ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 00:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Γειά και καλωσόρισες φίλε X.O.
συμφωνώ μα υπάρχουν και κάποια όρια στο τι εξηγά η επιστήμη και τί λέει η θρησκεία...
quote:
X.O.
«Δεν βλέπω καμία αντιπαράθεση μεταξύ της πίστης στην εξέλιξη και της πίστης στο Θεό. Προσωπικά, πιστεύω στην εξέλιξη και δε μπορώ να καταλάβω αυτούς που θεωρούν αντίθετη αυτή μου την πεποίθηση με την πίστη στο Θεό. Σε τελική ανάλυση, ποιοι είμαστε εμείς να αποφασίσουμε ότι ο Θεός, μέσα στην παντοδυναμία Του, δεν κανόνισε ώστε η ζωή να ξεκινήσει και να εξελιχθεί ακριβώς έτσι όπως εξελίχθηκε, ότι δεν όρισε το σύμπαν να έχει τη μορφή που έχει;»


Άρης Πατρινός, Αναπληρωτής Δ/ντής
του γραφείου Επιστημών του Υπουργείου Ενέργειας των Η.Π.Α.
Περιοδικό «Κ» (Καθημερινή), 10/4/2005


Εσύ θα συμφωνούσες με προτεσταντική θέση ότι ο κόσμος χτίστηκε ακριβώς τότε που λέει η Α.Γ. (πριν 8000 χρόνια περίπου αν θυμάμαι καλά),Δηλαδή " ότι ο Θεός, μέσα στην παντοδυναμία Του" έφτιαξε τα πάντα με τέτοιο τρόπο που να νομίζουμε ότι έγιναν δισεκατομμύρια χρόνια πριν, τα μακρινά άστρα με το φως τους να βρίσκεται κιόλας στη γή!,τους ανθρώπους αλλά και παλαιολιθικά ευρήματα στη θέση των σαν να ήταν εκατομμύρια χρόνια παλιά! και άλλα τέτοια .Δεν Λέω όλα παίζονται αλλά κάτι που ακούγεται τρελό κατά πάσα πιθανότητα είναι τελό. Γιατί να ήθελε να μας ξεγελάσει;
Το έχω ακούσει από προτεστάντη επιστήμονα Δόκτορα Φυσικής κιόλας.


Φίλε GALEX
έχεις δίκιο ως προς την έννοια των θειστή/ ντειστή
αλλά υπό την ευρεία έννοια ο πανθεισμός ανήκει στον θεισμό μάλλον παρά στον αθεισμό. Ο αθεισμός δεν δέχεται παρέμβαση στους νόμους που διέπουν το σύμπαν νομίζω, αλλα βασικά συμφωνώ μαζί σου.
φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 02:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Φίλε eidos έχεις πολύ πλάκα…

Οι υπόλοιποι Galex Λιμβαρδόπουλος και Sonofzeys, έχετε
την πλάκα σας…


Δεν πιστεύω αγαπητέ trexagireve ότι ούτε ο eidos ούτε οι Galex, Λιμβαρδόπουλος και Sonofzeys ούτε κανένα μέλος, είναι εδώ μέσα για να μας διασκεδάζουνε με τις απόψεις τους και να σπάμε….πλάκα .

Το ότι δεν συμβαδίζουν οι απόψεις όλων όσων γράφουν είναι απόλυτα φυσιολογικό, όπως και οι δικές σου δεν συμβαδίζουν με αλλά μέλη, αλλά δεν πιστεύω να νομίζεις ότι και εσύ βρίσκεσαι εδώ για να τους διασκεδάζεις.

Για αυτό θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο προσεχτικός στις εκφράσεις σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 07:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχα και χοροπηδα ταυτοχρονα

οικοιοποιηθήκατε ενα ονομα (ορθοδοξια) το οποιο καθε αλλο παρα σας αντιπροσωπευει
η ορθη δοξα, απαιτει ορθη γνωση, που εσεις δεν την κατεχετε

δεν σε παρεξηγω...

το οτι γραφτηκε η Καινη Διαθηκη στην Ελληνικη (την κοινη γλωσσα τοτε), δεν καθιστα την Ελλαδα, περιουσιο λαο...
αν γραφοταν σημερα, στα αγγλικα, που ειναι η κοινη γλωσσα, τοτε ο περιουσιος λαος θα ηταν οι Αγγλοι;

που λεει στη Βιβλο οτι οι Ελληνες αποκτησαν ειδικη σχεση με τον Θεο;

περιδιαβαινεις δρομους διχως αρχη και τελος, και σε βλεπω σε κανενα γκρεμο να πεφτεις τελικα...


galex

με το να αναφερεσαι στο Θεο ως υπερφυσικο, ηθελημενα τον διωχνεις μακρυα σου...
ετσι κανεις τον Θεο-Δημιουργο, απομακρο, μυστηριο, και ξενο...

σχετικα με τον ορο λατρεια,
αλλο αγαπαω το διαβασμα, και αλλο λατρευω το διαβασμα, δεν συμφωνεις;

αλλο αγαπαω τους περιπατους, και αλλο τους λατρευω...
καταλαβαινεις τη διαφορα;;
η λατρεια περιλαμβανει πολυ περισσοτερα, οπως για παραδειγμα, το να δινεις ολο τον εαυτο σου και τις δυναμεις σου σε κατι, και οπωσδηποτε να περιμενεις απο αυτο μια ανταποδοση...

ετσι καποιος λατρευει την επιστημη, δινει ολες τις δυναμεις του σε αυτην, περιμενει απο αυτην να του καλυτερεψει τη ζωη...
η επιστημη αντικαθιστα λοιπον τον θεο!...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 09:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Φίλτατε GALEX είπες:"Γνωρίζω ότι οι δυό μας έχουμε μίαν κοινή ιδιότητα όπως φαντάζομαι το γνωρίζεις και εσύ.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μετά από 22 χρόνια σ' αυτόν το θεσμό, και ως ελεύθερος εργάτης της Βασ. Τέχνης του σκέπτεσθαι και ερευνείν, δεν μπορώ να διατυπώνω ελεύθερα τις απόψεις μου ακόμα και εάν αυτές έρχονται σε αντίθεση με τα 2 βασικά (και μοναδικά) δόγματα αυτού του θεσμού."Αυτό έλειπε.....εγώ τους τα έχω πεί από καιρό και με κίνδυνο κόστους...διότι γνωρίζεις καλά ότι και εντός κύκλου"ελευθέρων" ανθρώπων υπάρχουν πολλοί ανελεύθεροι δυστυχώς,ούτως ή άλλως η Μ.Α.Τ.Γ.{G.O.D.F.}τα συγκεκριμένα δόγματα τα κατήργησε από το 1887 και σωστά γιά μένα έπραξε-άν και η μόνη.Δέν σου κρύβω ότι από μικρός ήμουν "άθεος",επέλεξα και πίστεψα στήν πορεία,αυτό που σου ανέφερα,χωρίς να περιμένω καμίαν απόδειξη,διότι μιλώ για πίστη.Δέν περιμένω να δεχθείς τήν άποψή μου διότι έχεις τήν δική σου τήν οποίαν και σέβομαι απολύτως και ούτως ή άλλως η δική μου πίστη ώς πίστη δέν επιδέχεται απόδειξη και άρα εκ τών πραγμάτων θα ήταν ανήθικο και ανελεύθερο να θέλω να τήν ασπαστεί κάποιος άλος .Απλώς ανέφερα τήν δική μου γνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 12:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΟΠΟΥΛΕ...Πές μου γιατί να περιμένω κάποιον "μεσία";Έναν μεσίτη ναι περιμένω για να πουλήσω ένα ακίνητο...Έναν μεσία γιατί να περιμένω κι εγώ και όλη η Ανθρωπότητα;Μήπως για να μου πει να είμαι δίκαιος και καλός-το πράτω και μόνος μου διότι είμαι ηθικός και συναισθηματικός και δέν μου αρέσει να δημιουργώ προβλήματα σε συνανθρώπους μου και στήν φύση γενικότερα...Μήπως για να μου λύσει τήν αγωνία μου γιά την μεταθανάτια ή μη ύπαρξή μου;.....Προσπαθώ να συμφιλιωθώ με τόν επικείμενο θάνατό μου...Μήπως για να ελπίζω ότι άν εν ζωή είμαι δίκαιος θά ανταμειφθώ μεταθάνατον;Δωροδοκία δηλαδή...Πές μου γιατί λογικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 14:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Βρε Eidos, τι θα γίνει με το είδος σου και την περίπτωσή σου?
Επιμένεις να διαστρεβλώνεις τα πάντα.
Σου ξαναστέλνω τον ορισμό της Θρησκείας που δεν είναι από την κοιλιά μου αλλά από την Britanica.

quote:
ΘΡΗΣΚΕΙΑ: Σύνολο πεποιθήσεων, πρακτικών,και ηθικών κανόνων στηριζόμενοι πάνω σε υπερφυσικές και μεταφυσικές πλατφόρμες.



Εάν ο θεός σου δεν είναι υπερφυσικός, τότε τι είναι? Φυσικός? Μα τότε θα μπορούσε να μελετηθεί και να αποδειχθεί η ύπαρξή του με φυσικούς όρους και από τις θερικές επιστήμες που είναι καθ' ύλην αρμόδιες γιά την μελέτη των φυσικών φαινομένων. Δεν υπάρχει άλλος χαρακτηρισμός. Ή υπερφυσικός θα είναι ή φυσικός ή έστω μεταφυσικός. Αλλά είναι γνωστό ότι αυτό που χαρακτηρίζεται σήμερα ως μεταφυσικό αύριο θα είναι φυσικό και ομοίως αυτό που ήταν χθες μεταφυσικό σήμερα είναι φυσικό.

Όσον αφορά στο όρο "λατρεία" γνωρίζεις ότι όταν χρησιμοποιείται για πράγματα, συνήθειες και φυσικά πρόσωπα δεν έχει την πραγματική και ορθή σημασία του όρου ο οποίος κανονικά αναφέρεται στην θεότητα που ο καθένας πιστεύει και στο σύνολο των θρησκευτικών καθηκόντων. Απλά χησιμοποιείται για να δώσει έμφαση στην αγάπη και την αφοσίωση που μπορεί κάποιος να τρέφει προς κάτι ή κάποιον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 16:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
galex

προσπαθω να ειμαι σαφης σε αυτα που λεω

μαλλον εισαι υπερβολικος οταν λες οτι διαστρεβλωνω τα παντα, δεν εχουμε πει και πολλα...

δεν καταλαβαινω τι θελεις να αποδειξεις χρησιμοποιωντας το ορισμο της θρησκειας
αντε να σου στειλω και γω ενα τετοιο ορισμο:
"'το συνολο των δοξασιων που εχουν σχεση με την πιστη σε θεο η θεους,
το συνολο των τυπων της λατρειας με την οποια εκδηλωνεται η πιστη αυτη,
οτιδηποτε τιμα και σεβεται κανεις ως ιερο: η δημοκρατια για καποιον ειναι θρησκεια'"

καμμια αμφιβολια δεν υπαρχει, οτι η ορθη λατρεια θα πρεπει να αποδιδεται στον Ενα ζωντανο Δημιουργο
αλλα για πεσμου, οι Ινδιανοι που λατρευαν ενα κομματι ξυλο (τοτεμ) δεν ασκουσαν λατρεια;
οι Ελληνες που λάτρευαν 12 και βαλε αψυχα αγαλματα δεν ασκουσαν λατρεια;

η λατρεια μπορει να αποδοθει απο οποιονδηποτε, προς οποιονδηποτε και οτιδηποτε, και με οποιονδηποτε τροπο και οτιδηποτε μεσο.

η λεξη υπερφυσικος ειναι σωστη για τον Θεο, δεν αντιλεγω.
ειναι πολυ πιο πανω απο την δικη μας φυση αναμφισβητητα.
ο τροπος ομως που την χρησιμοποιει καποιος αυτη τη λεξη θα μπορουσε να ειναι λαθος...
επαναλαμβανω οτι ο Δημιουργος δεν ειναι μακρυα μας.
ειναι κοντα μας, εξ ου και Πατερας μας
φανερωνεται σε εμας μεσα απο την Δημιουργια του..
και οπωσδηποτε μεσα απο τον Λογο του, την Αγια Γραφη...

η εννοια του μυστηριωδη, του αγνωστου, και του ανεξιχνιαστου, δεν ταιριαζει σε εναν καλο Δημιουργο, σε εναν Δημιουργο αγαπης...

αληθεια μπορεις να μου πεις γιατι απορριπτεις την υπαρξη ενος Δημιουργου;

μηπως νομιζεις οτι αυτο σε περιοριζει και σου δημιουργει υποχρεωσεις;;

το πραγματικο ελευθερο και ικανο πνευμα ταυτιζεται και απολαμβανει τα εργα του Δημιουργου του...

Edited by - eidos on 22/04/2008 17:02:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 17:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
σονοφζευς

ακατεργαστε (και ποιος θα στο κανει)

η Βιβλος μας υποδεικνυει ως δημιουργια του ανθρωπου, το 4026π.κ.χ.

δεν καταγραφει ημερομηνιες δημιουργιας των πλανητων του ηλιου η της γης, ουτε ακομα των υπολοιπων ζωντανων οργανισμων...

η δημιουργια ολων αυτων θα μπορουσε και να συμφωνει με τις χρονολογιες που κατα καιρους μας δινουν οι επι του δανικου εργαζομενοι επιστημονες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Φίλε μου eidos,
Και βέβαια οι ινδιάνοι με την λατρεία των τοτέμ ασκούσαν λατρεία διότι απέδιδαν στα τοτέμ τους υπερφυσικές ιδιότητες και πίστευαν ότι τους προστατεύουν αυτούς τις οικογένειές τους και τις σοδιές τους.
Εν πάσει περιπτώσει επί του λεκτικού δεν νομίζω ότι έχει και τόση σημασία να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Με ρωτάς γιατί δεν πιστεύω στην ύπαρξη του δημιουργού.
Θα σου απαντήσω με μία ερώτηση. Έχεις κήπο στο σπίτι σου Eidos?

Εάν δεν μιλήσουμε, σου εύχομαι και σε όλα τα μέλη της παρέας ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 00:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε elo, ο ορισμός έχετε πλάκα είναι μια έκφραση
για να γίνει διάλογος… «μη μου θυμώνεις μάτια μου,
δεν γίνομαι δεν μοιάζω»,όπως έλεγε το τραγούδι της
Γαρμπή παλιά…Η κουβέντα μου είχε να κάνει μόνο με το
ότι πλέον έχουν πλάκα για μένα, τουλάχιστον όσοι
ανακαλύπτουν την Αμερική και της δίνουν δικα τους
ονόματα, αν με καταλαβαίνεις…
Εσύ φίλε eidos εν ανεπάρκεια, είσαι και λίγο άτυχος…
Σήμερα αδαή φίλε μου το ευαγγέλιο στην Μ. Τρίτη λέει
το που στην αγία γραφή αναφέρεται το ότι οι Έλληνες
είναι ο περιούσιος λαός του Θεού (δυστυχώς για τα
αφεντικά σου…) όταν λέει ότι πήγαν να δουν τον Χριστό
κάποιοι Έλληνες κι ο Χριστός είπε την σημαντικότατη φράση
«επιτέλους ήρθε η ώρα να δοξασθεί ο Υιός του ανθρώπου…»
Για σένα βέβαια,, δεν υπάρχει τίποτα…πέραν των εβραίων,
αλλά δείχνεις απλός υπηρέτης των πτωχών και τίποτε άλλο…

Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, εγώ ποτέ δεν είπα για μεσσία ότι πρέπει
να περιμένεις, για μένα ήρθε, εσύ δείχνεις να περιμένεις
με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τα πράγματα…
Μοιάζει λες και πιστεύεις ότι ζεις κάτι καινούργιο…
τότε συνήθως έρχεται κι ο μεσσίας, κάθε καινούργιου…
Φίλε Galex, με έστειλες, με το ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ…
δηλαδή αν ήσουνα χριστιανός, τι Θα έλεγες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 00:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Καλέ μου Τρεχαγύρεβε,
Πόσο μονοσήμαντος δείχνεις ή κάνεις ότι είσαι.
Το ότι δεν πιστεύω σε κανέναν θεό και πάνσοφο δημιουργό, το ότι δεν πιστεύω βέβαια στην θεϊκή φύση του Ιησού κλπ, δεν σημαίνει οτι δεν μου αρέσουν οι παραδόσεις και τα παραδοσιακά πράγματα με τα οποία μεγάλωσα. Αυτές τις παραδόσεις όμως - που οι περισσότερες από τις οποίες έχουν θρησκευτικές αλλά και παγανιστικές καταβολές - εγώ τους έχω βγάλει τον θρησκευτικό τους μανδύα και μένω μόνο στο μυθικό και πιθανώς ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ τους χαρακτήρα. Μου αρέσουν οι μυρωδιές του Πάσχα και των άλλων μεγάλων εορτών. Αν θέλεις, γιορτάζω μαζί με το παιδί που πάντα έχω διατηρήσει ολοζώντανο μέσα μου.
Μάλιστα συνηθίζω την Μ. Παρασκευή εάν είμαι στην Αθήνα, να πηγαίνω για λίγο και στον Επιτάφιο της Ανάληψης Βριλησίων και μάλιστα όσο πιό κοντά μπορώ με τον Επιτάφιο γιατί υπάρχει πάντα πολύ καλή χορωδία.

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε επί μακρόν για τους συμβολισμούς και αποσυμβολισμούς μου πάνω στο θέμα των ελληνικών παραδόσεων - θρησκευτικών και παγανιστικών - και ίσως προτείνω να το κάνουμε μετά το Πάσχα.

Κοίτα Τρεχαγύρεβε, ο άθεος δεν είναι μία μηχανή, ή ένα ρομπότ χωρίς συναισθήματα. Μάλιστα μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κατά την τελευταία 20ετία που ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ έχω ξεφορτωθεί το άχρηστο βάρος των θρησκευτικών προκαταλήψεων και των θρησκευτικών προλήψεων έχω αποκτήσει περισσότερο συναίσθημα και ΑΔΟΛΗ αγάπη για το σύμπαν, και τους ανθρώπους. (Και γι' αυτό μπορούμε να μιλήσουμε)

Επομένως όταν εύχομαι καλό Πάσχα εννοώ να περάσετε καλά και ευχάριστα με αγάπη αυτές τις mini διακοπές, ό,τι κι' αν κάνετε.

Φιλιά - Γιώργος Αλεξανδράκης (Galex)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 02:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Η κουβέντα μου είχε να κάνει μόνο με το
ότι πλέον έχουν πλάκα για μένα, τουλάχιστον όσοι
ανακαλύπτουν την Αμερική και της δίνουν δικα τους
ονόματα, αν με καταλαβαίνεις…

Σημασία έχει το όνομα (ταμπέλα) που δίνουν ή αυτό που ανακαλύπτουν ;

quote:
trexagireve -Φίλε elo, ο ορισμός έχετε πλάκα είναι μια έκφραση
για να γίνει διάλογος… «μη μου θυμώνεις μάτια μου,
δεν γίνομαι δεν μοιάζω»,όπως έλεγε το τραγούδι της
Γαρμπή παλιά…

Εμένα το αγαπημένο μου είναι το Καταρρέω του Βασίλη Παπακωνσταντίνου…

Κάτα- κάτα- κάτα- καταρρέω
κι άλλο πλέον δε μπορώ
θα ερωτευτώ τον Παπανδρέου
τον Ποπάϋ, τον Ζορρό


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 10:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Galex, το μόνο που είπα είναι ότι υπάρχει
κάτι το αθάνατο και ουσιαστικό στον χριστιανισμό και δεν
έχει τόσο μυθική πλευρά, όπως το διατυπώνεις...
Πιστεύω ότι περισσότερο είναι αλήθεια, καθώς έχει
μια μαγεία μεγάλη που μένει ουσία από αυτή…
Γι’ αυτο σου είπα ότι είπα και μη με παρεξηγείς…
Αφού ζεις το Πάσχα, άρα καταλαβαίνεις και τα περί
της μαγείας των ημερών,άρα, που το μυθώδες;
Φίλε μου Elo, το θέμα είναι ότι έτσι με το όνομα
και την ταμπέλα,δεν εμβαθύνουν στην ουσία και εκεί
βλέπω το κακό με το όνομα και την ταμπέλα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 11:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Δεν σε παραεξηγώ φίλε μου Trexagireve, άλλωστε μια κουβέντα κάνουμε... Και το ότι μερικές φορές είμαστε όλοι λίγο πιό καυστικοί στις διατυπώσεις μας ή λίγο σαρκαστικοί, έ, για να κάνουμε πιό ζωντανή την συζήτηση και την επαφή μεταξύ μας το κάνουμε, όχι για να μαλώνουμε.
Μην ξεχνάς ότι επικοινωνούμε χωρίς να γνωρίζει ο ένας τον άλλον και μάλιστα χωρίς την κατ' εξοχήν ανθρώπινη ιδιότητα: τον άμεσο προφορικό λόγο. Πολλές φορές, μία λέξη, αλλιώς γίνεται αντιληπτή στον γραπτό και αλλιώς στον προφορικό λόγο που υπάρχει και η γλώσσα του σώματος.
Αυτά. Καλές Γιορτές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 15:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχα και ψαχνε τρεχοντας

απο το 98% που υποτιθετε ειναι οι ορθοδοξοι το 90% ειναι ορθοδοξοι τυπου galex...

αθεοι δηλαδη, αλλα στις γιορτες και τις εμποροπανηγυρις μεσα

αυτη ειναι η πραγματικη ορθοδοξια στην Ελλαδα μας...

σε ευχαριστω φιλε galex γιατι τουλαχιστον εισαι ειλικρινης...

τρεχα και στριφογυριζε,

ποια ειναι ακριβως αυτη η περικοπη των ευαγγελιων οπου οι Ελληνες χριωνται ως ιεραποστολοι του χριστιανισμου;;;

Edited by - eidos on 23/04/2008 15:58:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 18:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Αχ! βρε Eidos, Αχ! βρε Eidos.
Μυρίζεις φανατίλα από μίλια μακρυά. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις δυό γαϊδάρων άχυρα. Για σένα τα πάντα είναι ή μαύρα ή άσπρα. Αρτηριοσκληρωτικός, μονοκόματος, μονοσήμαντος και πολλά άλλα με τον επιθετικό προσδιορισμό "μονο"
Δεν είμαι ορθόδοξος, δεν είμαι καθολικός, δεν είμαι μουσουλμάνος, δεν είμαι ιεχωβάς, δεν είμαι βουδιστής. Και δεν είμαι όλα αυτά γιατί απλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι από όλα αυτά. Τελεία και παύλα.
Μεγάλωσα όμως με κάποιες παραδόσεις - όπου βέπεις την λέξη "παράδοση" διάβαζε αν θες "συνήθεια" - οι οποίες είτε μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια είτε μου αρέσουν ως ενασχολήσεις.
Τα Χριστούγεννα μ' αρέσει να στολίσω το δέντρο μαζί με την γυναίκα μου και να ανταλλάξουμε δώρα. Την Καθαρή Δευτέρα μ' αρέσει να πετάξω αητό και να φάω νηστήσιμα. Το Πάσχα να φάω μαγειρίτσα. Τι δεν καταλαβαίνεις? Αυτό σημαίνει ότι είμαι ανακόλουθος με τα πιστεύω μου?
Αλλά θα σου πω και κάτι άλλο.
Με το ισλάμ δεν έχω απολύτως καμία σχέση. Επειδή όμως λόγω δουλειάς ταξιδεύω πολύ συχνά στην Αίγυπτο, έχω μερικούς καλούς φίλους Μουσουλμάνους. 3 - 4 φορές έτυχε να είμαι στην Αίγυπτο κατά τις τελευταίες μέρες του Ramadan όπου στην Αίγυπτο ειδικά γιορτάζονται πολύ όμορφα και μέσα και έξω από το σπίτι. Με έχουν καλέσει λοιπόν στα σπίτια τους, και πίστεψέ με πολύ το ευχαριστήθηκα που γνώρισα νέες παραδόσεις και έθιμα και θα ήθελα να μου ξανατύχει.
Αυτό σημαίνει ότι είμαι μουσουλμάνος?
Αλλά θα ξαναέλθω σ' αυτό που λέγαμε τις προάλλες.
Δ ε ν α σ κ ω λ α τ ρ ε ί α.

Αλήθεια όμως, προκειμένου να σου απαντήσω γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει δημιουργός, σου ζήτησα να μου πεις αν μένεις σε σπίτι με κήπο.
Δεν μου απάντησες. Γιατί? Μήπως ξέρεις, ή φαντάζεζαι, γιατί σε ρωτάω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 22:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
GALEX:
Αλήθεια όμως, προκειμένου να σου απαντήσω γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει δημιουργός, σου ζήτησα να μου πεις αν μένεις σε σπίτι με κήπο.

-Kήπο δεν ξέρω αν έχει αλλά μουριά σίγουρα! έτσι eidos?
quote:
eidos:
Εμένα το αγαπημένο μου είναι το Καταρρέω του Βασίλη Παπακωνσταντίνου…

Κάτα- κάτα- κάτα- καταρρέω
κι άλλο πλέον δε μπορώ
θα ερωτευτώ τον Παπανδρέου
τον Ποπάϋ, τον Ζορρό…


Πρόσεξε μην καταρρεύσεις πολύ και χρειαστείς αίμα.........την έβαψες!!!!!!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 22:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Τι γίνατε όλοι σας ρε παιδιά?
Μόνοο΄ο Ευρωπαίος κι' εγώ μείναμε στη Αθήνα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 08:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
οκ

Edited by - eidos on 24/04/2008 09:15:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 08:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευρωπαιος

το κατα-κατα-κατα-καταρρεω ειναι το αγαπημενω τραγουδι του Elo
και οχι το δικο μου
(παρεπιμπτιντως το ασμα ειναι του Νικολα του Ασιμου και το ερμηνευει ο Βασιλακης)


galex

φοβαμαι τα μαλα, αυτους που λενε
δεν ειμαι (φανατικος)
δεν ειμαι (θρησκος)
δεν ειμαι (λατρης)
ολοι αυτοι υποστηριζουν τοσο φανατικα αυτο που νομιζουν οτι δεν ειναι,
ωστε καταντουν πιο (φανατικοι) απο καποιους αλλους που και αυτοι βεβαιως ειναι (φανατικοι)

ακου λοιπον,

εχω κηπο στο σπιτι μου και μαλιστα μεγαλο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 11:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Αγαπητέ GALEX! είμαι από Κόρινθο αλλά θα σταματήσω να γράφω για λίγο, μεριά οι ετοιμασίες (σούβλες, ξύλα), μεριά ο εκκλησιασμός, μεριά η δεύτερη εργασία μου (φορολογικές δηλώσεις).

eidos:<<ευρωπαιος

το κατα-κατα-κατα-καταρρεω ειναι το αγαπημενω τραγουδι του Elo
και οχι το δικο μου
(παρεπιμπτιντως το ασμα ειναι του Νικολα του Ασιμου και το ερμηνευει ο Βασιλακης)>>

Nα ανασκευάσω λοιπόν!.......... Πρόσεξε μην καταρρεύσεις πολύ και χρειαστείς αίμα.........την έβαψες!!!!!! δε θα σου δώσε ο eidos!


KAΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 13:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Αγαπητέ Eidos,
Ειληκρινά δεν μπορώ να καταλάβω από ποιό σημείο των γραφόμενών μου βγάζεις το συμπέρασμα ότι είμαι φανατικός και ότι υποστηρίζω φανατικά αυτά που νομίζω ότι δεν είμαι. (Τέτοιο λεκτικό ακτιβισμό μόνο εσύ μπορούσες να κάνεις). Εν πάσει περιπτώσει, το ότι μπορώ άνετα να συμμετέχω σε μουσουλμανικά γιορταστικά έθιμα δεν σου λέει τίποτα?
Θα σου πω και κάτι ακόμα. Την πρωτοχρονιά που μας πέρασε είμασταν με την γυναίκα μου καλεσμένοι σε ένα σπίτι. Εκεί ήταν καλεσμένο και ένα ζευγάρι Ελλήνων Εβραίων, με πολύ ανοικτό μυαλό, με τους οποίους είχαμε μία πολύ φιλική συζήτηση για πάρα πολλά θέματα. Οικονομικά, πολιτικά, διεθνή και λίγο θρησκευτικά.
Κάποια στιγμή η γυναίκα μου (η οποία by the way έχει τη ίδια τεκμηριωμένη άποψη με εμένα περί θεού, δημιουργού, θησκειών κλπ) τους ρώτησε για κάποια εβραϊκά έθιμα. Τότε η γυναίκα του της είπε ότι εάν δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα, θα μας καλέσει στο πασχαλινό τραπέζι τους (το εβραϊκό Πάσχα εννοώ). Το βρήκαμε και οι δυό πολύ ενδιαφέρον και δεχθήκαμε πολύ ευχαρίστως.
Θα μπορούσα να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε έθιμα και παραδόσεις γιατί με ενδιαφέρει από λαογραφικής και σημειολογικής άποψης αλλά και από συμβολιστικής/αποσυμβολιστικής άποψης.
Σε πληροφορώ ότι ο Uberto Echo που είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας, ενώ είναι δηλωμένος άθεος στοχαστής και φιλόσοφος,και καθηγητής της σημειολογίας στο πανεπηστήμιο της Bologna, έχει το ίδιο ενδιαφέρον.

Όχι φίλε μου καλέ δεν είμαι φανατικός για τίποτα. Αλλά για τίποτα όμως!! Και έχω το δικαίωμα να το λέω.

Και τώρα στην ερώτησή σου.

quote:
αληθεια μπορεις να μου πεις γιατι απορριπτεις την υπαρξη ενος Δημιουργου;


Και σου απαντώ πάλι με μία ερώτηση. Αφού έχεις κήπο και μάλιστα μεγάλο, ελπίζω και με πολλά δέντρα, μπορείς να μου πεις γιατί απορρίπτεις την ύπαρξη δρυίδων και νεράϊδων το βράδυ στον κήπο σου???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 14:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
galex

ο τροπος που γραφεις, προσπαθωντας να υποστηριξεις αυτο που θεωρεις ως αποψη σου, μαλιστα 'τεκμηριωμενη' οπως λες,
σε τι πιστευεις οτι διαφερει απο τον δικο μου τροπο γραφης, οπου υποστηριζω την αποψη μου, την οποια θεωρω τεκμηριωμενη, και γιατι εγω ειμαι φανατικος και εσυ οχι;

μπορεις να υποστηριζεις το πιστευω σου, οποιο και ειναι, με δυο τροπους:
χαλαρα, και εντονα
αυτο που εσυ πιστευεις οτι δηλαδη, εισαι αθεος, εισαι ανοικτος σε επιρροες, δεν εισαι μονοσημαντος, αυτο το υποστηριζεις χαλαρα;
νομιζω οχι!! το υποστηριζεις δυναμικα...
αυτο κανω και εγω για το δικο μου πιστευω...

με αυτη τη λογικη και οι δυο ειμαστε φανατικοι,
αυτο προσωπικα το προτιμω, απο το να μην ξερω τι θελω στη ζωη μου, και να πηγαινω οπου φυσαει ο ανεμος καθε φορα...

αν πραγματικα θελεις να σου πω αυτο που διακρινω σε εσενα,
μαλλον προσπαθεις να απαλλαγεις απο εναν Δημιουργο, η καποιο ανωτερο Ον, αλλα βαθεια μεσα σου, οπως και σε ολους τους ανθρωπους, κατι χτυπαει, σαν καρδια παιδιου του Θεου...

δωσε μου τον ορισμο
δρυιδης=
νεραιδα=
και θα σου απαντησω

Edited by - eidos on 24/04/2008 14:17:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 16:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Να σου απαντήσω λοιπόν Eidos.
Το εάν υποστηρίζω τις απόψεις μου δυναμικά και όχι "χαλαρά" - ό,τι και αν εννοείς με το "χαλαρά" - αυτό οφείλεται απλά στο ταμπεραμέντο μου. Συνηθίζω να χρησιμοποιώ στον προφορικό μου λόγο και στα επιχειρήματά μου ένα μάλλον πλούσιο λεξιλόγιο χρησιμοποιώντας, προφορικά σημεία στίξεως χρωματίζοντας την φωνή μου κατάλληλα. Αυτός είμαι και επομένως όπως μιλάω έτσι γράφω. ΌΜως αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι φανατικός. Ο φανατισμός είναι κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Εάν είσαι και εσύ έτσι τότε δεν θα σε ξαναπώ φανατικό.
Η λέξη φανατικός έχει λατινική προέλευση. Θύμισέ μου να σου δώσω τον ετοιμολογικό και ιστορικό ορισμό του "φανατικού" που αυτήν την στιγμή δεν τον έχω διαθέσιμο γιατί είμαι ακόμα στο γραφείο. Αλλά σου υπόσχομαι ότι θα στον στείλω.

Τώρα τι εννοώ με

quote:
δωσε μου τον ορισμο
δρυιδης=
νεραιδα=


θα σου πω ότι εννοώ κάτι ανύπαρκτο, μία εμμονή, ένα αποκύημα της φαντασίας, έναν μύθο (έστω και ωραίο μύθο) ο οποίος δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Καλές Γιορτές και να' σαι καλά ότι κι' αν κάνεις αυτές τις μέρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 17:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
galex

Το New Standard Dictionary of the English Language (Νέο Στερεότυπο Λεξικό της Αγγλικης Γλωσσας) (έκδοση 1929) δινει τον ακόλουθο ορισμό του φανατισμού:
«Εξωφρενικος ή αχαλίνωτος ζηλος».

«φανατικός» το Webster’s Third New International Dictionary (Τρίτο Διεθνές Νέο Λεξικό του Γουεμπστερ), έκδοση 1961 λέει:
‘Φανατικός—λέξη λατινική, προέρχεται από μια θεότητα.
1) 
αυτός που διακατέχεται ή φαίνεται να διακατέχεται από δαίμονες· με την ευρεία έννοια: τρελός, αλλοφρονας, παλαβος.
2)
 αυτός που κυριαρχείται, δείχνει, ή χαρακτηριζεται από υπερβολικό ζηλο· εξωφρενικός, παράλογος· υπερβολικά ενθουσιώδης, ιδιαίτερα πάνω σε θρησκευτικά θέματα’.

ο φανατισμός λοιπον είναι μια μορφή ζήλου.
Αλλά είναι ένας «εξωφρενικός ή αχαλίνωτος ζήλος», ένας «παράλογος» ζήλος.

θεωρω οτι στα γραφώμενα σου ξεχωριζει η προσπαθεια που κανεις, ο ζηλος που επιδεικνύεις να με πεισεις οτι εισαι αθεος, και ανοικτος σε ολα. (το ιδιο κανω και εγω, για το αντιθετο)

παρολα αυτα, εγω δεν θελω νε σε πω φανατικο, ελπιζω να μην το ξανακανεις και εσυ για μενα.

εφοσον οι δρυιδες και οι νεραιδες ειναι κάτι ανυπαρκτο, και αποτελουν μέρος του μυθου,
πως με ρωτας αν μπορω να τους/ις δω, τα ομορφα βραδια στον κηπο μου;

γίνεται;

να ξέρεις βεβαιως-βεβαιως, οτι οι μύθοι παντα εμπερικλειουν μια δοση αλήθειας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GALEX
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 19:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GALEX
Eidos
Οι ερμηνείες 1 & 2 είναι πράγματι σωστές. Ειδικά η πρώτη περί λατινικής προέλευσης. Πάλι δεν μπορώ να συμβουλευτώ τις σημειώσεις μου αλλά θυμάμαι ότι πρόκειται για την θεά ή ημίθεη, (σύμφωνα με το Ρωμαϊκό πάνθεον), Fanal, της οποίας το πνεύμα όταν εισχωρούσε στον άνθρωπο, τον έκανε να ξεχνά τον φόβο του θανάτου και να ενεργεί σαν "δαιμονισμένος". Έβγαζε αφρούς από το στόμα και γινόταν εξαιρετικά άγριος. 'Ετσι λοιπόν πριν από κάθε μάχη οι Ρωμαίοι επικαλούντο με θυσίες την θεά να έρθει και να μετατρέψει τους στρατιώτες σε μηχανές θανάτου. Αυτά από ό,τι θυμάμαι.
Στις μέρες μας έχει μείνει να προσδιορίζει τον άνθρωπο που οδηγούμενος από την παραφροσύνη της ιδεοληψίας του, κατά πλείονα λόγο θρησκευτικής, αλλά και πολιτικής, μπορεί να φτάσει στα έσχατα όρια της εξαλοσύνης και ακόμα, χωρίς κανεναν δισταγμό, να αφαιρέσει και ανθρώπινη ζωή / ζωές, εάν οι άλλοι δεν συμφωνούν μαζί του ή δεν του επιτρέπουν την εφαρμογή των απόψεών του.

Ο νεράϊδες είναι κάτι ανύπαρκτο (έστω και ωραίος σαν μύθος)όπως και η ύπαρξη πάνσοφου δημιουργού. Όπως εσύ μου λες ότι είσαι απόλυτα βέβαιος για την ύπαρξή του εγώ σου λέω ότι είμαι βέβαιος για την ύπαρξη νεράϊδων στον κήπο σου όταν εσύ κοιμάσαι και δεν βλέπεις. Μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχουν? βεβαίως αυτό δεν αποτελεί παρά ένα λογοπαίγνιο. Μην αρχίσεις σε παρακαλώ να νομίζεις ότι πιστέυω σε νεράϊδες.

Πάντως σε διαβεβαιώ ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι οι μύθοι κρύβουν μία δόση αλήθειας ή ακόμα και μπούσουλα ζωής. Αλλά αυτούς τους μύθους τους έφτιαξε ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ με την σοφία που απέκτησε από το πανεπιστήμιο της ζωής στις 15000 χρόνια της ύπαρξής του και την προσπάθειά του να επιβιώσει. ΑΥΤΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι ο λόγος που μου αρέσει να γνωρίζω διάφορες παραδόσεις.
Γειά χαρά μη φανατικέ φίλε μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 07:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Ο φίλος GALEX είπε και εγώ θα συμφωνίσω απολύτως:"Θα μπορούσα να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε έθιμα και παραδόσεις γιατί με ενδιαφέρει από λαογραφικής και σημειολογικής άποψης αλλά και από συμβολιστικής/αποσυμβολιστικής άποψης.
Σε πληροφορώ ότι ο Uberto Echo που είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας, ενώ είναι δηλωμένος άθεος στοχαστής και φιλόσοφος,και καθηγητής της σημειολογίας στο πανεπηστήμιο της Bologna, έχει το ίδιο ενδιαφέρον."Όμως τι δικαιολογήσε φίλτατε;Δέν μπορώ να καταλάβω την εμμονή κάποιων να χαρακτηρίζουν άστοχα,με αποτέλεσμα να αναγκάζουν "δυνατούς" γράφοντες, σάν τον GALEX ,να δικαιολογούνται,ενώ θα μπορούσαν να αναπτύξουν πλήρως το σκεπτικό τους,το οποίο με ενδιαφέρει ιδιεταίρως και πιστεύω και άλλους πολλούς.Θά ήθελα όμως να σε ρωτήσω GALEX,γιατί δέν χρησιμοποιείς τον όρο "ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΗΣ",αντί του ΑΘΕΟΣ,διότι πιστεύω ότι το ΑΘΕΟΣ είναι αδόκιμος όρος,λόγω του ότι σημαίνει ότι είναι αποδεδειγμένη η ανυπαρξία του ΘΕΟΥ για τον χαρακτηριζομενο ώς άθεο,πράγμα αδύνατο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 09:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus
Γειά σας και καλό Πάσχα εορτάζοντες και μή.
Φίλε eidos είπες στον φίλο GALEX κάτι που ακούγεται παράξενο
quote:
eidos
...θεωρω οτι στα γραφώμενα σου ξεχωριζει η προσπαθεια που κανεις, ο ζηλος που επιδεικνύεις να με πεισεις οτι εισαι αθεος, και ανοικτος σε ολα...

Δεν ήξερα ότι πρέπει να σε πείσει κάποιος ότι ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ δεν σου φτάνει η δήλωση του; Εγώ δεν σου ζητάω υπεύθυνη δήλωση πως είσαι ΜτΙ.

Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ δεν νομίζω ο "ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΗΣ" είναι πιο δόκιμος όρος από το "ΑΘΕΟΣ" και οι δύο δείχνουν έλλειψη δικιά τους φωνή.
Δεν θα αναφερθώ στους ορισμούς που ούτως ή άλλως οι περισσότεροι προέρχονται από τον θεισμό π.χ. άθεος αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού και αγνωστικιστής αυτός που θεωρεί λογικά απίθανο να γνωρίζουμε αν υπάρχει θεός.
Δικός μου ορισμός είναι ότι ο αθεισμός είναι ένα σύστημα σκέψεων και θεωριων (a paradigm) που μπορει, και αν όχι ακόμη, θα μπορέσει να δώσει εξήγηση και λύση σε όλα τα προβλήματα του σύμπαντος, της δημιουργίας του και του νόμου/αρχής που το διέπει. Ο Θεός δεν έχει κάν ορισμό στον αθεισμό.
Τον αγνωστικισμό τον παρομοιάζω με το μηδέν στους φυσικούς αριθμούς έτσι έχουμε θετικοι οι θειστές-με την ευρεία έννοια, όσοι δέχονται με οποιοδήποτε τρόπο την ύπαρξη θεού- το μηδεν είναι οι αγνωστικιστές και αρνητικοί οι άθεοι. Μη παρεξηγηθω είναι μόνο ένα μαθηματικό μοντέλο ίσα ίσα που σεν βρίσκω καθόλου θετικό τον θεισμό!
Το δε μηδέν είναι ίσως η μεγαλύτερη ανακάλυψη του ανθρώπου.
ΘΑ ονομάζομαι άθεος μέχρι να βρεθεί κάποιο καλύτερος όρος.
Πάντα φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 12:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13
Μάλλον την ίδια απορια με σενα εχει και η επιστήμη αγαπητέ macedon.Αλλά προσπαθούν να την λύσουν.Οπως ακριβως τα λες...
4,5 δις χρονια διαδοχικών μεταλλάξεων του DNA μέσω της διαδικασίας της εξέλιξης και να σου ενα ωραίο πρωινό ο αρχέγονος προγονος μας.Ο ανθρωπάκος...Μονο που διεφερε λίγο από τον σημερινό αλλά αυτό δεν εχει καμία σημασια.

Μπορείς να τον οναμασεις Αδάμ στον κήπο της εδέμ ή Homo Erectus κάπου στην Αφρική...
Όλα τελικά ειναι θέμα υποκειμενικότητας...


i epistimi exei kai tha exei gia pada apories an den pistepsei kai sto metafisiko kai skeftete mono me tin logiki.apo osa diavaso kai osa sinexos matheno den exei akoustei na exei dothi lisi gia to pos diimiourgithike o kosmos.exoun ftasei kapoia ekatosta tou defteroleptou apo tin diimiourgia.mipos afto leei kati....den ksero...o theos voithise sto na dimiourgithi kati kai oxi afta pou lene pire to xoma kai mas eftiakse kai ta sxetika apla edose tin arxi se kati.....profanos giati mas exei dosei tin ikanotita na ekselisomaste.....an akouses prosfata gia ena pirama pou tha ginotan se apistafta xamiles sinthikes gia na doun pos egine o kosmos....eidate kanena apotelesma??....hmmm den nomizo na ginei kati.....apisis kati allo pou eipan fisikoi kai oxi ego einai oti den prokeite na vrethi pos egine o kosmos ektos an ipirxe kapoios allos se mia alli diastasi......kati pou pali einai apithano....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 13:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Stavros_13, προσπάθησε σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς διότι τα greeklish κάνουν δύσκολη την ανάγνωση των μηνυμάτων σου.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy