ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 10:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Άστα eidos!.΄...... μετανόησε! άσε την περιφάνια στην άκρη! και αναγνώρισε περίφανα την πλάνη σου! Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζεις!
-...Και να υπηρετήσεις αναδρόμικά με όπλο και την πατρίδα! Τότε θα σε συγχωρέσω!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 20:32:20  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«τοσο αδυναμοι εισται να υπερασπισετε τα ιδανικα και τα πιστευω σας, ωστε αφηνετε τον Σβαμπε, εναν δηλωμενο μη χριστιανο, και προφανως αθεο η ειδωλολατρη, να αγωνια στη θεση σας;»

Το μονοδιάστατο μυαλό σου (ή Ιεχωβάς ή……Σατανάς!!) δεν μπορεί να σκεφτεί εκ των πραγμάτων κάτι διαφορετικό, συνεπώς….αναμενόμενος ο τραγέλαφος σου!

Προσωπικά φίλτατε, δεν ανήκω σε κανένα μαντρί, και φυσικότατα θεωρώ εσένα όχι μόνο Άθεο αλλά επιπρόσθετα και επιζήμιο για την κοινωνία. Άθεο δε, σε θεωρώ διότι η «θεότητα» που έχεις μέσα στην προκρούστια αντίληψη σου κάθε άλλο παρά ως θεότητα μπορεί να αναγνωστεί!

eidos:
«βεβαια η δηλωμενη αρχη, οτι το κακο ενωμενο πολεμαει το ενα καλο, αποδεικνυεται περιτρανα σε αυτη την περιπτωση..»

Ώστε και το «καλό» είναι οι…….Μάρτυρες του Ιεχωβά έ????

eidos:
«δεν υπαρχει καμμια απολυτως αναφορα μεσα στη Βιβλο, οτι ο Ιησους πεθανε πανω σε ενα ξυλινο πασσαλο, με σχημα χαλητου ταυ,»

Ο Ιωάννης ο Ευαγγελιστής δηλώνει ξεκάθαρα την ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ. Επίσης, η Καινή Διαθήκη αναφέρει ότι η πινακίδα που τοποθέτησαν στον σταυρό ήταν ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ και όχι…..πάνω από τα χέρια του! (Ματθαίος 27-κζ)

Παρακάτω όμως, από τις πολλές αναφορές του Αποστόλου Παύλου θα μάθεις ότι η χρήση ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ είναι δεδομένη για τον ίδιο, και έτσι ελπίζω να μάθεις έστω και τώρα κάτι σωστό σε θεολογική βάση.

Τις ανοησίες σας αλλού να τις πουλάτε ως «γνώση».

eidos:
«η οτι επρεπε αυτο το ξυλο, πονω στο οποιο πεθανε ο Δασκαλος τους ως εγκληματιας, να το λατρευουν...»

Δεν μου λες βρε άσχετε, τα σχετικά λόγια του Παύλου τα έχεις ποτέ σου διαβάσει ή και αυτά σου τα έχουνε πλαστογραφήσει για να μην σου χαλάνε τον ύπνο?

Αναφέρει ο Παύλος τα εξής στην Προς Γαλάτας επιστολή: «14 εμοί δε μη γένοιτο καυχάσθαι ει μη εν τω σταυρω του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, δι' ου εμοί κόσμος εσταύρωται καγώ τω κόσμω». (Γαλάτας, στ’/14)

Βλέπουμε ότι ο Παύλος θεωρεί ΩΣ ΝΙΚΗ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ. Τι…«παράξενο» έ?

Να πούμε και άλλα μπας και ξυπνήσουνε οι ΜτΙ από το αδιέξοδο λήθαργο που τους έχουνε υποβάλλει?

Στην Α’ επιστολή Προς Κορινθίους βλέπουμε τον Παύλο (α’, 17) ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑΛΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΗΡΥΞΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ. Τι….«παράξενο» έ?

Εδώ τι συμβαίνει άραγε φίλτατε? Μήπως και ο Παύλος…..παραστράτησε και δεν μπόρεσε να φανταστεί ότι 1800 χρόνια αργότερα θα του μαθαίνανε Χριστολογία οι ΜτΙ και ο eidos?

Σοβαρέψου λέω εγώ γιατί ούτε ξέρεις ΤΙ ΛΕΣ αλλά ούτε και ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ!

eidos:
«υπαρχουν και αλλα εδαφια στις Ελληνικες Γραφες, οπου χρησιμοποιητε η λεξη ξυλο αντι για σταυρος»

Ήδη παρέθεσα δυο σημεία των Λόγων του Αποστόλου Παύλου από όπου και προκύπτει η σπουδαιότητα του σταυρού για τους χριστιανούς. Τις έωλες και ανιστόρητες δικές σου ανοησίες μπορείς κάλλιστα να τις λες ως……το αστείο της ημέρας!!

Εάν διαβάσουμε τους στίχους 21-24 του Α κεφαλαίου της Προς Κορινθίους επιστολής, τότε βλέπουμε ότι ο Παύλος προειδοποιεί για πλαστογράφους όπως οι ΜτΙ ή οι Ιουδαίοι που θεωρούσαν βδέλυγμα το σημείο του σταυρού, ακριβώς διότι και τότε υπήρχαν πολλοί σας και τους σημερινούς ΜτΙ.

Ο σταυρός δεν είναι το…σημείο λατρείας των χριστιανών, άσχετε, αλλά σημείο πορείας του χριστιανισμού. Ο σταυρός είναι για τον Παύλο ΣΗΜΕΙΟ ΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ, καθώς ο χριστιανός δεν λατρεύει τον σταυρό αλλά ΤΙΜΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ, όπως πράττει και ο Παύλος, κάτι που επίσης ξεκαθαρίζει στην προς Φιλιππησίους επιστολή του (κεφ.γ’/18) όταν λέει ότι «..ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ».

Νομίζω δεν χρειάζεται να αναφερθούνε και άλλα στοιχεία, είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο σταυρός αποτελούσε σημείο μέγιστης αξίας για τον Παύλο, αποτελούσε σημείο αναφοράς για τον Λόγο και την διδασκαλία του προς τις κοινότητες των χριστιανών.

Έτσι, διαπιστώνουμε ότι πραγματικά εκπλήσσει η προχειρότητα, η επιπολαιότητα με την οποία δέχονται οι ΜτΙ τις παραχαράξεις και τις πλαστογραφήσεις που τους πουλάνε ως «αλήθεια».

Βρε eidos, δεν σου είπα να διαβάζεις από την αριστερή μεριά την Αγία Γραφή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 01:59:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ψηλε
......
οσον αφορα τα καρφια βεβαιως και ηταν πανω απο ενα, γιατι οι Ρωμαιοι καρφωσαν και τα ποδια του Ιησου και οχι μονο τα χερια του.
αν καποιος θελει να δημιουργησει εντυπωσεις και να κατηγορησει τον αλλο για το οτιδηποτε, μπορει να το κανει...


Πίστεψέ με, δεν έχω καμία διάθεση να κατηγορήσω, ούτε εσένα, αλλά ούτε και κανέναν άλλον. Προσπαθώ μόνο, να δω την αλήθεια, όπως αυτή αναφέρεται μέσα στη Βίβλο. Πρόσφατα, ρώτησα για δυο-τρία σημεία της Βίβλου που δεν είχα ξεκάθαρη άποψη ή/και εσφαλμένη, και έλαβα τις απαντήσεις.

Ο Θωμάς, ζητά να δει τα σημεία των καρφιών (πληθυντικός) στα χέρια. Από αυτό, φαίνεται καθαρά πως στα χέρια καρφώθηκαν περισσότερα από ένα καρφιά. Δεν είπε να δω τα σημάδια από το καρφί! Δεν αναφέρει ότι θέλει να ψηλαφίσει και τα σημάδια των ποδιών.

Επίσης, στη Γραφή, αναφέρεται πως η πινακίδα τοποθετήθηκε πάνω από το κεφάλι και όχι πάνω από τα χέρια, όπως θα έπρεπε να αναφέρουν αν τον είχαν κρεμάσει σε πάσσαλο.
Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτά τα δύο περιστατικά τα οποία δηλώνουν ξεκάθαρα πως η σταύρωση έγινε σε σταυρό και όχι σε πάσαλο.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, έως και το 1930, η εταιρεία Σκοπιά, δεχόταν και αυτή ότι ο Ιησούς Χριστός σταυρώθηκε σε σταυρό και όχι σε πάσαλο. Τι έγινε και άλλαξε γνώμη;


quote:

σημερα ομως που η εννοια τις λεξης σταυρος εχει αλλαξει, και σημαινει ενα χαμηλο ταυ, ποια λεξη αποδιδει καλυτερα την πραγματικοτητα;

Αν σκεφτείς πως πάνω από το κεφάλι του Ιησού υπήρχε χώρος για να καρφωθεί η πινακίδα, τότε καταλαβαίνουμε πως δεν επρόκειτο για «χαμηλό ταυ» αλλά για σταυρό όπως εμείς τον γνωρίζουμε σήμερα.
Οι απόψεις του πασσάλου ή του χαμηλού ταυ, καταρρίπτονται από τη μαρτυρία της πινακίδας.


quote:

ενας μεταφραστης που σεβεται την αληθεια και τους αναγνωστες του, θα χρησιμοποιησει τη λεξη ξυλο,
(και οχι τη λεξη σταυρος που σημερα μας παραπεμπει σε κατι αλλο, και οχι σε αυτο που επανω του καρφωθηκε ο Ιησους)
για να αποδωσει με ακριβεια, αυτο που συνεβη τοτε.

Θα ήθελα να ρωτήσω, όποιον τυχόν το γνωρίζει, την εποχή εκείνη, δεν υπήρχε ελληνική λέξη για να αποδώσει την έννοια πάσσαλος;
Δεν νομίζω να μην υπήρχε λέξη που να αποδώσει, στα ελληνικά, το αντικείμενο πάνω στο οποίο κάρφωσαν τον Ιησού.
Όποιος σέβεται την αλήθεια, δεν θα αλλοιώσει το πρωτότυπο κείμενο και δεν χαρίζεται σε κανέναν (Οθρόδοξο, καθολικό, Μ.τ.Ι., ......).


quote:

αυτο που λες περι ελληνικης γλωσας, των πρωτοτυπων, πρεπει να σου οτι η αρχαια ελληνικη πολυ διαφερει απο την σημερινη, ακομα δε και την καθαρευουσα οι περισσοτεροι δεν την καταλαβαινουν πια

Σε αυτό που λες συμφωνώ. Και εγώ, δεν καταλαβαίνω 100% τα αρχαία ελληνικά. Υπάρχουν όμως τρόποι, για όποιον θέλει, να καταλάβει αυτά που του φαίνονται δύσκολα στα αρχαία.
Επίσης, μια μετάφραση από την αρχαία ελληνική προς τη «σύγχρονη» ελληνική γλώσσα, θεωρώ πως είναι πιο αξιόπιστη απ΄ ό,τι μια μετάφραση, προς την ελληνική, από την αγγλική ή κάποια άλλη ξένη γλώσσα, ενός κειμένου που η πρωτότυπη έκδοσή του είναι η αρχαία ελληνική. Δηλαδή, στη δεύτερη περίπτωση, έχουμε δύο μεταφράσεις (αρχαία ελληνικά προς αγγλικά και από αγγλικά προς τα «σύγχρονα» ελληνικά). Έχουμε δύο επεξεργασίες, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα παρερμηνείας.


quote:

δεν βρισκω λοιπον νοημα, να μου λες οτι εμεις εχουμε στη γλωσσα μας την Αγια γραφη και δεν ειναι σωστο να την μεταφραζουμε απο καποια αλλη γλωσα, και ταναπαλιν.
ετσι κι αλλιως η αρχαια ελληνικη χρειαζεται μεταφραση.

Ναι, η αρχαία ελληνική χρειάζεται μετάφραση, αλλά, άλλο πράγμα να μεταφραστεί προς τη δημοτική και άλλο πράγμα είναι μα μεταφραστεί πρώτα προς την αγγλική και στη συνέχεια προς τη δημοτική.
Δηλαδή, θεωρείς του ξένους πιο αξιόπιστους στη διπλή μετάφραση που θα πρέπει να γίνει και, αμφιβάλλεις για την απευθείας μετάφραση προς τη δημοτική;


quote:

τωρα το τι αναγνωριζετε εσεις οι 'χριστιανοι' σε σχεση με τον Πατερα και τον Γιο του δεν σημαινει οτι αυτο ειναι που μας παραδιδει η Βιβλος.


Η ουσία πατέρα και παιδιού είναι μόνο μία.
Δεν υπάρχει τίποτα το κτιστό στον κόσμο που να γεννά και το γέννημά να είναι κατώτερο από τον γεννήτορα.
Όλες οι αναφορές στη Βίβλο αυτό λένε. Τα έχουμε ξαναπεί. Αν δεν θέλεις να τα δεχθείς, δεν θα επιμείνω. Ελπίζω μόνο κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσεις τη διαφορά.


quote:

και επισης καποιος που διεκδικει τον τιτλο χριστιανος, πρεπει να ακολουθει πιστα το παραδειγμα του Χριστου, πραγμα που κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους ΄χριστιανους' πολυ-πολυ μακρια.


Ο Ιησούς Χριστός θα πρέπει να είναι ο φάρος που θα φωτίζει τη ζωή του Χριστιανού. Πώς μπορείς να γνωρίζεις εσύ τη ζωή του κάθε «χριστιανού» ή Χριστιανού και να λες, με τόση σιγουριά, πως είναι πολύ μακριά από το παράδειγμα του Χριστού; Όλοι οι άνθρωποι κάνουν τον αγώνα τους.
Αλλά, με παραξενεύει το γεγονός που οι Μ.τ.Ι. δίνουν βάση περισσότερο στο Χριστό, παρότι τον θεωρούν δεύτερο στην κλάση Θεό, παρά στον ίδιο τον Ιεχωβά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 18:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sch.

ολα σου τα επιχειρηματα καταριπτωνται απο το πολυ απλο γεγονος:
οταν ο Παυλος και οι υπολοιποι αναφερωνται στον σταυρο, μιλουν για εναν μονο ξυλινο πασσαλο.

ειμαι πολυ σιγουρος οτι αυτο το ιστορικα τεκμηριωμενο γεγονος καλα το κατεχεις...
οπως ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες απεναντι σου οχι τον Ειδος, αλλα για παραδειγμα τον Σαμουηλ, τοτε εσυ θα υποστηριζες την δικες μου θεσεις, και ο Σαμουηλ τις δικες σου...

αυτο το εχεις κανει και στο παρελθον, και προφανως το κανεις επειδη το μονο που επιδιωκεις ειναι η αντιπαραθεση, χωρις να σε ενδιαφερουν πραγματικα οι αποψεις...

αλλα οκ. αυτο ειναι προβλημα σου και οχι δικο μου...

μια παρατηρηση μονο σχετικα με αυτα που λες για την αποδοση τιμης στο σταυρο: (και πολυ σου παει)

το πραγματικα σπουδαιο ειναι να τιμαει κανεις αυτον που πεθανε πανω στο σταυρο, και οχι το ξυλο (οποιο σχημα και αν ειχε αυτο) πανω στο οποιο πεθανε ο Ιησους.

και κατι που παραλιγο να ειχα παραλειψει:
αυτο που συνεχως μας τσαμπουνας περι μαντριου,
διαπιστωνω τελικα, οτι εσυ εισαι μελος πολλων μαντριων, καθε φορα και καποιου διαφορετικου...

pobre Schabe...

τωρα για παραδειγμα, υποστηριζεις το μαντρι των ορθοδοξων, και αρα μετεχεις αυτου, αυριο δεν θα εκπλαγω αν εισαι στο 'μαντρι' των Μ.τ.Ι.
και μετεχεις αυτου...κ.ο.κ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ, και συμμαζεψου κυριε ειδημων επι παντος επιστητου...

Edited by - eidos on 11/01/2008 18:30:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 15:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«ολα σου τα επιχειρηματα καταριπτωνται απο το πολυ απλο γεγονος:
οταν ο Παυλος και οι υπολοιποι αναφερωνται στον σταυρο, μιλουν για εναν μονο ξυλινο πασσαλο.»

Κοίτα να δεις, μπορεί εσύ λόγω της ημιμάθειας που σε διακατέχει να μην είσαι καν σε θέση να διαβάσεις Ελληνικά, αλλά ο Παύλος αναφέρεται ΣΕ ΣΤΑΥΡΟ και ούτε σε….πασσάλους ούτε σε δοκούς!!

Συγκεκριμένα:
«14 εμοί δε μη γένοιτο καυχάσθαι ει μη εν τω σταυρω του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, δι' ου εμοί κόσμος εσταύρωται καγώ τω κόσμω». (Γαλάτας, στ’/14)

Βλέπουμε συνεπώς ότι δηλώνει πως Ο ΚΥΡΙΟΣ (=Ιησούς) ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ, εις τον οποίο και είχε σταυρωθεί. Οι μπούρδες σας είναι άνευ προηγούμενου!

eidos:
«οπως ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες απεναντι σου οχι τον Ειδος, αλλα για παραδειγμα τον Σαμουηλ, τοτε εσυ θα υποστηριζες την δικες μου θεσεις, και ο Σαμουηλ τις δικες σου...»

Τα πράγματα είναι εξόχως απλά, και εάν έχω απέναντι μου παπατζήδες τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο απλά φίλτατε!

Απόλυτο δίκαιο δεν έχουνε ούτε οι Ορθόδοξοι ή οι Καθολικοί, αλλά φυσικά ούτε και οι νεόκοποι Μάρτυρες του Ιεχωβά με τις καθολικώς ανεγκέφαλες τους παραποιήσεις και πλαστογραφήσεις.

Στον καθένα απαντώ με βάση τα όσα στέκουνε ή όχι, συνεπώς εσύ κοίτα αυτά που αφορούν την δικιά σου την αμπελοφιλοσοφία διότι δεν είσαι σε θέση τίποτα απολύτως να υποστηρίξεις από τα όσα κατά τα άλλα έχεις φανταστεί ως «μοναδική αλήθεια».

eidos:
«αλλα οκ. αυτο ειναι προβλημα σου και οχι δικο μου...»

Το πρόβλημα είναι απόλυτα δικό σου, αλλά μην δίνεις σημασία….

eidos:
«το πραγματικα σπουδαιο ειναι να τιμαει κανεις αυτον που πεθανε πανω στο σταυρο, και οχι το ξυλο (οποιο σχημα και αν ειχε αυτο) πανω στο οποιο πεθανε ο Ιησους.»

Το πραγματικά σπουδαίο φίλτατε είναι…..να ξέρεις προπάντων τι λες!!

Από αυτή σου την δήλωση και μόνο, μπορεί να καταλάβει ο αναγνώστης δυο απλά πράγματα:

1) Το πόσο ελάχιστα γνωρίζεις την εννοιολογία που αποδίδει ο χριστιανισμός στα σύμβολα που υιοθετεί ως απόδοση τιμών, αλλά κατά τα άλλα σπεύδεις να κατηγορήσεις και να ρίξεις λάσπη προς όφελος της σέκτας σου.

2) Το πόσο παραπληροφορημένοι είναι τελικά οι Μάρτυρες του Ιεχωβά, μέσω χαλκεύσεων και πλαστογραφημένων κειμένων της Αγίας Γραφής που έτοιμα τους έχουνε δοθεί, σε σχέση με την Καινή Διαθήκη.

Πάντοτε ο σταυρός, ή το οποιοδήποτε τέλος πάντων άλλο σύμβολο, άσχετε eidos, κάτι ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ για τους πιστούς της εκάστοτε θρησκείας.

Για παράδειγμα, ο ισοσκελής σταυρός του Διός συμβόλιζε τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα (η «επικράτεια» του Δία..), επίσης οι συμμετέχοντες στα Ελευσίνεια μυστήρια σχημάτιζαν τον ισοσκελή σταυρό στις οικίες τους ως σύμβολο συμμετοχής τους.

Επιπλέον, και για να μαθαίνουνε όσοι ενδεχομένως έχουνε πλανηθεί από αυτή την σέκτα, η απόδοση τιμών σε σύμβολα είναι κάτι που συναντάμε και στην Παλαιά Διαθήκη!

Συγκεκριμένα, στο κεφάλαιο 26 της Εξόδου βλέπουμε τους Ισραηλίτες να διακοσμούν την Σκηνή του Μαρτυρίου ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΟΥΒΙΜ, κάτι αντίστοιχο με τον σταυρό που υιοθέτησαν οι χριστιανοί αργότερα.

Για τους χριστιανούς, Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, και φυσικά δεν λατρεύεται ο σταυρός αλλά ο συμβολισμός του.

eidos:
«διαπιστωνω τελικα, οτι εσυ εισαι μελος πολλων μαντριων, καθε φορα και καποιου διαφορετικου...»

Τζάμπα μην κουράζεσαι, σε κανένα μαντρί δεν ανήκω, και εξήγησα επαρκώς τους λόγους της εκάστοτε τοποθέτησης μου. Εάν ανήκα σε οποιονδήποτε…..προβατάρχη (!), θα είχα το σθένος να το πω. Εσύ όμως, στο μαντρί που εντάσσεσαι, χρειάστηκες πολύ κουράγιο ώσπου να το παραδεχθείς….

Αν και από την πρώτη στιγμή «έλαμπες» σαν την μύγα στο γάλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 18:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sch.

λες:
'Κοίτα να δεις, μπορεί εσύ λόγω της ημιμάθειας που σε διακατέχει να μην είσαι καν σε θέση να διαβάσεις Ελληνικά, αλλά ο Παύλος αναφέρεται ΣΕ ΣΤΑΥΡΟ και ούτε σε….πασσάλους ούτε σε δοκούς!!'

λεω:
σου ανελυσα τι σημαινει η λεξη σταυρος,
οσον αφορα το ποιος ειναι ημιμαθης, και ποιος πραγματικος γνωστης, και ποιος κατεχει τα Ελληνικα, σε αφηνω να ονειροβατεις καθαγιασμενος στη ληθη σου...


λες:
'Συγκεκριμένα:
«14 εμοί δε μη γένοιτο καυχάσθαι ει μη εν τω σταυρω του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, δι' ου εμοί κόσμος εσταύρωται καγώ τω κόσμω». (Γαλάτας, στ’/14)
Βλέπουμε συνεπώς ότι δηλώνει πως Ο ΚΥΡΙΟΣ (=Ιησούς) ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ, εις τον οποίο και είχε σταυρωθεί. Οι μπούρδες σας είναι άνευ προηγούμενου!'

λεω:
ο Κυριος Ιησους μετα την ανασταση του, ειναι διορισμενος απο τον Πατερα του, ως Μεσσιανικος Βασιλιας,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΝΑ ΝΕΚΡΟ ΣΩΜΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΣΣΑΛΟ.
καταλαβαινω οτι πολλους βολευει, και συμφερει ενας σταυρωμενος, κακομοιρος και ανημπορος Ιησους, (για να πουλανε διαφορα) αλλα αυτο ειναι πολυ μακρυνο παρελθον ...
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ, ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΠΕΜΒΕΙ δυναμικα, εναντια σε αυτους που τον θελουν ακομα μικρο παιδακι, η νεκρο στο ξυλο...

λες:
'Τα πράγματα είναι εξόχως απλά, και εάν έχω απέναντι μου παπατζήδες τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο απλά φίλτατε!
Απόλυτο δίκαιο δεν έχουνε ούτε οι Ορθόδοξοι ή οι Καθολικοί, αλλά φυσικά ούτε και οι νεόκοποι Μάρτυρες του Ιεχωβά με τις καθολικώς ανεγκέφαλες τους παραποιήσεις και πλαστογραφήσεις.
Στον καθένα απαντώ με βάση τα όσα στέκουνε ή όχι, συνεπώς εσύ κοίτα αυτά που αφορούν την δικιά σου την αμπελοφιλοσοφία διότι δεν είσαι σε θέση τίποτα απολύτως να υποστηρίξεις από τα όσα κατά τα άλλα έχεις φανταστεί ως «μοναδική αλήθεια».'

λεω:
παπατζης, καθολικως ανεγκεφαλος και αμπελοφιλοσοφος, μπορει να εισαι εσυ, και οσοι σκεφτονται οπως εσυ...
απολυτο δικιο εχει μονο ο Δημιουργος μας, και το δινει σε οποιον εκεινος φρονει οτι του αξιζει...


λες:
'Το πρόβλημα είναι απόλυτα δικό σου, αλλά μην δίνεις σημασία….'

λεω:
οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια... (και απο αυτα κρεμιεται)


λες:
'Πάντοτε ο σταυρός, ή το οποιοδήποτε τέλος πάντων άλλο σύμβολο, άσχετε eidos, κάτι ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ για τους πιστούς της εκάστοτε θρησκείας'

λεω:
συμφωνουμε απολυτα οτι οι κατ΄ονομα χριστιανοι κανουν αυτο που κανουν και οι ειδωλολατρες, λατρευουν εικονες, και συμβολα οπως ο σταυρος, τα τιμουν και τα σεβονται με αναρμοστο τροπο...


λες:
'Για τους χριστιανούς, Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, και φυσικά δεν λατρεύεται ο σταυρός αλλά ο συμβολισμός του.'

λεω:
για τους αληθινους χριστιανους ο σταυρος ειναι ενα εγκληματικο οργανο, και καμμια τιμη δεν του πρεπει. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΑΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΙΗΣΟΥΣ, ΖΩΝΤΑΝΟΣ, ΚΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΛΗΘΙΝΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝ ΤΟΥ. (για να λατρευεις τον συμβολισμο του σταυρου, πρεπει πρωτα να τον ξερεις) (δεν πειραζει που δεν τον ξερεις)


λες:
'Τζάμπα μην κουράζεσαι, σε κανένα μαντρί δεν ανήκω, και εξήγησα επαρκώς τους λόγους της εκάστοτε τοποθέτησης μου. Εάν ανήκα σε οποιονδήποτε…..προβατάρχη (!), θα είχα το σθένος να το πω. Εσύ όμως, στο μαντρί που εντάσσεσαι, χρειάστηκες πολύ κουράγιο ώσπου να το παραδεχθείς….
Αν και από την πρώτη στιγμή «έλαμπες» σαν την μύγα στο γάλα'

λεω:
εισαι σαφεστατα μαντρωμενος, μονο που το μαντρι σου ειναι μαντρι λυκων και οχι προβατων.
η δικη μου λαμψη απλα προκυπτει εκ του φυσικου, η δικη σου μαυριλα και καταχνια, υποβοσκει υποβασταζομενη ασυναρτησιες και πενθος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 22:40:18  Εμφάνιση Προφίλ
eidos, ξέρεις και λεπτομέρειες ή μόνο χοντρικά για την επανεμφάνιση του χριστού;

Ο Μάξιμος στη "δεύτερη ωαποκάλυψη" που έγραψε, λέει για το 2013, εσύ;

Υ.Γ. Να προλάβουμε να βάλουμε κάτι καλό πάνω μας.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 02:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
γιαπετ
eidos, ξέρεις και λεπτομέρειες ή μόνο χοντρικά για την επανεμφάνιση του χριστού;

Ο Μάξιμος στη "δεύτερη ωαποκάλυψη" που έγραψε, λέει για το 2013, εσύ;

Υ.Γ. Να προλάβουμε να βάλουμε κάτι καλό πάνω μας.



Φίλε γιαπετ , με την απάντησή σου μου έδωσες μιά ιδέα .
Τί θα έλεγες για να διοργανώσουμε ένα στοίχημα στο Forum . Να μας πή ο eidos την ημερομηνία που έχουν οι Μ.τ.Ι. για την "Δευτέρα παρουσία" και να στοιχηματίσουμε Μ.τ.Ι. ή Μάξιμος , μόνο ο ΟΠΑΠ δηλαδή θα διοργανώνη στοιχήματα ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 02:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
eidos
για τους αληθινους χριστιανους ο σταυρος ειναι ενα εγκληματικο οργανο, και καμμια τιμη δεν του πρεπει.

Αφού οι Μ.τ.Ι. διατείνονται ότι ο Χριστός δεν μαρφώθηκε σε σταυρό αλλά σε ένα ξύλο ή εν πάσει περιπτώσει ταυ , πώς είναι δυνατόν να θεωρούν το σταυρό σαν εγκληματικό όργανο και όχι σαν απλό σύμβολο μιάς θρησκείας ;
Σύμφωνα με την απλή λογική ως όργανο του εγκλήματος πρέπει να θεωρείται το ταυ ή ο πάσαλος και όχι ο σταυρός .
Η μήπως όλα αυτά εντάσσονται στο από ποιούς και με τι σκοπό δημιουργήθηκε αυτή η σέχτα , και ποιούς τελικά ενοχλεί το σχήμα του σταυρού ;
quote:
eidos
η δικη μου λαμψη απλα προκυπτει εκ του φυσικου.

Αλήθεια ; Δεν τό' ξερα ότι οι Μ.τ.Ι. , έχουν φωτοστέφανο . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 03:21:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europeos2
-...Και να υπηρετήσεις αναδρόμικά με όπλο και την πατρίδα! Τότε θα σε συγχωρέσω!

Αλήθεια, θα συγχωρέσεις και τους ορθόδοξους μοναχούς τους οποίους η ορθοδοξία επίσης τους απαγορεύει επί ποινή αφορισμού να πιάσουν όπλο;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 09:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γιαπετ,

αν ηξερα,
και σου ελεγα,
ακριβως την ωρα και την στιγμη της κρισης,

θα επωφεληθεις απο αυτο;
θα κανεις κατι για αυτο;
θα τρεξεις να προλαβεις;
η μακαριος και ωραιος θα γελασεις;
θα χλευασεις;
θα απορησεις;
θα λαχταρησεις;
(θα σου λυθουν τα ποδια)
(θα κανεις εμετο)
(θα αναθεματισεις)
(θα προσευχηθεις με τρεμαμενη φωνη;)

το σχοινι του σχοινοβατη κλειδωνιζεται, επικινδυνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 10:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Αλήθεια, θα συγχωρέσεις και τους ορθόδοξους μοναχούς τους οποίους η ορθοδοξία επίσης τους απαγορεύει επί ποινή αφορισμού να πιάσουν όπλο

-Κανένας και εφόσον είναι Έλληνας υπήκοος, δεν επιτρέπεται να μην πιάσει όπλο εφόσον η πατρίδα το χρειάζεται. Μόνο δειλοί κρύβονται πίσω από δικαιολογίες! Αλλά επειδή όντως δε το γνωρίζω που ακριβώς λέει για ποινή αφορισμού, αν πιάσουν όπλο σε περίπτωση πολέμου?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 17:56:14  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«το σχοινι του σχοινοβατη κλειδωνιζεται, επικινδυνα...»

Μωρέ το……σχοινί της λογικής εάν κλυδωνιστεί να δίνεις τότε τι γίνεται!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 01:24:51  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris

quote:
Φίλε γιαπετ , με την απάντησή σου μου έδωσες μιά ιδέα .
Τί θα έλεγες για να διοργανώσουμε ένα στοίχημα στο Forum . Να μας πή ο eidos την ημερομηνία που έχουν οι Μ.τ.Ι. για την "Δευτέρα παρουσία" και να στοιχηματίσουμε Μ.τ.Ι. ή Μάξιμος , μόνο ο ΟΠΑΠ δηλαδή θα διοργανώνη στοιχήματα ;

Καλή ιδέα φίλε Sesostris, σκέφτηκα και το έπαθλο.

Αυτός που θα το βρεί, θα απολαύσει τον επουράνιο παράδεισο, μαζί με τους 144.000 (οι οποίοι είναι 144.062 αν δεν κάνω λάθος).

Δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα, ένας παραπάνω.
Μέσα σε τόσο κόσμο, κάπου θα βρεί να κάτσει...

Υ.Γ. Εγώ ψηφίζω Μάξιμο, διακρίνω κάτι πονηρό στα μάτια του, οπότε κάτι θα ξέρει...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 01:45:44  Εμφάνιση Προφίλ
eidos

quote:
γιαπετ,

αν ηξερα,
και σου ελεγα,
ακριβως την ωρα και την στιγμη της κρισης,

θα επωφεληθεις απο αυτο;
θα κανεις κατι για αυτο;
θα τρεξεις να προλαβεις;
η μακαριος και ωραιος θα γελασεις;
θα χλευασεις;
θα απορησεις;
θα λαχταρησεις;
(θα σου λυθουν τα ποδια)
(θα κανεις εμετο)
(θα αναθεματισεις)
(θα προσευχηθεις με τρεμαμενη φωνη;)

το σχοινι του σχοινοβατη κλειδωνιζεται, επικινδυνα...


Αν ήξερες;
Δηλαδή... δεν ξέρεις;

Πώς σου διαφεύγει αυτή η λεπτομέρεια, τη στιγμή που κατέχεις την ΑΛΗΘΕΙΑ;

quote:
θα επωφεληθεις απο αυτο;
θα κανεις κατι για αυτο;
θα τρεξεις να προλαβεις;
η μακαριος και ωραιος θα γελασεις;
θα χλευασεις;
θα απορησεις;
θα λαχταρησεις;
(θα σου λυθουν τα ποδια)
(θα κανεις εμετο)
(θα αναθεματισεις)
(θα προσευχηθεις με τρεμαμενη φωνη;)

το σχοινι του σχοινοβατη κλειδωνιζεται, επικινδυνα...


Μπορώ να επωφεληθώ;

Μπορώ να βοηθήσω κάπου;

Γιατί να τρέξω; Θα κρατήσει λίγο; Περαστικός θα είναι;

Αν είναι αστείο, θα γελάσουμε όλοι.

Δεν χλευάζω σχεδόν ποτέ.

Τώρα που θα ξέρω λεπτομέρειες, θα είμαι προετοιμασμένος.

Νομίζω ότι δεν θα λαχταρίσω, απλά θα είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει παρακάτω.

Για το τελευταίο με το σχοινί, θέλω βοήθεια ως προς την κατανόησή του...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 09:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γιαπετ
-Για το τελευταίο με το σχοινί, θέλω βοήθεια ως προς την κατανόησή του...

γιατι τα προηγουμενα τα καταλαβες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 16:39:35  Εμφάνιση Προφίλ
Να υποθέσω ότι δεν έχεις, για άλλη μια φορά να πείς κάτι ουσιώδες, και καταφεύγεις σε ανούσιες ερωτήσεις;

Θα ήταν πιο έξυπνο, απ' τη μεριά σου, να περιοριστείς στους πασσάλους και στην αλήθεια, πράγματα που κατέχεις , και να αφήσεις το πνεύμα σ' αυτούς που το έχουν και ξέρουν να το το διαχειρίζονται.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις που μου έκανες, προσπαθώντας να διερευνήσεις την πρόθεσή μου, για την ώρα που θα έρθει ο Νο 2 στη γη, απάντησα με ερωτήσεις και τοποθετήσεις, όσο μπορούσα πιο απλοϊκές για να μπορέσεις να αντιληφθείς μεγάλο μέρος τους.

Απ' την απάντηση όμως, βλέπω ότι ακόμη κι έτσι, σου είναι δύσκολο.

Ίσως πάλι τις στέλνεις στην εταιρεία "σκοπιά" και σου στέλνουν τις μεταφρασμένες απαντήσεις, πράγμα που καταλαβαίνω πως δεν πρόλαβες να το κάνεις, οπότε θα... περιμένω.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 17:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γιαπετ

καποιοι εδω μεσα, ειστε στη τσιτα,
μην τυχον και καποιος αμφισβητησει την υπεροχη σας,
σε εξυπναδα,
σε ευφραδια,
σε νοημοσυνη,
(στην ορθογραφια)
σε ατακες,
σε βλακεια... (αποψη μου)
ολα τα ξερετε
ολα τα γελειοποιητε
ολα τα σφαζετε
ολα τα μαχαιρωνεται...

και μολις καποιος 'νεος'
σας ταραξει τα ησυχα νερα της μακαριοτητας σας,
τοτε παρατηρω μια ενορχηστρωμενη επιθεση...

απο τη μια ειναι καλη αυτη η συμπνοια, δειχνει φιλια γερη,
απο την αλλη τα πολλα σιροπια προκαλουν και εμετο ενιοτε...

αν στη ζωη σας πορευθητε ετσι,
θα καντησετε καμπουρηδες, μυωπικοι, και τραγελαφικες φιγουρες...

εγω οπωσδηποτε και σε καθε περιπτωση τασσομαι υπερ του Φαν(τ)α(σ)τικου Ευρωπαιου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 17:52:45  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
γιαπετ

καποιοι εδω μεσα, ειστε στη τσιτα,
μην τυχον και καποιος αμφισβητησει την υπεροχη σας,
σε εξυπναδα,
σε ευφραδια,
σε νοημοσυνη,
(στην ορθογραφια)
σε ατακες,
σε βλακεια... (αποψη μου)
ολα τα ξερετε
ολα τα γελειοποιητε
ολα τα σφαζετε
ολα τα μαχαιρωνεται...

και μολις καποιος 'νεος'
σας ταραξει τα ησυχα νερα της μακαριοτητας σας,
τοτε παρατηρω μια ενορχηστρωμενη επιθεση...

απο τη μια ειναι καλη αυτη η συμπνοια, δειχνει φιλια γερη,
απο την αλλη τα πολλα σιροπια προκαλουν και εμετο ενιοτε...

αν στη ζωη σας πορευθητε ετσι,
θα καντησετε καμπουρηδες, μυωπικοι, και τραγελαφικες φιγουρες...

εγω οπωσδηποτε και σε καθε περιπτωση τασσομαι υπερ του Φαν(τ)α(σ)τικου Ευρωπαιου...


Ο ορισμός του κενού λόγου, αποτέλεσμα της αμηχανίας και της δυσάρεστης έκπληξης, όταν κάποιος καταλαβαίνει ότι η θεωρία του στέκει μόνο, στις συναγωγές μεταξύ ομοίων...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 18:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
γιαπετ:

**Ο ορισμός του κενού λόγου, αποτέλεσμα της αμηχανίας και της δυσάρεστης έκπληξης, όταν κάποιος καταλαβαίνει ότι η θεωρία του στέκει μόνο, στις συναγωγές μεταξύ ομοίων...**
-------------------------------------------

να υποθεσω οτι τιποτα ουσιωδες δεν εχεις να προσθεσεις, και καταφευγεις σε ανουσιες γραφικοτητες;

θα ηταν πιο εξυπνο απο την μερια σου να περιοριστεις στα του αρχαιου πνευματος, και των περι αυτου αγαλματων, (πραγματα που ισως κατεχεις)
και να αφησεις τα πραγματικα εξυπνα, να τα χειριζονται αυτοι που τα κατεχουν...

οσα δεν μπορεις να καταλαβεις (και ειναι πολλα)
σου δινω το ελευθερο, να με ρωτας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 20:33:22  Εμφάνιση Προφίλ


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 00:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
eidos
για τους αληθινους χριστιανους ο σταυρος ειναι ενα εγκληματικο οργανο, και καμμια τιμη δεν του πρεπει.

Sesostris
Αφού οι Μ.τ.Ι. διατείνονται ότι ο Χριστός δεν καρφώθηκε σε σταυρό αλλά σε ένα ξύλο ή εν πάσει περιπτώσει ταυ , πώς είναι δυνατόν να θεωρούν το σταυρό σαν εγκληματικό όργανο και όχι σαν απλό σύμβολο μιάς θρησκείας ;
Σύμφωνα με την απλή λογική ως όργανο του εγκλήματος πρέπει να θεωρείται το ταυ ή ο πάσαλος και όχι ο σταυρός .
Η μήπως όλα αυτά εντάσσονται στο από ποιούς και με τι σκοπό δημιουργήθηκε αυτή η σέχτα ; Και ποιούς τελικά ενοχλεί το σχήμα του σταυρού ;


Ακόμα περιμένω απάντηση !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 01:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
eidos:εγω οπωσδηποτε και σε καθε περιπτωση τασσομαι υπερ του Φαν(τ)α(σ)τικου Ευρωπαιου...

-Εγώ πάλι ζητώ διευκριήσεις για το Φαν(τ)α(σ)τικός!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 08:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ses.

οποιος φωναζει, συνηθως χανει και το λιγο δικιο που μπορει να εχει...

το ουσιαστικό σταυρός όπως και το ρήμα σταυρόω την εποχή του Ιησού, αναφερόταν σε ένα πάσσαλο η ξύλο, και δεν έχει καμμία σχέση, με τον εκκλησιαστικό τυπο του σταυρού όπως παρουσιάζεται σήμερα.

ως εκ τούτου, οταν οι Μ.τ.Ι. λένε οτι ο Μεσσίας σταυρώθηκε στο σταυρό, εννουν το σταυρό που αποτελούνταν απο ένα και μόνο ξύλο.

για τους πρωτους χριστιανους ο σταυρος υποδηλωνε κατι κακο, καθως και τον θανατο, οπως η λαιμητομος η η ηλεκτρικη καρεκλα για τις μετεπειτα γενιες.
οποία τιμη, σεβασμος και λατρεια λοιπον του πρεπει;

ο σημερινος σταυρος αποτελουσε λατρευτικο συμβολο για πολλους λαους πολυ πριν γεννηθει ο Χριστος.

και επειδη η αληθινη χριστιανοσυνη πρεπει να ειναι καθαρη απο ειδωλολατρικες επιρροες, για αυτο οι Μ.τ.Ι. απορριπτουν αυτο το συμβολο ως μη χριστιανικο.

Edited by - eidos on 27/01/2008 08:38:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 09:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευρ.

το φαν(τ)α(σ)τικος ειναι κατι,
οπως το Σουπερ(μ)ΑΝ
η το Σουπερ(γουμ)Αν
η το Πητερ (π)ΑΝ
η το απο δω και οι αλλοι (π)ΑΝ
και επειδη ξερω οτι σου αρεσει πολυ το ΑΝ
παρε το ΚαταμαρΑΝ
και ελα στο νησι να πιουμε μια τσικουδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 19:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
eidos:και επειδη ξερω οτι σου αρεσει πολυ το ΑΝ
παρε το ΚαταμαρΑΝ και ελα στο νησι να πιουμε μια τσικουδια...

-Aν αποκτήσω μπορεί! Αν όχι, πάλι μπορεί να το ενοικιάσω, Αν όχι, πάλι μπορεί απλά να βγάλω εισητήριο και να επιβιβαστώ!, Αν όχι, πάλι θα φανταστώ κάτι άλλο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 19:25:18  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ λέω να... μετριάσουμε το "χιούμορ", διότι χαλάει ο καιρός έξω, μην κρυώνουμε και μέσα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 00:22:25  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«και επειδη η αληθινη χριστιανοσυνη πρεπει να ειναι καθαρη απο ειδωλολατρικες επιρροες, για αυτο οι Μ.τ.Ι. απορριπτουν αυτο το συμβολο ως μη χριστιανικο.»

Τόσα ξέρουνε, τόσα λένε οι ΜτΙ!! Διότι, εάν δεν λέγανε και αυτοί το κατιτίς, έ, τι διάολο σέκτα θα ανέπτυσσαν ντε!!!

Αλήθεια, ο…Πύργος της είδους σύμβολο είναι??

Στο δια ταύτα, γνωρίζουμε ότι όλα αυτά είναι λόγια δίχως αντίκρισμα, διότι η ανθρωπότητα ανέκαθεν είχε μια συνέχεια. Κατά τον ίδιο τρόπο, οι Ιουδαίοι, προερχόμενοι από διάφορες Σημιτικές φυλές, ενσωμάτωσαν διάφορες δοξασίες και μύθους μέσα στην δική τους «θεολογία».

Διότι, η παράδοση του κάθε λαού, λέγεται και θεολογία!

Ως προς τον σταυρό δε, να σημειώσουμε ότι σύμβολο των Εθνικών ήταν ο ΙΣΟΣΚΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ και όχι το «Τ» των χριστιανών. Περαιτέρω, οι χριστιανοί αποδίδουνε ΤΙΜΗ στον σταυρό ως σύμβολο και ως σημείο θανάτου του Ιησού, όπως θα πήγαινε το παιδί να αποτίσει φόρο τιμής στον τάφο του πατέρα του.

Συνεπώς, ο σταυρός δεν λατρεύεται, αλλά τιμάται. Ψιλά γράμματα όμως για τις Χιλιαστικές χοντράδες και τις υπόλοιπες τους εσχατολογικές ακροβασίες….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 20:38:09  Εμφάνιση Προφίλ
eidos

quote:
οσα δεν μπορεις να καταλαβεις (και ειναι πολλα)
σου δινω το ελευθερο, να με ρωτας...


Σκέφτομαι να εκμεταλευτώ την ευκαιρία που μου δίνεις, σαν κάτοχος της ΑΛΗΘΕΙΑΣ και να σε ρωτήσω πρώτα απ' όλα, αν ο αριθμός 144.000 είναι αυθαίρετος ή προκύπτει από κάποιο "ιερό" βιβλίο;

Σου ζητώ συγγνώμη αν ρωτήσω κάτι αφελές, αλλά όπως λες εσύ, είναι πολλά αυτά που με κάνουν και απορώ, με τα θεόπνευστα, που διαβάζω στον εμφύλιο.

Όσοι προτίθενται να απαντήσουν στις ερωτήσεις που θα υποβάλλω, να ετοιμάζονται για την επόμενη ερώτηση, που θα είναι άσχετη με την πρώτη, αλλά... επίκαιρη.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 00:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
eidos
το ουσιαστικό σταυρός όπως και το ρήμα σταυρόω την εποχή του Ιησού, αναφερόταν σε ένα πάσσαλο η ξύλο, και δεν έχει καμμία σχέση, με τον εκκλησιαστικό τυπο του σταυρού όπως παρουσιάζεται σήμερα.

Άρα σύμφωνα με την κοσμοθεωρία των Μ.τ.Ι. , όπως παραδέχεσαι το φονικό όργανο είναι ο πάσαλος ή το ξύλο που δεν έχει καμία σχέση με τον εκκλησιαστικό σταυρό .
Όμως αντίθετα με κάθε λογική οι Μ.τ.Ι. επιμένουν αντί για αυτό , να χαρακτηρίζουν τον εκκλησιαστικό σταυρό σαν φονικό όργανο , αν και παραδέχεσαι πιό πάνω οτι δεν έχει καμία σχέση .
quote:
eidosκαι επειδη η αληθινη χριστιανοσυνη πρεπει να ειναι καθαρη απο ειδωλολατρικες επιρροες, για αυτο οι Μ.τ.Ι. απορριπτουν αυτο το συμβολο ως μη χριστιανικο.

Οι Μ.τ.Ι. όμως δεν απορρίπτουν τον σταυρό σαν μή χριστιανικό σύμβολο , αλλά σαν όργανο θανάτου , τουλάχιστον αυτό διατυμπανίζουν στις επισκέψεις τους .
Η εξήγηση είναι απλούστατη άν ανατρέξουμε και δούμε το ποιούς τελικά ενοχλεί αυτό το προαιώνιο σύμβολο , που είναι η τροποποιημένη "Τετρακτυς" των Ελλήνων και σύμβολο του Διός , αν δούμε ποιοί τελικά μισούν τόσο πολύ αυτό το σύμβολο που όταν κάνουν πρόσθεση αντί για + βάζουν Τ , τότε θα είναι και ηλίου φαεινότερο το ποιοί τελικά και με ποιό σκοπό είναι οι δημιουργοί της σέχτας των Μ.τ.Ι.

Καλή η προσπάθεια σου να ξεγλυστρίσης αλλά κατάλληλη για άλλες περιπτώσεις , εδώ στο Forum κρίνεται μάλλον ανεπαρκής . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy