καλύτερο και για κάθε έναν απο μας, να γνωρίσει καλύτερα και ποιό τεκμηριωμένα
ότι πιστεύει.. ΄Νομίζω;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 20:09:59  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
...απο τη μόνη θρησκεία που εκτίμησε την
φιλοσοφία και έχουν κοινή ρίζα, όσον αφορά στους σκοπούς, αλλά
και κοινή προοπτική και οράματα;

Ή νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε κάφρους ή δεν έχεις ιδέα ούτε από Ελληνική φιλοσοφία ούτε από χριστιανισμό...

Βέβαια μπορεί να δίνεις και εξετάσεις σε κάποιους που σε συντηρούν, αλλά αυτό το θεωρώ τελευταίο, σαν πιθανότητα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 20:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ότι χρειάστηκε να ρθεί ο χριστιανισμος για να συμπληρώσει
την αρχαία ελληνική φιλοσοφία είναι που δεν κατάλαβες,
Γιάπετ μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 20:30:53  Εμφάνιση Προφίλ
Έγραψα τι δεν κατάλαβα.

Σε ποιούς νομίζεις ότι απευθύνεσαι;;; Έχεις διαπιστώσει ότι στο φορουμ, υπάρχουν άνθρωποι, που δεν κατέχουν τη στοιχειώδη ιστορική γνώση;;

Τέτοιοι είναι αυτοί που κρέμονται απ' το στόμα του παπά, στα κηρύγματα από άμβωνος, που είναι τα μόνα μέρη για να ειπωθεί κάτι τέτοιο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 21:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όλοι ξέρουν στοιχειώση ιστορία φίλε μου Γιάπετ-
και το να υποβιβάζεις τους νεοέλληνες, δεν στοιχειοθετεί
τη θέση σου... Θα ήθελες να μην ξέρουν, αλλά ξέρουν κι αυτό
δεν σε βολεύει...
Αν δεν υπήρχε ο χριστιανισμός, δεν θα αναβίωνε το αρχαίο εληνικό
πνεύμα και δεν θα έφτανε στην κορύφωση που έχει φτάσει και μπορεί να
φτάσει...Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να το δεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 01:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Ωχ βρε αφερφέ! Δεν περίμενα να μου πει κάτι ο Εριώπις... Όταν φτάνουμε στο σημείο να συζητάμε για το εάν υπάρχουνε αγάλματα και τοιχογραφίες αιγυπτιακών θεοτήτων, που είναι αρχαιότερα της Εξόδου των Εβραίων (που υποτίθεται ότι έγινε περίπου 12 αιώνες π.Χ.), δηλαδή εάν υπάρχουνε αγάλματα αιγυπτιακών θεοτήτων, που χρονολογούνται πριν τον 12ο π.Χ. αιώνα, τότε το βρίσκω φρόνιμο εκ μέρους μου να αποσύρομαι απο την κουβέντα.

Φίλε samuel1974 , πρίν προβείς σε ένα τέτοιο απονενοημένο διάβημα , καλό θα ήταν αν όχι να πας κανένα ταξιδάκι μέχρι την Αίγυπτο , άλλωστε σου πέφτει και λίγο μακριά , να διαβάσης τουλάχιστον την αρχαία Αιγυπτιακή ιστορία .

Και ναι μεν η έξοδος των Εβραίων έγινε περίπου το 1360 παχχ μετά τον θάνατο του Αμενόφη Δ’ (Αχενατόν) , όταν οι Εβραίοι μαζί με τους εναπομείναντες πιστούς της θρησκείας του Άτον (Ισραηλίτες) την οποία επέβαλλε , με επικεφαλής τον Αιγύπτιο πρίγκιπα Μωϋσή , εγκατέλειψαν την Αίγυπτο . (βλ. Γιάννη Κορδάτου . «Η Παλαιά Διαθήκη στο φως της κριτικής» εκδόσεις Μπουκουμάνη ) .

Όμως αγάλματα φίλτατε προϋπήρχαν ακόμα και πρό της βασιλείας του Knum Coufou (Χέωψ) , και του αδελφού του Amen Kaoura (Μικερίνος) , τους οποίους κακώς οι αρχαιολόγοι αναφέρουν ως κατασκευαστές των αντιστοίχων πυραμίδων .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 09:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
quote:

τρεχα....

quote:
...απο τη μόνη θρησκεία που εκτίμησε την
φιλοσοφία και έχουν κοινή ρίζα, όσον αφορά στους σκοπούς, αλλά
και κοινή προοπτική και οράματα;

Ή νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε κάφρους ή δεν έχεις ιδέα ούτε από Ελληνική φιλοσοφία ούτε από χριστιανισμό...

Βέβαια μπορεί να δίνεις και εξετάσεις σε κάποιους που σε συντηρούν, αλλά αυτό το θεωρώ τελευταίο, σαν πιθανότητα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Φιλε μου Γιαπετ ξεχασες να του πεις οτι απο την τοση Πολυ Αγαπη για την Αρχαια Ελληνικη Φιλοσοφια Προηλθαν Οι Αφορισμοι τις Γνωστις Κυριακης.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 09:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
quote:
Αν δεν υπήρχε ο χριστιανισμός, δεν θα αναβίωνε το αρχαίο εληνικό
πνεύμα και δεν θα έφτανε στην κορύφωση που έχει φτάσει και μπορεί να
φτάσει...Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να το δεις...
Φιλε τρεχα σου ξεφευγουν Η τα θελεις και τα λες Για πια κορυφωση Μιλας και για πια Αναβιωση του αρχαιου Ελληνικου Πνευματος μιλας Γιατι εγω δεν βλεπω πουθενα τιποτα, Παρα λαμογια που Εκμεταλευονται τον ΛΑΟ.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto


Edited by - ZeusE on 15/10/2008 09:43:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 09:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε ZeusE και Γιάπετ, καλό πράγμα η πόρωση, αλλά
αλλά να βλέπετε και την μύτη σας...
Η πνευματική πυόσταση του χριστιανισμού, έδωσε πεδίο εφαρμογής
και έκφρασης για την ελληινκή γλώσσα, που ξαναδοξάστηκε,πράγμα
που πρώτα είχε καταντήσει νεκρή και γι αυτό λέμε ότι τώρα αναβίωσε
με τον χριστιανισμό... Αυτο δεν μπορείτε να αποφύγετε να το παραδεχτείτε, έστω μέσα σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 10:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
quote:
Η πνευματική πυόσταση του χριστιανισμού, έδωσε πεδίο εφαρμογής
και έκφρασης για την ελληινκή γλώσσα, που ξαναδοξάστηκε,πράγμα
που πρώτα είχε καταντήσει νεκρή και γι αυτό λέμε ότι τώρα αναβίωσε
με τον χριστιανισμό...
Σε ξαναρωταω Θες και τα λες η Σου ξεφευγουν

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 11:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου ZeusE, εσύ στρουθοκαμηλίζεις
κι αρνείσαι την αλήθεια, προσπάθησε λίγο να
χρησιμποιήσεις λογική, πέραν απο επιθυμία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 00:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Η πνευματική πυόσταση του χριστιανισμού ….

Μερικές φορές φίλε trexagireve , "γραφίς λανθάνουσα αλήθειες λέγει" , για να παραφράσω το γνωστό ρητό .
Οι δαίμονες βλέπεις του πληκτρολογίου σου θέλουν να πλήξουν τον χριστιανισμό . Προτείνω να πας το πληκτρολόγιο στον Άγιο Κυπριανό για εξορκισμό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 01:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE
quote:
Αγαπητέ μου ZeusE, εσύ στρουθοκαμηλίζεις
κι αρνείσαι την αλήθεια, προσπάθησε λίγο να
χρησιμποιήσεις λογική, πέραν απο επιθυμία...
Και πια ειναι η Αληθεια φιλε μου τρεχα?

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 07:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ
quote:

trexagireve:
Αγαπητέ μου Λουκά, γιατί πειράζεσαι; Επι της ουσίας τιποτα;
Αναγνωρίζεις την έξοδο των εβραίων τώρα, γιατί σε συμφερει,
αλλά πιο παλιά, όχι ... Τελικά,πολιτικοί είστε, ενώ εγώ σας
είχα περάσει για 12θειστές...

Φίλε μου πως σου φάνηκε ότι πειράζομαι;

Μη πιάνεσαι κορόιδο πάλι στην συζήτηση. Εκτός τούτου θύμισε μου πότε είχα γράψει ότι δεν αναγνωρίζω την έξοδο των Εβραίων.

Τώρα αν έχεις υποθέσει ότι είμαι 12θείστής, δικό σου είναι το πρόβλημα. Σου ξαναλέω μπας και το εμπεδώσεις «Άλλο πράγμα ο δικός μου Χριστιανισμός και άλλο ο δικός σου».


quote:


samuel1974:
Ωχ βρε αφερφέ! Δεν περίμενα να μου πει κάτι ο Εριώπις... Όταν φτάνουμε στο σημείο να συζητάμε για το εάν υπάρχουνε αγάλματα και τοιχογραφίες αιγυπτιακών θεοτήτων, που είναι αρχαιότερα της Εξόδου των Εβραίων (που υποτίθεται ότι έγινε περίπου 12 αιώνες π.Χ.), δηλαδή εάν υπάρχουνε αγάλματα αιγυπτιακών θεοτήτων, που χρονολογούνται πριν τον 12ο π.Χ. αιώνα, τότε το βρίσκω φρόνιμο εκ μέρους μου να αποσύρομαι απο την κουβέντα.
Όταν κάποιος προσπαθεί να στηρίξει μια του κοσμοθεωρία διαστρεβλώνοντας ακόμα και εννοιολογικές σημασίες ελληνικών λέξεων, που χρησιμοποιούμε όλοι μας κάθε μέρα, όπως έκανε ο Σβάμπε στο ίδιο θέμα ή αμφισβηττεί πολιτολογικά δεδομένα, τα οποία παραθέτει το γερμανικό κράτος στις ιστιοσελίδες του, όπως έκανε ο Μακεδών στο άλλο θέμα που άνοιξα, τότε φαντάζει πολύ "αθώο" εκ μέρους του Εριώπις, το να αμφισβηττεί κάποια ιστορικά τεκμήρια που σκαλίσανε πάνω στην πέτρα, κάποιοι άνθρωποι πριν απο χιλιάδες χρόνια...


Ζητείται μεταφραστής.

Φίλε Σαμουήλ σε βλέπω να αποφεύγεις σαν εκτελεστής έντεχνου άσματος την αναφορά μου στον Τυφώνα. Γιατί;


Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 12:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, δεν υπάρχει λόγος για εκνευρισμούς...
Δεν σας είπα τίποτε τ βαρύ...Ότι ο χριστιανισμός έσωσε το αρχαίο
ελληνικό πνεύμα είπα...
Φίλε μου Sesotris, τέτοιες απρέπειες
δεν τις περιμενα... Ένδοια επιχειρημάτων να υποθέσω;
Αγαπητέ ZeusE, η αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός με την ελληνική
γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό, ήρθαν κι έδεσαν και γι αυτό και
κρατάει χρόνια η κολώνια...Όσοι περιμένουν κάτι άλλο, θα απογοητευτούν...

Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ,δεν θυμάμαι που ακριβώς το γράφεις γιατί δεν κρατάω ...αρχεία,
αλλά το θέμα είναι ότι εφόσον αναγνωρίζεις κάποια στοιχεία της Παλαιάς,
έχουμε βάση για διάλογο...
Πρέπει να υπάρχουν κοινά κείμενα προς συζήτηση...
Ας πούμε, λοιπόν,περί της υπόστασης του Θεού, φίλε Λουκά, αφού άλλος ο
δικός σου χριστιανισμός και φυσικά καλύτερος απο το δικό μου... τον κατσιασμένο,
ενώ εσύ προδευτικός, φαντάζομαι....
Για πές μου για τον δικό σου χριστιανισμό, αφού μιλήσαμε αρκετά για
τον δικό μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 13:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ
quote:
trexagireve:
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ,δεν θυμάμαι που ακριβώς το γράφεις γιατί δεν κρατάω ...αρχεία,
αλλά το θέμα είναι ότι εφόσον αναγνωρίζεις κάποια στοιχεία της Παλαιάς,
έχουμε βάση για διάλογο...

Καλωσόρισες στο φτωχικό μου. Φίλε μου ότι διαθέτει η κουζίνα μας θα φάμε.
Πάμε λοιπόν έτσι για ζέσταμα ένα 100άρι.
"Αναστενάρια και Μολώχ". Παίζει;

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy