ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 16:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Europaios :

quote:
Δε γράφει ότι έφτιαξε τον ήλιο την τέταρτη μέρα!!!

"καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τοὺς δύο φωστῆρας τοὺς μεγάλους, τὸν φωστῆρα τὸν μέγαν εἰς ἀρχὰς τῆς ἡμέρας καὶ τὸν φωστῆρα τὸν ἐλάσσω εἰς ἀρχὰς τῆς νυκτός, καὶ τοὺς ἀστέρας.... καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τετάρτη.

Εντάξει μας έπεισες .
Για ποιόν "Φωστήρα της ημέρας" μιλάει οτι εποίησεν την τέταρτη μέρα , λοιπόν ?
Την ποδοσφαιρική ομάδα ?

quote:
Πως εγένετο πρωί και βράδυ χωρίς τον ήλιο? Απλή λογική.......οπότε καμία αντίφαση! Αντιθέτως βλέπουμε επιστημονικές λεπτομέρειες........2.000 έτη π.Χ. Αυτό κι αν είναι θαύμα!!!

Προφανώς οι έννοιες πρωί και βράδι είναι χρονικοί προσδιορισμοί γιατί ο Θεος βρίσκεται έξω απο την γή και όλο το σύμπαν , οποτε δεν έχουν νόημα για αυτόν οι έννοιες μέρα και νύχτα .
Εκτός άν ο παραλογισμος σου σε φτάνει στο σημείο να μας πείς οτι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο καθημενος επι γής , και τον ... έπιανε η νύχτα οταν έδυε ο ήλιος .
Ρε τι πάθαμε ...

quote:
Αντιθέτως βλέπουμε επιστημονικές λεπτομέρειες........2.000 έτη π.Χ.

Λεπτομέριες δεν θα πεί τίποτα .
Ολη την κβαντική φυσική διαβάζει κανείς στην βίβλο ...
Ρε σύ άντε να κάνεις κάνα μπάνιο τώρα που δρόσισε η θάλασσα να συνέλθεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 16:59:32  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Ο συγγραφέας λοιπόν όταν έγραφε για τον ουρανό, μπορούσε κάλλιστα να φανταζόταν όχι μόνο τον κόσμο αλλά και το σύμπαν ολόκληρο. Μην ξεχνάς ότι η Αγία Γραφή και δή η Γένεσις ήταν Θεόπνευστο έργο.»

Πάλι τα ίδια παραμύθια με τα «θεόπνευστα»??

Η κάθε ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ της εκάστοτε ΕΠΟΧΗΣ, και τέτοιες υπήρξανε και υπάρχουνε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ, διεκδικεί το ίδιο: ΘΕΟ-ΠΝΕΥΣΤΙΑ.

Ειδάλλως, ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΝΕ οι χψ ιεροκήρυκες ώστε να απαιτήσουνε να γίνουνε αποδεκτά τα διάφορα οντολογικά δημιουργήματα τους?

Συνεπώς, όπου «θεοπνευστία» = ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΥΣΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΗΓΗΣΗ.

Τόσο απλά.....

europaios2:
«Ναι! αναφέρετε όμως στη γνωστή θάλασσα? Ήξεραν τότε 2.000 χρόνια π.Χ. ότι οι θάλασσες ήσαν πολλές?»

Μα, τι λέμε τώρα, ήταν δυνατόν, ήταν δυνατόν.....

europaios2:
«Απλή λογική φίλε μου......απλή λογική!»

Ναί, όντως!

Αυτή η «απλή λογική» που επικαλούνται οι διάφοροι, ήταν και είναι η αιτία για τις εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, καθώς όπως και ο Ευρωπαίος έτσι και εκατομμύρια άλλοι βλέπουνε αυτό που θέλουνε ή μάθανε να βλέπουνε, και, φυσικά, πάντοτε με την ίδια...............απλή λογική της επίπλαστης επίκλησης της «λογικής»!!!

Τελικά Ευρωπαίε, δεν κουράστηκες ξανά και ξανά να λες και ουσιαστικά να μην λες τίποτα?

Λέμε τώρα....

europaios2:
«Ως γνωστόν τα δέντρα μπορεί να καρποφορήσουν ακόμη και κάτω από τις ποιο δύσκολες συνθήκες.»

Ναι, και η αχαλίνωτη θρησκευτική φαντασία μπορεί να καρποφορήσει ακόμη και θεούς κατα παραγγελία και πολιτιστική ανάγκη!

Η Βίβλος, ως μυθολογία αποτελούμενη απο αφηγήσεις διαφόρων λαών, των περιοχών απο όπου και προκύπτουνε οι Σημίτες που αργότερα αποκαλούνται ως Εβραίοι, είναι γεμάτη αντιφάσεις και ανιστόρητες περιγραφές.

Μπορούμε να γράψουμε δεκάδες, ωστόσο ας μην κουράζουμε ιδιαίτερα.

Π.χ. λέει η «θεόπνευστη Πεντάτευχος» (οι χριστιανοί μάθανε να την αποκαλούνε ως Παλαιά Διαθήκη...) ότι ο Θεός των επίλεκτων Εβραίων δια του περίφημου κατακλυσμού κάλυψε ολόκληρη τη γη και τα βουνά.

Είναι έτσι?

Διαβάζουμε: {πεντεκαίδεκα πήχεις ὑπεράνω ὑψώθη τὸ ὕδωρ καὶ ἐπεκάλυψε πάντα τὰ ὄρη τὰ ὑψηλά.} Γεν.7/20

Φυσικά, η απλή λογική μας λέει ότι με..............περίπου επτάμισυ μέτρα νερό ούτε καν λοφίσκο της γειτονιάς σου δεν μπορείς να καλύψεις, πόσο δε ολάκερη την γή!!
(πεντεδαίκα πήχεις=7,5μέτρα)

Ο πήχυς έχει μήκος περίπου πενήντα εκατοστά, και έτσι κατανοούμε ότι οι αγράμματοι, θρησκόληπτοι και γενικότερα εξόχως περιορισμένων γνώσεων γραφιάδες της ερήμου μάλλον κάποια..................πλημμύρα του Νείλου θα είχαν κατα νού και όχι αυτό που οι νεόκοποι ακόλουθοι έξ ελλάδος σήμερα θέλουνε να βλέπουνε μέσω της «θεοπνευστίας».

Είπαμε, Η ΠΙΣΤΗ ΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΑΛΛΑ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΑΡΙΧΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΜΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 17:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχει δίκιο ο φίλος schwabe,δεν μπορεί τώρα να έρχεται
ο χριστιανισμός και να τα χαλάει όλα..Εκεί, που υπήρχε το μαγικό χαλί, όπου ολα κρύβονταν κι έλεγε ο καθένας ότι μαλ@@@ια του
κατέβει, ήρθε ο χριστιανισμός τα έκανε όλα
φανερά και χάθηκε το παραμύθι για τα μεγάλα παιδιά...
Πάει τα παραμυθάκια με τους αλανιάρηδες θεούς, που δεν ξέρανε
που είχανε ξεχασμένη την ψωλή τους.... Πάει η τσόντα που χρόνια
είχαμε συνηθίσει..Ξεχνιούνται αυτά τα πράγματα;....Μπορεί να
αγνοήσει κανείς τό γαμ@@@@ε γιατί χανόμαστε;
Ειδικά θεοπνευστία δεν μπορεί να παρουσιάζεται δίχως 5-6 αλλαξοκωλιές...Απαράδεκτο...
Χωρίς τσόντα, τι να δώσουμε στον λάο;
Δεν υπήρχαν αιρέσεις, πολλές φίλε μου..Απλά πολλοί ειδωλολάτρες
προσπαθούσανε να κρυφτούνε πίσω απο δήθεν εκφράσεις του χριστιανισμού,για να δικαιολογήσουνε τα αίσχη τους...Κι αυτό
ακόμη στον χριστιανισμό φορτώνεται...Ε, δεν παίζεστε!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 18:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Έχει δίκιο ο φίλος schwabe,δεν μπορεί τώρα να έρχεται
ο χριστιανισμός και να τα χαλάει όλα..Εκεί, που υπήρχε το μαγικό χαλί, όπου ολα κρύβονταν κι έλεγε ο καθένας ότι μαλ@@@ια του
κατέβει, ήρθε ο χριστιανισμός τα έκανε όλα
φανερά και χάθηκε το παραμύθι για τα μεγάλα παιδιά...
Πάει τα παραμυθάκια με τους αλανιάρηδες θεούς, που δεν ξέρανε
που είχανε ξεχασμένη την ψωλή τους.... Πάει η τσόντα που χρόνια
είχαμε συνηθίσει..Ξεχνιούνται αυτά τα πράγματα;....Μπορεί να
αγνοήσει κανείς τό γαμ@@@@ε γιατί χανόμαστε;
Ειδικά θεοπνευστία δεν μπορεί να παρουσιάζεται δίχως 5-6 αλλαξοκωλιές...Απαράδεκτο...
Χωρίς τσόντα, τι να δώσουμε στον λάο;
Δεν υπήρχαν αιρέσεις, πολλές φίλε μου..Απλά πολλοί ειδωλολάτρες
προσπαθούσανε να κρυφτούνε πίσω απο δήθεν εκφράσεις του χριστιανισμού,για να δικαιολογήσουνε τα αίσχη τους...Κι αυτό
ακόμη στον χριστιανισμό φορτώνεται...Ε, δεν παίζεστε!!!!

Όταν δεν έχει κάποιος να πει κάτι ... ε; trexagireve, για μια ακόμη φορά απέδειξες πως δεν έχεις ούτε εσύ, ούτε ο χριστιανισμός σου, απαντήσεις. Άντε ... τουμπέκα κι εσύ αγόρι μου ...

Edited by - zip on 22/02/2009 18:44:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 19:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic:
Ενδιαφέρουσα άποψη. Εννοοώ αυτή περί της βαρεμάρας του Θεού που προσδίδει στον Θεό ανθρώπινο χαρακτηριστικό(ένα από τα πολλά). Ενας από τους λόγους που θεωρώ τις θρησκείες απάτες είναι ο ανθρωπομορφισμός στον οποίο καταφέυγουν σχετικά με τους θεούς τους βλέπεις...
Υποτίθεται ότι ένα τέλειο και πάνσοφο θεϊκό ον, δεν φτιάχνει πλάσματα που του βγαίνουν "σκάρτα"...


Γιατί σε ξαφνιάζει? Και ποιος μίλησε για σκάρτα πλάσματα? Τα φτιάχνει και εάν κρίνει τα χαλάει και τα ξαναφτιάχνει από την αρχή! Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει δώσει νοημοσύνη παρά μόνο στον άνθρωπο. Μάλιστα στον άνθρωπο τη στιγμή που του έδωσε τη νοημοσύνη ανέλαβε και ευθύνες!
Γι αυτό και έστειλε τον μονογενή Του Υιό σε εμάς τους ανθρώπους. Εφόσον εσύ δεν είσαι ευχαριστημένος με το Θεό και την ύπαρξή Του καλά κάνεις και δεν Τον δέχεσαι.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος από τη σοφία Του, από την παρουσία του Ιησού και τον έχω αποδεχτεί.
quote:
Agnostic:
Μα αν δεν διαφωνείς ως προς την αρχή της εξελικτικής διαδικασίας που αναφέρω, τότε παύουν να έχουν νόημα και τα όσα γράφεις στη συνέχεια. Αν δεχεσαι δηλαδή ότι αρχικά κάποια ψάρια κατάφεραν να βγουν και να προσαρμοστούν στην ξηρά εξελισσόμενα στα πρώτα αμφίβια με τα οποία αρχίζει η εξέλιξη των σπονδυλωτών με τέσσερα άκρα, τότε ακυρώνονται οποιεσδήποτε "κατασκευές αρχέγονων για κάθε είδος εξαρχής" όπως υπαινίσσεσαι.
Δεν σταμάτησα για κάποιον ιδιαίτερο λόγο και μπορώ να σου παραθέσω τη συνέχεια, αλλά το θεωρώ ανούσιο αφού φαίνεται ότι έχεις διαμορφώσει εκ των προτέρων πάγιες απόψεις για την προέλευση του ανθρώπου και των λοιπών ζώων, αλλά και επειδή είναι χάσιμο χρόνου εφόσον νωρίτερα ισχυρίστηκες ότι ακόμα και καρέ-καρέ να σου παρέθετα σε φιλμ την εξέλιξη από "πίθηκο" σε άνθρωπο, θα έβαζες πίσω από αυτήν τον Θεό σου? Οπότε μάλλον πρέπει να αποδεχτώ ότι για το συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει καμία γέφυρα επικοινωνίας μαζί σου.
Αναγνωρίζω βέβαια ότι είναι ένα είδος προόδου για εσένα η αποδοχή έστω και αυτής της διαστρευλωμένης εξέλιξης που λες ότι αποδέχεσαι...μιας και ξεφεύγει από τις πληροφορίες που σου δίνουν τα ιερά χριστιανικά κείμενα για την προέλευση των ειδών. Μπραβο ευρωπαίε.

Έχω εξ’ αρχής τονίσει ότι δεν είμαι κατά της θεωρίας της εξέλιξης. Τη θεωρώ όμως πολυδιάστατη. Δεν υπήρχε ένα συγκεκριμένο ψάρι που άρχισε να μοιράζεται σε χιλιάδες κομμάτια.
Κάθε είδος είχε τη δική του πορεία. Έτσι αποκλείω ότι έχουμε τον ίδιο πρόγονο με τις μαϊμούδες, το θεωρώ αδιανόητο. Έχω και παλαιοτέρα γράψει ότι είχαμε τη δική μας ξεχωριστή πορεία
Δε γνωρίζω εάν ο άνθρωπος εξελίχθηκε έστω από το δικό του ξεχωριστό αρχέγονο. Δεν ήμουν εκεί. Για μένα δύο πράγματα έχουν συμβεί:
A) ή ξεκίνησε το αρχέγονο του ανθρώπου και αυτό από τη θάλασσα και σιγά σιγά μεταμορφώθηκε σε άνθρωπο ή
B) o άνθρωπος δημιουργήθηκε απότομα. Χωρίς τη μεσολάβηση των εκατοντάδων χιλιάδων ετών.
Και στις δύο όμως περιπτώσεις ούτε κατά διάνοια δε σχετιζόμαστε με πιθήκους.
-Διαστρεβλωμένη εξέλιξη τη θεωρείς εσύ! Εγώ όχι. Κανείς δεν ήταν μπροστά στη δημιουργία του ανθρώπου. Και οι επιστήμονες επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ,ότι στηρίζονται σε ενδείξεις και όχι σε αποδείξεις........Κάτι σαν τον καιρό δηλαδή! Πόσες φορές έχει πέσει έξω ο καιρός? Πολλές φορές Εκτιμεί βάσει ενδείξεων και κάνει διαγνώσεις, έτσι και οι επιστήμονες κάνουν εκτιμήσεις και διαγνώσεις. Δε σημαίνει όμως ότι είναι και έτσι.
Όσο για τις γέφυρες.....είδα την απάντηση για τις σβερκολαίμες, θέμα τύχης, μόλις δεις τα σκούρα το ρίχνεις στην τύχη.

Και σε πήγα στα εύκολα γιατί εάν σε πάω στα φυτά θα τη χάσεις την μπάλα για τα καλά! Σήμερα το μεσημέρι είχα πάει για χόρτα! Μάζευα λοιπόν το ζοχό τον κόκκινο, μάζευα και τον πράσινο, δίπλα δίπλα ήσαν!!! Προς τι η αλλαγή του χρώματος?
Μάζευα το ραδίκι το όρθιο μάζευα και το ξαπλωτό......και αυτά δίπλα δίπλα ήσαν! Προς τι όμως αυτές οι διαφορές? Για ποιο λόγο να μεταλλαχθούν.....στην τύχη?
Το να το ρίχνουμε όμως συνέχεια στην τύχη, δε νομίζεις ότι τελικά ξεφτιλίζουμε αυτή τη ρημάδα (με την καλή έννοια) επιστήμη?

quote:
Agnostic:
Αν έριχνες μια ματιά στα στατιστικά και στους θρησκευτικούς χάρτες (δεν σου είπα να διαβάσεις το αγγλικό κείμενο) θα διαπίστωνες ότι υπάρχει τεράστιο ποσοστό μη χριστιανών ακόμα. Αρα δεν είστε κοντά και μου κάνει εντύπωση αυτή η μεγαλομανία και ο εγωισμός όπως προκύπτει από τη φράση σου "πού θα πάει!!". Δηλαδή σου φαίνεται παράξενο να μην ενδιαφέρονται χιλιάδες θρησκευόμενοι (ή άθρησκοι) για τον Ιησού και το χριστιανισμό γενικότερα? Θα ήθελα να δω πάντως πώς θα μπορούσατε να πείσετε φανατικούς μουσουλμάνους να αλλαξοπιστήσουν....
Οπως και να'χει θα πρέπει να μοιραστείτε τον κόσμο αυτό με ένα επίσης τεράστιο ποσοστό μη χριστιανών που θα συνεχίσουν να αδιαφορούν για το δόγμα σας.

Το «που θα πάει» ήταν χιούμορ και τίποτα περισσότερο, γιατί το εξέλαβες ως μεγαλομανία?
Αυτοί λοιπόν οι «τσοπανόβλαχοι» όπως τους κάλεσες, έκαναν γνωστό το Χριστιανισμό σε όλον τον κόσμο......αυτό και εάν είναι θαύμα.
Ακόμη και στην Ινδία και στην Κίνα αλλά και στην Αφρική υπάρχουν Χριστιανοί. Οπότε είναι γνωστή παντού! Αυτό είναι το μήνυμα μου.
-Γιατί είπα εγώ ότι αρνούμαι να μοιραστώ τον κόσμο με άλλους είτε ένθεους είτε άθεους? Από πού το συμπέρανες?

quote:
Agnostic:
Ενδιαφέρουσα άποψη ότι ο κόσμος είναι μόνο οι Ευρωπαίοι, δεν λέω...
Είναι γεγονός ότι τα ποιο ανεπτυγμένα και με το καλύτερο βιωτικό επίπεδο βρίσκονται στην ήπειρό μας. Γι’ αυτό το ανέφερα.

Ή απλά οι άρχοντες φρόντιζαν με καιροσκοπισμό να γλείφουν τα ιερατεία και τους πιστούς τους για να ικανοποιούν τις πολιτικές τους φιλοδοξίες.


Μπα? Ώστε γλύφανε τελικά τους τσοπανόβλαχους για καιροσκοπισμό? Είχαν τόση αξία αυτοί οι «τσοπανόβαχοι» τελικά?
Με λίγα λόγια οι «τσοπανόβλαχοι» τα κατάφεραν μια χαρά, έτσι? Οπότε μην τους υποτιμάς και μην τους κοροϊδεύεις! Γιατί έκαναν κάτι που εσύ ούτε στον ύπνο σου δε θα μπορούσες να πετύχεις.

quote:
Agnostic:
Φαντάσου ό,τι θες, όμως οι βασικές γνώσεις για να αποδεχτείς το κήρυγμα ιερέων-ποιμένων είναι να μπορείς να ακούς και να διαβάζεις και παράλληλα να έχεις ανάγκη από ένα μεταφυσικό-ψυχολογικό στήριγμα που θα σε ξαλαφρώνει. Πάντως οι διάφορες αιρέσεις δείχνουν ότι ακόμα και στην γνώση των "βασικών αρχών" τα έκαναν μούσκεμα...

Πάντως έχασες τη βάση,
αφού και οι αιρέσεις δεν είναι παρά παρακλάδια του Χριστιανισμού.
Ο Ιησούς δε δίδαξε κανένα Δόγμα, αυτά δημιουργήθηκαν αργότερα σύμφωνα με την πολιτισμική ταυτότητα και τη φιλοσοφία του κάθε λαού.
Οι δε αιρέσεις και αυτές μιλάνε για το Χριστό, αλλά ο λίγος αριθμός των πιστών τους, καταδεικνύει και το πρόβλημα-λάθος της ερμηνείας τους.

quote:
Agnostic:
Προσπαθώ να κάνω τον αντίστοιχο παραλληλισμό σκεπτόμενος εσένα από τη μία και έναν εξελικτικό βιολόγο ή παλαιοντολόγο από την άλλη, καταλήγοντας σε ακόμα τραγικότερο συμπέρασμα...

Προσπάθησε πρώτα να πείσεις και άσε τα συμπεράσματα για αργότερα.
quote:
Agnostic:
Αυτό απαντήθηκε πρηγουμένως. Διότι οι μεταλλάξεις εμφανίζονται τυχαία. Δεν προκαθορίζει το ίδιο το άτομο ενός πληθυσμού πώς πρέπει να μεταλλάξει τα γονίδιά του για να αποφύγει μια δυσάρεστη κατάσταση. Απλά αν μια μετάλλαξη αυξάνει τις πιθανότητες επιβίωσης των φορέων της στο περιβάλλον τους τότε αυτοί θα έχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπαραχθούν πιο αποτελεσματικά, κληροδοτόντας έτσι την μετάλλαξη και στους απογόνους τους. Με τον τρόπο αυτό συσσωρεύονται από γενιά σε γενιά τα ευνοικά για την επιβίωση γνωρίσματα, κάτι που μπορεί να οδηγήσει βαθμιαία στη δημιουργία ενός νέου είδους.
Για τους Νεάντερταλ και την εξαφάνισή τους έχουν υποστηριχτεί ορισμένες θέσεις όπως ότι εξαφανίστηκαν λόγω των μεγάλων ρουθουνιών τους όντας πιο επιρρεπείς στα κρυολογογήματα, ότι τους αφάνισε ο σύγχρονος άνθρωπος, ότι υπέκειψαν σε επιδημίες ή όλα αυτά σε συνδυασμό. Το θέμα ακόμα ερευνάται.
Το είδος μας πάντως φαίνεται πως ήταν ευφυέστερο από τους Νεάντερταλ, κάτι που θα αποτελούσε πλεονέκτημα στον μεταξύ μας ανταγωνισμό.

Εάν αναλογιστούμε ότι το 500 περίπου μ.Χ ο πληθησμός της Ευρώπης ήταν γύρω στα 5-10.000.000 ανθρώπους, φαντάσου πόσοι θα ήσαν 35-40.000 χρόνια πριν το Χριστό!
Για να υπάρχει ανταγωνισμός θα πρέπει να υπάρχει και λόγος έτσι δεν είναι?
Τα θηράματα ήσαν άπειρα, οι σπηλιές αμέτρητες, τα καρποφόρα δέντρα άπειρα! Για ποιο λόγο να τους αφανίσουμε? Άσε που πρώτα θα έπρεπε να τους βρούμε! Θα έπρεπε να έχουμε εξαπολύσει παντού ένα οργανωμένο κυνηγητό!
Πώς όμως? και γιατί? Δεν υπήρχε καν λόγος!
Όσο για τα ρουθούνια το βρίσκω τελείως χαζό! Έχεις δει τα ρουθούνια των γουρουνιών? Έχεις δει τα ρουθούνια κάτι Αφρικανών? Βλέπεις λοιπόν τι εύκολα η επιστήμη κάνει λάθος?
Οι επιδημίες γιατί να εξαφάνισαν μόνο αυτούς? Αφού για 4-5.000 χρόνια ζούσαμε μαζί! Εμείς γιατί να μην είμασταν επιρρεπής?
Σε τι λοιπόν μεταλλαχθήκαμε εμείς? Και τη γλιτώσαμε?
quote:
Agnostic:
Εφτιαχνε ζώα για να τα εξαφανίζει? Τα ζώα δηλαδή αντικείμενα ενός παιχνιδιάρη Θεού που λατρεύει τους αφανισμούς ζωντανών? Αφού τη βρίσκεις με τέτοιου είδους Θεό, ας μην στο χαλάω..

Τον έκαναν τον κύκλο τους. Ο Θεός έχει τη δύναμη να εξαφανίσει όλα τα δημιουργήματά Του, εάν το κρίνει. Δεν είναι θέμα παιχνιδιού! Είναι θέμα Θεϊκής βούλησης.

quote:
Agnostic:
Τι γιατί? Διότι δεν μαρτυρούν κάτι τέτοιο τα διαθέσιμα επιστημονικά στοιχεία.

Μπα? Επειδή δηλαδή δεν μαρτυρούν κάτι τέτοιο τα διαθέσιμα επιστημονικά στοιχεία, αυτό το αποκλείει?
Τα διαθέσιμα επιστημονικά στοιχεία στηρίζονται σε ένα πολύ μικρό αριθμό οστών-κρίκων για να στηρίξουν τη θεωρία. Ο Think_Math μας είπε ότι, η αναλογία είναι 1 προς 20.000!!!!!! αυτά λοιπόν μαρτυρούν τη θωριά της εξέλιξης ενώ αυτό που λέω εγώ δεν τη μαρτυρά?

Γιατί οι δύο τετράποδοι σκελετοί που βρέθηκαν να θεωρούνται και οι δύο ως αρχέγονα του πιθήκου? Γιατί να μην είναι ο ένας του ανθρώπου και ο άλλος του πιθήκου? Με ποιον επιστημονικό τρόπο αποκλείεται η διαφορετικότητά τους?
Σε ακούω......

quote:
Agnostic:
Η συντριπτική πλειοψηφία αποδέχεται την παλιότερη (δεν μιλάω για άμεση) καταγωγή μας από τον Homo erectus και αυτό είναι το ζουμί.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων είναι ένθεοι.....εσύ γιατί είσαι άθεος?

quote:
Agnostic:
Ωραία μας το είπες. Μπορείς να μας φέρεις και τα επιστημονικά σου στοιχεία για να ελέγξουμε τη θεωρία σου? Ή μήπως...λέω μήπως δεν έχει τύχει να έχεις μελετήσει σχετικά ευρήματα(απολιθώματα) στη ζωή σου?! Α ρε ευρωπαίε...

Φιλαράκο, είμαι ακόμη στη θεωρία......μόλις βρω την απόδειξη θα στην παρουσιάσω. Εσύ δεν έλεγες ότι οι επιστήμονες πρώτα εικάζουν και μετά ψάχνουν για την απόδειξη? Εγώ τώρα είμαι στο στάδιο της εικασίας σαν τους επιστήμονες που εικάζουν το ΜΠΑΑΑΑΜΜΜΜ!!!
quote:
Agnostic:
Υποκρισία ευρωπαίε μου. Αφού και πάλι θα σκαρφιστείς κάτι με κεντρικό πρωταγωνιστή τον Θεό σου, έτσι δεν είναι? Καλό θα ήταν επίσης να μη μιλάς για ενδιάμεσους κρίκους και γενικότερα για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις...

Ενώ εσύ ο επιστήμονας!!!!!! Αλήθεια τι θα γίνει με αυτή τη σβερκολάιμα? Τι επιστήμονας είσαι εάν δε μου λύσεις την απορία? Ήταν θέμα τύχης? Να φανταστώ ότι και ο άνθρωπος, εάν κάποιο γονίδιο πάρει λάθος δρόμο θα αρχίσει να βγάζει λειρί σαν τον κόκορα? Είμαστε με αυτοί την εμφάνιση καθαρά από θέμα τύχης?...................Θεούλη μου......τι άτυχα τα σκουλήκια!!!!!
quote:
Agnostic:
Οπως και αν θες να τον ονομάσεις, θείο, ξάδελφο, κτλ η ουσία είναι ότι δεν αποτελεί το είδος αυτό πρόγονό μας, αλλά κάποιο άλλο είδος ανθρώπου που έζησε παράλληλα με τους προγόνους μας.

Είδες που θέλοντας και μη! έρχεσαι στα λόγια μου? Ήσαν πολλά τα αρχέγονα, πάρτο χαμπάρι!!!!!,
quote:
Agnostic:
Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνεις τι λες όταν μιλάς για αρχέγονα και σχέσεις. Τέλος πάντων δεν θα σε ακολουθήσω στον παραλογισμό σου, όταν έχω τις επιστημονικές πηγές μου που διασαφηνίζουν τη σχέση μας με τον Νεάντερταλ. Θα ήταν μέγιστο ατόπημα.

Οι επιστημονικές πηγές λένε ότι ήταν θείος μας! Και ότι εμείς σκοτώσαμε το θείο μας!!! Γιατί? ρωτάω εγώ! Δε χωρούσαμε λίγες χιλιάδες από το κάθε είδος σε όλον τον πλανήτη? Ή επειδή ήταν άκληρος ο θείος αποβλέπαμε στην περιουσία του?
Βλέπεις τι ερωτήματα γεννούνται από ένα λάθος της επιστήμης?
quote:
Agnostic:
Σύνελθε ευρωπαίε. Οταν μιλάμε για συγγένεια μεταξύ των ειδών Homo και των ειδών γενικότερα δεν αναφερόμαστε στο είδος της συγγένειας που αναφέρεις στο παράδειγμά σου. Καταφεύγεις σε βλακώδεις απλοποιήσεις δεν το καταλαβαίνεις?

Βλέπεις τι δύσκολο είναι να μου απαντήσεις? Η απάντησή σου δεν ήταν μια επιστημονική τεκμηρίωση αφού τέτοια δεν υφίσταται αλλά του στιλ «σύνελθε και βλακώδεις απλοποιήσεις».

quote:
Agnostic:
Δεν επαρκούν οι αποδείξιες τους για να πείσουν έναν άσχετο με το θέμα είναι η πλήρης πρόταση-απάντηση

Το ίδιο μπορώ να σου πω κι εγώ για την ύπαρξη του Θεού και τα θαύματα
quote:
Agnostic:
Ναι αλλά χάνεις το point μου! Ενώ δεν αρκούν για να τους πείσει η θεωρία του Renfrew παραμένει επιστημονική και κανείς δεν την χαρακτηρίζει ψευδοεπιστημονική ούτε την βγάζει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο εκτός του επιστημονικού πλαισίου. Εχουμε δηλαδή μια επιστημονική θεωρία που δεν έχει αποδειχθεί σωστή. Ισως ποτέ να μην αποδειχθεί ή μπορεί να καταρριφθεί κιόλας στο μέλλον αλλά κανείς δεν αρνείται την επιστημονική της φύση. Το συγκεκριμένο παράδειγμα επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου περί επιστημονικής θεωρίας.

Άρα και η δική μου θεωρία μπορεί να αποδειχτεί σωστή στο μέλλον! Τα βλέπεις? Έχω κι εγώ επιστημονική θεωρία! Γιατί να ασπαστώ τη δική σου?

quote:
Agnostic:
Εσύ το υποστήριξες (με ανάλογο copy-paste), εμένα ρωτάς?

Αρχέγονα που έβγαλαν ανθρώπους και όχι πιθήκους!
quote:
Agnostic:

Γιατί το ένα, γιατί το άλλο, γιατί να μην ...εκείνο...γίνεσαι κουραστικός. Απάντησα και προηγουμένως. Από τα υπάρχοντα στοιχεία έχει καταλήξει στις σημερινές θεωρίες της η επιστήμη.



Δε μου αρέσει να δέχομαι κάτι χωρίς κριτική σκέψη. Τα υπάρχοντα στοιχεία κι εσύ έχεις παραδεχτεί ότι είναι ελλιπή.
quote:
Agnostic:
Αυτή είναι η κλασική αλληγορική ανθρωποκεντρική απλοποίηση στην οποία καταφεύγουν αρκετοί θρησκευόμενοι. Ο άνθρωπος αποδεδειγμένα κάνει διαχείρηση του υλικού που μόνο του δεν μπορεί να μετατραπεί σε καράβι, όμως οι ζωντανοί οργανισμοί είναι αυτορυθμιζόμενοι και αυτοσυναρμολογούμενοι χωρίς αποδεδειγμένο σχεδιαστή-δημιουργό.


Η δημιουργία της ζωής είναι και η απόδειξη του δημιουργού!!!!!
Τα πάντα για να γίνουν χρειάζονται το Δημιουργό.
quote:
Agnostic:
Σου είπα και πριν ότι το θέμα προέλευσης του σύμπαντος ακόμα ερευνάται. Κάποια στοιχεία μπορείς να βρεις εδώ, αλλά αμφιβάλλω αν θα σε βοηθήσουν...
http://www.physics4u.gr/articles/2006/vacuum_fluctuations_universe.html
Προσπαθώ ακόμα να κατανοήσω τη λογική σου. Δηλαδή μέχρι να εξηγήσει η επιστήμη πέραν πάσης αμφιβολίας ένα ζήτημα, πρέπει να μπαίνει από πίσω ο Θεός? Και γιατί όχι π.χ. μια ομάδα εξωγήινων με αδιανόητες για μας ιδιότητες που δεν μπορούμε να τους εντοπίσουμε? Οση "λογική" έχει το σενάριο του Θεού, άλλη τόση έχουν και οι εξωγήινοι που αναφέρω.

Δεν έστειλαν κάποιον για ενημέρωση……ο Θεός όμως έστειλε!!!!!
quote:
Agnostic:
Ασχετα από τα συγκεκριμένα παιδιά που λες, όλοι μας γεννιώμαστε με κόκκυγα, δηλαδή αυτό το υπόλειμμα ουράς. Αυτό το απομεινάρι (όπως και τα υπόλοιπα) κάτι πρέπει να μας λέει σχετικά με τον φαινότυπό μας στο παρελθόν. Δεν είπα πουθενά ότι η ουρά αυτή οδήγησε σε κάποιο νέο είδος. Δεν κατάλαβα τι θες να πεις.


Εμένα δε μου λέει τίποτα. Αφού μεταλλαχτήκαμε από μαϊμού σε άνθρωπο γιατί μας έμεινε η ούρα όπως λες (έστω αυτό το υπόλειμμα) ? Και γιατί να μη μας είχαν μείνει τα λέπια για παράδειγμα? (όταν ήμασταν ψάρια) ή γιατί να μην είχαμε και βράγχια? Να μη χρειαζόμαστε και τις μπουκάλες στις καταδύσεις?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 19:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
europaios2, είναι φανερό πια πως έχεις χάσει εντελώς τον έλεγχο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 19:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
gilgamesh:
Τι ακριβώς εννοείς με αυτό?
Όλα τα είδη εξελίχθηκαν σε μορφές ζωής πιο ικανές να καλύψουν τις νέες τους ανάγκες επιβίωσης και ικανές να υπερνικήσουν τις προκλήσεις που παρουσιάστηκαν.
Έχουμε βέβαια και εξαιρέσεις.
Κάποια είδη εξελίχθηκαν σε μορφές ζωής που δεν ήταν ικανές να νικήσουν τις νέες προκλήσεις που εμφανίστηκαν και φυσικά αυτά τα είδη, με την άτυχη εξέλιξη, αφανίστηκαν.
Κανένα είδος δεν έγινε τέρας...

. Σωστά! από το αρχέγονο λοιπόν δεν μπορούμε να ξεπηδήσει και ο πίθηκος και ο άνθρωπος! Δεν μπορούσε να είχε δύο εξελίξεις....Κατανοητό τώρα?
quote:
gilgamesh:
Δεν είναι ακριβώς τύχη. Τύχη το ονομάζουμε εμείς ως καθημερινή έκφραση.
Στη γλώσσα των βιολόγων και παλαιοντολόγων είναι "αδυναμία προσαρμογής στα δεδομένα που επικράτησαν".
Χάριν συντομίας το βαφτίζουμε τύχη στις συζητήσεις μας.
Σαφέστατα και όταν θα αρχίσει να διδάσκετε η εξέλιξη των ειδών στα σχολεία θα πρέπει να προσεχθούν τέτοιοιυ είδους εκφράσεις για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις.

Και γιατί να έχουν αδυναμία προσαρμογής? Τα άλλα ήσαν ποιο πονηρά?

quote:
gilgamesh:
Βασικά...δείγμα σοφίας της φύσης είναι ακριβώς να επιτρέπει στα έμβια όντα να εξελιχθούν ανάλογα με το πως αρμόζει στις περιστάσεις και όχι απλά να εξελιχθεί το καθένα σε ένα διαφορετικό είδος, όπως λες, συγκεκριμένα.
Διαφορετικές οι περιστάσεις σε 150.000 χρόνια από τώρα, διαφορετικές πριν από 150.000 χρόνια.

Γιατί το ένα να αποκλείει το άλλο?......δεν το καταλαβαίνω!
quote:
gilgamesh:
Βασικά παίζουν ρόλο και ανατομικοί λόγοι αλλά δεν έχω διάθεση να απαντήσω σε τέτοιου είδους ερώτηση γιατί απλά την θεωρώ...γιούχου...
Σαν τις ερωτήσεις...γιατί μπαμπά....

Δεν είναι γιούχου είναι ουσία. Πες απλά ότι δεν μπορείς να δώσεις πειστική εξήγηση.
quote:
gilgamesh:
Ναι αλλά πιο νωρίς έγραψες ότι χειρίστηκε τη κατάσταση όπως έπρεπε...λες και ήταν Μάνατζερ ο Ιησούς του Πατέρα του.
Αλλά γνωρίζουμε κιόλας ότι είχε αποστολή και κατέβηκε στη Γη και φανερώθηκε..άρα εφόσον η αποστολή του ήταν είδε προδιαγραμμένη τι χειρισμό μπορούσε να κάνει?
Αφού ο σκοπός του ήταν να έρθει, να διδάξει, να συγχωρήσει, να δικαστεί, να σταυρωθεί, να πεθάνει, να αναστηθεί, να αναληφθεί...ε τι χειρισμό έπρεπε και να κάνει κιόλας?

Αποφάσισε...το Θεό τον έκανες σκηνοθέτη, τον Ιησού Μάνατζερ...ε τι στο καλό και μετά λες τους άλλους άπιστους?
Χάθηκε κάθε νόημα θείας πρόνοιας και πίστης?



Απόδειξη ότι δεν έχεις ιδέα από Παλαιά Διαθήκη. Ο Ιησούς δεν ήταν Θεός! ήταν Θεάνθρωπος, είχε και πειρασμούς και πόνο. Θα μπορούσε κάλλιστα να μην είχε αποδεχτεί το σκοπό του. Γι΄ αυτό εξάλλου προσευχήθηκε στο όρος των Ελεών.
quote:
gilgamesh:
Μια στιγμή.
Σε αυτό έχω απόλυτο δίκαιο.
Οι Ιουδαίοι...όλα μα όλα τα περιμένανε από τον Θεό.
Γιατί αλλιώς νοούνταν την έννοια του Θεού αυτοί.
Τώρα ορισμένα γεγονότα που συνέβησαν ιστορικά και αποδόθηκαν σε θεϊκές δυνάμεις δεν αναιρεί τα πιστεύω τους.

Εγώ μιλάω για νοοτροπία θρησκείας (πιστεύω) που είχανε οι Ιουδαίοι και τα αποτυπώσανε στα κείμενα τους μαζί με ιστορικά γεγονότα που γίνανε και αποδόθηκαν σε θεϊκή παρέμβαση.



Λάθος μην ξεχνάς τους συνεχείς πολέμους που είχανε. Εάν τα περιμένανε όλα από το Θεό......απλά δε θα πολεμούσαν.
quote:
gilgamesh:
Μετά τον Θεό σκηνοθέτη έχουμε και τον Θεό μηχανικό-Μπομπ ο μάστορας...Πολυτάλαντος τελικά...

Μία λέξη αρκεί ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ!
quote:
gilgamesh:
Υπάρχει ένας βασικός νόμος της φυσικής που αναφέρει ότι καμμία ενέργεια δεν παράγεται εκ του μηδενός και καμμία ενέργεια δεν καταλήγει στο μηδέν. Οι ενέργειες απλά αλλάζουν μορφή. (π.χ. από θερμική σε μηχανική και άλλα τέτοια)

Κάποιοι φυσικοί (ελάχιστοι) έχουν υποστηρίξει ότι αυτό συνέβαινε στο κόσμο πριν το Big Bang. Άλλοι πάλι το απορρίπτουν.
Αλλά όλοι συνηγορούν στο εξής: Είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για αυτό, καθήστε να φτάσουμε το σωματίδιο του "Θεού" πρώτα.



Σωστά.....τίποτα εκ του μηδενός, οπότε πρώτα το μπουζόνιο.
quote:
gilgamesh:
Το εάν η ενέργεια είναι σοφή δεν νομίζω να το γνωρίζει κανείς...αλλά και δεν γνωρίζω και να μπορεί να το μελετήσει προς το παρών.

Μπορεί η ενέργεια να είναι Θεός. Ένας "συμπαντικός Θεός".
Στο κάτω κάτω ούτε εγώ, ούτε πολλοί φυσικοί φίλοι μου πάνε κόντα στην ύπαρξη ενός Θεού με τέτοια μορφή και ενέργεια.
Όλοι μας όμως πάμε κόντρα στο πρότυπο του Θεού που έχει περάσει ανά τους αιώνες στη συνείδηση του σύγχρονου ανθρώπου.
Έτσι απλά, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.



Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου.....ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ! άρα ο Δημιουργός του Σύμπαντος, άρα και της ζωής στη γη
Για διευκρίνισε όμως, ποιο είναι το πρότυπο του Θεού που έχει περάσει ανά τους αιώνες στη συνείδηση του σύγχρονου ανθρώπου?

quote:
gilgamesh:
Ναι αλλά επειδή ο παράγοντας τύχη παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο στη ζωή μας και έχει γίνει και αντικείμενο μελέτης και έρευνας ακόμα, δεν πρέπει να τον παραβλέπουμε.

Άλλο πάρα πολύ μεγάλο ρόλο στη ζωή, άλλο τον κύριο δε νομίζεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 19:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
europaios2, ότι κι αν πεις αγόρι μου ... είναι φανερό πως δεν μπορείς να απαντήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 19:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Εντάξει Ευρωπαίε .
Η αδυναμία σου να απαντήσεις σε οτιδηποτε είναι ολοφάνερη ,
αλλα πιο τραγική είναι η αδυναμία σου να συζητήσεις .
Τι να σχολιάσω απο το κατεβατό που έγραψες ?
Ειρωνία - ειρωνία και ξανά ειρωνία .

Οσοι διάβασαν κατάλαβαν .
Και δεν κατάλαβαν μόνο τον παραλογισμό που διακρίνει εσένα και τους υπόλοιπους απολογητές , αλλα και το ποιόν σας σαν ανθρώπους .
Κάνετε σε κάθε συζήτηση επίδειξη της αλαζονίας και του σκοταδισμού που σας διακρίνει , σαν γνήσιοι επίγονοι του Χριστόδουλου και του Εφραίμ , προσφέροντας κάκιστη υπηρεσία στην θρησκεία που υποτίθεται υπερασπίζεστε .

Νομίζω οτι όλοι είδαμε αρκετά .
Η συζήτηση δεν έχει πιά νόημα .



Η αδυναμία είναι δική σου γι΄ αυτό και στρίβειν διά του αρραβώνος!
Όσο για την ειρωνεία ή την αλαζονεία, εάν δεν το πρόσεξες! σε προκάλεσα....θες να σου φέρω παραγράφους από τις τοποθετήσεις σου οι οποίες σαφώς και είναι σε ποιο επιθετική μορφή από αυτή που μου προσδίδεις?

quote:
Think_Math:
Μακάρι να ήταν ετσι φίλε μου .
Η θρησκεία διερευνα και το "πώς" και το "γιατί" και το "ποιός" και χώνει την μούρη της παντού .
Παίρνει θέση σε επιστημονικά ζητήματα όπως η προέλευση της ζωής , η εξωσωματική γονιμοποίηση , η άμβλωση η εξέλιξη κ.ο.κ.
Εχει μιά απάντηση για όλα , με τους ξερόλες Αρχιεπίσκοπους και παρατρεχάμενους σαν τον Ευρωπαίο .

Και γενικώς επιτίθεται συνεχώς στην επιστήμη απο την εποχή της Υπατίας , εγκληματώντας εναντίον κάθε αντίθετης άποψης .
Η κόντρα αυτή κρατά Αιώνες ολόκληρους .
Που βρίσκεται το άκυρο του Θέματος ?



Η εκκλησία πραγματεύεται τον άνθρωπο, άρα σε ότι περιστρέφεται γύρω από αυτόν λογικό είναι να έχει λόγο, αρκεί να μην ενοχλεί. Να λέει την άποψή της και μέχρι εκεί. Όπως ακριβώς κάνει σήμερα.

quote:
Think_Math:
Τότε γιατί βγάζουν σπυριά όλοι τους με το που ακούνε το όνομα "ΔΑΡΒΙΝΟΣ " ?
Οπως και να το δείς η θρησκεία έχει πρόβλημα με όλα αυτά .
Καταρέουν τα δόγματά της περί υπεροχής του ανθρώπου κ.ο.κ. γιατί η εξέλιξη τον υποβιβάζει απο κορωνίδα της δημιουργίας , σε ακόμα ένα έιδος ζωής και τίποτα περισσότερο .
Οπως επίσης και οι συγχρονες θεωρίες της φυσικής μπορούν να εξηγήσουν με λογικά επιχειρήματα πως προέκυψε ο κόσμος , χωρίς επικληση σε υπέρτατη δημιουργό δύναμη .
Ολα αυτά διώχνουν κόσμο απο το μαντρί , και οι θρησκείες το αντιλαμβάνονται και ανυτιδρούν .

Εγώ προσωπικά δε βγάζω σπυριά.....απλά γελάω.....με τα μπορεί!!!
quote:
Think_Math:
Καθόλου οξύμορο.
Ο σκοπός ειναι δημιούργημα του ανθρώπινου μυαλού .
Η φύση ακολουθεί νόμους , δεν έχει σκοπό .

Να φανταστώ ότι οι νόμοι έγιναν χωρίς σκοπό?.....είναι να μη γελάω μετά?

quote:
Think_Math:
Κάνεις το άσπρο μαυρο .
Αυτός που θέλει να επιβάλεται πάντα είναι η θρησκεία ώς αιώνια αυθεντία ενώ παράλληλα οι ισχυρισμοί της μπάζουν απο παντού .
Ο σκοπός της επιστήμης επίσης είναι να μάθει την αλήθεια .
Εκεί βρίσκεται και η κόντρα με την θρησκεία .

quote:
Think_Math:
Η θρησκεία έχει τη δική της αποστολή και η ειστήμη τη δική της, εάν εσύ αυτό το βαπτίζεις κόντρα........
Αρα τα υποτιθέμενα "θαύματα" αφαιρούν το δικαίωμα μας στην ελευθερη επιλογή . Ετσι ?
Τότε γιατί γίνονται ?
΄
Για να τον υπενθυμίζουν.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 20:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Schwabe: Πάλι τα ίδια παραμύθια με τα «θεόπνευστα»??
Η κάθε ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ της εκάστοτε ΕΠΟΧΗΣ, και τέτοιες υπήρξανε και υπάρχουνε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ, διεκδικεί το ίδιο: ΘΕΟ-ΠΝΕΥΣΤΙΑ.
Ειδάλλως, ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΝΕ οι χψ ιεροκήρυκες ώστε να απαιτήσουνε να γίνουνε αποδεκτά τα διάφορα οντολογικά δημιουργήματα τους?
Συνεπώς, όπου «θεοπνευστία» = ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΥΣΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΗΓΗΣΗ.

Μάλιστα, εκατοντάδες…!?
Αυτό που σας ενοχλεί είναι ότι η Γένεση λέει την αλήθεια και δεν υπάρχει κανένα άλλο κείμενο τόσο αρχαίο όσο η Γένεση που να λέει την αλήθεια για την δημιουργία!!!
Το χάπι είναι δικό σας εφεύρεση!!! Η ψυχολογία και τα ψυχοφάρμακα είναι δικά σας, των Άθεων!!! Όποιος έχει την Αγία Γραφή δεν έχει ανάγκη από τα χάπια σας…..

quote:
Schwabe: Τελικά Ευρωπαίε, δεν κουράστηκες ξανά και ξανά να λες και ουσιαστικά να μην λες τίποτα?


Εσύ δεν κουραστικές με το χόμπι σου???
Ξανά και ξανά το ίδιο μονοπάτι…???!!!
Άραγε γιατί…???!!!

quote:
Schwabe:Είπαμε, Η ΠΙΣΤΗ ΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΑΛΛΑ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΑΡΙΧΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΜΕ.


Ποιον να προσπεράσεις; Τον Θεό? Το χόμπι σου?
Αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί αυτή είναι η ζωη σου, η άρνηση του αληθινού Θεού!!!? Για τα Θεϊκά Όντα δεν έχεις πει ούτε λέξη, άραγε γιατί? Για τις άλλες θρησκείες τίποτα, γιατί?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 20:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
zip:
europaios2, 'ντάξει τώρα ; την άρπαξες την τάπα σου ; άντε τώρα ... μόκο ...

Σου απάντησε ο Ψηλός.......(αν και χάρη σου έκανε!)

quote:
Michael Design :
Σχετικά με την απορία σου, αν ήμουν μέλος του esoterica το 2007 μπορείς να απευθυνθείς στους διαχειριστές του site για να σου απαντήσουν, καθώς αυτοί έχουν την δυνατότητα να γνωρίζουν την διεύθυνση IP του κάθε μέλους και έτσι να ξέρουν αν κάποιος συμμετέχει ή συμμετείχε με διαφορετικό ψευδώνυμο. Αν και βέβαια ούτε και αυτοί μπορούν να είναι σίγουροι 100% για το ποιος κρύβεται πίσω από κάθε ψευδώνυμο, καθώς υπάρχει η περίπτωση κάποιος να συμμετέχει από πολλές διαφορετικές διευθύνσεις IP, οπότε να μπορεί να γράφει και με διαφορετικά ψευδώνυμα. Η απάντηση μου πάντως στις απορίες σου είναι ότι, τότε δεν ήμουν μέλος του esoterica καθώς ούτε είχα υπολογιστή, ούτε ήξερα να χειρίζομαι υπολογιστή. Επίσης δεν έχω την ανάγκη να συμμετέχω κάπου με διαφορετικά ψευδώνυμα καθώς έχω μια προσωπικότητα να εκφράσω. Έτσι με το ίδιο ψευδώνυμο συμμετέχω εκτός από εδώ και σε άλλα forums. Επίσης κάποιος μπορεί να αποκαλυφθεί και από το στιλ και το ύφος των γραφομένων του.

Ακόμη χειρότερα τα πράγματα.....έγραψες Michael Design:Χωρίς να μπώ στον κόπο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν θα κάνω μια παρατήρηση.
Και σε ξαναρωτάω Eσύ μπήκες στον κόπο να διαβάσεις απαντήσεις πριν καν γίνεις μέλος του eosterica 18/09/2007, πως και τώρα δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τις τοποθετήσεις? Και αφού δεν το έκανες τότε πως τοποθετείσαι? Γιατί δεν είδες το ύφος άλλων συνομιλητών παρά μόνο το δικό μου?

quote:
Michael Design :
Όσον αφορά για την ποιότητα των επιχειρημάτων σου, τι να πω… είναι αποστομωτικά. Εγώ απλώς σε παραπέμπω στην ρήση του Ηράκλειτου με την οποία υπογράφεις τα μηνύματα σου και με την οποία προφανώς προσπαθείς να μας δείξεις το πόσο ταπεινός άνθρωπος είσαι.

Όχι δε λέει αυτό ο Ηράκλειτος! ........ούτε την έγραψα για να δείξω την ταπεινότητά μου!
-Και δεν είμαι ταπεινός.

Οπότε να επαναλάβω το χαρακτηρισμό μου?.....απορρέει ξέεις και από την παρατηρητικότητά σου, ή ποιο σωστά την ερμηνεία σου!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 20:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math :
"καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τοὺς δύο φωστῆρας τοὺς μεγάλους, τὸν φωστῆρα τὸν μέγαν εἰς ἀρχὰς τῆς ἡμέρας καὶ τὸν φωστῆρα τὸν ἐλάσσω εἰς ἀρχὰς τῆς νυκτός, καὶ τοὺς ἀστέρας.... καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τετάρτη.

Εντάξει μας έπεισες .
Για ποιόν "Φωστήρα της ημέρας" μιλάει οτι εποίησεν την τέταρτη μέρα , λοιπόν ?
Την ποδοσφαιρική ομάδα ?


Έγραψες στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα σου...Think_Math : Νομίζω οτι όλοι είδαμε αρκετά .
Η συζήτηση δεν έχει πια νόημα .

Νόμισες όμως ότι κάτι βρήκες και επανέρχεσαι? ήδη το έχω απαντήσει στο σεντόνι που απαξίωσες να διαβάσεις. Ανέτρεξε λοιπόν εκεί.
Εάν δεν το βρεις....εδώ είμαι....δε χανόμαστε....


quote:
Think_Math :
Προφανώς οι έννοιες πρωί και βράδι είναι χρονικοί προσδιορισμοί γιατί ο Θεος βρίσκεται έξω απο την γή και όλο το σύμπαν , οποτε δεν έχουν νόημα για αυτόν οι έννοιες μέρα και νύχτα .
Εκτός άν ο παραλογισμος σου σε φτάνει στο σημείο να μας πείς οτι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο καθημενος επι γής , και τον ... έπιανε η νύχτα οταν έδυε ο ήλιος .
Ρε τι πάθαμε ...

Προφανώς τα έχεις χαμένα. Ο Θεός είναι παντού δεν έχει όρια. Βλέπει τη γη και από πάνω και από κάτω και από μέσα.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 20:53:54  Εμφάνιση Προφίλ
Προς europaios2

quote:
gilgamesh:
Τι ακριβώς εννοείς με αυτό?
Όλα τα είδη εξελίχθηκαν σε μορφές ζωής πιο ικανές να καλύψουν τις νέες τους ανάγκες επιβίωσης και ικανές να υπερνικήσουν τις προκλήσεις που παρουσιάστηκαν.
Έχουμε βέβαια και εξαιρέσεις.
Κάποια είδη εξελίχθηκαν σε μορφές ζωής που δεν ήταν ικανές να νικήσουν τις νέες προκλήσεις που εμφανίστηκαν και φυσικά αυτά τα είδη, με την άτυχη εξέλιξη, αφανίστηκαν.
Κανένα είδος δεν έγινε τέρας...

europaios2 Σωστά! από το αρχέγονο λοιπόν δεν μπορούμε να ξεπηδήσει και ο πίθηκος και ο άνθρωπος! Δεν μπορούσε να είχε δύο εξελίξεις....Κατανοητό τώρα?


Ε να που κάνεις λάθος.
Θες να δεις το γνωστότερο παραδείγμα είδους (που υπάρχει ακόμα στο πλανήτη μας) που ζεί παρέα με τους βιολογικούς τους προγόνους ή με είδη που πιθανολογείται ότι κατάγονται από το ίδιο πρωτόζωο?

Εκτός από εμάς (τους ανθρώπους) και το πίθηκο που θεωρούμαστε ξαδέρφια από το ίδιο πρωτόζωο είναι τα εξής:

Ο σύγχρονος Κροκόδειλος (οικογένεια Crocodylidae) ο οποίος μαζί με τα διάφορα είδη του ζει στις μέρες μας μαζί με τον πανάρχαιο συγγενή του Αλλιγάτορα (200 εκατ. χρονών) που και αυτός μαζί με τα δυο είδη του ζει με τους Γαβιαλίδες και οι τρεις μαζί ζούνε με τους συγγενείς τους, τους Καϊμάν.

Κάθε ένα από τα 4 είδη έχει άλλα υποείδη ενώ ο Αλλιγάτορας θεωρείται ως πρόγονος των άλλων 3 ειδών που παραδόξως όμως ζει στις μέρες αλλά δεν εξελίζετε σε κροκόδειλο ή γαβιαλίδη! Σου θυμίζει κάτι το όλο σκηνικό?

Ενώ δεν έχουμε τέλος σε σχέση με τα πρωτόζωα διότι οι επιστήμονες έχουν ήδη διατυπώσει μια θεωρία περί της καταγωγής όλων των ζώων από έναν κοινό ευκαριωτικό μικροοργανισμό που διασπάστηκε και συνέχισε αυτή τη πορεία μέχρι την εξέλιξη των πρώτων θαλάσσιων προγόνων των ζώων της στερίας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Urmetazoon

Όπως καταλαβαίνεις είναι πιθανό δυο ή τρεις ή και έξι ακόμα εξελίξεις του ίδιου πρωτόζωου μπορεί να επιβιώσουν ενώ οι άλλες 13 που μπορεί να δοκίμασαν να εξελιχθούν να μην ήταν επιτυχείς και να εξαφανίστηκαν.

quote:
gilgamesh:
Δεν είναι ακριβώς τύχη. Τύχη το ονομάζουμε εμείς ως καθημερινή έκφραση.
Στη γλώσσα των βιολόγων και παλαιοντολόγων είναι "αδυναμία προσαρμογής στα δεδομένα που επικράτησαν".
Χάριν συντομίας το βαφτίζουμε τύχη στις συζητήσεις μας.
Σαφέστατα και όταν θα αρχίσει να διδάσκετε η εξέλιξη των ειδών στα σχολεία θα πρέπει να προσεχθούν τέτοιοιυ είδους εκφράσεις για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις.

europaios2
Και γιατί να έχουν αδυναμία προσαρμογής? Τα άλλα ήσαν ποιο πονηρά?


Όχι...δεν είναι θέμα πονηρίας διότι ναι μεν οι εξελίξεις έγιναν μέσω της διαδικασίας της επιλογής αλλά κάθε είδος ανάλογα με το πως προσέγγιζε, με την υποτυπώδη νοημοσύνη εκείνης της περιόδου, το πρόβλημα που του προέκυψε δέχτηκε και τις ανάλογες προσαρμογές στο σωματότυπο του.

quote:
Γιατί το ένα να αποκλείει το άλλο?......δεν το καταλαβαίνω!

Προσωπικά, εγώ, έτσι όπως το θέτεις ότι τα είδη ήταν προδιαγεγραμμένο να εξελιχθούν ως έχουν δεν δείχνει σοφία της φύσης αλλά κάτι σαν σχεδιασμό εξ αρχής λες και ήξερε τι θα συμβεί.
Αντίθετα πιστεύω πως σοφία της φύσης είναι ακριβώς να δίνει τη δυνατότητα στα είδη που ζουν σε αυτή να εξελιχθούν όπως αυτά επιθυμούν, σε αρμονία με αυτή, σύμφωνα με τις συνθήκες που τους προκύπτουν, εξωγενείς ή εσωγενείς.

quote:
Δεν είναι γιούχου είναι ουσία. Πες απλά ότι δεν μπορείς να δώσεις πειστική εξήγηση.

Τι εξήγηση να σου δώσω σε ερώτηση γιατί δεν βγάλαμε φτερα?
Τι εξήγηση να σου δώσω σε ερώτηση γιατί δεν βγάλαμε δαγκάνες?
Τι εξήγηση να σου δώσω σε ερώτηση γιατί δεν βγάλαμε τρίτο μάτι?

Είναι σαν να ρωτάς έναν φυσικό: Γιατί δεν είναι πιο απλή η φυσική?

quote:
Απόδειξη ότι δεν έχεις ιδέα από Παλαιά Διαθήκη. Ο Ιησούς δεν ήταν Θεός! ήταν Θεάνθρωπος, είχε και πειρασμούς και πόνο. Θα μπορούσε κάλλιστα να μην είχε αποδεχτεί το σκοπό του. Γι΄ αυτό εξάλλου προσευχήθηκε στο όρος των Ελεών.

Όπως εσύ ζητάς απαντήσεις στο γιατί δεν βγάλαμε φτερά εγώ ζητάω εξηγήσεις γιατί ορισμένα άτομα θεωρούν ότι ο Ιησούς χειρίστηκε τη κατάσταση όπως έπρεπε, λες και ήταν Μάνατζερ.
Δηλαδή όπως έπρεπε σε σχέση με τι???

quote:
Λάθος μην ξεχνάς τους συνεχείς πολέμους που είχανε. Εάν τα περιμένανε όλα από το Θεό......απλά δε θα πολεμούσαν.

Άμα διαβάσεις αυτά τα περιοδικά που σε άλλο θέμα κοροϊδεύεις, από το να πάρεις ολόκληρο βιβλίο μελέτης αρχαίων νοοτροπιών μέσα από ιερά κείμενα εκείνης της εποχής, τότε θα καταλάβεις.
Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω επί αυτού γιατί ξεφεύγει του θέματος.

quote:
Μία λέξη αρκεί ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ!

Ναι ο γνωστός δημιουργός που όταν γίνεται κάτι καλό το αποδίδουμε σε αυτόν και όταν κάνει κάτι κακό απλά δεν γνωρίζουμε τις βουλές του.
Βολικό!!!

quote:
Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου.....ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ! άρα ο Δημιουργός του Σύμπαντος, άρα και της ζωής στη γη.

Προφανώς ότι υπήρχε πριν το Big Bang θα "βαφτιστεί" Θεός μέχρι να αρχίσουμε να ψάχνουμε και πέρα από αυτό. Αλλά αυτή η εποχή είναι πολύ μακρινή....

quote:
Για διευκρίνισε όμως, ποιο είναι το πρότυπο του Θεού που έχει περάσει ανά τους αιώνες στη συνείδηση του σύγχρονου ανθρώπου?

Το βασικό πρότυπο είναι ο Θεός που έχει ανθρώπινες αδυναμίες.
Μίσος, αγάπη, εκδίκηση, τιμωρία, συγχώρεση, επιβράβευση, απιστία, αδικία, λατρεία και άλλα πολλά.

quote:
gilgamesh:
Ναι αλλά επειδή ο παράγοντας τύχη παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο στη ζωή μας και έχει γίνει και αντικείμενο μελέτης και έρευνας ακόμα, δεν πρέπει να τον παραβλέπουμε.

europaios2
Άλλο πάρα πολύ μεγάλο ρόλο στη ζωή, άλλο τον κύριο δε νομίζεις?


Ναι δεν είναι το ίδιο με την έννοια ότι...για οποιαδήποτε ενέργεια ή πράξη που θα γίνει στη ζωή του ανθρώπου θα αναλύσουμε πρώτα το αντικείμενο που παίζει το Κύριο ρόλο και ύστερα θα αναλύσουμε το αντικείμενο που παίζει το Μεγάλο ρόλο.
Αυτή είναι η μόνη διαφορά τους.
Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να παραβλεφθεί κανένας εκ των δυο ή περισσότερων αντικειμένω που παίζουν ρόλο στην εξέλιξη και τη ζωή.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 21:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λίγο χοντρό το χιούμορ μου φίλε zip, αλλά κι εσύ
αναλυτικός όπως παντα στις τοποθετήσεις σου....
Φίλε μου, για μένα, η συζήτηση περί Θεού, ξεκινά απο την
εποχή μας και μόνο και μόνο γιατί κάναμε θεό το χρήμα και
νομίζουμε ότι όλα τα αγοράζουμε....
Έρχεται όμως, μια ώρα στη ζωή μας, που τα λεφτά δεν κάνουν
τίποτε και τότε γυρνάμε στον ξεχασμένο Θεό, για να ζητήσουμε
πάλι την εξυπηρετησούλα μας...
Φίλε μου ο Θεός πεθαίνει μόνο μέσα στους ανθρώπους, που κοιτάνε
την ύλη και σκέφτονται μόνο μέσω αυτής...Γιατί, όπου αλλού,γύρω
μας, η ύπαρξη και λειτουργία της φύσης, μας δείχνουν ότι ο Θεός
ζει εις τους αιώνας, ώς πνεύμα και αρχή ζωής που είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 21:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
gilgamesh: Ε να που κάνεις λάθος.
Θες να δεις το γνωστότερο παραδείγμα είδους (που υπάρχει ακόμα στο πλανήτη μας) που ζεί παρέα με τους βιολογικούς τους προγόνους ή με είδη που πιθανολογείται ότι κατάγονται από το ίδιο πρωτόζωο?
Εκτός από εμάς (τους ανθρώπους) και το πίθηκο που θεωρούμαστε ξαδέρφια από το ίδιο πρωτόζωο είναι τα εξής:
Ο σύγχρονος Κροκόδειλος (οικογένεια Crocodylidae) ο οποίος μαζί με τα διάφορα είδη του ζει στις μέρες μας μαζί με τον πανάρχαιο συγγενή του Αλλιγάτορα (200 εκατ. χρονών) που και αυτός μαζί με τα δυο είδη του ζει με τους Γαβιαλίδες και οι τρεις μαζί ζούνε με τους συγγενείς τους, τους Καϊμάν.
Κάθε ένα από τα 4 είδη έχει άλλα υποείδη ενώ ο Αλλιγάτορας θεωρείται ως πρόγονος των άλλων 3 ειδών που παραδόξως όμως ζει στις μέρες αλλά δεν εξελίζετε σε κροκόδειλο ή γαβιαλίδη! Σου θυμίζει κάτι το όλο σκηνικό?
Ενώ δεν έχουμε τέλος σε σχέση με τα πρωτόζωα διότι οι επιστήμονες έχουν ήδη διατυπώσει μια θεωρία περί της καταγωγής όλων των ζώων από έναν κοινό ευκαριωτικό μικροοργανισμό που διασπάστηκε και συνέχισε αυτή τη πορεία μέχρι την εξέλιξη των πρώτων θαλάσσιων προγόνων των ζώων της στερίας.

Gilgamesh,
τα γεγονότα κανένας δεν μπορεί να τα αρνηθεί, το πρόβλημα δεν είναι τα γεγονότα αλλά η ερμηνεία!

Η ύπαρξη της ζωής είναι ένα γεγονός. Ότι το κύτταρο είναι η βάση της ζωής είναι και αυτό ένα γεγονός. Ότι C,H,O,N υπάρχουν σε όλα τα κύτταρα είναι γεγονός.

Αλλά ότι ο πίθηκος με τον άνθρωπο είναι ξαδέλφια αυτό δεν είναι γεγονός αλλά ερμηνεία!!!? Μια ερμηνεία που σαν βάση έχει την εξέλιξη των ειδών αλλά δεν έχει σαν απόδειξη αυτά τα μεταλλαγμένα είδη…!? Υπάρχει μόνο μια ερμηνευτική θεωρία, απλά μια θεωρία που είναι βάση της έρευνας της επιστήμης με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή αυτή η θεωρία δεν θα είναι μόνο μια θεωρία αλλά ένα γεγονός.

Σαφώς και οι άθεοι επιστήμονες σκέφτηκαν να προκαλέσουν μια μικρή εξέλιξη, αλλά δεν μπορούν να μας πουν πόσες φορές γεύτηκαν την αποτυχία. Οι Άθεοι γνωρίζουν καλά του νόμους της ζωής και γνωρίζουν ότι δεν έχουν πρόσβαση στην ζωή για να την αλλάξουν, για προκαλέσουν κάποια εξέλιξη για να αποδείξουν την θεωρία τους. Για αυτό αποφάσισαν ομόφωνα να μίλανε για μια εξέλιξη δισεκατομμυρίων χρόνων!!!? Μήπως και τα δισεκατομμύρια χρόνια καλύπτουν το τεράστιο κενό τους . Ένα κενό που το δημιούργησαν οι ίδιοι, είναι κενό δισεκατομμυρίων χρόνων………….

Για αυτό Gilgamesh σε παρακαλώ πες μου ποια είναι η αρχή της θεωρίας σου? Τι είναι η ζωή? Από πού υπάρχει?



quote:
gilgamesh: Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speaking

Άκουσε Αριστοτέλη, το πνεύμα δεν έχει κύτταρα, άρα δεν έχει την ζωή άρα δεν υπάρχει για σας τους Άθεους, εσύ για ποιο πράγμα μιλάς?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by - el.elyon on 22/02/2009 21:42:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 21:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design
quote:

europaios2
Ακόμη χειρότερα τα πράγματα.....έγραψες Michael Design:Χωρίς να μπώ στον κόπο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν θα κάνω μια παρατήρηση.
Και σε ξαναρωτάω Eσύ μπήκες στον κόπο να διαβάσεις απαντήσεις πριν καν γίνεις μέλος του eosterica 18/09/2007, πως και τώρα δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τις τοποθετήσεις? Και αφού δεν το έκανες τότε πως τοποθετείσαι? Γιατί δεν είδες το ύφος άλλων συνομιλητών παρά μόνο το δικό μου?

Αφού κάνεις τον κόπο να ξαναρωτήσεις - μια που όπως φαίνεται δεν σε κάλυψα - σου απαντώ ότι, μπαίνω στον κόπο να διαβάσω μόνο αυτά που κεντρίζουν το ενδιαφέρον μου, αυτά που θεωρώ αξιόλογα ή αυτά που νομίζω ότι θα μου προσφέρουν κάποια γνώση. Δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω ανούσιες φλυαρίες ανθρώπων που πουλάνε πνεύμα το οποίο δεν διαθέτουν. Έτσι έχω αφιερώσει λίγο χρόνο για να διαβάσω ορισμένα θέματα ακόμη και αν αυτά γράφτηκαν σε προγενέστερη χρονική στιγμή της εγγραφής μου στο esoterica. Αν και όπως διαπίστωσα λίγες είναι τελικά οι αξιόλογες απόψεις που έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν. Τα πιο πολλά που γράφονται είναι στείρες αντιπαραθέσεις με επιχειρήματα επιπέδου νηπιαγωγείου.

Όσον αφορά το γιατί απευθύνθηκα ειδικά σε εσένα, είναι γιατί μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι κάποιος σαν και εσένα που υποτίθεται υπερασπίζετε τον Χριστό και το πνεύμα του Χριστιανισμού, μιλάει και απευθύνεται με τόσο υποτιμητικό τρόπο στους συνομιλητές του και από την μια λέει ότι χέστηκε για το τι λέει η Αγία Γραφή και από την άλλη επικαλείται εδάφια της. Και αφού επικαλείσαι το ύφος των συνομιλητών σου, μάθε λοιπόν ότι η Αγία Γραφή λέει ότι, όταν οι άνθρωποι εξύβριζαν τον Χριστό, εκείνος δεν ανταπέδιδε εξυβρίζοντας τους. Αλλά μάλλον χέστηκες και για αυτό.

quote:

Όχι δε λέει αυτό ο Ηράκλειτος! ........ούτε την έγραψα για να δείξω την ταπεινότητά μου!
-Και δεν είμαι ταπεινός.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Όσον αφορά για την ταπεινοφροσύνη, μην στεναχωριέσαι το κατάλαβα ότι δεν την διαθέτεις.

Με την ευκαιρία πάντως θα ήθελα να μου πεις τι θέλει να πει ο Ηράκλειτος κατά την γνώμη σου με την συγκεκριμένη ρήση του και σε τι ακριβώς σε εκφράζει αυτή ώστε υπογράφεις με αυτήν τις απόψεις σου.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 21:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
traxagireve
quote:

Έχει δίκιο ο φίλος schwabe,δεν μπορεί τώρα να έρχεται
ο χριστιανισμός και να τα χαλάει όλα..Εκεί, που υπήρχε το μαγικό χαλί, όπου ολα κρύβονταν κι έλεγε ο καθένας ότι μαλ@@@ια του
κατέβει, ήρθε ο χριστιανισμός τα έκανε όλα
φανερά και χάθηκε το παραμύθι για τα μεγάλα παιδιά...
Πάει τα παραμυθάκια με τους αλανιάρηδες θεούς, που δεν ξέρανε
που είχανε ξεχασμένη την ψωλή τους.... Πάει η τσόντα που χρόνια
είχαμε συνηθίσει..Ξεχνιούνται αυτά τα πράγματα;....Μπορεί να
αγνοήσει κανείς τό γαμ@@@@ε γιατί χανόμαστε;
Ειδικά θεοπνευστία δεν μπορεί να παρουσιάζεται δίχως 5-6 αλλαξοκωλιές...Απαράδεκτο...
Χωρίς τσόντα, τι να δώσουμε στον λάο;
Δεν υπήρχαν αιρέσεις, πολλές φίλε μου..Απλά πολλοί ειδωλολάτρες
προσπαθούσανε να κρυφτούνε πίσω απο δήθεν εκφράσεις του χριστιανισμού,για να δικαιολογήσουνε τα αίσχη τους...Κι αυτό
ακόμη στον χριστιανισμό φορτώνεται...Ε, δεν παίζεστε!!!!

Πιπέρι!!!
Είσαι και Χριστιανός!!!!!!!!!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Η ώρα του κινητού!!! :)
http://www.youtube.com/watch?v=Hf6E7gb7fYk&feature=related

ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 22:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe:
Πάλι τα ίδια παραμύθια με τα «θεόπνευστα»??
Η κάθε ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ της εκάστοτε ΕΠΟΧΗΣ, και τέτοιες υπήρξανε και υπάρχουνε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ, διεκδικεί το ίδιο: ΘΕΟ-ΠΝΕΥΣΤΙΑ.
Ειδάλλως, ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΝΕ οι χψ ιεροκήρυκες ώστε να απαιτήσουνε να γίνουνε αποδεκτά τα διάφορα οντολογικά δημιουργήματα τους?
Συνεπώς, όπου «θεοπνευστία» = ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΥΣΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΗΓΗΣΗ.
Τόσο απλά.....

Καμία άλλη θρησκεία δεν έχει την πορεία του Χριστιανισμού. Καμία άλλη θρησκεία δεν έχει τη χρονική διάρκεια του Χριστιανισμού. Σε καμία άλλη θρησκεία ο Θεός δεν ενσάρκωσε το Λόγο του προς τιμήν του δημιουργήματός Του.
Σε καμία άλλη θρησκεία ο Θεός δεν εμφανίζεται τόσο δίκαιος και άσπιλος. Σε καμία άλλη θρησκεία ο ιδρυτής της ενώ πληροί τα παραπάνω δεν ισχυρίστηκε ότι είναι Υιός Θεού, δεν έκατσε και ταπεινώθηκε και βασανίστηκε και πέθανε για το δημιούργημά του.

quote:
Schwabe:
Ναί, όντως!
Αυτή η «απλή λογική» που επικαλούνται οι διάφοροι, ήταν και είναι η αιτία για τις εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, καθώς όπως και ο Ευρωπαίος έτσι και εκατομμύρια άλλοι βλέπουνε αυτό που θέλουνε ή μάθανε να βλέπουνε, και, φυσικά, πάντοτε με την ίδια...............απλή λογική της επίπλαστης επίκλησης της «λογικής»!!!
Τελικά Ευρωπαίε, δεν κουράστηκες ξανά και ξανά να λες και ουσιαστικά να μην λες τίποτα?
Λέμε τώρα....

Τόσα ξέρεις τόσα λες. Το ότι όλοι αυτοί ασπάστηκαν το Χριστό δε σου λέει τίποτα? Το τελετουργικό και οι λεπτομέρειες στην ερμηνεία σε μάραναν?

quote:
Schwabe:
Ναι, και η αχαλίνωτη θρησκευτική φαντασία μπορεί να καρποφορήσει ακόμη και θεούς κατα παραγγελία και πολιτιστική ανάγκη!
Η Βίβλος, ως μυθολογία αποτελούμενη απο αφηγήσεις διαφόρων λαών, των περιοχών απο όπου και προκύπτουνε οι Σημίτες που αργότερα αποκαλούνται ως Εβραίοι, είναι γεμάτη αντιφάσεις και ανιστόρητες περιγραφές.
Μπορούμε να γράψουμε δεκάδες, ωστόσο ας μην κουράζουμε ιδιαίτερα.
Π.χ. λέει η «θεόπνευστη Πεντάτευχος» (οι χριστιανοί μάθανε να την αποκαλούνε ως Παλαιά Διαθήκη...) ότι ο Θεός των επίλεκτων Εβραίων δια του περίφημου κατακλυσμού κάλυψε ολόκληρη τη γη και τα βουνά.
Είναι έτσι?
Διαβάζουμε: {πεντεκαίδεκα πήχεις ὑπεράνω ὑψώθη τὸ ὕδωρ καὶ ἐπεκάλυψε πάντα τὰ ὄρη τὰ ὑψηλά.} Γεν.7/20
Φυσικά, η απλή λογική μας λέει ότι με..............περίπου επτάμισυ μέτρα νερό ούτε καν λοφίσκο της γειτονιάς σου δεν μπορείς να καλύψεις, πόσο δε ολάκερη την γή!!
(πεντεδαίκα πήχεις=7,5μέτρα)
Ο πήχυς έχει μήκος περίπου πενήντα εκατοστά, και έτσι κατανοούμε ότι οι αγράμματοι, θρησκόληπτοι και γενικότερα εξόχως περιορισμένων γνώσεων γραφιάδες της ερήμου μάλλον κάποια..................πλημμύρα του Νείλου θα είχαν κατα νού και όχι αυτό που οι νεόκοποι ακόλουθοι έξ ελλάδος σήμερα θέλουνε να βλέπουνε μέσω της «θεοπνευστίας».
Είπαμε, Η ΠΙΣΤΗ ΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΑΛΛΑ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΑΡΙΧΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΜΕ.

Καλά το πόσο αδαής είσαι το γνωρίζουμε από παλιά…..ας το μάθουν και οι νεότεροι!!!!
Βρε άσχετε ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις πάνω από τα βουνά γι’ αυτό και τα σκέπασαν.
Γιατί εκτίθεσαι τόσο αβίαστα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 23:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίε ...

quote:
Έγραψες στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα σου...Think_Math : Νομίζω οτι όλοι είδαμε αρκετά .
Η συζήτηση δεν έχει πια νόημα .
Νόμισες όμως ότι κάτι βρήκες και επανέρχεσαι? ήδη το έχω απαντήσει στο σεντόνι που απαξίωσες να διαβάσεις. Ανέτρεξε λοιπόν εκεί.
Εάν δεν το βρεις....εδώ είμαι....δε χανόμαστε....

Ευρωπαίε δεν έχω σκοπό να συζητήσω τίποτα μαζί σου , γιατί αυτό προυποθέτει να έχεις γνώση του αντικείμένου που συζητάμε . Τετοιες προδιαγραφές δεν έχεις .
Απλα κάνω διαπιστώσεις του παραλογισμού σου .

Με ανθρώπους που κάνουν το μαυρο άσπρο και κρύβονται πίσω απο το δάχτυλό τους και τις φαντασιώσεις τους δεν γίνεται συζήτηση .
Αυτά που σου παρουσίασα εγω και οι υπόλοιποι συνομιλητές είναι ο κόπος και το αποτέλεσμα της έρευνας χιλιάδων ανθρώπων που γνωρίζουν το αντικείμενο 100 φορές καλυτερα απο μένα και 1000 φορές καλύτερα απο σένα .
Είσαι καλύτερος απο όλους αυτούς ? Η μήπως πιστεύεις οτι είσαι εξυπνότερος ?
Τι προσπαθείς να αποδείξεις λοιπον ?
Το θέαμα που παρουσιάζεις είναι τραγικό και στο λέω φιλικά .

Η εμμονή σου στις φαντασιώσεις σου δεν προκαλεί παρά τον οίκτο όσων μας διαβάζουν , για το που μπορεί να φτάσει κάποιος απο τον φανατισμό του .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 00:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Think Math: Με ανθρώπους που κάνουν το μαυρο άσπρο και κρύβονται πίσω απο το δάχτυλό τους και τις φαντασιώσεις τους δεν γίνεται συζήτηση .
Αυτά που σου παρουσίασα εγω και οι υπόλοιποι συνομιλητές είναι ο κόπος και το αποτέλεσμα της έρευνας χιλιάδων ανθρώπων που γνωρίζουν το αντικείμενο 100 φορές καλυτερα απο μένα και 1000 φορές καλύτερα απο σένα .
Είσαι καλύτερος απο όλους αυτούς ? Η μήπως πιστεύεις οτι είσαι εξυπνότερος ?
Τι προσπαθείς να αποδείξεις λοιπον ?



Ποιο αντικείμενο γνωρίζουν? Ποιοι είναι οι χιλιάδες?

Μα σε τι απάντησες? Α ναι, ότι η επιστήμη σηκώνει τα χερια ψηλά στο πως από τα προκαρυωτικά κύτταρα φτάσαμε στα ευκαρυωτικά? Στους χιλιάδες είναι και αυτοί που δήλωναν ότι οι πρωτεΐνες είναι ο γενετικός κώδικας και όχι το DNA γιατί με την εξυπνάδα τους θεώρησαν ότι αφού η πρωτεΐνη έχει 20 αμινοξέα και το DNA μονο 4 βάσεις άρα λογικό συμπέρασμα………


Στους χιλιάδες είναι και ο Δαρβίνος που δεν είχε ιδέα για το DNA για αυτό και άφοβα είπε ότι είναι απόγονος του Πίθηκου? Αυτό και αν είναι εξυπνάδα!!! Που να ήξερε τι ρολο παίζει αυτό το 1%.............


Μάλιστα χιλιάδες άθεοι απέναντι σε δισεκατομμύρια θεϊστές? Τι θες να μας πεις ότι εσείς οι Άθεοι επιστήμονες, είστε καλύτεροι, εξυπνότεροι από τα δισεκατομμύρια…?


Τι προσπαθείς να αποδείξεις Think Math?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 00:10:40  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon:
«Αυτό που σας ενοχλεί είναι ότι η Γένεση λέει την αλήθεια και δεν υπάρχει κανένα άλλο κείμενο τόσο αρχαίο όσο η Γένεση που να λέει την αλήθεια για την δημιουργία!!!»

Ναι, τι να σου πω, είναι τόοοοοοοσο «αλήθεια» όλα αυτά που λένε τα ΣΥΜΠΙΛΗΜΑΤΑ της λεγομένης Βίβλου ώστε......................η επιστημονική κοινότητα έχει αποφασίσει όποτε δεν βρίσκει την άκρη να ανατρέχει στην Βίβλο της ερήμου!!!!

Βέβαια, με όλες αυτές τις «αλήθειες» που διάβαζαν οι παπάδες τον μεσαίωνα θεωρούσαν και ότι η γη είναι το................κέντρο του σύμπαντος!!

el.elyon:
«Ποιον να προσπεράσεις; Τον Θεό? Το χόμπι σου?»

Ο «Θεός» της Βίβλου έχει προσπεραστεί εκ των πραγμάτων φίλτατε. Εγώ, δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα σχετικό.

Εγώ απλά σημειώνω τις ρηχότητες, για να μην χάνουνε οι άνθρωποι πολύτιμες αξίες όπως ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΚΕΨΗΣ και ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 00:40:57  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Καμία άλλη θρησκεία δεν έχει την πορεία του Χριστιανισμού.»

Νομίζεις.

Απο τον 6ο αιώνα και μετά η άνοδος του Ισλάμ είναι καταιγιστική. Ήδη εδώ και δεκαετίες το Ισλάμ ανεβαίνει σταθερά, ενώ ο χριστιανισμός φθίνει, τόσο ποσοτικά όσο και φυσικά ποιοτικά. (βλέπε Ελλάδα)

Τα επόμενα λίγα χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια το Ισλάμ θα έχει αφήσει πίσω του τον χριστιανισμό. Βλέπεις, εδώ και 2000 χρόνια κρατικής αρωγής δεν κατάφεραν να πείσουνε για την «μοναδικότητα» της χριστιανικής αίρεσης...
http://muslim-canada.org/muslimstats.html

europaios2:
«Σε καμία άλλη θρησκεία ο Θεός δεν ενσάρκωσε το Λόγο του προς τιμήν του δημιουργήματός Του.»

Λάθος.

Το κάθε παραμύθι έχει μια ίδια παρουσίαση, απλά με άλλες αφηγήσεις.

Ο μύθος της «ενσάρκωσης» υπήρξε και στον Μίθρα για παράδειγμα, του οποίου την γιορτή στις 25 Δεκεμβρίου παρέλαβαν οι χριστιανοί ως «Χριστούγεννα»....

europaios2:
«Σε καμία άλλη θρησκεία ο ιδρυτής της ενώ πληροί τα παραπάνω δεν ισχυρίστηκε ότι είναι Υιός Θεού..»

Καιρός δεν είναι να μαθαίνεις και κάτι?

Σου έχω πει ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι «Υιός Θεού» σημαίνει ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ για την Βιβλική ορολογία, και φυσικά ως Υιός του Θεού ονομάστηκαν ουκ ολίγοι στην Πεντάτευχο.

Διάβασε επιτέλους και κάτι.

europaios2:
«Τόσα ξέρεις τόσα λες. Το ότι όλοι αυτοί ασπάστηκαν το Χριστό δε σου λέει τίποτα?»

Εσένα το ότι τόσοι ασπάζονται το Ισλάμ σου λέει τίποτα?

Το ότι εάν είχες γεννηθεί λίγα χιλιόμετρα πιο νότια θα έλεγες τα ίδια για το Ισλάμ σου λέει τίποτα ή ξεπερνάει την ισχύ απο το δεκανίκι που πιάστηκες?

europaios2:
«Καλά το πόσο αδαής είσαι το γνωρίζουμε από παλιά…..ας το μάθουν και οι νεότεροι!!!!
Βρε άσχετε ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις πάνω από τα βουνά γι’ αυτό και τα σκέπασαν.»

Το ότι είσαι ημιμαθής σε θέματα Βιβλικά, το έχουμε επισημάνει ουκ ολίγες φορές μέσω των διαφόρων «λουλουδιών» που πετάς ανά καιρούς.

Το ότι είσαι συνάμα και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ μάλλον είναι νέο!

Το ότι τάχα το νερό ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις ΠΑΝΩ απο τα βουνά, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΣΧΕΤΕ ΕΥΡΩΠΑΙΕ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ Η ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ και όχι να το συμπαιρένεις εσύ!!

Μήπως λοιπόν, λέω μήπως, μπορείς να υποδείξεις ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΠΗΧΕΙΣ???

Συνάμα, και όσο εσύ θα μας............«διαφωτίσεις» για το σημείο που γίνεται μνεία ότι το νερό ανέβηκε δεκαπέντε πήχεις ΠΑΝΩ απο τα βουνά (!), ας δούμε μια ακόμη Βιβλική πατάτα.

Διαβάζουμε λοιπόν ότι μετά τον περίφημο κατακλυσμό που προκάλεσε απο.............την περισσή αγάπη του ετούτος ο Θεός της ερήμου, ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ: «καὶ ἐξηλειψε παν τὸ αναστημα, ο ην ἐπί προσώπου της γης, απο ανθρωπου ἕως κτηνους καὶ ἑρπετων καὶ των πετεινῶν του οὐρανου, καὶ ἐξηλείφθησαν ἀπο της γης· καὶ κατελείφθη μονος Νωε καὶ οἱ μετ᾿ αυτοῦ ἐν τη κιβωτω.»

Στην πραγματικότητα βέβαια, οι περίφημοι Νεφελίμ επέζησαν του κατακλυσμού (έμ, με δεκαπέντε πήχεις νερό ούτε στους πρόποδες του Ολύμπου δεν φτάνεις!!), πράγμα που δηλώνει μια ελαφρά ξεχασιά έκ μέρους του «θεόπνευστου σχεδίου» έ?

Κατα τον ίδιο τρόπο, ο εκτελεστής του Γιαχβέ Νώε, μετά τον κατακλυσμό θυσίασε λέει όλα τα καθαρά ζώα εις το όνομα του Γιαχβέ, προφανώς για να τον εξευμενίσει και να..........ηρεμήσουνε τα νευράκια του! (Γεν.8/20)

Όμως, αφού τα καθαρά ζώα επέζησαν ώς τις μέρες μας, και εδώ έχουμε μια γοερή αντίφαση. Εκτός και εάν ο πονηρός Νώε για να έχει να τρώει............έκρυβε ζώα για αναπαραγωγή μετά την καταιγίδα!!

Έ ρε φουκαρά ευρωπαίε, σάπιο το φρούτο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 00:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
gilgamesh :
E να που κάνεις λάθος.
Θες να δεις το γνωστότερο παραδείγμα είδους (που υπάρχει ακόμα στο πλανήτη μας) που ζεί παρέα με τους βιολογικούς τους προγόνους ή με είδη που πιθανολογείται ότι κατάγονται από το ίδιο πρωτόζωο?

Εκτός από εμάς (τους ανθρώπους) και το πίθηκο που θεωρούμαστε ξαδέρφια από το ίδιο πρωτόζωο είναι τα εξής:

Ο σύγχρονος Κροκόδειλος (οικογένεια Crocodylidae) ο οποίος μαζί με τα διάφορα είδη του ζει στις μέρες μας μαζί με τον πανάρχαιο συγγενή του Αλλιγάτορα (200 εκατ. χρονών) που και αυτός μαζί με τα δυο είδη του ζει με τους Γαβιαλίδες και οι τρεις μαζί ζούνε με τους συγγενείς τους, τους Καϊμάν.

Κάθε ένα από τα 4 είδη έχει άλλα υποείδη ενώ ο Αλλιγάτορας θεωρείται ως πρόγονος των άλλων 3 ειδών που παραδόξως όμως ζει στις μέρες αλλά δεν εξελίζετε σε κροκόδειλο ή γαβιαλίδη! Σου θυμίζει κάτι το όλο σκηνικό?

Ενώ δεν έχουμε τέλος σε σχέση με τα πρωτόζωα διότι οι επιστήμονες έχουν ήδη διατυπώσει μια θεωρία περί της καταγωγής όλων των ζώων από έναν κοινό ευκαριωτικό μικροοργανισμό που διασπάστηκε και συνέχισε αυτή τη πορεία μέχρι την εξέλιξη των πρώτων θαλάσσιων προγόνων των ζώων της στερίας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Urmetazoon

Όπως καταλαβαίνεις είναι πιθανό δυο ή τρεις ή και έξι ακόμα εξελίξεις του ίδιου πρωτόζωου μπορεί να επιβιώσουν ενώ οι άλλες 13 που μπορεί να δοκίμασαν να εξελιχθούν να μην ήταν επιτυχείς και να εξαφανίστηκαν.



2 παρατηρήσεις.
Η πρώτη είναι ότι ο αλιγάτορας, αφού επέζησε ως τις ημέρες μας, αν μή τι άλλο δε χρειάζονταν η μετάλλαξή τους σε άλλο είδος. Σωστά?
Άρα με αυτόν τον τρόπο καταρρέει η θεωρία του ότι τα είδη μεταλλάχθηκαν προκειμένου να σωθούν. Αφού ο αλιγάτορας μεταλλάχθηκε σωζόμενος.

Η δεύτερη είναι ότι, και έτσι να έγινε, τόσο ο αλιγάτορας όσο και ο κροκόδειλος έχουν όχι μόνο εμφανισιακά κοινά χαρακτηριστικά, αλλά και νοητικά.
Ζούν και τα δύο στην άγρια φύση. Έχουν την ίδια περίπου δύναμη, και τους ίδιους εχθρούς. Ζουν εκεί που ζούσαν απο παλιά. Και κουβαλούν το ίδιο μαυλό!!!!!
Ίσως λοιπόν να έχουν το ίδιο πρωτόζωο.

Σύγκρινε τώρα άνθρωπο με πίθηκο.
Δε ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Δεν έχουν την ίδια νόηση. Δεν έχουν τους ίδιους εχθρούς........δε βλέπεις ουσιώδης διαφορές?


quote:
gilgamesh :
Όχι...δεν είναι θέμα πονηρίας διότι ναι μεν οι εξελίξεις έγιναν μέσω της διαδικασίας της επιλογής αλλά κάθε είδος ανάλογα με το πως προσέγγιζε, με την υποτυπώδη νοημοσύνη εκείνης της περιόδου, το πρόβλημα που του προέκυψε δέχτηκε και τις ανάλογες προσαρμογές στο σωματότυπο του.

Η προσέγγιση δηλαδή και η υποτυπώδη έστω νοημοσύνη δεν αντανακλούν την πονηρία?

quote:
gilgamesh :
Προσωπικά, εγώ, έτσι όπως το θέτεις ότι τα είδη ήταν προδιαγεγραμμένο να εξελιχθούν ως έχουν δεν δείχνει σοφία της φύσης αλλά κάτι σαν σχεδιασμό εξ αρχής λες και ήξερε τι θα συμβεί.
Αντίθετα πιστεύω πως σοφία της φύσης είναι ακριβώς να δίνει τη δυνατότητα στα είδη που ζουν σε αυτή να εξελιχθούν όπως αυτά επιθυμούν, σε αρμονία με αυτή, σύμφωνα με τις συνθήκες που τους προκύπτουν, εξωγενείς ή εσωγενείς.

Δηλαδή ο προγραμματισμός εξ΄ αρχής δε δείχνει σοφία? Τι δείχνει?
Έχουμε λοιπόν και στα δύο που αναφέρεις τη σοφία.

quote:
gilgamesh :
Τι εξήγηση να σου δώσω σε ερώτηση γιατί δεν βγάλαμε φτερα?
Τι εξήγηση να σου δώσω σε ερώτηση γιατί δεν βγάλαμε δαγκάνες?
Τι εξήγηση να σου δώσω σε ερώτηση γιατί δεν βγάλαμε τρίτο μάτι?

Είναι σαν να ρωτάς έναν φυσικό: Γιατί δεν είναι πιο απλή η φυσική?



Για τα φτερά ρώτησα μόνο.......για τα άλλα δε θυμάμαι να ρώτησα κάπου!
Γιατί λοιπόν να μη βγάζαμε φτερά να ξεφύγουμε από το λύκο? Γιατί να μην είχε φτερά ο λαγός να ξεφύγει από την αλεπού το λύκο και το τσακάλι? Ήταν άτυχος στις μεταλλάξεις?
Βλέπεις ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα?

quote:
gilgamesh :
Όπως εσύ ζητάς απαντήσεις στο γιατί δεν βγάλαμε φτερά εγώ ζητάω εξηγήσεις γιατί ορισμένα άτομα θεωρούν ότι ο Ιησούς χειρίστηκε τη κατάσταση όπως έπρεπε, λες και ήταν Μάνατζερ.
Δηλαδή όπως έπρεπε σε σχέση με τι???

Σε σχέση με τις καταστάσεις που βίωνε. Θα μπορούσε να είχε λιγοψυχήσει, ανθρώπινες ιδιότητες είχε και γι' αυτό και πέθανε.

quote:
gilgamesh :
Άμα διαβάσεις αυτά τα περιοδικά που σε άλλο θέμα κοροϊδεύεις, από το να πάρεις ολόκληρο βιβλίο μελέτης αρχαίων νοοτροπιών μέσα από ιερά κείμενα εκείνης της εποχής, τότε θα καταλάβεις.
Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω επί αυτού γιατί ξεφεύγει του θέματος.

Εγώ ανέφερα συγκεκριμένο γεγονός και εσύ ένα αόριστο.
quote:
gilgamesh :
Ναι ο γνωστός δημιουργός που όταν γίνεται κάτι καλό το αποδίδουμε σε αυτόν και όταν κάνει κάτι κακό απλά δεν γνωρίζουμε τις βουλές του.
Βολικό!!!

Όπως?
quote:
gilgamesh :
Προφανώς ότι υπήρχε πριν το Big Bang θα "βαφτιστεί" Θεός μέχρι να αρχίσουμε να ψάχνουμε και πέρα από αυτό. Αλλά αυτή η εποχή είναι πολύ μακρινή....



ΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΠΡΙΝ ΘΡΙΑΜΒΟΛΗΓΗΣΟΥΜΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ "Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ"......δε νομίζεις?

quote:
gilgamesh : Το βασικό πρότυπο είναι ο Θεός που έχει ανθρώπινες αδυναμίες.
Μίσος, αγάπη, εκδίκηση, τιμωρία, συγχώρεση, επιβράβευση, απιστία, αδικία, λατρεία και άλλα πολλά.

Απίστευτο!!!!! θα σταθώ ιδιαίτερα στην απιστία,
στην αδικία και στο μίσος. Που είδες εσύ το Θεό με αυτά τα χαρακτηριστικά?

quote:
gilgamesh : Ναι δεν είναι το ίδιο με την έννοια ότι...για οποιαδήποτε ενέργεια ή πράξη που θα γίνει στη ζωή του ανθρώπου θα αναλύσουμε πρώτα το αντικείμενο που παίζει το Κύριο ρόλο και ύστερα θα αναλύσουμε το αντικείμενο που παίζει το Μεγάλο ρόλο.
Αυτή είναι η μόνη διαφορά τους.
Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να παραβλεφθεί κανένας εκ των δυο ή περισσότερων αντικειμένω που παίζουν ρόλο στην εξέλιξη και τη ζωή.

Ο κυριότερος παράγοντας είναι η "Θεία βούληση".
Τα ζώα τώρα, ήθελαν όλα να ζήσουν και "εάν μπορούσαν" να το κάνουν θα είχαμε ακόμη δεινόσαυρους στη ζούγκλα.
Η θέλησή τους όμως ήταν κατώτερη της βουλήσεως του Θεού και έτσι εξαφανίστηκαν. Τώρα τα περί τυχαίας μετάλλαξης κ.λ.π. .........

quote:
Michael Design :
Αφού κάνεις τον κόπο να ξαναρωτήσεις - μια που όπως φαίνεται δεν σε κάλυψα - σου απαντώ ότι, μπαίνω στον κόπο να διαβάσω μόνο αυτά που κεντρίζουν το ενδιαφέρον μου, αυτά που θεωρώ αξιόλογα ή αυτά που νομίζω ότι θα μου προσφέρουν κάποια γνώση. Δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω ανούσιες φλυαρίες ανθρώπων που πουλάνε πνεύμα το οποίο δεν διαθέτουν. Έτσι έχω αφιερώσει λίγο χρόνο για να διαβάσω ορισμένα θέματα ακόμη και αν αυτά γράφτηκαν σε προγενέστερη χρονική στιγμή της εγγραφής μου στο esoterica. Αν και όπως διαπίστωσα λίγες είναι τελικά οι αξιόλογες απόψεις που έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν. Τα πιο πολλά που γράφονται είναι στείρες αντιπαραθέσεις με επιχειρήματα επιπέδου νηπιαγωγείου. .

Χμμμμμ!!! Πολύ ενδιαφέρον..........από όλα αυτά συγκράτησες το «Χέστηκα, τι λέει η Παλαιά Διαθήκη» Και αυτό με λάθος τρόπο!
Αφού τόσο στο τότε μήνυμα μου (στο ίδιο και όχι σε επόμενο), διευκρίνισα τι εννοούσα, αλλά ακόμη και σήμερα, μετά την αξιόλογη και άκρως διαφωτιστική τοποθέτηση σου και πάλι διευκρίνισα, παρ΄ όλα αυτά όμως εσύ εμμένεις......και μετά μιλάς για φανατισμούς και τα τοιαύτα.....

quote:
Michael Design :
Όσον αφορά το γιατί απευθύνθηκα ειδικά σε εσένα, είναι γιατί μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι κάποιος σαν και εσένα που υποτίθεται υπερασπίζετε τον Χριστό και το πνεύμα του Χριστιανισμού, μιλάει και απευθύνεται με τόσο υποτιμητικό τρόπο στους συνομιλητές του και από την μια λέει ότι χέστηκε για το τι λέει η Αγία Γραφή και από την άλλη επικαλείται εδάφια της. Και αφού επικαλείσαι το ύφος των συνομιλητών σου, μάθε λοιπόν ότι η Αγία Γραφή λέει ότι, όταν οι άνθρωποι εξύβριζαν τον Χριστό, εκείνος δεν ανταπέδιδε εξυβρίζοντας τους. Αλλά μάλλον χέστηκες και για αυτό.

Ναι τα υπερασπίζομαι, δεν κάνω όμως τον μεταλαμπαδευτή όπως εσείς!
Μετά θάνατον ρώτησαν τον Γαλιλαίο οι άγγελοι για τις εντυπώσεις του στη γη, τη θεωρία του και την αντιμετώπισή της από την εκκλησία. Η απάντησή του ήταν «Να κι’ αν γυρίζει να κι’ αν δε γυρίζει»
Την ίδια σου δίνω κι εγώ τώρα.
Δεν είμαι Χριστός! και λόγο θα δώσω παρά μόνο σ’ αυτόν και σε κανέναν άλλον.
quote:
Michael Design :
Όσον αφορά για την ταπεινοφροσύνη, μην στεναχωριέσαι το κατάλαβα ότι δεν την διαθέτεις.
Με την ευκαιρία πάντως θα ήθελα να μου πεις τι θέλει να πει ο Ηράκλειτος κατά την γνώμη σου με την συγκεκριμένη ρήση του και σε τι ακριβώς σε εκφράζει αυτή ώστε υπογράφεις με αυτήν τις απόψεις σου.

-Xμ! Προοδεύεις.....δε λέω.......
Τι άλλο θα μπορούσε να πει ο Ηράκλειτος, πέραν των όσον λέει?

quote:
Think_Math :
Ευρωπαίε δεν έχω σκοπό να συζητήσω τίποτα μαζί σου , γιατί αυτό προυποθέτει να έχεις γνώση του αντικείμένου που συζητάμε . Τετοιες προδιαγραφές δεν έχεις .
Απλα κάνω διαπιστώσεις του παραλογισμού σου .
Με ανθρώπους που κάνουν το μαυρο άσπρο και κρύβονται πίσω απο το δάχτυλό τους και τις φαντασιώσεις τους δεν γίνεται συζήτηση .
Αυτά που σου παρουσίασα εγω και οι υπόλοιποι συνομιλητές είναι ο κόπος και το αποτέλεσμα της έρευνας χιλιάδων ανθρώπων που γνωρίζουν το αντικείμενο 100 φορές καλυτερα απο μένα και 1000 φορές καλύτερα απο σένα .
Είσαι καλύτερος απο όλους αυτούς ? Η μήπως πιστεύεις οτι είσαι εξυπνότερος ?
Τι προσπαθείς να αποδείξεις λοιπον ?
Το θέαμα που παρουσιάζεις είναι τραγικό και στο λέω φιλικά .
Η εμμονή σου στις φαντασιώσεις σου δεν προκαλεί παρά τον οίκτο όσων μας διαβάζουν , για το που μπορεί να φτάσει κάποιος απο τον φανατισμό του .

-Ποτέ μου δε συμπάθησα τις λυκοφιλίες.
Άσε τους χιλιάδες επιστήμονες που κοπιάζουν και γνωρίζουν το θέμα καλύτερα από εμένα χίλιες φορές.
Και ας έρθουμε σε σένα….που το γνωρίζεις εκατό φορές καλύτερα από εμένα.
Δεν έπεισες ρε φίλε με τις τυχαίες μεταλλάξεις. Δεν έπεισες για την τυχαία και επομένως άναρχη κατάσταση της φύσης. Δεν έπεισες για τίποτα.
Δεν έδωσες καμία εξήγηση στα υπαρκτά παραδείγματα που έφερα, είτε αυτά των ζώων είτε αυτά των φυτών…….παρόλο που είσαι μπροστά από εμένα 100 φορές, όπως ισχυρίζεσαι επί του θέματος. Και ξέρεις γιατί?
Γιατί με εικασίες και υποθέσεις δεν μπορείς να πας πέρα από τον ίσκιο σου.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 23/02/2009 01:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 03:11:40  Εμφάνιση Προφίλ
Προς europaios2

quote:
2 παρατηρήσεις.
Η πρώτη είναι ότι ο αλιγάτορας, αφού επέζησε ως τις ημέρες μας, αν μή τι άλλο δε χρειάζονταν η μετάλλαξή τους σε άλλο είδος. Σωστά?
Άρα με αυτόν τον τρόπο καταρρέει η θεωρία του ότι τα είδη μεταλλάχθηκαν προκειμένου να σωθούν. Αφού ο αλιγάτορας μεταλλάχθηκε σωζόμενος.

Η δεύτερη είναι ότι, και έτσι να έγινε, τόσο ο αλιγάτορας όσο και ο κροκόδειλος έχουν όχι μόνο εμφανισιακά κοινά χαρακτηριστικά, αλλά και νοητικά.
Ζούν και τα δύο στην άγρια φύση. Έχουν την ίδια περίπου δύναμη, και τους ίδιους εχθρούς. Ζουν εκεί που ζούσαν απο παλιά. Και κουβαλούν το ίδιο μαυλό!!!!!
Ίσως λοιπόν να έχουν το ίδιο πρωτόζωο.

Σύγκρινε τώρα άνθρωπο με πίθηκο.
Δε ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Δεν έχουν την ίδια νόηση. Δεν έχουν τους ίδιους εχθρούς........δε βλέπεις ουσιώδης διαφορές?


Σωστή η πρώτη παρατήρηση, με την έννοια ότι δίνεται να κατανοήσουμε καλύτερα την φυσική επιλογή της εξέλιξης.
Σήμερα υπάρχουν ακόμα Αλλιγάτορες με τη μορφή που είχανε πριν 200 εκατ. χρόνια αλλά σώζονται λιγοστοί και χωρισμένοι σε δυο είδη.
Τα δυο είδη είναι ο Κινέζικος Αλλιγάτορας που ζει στο ποταμό Γιανγκ τσε Κιανγκ και ο Αμερικάνικος που ζει στις νοτιοανατολικές Η.Π.Α. και κυρίως στο ποταμό Μισσισιπή.

Ειδικά η πρώτη κατηγορία, μη φανταστείς, δεν αριθμεί παρά μόνο 200 ελεύθερα ζώα στο ποταμό. Μετά είναι 10.000 αιχμάλωτοι Κινέζικοι Αλλιγάτορες σε όλο το κόσμο, κυρίως σε ερευνητικά κέντρα, διότι είναι πολύτιμοι για την εξελικτική έρευνα και πάντοτε προστατεύονται σε συνθήκες που γνωρίζουμε ότι διατηρούν τα χαρακτηριστικά τους.

Λοιπόν, αυτοί οι λίγοι Αλλιγάτορες δεν εξελίχτηκαν, ίσως γιατί ο πρόγονος τους που έμενε στα ίδια σημεία που μένουν αυτοί τώρα, δεν ένιωσε την ανάγκη να εξελιχθεί. Και το σημείο που βρίσκεται ο ποταμός Γιανγκ τσε Κιανγκ και ο ποταμός Μισσισιπής είναι σχεδόν το ίδιο με το σημείο που βρισκόντουσαν στη Μεσοζωική Περίοδο που εμφανίστηκε ο Αλλιγάτορας.
Η σταθερή θερμοκρασία των δυο ποταμών προσφέρει, κυρίως, έναν καλό παράγοντα για να μείνει το είδος ως έχει σε εκείνες τις περιοχές. Βέβαια με τα νέα δεδομένα φοβούνται μην εκλείψουν οι Αλλιγάτορες για αυτό και τους μαντρώσανε.

Στα υπόλοιπα σημεία του κόσμου, όπως την Αυστραλία, μια διόλου σταθερή ήπειρο με καθόλου σταθερή θερμοκρασία και ευάλωτη σε καιρικά φαινόμενα, ο Αλλιγάτορας δεν άλλαξε και εξελίχθηκε σε Κροκόδειλο. Άρα στα δυο τελευταία είδη Αλλιγάτορα που έμειναν στη Γη έπαιξε πιο σημαντικό ρόλο η τύχη να βρεθούν σε περιοχές που παρείχαν ασφάλεια για να γεννηθούν τα μικρά τους. Ενώ πρέπει να προστεθεί ότι νέες έρευνες έδειξαν ότι υπάρχει ισχυρή πιθανότητα το Πανεπιστήμιο του Οχάιο να αποδείξει ότι οι Αλλιγάτορες ακολουθήσανε την αντίθετη εξελικτική πορεία από τον άνθρωπο δηλαδή ότι πρώτα περπατούσανε στα δυο τους πόδια και ύστερα ξεκινήσανε να έρπουν. Άρα πάλι έχουμε εξέλιξη, έστω και ανάποδα.

Αυτό που αποτελεί σημαντικό μέρος της έρευνας της φύσης του Κροκόδειλου και του Αλλιγάτορα είναι ότι πουθενά, πλην της Νότιας Φλόριντα, δεν ζούνε αυτά τα δυο είδη μαζί.
Θυμίζει έντονα το Πίθηκο και τον Άνθρωπο το οποίο απαντάει στη δεύτερη παρατήρηση σου.
Ο Αλλιγάτορας με τον Κροκόδειλο δεν έχουν τους ίδιους εχθρούς και τις ίδιες ανάγκες ενώ μένουν σε ξεχωριστό περιβάλλον (από άποψη χαρακτηριστικών και όχι μόνο γεωγραφικών συντεταγμένων) όπως συμβαίνει με εμάς και τον Πίθηκο.

Τώρα όσον αφορά τη νόηση που αναφέρεις μη νομίζεις ότι απέχουμε πολύ από τα πιθήκια.

http://www.scienceagogo.com/news/19981009134812data_trunc_sys.shtml
http://www.hhmi.org/news/vu.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Alligator

quote:
Η προσέγγιση δηλαδή και η υποτυπώδη έστω νοημοσύνη δεν αντανακλούν την πονηρία?

Η υποτυπώδη νοημοσύνη, από όσα έχω διαβάσει διότι στο τομέα αυτό δεν είμαι ειδικός, λένε οι επιστήμονες έγγυται στα χαρακτηριστικά του αισθήματος της επιβίωσης μέσα από την ανάγκη, για εξεύρεση λύσης για τη κάλυψη μιας ανάγκης.

Και τα ζώα έχουν υποτυπώδη νοημοσύνη. Ο άνθρωπος ξεχώρισε διότι έμαθε να σκέφτεται με έννοιες. Αυτή είναι η διαφορά. Τώρα εάν η πονηρία ανήκει στην κατηγορία της υποτυπώδης ή της αντιληπτικής νοημοσύνης δεν το γνωρίζω από κάποιο βιβλίο. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ανήκει.

quote:
Δηλαδή ο προγραμματισμός εξ΄ αρχής δε δείχνει σοφία? Τι δείχνει?
Έχουμε λοιπόν και στα δύο που αναφέρεις τη σοφία.

Ο προγραμματισμός από την αρχή δεν δείχνει σοφία δείχνει ενόραση.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα γίνει σε 200 χρόνια, σε 20.000 χρόνια ή σε 200 εκατ. χρόνια.
Αντίθετα η δυνατότητα επιλογής της εξέλιξης σου υπερπηδάει το εμπόδιο αυτό.

quote:
Για τα φτερά ρώτησα μόνο.......για τα άλλα δε θυμάμαι να ρώτησα κάπου!
Γιατί λοιπόν να μη βγάζαμε φτερά να ξεφύγουμε από το λύκο? Γιατί να μην είχε φτερά ο λαγός να ξεφύγει από την αλεπού το λύκο και το τσακάλι? Ήταν άτυχος στις μεταλλάξεις?
Βλέπεις ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα?

Πραγματικά τα άλλα δεν τα ρώτησες...απλά εγώ εξισώνω την ερώτηση σου με παρόμοιες ερωτήσεις μήπως καταλάβεις γιατί δεν μπορεί να δοθεί απάντηση σε αυτή ακόμα.
Είναι σαν να ρωτάς γιατί να μην συμβεί αυτό που μου φαίνεται εμένα λογικό αλλά κάτι άλλο.
Βλέπεις και εγώ αναρωτίεμαι για διάφορα θέματα γιατί δεν γίνονται όπως εγώ θεωρώ λογικό αλλά απαντήσεις δεν δίνονται εύκολα και απλοϊκά γιατί πρέπει να γίνει ειδική εξέταση παραμέτρων.

quote:
Σε σχέση με τις καταστάσεις που βίωνε. Θα μπορούσε να είχε λιγοψυχήσει, ανθρώπινες ιδιότητες είχε και γι' αυτό και πέθανε.

Αυτό μπορώ να το δεχτώ ως απάντηση.
Εάν ισχυρίζεσαι ότι χειρίστηκε τη κατάσταση σε σχέση με τα ανθρώπινα συναισθήματα, που σίγουρα διέθετε ως άνθρωπος, το δέχομαι.

quote:
Όπως?

Τι εννοείς όπως?
Εννοείς να σου δώσω παραδείγματα που ο Δημιουργός που αναφέρεις φάνηκε καλός και παραδείγματα που φάνηκε κακός?

quote:
ΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΠΡΙΝ ΘΡΙΑΜΒΟΛΗΓΗΣΟΥΜΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ "Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ"......δε νομίζεις?

Βασικά αυτό το να περιμένουμε το σωματίδιο Higgs πριν θριαμβολογήσουμε δεν έχει σχέση με το εάν πέθανε ή όχι.
Για να πεθάνει πρέπει να σβηστεί από τις συνειδήσεις των ανθρώπων έτσι όπως έχει αποδοθεί από τα ιερατεία, πράγμα δύσκολο.

Οπότε είτε βρεθεί είτε όχι αλλαγή δεν θα δείς στις συνειδήσεις των ανθρώπων μέχρι να μάθουν να ξεχωρίζουν τις έννοιες του "τι μπορεί να είναι Θεός" και του "τι πιστεύαμε ότι ήταν Θεός τόσα χρόνια."

quote:
Απίστευτο!!!!! θα σταθώ ιδιαίτερα στην απιστία,
στην αδικία και στο μίσος. Που είδες εσύ το Θεό με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Χαλάρωσε και εσύ...
Απίστευτο και μάλιστα με 5 θαυμαστίκα.

Εγώ έγραψα για το πρότυπο Θεού έτσι όπως πέρασε ανά τους αιώνες στους ανθρώπους.
Έγραψα για ανθρώπους όχι μόνο για Χριστιανούς.
Το ότι μαζί σου έτυχε να συζητώ την μη ύπαρξη Θεού, κατά τα ανθρώπινα πρότυπα, δεν σημαίνει ότι οι απόψεις μου περιορίζονται ενάντια του Ορθόδοξου δόγματος.
Τις ίδιες απόψεις έχω για όλες τις Θρησκείες.
Απλά έτυχε να ομιλώ μαζί σου, εάν ήμουν Άραβας θα μιλούσα σε φόρουμ με Ισλαμιστές.

Η αληθεία είναι ότι ο δικός σας Θεός είναι πιστός διότι είναι και κάπως περίεργος σε σχέση με άλλους.
Αλλά εγώ έγραψα για όλους τους Θεούς που έχουν περάσει και υπάρχουν ακόμα σε διάφορα σημεία του πλανήτη. Δεν είσαστε η μόνη θρησκεία σε αυτό το κόσμο. Άρα οι ανθρώπινες αδυναμίες: μίσος, αγάπη, εκδίκηση, τιμωρία, συγχώρεση, επιβράβευση, απιστία, αδικία, λατρεία και άλλα πολλά...που ανέφερα δεν είναι μόνο για το δικό σου Θεό.
Απευθύνονται στο πρότυπο ότι ο Θεός πάντα θα έχει ανθρώπινα χαρακτηριστικά αλλά μπορεί να μην τα έχει όλα.

quote:
gilgamesh : Ναι δεν είναι το ίδιο με την έννοια ότι...για οποιαδήποτε ενέργεια ή πράξη που θα γίνει στη ζωή του ανθρώπου θα αναλύσουμε πρώτα το αντικείμενο που παίζει το Κύριο ρόλο και ύστερα θα αναλύσουμε το αντικείμενο που παίζει το Μεγάλο ρόλο.
Αυτή είναι η μόνη διαφορά τους.
Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να παραβλεφθεί κανένας εκ των δυο ή περισσότερων αντικειμένω που παίζουν ρόλο στην εξέλιξη και τη ζωή.

europaios2
Ο κυριότερος παράγοντας είναι η "Θεία βούληση".
Τα ζώα τώρα, ήθελαν όλα να ζήσουν και "εάν μπορούσαν" να το κάνουν θα είχαμε ακόμη δεινόσαυρους στη ζούγκλα.
Η θέλησή τους όμως ήταν κατώτερη της βουλήσεως του Θεού και έτσι εξαφανίστηκαν. Τώρα τα περί τυχαίας μετάλλαξης κ.λ.π. .......


Aυτή είναι η άποψη σου.
Σεβαστή αλλά μοιρολατρική.
Συμφωνώ ότι τα ζώα θέλανε να ζήσουν και ειδικά οι δεινόσαυροι που αναφέρεις, αλλά δεν ήταν η Θεία βούληση που τους στέρησε τη ζωή, ήταν ένας κομήτης....

Προς el.elyon

quote:
Αλλά ότι ο πίθηκος με τον άνθρωπο είναι ξαδέλφια αυτό δεν είναι γεγονός αλλά ερμηνεία!!!? Μια ερμηνεία που σαν βάση έχει την εξέλιξη των ειδών αλλά δεν έχει σαν απόδειξη αυτά τα μεταλλαγμένα είδη…!? Υπάρχει μόνο μια ερμηνευτική θεωρία, απλά μια θεωρία που είναι βάση της έρευνας της επιστήμης με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή αυτή η θεωρία δεν θα είναι μόνο μια θεωρία αλλά ένα γεγονός.

Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να ακουστεί ότι ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο είναι μια θεωρία και όχι γεγονός μέχρι να βρούμε το σκελετό του Αδάμ ή οτιδήποτε άλλο θα ήταν πειστικό ως απόδειξη πέραν της πίστεως.
Γιατί άμα απλά με τη πίστη στηρίζεις τη θεωρία αυτή τότε θα σου πω ότι και οι επιστήμονες που "φάγανε" χρόνια σε βιβλία και εργαστήρια με τη πίστη στο έργο τους στηρίζουν τη θεωρία τους.

quote:
Σαφώς και οι άθεοι επιστήμονες σκέφτηκαν να προκαλέσουν μια μικρή εξέλιξη, αλλά δεν μπορούν να μας πουν πόσες φορές γεύτηκαν την αποτυχία. Οι Άθεοι γνωρίζουν καλά του νόμους της ζωής και γνωρίζουν ότι δεν έχουν πρόσβαση στην ζωή για να την αλλάξουν, για προκαλέσουν κάποια εξέλιξη για να αποδείξουν την θεωρία τους. Για αυτό αποφάσισαν ομόφωνα να μίλανε για μια εξέλιξη δισεκατομμυρίων χρόνων!!!? Μήπως και τα δισεκατομμύρια χρόνια καλύπτουν το τεράστιο κενό τους . Ένα κενό που το δημιούργησαν οι ίδιοι, είναι κενό δισεκατομμυρίων χρόνων………….

Άλλη μια ενδιαφέρουσα θεωρία για την οποία δεν έχεις γεγονότα...

Μια ωραία πρωϊα λέει ο Δαρβίνος τι να κάνω να προκαλέσω την Εκκλησία...ααα το βρήκα θα πω ότι εξελιχθήκαμε από το πίθηκο.
Μετά μαζεύτηκαν όλοι οι επιστήμονες του κόσμου σε ένα συμβούλιο και ψηφίσανε ομόφωνα ότι η εξέλιξη έγινε σε εκατ. χρόνια...

Κοίτα άμα δεν ξέρεις πως έχει η ιστορία του πως ο Δαρβίνος δημιούργησε τη θεωρία του και επίσης εάν δεν γνωρίζεις πως τη δεχτήκανε οι επιστήμονες απλά πες το και θα φροντίσουμε να παραθέσουμε την ιστορία για να την διαβάσεις και εσύ.

Τα άλλα για ομόφωνα συμβούλια και εγωϊσμούς των επιστημόνων λες και δεν έχουν συνείδηση ή ότι είναι όλοι άθεοι αποτυπώνουν νοοτροπίες παρελθόντων εποχών και "σκουριασμένων" μυαλών.

quote:
Για αυτό Gilgamesh σε παρακαλώ πες μου ποια είναι η αρχή της θεωρίας σου? Τι είναι η ζωή? Από πού υπάρχει?

Δεν έχω ακόμα διατυπώσει δικία μου θεωρία.
Όταν θα διατυπώσω σου υπόσχομαι ότι θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει.

quote:
Άκουσε Αριστοτέλη, το πνεύμα δεν έχει κύτταρα, άρα δεν έχει την ζωή άρα δεν υπάρχει για σας τους Άθεους, εσύ για ποιο πράγμα μιλάς?

Εδώ αρκεί μια απλή απάντηση...ένα πλατύ χαμόγελο.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 05:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Καμία άλλη θρησκεία δεν έχει την πορεία του Χριστιανισμού. Καμία άλλη θρησκεία δεν έχει τη χρονική διάρκεια του Χριστιανισμού. Σε καμία άλλη θρησκεία ο Θεός δεν ενσάρκωσε το Λόγο του προς τιμήν του δημιουργήματός Του.
Σε καμία άλλη θρησκεία ο Θεός δεν εμφανίζεται τόσο δίκαιος και άσπιλος. Σε καμία άλλη θρησκεία ο ιδρυτής της ενώ πληροί τα παραπάνω δεν ισχυρίστηκε ότι είναι Υιός Θεού, δεν έκατσε και ταπεινώθηκε και βασανίστηκε και πέθανε για το δημιούργημά του.


1) Ο Ινδουισμός που διατηρείται μέχρι σήμερα είναι πολύ παλιά θρησκεία και οι απαρχές του βρίσκονται στην δεύτερη προχριστιανική χιλιετία όταν οι Ινδο-άριοι συνέθεσαν την παλιότερη από τις Βέδες, τη Ριγκ Βέδα μεταξύ 1500 π.Χ. - 1100 π.Χ.

2) Από πού κι ως πού το πρότυπο του καλού και δίκαιου θεού πρέπει να περιορίζεται μόνο στις διατυπώσεις και στα μοτίβα της χριστιανικής θεωρησης? Στην ινδουιστική παράδοση ας πούμε διάφορες θεότητες χάρισαν στους ανθρώπους πολλά καλά και ευεργετικά "δώρα".

Ορίστε ένα κείμενο από το αρχείο μου.

ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ
(Από τη "Νέα Ακρόπολη")

Ο πολιτισμός στην Ινδία θεωρείται ότι είναι ένα δώρο των θεών. Ο πρώτος νομοθέτης είναι ο πρώτος γιος του Βράχμα και της Σαρασβάτι, ο Μανού. Ο Μανού είναι ο Πατέρας της ανθρωπότητας για κάθε Κάλπα, (κύκλος δημιουργίας και πολιτισμού). Ο Μανού δίνει τους νόμους και τους κανόνες της ηθικής ζωής για μια βιώσιμη και δίκαιη κοινωνία. Έργα του θεωρούνται το "Μανάβα Ντάρμα Σάστρα" ή αλλιώς "Νόμοι του Μανού" και το "Μανού Σμρίτι",ο δικαστικός κώδικας. Ένας σημαντικός μύθος που δείχνει την θεία παρέμβαση στον πολιτισμό των ανθρώπων είναι ο μύθος των ανθρώπινων ενσαρκώσεων του θεού Βισνού. Ο Βισνού εκφράζεται μέσα από διάφορους τέλειους ανθρώπους (αβατάρ) και φέρνει την δικαιοσύνη όταν κυριαρχεί η αδικία. Έτσι οι σοφοί διδάσκαλοι μιλούν για 10 θείες ενσαρκώσεις του Βισνού. Οι ενσαρκώσεις αυτές συμβολίζονται συνήθως με ονόματα ζώων, πράγμα που υποδηλώνει μια αστρολογική τους όψη. Αυτές οι ενσαρκώσεις παρουσιάζονται με τα ονόματα, ψάρι, χελώνα, αγριόχοιρος, λιοντάρι, νάνος, ήρωας Ράμα, Κρίσνα, Βούδας, Κάλκι.

Η θεά, κόρη και σύζυγος του Βράχμα, η Σαρασβάτι είναι η θεά προστάτιδα της μουσικής, της σοφίας, της θείας γνώσης και της τεχνολογίας. Οι ιερείς την λατρεύουν ως ζωοδότρια και μητέρα των Βεδών και πιστεύουν ότι εκείνη χάρισε στους ανθρώπους τα σύμβολα της σανσκριτικής γλώσσας. Στο ένα από τα τέσσερα χέρια της κρατάει μια περγαμηνή από φύλλα φοίνικα που πάνω της είναι γραμμένη όλη η σοφία. Η θεά Ματρίκα είναι η ανώτερη από τις οκτώ μητέρες των Θεών. Με την αρχηγεία της Ματρίκα, οι μητέρες των Θεών έσωσαν την ανθρωπότητα από το δηλητηριώδες αίμα του κακού δράκοντα Νίκα που σκότωσε ο Σίβα. Αν αυτό το αίμα έπεφτε στη Γη, οι άνθρωποι θα παραδίδονταν στις δαιμονικές σκέψεις και στα ελαττώματα. Από τότε οι θεές αυτές είναι προστάτιδες των αρετών. Ειδικά την θεά Ματρίκα, την επικαλούνται οι άνθρωποι για να τους χαρίσει τις οκτώ αρετές και την σοφία της ζωής. Μια άλλη θεά, η Πρίτβι, η θεά Γη, λατρεύεται ως προστάτιδα των αγροτών και της γονιμότητας. Δίνει αντοχή στους αγρότες και πλούσια σοδειά. Οι Γκαντάρβας είναι κατώτερες θεότητες που ασχολούνται με την μουσική και το τραγούδι. Μητέρα τους είναι η θεά του λόγου, για αυτό χειρίζονται τέλεια τον προφορικό λόγο και είναι οι προστάτες των ποιητών.

Ένας μεγάλος σοφός που εκπολίτισε την Ινδία αναφέρεται στους μύθους ως Ναράντα. Γεννήθηκε από το στήθος του Βράχμα. Ήταν εκείνος που εφηύρε τους μουσικούς φθόγγους και δίδαξε την μουσική στους μαθητές του. Ήταν εκείνος που μεταβίβαζε τα μηνύματα και τις παραγγελίες μεταξύ του κόσμου των ανθρώπων και των Θεών. Ο θεός πίθηκος Χανουμάν αναφέρεται στην Ραμαγιάνα ότι πέταξε στα βουνά των Ιμαλαΐων και έφερε ιαματικά βότανα και φυτά για να γιατρέψει τους πληγωμένους πολεμιστές. Από τότε οι άνθρωποι των λατρεύουν ως προστάτη των γιατρών και πιστεύουν ότι είναι αυτός που τους χαρίζει τις ιαματικές γνώσεις. Ο Θεός - ελέφαντας Γκανέσα είναι ο προστάτης των τεχνών και των γραμμάτων. Οι άνθρωποι έκαναν τελετές και προσευχές προς τιμήν του για να τους χαρίσει γνώση και σοφία.
Ο θεός τεχνίτης Τβάστρι είναι ο προστάτης των τεχνών και ιδιαίτερα των τεχνιτών. Αγαπάει τα όμορφα πράγματα και λατρεύεται γιατί βοηθάει τους τεχνίτες να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Ο θεός Μίτρα μέσα στους μύθους παρουσιάζεται ως θεός προστάτης των συμφωνιών που έκαναν οι άνθρωποι και οι θεοί. Θυσιάστηκε με την μορφή του ταύρου για να επικρατήσει ειρήνη στη γη.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
Το πρότυπο λοιπόν της αγαθοσύνης και δικαιοσύνης του Θεού(Θεών) σε σχέση με τους ανθρώπους δεν είναι μοναδικό, δεν περιορίζεται σε μία μόνο θρησκεία και μπορεί να αναλυθεί ποικιλοτρόπως ανάλογα με τις αντιλήψεις των διαφορετικών λαών και πολιτισμών.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 23/02/2009 05:11:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 07:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίε :
quote:
-Ποτέ μου δε συμπάθησα τις λυκοφιλίες.
Άσε τους χιλιάδες επιστήμονες που κοπιάζουν και γνωρίζουν το θέμα καλύτερα από εμένα χίλιες φορές.
Και ας έρθουμε σε σένα….που το γνωρίζεις εκατό φορές καλύτερα από εμένα.
Δεν έπεισες ρε φίλε με τις τυχαίες μεταλλάξεις. Δεν έπεισες για την τυχαία και επομένως άναρχη κατάσταση της φύσης. Δεν έπεισες για τίποτα.
Δεν έδωσες καμία εξήγηση στα υπαρκτά παραδείγματα που έφερα, είτε αυτά των ζώων είτε αυτά των φυτών…….παρόλο που είσαι μπροστά από εμένα 100 φορές, όπως ισχυρίζεσαι επί του θέματος. Και ξέρεις γιατί?
Γιατί με εικασίες και υποθέσεις δεν μπορείς να πας πέρα από τον ίσκιο σου.

Κατ' αρχήν δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα , και εγώ προσωπικά δεν σε βλέπω σαν εχθρό μου .
Επιπλέον , δεν περίμενα να σε πείσω για κάτι .
Εδειξα απλά τον παραλογισμό , της υποτιθέμενης θείας παρέμβασης στην λειτουργία της εξέλιξης .

Εγω παρουσίασα απλά τις αρχές της εξελικτικής θεωρίας όπως τις αποδέχεται η σύγχρονη βιολογία με αποδείξεις και παραδείγματα για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν , τους μηχανισμούς της .
Οι μηχανισμοί αυτοί έχουν αποτελέσει αποτέλεσμα έρευνας 100 και πλέον χρόνων απο τους βιολόγους , και δεν είναι απλές εικασίες αλλα αντικειμενική πραγματικότητα .

Στις ερωτήσεις που σου έκανα απεναντίας , εσύ είσαι αυτός που κάνεις συνεχώς εικασίες και επίκληση σε φανταστικές δυνάμεις .
Και όταν σου δείχνω τον παραλογισμό των υποθέσεων αυτών ,ακούω το μόνιμο "επιχείρημα" , " Ετσι ήθελε ο Θεός " .

Απλά φίλε ο φανατισμός σου σε τυφλώνει και δεν μπορείς να δείς την αλήθεια .
Αποτελείς όμως παράδειγμα προς αποφυγήν για τους υπόλοιπους που διαβάζουν , και αυτό είναι το μόνο κέρδος της συζήτησης .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 08:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

el.elyon :
quote:
Ποιο αντικείμενο γνωρίζουν? Ποιοι είναι οι χιλιάδες?

Αγαπητέ εν χριστό αδελφέ πάλι το θέατρο του παραλόγου θα παίξουμε ?
Εντάξει λοιπόν .
Οι επιστήμονες που μελετούν την εξέλιξη είναι 5 άτομα και δεν ξέρουν την τύφλα τους .
Είσαι ικανοποιημένος τώρα ?

quote:
Μα σε τι απάντησες? Α ναι, ότι η επιστήμη σηκώνει τα χερια ψηλά στο πως από τα προκαρυωτικά κύτταρα φτάσαμε στα ευκαρυωτικά? Στους χιλιάδες είναι και αυτοί που δήλωναν ότι οι πρωτεΐνες είναι ο γενετικός κώδικας και όχι το DNA γιατί με την εξυπνάδα τους θεώρησαν ότι αφού η πρωτεΐνη έχει 20 αμινοξέα και το DNA μονο 4 βάσεις άρα λογικό συμπέρασμα………

Ασε ρε φίλε .
Που μάθατε όλοι βιολογία , και πιπιλίζετε για DNA και πρωτείνες .
Εχεις πάει ποτέ η έχεις περάσει ποτέ εξω απο βιολογικό εργαστήριο ?
Κάνε μας την χάρη .

quote:
Στους χιλιάδες είναι και ο Δαρβίνος που δεν είχε ιδέα για το DNA για αυτό και άφοβα είπε ότι είναι απόγονος του Πίθηκου? Αυτό και αν είναι εξυπνάδα!!! Που να ήξερε τι ρολο παίζει αυτό το 1%.............

Απόγονοι πιθήκων είναι αυτοί που είναι ανεπίδεκτοι μαθησεως .
Θέλεις μήπως να το συζητήσουμε ?

quote:
Μάλιστα χιλιάδες άθεοι απέναντι σε δισεκατομμύρια θεϊστές? Τι θες να μας πεις ότι εσείς οι Άθεοι επιστήμονες, είστε καλύτεροι, εξυπνότεροι από τα δισεκατομμύρια…?

Καταρχήν μην λες την λέξη Αθεοι .
Δεν έχεις αποκλειστικό προνόμοιο του θεού ούτε εσύ ούτε οι υπόλοιποι "έξυπνοι" φίλοι σου .
Σου είπα οτι είμαι άθεος ?
Οσο για το ποίος έχει δίκιο σε κάτι , δεν έχει σημασία το πλήθος αλλά η γνώση .
Αν ένας γιατρός που σε είδε , σου πεί οτι πρέπει να κάνεις εξετάσεις , και 100 άσχετοι συγγενείς σου , ισχυρίζονται οτι είσαι μιά χαρά , εσύ ποιόν θα ακούσεις ?


quote:
Τι προσπαθείς να αποδείξεις Think Math?

Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα .
Δείχνω απλά τον παραλογισμό στον οποίο καταλήγουν οι φανατικοί χριστιανοί προκειμένου να μην χαλάσει η φαντασίωση τους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 09:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Ο συγγραφέας λοιπόν όταν έγραφε για τον ουρανό, μπορούσε κάλλιστα να φανταζόταν όχι μόνο τον κόσμο αλλά και το σύμπαν ολόκληρο. Μην ξεχνάς ότι η Αγία Γραφή και δή η Γένεσις ήταν Θεόπνευστο έργο.


Επομένως πρέπει κι εσύ να είσαι πιο συγκρατημένος στις ερμηνείες σου εφόσον μπορούσε ο ουρανός να σημαίνει το ένα και το άλλο. Τα υπόλοιπα για τις θεοπνευστίες είναι φυσικά προσωπικές σου μη ελέγξιμες ερμηνείες και δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις παραδοχές κι άλλων μη χριστιανικών λαών που θεωρούν θεόπνευστα τα ιερά τους κείμενα (π.χ. Κοράνι, Βέδες)

quote:
europaios2

Ναι! αναφέρετε όμως στη γνωστή θάλασσα? Ήξεραν τότε 2.000 χρόνια π.Χ. ότι οι θάλασσες ήσαν πολλές?
Εδώ γράφει ο συγγραφέας ότι τα νερά που ήσαν κάτω από τον ουρανό συνάχθηκαν σε ένα σημείο και φάνηκε η στεριά! την οποία ονόμασε γη.
Και έτσι ήταν τα πράγματα με τα νέφη από τους υδρατμούς που είχε η γη, φαινόταν σα μια απέραντη θάλασσα, όταν αυτά συνάχθηκαν σε ένα σημείο και όχι παντού, η ακτινοβολία έφτασε στη γη, η οποία πλέον μπόρεσε να σχηματιστεί ως έπρεπε για να φιλοξενήσει ζωή.


Ξέρεις δεν ήταν δύσκολο να ξέρουν οι άνθρωποι της αρχαίας Μέσης Ανατολής ότι υπάρχει η Μεσόγειος, η Ερυθρά, η Αραβική, η Μαύρη και η Κασπία Θάλασσα. Από τους μετακινούμενους εμπόρους και μόνο θα μπορούσαν να γίνουν γνωστές οι περιοχές αυτές.

Τα υπόλοιπα που γράφεις για υδρατμούς που φαίνονταν σαν θάλασσα είναι δικές σου προσπάθειες λαστιχοποίησης των γραφών για να ταιριάξουν με τις θέσεις σου. Ας μίλαγε με σαφήνεια ο Θεός για να μην υπάρχουν ενστάσεις.

quote:
europaios2

Απλή λογική φίλε μου......απλή λογική!


Δεν είναι τόσο απλή. Φως εκπέμπουν και άλλα άστρα πολύ μακρινά που δεν έχουν σχέση με την ανάπτυξη των φυτών.

quote:
europaios2

Δε γράφει ότι έφτιαξε τον ήλιο την τέταρτη μέρα!!!


Το γράφει. Εκτός αν διαβάζουμε διαφορετική Βίβλο.

quote:
europaios2

Ως γνωστόν τα δέντρα μπορεί να καρποφορήσουν ακόμη και κάτω από τις ποιο δύσκολες συνθήκες.
Ήδη οι επιστήμονες, απεργάζονται ένα σχέδιο όπου θα μεταφέρουν "στοιχειώδη φυτά" στον Άρη τα οποία θα ρουφάνε το διοξείδιο του άνθρακα και θα αποβάλλουν το οξυγόνο.
Σκέψου λοιπόν σε πολύ ποιο ιδανικές συνθήκες, όταν άρχισε η ακτινοβολία να φτάνει στη γη, τι βλάστηση και δέντρα θα είχαν αναπτυχθεί!......Εξάλλου μην ξεχνάς ότι γράφει: "και εγένετο βράδυ και εγέντο πρωί" τέταρτη μέρα!!!


Ναι αλλά χωρίς το ηλιακό φως δεν μπορούν να κάνουν φωτοσύνθεση, επομένως να αναπτυχθούν και να συντηρηθούν στην παμπάλαιη γη. Δεν ξέρω για την ανακάλυψη που αναφέρεις από τους επιστήμονες, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τη Βίβλο και σου συνιστώ να πάψεις να λαστιχοποιείς τα πράγματα προσπαθώντας να συνταιριάξεις σύγχρονες ανακαλύψεις με τη μη αναφορά τους στις Γραφές. Αυτά για το πρωί και βράδυ, αν και αποτελούν εύλογες απορίες μπορεί να αποτελούν απλά λογοτεχνικές συμβάσεις ή να εμπεριέχουν αλληγορία. Ας τα έγραφαν πιο συμαζεμμένα οι γραφιάδες της Π.Δ.


quote:
europaios2

Γιατί σε ξαφνιάζει? Και ποιος μίλησε για σκάρτα πλάσματα? Τα φτιάχνει και εάν κρίνει τα χαλάει και τα ξαναφτιάχνει από την αρχή! Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει δώσει νοημοσύνη παρά μόνο στον άνθρωπο.


Τρόπος του λέγειν "σκάρτα" (γι'αυτό το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά). Αυτό που με ξαφνιάζει είναι ότι δεν ξέρει τι φτιάχνει ή πώς θα του βγουν. Με ξαφνιάζει το γεγονός ότι έπρεπε να περάσουν εκατομμύρια χρόνια για να κρίνει ότι έπρεπε να φτιάξει ένα ον με νοημοσύνη. Με ξαφνιάζει η υποτιθέμενη αγαθοσύνη από τη μία και η μαζική καταστροφή ζωής που αναλαμβάνει από την άλλη. Ολα αυτά μου φαίνεται ότι αγγίζουν τα όρια της παράνοιας.


quote:
europaios2

Γι αυτό και έστειλε τον μονογενή Του Υιό σε εμάς τους ανθρώπους. Εφόσον εσύ δεν είσαι ευχαριστημένος με το Θεό και την ύπαρξή Του καλά κάνεις και δεν Τον δέχεσαι.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος από τη σοφία Του, από την παρουσία του Ιησού και τον έχω αποδεχτεί.


Δεν είναι ότι δεν έχω μείνει ευχαριστημενος. Μου φαίνεται παρανοϊκό να δεχτώ από τη μία έναν Θεό που ορίζει συμπαντικούς νόμους, που φτιάχνει σύμπαν γεμάτο άστρα, γαλαξίες, μαύρες τρύπες, πλανήτες νεφελώματα κτλ και ταυτόχρονα ασχολείται με την εξόντωση των παιδιών των Αιγυπτίων, με το να αναβει εφετζίδικα λαμπάδες μια φορά το χρόνο σε ένα ναό και με το αν έφαγε κρεατικά η κυρά Μαρίκα τη Μεγάλη Βδομάδα. Μου φαίνεται κατινίστικη η υπέρμετρη ενασχόλη με τα γηινα θέματα ρε παιδί μου, και από την άλλη είναι και αυτός ο ανθρωπομορφισμός που κυριαρχεί όπως σε όλες τις θρησκείες... (ο θεός εξοργίζεται, εκδικείται, επιβραβεύει κτλ όπως θα έκανε και ένας άνθρωπος δηλαδή)...

Μήπως τελικά προσπαθούμε να μεταβιβάσουμε ανθρωπινες συμπεριφορές και χαρακτηρστικά σε μια φαντασίωση? Λέω εγώ τώρα...

quote:
europaios2

Έχω εξ’ αρχής τονίσει ότι δεν είμαι κατά της θεωρίας της εξέλιξης. Τη θεωρώ όμως πολυδιάστατη. Δεν υπήρχε ένα συγκεκριμένο ψάρι που άρχισε να μοιράζεται σε χιλιάδες κομμάτια.
Κάθε είδος είχε τη δική του πορεία. Έτσι αποκλείω ότι έχουμε τον ίδιο πρόγονο με τις μαϊμούδες, το θεωρώ αδιανόητο. Έχω και παλαιοτέρα γράψει ότι είχαμε τη δική μας ξεχωριστή πορεία
Δε γνωρίζω εάν ο άνθρωπος εξελίχθηκε έστω από το δικό του ξεχωριστό αρχέγονο. Δεν ήμουν εκεί. Για μένα δύο πράγματα έχουν συμβεί:
A) ή ξεκίνησε το αρχέγονο του ανθρώπου και αυτό από τη θάλασσα και σιγά σιγά μεταμορφώθηκε σε άνθρωπο ή
B) o άνθρωπος δημιουργήθηκε απότομα. Χωρίς τη μεσολάβηση των εκατοντάδων χιλιάδων ετών.
Και στις δύο όμως περιπτώσεις ούτε κατά διάνοια δε σχετιζόμαστε με πιθήκους.
-Διαστρεβλωμένη εξέλιξη τη θεωρείς εσύ! Εγώ όχι. Κανείς δεν ήταν μπροστά στη δημιουργία του ανθρώπου. Και οι επιστήμονες επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ,ότι στηρίζονται σε ενδείξεις και όχι σε αποδείξεις........Κάτι σαν τον καιρό δηλαδή! Πόσες φορές έχει πέσει έξω ο καιρός? Πολλές φορές Εκτιμεί βάσει ενδείξεων και κάνει διαγνώσεις, έτσι και οι επιστήμονες κάνουν εκτιμήσεις και διαγνώσεις. Δε σημαίνει όμως ότι είναι και έτσι.
Όσο για τις γέφυρες.....είδα την απάντηση για τις σβερκολαίμες, θέμα τύχης, μόλις δεις τα σκούρα το ρίχνεις στην τύχη.



Ενώ ήσουνε εκεί όταν συνέθεταν την Παλαιά Διαθήκη ε?

Τα υπόλοιπα που γράφεις ομολογώ ότι πρώτη φορά τα ακούω και μου κάνει εντύπωση πώς δέχεσαι την πιθανότητα να προήλθαμε από ψάρια όταν δεν το αναφέρουν τα "ιερά κείμενα", και ενώ είσαι πρόθυμος να δεχτείς ως απώτερο προγονο το ψάρι, αρνείσαι κάθε πιθανότητα να δεχτείς τη συγγένειά μας με τα πολύ πιο κοντά ανατομικά και γενετικά πηθικοειδή. Στον κυκεώνα των σκέψεών σου δεν υπάρχει κανένας συνεκτικός δεσμός.

Αν δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις για τις κότες ψάξε την απάντηση στις γραφές, ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ ρηχή όπως "η σοφία του Θεού...εκείνο, το άλλο...κλπ, κλπ.."

quote:
europaios2

Και σε πήγα στα εύκολα γιατί εάν σε πάω στα φυτά θα τη χάσεις την μπάλα για τα καλά! Σήμερα το μεσημέρι είχα πάει για χόρτα! Μάζευα λοιπόν το ζοχό τον κόκκινο, μάζευα και τον πράσινο, δίπλα δίπλα ήσαν!!! Προς τι η αλλαγή του χρώματος?
Μάζευα το ραδίκι το όρθιο μάζευα και το ξαπλωτό......και αυτά δίπλα δίπλα ήσαν! Προς τι όμως αυτές οι διαφορές? Για ποιο λόγο να μεταλλαχθούν.....στην τύχη?
Το να το ρίχνουμε όμως συνέχεια στην τύχη, δε νομίζεις ότι τελικά ξεφτιλίζουμε αυτή τη ρημάδα (με την καλή έννοια) επιστήμη?



Για όλα υπάρχουν οι απαντήσεις(χωρίς να σημαίνει ότι τις έχουμε βρει όλες βέβαια). Εγώ όμως δεν είμαι η προσωπική σου εγκυκλοπαίδεια. Αν λοιπόν είχες πραγματικά διάθεση να τις μάθεις θα απευθυνόσουν σε κάποιον ειδικό (στις περιπτώσεις που εγώ και οι άλλοι φίλοι του φόρουμ δεν γνωρίζουμε ή νομίζεις ότι δεν επαρκούν οι απαντήσεις μας) και δεν θα επαναπαυόσουν πίσω από αρχαία βιβλία με αόριστες έννοιες για τον Θεό και το "έργο" του. Την βρίσκεις, όμως με το να παριστάνεις τον ξερόλα και να τοποθετεις μια ασαφή μεταφυσική έννοια όπως αυτή του Θεού πίσω από "αναπάντητα ερωτήματα" αποδεικνύνοντας ουσιαστικά ότι δεν έχεις καμία παραγματική διάθεση να μάθεις και να διευρύνεις τους ορίζοντες των γνώσεών σου για τον κόσμο. Αυτό δείχνεις φανερά εδώ πέρα.

Α, και η τύχη ή το τυχαίο, συμπεριλαμβάνεται σε θέμα που μελετά η επιστήμη.

quote:
europaios2

Το «που θα πάει» ήταν χιούμορ και τίποτα περισσότερο, γιατί το εξέλαβες ως μεγαλομανία?


Διότι συνηθίζεις να βάζεις και φατσούλες, αλογάκια, αρκάδες και δεν συμμαζεύεται. Ακόμα και πίσω από το χιούμορ όμως, λανθάνουν μηνύματα όπως η μεγαλομανία...Απλά το χιούμορ είναι ένας από τους τρόπους να την εκφράσεις συγκαλυμμένα...

quote:
europaios2

Αυτοί λοιπόν οι «τσοπανόβλαχοι» όπως τους κάλεσες, έκαναν γνωστό το Χριστιανισμό σε όλον τον κόσμο......αυτό και εάν είναι θαύμα.
Ακόμη και στην Ινδία και στην Κίνα αλλά και στην Αφρική υπάρχουν Χριστιανοί. Οπότε είναι γνωστή παντού! Αυτό είναι το μήνυμα μου.
-Γιατί είπα εγώ ότι αρνούμαι να μοιραστώ τον κόσμο με άλλους είτε ένθεους είτε άθεους? Από πού το συμπέρανες?



Δεν τον έκαναν αυτοί σε όλο τον κόσμο. Αυτοί προφανώς δεν πήγαν ούτε στην Αμερική, ούτε στην Ωκεανία, ούτε στη Βόρεια Ευρώπη, ούτε στην υποσαχάρια Αφρική. Οι διαδικασίες εξάπλωσης του χριστιανισμού είναι πολυσύνθετο ιστορικό φαινόμενο και δε νομίζω ότι μπορούμε να το αναπτύξουμε σ'αυτό το θέμα. Υπάρχουν σχετικά θέματα πάνω στην εξάπλωση του χριστιανισμού κι εγώ μελλοντικά θα προσπαθήσω να φέρω στοιχεία για περιοχές που δεν έχουν αναφερθεί με κάποια νέα θέματα. Υπομονή.

Στην Κίνα και στην Ινδία υπάρχουν χριστιανοί αλλά δεν αποτελούν πλειοψηφίες.

quote:
europaios2

Μπα? Ώστε γλύφανε τελικά τους τσοπανόβλαχους για καιροσκοπισμό? Είχαν τόση αξία αυτοί οι «τσοπανόβαχοι» τελικά?


Δεν γλείφανε μόνο τον απλό λαό αλλά κυρίως τα ιερατεία που ασκούν επιρροή στον θεοσεβούμενο λαό.

quote:
europaios2

Με λίγα λόγια οι «τσοπανόβλαχοι» τα κατάφεραν μια χαρά, έτσι? Οπότε μην τους υποτιμάς και μην τους κοροϊδεύεις! Γιατί έκαναν κάτι που εσύ ούτε στον ύπνο σου δε θα μπορούσες να πετύχεις.



Είπαμε...είναι πιο πολυσύνθετα τα πράγματα με περισσότερους φορείς να αναλαμβάνουν πρωταγωνιστικούς ρόλους(εκκλησίες, αυτοκράτορες, βασιλιάδες). Απλά η αρχική ιδέα βρισκόταν στο μυαλό κάποιων νομάδων της Μέσης Ανατολής.

quote:
europaios2

Πάντως έχασες τη βάση,
αφού και οι αιρέσεις δεν είναι παρά παρακλάδια του Χριστιανισμού.


Το "ορθό δόγμα" είναι αυτό που θα εγκυροποιήσει η κεντρική εξουσία μέσω των αποφάσεών της. Ουσιαστικά οποιαδήποτε ερμηνεία για τον Χριστό θα μπορούσε να παίξει ρόλο κεντρικού δόγματος, ορθής πίστης αν προτιμάς, αρκεί να κερδίσει την εγκυροποίηση από την άρχουσα τάξη που εξουσιάζει ένα τόπο.

quote:
europaios2

Ο Ιησούς δε δίδαξε κανένα Δόγμα, αυτά δημιουργήθηκαν αργότερα σύμφωνα με την πολιτισμική ταυτότητα και τη φιλοσοφία του κάθε λαού.
Οι δε αιρέσεις και αυτές μιλάνε για το Χριστό, αλλά ο λίγος αριθμός των πιστών τους, καταδεικνύει και το πρόβλημα-λάθος της ερμηνείας τους.



Δεν μπορείς να κρίνεις τι είναι σωστό και λάθος στα θρησκευτικά δόγματα από τη στιγμή που οι διατυπώσεις τους για το υπερφυσικό στοιχείο δεν επαληθεύονται και αποτελούν θέμα πίστης. Ο λίγος αριθμός πιστών κάποιων αιρέσεων είναι καθαρά θέμα κοινωικοϊστορικό. Αν για παράδειγμα η εξουσία κυνηγήσει και καταστείλει μια αίρεση αποτελεσματικά, είναι επόμενο να έχει επιζήσει μικρός αριθμός οπαδών της. Αν προκύψει σήμερα μια αίρεση, δύσκολα θα βρει οπαδούς σε μια χώρα όπου ο λαός έχει μάθει να τηρεί ευλαβικά τις παραδόσεις ως έχουν, των θρησκευτικών συμπεριλαμβανομένων. Οι υποστηρικτές "αιρέσεων" θα φαίνονται σαν μαύρα πρόβατα και πιθανόν να αντιμετωπίζονται με καχυποψία ειδικά αν δίνει γραμμές η επίσημη Εκκλησία. Δύκολα δηλαδή θα ευδοκιμήσουν.

quote:
europaios2

Προσπάθησε πρώτα να πείσεις και άσε τα συμπεράσματα για αργότερα.


Το ίδιο κι εσύ, διότι κι εγώ χριστιανός ήμουν μέχρι πριν 6-7 χρόνια, σε χριστιανικό περιβάλλον μεγάλωσα, αλλά δεν με έπεισε τελικά η "αληθινή πίστη".

quote:
europaios2

Εάν αναλογιστούμε ότι το 500 περίπου μ.Χ ο πληθησμός της Ευρώπης ήταν γύρω στα 5-10.000.000 ανθρώπους, φαντάσου πόσοι θα ήσαν 35-40.000 χρόνια πριν το Χριστό!
Για να υπάρχει ανταγωνισμός θα πρέπει να υπάρχει και λόγος έτσι δεν είναι?
Τα θηράματα ήσαν άπειρα, οι σπηλιές αμέτρητες, τα καρποφόρα δέντρα άπειρα! Για ποιο λόγο να τους αφανίσουμε? Άσε που πρώτα θα έπρεπε να τους βρούμε! Θα έπρεπε να έχουμε εξαπολύσει παντού ένα οργανωμένο κυνηγητό!
Πώς όμως? και γιατί? Δεν υπήρχε καν λόγος!
Όσο για τα ρουθούνια το βρίσκω τελείως χαζό! Έχεις δει τα ρουθούνια των γουρουνιών? Έχεις δει τα ρουθούνια κάτι Αφρικανών? Βλέπεις λοιπόν τι εύκολα η επιστήμη κάνει λάθος?
Οι επιδημίες γιατί να εξαφάνισαν μόνο αυτούς? Αφού για 4-5.000 χρόνια ζούσαμε μαζί! Εμείς γιατί να μην είμασταν επιρρεπής?
Σε τι λοιπόν μεταλλαχθήκαμε εμείς? Και τη γλιτώσαμε?


- Σου είπα και πριν ότι το θέμα ερευνάται, οπότε θα έπρεπε να είσαι πιο συγκρατημένος στις απορίες σου
- Οι Αφρικανοί δεν ζούσαν στο αφιλόξενο παγωμένο περιβάλλον όπως ζούσε ένας σημαντικός πληθυσμός Νεάντερταλ
- Θεωρώ πιθανότερο τον συνδυασμό παραγόντων εξαφάνισης των Νεάντερταλ. Κοινώς, αλλού μπορεί να υπέκυψαν σε κλιματολογικές αλλαγές, αλλού σε επιδημίες, αλλού να έχασαν τη μάχη για πόρους με το Σύγχρονο Ανθρωπο.
- Σου είπα ότι το είδος μας ήταν ευφυέστερο από τον Νεάντερταλ.
- Σε ένα θέμα που η έρευνα συνεχίζεται δεν μπορείς να μιλάς για λάθος της επιστήμης βιαστικέ μου φίλε.


quote:
europaios2

Τον έκαναν τον κύκλο τους. Ο Θεός έχει τη δύναμη να εξαφανίσει όλα τα δημιουργήματά Του, εάν το κρίνει. Δεν είναι θέμα παιχνιδιού! Είναι θέμα Θεϊκής βούλησης.



Μάλιστα, τώρα πείστηκα. Θα προσεύχομαι να μην εξαφανίσει τις σβερκολαίμιες κότες και δεν έχει με τι να ασχοληθεί το ανήσυχο βαθυστόχαστο πνεύμα του europaios2!


quote:
europaios2

Μπα? Επειδή δηλαδή δεν μαρτυρούν κάτι τέτοιο τα διαθέσιμα επιστημονικά στοιχεία, αυτό το αποκλείει?
Τα διαθέσιμα επιστημονικά στοιχεία στηρίζονται σε ένα πολύ μικρό αριθμό οστών-κρίκων για να στηρίξουν τη θεωρία. Ο Think_Math μας είπε ότι, η αναλογία είναι 1 προς 20.000!!!!!! αυτά λοιπόν μαρτυρούν τη θωριά της εξέλιξης ενώ αυτό που λέω εγώ δεν τη μαρτυρά?


Μα πρέπει να βρεις στοιχεία για να υποστηρίξεις μια θεωρία. Πώς να το κάνουμε δηλαδή?

quote:
europaios2

Γιατί οι δύο τετράποδοι σκελετοί που βρέθηκαν να θεωρούνται και οι δύο ως αρχέγονα του πιθήκου? Γιατί να μην είναι ο ένας του ανθρώπου και ο άλλος του πιθήκου? Με ποιον επιστημονικό τρόπο αποκλείεται η διαφορετικότητά τους?
Σε ακούω......


Σε ποιος δύο σκελετούς αναφέρεσαι?


quote:
europaios2

Φιλαράκο, είμαι ακόμη στη θεωρία......μόλις βρω την απόδειξη θα στην παρουσιάσω. Εσύ δεν έλεγες ότι οι επιστήμονες πρώτα εικάζουν και μετά ψάχνουν για την απόδειξη? Εγώ τώρα είμαι στο στάδιο της εικασίας σαν τους επιστήμονες που εικάζουν το ΜΠΑΑΑΑΜΜΜΜ!!!


Αδημονώ να διαβάσω την παρουσίαση της θεωρίας σου στο Nature τρισμέγιστε "επιστήμονα" europaios2

Πέρα από την πλάκα, θα πρέπει να έχεις τη γνώση να κρίνεις ένα απολίθωμα για να παρουσιάσεις τα στοιχεία σου και απ'ότι ξέρω δεν ετοιμάζεσαι για σπουδές στην Παλαιοντολογία ε?

quote:
europaios2

Ενώ εσύ ο επιστήμονας!!!!!! Αλήθεια τι θα γίνει με αυτή τη σβερκολάιμα? Τι επιστήμονας είσαι εάν δε μου λύσεις την απορία? Ήταν θέμα τύχης? Να φανταστώ ότι και ο άνθρωπος, εάν κάποιο γονίδιο πάρει λάθος δρόμο θα αρχίσει να βγάζει λειρί σαν τον κόκορα? Είμαστε με αυτοί την εμφάνιση καθαρά από θέμα τύχης?...................Θεούλη μου......τι άτυχα τα σκουλήκια!!!!!


- Δεν σου είπα ότι είμαι επιστήμονας
- Φυσικά οι μεταλλάξεις γίνονται τυχαία και δεν ξέρεις πώς μπορεί να εμφανιστεί ένας άνθρωπος στο μέλλον.

Η φυλή vadoma στη Ζιμπάμπουε έχει πολλά άτομα των οποίων τα πόδια διαφέρουν από τα δικά μας λόγω μετάλλαξης και αλληγορικά λέγεται ότι μοιάζουν με αυτά της στρουθοκαμήλου.


Evolution in action: The Vadoma, or two-toed tribe, provide an unmatched example of genetic effects in a small population. They all feature the condition known as ectrodactyly which means their middle three toes are absent...

The condition in the Vadoma is caused by a mutation of chromosome number seven. What they tell us is that a dominantly inherited genetic mutation survives when it has beneficial effects - the tribe's deformed feet may help with tree climbing.

Υποστηρίζεται ότι τους βοηθάει στο σκαρφάλωμα πάνω στα δέντρα..

http://www.thisislocallondon.co.uk/news/1297969.startling_secrets_of_ostrich_people/
http://www.sonypictures.com/tv/shows/ripleys/database/ep_219a.html

quote:
europaios2

Είδες που θέλοντας και μη! έρχεσαι στα λόγια μου? Ήσαν πολλά τα αρχέγονα, πάρτο χαμπάρι!!!!!,


Μην παίζεις με τις λέξεις ευρωπαίε. Σαφώς οι πρόγονοί μας όπως κι εμείς αναπράγονταν και πολλαπλασιάζονταν!

quote:
europaios2

Οι επιστημονικές πηγές λένε ότι ήταν θείος μας! Και ότι εμείς σκοτώσαμε το θείο μας!!! Γιατί? ρωτάω εγώ! Δε χωρούσαμε λίγες χιλιάδες από το κάθε είδος σε όλον τον πλανήτη? Ή επειδή ήταν άκληρος ο θείος αποβλέπαμε στην περιουσία του?
Βλέπεις τι ερωτήματα γεννούνται από ένα λάθος της επιστήμης?


Δεν υπάρχει κάποιο λάθος. Τρόπος του λέγειν το "θείος μας". Ηλπιζα ότι θα το καταλάβαινες.

quote:
europaios2

Βλέπεις τι δύσκολο είναι να μου απαντήσεις? Η απάντησή σου δεν ήταν μια επιστημονική τεκμηρίωση αφού τέτοια δεν υφίσταται αλλά του στιλ «σύνελθε και βλακώδεις απλοποιήσεις».


Αφού μπερδεύεις τις έννοιες. Εχει διαφορά η έννοια της συγγένειας στα πλαίσια των ειδών και η συγγένεια στα πλαίσια των ανθρώπινων κοινωνικών θεσμών. Αυτό σου είπα εν ολίγοις.

quote:
europaios2

Το ίδιο μπορώ να σου πω κι εγώ για την ύπαρξη του Θεού και τα θαύματα


Ο Θεός και τα θαύματα είναι αόριστες υποκειμενικές ερμηνείες. Αντίθετα η επιστήμη και οι επιστημονικές θεωρίες έχουν αυστηρά καθορισμένες προδιαγραφές και κριτήρια.

quote:
europaios2

Άρα και η δική μου θεωρία μπορεί να αποδειχτεί σωστή στο μέλλον! Τα βλέπεις? Έχω κι εγώ επιστημονική θεωρία! Γιατί να ασπαστώ τη δική σου?


Μη γίνεσαι γραφικός και λαϊκάντζας. Εσύ ούτε έρευνες έχεις κάνει, ούτε απολιθώματα έχεις εξετάσει, ούτε τη γνώση έχεις να το κάνεις.

quote:
europaios2

Αρχέγονα που έβγαλαν ανθρώπους και όχι πιθήκους!


Τι είδους αρχέγονα? Σαν ψάρια ας πούμε? Δεν δέχεσαι δηλαδή αυτά που λέει η Βίβλος για δημιουργία του ανθρώπου από την αρχή ως ήταν?

quote:
europaios2

Δε μου αρέσει να δέχομαι κάτι χωρίς κριτική σκέψη.


Ε τότε θα έπρεπε να κρατάς πισινή και με την θρησκεία σου αφού χωρίς να σου αποδεικνύει τίποτα σε καλεί να πιστεύεις σε νεκραναστάσεις, αγγέλους, παραδείσους, κόλαση και ένα σωρό φαντασιακές καταστάσεις.

quote:
europaios2

Τα υπάρχοντα στοιχεία κι εσύ έχεις παραδεχτεί ότι είναι ελλιπή.


Στα απολιθώματα υπάρχει έλλειμμα, όπως είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Οπως σου είπα όμως υπάρχουν και στοιχεία γενετικής φύσης που αποδεικνύουν τις κοινές καταβολές μας με τα υπόλοιπα ζώα και την εξελικτική διαδικασία.

quote:
europaios2

Η δημιουργία της ζωής είναι και η απόδειξη του δημιουργού!!!!!
Τα πάντα για να γίνουν χρειάζονται το Δημιουργό.


Αντίθετα, μια οντότητα που υποτίθεται είναι τέλεια δεν χρειάζεται να κάνει καμία αλλαγή, επομένως ούτε να δημιουργήσει κάτι. Αλλιώς σημαίνει ότι δεν εχει φτάσει στο τέλειο.

Ο Miller με τα πειράματά του έδειξε ότι τουλάχιστον οι μοριακοί δομικοί λίθοι της ζωής μπορούσαν να παραχθούν από καθαρά φυσικές διαδικασίες.

quote:
europaios2

Δεν έστειλαν κάποιον για ενημέρωση……ο Θεός όμως έστειλε!!!!!


Αφού δεν ήσουν εκεί? Πού το ξέρεις?

quote:
europaios2

Εμένα δε μου λέει τίποτα. Αφού μεταλλαχτήκαμε από μαϊμού σε άνθρωπο γιατί μας έμεινε η ούρα όπως λες (έστω αυτό το υπόλειμμα) ? Και γιατί να μη μας είχαν μείνει τα λέπια για παράδειγμα? (όταν ήμασταν ψάρια) ή γιατί να μην είχαμε και βράγχια? Να μη χρειαζόμαστε και τις μπουκάλες στις καταδύσεις?


Διότι από την εποχή που κάποια ψάρια βγήκαν από τα νερά έχουν περάσει πάνω από 300.000.000 χρόνια...


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 23/02/2009 09:35:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 13:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί αγαπητέ μου Agnostic, καταφεύγεις εύκολα στις
διακρίσεις;Το τι έχει σπουδάσει και τι δουλειά κάνει ο
καθένας, δεν έχει καμια σχέση με τα ενδιαφέροντα και τις
έρευνες ή μελέτες του....
Και φυσικά λάθος αντιλαμβάνεσαι το γιατί έφτιαξε αργότερα τον
άνθρωπο, αφού έπλασε πρώτα τον κόσμο....Έφτιαξε ο Θεός τον
κόσμο, ώς ένα τεράστιο σύνολο ενεργουμένων δυνάμεων, ένα θαύμα
αρμονίας, αλλά ήθελε καί κάποιον να το θαυμάζει και να το χαίρεται..
Αυτό λέει η θρησκεία μας, αλλά κι αυτο ταιρίαζει,αφού ο άνθρωπος
δεν αποτελεί τμήμα της διατροφικής αλυσίδας και δείχνει τόσο
ξεχωριστός, σε σχέση με τα άλλα και αυτοματα ζώα,που
δεν έπρεπε να υπάρχει αμφιβολία περί τηε διαφορετικότητας του...
Υπάρχει μεγάλη διαφορά, όμως και αυτήν αρνούνται όσοι ασπάζονται την εξελικτική διαδικασία,πράγμα που δεν στέκει λογικά, αλλά δεν τους συμφέρει να κάνουν διάκριση του ανθρώπου, όσο εμφανής κι αν είναι, μόνο και μόνο για να μην αρνηθούν την θεωρία της εξέλιξης...Αυτό το πράγμα, που κάνει διακρίσεις το λέμε επιστήμη;
Μάλλον τους παλιούς αλχημιστές θυμίζει, αν πάρουμε καθάρά
στον τρόπο αντιμετώπισης... Μοιάζουν στο ότι χρησιμοποιούσαν μόνο ότι τους βόλευε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 15:49:11  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).»

Είναι προφανές ότι η συγκεκριμένη ρήση του μεγάλου Έλληνα φιλόσοφου, αποτελεί απλά ΔΕΚΑΝΙΚΙ «Ελληνικότητας» για τα όσα ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΑ εκπορεύονται απο την Ασιατική και ξένη στην Ελληνική φιλοσοφία και παράδοση θρησκεία του Αβρααμισμού/Χριστιανισμού.

Ο Θεός που πραγματεύεται ο Εφέσιος φιλόσοφος, ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩ-ΚΟΣΜΙΟ και εξόχως κυκλοθιμικό «θεό» της Πεντατεύχου, και μετέπειτα δια της πλαγίας οδού και Θεό της αίρεσης του χριστιανισμού.

Έτσι, η έννοια και το περιεχόμενο που αποδίδει ο Ηράκλειτος στον «Θεό» παρασσάγγας απέχει απο τον τιμωρό-παιχνιδιάρη Θεό της Αβρααμικής εκδοχής, ο οποίος φτιάχνει παραδείσους ώστε να αποκλείσει το δημιούργημα του, μιας και ο ίδιος ο Παντογνώστης τα πάντα πρινν να λάβουνε χώρα γνωρίζει!

Σε απλά λόγια: το μόνο κοινό στοιχείο μεταξύ του Θεού του Ηράκλειτου και του Θεού του Αβρααμισμού/Χριστιανισμού είναι Η ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ.

Και φυσικά, ο Ηράκλειτος γράφει ότι όλος ο κόσμος δεν πλάσθηκε από κάποιον θεό ή άνθρωπο, παρά «αλλ' ην αεί και έστιν και έσται πυρ αείζωον, απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα».

Αυτά τα ολίγα ώστε να μην θεωρούνε ορισμένοι ότι η χάλκευση και η ελληνοποίηση σημαίνει απαραίτητα και «αλήθεια».....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.4208984
Maintained by Digital Alchemy