ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 12:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
και πάντως τελείως παράλογη.
Γιατί είναι παράλογη;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 13:30:01  Εμφάνιση Προφίλ
Richter:
«Σίγουρα πιστέυω σε μία ανώτερη δύναμη άναρχη και αιώνια που δημιούργησε τον κόσμο.»

Και καλά κάνεις. Ωστόσο, Η ΙΔΙΑ ΣΟΥ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΗ ΥΠΟΘΕΣΗ, καθώς η πίστη είναι μια υπόθεση..

Richter:
«Σαφέστατα, η τουλάχιστον να εξηγήσει με επιχειρήματα που το στηρίζει.»

Το ίδιο σου είπε και ο Μacedon. Σου είπε ότι ΕΣΥ ΟΦΕΙΛΕΙΣ να αποδείξης την «άναρχη αρχή» που υποστασιοποιείς ως δεδομένη Αρχή, και συνεπώς της χαρίζεις την πίστη σου.

Richter:
«Αλλο μη σοβαρό και άλλο παράλογο!»

Στη συγκεκριμένη υπόθεση του Θεού, είναι και τα δυο: και παράλογη αλλά και μη σοβαρή, εφόσον χρεώνουμε ένα σωρό κατηγορήματα σε ένα «πρόσωπο» το οποίο βρίσκεται μονάχα στην φαντασία της σιωπής που μας περιβάλλει...

Richter:
«Και εσύ και ο άλλος που αντικρούει την θεωρία σου, αλλιώς δεν είναι επικοδομητική η συζήτηση η ο διάλογος.»

Για να ξεκινήσει ΣΟΒΑΡΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ και όχι χάσιμο χρόνου υπό το ένδυμα του «διαλόγου», θα πρέπει πρώτα ΕΓΩ που απαιτώ να γίνω σεβαστός απο τον άλλο ως συνομιλητής να ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ τα όσα λέω.

Εσύ, τεκμηριώνεις την αξίωση του Θεού που εντοπίζεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 17:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, δεν υπήρξε φιλόσοφος η αναζητητής
της αλήθειας, που να μην κοίταξε τον κόσμο και
να μην είδε τον Θεό Δημιουργό του...Το να περιμένουμε
όμως ότι θα καταλάβουμε τον Θεό, πέραν της αλαζονίας,
αυτοκαταστροφικών και επιρρεπων στη φθορά, ανθρώπων,
δεν σημαίνι ότι ο Θεός έχει ανάγκη να μας αποδείξει ότι
υπάρχει...Ένας Θεός δεν έχει ανάγκη να τον δεχτεί κανείς,
αλλά το επίπεδο αντιληψης του ανθρώπου που βλέπει ένα τέτοιο
τέλειο αυτόματο, όπως ο κόσμος μας, πρέπει να αναγνωρίζει
τον πλάστη πίσω από όσα βλέπει...
φίλε Schwabe, ο κόσμος της σύγκρισης και του ζώου που
επιβιώνει δεν είναι δείγμα πνευματικής υποστασης, αλλά
φυσικής... Πρέπει να μπορέσεις να δεις τον εαυτό σου και σαν
αιώνιο ον κι όχι μόνο σαν μια εντός χρονικών ορίων ζωική
οντότητα...
Δεν είναι ο Θεός που αμφισβητείς, φίλε μου, αλλά εσένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 11:56:02  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Ένας Θεός δεν έχει ανάγκη να τον δεχτεί κανείς, αλλά το επίπεδο αντιληψης του ανθρώπου που βλέπει ένα τέτοιο τέλειο αυτόματο, όπως ο κόσμος μας, πρέπει να αναγνωρίζει τον πλάστη πίσω από όσα βλέπει...»

Φίλτατε ελπίζω σιγά-σιγά να συνειδητοποιείς ότι ο περίφημος «προσωπικός θεός», που τάχα χαίρεται που οι εκλεκτοί του έχουνε αρπάξει επιτέλους τη γη της επαγγελίας ή ότι επιτέλους πίστεψαν και τον προσκυνάνε με μουρμουρητά ολοήμερα, είναι ένα σαθρό δημιούργημα αμόρφωτων αλλά και σκοταδιστικών μυαλών περασμένων εποχών.

Πολύ σωστά λες ότι ο άγνωστος (όποιος..) Θεός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Κατα τον ίδιο τρόπο, δεν έχει ανάγκη (και άρα δεν το απαίτησε ποτέ..) να του απαγγέλει κανείς ψαλμούς και μελωδίες, να του οργανώνουνε ολονύχτια και περιφορές ή να του δηλώνουνε υποταγή και αφωσίωση μέσα απο μοναστήρια και άλλες αντικοινωνικές συμπεριφορές.

Αλίμονο εάν ο Θεός είχε ανάγκη ή απαιτούσε όλα αυτά τα καραγκιοζλίκια που έχουνε οργάνώσει και ενορχηστρώσει οι άνθρωποι ώστε πρωτίστως να διασφαλίζουνε το μέλλον των διαφόρων (αυθαίρετων) θρησκευτικών τους οργανώσεων.

Αντιλαμβάνεσαι ίσως τώρα το γιατί αυτός ο «Θεός» έχει πεθάνει?

trexagireve:
«Δεν είναι ο Θεός που αμφισβητείς, φίλε μου, αλλά εσένα...»

Θα σου το θέσω διαφορετικά, ώστε να αντιληφθείς τη θέση μου:

ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΟΣ? ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ!
ΤΙ ΕΣΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? ΘΕΟΣ ΘΝΗΤΟΣ!

Φίλτατε μέσα απο την διδασκαλία που έχεις διαποτιστεί, θαρρώ πως δεν είσαι σε θέση να δεις όλη την εικόνα. Προσπαθείς όμως να προσεγγίσεις το Όλον, μέσα απο μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, κάμπτοντας ιδέες, ακόμα και φιλοσοφικές τοποθετήσεις προς το δικό σου-στενό-συμφέρον.

Θα σου πω λοιπόν ότι η θέση σου, εξ ορισμού, αμφισβητεί τον ίδιο τον εαυτό σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 16:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Schwabe,τέτοιους θεούς που αναφέρεις,
είναι στο 12θεό... Θεοί που έχουν ανθρώπινες αδυναμίες.
Ο Θεός, δεν έχει αδυναμίες, απλά αγάπη για το πλάσμα
του..
Ξέρεις πριν λίγο δέχτηκα μια επίσκεψη παρά την μεσημεριανή
ώρα. Δεν τη ζήτησα εγώ, αλλά την είχα....
Τους ύμνους στο Θεό για τα υψηλής αξίας και σοφίας
έργα του, τους γράφει όποιος δεί το έργο του Θεού και το
θαυμάζει. Όχι κάποιος που απλά δεν έχει τι να κάνει.Έτσι
γράφτηκαν, όχι σαν ώρα ξεγνοιασιάς και παραμυθιού, όπως
έγινε με τους ΄μύθους του 12θεου...
Πιστεύω ότι έχεις τη δυνατοτητα να καταλάβεις τη διαφορά...
Όσο για την προσπάθεια σου να με εντάξεις κάπου, μέσω
συμπερασμάτων, είχνει ότι έχιες μάθει μόνο με ...ενταγμένους.
Εγώ είμαι ανεξάρτητος κι ανένταχτος μεμονωμένος. Η
ελευθερία μου βλέπω να σε ενοχλεί, γιατί άραγες;
Χαίρομαι που κι εσύ πιστεύεις ότι ο Θεος είναι το τέλειο
ον.Καταλαβαίνω πόσο βλέπεις να απέχουμε απο Αυτόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2008, 22:08:29  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Schwabe,τέτοιους θεούς που αναφέρεις, είναι στο 12θεό... Θεοί που έχουν ανθρώπινες αδυναμίες.»

Μα, και ο Θεός που αναδύεται μέσα απο την Αγία Γραφή, ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ, ΠΑΘΗ, ΠΟΘΟΥΣ, ΕΠΙΤΑΓΕΣ, ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ, και συνεπώς όλα αυτά ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ αδυναμία διότι καταργούν την τελειότητα, καθώς εάν ήτο τέλειος δεν θα ζητούσε/είχε όλα τα παραπάνω.

Μήπως θέλεις να θυμηθούμε σκηνές της Π.Δ.? Μήπως θέλεις να θυμηθούμε αδυναμίες της Κ.Δ.?

trexagireve:
«Ο Θεός, δεν έχει αδυναμίες, απλά αγάπη για το πλάσμα του..»

Ο Θεός, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ, όμως ο Θεός που ως τέτοιος περιγράφεται μέσα στην Αγία Γραφή, δυστυχώς, έχει....

trexagireve:
«Τους ύμνους στο Θεό για τα υψηλής αξίας και σοφίας έργα του, τους γράφει όποιος δεί το έργο του Θεού και το θαυμάζει.»

Λάθος φίλτατε. Μέγιστο θεολογικό σφάλμα.

Ο Μ.Βασίλειος στην ερμηνεία του Α’Ψαλμού λέγει τα εξής: « Ἐπειδη το Ἅ γ ι ο Π ν ε ύ μ α ειδε οτι δυσκολα οδηγεῖται το ανθρωπινο γενος στην αρετη καί οτι αμελουμε την ορθη ζωη ἐπειδη εἴμαστε ἐπιρρεπεῖς σέ ο,τι μας προξενει ευχαρίστηση, τι εκανε? Την τερπνότητα της μελωδίας την ανέμιξε μέ τη διδασκαλία της Εκκλησίας για να μπορέσουμε να δεχθουμε ανεπαίσθητα χωρίς κουραση την ωφέλεια των πνευματικων λογων μέ την γλυκυτητα που προξενεῖ στην ακοη μας η μελωδία... Καί γι’ αυτο το σκοπο ἐπινοηθηκαν τα αρμονικα μέλη των ψαλμων, ωστε οσοι εἶναι παιδια στην ηλικία η στο ηθος να νομίζουν οτι απλα καί μονο τραγουδουν μελωδικα ἐνω στην πραγματικοτητα διδασκουν την ψυχη τους».

Συνεπώς, βλέπουμε πως για την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη εν προκειμένω, η ψαλμωδία και οι ψαλμοί δεν απλά «επινόηση όποιου δει το θαυμαστό έργο του Θεού και το θαυμάσει», ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΔΗΓΕΙ ΤΟΝ ΨΑΛΜΩΔΟ.

Δηλαδή, σε απλά λόγια για να το κατανοεί και ο αναγνώστης, Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ Η ΨΑΛΜΩΔΙΑ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!

Με άλλα λόγια, Ο ΘΕΟΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΔΙΔΕΙ ΦΩΤΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΩΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΝΑ................ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ!

Εάν δεν είναι αυτό ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ενός Θεού που ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΤΕΙ, τότε τι είναι φίλτατε??

Τρχαγυρευε σου το έχω πει και παλαιότερα, να προσέχεις όταν μου απαντάς με θεολογικούς όρους. Άλλο η προσωπική σου πεποίθηση, και άλλο η θεολογία πάνω στην οποία πατάς, η νομίζεις ότι πατάς....

trexagireve:
«Έτσι γράφτηκαν, όχι σαν ώρα ξεγνοιασιάς και παραμυθιού, όπως έγινε με τους ΄μύθους του 12θεου...»

Κοίτα να δεις, δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά έχεις υπερτιμήσει τις γνώσεις σου λιγάκι.

Ενώ δεν είσα σε θέση να δώσεις ΕΓΚΥΡΗ και ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ απάντηση σε θέματα που τίθονται, θέλεις ταυτόχρονα να γνωρίζεις την διδακτική σημασία και εννοιολογία των απαγγελιών της αρχαίας λατρείας των Ελλήνων?

Ορισμένες φορές καλό είναι να μην μιλάμε φίλτατε εάν δεν γνωρίζουμε. Έτσι, κάνουμε λιγότερη ζημία..

trexagireve:
«Εγώ είμαι ανεξάρτητος κι ανένταχτος μεμονωμένος.»

Στο ΤΙ συνίσταται η ανεξαρτησία σου? Υπάρχει κάτι εις το οποίο αποκλίνεις απο την θεολογία της Αγίας Γραφής ή ως «ανεξαρτησία» εννοείς μια προσωπική αυτομόληση απο ήσσονος σημασίας τερτίπια του ιερατείου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 01:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Γράφεις:
"Μα, και ο Θεός που αναδύεται μέσα απο την Αγία Γραφή, ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ, ΠΑΘΗ, ΠΟΘΟΥΣ, ΕΠΙΤΑΓΕΣ, ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ, και συνεπώς όλα αυτά ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ αδυναμία διότι καταργούν την τελειότητα, καθώς εάν ήτο τέλειος δεν θα ζητούσε/είχε όλα τα παραπάνω."

Είναι άλλο πράγμα η ΕΠΙΘΥΜΙΑ, όπως αυτή εννοείται σαν τη λαχτάρα να αποκτήσεις κάτι που σου λείπει και άλλο το ΘΕΛΗΜΑ.

Ποιά είναι τα ΠΑΘΗ του Θεού; Θα ήθελα να αναφέρεις παραδείγματα.

Ποιός είναι ο ΠΟΘΟΣ του Θεού; Και σε ποιό σημείο των ΓΡΑΦΩΝ αναφέρεται αυτός ο "πόθος";; ...Παραδείγματα.

Το ότι οι εντολές του Θεού, που εσύ τις ερμηνεύεις σαν επιταγές, είναι δείγμα της μη τελειότητας Του, θα ήθελα να το εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά.

...Το ίδιο και για τις "προτιμήσεις" Του.

Γράφεις:
"Μήπως θέλεις να θυμηθούμε σκηνές της Π.Δ.? Μήπως θέλεις να θυμηθούμε αδυναμίες της Κ.Δ.?"

Δεν ξέρω για τον τρεχαγύρευε, αλλά εγώ προσωπικά θέλω πολύ να τις θυμηθούμε όλες και να δούμε τι εννοείς.


Γράφεις:
"Με άλλα λόγια, Ο ΘΕΟΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΔΙΔΕΙ ΦΩΤΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΩΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΝΑ................ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ!
...
Εάν δεν είναι αυτό ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ενός Θεού που ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΤΕΙ, τότε τι είναι φίλτατε??"

Η αιτία της ύπαρξης (και) του ανθρώπου είναι η Αγάπη του Θεού. Ο Θεός έπλασε (και) τον άνθρωπο, ώστε να είναι μέτοχος στη Βασιλεία Του. Εάν εσύ βλέπεις την παιδεία που χρειάζεται ο άνθρωπος, για να επιτευξει την θέωση, σαν Θεϊκή αδυναμία και όχι σαν ανθρώπινη, τότε είναι σα να λες, ότι ο κάθε δάσκαλος είναι αδύναμος, γιατί διδάσκει τους μαθητές του...

Τα "(και)" τα πρόσθεσα, γιατί δεν ψέλνουνε μόνο οι άνθρωποι, αλλά και οι άγγελοι, οι οποίοι Τον ευλογούνε, σαν έκφραση ευχαριστίας προς τον Θεό. Μάλιστα στη βυζαντινή ψαλμωδία δεν είναι τυχαίο τίποτε. Οι βαρύτονες κλίμακες, είναι μια απεικόνιση των βαρύτονων ήχων των αγγέλων και η μελωδία έχει κάπως την χροιά των αγγελικών ψαλμών. Βέβαια, όπως λένε και οι Πατέρες, είναι πολύ διαφορετική απο θέμα ποιότητας και θέμα κλίμακας η αγγελική ψαλμωδία, γιατί οι φωνές των αγγέλων συγκρίνονται σε κλίμακα με τον ήχο του κεραυνού, αλλά η βυζαντινή ψαλμωδία κάπως μοιάζει, ...εάν φυσικά η φωνή του ψάλτη είναι καμπάνα.


Γράφεις:
"Ενώ δεν είσα σε θέση να δώσεις ΕΓΚΥΡΗ και ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ απάντηση σε θέματα που τίθονται, θέλεις ταυτόχρονα να γνωρίζεις την διδακτική σημασία και εννοιολογία των απαγγελιών της αρχαίας λατρείας των Ελλήνων?"

Θα ήθελα πολύ να ακούσω απο κάποιον εμπειρογνώμωνα, να μας πει για την διδακτική σημασία των κτηνοβασιών, των παιδεραστικών σχέσεων, των καννιβαλισμών και των ανθρωποθυσιών. Πέραν απο μία αναζήτηση αυτοεπιβεβαίωσης, όπως παρουσιάζουνε και οι ψυχίατροι σαν ένα απο τους λόγους, που οδηγούνε στην παιδεραστία π.χ. εσύ ποιά ερμηνεία δίνεις για το ότι οι αρχαίοι Έλληνες υμνούσανε τη σχέση του Δία με τον Γανυμήδη; Πέραν απο το σύνδρομο της κυριαρχίας και το ένστικτο της αναπαραγωγής εσύ ποιά ερμηνεία δίνεις στο ότι οι αρχαίοι Έλληνες υμονύσανε την Τιτανομαχία, η οποία στην ουσία είναι η πατροκτονία του Διός. Όσο ερμηνεία μπορεί να δώσει κάποιος στους στίχους του Τζίμ Μόρισον, που είπε: "Father i want to kill you, Mother I want to f... you", τόση ερμηνεία μπορεί να δώσει και στην εννοιολογία αυτής της απαγγελίας της αρχαίας λατρείας των Ελλήνων, ...την μυθοποίηση της σεξουαλικής ορμής.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 09:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Schwabe, όσο και να προσπαθήσεις
δεν μπορείς να εξισωσεις τα ιδανικά συναισθήματα
ενός Θεού, με τα πάθη και τις ερωτοδουλειές και λάθη
των 12...
Συμφωνώ με τον αγαπητό μου Σαμουήλ, για δείξε μας τις
αδυναμίες της Αγίας Γραφής, (Παλαιάς και Καινής Διαθήκης)...
Τα έχουμε ξαναπεί και το θέμα είναι να καταλήξουμε κάπου
με κοινή λογικη κι όχι αντιπαράθεση... Για πές μας,λοιπόν,
για πες μας...
Αυ΄το που βλέπω εγώ όμως, μέσα από το κείμενο σου τελευταία,
είναι ότι πιστεύεις σε ένα Θεό και απλά δεν πιστεύεις ότι είναι
αυτός που πιστεύουν οι χριστιανοί...
Δεν είναι δικόςμου δικός σου, είναι όλων. Και η αντίληψη του
καθενό διαφέρει, αλλά μιλάμε για το ίδιο πράγμα... Άσχετα απο
το ποσο οι χριστιανοί, ή άλλοι, πιστεύουν ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 10:17:08  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Schwabe, όσο και να προσπαθήσεις δεν μπορείς να εξισωσεις τα ιδανικά συναισθήματα ενός Θεού, με τα πάθη και τις ερωτοδουλειές και λάθη
των 12...»

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου, γι’αυτό βέβαια και δεν θέλεις να περάσουμε ΣΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ, αναλύοντας τα πάθη και τις ερωτοτροπίες που ο Θεός στην Π.Δ. καλύπτει και με αποδοχή παρακολουθεί, ωστόσο κάνεις μέγα σφάλμα εάν προσπαθείς να συγκρίνεις την μυθολογία των Ελλήνων με τις επινοήσεις φυλών της Ασιατικής ερήμου.

Τώρα, το πόσο «ιδανικά» είναι τα συναισθήματα που αναδύονται απο την Πεντέτευχο ή την Κ.Δ. (ιδιαίτερα για τους αλλόθρησκους..) ας το αφήσουμε καλύτερα προς το παρόν...

trexagireve:
«Συμφωνώ με τον αγαπητό μου Σαμουήλ, για δείξε μας τις αδυναμίες της Αγίας Γραφής, (Παλαιάς και Καινής Διαθήκης)...»

Κοίτα να δεις, ο Σαμουήλ άγεται και φέρεται απο χριστιανικά συνθήματα και ταμπέλες, δίχως συνάμα να ΚΑΤΕΧΕΙ αυτά τα οποία εμπλέκεται. Η ημιμάθεια του είναι ευδιάκριτη, η έλειψη θεολογικών γνώσεων εξώφθαλμη.

Συνεπώς, δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στις «παρατηρήσεις» του.

Όμως, ακόμα και η επιλογή ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ απο τον ένα υποτιθέμενο Θεό ολάκερης της ανθρωπότητας, ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ.

Διάκριση, διότι σίγουρα ο Θεός θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη σοφία ώστε να εμφανιστεί σε όλους τους λαούς της οικουμένης, και όχι σε μια ερημιά της Ασίας υποσχόμενος........χωράφια και αμπέλια «άπιστων» ως ανταπόδοση για την πίστη στην ύπαρξη του (!), διάκριση, διότι σίγουρα ως υποτιθέμενη πηγή «αγάπης» και «πρόνοιας» όφειλε να πράξει αναλόγως και όχι να σκορπίσει το μίσος στους εκλεκτούς του έναντι των «άπιστων», και μάλιστα να ευλογεί τους σφαγείς υποσχόμενος και το κερασάκι στην τούρτα, τον Μεσσία, ο οποίος θα επισφραγίσει το «σοφό» του έργο θέτοντας επί πτωμάτων τους εκλεκτούς.

Αδυναμία, διότι εάν αναλογιστούμε ότι όλα αυτά τα ανοσιουργήματα ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ο Θεός, ως Παντογνώστης και Κύριος απο τα μελλούμενα, δεν έπραξε τίποτα απολύτως ώστε να αποτρέψει το αίμα εκατομμυρίων αθώων που πέθαναν και πεθαίνουνε επειδή..........Αυτός δεν κατάφερε ποτέ να πείσει για το ότι απλά δεν διασκεδάζει με τον ατελή άνθρωπο!

Ξέρεις πόσες αδυναμίες και πάθη, για να μην πούμε τίποτα χειρότερο, έχει ετούτος ο «Θεός» ακόμα? Έχουμε όμως χρόνο...

trexagireve:
«Δεν είναι δικόςμου δικός σου, είναι όλων.»

Λάθος φίλτατε. Ο Θεός σου δεν είναι δικός μου. Κράτα τον.

Η περιγραφή για έναν Θεό, έναν Πάνσοφο Δημιουργό, έναν Παντογνώστη Αρχιτέκτονα που αποφάσισε να αποκαλύψει τον Λόγο του στους ανθρώπους της οικουμένης ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ……..ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ (!) ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ .ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟ ΛΑΟ, ΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΕΔΑΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑ! (Αλήθεια, μήπως μπέρδεψαν τελικά την απληστία των τσοπαναραίων και τις ληστρικές επιδρομές με τον Λόγο ενός Θεού?)

Και τα λέω αυτά διότι ο Χαλδαίος Αβραάμ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΓΙΑΧΒΕ ΑΠΟ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ (όπως θα νόμιζε κανείς για έναν εκπρόσωπο του Δημιουργού) ΑΛΛΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΙΑΣ ΣΕΙΡΑΣ ΥΛΙΚΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΩΝ όπως γόνιμα εδάφη, στήριξη στην δημιουργία έθνους καθώς και κατάρες και μύρια κακά σε όποιον τσαντίσει τον Αβραάμ ή…..δεν δεχθεί στο κρεβάτι του την «πανέμορφη» 65αρα γυναίκα του!!

Και γεννάται το ερώτημα: για ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ δεν λαμβάνει ο Γιαχβέ ως ποίμνιο τους λαούς της οικουμένης, τα έθνη και τους πολιτισμούς που ήδη υπήρχαν στην οικουμένη και προβαίνει σε αυτή την εκλογή?

Για ποιο λόγο χρειάζεται η σύσταση νέου έθνους? Είναι τόσο πια σάπιοι και αχρείαστοι όλοι οι άλλοι λαοί? Για ποιο λόγο παρέχεται συγχωροχάρτι σε ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΚΛΕΚΤΟ και κατάρες στους υπολοίπους? Τελικά ΤΙ ΑΛΛΟ πρέπει να σας πει κατάματα ένας «Θεός» για να αντιληφθείτε ότι είναι Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ?

Άραγε έχει κανείς ενημερώσει τους επίδοξους ερμηνευτές της Εβραϊκής μυθολογίας ότι η θρησκεία ενός λαού και οι τοπικές παραδόσεις είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ του και όχι αντίστροφα?

Μάλλον όχι έ trexagireve?

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ του ότι όταν μαζεύεις διάσπαρτους νομάδες, ληστές και κάθε λογής αναξιοπαθούντες, με σκοπό την ίδρυση έθνους (το εβραϊκό εν προκειμένου), χρειάζεσαι και μια δυνατή δόση ηρεμιστικού για να τους τιθασεύσεις και να τους επιβληθείς?

Υπάρχει τίποτα πιο αποτελεσματικό για τον αμόρφωτο και απελπισμένο άνθρωπο από την ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ, από την υπόσχεση για την εν λευκώ ΘΕΪΚΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΔΑΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ, με επικάλυμμα την αναβάθμιση του σε «περιούσιο λαό»? Δεν νομίζω!!

Αλλά ακόμη και τα ίδια τα λόγια του συγγραφέα αποκαλύπτουν την δολιότητα αλλά και την αντίφαση μεταξύ των λεγομένων και της αλήθειας πίσω από τις λέξεις. Λέει λοιπόν ότι «Ο ΘΕΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕ ΕΝΑΝ ΑΝΔΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ».

Η λέξη «διαλέγω» σημαίνει μια ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, μια επιλογή από ένα ευρύτερο σύνολο υποψηφίων, από ένα σύνολο δυνατών περιπτώσεων για την συγκεκριμένη αποστολή και σκοπό ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ!

Άρα, δεν ευσταθεί το ότι δεν ΕΠΕΛΕΞΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ο Γιαχβέ των Εβραίων, όπως θέλει να το εμφανίζει ο ΧΥ λαοπλάνος συγγραφέας, αλλά ισχύει ακριβώς το αντίθετο: έκανε την επιλογή του διαλέγοντας συγκεκριμένο πολιτιστικό επίπεδο, συγκεκριμένο τόπο και κοινωνική κατάσταση, καθώς και συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο του εκλεκτού ντελάλη του.

Απλά, ο μεν Χαλδαίος Αβραάμ δικαιολογούσε τα όσα διακήρυττε στους απόκληρους ακολούθους του αλλά και τα όσα άνομα και εγκληματικά θα ακολουθούσαν τις ραδιουργίες του με την εφεύρεση της «εξ αποκαλύψεως αλήθειας» (π.χ. την έκδοση και εκπόρνευση της γυναίκας του για την είσπραξη λύτρων από τους Αιγυπτίους!), ενώ οι μετέπειτα χριστιανοί τον βίαιο και βάρβαρο εκχριστιανισμό που επέβαλαν όπου τους χορήγησε άσυλο η πολιτική εξουσία.

Διότι εάν προσέξουμε, όπου ΔΕΝ είχανε την εύνοια της πολιτικής φατρίας δεν κατέστη δυνατή η εξάπλωση του μηνύματος της αγάπης, έστω και εάν περάσανε 2000 και πλέον χρόνια απο την στιγμή που ο Πάνσοφος και Παντογνώστης Θεός επέλεξε να θέσει σε λειτουργία το σχέδιο που θα...........κυλούσε στο αίμα ολάκερη την ανθρωπότητα!

Και ψάχνεις ακόμα αδυναμίες και πάθη έ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 16:57:34  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Ποιά είναι τα ΠΑΘΗ του Θεού; Θα ήθελα να αναφέρεις παραδείγματα.»

Ολάκερη η Π.Δ. είναι πάθη, πόθοι και κρυφές επιθυμίες για τους εκλεκτούς. Ο Θεός της Πεντατεύχου ενεργεί στοχεύοντας στην ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΑΝΑΓΚΩΝ, μέσω των οποίων θα καταστεί ο ίδιος ΕΠΙΘΥΜΗΤΟΣ απο μια ολοένα και μεγαλύτερη ομάδα πιστών.

Εάν δεν είναι αυτό πάθη, τότε τι είναι? Τελειότητα μήπως?

samuel1974:
«Το ότι οι εντολές του Θεού, που εσύ τις ερμηνεύεις σαν επιταγές, είναι δείγμα της μη τελειότητας Του, θα ήθελα να το εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά.»

Αναλύω στον τρεχαγύρευε πολλά. Υπάρχουνε και πολλά ακόμα, αλλά ας αρχίσουμε με ετούτα.

samuel1974:
«Η αιτία της ύπαρξης (και) του ανθρώπου είναι η Αγάπη του Θεού. Ο Θεός έπλασε (και) τον άνθρωπο, ώστε να είναι μέτοχος στη Βασιλεία Του.»

Δεν θα το έλεγα.

Ο άνθρωπος υπάρχει ώστε, όπως φαίνεται, να ικανοποιεί τις......κενές ώρες του Θεού!

Ο Θεός ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ, άρα γνωρίζει και το ΠΟΥ εσύ και ο τρεχαγύρευε θα καταλήξετε, γνωρίζει ακόμα και το που θα καταλήξει το αγέννητο παιδί του καθενός!

Συνεπώς, αυτό το οποίο δημιούργησε ο Θεός, δεν το δημιούργησε ώστε να είναι μέτοχος ισότιμος, ΑΛΛΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΜΕ ΓΝΩΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

Αυτό φίλτατε που εσύ θεωρείς «θεό» και «Σοφία» ή «Αγάπη», είναι απλά η ιεροποιημένη παράνοια μιας εσχατολογικής ιδεοληψίας.

Την οποία συνάμα, δεν γνωρίζεις και άρτια...

samuel1974:
«Θα ήθελα πολύ να ακούσω απο κάποιον εμπειρογνώμωνα, να μας πει για την διδακτική σημασία των κτηνοβασιών, των παιδεραστικών σχέσεων, των καννιβαλισμών και των ανθρωποθυσιών.»

Ας ξεκινήσουμε απο το τέλος.

Οι ανθρωποθυσίες και οι καννιβαλισμοί είναι ένας μύθος αναπόδεικτος, ένας μύθος για κατανάλωση θρησκόληπτων καιροσκόπων και ημιμαθών υπερ-χριστιανών.

Οι παιδεραστικές σχέσεις δεν είναι τίποτε άλλο απο ότι και όσο έχει και σήμερα η κάθε κοινωνία, απλά το «τότε» μας προκαλεί. Είναι γνωστό ότι η παιδεραστία απαγορευόταν απο την θεσμοθετημένη πολιτεία.

Γνωρίζουμε π.χ. ότι στην Αμερική οι χριστιανικές εκκλησίες έχουνε καταβάλει εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια για «αποκατάσταση» των ΒΙΑΣΜΕΝΩΝ ΑΝΗΛΙΚΩΝ απο ιερωμένους, και φυσικά γνωρίζουμε και τα πάμπολλα «κουσούρια» που υπήρχαν και υπάρχουνε στους κόλπους της εκκλησίας της Ελλάδος.

Συνεπώς, και πάλι αέρα κοπανιστό μας ξαμολάς.

Οι δε «κτηνοβασίες» ανάγονται στην σφαίρα ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ, ενώ όμως Η ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ ΤΟΥ ΕΚΛΕΚΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΛΩΤ είναι μια πραγματικότητα, όπως και ΟΙ ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ για τις σχέσεις των Αγγέλων με τις κόρες των ανθρώπων.

Βέβαια, δεν προκαλεί έκπληξη η ίντριγκα και η σεξουαλική ανωμαλία στην Αγία Γραφή, καθώς η ίδια η δημιουργία του ανθρώπου ξεκινά έτσι: ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΑΣ.

Διότι, η Εύα γέννησε 2 γιους, άρα μας γεννάται αυτομάτως το λογικό και βασανιστικό ερώτημα: αυτοί με ποια "πήγαν" για να κάνουν παιδιά??

Με………την χούφτα τους??

Αλλά είπαμε, πίστη θέλει το ρημάδι το δόγμα ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΗΣΗ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΩΝ. Όπως ξεκαθαρίζει και ο Φαρισαίος Σαούλ: «Πίστης εστί ελπιζομένων υπόστασις, πραγμάτων έλεγχος ου βλεπομένων» (Εβρ.ΙΑ’1)

Πίστευε λοιπόν αδερφέ Σαμουήλ, και άσε την σκέψη. Δεν σου πάει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 18:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ τρέχαγύρευε

Κατάλαβες τι σου λέει ο Σβάμπε;

Επειδή οι Εβραίοι ερωτοτροπούσανε με τις γυναίκες τους και κατα τον Σβάμπε ο Θεός τους έκανε πλάτες και δεν τους κεραυνοβολούσε, όπως έκανε ο αυστηρών ηθικών αρχών Δίας, ο Θεός έχει πάθη.

Επειδή οι Εβραίοι το 1600 π.Χ. ζούσανε σαν κτηνοτρόφοι στην έρημο και δεν είχανε αναπτύξει υψηλό πολιτισμό όπως οι Αιγύπτιοι, ο Θεός φοβότανε να τους παρουσιαστεί, γιατί το πνέυμα τους ήτανε πολύ αναπτυγμένο, λόγω και του ότι προσκυνούσανε κροκόδειλους, φίδια, σαύρες, γάτες και άλλα χαριτωμένα είδη της βορειαφρικανικής πανίδας, και δεν θα ήτανε τόσο ευκολόπιστοι.

Επειδή ο Θεός προστάτεψε τους Εβραίους απο τις αλλεπάληλες εκπολιτιστικές επιδρομές των καλλιεργημένων Αμαληκιτών, που επειδή δεν είχανε καυσόξυλα οι φουκαράδες ρίχνανε και απο κανένα βρέφος μέσα στην φωτίτσα λίγο έτσι για να καψαλιστούνε σαν τα κοτοπουλάκια που τους καίγονται οι τριχίτσες, ο Θεός ήτανε αιμοσταγής.

Επειδή ο Θεός επέλεξε έναν λαό της ανατολικής Μεσογείου, απ όπου περάσανε όλοι οι μεγάλοι κατακτητές της ανθρωπότητας, μιας και βρισκότανε ανάμεσα σε δύση και μέση-άπω ανατολή και όχι ταυτόχρονα και τους Εσκιμώους, και τους Λάπωνες, και τους Μάγιας, και τους Αμπορίτζινις, και τους Πυγμαίους και τους Αίνού, δηλαδή δεν έκανε αυτό που λένε στην αγορά πώληση προϊόντος σε ευρύ φάσμα καταναλωτικού κοινού, δεν έκανε καλή επιλογή κι δείχνει έτσι την αδυναμία του Θεού. Δηλαδή ο Θεός δεν διαθέτει μάρκετινγκ και καλή στρατηγική πωλήσεων κατάλαβες;;;


Επειδή δεν εμφανίστηκε ο Θεός ταυτόχρονα σε όλους τους ανθρώπους και εμφανίστηκε μόνο στον Αβραάμ, που καθώς πήγαινε να διεκπεραιώσει θυσία για τα είδωλα του πατέρα του, του Θαρά, σκέφτηκε ότι "γιατί πιστεύουμε στα πλάσματα και όχι στον πλάστη;;" ο Θεός δεν έκανε καλή επιλογή προπάτορα του Μεσσία. Κατά τον Σβάμπε ο Μεσσίας έπρεπε να κατάγεται απο σπέρμα που ράντιζε και πρόσωπα απο αγοράκια, σαν αυτό απο κάποια ιερά τέρατα της δήθεν διανόησης.

Για τα εκατομμύρια των αθώων παιδιών που πεθαίνουνε κάθε μέρα στην Αφρική φταίει ο Θεός που δεν έπεισε τις ανεπτυγμένες βιομηχανικά χώρες, να δώσουνε ένα εκατοστό απο τον προϋπολογισμό για αγορά όπλων, για να έχουνε να φάνε. Δεν φταίνε ούτε οι πολεμικές βιομηχανίες, ούτε οι έμποροι όπλων, ούτε οι μεσάζοντες εταιρείες. Για τα 20 εκατομμύρια των σφαγμένων Ινδιάνων φταίει ο Θεός και όχι το καθολικό ιμπεριαλιστικό σύστημα, που πιστέυει σε έναν θεό-επινόημα του Βατικανού και των Φράγκων βασιλιάδων. Για τα 20 εκατομύρια των σφαγμένων Ρώσων, φταίει ο Θεός και όχι ο ναζισμός, που λατρέψανε οι Γερμανοί. Για ότι κακό συμβαίνει στην ανθρωπότητα, φταίει ο Θεός που δήθεν διασκεδάζει με τον άνθρωπο και όχι οι άνθρωποι που διασκεδάζανε και διασκεδάζουνε με τα λόγια του Χριστού.

Το ότι ο Χριστός ξεκαθάρισε στους Εβραίους, ότι ακόμα και απο τις πέτρες ο Θεός μπορεί να κάνει απογόνους του Αβραάμ και να μην παινεύονται για την καταγωγή τους, ή οτι το αμπέλι θα δωθεί σε άλλους εργάτες, εάν αυτοί που ορίστηκανε να το δουλέυουνε παρακούσουνε και το ότι ο Χριστός θεωρεί αδέρφια του και οικογένεια του όσους τηρούνε τις εντολές του, είναι ψιλά γράμματα. Σημασία έχει ότι ο Θεός επέλεξε έναν κτηνοτροφικό λαό και όχι έναν λαό πυρηνικών επιστημόνων, καρδιοχειρούργων και αεροναυπηγών, όπως υπήρχανε άφθονοι τέτοιοι λαοί πριν απο τρισημιση χιλιάδες χρόνια.

Τώρα το πόσοι λαοί ήτανε νομάδες κτηνοτρόφοι τότε και πόσοι απο αυτούς είχανε μία μονοθεϊστική θρησκεία, απο την οποία προήλθε όχι απλώς ένας μύθος, αλλά μία εναλλακτική πρόταση τ΄ροπου ζωής και κοσμοθεώρησης δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι ο Θεός γεννήθηκε σε σε φάτνη και ο Ιουδαϊσμός σε αντίσκηνο.

Έτσι κι αλλιώς μετά που οι είλωτες Εβραίοι πήρανε την υπόσχεση για τη γη Χαναάν ήτανε φυσικό επόμενο να πάνε και να την κατακτήσουνε και να ιδρύσουνε εκεί πέρα μια αυτοκρατορία που απλωνότανε σε όλη την Μέση Ανατολή. Το ίδιο δεν έγινε και με όλους τους υπόδουλους λαούς της ιστορίας. Οι Είλωτες το ίδιο δεν κάνανε στην Σπάρτη και οι Γαλάτες στην Ιταλία; Τι εξαφανίστηκανε αυτοί οι πληθυσμοί;; Δεν πειράζει θα βρούμε παραδείγματα.

Ο Αβραάμ εξάλλου ένας τσέλιγκας με χίλια πρόβατα που έγινε και ντελάλης και δίδαξε σε εκατομύρια κόσμο την εξ αποκαλύψεως αλήθεια και τον πρσσκυνήσανε όλοι οι λαοί της Αραπιάς... Τι δεν έγινε έτσι;; Ο Μωάμεθ έκανε έτσι;; Ο Αβραάμ δεν έγραψε τίποτα και έκανε την περιτομή μονο σε καμιά δεκαριά τσομπαναραίους του, και τα παιδιά του μετά απο τετρακόσια χρόνια γίνανε έθνος και κάποιος Μωϋσής κατέγραψε την ιστορία του;;; Ε τώρα... Μα το έκανε για την υστεροφημία του. Ήξερε ότι θα βρεθεί κάποιος απο τους μακρινούς του απογόνους δίπλα απο τον θρόνο της Αιγύπτου και θα τον δοξάσει σαν γενάρχη του. Να, κι εσύ κι εγω ξέρουμε π.χ. τι θα κάνουνε τα παιδιά μας μετά απο τέσσερις αιώνες.

Μα τώρα εάν πούμε ότι όλη η ιστορία του Αβραάμ ήτανε μια επινόηση του Μωϋσή, μήπως δεν πρέπε ινα κατηγορούμε τον Αβραάμ, αλλα τον Μωϋσή. Αλλά έλα ντε που αυτόνα δεν μπορούμε να τον στολίσουμε με τόσο ωραία διακοσμητικά επίθετα, μιας και ήτανε πρίγκηπας της Αιγύπτου. Τι κι αυτός επινόηση ήτανε;;; ...και η έξοδος των Εβραίων απο την Αίγυπτο είναι επινόηση;; Μα καλά, και ποιός τα έγραψε όλα αυτά;; ...Τι;; Ο βασιλιάς Δαβίδ για να δικαιολογήσει την επεκτατική του πολιτική;; Κι αυτός είναι μια επινόηση;; ..τι;; τον επινοήσανε οι Εβραίοι στη βαβυλώνια αιχμαλωσία για να δώσουνε κουράγιο στο έθνος τους;; ..Αααα για αυτό όλα αρχίζουνε απο τον Αβραάμ που ζούσε εκεί κοντα στη Βαβυλώνα;; Μα καλά, και μετά πως τους αφήσανε να φύγουνε;; Αλήθεια;; Πιστέψανε οι Βαβυλώνιοι τα παραμύθια των Εβραίων και φοβηθήκανε ε;; Κοίτα ρε συ που δεν ήξερε και ο Σπάρτακος να γ΄ραψει μια τέτοια ιστορία για τους Θράκες να γινότανε Μπεστ Σέλλερ στη Ρώμη και να αφήνανε οι Ρωμαίοι όλους τους δούλους να πάνε στην Γαλατία. Τι;; Οι Ρωμαίοι ήτανε έξυπνοι, αλλά οι Βαβυλώνιοι αφελείς;; Ε μάλλον έχεις δίκιο. Βλέπεις οι Ρωμαίοι κατακτήσανε πολιτισμένους λαούς, Κέλτες, Γερμανούς, Προίβηρες, ενώ οι Βαβυλώνιοι τι πιάσανε. Μια περιοχή ξερή και άγονη κατακτήσανε γεμάτη με εφευρέτες απο κάτι ασήμαντα ευτελή πραγματάκια όπως ο τροχός, η γραφή, τα αρδευτικά συστήματα, τα πολυεπίπεδα κτίρια και την κρατική γραφειοκρατία. Συγκρίνονται αυτά με την γεμρανική μπύρα;; ..Άσε ρε και η μπύρα απο τη Μέση Ανατολη έρχεται;;;


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 18:42:25  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Επειδή οι Εβραίοι ερωτοτροπούσανε με τις γυναίκες τους και κατα τον Σβάμπε ο Θεός τους έκανε πλάτες και δεν τους κεραυνοβολούσε, όπως έκανε ο αυστηρών ηθικών αρχών Δίας, ο Θεός έχει πάθη.»

Σαφέστατα!

Ο Θεός της Αγίας Γραφής, έχει την ιδιότητα ΤΗΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΙΑΣ, δηλαδή ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ τα όσα θα διαπράξει ο καθένας, και έτσι ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝΕ «ΑΓΙΟΙ» ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ.

Συνεπώς, γνώριζε το «ήθος» των ανθρώπων που επέλεξε ως συνεργάτες του. Η συμμετοχή σε σφαγές, σε ανωμαλίες αλλά και σε σφαγές αθώων παιδιών, ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ.

Και έτσι, όχι μόνο πάθη έχει, αλλά και πάμπολλα ΗΘΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.

samuel1974:
«Επειδή ο Θεός προστάτεψε τους Εβραίους απο τις αλλεπάληλες εκπολιτιστικές επιδρομές των καλλιεργημένων Αμαληκιτών, που επειδή δεν είχανε καυσόξυλα οι φουκαράδες ρίχνανε και απο κανένα βρέφος μέσα στην φωτίτσα..»

Για να εκπολιτίσεις, πρέπει πρώτα να έχει ο άλλος πολιτισμό. Και οι Εβραίοι δεν είχανε.

Κατα τα άλλα, μπούρδες! Ποτέ και κανένας δεν «απείλησε» τους Εβραίους, αλλά αυτοί, ως ξεβράκωτοι και απόκληροι νομάδες, ορέγονταν τα χωράφια και το βιός άλλων προκομένων λαών. Απλά, Η ΚΛΟΠΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ «ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ».

Μικρό παράδειγμα της απληστίας:
Δευτερονόμιο, Β΄, 32-34:
«Τότε εξήλθε ο Σηών σε συνάντηση με εμάς, αυτός και όλος ο λαός του, για μάζη στο Ιασσά. Και ο Κύριος ο Θεός μας παρέδωσε αυτόν ενώπιόν μας, και πατάξαμε αυτόν και τους γιους του και όλον τον λαό του. Και κυριεύσαμε όλες τις πόλεις του εκείνον τον καιρό και εξολοθρεύσαμε κάθε πόλη, άνδρες και γυναίκες και παιδιά, δεν αφήσαμε κανέναν.»

Αυτοί ήσαν οι συνεργάτες του Θεού, τα έργα των οποίων γνώριζε ο «θεός της αγάπης και της σοφίας»....

samuel1974:
«Επειδή ο Θεός επέλεξε έναν λαό της ανατολικής Μεσογείου, απ όπου περάσανε όλοι οι μεγάλοι κατακτητές της ανθρωπότητας..»

Ο Θεός, εάν ήταν Θεός, θα όφειλε να γνωρίζει ότι η γη την οποία τάχα θα επιλέξει, θα γινει η αιτία να σφάζονται για αιώνες οι άνθρωποι στο όνομα της αφεντιάς του!

Ο Θεός, εάν ήταν Θεός, θα έπρεπε να ξέρει ότι η επιλογή του υπήρξε ΕΞΟΧΩΣ ΑΤΥΧΗ, διότι έως και σήμερα, 2000 χρόνια και πλέον μετά, δισεκατομμύρια άνθρωποι δεν τον έχουνε πιστέψει (ή καν ακούσει..) και αυτοί που δήθεν τον έχουνε πιστέψει ακόμα............ψάχνουνε να βρούνε ποιός εκ των χιλιάδων αιρέσεων έχει δίκαιο και άδικο!

Κατα τα άλλα, «..γεμάτος αγάπη, πρόνοια και σοφία στο έργο του». Δηλαδή, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΣΗ «ΣΟΦΙΑ» ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΑΛΙΑ??

Ένα νοσηρό δημιούργημα Ασιατικής κουλτούρας, έγινε άριστο εργαλείο στα χέρια διαφόρων θεοεμπόρων. Διότι, όταν ο Θεός ΖΗΛΕΥΕΙ, όταν ο θεός ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ, όταν ο Θεός ΦΥΛΑΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ, γιατί να μην επιλέξει ο κάθε κατακτητής αυτή την αρρωστημένη ιδεολογία για να στηρίζει τα πολιτικά του σχέδια?

Κατα τα άλλα, «..γεμάτος αγάπη, πρόνοια και σοφία στο έργο του» ετούτος ο θεός..

Ναούμ, Α΄, 2:
«Ζηλότυπος είναι ο Θεός κι εκδικείται ο Κύριος. Ο Κύριος εκδικείται κι οργίζεται. Ο Κύριος θα εκδικηθεί τους εχθρούς του και φυλάει οργή κατά των εχθρών του»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 18:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άλλο πράγμα τα ζωώδη πάθη , αλόγων ενστίκτων,
κι άλλο τα υπέροχα συναισθήματα ενός Θεού, απέναντι
στο πλάσμα του, φίλε Scwhabe...
Μην είσαι τόσο εγωιστής, με τον Θεό, ένας είναι , όλων
και βλέπει όλους το ίδιο.Αυτή η χοντράδα σου περί πάθους
του Θεού, είναι απόδειξη ένδοιας επιχειρημάτων;Λες ότι
δεν μπορώ να δω εγώ τον φίλο Σαμυήλ και μου επεξηγείς,
με τις ανάλογες κακίες την συνεισφορά του στο φόρουμ;
Κακίες και τίποτα για το θέμα...
"Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου" φίλε και το να εξηγείς
τα θεία με την απλή λογική όχι τη δική σου, αλλλά του καθένα,
πολύ λάθος κάνεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 23:03:33  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Μην είσαι τόσο εγωιστής, με τον Θεό, ένας είναι , όλων και βλέπει όλους το ίδιο

Αυτό συμβαίνει, κατά τη γνώμη σου, στην π. διαθήκη;;;

Αν, ναι, εξήγησε τις γενοκτονίες που έκαναν οι Ισραηλίτες...


quote:
"Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου" φίλε και το να εξηγείς
τα θεία με την απλή λογική όχι τη δική σου, αλλλά του καθένα,
πολύ λάθος κάνεις...

Αν είναι έτσι, εσύ πώς βεβαιώνεις για τις βουλές και τα σχέδια του θεού;;

Πού ξέρεις τι θέλει και βεβαιώνεις για τρόπους που ο άνθρωπος πρέπει να εφαρμόζει στη ζωή του, για να τον φθάσει;;

Ξέρεις σε πόσα μηνύματα αναφέρεις τις "βουλές" του θεού σου;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 23:21:06  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Άλλο πράγμα τα ζωώδη πάθη , αλόγων ενστίκτων, κι άλλο τα υπέροχα συναισθήματα ενός Θεού, απέναντι στο πλάσμα του, φίλε Scwhabe...»

Μόνο που αυτά τα «υπέροχα συναισθήματα», και λυπάμαι πολύ φίλτατε, δεν μπορώ να τα διακρίνω ΠΟΥΘΕΝΑ στην λεγομένη Αγία Γραφή.

Κατανοώ το να μην θέλεις να μπεις στις λεπτομέρειες, ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, αλλά μην προσπαθείς να κάνεις άσπρο το μαύρο...

trexagireve:
«Αυτή η χοντράδα σου περί πάθους του Θεού, είναι απόδειξη ένδοιας επιχειρημάτων;»

Εάν αυτός είναι ο Θεός φίλτατε, αυτός που αναδύεται απο την Αγία Γραφή, ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ!!

Όμως, ευτυχώς για μας και ακόμα και σένα, δεν είναι παρά μια ψευδαίσθηση, ένα παιχνίδι του υποσυνείδητου, το οποίο πάντοτε τρέφει αυτό που η επανάληψη, η μηχανή της πίστης σχηματίζει ως εικόνα.

Ο Θεός φίλτατε, εάν αποδεχθούμε ότι μπορεί να έχει «συναισθήματα», να έχει νεύρα και οργή, να έχει σκέψη, σοφία και πρόνοια, σίγουρα θα φρόντιζε ώστε η διδασκαλία του, το έργο του, οι απεσταλμένοι του αλλά και ακόμα οι απαιτήσεις του, να είναι δίχως κραυγαλέες αντιφάσεις, δίχως διχαστικά μηνύματα, δίχως αδιέξοδα και παράλογα αιτήματα.

Κατανοώ πως εάν μια φορά έχεις επαναπαυτεί σε ετούτο το δεκανίκι της λογικής που λέγεται ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ, αισθάνεσαι ασφάλεια, αισθάνεσαι ζεστασιά και παρηγοριά, βλέπεις νόημα μέσα απο την έωλη θέση που ατενίζεις τον κόσμο και τα χιλιάδες προβλήματα και δυσκολίες που αυτός συνεπάγεται.

Κράτα λοιπόν φίλτατε τρεχαγυρευε καλά την πίστη σου, άσε όμως τις «αποδείξεις» στην άκρη.

Δεν πρόκειται ποτέ να τις βρεις, ούτε και αυτές εσένα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 23:33:34  Εμφάνιση Προφίλ
Μου έστειλαν ένα βιντεάκι, αμερικάνικο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Είναι αφέλεια, είναι αυτόματη σκέψη, είναι απελπισμένη προσπάθεια να συντηρηθεί η πίστη, είναι δικαιολογία για την υγρασία που μπάζει το ταβάνι, είναι απλή διαφήμιση;;;

Τι μπορεί να δει κάποιος, σε ένα... λεκέ;;;

Δείτε το!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 00:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Εγώ στον τρεχαγύρευε αναφερόμουνα, εσύ απαντάς σε μένα;;;

Γράφεις:
"Συνεπώς, γνώριζε το «ήθος» των ανθρώπων που επέλεξε ως συνεργάτες του. Η συμμετοχή σε σφαγές, σε ανωμαλίες αλλά και σε σφαγές αθώων παιδιών, ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΘΙΚΟ ΑΥΤΟΥΡΓΟ.

Αυτός είναι ο νέος ορισμός της ηθικής αυτουργίας;; Εάν γνωρίζει κάποιος ότι ο άλλος θα γίνει φονιάς πρέπει να τον σκοτώσει πιο νωρίς;; Μήπως επηρεάστηκες απο το Minority report;;;

Γράφεις:
"Για να εκπολιτίσεις, πρέπει πρώτα να έχει ο άλλος πολιτισμό. Και οι Εβραίοι δεν είχανε."

Εάν τώρα σε πει κάποιος αντισημιτικό, θα κάνει λάθος;;

Γράφεις:
"Κατα τα άλλα, μπούρδες! Ποτέ και κανένας δεν «απείλησε» τους Εβραίους, αλλά αυτοί, ως ξεβράκωτοι και απόκληροι νομάδες, ορέγονταν τα χωράφια και το βιός άλλων προκομένων λαών. Απλά, Η ΚΛΟΠΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ «ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ»."

Όχι δεν τους απείλησε ποτέ κανένας και ούτε το ολοκάυτωμα έγινε ποτέ...

Γράφεις:
"Αυτοί ήσαν οι συνεργάτες του Θεού, τα έργα των οποίων γνώριζε ο «θεός της αγάπης και της σοφίας»...."

Όλα τα ξέρει ο Θεός, ακόμα και τα ψέμματα που λέγονται εδω μέσα τα ξέρει.

Γράφεις:
"Ο Θεός, εάν ήταν Θεός, θα όφειλε να γνωρίζει ότι η γη την οποία τάχα θα επιλέξει, θα γινει η αιτία να σφάζονται για αιώνες οι άνθρωποι στο όνομα της αφεντιάς του!"

Μα καλά, προλίγο έλεγες ότι οι Εβραίοι δεν απειλούντανε απο κανέναν.

Γράφεις:
"Ο Θεός, εάν ήταν Θεός, θα έπρεπε να ξέρει ότι η επιλογή του υπήρξε ΕΞΟΧΩΣ ΑΤΥΧΗ, διότι έως και σήμερα, 2000 χρόνια και πλέον μετά, δισεκατομμύρια άνθρωποι δεν τον έχουνε πιστέψει (ή καν ακούσει..) και αυτοί που δήθεν τον έχουνε πιστέψει ακόμα............ψάχνουνε να βρούνε ποιός εκ των χιλιάδων αιρέσεων έχει δίκαιο και άδικο!"

Όποιος ψάχνει πραγματικά τον Θεό τον βρίσκει. Όποιος ψάχνει άλλα πράγματα βρίσκει εκείνα.

Γράφεις:
"Κατα τα άλλα, «..γεμάτος αγάπη, πρόνοια και σοφία στο έργο του». Δηλαδή, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΣΗ «ΣΟΦΙΑ» ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΑΛΙΑ;"

Κάνεις κακή αντιγραφή του Αλ Πατσίνο όταν το έπαιζε διάβολος και έβγαζε ένα τέτοιο ανάλογο κύρηγμα στον Κιάνου Ρηβς.

Γράφεις:
"Ένα νοσηρό δημιούργημα Ασιατικής κουλτούρας, έγινε άριστο εργαλείο στα χέρια διαφόρων θεοεμπόρων."

Τι κακό έχει η Ασιατική κουλτούρα δεν κατάλαβα;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 10:10:46  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Αυτός είναι ο νέος ορισμός της ηθικής αυτουργίας;; Εάν γνωρίζει κάποιος ότι ο άλλος θα γίνει φονιάς πρέπει να τον σκοτώσει πιο νωρίς?»

Εάν αναφερόμαστε σε θνητούς ανθρώπους, μάλλον με άλλα κριτήρια θα κρίνουμε και θα σκεφτούμε. Όμως, εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν....Πάνσοφο, Παντογνώστη και Πανάγαθο Θεό λένε οι Χριστιανοί!

Συνεπώς, το ότι ΓΝΩΡΙΖΕ τις ανομίες, τις ανωμαλίες, τις σφαγές, την μισσαλοδοξία και το μίσος που θα σπείρουνε οι εκλεκτοί του που με τόσο «σοφία» επέλεξε, ΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΟΣΩΝ ΔΙΑΠΡΑΧΘΗΚΑΝ.

Διότι, οι άλλοι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ. Αυτός όμως, ΓΝΩΡΙΖΕ αλλά παρόλα αυτά ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΥΣ, πόσο δε μάλλον που..........είχε το θράσος να τους υπόσχεται και την Δεξιά του Κυρίου!!!

samuel1974:
«Εάν τώρα σε πει κάποιος αντισημιτικό, θα κάνει λάθος;;»

Πες μας ΠΟΙΟΣ είναι ο πολιτισμός των Εβραίων ΠΡΙΝ να επινοηθεί ο Γιαχβέ και οι εκλεκτοί τσοπαναραίοι, και θα δούμε τι εστί ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ και τι προπαγάνδα του Σαμουήλ.

samuel1974:
«Όχι δεν τους απείλησε ποτέ κανένας και ούτε το ολοκάυτωμα έγινε ποτέ...»

Έεεε ξύπνα!! Μιλάμε για την εποχή της Πεντατεύχου....

samuel1974:
«Όλα τα ξέρει ο Θεός, ακόμα και τα ψέμματα που λέγονται εδω μέσα τα ξέρει.»

Συνεπώς, ανύπαρκτη η περίφημη «ελευθερία βούλησης» του ανθρώπου. Άρα, ΠΙΟΝΙΑ όλοι στην ποδιά του Γιαχβέ για να περνάει την ώρα του!!!

Ωραία θεολογία έ??

samuel1974:
«Όποιος ψάχνει πραγματικά τον Θεό τον βρίσκει. Όποιος ψάχνει άλλα πράγματα βρίσκει εκείνα.»

Ναι, εάν κληρονομήσει και έτοιμη την θρησκεία, όπως και εσύ για παράδειγμα, τότε τον βρίσκει τον Θεό ως Αλλάχ, ως Χριστό, ως Γιαχβέ.....

samuel1974:
«Κάνεις κακή αντιγραφή του Αλ Πατσίνο όταν το έπαιζε διάβολος και έβγαζε ένα τέτοιο ανάλογο κύρηγμα στον Κιάνου Ρηβς.»

Το έργο πολύ καλό!

Ωστόσο, τα ερωτήματα καίνε τον «θεό της πρόνοιας και της σοφίας», και φυσικά πειστικές απαντήσεις δεν υπάρχουνε. Ούτε απο τον Σαμουήλ, ούτε απο κανέναν άλλο...

samuel1974:
«Τι κακό έχει η Ασιατική κουλτούρα δεν κατάλαβα;;»

Η συγκεκριμένη κουλτούρα, έχει πάμπολλα κακά. Το σημαντικότερο, είναι η φασίζουσα, διχαστική και επικίνδυνη για την κοινωνία αξίωση του ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

Η προσωποποίηση ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ, το οποίο ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να είναι Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ, είναι το χειρότερο πνευματικό δηλητήριο που έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα.

Ψάχνεις μεγαλύτερο κακό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 10:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αρχικά στο φίλο μου τον Γιάπετ θα ήθελα να πω
ότι η απόδοση των θείων εντολών από τους Ισραηλίτες,
ήταν αυτό που τους έκανε να χάσουν το προνόμιο του
περιούσιου λαού. Δεύτερον, το πόσο μπορεί κανείς να
ακούσει και υπακούσει στον Θεό είναι υποκειμενικό, αφού
υπάρχει το περιθώριο της επιλογής.
Τρίτον, έχουμε δύο διαθήκες έως τώρα και αναμένεται τρίτη,
για να το πω αλλοιώς, έχουμε μια μετεξέλιξη πάλι του ανθρώπου, όπως με την έλευση του Χριστού και αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι το τι γίνεται αυτή τη στιγμή, που βρισκόμαστε , σε ποιά φάση του ανθρώπου, τι περιμένουμε σαν άνθρωποι, να το αναζητάμε μέσα από όποιες πηγές έχουμε , μέχρι να το φτάσουμε κι όχι να συζητάμε το ενδεχόμενο του θανάτου του Θεού...
Αγαπητέ μου Schwabe,εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι αν τα διαβάσεις μια
φορά σωστά, χωρίς προκατάλειψη, επειδή σε θεωρώ έξυπνο άτομο,
είμαι σίγουρος ότι στη θεωρία θα συμφωνήσεις...
Όσο για την εφαρμογή,πρέπει να μπορείς να καταλάβεις ότι μόνο ο σημερινός άνθρωπος, έχει την ικανότητα και δυνατότηταν να καταλάβει τον Θεό. Παλιότερα οι άνθρωποι ήθελαν άλλα πρότυπα θεών και γι αυτό είχαν αυτούς τους θεούς που είχαν. Ο Χριστός άλλαξε εποχή, όπως και
τώρα αλλάζει.Ας δούμε σε τι θα εξελιχτεί ο άνθρωπος. Ποιός είναι ο ρόλος του Θεού σ' αυτό και μετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 15:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Γράφεις:
"Διότι, οι άλλοι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ. Αυτός όμως, ΓΝΩΡΙΖΕ αλλά παρόλα αυτά ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΥΣ, πόσο δε μάλλον που..........είχε το θράσος να τους υπόσχεται και την Δεξιά του Κυρίου!!!"

Κακά τα ψέματα, αλλά ανώμαλοι με την έννοια της ομοφυλοφιλίας δεν βγάλανε και πολλούς οι Εβραίοι...

Εάν προσπαθείς να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι το σχέδιο του Θεού δεν αφορά τον καθένα απο εμάς, όπου κανένας απο εμάς δεν είναι τέλειος και πλήρως αναμάρτητος, αλλά αφορά μόνο τον άλφα ή τον βήτα απο την Παλαιά Διαθήκη, τότε καλή συνέχεια. Όποιος ανοίγει την Βίβλο δεν περιμένει να ακούσει μυθολογία υπερόντων, αλλα ανθρώπων με πάθη και αδυναμίες, σαν όλους εμάς, που αναζητούνε ή γυρίζουνε την πλάτη στον Θεό. Η προσπάθεια του Θεού να πλησιάσει αυτόν τον μεταπτωτικό άνθρωπο, τον μη τέλειο, και να τον οδηγήσει στην τελειότητα, αυτό αφηγείται με λίγα λόγια η Βίβλος. Το ότι οι καλεσμένοι, παρόλο που είναι καλεσμένοι πέφτουνε σε αμαρτίες, είναι το μήνυμα του μη εφησυχασμού για τον κάθενα απο εμάς, μιας και ο δρόμος απο το να γίνει κάποιος απο καλεσμένος εκλεκτός και συνδαιτημόνας στο τραπέζι της Ουράνιας Βασιλείας είναι μακρύς και δύσκολος.

Εάν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου τόσο τέλειο και τόσο άξιο να κρίνει και να κατακρίνει και την τελευταία στραβή που έκανε ο άλφα ή ο βήτα Πατριάρχης, τότε καλή διασκέδαση.

Γράφεις:
"Πες μας ΠΟΙΟΣ είναι ο πολιτισμός των Εβραίων ΠΡΙΝ να επινοηθεί ο Γιαχβέ και οι εκλεκτοί τσοπαναραίοι, και θα δούμε τι εστί ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ και τι προπαγάνδα του Σαμουήλ."

Οι Εβραίοι έχουνε γραφή και αυτό είναι αρκετό για να θεωρούνται πολιτισμένος λαός. Τα "δεν έχουνε να επιδείξουνε κανέναν πολιτισμό" παραπέμπουνε σε άλλες εποχές, όπου κάποιοι λαοί, οι οποίοι ζούσανε στην κυριολέξια στα δέντρα, όταν οι Εβραίοι γράφανε και διαβάζανε, τους κυνηγούσανε για απολίτιστους.

Γράφεις:
"Συνεπώς, ανύπαρκτη η περίφημη «ελευθερία βούλησης» του ανθρώπου. Άρα, ΠΙΟΝΙΑ όλοι στην ποδιά του Γιαχβέ για να περνάει την ώρα του!!!"

Δηλαδή επειδή ο Θεός ξέρει τι θα γίνει αύριο, δεν είσαι εσύ ελεύθερος να αποφασίσεις τι θα κάνεις σήμερα;;; Εμέις ξέρουμε ότι ο Θεός γνωρίζει το μέλλον, δεν γνωρίζουμε εμείς το μέλλον. Έχει διαφορά το ένα απο το άλλο. Αλλά τερτίπι που κάνεις είναι το εξής: Αφαιρείς απο τον Θεό την ιδιότητα του ότι είναι Ων και Προσωπικότητα και αναφέρεις μόνο την ιδιότητα της Παντογνωσίας, έτσι παρουσιάζεις έναν πλαστό θεό, που είναι κάτι σαν ένα στατικό στερέωμα, πάνω στο οποίο είναι προγεγραμμένο το μέλλον του κάθε ανθρώπου, και μετά λες ό,τι όποιος πιστέυει στον θεό, (με μικρό θήτα γιατί είναι πλάσμα της δικής σου εννόησης) αυτός πιστεύει ότι είναι πιόνι του θεού. Αυτόν τον θεό που κατηγορείς, δεν είναι Ο Θεός στον οποίο πιστεύουνε οι Χριστιανοί.

Στα υπόλοιπα περι κατωτερότητας και ανωτερότητας των πολιτισμών δεν απαντάω.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 15:46:25  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Schwabe,εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι αν τα διαβάσεις μια φορά σωστά, χωρίς προκατάλειψη, επειδή σε θεωρώ έξυπνο άτομο, είμαι σίγουρος ότι στη θεωρία θα συμφωνήσεις...»

Φίλτατε σου έχω πει ότι βρισκόμουν εκεί που βρίσκεσαι. Γνωρίζω και κατανοώ τι και πως το εννοείς, αλλά δεν το δέχομαι πλέον.

Η καταδίκη του Χριστιανισμού ως ερμηνεία για το Θείο, ως επανάσταση, άρχισε απο την στιγμή που έγινε κοσμική εξουσία, απο την στιγμή που η Κωνσταντίνεια Χριστολογία άλλαξε όλα όσα δεν ταίριαζαν σε μια θρησκεία για το πολιτικό και οικονομικό κατεστημένο.

Η γραμμική αντίληψη της ιστορίας καλλιεργήθηκε και συμπεριελήφθηκε σε όλα τα Εβραιογενεί δόγματα, όπως είναι και ο Ιουδαϊζων Χριστιανισμός που εσύ ασπάζεσαι.

Η στενή και εγκιβωτισμένη θεωρία αυτού του Χριστιανισμού, οδηγεί κατ ανάγκη σε πλάνες, ώστε να στηρίζεται η δογματική αντίληψη και το συμφέρον των εκάστοτε ιερουργούντων, όπως το γεωκεντρικό σύστημα, το απόλυτο του χρόνου και άλλα πολλά.

Κάποτε, ενδεχομένως, υπήρχε στα σπάργανα του Χριστιανισμού το Μυστηριακό/Εσωτερικό σκέλος που εντοπίζεται στη κυκλική-εξελικτική αντίληψη της ιστορίας, το οποίο και όντως θα μπορούσε να διαδεχθεί την ευγενή κοσμοθεωρία της φυλής των Ελλήνων, και έτσι να καταστεί συνεχιστής και όχι αδίστακτος διώκτης, όπως τελικά ήταν και παραμένει.

Όμως, ο Χριστιανισμός κάτω απο την πίεση του Ιουδαϊζοντος Μεσσιανικού σκέλους υπέκυψε, οδηγήθηκε στην απόλυτη παρακμή και διαμορφώθηκε σε μια άνευ προηγουμένου ανθελληνική κίνηση η οποία αποσκοπούσε στην κατάληψη κοσμικής εξουσίας, πολιτικής δύναμης και οικονομικής γιγάντωσης.

Μια ματιά ανά τους αιώνες, στις μέρες και τα έργα του Χριστιανισμού, στις πολιτικές ίντριγκες, στον πολιτικό εναγκαλισμό, στα πλούτη και στην επιρροή που μάζευε και μαζεύει (βλέπε Βατοπέδιο..) ο Χριστιανισμός, μας βοηθάει να κατανοήσουμε το γιατί έτσι όπως αναδύεται απο την Αγία Γραφή ετούτο το δόγμα πάει γάντι με όλη αυτή την βρομιά....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 17:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος
quote:
samuel1974
Όλα τα ξέρει ο Θεός, ακόμα και τα ψέμματα που λέγονται εδω μέσα τα ξέρει.

Να'σαι καλά φίλε μου έφτιαξες τη μέρα με αυτό το σχόλιο. Έτσι, μη μασάς ότι και να σου λέει ο παλιο-schwabe, στο κάτω-κάτω τι δουλειά έχουν τα επιχειρήματα των ανθρώπων μπροστά στον Θεό?
Σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό να συντονιστείτε, εσύ μου φαίνεται ότι έχεις ένα πιο τσαμπουκαλίδικο ύφος οπότε ατάκες σαν και αυτήν (που κάνω quote) σου πάνε (αν θα ήθελε να συνεχίσει η ατάκα θα πήγαινε κάπως έτσι φαντάζομαι : "τα ξέρει, και θα σας τιμωρήσει"). Ο trexa από την άλλη είναι πιο συγκαταβατικός και απ'όσο διαβάζω χρησιμοποιεί πιο συχνά το "άγνωσται οι βουλές..". Βάλτε και κανάν άλλο να πατρονάρει, πχ 'ακόμα και έτσι ο Θεός θα σας συγχωρήσει με την μεγαλοψυχία Του' και έχετε ένα φοβερό τρίο αντεπιχειρημάτων. Ένα τρίπτυχο Φόβου (μπροστά στον Παντογνώστη Θεό)-Δέους (μπροστά στην ασύληπτη διάνοιά Του) και Λύτρωσης (μπροστά στην τεράστια συγχώρεση και μεγαλοψυχία Του).
Ακαταμάχητο combo, δοκιμασμένο από την απαρχή της οργανωμένης θρησκείας, και με πολύ σουξέ το Μεσαίωνα..

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert Einstein

Edited by - Οδοιπόρος on 24/09/2008 18:07:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 18:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Οδοιπόρος

quote:
quote:
samuel1974
Όλα τα ξέρει ο Θεός, ακόμα και τα ψέμματα που λέγονται εδω μέσα τα ξέρει.
Ακαταμάχητο combo, δοκιμασμένο από την απαρχή της οργανωμένης θρησκείας, και με πολύ σουξέ το Μεσαίωνα..

Θα το συμπλήρωσω το σλόγκαν και για να γίνει τετράπτυχο, αλλά και για να γελάσεις ακόμα περισσότερο, αλλά πρώτα μια μικρή ερώτηση.

"Ο Αβραάμ είναι ιστορικό πρόσωπο, κατ εσέ, ή εφεύρεση;"

Μια απάντηση με ένα απλό "ναι" ή με ένα απλό "όχι" μου αρκεί.

Αφού ξέρεις και τι ακριβώς λέγανε το Μεσαίωνα και τι θα ταίριαζε τότε καλύτερα, αλίμονο, αυτό δε θα ξέρεις...

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 24/09/2008 18:26:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 18:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
samuel1974
Γράφεις:
"Πες μας ΠΟΙΟΣ είναι ο πολιτισμός των Εβραίων ΠΡΙΝ να επινοηθεί ο Γιαχβέ και οι εκλεκτοί τσοπαναραίοι, και θα δούμε τι εστί ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ και τι προπαγάνδα του Σαμουήλ."
Οι Εβραίοι έχουνε γραφή και αυτό είναι αρκετό για να θεωρούνται πολιτισμένος λαός. Τα "δεν έχουνε να επιδείξουνε κανέναν πολιτισμό" παραπέμπουνε σε άλλες εποχές, όπου κάποιοι λαοί, οι οποίοι ζούσανε στην κυριολέξια στα δέντρα, όταν οι Εβραίοι γράφανε και διαβάζανε, τους κυνηγούσανε για απολίτιστους.
-----------------------------------------------------------------

Διαβάζοντας το ανωτέρω θυμήθηκα ένα κείμενο του ιστορικού ΤΖΕΦΡΥ ΣΑΙΝΤ ΚΡΟΥΛ που πρόσφατα διάβαζα και το παραθέτω αυτούσιο. Λέει λοιπόν ο καλός ιστορικός:

«νομίζω ότι πρέπει να επιστήσω την προσοχή σας σε μιαν άλλη αρχαία παράδοση, η οποία μερικές φορές εκφράζει κάποια συμπάθεια για τους χωρικούς και άλλους ταπεινούς ανθρώπους, στοιχείο που, όπως εκθέτω, απουσιάζει εντελώς από την Ελληνική και Ρωμαική γραμματεία. Αναφέρομαι στην πρώιμη Ιουδαική γραμματεία. Η αντίθεση με την Ελλήνική και τη Ρωμαική παράδοση είναι εντυπωσιακή και ίσως ο καλύτερος τρόπος για να την παρουσιάσω είναι μέσα από την ιστορία του Ναβουθαί, στο Γ’ Βασιλειών 20.
Ο κακός βασιλιάς Αχαάβ, ένα υπαρκτό πρόσωπο που κυβέρνησε το βασίλειο του Ισραήλ στο μέσο του ένατου αιώνα π.χ., έβαλε στο μάτι ένα μικρό αμπέλι κοντά στο παλάτι του στη Σαμάρεια, που ανήκε στον ταπεινό χωρικό Ναβουθαί. Παρακάλεσε λοιπόν τον Ναβουθαί να του πουλήσει το αμπέλι, και ως αντάλαγμα του πρόσφερε ένα καλύτερο. Η απάντηση είναι απόλυτα χαρακτηριστική ενός χωρικού. Ο Ναβουθαί είπε στον Αχαάβ: «Ο Κύριος να με φυλάξει από μια τέτοια πράξη! Το αμπέλι αυτό είναι η κληρονομιά που την έχω λάβει από τους προγόνους μου, και απαγορεύεται να τη μεταβιβάσω σ’ εσένα». Οι χωρικοί σε όλο τον κόσμο ήταν και είναι πάντοτε απρόθυμοι να αποχωριστούν την πατρογονική τους κληρονομιά: το να πουλήσουν ή να δώσουν αυτό που κληρονόμησαν από τους πατέρες τους το θεωρούν ντροπή. Και μαθαίνουμε πως ο Αχαάβ, (υπογραμμίζω) ο οποίος προφανώς δεν είχε καμιά εξουσία να αναγκάσει τον Ναβουθαί να του παραδώσει το κτήμα του, πήγε στο παλάτι του σκυθρωπός. Σύμφωνα με το Γ’ Βασιλειών: «Επεσε στο κρεβάτι του, γύρισε το πρόσωπό του προς τον τοίχο και δεν ήθελε να φάει τίποτα». Το κείμενο εδώ αποκαλύπτει κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον, όπως δείχνουν οι λέξεις που για έμφαση τις παρέθεσα παραπάνω πλαγιογραφημένες και το οποίο, κατά περίεργο τρόπο, έχει αγνοηθεί από όλους τους ιστορικούς που ασχολούνται με την οικονομική και κοινωνική ιστορία του αρχαίου κόσμου. Πολλοί από αυτούς πιστεύουν ότι δεν υπήρχε στην Μέση ανατολή πλήρης ατομική έγγεια ιδιοκτησία προτού μεγάλα τμήματά της περιέλθουν σε Ελληνική ή Ρωμαική κυριαρχία……………….
Η γυναίκα του Αχαάβ λοιπόν η κακή βασίλισσα Ιεζάβελ – πουήταν από τη Φοινίκη, και άρα μοχθηρός άνθρωπος- έξυπνα κανόνινε να εκτελεσθεί ο Ναβουθαί με βάση μια ψεύτικη κατηγορία. Ετσι όπως θα μπορούσαμε να το διατυπώσουμε, η περιουσία του περιήλθε στο βασιλιά. Και τότε βέπουμε τον Αχαάβ μέσα στο αμπέλι να κοιτάζει ολόγυρα, να τρίβει τα χέρια του και να συγχαίρει τον εαυτό του για το νέο του απόκτημα. Ξαφνικά όμως τρομοκρατείται από την εμφάνιση του προφήτη Ηλία, πραγματικά ενός πολύ άγριου χαρακτήρα που, τρία κεφάλαια νωρίτερα στο ίδιο πάντα βιβλίο Γ’ Βασιλειών, είχε σφάξει και τους τετρακόσιους πενήντα προφήτες του Βάαλ. Ο Αχαάβ χαιρετά τον Ηλία με τον πιο απότομο τρόπο. «Με βρήκες εχθρέ μου;» του λέει. Και ο Ηλίας μιλώντας στο όνομα του Γιαχβέ, ξεστομίζει την πιο βαριά κατάρα εναντίον του Αχαάβ. Λέει: «θα σου προξενήσω συμφορές, θα σου εξαφανίσω και θα εξολοθρεύσω από την οικογένειά σου κάθε….». Είναι ένα μάλλον ωμό κείμενο που η μητέρα μου συνήθιζε να το εξωραίζει όταν μου το διάβαζε όπως τόσο πολύ της άρεσε, αλλάζοντας πολύ λογικά το κείμενο και διαβάζοντας αντ’ αυτού «κάθε αρσενικό».
Η Ιεζάβελ έμελλε να έχει ένα πολύ δυσάρεστο τέλος: τα σκυλιά θα φάνε την Ιεζάβελ στη πεδιάδα Ιζρεέλ». Και φυσικά έτσι έγινε, αλλά αυτό συμβαίνει πολύ αργότερα. Στο αμέσως επόμεο κεφάλαιο, το 22 (το τελευταίο του Γ’ Βασιλειών), μια από τις ωραιότερες διηγήσεις που έχω διαβάσει ποτέ, μαθαίνουμε τον βίαιο θάνατο του Αχαάβ, και πως τα σκυλιά έγλειψαν το αίμα του όταν το άρμα και η πανοπλία του πλύθηκαν στη δεξαμενή της Σαμάρειας.
Αν αναρωτιέστε γιατί αφιέρωσα τόσο χρόνο σε αυτή την ιστορία, επιτρέψτε μου να εξηγήσω ότι παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, πέρα από τη μοναδική πληροφορία που παρέχει για την έγγεια ιδιοκτησία στο Ισραήλ, Το ενδιαφέρον είναι ότι βλέπουμε τη θεϊκή τιμωρία να ενσκήπτει πάνω σε ένα βασιλιά, όχι απλώς επειδή λατρεύει διαφορετικούς θεούς από τον Γιαχβέ – το έκανε αυτό περίπου από είκοσι δύο χρόνια - αλλά ειδικά επειδή συμπεριφέρεται πολύ άδικα σε έναν ταπεινό χωρικό. πΔέν γνωρίζω τίποτε παρόμοιο σε όλη την Ελληνική και Ρωμαική γραμματεία. Υπάρχουν πολύ περισσότερα αποσπάσματα στην Παλαιά Διαθήκη, ειδικά στο βιβλίο του Αμώς και σε μερικά αλλα προφητικά κείμενα που καταγγέλλουν με την ίδια ορμή και την ίδια συναισθηματική φόρτιση την καταπίεση που υφίστανται από τους ισχυρούς οι φτωχοί και ανυπεράσπιστοι, ιδιαίτερα οι «χήρες και τα ορφανά». Αυτή είναι για μένα η μεγάλη αξία της Ιουδαικής παράδοσης. Όπως οι πατατοφάγοι του Βάν Γκόγκ, η παράδοση αυτή βοηθάει στην αποκάλυψη εκείνου που εγώ θεωρώ ως μεγάλη αδυναμί της κλασικής γραμματείας: την ολοκληρωτική απουσία κάποιας αληθινής συμπάθειας ή ενδιαφέροντος γι’ αυτούς που βρίσκονταν στη βάση της κοινωνικής πυραμίδας και σήκωναν το μεγαλύτερο μέρος του βάρους της.»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 18:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος
quote:

"Ο Αβραάμ είναι ιστορικό πρόσωπο, κατ εσέ, ή εφεύρεση;"

Θα σου απαντήσω, αλλά πρώτα πες μου εσύ: Θεωρείς την Παλαιά Διαθήκη ιστορικό ή συμβολικό/θρησκευτικό βιβλίο?

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 20:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Οδοιπόρος

Την κολοκυθιά παίζουμε;


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 20:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος
quote:

@ Οδοιπόρος
Την κολοκυθιά παίζουμε;

Πριν σου απαντήσω, θα ήθελα να ξέρω την τοποθέτησή σου σε αυτό που σε ρώτησα - αν δεν σε πειράζει. Ο Αβραάμ αναφέρεται στην ΠΔ (στη Γένεση για την ακρίβεια) και με ενδιαφέρει να ξέρω αν θεωρείς τη Γένεση ιστορικό βιβλίο ή όχι.

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 20:47:38  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Κακά τα ψέματα, αλλά ανώμαλοι με την έννοια της ομοφυλοφιλίας δεν βγάλανε και πολλούς οι Εβραίοι...»

Νομίζεις φουκαρά!

Η έχεις στα χέρια σου καμιά σχετική στατιστική και δεν το γνωρίζουμε?

Το αντίθετο συμβαίνει, σήμερα το Ισραήλ ΠΡΩΤΟΠΟΡΕΙ σε θέματα ισότητας ομοφυλοφιλίας! Γιατί άραγε, μήπως επειδή......μετριούνται σε ένα χέρι οι ομοφυλόφιλοι στο Ισραήλ?
http://www.myjewishlearning.com/history_community/Israel/Israeli_Society/GayIsrael.htm#top

samuel1974:
«Η προσπάθεια του Θεού να πλησιάσει αυτόν τον μεταπτωτικό άνθρωπο, τον μη τέλειο, και να τον οδηγήσει στην τελειότητα, αυτό αφηγείται με λίγα λόγια η Βίβλος.»

Ποιά «προσπάθεια» άραγε εννοείς?? Ο Θεός της Αγίας Γραφής ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της κάθε εξέλιξης, και συνεπώς για.......ποιόν άνθρωπο μας μιλάς που τάχα «ήθελε να τον οδηγήσει στην τελειότητα»??

Όλα όσα λες φίλτατε (τα οποία δεν τα σκέφτεσε καν όπως φαίνεται..) έχουνε νόημα ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ Η ΕΚΒΑΣΗ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ. Ειδάλλως, έχουμε ένα θέατρο του παραλόγου με ήδη δεδομένο τέλος!

samuel1974:
«Οι Εβραίοι έχουνε γραφή και αυτό είναι αρκετό για να θεωρούνται πολιτισμένος λαός.»

Γραφή είχανε και οι βάρβαροι που επέδραμαν απο την βόρεια Ευρώπη στο νότο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είχανε και πολιτισμό. Πολιτισμό παρήγαγαν αργότερα οι Εβραίοι, όταν όμως μετά απο πολύ σκέψη ο Πάνσοφος Δημιουργός αυτού του σύμπαντος επέλεξε εκπροσώπους (!)......είχανε τα μαύρα τους μεσάνυχτα!

samuel1974:
«Δηλαδή επειδή ο Θεός ξέρει τι θα γίνει αύριο, δεν είσαι εσύ ελεύθερος να αποφασίσεις τι θα κάνεις σήμερα;»

Σαφέστατα όχι!

Κατ αρχάς η φασίζουσα αυτή πεποίθηση του Θεού της Αγίας Γραφής ξεκινά με έναν ολοκληρωτισμό: ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΩΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ.

Σου θυμίζει κάποιο καθεστώς μήπως αυτή η άποψη?

Πάμε πιο κάτω.

Ο θεός των Εβραίων και μετέπειτα με το έτσι θέλω κληρονομιά των Χριστιανών, αφού υποτίθεται πως δημιουργεί τα πάντα, προφανώς καθορίζει και τις προοπτικές αλλά και τις παραμέτρους της μελλοντικής πορείας, οπότε με τη λογική σου φίλτατε Σαμουήλ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ!

Εσύ όμως κατα τα άλλα νομίζεις ότι είσαι «ελεύθερος»? Ναι, είσαι «ελεύθερος»-ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Παρ' όλα αυτά όμως, και παρ’όλη την «σοφία» και «πρόνοια» αυτού του Θεού των Εβραίων, ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ (!), κάτι δε του κατσε καλά και οι άνθρωποι δεν τον υπακούνε ούτε σαν Γιαχβέ, ούτε σαν Χριστό!!

Δέν μπορούσε βρε αδερφέ κατά τη στιγμή της δημιουργίας να ενεργήσει με τον κατάλληλο τρόπο, με σοφία πραγματική και όχι στα λόγια, ώστε τα έλλογα δίποδα κατασκευάσματα του να μην ήταν σε τέτοιο βαθμό ασεβή και επιρρεπή στις "αμαρτίες" (όπως τις έχει ορίσει στους εβραίους)?

Ήταν ανάγκη πρώτα να δημιουργήσει και μετά να εξαφανίσει τόσα προιόντα της περίφημης «αγάπης» του με κατακλυσμούς, φωτίες από τον ουρανό, εκτέλεση μωρών, θανάτωση αλλόπιστων?

Και εδώ βέβαια επιστρατεύεται η αποστοματική για τους αφελείς δικαιολογία της.......«ελεύθερης βούλησης»!!!!!

Βολικότατο και αυτό!!

Γνωστή η τακτική της βολικής καραμέλας της «ελεύθερης βούλησης», όπου δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τις ανακολουθίες μας, έρχεται ένας εξυπνάκιας, τραβάει μια διαχωριστική γραμμή και λέει ΔΟΓΜΑ κύριοι,αυτό δε το ακουμπάμε!!

Εσύ βέβαια Σαμουήλ, έχεις κάθε δικαίωμα να χαίρεσαι την «ελευθερία» σου μέσα στο ήδη γραμμένο βιβλίο της μικρής σου παραμονής επάνω στη γη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 21:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Οδοιπόρος

Τη Γένεση την έγραψε ο Μωϋσής.
Θεωρείς τον Μωϋσή ιστορικό πρόσωπο;

Μπορεί να ακούγεται λίγο παράξενο αυτό που ρωτάω, αλλά όποιος κατηγορεί, για το ήθος τους π.χ., αυτά τα πρόσωπα δεν ξεκαθαρίζει εάν υποστηρίζει το εάν αυτά τα πρόσωπα είναι πλαστά ή αληθινά.

Όταν π.χ. κάποιος συνομιλητής κατηγορεί τον Χριστό, για το ποιόν του, για το ήθος του, για το ότι δεν ξυριζότανε ή για κάτι άλλο, δεν μπορώ να καταλάβω εάν κατηγορεί τον Χριστό σαν ιστορικό πρόσωπο ή σαν ήρωα ενός μυθιστορήματος. Γιατί το να βγαίνεις και να κατηγορείς τον ήρωα ενός μυθιστορήματος, δεν ανήκει στην ιστορική έρευνα, αλλά στον τομέα της κριτικής λογοτεχνιάς...


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 21:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Γράφεις:
"Ήταν ανάγκη πρώτα να δημιουργήσει και μετά να εξαφανίσει τόσα προιόντα της περίφημης «αγάπης» του με κατακλυσμούς, φωτίες από τον ουρανό, εκτέλεση μωρών, θανάτωση αλλόπιστων?"

Συνομιλούμε πάνω απο δύο χρόνια και ακόμα δεν κατάλαβες τι σου λέω;;;;

Και δε σου λέω δική μου άποψη, αλλά διδαχές της πίστης μου.

Η τελειότητα δεν είναι προδιαγραφή του πλάστη είναι επιλογή του πλάσματος.

Ο ίδιος ο Θεός επέλεξε να είναι τέλειος και αναμάρτητος και να μην έχει μέσα του ίχνος άρνησης της ύπαρξής του, γιατί η κάθε αμαρτία είναι μια μικρή άρνηση της ύπαρξης. Έτσι και ο κάθενας μας απο εμάς επιλέγει. Και δεν επιλέγει για τώρα ή για μετά, αλλά για πάντα. "Η αμαρτία μου ενώπιον μου εστί δια παντός" δε λέει ο Δαβίδ;; Οι ψυχές μας μπορεί να είναι περιορισμένες χρονικά, αλλά οι επιλογές μας είναι διαχρονικές. Ή μήπως πιστεύεις ότι ο Θεός κρατάει δευτέρι σαν μπακάλης;;


HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 24/09/2008 21:23:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2480469
Maintained by Digital Alchemy