ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 13:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ eidos βεβαίως είναι αθώο γιατί έτσι είναι η διδασκαλία, μιλώντας με τα δεδομένα του υλικού κόσμου σχετικά με την λέξη αθώο.

Φίλε macedon αυτό που είσαι αυτό λαμβάνεις. Ελκύεις τις καταστάσεις που είναι ανάλογες με αυτό που έχεις μέσα σου και τα παραδείγματα που έδωσα δεν είναι υπερβολικά αλλά καθημερινά. Το γιατί γίνεται αυτό δεν μπορώ να στο εξηγήσω, μου ζητάς να σου πω γιατί υπάρχει ο νόμος της βαρύτητας.

Δεν διδάσκει κανείς "καθήστε ξάπλα στον καναπέ σας και θα σας χτυπήσει το φαγητό την πόρτα", διδάσκει την ιεραρχία, το σημαντικό. Δουλεύω για να ζήσω αλλά δεν τρέχω όλη την ημέρα κυνηγώντας τα λεφτά, αυτό λέει.
Οι διδασκαλίες είναι απλές και σε βοηθάνε να ζήσεις μια καλύτερη ζωή με τις επισημάνσεις τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 15:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
eidos
Σάν χριστιανός δέν μας ξεκαθάρισες ποιός είναι για σένα ο θεός.
Ο Ιαχωβάς, ο θεός της βίβλου ή οτιδήποτε άλλο και τί είναι αυτό το άλλο;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 17:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
μπορει να εχεις και δικιο! μπορει λιγο πολυ ολοι να ειμαστε 'εξυπνακηδες' εδω μεσα.
αν σου εχω δωσει την εντυπωση οτι δεν σεβομαι τις αποψεις των αλλων, κανεις λαθος.
οστωσο, νομιζω οτι μπορω να διακρινω ποτε ο αλλος, απλα κανει κουβεντα για να κανει, και ποτε θελει να κουβεντιασει πραγματικα.

προσωπικα εχω αναλυσει, και νομιζω το εχω κανει με λογικα επιχειρηματα, το τι πιστευω, μην με κατηγορεις λοιπον.
θερωρω οτι απο την κουβεντα μας ωφεληθηκα. γιατι; εβαλα το μυαλο μου να δουλεψει, κατ΄αρχην, για να μπορεσω να σου αποδειξω αυτο που πιστευω, και δευτερον να εισαι σιγουρος τα θετικα απο οσα μου ειπες τα κραταω.
ετσι και αλλιως η κουβεντα μας για αυτο ζητημα και με αυτη τη μορφη νομιζω, ειχε τελειωσει, οποτε οκ.


οσον αφορα τον Μ. ε!οχι! αν οντως ειμαι τοσο πολυ πια... τι να πω!
και δεν το καταλαβα;
να αυτοπυρπολυθω παραυτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 17:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ΕΡ.

ο Θεος για μενα ειναι το δεξι φτερο απο το κοτοπουλο που εχει στην αυλη του ο γειτονας μου!! ικανοποιηθηκες;
(αυτο για το αστειο του πραγματος, για να σπασει ο παγος)

λοιπον σοβαρα... ο Θεος ειναι ενας για ολους μας, μην τον μοιραζεις λοιπον σε Ιαχωβα οπως λες, (Ιεχωβα τον λενε και το ξερεις), σε θεο της Βιβλου, σε Θεο των Εβραιων, η των Ελληνων.
ο Θεος της Βιβλου λοιπον, στον οποιο πιστευω, (οπως πιστευε και ο Κυριος μας Ιησους οταν ηταν στη γη) εχει ονομα: Γιαχ, Γιαχβε, Ιεχωβα.
και λογικα ολοι οσοι θελουν να λεγονται χριστιανοι, σε αυτον τον Θεο πιστευουν.
και κατα την αποψη μου ολοι, σε αυτον θα επρεπε να πιστευουμε αφου δεν υπαρχει αλλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 21:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
λοιπον σοβαρα... ο Θεος ειναι ενας για ολους μας, μην τον μοιραζεις λοιπον σε Ιαχωβα οπως λες, (Ιεχωβα τον λενε και το ξερεις), σε θεο της Βιβλου, σε Θεο των Εβραιων, η των Ελληνων.
ο Θεος της Βιβλου λοιπον, στον οποιο πιστευω, (οπως πιστευε και ο Κυριος μας Ιησους οταν ηταν στη γη) εχει ονομα: Γιαχ, Γιαχβε, Ιεχωβα.
και λογικα ολοι οσοι θελουν να λεγονται χριστιανοι, σε αυτον τον Θεο πιστευουν.
και κατα την αποψη μου ολοι, σε αυτον θα επρεπε να πιστευουμε αφου δεν υπαρχει αλλος

Καλά το φετινό καλοκαίρι ήταν πολύ ζεστό γι'αυτό και δέν σε παρεξηγώ.
Μπορείς να μου επιτρέψεις όμως να σε χαρακτηρίσω ονειροπαρμένο γιατί ο Ιαχωβάς υπάρχει μονάχα στο χριστιανόπληκτο μυαλό σου, πουθενά αλλού.


___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΤΑΜΠΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
ΚΙ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ.
18/08/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 21:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ΕΠ.

αυτη τη φορα το παρακανες.
δεν νομιζω οτι αυτο απυθμενο υβρεολογιο, με απιστευτα βρωμικες λεξεις και προτασεις απο τη μερια σου, μπορει να προαγει τον υγιη διαλογο.
απαιτω εγκαιρως και ακαιρως να επεμβει ο συντονιστης.
ειλικρινα δεν το ανεχομαι.
βρισκομαι στο φορουμ οχι για να με βριζεις εσυ αλλα για αποτυπωση αποψεων.

εισαι απιστευτα θρασης τελικα!!
αυτα να τα πεις στους ομοιους σου ΕΠ.

ακους εκει να με πεις:
ΟΝΕΙΡΟΠΑΡΜΕΝΟ
στα μουτρα σου!!!! (χα!χα!χα!χα)

(αν φευγεις ονειρα γλυκα, και ας ειναι και περαστικα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 22:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
απιστευτα γρηγορη αντιδραση!

ρε παιδιααααα!!!!!!!!!!

συντονιστες!!!!!!!

γιατι διαγραψατε τις λεξεις, 'στο χριστιανοπληκτο μυαλο σας';

τοσο τρομερη φραση ειναι;

(στο προηγουμενο μηνυμα μου εκανα πλακα στον ΕΠ. ελπιζω να το καταλαβατε)
(παιζοντας με τη λεξη ονειροπαρμενος!)
(ουτε μια πλακα δεν μπορουμε να κανουμε εδω;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 23:47:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
pyramid
Δεν διδάσκει κανείς "καθήστε ξάπλα στον καναπέ σας και θα σας χτυπήσει το φαγητό την πόρτα"

Κι όμως φίλε μου, αυτό ακριβώς διδάσκει ο Ιησούς, ίσως παίρνοντας παράδειγμα από τον εαυτό του.

quote:
pyramid
Δουλεύω για να ζήσω αλλά δεν τρέχω όλη την ημέρα κυνηγώντας τα λεφτά, αυτό λέει.

Πού ακριβώς λέει "δουλεύω για να ζήσω";

quote:
pyramid
διδάσκει την ιεραρχία, το σημαντικό.

Αν και απ'όσο κατάλαβα δεν διδάσκει αυτό αλλά απαξιώνει τελείως τα προβλήματα υλικής φύσης, θα σου έλεγα πως η ψυχολογία διδάσκει πως η βάση στην πυραμίδα της ιεραρχίας των αναγκών του ανθρώπου είναι οι βασικές του ανάγκες: τροφή, ένδυση, στέγη, αφήνοντας για πολύ αργότερα τις "πνευματικές αναζητήσεις". Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται και από την καθημερινή πρακτική. Η αιτία άλλωστε που έχουμε την πολυτέλεια και συζητάμε σήμερα είναι γιατί προφανώς έχουμε λύσει τα βασικά μας προβλήματα.

Εσύ πραγματικά πιστεύεις πως πιο σημαντικό και αναγκαίο για τον άνθρωπο είναι οι πνευματικές του αναζητήσεις και όχι η επιβίωσή του; Πιστεύεις πως μπορείς να προχωρήσεις στις πρώτες αν δεν εξασφαλίσεις τη δεύτερη;

quote:
eidos
επειδη διακρινω στα γραπτα σου μια σοβαρο-ειρωνια-ανωτεροτητα, που μαλλον πιστευεις οτι κατεχεις, ανομοια με εμας, δεν νομιζω οτι πραγματικα μπορω να εχω επικοδομιτικο διαλογο μαζι σου. (εκτος και αν κανω λαθος, οποτε να αυτοπυρποληθω)

Ο καθένας δίνει απ'αυτό που έχει, σύμφωνα μ'αυτό που είναι, και συ ακολουθείς τον κανόνα αυτόν. Δίνεις απ'αυτό που έχεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 14:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ eidos, έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι σε έναν υγιή διάλογο όπου το ζητούμενο είναι η γόνιμη ανταλλαγή απόψεων κι ο σεβασμός τόσο της διαφορετικότητας του συνανθρώπου μας όσο και του δικαιώματος του να έχει τα πιστεύω και τις απόψεις του, δεν χωράνε ούτε ταμπελοποιήσεις ούτε απόδοση υποτιμητικών/χλευαστικών χαρακτηρισμών.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 16:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Λές λοιπόν φίλε eidos:

quote:
λοιπον σοβαρα... ο Θεος ειναι ενας για ολους μας, μην τον μοιραζεις λοιπον σε Ιαχωβα οπως λες, (Ιεχωβα τον λενε και το ξερεις), σε θεο της Βιβλου, σε Θεο των Εβραιων, η των Ελληνων.
ο Θεος της Βιβλου λοιπον, στον οποιο πιστευω, (οπως πιστευε και ο Κυριος μας Ιησους οταν ηταν στη γη) εχει ονομα: Γιαχ, Γιαχβε, Ιεχωβα.
και λογικα ολοι οσοι θελουν να λεγονται χριστιανοι, σε αυτον τον Θεο πιστευουν.
και κατα την αποψη μου ολοι, σε αυτον θα επρεπε να πιστευουμε αφου δεν υπαρχει αλλος.

Εσύ που το ξέρεις ότι ο Θεός υπάρχει;
Που ξέρεις ότι εάν υπάρχει είναι ένας;
Που ξέρεις ότι δεν υπάρχει άλλος και το λες με σιγουριά θεολόγου;
Γιατί εάν υπάρχει αποκαλύφθηκε μονο στους Εβραίους για τα πρώτα έτη εως λιγο μετά τον Ιησού; Οι άλλοι λαοί ήταν χαζοί;
Γιατί ο Θεός έκανε γιό με τον οποίο είναι ίσος;
Γιατί δέχεσαι τις εικασίες του Εβραικού ιερατείου και όχι των απόκρυφων ευαγγελίων;
Είναι τυχαίο ότι μεγάλωσες σε χριστιανική οικογένεια και υποστηρίζεις αυτές τις απόψεις; Εάν είχες μεγαλώσει στην Κίνα τι θα υποστήριζες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 18:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ολη μου η γνωση προερχεται απο τη Βιβλο, και απο αυτα που βλεπω. (και δεν βλεπω)

σε παλιοτερη απαντηση μου ειχα πει για τον Δημιουργο στον I.V.

"κανε το εξης λογικο (εσυ μιλησες για λογικη) πειραμα:
παρε τουβλα, τσιμεντο, ασβεστη, αμμο, νερο, και πετα τα ψηλα στον αερα. τι λεει η λογικη; οτι οταν αυτα τα υλικα πεσουν κατω θα εχουν σχηματισει ενα σπιτι; οχι, βεβαια!!
η λογικη λεει οτι το σπιτι δεν γινεται μονο του!
χρειαζεται απαραιτητως ενας χτιστης!
[/quote]

Θεος, με την εννοια του Παντοδυναμου υπαρχει Ενας, Θεοι με την εννοια του ισχυρου υπαρχουν πολλοι.

ο Θεος δεν αποκαλυφτηκε στους Εβραιους. στον προπατορα τους τον Αβρααμ αποκαλυφτηκε και εκανε μια διαθηκη μαζι του. "μεσω του σπερματος σου, ολα τα εθνη της γης οπωσδηποτε θα φερουν ευλογια στον εαυτο τους" (Γενεση 22:18)
ποιος ηταν ο απογονος του Αβρααμ, που απο αυτον θα ευλογουνταν ολα τα εθνη; Ηταν ο Μεσσιας Ιησους!
για να φτασουμε στο σημειο αυτο, (δηλαδη ο Ιησους να ευλογησει ολα τα εθνη) ηταν απαραιτητο να διαφυλαχτουν οι απογονοι του Αβρααμ, (δηλαδη οι Εβραιοι) για να μπορεσουμε να φτασουμε στον απωτερο απογονο του Αβρααμ, τον Κυριο μας Ιησου.
η ειδικη σχεση που ο Θεος ειχε με το συνολο των Εβραιων για 2000 χρ. λοιπον περιπου, ηταν αυτη. ολο αυτο το διαστημα οποιοι ανθρωποι απο τα υπολοιπα εθνη ηθελαν να πιστευουν σε Αυτον, Αυτος τους δεχοταν. (Εβραιους 6:13:15)

η ειδικη σχεση του Θεου με τους Εβραιους ως συνολο, τελειωσε οταν αυτοι δεν δεχτηκαν τον Ιησου ως Μεσσια.

σε καμμια περιπτωση ο γιος δεν ειναι ισος με τον Πατερα. ουτε οταν ηταν εδω στη γη ως ανθρωπος, ουτε στον ουρανο που βρισκεται, ως πνευματικο πλασμα.

ποιες ειναι οι εικασιες του ιερατειου στις οποιες αναφερεσαι; εγω πιστευω μονο σε αυτα που λεει η θεοπνευστη Βιβλος, τιποτα αλλο.

δεν ξερεις σε τι οικογενεια μεγαλωσα. ας υποθεσουμε ομως οτι μεγαλωσα σε χριστιανικη οικογενεια. το πιστευω μου, δεν ειναι αποτελεσμα του τι μου εμαθαν (αν μου εμαθαν κατι) οι αλλοι, ειναι αποτελεσμα δικης μου πρωσοπικης ερευνας περι του τι ειναι αληθεια.
αν ειχα γεννηθει στη Κινα, και εγω και συ και αλλοι, (και επειδη "η μιση μου καρδια στη Κινα ειναι", κατα το υπεροχο ασμα),
και εφοσον η ευλογια του Θεου μεσω του Ιησου, περιλαμβανει ολα τα εθνη, γιατι να μην σκεφτω θετικα και ως Κινεζος ακομα;

(δεν εχω την σιγουρια κανενος θεολογου, διοτι οι θεολογοι δεν εχουν καμμια σιγουρια, εχω ομως τη σιγουρια ενος ειλικρινους σπουδαστη της Γραφης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 19:04:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
σε καμμια περιπτωση ο γιος δεν ειναι ισος με τον Πατερα. ουτε οταν ηταν εδω στη γη ως ανθρωπος, ουτε στον ουρανο που βρισκεται, ως πνευματικο πλασμα.


Φίλε eidos,
Επέτρεψέ μου να σχολιάσω κάτι που βλέπω να το επαναλαμβάνεις.

Λες πως ο Ιησούς Χριστός βρίσκεται στους Ουρανούς ως «πνευματικό πλάσμα».

Λες επίσης πως τη μόνη γραφή που εμπιστεύεσαι, είναι η Αγία Γραφή.
Βλέπουμε όμως, στην Αγία Γραφή να εξιστορείται πως ο Ιησούς περπάτησε μαζί με τους μαθητές του, τον άγγιξαν και συνέφαγε μαζί τους. Άρα, ο Ιησούς, δεν αναστήθηκε μόνο πνευματικώς, αλλά και σωματικώς.

Δεν νομίζεις λοιπόν πως ο ισχυρισμός σου περί «πνευματικού πλάσματος», δεν στέκει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 20:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Είναι τυχαίο ότι μεγάλωσες σε χριστιανική οικογένεια και υποστηρίζεις αυτές τις απόψεις; Εάν είχες μεγαλώσει στην Κίνα τι θα υποστήριζες;




Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το παραπάνω σχόλιο του Vasiliscm.

Αγαπητέ δεν νομίζεις και εσύ πως πιστεύουμε στον Θεό,τον οποίο είμαστε μεγαλωμένοι να πιστεύουμε?Δεν νομίζεις ότι και η θρησκεία είναι θέμα ανατροφής?


quote:
Θεος, με την εννοια του Παντοδυναμου υπαρχει Ενας, Θεοι με την εννοια του ισχυρου υπαρχουν πολλοι.

Επίσης αγαπητέ eidos,πως μπορούμε να ξέρουμε ποίος είναι ο Ενας και Μοναδικός Θεός από τους τόσους που λατρεύονται ανά τον κόσμο?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 20:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Αγαπητέ eidos, έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι σε έναν υγιή διάλογο όπου το ζητούμενο είναι η γόνιμη ανταλλαγή απόψεων κι ο σεβασμός τόσο της διαφορετικότητας του συνανθρώπου μας όσο και του δικαιώματος του να έχει τα πιστεύω και τις απόψεις του, δεν χωράνε ούτε ταμπελοποιήσεις ούτε απόδοση υποτιμητικών/χλευαστικών χαρακτηρισμών.

Άν τυχόν και θεωρείς οτι ο όρος "χριστιανόπληκτος", αποτελεί άσχημη βρισιά θα σε χαρακτήριζα φίλε μου αρχισυντονιστά εσένα ώς πιό χριστιανόπληκτο και απο τον μεγαλύτερο χριστιανόπληκτο που υπάρχει εδώ μέσα. Με την στάση που τηρείς ή θα πρέπει να μήν γράφει κανένας εδώ ή να αρχίσουμε ομαδικά τα μπινελίκια και να βλέπουμε παντού κοκκινάδια.
Χριστιανόπληκτος σημαίνει πληγμένος απο τον χριστιανισμό, όπως λέμε τον δαιμονόπληκτο που είναι πληγμένος απο δαιμόνια, τον πανωλόπληκτο που έίναι πληγμένος απο την πανώλη ή τον Ολυμπιακόπνιχτο που υποστηρίζει φανατικά την ποδοσφαιρική του ομάδα. Με ποιά λογική χαρακτηρίζεις βρισιά έναν χαρακτηρισμό που ούτε οι ίδιοι οι φίλοι συνομιλητές αρνούνται και κοκκινίζεις ασταμάτητα την συγκεκριμένη λέξη μόνο εσύ το ξέρεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 21:19:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αγαπητέ eidos, έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι σε έναν υγιή διάλογο όπου το ζητούμενο είναι η γόνιμη ανταλλαγή απόψεων κι ο σεβασμός τόσο της διαφορετικότητας του συνανθρώπου μας όσο και του δικαιώματος του να έχει τα πιστεύω και τις απόψεις του, δεν χωράνε ούτε ταμπελοποιήσεις ούτε απόδοση υποτιμητικών/χλευαστικών χαρακτηρισμών.

Άν τυχόν και θεωρείς οτι ο όρος "χριστιανόπληκτος", αποτελεί άσχημη βρισιά θα σε χαρακτήριζα φίλε μου αρχισυντονιστά εσένα ώς πιό χριστιανόπληκτο και απο τον μεγαλύτερο χριστιανόπληκτο που υπάρχει εδώ μέσα. Με την στάση που τηρείς ή θα πρέπει να μήν γράφει κανένας εδώ ή να αρχίσουμε ομαδικά τα μπινελίκια και να βλέπουμε παντού κοκκινάδια.
Χριστιανόπληκτος σημαίνει πληγμένος απο τον χριστιανισμό, όπως λέμε τον δαιμονόπληκτο που είναι πληγμένος απο δαιμόνια, τον πανωλόπληκτο που έίναι πληγμένος απο την πανώλη ή τον Ολυμπιακόπνιχτο που υποστηρίζει φανατικά την ποδοσφαιρική του ομάδα. Με ποιά λογική χαρακτηρίζεις βρισιά έναν χαρακτηρισμό που ούτε οι ίδιοι οι φίλοι συνομιλητές αρνούνται και κοκκινίζεις ασταμάτητα την συγκεκριμένη λέξη μόνο εσύ το ξέρεις.



Κύριε Συντονιστά,
καλά σου τα λέει ο Αρχαιόπληκτος Επαίτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 23:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Ψηλε,
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι ο Ιησους, οταν αναστηθηκε πηγε στους ουρανους με το σωμα το;
και αν οχι, τοτε εμεινε με αυτο το σωμα στη γη;
πρεπει να μου πεις τι πιστευεις εσυ για να μπορεσω να σου απαντησω

I.V.
καλη και δυσκολη η ερωτηση σου! (πως μπορουμε να καταληξουμε στον Ενα Θεο μεσα απο τη σωρεια θεων που υπαρχουν)
ας ξεκινησουμε απλα:
1)αν καποιος θεος λατρευοταν στο παρελθον και τωρα δεν λατρευεται, αυτο σημαινει οτι ειναι ενας νεκρος θεος, οποτε δεν μας κανει
2)αν καποιος θεος ηταν νεκρος για αιωνες και ξαφνικα αναστηθηκε απο ανθρωπους, δεν μας μας κανει
3) ο πιο παλιος θεος μας κανει σιγουρα, αλλα δυσκολα για καποιους να δεχτουν καποιον θεο ως πιο παλιο απο τον δικο τους
4)ο Θεος της Βιβλου, Ο Γιαχβε, ειναι ο μονος Θεος που ειχε λατρεις απο την αρχη της δημιουργιας και ανα τους αιωνες εως και σημερα. (μιλαμε για αληθινους λατρεις)
5)βασικη προυποθεση να δεχτουμε τον Γιαχβε ως τον Ενα Θεο, ειναι να παραδεχομαστε τη Βιβλο ως αυθεντικη και θεοπνευστη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 23:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Αγαπητέ eidos,

υποστηρίζεις λοιπόν ότι υπάρχει δημιουργός μέσω του παραδείγματος:

quote:
eidos: "κανε το εξης λογικο (εσυ μιλησες για λογικη) πειραμα:
παρε τουβλα, τσιμεντο, ασβεστη, αμμο, νερο, και πετα τα ψηλα στον αερα. τι λεει η λογικη; οτι οταν αυτα τα υλικα πεσουν κατω θα εχουν σχηματισει ενα σπιτι; οχι, βεβαια!!
η λογικη λεει οτι το σπιτι δεν γινεται μονο του!
χρειαζεται απαραιτητως ενας χτιστης!

Mε την ίδια λογική σου λέω να κάνεις το εξής πείραμα:

"πέτα μια πέτρα προς τα πάνω. Θα πέσει κάτω. Άρα χρειάζεται ένας δημιουργός της δύναμης προς τα κάτω ! Η λογική μας λέει ότι δεν γίνεται μόνη της η πτώση ! Χρειάζεται απαραιτήτως ένας σπρώχτης."

Ας επανέλθουμε στην αντικειμενική πραγματικότητα και ας αφήσουμε κατά μέρος τα πειράματα επιπέδου νηπιαγωγίου. Η ζωή είναι πολυσύνθετη και πολυεπίπεδη και δεν ερμηνεύεται με παραδείγματα παιδικού σταθμού.

Ακόμη περιμένω απάντηση στα ερωτήματά μου. Το παράδειγμά σου είναι το λιγότερο ανεπαρκές.

λες επίσης:

quote:
ο Θεος δεν αποκαλυφτηκε στους Εβραιους. στον προπατορα τους τον Αβρααμ αποκαλυφτηκε και εκανε μια διαθηκη μαζι του. "μεσω του σπερματος σου, ολα τα εθνη της γης οπωσδηποτε θα φερουν ευλογια στον εαυτο τους" (Γενεση 22:18)

Ερωτώ πάλι : Εσύ που το ξέρεις; Γιατί δέχεσαι αυτά που έγραψε το Εβραικό ιερατείο πριν από 2500 χρόνια;
Εγώ λοιπόν σου λέω ότι όλα είναι ψέματα και τα έγραψαν οι Εβραίοι πα΄τέρες από συμφέρον. Ποιός μπορεί να το τεκμηριώσει;

Λές λίγο παρακάτω:


quote:
η ειδικη σχεση του Θεου με τους Εβραιους ως συνολο, τελειωσε οταν αυτοι δεν δεχτηκαν τον Ιησου ως Μεσσια.

Κι εγώ σου λέω ότι δεν τέλειωσε καμιά ειδική σχέση του Θεού με τους Εβραίους διότι ποτέ δεν υπήρξε !
Γιατί πρέπει να πιστέψουμε τους ισχυρισμούς των Οικουμενικών συνόδων που πάρθηκαν με απλή πλειοψηφία ; Τι είναι η Θρησκεία; Μην είναι Δημοκρατία;

Λες:

quote:
δεν ξερεις σε τι οικογενεια μεγαλωσα. ας υποθεσουμε ομως οτι μεγαλωσα σε χριστιανικη οικογενεια.

Παραδέξου το! Μεγάλωσες σε χριστιανική οικογένεια ! Όλοι μας περάσαμε αυτό το ανθελληνικό μαρτύριο. Όλοι μας ακούσαμε τους παπάδες να χλευάζουν και να κατηγορούν τους "αρχαιολάτρες" Έλληνες. Όλοι νιώσαμε το μίσος του Χριστιανισμού προς τον Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό.

απάντα και τα λέμε ξανά !

Edited by - Vasiliscm on 19/08/2007 23:27:24

Edited by - Vasiliscm on 19/08/2007 23:31:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 00:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
V.
το παραδειγμα σου κανει ακομα πιο ισχυρο το δικο μου παραδειγμα, αν το καταλαβες!
απο τα πολυ απλα και ταυτοχρονα κατανοητα πραγματα προκυπτουν οι μεγαλυτερες ωφελειες. μην τα απορριπτεις λοιπον!

εσυ γιατι δεχεσαι οτι ολα αυτα τα εγραψε τα Εβραικο ιερατιο;
πως μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο;

εσυ μπορεις να λες οτι θες! και λοιπον;
αντιλογο εχεις; μην με μπερδευεις με οικουμενικες σαλατες.

αγαπαω τους Ελληνες, αγαπαω τη χωρα μου, αγαπαω τον Θεο, αγαπαω ολο το κοσμο του Θεου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 00:16:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
Ψηλε,
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι ο Ιησους, οταν αναστηθηκε πηγε στους ουρανους με το σωμα το;
και αν οχι, τοτε εμεινε με αυτο το σωμα στη γη;
πρεπει να μου πεις τι πιστευεις εσυ για να μπορεσω να σου απαντησω


Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ, αλλά τι μας λέει η Γραφή.
Στη Γραφή αναφέρεται πως αναστήθηκε με το σώμα του και όχι μόνο ως πνεύμα.
Ορίστε τι μας λέει η Γραφή:
ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΚΔ΄
38 και είπεν αυτοίς• τι τεταραγμένοι εστέ, και διατί διαλογισμοί αναβαίνουσιν εν ταις καρδίαις υμών; 39 ίδετε τας χείράς μου και τους πόδας μου, ότι αυτός εγώ ειμι ψηλαφήσατέ με και ίδετε, ότι πνεύμα σάρκα και οστέα ουκ έχει καθώς εμέ θεωρείτε έχοντα. 40 και τούτο ειπών επέδειξεν αυτοίς τας χείρας και τους πόδας. 41 έτι δε απιστούντων αυτών από της χαράς και θαυμαζόντων είπεν αυτοίς• έχετέ τι βρώσιμον ενθάδε; 42 οι δε επέδωκαν αυτω ιχθύος οπτού μέρος και από μελισσίου κηρίου, 43 και λαβών ενώπιον αυτών έφαγεν.

Και στη συνέχεια του ίδιου κεφαλαίου περιέχεται η ανάληψη του Κυρίου στους ουρανούς:

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΚΔ΄
50 Εξήγαγε δε αυτούς έξω έως εις Βηθανίαν, και επάρας τας χείρας αυτού ευλόγησεν αυτούς. 51 και εγένετο εν τω ευλογείν αυτόν αυτούς διέστη απ’ αυτών και ανεφέρετο εις τον ουρανόν.

Απ’όσο γνωρίζω, στη Γραφή δεν αναφέρει ούτε πως αναστήθηκε μόνο ως πνεύμα, αλλά ούτε και πως αναλήφθηκε μόνο ως πνεύμα. Αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω, πολύ ευχαρίστως να το ακούσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 00:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε, εχουμε δυο δεδομενα και ξεκιναμε με αυτα:
Εβραιους 4:14 "...εχουμε εναν μεγαλο αρχιερεα, ο οποιος εχει διαβει τους ουρανους, τον Ιησου, τον γιο του Θεου...
οποτε ο Ιησους μετα την ανασταση του βρισκεται στους ουρανους και δεν μπορει να βρισκεται εκει με το ανθρωπινο σωμα του.

Εβραιους 10:10 "...εχουμε αγιαστει μεσω της προσφορας του σωματος του Ιησου Χριστου μια φορα για παντα"
ο Ιησους ηρθε στη γη για να προσφερει το σωμα του ως θυσια για ολη την ανθρωποτητα. δεν μπορουσε λοιπον μετα την ανασταση του να το παρει πισω.

δεν σου κανει εντυπωση το γιατι σε πολλες περιπτωσεις οι μαθητες δεν αναγνωρισαν αμεσως τον αναστημενο Ιησου;
Λουκας 24:17, Ματθαιος 28:17, Ιωαννης 21:4
ειναι προφανες οτι ο Πατερας εδωσε στο αναστημενο Γιο ενα αλλο σωμα σχεδον το ιδιο στην οψι με το προηγουμενο, για να μπορει να κινηται αναμεσα στους μαθητες μεχρι την αναληψη στους ουρανους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 01:04:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ο Θεος της Βιβλου, Ο Γιαχβε, ειναι ο μονος Θεος που ειχε λατρεις απο την αρχη της δημιουργιας και ανα τους αιωνες εως και σημερα. (μιλαμε για αληθινους λατρεις)

Η αρχή της δημιουργίας τοποθετείται γύρω στο 4,5 δις χρόνια πριν.

Η εμφάνιση του homo sapiens τοποθετείται στην ανώτερη παλαιολιθική (γύρω στα 35.000 χρόνια πριν).

Η λατρεία του Γιαχβέ εμφανίζεται γύρω στο 1100 παχχ.

Από πού κι ως πού λατρευόταν από την αρχή της δημιουργίας;

Εκτός κι αν θεωρήσουμε πως στα ιερά βιβλία των χριστιανών και των εβραίων αναφέρεται πως ο Γιαχβέ λατρεύεται από την αρχή της δημιουργίας, πράγμα που συμβαίνει με όλα τα ιερά βιβλία και τους θεούς όλων των λαών (ο Δίας των Ελλήνων, το Μεγάλο Πνεύμα των Ινδιάνων, οι Βέδες των Ινδών, κτλ.).

Αλλά ακόμη κι αν θεωρήσουμε πως ο Γιαχβέ λατρευόταν από την αρχή της δημιουργίας, από τη στιγμή που οι Χριστιανοί και οι Εβραίοι τοποθετούν την αρχή της δημιουργίας στο 4.004 παχχ (29 Οκτωβρίου, 9 το πρωί) πάλι υπάρχουν άλλοι θεοί που τον ξεπερνούν σε χρονικό ορίζοντα λατρείας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 01:32:40  Εμφάνιση Προφίλ
Eidos.
quote:

ολη μου η γνωση προερχεται απο τη Βιβλο, και απο αυτα που βλεπω. (και δεν βλεπω)

Κι εγώ το ίδιο. Όλη μου η γνώση προέρχεται από βιβλία (προφανώς περισσότερα από ένα και μόνο) και από αυτά που βλέπω (και δεν βλέπω).
Όλα αυτά τα χρόνια βλέπω παντού την παρουσία των ανθρώπων. Δεν βλέπω πουθενά την παρουσία του θεού. Ξέχασα. Ο σοφός καθηγητής εγκατέλειψε την αίθουσα και αφήνει τα παιδιά του να σκοτώνονται για να μάθουν την αξία της ζωής.

quote:

σε παλιοτερη απαντηση μου ειχα πει για τον Δημιουργο στον I.V.

"κανε το εξης λογικο (εσυ μιλησες για λογικη) πειραμα:
παρε τουβλα, τσιμεντο, ασβεστη, αμμο, νερο, και πετα τα ψηλα στον αερα. τι λεει η λογικη; οτι οταν αυτα τα υλικα πεσουν κατω θα εχουν σχηματισει ενα σπιτι; οχι, βεβαια!!
η λογικη λεει οτι το σπιτι δεν γινεται μονο του!
χρειαζεται απαραιτητως ενας χτιστης!


Τα πέταξα και σχηματίστηκε μία περίεργη μάζα. Γιατί πιστεύεις ότι το σύμπαν είναι κάτι καλύτερο;
Κάποτε οι άνθρωποι πίστευαν ότι το σύμπαν είναι μία καλοκουρδισμένη τέλεια μηχανή. "Αυτό ήταν κάποτε". Μάλλον με χάος μοιάζει παρά με τέλεια μηχανή.

Αν και δεν με ενδιαφέρει αν πιστεύεις σε έναν συγκεκριμένο θεό, παρ'όλα αυτά, οι ερωτήσεις που σου έκαναν προηγουμένως που δίνουν το ερέθισμα να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό.

Όπως γνωρίζουμε εκατομμύρια άνθρωποι γεννήθηκαν, έζησαν και πέθαναν χωρίς να έχουν καν ακούσει για κάποιον Γιαχβέ, πριν την έλευση του Ιησού. Κι ακόμη περισσότερα εκατομμύρια γεννήθηκαν, έζησαν και πέθαναν χωρίς να έχουν καν ακούσει για κάποιον Ιησού, είτε πριν είτε μετά την εμφάνισή του. Εύλογα θα ρωτήσει κάποιος αν όλοι αυτοί είναι εξ ορισμού καταδικασμένοι πριν λάβει την στερεότυπη απάντηση: "Όχι, εφόσον έπραταν το θέλημα του θεού και προέβαιναν σε καλές πράξεις, θα κριθούν δίκαια".
Το ερώτημα όμως είναι άλλο: Γιατί να κατηχήσουμε ανθρώπους; Αφού είτε ξέρουν είτε δεν ξέρουν τον "ένα και αληθινό θεό", θα κριθούν με βάση τις πράξεις τους, ποιός ο λόγος να τους φορτώσουμε με το βάρος "της γνώσης του καλού και του κακού"; Δεν είναι καλύτερο γι'αυτούς να ΜΗΝ ξέρουν για Γιαχβέ, Ιησού κλπ και να κριθούν από την εσωτερική τους προδιάθεση να πράττουν το καλό, όπως άλλωστε έτσι θα κριθούν και εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι;

ΥΓ: Περισσότερες ερωτήσεις για το μέγεθος της προ-γνώσης του θεού, αύριο (με το καλό)! Διότι ακόμη δεν έχουμε ξεμπερδέψει με το θέμα "γιατί δημιουργώ κάτι, αφού ξέρω την κατάληξή του".

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 01:34:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ψηλε, εχουμε δυο δεδομενα και ξεκιναμε με αυτα:
Εβραιους 4:14 "...εχουμε εναν μεγαλο αρχιερεα, ο οποιος εχει διαβει τους ουρανους, τον Ιησου, τον γιο του Θεου...
οποτε ο Ιησους μετα την ανασταση του βρισκεται στους ουρανους και δεν μπορει να βρισκεται εκει με το ανθρωπινο σωμα του.

Ομολογώ πως αυτό το συμπέρασμα πρώτη φορά το ακούω και είναι τελείως αυθαίρετο διότι δεν στηρίζεται σε κάποια σαφή αναφορά. Ούτε και η παραπομπή που επικαλείσαι μας λέει πως ο Κύριος ανέστη μόνο ως πνεύμα.
Και γιατί να μην βρίσκεται στους ουρανούς με το σώμα της Αναστάσεως (πρόσεξε, δεν λέω το ανθρώπινο φθαρτό σώμα);


quote:
eidos
Εβραιους 10:10 "...εχουμε αγιαστει μεσω της προσφορας του σωματος του Ιησου Χριστου μια φορα για παντα"
ο Ιησους ηρθε στη γη για να προσφερει το σωμα του ως θυσια για ολη την ανθρωποτητα. δεν μπορουσε λοιπον μετα την ανασταση του να το παρει πισω.

Τι θα πει «να το πάρει πίσω»;
Δηλαδή, εμείς όταν θα αναστηθούμε, δεν θα δικαιούμαστε να το πάρουμε πίσω;


quote:
eidos
δεν σου κανει εντυπωση το γιατι σε πολλες περιπτωσεις οι μαθητες δεν αναγνωρισαν αμεσως τον αναστημενο Ιησου;
Λουκας 24:17, Ματθαιος 28:17, Ιωαννης 21:4
ειναι προφανες οτι ο Πατερας εδωσε στο αναστημενο Γιο ενα αλλο σωμα σχεδον το ιδιο στην οψι με το προηγουμενο, για να μπορει να κινηται αναμεσα στους μαθητες μεχρι την αναληψη στους ουρανους.

Το ότι οι μαθητές δεν τον αναγνώρισαν δεν οφείλεται στο γεγονός ότι το αναστημένο σώμα είχε άλλη μορφή από το πρώτο.

Ορίστε τι λέει η Γραφή:
ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΚΔ΄
31 αυτών δε διηνοίχθησαν οι οφθαλμοί, και επέγνωσαν αυτόν

Άρα, λοιπόν, αν κατάλαβα σωστά, συμφωνούμε πως ο Κύριος αναστήθηκε πνεύμα και σώμα, σωστά;
Μήπως η διαφορά μας είναι ότι εσύ δεν δέχεσαι ότι ο Κύριος αναλήφθηκε και ως σώμα;


Edited by - Ψηλός on 20/08/2007 01:53:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 02:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε,
μηπως μπορεις να μου διευκρινησεις, τι ειδους σωμα ηταν αυτο που πηρε κατα την αποψη σου ο Ιησους μαζι του στον ουρανο;

οταν καποιος πεθανει γινεται χωμα. πιστευεις οτι ο Θεος κατα την ανασταση καποιου, θα χρησιμοποιησει τα ιδια δυο κιλα χωμα που ειχε σαν σωμα του ο νεκρος; αν το χωμα ειναι απο αλλο χωραφι θα πειραζει; αυτο που ο Θεος θα αναστησει θα ειναι, για παραδειγμα ο Ε, με τα οποια χαρακτηριστικα, σωματικα και νοητικα ειχε πριν πεθανει.

εμεις οι ανθρωποι δεν εχουμε δωσει τη ζωη μας 'θυσια' οπως εκανε ο Ιησους, οποτε η συγκριση πασχει.

οσον αφορα για τους μαθητες, για να δεχτεις αυτο που σου λεω, πρεπει πρωτα να δεχτεις αυτα που σου λεω πριν απο αυτα.

Κ.
μολις τωρα κληυτρφφδδεεςσχζωμμ,λκκοθ;||οικξηηγγφφδσα,
σκεφτηκα μηπως κατα τυχη αυτα τα γραμματα που πατουσα στο πληκτρολογιο σχηματιζαν απο μονα τους μια λεξη, αλλα ξεχασα οτι στο συμπαν γενικα επικρατει χαος, οποτε μονο αυτο θα μπορουσε να προκυψει ως αποτελεσμα.

οποία συγχηση!

(ουτε μια λεξη δεν μπορει να γινει απο μονη της, ποσο μαλλον το ευτακτο και καλως ευρυθμο συμπαν)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 02:37:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κ.
μολις τωρα κληυτρφφδδεεςσχζωμμ,λκκοθ;||οικξηηγγφφδσα,
σκεφτηκα μηπως κατα τυχη αυτα τα γραμματα που πατουσα στο πληκτρολογιο σχηματιζαν απο μονα τους μια λεξη, αλλα ξεχασα οτι στο συμπαν γενικα επικρατει χαος, οποτε μονο αυτο θα μπορουσε να προκυψει ως αποτελεσμα.

οποία συγχηση!

(ουτε μια λεξη δεν μπορει να γινει απο μονη της, ποσο μαλλον το ευτακτο και καλως ευρυθμο συμπαν)


Μα ασφαλώς και αυτό που έγραψες αποτελεί λέξη φίλε μου. Απλώς εσύ κι εγώ δεν γνωρίζουμε (ή καλύτερα δεν έχουμε εφεύρει) την σημασία της.
Αυτό το "εύτακτο και καλώς εύρυθμο σύμπαν" αποτελούσε πραγματικότητα για τον άνθρωπο πριν από δύο αιώνες. Τώρα είναι μάλλον ανέκδοτο.
Καλό σου βράδυ.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 02:49:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ψηλε,
μηπως μπορεις να μου διευκρινησεις, τι ειδους σωμα ηταν αυτο που πηρε κατα την αποψη σου ο Ιησους μαζι του στον ουρανο;


Ο Κύριος αναστήθηκε με το ίδιο σώμα που είχε όταν πέθανε, μόνο που δεν ήταν πια φθαρτό και θνητό αλλά άφθαρτο και αθάνατο.
Σύμφωνα με τη Γραφή, με αυτό το σώμα ανελήφθη στους Ουρανούς, ή, τουλάχιστον, δεν αναφέρει πουθενά να άλλαξε σώμα όταν ανελήφθη.

Άλλωστε, δεν χρειάζεται να σου διευκρινίσω εγώ «τι είδους σώμα ήταν αυτό» διότι έχουμε τη μαρτυρία του ίδιου του Κυρίου, όπως σου την παρέθεσα προηγουμένως, την οποία και σου ξαναπαραθέτω:

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΚΔ΄
38 και είπεν αυτοίς• τι τεταραγμένοι εστέ, και διατί διαλογισμοί αναβαίνουσιν εν ταις καρδίαις υμών; 39 ίδετε τας χείράς μου και τους πόδας μου, ότι αυτός εγώ ειμι ψηλαφήσατέ με και ίδετε, ότι πνεύμα σάρκα και οστέα ουκ έχει καθώς εμέ θεωρείτε έχοντα. 40 και τούτο ειπών επέδειξεν αυτοίς τας χείρας και τους πόδας. 41 έτι δε απιστούντων αυτών από της χαράς και θαυμαζόντων είπεν αυτοίς• έχετέ τι βρώσιμον ενθάδε; 42 οι δε επέδωκαν αυτω ιχθύος οπτού μέρος και από μελισσίου κηρίου, 43 και λαβών ενώπιον αυτών έφαγεν.

Μια άλλη μαρτυρία είναι και αυτή του Αποστόλου Θωμά όταν ψηλαφίζει τις πληγές των καρφιών.

quote:
eidos
οταν καποιος πεθανει γινεται χωμα. πιστευεις οτι ο Θεος κατα την ανασταση καποιου, θα χρησιμοποιησει τα ιδια δυο κιλα χωμα που ειχε σαν σωμα του ο νεκρος; αν το χωμα ειναι απο αλλο χωραφι θα πειραζει; αυτο που ο Θεος θα αναστησει θα ειναι, για παραδειγμα ο Ε, με τα οποια χαρακτηριστικα, σωματικα και νοητικα ειχε πριν πεθανει.


Για τον Θεό τα πάντα είναι δυνατά. Ακόμη και το μικρότερο κομματάκι ύλης μπορεί να συλλέξει και να ξαναχτίσει ακριβώς τον άνθρωπο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κάπου στην Π.Δ. αναφέρεται σε ένα όραμα ενός προφήτη (αν δεν απατώμαι), όπου, κατόπιν εντολής από το Θεό, ο προφήτης προστάζει να συγκεντρωθούν τα οστά των ανθρώπων και αυτά έρχονται από τους 4 ορίζοντες και ξανασυνθέτουν τους ανθρώπινους σκελετούς και, στη συνέχεια προστάζει να γίνουν οι σάρκες.

Το σώμα των αναστημένων θα είναι άφθαρτο πλέον και αιώνιο. Αλλάζουν εντελώς οι ιδιότητες του φθαρτού και θνητού σώματός μας. Το ίδιο σώμα μεταμορφώνεται στο άφθαρτο και αθάνατο αναστημένο σώμα.


quote:
eidos
εμεις οι ανθρωποι δεν εχουμε δωσει τη ζωη μας 'θυσια' οπως εκανε ο Ιησους, οποτε η συγκριση πασχει.

Μα ούτε και ο Κύριός μας έδωσε το φθαρτό του σώμα ως θυσία.
Το σώμα μας γνωρίζει τη φθορά λόγω των αμαρτιών που διαπράττει η ψυχή μας.
Ο Κύριος, ως τέλειος άνθρωπος, έδωσε θυσία την άσπιλη ψυχή του και έτσι νίκησε το θάνατο.


quote:
eidos
οσον αφορα για τους μαθητες, για να δεχτεις αυτο που σου λεω, πρεπει πρωτα να δεχτεις αυτα που σου λεω πριν απο αυτα.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Σε τι αναφέρεσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 05:00:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Το σώμα μας γνωρίζει τη φθορά λόγω των αμαρτιών που διαπράττει η ψυχή μας.

Και να δεις που η επιστημονική κοινότητα ακόμη νομίζει πως το σώμα μας, σαν τμήμα του φυσικού είναι, ακολουθεί την ίδια πορεία που ακολουθούν ΌΛΑ τα φυσικά πράγματα: Γέννηση-ακμή-φθορά-θάνατος

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι το σώμα μας φθείρεται λόγω των αμαρτιών. Τώρα η επιστήμη έχει δίκιο ή ο Ψηλός;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 11:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Ο Αλμπερτ Αινσταιν είχε πει κάποτε:
"Είναι ευκολότερο να διασπάσεις ένα άτομο παρά μια προκατάληψη".

Δυστυχώς αυτό το απόφθεγμα βρίσκει ακόμη εφαρμογή σήμερα...



quote:
Το σώμα μας γνωρίζει τη φθορά λόγω των αμαρτιών που διαπράττει η ψυχή μας.


Συγνώμη αγαπητέ Ψηλέ αλλά ένας ένθερμος εκπρόσωπος της πνευματικότητας του Χριστιανισμού νομίζω ότι είναι τουλάχιστον λάθος να συγχέει το σώμα με την ψυχή.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 12:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Το σώμα μας γνωρίζει τη φθορά λόγω των αμαρτιών που διαπράττει η ψυχή μας.

Το σώμα μας γνωρίζει την ίδια φθορά που γνωρίζουν όλα τα υπόλοιπα ζωικά και φυτικά είδη, και γενικά οτιδήποτε βλέπεις γύρω σου που ακολουθεί τους ίδιους φυσικούς νόμους.
Κάτι που δέν έχει ανατραπεί ποτέ, ούτε πρόκειται να ανατραπεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Το σώμα μας γνωρίζει την ίδια φθορά που γνωρίζουν όλα τα υπόλοιπα ζωικά και φυτικά είδη, και γενικά οτιδήποτε βλέπεις γύρω σου που ακολουθεί τους ίδιους φυσικούς νόμους.Κάτι που δέν έχει ανατραπεί ποτέ, ούτε πρόκειται να ανατραπεί.

Μην παίρνεις και όρκο αγαπητέ EPAITHS γιατί όλο και κάποιος θα βρεθεί για να αναφέρει το παράδειγμα με τα λείψανα αγίων που υπερνίκησαν τον χρόνο και την φθορά.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy