ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 19:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

quote:

μπορει να μεταφερθηκε το μηνυμα, αλλα μπορεις να το δεις... δεν ειναι τοσο δυσκολο Καποδιστρια!





Εσύ PREDATOR,εκεί κόλλησες;
Στο φινάλε εγώ αλλά και κάθε άλλος μπορεί
να βαριέμαι να πάω στην "Σαλάτα" ή ακόμη και
σκασίλα μου...
Την επανάληψη επτά φορές του ονόματος, που ο ίδιος
θεωρεί πως μπορούσε να παραληφθεί,
δεν σε εντυπωσιάζει,για να μην
πω να σου κινήσει τις υποψίες...;;;

Τι να πώ ο καθένας όπως το ...βλέπει!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.




Καταρχας, παρεξηγησες... δευτερον, τι σχεση εχει αυτο με το ζητημα του τρεχαγυρευε, που οντως εχει παρει διαστασεις... και εκτος των αλλων, τα ''ονοματα'' καποιων εχουν ξανα ''αποκαλυφθει'', αλλα για καποιους πιο ''αμετοχους'' σε καποιες σκληρες διαμαχες, δεν ειχε και τοσο σημαντικη επιρροη... αρα, γιατι θυμωσες? ειπαμε, καποιοι υποστηριζουν την μια πλευρα καποιοι την αλλη. Αυτο γινεται παντα ουτως ή αλλως, σωστα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero Διεγραμμένος Λογαpιασμός
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 20:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero Διεγραμμένος Λογαpιασμός
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 21:26:56  Εμφάνιση Προφίλ
.


Edited by - pandi on 17/12/2010 21:33:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 21:49:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σιγα ρε μαγκα αγγελε,ποιος εισαι εσυ που θα λυπηθεις τον τρεχα,αλλα και τον οποιοδηποτε;

Μου το απαγορεύεις δηλαδή ρε καρντάσι; Ένιωσα ένα συναίσθημα, τι να σου κάνω τώρα;


quote:
Ενας τραμπακουλας του δηθεν ορθολογισμου εισαι αγγελε.

Καλά καλά, λέγε ότι θες.


quote:
Ο τρεχα ειναι συμβολο της αντιστασης στη νεα ταξη πραγματων.Για αυτο φιμωθηκε.Εμπρος στο δρομο που χαραξε το αξιο τεκνο της ρωμιοσυνης μας...


Ναι...ο ήρωας...Η συνωμοσία των Νεφελίμ, των αφεντικών μου, να τον εξφανίσουν....

Στα τρολ δεν απαντάω ότι και αν πουν και συστήνω να κάνουν όλοι το ίδιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:17:59  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακολουθώ την εξέλιξη του "θέματος" λίγο αμήχανος θα μπορούσα να πώ , απο την τροπή που εχει πάρει...πολλές διαμαρτυρίες παρατηρώ και θά'λεγα πολλά απωθημένα , του τύπου "ναί εντάξει αλλα εκείνος πρώτοςμε χτύπησε μετην μπάλλα και μετά και γώ τον έφτυσα κλπ...κλπ..κλπ.." , παιδιάστικα καμώματα θα έλεγα μου φαντάζουν...

Και κείνο που δεν μπορω να καταλάβω είναι το εξής :"Στο σπίτι του ο καθένας , δεν λειτουργεί όπως εκεινου του αρέσει , ασχέτως αν σε άλλους αυτός ο τρόπος δεν είναι αρεστός και αν τύχει κάποιος να πάει στο σπίτι του εν λόγω ατόμου δεν θα λειτουργήσει όπως ακριβώς ορίζει η ιδιότητά του ως φιλοξενούμενου , συντονιζόμενος και λειτουργώντας μέσα στα πλαίσια αναφοράς του οικοδεσπότη του"???

Θα πεί κάποιος "Έ!! Όχι ρε Εαρινέ , δεν γουστάρω να καλουπώνομαι στα μέτρα και στα σταθμά του άλλου"...και γώ θα του απαντήσω ΑΣΦΑΛΩΣ :"Ναί , συμφωνώ ότι όντως δεν είσαι υποχρεωμένος και είναι δικαίωμά σου να λειτουργείς όπως εσένα σου αρέσει...ΑΛΛΑ ΟΧΙ εντός του χώρου του άλλου , μπορείς να εκφρασθείς όπως θέλεις και σύ και γώ και όλοι μας αλλα όχι στον χώρο -όποιο χώρο- σε φιλοξενεί".

Στο σπίτι του ο καθένας και στην δουλειά του -δική του δουλειά- δυνητικά μπορεί κάποιος να πεί , ότι εκεί υπάρχουν κάποιες δυνατότητες να εκφράζεται όπως θέλει και εφόσον οι υπόλοιποι συΜφωνούν ή το ανέχονται...αλλα ΜΟΝΟΝ ΕΚΕΙ!!!

Φαντάζομαι ότι και δώ δεν είναι "τσιφλίκι" του καθενός αλλα ένας "Ιδιωτικός χώρος" και μια "ιδιωτική πρωτοβουλία" κάποιων ανθρώπων και έχουν θέσει κανόνες για την επισκεψιμότητα και συμμετοχή σε αυτόν...αλλα και για την παραμονή όλων μας...!!!

Δεν μας υποχρεώνει κανείς να παραμείνουμε και εφόσον δεν συμφωνούμε -όποιος δεν συμφωνεί- έχουμε/ει την επιλογή της αποχώρησης και μεταβασής του/μας , όπου κρίνουμε εμείς καλύτερα...!!!

Λογαριασμοί επι λογαριασμών ακούγονται , παλιά μέλη και ενίοτε "παλαιοτέρων όμορφων εποχών" και "αναμνήσεις , τι ωραίες στιγμές..".

Αναρρωτιέμαι -πολλοί ενδεχομένως θα σπεύσουν να πούν διάφορα γι'αυτο...- τι θα γινόταν αν και εφόσον δεν υπήρχαν κανόνες λειτουργίας αλλα και η παρέμβαση των συντονιστών στα απίθανα που κατα καιρούς εχουν συμβεί...έχει κανείς την αίσθηση , ότι θα αυτοδιορθωνόταν το πράμα εξ'ημών των ιδίων..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Στα τρολ δεν απαντάω ότι και αν πουν και συστήνω να κάνουν όλοι το ίδιο.




Μου αρεσει που δινεις και οδηγιες στους αλλους τι να κανουν...
Επειδη εσυ εισαι αβουλο ον,νομιζεις οτι ολοι ειναι σαν και εσενα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guardian of Asgard
troll


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guardian of Asgard
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 18/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 22:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αναρρωτιέμαι -πολλοί ενδεχομένως θα σπεύσουν να πούν διάφορα γι'αυτο...- τι θα γινόταν αν και εφόσον δεν υπήρχαν κανόνες λειτουργίας αλλα και η παρέμβαση των συντονιστών στα απίθανα που κατα καιρούς εχουν συμβεί...έχει κανείς την αίσθηση , ότι θα αυτοδιορθωνόταν το πράμα εξ'ημών των ιδίων..???

Δεν ειναι εποχες για πειραματα,πεταξε ενας μια μαλακια ειχε και νικ οριτζιναλ 21 και σου λενε οτι αυτο το νικνεϊμ δε ταιριαζει σε μελος του εσωτερικα!!!!!!

Μετα εχει αδικο ο λιμπερο!!!!!!



Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 23:16:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μετα εχει αδικο ο λιμπερο!!!!!!



Ήταν λάθος διατύπωσή μου και αφέθηκε να εννοηθεί ότι αναφέρομαι στα Νικ-νέιμς αποκλειστικά .... ενώ αναφερόμουν στην όλη τοποθέτηση-παρατηρησή μου και θα ήθελα επιπλέον να πώ , ότι προσωπικά δεν κοιτάζω πρόσωπα και ονόματα αλλα τοποθετήσεις και ιδέες...και ιδιαίτερα συμπεριφορές!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 17/12/2010 23:17:46

Edited by - Εαρινός on 17/12/2010 23:18:15

Edited by - Εαρινός on 17/12/2010 23:18:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 06:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γεια σας

Σχετικά με την απενεργοποίηση του trexagireve:

Η 4η αυτή και οριστική απενεργοποίηση του λογαριασμού του έχει να κάνει με το μήνυμα που απέστειλε στο παρόν θέμα (Απεστάλη: 12/12/2010, 17:59:44). Δεν έχει σχέση με "περίεργες IP", όπως άλλωστε ήδη διευκρινίσαμε. Αποτελεί απλά την αναμενόμενη κατάληξη της συμπεριφοράς του trexagireve στις συζητήσεις, ο οποίος παρά την σαφέστατη προειδοποίηση για οριστική απενεργοποίηση του λογαριασμού του που του είχε γίνει στην προτελευταία (τρίτη κατά σειρά) απενεργοποίησή του και επόμενες προειδοποιήσεις από εμένα και τον admin, δε σταμάτησε την αδιεξοδική και επιθετική συμπεριφορά του. Η συμπεριφορά αυτή, δεν είχε να κάνει μονάχα με τον IndustrialAngel - παλιότερα είχε στρέψει το "μένος" του προς τη medtech και ακόμα παλιότερα, στην πρώτη απενεργοποίησή του, προς όλους όσους είχαν απόψεις με τις οποίες δε συμφωνούσε. Πιστεύω πως είναι αρκετά προφανές πως η συμπεριφορά του trexagireve στις συζητήσεις, πέρα από συχνά γραφική, ίσως και κάπως... διασκεδαστική σε αρκετές περιστάσεις, είχε γίνει ιδιαίτερα ερειστική και επιθετική και ακόμα περισσότερο τον τελευταίο μήνα. Μια τέτοια συμπεριφορά, πέρα από τη συμπάθεια που μπορεί να έχουμε για την προσπάθειά του να έχει μια έντονη συμμετοχή στα forums, δεν μπορούμε να την ανεχόμαστε επ' άπειρον, ιδιαίτερα όταν είναι αντιδημιουργική και προκαλεί πρόβλημα στις συζητήσεις.

Αυτά τα λίγα ως προς το γενικό κομμάτι σχετικά με τη συμπεριφορά του trexagireve και για να μη μακρηγορώ να αναφέρω την αιτία και αφορμή της τελευταίας (4ης) απενεργοποίησής του:

Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν, εδώ και πάνω από ένα μήνα δεχόμαστε την επαναλαμβανόμενη και καθημερινή εισβολή στις συζητήσεις του πρώην μέλους LUPUS ANIMUS, ο οποίος μπαίνει συνεχώς με νέα usernames, τα οποία απενεργοποιούμε και επίσης μεταφέρουμε όσα περισσότερα μηνύματά του μπορούμε από τις συζητήσεις, ώστε να μην καταλήξουν τα θέματα "σαλάτες" αντιπαραθέσεων και υβριστικών χαρακτηρισμών, εν ολίγοις, καταβάλλουμε μεγάλη, χρονοβόρα και ιδιαίτερα επίπονη προσπάθεια για να προστατεύσουμε τις συζητήσεις. Και φυσικά, δεν είναι μόνο δική μας ευθύνη, αλλά ευθύνη όλων όσων ενδιαφέρονται πραγματικά για τις συζητήσεις, να μην επιτρέψουν ή να μην προσφέρουν εύφορο έδαφος γι’ αυτού του είδους τις επιθέσεις στις συζητήσεις, μια προσπάθεια που ως επί το πλείστον γίνεται από τους περισσότερους συμμετέχοντες

Σε μια τέτοια περίσταση λοιπόν, ο IndustrialAngel προτρέπει τον Εαρινό να μην "τρέφει" το troll, κάτι πολύ λογικό και χρήσιμο ως σύσταση. Και στην περίσταση αυτή, ο trexagireve, χωρίς να έχει προκληθεί από τον IndustrialAngel και ενώ του έχουμε απευθύνει αρκετές συστάσεις και προειδοποιήσεις, αρπάζει την ευκαιρία για να επιτεθεί στον IndustrialAngel. Γιατί; Για να εκδικηθεί; Μέχρι εκεί φτάνει η ευαισθησία του; Δεν ήθελε να αντιληφθεί το πρόβλημα, παρά μόνον επέλεξε να συνεχίσει την κόντρα για την οποία είχε προειδοποιηθεί να σταματήσει, επιλέγοντας μια από τις πιο ακατάλληλες στιγμές και περιστάσεις.

Κάποια στιγμή λοιπόν έχει και η υπομονή, ή η ανοχή τα όριά της. Τα forums του ESOTERICA είναι ένας χώρος που δημιουργήθηκε και συντηρείται με πολύ μεγάλη προσπάθεια για να φιλοξενεί συζητήσεις και όχι για να παίζει το εγωιστικό του παιχνίδι οποιοσδήποτε εις βάρος του συνόλου! Όταν η ευγένεια, η υπομονή και η ανεκτικότητα όχι μόνο δεν εκτιμούνται, αλλά καταπατούνται και προσβάλλονται, είναι καιρός να τεθεί ένα όριο. Και μάλιστα, όταν έχουν υπάρξει πολλές προειδοποιήσεις για το ότι δεν πρόκειται να ανεχθούμε άλλο τέτοιου είδους συμπεριφορά. Από κει και πέρα, όποιος δεν μπορεί ή δε θέλει να το καταλάβει αυτό, έχει κάνει την επιλογή του.

Η απενεργοποίηση του λογαριασμού trexagireve είναι οριστική.
Μετά από δύο βδομάδες από τη μέρα της απενεργοποίησης του προηγούμενου λογαριασμού του (12/12/2010), αν σκεφτεί ότι θέλει να συμμετάσχει σεβόμενος την κοινότητα των συζητήσεων, μπορεί να συμμετάσχει κάνοντας μια εκ νέου εγγραφή.

Να σημειώσω τέλος, πως στην περίπτωση που ο trexagireve συμμετάσχει με νέο λογαριασμό στα forums και εξακολουθήσει την ίδια συμπεριφορά που αποτέλεσε αιτία για την απενεργοποίησή του, δε θα του επιτρέψουμε να συμμετάσχει ξανά με οποιοδήποτε username.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 09:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Φαντάζομαι ότι και δώ δεν είναι "τσιφλίκι" του καθενός αλλα ένας "Ιδιωτικός χώρος" και μια "ιδιωτική πρωτοβουλία" κάποιων ανθρώπων και έχουν θέσει κανόνες για την επισκεψιμότητα και συμμετοχή σε αυτόν...αλλα και για την παραμονή όλων μας...!!!


για αυτο και εμεις, οταν κανουμε την εγγραφη μας, ΠΡΕΠΕΙ να αποδεχομαστε τους ορους αυτους για τη συμμετοχη μας... τωρα, αν καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να "ξεγελασουν" (τον εαυτο τους?) χωρις να διαβασουν αυτους τους ορους, νομιζοντας οτι ετσι "δεν τους πιανουν"... μαλλον κοροϊδευουν τον εαυτο τους...

οι οροι υπαρχουν εκει, ειτε τους αποδεχτεις ειτε δεν "τους διαβασεις"

quote:
Δεν μας υποχρεώνει κανείς να παραμείνουμε και εφόσον δεν συμφωνούμε -όποιος δεν συμφωνεί- έχουμε/ει την επιλογή της αποχώρησης και μεταβασής του/μας , όπου κρίνουμε εμείς καλύτερα...!!!


πολυ σωστα φιλε μου... δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η συμμετοχη μας, ουτε μας το επιβαλλουν με το ζορι, απαξ και κανουμε την εγγραφη... ποσο μαλλον αν μπλεχτουμε σε διαμαχη, μπορουμε καλλιστα να σταματησουμε/αποχωρησουμε... αρα, καποιοι που δεν το κανουν (μαλλον ηθελημενα) προτιμουν να προκαλεσουν μεγαλυτερο "κακο" (με τις γνωστες καταληξεις των αλληλοκατηγοριων και αισχρων προκλησεων), που φυσικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 10:04:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ήταν λάθος διατύπωσή μου και αφέθηκε να εννοηθεί ότι αναφέρομαι στα Νικ-νέιμς αποκλειστικά .... ενώ αναφερόμουν στην όλη τοποθέτηση-παρατηρησή μου και θα ήθελα επιπλέον να πώ , ότι προσωπικά δεν κοιτάζω πρόσωπα και ονόματα αλλα τοποθετήσεις και ιδέες...και ιδιαίτερα συμπεριφορές!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...



Οχι η δικη μου διατυπωση ηταν λαθος,επρεπε να γραψω...
Εδω πεταξε ενας μια ...
για να δειξω το ατοπο της αποριας σου!


Suddenly you discover humanity

convenient

Edited by - geostat on 18/12/2010 10:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 12:33:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ήταν λάθος διατύπωσή μου και αφέθηκε να εννοηθεί ότι αναφέρομαι στα Νικ-νέιμς αποκλειστικά .... ενώ αναφερόμουν στην όλη τοποθέτηση-παρατηρησή μου και θα ήθελα επιπλέον να πώ , ότι προσωπικά δεν κοιτάζω πρόσωπα και ονόματα αλλα τοποθετήσεις και ιδέες...και ιδιαίτερα συμπεριφορές!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...



Οχι η δικη μου διατυπωση ηταν λαθος,επρεπε να γραψω...
Εδω πεταξε ενας μια ...
για να δειξω το ατοπο της αποριας σου!


Suddenly you discover humanity

convenient

Edited by - geostat on 18/12/2010 10:04:32


Έχω την αίσθηση ότι κατα κάποιο τρόπο "ψάχνεσαι" Geostat...αφήνοντας υποννοούμενα στον αέρα...
Φυσικά έχεις το δικό σου σκεπτικό -όπως ο καθένας μας εξάλλου- και βάσει αυτού κινείσαι αναπόφευκτα και υποκείμενος σε αυτό -απόλυτα κατανοητό και αυτό- , ωστόσο όσο και αν δεν συμφωνείς με το ότι ο καθένας αναφέρει , αυτό δεν σημαίνει ότι αυτομάτως μπορείς να του αποστερείς το δικαίωμα στο να το λέει - κινούμενος απο το οριστικό του αληθούς της απόψεώς σου - αρκει να μην τοποθετείται επιθετικά απέναντι στο πρόσωπό σου...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 23:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
allzzaro
Κατ` αρχήν admin να εκφράσω και εγώ την αγάπη μου πρός εσάς, δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο και ούτε σας κατηγορώ για κάτι.
Τώρα..εκεί κατάντησα λοιπόν?
Να παίζω το ρόλο του Mr Bean?
Φυσικά admin και η μόνη μου πρόθεση ήταν να γίνει κάτι καλό στον trexagireve και τίποτα παραπάνω.
Αυτά ολα admin που συμβαίνουν είναι τραύματα του παρελθόντος και είτε παίξω το ρόλο του Mr. Bean είτε οχι αργά ή γρήγορα θα συμβούν. Μην μου ρίχνεις και τόσες ευθύνες, ίσως να πρέπει να τις ρίξεις και κάπου αλλού, λέω ίσως.
Αφου τα ξέρεις αυτά τα πράγματα τόσα χρόνια γίνονται.
Εγώ τι είπα λοιπόν ο δόλιος δώστε τα χέρια είπα και βγάλατε τα σπαθιά.
Τώρα που επιμένω να ενεργοποιηθεί ο trexagireve σας εξήγησα οτι η απενεργοποίηση του τα προκαλεί όλα αυτά. Μία πιθανή ενεργοποίηση του θα δημιουργούσε θετικό κλίμα.
Πάντως σε ευχαριστώ που μου έδωσες να καταλάβω το πόσο γκαφατζής είμαι αλλά πιστεύω να κατάλαβες και εσύ το πόσο διαφορετική γνώμη έχω απ`ολους σας για το χώρο των συζητήσεων γενικώς για τον κόσμο.
Φαίνεται πως εγώ ζώ σε εναν διαφορετικό κόσμο
Ζητώ συγνώμη απ`όλους σας για την αναστάτωση που σας προσκάλεσα.
Για μια αλλη φορά σας αποκάλυψα την ηλιθιότητα μου σε όλο της το μεγαλείο.
Να είστε καλά ρε παιδιά.. σας φιλώ..

Φίλε allzzaro συνέχισε να είσαι ο εαυτός σου και μην αυτοκατηγορείσαι . Το ότι διαφωνούμε μεταξύ μας πολλές φορές δεν σημαίνει ότι είμαστε και εχθροί . Άλλωστε μέσω της διαφορετικότητας μαθαίνουμε και το πως σκέπτονται οι άλλοι , έστω και (αντικειμενικά ή υποκειμενικά) λανθασμένα . Προσωπικά σε πάω με χίλια .
quote:
allzzaro
οι μετατάξεις μου χτυπούν την πόρτα

Ελπίζω φίλε allzzaro να μη σου συμβή κάτι τέτοιο τώρα στα γεράματα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 23:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
amalia
Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν, εδώ και πάνω από ένα μήνα δεχόμαστε την επαναλαμβανόμενη και καθημερινή εισβολή στις συζητήσεις του πρώην μέλους LUPUS ANIMUS, ο οποίος μπαίνει συνεχώς με νέα usernames, τα οποία απενεργοποιούμε και επίσης μεταφέρουμε όσα περισσότερα μηνύματά του μπορούμε από τις συζητήσεις, ώστε να μην καταλήξουν τα θέματα "σαλάτες" αντιπαραθέσεων και υβριστικών χαρακτηρισμών, εν ολίγοις, καταβάλλουμε μεγάλη, χρονοβόρα και ιδιαίτερα επίπονη προσπάθεια για να προστατεύσουμε τις συζητήσεις. Και φυσικά, δεν είναι μόνο δική μας ευθύνη, αλλά ευθύνη όλων όσων ενδιαφέρονται πραγματικά για τις συζητήσεις, να μην επιτρέψουν ή να μην προσφέρουν εύφορο έδαφος γι’ αυτού του είδους τις επιθέσεις στις συζητήσεις, μια προσπάθεια που ως επί το πλείστον γίνεται από τους περισσότερους συμμετέχοντες

Φίλη amalia , δεν γνωρίζω αν αυτό που ρωτάω είναι εφικτό , όμως μήπως θα μπορούσε το ESOTERICA να ζητήση την συνδρομή της αρμόδιας υπηρεσίας προστασίας του internet , για να βάλη τέλος στην δράση αυτού του ψυχοπαθούς troll ?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 01:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητέ Sesostris η πρόταση που κάνεις θίγει ένα πολύ σημαντικό ζήτημα, που έχει να κάνει με μια από τις περισσότερο επιζήμιες προεκτάσεις της συμπεριφοράς των troll και ατόμων που χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο με διάθεση να πειράξουν, να ενοχλήσουν, να "παίξουν" με τους άλλους, συχνά χωρίς να αναλογίζονται κάποιες συνέπειες.
Να εξηγήσω τι θέλω να πω:
Το ότι υπάρχει το Διαδίκτυο είναι, θεωρώ, ένα πολύ μεγάλο επίτευγμα που έχουμε την τύχη να απολαμβάνουμε. Είναι πολύ σημαντικό το ότι τόσοι πολλοί άνθρωποι έχουν πρόσβαση σε αυτό, το ότι μπορούν να ανεβάσουν πληροφορίες, εργασίες, ιδέες, κ.λπ. εκατομμύρια άνθρωποι και ότι όλο αυτό το πράγμα γίνεται χωρίς να υπάρχουν κάποιες κεντρικές εστίες που να το ελέγχουν, να εγκρίνουν τι γράφεται, ποιοι μπαίνουν, τι σελίδες ανοίγουν, κ.λπ.

Φαντάσου να ήταν τα πράγματα αλλιώς και να έπαυε να υπάρχει η ελευθερία και η δημοκρατία που χαρακτηρίζει το Διαδίκτυο. Αυτός ο κίνδυνος είναι μια πιθανή συνέπεια της αλόγιστης χρήσης του. Όσο οι ανεύθυνες συμπεριφορές δημιουργούν μια αυξημένη ανάγκη για προστασία, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να ανοίξουν οι πόρτες για κεντρικά συμφέροντα που με την πρόφαση της ασφάλειας και της προστασίας θα προσπαθήσουν να ελέγξουν το ελεύθερο και ανοιχτό αυτό περιβάλλον. Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο ο κάθε λογής troll αντιλαμβάνεται ότι με τέτοιου είδους συμπεριφορά υπονομεύει και το δικό του δικαίωμα, αλλά και το δικαίωμα όλων μας για ελευθερία της έκφρασης σε ένα μέσο που μέχρι στιγμής έχει κατορθώσει να αυτοπροστατεύεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 09:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
sesostris
quote:
Ελπίζω φίλε allzzaro να μη σου συμβή κάτι τέτοιο τώρα στα γεράματα .

Φίλε sesostris τυγχάνει να είμαι ασφαλισμένος σε ενα απο τα καλύτερα ταμεία Συνεπώς δεν πρέπει να ανησυχώ για τέτοιου είδους προβλήματα, όμως οπως η συνείδηση μου δεν μου επιτρέπει να απολαμβάνω αυτά που οι συνάδελφοί μου ονομάζουν κεκτημένα δικαιώματα. Επειδή λοιπόν εκφράζομαι ανοικτά αυτό μου δημιουργεί προβλήματα..
35 χρόνια μαχητής των δρόμων..

quote:
Φίλε allzzaro συνέχισε να είσαι ο εαυτός σου και μην αυτοκατηγορείσαι . Το ότι διαφωνούμε μεταξύ μας πολλές φορές δεν σημαίνει ότι είμαστε και εχθροί . Άλλωστε μέσω της διαφορετικότητας μαθαίνουμε και το πως σκέπτονται οι άλλοι , έστω και (αντικειμενικά ή υποκειμενικά) λανθασμένα . Προσωπικά σε πάω με χίλια .

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Μου δίνεις θάρρος και ειλικρινά το έχω ανάγκη αυτή την εποχή καθώς είναι μια εποχή που πρέπει να κάνω αυτοκριτική και ξέρεις sesostris η αυτοκριτική σε αυτές τις ηλικίες με σε ανθρώπους με τέτοιου είδους ιδέες δεν είναι ``ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε``. Το σωστό και το λάθος, το συναίσθημα και η λογική, η ιδιοτέλεια και η ανιδιοτέλεια και τόσα όλα, είναι αντικρουόμενα ερωτήματα που πραγματικά βασανίζουν .
Εχθροί γιατί να είμαστε? Επειδή έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις ή επειδή εκφραζόμαστε ανοικτά? Και τα δύο αναμφισβήτητα έχουν να κάνουν με μια υγιή συμμετοχή σε μια συζήτηση.
Μπορεί στις συζητήσεις μας να δημιουργούνται κόντρες αλλά όταν φτάνουμε στο σημείο να μισήσουμε τον αλλον η συμμετοχή είναι απλά άρρωστη.

Κάθε τόσο έρχεται ένα νέο μέλος.
Νέο, παλιό, διαγραμμένο ενας θεός ξέρει και τοποθετείται εκφράζοντας τα πιστεύω του, την ιδεολογία του κλπ.
Του την έχουν στημένη
Τον περιμένουν στη γωνία για να τον ``κάνουν ρόμπα`` (ΙΑ δεν εννοώ εσένα) και εκεί αρχινούν τα όργανα. Γιατί? Δεν λέω το γιατί. Ο νοών νοήτω.

Τέλος η πολιτική του Mr. Bean πιστέψτε με είναι πολύ δύσκολη. Πάρα πολύ δύσκολη

Αντε πάλι με τα edit ρε τι πάθαμε.

Edited by - allzzaro on 19/12/2010 09:28:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 09:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 10:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 12:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μα τι λές τώρα?
Πώς δεν πιστεύεις στη Δημοκρατία οταν ζητάς την ελευθερία του λόγου.
Εσύ, με τη συμμετοχή σου, ξεπερνάς τα όρια της Δημοκρατίας και περνάς στην αναρχία
Η Δημοκρατία βασίζεται πάνω σε ορισμένα θεσμικά πλαίσια, πλαίσια που εσύ δεν δεν αποδέχεσαι.
Με τον ίδιο άναρχο τρόπο τοποθετείσαι και σε θέματα θρησκείας και εννοώ την Αγία Γραφή.
Μην κατηγορούμε τη Δημοκρατία ειδικά οταν δεν κατανοούμε το νόημα της και τους θεσμούς της και ας μην μαζικοποιούμε τον όχλο που μπορεί να πιστεύει στη Δημοκρατία υποκειμενικά.

Ο καθένας κάνει τη δουλειά του democrat και το πως κάνει τη δουλειά του αυτό θα πρέπει να το κρίνει κάποιος βλέποντας τα πράγματα απο μια πολύ ξεχωριστή θα έλεγα θέση, αυτό ως πρός απάντηση στο..

quote:
Ο μασονος στο τελος του video μιλαει για καταστροφικη αγνοια της μαζας και για την αριστοκρατια που μπορει να βγαλει τον κοσμο απο το αδιέξοδο.

Ο όχλος δεν είναι τίποτε αλλο παρά ενα κοπάδι πρόβατα (ως επι το πλείστον) και το κοπάδι απο μόνο του θα καταλήξει στα δόντια των αρπακτικών. Ενας καλός τσοπάνης, ενας χαρισματικός ηγέτης θα μπορέσει να οδηγήσει το κοπάδι στην ευημερία, πράγμα που το κοπάδι δεν αποδέχεται γιατί απο τη φύση του είναι άναρχο και οι νόμοι που του επιβάλλει ο τσοπάνης για την προστασία του είναι για αυτό καταπιεστικοί.

Για να μπορέσει κάποιος να κατανοήσει τα παραπάνω θα πρέπει να δουλέψει ως παρατηρητής και ο ψηφιακός κόσμος ενδεικνύεται για αυτό. Μέσα απο τον ψηφιακό κόσμο μπορεί ο καθένας να εκφραστεί με τέτοιο τρόπο που δεν μπορεί να εκφραστεί στον αναλογικό κόσμο.
Απο εδώ μπορεί κάποιος να κατανοήσει το πως κυβερνάται ο αναλογικός κόσμος παιχνίδια εξουσίας παιχνίδια συνομωσίας συμπεριφορές έπαρσης και οτι βάλει ο νούς μας πράγματα που στον αναλογικό κόσμο παραμένουν στο παρασκήνιο.

quote:
Το γεγονος οτι εχουν λογικη αυτα που λενε οφειλεται σε εσας οχι σε εμενα.

Εάν θέλεις να αποκωδικοποιήσεις τη λογική αυτή έτσι ώστε να μπορέσεις να την ταυτοποιήσεις με τη λογική την δική σου θα πρέπει να βρείς εναν τρόπο έτσι ώστε να μην σε παρεξηγούν.

Η τακτική του Διογένη να αυνανίζεται δημοσίως ή να τους κατουρά δημοσίως επειδή τον αποκαλούσαν αδέσποτο είναι μια μορφή φιλοσοφίας μεμπτή ακόμα και σήμερα και αναγκάζει τον τρόπο αυτόν έκφρασης να ζεί στο περιθώριο..Με το δίκιο του ο άνθρωπος τους κατουρούσε αφού του πετούσαν κόκαλα απο τα πλούσια συμπόσια τους λέγοντας τους ``σκύλο με θεωρείτε - σαν σκύλος θα σας συμπεριφέρομαι``.
Μεγάλε και αθάνατε Διογένη

Edited by - allzzaro on 19/12/2010 13:04:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 12:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 12:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Η δημοκρατια σαν ιδεα ειναι κατι που αξιζει να προστατευτει αλλα δεν ειναι κατι ρεαλιστικο και εφαρμοσιμο.

Όντως..

quote:
Με την δημοκρατια δεν συμφωνουσαν οι αρχαιοι Ελληνες αριστοκρατες, ουτε ο Πλατωνας, ουτε ο Αριστοτελης, ουτε οι σφαγιασθεντες Πυθαγορειοι απο τους δημοκρατες κλπ. Το διλλημα που υπαρχει δεν ειναι κατι που ανακαλυψαν οι μασωνοι και η μονη διαφορα που υπαρχει ειναι η στοχοθετηση της εξουσιας. Λεω το ιδιο σχεδον πραγμα με διαφορετικα λογια.

Για το λόγο αυτό οι φιλόσοφοι αυτοί έμειναν στην ιστορία.
Το ιδιο πράγμα λέμε με διαφορετικά λόγια μόνο που οι μασώνοι το ανακάλυψαν? Λέω μήπως?
Ομορφα πράγματα λές και με πολύ εχέφρονα τρόπο.

quote:
Με την δημοκρατια δεν συμφωνουσαν οι αρχαιοι Ελληνες αριστοκρατες, ουτε ο Πλατωνας, ουτε ο Αριστοτελης, ουτε οι σφαγιασθεντες Πυθαγορειοι απο τους δημοκρατες

Τώρα οχι ακριβώς δημοκράτες.
Το οτι ταυτίζονταν με τη Δημοκρατία αυτό δεν σημαίνει οτι ήταν Δημοκράτες.
Οι λόγοι που σφαγιάστηκαν οι Πυθαγόρειοι καθώς και η αυτοκτονία του Σωκράτη δεν είχαν να κάνουν με τη Δημοκρατία εκάς βέβηλοι έγραφε η επιγραφή κάτω απο το άγαλμα του Ερμή του Λόγιου που κοσμούσε την είσοδο της σχολής.

Edited by - allzzaro on 19/12/2010 13:09:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:23:12  Εμφάνιση Προφίλ
Καλα τους εκαναν,
οποιος δεν παιρνει το μαθημα του απο την ιστορια και την χρησιμοποιη απλα ως βαση θεσεων,τα ιδια θα παθαινει.
Αφου δινουν τις δονησεις θα λουστουν και το τσουναμι!
Πρωτη φορα θα ειναι;


Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ο ορος τεκτονας μαλλον παρθηκε απο την Βιβλο:

Γιατί επειδή αναφέρεται στη Βίβλο?


Η Βίβλος φίλε μου δεν είναι τίποτε αλλο παρά ένα συνοθύλευμα παραδόσεων και γνώσεων.
Αναμφισβήτητα περιέχει πολύτιμα στοιχεία μιας και οι παραδόσεις αλλά και γνώσεις που περιέχει προέρχονταν απο τα Αιγυπτιακά Ελληνικά αλλά και Σουμεριακά ιερατεία γνώσεις και παραδόσεις οι οποίες εντέχνως μυθοποιήθηκαν.

Οι θεματοφύλακες έπαιζαν τότε αυτό το ρόλο που επικαλείσαι και στον Ελληνικό τότε χώρο το ρόλο αυτό έπαιζε ο Βούτης αδελφός του Ερεχθέα οπου αποκρυπτογράφησε τα Ερμητικά Κείμενα.
Η Βίβλος έρχεται τελευταία και καταιδρωμένη και ο λόγος που ο Ιωσηπος ο Ιάμβλιχος Σοφωνίας και αλλοι μύστες αποκαλούν τους Ελληνες μωρούς αναλφάβητους και ηλίθιους θα πρέπει να μας προβληματίζει.

Edited by - allzzaro on 19/12/2010 13:35:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Democrat
troll


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 13:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Democrat
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 20/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 14:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Eχει σημασία και μάλιστα πολύ μεγάλη αν αναρωτηθεί κανείς το γιατί

Να σε ρωτήσω
Χρησιμοποιείς το λεξάριθμο με τη σύγχρονη Ελληνική
Γιατί οχι με την αρχαία Εβραική?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy