ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν το εννοούσα έτσι όπως το εξέλαβες, φίλε μου
Kerry King...Εννοούσα ότι είναι παγιο εδώ και τόσους
αιώνες ναταυτίζεται ο Έλληνας με την ορθοδοξια.
Τουλάχιστον, ας μην διαλύσουμε εντελώς τη σύνθεση
της προσωπικότητας του Έλληνα...
Η ιδεολογία έχει μια πιο ξύλινη εφαρμογή, αν κι ο
νηπιοβαπτισμός έχει τη λογική του και είναι και κατ εμέ
καλύτερη, ωστόσο περί ορέξεως ...
Απλά η βάπτιση έχει παγια σχέση με την πίστη. αν είσαι χριστιανός
βαπτίζεσαι. Και βαπτίζεις και την οικογένεια σου...Νομίζω,
έχει τη λογική του....
Φίλε Κωστάκη, πουλημένοι είναι όλοι όσοι, άλλα ορκιζονται
κι άλλα υπηρετούν, ήτοι την πάρτη τους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 15:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve συμφωνώ με την τοποθέτησή σου περί πουλημένων. Θα σου ήταν εύκολο να απαντήσεις σταδιακά και στα άλλα ερωτήματα που οσυ έθεσα;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 15:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε trexagireve, αντιλαμβάνεσαι πόσο αντιφατικά τα λες, έτσι δεν είναι ?

quote:
είναι παγιο εδώ και τόσους αιώνες να ταυτίζεται ο Έλληνας με την ορθοδοξια.

Οκ......

quote:
η βάπτιση έχει παγια σχέση με την πίστη. αν είσαι χριστιανός
βαπτίζεσαι. Και βαπτίζεις και την οικογένεια σου

Ακριβώς....

Εμένα με βαπτίσανε, στην πορεία έπαψα να πιστεύω, παραμένω έλληνας όμως. Το παιδί μου δεν θέλω να το βαπτίσω, παραμένει έλληνας και αυτός όμως. Ακόμα και αν βαπτίστεί όμως, δεν σημαίνει ότι έγινε χριστιανός μιας και θα είναι καθαρά μια υπαναχώρησή μου για να ικανοποιήσω κάποια κολλήματα. Ούτε πρόκειται να εκκλησιαστεί ποτέ του, ούτε να μεγαλώσει με "χριστιανικές διδαχές" και αντίστοιχους φόβους (ας μην το πλατυάσουμε για το τι εννοώ).

Εσένα σε ικανοποιεί ότι θα μετρηθεί σαν χριστιανός ο γιός μου επειδή κάποιοι ίσως πάρουν στοιχεία με βάση τις βαπτήσεις ? Τους θεωρείς όλους χριστιανούς απλά και μόνο γιατί βαπτιστήκανε ? Άσχετα αν στην πορεία κάποιοι "λοξοδρομήσανε" ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 19:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Kerry King, δεν υπάρχει αντίφαση...
Δεν είπα ότι όποιος δεν είναι χριστιανός δεν
είναι Έλληνας, προς Θεού...Είπα ότι είναι σύνηθες
και παράδοση εδώ και αιώνες, οι ΄Ελληνες να βαπτίζονται
χριστιανοί... Ταυτίστηκαν Ελλάδα και ορθοδοξία.
Ο χριστιανισμός ως θρησκεία, ζητά τη λύτρωση του
ανθρώπου και η ελληνική φυλή που ζυγό δεν σηκώνει, ταιριάζει
απόλυτα με το πνεύμα του.Μόνο που ο Έλληνας, είναι
παιδί και δεν ωριμάζει...
Παίζει με πράγματα που δεν παίζει κανείς...
Φίλε μου Κωστάκη,τα άλλα που λες είναι εκτιμήσεις που εχουν
κάποια βάση, βέβαια, αλλά στην εποχή μας χάνει η μάνα το παιδί
και το παιδί την μάνα, εσύ πάλι στους χριστιανούς στάθηκες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 19:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ KERRY KING

Γράφεις:
"Aκόμα και αν βαπτίστεί όμως, δεν σημαίνει ότι έγινε χριστιανός"

Όχι. Για να γίνει μέλος της Εκκλησίας πρέπει και να χριστεί Χριστιανός. Οι Ρωμαιοκαθολικοί κάνουνε το βάπτισμα στα μωρά και το χρίσμα όταν τα παιδιά έχουνε πλέον κατηχηθεί στα 12 ή στα 14. Οι Ορθόδοξοι κάνουνε το χρίσμα αμέσως μετά το βάπτισμα.

Εάν βαπτίσεις και χρίσεις το παιδί σου Χ.Ο. δεν θα το κάνεις Έλληνα, αλλά Χ.Ο. Για να το κάνεις Έλληνα πρέπει να το δηλώσεις στο μητρώο αρρένων. Για να το κάνεις Έλληνα στην παιδεία πρέπει να του διδάξεις πολλά πράγματα, αλλά πρώτα απ όλα καλά αρχαία Ελληνικά, για να μην περιμένει να του σερβίρουνε παρερμηνευμένες μεταφράσεις. Για να το κάνεις Νεοέλληνα, πρέπει να τον γαλουχήσεις (με το συμπάθειο) σαν τσόγλανο. Αλλά εάν μου επιτρέπεις και μια συμβουλή, καλά θα ήτανε να μάθει το παιδί εκτός της πατρικής και την μητρική του γλώσσα, γιατί η γλωσσομάθεια σήμερα και αξίζει και κοστίζει και πουλάει.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 20:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Φίλε μου Κωστάκη,τα άλλα που λες είναι εκτιμήσεις που εχουν
κάποια βάση, βέβαια, αλλά στην εποχή μας χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα, εσύ πάλι στους χριστιανούς στάθηκες;

Μα δε ρώτησα για χριστιανούς... κάτσε να σου υπενθυμίσω τι ρώτησα :
1) Γιατί θεωρούμαστε (εκτός αν είναι δικοί σου οι όροι, χάριν συζητήσεως) a priori αμαθείς, ζωώδεις, αχάριστοι και άπληστοι. Αυτό σημαίνει ότι γεννιόμαστε τέτοιοι, ότι γινόμαστε στην πορεία ή ότι απλά μιλάμε για ένα μεγάλο ποσοστό, χωρίς αυτό να είναι γενικό;
2) Ποιος είναι ο κλήρος δηλαδή; από τι αποτελείται;
Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι δύσκολο να απαντήσεις. Απλά αποφεύγεις να απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα, θέλω να πιστεύω λόγω έλλειψης χρόνου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 23:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Οι καλόγεροι απο το Άγιο Όρος μπορούνε να βγούνε για λόγους υγείας ή για λόγους οικογενειακούς ...ή γιατι τους την έχει δώσει και να πάνε άμα θέλουνε τις τσαρκες τους, χωρίς να ναυλώνονται ολόκληρα καράβια για να κουβαλάνε εκεί τις όμορφες.
Τι είναι πιο πιθανό;;;
Να υπάρχει μια ολόκληρη συνομωσία, που...
1. Να έχει επαφές με σωματεμπόρους και να κανονίζει προμήθειες.
2. Να πληρώνει καπετάνιους, για να κουβαλάνε εκδιδόμενες και να τους πληρώνει και να μην κελαηδάνε.
3. Να λαδώνει και το λιμενικό, για να αφήνει τους καπετάνιους να αράζουνε όπου θέλουνε.
4. Να βάζει μερικούς καλόγερους να φυγαδεύουνε μέσα απο τα μη δύσβατα μονοπάτια τις όμορφες, οι οποίες δεν είναι λοκατζήδες, για να έχουνε άρβυλα, αλλά τακούνι που σκαλώνει σε κάθε πέτρα.
5. Να υπάρχει και ένα σύστημα που θα διαρυθμίζει όλη την οργάνωση, μην και πάνε τις κοπελιές μέσα σε κανένα αρχονταρίκι με λαϊκούς επισκέπτες και βρωμίσει η δουλειά.
Ή
να υπάρχει ένας γιατρός που να σου γράψει ένα χαρτί για να πάρεις έξοδο;;;
Για πεστε μας εσείς που είσαστε παιδιά της πιάτσας: Πως λειτουργεί ο κόσμος και ο υπόκοσμος, για να ξέρουμε.

Φίλε samuel1974 , κατανοώ τη σπουδή σου να υπερασπιστής τους μοναχούς του (Αγίου) Όρους επειδή νομίζεις ότι έτσι υπερασπίζεσαι τη θρησκεία σου , όμως υπερασπιζόμενος τις ανομίες τους απλώς ρεζιλεύεσαι και εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα όπως θα διαπιστώσης από τα παρακάτω .

Εχθές στο ένθετο Ε της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας ένα αφιέρωμα στο (Άγιο) Όρος και κυριολεκτικά αγανάκτησα με αυτά που διάβασα . Το ότι μεταφέρονται γυναίκες με καΐκια για την τέρψη των μοναχών είναι το λιγότερο και το πιο αβλαβές από όλα τα αίσχη που συμβαίνουν μέσα στην Αθωνική πολιτεία όπου κυριαρχούν πράγματι συνθήκες υποκόσμου . Επειδή δεν μπόρεσα να βρω το σχετικό λινκ και να το γράψω για να διαβάσης και ολόκληρο το επτασ’ελιδο αφιέρωμα με τίτλο «Τα ιερά και ανόσια του Αγίου Όρους» σου πραθέτω παρακάτω τα κυριότερα σημεία του , όχι αυτά που αφορούν την αρπαγή δημοσίων και ιδιωτικών γαιών , αλλά τα άλλα που καταρρίπτουν τους ισχυρισμούς του trexagireve ότι όποιος ασκεί κριτική το κάνει από μίσος στο χριστιανοισμό , και είναι ανθέλληνας .

Από τη Μονή Μεγίστης Λαύρας εκλάπη το 1889 το μεγαλύτερο στον κόσμο κομμάτι από τίμιο ξύλο , με την καθοδήγηση του πρώην μοναχού Ανδρέα Χατζηιωάννου .

Το 1986 ο δόκιμος μοναχός Αναστάσιος Δανδίκας έκλεψε από τη Μονή Βατοπεδίου 2 λειτουργικά ειλητάρια 13ου κ;ι 14ου αι. , 7 αυτοκρατορικά φιρμάνια , και διάφορες εικόνες .

Στη Μονή Εσφιγμένου απαγορεύουν από το 1975 την είσοδο σε ειδικούς για την μελέτη και προστασία των κειμηλίων . (Γιατί άραγε;)

Το 1991 αποκαλύπτεται ότι χιλιάδες βιβλία και χειρόγραφα σαπίζουν στη Μονή Βατοπεδίου . Το ίδιο έτος παραπέμφθηκε ως μη βάσιμη , η υπόθεση αρχαιοκαπηλείας που αφορούσε τον πρώην διοικητή του Αγίου Όρους Κων. Λούλη .

Το 1998 αποκαλύπτεται ότι χειρόγραφα από τη Βατοπεδίου δημοπρατήθηκαν στη Γερμανία , αλλά ευτυχώς τα αναγνώρισε Γερμανός καθηγητής που τα είχε δει στο μοναστήρι . (Η διαφύλαξη της εθνικής μας κληρονομιάς από τους μοναχούς που ισχυρίζονται οι χριστιανοί) .

Το χάος περιγράφει με μελανά χρώματα σε συνέντευξή του στην «Ε» το 2002 ο βιβλιογράφος Θ . Παπαδόπουλος ……Βιβλία 500 ετών τα τρώνε οι υγρασία και οι μύκητες , ενώ άλλα χάνονται μυστηριωδώς . Από τις 60 σπάνιες εκδόσεις που είχαν καταμετρηθεί παλαιότερα , βρήκε μόνο 12 . Και όταν ρώτησε μοναχό γιατί δεν δίνει τα βιβλία που έχει στο κελί του πήρε την απάντηση «Εμένα μου τα έδωσε η Παναγία» .

Στη μονή Μεγίστης Λαύρας το 2007 άγνωστοι σήκωσαν από το κονάκι λείψανα του αγίου Κοσμά , μαζί με πολλά εκκλησιαστικά σκεύη και άλλα αντικείμενα μεγάλης αξίας .

Μαρτυρίες αναφέρουν τη χρήση αρχαίων ενεπιγράφων σαρκοφάγων ως δοχείων για λάδι και αρχαίων μαρμάρων ως οικοδομικών υλικών . Γενικά υπάρχει μια αρνητική αντιμετώπιση για οτιδήποτε προχριστιανικό εκ μέρους των μοναχών , που απαγορεύουν ακόμα και την έρευνα στους αρχαιολόγους . (Ο σεβασμός στον πολιτισμό μας εκ μέρους των μοναχών που διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους οι χριστιανοί)

Το 2001 δίνει συνέντευξη στο ΕΨΙΛΟΝ ο Μιχαήλ , 25 χρόνια μοναχός , που εγκατέλειψε το Όρος για να μονάση αλλού . Καταγγέλλει περιστατικά στα οποία υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας : την προσπάθεια του ηγουμένου της Μονής Ιβήρων να αποκρυφτή ότι ένας καλόγερος που βρέθηκε νεκρός στη Θεσσαλονίκη ανήκε στο μοναστήρι του , ψυχοφάρμακα που δίνονται με τη βία σε υγιείς μοναχούς για να είναι υπάκουοι , αυτοκτονίες , κ.ά . Αναφέρει για παράδειγμα δύο κούτες ψυχοφάρμακα που παραδόθηκαν στη Μονή Φιλοθέου . (με άλλα λόγια η «Φωλιά του κούκου»)

Τη γενικευμένη χρήση των ψυχοφαρμάκων , ως μέσον επιβολής , επιβεβαιώνει και ο μοναχός Πορφύριος της Μονής Χιλανδαρίου μιλώντας για το θέμα της υπακοής στον Ραδιοφωνικό Σταθμό της Εκκλησίας , τον Νοέμβριο του 2002 . «Εγώ αγόραζα για 40 μοναχούς!» . Στην ίδια εκπομπή περιγράφει με διεξοδικό τρόπο σκληρή ψυχολογική και σωματική βία

Το 2005 τέλος ξεσπά το σκάνδαλο με τους ανυπότακτους στο στρατό που δήλωσαν μοναχοί . Όμως πρόσφατα το Άγιο Όρος κατάφερε πάλι να εξαιρεθή από τον νόμο της υποχρεωτικής στράτευσης .(αυτοί είναι οι Ορθόδοξοι που θα προτάξουν τα στήθη τους στον εχθρό για να σώσουν την πατρίδα από την εχθρική επιβουλή)

Όπως βλέπεις φίλτατε , απ’ όλα διαθέτει ο μπαξές , κοινώς περιβόλι της Παναγίας .Αν θέλεις λοιπόν να μάθης πως λειτουργεί ο υπόκοσμος δεν έχεις παρά να το επισκεφθής σαν δόκιμος μοναχός , με λίγο ρίσκο για τον ανδρισμό σου .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 08:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve μία που ξύπνησα στις καλές μου, να συζητήσουμε και κάτι ακόμα. Γράφεις

quote:
Ειδικά εσύ με την λέξη ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, δεν έχεις πολλές σχέσεις, οπότε, γιατί να μιλάς για άγνωστα σου πράγματα;

quote:
Από ότι βλέπεις, εγώ μιλάω και με ΣΤΟΙΧΕΙΑ κι όχι εσύ...

quote:
Απλά προσπάθησε να έχεις ... ΘΕΣΕΙΣ.

Θα το εκτιμούσα να μου δώσεις τη δική σου ερμηνεία σε αυτές τις τρεις λέξεις, γιατί μάλλον διαφορετικά τις αντιλαμβανόμαστε.
Π.χ. επιχειρηματολογία είναι το

quote:
Εγώ φίλε μου Γιάπετ έχω ένα φίλο που ψαρεύει κάθε μέρα κι ένα μεγαλύτερο ψάρι... Και χθές ήταν 5 κιλά και σήμερα 6 αύριο 7 και πάει λέγοντας... Δεν θα σταματήσει αν δεν σταματήσει κι ο φίλος σου
να πάει λάτζες στο Άγιο Όρος...

ή το

quote:
διωγμοί και επιθέσεις λέμε όταν κάποιος επιτίθεται συνέχεια σε μια θρησκεία και δή τον χριστιανισμό, διαβάλλοντας το δόγμα του, την πίστη του του ιερείς του και όλα όσα το αφορούν...

(ειρήσθω εν παρόδω, όταν δίνεις ερμηνεία σε έναν όρο, καλό είναι να μη χρησιμοποιείς παράγωγά του : το ξέρω ότι επίθεση είναι το να επιτίθεσαι...)

Υπάρχει και το

quote:
Για να καταλάβεις φίλε Κωστάκη,το να μιλάμε για τον χριστιανισμό το καταλαβαίνω, αφού για τους 12 δεν υπάρχει τίποτα να πεις....Αν ξέρεις βέβαια να πεις για το τι ήταν οι 12 και η θρησκεία
εκείνη... Από ότι βλέπεις, εγώ μιλάω και με στοιχεία κι όχι
εσύ...

τρομερή επιχειρηματολογία... αλλά ας μην ξεχάσω και το

quote:
Άντε και Τσίπρας...

ή το

quote:
Ξεπέζεψε στο ξαναείπα... Σε διαβάζουν, δεν είναι ανάγκη να γελοιοποιείσαι... Απλώς παριστάνεις το καλό παιδί σε όποιον τα βάζει με τον χριστιανισμό... Κι απο ότι κατάλαβα,δεν έχεις καν λόγους...

δε συζητάω για το

quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη, έστω και ειρωνευόμενος,εύχομαι
ότι κάτι κατάλαβες απο όσα σου έγραψα...Απλά προσπάθησε να έχεις ... θέσεις. Έτσι κάνουμε οι υπόλοιποι εδώ μέσα....
Μην αρνείσαι την μετριοφροσύνη σου, που φάινεται μέσα από ότι λες: "Πάμε να δούμε λοιπόν τι λέει ο Κωστάκης... πέθανε ο Θεός;Διάβασε λίγο kostaki... μεγάαααααλος φιλόσοφος, επαναλαμβάνει τα λόγια του 5-6 φορές για να τα εμπεδώσουν οι πιστοί αναγνώστες του... "
Τουλάχιστον διάβαζε ότι γράφεις... Εκτίθεσαι... Και το συνεχίζεις
με χαρά!!... Τι να πω; Με το καλό και καπετάνιος...

Επίσης, φοβερό επιχείρημα είναι και το

quote:
αυτά είναι επίσημα στοιχεία του κράτους, απο την στατιστική υπηρεσία


ως πλήρης απάντηση στο

quote:
1) Μπορείς να μου αποδείξεις με κάποιο στοιχείο το 98% των Χ.Ο. στην Ελλάδα;

(εδώ ως στατιστικός θα σου πω ότι γέλασα με την απάντηση, γιατί συνήθως όταν ζητάω στοιχεία, εννοώ αριθμούς, δεδομένα, έρευνες, κάτι το οποίο μάλλον βρήκα συμπυκνωμένο - zipped εις τη βαρβαρικήν - στην απάντησή σου)

Το ΑΠΟΛΥΤΟ επιχείρημα

quote:
Κανείς δεν το αμφισβητεί, γιατί, αν πρόσεξες, δεν σε υποστήριξε κανεις για το ότι δεν είναι αληθινό το 98%...

Το αμφισβήτησαν πρώτα απ'όλα κάποιοι συνομιλητές σου εδώ, τόσο στο παρόν topic όσο και σε άλλα παρόμοια. Δυστυχώς για σένα, το αμφισβήτησαν και οι έρευνες που παρουσίασε ο zip, αλλά για να κάνω το συνήγορό σου, εγώ είμαι ο πρώτος που αμφισβητώ την επιστημονική τους πληρότητα, στατιστικώς πάντα. Θα σου δώσω όμως μία ακόμα ευκαιρία...
Μέσα στο esoterica, αρνητές (κάποιοι ίσως και αντίπαλοι) του Χριστιανισμού είναι οι κάτωθι :
kostakis (με βάζω πρώτο, γιατί είμαι ο πρώτος που θυμάμαι...χαχαχαχα), γιάπετ, sesostris, amalia, medtech, dying incubus, stelaras, schwabe, macedon (να ψάξω και άλλους;), σύνολο 9 προς το παρόν. Σου δίνω την ευκαιρία να μου απαριθμήσεις 441 (άντε να σου δώσω και τη βοήθεια του δειγματοληπτικού σφάλματος και με 420 είμαι εντάξει) χριστιανούς του esoterica, για να δικαιολογήσεις το 98% που υποστηρίζεις. Το μόνο που σκέφτομαι είναι το "στίψιμο" του μυαλού σου για να το επιτύχεις, γιατί πιθανότατα τα χεράκια σου δε θα ζοριστούν και πολύ με το αποτέλεσμα...

Και η επιχειρηματολογία συνεχίζεται

quote:
Όλοι εμείς είμαστε αχάριστοι και αν μπορούσαμε να φερθούμε σαν άνθρωποι, σαν αδελφια, όλα θα ήτανι καλύτερα, ο κόσμος φτάσνει, η απλεστεία όμως δεν έχει όρια...

Μεγάλες κουβέντες, αστείο φτηνό, που έλεγε και το τραγούδι. Μπορείς να μου πεις όμως σε σχέση με τι είμαστε αχάριστοι, εφόσον ΟΛΟΙ είμαστε; έχεις ανθρώπινο μέτρο σύγκρισης (επίτηδες βάζω το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ, γιατί προδικάζω την απάντησή σου, που φυσικά δε γίνεται δεκτή, λόγω θεότητας)

quote:
Ο κλήρος φίλε μου είναι άλλο πράγμα απο τον κάθε παπά... Κι ο κλήρος της εκκλησίας μας έχει δώσει αγώνες καιέχει βγεί νικητής...

(αυτό είναι απάντηση στην ερώτηση τι είναι "κλήρος". Συνήθως ο ορισμός περιλαμβάνει μία άμεση εξήγηση του υποκειμένου, όχι μία συγκριτική του με ένα άλλο υποκείμενο. Είναι σα να με ρωτήσεις τι είναι το μετατραυματικό σοκ και να σου πω ότι "το μετατραυματικό σοκ δεν έχει σχέση με την εγχείρηση μετά από τροχαίο, γιατί αποδεδειγμένα είναι συνέπεια δυστυχήματος". Ήμαρτον...)

quote:
Μόνο όπως είπαμε κάποιοι πουλημένοι, που πάντα υπάρχουν, αμαυρώνουν την εικόνα της εκκλησίας... Αλλά κι αυτό επίτηδες...Οκ;

δε λέω τίποτα. Εφόσον το θεωρείς ΣΤΟΙΧΕΙΟ και ΘΕΣΗ αυτό...

quote:
Όσο για τα ποσοστά να βοηθήσω: όλος ο ελληνικός, το γένος, λαός,είναι ορθόδοξος, με απόκλιση 1%... Σωστός;/quote]

Εδώ δίνεις ρέστα, φίλε μου. Μόνο, αν δε σε πειράζει, μπορείς να μου παραθέσεις 2-3 έρευνες που να το αποδεικνύουν αυτό διαχρονικά; σε παρακαλώ μόνο, σε άτομα εκτός του ιερού των εκκλησιών (αν και, ακόμα και εκεί, αν η έρευνα είναι ανώνυμη, το ποσοστό σου θα αστοχήσει, αλλά μη σε πληγώσω πρωινιάτικα)

Περαιτέρω ΘΕΣΕΙΣ και ΣΤΟΙΧΕΙΑ

quote:
Εννοούσα ότι είναι παγιο εδώ και τόσους αιώνες ναταυτίζεται ο Έλληνας με την ορθοδοξια. Τουλάχιστον, ας μην διαλύσουμε εντελώς τη σύνθεση της προσωπικότητας του Έλληνα...

Μόλις τελειώσω ένα πολύ καλό βιβλίο του Σιμόπουλου που διαβάζω, θα στο δανείσω, με τις καλύτερες ευχές μου για καλή χώνεψη. Είμαι σίγουρος ότι θα ζητήσεις διαγραφή του ανωτέρω...

quote:
Ταυτίστηκαν Ελλάδα και ορθοδοξία.

Αυτό εδώ θεωρείται ΘΕΣΗ, σωστά; αν ναι, σε ευχαριστώ που με κατηγορείς ότι δεν έχω θέσεις, γιατί η μόνη παραδοχή που κάνω τόσο γενικά είναι ότι ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ ΑΝΑΠΝΕΕΙ. Όλα τα άλλα είναι υπό μελέτη.

quote:
Ο χριστιανισμός ως θρησκεία, ζητά τη λύτρωση του
ανθρώπου και η ελληνική φυλή που ζυγό δεν σηκώνει, ταιριάζει
απόλυτα με το πνεύμα του.

Μμμμμ... επιχειρηματολογία το λένε αυτό; όντως είμαι ελλιπής. Να σου υπενθυμίσω μόνο ότι άλλο η "λύτρωση" που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός (είναι πνευματική λύτρωση και σπάσιμο των "δεσμών" του υλικού και υλιστικού χαρακτήρα του ανθρώπου προς όφελος του επουράνιου) και άλλο ο "ζυγός" που δε σηκώνει ο Έλληνας και είναι καθαρά έννοια κοσμικής σχέσης εξουσιαστή - εξουσιαζόμενου. Βέβαια, ότι μας αρέσει το κολλάμε, γι' αυτό πες μου π.χ. και οι Ρώσοι δε σηκώνουν ζυγό; ή μήπως έχεις διαπιστώσει να αρέσκονται στο ζυγό οι Ιταλοί ή οι Λατινοαμερικάνοι για παράδειγμα; εκτός αν ο Τσάβες και ο Μοράλες δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι

quote:
Μόνο που ο Έλληνας, είναι παιδί και δεν ωριμάζει... Παίζει με πράγματα που δεν παίζει κανείς...

Το μόνο σίγουρο, αλλά μην εκτρέψω τη συζήτηση... αλήθεια, εσύ ποια πράγματα εννοείς;
Και συνεχίζεις ολοκληρώνοντας

[quote] Φίλε μου Κωστάκη,τα άλλα που λες είναι εκτιμήσεις που εχουν
κάποια βάση, βέβαια, αλλά στην εποχή μας χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα, εσύ πάλι στους χριστιανούς στάθηκες;


Τεκμηριωμένη απάντηση, δεν το συζητώ. Με κάλυψες απόλυτα...
Έπεται συνέχεια και θα χαρώ να τη δω.

Θες μήπως να σου υπενθυμίσω μέρος μόνο της δικής μου "μη επιχειρηματολογίας"; ευχαρίστως, αλλά μπορεί να βαριέσαι τις επαναλήψεις.
Δεν είχα σκοπό να επανέλθω στο "κλίμα" αυτό, αλλά μου είναι αδύνατον να συγκεντρώνω ανεδαφικές κριτικές και επικρίσεις σε βάρος μου από οποιονδήποτε, χωρίς να επισημαίνω τη δική μου θέση. Στοιχηματίζω ότι θα το "γυρίσεις" πάλι στο "καλαμοκαβάλημα" και τη δήθεν μεγαλοσχημοσύνη μου, αλλά μία που θα το κάνεις αυτό, κάνε έναν κόπο να αποδείξεις, μέσω των δικών μου posts, ότι όντως δεν έχω επιχειρηματολογία (άλλο αν συμφωνεί με τη δική σου, επιχείρημα δεν είναι μόνο το ενισχυτικό της δικής μας θέσης, είναι και το αντίθετο). Αν είσαι διαθετειμένος να απαντάς σε αυτά που σου τίθενται, χωρίς τάση για υποτίμηση της προσωπικότητας του συνομιλητή σου, θα χαρώ να συνεχίσουμε την αντιπαράθεση απόψεων, αν όμως κάθε φορά που σε ρωτάω κάτι, η απάντησή σου είναι 75% προσωπική επίθεση και 25% γενικολογίες, καλύτερα να το αφήσουμε εδώ. Στα τρία τελευταία posts μου έκανα 5-6 ερωτήσεις και απάντησες μόνο σε δύο και ουσιαστικά μόνο στη μία (περί "διδασκαλίας", "εκκλησίας" και "κλήρου") και σε αυτή ελλιπώς. Πως μπορώ να συζητήσω μαζί σου, αν δεν καταδέχεσαι να προβείς στην κατάρριψη των ερωτημάτων αμφισβήτησης που σου θέτω; Μη σπεύσεις να πεις και πάλι ότι επιτίθεμαι στο Χριστιανισμό : επιτίθεμαι απλά σε μία κατάσταση που, λόγω του ότι θεωρείται δεδομένη, επιφέρει, μέσω της φασιστικής επιβολής κάποιων στερεοτύπων, περιορισμό στην ελευθερία σκέψης μου. Αυτό είναι και το νόημα της αποτίναξης του "ζυγού" που αναφέρεις ανωτέρω, τουλάχιστον σε ιδεολογικό επίπεδο και γνωρίζεις πολύ καλά ότι δεν κατατάσσομαι στους χριστιανούς, παρότι το υπηρετώ.
Αλήθεια, θα σου άρεσε να είσαι υποχρεωμένος να τηρείς τα εθιμικά του ισλαμισμού, επειδή θα ζούσες σε μία χώρα που θα σου το επέβαλε Συνταγματικά; θα σου άρεσε να μη γίνεσαι αποδεκτός σε κάποιους φορείς ή να περιθωριοποιείσαι, λόγω της διεκδίκησης σου στο δικαίωμα να πιστεύεις (όχι να προσηλυτίζεις, μόνο να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ εσύ) το δικό σου δόγμα; Επειδή πιθανόν δεν τα έχεις βιώσει αυτά, σκέψου τα και απάντησέ μου με την ησυχία σου.
Ζητώ συγνώμη αν το εκλάβεις ως προσωπική επίθεση, δεν πρόκειται περί τέτοιας, αλλά εν τέλει εσύ την ξεκίνησες.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 10:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Κωστάκη, χαίρομαι που διασκεδάζω την πλήξη
σου, απλά εδώ το θέμα είναι αν ο Θεός έχει πεθάνει
και τοποθετήσεις επ αυτού, υπάρχουν άλλα θέματα για τον κλήρο
και τους χριστιανούς. Πιστεύω ότι μπορείς να δεις τη διαφορά...
Εγώ φίλε μου μίλησα για τη δική σου ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ τα δικά
σου ΣΤΟΙΧΕΙΑ και τις δικές σου ΘΕΣΕΙΣ...Πιστεύω μπορείς να το
καταλάβεις...
Για το αστείο με την παραβολή, δεν περιμενα να το
καταλάβεις, αλλά απευθύνονταν στον Γιάπετ,... μην πιάνεις
υψηλές συχνότητες, μπορεί να σε μπερδέψουν...
Όταν σου ζητάω εδώ και καιρό να πεις τις θεσεις σου, δεν επιχειρηματολογώ, σου ζητώ να πεις τις θέσεις σου. Τι είσαι, τι πιστευεις, πως τη βλέπεις...
Γιατί κάποιος που δεν έχει δικές του θέσεις, δεν μπορεί να κρίνει κάποιον που έχει θέσεις... Είναι θέμα αρμοδιότητας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 10:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μια μικρή παρένθεση μιας και η ακολουθία των ποστ βρίσκεται αλλού πια...

Φίλε samuel1974 θα συμφωνήσω στα πάντα μαζί σου. Θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια πάνω σε αυτά που γράφεις, αλλά δυστυχώς δεν αφορούν το εν λόγω θέμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 11:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve

quote:
Εγώ φίλε μου μίλησα για τη δική σου ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ τα δικά
σου ΣΤΟΙΧΕΙΑ και τις δικές σου ΘΕΣΕΙΣ...Πιστεύω μπορείς να το
καταλάβεις...

Τα έχεις όλα στο πιάτο, αλλά θα τα επαναλάβω, γιατί η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως.

quote:
Για το αστείο με την παραβολή, δεν περιμενα να το
καταλάβεις, αλλά απευθύνονταν στον Γιάπετ,... μην πιάνεις υψηλές συχνότητες, μπορεί να σε μπερδέψουν...

Βασικά δεν περίμενες να ασχοληθώ, αλλά ότι το 'πιασα, το 'πιασα. Και επειδή ακριβώς το κατάλαβα, θεωρώ ότι ήταν καλό σα χιούμορ, αλλά όχι ως επιχείρημα. Μάλλον λοιπόν πρέπει να ρυθμίσουμε συχνότητες.

quote:
Όταν σου ζητάω εδώ και καιρό να πεις τις θεσεις σου, δεν επιχειρηματολογώ, σου ζητώ να πεις τις θέσεις σου. Τι είσαι, τι πιστευεις, πως τη βλέπεις...
Γιατί κάποιος που δεν έχει δικές του θέσεις, δεν μπορεί να κρίνει κάποιον που έχει θέσεις... Είναι θέμα αρμοδιότητας...

Συμφωνώ στο τελευταίο. Θα επαναλάβω λοιπόν τις θέσεις μου ως προς το θέμα, το οποίο είναι αν "Ο Θεός έχει πεθάνει" (υπήρχε και μία επεξηγηματική του θεματοθέτη ότι αφορά τον Αβρααμικό Θεό, αλλά μπορώ να το συζητήσω και ευρύτερα.
Λοιπόν : προσωπικά Θεό δεν πιστεύω, έχω δηλώσει άθεος εδώ και καιρό. Συνεπώς, για μένα, στο επίπεδο του δικού μου και μόνο ατόμου, δεν πέθανε ο Θεός, γιατί δεν υπήρξε ποτέ.
Στο επίπεδο του Θεού των συνανθρώπων μου, έχω πολλάκις τονίσει ότι το να είναι κάποιος ένθεος, είναι θετικό, γιατί για πολλούς αυτό σημαίνει ελπίδα και στήριγμα. Το ποιον θεό υποστηρίζουν, μου είναι αδιάφορο, υπό τις εξής δύο προϋποθέσεις : α) να μην προσηλυτίζουν / παραβιάζουν το αντίστοιχο δικαίωμα στους συνανθρώπους τους και β) η όποιας μορφής λατρεία για το Θεό να μη δημιουργεί κοινωνικό κόστος (δηλ. αν εγώ λατρεύω ένα θεό που αρέσκεται στους βιασμούς ή στους φόνους, ε, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα). Από εκεί και έπειτα, για μένα το τι λατρεύει και το πως λατρεύει ο καθένας μου είναι παντελώς αδιάφορο και μπράβο του αν όντως του δίνει δύναμη.
Για το θέμα των Αβρααμικών θεών που ειδικεύει ο θεματοθέτης και το αν έχει πεθάνει, έχω πει ότι δεν αποδεικνύεται από πουθενά ότι έχει πάψει να υφίσταται στη συνείδηση μεγάλου μέρους των πληθυσμών (ίσως έχει ελαττωθεί το ποσοστό ή έστω η ένταση της πίστης κάποιων εξ' αυτών, σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, δηλ. στη συμμετοχή τους στις διαδικασίες κάθε δόγματος), εντούτοις αυτό δε σημαίνει ότι είναι και κυρίαρχο στοιχείο στη ζωή των ανθρώπων. Πιστεύω ότι για μεγάλες μερίδες πληθυσμών που εντάσσονται στα λεγόμενα "Αβρααμικά" δόγματα, οι σύγχρονες απαιτήσεις / διάδοση άλλων ιδεολογιών έχει περιορίσει την προσήλωσή τους, χωρίς να κρίνω αν αυτό είναι καλό ή κακό.
Πες μου τώρα, ρε φίλε, πόσα από αυτά που σου έγραψα τα ακούς πρώτη φορά από μένα; γιατί θα με αναγκάσεις να ψάξω και το πότε τα έγραψα και προτιμώ να κάνω άλλη μία βουτιά το μεσημέρι, παρά να ασχολούμαι με κάτι τέτοιο (Θα μου πεις έβρεξε, τη βουτιά τι τη θες; ε, ο καθένας με το βίτσιο του...)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 09:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητε μου Κωστάκη, δεν θέλω να αναγκάζεσαι
να κάνεις πράγματα... αβίαστη να είναι ηζωή σου
κιελεύθερη, από κάθε είδους εξάρτηση του πνεύματος.
Αυτά που λες ότι έχεις γράψει κι άσχετα απο το άν τα
έχ διαβάσει, επαναλαμβάνω είναι οι θέσεις που βάζουμε εδώ πέρα
κι έτσι να συνεχίσεις αντί για συνεχή επίθεση σε άτομα και
κλήρο και εκκλησία...δεν είναι εδώ για ξεχαρμάνιασμα...
Είναι θεολογικό και φιλοσοφικό κι όχι ιστορικό το ζήτημα και θέλει
άλλου είδους προσέγγισης, με το συμπάθειο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 11:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αν κρίνω από τη φθίνουσα πορεία των μηνυμάτων προσφάτως, μάλλον το θέμα ατόνησε...
Φίλε trexagireve

quote:
δεν θέλω να αναγκάζεσαι να κάνεις πράγματα... αβίαστη να είναι ηζωή σου κιελεύθερη, από κάθε είδους εξάρτηση του πνεύματος.

Δε με βιάζει κανείς, να σαι καλά και ανταποδίδω την ευχή σου.

quote:
Αυτά που λες ότι έχεις γράψει κι άσχετα απο το άν τα έχ διαβάσει, επαναλαμβάνω είναι οι θέσεις που βάζουμε εδώ πέρα κι έτσι να συνεχίσεις αντί για συνεχή επίθεση σε άτομα και κλήρο και εκκλησία...δεν είναι εδώ για ξεχαρμάνιασμα...

Άρα ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μου στο topic, μία που έκανα γνωστές τις θέσεις μου!!! τι άλλο να γράψω, δεν υπάρχει αντικείμενο!!!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 14:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Κωστάκη, με τη διατύπωση του
καθενος πως βλέπει ένα θέμα, μετά γίνεται διάλογος,
οι σκέψεις πάνε παραπέρα και ο άνρωπος ψάχνει πιο
πέρα, αποκαλύπτονται άλλα πράγματα, ικανά να μας
κάνουν να καταλαβαίνουμε καλύτερα τι γίνεται, γιατί και
που πάει η υπόθεση...
Παράδειγμα, λέμε ο Θεός έχει πεθάνει, άμα δεν κάνει ενεργή και
φανερή την παρουσία του και λέμε και δυνάστης Θεός,
αν τιμωρεί,είναι ενεργός και φανερός, δεν έχουμε ελευθερία επιλογής...
Η"σιωπή" του Θεόυ,΄ομως αυτή τη στιγμή - χρόνο είναι για
να δείξεις ο καθένας μας μια θέση και να τοποθετηθεί
σαφώς υπέρ μιας πλευράς...
Αυτό είναι ολονών μας τέστ... Κι ο καθένας ατομικό....
Οπότε, αν σε ενδιαφέρει το θέμα, μπορούμε νασυζητήσουμε επί των διαστάσεων του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 01:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

Γράφεις:
"Φίλε samuel1974 , κατανοώ τη σπουδή σου να υπερασπιστής τους μοναχούς του (Αγίου) Όρους επειδή νομίζεις ότι έτσι υπερασπίζεσαι τη θρησκεία σου , όμως υπερασπιζόμενος τις ανομίες τους απλώς ρεζιλεύεσαι και εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα όπως θα διαπιστώσης από τα παρακάτω."

Ρώτησα για τη συμμετοχή ή μη συμμετοχή του Λιμενικού σώματος στο συστηματικό σούρτα φέρτα μέσω θάλασσας απο εκδιδόμενες στο Άγιο Όρος. Δε θα ήτανε ενδιαφέρον να αποκαλυφτεί έστω κι απο δω μέσα κάτι τέτοιο;; Ακούγωντας μερικά πράγματα που είναι καραμπινάτες υπερβολές, το να αντιλέγω είναι σα να υπερασπίζομαι τη κοινή λογική.

Γράφεις:
"Από τη Μονή Μεγίστης Λαύρας εκλάπη το 1889 το μεγαλύτερο στον κόσμο κομμάτι από τίμιο ξύλο , με την καθοδήγηση του πρώην μοναχού Ανδρέα Χατζηιωάννου ."

Πρώην μοναχός του Αγίου Όρους, ο οποίος μόνασε μάλιστα για 20 ολόκληρα χρόνια, ήτανε και ο εξομολόγος-πνευματικός της βασίλισσας Φρειδερίκης. Μετά απο πολύ καιρό πήγε στην πατρίδα του την Αγγλία και αποκάλυψε την πραγματική του ιδιότητα, ως υπάλληλος-πράκτορας της ΜΙ-6, την αγγλική υπηρεσία πληροφοριών. Εάν κάποιος πάει με τέτοιες προθέσεις εκεί, τότε αναλογίσου το ποιος είναι ο φταίχτης.

Γράφεις:
"Στη Μονή Εσφιγμένου απαγορεύουν από το 1975 την είσοδο σε ειδικούς για την μελέτη και προστασία των κειμηλίων . (Γιατί άραγε;)"

Αυτό δε σημαίνει, ότι δεν υπάρχουνε. Όταν είχα ε[ισκεφτεί κάποτε τη Μονή Ιβήρων, ο ηγούμενος μας αφηγήθηκε το πως δεν άφηνε κάτι Ιταλούς αρχαιολόγους να δούνε το στέμμα του Νικηφόρου Φωκά, επειδή έκρινε ότι του φέρθηκανε με αλαζονεία. Σε εμάς το έδειξε.

Γράφεις:
"Το 1991 αποκαλύπτεται ότι χιλιάδες βιβλία και χειρόγραφα σαπίζουν στη Μονή Βατοπεδίου . Το ίδιο έτος παραπέμφθηκε ως μη βάσιμη , η υπόθεση αρχαιοκαπηλείας που αφορούσε τον πρώην διοικητή του Αγίου Όρους Κων. Λούλη."

Αυτό είναι γενικότερο ελληνικό κακό, για τα έγγραφα δηλαδή. Έχει αποκαλυφτεί ότι και τα αυθεντικά χαρτιά απο τις συνθήκες της Ελλάδας σαπίζανε σε υπόγειο του Υπ. Εξ.

Γράφεις:
"Στη μονή Μεγίστης Λαύρας το 2007 άγνωστοι σήκωσαν από το κονάκι λείψανα του αγίου Κοσμά , μαζί με πολλά εκκλησιαστικά σκεύη και άλλα αντικείμενα μεγάλης αξίας ."

Δηλαδή θεωρητικά μπορεί να είναι ο κάθενάς απο εμάς ο κλέφτης, σωστά;;

Γράφεις:
"Μαρτυρίες αναφέρουν τη χρήση αρχαίων ενεπιγράφων σαρκοφάγων ως δοχείων για λάδι και αρχαίων μαρμάρων ως οικοδομικών υλικών . Γενικά υπάρχει μια αρνητική αντιμετώπιση για οτιδήποτε προχριστιανικό εκ μέρους των μοναχών , που απαγορεύουν ακόμα και την έρευνα στους αρχαιολόγους . (Ο σεβασμός στον πολιτισμό μας εκ μέρους των μοναχών που διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους οι χριστιανοί)"

Τι μαρτυρίες είναι αυτές; Υπάρχουνε στοιχεία;;

Γράφεις:
"Το 2001 δίνει συνέντευξη στο ΕΨΙΛΟΝ ο Μιχαήλ , 25 χρόνια μοναχός , που εγκατέλειψε το Όρος για να μονάση αλλού . Καταγγέλλει περιστατικά στα οποία υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας : την προσπάθεια του ηγουμένου της Μονής Ιβήρων να αποκρυφτή ότι ένας καλόγερος που βρέθηκε νεκρός στη Θεσσαλονίκη ανήκε στο μοναστήρι του , ψυχοφάρμακα που δίνονται με τη βία σε υγιείς μοναχούς για να είναι υπάκουοι , αυτοκτονίες , κ.ά . Αναφέρει για παράδειγμα δύο κούτες ψυχοφάρμακα που παραδόθηκαν στη Μονή Φιλοθέου . (με άλλα λόγια η «Φωλιά του κούκου»)"

Κι εγώ μπορώ να δώσω συνέντευξη σε ένα περιοδικό και να ισχυριστώ, ότι ήμουνα στο CERN και ότι εκεί μέσα ετοιμάζουνε να ανοίξουνε τρύπα-πύλη, για να βγούνε οι δρακονιανοί... Λες να μην πουλήσει ή λες ότι δεν θα πείσω τον δημοσιογράφο;

Γράφεις:
"Τη γενικευμένη χρήση των ψυχοφαρμάκων , ως μέσον επιβολής , επιβεβαιώνει και ο μοναχός Πορφύριος της Μονής Χιλανδαρίου μιλώντας για το θέμα της υπακοής στον Ραδιοφωνικό Σταθμό της Εκκλησίας , τον Νοέμβριο του 2002 . «Εγώ αγόραζα για 40 μοναχούς!» . Στην ίδια εκπομπή περιγράφει με διεξοδικό τρόπο σκληρή ψυχολογική και σωματική βία"

Σωματική βία θεωρείται και το να σε βάλουνε για άσκηση υποταγής να κουβαλήσεις έναν κουβά νερό σε μια ανηφόρα... Το "ψυχική βία" χωράει πολλές ερμηνείες. Όσο για τα ψυχοφάρμακα, εάν κάποιος είναι άρρωστος παίρνει εξιτήριο, το παμε αυτό.

Γράφεις:
"Το 2005 τέλος ξεσπά το σκάνδαλο με τους ανυπότακτους στο στρατό που δήλωσαν μοναχοί . Όμως πρόσφατα το Άγιο Όρος κατάφερε πάλι να εξαιρεθή από τον νόμο της υποχρεωτικής στράτευσης .(αυτοί είναι οι Ορθόδοξοι που θα προτάξουν τα στήθη τους στον εχθρό για να σώσουν την πατρίδα από την εχθρική επιβουλή)"

Αυτό είναι μια ακόμη απόδειξη ότι πολλοί μοναχοί δεν πηγαίνουνε στο μοναστήρι, για να αναζητήσουνε το Θείο, αλλά γιατί είναι κοινώς τεμπελχανάδες. Αυτό το έχει πει και ο Παϊσιος. Αλλά, δεν μπορείς να γενικεύεις. Η "βία" που ανέφερες πιο πάνω λειτουργεί και σαν κόσκινο.

Γράφεις:
"Όπως βλέπεις φίλτατε , απ’ όλα διαθέτει ο μπαξές , κοινώς περιβόλι της Παναγίας .Αν θέλεις λοιπόν να μάθης πως λειτουργεί ο υπόκοσμος δεν έχεις παρά να το επισκεφθής σαν δόκιμος μοναχός , με λίγο ρίσκο για τον ανδρισμό σου."

Λες να με βάλουνε στο βαρέλι;

Για μεγάλη χασισοφυτεία δεν υπάρχει κανένα σκάνδαλο ή αν βγεί κάτι τέτοιο θα είναι αντιφαατικό με το σκάνδαλο των ψυχοφαρμάκων; Ή μετά θα αρχίσουνε να πέφτουνε μυνήσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 01:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
kostakis
Άρα ολοκληρώθηκε η συμμετοχή μου στο topic, μία που έκανα γνωστές τις θέσεις μου!!! τι άλλο να γράψω, δεν υπάρχει αντικείμενο!!

Εγώ φίλε kostakis θα πρότεινα σαν επίλογο για να κλείσουμε το θέμα ότι :

Ο Θεός προς το παρόν δεν πέθανε , αλλά οι ρασοφόροι καταβάλλουν άοκνες προσπάθειες να τον σκοτώσουν . Το μέλλον θα δείξη αν οι προσπάθειές τους αυτές ευοδωθούν τελικά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 01:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
@ Sesostris

Γράφεις:
"Φίλε samuel1974 , κατανοώ τη σπουδή σου να υπερασπιστής τους μοναχούς του (Αγίου) Όρους επειδή νομίζεις ότι έτσι υπερασπίζεσαι τη θρησκεία σου , όμως υπερασπιζόμενος τις ανομίες τους απλώς ρεζιλεύεσαι και εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα όπως θα διαπιστώσης από τα παρακάτω."

Ρώτησα για τη συμμετοχή ή μη συμμετοχή του Λιμενικού σώματος στο συστηματικό σούρτα φέρτα μέσω θάλασσας απο εκδιδόμενες στο Άγιο Όρος. Δε θα ήτανε ενδιαφέρον να αποκαλυφτεί έστω κι απο δω μέσα κάτι τέτοιο;; Ακούγωντας μερικά πράγματα που είναι καραμπινάτες υπερβολές, το να αντιλέγω είναι σα να υπερασπίζομαι τη κοινή λογική.



Πρώτον το Λιμενικό Σώμα δεν μπορεί να είναι πανταχού παρόν και να κάνη νηοψία σε κάθε καΐκι που προσεγγίζει και δεύτερον εδώ υπάρχουν σχέσεις (φιλίας) με πολιτικούς , το Λιμενικό θα άφηναν απ' έξω;
quote:
samuel1974Γράφεις:
"Από τη Μονή Μεγίστης Λαύρας εκλάπη το 1889 το μεγαλύτερο στον κόσμο κομμάτι από τίμιο ξύλο , με την καθοδήγηση του πρώην μοναχού Ανδρέα Χατζηιωάννου ."

Πρώην μοναχός του Αγίου Όρους, ο οποίος μόνασε μάλιστα για 20 ολόκληρα χρόνια, ήτανε και ο εξομολόγος-πνευματικός της βασίλισσας Φρειδερίκης. Μετά απο πολύ καιρό πήγε στην πατρίδα του την Αγγλία και αποκάλυψε την πραγματική του ιδιότητα, ως υπάλληλος-πράκτορας της ΜΙ-6, την αγγλική υπηρεσία πληροφοριών. Εάν κάποιος πάει με τέτοιες προθέσεις εκεί, τότε αναλογίσου το ποιος είναι ο φταίχτης.

Γράφεις:
"Στη Μονή Εσφιγμένου απαγορεύουν από το 1975 την είσοδο σε ειδικούς για την μελέτη και προστασία των κειμηλίων . (Γιατί άραγε;)"

Αυτό δε σημαίνει, ότι δεν υπάρχουνε. Όταν είχα ε[ισκεφτεί κάποτε τη Μονή Ιβήρων, ο ηγούμενος μας αφηγήθηκε το πως δεν άφηνε κάτι Ιταλούς αρχαιολόγους να δούνε το στέμμα του Νικηφόρου Φωκά, επειδή έκρινε ότι του φέρθηκανε με αλαζονεία. Σε εμάς το έδειξε..... κλπ κλπ



Πρώτον αυτά δεν τα έγραψα εγώ . Είναι τα κυριότερα σημεία που αντέγραψα από το επτασέλιδο ρεπορτάζ του περοδικού "Ε" της "Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας" της 14ης-9-2008 . Το αν εσύ τα πιστεύεις η όχι ποσώς με απασχολεί , πάντως μη περιμένεις να ασχοληθώ με τις αστείες δικαιολογίες που προβάλλεις για να δικαιολογήσης τα αδικαιολόγητα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alikaki
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 17:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alikaki
αφηστε τον να λεει οτι θελει οτι και καλα ο θεος πεθανε. αν παθει ομως κατι (χτυπα ξυλο) κακο αυτος και η οικογενεια του τοτε θα λεει θεε μου βοηθα μεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 17:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
όχι και χτύπα ξύλο χριστιανή κοπέλα
αυτά είναι των δωδεκαθεϊστών μην τα μπερδεύειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 18:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 20:17:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
alikaki
αν παθει ομως κατι (χτυπα ξυλο) κακο αυτος και η οικογενεια του τοτε θα λεει θεε μου βοηθα με

Κι όμως... όλοι, χριστιανοί και μή, λένε "γιατρέ μου βοήθα με", όταν έρχεται η δύσκολη στιγμή. Κι αφού τους κάνουν καλά οι γιατροί, τότε σε μια εκδήλωση απύθμενης και ανείπωτης αχαριστίας ... ευχαριστούν το θεό τους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 20:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
Διότι θεωρούν ......ότι αυτός (ο θεός τους ) έστειλε τον γιατρό και του έδωσε οδηγίες να τους κάνει καλά...!!!!
Παλιότερα βέβαια ο θεός επενέβαινε (όταν ....) ...ίδιος άμεσα !
Έ πιο νέος ήταν , περισσότερες δυνάμεις είχε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 21:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που βλέπω εδώ τώρα αγαπητοί μου φίλοι είναι ότι
η πλάκα με το φιλοσοφικό στύλ, διαδέχονται το ένα το άλλο
και αυτό δεν δείχνει σοβαρή συζήτηση, αλλά
κουτσομπολιό...
Αρκετό είναι ότι όλοι ασχολούνται με κάτι που υπάρχει,
γιατί τόσο κουβέντα για το αν ο Θεός πέθανε, με
αστεία και ειρωνίες, μόνο ότι υπάρχει αποδεικνύουν...
Πέραν αυτού, δεν μπορείτε κάποιοι να καταλάβετε ότι
εδώ είμαστε εμείς που κρινόμαστε κι όχι ο Θεός;Κρίνουμε ανώτερη
δύναμη που δεν κρίνεται αφού δεν κατανοείται, αλλά
πιο πολύ, λέμε αν έκανε καλά ότι έκανε, όταν εμείς είμαστε
ότι έκανε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 22:03:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Πέραν αυτού, δεν μπορείτε κάποιοι να καταλάβετε ότι
εδώ είμαστε εμείς που κρινόμαστε κι όχι ο Θεός;

Ο Θεός, σαν ανθρώπινο δημιούργημα κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση του ανθρώπου, κρίνεται με τον ίδιο τρόπο που κρίνονται όλα τα δημιουργήματα του ανθρώπινου νου: από τις ιδέες μέχρι τα αυτοκίνητα.

Φυσικά, εμείς (σαν άνθρωποι) είναι μάλλον ανόητο κατά τη γνώμη μου, να περιμένουμε να κριθούμε από τα δημιουργήματά μας. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσε να με κρίνει το αυτοκίνητό μου ή η ηλεκτρική μου σκούπα.

Χώρια που τα δύο παραπάνω αντικείμενα είναι τουλάχιστον υπαρκτά...

quote:
D.P.J. 10
Παλιότερα βέβαια ο θεός επενέβαινε (όταν ....) ...ίδιος άμεσα !
Έ πιο νέος ήταν , περισσότερες δυνάμεις είχε.....

Κι αυτό σωστό!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 09:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Χώρια που τα δύο παραπάνω αντικείμενα είναι τουλάχιστον υπαρκτά...
Υπαρκτά εννοείς ότι έχουν υλική υπόσταση... Μα ο Θεός υποτίθεται ότι ανήκει στον κόσμο των πνευμάτων...Μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 09:16:14  Εμφάνιση Προφίλ
Το βάρος της απόδειξης το έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι υπάρχει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 09:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Το βάρος της απόδειξης το έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι υπάρχει.
Μα ότι έχει να κάνει με μεταφυσικά φαινόμενα δεν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως παράλογο! Ότι αποδείξεις πρέπει να έχει για την ύπαρξη του Θεου ο Trexagireve πχ. πρέπει να έχεις και εσύ για την ανυπαρξία του!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 11:10:25  Εμφάνιση Προφίλ
Richter:
«Μα ότι έχει να κάνει με μεταφυσικά φαινόμενα δεν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως παράλογο! Ότι αποδείξεις πρέπει να έχει για την ύπαρξη του Θεου ο Trexagireve πχ. πρέπει να έχεις και εσύ για την ανυπαρξία του!!!»

Η λογική αυτή φίλτατε, ανήκει περίπου στους πλατωνίζοντες σχολαστικούς (π.χ. Αυγουστίνος), όπου παραδεχόμενοι π.χ. την απόλυτη ανωτερότητα του Δημιουργού ταυτόχρονα απαιτείται και η ύπαρξη Του.

Σε απλά λόγια: ΜΙΑ ΝΟΗΤΙΚΗ ΤΣΟΥΛΗΘΡΑ

Ωστόσο, ας το δούμε πιο απλά.

Εάν κάποιος ισχυριστεί ότι το ανθρώπινο γένος προέκυψε μετά απο επίσκεψη εξωγήινων στη γη, σημαίνει ότι όσοι δεν δέχονται αυτή την «λογική» θα πρέπει και να.......αποδείξουνε ότι δεν πάτησαν το πόδι τους στη γη τέτοιοι επισκέπτες?

Η μήπως ΟΦΕΙΛΕΙ να αποδείξη πρώτα τους ισχυρισμούς του περί εξωγήινων, έτσι ώστε να δικαιολογήσει κατ αρχάς την σοβαρότητα του ισχυρισμού του αλλά και την ανάγκη για σοβαρή συζήτηση?

Εάν πω εγώ ότι στη Σελήνη ζούνε τουλάχιστον 10.000.000 πλάσματα που μοιάζουνε καταπληκτικά με τον άνθρωπο, αλλά αναπτύσσουνε τον κόσμο τους κάτω απο την επιφάνεια της Σελήνης, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ?

Μήπως λοιπόν στα ξαφνικά..............οφείλουνε να δεχθούνε όλοι τους ισχυρισμούς μου ως σοβαρές αιτιάσεις, μιας και δεν θα μπορούνε να.......αποδείξουνε αυτό που ήδη εγώ δεν μπορώ να αποδείξω αλλά φέρω ως «σοβαρή συζήτηση» στο τραπέζι?

Λοιπόν, το ίδιο ακριβώς λές και εσύ!

Για ανέλυσε μας λοιπόν λιγάκι τη σκέψη σου, διότι η ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΥΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ («ΘΕΟΣ»), ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ........ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑΝ «ΘΕΟ».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 11:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Η λογική αυτή φίλτατε, ανήκει περίπου στους πλατωνίζοντες σχολαστικούς (π.χ. Αυγουστίνος), όπου παραδεχόμενοι π.χ. την απόλυτη ανωτερότητα του Δημιουργού ταυτόχρονα απαιτείται και η ύπαρξη Του
Σίγουρα πιστέυω σε μία ανώτερη δύναμη άναρχη και αιώνια που δημιούργησε τον κόσμο
quote:
Εάν κάποιος ισχυριστεί ότι το ανθρώπινο γένος προέκυψε μετά απο επίσκεψη εξωγήινων στη γη, σημαίνει ότι όσοι δεν δέχονται αυτή την «λογική» θα πρέπει και να.......αποδείξουνε ότι δεν πάτησαν το πόδι τους στη γη τέτοιοι επισκέπτες?


Σαφέστατα, η τουλάχιστον να εξηγήσει με επιχειρήματα που το στηρίζει.
quote:
Η μήπως ΟΦΕΙΛΕΙ να αποδείξη πρώτα τους ισχυρισμούς του περί εξωγήινων, έτσι ώστε να δικαιολογήσει κατ αρχάς την σοβαρότητα του ισχυρισμού του αλλά και την ανάγκη για σοβαρή συζήτηση?
Αλλο μη σοβαρό και άλλο παράλογο!
quote:
Εάν πω εγώ ότι στη Σελήνη ζούνε τουλάχιστον 10.000.000 πλάσματα που μοιάζουνε καταπληκτικά με τον άνθρωπο, αλλά αναπτύσσουνε τον κόσμο τους κάτω απο την επιφάνεια της Σελήνης, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ?
Και εσύ και ο άλλος που αντικρούει την θεωρία σου, αλλιώς δεν είναι επικοδομητική η συζήτηση η ο διάλογος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 12:28:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Rihter
Και εσύ και ο άλλος που αντικρούει την θεωρία σου, αλλιώς δεν είναι επικοδομητική η συζήτηση η ο διάλογος

Παράξενη άποψη έχεις περί αποδείξεων και πάντως τελείως παράλογη. Ευτυχώς στην πράξη τα πράγματα δε λειτουργούν έτσι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy